Dijital Fotoğraf Nedir?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dijital Fotoğraf Nedir?"

Transkript

1

2 Dijital Fotoğraf Nedir? Dijital fotoğraf, piksel olarak adlandırılan milyonlarca minik noktacıktan oluşan görüntüdür. Bir ressamın ufak vuruşlarla resim yapması gibi, sizin bilgisayarınızda minik pikseller kullanarak fotoğrafınızı sergiler, ekranınızı piksel şebekelerine ayırır. Böylece her piksel için parlaklığını ve rengini ayarlama olanağınız olur. Fotoğrafınızı küçük parçalara böler ve onun üzerinde isteğiniz oynamayı yapma imkânı sağlar.

3 Görüntü Boyutu Dijital görüntünün kalitesi sahip olduğu piksel sayına göre ölçülür.(çözünürlük olarak adlandırılır.) Daha fazla piksel, detayları ve keskinliği artırır. Eğer herhangi bir dijital görüntüyü büyütmeye başlarsanız pikseller devreye girer.yeterli sayıda piksel içirmeyen fotoğraflar deforme olmaya başlar. Dijital görüntü ne kadar fazla piksel içeriyorsa, görüntüyü o kadar büyütebilirisiniz.

4

5 Fotoğrafın boyutu 2 şekilde adlandırılır, 1. si piksel boyutu(1800 x 1600 piksel), 2. si ise piksel sayısı(2.88 milyon piksel)

6 Dijital Kameralar Nasıl Çalışır? Dijital kameralar, 35 mm film kullanan makinelerle birçok ortak özellik içerir. Her ikisi de lens, diyafram ve enstantane özelliklerini içerir. Bildiğimiz gibi lens, ışığı alarak görüntüyü oluşturur, diyafram ışığın boyutunu, enstantane ise giren ışığın süresini ayarlar.

7 Pozlandırma Dijital makinenin içindeki sayaç hücreleri lensin içenden geçen ışığın doğru pozlandırılmasına yardımcı olur. Perdeniz açıldığı anda görüntü sensörunun içindeki her piksel üzerine düşen ışığın parlaklığını elektrik akımıyla kaydeder. Bu ışık görüntünüzün belli bir forma girebilmesi için gereklidir. Pozlandırmanın sonunda perdeniz kapandığında her piksele bir numara verilmiş olur, bu numaraları daha sonra yapacağınız renk, parlaklık vs. ayarları için kullanabilirsiniz.

8 Kalan Sadece Siyah ve Beyaz Bu biraz şaşırtıcı gelebilir ancak, pikseller renkleri değil sadece parlaklığı kaydederler. Pikseller sadece, balık pulu renkleride olarak da adlandırılan saf beyazdan saf siyaha kadar olan tonları kaydeder. Balık pulu renkleri saf beyazdan saf siyaha kadar 256 renk içerir.

9 Pozlandırma Film kullanılan makinelerle en büyük farkı görüntüyü kaydediş şekilleridir. Dijital kameralar genellikle CCD (charge-couple device) adı verilen hareket sensorları kullanırlar. CCD ler yüzeyindeki milyonlarca piksel sayesinde görüntüyü kaydederler. CCD içindeki her piksel, fotoğrafa ait bir görüntü taşır.

10 Dijital Renkler 2 tür dijital renk modellemesi vardır. Bunlar; RGB ( Red, Green, Blue) CMYK (Cyan, Magenta Yellow Black)

11 RGB RGB renk modeli ile tüm renkleri birleştirerek beyazı elde ederiz. Hiç rengin olmadığı yer ise siyahtır. Diğer renkler ise kırmızı, mavi ve yeşlin belirli oranlarda karışımıyla oluşur. İnsan gözünün taklit edildiği dijital cihazlarda kullanılır. Örneğin dijital kameralar, tarayıcılar, monitörler vs.

