Geleceğe kalıcı mirasınız bu olmasın *

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Geleceğe kalıcı mirasınız bu olmasın *"

Transkript

1 Geleceğe kalıcı mirasınız bu olmasın *

2 Tayburn Hakkında 2 Tayburn UK 9 Bir iş stratejisi olarak sürdürülebilirlik 14 Sürdürülebilirlik ürün ve hizmetlerimiz 24 Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Portföyümüz Geleceğe kalıcı mirasınız bu olmasın * *Bilim insanlarının yaptığı projeksiyonlara göre, 2100 yılında insanoğlu günlük faaliyeti kapsamında bugün ürettiğinin üç katı fazla çöp üretecektir. Bu durum, gezegenimiz, çevre ve insanlığın geleceği açısından son derece tehlikeli sonuçlar doğurmaya adaydır. Kaynak: Dünya Bankası, We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally accepted sustainability reporting guidelines through a global, multi-stakeholder process.

3 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 1 Sürdürülebilirlik danışmanlığı ve raporlaması İstanbul Edinburgh Liverpool Londra Manchester

4 2 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn Hakkında 1994 ten bu yana sürdürülebilir ve kaliteli hizmet Genel merkezi Edinburgh da olan Tayburn, müşterilerine; Faaliyet raporlaması Sürdürülebilirlik danışmanlığı ve raporlaması Yatırımcı ilişkileri İhtisas editörlüğü Pazarlama Marka Dijital başlıklarında katma değeri yüksek ürün ve hizmetler sunmaktadır. Tayburn, kurumların paydaşlarıyla etkin, sonuca odaklı ve sürdürülebilir bir iletişim kurmalarına katkıda bulunmaktadır. Tayburn ün ihtisaslaşmış bilginin gücü ile şekillendirdiği çözümleri, paydaşlarına sunduğu katma değerin özünü oluşturmaktadır. Tayburn ün ürün ve hizmetleri piyasaların gelişmesinin yanı sıra mevzuata uyumun ve şeffaflığın sağlanmasına da katkıda bulunmaktadır.

5 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 3 Tayburn ün hizmet yaklaşımı ve stratejisi Tayburn ün odağı müşteri memnuniyetidir. Ürün ve hizmetlerinde yenilikçiliği ve kaliteyi eş anlı gözeten Tayburn ün hizmet felsefesi, müşteriyi derinlemesine ve çok yönlü tanımanın yanı sıra uzun vadeli çözüm ortaklıkları geliştirme esasına dayalıdır. Tayburn ün stratejisi, yenilikçiliği besleyerek büyümek, bilgiye dayalı katma değer üretmek ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak ana temelleri üzerinde inşa edilmiştir. Tayburn ün sürdürülebilirliğe katkısı, müşterilerine sunduğu çözümlerde ortaya çıkmaktadır. Tayburn ün hedefi iş döngüsü kapsamında, paydaşları ile birlikte ürettiği pozitif etkiyi geliştirmek ve katkısını sürekli artırmaktır. Uluslararası hizmet gücü Tayburn ün hizmet alanı Türkiye nin yanı sıra geniş bir coğrafyayı da kapsamaktadır. Kuruluşundan bu yana ABD, Arnavutluk, Fransa, Hollanda, İngiltere, Kosova ve Romanya daki müşterilerine hizmet sunan Tayburn, halen aralarında World Federation of Exchanges (WFE), GarantiBank International N.V. (Hollanda) ve Banka Kombetare Tregtare (Arnavutluk) nin de yer aldığı şirketlerle işbirliği içindedir. Tayburn, WFE ile 5 yılı aşkın bir süredir devam eden işbirliği kapsamında, Federasyon un dünya çapında borsa ve diğer sermaye piyasası kuruluşlarıyla paylaştığı aylık yayınlarını ve faaliyet raporlarını hazırlamış; ödül tasarımını ve üretimini gerçekleştirmiştir. Tayburn, Fransa da başlayan ve WFE nin İngiltere ye taşınması sonrasında da süren işbirliği kapsamında, Federasyon un çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularına odaklanan sürdürülebilirlik web sitesini hazırlamış; 2015 yılı Mayıs ayında Sao Paolo, Brezilya da toplanan IOMA nın konferans web sitesinin tasarımını ve kodlamasını da tamamlamıştır.

6 4 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn ün hizmet döngüsünün bileşenleri Müşterilerimiz Tayburn ün sürdürülebilir varlığının üç temelinden biri olan müşterileri geniş bir çeşitlilik göstermektedir. Farklı sektörlerden şirketlerin ihtiyaçlarına terzi işi bir yaklaşımla hizmet sunan Tayburn, şirketlerin kurumsal mesajlarını paydaşlarına doğru ses tonu ile ve en etkin şekilde iletmelerini sağlamaktadır yılından beri özenle gözetilen bu yaklaşım, yerli ve yabancı şirketlerden oluşan müşteri portföyünün sürekli geliştirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Çalışanlarımız Tayburn için sürdürülebilirliğin bir diğer vazgeçilmez bileşeni çalışanlarıdır. Nitelikli insan kaynağı, Tayburn ün rekabet eşiğini ve hizmet gücünü yukarı taşımakta, bilgi ve ihtisaslaşma seviyesi ile sektörde ve piyasada farklılaşmayı sağlamaktadır. Profesyonel insan kaynağı, aynı zamanda, üstün hizmet sunma hedefi kapsamında Tayburn e gerekli olan enerjiyi ve yetkinlikleri de sunmaktadır. Tedarikçilerimiz Tedarikçiler, Tayburn ün sürdürülebilir hizmet döngüsünün bir diğer temel unsurudur. Matbaalar, dijital çözüm sağlayıcılar, fotoğrafçılar, illüstratörler, danışmanlar ve hizmet alınan diğer kuruluş ve kişiler Tayburn ün tedarik zincirini oluşturur. Uzun vadeli bir bakış açısı ve iş ortaklığı yaklaşımıyla geliştirilen tedarikçi ilişkileri, Tayburn ün müşterileri için çözüm üretmesine ve işini en doğru şekilde yapmasına katkı sağlamaktadır.

7 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 5 Tayburn ün desteklediği inisiyatifler Tayburn, GRI ın kurumsal paydaşıdır. GRI (Global Reporting Initiative - Küresel Raporlama Girişimi) ın kurumsal paydaşı olan Tayburn, Girişim in global ve çok taraflı paydaş süreci kapsamında, dünya genelinde kabul edilen sürdürülebilirlik raporlaması ilkelerini geliştirme misyonunu desteklemektedir yılının ilk yarısında G4 yeni nesil raporlama ilkeleri lansman konferansına geniş bir katılım gerçekleştiren Tayburn, sürdürülebilirlik raporlaması alanındaki çalışmalarına müşteri kitlesini geliştirerek devam etmektedir. Tayburn, TÜYİD üyesidir. Tayburn, TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Derneği nin üyesidir. TÜYİD, Türkiye de yatırımcı ilişkileri ile bağlantılı farklı hedef kitleleri kurumsal ve bireysel platformlarda bir araya getirerek, mesleki bilgi üretmek ve yatırımcı ilişkileri uygulamalarında dünya standartlarına ulaşmak amacıyla faaliyet göstermektedir. TÜYİD in paydaşları ile interaktif iletişiminde kilit rol oynayan web sitesi Tayburn tarafından geliştirilmiş olup, belirli aralıklarla güncellenmektedir. Tayburn ün TÜYİD e desteğinin bir diğer boyutu, eğitim çalışmalarında üstlendiği aktif görevlerdir. Tayburn, STK larla destekleyici bir işbirliği içinde çalışıyor. Tayburn, STK lara destekleyici bir yaklaşımla hizmet sunmaya odaklıdır. Şirket, bu kapsamda Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) na yıllık raporlama hizmetleri sunmaktadır. Tayburn, uluslararası ve ulusal inisiyatiflere desteğini sürdürmeye kararlıdır ve bunu misyonunun önemli bir bileşeni olarak görmektedir.

8 6 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması UN Global Compact - 10 İlke İnsan hakları 1. İlke: İş dünyası, ilan edilmiş insan haklarını desteklemeli ve bu haklara saygı göstermeli. 2. İlke: İş dünyası, insan hakları ihlallerinin suç ortağı olmamalı. İşçi hakları 3. İlke: İş dünyası, çalışanların sendikalaşma ve toplu müzakere özgürlüğünü desteklemeli. 4. İlke: Zorla ve zorunlu işçi çalıştırma uygulamasına son verilmeli. 5. İlke: Her türlü çocuk işçi çalıştırılmasına son verilmeli. 6. İlke: İşe alım ve işe yerleştirmede ayrımcılığa son verilmeli. Çevre 7. İlke: İş dünyası, çevre sorunlarına karşı ihtiyati yaklaşımları desteklemeli. 8. İlke: Çevresel sorumluluğu artıracak her türlü faaliyete ve oluşuma destek vermeli. 9. İlke: Çevre dostu teknolojilerin gelişmesini ve yaygınlaşmasını desteklemeli. Yolsuzlukla mücadele 10. İlke: İş dünyası, rüşvet ve haraç dahil her türlü yolsuzlukla mücadele etmelidir.

9 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 7 Tayburn - UN Global Compact İşbirliği Global Compact hakkında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ın liderliğinde 2000 yılında uygulamaya geçen UN Global Compact, 2015 yılı itibarıyla özel sektör, kamu kesimi ve sivil toplumdan çok sayıda kuruluşun taraf olduğu, çalışma hayatını düzenleyen önemli bir platform konumundadır. Sözleşme, küreselleşmeyi sürdürülebilirlik ve kalkınma hedefleri çerçevesinde şekillendirmeyi öngörmekte; bu doğrultuda ortak stratejiler oluşturmayı amaçlamaktadır. İnsan hakları, çalışma koşulları, çevre ve yolsuzlukla mücadele ana başlıklarında küresel düzeyde kabul gören 10 İlkeyi kapsayan Sözleşme, yeni maddeler ve yeni katılımcılarla genişleyebilecek ve etkinliğini artırabilecek bir potansiyele sahiptir. İş dünyası ile sivil toplum ve yerel yönetimlerin işbirliğini hedefleyen UN Global Compact, çalışma yaşamında ortak insani değerlerin korunması ve geliştirilmesine hizmet etmektedir. Türkiye de Global Compact e desteğini açıklayan ilk reklam ajansı Tayburn, 29 Temmuz 2009 da UN Global Compact e taahhüdünü Birleşmiş Milletler e bildirmiş; başvurusu 3 Ağustos 2009 da onaylanmıştır. Tayburn, UN Global Compact in 10 İlkesini günlük faaliyetlerine uygulamanın ötesinde, müşterilerinin İlerleme Raporu ihtiyaçlarını, raporlama alanındaki bilgi ve yetkinliklerini kullanarak hayata geçirmektedir. Tayburn, öncü ve yenilikçi uygulamalarıyla sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmaya devam edecektir.

