Londra Metal Borsası haftaya, artan jeopolitik riskler ve düşen EUR/USD paritesine rağmen güçlü bir başlangıç yaptı.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Londra Metal Borsası haftaya, artan jeopolitik riskler ve düşen EUR/USD paritesine rağmen güçlü bir başlangıç yaptı."

Transkript

1 Bu sayıda: Temel Metallere Kısa Bir Bakış ABD Janet Yellen ın Konuşmasından Önemli Notlar Çin GSYİH Büyümesi Devam Edecek mi? Alüminyum Firarda Bakır Önemli Direncinin Hemen Üstünde İşlem Görüyor Çinko Parlıyor Nikel Tekrar Yükseliş Gelir mi? Endonezya İhracat Üzerindeki 6 Aylık Yasağı Kaldırıyor mu? July 22, 2014 TEMEL METALLERE KISA BİR BAKIŞ Londra Metal Borsası haftaya, artan jeopolitik riskler ve düşen EUR/USD paritesine rağmen güçlü bir başlangıç yaptı. Haftanın ilk işlem gününde en hızlı yükselen metaller çinko ve alüminyum kontratlarıydı. 3 aylık çinko fiyatları tekrar 2300 USD/ton seviyesinin hemen üzerinde işlem görürken, 3 aylık alüminyum fiyatları nihayet 2000 USD/ton direncini aşmayı başardı. Yakın bir süreye kadar nikel, kurşun ve kalay ile parallel ilerliyorken, Endonezya da seçimlerin sonuçlarının açıklanmasına yaklaşıldıkça cazibesini kaybetmeye başladı. Önemli yükselişler kaydettikten sonra, şu anda düzeltme dönemine giren nikeli halen en çok politik gelişmeler etkilemeye devam ediyor. Genel olarak nikelde fiyatlarının destek seviyelerine çekilmesini ve sağlıklı bir yükselişin ancak bundan sonra başlayabileceğini düşünüyorum.

2 Önümüzdeki birkaç hafta LME işlemleri açısından yaz döneminde fazla bir talep olmaması nedeniyle sönük geçebilir. Yine de alüminyum ve çinkodaki hareketler diğer metallere göre ön planda olacaktır. Jeopolitik riskler kısa vadede kar realizasyonları için bir fırsat olarak görülecektir. Alüminyum, çinko ve bakırsa diğer metallere göre daha oynak fiyat hareketleri gerçekleşebilir. Endüstriyel metaller jeopolitik risklerle negatif yönlü korelasyona sahiptir. ABD YELLEN IN KONUŞMASINDAN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR Geçtiğimiz hafta FED Başkanı Yellen, işgücü piyasasının sağlıklı olmaktan halen uzak olduğunu belirtti ve gevşek para politikasının maaşlarda artış kaydedilinceye ve diğer çalışma şartları işçiler için cazip hale gelinceye kadar, sürdürülmesinin gerektiği imasında bulundu. Ancak öte yandan, muhtemel bir faiz artışının zamanlaması ile ilgili beklentiler değişmiş değil. Piyasa yorumcuları halen faiz artışının 2015 in iki yarısından hangisinde gelecebileceğine dair farklı görüşler belirtiyorlar. FED le ilgili yorumların şu anda piyasa tarafından çok ciddiye alınmadığı ve ABD hisse senedi piyasalarının sağlıklı ekonomik veriler geldikçe yeni rekorlar kırabileceği görüşündeyim. Düşük faiz politikası, sıkı para politikasına geçiş için yeni bir tür müdahale gerektirmeden, en azından bir yıl daha sürdürülebilir. Daha da önemlisi, mevcutta iyileşen piyasa şartlarında, işe alma ve maaş verilerinde beklenmedik şekilde bir artış yaşanması kimseyi şaşırtmamalı. FED in gelişen piyasalarda paniğe neden olmamak için Güvercin ifadelerle zaman geçirdiğini düşünüyorum. ABD Çalışma Bakanlığı nın en son raporu, işsizlik başvurularının 12 Temmuz haftasında, olan beklentinin aksine, düşüş göstererek e ulaştığını gösteriyor ki bu durum da bizim görüşümüzü destekliyor. UNITED STATES INITIAL JOBLESS CLAIMS Kaynek : ABD çalışma Bakanlığı Öte yandan ABD ekonomisindeki olumlu görünüme, geçen ayki konut başlangıçları ve inşaat izinlerini gösteren başka bir raporla gölge düştü. ABD ekonomisinin bu yönü, diğer kısımlar ile örtüşmüyor. Akla gelen sore şu : Bunun etkisi ne kadar ciddi olabilir? Konut verilerinin, tüketici güveni ve büyüme verileri üzerinde çok büyük bir etkisi bulunmadığı görüşündeyim. Ayrıca, açıklanan veriler, ABD tüketici harcamaları Haziran ayı içerisinde güçlü bir artış kaydettiğini gösteriyor.

