İç Denetim Birimi Kurulumu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İç Denetim Birimi Kurulumu"

Transkript

1 İç Denetim Birimi Kurulumu Şirket içerisindeki gözünüz: İç Denetim Şirket operasyonlarınızdaki risklerin iyi yönetildiğinden ve bunun tüm şirket genelinde uygulandığından emin olmazsanız, şirkete önemli olumsuz etkisi olabilecek riskler için harekete geçmekte çok geç kalabilirsiniz. İhtiyacınız Şirketiniz kısa sürede çok hızlı büyüdü ve süreçlerinizdeki kontroller ikinci plana bırakıldıysa veya artan bir şekilde farklı alanlara girmeye veya yeni coğrafyalarda iş yapmaya başladıysanız, işler üzerindeki kontrolü sağlamak giderek zorlaşıyor demektir. Bu hızlı büyümeyi sürdürülebilir bir hale getirmek için iş süreçlerinin sizin istediğiniz gibi yürüdüğünden emin olmanız gerekir. Aynı şekilde birden fazla ve özellikle merkezden uzak lokasyonlarda faaliyet gösteriyorsanız, bu noktalarda işlerin belirlenen standartlarda yürüdüğü konusunda şüpheleriniz olmamasını istiyor olabilirsiniz. Bu durumda faaliyetleriniz konusunda gözünüz kulağınız olacak ve mevcut durumda işlerin nasıl yürüdüğü konusunda size güvence verecek ve bilgi birikimi ile size gerekli zamanlarda danışmanlık yapabilecek ve şirketinizi çok iyi bilen bir ekibe iç denetime ihtiyacınız olabilir.

2 PwC size nasıl yardımcı olabilir? İç denetim alanında tecrübeli, CIA, CCSA gibi iç denetim mesleki sertifikalarına sahip PwC iç denetim uzmanları ile iç denetim biriminizi kurduğunuzda size şu şekilde fayda sağlayabiliriz: Paydaşların beklentileri doğrultusunda, iç biriminin organizasyonel yapıdaki yerinin belirlenmesi, Denetim komitesinin oluşturulması ve iç denetim biriminin üst yönetim ile raporlama ilişkisinin kurulması, İç denetim metodolojisinin ve kullanılacak standart dokümanların (çalışma kağıtları, rapor, vb hazırlanması, İç denetim ekibine alım yapılacaksa işe alınacak kişilerin seçiminde destek olunması, İç denetim risk değerlendirmesi ve denetim planının oluşturulması, Pilot denetimlerin gerçekleştirilmesi ile ekibe iş başında eğitimin verilmesi, Uzun vadeli ilişki sayesinde sonraki dönemlerde ihtiyacınız olduğunda, şirketinizi bilen danışmanlarınızın olması. İhtiyacınız olduğunda, şirketinizi bilen danışmanlarınızın olması. İletişim Işıl Kırdı +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) Hem şirket yönetimi hem de iç denetim ekibine eğitimlerin verilmesi, 2015 PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

3 İç Denetim Faaliyeti için Dış Kaynak Kullanımı Şirket içerisinde bir iç denetim ekibi kurmak zorunda değilsiniz - İç denetim faaliyetinin tamamen dış kaynak ile yürütülmesi giderek yaygınlaşan bir uygulama haline geliyor Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) gibi kurumsal yönetimi vurgulayan kanun ve düzenlemeler ile iç denetimin gerekliliği giderek artıyor. Birçok şirket için iç denetim sürecinin tamamının devredilmesi, yüksek performans gösteren bir iç denetim faaliyeti ortaya çıkarma konusunda çok etkili bir yaklaşımdır. İhtiyacınız Şirketinizde iç denetim biriminin bulunmaması, operasyonlarınız üzerindeki kontrolden vazgeçeceğiniz anlamına gelmiyor. Mevcut denetim sürecinizde artan maliyet baskısını hissediyor, bu maliyetlerin yeterli katma değeri sağlaması noktasında yeterli spesifik uzmanlıklara sahip olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Eğer uzmanlara, küresel iç denetim kaynaklarına ve uygulamalarına, güncel teknolojiye ulaşmakta sıkıntı yaşıyorsanız dış kaynak kullanımını şirkete değer katan bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