10 8 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn - UN Global Compact İşbirliği Caring for Climate Tayburn, 2013 yılının ilk çeyreğinde BM nin sivil oluşumlarına verdiği desteği, Caring for Climate taahhüdünü ileterek bir adım öteye taşımıştır. Tayburn, Caring for Climate a taraf olan az sayıdaki Türk şirketinden biridir. Business for Peace e taraf olan ilk iki Türk şirketinden biri Tayburn, Eylül 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen Global Compact Liderler Zirvesi nde Business for Peace (B4P) inisiyatifini imzalamıştır. Bu yeni platform, Global Compact in 10 İlkesi kapsamında şirketlerin ürün ve hizmetleri ile olduğu kadar geliştirecekleri işbirlikleri ile de küresel barışa katkı sağlamalarını hedeflemektedir. Tayburn ün UN Global Compact İlerleme Bildirimlerine aşağıdaki adresten ulaşılabilir:

11 Tayburn UK İngiltere piyasasında: tasarım etkinliği alanında 5. * yaratıcılık alanında 7. ** TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 9 *DBA Etkinlik Ödülleri 2014 Lig tablosu **Design Week Yaratıcılık Ödülleri 2013 Lig tablosu

12 10 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn, İngiltere nin köklü ve lider reklam ajansı Tayburn UK in ortak girişimidir yılında kurulan Tayburn UK, İngiltere nin lider reklam ajansları arasında yer almaktadır. Tayburn UK, etkinlik ve yaratıcılık alanlarında sergilediği eşsiz performans ile son dönemde pek çok ödül kazanmış, İngiltere nin en etkin ve en yaratıcı tasarım ajanslarının sıralandığı iki farklı ligde ilk 20 şirket arasında ön sıralara yükselmiştir. Sergilediği başarı grafiği, Tayburn UK in tasarım konusundaki üstün performansını etkin iletişim ile pekiştirdiğini kanıtlamaktadır. Tayburn UK in müşterileri arasında çok sayıda global marka, şirket ve kurum bulunmaktadır. Historic Scotland Heineken UK Scottish Provident The Yard Toshiba TEC There Black Wolf Standard Life Wealth Sure Thing! Tesco Crosse&Blackwell Channel4 DC Dalgliesh Unmistakably Bill s Virgin Hotels The AA Corgi Homeplan JWF

13 Tayburn UK portföyünden... TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 11

14 12 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn UK portföyünden...

15 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 13

16 14 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Bir iş stratejisi olarak sürdürülebilirlik Bir iş stratejisi olarak sürdürülebilirlik, firmaların çevresel, ekonomik ve sosyal riskleri kontrol etmelerini, her türlü kaynak kullanımlarında tasarruf sağlamalarını ve finansal açıdan gelişmelerini destekler.

17 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 15 Bir iş stratejisi olarak sürdürülebilirlik, firmaların her türlü çevresel, ekonomik ve sosyal riskleri kontrol etmelerini, her türlü kaynak kullanımlarında tasarruf sağlamalarını ve finansal açıdan gelişmelerini destekler. Son dönemde günlük hayatın bir parçası haline gelen ve dünya gündeminin üst sıralarında yer alan bu kavram, önemini giderek artırmaktadır. Günümüzün hızla değişen ve gelişen dünyasında, şirketlerin üzerlerine yaşamsal görevler düşmektedir. Sürdürülebilirliği benimsemiş olan kurumların, topluma ve çevreye karşı sorumluluklarının bilincinde hareket etmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda şirketler, faaliyet gösterdikleri piyasalarda paydaşlarıyla çok taraflı işbirliğine gitmeli ve elde ettikleri sonuçları küresel alana da taşımalıdırlar. Sürdürülebilirlik yaklaşımlarını faaliyetlerine entegre edebilen kurumlar geleceğin inşasına kılavuzluk edeceklerdir. Çevrenin korunması ile ekonomik büyümeyi eş zamanlı değerlendiren, doğal kaynakların etkin kullanımını ve ekolojik çevreyi beraber gözeten çevresel sürdürülebilirlik, geleceğin şekillenmesinde kilit rol oynamaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik aynı zamanda, yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılmasını ve verimli kullanımını gerektirmektedir. Ekonomik anlamda sürdürülebilirlik, topluma katma değer sağlamak amacıyla tüm maddi kaynakların doğru ve etkin bir şekilde yönetimini öngörmektedir. Bu doğrultuda şirketler, paydaşlarının talep ve beklentilerini ürün ve hizmetleri ile karşılamanın ötesinde, kalkınma için gerekli olan sermaye birikiminin üretilmesinde de rol oynarlar. Sosyal anlamda sürdürülebilirlik ise toplumun bir üyesi olan şirketlerin sağlıklı bir sosyal yapının devamlılığında çeşitli görevler üstlenmesini gerektirir. Günümüzde şirketler, gelecek kuşakların refahı ve kaynaklara erişebilirliği konularında en az hükümetler kadar sorumluluk sahibidirler. Buna ek olarak, sürdürülebilirlik, kurumsal sosyal sorumluluğun kapsamının genişlemesine ve içeriğinin zenginleşmesine de yol açmıştır.

18 16 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Sürdürülebilirlik döngüsü*

19 *Michigan Üniversitesi 2002 Yılı Sürdürülebilirlik Çalışması ndan adapte edilmiştir. TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 17

20

21

22 Dünya Günü UNESCO nun San Francisco Konferansı nda, barış aktivisti John McConnell tarafından önerilen ve her yıl 22 Nisan da 192 den fazla ülkede kutlanan gün. Çernobil Nükleer Santral patlaması (Ukrayna), neden olduğu ölü sayısı ve maddi kayıp açısından tarihteki en büyük nükleer kazadır. Çernobil Patlaması Rio Konferansı 172 ülke hükümet temsilcisinin ve STK nın katılımıyla Brezilya nın Rio şehrinde düzenlenen çevre temalı global konferans.

23 Sürdülebilirliğin Dünya Günü ilk kez kutlandı Greenpeace Çevre Örgütü Kanada da faaliyetlerine başladı BM Stockholm Konferansı toplandı. (5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.) BM Habitat I Konferansı Vancouver, Kanada da toplandı WMO I. Dünya İklim Konferansı düzenlendi Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) kuruldu BM Çevre Programı Konferansı (Stockholm +10) düzenlendi Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu kuruldu Çernobil Nükleer Santrali nde patlama oldu. (26 Nisan) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) kuruldu BM Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı toplandı BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi yürürlüğe girdi Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Örgütü (IISD) kuruldu.

24 kilometre taşları BM Habitat II Konferansı (İstanbul) toplandı Kyoto Protokolü imzalandı Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi ilan edildi BM Binyıl Kalkınma Hedefleri Konferansı New York ta gerçekleştirildi UN Global Compact ilan edildi Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi toplandı Kyoto Protokolü yürürlüğe girdi Stern Raporu yayınlandı BM İklim Değişikliği Konferansı Kopenhag da yapıldı GRI G4 Raporlama Standardı Amsterdam da ilan edildi GRI ın Sürdürülebilirlik Veri Tabanı: den fazla kuruluş / rapora ulaştı COP21, 2015 yılı Aralık ayında Paris te toplanacak.

25 Kyoto Protokolü Dünya ölçeğinde sera gazı emisyonunu kontrol altına almayı öngören ve 2012 de toplanan COP18 de 2020 ye kadar uzatılan uluslararası sözleşme. Stern Raporu Ekonomist Nicholas Stern tarafından hazırlanan ve iklim değişikliğinin dünya ekonomisi üzerindeki etkilerini inceleyen rapor. COP21 30 Kasım-11 Aralık 2015 tarihlerinde Paris te düzenlenecek COP21, küresel ısınmanın 2 0 C ın altında tutulması hedefine yönelik yeni bir uluslararası anlaşmanın imzalanması için tarihi bir fırsat sunmaktadır.

26 GRI ve G4 G4, Aralık 2015 ten itibaren geçerli tek raporlama standardına dönüşecektir.

27 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 21 GRI - Global Reporting Initiative 1997 yılında Boston da kurulan Amsterdam merkezli GRI-Global Reporting Initiative (Küresel Raporlama Girişimi), dünyada sürdürülebilirlik raporlamasının yaygınlaşmasına öncülük etmiştir. Küresel anlamda yaygın olarak kabul gören ilke ve yaklaşımları geliştiren GRI, son nesil raporlama standardı olan G4 ü Mayıs 2013 te Amsterdam da düzenlenen uluslararası konferansta ilan etmiştir. Şirketlerin ve kâr amacı gütmeyen kurumların performanslarını sürdürülebilirlik standartları çerçevesinde değerlendirerek, okunması ve erişilmesi kolay raporların üretilmesini hedefleyen GRI, G4 İlkeleri ile şirketlerin iş kolları ve paydaşları açısından kritik önceliğe sahip olan konulara yoğun olarak odaklanmalarını öngörmektedir. G3.1 den G4 e geçiş Sürdürülebilirlik raporu, bir şirket açısından stratejik değeri olan bir araçtır. Rapor, şirketin vizyonunu ve hedeflerini hayata geçirmesine yardımcı olacağı gibi paydaşlarını sürece entegre etmesine de imkan tanıyacaktır. Diğer taraftan, küresel ölçekte hızlı bir değişim içinde olan raporlama kriterleri, şirketleri kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik performanslarını kamuoyuna açıklama noktasında yeni motivasyonlar ve açılımlarla karşıya bırakmaktadır. Entegre raporlamanın yaygın bir kriter haline dönüşmesine dair çabalar tüm hızıyla devam ederken, G3.1 in yerine gelen G4 ün; çokuluslu şirketler için OECD Rehberi, UN Global Compact 10 İlkesine bağlantılar içerdiği ve raporlamayı tek bir üründe çözme olanağı sunduğu görülmektedir. Öngörülen bu harmonizasyon, entegre raporlamaya doğru atılmış çok önemli bir adımdır.