3 Kıssadan hisse; ABD ekonomisi güçlenen temel veriler ışığında, artık eskisi kadar kırılgan bir yapı taşımıyor. ÇİN GSYİH BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK Mİ? Çin in Gayrisafi Yurtiçi Hasıla büyümesi 16 Temmuz da açıklanmıştı. Çin Milli İstatistik Dairesi verilerine göre, Çin 2014 ün 2. yarısında %7.5 büyüdü. Geçen yılın aynı döneminde %7.4 olan büyüme rakamı, Çin in Nisan ayında açıkladığı teşvik paketi ile küçük de olsa bir artış kaydetti. ÇİN YILLIK GSYİH BÜYÜME ORANLARI Kaynak : Çin Milli İstatistik Dairesi Yılın ilk yarısındaki zayıf veriden sonra, Çin hükümeti büyümeye yönelik olarak, arasında demiryolu ağının genişletilmesi ve kamu konut inşaatı projelerinin de bulunduğu bir dizi küçük teşvik paketi açıklamıştı. Demiryolu ağının genişletilmesi projesi, alüminyuma olan talebi arttırdı. Bu gelişme şu an alüminyum fiyatlarına da yansımış durumda. İhracat büyümesi Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında bir geri çekilme yaşamış ancak imalat/üretim rakamları Haziran da büyüme kaydetmişti. Yine de, büyümenin kalıcı olabilmesi için Çin hükümetinin teşviklerine bir sure daha devam etmesi beklenebilir. Başbakan Li Keqiang, 2014 için hedeflenen %7.4 lük büyüme rakamının minimum seviye olduğunun altını çiziyor. Bu durum da devletin yeni teşvik paketleri konusunda ileri adım atacağının bir göstergesi. Çin ekonomisinin emtia fiyatlarını destekleyeceğini düşünüyorum. ALÜMİNYUM FİRARDA P.tesi günü açıklanan Uluslararası Alüminyum Enstitüsü (IAI) verilerine göre toplam alüminyum üretimi düşerek milyon ton oldu. Mayıs ayında dünya üretimi milyon ton olmuştu. (thousand tons) June.14 May.14 June.13 Production 2,009 2,093 2,041

4 analysis by Anıl Ceyhan 2013 haziran itibariyle 2014 aynı dönemde ton düşüş kaydedildi. IAI YE GÖRE ALÜMİNYUM STOKLARI 4,000 3,500 3,000 2,500 2,000 1,500 1, Yukarıdaki grafik bize IAI verilerine göre rapor edilen alüminyum stoklarının düşüş trendinde olduğu gösteriyor. Diğer taraftan Çin in etkisi ile talepte artış gözleniyor. Bu resime bakarak alüminyumda temel göstergelerin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Alüminyum fiyatlarının yılın 2. Yarısında 2000 USD seviyesinin üzerinde kamasını bekliyoruz. BAKIR DİRENCİNİN HEMEN ÜSTÜNDE İŞLEM GÖRÜYOR Geçtiğimiz hafta 3 aylık bakır kontratı Çin den gelen zayıf veriler ve jeopolitik risklerin etkisi ile üç hafta içerisindeki en düşük seviyelerine çekildi. Bu haftanın başlangıcında ise iyimser beklentiler kırmızı metali yeniden USD seviyesinin üzerine taşıdı. Bakır, yakın vadelerde oluşan pozitif fiyatların etkisi ile yukarı beklentisini koruyor. Bakır kontratı bu hafta yeniden Backwardation pozisyonuna geçerken, Morgan Stanley yılın 2. Yarısı için ortalama 7055 USD, tüm yıl için ortalama 7400 USD fiyat seviyelerini öngörüyor. Bakırda benim 2. Yarı ortalama beklentim ise USD (en son bakır özel raporunda belirttiğim gibi ) Temel göstergeler açısından da incelendiğinde bakır güçlü görünüyor. ABD den gelen güçlü talep ve 2 yıllık en düşük seviyeye ulaşan stok seviyeleri götergelerden en önemli olanları. Ayrıca, önceki raporlarda belirttiğim gibi, bakır piyasasındaki şirket birleşmeleri ve satın almalarında göze çarpan bir hareketlilik sözkonusu ki bud a bakır fiyatlarına yansıyacak önemli bir factor. Bakır, USD seviyesinde alıcı buluyor.