4 PwC size nasıl yardımcı olabilir? İç denetim sürecinin tamamen devredilmesi ve uzmanlarımızın tüm iş süreçlerinizde sizler için çalışması ile; Artan değer Azalan maliyet Uzmanlara erişim Küresel iç denetim kaynaklarına erişim En güncel teknolojiye erişim İletişim Işıl Kırdı +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) Şirket kaynaklarının daha stratejik alanlara yönlendirilmesi gibi konuları kolayca sağlayabilirsiniz. Amacımız iç denetimin tüm aşamalarında - denetim planlamasından denetimin yürütülmesine, raporlamadan takibe kadar - geniş deneyimimizi ve sektörel uzmanlıklarımızı sizlere değer olarak sunmaktadır. Sizlerin, tüm denetim faaliyetlerinizi yürüterek birinci sınıf iç denetim kaynaklarının ve yetkinliklerinin elinizin altında bulunmasını garanti altına almaktayız PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

5 İç Denetim Faaliyeti için Eş Kaynak Kullanımı İç denetim biriminiz var ancak yetkinliğinin artmasını ve uzmanlardan bilgi transfer etmek istiyorsanız, şirket dışından uzmanları ekibinizin parçası haline getirebilirsiniz. İç denetim faaliyetinin güncel uygulamalar ve yenilikleri takip edememesine göz yuman ve bilgi teknolojileri gibi uzmanlık gerektiren alanları denetimleri dışında tutan iç denetim birimleri, şirkete değer katmaktan çok uzak kalıyor ve giderek kredibilitesini azaltıyor. İhtiyacınız Şirket içerisinde bir iç denetim ekibiniz mevcut ancak ekip üyelerinizde belirli uzmanlıklar bulunmuyor veya ekibinizin büyüklüğü denetimlerinizi zamanında gerçekleştirmenize fırsat vermiyor olmayabilir. Günümüz iş dünyasında, bilgi teknolojileri ve kurumsal kaynak planlaması (ERP) programları giderek daha karmaşık bir hal almakta ve bilgi sistemleri ile üretilen bilgiler daha yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. İç denetim sürecinde güvence alınmasına ilişkin özellikle veri analizi, bilgi teknolojileri ve ERP sistemleri gibi özellikli alanlar, daha fazla bilgi, beceri ve uzmanlık gerektirmektedir. Bu yetkinliklerin mevcut ekibinizde olmadığı ya da eksik olduğu durumlarda fayda ve maliyeti değerlendirerek ekip içerisinde bu kişilerin bulunmasını tercih etmediğiniz durumlarda, eş kaynak kullanımını bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

6 PwC size nasıl yardımcı olabilir? diğer uzmanlık gerektiren alanlarda, sertifikalar (CIA, CISA, CGAP, CCSA vb.) ile ispatlanmış yetkinliklere ve profesyonel kaynak ağına erişimi bulunan bir iç denetim kadrosu ile PwC den eş kaynak kullanımı konusunda destek alabilirsiniz. PwC uzmanları eş kaynak kullanımı metodu ile; denetim planlaması, risk değerlendirmesi ve uygulamasının tüm aşamalarında destek sağlamak amacıyla doğrudan şirketinizin iç denetim ekibiyle birlikte çalışır. İletişim Işıl Kırdı +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) Amacımız ortak bir çatı altında uzmanlığımızı, sizlerin denetim ekipleri ile birlikte çalışarak sizlere aktarabilmektir. Yetkinlik ve uzmanlığımızın aktarılması ile, sizler iş süreçlerinizden güvence alabilecek, iç denetim ekibiniz ise iş başı eğitim, dolayısıyla yetkinlik artışı imkanı bulacaktır PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