28 22 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Temel yenilikler - G4 ile ne değişti? Raporlama seviyeleri out A, B ve C raporlama seviyeleri G4 te yer almıyor. Uyumlu olarak in G4 ile raporlar uyumlu olarak yaklaşımıyla hazırlanıyor. Burada ise iki seçenek söz konusu: Temel ve Kapsamlı. Uyumlu olarak - Temel raporlamada: 34 adet genel standart bildirimi cevaplanmalıdır. Uyumlu olarak - Kapsamlı raporlamada: 58 adet genel standart bildirimi cevaplanmalıdır. Her iki seçenekte de özel standart bildirimler (DMA ve endikatörler), öncelikli konulara odaklanmalıdır. Değer zinciri önem kazandı. Değer zinciri raporlamanın ana aktörlerinden biri oldu. Raporun kapsamı, raporlamayı yapan şirket ile sınırlı kalmayıp, değer zinciri boyunca ortaya çıkan tüm etkileri de ele almalıdır. Yönetim yaklaşımında yeni ve yeknesak format G4 tüm kategori, unsur ve endikatörler için tek tip bir Yönetim Yaklaşımı formatı öngörüyor. 58 genel standart bildirim, 91 özel standart bildirim G4; 58 genel standart bildirim ve 91 özel standart bildirim ile geniş bir çerçeve sunuyor. Kurumsal yönetişim ve ücretlendirme hakkında daha çok bilgi G4; kurumsal yönetişim ve özellikle yönetici ücretlendirmesi hakkında G3.1 e oranla daha fazla şeffaflık gerektiriyor. Tedarik zincirine farklı bir bakış açısı G4; tedarik zinciri ve bu süreçte ortaya çıkan etkiler hakkında daha fazla bilginin paylaşılmasını gerektiriyor.

29 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 23 BIST Sürdürülebilirlik Endeksi Borsa İstanbul, şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal alanlarındaki uygulamalarını teşvik etmek hedefi kapsamında Sürdürülebilirlik Endeksi ni Kasım 2014 tarihinde açıklamıştır. Uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerinin dikkate alınarak şirketlerin değerlendirildiği süreçte, endeks seçim kriterlerindeki eşik değerleri aşan şirketler endekse dahil edilmektedir. İlk değerleme dönemi olan Ocak-Mart 2014 döneminde BIST 30 Endeksi nde yer alan şirketler değerlemeye alınmış ve değerlemelerde sadece kamuoyuna açık bilgiler kullanılmıştır. Borsa İstanbul, ilerleyen dönemlerde paydaşların da görüş ve önerileri doğrultusunda değerlemeye tabi tutacağı şirket havuzunu büyütmeyi öngörmektedir yılından itibaren değerlemeye alınacak şirketler listesi, BIST 50 Endeksi şirketlerini kapsayacak şekilde genişletilecektir. Sonraki dönemde ise BIST 100 Endeksi şirketlerinin Sürdürülebilirlik Endeksi ne dahil edilmesi planlanmıştır. Payların endeks kapsamında yer alabilmesi için Endeks Seçim Kriterleri ndeki eşik değerleri geçmesi gerekmektedir. Değerleme sürecinde dikkate alınan kriterler; çevre, biyoçeşitlilik, iklim değişikliği, insan hakları, tedarik zinciri, şirket yönetim kurulunun yapısı, rüşvet, sağlık ve güvenliktir. Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi, değerlemeye tabi olan şirketlerin, küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi, su kaynaklarının azalması, sağlık, güvenlik, istihdam gibi konulara yaklaşımlarını ortaya koymakta, yürüttükleri faaliyetlerin ve aldıkları kararların bağımsız bir yaklaşımla değerlendirilmesini sağlamaktadır.

30 24 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn uluslararası deneyimi ve hizmet kalitesiyle sürdürülebilirlik alanında etkin çözümler ve hizmetler sunuyor.

31 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 25 Sürdürülebilirlik ürün ve hizmetlerimiz 2009 yılında, hizmet kapsamını sürdürülebilirlik danışmanlığı ve raporlaması ile genişleten Tayburn, bilgili, deneyimli ve uzmanlaşmış kadrosuyla, sektörüne öncülük etmeye ve bu alanda da özgün ürün ve çözümler sunmaya devam etmektedir. Proje danışmanlığı (sürdürülebilirlik politikası ile stratejisinin ve hedeflerin geliştirilmesi, eğitimler ve çalıştaylar yoluyla sürdürülebilirlik kavramının içselleştirilmesi çalışmaları), Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi danışmanlık hizmetleri, Ekolojik ayak izi ölçümü (GHG protokolü kapsamında), Paydaş katılım sürecinin tasarlanması ve hayata geçirilmesi (paydaş anketleri ve odak toplantıları dahil), Sürdürülebilirlik raporu editörlüğü, görsel tasarımı ve raporun basılı ve dijital üretimi. Tayburn, sürdürülebilirlik raporlamasının yanı sıra, UN Global Compact kapsamında şirketlerin yıllık bazda yayınladığı ilerleme raporlaması alanında da çözümler sunmaktadır.

32 26 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Portföyümüz...

33 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 27 Ziraat Bankası Sürdürülebilirlik Politikası geliştirme danışmanlığı ve 2013 Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması Akçansa Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması İş Bankası 2012 ve 2013 Sürdürülebilirlik Raporları nın hazırlanması Bilim İlaç 2010 Kurumsal Sorumluluk Raporu nun hazırlanması Garanti Bankası /2012 Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması Otokar 2013 Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması Türkiye Finans 2013 Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması TSKB /2009, 12/ ve Sürdürülebilirlik Raporları nın hazırlanması Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması World Federation of Exchanges (WFE) Sürdürülebilirlik Broşürü nün ve web versiyonunun hazırlanması Yaşar Holding 2011 Sürdürülebilirlik Broşürü nün hazırlanması KİS İlerleme Raporları nın hazırlanması Zorlu Grubu KİS İlerleme Raporlaru nun hazırlanması Sabancı Holding 2010 KİS İlerleme Raporları nın hazırlanması PRI Sorumlu Yatırım İlkeleri ni Türkçe versiyonunun hazırlanması

34 28 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Ziraat Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Ziraat Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; Sürdürülebilirlik Politikası geliştirme içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim ve kodlama hizmetlerini sunmuştur.

35 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 29

36 30 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Ziraat Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu (Web)

37 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 31 Türkiye de bir kamu bankası tarafından yayınlanan, GRI A seviye, dış denetimden geçmiş ilk sürdürülebilirlik raporu

38 32 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması İş Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, İş Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

39 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 33

40 34 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması İş Bankası 2012 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, İş Bankası 2012 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

41 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 35

42 36 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Otokar 2013 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Otokar 2013 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım hizmetlerini sunmuştur.

43 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 37

44 38 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Türkiye Finans 2013 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Türkiye Finans 2013 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; strateji ve içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetleri sunmuştur.

45 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 39

46 40 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Türkiye Finans 2013 Sürdürülebilirlik Raporu (Web) Türk finans sektöründe bir katılım bankası tarafından yayımlanan A+ (GRI) seviyesindeki ilk sürdürülebilirlik raporu

47 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 41

48 42 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Garanti Bankası /2012 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Garanti Bankası /2012 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

49 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 43

50 44 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, TSKB Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; proje danışmanlığı paydaş katılımının tasarlanması ve yürütülmesi (paydaş anketi dahil) içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım hizmetlerini sunmuştur. Türk finans sektörünün GRI A+ seviye ilk sürdürülebilirlik raporu

51 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 45

52 46 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB 2009 II. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, TSKB 2009 II. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; proje danışmanlığı paydaş katılımının tasarlanması ve yürütülmesi (paydaş anketi dahil) içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım kodlama hizmetleri sunmuştur. Astrid Awards (ABD) En İyi Sürdürülebilirlik Raporu Bronz Ödül Projede yer alan tematik görseller Tayburn tarafından sağlanmıştır.

53 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 47 TSKB 2009 II. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu (Web)

54 48 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB 2009 II. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Türk finans sektörünün GRI B seviye ilk sürdürülebilirlik raporu

55 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 49

56 50 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, TSKB I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; proje danışmanlığı içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım kodlama üretim hizmetleri sunmuştur. Projede yer alan tematik görseller Tayburn tarafından sağlanmıştır.

57 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 51 TSKB I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu (Web)

58 52 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Türk finans sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporu

59 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 53

60 54 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; proje danışmanlığı içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım kodlama hizmetlerini sunmuştur.

61 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 55 Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu (Web)

62 56 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Türk enerji sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporu

63 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 57

64 58 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Akçansa Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Akçansa Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; Türkçe editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur. Türk çimento sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporu

65 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 59

66 60 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Bilim İlaç 2010 Kurumsal Sorumluluk Raporu Tayburn, Bilim İlaç 2010 Kurumsal Sorumluluk Raporu projesi kapsamında; tasarım kodlama hizmetlerini sunmuştur.

67 Bilim İlaç 2010 Kurumsal Sorumluluk Raporu (Web) TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 61

68 62 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması World Federation of Exchanges (İngiltere) Sürdürülebilirlik Broşürü Tayburn, World Federation of Exchanges (İngiltere) in Sürdürülebilirlik Broşürü projesi kapsamında; tasarım uygulama üretim hizmetlerini sunmuştur.

69 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 63 World Federation of Exchanges (İngiltere) Sürdürülebilirlik Broşürü (Web) Tayburn, World Federation of Exchanges (İngiltere) in Sürdürülebilirlik Broşürü nün web versiyonu kapsamında; tasarım (web) kodlama hizmetlerini sunmuştur.

70 64 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Yaşar Holding 2011 Sürdürülebilirlik Broşürü Tayburn, Yaşar Holding 2011 Sürdürülebilirlik Broşürü projesi kapsamında; İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

71 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 65 Yaşar Holding 2009 ve 2010 KİS İlerleme Raporları Tayburn, Yaşar Holding KİS İlerleme Raporu projeleri kapsamında, 2009 yılı versiyonunda; İngilizce editörlük üretim 2010 yılı versiyonunda ise, İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

72 66 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Zorlu Grubu KİS İlerleme Raporu Tayburn, Zorlu Grubu nun KİS İlerleme Raporu projesi çerçevesinde tasarım hizmetini sunmuştur.

73 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 67 Sabancı Holding 2010 KİS İlerleme Raporu Tayburn, Sabancı Holding e 2010 yılı COP projesinde içerik geliştirme ve İngilizce editörlük hizmetleri sunmuştur.