12 CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black) Siyah ortam üzerinde beyaz renk elde etmek için RGB deki 3 ana rengi karıştırdık. (LCD Ekranları düşünün) Peki elimizde beyaz ortam varsa ve siyah elde etmek istiyorsak? Bu durumda CMYK kullanılır. Buradaki mantık ışığı soğurmaktan gelir. Örneğin magenta, yeşili soğurur, mavi ve kırmızıyı yansıtır. Cyan, Magenta ve Sarı rengin karışımı ise siyahı verir. Baskı teknolojilerinde bu renk modeli kullanılır. Teoride üç rengin karışımı siyahı vermesi gerekse de tam olarak siyah değildir. Ayrıca siyahı elde etmek için 3 ayrı mürekkep kullanımı maliyet getireceğinden, harici bir siyah renk kullanılır.

13 Siyah-Beyazdan Renkliye Geçiş Sensorun içine giren ışık, üzerindeki kırmızı, yeşil ve mavi filtre sayesinde siyahbeyaz olan ışığı renklendirir.

14 Yerleştirilen filtre ile her piksel diğer renklerin geçişini engellerken sadece eşleştiği rengin geçmesini sağlar ve ışığın parlaklığını kontrol eder. Örneğin kırmızı filtreli bir piksel sadece kırmızı ışığın parlaklığını ayarlayarak onu vurgular. Her pikselin ne renk olduğunu anlamak için interpolasyon denilen bir yöntem, pikselin direkt olarak kaydedemediği rengi hesaplamak için iki komsu pikselin renklerini kullanır. Bu iki interpolize edilmiş rengin ölçülendirilerek karıştırılmasıyla, pikselin tüm renkleri hesaplanabilir.

15 Makineniz içinde bilgisayar saklı Bütün bu işlemleri gerçekleştirmek için makinenizin içinde ufak bir mikro işlemci bulunur

16 DİJİTAL MAKİNE ÇEŞİTLERİ

17 Bas-Çek Makineler Bu tip kameralar tamamen otomatiktir. Yani makine üzerindeki hâkimiyetiniz ve yaratıcılığınız çok sınırlıdır. Bu yüzden bas ve çek olarak adlandırılır. ( Düşünme Çek de ayrı bir mevzuat!)

18 Yarı Otomatik Makineler Bu makineler üzerinde sabit objektif taşırlar. Bas ve çek makinelerden en önemli farkı kısıtlıda olsa size yaratıcılık imkânı tanımasıdır. Yani çeşitli oranlarda enstantane, diyafram, ASA (ISO) vb. ayarlamalarında bulunabilirsiniz.

19 Profesyonel Makineler Bu tip makineler dijital SLR (dslr) olarak ta adlandırılır. Diğer makinelerden en önemli özelliği objektifinin değiştirilebilir olmasıdır. Bu tip makineler, 35 mm film kullanan analog makinelerin sahip olduğu tüm özelliklere sahiptirler. Ensantane, diyafram, ASA (ISO) değerleriyle, makine ve objektif özelliğine göre oynama imkânına sahipsinizdir. Yalnızca içinde film değil görüntü sensorları barındırırlar ve diğer makinelere göre oldukça maliyetlidirler.

20 Görüntü Sensörleri Bildiğimiz gibi 35 mm film kullanan makinelerle dijital fotoğraf makinelerin temel farkı, dijital kameraların film yerine görüntü sensorları kullanmalarıdır. Dijital makineler görüntüyü bu sensorlere kaydederler. Burada iki ana sensor tipinden bahsedeceğiz. CCD ve CMOS

21 CCD ve CMOS CCD veya CMOS, bildiğimiz elektronik devreler gibidir sürekli kullanılan elektronik film görevi görürler. Bu cihazların üzerinde, en az cihazın çözünürlüğü kadar sensör/devre vardır ve bu devreler, o noktaya düşen ışığı piksel cinsinden dijital ortama yansıtırlar. Yani 5MP bir dijital fotoğraf makinesi üzerinde, 2560 x 1920 yani yaklaşık 5 milyon adet mini sensör bulunur.