5 TECK BAKIR STOKLARINI YÜKSLTİYOR Kanada nın farklı ürünlerde en büyük bakır ve çinko üreticisi olan Teck firması, 2013 yılında tüm madenlerinden ton bakır Bu sıralar Teck, Peru daki Zafranal madeninden hisse alarak mevcudiyetini arttırıyor. Teck, madenin %50 lik hissesine sahip. ÇİN Lİ MMG LAS BAMBAS MADENİNİ SATIN ALIYOR Bir başka cesaret verici satın alma / birleşme ise Çin den geldi. MMG şirketi, Peru daki Las Bambas madenini ortaklarından onay ile 5.85 milyar USD ye satın alıyor. Las bambas madeninin 2015 te üretime geçmesi öngörülürken, yıllık tonluk kapasite ile 20 yıl çalıştırılması bekleniyor da ise kapasitenin tona çıkabileceği belirtiliyor. Bu satın almalar bakır piyasası için somut bir güven yaratıyor. Beklenenin aksine, bakırda arz fazlası olabileceği görüşüne katılmıyorum. Yeni kapasitelerin piyasaya ekleneceği doğru ancak talebin gelişen ekonomilerin etkisi ile arzı geçmesi daha muhtemel. Bununla beraber bakır üretimi yapılan madenlerin yaklaşık %25 iüretime devam edemeyecek düzeyde eski. BAKIR NEWMONT ENDONEZYA İHTİLAFI Birkaç ay once ABD li bakır üreticisi NewMont Mining Endonezya da üretimini durdurmuş ve yeni ihracat vergisi uygulamasını hakim kararı ile çözme yoluna başvurmuştu. Bu hafta Endonezya devleti ihtilaf çözülmesi için NewMont üzerindeki baskısını arttırarak, eğer siparişlerin kalan kısmını nakletmezse, şirketin lisansını iptal edebileceğini duyurdu. Endonezya nın yeni başkanının, ki seçimlerin sonucu yakında açıklanacak, bu ihtilafa nasıl yaklaşacağı önem taşıyor. Duyumlara göre müstakbel hükümet ABD li şirket ile anlaşma yoluna gitmek istiyor. Yeni ihracat kanunundan once NewMont un 2014 için öngörülen kapasitesi ton aralığındaydı.

6 ÇİNKO IŞILDIYOR 3 aylık çinko kontratı LME deki stokların azalması ile 16 aylık zirve noktasına ulaştı. Yıl sonuna gelindikçe çinko arzının bu yıl beklenenden daha büyük bir açık vereceği tahmin ediliyor ün ilk çeyreğinde çinko piyasası ton açık verdi. Uluslararası Kurşun ve Çinko Birliği nin daha once 2013 sonunda çinko piyasasının açık vereceğini duyurmasına rağmen, bu beklenti fiyatlara yakın zamana kadar yansımamıştı. Bunun nedeni ise, açıklama yapıldığında LME stoklarının halen civarında oluşuydu. Bu yıl ise LME stokları geçen hafta itibariyle ton seviyesinde. Bu önemli bir gelişme çünkü Haywood Securities den Stefan Ioannou ya göre dünya çinko stoklarının %60 I LME antrepolarında tutuluyor. LME stokları 2013 ortalarından beri düşüş göstermesine rağmen, çinko bu göstergeyi yeni fiyatlamaya başladı. LME ZINC WAREHOUSE LEVEL NİKEL YUKARI HAREKET HALA MÜMKÜN Endonezya hükümeti Ocak ayında sürpriz bir kararla cevher nikel ihracatını direct olarak yasaklayan bir kararname çıkartmıştı. Bu yasak LME fiyatlarında %55 lik bir artışa neden olmuş ve fiyatlar daha sonra düzeltme hareketine girerek %15 geri çekilmişti.