74 68 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması PRI 2010 Sorumlu Yatırım İlkeleri (Türkçe) Tayburn, UNEP FI ve Global Compact in ortak bir inisiyatifi olan PRI, Sorumlu Yatırım İlkelerinin Türkçe versiyonunu gönüllü olarak hazırlamıştır. İlkeler, 12 Ocak 2010 tarihinde Federation of Euro-Asian Exchanges in sponsorluğunda ve İMKB nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştay ile Türkiye sermaye piyasalarından katılımcılar ile paylaşılmıştır.

75 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / ten bu yana hizmet sunduğumuz kuruluşlar

76 70 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması 1994 ten bu yana hizmet sunduğumuz kuruluşlar HOLDİNGLER/ŞİRKET GRUPLARI Akfel Holding Arıkanlı Holding Avrupa & Amerika Holding Borusan Holding Çalık Holding Çelebi Holding Deva Holding Doğan Holding Doğuş Holding EastPharma (İngiltere) Fiba Holding GİSAD Grubu GSD Grubu Koç Holding Kolin Grubu Kürüm Şirketler Grubu OYAK Rumeli Holding Sabancı Holding Şişecam Topluluğu Taboğlu Holding Tekfen Holding Turcas Holding Uzel Grup Yaşar Holding Zorlu Grubu FİNANS Bankacılık A&T Bank ABank Albaraka Türk Anadolubank Atlasbank Bank Asya Bank Kapital Banka Kombetare Tregtare (Arnavutluk) Banque du Bosphore (Fransa) C Bank Çalık Bank Demirbank Dışbank Dünya Bankası (Ankara Ofisi) ECO Trade and Development Bank Etibank Family Finans Kurumu Finansbank Finansbank Romania (Romanya) Garanti Bankası GarantiBank International N.V. (Hollanda) GSD Bank Halkbank İktisat Bankası İller Bankası İş Bankası Kalkınma Bankası Kentbank MNG Bank Osmanlı Bankası Oyak Bank / ING Bank Pamukbank Pinebank (ABD) Şekerbank T.C. Merkez Bankası Takasbank TEB TEB N.V. (Hollanda) TEB Sh.A. (Kosova) Tekfenbank / Eurobank Tekfen / Burgan Bank Tekstilbank TSKB Türk Eximbank Türkiye Finans Türkiye Kalkınma Bankası Ulusal Bank Vakıfbank Yapı ve Kredi Bankası YKB Nederland N.V. (Hollanda) Ziraat Bank AG (Almanya) Ziraat Bankası Faktoring Başer Faktoring C Factoring Çağdaş Faktoring Destek Finans Factoring Ege Factoring Ekspo Factoring Factofinans Fiba Faktoring Garanti Faktoring Girişim Faktoring GSD Factoring İstanbul Factoring K Factoring Kapital Factoring Kent Factoring Lider Faktoring MNG Faktoring Optima Faktoring Pamuk Factoring Süzer Factoring TEB Factoring Tekstil Factoring Toprak Factoring Yapı Kredi Faktoring Yaşar Factoring Finansal Kiralama Atlas Leasing Demir Leasing Dünya Leasing Ege Leasing EGS Leasing Finans Leasing Garanti Leasing İktisat Leasing İstanbul Leasing K Leasing Kent Leasing Pamuk Leasing Rant Leasing Süzer Leasing TEB Leasing Tekstil Leasing Toprak Leasing Yapı Kredi Leasing Yaşar Leasing GYO/Gayrimenkul Değerleme Fiba Gayrimenkul İş GYO Özak GYO SAF GYO Torunlar GYO TSKB Gayrimenkul Değerleme TSKB GYO Yapı Kredi Koray Zorlu Gayrimenkul Sigortacılık AK Emeklilik / AvivaSA Emeklilik ve Hayat Aksigorta Anadolu Hayat Emeklilik Anadolu Sigorta Başak Emeklilik BNP Paribas Cardif Cigna Hayat Sigorta Demir Hayat Sigorta Ergo İsviçre Emeklilik ve Hayat Finans Emeklilik Finans Sigorta Garanti Emeklilik ve Hayat Garanti Sigorta Güneş Sigorta Halk Sigorta Milli Reasürans Polaris Sigorta Toprak Sigorta Yapı Kredi Sigorta Ziraat Emeklilik Ziraat Sigorta Yatırım/Portföy Yönetim/VYŞ/ Tüketici Finansmanı Corio Türkiye Fiba Kapital Holding Finans Yatırım Garanti Portföy Yönetimi GFC Menkul Değerler Global Markets Institute (Fransa) Halk Yatırım İktisat Yatırım İş Girişim Sermayesi İş Portföy Yönetimi İş Yatırım Kalkınma Menkul Değerler Kent Yatırım MNG Yatırım OYAK Yatırım TEB Cetelem TEB Yatırım Turkasset Turkisfund (SICAV) (Lüksemburg) Yatırım Finansman

77 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 71 FİNANS DIŞI AVM/Restoran/Turizm ADA Alışveriş Merkezi Altın Yunus Ankara Bağ Evi Çanakkale Kolin Hotel ve Kongre Merkezi Doria Hotel Bodrum Moss Travel Tekira Alışveriş Merkezi Teras Park Alışveriş Merkezi Tez Tour Tour Market Yoma Restaurant Zorlu Grand Hotel Bilişim/Telekomünikasyon AVEA Bileşim A.Ş. Febris Intertech innova OYTEK Türk Telekom Tekstil GAP Güneydoğu Tekstil GİSAD Dış Ticaret Korteks SAY Terzi Cam Anadolu Cam Soda Sanayii Trakya Cam Çimento/Madencilik Adana Çimento Akçansa Bolu Çimento Elazığ Çimento Entegre Harç Hekimhan Madencilik Mardin Çimento Oysa Çimento Ünye Çimento Denizcilik/Havacılık/Liman İşletmeciliği/Ulaşım Çanakkale Liman İşletmesi Çelebi Bandırma Limanı Çelebi Hava Servisi Çelebi Marina Çe-Tur Port Akdeniz Türk Hava Yolları Eğitim-Öğretim Koç Üniversitesi Koç Üniversitesi-TÜSİAD EAF KUYTAM KÜMPEM KÜTEM MEF Dersaneleri Enerji Aksa Enerji AYGAZ Çalık Enerji Enerjisa ESGAZ TÜPRAŞ Zorlu Enerji Hizmet Accor Services ACS Danışmanlık ARTI Danışmanlık C Line Consul Danışmanlık Çelebi Güvenlik Grey Worldwide Siemens Insight Consulting (İngiltere) Strata Training Consulting Tedra Danışmanlık Towers Watson Y&R Reklamevi İnşaat/Taahhüt/İnşaat Malzemeleri/Mimarlık Armin Elektrik Dyo Boya EMARE Mimarlık Emre Arolat Mimarlık Eryap Plastik GAP İnşaat Geoduvar İzocam Koleksiyon Mobilya Kolin İnşaat Kolsan Makyol Prekons R.R. Pottery SAMS Yalın Tan-Jeyan Ülkü Mimarlık Kağıt Kartonsan Selka Viking Kağıt Maden ve Metaller Bemka Demisaş Enpay ERDEMİR Grubu Hasçelik MMZ Onur Boru Sarkuysan SOM Civata Otomotiv/Filo Kiralama DRD Doğuş Otomotiv Garanti Filo Kiralama Otokar Uzel Makine Perakendecilik BİM Bimeks Gima Macrocenter Migros Tansaş Sağlık/İlaç Acıbadem Sağlık Grubu Bilim İlaç Papsi Veteriner Kliniği Roche Diyagnostik Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Savunma Sanayi ASELSAN Tarım/Hayvancılık Doğan Organik Ürünler Ünal Tarım Propet Tüketici Elektroniği Vestel Beyaz Eşya Vestel Dijital Vestel Elektronik Yiyecek-İçecek Anadolu Efes Banvit Coca-Cola İçecek Koska Pınar Et Pınar Su Pınar Süt Şeker Piliç Taşkesti Su Ülker Gıda BORSA/BİRLİK/VAKIF/ FEDERASYON AÇEV Emeklilik Gözetim Merkezi Federation of Euro-Asian Stock Exchanges (FEAS) Finansal Kurumlar Birliği International Options Market Association (İngiltere) İMKB Kredi Kayıt Bürosu Lokman Hekim Geri Kazanım Sermaye Piyasası Profesyonelleri Derneği TARSİM Tepav TSPAKB Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Türkiye Jokey Kulübü Türkiye Katılım Bankaları Birliği Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği TÜSİAD TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Derneği TZH Vakfı Vehbi Koç Vakfı VOB World Federation of Exchanges (İngiltere)

78 72 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için: Ronaldo Manosa Ediz Usman Altuğ Atik Nilgün Yılmazcan Gürdal Gök Süleyman Seba Cad. Acısu Sok. 1/15 Maçka İstanbul Tel (0212) Faks (0212) Tayburn, baskı çalışmasını gerçekleştiren Ömür Matbaacılık A.Ş. ye teşekkür eder.

79

80 tayburnkurumsal.com

Faaliyet raporlaması Yatırımcı ilişkileri İhtisas editörlüğü

Faaliyet raporlaması Yatırımcı ilişkileri İhtisas editörlüğü Faaliyet raporlaması Yatırımcı ilişkileri İhtisas editörlüğü Tayburn Hakkında 2 Tayburn UK 7 Faaliyet Raporlaması 12 Yatırımcı İlişkileri 117 İhtisas Editörlüğü 130 We are a registered Organizational Stakeholder

Detaylı

Fark yaratan tasarım çözümleri

Fark yaratan tasarım çözümleri Fark yaratan tasarım çözümleri We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally accepted sustainability reporting

Detaylı

We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally

We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally Bilginin çözüm gücü We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally accepted sustainability reporting guidelines

Detaylı

İstanbul Edinburgh Manchester

İstanbul Edinburgh Manchester İstanbul Edinburgh Manchester yaratıcı fikirler, hedefe ulaştıran çözümler Yaratıcı fikirler kuşkusuz önemli. Ancak uygulanabilir ve hedefe ulaştırır olmaları daha da önemli. Türkiye de 15 yıldır müşterilerimize

Detaylı

Marka Dijital Pazarlama

Marka Dijital Pazarlama Marka Dijital Pazarlama Tayburn Hakkında 2 Tayburn UK 7 Marka 12 Dijital 43 Pazarlama 72 We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission

Detaylı

We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally

We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally Bilginin çözüm gücü We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally accepted sustainability reporting guidelines

Detaylı

Geleceğe kalıcı miras (!) *

Geleceğe kalıcı miras (!) * Geleceğe kalıcı miras (!) * * Nasıl bir dünyada yaşamak ve gelecek nesillere ne bırakmak istiyoruz? Karar bizim. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon un 23 Eylül 2014 te İklim Zirvesi nin açılışında dediği gibi,

Detaylı

Ne kadar etkileyici siniz (?)

