C için tümleşik geliştirme ortamı (IDE) kurulumları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "C için tümleşik geliştirme ortamı (IDE) kurulumları"

Transkript

1 C için tümleşik geliştirme ortamı (IDE) kurulumları 1. Code::Blocks IDE 2. Eclipse IDE 3. Dev-C++ IDE 4. Code::Blocks EDU-Portable (CodeBlocks-EP) IDE ( IDE: Integrated Development Environment ) Code::Blocks IDE 1. sayfasına ulaşın. 2. Eğer Windows kullanıyorsanız codeblocks-13.12mingw-setup.exe dosyasını indirin ( download from un altındaki iki adresten birisinden). Başka bir işletim sisteminiz varsa uygun dosyayı bulup indirin. Bundan sonraki aşamalar Windows makine ile çalıştığınızı varsaymakta. 3. İndirdiğiniz.exe dosyayı çalıştırın. Açılan sayfaları onaylayarak herhangi bir değişik yapmadan ilerleyip programı kurun. 4. Compiler auto-detection penceresi ile karşılaştığınızda OK deyin.

2 5. Açılacak pencere size C/C++ dosyalarını bu programla ilişkilendirmek isteyip istemeyeceğinizi sorduğunda evet diyebilirsiniz. Halihazırda başka bir C derleyicisi kullanıyorsanız seçim size kalmış. 6. Scripting console penceresi açılırsa kapatabilirsiniz. Yeni bir projenin oluşturulması: 7. Menüden FileNewProject seçimlerini yapıp açılan pencereden Console application ı seçin ve Go ya basın. 8. Seçmek istediğiniz dili soran pencere açıldığında C yi seçin.

3 9. Sonraki pencerede proje ismini ve yerini belirleyin. 10. Sonraki sayfada değişiklik yapmadan devam edin.

4 11. Aşağıdaki gibi bir IDE ile karşılaşmanız gerekir (sol sütunda main.c ye çift tıklayın): 12. Main.c içindeki kodu derleyip çalıştırabilirsiniz. Yanda belirtilen butona basarak Build ve Run komutlarını ard arda çalıştırabilir veya önce sarı dişli şeklindeki Build butonuna ve sonra da yeşil üçgen ile belirtilen Run butonuna basabilirsiniz. Kod derlenir ve çalışır, ve siyah ekran çıkar. Herhangi bir tuşa basıp devam edersiniz adresindeki manuellere göz atabilirsiniz.

5 Eclipse IDE (Bu kısımdaki açıklamalar eski versiyonlara aittir.) Eclipse C/C++ Development Toolkit (CDT), GNU toolchain (http://en.wikipedia.org/wiki/gnu_toolchain) ile çalışır. Bunlardan birisi olan MinGW, GNU toolchain i Windows platformuna bağlayan bir port olarak çalışır. Eclipse ten önce MinGW yi kuracağız: 1. adresine erişerek Download mingw-getinst exe (575.4 KB) bağlantısından dosyayı indirin. 2. İndirdiğiniz exe dosyayı çalıştırın. Açılan pencereleri onaylayın ta ki aşağıdaki sayfaya kadar:

6 3. Download latest repository catalogues seçeneğini seçip onaylayın. Sonraki pencerede I accept the agreement seçeneğini seçip onaylayın: 4. Açılan pencerede kurulum yeri sorulacaktır. Seçilmiş olan dizini değiştirmeyin ve onaylayın:

7 5. Açılan pencereleri değişiklik yapmadan onaylayarak devam edin. 6. En son pencerede install a bastığınızda kurulum başlar ve siyah ekran çıkar: 7. Biraz uzun sürebilir. Kurulum bittiğinde siyah ekran kapanır ve finish e basarak bu aşamayı tamamlamış olursunuz. Eclipse uygulaması: 8. adresinde sağ sütunda sisteminize uygun bağlantıyı seçin. 9. Windows 32bit makine için şu bağlantı açılır: ease/helios/sr1/eclipse-cpp-helios-sr1-win32.zip

8 10. Dosyayı indirin ve açın. Çıkan eclipse klasöründeki eclipse.exe dosyası programı başlatacaktır. 11. Workspace seçmenizi isteyecektir. Seçili workspace adresini koruyabilirsiniz. 12. Açılan IDE de FileNewC Project seçimleriyle şu pencere açılır: 13. Finish diyerek bitirdiğinizde projeniz açılır. Fakat kaynak dosyaları yoktur projenizin. FileNewSource file seçimleriyle C kaynak dosyanızı şu şekilde eklersiniz:

9 14. Onayladığınızda program geliştirme ortamınız açılır. firstc.c dosyasına basit bir kod eklersek: 15. Projeyi Run menüsünden Run veya menüdeki buton veya kısayol ile çalıştırınca, mesaj editörün aşağısındaki Console tabında belirir.

10 Dev-C sayfasındaki Dev-C beta 9.2 ( ) (9.0 MB) with Mingw/GCC başlığı altından SourceForge bağlantısı ile kurulum dosyasını indirin, çalıştırın ve açılan pencerelerde değişiklik yapmadan ilerleyerek kurulumu bitirin. 2. Önceki IDE ler için bahsedildiği şekilde projelerinizi oluşturup kodunuzu çalıştırabilirsiniz.

11 Code::Blocks EDU-Portable IDE 1. sayfasına ulaşın. (Alternatif olarak: EDU-Portable.shtml) 2. Windows Installer (setup.exe) - Version dosyasını indirin ve çalıştırın. 3. Kurulum gerçekleştikten sonra yeni bir dosya oluşturma işlemleri, aşağıdaki Code::Blocks kurulumunun 7. maddesinden itibaren yapılan açıklamalara benzerdir. ( Grafik uygulamalarda kolaylık sağladığı için, bu IDE de kullanılabilir. )