döviz dergisi SAYI : 94 TARİH : 10 KASIM KURUCU ALPER KORKMAZ twitter : twitter.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "döviz dergisi SAYI : 94 TARİH : 10 KASIM 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter."

Transkript

1 döviz dergisi SAYI : 94 TARİH : 10 KASIM 2014 KURUCU ALPER KORKMAZ twitter : twitter.com/alperfrx

2 2 İÇİNDEKİLER Hakkımızda... 3 ABD Borsaları nın Yükselişi Sağlıksız... 4 Dünyanın En Değerli Markası Apple... 5 Yatırım Bankalarının Euro / Dolar Önerileri... 6 Bu Yıl Brent %20.67, WTI %16.86 Değer Kaybetti... 8 Ruble de Panik Devam Ediyor Haftalık Ekonomik Takvim Dövizdeki Performanslar... 12

3 3 HAKKIMIZDA Dünyanın en büyük piyasasında işlem yapmak ve yaptığınız işlemler için bilgi almak istiyorsunuz. Döviz dergisini okuyorsunuz çünkü yurt dışı piyasalardaki gelişmelerin hayatımızı daha çok etkilediği bugünlerde, başta ekonomik olmak üzere, politik, sosyal, çevresel ve teknolojik oluşumları daha yakından takip etmek ve yurt dışı spot parite (fx), vadeli işlemler, opsiyon ve CFD piyasaları aracılığıyla yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek istiyorsunuz ve 2007 yılında yaşanan ekonomik krizler sonrasında, ülkemizde önce döviz dalgalanmalarının serbest bırakılması, ardından faizlerin hızla gerileyerek cazibesini kaybetmesi, yatırımcıların alternatif yatırım araçlarına yönelmesine neden olmuştur. Yatırımcıların kaldıraçlı yatırım enstrümanlarına olan talebi, uzun bir süredir Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası A.Ş nin faaliyete geçmesini sağlamış, zamanla aynı şekilde çalışan yurt dışı piyasalara ilgi daha da artmıştır. Bu ilgi, yatırımcıların tek bir borsa ve geleneksel enstrümanlar yanında, farklı yatırım alternatiflerine duydukları ihtiyacı işaret etmektedir; bu durum aynı zamanda ülkemizdeki yatırımcıların daha nitelikli ve bilinçli olmaları yolunda güzel bir trendin başladığının da işaretidir. Döviz Dergisi bu trende paralel olarak, yatırımcıların yurt dışı piyasalara güvenilir ve etkin bir kaynaktan erişimlerini sağlamak üzere kurulmuştur. Dergimizde zengin kapsamlı strateji bültenlerimize erişebileceksiniz. Döviz Dergisi ile edindiğimiz tecrübelerimizi ve bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

4 4 ABD BORSALARI NIN YÜKSELİŞİ SAĞLIKSIZ New York borsasında Dow Jones ve S&P 500 endeksi haftayı rekor kırarak kapattı. Öte yandan Encima Global Başkanı David Malpass, ABD Merkez Bankası nın (Fed) parasal genişleme programının korkunç bir hata olduğunu, bankanın parayı yanlış yönlendirdiğini iddia etti. Malpass ın ikazları dikkate alınacak olursa ABD borsalarındaki bu yükseliş bir balonun işareti. ABD den gelen Ekim ayına dair tarım dışı istihdam verisi toparlanmanın güçlü bir şekilde devam etiğine işaret ediyor. 235 bin kişi olan beklentilerin altında olmasına rağmen kritik görülen 200 bin adetin üstünde 215 bin adetlik ek istihdam makul seviyelerde. Geride kalan 2. ve 3. çeyrekte ortalama 200 bin kişinin üzerinde istihdam sağlanırken Ekim ayı verisi ile birlikte son çeyrek için de pozitif bir başlangıç oldu. Ek olarak Ağustos ve Eylül verileri sırasıyla 180 ve 248 bin kişiden 203 ve 256 bin kişiye revize edildi. Toplamda 31 bin kişi daha fazla istihdam sağlanması ile beraber yıl başından bu yana aylık ortalama 229 bin kişi oldu. Ayrıca açıklanan işsizlik oranı % 5.9 dan %5.8 e gerileyerek Fed in sektördeki toparlanmaya olan güvenini teyit etti. İş gücüne katılım oranını %62.7 den %62.8 e yükselmesine rağmen işsizlik oranında gerileme yaşanmış olması toparlanma adına daha pozitif bir resim çizdi. Toparlanmaya devam eden istihdam sektörü Fed in elini rahatlatırken, odaklanılması gereken bir diğer konu enflasyon olarak öne daha fazla çıkacaktır. Ekonomik araştırmalar şirketi Encima Global Başkanı Malpass, Forbes için yazdığı makalede, Anayasal hükümetin en önemli fonksiyonlarından biri, paranın sağlam kalmasını sağlamaktır, ki bu serbest piyasa ve mülkiyet haklarının özünde yatar; hukukun üstünlüğünün ve bir ülkenin yatırım çekme kabiliyetinin ise önemli ilkelerinden biridir. İşte bu mevcut parasal rejimin fevkalade kötü olmasının sebebidir dedi.

