Geleceğe kalıcı mirasınız bu olmasın *

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Geleceğe kalıcı mirasınız bu olmasın *"

Transkript

1 Geleceğe kalıcı mirasınız bu olmasın *

2 Tayburn Hakkında 2 Tayburn UK 9 Bir iş stratejisi olarak sürdürülebilirlik 14 Sürdürülebilirlik ürün ve hizmetlerimiz 24 Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Portföyümüz Geleceğe kalıcı mirasınız bu olmasın * *Bilim insanlarının yaptığı projeksiyonlara göre, 2100 yılında insanoğlu günlük faaliyeti kapsamında bugün ürettiğinin üç katı fazla çöp üretecektir. Bu durum, gezegenimiz, çevre ve insanlığın geleceği açısından son derece tehlikeli sonuçlar doğurmaya adaydır. Kaynak: Dünya Bankası, We are a registered Organizational Stakeholder of the Global Reporting Initiative (GRI) and support the mission of the GRI to develop globally accepted sustainability reporting guidelines through a global, multi-stakeholder process.

3 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 1 Sürdürülebilirlik danışmanlığı ve raporlaması İstanbul Edinburgh Liverpool Londra Manchester

4 2 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn Hakkında 1994 ten bu yana sürdürülebilir ve kaliteli hizmet Genel merkezi Edinburgh da olan Tayburn, müşterilerine; Faaliyet raporlaması Sürdürülebilirlik danışmanlığı ve raporlaması Yatırımcı ilişkileri İhtisas editörlüğü Pazarlama Marka Dijital başlıklarında katma değeri yüksek ürün ve hizmetler sunmaktadır. Tayburn, kurumların paydaşlarıyla etkin, sonuca odaklı ve sürdürülebilir bir iletişim kurmalarına katkıda bulunmaktadır. Tayburn ün ihtisaslaşmış bilginin gücü ile şekillendirdiği çözümleri, paydaşlarına sunduğu katma değerin özünü oluşturmaktadır. Tayburn ün ürün ve hizmetleri piyasaların gelişmesinin yanı sıra mevzuata uyumun ve şeffaflığın sağlanmasına da katkıda bulunmaktadır.

5 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 3 Tayburn ün hizmet yaklaşımı ve stratejisi Tayburn ün odağı müşteri memnuniyetidir. Ürün ve hizmetlerinde yenilikçiliği ve kaliteyi eş anlı gözeten Tayburn ün hizmet felsefesi, müşteriyi derinlemesine ve çok yönlü tanımanın yanı sıra uzun vadeli çözüm ortaklıkları geliştirme esasına dayalıdır. Tayburn ün stratejisi, yenilikçiliği besleyerek büyümek, bilgiye dayalı katma değer üretmek ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak ana temelleri üzerinde inşa edilmiştir. Tayburn ün sürdürülebilirliğe katkısı, müşterilerine sunduğu çözümlerde ortaya çıkmaktadır. Tayburn ün hedefi iş döngüsü kapsamında, paydaşları ile birlikte ürettiği pozitif etkiyi geliştirmek ve katkısını sürekli artırmaktır. Uluslararası hizmet gücü Tayburn ün hizmet alanı Türkiye nin yanı sıra geniş bir coğrafyayı da kapsamaktadır. Kuruluşundan bu yana ABD, Arnavutluk, Fransa, Hollanda, İngiltere, Kosova ve Romanya daki müşterilerine hizmet sunan Tayburn, halen aralarında World Federation of Exchanges (WFE), GarantiBank International N.V. (Hollanda) ve Banka Kombetare Tregtare (Arnavutluk) nin de yer aldığı şirketlerle işbirliği içindedir. Tayburn, WFE ile 5 yılı aşkın bir süredir devam eden işbirliği kapsamında, Federasyon un dünya çapında borsa ve diğer sermaye piyasası kuruluşlarıyla paylaştığı aylık yayınlarını ve faaliyet raporlarını hazırlamış; ödül tasarımını ve üretimini gerçekleştirmiştir. Tayburn, Fransa da başlayan ve WFE nin İngiltere ye taşınması sonrasında da süren işbirliği kapsamında, Federasyon un çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularına odaklanan sürdürülebilirlik web sitesini hazırlamış; 2015 yılı Mayıs ayında Sao Paolo, Brezilya da toplanan IOMA nın konferans web sitesinin tasarımını ve kodlamasını da tamamlamıştır.