22 CCD sensörün avantajları: Daha iyi ışık hassasiyeti: Düşük ışıklı ortamlarda bile gayet iyi görüntü sağlama. Daha parlak renkler, daha net görüntü: Son yıllarda çıkan bazı yeni CMOS sensörler iki teknoloji arasındaki farklılıkları kapatsalar da CCD görüntü kalitesi hala daha mükemmeldir. Stabil görüntü kalitesi: Aynı model iki CCD sensör arasındaki görüntü farklılığı en az seviyededir. Düşük arka plan gürültüsü: CCD sensör CMOS sensör'e nazaran daha düşük arka plan gürültüsü üretir.

23 CCD teknolojinin bazı dezavantajları: Daha pahalı üretim: CCD sensörler standart dışı süreçler ile üretildiğinden daha pahalıdırlar. Network kameralara entegre etmek daha karmaşık ve pahalıdır: CCD tabanlı bir network kamera üretmek daha karmaşıktır ve ilave bileşenler gerektirir. Parlak ışık izi: Ekrana çok parlak bir ışık geldiğinde (doğrudan aydınlatma veya direkt güneş ışığı) CCD sensör görüntünün altında ve üstünde şeritler oluşturabilir. Bu durum "lekeli çiçek açması" diye tanımlanır.

24 CMOS sensörlerin bazı karakteristikleri: Standard ve yaygın üretim sürecinden dolayı düşük maaliyet. Özel bileşenlere gereksinim yoktur. CCD sensöre nazaran newtork kameraya entegre etmek daha kolaydır. CMOS sensör kullanarak daha küçük boyutlarda network kamera üretmek mümkündür.

25 CMOS teknolojinin bazı dezavantajları: Düşük ışık hassasiyeti: CMOS sensörün düzgün çalışması için iyi bir aydınlatmaya gereksinim vardır. Yüksek gürültü oranı: CCD sensörden daha yüksek gürültü oranına sahiptir.

26 CCD (Solda) ve CMOS (Sağda) karşılaştırması

27 Crop Factor (Kesme Çarpanı) Dijital fotoğraf makinelerinde sensör boyutu fotoğrafı etkileyen diğer bir önemli bir özelliktir. Yukarıdaki fotoğrafta sensör boyutları gösterilmiştir. Sensör ne kadar küçükse o kadar az görüntü alabilir. Full Frame, 35mm filmdeki bir fotoğraf karesini baz alır. Sensörün boyutları 24x36 mm ise lensteki görüntü 1:1 oranda sensöre yansır..

28 Crop Factor (Kesme Çarpanı) Ancak sensör teknolojisi ve maliyet yüzünden full frame sensörler yeni yeni üretilmiştir. Günümüzde yaygın olarak 18x24 mm boyutlarında sensörler kullanılır. (Canon EOS 450D, Nikon D80 gibi dslr makinelerde bu sensörlerden vardır.) Sensör boyutu küçük olduğu için görüntünün bir kısmı sensöre düşer. Bu da fotoğrafa yakınlaşmış hissi verir. 18x24mm sensör kullanan makinelerde crop factor buradan gelir. Örneğin 50 mm lens bu makineye takılınca 80 mm gibi lens kullanılıyormuş gibi fotoğraf çekilir. Bunu hesaplamak için lens değerini kesme çarpanı ile çarpmak gerekir. Canon APS-C için; 50 mm x 1.6 = 80mm dir.

29 18x24 mm Sensör (Solda) ve 24x36 mm (Full frame) Sensör (Sağda) Boyutları

30 Görüntü Kalitesi Dijital makinelerde, görüntünün kalitesi piksel olarak adlandırılan parçaların orananına göre belirlenir. Makinenizin piksel sayısı ne kadar fazla ise görüntü kalitesi de o kadar üst seviyededir.

31 Görüntü Kalitesi Çözünürlük kavramı fotoğrafın kalitesini belirleyen en önemli özellik değildir. Günümüzde yaygın olarak bilinen bir hata vardır. Daha yüksek megapiksel boyutunda çekim yapabilen fotoğraf makineleri daha kaliteli fotoğraf çekeceği düşünülür. Fotoğraf makinesinin kullandığı lens, sensör boyutu ve kalitesi, ISO başarımı gibi özellikleri fotoğraf kalitesini daha çok etkiler.