5 5 Fed in tahvil alımlarını finanse etmek için 2,6 trilyon dolar teminatlandırılmamış borç yükümlülüğü altına girdiğini belirten Malpass, parasal genişleme sebebiyle Fed in bilançosunun 4,5 trilyon dolar şiştiğini söyledi. Fed şimdi yatırım portföyüne tutunmaya karar verdi. Yıllarca hatta belki onlarca yıl öncelikle kısa vadeli banka borcu ile finanse edecek ve bu da mükelleflerin 100 milyar dolara kadar ulaşabilecek bir faiz tutarını ödemesi anlamına gelecek dedi. Fed in sermayeyi yanlış yöne tevzi ettiğini söyleyen Malpass, bunun dünya genelinde piyasaları bozucu olduğunu ve gelir eşitsizliği ile büyüme yavaşlamasına yol açtığını savundu. Malpass ayrıca faiz oranlarının artırılması konusunda netliğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti. ABD borsalarından Dowjones ve S&P 500 endeksi haftayı rekor kırarak kapattı. Dowjones endeksi hafta içi puana yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dowjones hafta içi 183 puan ( %1,05) yükseldi. Son 3 ayda 1205 puan yükselen endeks tüm zamanların en dik yükselişini yaptı. 3 ay içinde endeks ( %7,37) yükseldi. 6 ay içinde 1055 puan (%6,39) yükselen endeks yıl içinde 1979 puan (%12,07) yükselmiş oldu. Dowjones 30 endeksinde yıl içinde Alcoa %53,62, Microsoft % 30,06, HP % 30,02 yükselirken, Boeing % 8,82, General electric % 5,78, Chevron %4,9, Exxon Mobil % 4,56 değer kaybetti. S&P 500 endeksi 3 ay içinde % 6,3, Son 6 ayda %8,1, yıl içinde %16,1 değer kazandı. Nasdaq 100 endeksi 6 ay içinde % 17,2 değerlenirken yıl içinde %25 yükseldi. Malpass ın ikazları dikkate alınacak olursa ABD borsalarındaki bu yükseliş bir balona işaret ediyor. DÜNYA NIN EN DEĞERLİ MARKASI APPLE Forbes e göre dünyanın en değerli markası Apple, rakibi Microsoft u bir kez daha ikiye katlamayı başardı. Rekabet New York borsasında da devam ediyor. Cuma günü kapanış ile Apple nin piyasa değeri 639 milyar olurken Microsoft un değeri 401 milyar dolar oldu. Forbes in son raporu, Microsoft un dünyanın en değerli ikinci markası olduğunu ortaya çıkardı.

6 6 Forbes in son üç yılı temel alan raporuna göre Microsoft un değeri, 63 milyar dolar seviyesine ulaşmış bulunuyor. Firma, 15. mali yılının son üç aylık döneminde 5,48 milyar dolar işlem geliri ve 23,2 milyar dolar gelir elde etti. Rapor, Microsoft un telefon satışlarının Nokia yı satın alması dolayısıyla büyük bir sıçrama kaydettiğini söylüyor. Ancak tüm bunlara rağmen Microsoft, Forbes in raporuna göre dünyanın en değerli markası koltuğunu Apple a teslim etti. Forbes e göre Apple ın değeri, milyar dolarla Microsoft u neredeyse ikiye katlıyor. Bunda Apple ın ürün satışlarının yanında, markasının dünya çapında tanınmasının rolü büyük. Geçtiğimiz hafta Apple hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yeni bir rekor kırmış oldu. Apple hisseleri Cuma günü 0,31 dolar (%0,29) artışla 109,01 dolardan haftayı kapatmıştı. Hafta içi hisseler tüm zamanların en yüksek seviyesi 109,32 doları gördü. Cuma günü kapanış ile hisseler hafta içi 1,48 dolar (%1,38) yükselmiş oldu. Apple hisseleri son 3 ay içinde 14,53 dolar (%15,38) yükselirken son 6 ayda 24,36 dolar (%28,79) yükselmiş oldu. Yıl içinde hisseler 35,77 dolar ( %48,84) yükselmiş oldu. Microsoft hisseleri Cuma günü 0,02 dolar ( %0,04) düşerek 48,68 dolardan haftayı kapatmıştı. Hisseler son 3 ayda 5,45 dolar ( %12,61), son 6 ayda 9,28 dolar ( %23,55), yıl içinde 11,16 dolar ( %29,74) yükseldi. Cuma günü kapanış ile Apple nin piyasa değeri 639 milyar olurken Microsoft un değeri 401 milyar dolar oldu. YATIRIM BANKALARININ EURO / DOLAR ÖNERİLERİ Geçen hafta ECB kararları ve Draghi nin açıklamaları ile euro/dolar paritesi 1,2357e kadar geriledi. ABD istihdam rakamlarının ardından parite 1,2455 e yükselse de; haftalık bazda %0,55 lik bir düşüş gerçekleşti. Hafta sonu, Creddit Suisse, Societe Generale, BNP Paribas gibi yatırım bankalarının fon yöneticileri paritede yükselişlerin satış fırsatı olduğunu konuştular.

