BİL Bilişim Teknolojileri. Word

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101"

Transkript

1 BİL Bilişim Teknolojileri Word 2007

2 Dosya oluşturma ve kaydetme

3 Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir

4 Yeni Dosya Oluşturma Boş word dosyası oluşturmanın dışında önceden hazırlanmış dosyalardan herhangi biri de seçilerek işlem yapılabilir. Boş sayfa seçilir(blank document) Oluştura basılır(create)

5 Dosya Aktarma Yakın zamanda açılmış dosyalar ekranda belirir. (Recent Documents) Office tuşuna basılır Open(Aç) seçilir

6 Dosya Aktarma Aranan dosya türü istenirse dosya türü (Files of type) kısmından filtrelenebilir. Gelen ekrandan dosyanın bulunduğu konuma gidilir. İstenilen dosya seçilir ve Aç butonuna basılır

7 Dosya kaydetme Save As komutu Dosya ilk defa kayıt kaydedilirken Dosyanın türünde değişiklik yapılacakken Dosyanın konumu değiştirilecekken Dosyanın ismi değiştirilecekse kullanılır Office tuşuna basılır Save As seçilir. İstenilen dosya türü seçilir

8 Dosya Kaydetme İstenilirse dosya türü burada da değiştirilebilir. Dosya konumu belirlenir. Dosya ismi verilir

9 Dosya kaydetme Kaydedilmiş olan dosyanın üzerinde tekrar kayıt yapılmak isteniyorsa Save komutu kullanılır. Bu komuta şekilde görüldüğü gibi hızlı erişilebileceği gibi office butondan da erişilebilir.

10 Dosya Yazdırma

11 Baskı ön izleme Çıktı alınmadan önce çıktının nasıl gözükeceğine dair ön izleme buradan yapılır. Office tuşuna basılır. Print seçilir. Baskı ön izleme(print Preview) seçilir.

12 Baskı ön izleme

13 Hızlı Yazdırma Daha önce tanıtılmış olan yazıcılar arasından geçerli (default) olan yazıcıya hiçbir ekstra özellik belirlemeden gönderir. Hızlı Yazdır seçeneği kullanılmadığında tanıtılmış olan diğer yazıcılar seçilebilir ve ekstra ayarlar yapılabilir. Office tuşuna basılır. Print seçilir. Hızlı Yazdır(Quick Print) seçilir.

14 Yazdırma Ayarları Baskı önizleme seçildiğinde yazdırma ayarlarına da ulaşılır Margins kısmından Windows un tanımladığı sayfa kenar boşluları kullanılarak kenar boşluklarında değişiklik yapılabilir. Orientation kısmından yazının sayfaya dikey ya da yatay şekilde basılacağı belirlenir. Size kısmındaysa çıktı alınacak kağıt tipi belirlenir. Yuvarlak içine alın kısımdan ekstra ayarlar yapılabilinmektedir..

15 Yazdırma Ayarları

16 Yazdırma Ayarları

17 Yazdırma Ayarları

18 Metin Düzenleme ve Biçimlendirme

19 Metin Seçme

20 Metin Seçme

21 Metin Seçme ( klavye kullanarak)

22 Metin Biçimlendirme Renklendirilmiş kısımlar yazı tipi ve yazı boyutunu değiştirmektedir. İlk renklendirilmiş bölüm yazı boyutunu artırıp azaltmaktadır İkinci kısımda yapılmış biçimlendirmeleri resetlemektedir.

23 Metin biçimlendirme Renklendirilmiş kısım sırasıyla Metni kalınlaştırma Metni Italik yapma Metnin altını çizme Metnin ortası boyunca çizme Taban çizgsinin altında küçük harfler yazma Metin satırının üstünde küçük harf yazma Harfleri büyük küçük yapmaya yarar

24 Metin Biçimlendirme İlk kısım sırasıyla metni işaretleme kalemiyle işaretlenmiş gibi görünmesini ve metnin renklendirilmesini sağlar Alttaki kısım ise ekstra ayrıntılar için kullanılır.

25 Metin Arama ve Değiştirme Bul, istenilen harf-sayı- kelime-metini dosyada tarayarak bulunmasını sağlar. Değiştirme işlemi ise istenilen sayının, harfin, kelimenin, metnin yine istenilen bir harf-sayı- kelime-metin ile değiştirilmesini sağlar

26 Metin Arama ve Değiştirme İstenirse aranan sözcüğün birebir eşleşmesi, aranan kelimenin başta ya da sonda bulunması hatta formatı bile belirtilebilir. Sözcük metnin belli bir kısmında ya da tamamında aratılabilir. Aranan kelime metin içinde bulunduğunda işaretlenebilir.

27 Metin Arama ve Değiştirme Aramadaki işlemler değiştirmede de yapılabilmektedir. Zaten değiştirme işlemi önce arama yapmakta sonra da değiştirmektedir. Değiştirme işleminde istenirse değiştirme işlemi format değiştirilerek te yapılabilmektedir.

28 Geri al, yinele, tekrarla Kırmızı alanda görünen tuşlar geri al ve yinele tuşlarıdır. İlk tuş yaptığınız değişikleri geri alabilmenize imkan verirken ikince tuş geri almış olduğunuz değişikliği tekrar eski haline getirmektedir.

29 Kopyala, yapıştır, taşı Daha önce seçme yöntemlerini görmüştük. Seçim yapıldıktan sonra fareye sağ tıklandığında açılan menude kes, kopyala ve yapıştır komutları ekranda gözükmektedir. Seçili metin önce kopyala komutuna basılarak kopyalanır. Sonra istenilen yere yine fare ile sağ tıklandıktan sonra açılan menu den yapıştır komutu seçilerek yapıştırılır. Taşıma işlemi kopyala komutu yerine kes komutu kullanılarak birebir aynı şekilde yapılır.