32 Hafıza Kartları Hafıza kartları, dijital fotoğraf makinesinin filmleri gibidir. Bir elektronik bellektir ve makinenin içine takılır. Çok az enerji tüketirler ve on binlerce kez yazılıp silinebildikleri için, sınırsız çekim olanağı sağlarlar. Günümüzde Compact Flash (CF) en yaygın olanıdır ama Memory Stick (MS), Smart Media gibi çeşitleri vardır.

33 Dijital Kayıt Formları Dijital dünyada fotografik objeler, bir sıkıştırma formatı ile bilgisayara aktarılır. Dijital kameralar, bu işi çekim sırasında halleder. Kimyasal fotoğraflar ise, (negatif) tarama sonrası dijital ortama aktarılırlar.

34 Bitmap Nedir? Bitmap, bilgisayar ekranında bir resmi görüntülemek için gereken tüm renk bilgilerinin ekranı oluşturan her piksel için renk bilgilerinin verildiği fotoğraf formatlarına verilen genel addır. GIF, JPEG, BMP, PCX örnek Bitmap formatlarıdır. Bitmap dosyaları ekranda görebilmek ve yazıcılardan bastırabilmek için özel bazı programlar gerekir (PhotoShop, XView, ACDSee, Picasa vb gibi).

35 BMP (Bitmap) En temel resim formatı BMP'dir (Bitmap). MS-Windows üzerinde BMP, 16 ya da daha çok renk kaydedebileceğiniz, herhangi bir bir sıkıştırma yapmayan oldukça hızlı bir formattır. Bu formatta resmin içindeki renk sayısı değil, resmin büyüklüğü önemlidir. 16 renk, 800x600 çözünürlüğünde bir BMP dosyası, 800x600x1/2= byte yer kaplayacaktır. (16 renk için 4 bit gerekli =1/2byte) Resmin içinde 1, 2 ya da 12 renk olması hiç önemli değildir. 256 renk olarak kaydedilen bir dosya ise, 800x600x1= byte yer tutacaktır (256 için 8 bit=1 byte gerekli. 2 8 =256) BMP çok hızlı bir format olmasına karşın, oldukça fazla yer kapladığı için pek tercih edilmez.

36 TIFF (Tagged Image File Format) 1, 8, 24 bit'lik formatları var. Hepsinin sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış 2 farkli tipi mevcut. 1 bit olanı faxlarda dosya iletimi için kullanılıyor. Çok renkle uğraştığınızda, dosyanızın kaplayacağı yer çok önemli değilse, TIFF'i kullanmanızda fayda var. JPEG'e göre dosya boyutunda daha az küçülme sağlasa da, kalitesi ve hızı ile bu açığını kapatır.

37 GIF (Graphics Interchange Format) Elinizdeki dosya 256 renkten fazlasını içermiyorsa, GIF (Graphics Interchange Format) iyi bir çözüm olabilir. İyi bir sıkıştırma algoritması var (LWZ) ve görüntüleme de oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. 256 renk dışında (8 bit) herhangi önemli bir sorunu yoktur. Bunun yanında GIF, Web browserlar ile görüntülenen resimler (inline images) için standart bir resim formatıdır. Compuserve (GIFi bulan şirket), GIF'in yerini alacak, 48 bit true color, renk kaybı olmayan yeni bir resim formatı oluşturdu. Bu format PNG olarak adlandırılır. GIF formatının iki farklı versiyonu vardır : 87a ve 89a. 89a versiyonu, tek bir GIF dosya içinde birden çok GIF formatlı resim yerleştirilmesine ve anime edilmesine olanak tanır (animated gif*). *Avatar yapımında sıkça kullanılır. Ya da eskiden banner tabir edilen reklamlar gif ile yapılıyordu, şimdi flashlar tercih ediliyor.