7 7 Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemişti. Politika faizini %0.05, bankaların ECB de tuttukları negatif mevduat faizini -%0.2 ve marjinal fonlama faiz oranını %0.3 de sabit tuttu. Draghi, ECB görevlilerinin ve diğer ilgili AB komitelerinin gerektiğinde kullanılmak üzere ek adımlar üzerinde çalışma yapmaları için görevlendirildiğini söyledi. Draghi nin ECB bilançosunun 2012 başındaki seviyeye geri döneceğini tekrar belirterek bu konuyu netleştirmesi ve yeni önlemler üzerinde çalışıldığına dair yaptığı açıklama sonrası EUR/USD paritesi 1,24 seviyesinin altını test etti, risk iştahında bir miktar toparlanma görüldü. Draghi büyüme dinamiklerinin zayıfladığı bu ortamda ECB nin para politikasında daha fazla genişlemeye gideceğini ve gelişmiş ülke ekonomilerinin para politikaları arasında farklılaşmanın belirginleşeceğini; diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının bilançosu azalırken ECB nin bilançosunun artacağını söyledi. Fiyatlar üzerinde hem aşağı hem de yukarı yönlü riskleri takip etmeye devam edeceklerini belirten Draghi, enflasyon oranının düşük kalacağının 2015 ve 2016 da sınırlı bir oranda artacağının sinyalini verdi. ECB nin önümüzdeki yıl sinyalini verdiği yeni önlemleri almaya başlayabilir. Geçen hafta içinde Euro/Dolar karşısında yılın en düşük seviyesi 1,2357e kadar geriledi. Cuma günü ABD den açıklanan istihdam rakamlarının ardından dolar satışların artması ile, parite günü 1,2455 den %0,67 yükselişle kapattı. Bu yükseliş ile haftalık bazda %0,55 değer kaybetmiş oldu. Parite yıl içinde 959 puan ( %7,15) düştü. Hafta sonu yatırım bankalarının fon yöneticileri paritede yükselişlerin satış fırsatı olduğunu konuştular. Creddit Suisse Euro/ Dolar paritesinde 3 aylık hedefini 1,2, 2015 içinde 1,15 olduğunu rapor etti. BNP Paribas paritede 1,252 den 1,18 hedefli satış önerdi. Societe Generale yatırım portföyünde Euro satış oranını 50 milyon dolar düzeyine çıkarmak için fırsat aradığını rapor etti. Banka ayrıca Türk Lirası nı satıp Dolar cinsi yatırımlara yöneleceğini belirtti. Bank of Tokyo-Mitsubishi Euro/Dolar paritesinde 1,26 dan 1,23 hedefli satış için fırsat aradığını rapor ediyor.