30 Paragraf Biçimlendirme

31 İçeri Girdiler Paragraf biçimlendirme kırmızı dikdörtgen ile çevrelenmiş alandan yapılmaktadır. İçeri girdiler sayfa sınırları içinde paragrafın içe ya da dışa doğru hareket etmesini sağlarlar. İçeri girdiler kırmızı oval çizginin içinde kalan bölümden yapılmaktadır.ilk tuş içe doğru hareketi sağlarken ikinci tuş dışa doğru hareketi sağlar. Altta görülen kırmızı kare ile daha ayrıntılı ayarlar yapılabilmektedir.

32 İçeri Girdiler Ayrıntılı ayarlarda içeri girdilerin uzunluğu daha ayrıntılı yapılabilmekte ve ilk satıra özel girdi ayarı yapılabilmektedir.

33 Hizalama Paragraf satırlarının sayfaya nasıl yerleşeceği buradan ayarlanmaktadır. Sola dayalı, ortalı, sağa dayalı ve hizalı olmak üzere dört şekilde ayarlanabilmektedir.

34 Satır Aralıklarını Değiştirmek Paragraftaki satır aralıkları istenirse değiştirilebilmektedir. Şekilde görüldüğü gibi hızlı ulaşım üstünden ayarlar yapılabileceği gibi ayrıntılı ayarlardan da yapılabilmektedir.

35 Sekme Kullanma Sekme kullanabilmek için cetvelin açık olması gerekmektedir. Cetveli açmak için Görünüm sekmesinden Cetvel seçili olmalıdır.

36 Sekme Kullanma Sekme sayfa üzerinde istenilen yerde yazıların hizalı olmasını sağlamaktadır. Cetvel üzerinde istenilen yere fare sol tuşu ile basıldığında sayfaya sekme konulmaktadır.

37 Sekme Kullanma Sekmenin üzerine fare ile çift tıklandığında sekme ayarları açılmaktadır. Buradan farklı sekme türleri seçilebilmektedir.

38 Sayfa biçimlendirme

39 Kenarlıkları ayarlama Word 2007 de sayfa kenarları iki farklı yolla ayarlanabilir. o 1. yol: Sayfa kenarında yer alan cetvel aracını kullanarak elle ayarlama işlemidir. o 2. yol: Daha kesin sınırlarla ayarlama işlemini tamamlayabileceğiniz menüdeki araçları kullanmaktır. o Öncelikle 1. yolla kenar boşluklarının nasıl ayarlandığına bakalım:

40 Kenarlıkları ayarlama 1. Cetvel aracını kullanabilmek için, cetvel görünüm sekmesinde aktif hale getirilmelidir. 2. Kenar boşlukları cetvel üzerine fare ile gelinerek kenar boşluğu yazısı görüldüğünde, fare ile çekilerek ayarlanmalıdır.

41 Kenarlıkları ayarlama o Şimdi ise 2. yolla kenar boşluklarının nasıl ayarlandığını görelim: 1. Öncelikle Sayfa Düzeni sekmesini açarız ve Kenar Boşlukları aracına tıkladığımızda karşımıza gelen hazır düzenlerden birisini seçerek kullanabiliriz. 2. Hazır düzenlerden birisini kullanmak istemiyorsak ve kenar boşluklarını kendimiz girmek istersek açılan pencerenin en altındaki bölüme tıklarız.

42 Kenarlıkları ayarlama Açılan pencerede sayfaların kenar boşluklarını kendi istediğimiz şekilde girebileceğimiz kutucuklar bulunmaktadır. Ayrıca ayarladığımız kenar boşluklarının sayfaların tümünde mi yoksa ayarladığımız yerden sonra mı geçerli olacağını belirleriz.

43 Sayfa sunumunu ayarlama Sayfaları dikey ve yatay düzenler arasında değiştirme işlemidir. Sayfanın sunumunu ayarlama iki farklı yolla yapılabilir: o 1. yol: Sayfa Düzeni sekmesi altında yer alan Yönlendirme kısa yolunun kullanılmasıdır. o 2. yol: Sayfa Yapısı penceresi açılarak burada yer alan Yönlendirme bölümünün kullanılmasıdır. o Öncelikle 1. yolla sayfa düzeninin nasıl değiştirildiğine bakalım:

44 Sayfa sunumunu ayarlama Sayfa Düzeni sekmesi altında yer alan Sayfa Yapısı bölümündeki Yönlendirme aracı kullanılarak sayfanın yatay veya dikey olarak konumlandırılması mümkündür. 2. yolla sayfa düzenini ayarlamak için, işaretli düğmeye basılarak Sayfa Yapısı penceresi açılmalıdır.

45 Sayfa sunumunu ayarlama Sayfa Yapısı penceresinde Yönlendirme bölümü kullanılarak sayfanın düzeni dikey veya yatay olarak ayarlanabilir.

46 Sayfa numaralandırma Sayfa numaralandırma işlemi sizi sayfa numaralarını elle girmekten kurtarır. Bu işlemin kendiliğinden halledilmesi belgeniz üzerinde yaptığınız değişikliklerden sonra sayfa numaralarının yeniden ayarlanması gerekliliğini ortadan kaldırır. Sayfa numaralarının hangi biçimde olacağı ve nerede bulunacağı konusunda birçok seçenek sunulmuştur. Numaralandırma işleminin nasıl yapıldığı örnek üzerinde gösterilmiştir:

47 Sayfa numaralandırma 1. Word 2007 penceresinde Ekle sekmesine tıkladıktan sonra Üstbilgi/Altbilgi bölümünde yer alan Sayfa Numarası tuşuna basarız. 2. Açılan pencerede sayfa numaralarının sayfanın neresinde yer alacağını ve biçimlerinin nasıl olması gerektiğini belirleriz.

48 Sayfa numaralandırma İlk sayfayı kapak olarak kullanacaksak, sayfa numaralarını bir sonraki sayfadan başlatmamız mümkündür. Bunun için Sayfa Yapısı penceresini (ana pencerede Sayfa Düzeni sekmesi altında) açmalıyız. Düzen sekmesi altındaki Üstbilgiler ve altbilgiler bölümünde İlk sayfada farklı seçeneğini aktif hale getirirsek verdiğimiz sayfa numaraları ikinci sayfadan başlayacaktır.