6 4 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn ün hizmet döngüsünün bileşenleri Müşterilerimiz Tayburn ün sürdürülebilir varlığının üç temelinden biri olan müşterileri geniş bir çeşitlilik göstermektedir. Farklı sektörlerden şirketlerin ihtiyaçlarına terzi işi bir yaklaşımla hizmet sunan Tayburn, şirketlerin kurumsal mesajlarını paydaşlarına doğru ses tonu ile ve en etkin şekilde iletmelerini sağlamaktadır yılından beri özenle gözetilen bu yaklaşım, yerli ve yabancı şirketlerden oluşan müşteri portföyünün sürekli geliştirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Çalışanlarımız Tayburn için sürdürülebilirliğin bir diğer vazgeçilmez bileşeni çalışanlarıdır. Nitelikli insan kaynağı, Tayburn ün rekabet eşiğini ve hizmet gücünü yukarı taşımakta, bilgi ve ihtisaslaşma seviyesi ile sektörde ve piyasada farklılaşmayı sağlamaktadır. Profesyonel insan kaynağı, aynı zamanda, üstün hizmet sunma hedefi kapsamında Tayburn e gerekli olan enerjiyi ve yetkinlikleri de sunmaktadır. Tedarikçilerimiz Tedarikçiler, Tayburn ün sürdürülebilir hizmet döngüsünün bir diğer temel unsurudur. Matbaalar, dijital çözüm sağlayıcılar, fotoğrafçılar, illüstratörler, danışmanlar ve hizmet alınan diğer kuruluş ve kişiler Tayburn ün tedarik zincirini oluşturur. Uzun vadeli bir bakış açısı ve iş ortaklığı yaklaşımıyla geliştirilen tedarikçi ilişkileri, Tayburn ün müşterileri için çözüm üretmesine ve işini en doğru şekilde yapmasına katkı sağlamaktadır.

7 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 5 Tayburn ün desteklediği inisiyatifler Tayburn, GRI ın kurumsal paydaşıdır. GRI (Global Reporting Initiative - Küresel Raporlama Girişimi) ın kurumsal paydaşı olan Tayburn, Girişim in global ve çok taraflı paydaş süreci kapsamında, dünya genelinde kabul edilen sürdürülebilirlik raporlaması ilkelerini geliştirme misyonunu desteklemektedir yılının ilk yarısında G4 yeni nesil raporlama ilkeleri lansman konferansına geniş bir katılım gerçekleştiren Tayburn, sürdürülebilirlik raporlaması alanındaki çalışmalarına müşteri kitlesini geliştirerek devam etmektedir. Tayburn, TÜYİD üyesidir. Tayburn, TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Derneği nin üyesidir. TÜYİD, Türkiye de yatırımcı ilişkileri ile bağlantılı farklı hedef kitleleri kurumsal ve bireysel platformlarda bir araya getirerek, mesleki bilgi üretmek ve yatırımcı ilişkileri uygulamalarında dünya standartlarına ulaşmak amacıyla faaliyet göstermektedir. TÜYİD in paydaşları ile interaktif iletişiminde kilit rol oynayan web sitesi Tayburn tarafından geliştirilmiş olup, belirli aralıklarla güncellenmektedir. Tayburn ün TÜYİD e desteğinin bir diğer boyutu, eğitim çalışmalarında üstlendiği aktif görevlerdir. Tayburn, STK larla destekleyici bir işbirliği içinde çalışıyor. Tayburn, STK lara destekleyici bir yaklaşımla hizmet sunmaya odaklıdır. Şirket, bu kapsamda Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) na yıllık raporlama hizmetleri sunmaktadır. Tayburn, uluslararası ve ulusal inisiyatiflere desteğini sürdürmeye kararlıdır ve bunu misyonunun önemli bir bileşeni olarak görmektedir.

8 6 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması UN Global Compact - 10 İlke İnsan hakları 1. İlke: İş dünyası, ilan edilmiş insan haklarını desteklemeli ve bu haklara saygı göstermeli. 2. İlke: İş dünyası, insan hakları ihlallerinin suç ortağı olmamalı. İşçi hakları 3. İlke: İş dünyası, çalışanların sendikalaşma ve toplu müzakere özgürlüğünü desteklemeli. 4. İlke: Zorla ve zorunlu işçi çalıştırma uygulamasına son verilmeli. 5. İlke: Her türlü çocuk işçi çalıştırılmasına son verilmeli. 6. İlke: İşe alım ve işe yerleştirmede ayrımcılığa son verilmeli. Çevre 7. İlke: İş dünyası, çevre sorunlarına karşı ihtiyati yaklaşımları desteklemeli. 8. İlke: Çevresel sorumluluğu artıracak her türlü faaliyete ve oluşuma destek vermeli. 9. İlke: Çevre dostu teknolojilerin gelişmesini ve yaygınlaşmasını desteklemeli. Yolsuzlukla mücadele 10. İlke: İş dünyası, rüşvet ve haraç dahil her türlü yolsuzlukla mücadele etmelidir.

9 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 7 Tayburn - UN Global Compact İşbirliği Global Compact hakkında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ın liderliğinde 2000 yılında uygulamaya geçen UN Global Compact, 2015 yılı itibarıyla özel sektör, kamu kesimi ve sivil toplumdan çok sayıda kuruluşun taraf olduğu, çalışma hayatını düzenleyen önemli bir platform konumundadır. Sözleşme, küreselleşmeyi sürdürülebilirlik ve kalkınma hedefleri çerçevesinde şekillendirmeyi öngörmekte; bu doğrultuda ortak stratejiler oluşturmayı amaçlamaktadır. İnsan hakları, çalışma koşulları, çevre ve yolsuzlukla mücadele ana başlıklarında küresel düzeyde kabul gören 10 İlkeyi kapsayan Sözleşme, yeni maddeler ve yeni katılımcılarla genişleyebilecek ve etkinliğini artırabilecek bir potansiyele sahiptir. İş dünyası ile sivil toplum ve yerel yönetimlerin işbirliğini hedefleyen UN Global Compact, çalışma yaşamında ortak insani değerlerin korunması ve geliştirilmesine hizmet etmektedir. Türkiye de Global Compact e desteğini açıklayan ilk reklam ajansı Tayburn, 29 Temmuz 2009 da UN Global Compact e taahhüdünü Birleşmiş Milletler e bildirmiş; başvurusu 3 Ağustos 2009 da onaylanmıştır. Tayburn, UN Global Compact in 10 İlkesini günlük faaliyetlerine uygulamanın ötesinde, müşterilerinin İlerleme Raporu ihtiyaçlarını, raporlama alanındaki bilgi ve yetkinliklerini kullanarak hayata geçirmektedir. Tayburn, öncü ve yenilikçi uygulamalarıyla sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmaya devam edecektir.