Ne kadar etkileyici siniz (?) Ne kadar etkileyici siniz (?) * İklim değişikliği hızla önlem almayı gerektiriyor 19. yüzyılda 280 ppm olan sera gazları seviyesi bugün 435 ppm e ulaşmış durumda Ekonomik faaliyetlere ve günlük hayata

Detaylı

We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally

We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally Bilginin çözüm gücü We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally accepted sustainability reporting guidelines

Detaylı

Marka Dijital Pazarlama

Marka Dijital Pazarlama Marka Dijital Pazarlama Bu broşürde: Marka Dijital Pazarlama We are a member of the GOLD Community and support the mission of GRI to empower decision makers everywhere, through GRI Sustainability Reporting

Detaylı

Faaliyet Raporlaması. Yatırımcı İlişkileri İhtisas Editörlüğü. Bu broşürde: Faaliyet Raporlaması. Yatırımcı İlişkileri. İhtisas Editörlüğü

Faaliyet Raporlaması. Yatırımcı İlişkileri İhtisas Editörlüğü. Bu broşürde: Faaliyet Raporlaması. Yatırımcı İlişkileri. İhtisas Editörlüğü Faaliyet Raporlaması Yatırımcı İlişkileri Bu broşürde: Faaliyet Raporlaması İhtisas Editörlüğü Yatırımcı İlişkileri İhtisas Editörlüğü We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting

Detaylı

Yarat c, entegre kurumsal iletiflim çözümleri

Yarat c, entegre kurumsal iletiflim çözümleri Yarat c, entegre kurumsal iletiflim çözümleri 2006 stanbul Edinburgh London Manchester 1994'ten bu yana Türkiye'de müflterilerimize hizmet sunman n ayr cal n yafl yoruz. Tayburn Kurumsal ve Tayburn Tasar

Detaylı

stanbul Edinburgh London Manchester

stanbul Edinburgh London Manchester stanbul Edinburgh London Manchester 1994'ten beri Türkiye'de hizmetinizdeyiz. Tayburn Kurumsal ve Tayburn Tasar m, kurumsal müflterilerinin ihtiyaç duydu u her türlü yarat c ve entegre kurumsal iletiflim

Detaylı

Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve. Raporlaması. Bu broşürde: Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve. Raporlaması

Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve. Raporlaması. Bu broşürde: Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve. Raporlaması Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Bu broşürde: Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Raporlaması We are a member of the GOLD Community and support the mission of GRI to empower decision makers

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI Sürdürülebilirlik vizyonumuz 150 yıllık bir süreçte inşa ettiğimiz rakipsiz deneyim ve bilgi birikimimizi; ekonomiye, çevreye, topluma katkı sağlamak üzere kullanmak, paydaşlarımız

Detaylı

vizyon escarus hakkında misyon hakkında Escarus un misyonu, müşterilerine sürdürülebilirlik çözümleri sunan öncü bir şirket olmaktır.

vizyon escarus hakkında misyon hakkında Escarus un misyonu, müşterilerine sürdürülebilirlik çözümleri sunan öncü bir şirket olmaktır. escarus hakkında Nisan 2011 de faaliyetine başlayan Escarus Sürdürülebilir Danışmanlık A.Ş., deneyimli ve profesyonel kadrosuyla sürdürülebilirlik çözümleri geliştirerek, danışmanlık hizmetleri vermek

Detaylı

Global Compact Türkiye Üye Etkileşim Toplantısı. 25 Ekim yıl

Global Compact Türkiye Üye Etkileşim Toplantısı. 25 Ekim yıl Global Compact Türkiye 2002-2017 Üye Etkileşim Toplantısı 25 Ekim 2017 Rakamlarla Global Compact Türkiye* 151 Şirket 62 STK 22 İş Dünyası Derneği 10 Üniversite 6 Diğer Dünyada 15. Avrupa da 6. Ağ *Ekim

Detaylı

Bursa SYK 2015. Ozlem Unsal, BSI Group Eurasia Ülke Müdürü 14 Ekim 2015, Bursa. Copyright 2012 BSI. All rights reserved.

Bursa SYK 2015. Ozlem Unsal, BSI Group Eurasia Ülke Müdürü 14 Ekim 2015, Bursa. Copyright 2012 BSI. All rights reserved. Bursa SYK 2015 Ozlem Unsal, BSI Group Eurasia Ülke Müdürü 14 Ekim 2015, Bursa Copyright 2012 BSI. All rights reserved. Sunum İçeriği Sürdürülebilirlik Raporlaması Nedir? Sürdürülebilirlik Raporlamasının,

Detaylı

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact)

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ETİK KURALLAR VE KURUMSAL SORUMLULUK Doğuş Otomotiv Etik Kuralları, imzalamış olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact), kurumsal sosyal sorumluluk politikaları ve şirket

Detaylı

Garanti Yatırım. Ödüller. En iyi Yatırım Bankası. En iyi Aracı Kurum. En İyi Yatırım Bankası. En İyi Yatırım Bankası.

Garanti Yatırım. Ödüller. En iyi Yatırım Bankası. En iyi Aracı Kurum. En İyi Yatırım Bankası. En İyi Yatırım Bankası. Garanti Yatırım Ödüller En iyi Yatırım Bankası En iyi Aracı Kurum En İyi Yatırım Bankası En İyi Yatırım Bankası 2 Garanti Yatırım Garanti Yatırım 1991 yılında kurulmuştur. Garanti Yatırım nin lider yatırım

Detaylı

Garanti Yatırım. Ödüller. En iyi Yatırım Bankası. En iyi Aracı Kurum. En İyi Yatırım Bankası. En İyi Yatırım Bankası.

Garanti Yatırım. Ödüller. En iyi Yatırım Bankası. En iyi Aracı Kurum. En İyi Yatırım Bankası. En İyi Yatırım Bankası. 2013 Garanti Yatırım Ödüller En iyi Yatırım Bankası En iyi Aracı Kurum En İyi Yatırım Bankası En İyi Yatırım Bankası 2 Garanti Yatırım Garanti Yatırım 1991 yılında kurulmuştur. Garanti Yatırım nin lider

Detaylı

İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK

İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK Daha kapsayıcı bir toplum için sözlerini eyleme dökerek çalışan iş dünyası ve hükümetler AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK Avrupa da önümüzdeki

Detaylı

Kurumsal Eğitim Kataloğu

Kurumsal Eğitim Kataloğu Kurumsal Eğitim Kataloğu Business Management Institute, iş dünyası ile akademik dünya arasında bir bağlantı noktası olarak hareket eden ve böylece iş dünyasına yeni açılımlar ve değerler getirmeyi hedefleyen

Detaylı

Uluslararası Yatırımcı İşlemleri Analizi-Mart 2014

Uluslararası Yatırımcı İşlemleri Analizi-Mart 2014 ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ 07 Nisan 2014 ULUSLARARASI YATIRIMCI İŞLEMLERİ HARUN DERELİ hdereli@ziraatyatirim.com.tr Uluslararası Yatırımcı İşlemleri Analizi-Mart 2014 Borsa İstanbul tarafından her ayın bitiminde

Detaylı

ÇEVRE VE İŞ GÜVENLİĞİ DAN. MÜH. BEL. LTD. ŞTİ.

ÇEVRE VE İŞ GÜVENLİĞİ DAN. MÜH. BEL. LTD. ŞTİ. ÇEVRE VE İŞ GÜVENLİĞİ DAN. MÜH. BEL. LTD. ŞTİ. Hakkımızda UZD sürdürülebilirlik konusunda, özellikle çevre, iş sağlığı ve güvenliği alanlarında uzmanlaşmış bir yönetim danışmanlığı firmasıdır. İş Sağlığı

Detaylı

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 Hakkımızda CREALUS, kurulduğu günden bu güne kadar müşterilerine stratejik çözüm ortağı olarak yenilikçi, yaratıcı ve katma değerli eğitim ve

Detaylı

AKİS BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. 2009 YILINA İLİŞKİN KALİTE GÜVENCESİ RAPORU

AKİS BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. 2009 YILINA İLİŞKİN KALİTE GÜVENCESİ RAPORU AKİS BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. 2009 YILINA İLİŞKİN KALİTE GÜVENCESİ RAPORU AKİS BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. 30 Nisan 2010 Bankacılık Düzenleme

Detaylı

TANITIM DOSYASI. bagatur.com. bagaturlaw

TANITIM DOSYASI. bagatur.com. bagaturlaw TANITIM DOSYASI bagatur.com bagaturlaw Deneyimli İşinizi anlayan, gereksinimlerinize uygun çözüm üreten Deneyimiyle risklerinizi yönetmenizi, önlemenizi sağlayan Kurumsal ve Güvenilir Dürüst, güvenilir,

Detaylı

Uluslararası Yatırımcı İşlemleri Analizi-Haziran 2014

Uluslararası Yatırımcı İşlemleri Analizi-Haziran 2014 ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ 07 Temmuz 2014 ULUSLARARASI YATIRIMCI İŞLEMLERİ HARUN DERELİ hdereli@ziraatyatirim.com.tr Uluslararası Yatırımcı İşlemleri Analizi-Haziran 2014 Borsa İstanbul tarafından açıklanan uluslararası

Detaylı

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği. Tanıtım Sunumu 2017

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği. Tanıtım Sunumu 2017 Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Tanıtım Sunumu 2017 İÇİNDEKİLER Hakkımızda Misyon Vizyon Organizasyon Yapısı TKYD Yönetim Kurulu TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler Çalışma Grupları Eğitim Programları

Detaylı

Özet Tanıtım Dokümanı

Özet Tanıtım Dokümanı Özet Tanıtım Dokümanı İstanbul, 2012 Kutluşah, yönetim, finans ve süreç danışmanlığı alanlarında hizmet veren güvenilir bir iş ortağıdır Toplamda 85 yılı aşkın finansal kuruluşlar, girişimcilik ve yönetim

Detaylı

Değer Odaklı Uluslararası Yatırımcıların Türkiye ye İlgisi Sürüyor, TÜYİD Fon Akışı Raporu