49 Sayfa boyutu seçme Sayfa boyutu seçme işlemi çalıştığımız belgenin amacına uygun olarak yapılır. Sayfa boyutu seçildikten sonra belgenin çıktısını alacaksak yazıcımızda uygun boyutta kağıtların hazır olduğundan emin olmalıyız. Sayfa boyutu seçilirken kullanılabilecek yaygın standartlaşmış ölçüler vardır (A3, A4, vb.). Bunların dışındaki ölçüler elle girilebilecek olsa da uygulamada tercih edilmemektedir.

50 Sayfa boyutu seçme Sayfa boyutu seçme işlemi ana pencerede Sayfa Düzeni sekmesi açıldıktan sonra, Sayfa Yapısı bölümündeki Boyut penceresi açılarak yapılır. Yaygın ölçüler açılan pencerede sıralanmıştır. Kendi belirleyeceğimiz bir sayfa boyutu kullanmak istersek Tüm sayfa boyutları bölümüne tıklayarak değerleri girebiliriz.

51 Üst başlık, alt başlık Üst başlık ve alt başlıklar belgeniz içerisindeki tüm sayfalarda yer almasını istediğiniz açıklamalardır. Bu açıklamalar adından da anlaşılabileceği gibi sayfanın üst ve alt kenarlarında yer alırlar. Üst ve alt başlıklar istediğiniz bir metinden oluşabileceği gibi bir resim, logo veya bunların bir karışımından da oluşabilir. Şimdi sayfalarımıza üst ve alt başlıklar nasıl eklenir görelim:

52 Üst başlık, alt başlık Alt başlık eklemek için ana pencerede üstbilgi ve altbilgi bölümünde yer alan altbilgi tuşuna bastığımızda karşımıza çıkan biçimlerden birini seçeriz. Alt başlık olarak bütün sayfalarda yer almasını istediğimiz metni girdikten sonra iş tamamlanır.

53 Üst başlık, alt başlık Üst başlık olarak bir metin yerine bir logo eklemek için yine ana pencerede Ekle sekmesinin altındaki Üstbilgi tuşuna basıp ilk karşımıza gelen biçimi seçeriz. Bu aşamada alt başlıkta olduğu gibi bir metin yazmak yerine sayfalarımızın üst kısmına bir logo ekleyeceğiz. Yukarıda açılan tasarım penceresindeki Ekle bölümü altında Resim i seçeriz

54 Üst başlık, alt başlık Açılan pencerede eklemek istediğimiz resmi seçtikten sonra pencerenin sağ alt köşesinde yer alan ekle tuşuna basarız. Ekle tuşuna bastıktan sonra belgemizin bütün sayfalarının başında resimde görüldüğü gibi bir logo üst başlık olarak yer alacaktır.

55 Sayfa arka planı Sayfa arka planı belgemizin daha iyi görünmesini sağlamak veya belgenin amacını ve önemini belirtmek için kullanılabilir. Sayfa arka planı olarak bir dolgu kullanabileceğimiz gibi bir resim veya bir metin de kullanabiliriz. İlk önce belgenin niteliğine yönelik bir yazıyı sayfa arka planına nasıl yerleştireceğimize, daha sonra da sayfa arka planını nasıl daha iyi görünür hale getireceğimize bakalım:

56 Sayfa arka planı Ana pencerede Sayfa Düzeni sekmesinin altında yer alan Sayfa Arka Planı bölümünde Filigran tuşuna bastığımızda karşımıza gelen menüden istediğimiz bir metni seçebiliriz. Biz bu örnekte özel filigran seçeneğiyle devam edelim.

57 Sayfa arka planı Karşımıza çıkan menüde metin filigranı seçildikten sonra uygun metin bir listeden seçilebilir veya elle girilebilir. Resimde de görüldüğü gibi seçtiğimiz filigran sayfalarımızın arka planına yerleşir.

58 Sayfa arka planı Ana pencerede Sayfa Düzeni sekmesinin altında yer alan Sayfa Arka Planı bölümünde Sayfa Rengi tuşuna bastığımızda karşımıza çıkan menüden bir sayfa rengi seçebiliriz. Biz bu örnekte bir doku örneğini sayfalarımıza yerleştireceğiz.

59 Sayfa arka planı Açılan pencerede Doku sekmesi altındaki seçeneklerden birini seçeriz ve Tamam tuşuna basarak onaylarız. Sayfalarımızın yeni görünümü şekildeki gibi olacaktır.

60 Stiller

61 Stil kullanma Word 2007 de stiller belgelerimizin nasıl gözükeceğini belirleyen araçlardır. Stiller belgemizin tümünü etkilerler ve belgemizdeki başlık paragraf ve diğer öğeleri teker teker değiştirmemiz gerekliliğini ortadan kaldırır. Hazır kullanabileceğimiz birçok stil olduğu gibi kendi stillerimizi yaratarak da kullanabiliriz. Önce hazır olan stillerin nasıl kullanılacağına bakalım:

62 Stil kullanma Belgemizin görüntüsü üzerinde bir stil uygulamadan önce şekildeki gibidir. Ana pencerenin Giriş sekmesinde Stiller bölümünde yer alan hazır stillerden birini seçtiğimizde oluşan belgenin görünümü.

63 Stil oluşturma Stil yaratma beğendiğimiz bir metin öğesinin daha sonra kolayca ulaşılıp kullanılabilmesini sağlayan bir yöntemdir. Örneğin üzerinde değişiklikler yapıldıktan sonra karar kıldığımız bir başlık stilini kaydetmek istersek, öncelikle ana pencerenin Stiller bölümüne gelip Stiller penceresini açarız. Daha sonra bu pencerenin sol alt köşesinde yer alan Yeni Stil tuşuna tıklarız.

64 Stil oluşturma Bu aşamadan sonra açılan pencerede, yeni oluşturduğumuz stile bir isim veririz ve bu stili artık yeni oluşturacağımız belgelerde kullanabiliriz.