10 8 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn - UN Global Compact İşbirliği Caring for Climate Tayburn, 2013 yılının ilk çeyreğinde BM nin sivil oluşumlarına verdiği desteği, Caring for Climate taahhüdünü ileterek bir adım öteye taşımıştır. Tayburn, Caring for Climate a taraf olan az sayıdaki Türk şirketinden biridir. Business for Peace e taraf olan ilk iki Türk şirketinden biri Tayburn, Eylül 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen Global Compact Liderler Zirvesi nde Business for Peace (B4P) inisiyatifini imzalamıştır. Bu yeni platform, Global Compact in 10 İlkesi kapsamında şirketlerin ürün ve hizmetleri ile olduğu kadar geliştirecekleri işbirlikleri ile de küresel barışa katkı sağlamalarını hedeflemektedir. Tayburn ün UN Global Compact İlerleme Bildirimlerine aşağıdaki adresten ulaşılabilir:

11 Tayburn UK İngiltere piyasasında: tasarım etkinliği alanında 5. * yaratıcılık alanında 7. ** TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 9 *DBA Etkinlik Ödülleri 2014 Lig tablosu **Design Week Yaratıcılık Ödülleri 2013 Lig tablosu

12 10 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn, İngiltere nin köklü ve lider reklam ajansı Tayburn UK in ortak girişimidir yılında kurulan Tayburn UK, İngiltere nin lider reklam ajansları arasında yer almaktadır. Tayburn UK, etkinlik ve yaratıcılık alanlarında sergilediği eşsiz performans ile son dönemde pek çok ödül kazanmış, İngiltere nin en etkin ve en yaratıcı tasarım ajanslarının sıralandığı iki farklı ligde ilk 20 şirket arasında ön sıralara yükselmiştir. Sergilediği başarı grafiği, Tayburn UK in tasarım konusundaki üstün performansını etkin iletişim ile pekiştirdiğini kanıtlamaktadır. Tayburn UK in müşterileri arasında çok sayıda global marka, şirket ve kurum bulunmaktadır. Historic Scotland Heineken UK Scottish Provident The Yard Toshiba TEC There Black Wolf Standard Life Wealth Sure Thing! Tesco Crosse&Blackwell Channel4 DC Dalgliesh Unmistakably Bill s Virgin Hotels The AA Corgi Homeplan JWF

13 Tayburn UK portföyünden... TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 11

14 12 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn UK portföyünden...

15 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 13

16 14 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Bir iş stratejisi olarak sürdürülebilirlik Bir iş stratejisi olarak sürdürülebilirlik, firmaların çevresel, ekonomik ve sosyal riskleri kontrol etmelerini, her türlü kaynak kullanımlarında tasarruf sağlamalarını ve finansal açıdan gelişmelerini destekler.

17 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 15 Bir iş stratejisi olarak sürdürülebilirlik, firmaların her türlü çevresel, ekonomik ve sosyal riskleri kontrol etmelerini, her türlü kaynak kullanımlarında tasarruf sağlamalarını ve finansal açıdan gelişmelerini destekler. Son dönemde günlük hayatın bir parçası haline gelen ve dünya gündeminin üst sıralarında yer alan bu kavram, önemini giderek artırmaktadır. Günümüzün hızla değişen ve gelişen dünyasında, şirketlerin üzerlerine yaşamsal görevler düşmektedir. Sürdürülebilirliği benimsemiş olan kurumların, topluma ve çevreye karşı sorumluluklarının bilincinde hareket etmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda şirketler, faaliyet gösterdikleri piyasalarda paydaşlarıyla çok taraflı işbirliğine gitmeli ve elde ettikleri sonuçları küresel alana da taşımalıdırlar. Sürdürülebilirlik yaklaşımlarını faaliyetlerine entegre edebilen kurumlar geleceğin inşasına kılavuzluk edeceklerdir. Çevrenin korunması ile ekonomik büyümeyi eş zamanlı değerlendiren, doğal kaynakların etkin kullanımını ve ekolojik çevreyi beraber gözeten çevresel sürdürülebilirlik, geleceğin şekillenmesinde kilit rol oynamaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik aynı zamanda, yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılmasını ve verimli kullanımını gerektirmektedir. Ekonomik anlamda sürdürülebilirlik, topluma katma değer sağlamak amacıyla tüm maddi kaynakların doğru ve etkin bir şekilde yönetimini öngörmektedir. Bu doğrultuda şirketler, paydaşlarının talep ve beklentilerini ürün ve hizmetleri ile karşılamanın ötesinde, kalkınma için gerekli olan sermaye birikiminin üretilmesinde de rol oynarlar. Sosyal anlamda sürdürülebilirlik ise toplumun bir üyesi olan şirketlerin sağlıklı bir sosyal yapının devamlılığında çeşitli görevler üstlenmesini gerektirir. Günümüzde şirketler, gelecek kuşakların refahı ve kaynaklara erişebilirliği konularında en az hükümetler kadar sorumluluk sahibidirler. Buna ek olarak, sürdürülebilirlik, kurumsal sosyal sorumluluğun kapsamının genişlemesine ve içeriğinin zenginleşmesine de yol açmıştır.