38 JPEG (Joint Photographics Experts Group) Çok renkle (256 renkten fazla) uğraştığınız zaman GIF formatını kullanmanız mümkün değil. BMP olarak saklarsanız, o kadar çok disk alanı kaplar ki, bir arkadaşınıza internet üzerinden fotoğraf yollarken kanser olabilirsiniz. Onun yerine JPEG (Joint Photographics Experts Group) daha iyi bir alternatif olabilir. Yalnız, JPEG az renk içeren uygulamalarda hem kaliteyi düşürür, hem de dosya boyutunda önemli bir değişiklik sağlamaz. Standart JPG formatında, resmin kalitesinden bir miktar ödün vererek sıkıştırma uygulanır. Böylece dosya boyutu bir hayli düşer. Fakat 24 bit true color uygulamalarda resim kalitesinin düştüğünü anlamak mümkün değildir. Bu tip uygulamalarda JPG tercih edilir. JPG sıkıştırılmış formattır, insan gözünün fark edemeyeceği küçük kayıplar vererek fotoğrafı sıkıştırır. Ancak JPG formatındaki bir fotoğraf üzerinde düzenleme yapıp kaydettikçe kalite kaybı olur. Bu yüzden işlem yapılacak fotoğraflarda sıkıştırılmamış format kullanımı daha uygundur..

39 RAW (HAM - CANDIR CAN!) Dijital fotoğraf makinelerinde filmin karşılığı olan sensör üzerine düşen görüntü, dijital işlemci tarafından sayısal verilere dönüştürülüp fotoğraf haline getirilir. Çekim sırasında belli işlemlerden geçen ham görüntü genelde JPEG bazen de TIFF formatına dönüştürülür. İşte bu değişikliklerin yapılmadan sensörden gelen sayısal verilerin doğrudan belleğe yazılmasıyla oluşan özel formata RAW adı verilir. RAW dosyaları sensörden gelen ham bilgileri içerdiğinden yaygın olarak tercih edilen fotoğraf formatı JPEGten çok daha fazla yer kaplarlar. 6 Mpiksel bir fotoğraf makinesi için bu rakam 5-6 Mbyte'a ulaşabilir. Bu formatı daha çok üst seviyede ürünler desteklediği için her dijital fotoğraf makinesinin RAW çekme özelliği bulunmaz. RAW formatının en önemli özelliklerinden biri de çekim yapıldıktan sonra üzerinde bazı değişikliklere izin vermesidir. Yani bir nevi zaman içinde geri giderek yanlış ayarları düzeltebilmeye imkân tanıması. RAW bir nevi dijital film gibidir. Fotoğrafın size ait olduğunu RAW dosyası ile kanıtlayabilirsiniz. JPG işlenmiş dosya türü olduğu için fotoğrafın size ait olduğunu kanıtlayamaz.

40 Beyaz Ayarı (White Balance) Beyaz bir karton kağıdı düşünün. Bu kağıda ışıkta bakarsak farklı, gece lamba ışığı altında bakarsak farklı görürüz. Bu ışıktan kaynaklanmaktadır. Dijital makinelerdeki beyaz ayarı da bu ışık farklılıklarını düzenlemek, resminizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak amacı ile konulmuş bir özelliktir.

41

42 Otomatik Beyaz Ayarı (Auto WB) Gün Işığı (Day Light) Gölgeli (Shady) Bulutlu (Cloudy) Flüoresans Lamba (Fluorescent) Akkor Işık (Incandescent Tungsten)

43 Sınavda Başarılar :) HAZIRLAYAN: OZAN - RAZAN MUSTAFA - ALİ CAN

BÖLÜM 3. 3. GRAFİK ve RESİM DOSYALARI. GRAFİK ve ANİMASYON

BÖLÜM 3. 3. GRAFİK ve RESİM DOSYALARI. GRAFİK ve ANİMASYON BÖLÜM 3 3. GRAFİK ve RESİM DOSYALARI 3.1. Bitmap Nedir? Bitmap, bilgisayar ekranında bir resmi görüntülemek için gereken tüm renk bilgilerinin ekranı oluşturan her piksel için renk bilgilerinin verildiği

Detaylı

Analog En genel ifade ile görüntü ve ses anlamında dijital olmayan görüntü ve ses sistemlerine denir.