65 Stil düzenleme ve silme Şekilde de görüldüğü gibi yeni oluşturduğumuz stil Stiller bölümünde yerini almıştır. Bu stil üzerinde değişiklik yapmak için stil isminin yanında yer alan ok işaretini tıkladığımızda çıkan menüden Değiştir bölümünü tıklarız. Karşımıza çıkan düzenleme penceresinde istediğimiz değişikliği yaptıktan sonra pencerenin en altında yer alan Bu şablona dayalı yeni belgeler kutucuğunu aktif hale getirip tamam tuşuna basarız.

66 Stil düzenleme ve silme Oluşturduğumuz ve daha sonradan üzerinde değişiklikler yaptığımız İş İlanları Başlığı stilini silmek için yapmamız gereken stili kendi atası olan konu başlığı stiline geri çevirmektir. Çevirme işlemi tamamlandığında eski stilimiz silinmiş olacaktır ve Stiller menüsünden kalkacaktır.

67 Belge doğrulama

68 Dilbilgisi kontrolü Dilbilgisi kontrolü belgelerimizde yer alan yazım ve dilbilgisi hatalarının bulunması ve düzeltilmesi anlamına gelir. Bu iş için Word 2007 nin içinde yer alan araçların nasıl kullanıldığını görelim: Şekilde görülen örnek belgenin içinde yazım ve dilbilgisi hataları vardır. Bunları düzeltmek için Yazım ve Dilbilgisi aracını kullanacağız.

69 Dilbilgisi kontrolü Yazım ve Dilbilgisi aracına tıklanarak açıldığında karşımıza gelen ekranda bize uygun düzeltme seçenekleri sunulmaktadır. Hataları bize sunulan seçenekler ve kendi isteklerimiz doğrultusunda düzelttikten sonra belgemiz kontrol edilmiş olur.

70 Eşanlamlıları bulma 1. Belgelerimizdeki sözcüklerin eşanlamlılarını bulmak için ilgilendiğimiz sözcüğün üzerine gelerek farenin sağ tuşuna tıklamamız ve Eş Anlamlılar bölümüne bakmamız yeterlidir. 2. Bir diğer yol ise, ilgili sözcüğü seçtikten sonra Gözden Geçir sekmesi altında yer alan Yazım bölümünde Eş Anlamlılar kısa yolunu kullanmaktır.

71 Kelime arama ve çeviriler İlgilendiğimiz bir sözcüğün çevirisini bulmak, eş anlamlı diğer sözcüklere bakmak ve gerekirse değiştirmek için ana pencerenin Gözden Geçir sekmesi altındaki Yazım bölümünü kullanırız. Sözcüğü seçtikten sonra Araştır tuşuna basarak yanda yer alan bölümü kullanabiliriz.

72 Belge doğrulama ayarları Word 2007 bazı yazım ve dilbilgisi hatalarını biz yazarken düzeltirken bir kısmını da işaretleyerek kontrol etmemiz için uyarır. Bunun gibi, yazım denetimiyle ilgili ayarları kendi isteklerimiz doğrusunda değiştirmemiz mümkündür. Ofis Düğmesine tıkladıktan sonra açılan pencerede Word Seçenekleri tuşuna basarak ayarlarla ilgili bölüme ulaşırız.

73 Belge doğrulama ayarları Açılan pencerede Yazım Denetleme bölümüne tıkladığımızda sözü edilen otomatik düzeltme ve uyarı seçeneklerini değiştirebiliriz. Ayrıca, pencerenin en altında yer alan seçenekleri kullanırsak geçici olarak üzerinde çalıştığımız belgenin hatalarını gizleyebiliriz.

74 Numaralandırma ve madde imi

75 Madde imleri ile liste hazırlama Madde imleri ile liste hazırlamak için liste seçilmeli ve ana pencerenin giriş sekmesi altındaki paragraf bölümünden Madde İşaretleri tuşuna basılmalıdır.

76 Numaralı liste hazırlama Numaralı liste hazırlamak için, ilgili metni seçtikten sonra giriş sekmesi altındaki paragraf bölümünde yer alan Numaralandırma tuşuna basmamız yeterlidir.

77 Liste düzenleme Alt seviye liste elemanı Listeleri düzenlemek için Enter, Tab ve (Shift+Tab) tuşlarını kullanırız. Listede bir satırın sonuna gelip Enter a basarsak yeni bir liste elemanı oluşturmuş oluruz. Var olan bir elemanı bir alt seviye liste elemanı haline getirmek için Tab tuşunu, bir üst seviye liste elemanı haline getirmek için de Shift+Tab tuşunu kullanırız.

78 Tablo işlemleri

79 Tablo Hazırlama Yeni bir tablo şu şekilde oluşturulur: Önce ekle(insert), daha sonra açılan pencerede tablo(table) butonuna basılır.

80 Tablo Hazırlama Bu aşamada iki alternatif vardır ; İstenilen sayıda satır ve sütun seçilerek tablo oluşturulur.

81 Tablo Hazırlama tablo ekle(insert table) seçeneği kullanılarak istenilen satır ve sütun sayısı girilir, tamam a tıklanır.

82 Eldeki Metinden Tablo Oluşturma Tablo oluşturulacak metin seçilir. Önce ekle daha sonra tablo butonuna basılır.

83 Eldeki Metinden Tablo Oluşturma Daha sonra metni tabloya dönüştür(convert text to table) tıklanır ve açılan pencereden sütun sayısı seçilir.

84 Eldeki Metinden Tablo Oluşturma Genişlik ayarı seçimi ve text leri ayırmak için sembol seçimi yapılır. Oluşturduğumuz tablo aşağıdaki şekildedir;

85 Excel Tablosu Ekleme Excel tablomuzda word belgemize eklemek istediğimiz sütunları seçilip Ctrl+C (kopyala) işlemi yapılır. Word belgemizde sırasıyla Giriş-Yapıştır-Özel Yapıştır seçimleri yapılır. Paste Special diyalog kutusunda Microsoft Office Excel Çalışma Sayfası seçimi yapılır.

86 Tabloları Değiştirme Tabloda sütun değişikliği için; Tablo seçilir. Daha sonra tasarım tab ı altında tablo araçları (table tools) tıklanır.