18 16 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Sürdürülebilirlik döngüsü*

19 *Michigan Üniversitesi 2002 Yılı Sürdürülebilirlik Çalışması ndan adapte edilmiştir. TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 17

20

21

22 Dünya Günü UNESCO nun San Francisco Konferansı nda, barış aktivisti John McConnell tarafından önerilen ve her yıl 22 Nisan da 192 den fazla ülkede kutlanan gün. Çernobil Nükleer Santral patlaması (Ukrayna), neden olduğu ölü sayısı ve maddi kayıp açısından tarihteki en büyük nükleer kazadır. Çernobil Patlaması Rio Konferansı 172 ülke hükümet temsilcisinin ve STK nın katılımıyla Brezilya nın Rio şehrinde düzenlenen çevre temalı global konferans.

23 Sürdülebilirliğin Dünya Günü ilk kez kutlandı Greenpeace Çevre Örgütü Kanada da faaliyetlerine başladı BM Stockholm Konferansı toplandı. (5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.) BM Habitat I Konferansı Vancouver, Kanada da toplandı WMO I. Dünya İklim Konferansı düzenlendi Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) kuruldu BM Çevre Programı Konferansı (Stockholm +10) düzenlendi Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu kuruldu Çernobil Nükleer Santrali nde patlama oldu. (26 Nisan) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) kuruldu BM Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı toplandı BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi yürürlüğe girdi Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Örgütü (IISD) kuruldu.

24 kilometre taşları BM Habitat II Konferansı (İstanbul) toplandı Kyoto Protokolü imzalandı Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi ilan edildi BM Binyıl Kalkınma Hedefleri Konferansı New York ta gerçekleştirildi UN Global Compact ilan edildi Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi toplandı Kyoto Protokolü yürürlüğe girdi Stern Raporu yayınlandı BM İklim Değişikliği Konferansı Kopenhag da yapıldı GRI G4 Raporlama Standardı Amsterdam da ilan edildi GRI ın Sürdürülebilirlik Veri Tabanı: den fazla kuruluş / rapora ulaştı COP21, 2015 yılı Aralık ayında Paris te toplanacak.

25 Kyoto Protokolü Dünya ölçeğinde sera gazı emisyonunu kontrol altına almayı öngören ve 2012 de toplanan COP18 de 2020 ye kadar uzatılan uluslararası sözleşme. Stern Raporu Ekonomist Nicholas Stern tarafından hazırlanan ve iklim değişikliğinin dünya ekonomisi üzerindeki etkilerini inceleyen rapor. COP21 30 Kasım-11 Aralık 2015 tarihlerinde Paris te düzenlenecek COP21, küresel ısınmanın 2 0 C ın altında tutulması hedefine yönelik yeni bir uluslararası anlaşmanın imzalanması için tarihi bir fırsat sunmaktadır.

26 GRI ve G4 G4, Aralık 2015 ten itibaren geçerli tek raporlama standardına dönüşecektir.

27 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 21 GRI - Global Reporting Initiative 1997 yılında Boston da kurulan Amsterdam merkezli GRI-Global Reporting Initiative (Küresel Raporlama Girişimi), dünyada sürdürülebilirlik raporlamasının yaygınlaşmasına öncülük etmiştir. Küresel anlamda yaygın olarak kabul gören ilke ve yaklaşımları geliştiren GRI, son nesil raporlama standardı olan G4 ü Mayıs 2013 te Amsterdam da düzenlenen uluslararası konferansta ilan etmiştir. Şirketlerin ve kâr amacı gütmeyen kurumların performanslarını sürdürülebilirlik standartları çerçevesinde değerlendirerek, okunması ve erişilmesi kolay raporların üretilmesini hedefleyen GRI, G4 İlkeleri ile şirketlerin iş kolları ve paydaşları açısından kritik önceliğe sahip olan konulara yoğun olarak odaklanmalarını öngörmektedir. G3.1 den G4 e geçiş Sürdürülebilirlik raporu, bir şirket açısından stratejik değeri olan bir araçtır. Rapor, şirketin vizyonunu ve hedeflerini hayata geçirmesine yardımcı olacağı gibi paydaşlarını sürece entegre etmesine de imkan tanıyacaktır. Diğer taraftan, küresel ölçekte hızlı bir değişim içinde olan raporlama kriterleri, şirketleri kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik performanslarını kamuoyuna açıklama noktasında yeni motivasyonlar ve açılımlarla karşıya bırakmaktadır. Entegre raporlamanın yaygın bir kriter haline dönüşmesine dair çabalar tüm hızıyla devam ederken, G3.1 in yerine gelen G4 ün; çokuluslu şirketler için OECD Rehberi, UN Global Compact 10 İlkesine bağlantılar içerdiği ve raporlamayı tek bir üründe çözme olanağı sunduğu görülmektedir. Öngörülen bu harmonizasyon, entegre raporlamaya doğru atılmış çok önemli bir adımdır.