7 Mevcut İç Denetim Biriminin Etkinliğinin Artırılması Şirketinize en üst seviyede katkı sağlamak amacıyla iç denetim fonksiyonundan en iyi performansın alınması artık işletmeler için bir gerekliliktir. İç denetim fonksiyonunun, organizasyon içerisinde yönetimin öncelikli ve dinamik bir iş ortağı olarak pozisyonunu güçlendirmesi için uluslararası iyi uygulamalar ve şirketin ihtiyaçlarına göre iyileştirmeye açık hususların objektif şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. İhtiyacınız İç denetim biriminizin stratejik hedeflerinden biri, orta vadede iç denetim faaliyetlerinizin Uluslararası İç Denetim Standartları na uygun olarak yapıldığının teyidini almak olabilir. Bu hedefe giden yolun ilk adımı olarak, iç denetim biriminizin istediğiniz kalitede ve iyi uygulamalara göre faaliyet göstermesi için eksikleri tamamlamaya başlamanız gerekir. Mevcut iç denetim biriminizin etkinliğinin değerlendirilmesi kapsamında yapılacak bir ön kalite güvence incelemesi ile, şirket yönetimine sunulacak Uluslararası İç Denetim Standartları na uygundur görüşünün bağımsız ve yetkin bir taraftan alınması için en önemli adımı atmış olacaksınız. Böylece iç denetim fonksiyonunuzun iyileştirmeye açık noktalarını belirleyerek bu hususları iyi uygulamalar çerçevesinde çözümleyebilir ve organizasyonunuza yönelik profesyonel sorumluluğunuzu en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz.

8 PwC size nasıl yardımcı olabilir? Birçok sektör ve ölçekte faaliyet gösteren organizasyonlarda iç denetim kalite güvence çalışmaları gerçekleştirmiş uzmanlarımız, iç denetim fonksiyonunuzun; Standartları İletişim Işıl Kırdı +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) çerçevesinde değerlendirilmesine yönelik ön kalite güvence incelemesi çalışmalarında sizlere profesyonel hizmet sağlayacaktır. Tumin Gültekin +90 (212) İç denetim fonksiyonunuzun bağımsız kalite güvencesi Standartları na uygundur görüşünü alması için iyileştirilmesi gereken alanlar ile birlikte güçlü yanlarınızı da kapsayan bir yol haritası hazırlanacaktır. PwC olarak, siz bu yol haritası üzerinde ilerlerken ihtiyacınız olan noktalarda size destek olacak ve sonuca ulaşmanızda yol arkadaşınız olacağız PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

9 İç Denetim Kalite Güvence Dış Değerlendirmesi (QAR) Etkin ve uluslararası standartlar ve iyi uygulamalara göre faaliyet gösteren bir iç denetim fonksiyonuna sahip misiniz? Uluslararası İç Denetim Standartları nda ( Standartlar ) belirtildiği üzere, iç denetim faaliyetlerinin tümünü kapsayan ve etkin şekilde izlenmesini sağlayan bir Kalite Güvence ve Geliştirme Programı oluşturulması, denetim performansının sürekli gelişimi için organizasyona ve departmana yönelik bir fırsat olarak ortaya çıkıyor. İhtiyacınız İç denetim biriminizin gerçekten işi hakkıyla ve kuralına göre yaptığından emin olmak istemez misiniz? Günümüzde artık pek çok şirket, iç denetim fonksiyonunun paydaşlarına verdiği güvencenin kalitesini beyan etmek, özellikle çok ortaklı şirketlerdeki tüm paydaşlara yapılan iç denetim işinin kaliteli olduğunu göstermek ve daha da önemlisi şirketinizin değerini ve dışarıdan algısını arttırmak için iç denetim biriminin faaliyetleri konusunda bağımsız bir teyit alma ihtiyacını duyuyor. Standartlar a göre her 5 senede bir bağımsız bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken iç denetim kalite güvence dış değerlendirmesinin öncelikli amacı, iç denetim fonksiyonun Standartlar a uygunluğunun değerlendirilmesidir. Buna ek olarak profesyonel bir dış değerlendirme ile Denetim Komiteleri ve üst yönetim gibi denetim paydaşları organizasyonun kurumsal yönetim olgunluğunun geliştirilmesine yönelik birçok fırsatı değerlendirme imkanı bulacaklardır. Bu sayede iç denetim faaliyetlerinize ilişkin pek çok kafanızdaki soru cevabını bulacaktır.