87 Tabloları Değiştirme ilk sütun(first column), son sütun(last column) ya da şeritli sütunlar(bounded column) seçiminden uygun olan yapılır. Tabloda satır değişikliği için; Aynı şekilde tablo araçları (table tools) seçiminden sonra, üstbilgi satırı, toplam satırı yada şeritli satırlar seçiminden uygun olanı yapılır.

88 Tablo Biçimlendirme Tablo sitilini oluşturmak için; tabloya tıklanır ya da hücreleri seçilir. tablo araçları(table tools) tab ı altında tasarım seçilir.

89 Tablo Biçimlendirme tablo stillerinin sağ tarafındaki ok ya da tablo sitilleri (table styles) tab ı kullanılarak mevcut sitiller gözlemlenir. istenilen sitil seçimi yapılır.

90 Tablo Biçimlendirme Tablo rengini oluşturmak için; aynı şekilde tabloya tıklanır ya da hücreleri seçilir, daha sonra tablo araçları (table tools) tab ı altında design seçilir. gölgelendirme (shading) butonu tıklanır. tema seçmek için bir renge ya da standart renklere tıklanır.

91 Tablo Biçimlendirme Tablo çerçevesi oluşturmak için; aynı şekilde tabloya tıklanır yada hücreleri seçilir, daha sonra tablo araçları(table tools) tab ı altında tasarım seçilir. Çerçeve özellikleri için genişlik(width) çizgi sitili(line style), kalem rengi(pen color) butonları kullanılır. Kenarlıklar(border) butonu tıklanır ve seçim yapılır.

92 Tablo Biçimlendirme Tablo özellikleri için; tablo seçimi yapılır. tablo araçları(table tools) ve düzen(layout) seçilir. özellikler(proporties) butonu tıklanır.

93 Tablo Biçimlendirme tablo(table) tabı ında hizalama(alignment) seçimi yapılır. soldan girinti(indent) belirlenir. metin kaydırma(text wrapping) opsiyonu belirlenir. tamam tıklanarak çıkılır.

94 Tablo Biçimlendirme Tabloda kılavuz çizgilerini düzenlemek için; aynı şekilde tablo seçildikten sonra tablo araçları(table tools) ve düzen(layout) seçilir. kılavuz çizgilerini göster(view gridlines) butonu ile tablo kılavuz çizgileri açılır ve kapanır.

95 Tablo Biçimlendirme Tablo, tablo satır ve sütunlarının boyutlarını değiştirmek için; Tablonun bir köşesi yada satır-sütun çizgileri seçilip sürüklenerek boyut değişikliği yapılabilmektedir.

96 Tablo İçinde Hesaplama Yapma Tablo içinde hesaplama yapmak için; Hesaplama sonucunun yazılacağı hücre seçilir. tablo araçları(table tools) ve düzen (layout) seçilir.

97 Tablo İçinde Hesaplama Yapma formül(formula) butonu tıklanır. işlev yapıştır(paste function) oku tıklanır. fonksiyon seçimi yapılır.

98 Tablo İçinde Hesaplama Yapma örneğin a1-a4 hücreleri içindeki değerin ortalamasını almak için formül; =Average(a1,a4) olacaktır. sayı biçimi(number format box) kullanılarak numaralar için biçim girilir. Desimal yüzde göstermek için %0.00 tıklanır. ortalama göstermek için sayı biçim kutusuna 0 girilir.

99 Çizelge işlemleri

100 Çizelge Oluşturma Çizelge yaratmak için; Ekle (insert) tab ı daha sonra grafik (chart) butonu tıklanır. açılan sol pencerede bir kategori tıklanır.

101 Çizelge Oluşturma istenilen çizelge tipi seçilir, tamam tıklanır.

102 Çizelge Oluşturma Çizelge yaratmak için, excel çalışma sayfasında örnek veri değiştirilir.

103 Çizelge Oluşturma Çalışma sayfasını kapatmak için, Excel çalışma sayfasında kapat(close) butonuna tıklanır ve Word e geçilir.

104 Çizelge Verilerini Görüntüleme çizelge seçilir, tıklanır. grafik araçları(chart tools) altında tasarım tıklanır.

105 Çizelge Verilerini Görüntüleme verileri düzenle(edit data) butonu tıklanır. excel çalışma sayfasında kapat(close) tıklanır, word e dönülür ve istenilen değişiklikler yapılır.

106 Çizelge Görünümü Değiştirme Çizelge sitilini değiştirmek için; çizelge seçilir, grafik araçları(chart tools) altında tasarım tıklanır. grafik düzenleri(chart layouts) değiştirmek için ilgili seçim ok kullanılarak yapılır. çizelge sitilleri(chart style) değiştirmek için ilgili seçim ok kullanılarak yapılır.

107 Çizelge Görünümü Değiştirme Çizelge başlığını değiştirmek için; çizelge seçilir, grafik araçları(chart tools) altında düzen(layout) tıklanır. etiketler(chart titles) butonu tıklanır. Başlık göstermemek için yok(none), başlığı boyutlandırmadan göstermek için ortalanmış başlık yer paylaşımı(centered overlay title), merkeze yerleştirmek için grafiğin üstüne(above chart) seçilebilir.

108 Çizelge Görünümü Değiştirme Veri ve eksen başlıklarını değiştirmek için; çizelge seçilir, grafik araçları (chart tools) altında düzen(layout), eksen başlıkları (axis titles) butonu tıklanır. eksen başlıkları eklenir ya da çıkarılır.

109 Çizelge Görünümü Değiştirme Açıklama eklemek için; Gösterge (legend) tıklanır, ilgili açıklama pozisyonu seçilir.

110 Çizelge Görünümü Değiştirme Veri etiketi eklemek için; veri etiketleri(data labels) tıklanır, her bir veri serisi için çizelgede veri etiketi eklemek için seçim yapılır.

111 Çizelge Görünümü Değiştirme Çizelgede kılavuz çizgileri eklemek eklemek için; kılavuz çizgileri(gridlines) tıklanır, major ve minor kılavuz çizgileri göstermek yada saklamak için ilgili seçimler yapılır.

112 Çizelge Görünümü Değiştirme Çizelgede eğim çizgisi eklemek için; çizelge seçilir, grafik araçlarında(chart tools) düzen(layout) tıklanır, eğilim çizgisi(tredlines) eklenip çıkarılabilir.