Değer Odaklı Uluslararası Yatırımcıların Türkiye ye İlgisi Sürüyor, TÜYİD Fon Akışı Raporu KANALFİNANS.COM Değer Odaklı Uluslararası Yatırımcıların Türkiye ye İlgisi Sürüyor, TÜYİD Fon Akışı Raporu TÜYİD IPREO Fon Akışı raporuna göre değer odaklı yatırımcılar birinci çeyrekte alım yaparken,

Detaylı

Özet Tanıtım Dokümanı

Özet Tanıtım Dokümanı Özet Tanıtım Dokümanı Istanbul, 2012 UME GLOBAL, kurumsal finansman / özel girişim sermayesi alanlarında danışmanlık hizmeti veren güvenilir bir ortaktır Geçmiş Deneyimler Toplamda 70 yılı aşkın endüstri,

Detaylı

Şirket. Profili. Bir Bakışta MCI. Finansal Bilgiler. Sektör Bilgileri. Online ve Offline Arasında Köprü Kurmak. Basın Kiti 2015

Şirket. Profili. Bir Bakışta MCI. Finansal Bilgiler. Sektör Bilgileri. Online ve Offline Arasında Köprü Kurmak. Basın Kiti 2015 Şirket Profili Basın Kiti 2015 Bir Bakışta MCI MCI, stratejik ilişki ve aktivasyon çözümleri sunma hususunda dünya lideri olup toplantı, etkinlik, dernek ve kongre sektörlerinde 1987'den beri yeniliklere

Detaylı

İSG için Uluslararası İşbirliğinde ILO Araçları ve Rolü ILO Türkiye Ofisi

İSG için Uluslararası İşbirliğinde ILO Araçları ve Rolü ILO Türkiye Ofisi İSG için Uluslararası İşbirliğinde ILO Araçları ve Rolü 05.05.2014 ILO Türkiye Ofisi Genel Bakış Birbirini tamamlayan 3 temel alanda ILO rolü ve araçları Politika yapımı ve savunuculuk o o ILO Sözleşmeleri

Detaylı

ZAMANIN RUHUNU OKUMAK

ZAMANIN RUHUNU OKUMAK KOÇ HOLDİNG 2013 FAALİYET RAPORU ZAMANIN RUHUNU OKUMAK KURUMSAL DEĞERLER Kurucumuz Vehbi Koç un belirlediği değerler, dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de Topluluğumuza yön vermeye devam edecektir. Müşterilerimiz

Detaylı

/anadolugrubu company/anadolu-group tarihli bilgiler çerçevesinde düzenlenmiştir.

/anadolugrubu company/anadolu-group tarihli bilgiler çerçevesinde düzenlenmiştir. /anadolugrubu company/anadolu-group www.anadolugrubu.com.tr 06.01.2017 tarihli bilgiler çerçevesinde düzenlenmiştir. Kuruluş Anadolu yu dünyaya, dünyayı Anadolu ya bağlayan yıldız Anadolu Grubu, Kamil

Detaylı

Performans Denetimi Hesap verebilirlik ve karar alma süreçlerinde iç denetimin artan katma değeri. 19 Ekim 2015 XIX.Türkiye İç Denetim Kongresi

Performans Denetimi Hesap verebilirlik ve karar alma süreçlerinde iç denetimin artan katma değeri. 19 Ekim 2015 XIX.Türkiye İç Denetim Kongresi Performans Denetimi Hesap verebilirlik ve karar alma süreçlerinde iç denetimin artan katma değeri 19 Ekim 2015 XIX.Türkiye İç Denetim Kongresi Place image here with reference to guidelines Serhat Akmeşe

Detaylı

Sizin Seçiminiz HAKKIMIZDA. Bizim İşimiz. Neden Bizi Tercih Etmelisiniz? İşimizde Uzmanız. Kalite Politikamız. Yenilikçi ve Üretkeniz

Sizin Seçiminiz HAKKIMIZDA. Bizim İşimiz. Neden Bizi Tercih Etmelisiniz? İşimizde Uzmanız. Kalite Politikamız. Yenilikçi ve Üretkeniz Bizim İşimiz Sizin Seçiminiz Neden Bizi Tercih Etmelisiniz? İşimizde Uzmanız Mesleki yeterliliğini sağlamış insan kaynağına, teknik bilgiye ve donanıma sahibiz. HAKKIMIZDA Fonte Group 2016'da kurulmuş

Detaylı

Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı

Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı Misyon: Evrensel Etik İlkelerin Türkiye de toplumun her kesiminde benimsenmesi ve uygulanmasına önderlik etmek

Detaylı

TEB KOBİ AKADEMİ Tarım Buluşmaları. 13 Aralık 2012 İZMİR

TEB KOBİ AKADEMİ Tarım Buluşmaları. 13 Aralık 2012 İZMİR TEB KOBİ AKADEMİ Tarım Buluşmaları 13 Aralık 2012 İZMİR Hizmetlerimiz 13 Aralık 2012 İZMİR KOBİ Akademi KOBİ lerin yurtiçi ve uluslararası pazarlardaki karlılıklarını ve rekabet güçlerini artırabilecekleri

Detaylı

3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği Konutu, Ankara Saat: 16:00. Çevre ve Orman Bakanlığı nın Saygıdeğer Müsteşar Yardımcısı,

3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği Konutu, Ankara Saat: 16:00. Çevre ve Orman Bakanlığı nın Saygıdeğer Müsteşar Yardımcısı, Türkiye nin İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı nın Geliştirilmesi Projesi nin Açılış Toplantısında Ulrika Richardson-Golinski a.i. Tarafından Yapılan Açılış Konuşması 3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği

Detaylı

İçindekiler. Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler

İçindekiler. Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler w İçindekiler Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler Çalışma Grupları Eğitim Programları İhtisas Programları Anadolu Seminerleri Kurumsal Yönetim Kütüphanesi Yayınlar Zirve ve Paneller

Detaylı

MALİTÜRK DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

MALİTÜRK DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. Misyon ve Vizyonumuz Müşterilerine en yüksek standartlarda kişisel hizmetler sağlamaya adanmış profesyonel kadro ile küresel bir iş ağı oluşturmaktır. Türkiye nin, yakın gelecekte AB ile üyeliğe varabilecek

Detaylı

KAMU POLİTİKASI BELGELERİ

KAMU POLİTİKASI BELGELERİ Ünite 4 Doç. Dr. Nuray ERTÜRK KESKİN Türkiye deki kamu politikası belgelerinin tanıtılması amaçlanmaktadır. Kamu politikası analizinde görüş alanında olması gereken politika belgeleri altı başlık altında

Detaylı

Basın Sohbet Toplantısı. 14 Temmuz 2009, İstanbul

Basın Sohbet Toplantısı. 14 Temmuz 2009, İstanbul Basın Sohbet Toplantısı 14 Temmuz 2009, İstanbul Kuruluş : 7 Ocak 2009 Internet Adresi : www.tuyid.org Posta Adresi : Nispetiye Cad. Levent İşhanı No: 6/2 34330 Levent - İstanbul Telefon : (212) 278 30

Detaylı

FİNANS KOÇ HOLDİNG 2013 FAALİYET RAPORU

FİNANS KOÇ HOLDİNG 2013 FAALİYET RAPORU FİNANS Koç-Amerikan Bank ile 1980 li yıllarda büyümeye başladığımız bankacılık sektöründe ülkemiz ekonomisi ve sektördeki değişimleri doğru okuduk ve 2005 yılında Yapı Kredi Bankası nı bünyemize katarak

Detaylı

TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2015. Sponsorluk Dosyası

TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2015. Sponsorluk Dosyası TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2015 Sponsorluk Dosyası Amaç ve Hedeflerimiz Vizyonumuz Türkiye de yatırımcı ilişkileri ile ilişkili farklı hedef kitleleri kurumsal ve bireysel platformda bir araya

Detaylı

/anadolugrubu company/anadolu-group tarihli bilgiler çerçevesinde düzenlenmiştir.

/anadolugrubu company/anadolu-group tarihli bilgiler çerçevesinde düzenlenmiştir. /anadolugrubu company/anadolu-group www.anadolugrubu.com.tr 14.04.2017 tarihli bilgiler çerçevesinde düzenlenmiştir. Kuruluş Anadolu yu dünyaya, dünyayı Anadolu ya bağlayan yıldız Anadolu Grubu, Kamil

Detaylı

Yapı Kredi olarak müşteri merkezli bir strateji izliyoruz. 6,5 milyon aktif müşteriye hizmet veriyoruz.

Yapı Kredi olarak müşteri merkezli bir strateji izliyoruz. 6,5 milyon aktif müşteriye hizmet veriyoruz. bankacılık ve sigortacılık Müşteri odaklı yaklaşımlarımız, güçlü finansal yapımız, milyonlarca aktif müşteri sayımızla Türkiye nin lider bankacılık ve sigortacılık grubu olarak anahtar biziz! Yapı Kredi

Detaylı

FİNANS 2013 yılında bankacılık sektörü Koç Topluluğu Finans Grubu 2013

FİNANS 2013 yılında bankacılık sektörü Koç Topluluğu Finans Grubu 2013 FİNANS KOÇ-AMERIKAN BANK ILE 1980 LI YILLARDA BÜYÜMEYE BAŞLADIĞIMIZ BANKACILIK SEKTÖRÜNDE ÜLKEMIZ EKONOMISI VE SEKTÖRDEKI DEĞIŞIMLERI DOĞRU OKUDUK VE 2005 YILINDA YAPI KREDI BANKASI NI BÜNYEMIZE KATARAK

Detaylı

EGELİ & CO.: REEL YATIRIMLAR İÇİN YERLİ ve YABANCI FİNANSAL YATIRIMCIYI TARIM SEKTÖRÜNE ÇEKECEĞİZ

EGELİ & CO.: REEL YATIRIMLAR İÇİN YERLİ ve YABANCI FİNANSAL YATIRIMCIYI TARIM SEKTÖRÜNE ÇEKECEĞİZ Egeli & Co. Yatırım Holding A.Ş. 13 Ekim 2010 Basın Bülteni EGELİ & CO.: REEL YATIRIMLAR İÇİN YERLİ ve YABANCI FİNANSAL YATIRIMCIYI TARIM SEKTÖRÜNE ÇEKECEĞİZ Halka açık bir şirket olan Egeli & Co. Yatırım

Detaylı

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Bu program Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Kadın İşletmelerine Finansman

Detaylı

Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı Rifat Ünal Sayman, Direktör - REC Türkiye 5 Aralık 2016, Sabancı Center, İstanbul

Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı Rifat Ünal Sayman, Direktör - REC Türkiye 5 Aralık 2016, Sabancı Center, İstanbul Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı Rifat Ünal Sayman, Direktör - REC Türkiye 5 Aralık 2016, Sabancı Center, İstanbul Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Ø Bağımsız, tarafsız ve kâr amacı

Detaylı

Uluslararası Yatırımcı İşlemleri Analizi: Ocak-Aralık 2014

Uluslararası Yatırımcı İşlemleri Analizi: Ocak-Aralık 2014 ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ 7 Ocak 215 ULUSLARARASI YATIRIMCI İŞLEMLERİ HARUN DERELİ hdereli@ziraatyatirim.com.tr TURGUT USLU tuslu@ziraatyatirim.com.tr Uluslararası Yatırımcı İşlemleri Analizi: Ocak-Aralık 214 Borsa

Detaylı

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr

ANKARA KALKINMA AJANSI. www.ankaraka.org.tr ANKARA KALKINMA AJANSI www.ankaraka.org.tr TÜRKİYE'NİN En Genç Kalkınma Ajansı Ankara Kalkınma Ajansı bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak, bölgenin rekabet gücünü artırmak ve gelişimini hızlandırmak

Detaylı

Güvenilir, uzun vadeli iş ortağınız. RWE Turkey 09/11/2015 PAGE 1

Güvenilir, uzun vadeli iş ortağınız. RWE Turkey 09/11/2015 PAGE 1 Güvenilir, uzun vadeli iş ortağınız RWE Turkey 09/11/2015 PAGE 1 RWE, başarılı ve uzun geçmişiyle enerji piyasasında güvenilir ve güçlü bir iş ortağıdır RWE Genel Merkezi, Essen, Almanya Rakamlarla RWE*

Detaylı

YÖNETİM HİZMETLERİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ TEMİZLİK HİZMETLERİ PEYZAJ HİZMETLERİ GÜVENLİK HİZMETLERİ TEKNOLOJİK HİZMETLER BAŞKANIN MESAJI Uzun yılların vermiş olduğu deneyimimizi insanı merkeze alan, sürdürülebilir

Detaylı

ISSAI UYGULAMA GİRİŞİMİ 3i Programı

ISSAI UYGULAMA GİRİŞİMİ 3i Programı ISSAI UYGULAMA GİRİŞİMİ 3i Programı 3i Programme Taahhütname ARKA PLAN BİLGİSİ Temel denetim alanları olan mali denetim, uygunluk denetimi ve performans denetimini kapsayan kapsamlı bir standart seti (Uluslararası

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014 Türkiye Cumhuriyeti Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014 Sürdürülebilir Bir Üretim Altyapısı Çevreye Duyarlı VGM Güvenli Verimli BSTB İleri Teknoloji Yüksek Katma Değer 2 20 nün Kuruluşu 17 Ağustos

Detaylı

ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ

ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ YÜKSEK DENETİM DÜNYASINDAN HABERLER ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ ÇEVRE DENETİMİNDE KÜRESEL GÜNDEM VE EUROSAI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DENETİMİ SEMİNERİ

Detaylı

19 MAYIS MAHALLESİ SÜMER SOK. SÜMKO SİTESİ G-4 BLOK D:6 KADIKÖY-İSTANBUL Tel: 0 216 478 34 75-0 216 478 34 78 Fax:0 216 478 34 77 E- Posta:

19 MAYIS MAHALLESİ SÜMER SOK. SÜMKO SİTESİ G-4 BLOK D:6 KADIKÖY-İSTANBUL Tel: 0 216 478 34 75-0 216 478 34 78 Fax:0 216 478 34 77 E- Posta: Tel: 0 216 478 34 75-0 216 478 34 78 Fax:0 216 478 34 77 E- Posta: info@lidergd.com Web: www.lidergd.com LİDER GAYRİMENKUL DEĞERLEME A.Ş. sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde gayrimenkul değerlemesi

Detaylı

www.pwc.com/tr 11. Çözüm Ortaklığı Platformu Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Raporlaması 10 Aralık 2012

www.pwc.com/tr 11. Çözüm Ortaklığı Platformu Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Raporlaması 10 Aralık 2012 www.pwc.com/tr 11. Çözüm Ortaklığı Platformu Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Raporlaması İçerik 1 Giriş 2 Sürdürülebilirlik Yönetimi 3 Sürdürülebilirlik İnisiyatiflerinin Finansal Etkileri 4 Raporlama Süreci

Detaylı

Sürdürülebilir Kalkınma ve Tarım. DR. TAYLAN KıYMAZ KALKıNMA BAKANLıĞı

Sürdürülebilir Kalkınma ve Tarım. DR. TAYLAN KıYMAZ KALKıNMA BAKANLıĞı Sürdürülebilir Kalkınma ve Tarım DR. TAYLAN KıYMAZ KALKıNMA BAKANLıĞı Kalkınma ve Sürdürülebilir Kalkınma Kalkınmanın amacı; ekonomik büyüme olmayıp, temel olarak insan yaşam kalitesinin arttırılmasıdır.

Detaylı

AKILLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAPSAYICI ÇÖZÜMLER

AKILLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAPSAYICI ÇÖZÜMLER İŞLETME 2023 AKILLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAPSAYICI ÇÖZÜMLER KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PAZARYERİ 10 ARALIK 2O14 KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL KSS Pazaryeri Akıllı, Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Çözümlerin

Detaylı

GAP BÖLGESİ NDE TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ENTEGRE KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROJESİ

GAP BÖLGESİ NDE TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ENTEGRE KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROJESİ GAP BÖLGESİ NDE TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ENTEGRE KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROJESİ PROJENİN GEREKÇESİ VE AMACI Tarım sektörü Türkiye nin Gayri Safi Katma Değerinin yaklaşık %9 unu oluştururken, bu oran

Detaylı

İSTANBUL BÖLGE PLANI. 27 Haziran 2013

İSTANBUL BÖLGE PLANI. 27 Haziran 2013 2014-2023 İSTANBUL BÖLGE PLANI 27 Haziran 2013 1 2014-2023 İstanbul Bölge Planı Hazırlık Çalışmaları 2014-2023 İstanbul Bölge Planı; 3194 sayılı İmar Kanunu çerçevesinde, Kalkınma Bakanlığı nın 15/11/2012

Detaylı

Gayrimenkulde Hedef 12!

Gayrimenkulde Hedef 12! Gayrimenkulde Hedef 12! HAKKIMIZDA HAKKIMIZDA Kurumsal Kurucu Ortaklar, Bankacılık Ve Finans Sektörü İş Tecrübelerini, Gayrimenkul Sektörü İş Tecrübeleri İle Biraraya Getirerek, İnovatif Bir Konsept İle

Detaylı

ULUSLARARASI ÇEVRE MEVZUATI

ULUSLARARASI ÇEVRE MEVZUATI ULUSLARARASI ÇEVRE MEVZUATI 1. Viyana Anlaşmalar Hukuku Sözleşmesi (1969) Viyana Anlaşmalar Hukuku Sözleşmesi (The Vienna Convention on the Law of Treaties, 1969 (VCLT)), uluslararası hukuk araçlarının

Detaylı

ECZACIBAŞI YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. Haftalık Rapor Haftalık Bildirim

ECZACIBAŞI YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. Haftalık Rapor Haftalık Bildirim KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU ECZACIBAŞI YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. Haftalık Rapor 2016-25. Haftalık Bildirim Özet Bilgi 24.06.2016 tarihli Haftalık Rapor ektedir. Teknik arıza nedeniyle 27.06.2016 tarihinde

Detaylı

Global Compact Türkiye 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Global Compact Türkiye 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Global Compact Türkiye 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı 30 Mart 2016 İstanbul GlobalCompact Türkiye @globalcompacttr Açılış ve Yoklama Global Compact Türkiye Genel Kurulu 30 Mart 2016 İstanbul Dr. Yılmaz

Detaylı

16,85 14,61 6,74 1,12 2,25

16,85 14,61 6,74 1,12 2,25 Hakan Aytekin KPMG Türkiye Risk Yönetimi Danışmanlığı Bölüm Başkanı, Şirket Ortağı 2016 Akis Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., KPMG International Cooperative'in üyesi bir Türk

Detaylı

HAKKIMIZDA. Sizin Hayalleriniz. Bizim İşimiz. Neden Bizi Tercih Etmelisiniz? İşimizde Uzmanız. Kalite Politikamız. Yenilikçi ve Üretkeniz

HAKKIMIZDA. Sizin Hayalleriniz. Bizim İşimiz. Neden Bizi Tercih Etmelisiniz? İşimizde Uzmanız. Kalite Politikamız. Yenilikçi ve Üretkeniz Bizim İşimiz Sizin Hayalleriniz Neden Bizi Tercih Etmelisiniz? İşimizde Uzmanız Mesleki yeterliliğini sağlamış insan kaynağına, teknik bilgiye ve donanıma sahibiz. HAKKIMIZDA Uluslararası teknik standartlara

Detaylı

Şirketin Unvanı Gerçekleştirilen İhraç Tutarı (TL) Satış Tarihi Vade (Gün) İtfa Tarihi Faiz (Basit %)

Şirketin Unvanı Gerçekleştirilen İhraç Tutarı (TL) Satış Tarihi Vade (Gün) İtfa Tarihi Faiz (Basit %) Destek Faktoring 45,000,000 14.01.2015 546 15.07.2016 10.78 Bis Enerji Elektrik Üretim 20,000,000 16.01.2015 728 13.01.2017 12.00 Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri

Detaylı

Dünya Bankası KOBİ & İhracat Finansmanı Aracılık Kredileri. Alper Oguz Finansal Sektor Uzmani Dunya Bankasi Ankara Ofisi

Dünya Bankası KOBİ & İhracat Finansmanı Aracılık Kredileri. Alper Oguz Finansal Sektor Uzmani Dunya Bankasi Ankara Ofisi Dünya Bankası KOBİ & İhracat Finansmanı Aracılık Kredileri Alper Oguz Finansal Sektor Uzmani Dunya Bankasi Ankara Ofisi Dünya Bankası Grubu Kuruluşları Dunya Bankası Grubu Uluslararası Imar ve Kalkınma

Detaylı

Eylül Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş.