28 22 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Temel yenilikler - G4 ile ne değişti? Raporlama seviyeleri out A, B ve C raporlama seviyeleri G4 te yer almıyor. Uyumlu olarak in G4 ile raporlar uyumlu olarak yaklaşımıyla hazırlanıyor. Burada ise iki seçenek söz konusu: Temel ve Kapsamlı. Uyumlu olarak - Temel raporlamada: 34 adet genel standart bildirimi cevaplanmalıdır. Uyumlu olarak - Kapsamlı raporlamada: 58 adet genel standart bildirimi cevaplanmalıdır. Her iki seçenekte de özel standart bildirimler (DMA ve endikatörler), öncelikli konulara odaklanmalıdır. Değer zinciri önem kazandı. Değer zinciri raporlamanın ana aktörlerinden biri oldu. Raporun kapsamı, raporlamayı yapan şirket ile sınırlı kalmayıp, değer zinciri boyunca ortaya çıkan tüm etkileri de ele almalıdır. Yönetim yaklaşımında yeni ve yeknesak format G4 tüm kategori, unsur ve endikatörler için tek tip bir Yönetim Yaklaşımı formatı öngörüyor. 58 genel standart bildirim, 91 özel standart bildirim G4; 58 genel standart bildirim ve 91 özel standart bildirim ile geniş bir çerçeve sunuyor. Kurumsal yönetişim ve ücretlendirme hakkında daha çok bilgi G4; kurumsal yönetişim ve özellikle yönetici ücretlendirmesi hakkında G3.1 e oranla daha fazla şeffaflık gerektiriyor. Tedarik zincirine farklı bir bakış açısı G4; tedarik zinciri ve bu süreçte ortaya çıkan etkiler hakkında daha fazla bilginin paylaşılmasını gerektiriyor.

29 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 23 BIST Sürdürülebilirlik Endeksi Borsa İstanbul, şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal alanlarındaki uygulamalarını teşvik etmek hedefi kapsamında Sürdürülebilirlik Endeksi ni Kasım 2014 tarihinde açıklamıştır. Uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerinin dikkate alınarak şirketlerin değerlendirildiği süreçte, endeks seçim kriterlerindeki eşik değerleri aşan şirketler endekse dahil edilmektedir. İlk değerleme dönemi olan Ocak-Mart 2014 döneminde BIST 30 Endeksi nde yer alan şirketler değerlemeye alınmış ve değerlemelerde sadece kamuoyuna açık bilgiler kullanılmıştır. Borsa İstanbul, ilerleyen dönemlerde paydaşların da görüş ve önerileri doğrultusunda değerlemeye tabi tutacağı şirket havuzunu büyütmeyi öngörmektedir yılından itibaren değerlemeye alınacak şirketler listesi, BIST 50 Endeksi şirketlerini kapsayacak şekilde genişletilecektir. Sonraki dönemde ise BIST 100 Endeksi şirketlerinin Sürdürülebilirlik Endeksi ne dahil edilmesi planlanmıştır. Payların endeks kapsamında yer alabilmesi için Endeks Seçim Kriterleri ndeki eşik değerleri geçmesi gerekmektedir. Değerleme sürecinde dikkate alınan kriterler; çevre, biyoçeşitlilik, iklim değişikliği, insan hakları, tedarik zinciri, şirket yönetim kurulunun yapısı, rüşvet, sağlık ve güvenliktir. Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi, değerlemeye tabi olan şirketlerin, küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi, su kaynaklarının azalması, sağlık, güvenlik, istihdam gibi konulara yaklaşımlarını ortaya koymakta, yürüttükleri faaliyetlerin ve aldıkları kararların bağımsız bir yaklaşımla değerlendirilmesini sağlamaktadır.

30 24 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Tayburn uluslararası deneyimi ve hizmet kalitesiyle sürdürülebilirlik alanında etkin çözümler ve hizmetler sunuyor.

31 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 25 Sürdürülebilirlik ürün ve hizmetlerimiz 2009 yılında, hizmet kapsamını sürdürülebilirlik danışmanlığı ve raporlaması ile genişleten Tayburn, bilgili, deneyimli ve uzmanlaşmış kadrosuyla, sektörüne öncülük etmeye ve bu alanda da özgün ürün ve çözümler sunmaya devam etmektedir. Proje danışmanlığı (sürdürülebilirlik politikası ile stratejisinin ve hedeflerin geliştirilmesi, eğitimler ve çalıştaylar yoluyla sürdürülebilirlik kavramının içselleştirilmesi çalışmaları), Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi danışmanlık hizmetleri, Ekolojik ayak izi ölçümü (GHG protokolü kapsamında), Paydaş katılım sürecinin tasarlanması ve hayata geçirilmesi (paydaş anketleri ve odak toplantıları dahil), Sürdürülebilirlik raporu editörlüğü, görsel tasarımı ve raporun basılı ve dijital üretimi. Tayburn, sürdürülebilirlik raporlamasının yanı sıra, UN Global Compact kapsamında şirketlerin yıllık bazda yayınladığı ilerleme raporlaması alanında da çözümler sunmaktadır.