7 Bu gelişme dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin i beyaz metali stoklamak konusunda harekete geçirdi. %75 I paslanmaz çelik üretiminde kullanılan nikelin Çin tarafından stoklanması fiyatlarda ani yükselişe neden oldu. İhracat yasağının kaldırılması yakın zamanda pek olası değil çünkü hükğmet için yarışan tüm partiler yasağın devamından yana. Nikel Destek seviyelerine yaklaştıkça, örneğin USD, buradan uzun pozisyonların alınabileceğini düşünüyorum USD seviyesi ayrıca gösterge niteliği taşıyan önemli bir destek noktası ve fiyatların bu seviyenin üzerinde kalması yukarı trendi destekliyor. Aşağıdaki grafiği incelediğimizde, 50 günlük ortalamanın 200 günlük ortalamanın üzerinde olduğunu görüyoruz ki bu da yakın gelecekte fiyatların güçleneceğine dair bir gösterge. 3 AYLIK NİKEL KONTRATI GRAFİĞİ

METALSMARKET HAFTALIK RAPOR

METALSMARKET HAFTALIK RAPOR FOMC TOPLANTISI SONRASI VE TEMEL METALLER BAKIR FİRARDA ÇİNKO'DA ARZ FAZLASI ENDİŞESİ BİTTİ Mİ? KALAY : DİRENÇ KIRILDIĞI ANDA... FOMC SONRASI VE TEMEL METALLER FED tahvil alım programının hızını erken

Detaylı

METALSMARKET HAFTALIK RAPOR

METALSMARKET HAFTALIK RAPOR TEMEL METALLER MERCEK ALTINDA BAKIR FAKİR ADAMIN ALTINI OLMAYA DEVAM EDECEK Mİ? ALUMİNYUM UN KEYİFSİZ GELECEĞİ ÇİNKO - ARZ FAZLASI YÜK OLMAYA DEVAM EDİYOR MU? NİKEL YÜKSEK RİSK YÜKSEK... KALAY, PARILTILI

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 10 Temmuz 2015 19:00. Yunanistan "Hayır" dedi

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 10 Temmuz 2015 19:00. Yunanistan Hayır dedi HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 10 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Yunanistan "Hayır" dedi Yunan vatandaşlar kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları

Detaylı

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 07 Temmuz 2014, Sayı: 27

Ekonomi Bülteni. 07 Temmuz 2014, Sayı: 27 Ekonomi Bülteni, Sayı: 7 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi & Strateji Enflasyon Verisinden Sonra Merkez Bankası nın Oyun Planı Değişir mi? Ekonomik Araştırma ve

Detaylı

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir.

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta da veri akışlarına dayalı oluşan hareketlerin görüldüğü kısmen dalgalı bir seyir vardı. Bu haftanın şüphesiz en önemli olayı Tarımdışı

Detaylı

Hisseler? Evet, Ama Düzeltmeden Sonra

Hisseler? Evet, Ama Düzeltmeden Sonra Hisseler? Evet, Ama Düzeltmeden Sonra Sene sonları genelde bir sonraki 12 ay için tahmin yapma zamanıdır; en iyi yatırım fırsatlarını tahmin etmek, stratejiler planlamak ve portföyümüzü gözden geçirmek

Detaylı

2015 Mayıs Ayı Beklenti Raporu

2015 Mayıs Ayı Beklenti Raporu TEMEL ANALİZ Değerli Yatırımcılar, 2015 yılının her ayı finansal varlıklar açısından epeyce hareketli geçmektedir. Makro-ekonomik gelişmelerin varlıklar üzerindeki etkileri, mevcut fiyatlamaların daha

Detaylı

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 İçindekiler Sayfa Giriş 2 Haziran Ayı Özeti 3-4 Temmuz ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-7 Ekonomik Takvim

Detaylı

Salı günü, Japonya dan faiz kararı açıklanacak, değişiklik beklenmiyor. Ayrıca,Salı günü İngiltere den enflasyon verisi gelecek,%2 beklentisi var.

Salı günü, Japonya dan faiz kararı açıklanacak, değişiklik beklenmiyor. Ayrıca,Salı günü İngiltere den enflasyon verisi gelecek,%2 beklentisi var. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta kısmen karışık seyir izlendi. Geçen haftanın en önemli olayı Janet Yellen in FED Başkanı olarak yaptığı ilk konuşma ve sonrasında

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 21 Temmuz 2014, Sayı: 29

Ekonomi Bülteni. 21 Temmuz 2014, Sayı: 29 Ekonomi Bülteni, Sayı: 29 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi & Strateji FED in Faizleri Arttırmaya Başlaması Her şeyin Sonu mu? Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr.