113 Metin ve sayı sıralama

114 Metin ve Sayı Sıralama sıralamak istediğimiz metin seçilir. giriş tabı altında paragraf grubundan sırala (sort) butonu tıklanır.

115 Metin ve Sayı Sıralama açılan pencerede tek bir liste sıralamak için paragraf seçilir. Eğer birden fazla liste sıralayacaksak alan seçimi yapılmalıdır. Tür alanından sıralanacak verinin tipi(metin-sayı-tarih) seçimi yapıldıktan sonra sıralama opsiyonu(azalan-artan) seçimleri yapılır.

116 Tablo İçinde Sıralama Yapmak tablo seçilir, giriş tabı tıklanır, tablo araçları(table tools) altında düzen(layout) tıklanır. sırala(sort) butonu tıklanır. Sıralanacak sütun adı seçilir.

117 Tablo İçinde Sıralama Yapmak seçilen hücrenin türü, tür listesi kullanılarak seçilir. Azalan ve artan sıralama opsiyonu belirlenir. diğer sütun adı ve sıralama opsiyonları seçilir, tamam tıklanır.

118 Resimlerle çalışmak

119 Resimlerle Çalışmak Dosyaya resim ekleyebilmek için; Ekle (insert) tab ı, daha sonra resim (picture) butonu tıklanır. eklemek istenilen resmin bulunduğu dosya seçilir ve dosyaya tıklanır.

120 Resimlerle Çalışmak Bu aşamada ekle butonuna tıklanır, açılan menüde dosyaya bağla, sonra ekle ve bağla tıklanır.

121 Resimi Değiştirmek Resim seçilir, biçim (format) tabında resmi değiştir (change picture) butonu tıklanır. daha sonra başka bir resim seçilir ve ekle(insert) ile eklenir.

122 Resime Stil Eklemek Resim üzerine tıklanır, resim araçları (picture tools) altında biçim (format) tabına tıklanır. resim stilleri grubundan seçim yapılır.

123 Resime Biçim Eklemek resim seçilir, resim araçları (picture tools) dan biçim (format) altında resim şekli (picture shape) butonuna tıklanır.

124 Resime Biçim Eklemek uygun olan biçim seçilir.

125 Resime Çerçeve Eklemek Resim seçilir, biçim (format) tabı altında resim kenarlığı (picture border) tıklanır. Uygun olan renk seçilir.

126 Resime Efekt Eklemek Resim seçilir, biçim(format) tabından resim efektleri(picture effect) tıklanır. 3-Boyut ayarları seçilir.

127 Resime Efekt Eklemek Gölge (shadow), yansıma (reflection), parıltı (glow), kenar (soft edges) tipleri belirlenir.

128 Smartart ile çalışmak

129 Smartart ile Çalışmak Smartart grafiği oluşturmak için; Ekle (insert) tabından Smartart butonu tıklanır. kategori seçimi yapılır.

130 Smartart ile Çalışmak Pencerenin ortasından smartart stili seçilir, tamam tıklanır, smartart grafiği oluşturulur.

131 Smartart Grafiğini Düzenlemek Metin penceresi tıklanır, ilgili metin yazılır. Girinti ayarı için yükselt (promote) ve indirge (demote) kullanılır.

132 Smartart Grafiğini Düzenlemek yeni satır eklemek için enter, silmek için delete kullanılır. işlemler bittiğinde çıkış için smartart grafiğinin dışına tıklanır

133 Smartart Grafiğinden Şekil Çıkarmak Smartart grafiği seçilir, silinmek istenilen şekil seçilir, delete ile silinir.

134 Smartart Grafiğine Şekil Eklemek Grafikteki şekil seçilir, smartart araçları nda tasarım tabı seçilir. Yeni şekil eklemek için şekil ekle (add shape) butonu tıklanır.

135 Smartart Grafiğinde Şekilleri Değiştirmek Grafikte şekil seçilir, smartart araçlarında biçim(format) butonu tıklanır. Şekil değiştir butonu tıklanır ve grafikte bir şekile tıklanır.

136 Şekillerle çalışmak

137 Şekillerle Çalışmak Şekil çizmek için; Ekle(insert) tabı ve şekiller(shapes) butonu tıklanır. Bir şekil seçilir ve uygulanır.

138 Şekilin Boyutunu Değiştirmek Şekil seçilir ve şeklin yanında çıkan kutu ile boyut elle değiştirilebilir. Ya da çizim araçları (drawing tools) altında biçim (format) tabı kullanılarak boyut değiştirilebilir.

139 Şekli Ayarlamak şekil seçilir, şekil üzerindeki sarı elmaslar seçilip sürüklenerek ayarlama yapılır.

140 Şekili Değiştirmek Şekil seçilir, biçim(format) tabı tıklanır. Şekli düzenle(edit shape) tıklanır, şekli değiştir(change shape) seçilir ve yeni şekil tıklanır.

141 Şekili Kopyalamak Şekil seçilir, giriş tab tıklanır. kopyala(copy) butonu, daha sonra yapıştır(paste) tıklanır.

142 Çizgi Çizmek ekle(insert) tabından şekiller(shapes) buton tıklanır. şekil galerisindeki formlardan biri seçilir, çizim yapılır.

143 Çizim nesneleri ekleme

144 WordArt araç çubuğu WordArt, gölgeli veya aynalı (yansıtılmış) metin gibi dekoratif efektler oluşturmak için 2007 Microsoft Office sistemi belgelerinize ekleyebildiğiniz bir metin stili galerisidir. WordArt metnini, şekilde yer alan herhangi bir metni değiştirebildiğiniz gibi değiştirebilirsiniz. WordArt'a dönüştürmek istediğiniz metni seçin. Ekle sekmesindeki Metin grubunda WordArt'ı ve ardından, istediğiniz WordArt'ı tıklatın.