32 26 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Portföyümüz...

33 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 27 Ziraat Bankası Sürdürülebilirlik Politikası geliştirme danışmanlığı ve 2013 Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması Akçansa Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması İş Bankası 2012 ve 2013 Sürdürülebilirlik Raporları nın hazırlanması Bilim İlaç 2010 Kurumsal Sorumluluk Raporu nun hazırlanması Garanti Bankası /2012 Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması Otokar 2013 Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması Türkiye Finans 2013 Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması TSKB /2009, 12/ ve Sürdürülebilirlik Raporları nın hazırlanması Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu nun hazırlanması World Federation of Exchanges (WFE) Sürdürülebilirlik Broşürü nün ve web versiyonunun hazırlanması Yaşar Holding 2011 Sürdürülebilirlik Broşürü nün hazırlanması KİS İlerleme Raporları nın hazırlanması Zorlu Grubu KİS İlerleme Raporlaru nun hazırlanması Sabancı Holding 2010 KİS İlerleme Raporları nın hazırlanması PRI Sorumlu Yatırım İlkeleri ni Türkçe versiyonunun hazırlanması

34 28 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Ziraat Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Ziraat Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; Sürdürülebilirlik Politikası geliştirme içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim ve kodlama hizmetlerini sunmuştur.

35 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 29

36 30 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Ziraat Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu (Web)

37 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 31 Türkiye de bir kamu bankası tarafından yayınlanan, GRI A seviye, dış denetimden geçmiş ilk sürdürülebilirlik raporu

38 32 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması İş Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, İş Bankası 2013 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

39 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 33

40 34 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması İş Bankası 2012 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, İş Bankası 2012 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

41 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 35

42 36 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Otokar 2013 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Otokar 2013 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım hizmetlerini sunmuştur.

43 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 37

44 38 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Türkiye Finans 2013 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Türkiye Finans 2013 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; strateji ve içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetleri sunmuştur.

45 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 39

46 40 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Türkiye Finans 2013 Sürdürülebilirlik Raporu (Web) Türk finans sektöründe bir katılım bankası tarafından yayımlanan A+ (GRI) seviyesindeki ilk sürdürülebilirlik raporu

47 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 41

48 42 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Garanti Bankası /2012 Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Garanti Bankası /2012 Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

49 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 43

50 44 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, TSKB Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; proje danışmanlığı paydaş katılımının tasarlanması ve yürütülmesi (paydaş anketi dahil) içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım hizmetlerini sunmuştur. Türk finans sektörünün GRI A+ seviye ilk sürdürülebilirlik raporu

51 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 45

52 46 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB 2009 II. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, TSKB 2009 II. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; proje danışmanlığı paydaş katılımının tasarlanması ve yürütülmesi (paydaş anketi dahil) içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım kodlama hizmetleri sunmuştur. Astrid Awards (ABD) En İyi Sürdürülebilirlik Raporu Bronz Ödül Projede yer alan tematik görseller Tayburn tarafından sağlanmıştır.

53 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 47 TSKB 2009 II. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu (Web)

54 48 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB 2009 II. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Türk finans sektörünün GRI B seviye ilk sürdürülebilirlik raporu

55 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 49

56 50 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, TSKB I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; proje danışmanlığı içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım kodlama üretim hizmetleri sunmuştur. Projede yer alan tematik görseller Tayburn tarafından sağlanmıştır.

57 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 51 TSKB I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu (Web)

58 52 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması TSKB I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Türk finans sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporu

59 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 53

60 54 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; proje danışmanlığı içerik geliştirme Türkçe ve İngilizce editörlük tasarım kodlama hizmetlerini sunmuştur.

61 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 55 Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu (Web)

62 56 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Zorlu Enerji I. Yarıyıl Sürdürülebilirlik Raporu Türk enerji sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporu

63 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 57

64 58 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Akçansa Sürdürülebilirlik Raporu Tayburn, Akçansa Sürdürülebilirlik Raporu projesi kapsamında; Türkçe editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur. Türk çimento sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporu

65 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 59

66 60 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Bilim İlaç 2010 Kurumsal Sorumluluk Raporu Tayburn, Bilim İlaç 2010 Kurumsal Sorumluluk Raporu projesi kapsamında; tasarım kodlama hizmetlerini sunmuştur.

67 Bilim İlaç 2010 Kurumsal Sorumluluk Raporu (Web) TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 61

68 62 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması World Federation of Exchanges (İngiltere) Sürdürülebilirlik Broşürü Tayburn, World Federation of Exchanges (İngiltere) in Sürdürülebilirlik Broşürü projesi kapsamında; tasarım uygulama üretim hizmetlerini sunmuştur.

69 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 63 World Federation of Exchanges (İngiltere) Sürdürülebilirlik Broşürü (Web) Tayburn, World Federation of Exchanges (İngiltere) in Sürdürülebilirlik Broşürü nün web versiyonu kapsamında; tasarım (web) kodlama hizmetlerini sunmuştur.