10 PwC size nasıl yardımcı olabilir? Birçok sektör ve ölçekte faaliyet gösteren organizasyonlarda iç denetim kalite güvence değerlendirmeleri gerçekleştirmiş uzmanlarımız, küresel PwC ve diğer iç denetim kıyaslama veri tabanlarıyla yapılan iş birliğimiz sayesinde iç denetim fonksiyonunuzun dünyada, Türkiye de ve sektörünüzdeki diğer denetim fonksiyonlarına göre ve sistematik değerlendirmeler yapacaktır. Buna ek olarak şirket yönetiminin beklentileri ve Standartlar a göre faaliyetlerinizin ne durumda olduğunu değerlendirecek ve sonunda size iç denetim faaliyetinize ilişkin uluslararası geçerliliği olan bir görüş bildirecektir. Bu kapsamda incelenecek alanlardan bazıları şöyledir: organizasyon içerisinde etkin şekilde konumlandırılması, doğru risklere odaklanması ve denetim planı, iletişimi İletişim Işıl Kırdı +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) ihtiyaçları karşılayacak yetkinlik ve yeterliği, 2015 PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

11 İç Denetim Kalite Güvence İç Değerlendirmesi Programının Tasarımı İç denetim fonksiyonunuzun şirketin değişen ihtiyaç ve beklentilerine göre faaliyet gösterdiğinden emin olmak için dış değerlendirmeyi beklemeden işi üstlenebilirsiniz. Gelişen organizasyonlarda iç denetim yöneticisi iç denetim faaliyetinin çeşitli katmanlarıyla danışma hâlinde olan resmî bir iç kalite güvence ve geliştirme programı hazırlamalı ve 5 senede bir olan bağımsız dış değerlendirmelere ek olarak dönemsel değerlendirmeler yapmalıdır. İhtiyacınız Uluslar arası İç Denetim Standartları na ( Standartlar ) göre mevcut iç denetim faaliyetiniz için en az 5 senede bir bağımsız kalite güvence dış değerlendirme yaptırıyorsunuz. Peki bu 5 senelik dönemde değişen beklentiler ve uygulamalara göre iç denetimizin ne durumda olduğunu nasıl takip ediyorsunuz? İyi uygulamalara göre faaliyet gösteren gelişmiş iç denetim birimleri, faaliyetlerinin; İç denetim standartlarına ve etik kurallara uygunluğu, Yönetmelik, amaç, hedef ve politika prosedürlerinin yeterliliği,denetim Komitesi yapısının oluşturulması, Şirketin kurumsal yönetim, risk yönetimi ve kontrol süreçlerine sağladığı katkı, Şirketin faaliyetlerine ne ölçüde değer kattığı gibi değerlendirilmeleri en az yılda bir kez olmak üzere içsel olarak değerlendirmeli ve üst yönetime iç kalite güvence değerlendirmesi programı çalışmalarını ve sonuçlarını rapor etmelidir. Sizin şirketinizin de iç denetim faaliyeti bu olgunluğa sahip olmak için kalite güvence iç değerlendirmelerini gerçekleştirerek kaliteyi standart bir hale getirebilir.

12 PwC size nasıl yardımcı olabilir? Sektörünüzde deneyimli ve Standartlar konusunda uzman PwC iç denetim ekibi ile iç denetim kalite güvence iç değerlendirme yapısının kurulumu ile iç denetim fonksiyonunuzun; Dönemsel çalışmalar neticesinde belirlenecek aksiyonların hayata geçirilmesi ve iç denetim fonksiyonunun olgunluğunun ve etkinliğinin geliştirilmesi aşamasında uzmanlarımız her zaman sizlere destek olacaktır. Standartları, İletişim kıyasla değerlendirilmesini sağlayabilir ve bu yapının dönemsel olarak yürümesi için mekanizmayı kurabilirsiniz. Bu mekanizma için gerekli olan paylaşımı, değerlendirme ilişkisinin kurulması, Işıl Kırdı +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) paylaşılması gibi adımlar oluşturulacaktır PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