145 Diyagram ve kuruluş grafiği ekleme Ekle sekmesindeki Çizimler grubunda SmartArt'ı tıklatın. SmartArt Grafiği Seçme galerisinde, Hiyerarşi'yi tıklatın, bir kuruluş şeması düzenini (Kuruluş Şeması gibi) tıklatın ve Tamam'ı tıklatın. Metninizi girmek için aşağıdakilerden birini yapın: SmartArt grafiğindeki şekli tıklatın ve metninizi yazın. Metin bölmesindeki [Metin] öğesini tıklatın ve metninizi yazın. Metni başka bir konumdan veya programdan kopyalayın, Metin bölmesindeki [Metin] öğesini tıklatın ve metninizi yapıştırın.

146 Özel karakterler

147 Özel Karakterler Eklemek Ekle(insert) tabında simge (symbol) butonu tıklanır.

148 Özel Karakterler Eklemek diğer simgeleri görmek için yazı tipi listesine tıklanır. simge eklemek için ilgili simgeye çift tıklanır.

149 Belge paylaşımı

150 Dosya Gönderme Word 2007 de dosya gönderme işlemi Office Düğmesi tıklanıldığında (sol üst köşede) çıkan menüden Gönder kısmı seçilerek yapılır. Burada 4 farklı seçenek karşımıza çıkar. E-posta PDF Eki olarak E-postayla gönder XPS Eki olarak E-postayla gönder Internet Faksı

151 Dosya Gönderme E-posta Çalışmanın bir kopyasını e-posta eki olarak gönderir. PDF Eki olarak E-postayla gönder Çalışmanın bir kopyasını PDF dosya biçimine dönüştürdükten sonra e-posta eki olarak gönderir. XPS Eki olarak E-postayla gönder Çalışmanın bir kopyasını XPS dosya biçimine dönüştürdükten sonra e-posta eki olarak gönderir. Internet Faksı Çalışmayı Internet faks hizmetini kullanarak istenen bir faks numarasına gönderir.

152 Belgeleri Şifre ile Koruma Word 2007 de belge şifreleme işlemi Office Düğmesi tıklanıldığında çıkan menüden Hazırla kısmı altında bulunan Belgeyi Şifrele seçilerek yapılır. Açılan pencereye belgeyi şifrelemede kullanılacak olan parola girilir.

153 Dosya İnceleme Word 2007 de dosya inceleme işlemi Office Düğmesi tıklanıldığında çıkan menüden Hazırla kısmı altında bulunan Belgeyi İncele seçilerek yapılır. Sunucuyu görünmeyen veriler veya kişisel bilgiler açısından denetlemek için kullanılır. Açıklamalar ve düzeltmeler Belge özellikleri ve kişisel veriler Özel XML verileri Üst bilgiler, alt bilgiler Görünmeyen içerik

154 Büyük dokümanlarla çalışma

155 Çapraz referanslar Çapraz referanslar (çapraz başvurular) belgede bulunan başlık, şekil ve tablo gibi öğelere başvuruda bulunmak amacıyla kullanılır. İçerik başka bir konuma taşındığında çapraz başvurularda otomatik olarak güncelleştirilirler. Çapraz başvurular Office menüsünden Başvurular tabı altından seçilerek eklenir.

156 Çapraz referanslar Çapraz başvuru butonu tıklandığında ekrana gelen pencereden belgede bulunan başvuru yapılabilecek başlık, şekil ve tablo gibi öğelerden istenilen öğe seçilir.

157 İçindekiler hazırlama İçindekiler sayfası hazırlamak için öncelikle belge oluşturulurken metindeki başlıklara Giriş tabında bulunan seçeneklerden yazı stili olarak başlık özelliği kazandırılması gerekmektedir. İçindekiler tablosunda ana başlık ve alt başlıklar seçilen başlık düzeylerine göre karşımıza çıkacağı için burada başlık düzeylerinin ayarlanması gerekmektedir. Örnek olarak konunun ana başlığı (Başlık 1), alt başlığı (Başlık 2), ikinci alt başlığı (Başlık 3) olarak seçilmelidir.

158 İçindekiler hazırlama Başlık ayarları doğru bir şekilde yapıldıktan sonra içindekiler sayfası Başvurular tabında bulunan içindekiler butonu tıklanarak belgeye otomatik olarak eklenir. Bu menüden istenilen içindekiler stili seçilebilir. Belgede yapılan değişikliklerin içindekiler tablosunda etkili olabilmesi için içindekiler tablosu üzerinde sağ tıklanarak ya da Başvurular tabında bulunan Tabloyu Güncelleştir üzerine tıklanarak tablo güncellenebilir.

159 İndeks hazırlama İndeks tablosu oluşturmaktaki amaç okuyucunun aradığı bir kelimenin geçtiği sayfa ya da sayfalara kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Öncelikle Başvurular şeridinde ( Ribbon ) Dizin kısmında Girdiyi İşaretle seçeneğini tıklıyoruz. Şimdi ise indeks tablosunda bulunmasını istediğimiz kelimeleri yazımızın içerisinden seçip, seçtikten sonra az önce karşımıza gelen pencerede Asıl girdi kısmındaki boş kutucuğa tıklıyoruz. Tıkladığımızda aynı kelimenin oraya geçtiğini görmekteyiz. Belgemizde bulunan istediğimiz kelimenin geçtiği tüm sayfaları indekslemesi için Tümünü İşaretle butonuna tıklıyoruz. Eğer sadece işaretle dersek o anki seçmiş olduğumuz kelimeyi ve sayfasını indeksler. Bizim amacımız ise bu kelimenin tüm belge içersinde geçtiği sayfaları indekslemek. Burada istediğimiz kadar kelimeyi seçip aynı işlemleri yapabilmekteyiz.

160 İndeks hazırlama İndekslenecek kelimeler seçildikten sonra Başvurular şeridinde Dizin kısmından Dizin Ekle yi tıklıyoruz. Karşımıza Dizin penceresi gelmekte, bu pencereden; Sekme öncüsü: İndeks tablosunun sekme öncüsü belirtilebilir. ( nokta, düz çizgi ya da yok vb. ) Biçimler: İndeks tablosunun biçimi seçilebilir. ( süslü, modern, klasik vb. ) Sütunlar: İndeks tablosunun sütun sayısı belirtilebilir. Buradan istenilen özellikler verilir ve Tamam butonuna tıklanıp indeks tablosu oluşturulur.