70 64 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Yaşar Holding 2011 Sürdürülebilirlik Broşürü Tayburn, Yaşar Holding 2011 Sürdürülebilirlik Broşürü projesi kapsamında; İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

71 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 65 Yaşar Holding 2009 ve 2010 KİS İlerleme Raporları Tayburn, Yaşar Holding KİS İlerleme Raporu projeleri kapsamında, 2009 yılı versiyonunda; İngilizce editörlük üretim 2010 yılı versiyonunda ise, İngilizce editörlük tasarım üretim hizmetlerini sunmuştur.

72 66 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Zorlu Grubu KİS İlerleme Raporu Tayburn, Zorlu Grubu nun KİS İlerleme Raporu projesi çerçevesinde tasarım hizmetini sunmuştur.

73 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 67 Sabancı Holding 2010 KİS İlerleme Raporu Tayburn, Sabancı Holding e 2010 yılı COP projesinde içerik geliştirme ve İngilizce editörlük hizmetleri sunmuştur.

74 68 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması PRI 2010 Sorumlu Yatırım İlkeleri (Türkçe) Tayburn, UNEP FI ve Global Compact in ortak bir inisiyatifi olan PRI, Sorumlu Yatırım İlkelerinin Türkçe versiyonunu gönüllü olarak hazırlamıştır. İlkeler, 12 Ocak 2010 tarihinde Federation of Euro-Asian Exchanges in sponsorluğunda ve İMKB nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştay ile Türkiye sermaye piyasalarından katılımcılar ile paylaşılmıştır.

75 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / ten bu yana hizmet sunduğumuz kuruluşlar

76 70 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması 1994 ten bu yana hizmet sunduğumuz kuruluşlar HOLDİNGLER/ŞİRKET GRUPLARI Akfel Holding Arıkanlı Holding Avrupa & Amerika Holding Borusan Holding Çalık Holding Çelebi Holding Deva Holding Doğan Holding Doğuş Holding EastPharma (İngiltere) Fiba Holding GİSAD Grubu GSD Grubu Koç Holding Kolin Grubu Kürüm Şirketler Grubu OYAK Rumeli Holding Sabancı Holding Şişecam Topluluğu Taboğlu Holding Tekfen Holding Turcas Holding Uzel Grup Yaşar Holding Zorlu Grubu FİNANS Bankacılık A&T Bank ABank Albaraka Türk Anadolubank Atlasbank Bank Asya Bank Kapital Banka Kombetare Tregtare (Arnavutluk) Banque du Bosphore (Fransa) C Bank Çalık Bank Demirbank Dışbank Dünya Bankası (Ankara Ofisi) ECO Trade and Development Bank Etibank Family Finans Kurumu Finansbank Finansbank Romania (Romanya) Garanti Bankası GarantiBank International N.V. (Hollanda) GSD Bank Halkbank İktisat Bankası İller Bankası İş Bankası Kalkınma Bankası Kentbank MNG Bank Osmanlı Bankası Oyak Bank / ING Bank Pamukbank Pinebank (ABD) Şekerbank T.C. Merkez Bankası Takasbank TEB TEB N.V. (Hollanda) TEB Sh.A. (Kosova) Tekfenbank / Eurobank Tekfen / Burgan Bank Tekstilbank TSKB Türk Eximbank Türkiye Finans Türkiye Kalkınma Bankası Ulusal Bank Vakıfbank Yapı ve Kredi Bankası YKB Nederland N.V. (Hollanda) Ziraat Bank AG (Almanya) Ziraat Bankası Faktoring Başer Faktoring C Factoring Çağdaş Faktoring Destek Finans Factoring Ege Factoring Ekspo Factoring Factofinans Fiba Faktoring Garanti Faktoring Girişim Faktoring GSD Factoring İstanbul Factoring K Factoring Kapital Factoring Kent Factoring Lider Faktoring MNG Faktoring Optima Faktoring Pamuk Factoring Süzer Factoring TEB Factoring Tekstil Factoring Toprak Factoring Yapı Kredi Faktoring Yaşar Factoring Finansal Kiralama Atlas Leasing Demir Leasing Dünya Leasing Ege Leasing EGS Leasing Finans Leasing Garanti Leasing İktisat Leasing İstanbul Leasing K Leasing Kent Leasing Pamuk Leasing Rant Leasing Süzer Leasing TEB Leasing Tekstil Leasing Toprak Leasing Yapı Kredi Leasing Yaşar Leasing GYO/Gayrimenkul Değerleme Fiba Gayrimenkul İş GYO Özak GYO SAF GYO Torunlar GYO TSKB Gayrimenkul Değerleme TSKB GYO Yapı Kredi Koray Zorlu Gayrimenkul Sigortacılık AK Emeklilik / AvivaSA Emeklilik ve Hayat Aksigorta Anadolu Hayat Emeklilik Anadolu Sigorta Başak Emeklilik BNP Paribas Cardif Cigna Hayat Sigorta Demir Hayat Sigorta Ergo İsviçre Emeklilik ve Hayat Finans Emeklilik Finans Sigorta Garanti Emeklilik ve Hayat Garanti Sigorta Güneş Sigorta Halk Sigorta Milli Reasürans Polaris Sigorta Toprak Sigorta Yapı Kredi Sigorta Ziraat Emeklilik Ziraat Sigorta Yatırım/Portföy Yönetim/VYŞ/ Tüketici Finansmanı Corio Türkiye Fiba Kapital Holding Finans Yatırım Garanti Portföy Yönetimi GFC Menkul Değerler Global Markets Institute (Fransa) Halk Yatırım İktisat Yatırım İş Girişim Sermayesi İş Portföy Yönetimi İş Yatırım Kalkınma Menkul Değerler Kent Yatırım MNG Yatırım OYAK Yatırım TEB Cetelem TEB Yatırım Turkasset Turkisfund (SICAV) (Lüksemburg) Yatırım Finansman