8 8 BU YIL BRENT %20.67, WTI %16.86 DEĞER KAYBETTİ OPEC in, ABD de üretimin artması dolayısıyla daha az miktarda petrol sağlaması gerekeceği tahmininde bulunması ile; Brent petrolü, geçen hafta %2,88 değer kaybetti. Yıllık bazda, Londra Brent petrolü brent petrol 21,73 dolar; Batı Teksas türü ham petrol (WTI) 15,95 dolar değer kaybetti. Dünya Petrol Görünümü Raporu na göre OPEC, gelecek yıl hariç 2035 e kadar tüm petrol beklentilerini düşürdü. Bir yetkilinin açıklamasına göre Libya, bir saldırı sonrasında üretimi durdurmasının ardından en büyük petrol sahasında üretimi yeniden başlatmayı planlıyor. Petrol, küresel arzın talebi aştığı işaretleri ile ayı piyasasında işlem görüyor. Petrol İhraç Eden Ulkeler Organizasyonunun (OPEC) önde gelen üreticileri, 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı petrol üretimini gerçekleştiren ABD ile rekabet etmek amacıyla petrol üretiminin düşürülmesi çağrılarına direniş gösterdi. Cuma günü petrol fiyatları tarım dışı istihdam rakamları ile yükselerek günü kapattı. Londra Brent petrol Cuma günü 0,53 dolar (0,64) yükselerek 82,86 dolardan günü kapattı. Brent petrol hafta içi %2,88 düşmüş oldu. Cuma kapanışa göre yıl içinde brent petrol 21,73 dolar ( %20,67) değer kaybetmiş oldu. Batı Teksas türü ham petrol (WTI) Cuma günü 0,74 dolar (%0,95) yükselerek haftayı 1,89 dolar ( %2,35) kayıp ile kapatmış oldu. WTI Petrol yıl içinde 15,95 dolar ( %16,86) değer kaybetti.

9 9 RUBLE DE PANİK DEVAM EDİYOR Rusya Merkez Bankası, geçen hafta çarşamba günü piyasalara müdahaleyi sınırlandıracağını açıklamasının ardından; Cuma günü de Ruble ye her an yeni müdaheleler gelebileceğini açıkladı. Cuma günü, Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı ndan Ruble ye müdahelelerin artabileceği açıklamaları geldi. Maliye Bakanlığı nın Ruble yakında toparlanacak açıklaması sonrası; Merkez Bankası ndan sert açıklamalar geldi. Rusya Merkez Bankası, spekülatörlerin ruble üzerinde baskı yaptığını belirtirken; her an yeni müdaheleler gelebileceğini bildirdi. Ruble, dolar karşısında Cuma günü %0,7 değer kazanarak 46,83 den kapandı. Bu kapanış ile ruble, dolar karşısında geçtiğimiz hafta %8,27 değer kaybetmiş oldu. Son 3 ay içinde %28,35 değer kaybeden ruble son 6 ay içinde %33,26 değer kaybederken ocak 2014 den bugüne kadar %43,55 değer kaybetmiş oldu. 7 Kasım 2013 ile 7 kasım 2014 arası kayıp %41,34 seviyesinde. RUBLE, EURO KARŞISINDA ERİYOR Euro tüm para birimlerine karşı değer kaybederken; ruble karşısında değerleniyor. Euro, ruble karşısında Cuma günü %0,27 değer kazanırken geçtiğimiz hafta %7,96 değer kazanmış oldu. Son 3 ay içinde %20,11; son 6 ayda %19,9 değer kazanmış oldu. Ocak 2014 e göre %34,11 değer kazanan Euro/ruble paritesi Kasım Kasım 2014 arası %28,69 oranında değerlendi. ING Bank ın Moskova daki baş ekonomisti Dimitri Polevoy Tam anlamıyla bir panik yaşanıyor. Ortada kur krizi olduğu yolunda işaretler var. Merkez Bankası bu gibi durumlarda müdahal etmeli. Mali istikrarsızlık bu değilse, nedir peki? yorumunu yaptı. VTB Capital ın Moskova daki yatırım uzmalarından Maksim Korovin de rublenin değer kaybının kesinlikle mali istikrarsızlık riski taşıdığını söyledi. Rus rublesinin değer kaybında, Batılı ülkelerin Ukrayna krizi sonrası Rusya ya uyguladığı yaptırımlar ve ham petrolün varil fiyatının 78 dolara düşmesi etkili oldu.

10 10 Merkez bankası geçen ay rublenin değerini muhafaza etmek için 29 milyar dolar harcamıştı. Bu da Rusya Merkez Bankası nın 2009 başından bu yana aylık bazda yaptığı en yüksek harcamaydı. MERKEZ BANKASI NDAN AÇIKLAMA Rusya Merkez Bankası ise Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, gerektiğinde rubleyi güçlendirmek için piyasalara müdahale etmeye hazır olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada, artan döviz talebinin Rusya da mali istikrar için tehdit oluşturduğu kabul edildi. HAFTALIK EKONOMİK TAKVİM Ekonomik takvimde sakin bir haftaya giriyoruz. Cuma günü Almanya büyüme rakamları haftanın en önemlisi verisi olacaktır. PAZARTESİ Pazartesi günü 02:30 da Avustralya dan Hane Halkı Kredileri verisi, 03:30 da Çin enflasyon verileri açıklanacak. Yurtiçinden 10:00 da Eylül ayı Sanayi Üretim verisi açıklanacak. 15:15 de Kanada dan Konut Başlangıçları verisi açıklanacak. SALI Salı günü 01:50 de Japonya dan Cari Dengesi açıklanacak. 02:30 da Avustralya dan NAB İş Dünyası Güven Endeksi ve Konut Fiyatları Endeksi açıklanacak. ABD ve Kanada nın tatil nedeniyle kapalı olacağı günün devamında 22:00 de Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanının konuşmaları takip edilecek