161 Yer imleri Yer imleri (işaretleri), daha sonra başvurmak üzere adlandırdığınız ve tanımladığınız bir metnin konumunu veya seçimini tanımlar. Örneğin daha sonra düzeltmek istediğiniz bir metni tanımlamak için yer işareti kullanabilirsiniz. Metnin yerini belirlemek için belgeyi kaydırmak yerine Yer işareti iletişim kutusunu kullanarak söz konusu metne ulaşabilirsiniz. Yer işaretlerine çapraz başvurular da ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir belgeye yer işareti ekledikten sonra o yer işaretine çapraz başvurular oluşturarak metin içinde başka yerlerden o yer işaretine başvurabilirsiniz.

162 Yer imleri Yer işareti atamak istediğiniz metin veya öğeyi seçin veya yer işareti eklemek istediğiniz yeri tıklatın. Ekle sekmesinin Bağlantılar grubunda Yer İşareti'ni tıklatın. Yer işareti adı altında bir ad seçin veya kendiniz bir ad yazın. Yer işareti adları bir harfle başlamalıdır ve sayı içerebilir. Yer işareti adında boşluk olamaz. Ancak, sözcükleri ayırmak için alt çizgi kullanabilirsiniz (örneğin, "İlk_başlık"). Ekle düğmesini tıklatın.

163 Adres Mektup birleştirme

164 Adres Mektup birleştirme Adres listenizdeki e-posta alıcılarına kişiselleştirilmiş e-posta göndermek istiyorsanız, e-posta iletilerini oluşturmak için adres mektup birleştirme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Her ileti aynı tür bilgiye sahip olmakla beraber iletilerin içeriği benzersizdir. Örneğin, müşterilerinize ait e- postalarda her ileti müşterinin adına hitap edecek şekilde kişiselleştirilebilir. Her iletideki benzersiz bilgiler bir veri dosyasındaki girişlerden gelmektedir. Ayrıca, adres mektup birleştirme özelliğine sahip e-posta iletileri, her kullanıcının söz konusu iletilerin tek alıcısı olduğu bağımsız bir postadır. Bu, bir e-postayı alıcı grubuna yayınlamaktan veya alıcıları iletinin gizli karbon kopya satırında gizlemekten farklıdır.

165 Adres Mektup birleştirme Adres mektup birleştirmeyi gerçekleştirmek için Postalama sekmesindeki komutlar kullanılır. Adres mektup birleştirmeyi işlem süresince size adım adım yardımcı olacak Adres Mektup Birleştirme görev bölmesi kullanılarak gerçekleştirilebilir. Görev bölmesini kullanmak için Postalar sekmesinde önce Adres Mektup Birleştirmeyi Başlat'ı, ardından Adım Adım Adres Mektup Birleştirme Sihirbazı'nı tıklatın. İşlemin 1.Adımında Belge türü seç öğesi altındaki E-posta iletileri seçeneğini tıklatın.

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İÇİNDEKİLER 3.1. Biçimlendirme... 4 3.1.1. Metin... 4 3.1.1.1. Grafiksel Nesnelerin Metin Hizalama Seçenekleri... 4 3.1.1.2. Bul Değiştir özelliğini kullanma

Detaylı

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR.

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR. EXCEL DOKÜMAN ALTTADIR DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. DERSTE YAPILAN ÖRNEKLERE http://obis.bayar.edu.tr/notlar/excelornekcalismalar/ ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi

BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi Dersin Amacı Bilişim sistemlerinin hayatımızdaki önemi yatsınamaz. Herhangi bir mesleğin

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA İÇERİK Word Programı Penceresinde Bulunan Elemanların Tanıtımı Menüler,, İçerik ve Uygulamaları Dosya, Düzen ve Görünüm Menülerinin İçerikleri

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu 2009 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgedeki bilgiler haber verilmeksizin değiştirilebilir ve ABBYY Software House kendi adına hiçbir taahhüt taşımamaktadır. Bu

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı

ABBYY FineReader 11. Kullanıcı Kılavuzu. 2011 ABBYY. Tüm hakları saklıdır.

ABBYY FineReader 11. Kullanıcı Kılavuzu. 2011 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. ABBYY FineReader 11 Kullanıcı Kılavuzu 2011 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgedeki bilgiler haber verilmeksizin değiştirilebilir ve ABBYY Software House kendi adına hiçbir taahhüt taşımamaktadır. Bu

Detaylı

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları 378 Bölüm 12: araçları (Kalem ve şekil araçları) vektör şekilleri oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak verir. Şekillerle, şekil katmanlarında ve yollar olarak çalışabilirsiniz; ayrıca boyama araçlarıyla

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş

Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Bölüm 2: Bilgisayar Kullanımı ve Dosya Yönetimi / İşletim Sistemi Hazırlayanlar: Levent Emmungil ve Orçun Madran Bu konuyu bitirdiğinizde; Bilgisayarı nasıl kullanacağınızı öğrenebilecek, Dosyaların nasıl

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2011 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır.

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. Grup Haritası Aracı www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. İçindekiler: Giriş sayfa 1 Grup Haritası Erişim sayfa 2 Grup Haritasını Görüntüleme sayfa 3 Araç Çubuğu Simgeleri sayfa 5 Sütunlar

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

SURFCAM VELOCİTY. Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım. Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası

SURFCAM VELOCİTY. Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım. Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası SURFCAM VELOCİTY Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası Tasarım Alanı: İşlenecek parçanın çizildiği ve bütün görsel olayların meydana geldiği yerdir. Noktasal Koordinatlar: SURFCAM

Detaylı

TEBEOS Kullanım Kılavuzu

TEBEOS Kullanım Kılavuzu TEBEOS Kullanım Kılavuzu Türk Eczacıları Birliğinin Meslektaşlarına Ücretsiz Hizmetidir. TeBEoS Sayfa 1 1. Sayım İşlemleri Stok sayım işlemlerinin yapılabilmesi için tebeos programından muhasebe ve stok

Detaylı