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

30 Aralık 2013 03 Ocak 2014

30 Aralık 2013 03 Ocak 2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta başında da önce olumlu seyir ve yeni rekorlar fakat haftanın ortasında ise Çin den gelen olumsuz büyüme rakamlarına bağlanabilecek

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009 HAFTALIK GÖRÜNÜM T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ 06 13 Temmuz 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Küresel krizin etkisiyle 2008 in son çeyreğinde %6.2 küçülen Türkiye

Detaylı

AYLIK BÜLTEN NASIL BAKMAK İSTERSEN!!! TEMMUZ

AYLIK BÜLTEN NASIL BAKMAK İSTERSEN!!! TEMMUZ AYLIK BÜLTEN NASIL BAKMAK İSTERSEN!!! TEMMUZ 2013 Yıl:7 Sayı:80 HAZIRLAYANLAR Mehmet Baki ATILAL Araştırma, Bölüm Başkanı m.baki@turkishyatirim.com 0 (212) 315 10 71 Başak ERÇEVİK Araştırma, Uzman b.ercevik@turkishyatirim.com

Detaylı

AĞUSTOS 2014- AYLIK RAPOR

AĞUSTOS 2014- AYLIK RAPOR AĞUSTOS 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 Giriş Sayfa İçindekiler 2 Temmuz Ayı Özeti 3-4 Ağustos ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-6 Ekonomik Takvim

Detaylı

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA...

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda veri trafiğinin yoğun geçtiği bir haftayı geride bıraktık. Teker teker bölgelere kısaca değinecek olursak; ABD tarafında,

Detaylı

1 Eylül - 5 Eylül 2014

1 Eylül - 5 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta ABD tarafından açıklanan verilere baktığımızda haftaya beklentilerin altında kalan Yeni Konut Satışları verisiyle

Detaylı

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü.

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta kısmen karışık seyir izlendi. ABD verileri ve FED den gelen açıklamaların global düzeyde yine yön tayin edici olduğun bir hafta daha

Detaylı

17 Kasım - 21 Kasım 2014

17 Kasım - 21 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda ekonomik veri trafiğinin yoğun olmadığı bir hafta geçirdik. Açıklanan veriler arasında ABD den açıklanan verilere

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 17 Mart 2014, Sayı: 11. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi & Strateji

Ekonomi Bülteni. 17 Mart 2014, Sayı: 11. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi & Strateji Ekonomi Bülteni, Sayı: 11 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi & Strateji GOÜ lere Yatırım Yapmak İçin Doğru Zaman mı? Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan

Detaylı

HAZİRAN - 2014 HAZİRAN 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI

HAZİRAN - 2014 HAZİRAN 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI HAZİRAN - 2014 HAZİRAN 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 İçindekiler Sayfa Giriş 2 Mayıs Ayı Özeti 3-4 Haziran ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-6

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 14 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin Baa3 kredi notunu ve negatif

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 07 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart faiz artışı için Eylül ayının uygun olacağını

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 15 Ağustos 2011, Sayı: 30. Yurtdışı Gelişmeler. Yurtiçi Gelişmeler. Finansal Göstergeler. Haftalık Görünüm

Ekonomi Bülteni. 15 Ağustos 2011, Sayı: 30. Yurtdışı Gelişmeler. Yurtiçi Gelişmeler. Finansal Göstergeler. Haftalık Görünüm Ekonomi Bülteni, Sayı: 30 Yurtdışı Gelişmeler Yurtiçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Görünüm Cari Açık Gündemden Düşüyor MB nin Yeni Yol Haritası Makro Ekonomi & Strateji Ekonomik Araştırma ve

Detaylı

KASIM 2014 - AYLIK RAPOR

KASIM 2014 - AYLIK RAPOR KASIM 2014 - AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 Giriş Sayfa İçindekiler 2 Ekim Ayı Özeti 3-4 Kasım ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-6 Ekonomik Takvim 7 ANALİZ

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. EKONOMİK GELİŞMELER ÖZET DEĞERLENDİRME RAPORU ŞUBAT 2010/II HAZIRLAYANLAR Mustafa ŞİMŞEK Fulya BAYRAKTAR Faruk SEKMEN EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Şubat 2010

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 29 Eylül 2014, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler

Ekonomi Bülteni. 29 Eylül 2014, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Ekonomi Bülteni, Sayı: 39 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

2015 Ağustos Ayı Beklenti Raporu

2015 Ağustos Ayı Beklenti Raporu TEMEL ANALİZ Yatırımcı Psikolojisi Çarpık Düşünce 1 Yatırım psikolojisini sizlere daha kolay anlatabilmek adına bazı işlem stratejileri ve güncel gelişmeler üzerinden kurgusal bir hikâye hazırladık. Burada

Detaylı

Haftanın Gündemi-Beklentiler

Haftanın Gündemi-Beklentiler 14 Ağustos 2015 Haftanın Gündemi-Beklentiler Siyasi belirsizliğin kur ve faizler üzerindeki etkisi izlenirken; TCMB toplantısı var... Küresel piyasalarda Çin in para birimini devalüe etmesi ve bunun etkileri

Detaylı