13 Kalite Denetimleri Ana merkezinizden uzak faaliyet birimlerinizin aynı hizmet kalitesini sürdürdüğünden nasıl emin oluyorsunuz? İşletme şubelerinizi, bayilerinizi, mağazalarınızı, otel ve tatil köylerinizi hizmet kalitesine, politika ve prosedürlere uygunluğuna, yönetim etkinliğine ve verimliliğine yönelik olarak bağımsız bir inceleme ile değerlendirerek, gelişim alanlarını sizler için sunuyoruz. İhtiyacınız Şirketiniz geniş bir coğrafyaya yayılmış ve farklı lokasyonlarda operasyonları, şubeleri, mağazaları, vb. olabilir. Belirlemiş olduğunuz hizmet kalitesinin şirketin genelinde uygulandığını bilmeden, müşteri memnuniyetinizin her yerde istediğiniz seviyede olacağından emin olamazsanız. Ana merkezinizden uzak faaliyet birimlerinizin gözetimini istediğiniz sıklıkta ve kapsamda gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsanız, müşterilerinize standart bir şekilde katma değer ve standart bir hizmet anlayışı sunabildiğinizden emin değilseniz, prosedürlerinizin en uzak biriminizde uygulanıp uygulanmadığını değerlendiremiyorsanız, kalite denetimlerine ihtiyacınız var demektir.

14 PwC size nasıl yardımcı olabilir? Amacımız merkezi yönetim çerçevesinde sıklıkla gözetimini yapamadığınızı düşündüğünüz alanları, dünyada ve Türkiye deki geniş kadromuzla sizler adına değerlendirip, sonuçlarını ve sonuçlara dair yorumlarımızı sizlere sunabilmektedir. Kalite denetimlerinizin PwC ekipleri tarafından gerçekleştirilmesi ile sizler için: mağazalarınızı, otellerinizi, vb. yapılarınızı gizli müşteriler olarak değerlendirip hizmet kalitenizi ve hizmet kalitenizin standart uygulanıp uygulanmadığını, faaliyetlerinizi inceleyerek, merkezi politika ve prosedürlerin uygulanıp uygulanmadığını, yönetilip yönetilmediğini, yatırım geri dönüş oranınızı yakalamak adına bütçelediğiniz müşteri sayılarına/ciroya, vb. ulaşıp ulaşamadığınızı değerlendirebiliriz. İletişim Işıl Kırdı +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) sizin belirlediğiniz kriterler doğrultusunda etkin ve verimli 2015 PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

15 İç Denetim Kaynak ve Eğitim Planlaması Şirkete katacağınız değere giden yol, iç denetim ekibinizin yeterli büyüklüğe ve yetkinliğe sahip olmasından geçiyor. Artan rekabet ve değişen sektörel yeniliklerin yanı sıra iç denetim mesleğindeki yeni uygulamaları ve gelişmeleri takip etmeyen bir iç denetim birimi, orta vadede bilgisine ihtiyaç duyulmayan bir hale gelecektir. İhtiyacınız Şirketinizin operasyonları giderek büyüyor ancak siz mevcut iç denetim ekibinizin büyüklüğünün bu büyümeye yetişemeyeceğini hissediyor olabilirsiniz. Bu durumda büyümeyle paralel olarak iç denetimizin Uluslararası İç Denetim Standartları nda ( Standartlar ) da belirtildiği gibi yeterli büyüklüğe ve yetkinliğe sahip olması ve bunu ilerleyen dönemlerde de sürdürebilmesi için bir planlama yapmanız gerekiyor demektir. İlerleyen dönemlerde maliyetlerinizi optimum seviyede tutarak iç denetim ekibinizin kaç kişiden oluşması gerekeceğini ve bu ekibin hangi alanlarda uzmanlığının olması gerektiğini belirleme ihtiyacınız olacaktır. Aynı şekilde mevcut iç denetim ekibinizin gelecek dönemlerde hangi mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerini alması gerektiğine karar veremiyor ve bunun için bir yol haritası belirlemek istiyorsanız, PwC uzmanları ile birlikte çalışarak hem Standartlar a uyumlu hem de sizin yapınıza ve ekibinize en uygun kaynak ve eğitim planlaması konusunda destek alabilirsiniz.