77 TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması / 71 FİNANS DIŞI AVM/Restoran/Turizm ADA Alışveriş Merkezi Altın Yunus Ankara Bağ Evi Çanakkale Kolin Hotel ve Kongre Merkezi Doria Hotel Bodrum Moss Travel Tekira Alışveriş Merkezi Teras Park Alışveriş Merkezi Tez Tour Tour Market Yoma Restaurant Zorlu Grand Hotel Bilişim/Telekomünikasyon AVEA Bileşim A.Ş. Febris Intertech innova OYTEK Türk Telekom Tekstil GAP Güneydoğu Tekstil GİSAD Dış Ticaret Korteks SAY Terzi Cam Anadolu Cam Soda Sanayii Trakya Cam Çimento/Madencilik Adana Çimento Akçansa Bolu Çimento Elazığ Çimento Entegre Harç Hekimhan Madencilik Mardin Çimento Oysa Çimento Ünye Çimento Denizcilik/Havacılık/Liman İşletmeciliği/Ulaşım Çanakkale Liman İşletmesi Çelebi Bandırma Limanı Çelebi Hava Servisi Çelebi Marina Çe-Tur Port Akdeniz Türk Hava Yolları Eğitim-Öğretim Koç Üniversitesi Koç Üniversitesi-TÜSİAD EAF KUYTAM KÜMPEM KÜTEM MEF Dersaneleri Enerji Aksa Enerji AYGAZ Çalık Enerji Enerjisa ESGAZ TÜPRAŞ Zorlu Enerji Hizmet Accor Services ACS Danışmanlık ARTI Danışmanlık C Line Consul Danışmanlık Çelebi Güvenlik Grey Worldwide Siemens Insight Consulting (İngiltere) Strata Training Consulting Tedra Danışmanlık Towers Watson Y&R Reklamevi İnşaat/Taahhüt/İnşaat Malzemeleri/Mimarlık Armin Elektrik Dyo Boya EMARE Mimarlık Emre Arolat Mimarlık Eryap Plastik GAP İnşaat Geoduvar İzocam Koleksiyon Mobilya Kolin İnşaat Kolsan Makyol Prekons R.R. Pottery SAMS Yalın Tan-Jeyan Ülkü Mimarlık Kağıt Kartonsan Selka Viking Kağıt Maden ve Metaller Bemka Demisaş Enpay ERDEMİR Grubu Hasçelik MMZ Onur Boru Sarkuysan SOM Civata Otomotiv/Filo Kiralama DRD Doğuş Otomotiv Garanti Filo Kiralama Otokar Uzel Makine Perakendecilik BİM Bimeks Gima Macrocenter Migros Tansaş Sağlık/İlaç Acıbadem Sağlık Grubu Bilim İlaç Papsi Veteriner Kliniği Roche Diyagnostik Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Savunma Sanayi ASELSAN Tarım/Hayvancılık Doğan Organik Ürünler Ünal Tarım Propet Tüketici Elektroniği Vestel Beyaz Eşya Vestel Dijital Vestel Elektronik Yiyecek-İçecek Anadolu Efes Banvit Coca-Cola İçecek Koska Pınar Et Pınar Su Pınar Süt Şeker Piliç Taşkesti Su Ülker Gıda BORSA/BİRLİK/VAKIF/ FEDERASYON AÇEV Emeklilik Gözetim Merkezi Federation of Euro-Asian Stock Exchanges (FEAS) Finansal Kurumlar Birliği International Options Market Association (İngiltere) İMKB Kredi Kayıt Bürosu Lokman Hekim Geri Kazanım Sermaye Piyasası Profesyonelleri Derneği TARSİM Tepav TSPAKB Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Türkiye Jokey Kulübü Türkiye Katılım Bankaları Birliği Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği TÜSİAD TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Derneği TZH Vakfı Vehbi Koç Vakfı VOB World Federation of Exchanges (İngiltere)

78 72 / TAYBURN / Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve Raporlaması Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için: Ronaldo Manosa Ediz Usman Altuğ Atik Nilgün Yılmazcan Gürdal Gök Süleyman Seba Cad. Acısu Sok. 1/15 Maçka İstanbul Tel (0212) Faks (0212) Tayburn, baskı çalışmasını gerçekleştiren Ömür Matbaacılık A.Ş. ye teşekkür eder.

79

80 tayburnkurumsal.com