11 11 ÇARŞAMBA Çarşamba günü 01:30 da Avustralya dan Westpac Tüketici Güven Endeksi, 02:30 da Maaş Endeksi açıklanacak. 09:00 daki Almanya Toptancı Fiyat Endeksi, 10:00 da FOMC üyesi Plosser ın konuşması ve 11:30 da İngiltere Ortalama Kazançlar ve İşsizlik Oranı açıklanacak. 12:00 deki Euro Bölgesi Sanayi Üretim verisinin ardından ise 12:30 daki İngiltere Enflasyon Raporu ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney nin konuşması izlenebilir. 17:00 de ABD Toptan Mamul Stokları verisini takiben 19:00 da FOMC üyesi Kocherlakota nın konuşması takip edilebilir. PERŞEMBE Perşembe günü 01:50 de Japonya dan Çekirdek Makine Siparişleri verisinin ardından 07:30 da Çin den Sanayi Üretim ve Sabit Sermaye Yatırımları verileri açıklanacak. 09:00 daki Almanya TÜFE verisinin ardından 10:00 da Türkiye den Cari Denge verisini takip edilecek. 15:30 da ise ABD den Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Kanada dan Yeni Konut Fiyatları verileri açıklanacak CUMA Cuma günü 09:00 da Almanya dan üçüncü çeyrek büyüme verisi gelecek. 12:00 de ise Euro Bölgesi TÜFE verisi açıklanacak. 15:30 da ABD den Perakende Satışlar verisi ve 16:55 de Michigan Tüketici Güven Endeksi açıklanacak.

12 12 DÖVİZDEKİ PERFORMANSLAR Döviz ve vadeli işlemler piyasasında bilgi için iletişim için veya aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

13 YASAL UYARI Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ABD de dağıtılmak için hazırlanmamıştır. Döviz piyasasındaki ticaretin sabit vadeleri ve garantileri yoktur ve bu da likiditeyi ve her an hareket etme olanağını piyasanın ana karakteristiği yapmaktadır. Buna yüksek oynaklık ve özellikle de şeffaflık eklenebilir. Döviz veya yabancı para ticaretindeki temel unsur ise kaldıraç etkisi ile işlem yapma olanağıdır. Başka bir deyişle çok az sermayeyle çok daha yüksek bir miktarı hareket ettirmek mümkündür. Döviz ticaretinde ki normal kaldıraç oranı 1:100 dür. Başka bir deyişle, işlem yapmak istediğiniz döviz miktarının %1 i kadar bir teminat ile işlem yapabilirsiniz. Örneğin; Euro yatırarak Euro değerinde işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda satın aldığınız döviz sizin lehinizde sadece yüzde 0.5 oranında bir hareket gerçekleştirdiğinde pozisyonu kapatırsanız 500 Euro luk bir gelir elde edersiniz Euroluk yatırımınızda göz önüne alındığında, bu yüzde 50 oranında bir gelir demektir. Döviz kurları genellikle gün içinde yüzde 1 oranında aşağı veya yukarı dalgalanma gösterirler. Döviz işlemlerinin çekiciliği, küçük fiyat hareketlerinde bile anında önemli kazançlar elde edebilme şansında yatmaktadır. Ancak bu kazanç şansının yanı sıra aynı oranda kaybetme riski de vardır ve bunu, daha önce de altını çizdiğimiz gibi, kesinlikle unutmamalısınız.gerekli finansal koşullara sahip spekülatif kişiler için döviz işlemleri; hızı, yüksek likiditesi ve özellikle de kaldıraç etkileriyle eşsiz bir ortam oluşturmaktadır. Şeffaflık ve günün 24 saati güncel koşullara cevap vermek de diğer avantajları arasındadır. Kaldıraçlı spot parite ve vadeli işlemler piyasaları doğaları gereği yatırımcıların hesaplarında bulunan teminatların ortalama 50 kattı büyüklüğünde pozisyonların açılmasına olanak verir. Yatırım yaparken kaybetmeyi göze alabileceğiniz büyüklükteki sermayelerle çalışmalısınız. Hiçbir suretle borç alarak bu piyasalarda işlem yapmamalı veya hayat standardınızı etkileyecek büyüklükte riskler almamalısınız.

14 döviz dergisi