16 PwC size nasıl yardımcı olabilir? PwC nin iç denetim alanında farklı sektörlerde pek çok tecrübeye sahip, iç denetim eğitimleri verme konusunda çok tecrübeli, Standartlar konusunda uzman ve mesleki pek çok sertifika (CIA, CISA, CGAP, CCSA vb.) ile ispatlanmış yetkinliklere sahip iç denetim uzmanları ile şirketinizin iç denetim kaynak ve eğitim planlaması konusunda size yardımcı olabiliriz. Bu kapsamda size şu şekilde fayda sağlayabiliriz: Şirketinizin yapısına ve benzer şirketlerdeki iyi uygulamalara göre en uygun iç denetim ekip büyüklüğünün kısa, orta ve uzun vadeli olarak belirlenmesi, Kaynak planlamasının en optimum seviyede tutulması için dış-eş kaynak kullanma veya işe alım konusunda tavsiyeler verilmesi, Yönetiminizin iç denetimden beklentileri ve iyi uygulamalara uyumlu olarak iç denetim ekibinizin farklı seviyelerdeki elemanlarının alması gereken mesleki (bilgi teknolojileri denetimi, vb.) ve kişisel gelişim eğitimlerinin (etkin iletişim becerileri, vb.) belirlenmesi, Mesleki gelişim adımlarının iç denetim ekibinizin kariyer planlaması ile bağlantısının kurulması. İletişim Işıl Kırdı +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.

17 İç Denetim Araç Seçim Desteği Denetim süresince edindiğiniz verileri sonuca dönüştürüp, bir sonraki denetimlere yol gösterecek şekilde saklamak için ortak bir platformdan faydalanabilirsiniz. Günümüzde büyüyen iç denetim birimlerinin denetim sürecini yürüttüğü ve dokümantasyonu sakladığı denetim otomasyon araçları ve büyük denetim verilerinin analizi için kullanılan araçlar iç denetimin vazgeçilmez parçaları haline geliyor. İhtiyacınız Teknolojinin giderek her alanda hayatımıza girmesiyle özellikle iç denetim sürecinin standartlaşması ve daha büyük verilerin analiz edilmesi ile daha doğru sonuçlara ulaşılması için çeşitli iç denetim otomasyonlarının kullanımı da yaygınlaşmaya başladı. Mevcut iç denetim biriminizin yaptığı denetimlerin sayısı, ekibinizin büyüklüğü giderek artıyor ve denetim dosyalarınızın saklanması ve takibi artık zor bir hale geliyorsa, bir iç denetim otomasyonu işinizi kolaylaştırabilir. Aynı şekilde tüm denetimlerinizde planlamadan raporlamaya kadar standart adımları uyguladığınızdan emin olmak için bu tip otomasyonların kullanımı iyi uygulamalarda da karşımıza çıkıyor. Bunun dışında denetim testlerinizde örneklem yönteminden ziyade büyük verileri analiz etmeniz gerekiyorsa bu konuda bilgisayar destekli denetim tekniklerine (BDDT) ihtiyacınız var demektir.

18 PwC size nasıl yardımcı olabilir? Amacımız denetim sürecinde elde ettiğiniz verileri katma değerli sonuçlara çevirebilecek iç denetim teknolojisini denetim sürecinize entegre etmektir. Yarattığınız katma değerli sonuçları çalışma kağıtları standartlarına uygun biçimde saklayabilmenizi sağlayacak teknoloji ile sizleri tanıştırmak ve sizleri o teknolojiden en fazla faydayı ve verimi sağlayabilecek noktaya getirebilmektir. Teknolojiyi günlük denetim faaliyetlerimizde içinde kullanmış olmamızın sağladığı bilgi birikimi ile PwC olarak size şu konularda fayda sağlayabiliriz: PwC nin iş ortağı Teammate başta olmak üzere tüm iç denetim döngünüzü boyunca kullanabileceğiniz diğer iç denetim otomasyon araçları ile sizi bir araya getirmek, Büyük verilerin analizi için kullanabileceğiniz BDDT araçları ile sizi tanıştırmak, sizi bir araya getirmek, Sizin adınıza bu araçlar arasında ön değerlendirme yapmak ve sizinle birlikte seçim sürecinize destek olmak. İletişim Işıl Kırdı +90 (212) Oktay Aktolun +90 (212) Tumin Gültekin +90 (212) PwC Türkiye. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede PwC ibaresi, her bir üye şirketinin ayrı birer tüzel kişilik olduğu PricewaterhouseCoopers International Limited in bir üye şirketi olan PwC Türkiye yi ifade etmektedir. PwC Türkiye, Başaran Nas Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş., Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. ve PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. ticari unvanları ile Türkiye de kurulmuş tüzel kişiliklerden oluşan PwC Türkiye organizasyonunu ifade ve temsil etmektedir.