Eylül Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş. Ara Dönem Özet Konsolide Faaliyet Raporu Eylül 2014 Merrill Lynch Yatırım Bank A.Ş. ve Bağlı Ortaklığı Merrill Lynch Menkul Değerler A.Ş. 1 Yönetim Kurulu Başkanı nın Eylül 2014 Dönemi Değerlendirmeleri

Detaylı

Özet Tanıtım Dokümanı

Özet Tanıtım Dokümanı Özet Tanıtım Dokümanı Istanbul, 2016 UME GLOBAL, kurumsal finansman / özel girişim sermayesi alanlarında danışmanlık hizmeti veren güvenilir bir ortaktır Geçmiş Deneyimler Toplamda 80 yılı aşkın endüstri,

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl 8. düzenlenen Felis Ödülleri medya planlama stratejilerini ödüllendirmesinin yanı sıra bu yıl genişleyen

Detaylı

Ankara Stockholm İstanbul Konya Cinnah Caddesi 39/14 06680 Çankaya Tel: +90.312. 442 92 22 Fax: +90.312. 442 92 48

Ankara Stockholm İstanbul Konya Cinnah Caddesi 39/14 06680 Çankaya Tel: +90.312. 442 92 22 Fax: +90.312. 442 92 48 Küresel Düşün, Profesyonel Hareket Et fcc@fcc.com.tr www.fcc.com.tr Ankara Stockholm İstanbul Konya Cinnah Caddesi 39/14 06680 Çankaya Tel: +90.312. 442 92 22 Fax: +90.312. 442 92 48 Fagelviksvagen 9c

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ VE ESERLER LİSTESİ. Unvanı: Prof. Dr. Tel: (0532) 3771375

ÖZGEÇMİŞ VE ESERLER LİSTESİ. Unvanı: Prof. Dr. Tel: (0532) 3771375 Adı Soyadı: İZZET BOZKURT ÖZGEÇMİŞ VE ESERLER LİSTESİ Unvanı: Prof. Dr. Tel: (0532) 3771375 Doğum Tarihi: 23.07.1966 izzet.bozkurt@gmail.com Derece Bölüm/Program Üniversite Yıl Lisans Gazetecilik ve Halkla

Detaylı

İKLİM DOSTU ŞİRKET MÜMKÜN MÜ?

İKLİM DOSTU ŞİRKET MÜMKÜN MÜ? İKLİM DOSTU ŞİRKET MÜMKÜN MÜ? Gülçin Özsoy REC Türkiye Proje Uzmanı İklim Platformu Program Yöneticisi 22 Mart 2012, İzmir REC Türkiye REC Kuruluş Sözleşmesi Ekim 2002 de imzalandı; Ocak 2004 te yürürlüğe

Detaylı

İşletmelerin Karşılaştığı Tehdit Nedir? Zafer-İn Operasyonu nun Hedefleri Nedir?

İşletmelerin Karşılaştığı Tehdit Nedir? Zafer-İn Operasyonu nun Hedefleri Nedir? İşletmelerin Karşılaştığı Tehdit Nedir? Pek çok işletme, sektördeki yeniliklere ve değişen taleplere hızlı uyum sağlayamadığı için rekabet edemez ve hatta devamlılığını sağlayamaz hale gelebilmektedir.

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) 2011 İşletme Sayısı % Toplam İstihdam % Ortalama Çalışan Sayısı Mikro 1-19 2.522.011 97,30% 5.362.905 46,60% 2

Detaylı

SPONSORLUK DOSYASI 14 Ocak 2016 / Sabancı Center

SPONSORLUK DOSYASI 14 Ocak 2016 / Sabancı Center SPONSORLUK DOSYASI 14 Ocak 2016 / Sabancı Center Kurumsal yönetime inancınızı paylaşmak, sürdürülebilir kalkınma hedefiyle ilerlemek için IX. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi nde yerinizi alın! Uluslararası

Detaylı

ÖZGÜN FİKİRLERİNİZİ PROJELENDİRELİM

ÖZGÜN FİKİRLERİNİZİ PROJELENDİRELİM Şirket Tanıtımı Progino PROGİNO 2005 yılından itibaren Eskişehir de mühendislik ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Faaliyetlerine 2008 yılından beri Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde sürdürmektedir.

Detaylı

İSTANBUL & BELEDİYE BAŞKANLARI İKLİM SÖZLEŞMESİ (COMPACT of MAYORS)

İSTANBUL & BELEDİYE BAŞKANLARI İKLİM SÖZLEŞMESİ (COMPACT of MAYORS) İSTANBUL & BELEDİYE BAŞKANLARI İKLİM SÖZLEŞMESİ (COMPACT of MAYORS) FATİH EROL ÇEVRE KORUMA MÜDÜRÜ UCLG-MEWA ÇEVRE KOMİTESİ GÖREV GÜCÜ ÇALIŞTAYI, MAYIS 2017 COMPACT of MAYORS NEDİR? Compact of Mayors (CoM);

Detaylı

Tanıtım Kitapçığı. Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor

Tanıtım Kitapçığı. Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor Tanıtım Kitapçığı Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor Değerli Girişimcilerimiz STARTKEY, 2013 yılında, gayrimenkul sektöründe 10 yılı aşkın zamandır deneyime sahip olan Yönetim

Detaylı

İÇİNDEKİLER HAKKIMIZDA UZMANLIK FİKRİ MÜLKİYET İSTİHDAM TİCARİ İHTİLAFLAR DAVA VE İCRA TAKİPLERİ EKİBİMİZ REFERANSLAR İLETİŞİM

İÇİNDEKİLER HAKKIMIZDA UZMANLIK FİKRİ MÜLKİYET İSTİHDAM TİCARİ İHTİLAFLAR DAVA VE İCRA TAKİPLERİ EKİBİMİZ REFERANSLAR İLETİŞİM İÇİNDEKİLER HAKKIMIZDA UZMANLIK FİKRİ MÜLKİYET İSTİHDAM TİCARİ İHTİLAFLAR DAVA VE İCRA TAKİPLERİ EKİBİMİZ REFERANSLAR İLETİŞİM... 3... 5... 7... 9...11...13...15...17...19 HAKKIMIZDA Türkiye nin finans

Detaylı

Türkiye ve Dünya, Marakeş te (COP22) Beklediğini Bulamadı!

Türkiye ve Dünya, Marakeş te (COP22) Beklediğini Bulamadı! Türkiye ve Dünya, Marakeş te (COP22) Beklediğini Bulamadı! REC Türkiye tarafından, Almanya Büyükelçiliği desteğiyle düzenlenen geniş katılımı konferansta; BM İklim Değişikliği Marakeş COP22 - Taraflar

Detaylı

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI FAALİYETLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI FAALİYETLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı nın 2013 yılı faaliyet sonuçları ile 2013 yılı hesap dönemine ait Kurumlar Vergisi beyanlarına ilişkin ayrıntılar kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Saygılarımızla.

Detaylı

ÇEVRE VE DOĞA KORUMAYLA İLGİLİ ULUSAL VE

ÇEVRE VE DOĞA KORUMAYLA İLGİLİ ULUSAL VE TÜRKİYE NİN TARAF OLDUĞU ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER ÇEVRE VE DOĞA KORUMAYLA İLGİLİ ULUSAL VE ULUSLARARASI ÖRGÜTLER DERS 5 TÜRKİYE NİN TARAF OLDUĞU ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER 1-Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının

Detaylı

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Ücretlendirme Politikası

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Ücretlendirme Politikası Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Ücretlendirme Politikası Bu politika, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. nin (Banka) faaliyetlerinin kapsamı ve yapısı ile stratejileri, uzun vadeli hedefleri ve risk yönetim yapısına

Detaylı

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği KURUMSAL YÖNETİM SEMİNERLERİ PROJE DOSYASI Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Hakkında Kurumsal yönetim anlayışının ülkemizde tanınması, gelişmesi ve en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesi misyonuyla

Detaylı

Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı Dursun Baş, Uzman - REC Türkiye 6 Aralık 2016, Movenpick Otel, Ankara

Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı Dursun Baş, Uzman - REC Türkiye 6 Aralık 2016, Movenpick Otel, Ankara Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı Dursun Baş, Uzman - REC Türkiye 6 Aralık 2016, Movenpick Otel, Ankara Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı Projesi Sunum Planı

Detaylı

İVEDİK OSB. Misyon-Vizyon

İVEDİK OSB. Misyon-Vizyon İVEDİK OSB Misyon-Vizyon Ankara nın ve üyelerinin; ulusal ve uluslararası ticaretten daha fazla pay alan, rekabet gücüne ulaşmış siyasi ve ekonomik oluşumları kendi yararı doğrultusunda kullanabilen, varlık

Detaylı

8. Mükelleflerimizden 2010 Yılı Hesap Dönemi Tahakkuk Eden Kurumlar Vergisi İtibariyle Her Bir Sektörde İlk Beş Sırada Yer Alanlar

8. Mükelleflerimizden 2010 Yılı Hesap Dönemi Tahakkuk Eden Kurumlar Vergisi İtibariyle Her Bir Sektörde İlk Beş Sırada Yer Alanlar 8. Mükelleflerimizden 2010 Yılı Hesap Dönemi Tahakkuk Eden Kurumlar Vergisi İtibariyle Her Bir Sektörde İlk Beş Sırada Yer Alanlar BANKACILIK ve SİGORTACILIK SEKTÖRÜ I. Bankacılık Sektörü TÜRKİYE GARANTİ

Detaylı

BM KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME BİLDİRİMİ 2015

BM KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME BİLDİRİMİ 2015 BM KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME BİLDİRİMİ 2015 İÇİNDEKİLER 1. BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlkeler 2. BİGMEV Hakkında Vakıf Profili Misyon ve Vizyon 3. Başkan ın Mesajı 4. Desteğe Devam Beyanı

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Felis Ödülleri ne başvurular 8 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. Başvuruda bulunmak

Detaylı

TTGV ÇEVRE PROJE FAALİYETLERİ VE İŞBİRLİĞİ AĞLARI OLUŞTURULMASI PROJESİ

TTGV ÇEVRE PROJE FAALİYETLERİ VE İŞBİRLİĞİ AĞLARI OLUŞTURULMASI PROJESİ TTGV ÇEVRE PROJE FAALİYETLERİ VE İŞBİRLİĞİ AĞLARI OLUŞTURULMASI PROJESİ ÇİMENTO SEKTÖRÜ ÇEVRE GRUBU MESLEKTAŞLAR TOPLANTISI Emrah Alkaya Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı 12 Ekim 2012 Türkiye Çimento

Detaylı

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz AJANDA HAKKIMIZDA Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz EĞİTİMLERİMİZ Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz BİZ KİMİZ? Eğitim Sektöründe 11 yıllık tecrübe ve bilgi birikimine sahip olarak yola

Detaylı