Analog En genel ifade ile görüntü ve ses anlamında dijital olmayan görüntü ve ses sistemlerine denir. A/D Converter Analog/Dijital Konvertör yani CCD üzerinde analog bir görüntüyü dijitale çeviren bir aleti ifade eder ki buna göre bilgisayar dijitale dönüşmüş olan bu sinyalleri algılayıp tanımlayabilir.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ GÖRÜNTÜ İŞLEME CİHAZLARI 481BB0018 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Uzaktan Eğitim Ders Notları

Uzaktan Eğitim Ders Notları Grafik ve Animasyon Uzaktan Eğitim Ders Notları Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Yrd. Doç. Dr. Zekeriya PARLAK a aittir. "Uzaktan Öğretim" tekniğine uygun olarak hazırlanan bu ders içeriğinin

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Her türlü binada kapalı devre kamera kontrol sistemi tesisatında kullanılan kameraların çalışmasını çeşitlerini, aparatlarını ve bağlantılarını öğreneceksiniz.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GRAFİK VE FOTOĞRAF GÖRÜNTÜ DÜZENLEME 213GIM298

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GRAFİK VE FOTOĞRAF GÖRÜNTÜ DÜZENLEME 213GIM298 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GRAFİK VE FOTOĞRAF GÖRÜNTÜ DÜZENLEME 213GIM298 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

BÖLÜM 7 7. VİDEO - HAREKETLİ GÖRÜNTÜ DOSYALARI. GRAFİK ve ANİMASYON

BÖLÜM 7 7. VİDEO - HAREKETLİ GÖRÜNTÜ DOSYALARI. GRAFİK ve ANİMASYON BÖLÜM 7 7. VİDEO - HAREKETLİ GÖRÜNTÜ DOSYALARI 7.1. Video Hareketli Görüntü Dosyaları Hareketli görüntü dosyaları, sahneleri arka arkaya (sinema filmi gibi) sürekli gösterebilen formatlardır. Web üzerinde

Detaylı

FOTOĞRAF SANATI. Zamanın Belgesi

FOTOĞRAF SANATI. Zamanın Belgesi FOTOĞRAF SANATI Zamanın Belgesi ALPARSLAN ATALAR MAYIS 2009 1 Giriş I Temeller Ve Giriş Açıklamaları 1. Dijital Fotoğrafçılık Nedir? 2. Tarihçe 3. Dijital Fotoğraf Makinesi Nedir 4. Temel Kurallara Uyulduğunda

Detaylı

Bir UTEV Hizmetidir. Levent Emmungil, Elif Akyol Temmuz 2007 Son Güncelleme: Ekim 2007 ISBN: 978-9944-0039-1-9

Bir UTEV Hizmetidir. Levent Emmungil, Elif Akyol Temmuz 2007 Son Güncelleme: Ekim 2007 ISBN: 978-9944-0039-1-9 Bu kitap Ulusal Teknoloji ve Eğitim Derneği (http://www.utev.org) faaliyetlerine destek olma amacı ile Levent EMMUNGİL ve Elif AKYOL tarafından hazırlanmıştır. Linux gibi özgür yazılımlar başta olmak üzere

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı

GRAFİK VE ANİMASYON 1

GRAFİK VE ANİMASYON 1 2012 FG GRAFİK VE ANİMASYON - 1 ADOBE PHOTOSHOP CS4 TR Öğr..Gör.. Serkan KORKMAZ GRAFİK VE ANİMASYON 1 ÖĞR.GÖR. SERKAN KORKMAZ 1. BASKI OCAK 2012 ii İçindekiler BÖLÜM 1: TEMEL BİLGİLER... 1 Piksel (Pixel)...

Detaylı

Temel Bilgisayar (Basic Computer) Donanım (Hardware)

Temel Bilgisayar (Basic Computer) Donanım (Hardware) Temel Bilgisayar (Basic Computer) Donanım (Hardware) Konular Eğitim TV - egitimtv.biz - facebook.com/egitimtv 2 Donanım (Hardware) Eğitim TV - egitimtv.biz - facebook.com/egitimtv 3 Donanım Donanım Nedir?

Detaylı

DIŞ DONANIM BİRİMLERİ

DIŞ DONANIM BİRİMLERİ DIŞ DONANIM BİRİMLERİ 1-Dış Donanım Birimleri a) Giriş Birimleri (klavye,maus) 3-Yazıcılar 2-Görüntüleme Birimleri (Monitör, projeksiyon) 4-Görüntü İşleme Cihazları (Tarayıcı, Kameralar) 5-Soru ve Cevap

Detaylı

BLG2109 BİLGİSAYAR DONANIMI DERS 7. Öğr. Grv. Aybike ŞİMŞEK

BLG2109 BİLGİSAYAR DONANIMI DERS 7. Öğr. Grv. Aybike ŞİMŞEK BLG2109 BİLGİSAYAR DONANIMI DERS 7 Öğr. Grv. Aybike ŞİMŞEK OPTİK DİSKLER Işık (optik) yardımıyla bilgileri dijital olarak kaydedip yine ışık yardımıyla bu bilgileri okuyan ve yazabilen donanım birimleridir.

Detaylı

İnsan - Bilgisayar Etkileşimi

İnsan - Bilgisayar Etkileşimi İÇERİK Sanal Gerçeklik ve 3 Boyutlu Etkileşim Fiziksel Kontroller, Sensörler ve Özel Aygıtlar İnsan - Bilgisayar Etkileşimi Yazdırma ve Tarama Hafıza Ders Sorumlusu: Yrd. Doç. Dr. Turgay İBRİKÇİ Hazırlayan:

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ HEDEFLER İÇİNDEKİLER BİLGİ TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ Donanım Merkezi İşlem Birimi Anakart Bellek Birimleri Giriş - Çıkış Birimleri TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Bu üniteyi çalıştıktan sonra; Merkezi işlem biriminin

Detaylı

İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1.

İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1. İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1. Ana kart (Maın board)... 5 1.1.1. Yuvalar (Slot)... 6 1.1.2. Yonga Seti

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GRAFİK VE FOTOĞRAF FOTOĞRAF MAKİNELERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GRAFİK VE FOTOĞRAF FOTOĞRAF MAKİNELERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GRAFİK VE FOTOĞRAF FOTOĞRAF MAKİNELERİ ANKARA-2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

FOTOĞRAFÇILIK VE FOTOĞRAF MAKİNELERİ

FOTOĞRAFÇILIK VE FOTOĞRAF MAKİNELERİ FOTOĞRAFÇILIK VE FOTOĞRAF MAKİNELERİ İSLİM UÇAN 09.05.2011 UÇAN YAYINCILIK BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI II.ÖĞRETİM 1 ÖNSÖZ Fotoğraf sözcüğünü 1839 da ilk kez Fransız kütüphaneci Sir John Herschel kullanmıştır.

Detaylı

6. Bölüm Film. Fotoğrafın Boyutları ve Fotoğraf Kalitesi, Pikseller

6. Bölüm Film. Fotoğrafın Boyutları ve Fotoğraf Kalitesi, Pikseller 6. Bölüm Film En basit tanımıyla film, görüntüyü saptamakta kullanılan, ışığa duyarlı bir emülsiyonu (duyarkat ) üzerinde taşıyan plastik veya asetat bir malzemedir. Filmin taşıyıcı tabakasını oluşturan,

Detaylı

VGA BIOS : Ekran kartının ne zaman ne iş yapacağını belirler.

VGA BIOS : Ekran kartının ne zaman ne iş yapacağını belirler. EKRAN KARTI,MONİTÖRLER, WEBCAMLER Ekran Kartı : Ekranda ki görüntünün oluşması için CPU dan gelen verileri işleyip monitöre aktaran yapıdır. 2 ye ayrılır. -Harici Ekran Kartları -Onboard Ekran Kartları

Detaylı

Şimdi değişim zamanı. Yaratıcılık yeniden tanımlandı

Şimdi değişim zamanı. Yaratıcılık yeniden tanımlandı Şimdi değişim zamanı Yaratıcılık yeniden tanımlandı Artık yeni standartlar belirlendi Benzersiz 22,3 megapikselli full-frame CMOS sensörü ve DIGIC 5+ görüntü işlemcisi bir araya gelerek müthiş görüntüler

Detaylı

Bilgisayarın Temelleri ve Programlamaya Giriş

Bilgisayarın Temelleri ve Programlamaya Giriş Bilgisayarın Temelleri ve Programlamaya Giriş ( Ders Notları ) Yrd.Doç.Dr. Mahmut YALÇIN Mühendislik Bilimleri Ders İçin Önerilen Kaynaklar C ve Sistem Programcıları Derneği C Ders Notları- Necati ERGİN

Detaylı

Canon un katkılarıyla DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİM REHBERİ

Canon un katkılarıyla DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİM REHBERİ Canon un katkılarıyla DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİM REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 11 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. YILMAZ Yayın Direktörü M.

Detaylı

Piksel yoğunluğu arttırılırsa görüntü netleşir. Ancak çok fazla arttırıldığında dosyanın kapasitesinin artmasına neden olur.

Piksel yoğunluğu arttırılırsa görüntü netleşir. Ancak çok fazla arttırıldığında dosyanın kapasitesinin artmasına neden olur. 5.HAFTA PHOTOSHOP TEMEL KAVRAMLAR Piksel Ekranda oluşturulan görüntüler noktalardan oluşur. Noktalar kare şeklindedir. Çok yakından bakıldığında veya resim büyütüldüğü zaman bu noktalar fark edilebilir.

Detaylı

DİJİTAL GÖRÜNTÜ TEKNOLOJİLERİ

DİJİTAL GÖRÜNTÜ TEKNOLOJİLERİ DİJİTAL GÖRÜNTÜ TEKNOLOJİLERİ Utku Duyar-Elektronik Mühendisi www.utkuduyar.com Dijital elektroniğin gelişmesiyle beraber analog görüntüyü dijital olarak ifade edebilmek için çözünürlük kavramına ihtiyaç

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GRAFİK VE FOTOĞRAF FOTOĞRAF MAKİNELERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GRAFİK VE FOTOĞRAF FOTOĞRAF MAKİNELERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GRAFİK VE FOTOĞRAF FOTOĞRAF MAKİNELERİ Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Nedir Bu TürkNikon. Hakkında. Nedir? Hedeflenmiş Okuyucu. Türk Nikon. Dergi İçerik Sorumlusu ve Grafik Tasarım : Prezantasyon : Türk Nikon Kanallar :

Nedir Bu TürkNikon. Hakkında. Nedir? Hedeflenmiş Okuyucu. Türk Nikon. Dergi İçerik Sorumlusu ve Grafik Tasarım : Prezantasyon : Türk Nikon Kanallar : Nedir Bu TürkNikon Hakkında Türk Nikon Alper Orus İlker Laçalar Dergi İçerik Sorumlusu ve Grafik Tasarım : Can Tunçer Prezantasyon : Cem Kenger Türk Nikon Kanallar : www.turknikon.com www.turknikon.com/forum

Detaylı

EĞİTİM FAKÜLTELERİ RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMLERİNDE GRAFİK EĞİTİMİNDE BİLGİSAYAR VE BASKI TEKNOLOJİSİNİN KULLANIMI

EĞİTİM FAKÜLTELERİ RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMLERİNDE GRAFİK EĞİTİMİNDE BİLGİSAYAR VE BASKI TEKNOLOJİSİNİN KULLANIMI T. C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI RESİM-İŞ EĞİTİMİ BİLİM DALI EĞİTİM FAKÜLTELERİ RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMLERİNDE GRAFİK EĞİTİMİNDE BİLGİSAYAR

Detaylı