Türk Seramik Sektörü ve Geleceği. H. Zeynep BODUR OKYAY Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı 01 Temmuz 2010, Eskişehir

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türk Seramik Sektörü ve Geleceği. H. Zeynep BODUR OKYAY Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı 01 Temmuz 2010, Eskişehir"

Transkript

1 Türk Seramik Sektörü ve Geleceği H. Zeynep BODUR OKYAY Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı 01 Temmuz 2010, Eskişehir

2 Dünya Seramik Sektörü ve Alt Kırılımları Seramik Karo: İtalya, İspanya, Türkiye, Brezilya ve Çin egemenliği altındadır. Sofra ve Süs Eşyaları: Taklit ürünler ve uzakdoğudan gelen sağlıksız ürünler tarafından tehdit edilmektedir Seramik Karo 15 Sofra ve Süs Eşyaları 7 Seramik Sağlık Gereçleri 21 Refrakter 33 Teknik Seramik ve İzolatör Toplam Pazar: 142 Milyar $ Seramik Sağlık Gereçleri: Ülkelerin önüne, çoğunlukla yatırım fonlarının yönetimindeki uluslararası firmalar geçmiştir. Refrakter: Avrupa merkezli firmaların hakimiyeti sözkonusudur. Teknik Seramik ve İzolatör: Seramiğin kullanım alanlarını geliştirmeye odaklanan İngiltere, Almanya, Kuzey Avrupa ve ABD, teknik seramik alanında liderdirler.

3 Dünyada Seramik Sektörünü Şekillendiren Trendler Başta İtalyan üreticiler olmak üzere, yurtdışına yapılan yatırımlar artmaktadır. Global oyuncu olarak hareket eden üreticiler oluşmaktadır. Enerji maliyetleri artmaktadır. Ekonomik krizle birlikte talep daralması Orta ve alt segmentteki fiyat baskısına karşı maliyetlere odaklanma Üst segmentte yenilikçi ürün tasarımları, banyo kültürü Ticari bariyerlerin azalması Çin, Hindistan, İran ve Mısır ın artan gücü Çevreci ürünler için artan talep Kyoto protokolü çerçevesinde yüksek karbon salınımının üretim maliyetine etkisi Enerji tasarrufu sağlayan yapı malzemeleri

4 Dünyada Seramik Sektörünü Şekillendiren Trendler Enerji yoğun bir sektör olmaya devam edecek. Sektörde ölçek ekonomisi önemlidir. Lojistik maliyetleri nedeniyle, hammaddeye ve pazara yakınlık önemlidir. Fiyatlar üzerindeki baskı sürecek. Düşük fiyatlı ülkelerin rekabeti artacak. Tarife dışı engellerin artışı bekleniyor. Outsourcing artacak. İkame ürünlerden özellikle parke ve diğer kaplama malzemelerinin rekabeti artacak. Katma değeri yüksek ürünlere yöneldikçe sermaye yoğunluğu artmakta. Hammadde fiyatlarında artış trendi var. Su tüketimi üzerinde baskı artmaktadır. Sektörde sabit maliyetlerin payı %40 tır.

5 Türkiye Seramik Haritası Ülkemizin 24 ilinde; 1. Seramik Kaplama Malzemeleri 2. Seramik Sağlık Gereçleri 3. Sofra ve Süs Eşyaları 4. Teknik Seramik ve İzolatör 5. Refrakter ve Tuğla sektörlerinde faaliyet gösteren 92 üretim tesisi bulunmaktadır.

6 Türkiye Seramik Sektörü Üretim Üretim Üretim DÜNYA AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE (milyon $) % (milyon $) % (milyon $) % Seramik Karo % % % Sofra ve Süs Eşyaları % % % Seramik Sağlık Gereçleri % % % Refrakter % % % Teknik Seramik ve İzolatör % % 60 2% Toplam % % % Türk seramik karo sektörü, dünya çapında üretimde 9. ve ihracatta 4. sıradadır. Türk seramik sağlık gereçleri sektörü dünyanın 5. büyük ihracatçısı konumundadır. Sofra ve süs eşyaları ile refrakter sektörlerinin Avrupa da ciddi bir payı bulunmaktadır. Yaklaşık 230 milyon $ lık teknik seramik pazarının bulunduğu Türkiye, teknik seramik ihtiyacının %93 ünü ithal etmektedir. Seramik sektörünün bu alt grubu, geliştirilmeye ihtiyaç duymaktadır.

7 Türkiye Seramik Sektörü Kapasite Üretim İç Pazar İhracat Üretim Değeri İhracat Değeri (1.000 ton) (1.000 ton) (1.000 ton) (1.000 ton) (milyon $) (milyon $) Seramik Karo Sofra ve Süs Eşyaları Seramik Sağlık Gereçleri Refrakter Teknik Seramik ve İzolatör Toplam Seramik Hammaddeleri Genel Toplam Sektörlerin ihracat içindeki payları: Seramik Karo %49, Sofra ve Süs Eşyaları %8, Seramik Sağlık Gereçleri %21, Refrakter %9, Hammadde % Tüm seramik sektörü, miktarsal olarak üretiminin %38,7 sini ihraç etmektedir.

8 İhraç Ürünlerde Kullanılan Yerli Kaynak Değerleri Katma Değer = İhracat Değeri İthal Girdiler

9 İstihdam ve Verimlilik İstihdam Verimlilik AB TÜRKİYE AB TÜRKİYE (1.000 kişi) (1.000 kişi) ($/kişi) ($/kişi) Seramik Karo 67 9, Sofra ve Süs Eşyaları 31 7, Seramik Sağlık Gereçleri 28 6, Sektörün doğrudan istihdam ettiği kişi dir. Sektöre hizmet veren diğer iş alanları (hammadde, yarı mamül, nakliyeciler, dağıtım kanalı, ustalar vs.) ile birlikte değerlendirildiğinde, doğrudan ve dolaylı olarak toplam kişi istihdam edilmektedir. Refrakter 26 2, Teknik Seramik ve İzolatör 10 0, Toplam ,

10 Türkiye Seramik Sektörü Kapasite Üretim Kapasite Atıl Kapasitenin Atıl Kapasite Kullanım Oranı Üretim Değeri (1.000 ton) (1.000 ton) (%) (1.000 ton) (milyon $) Seramik Karo ,2% Sofra ve Süs Eşyaları ,7% 8 48 Seramik Sağlık Gereçleri ,8% Refrakter ,0% Teknik Seramik ve İzolatör ,7% 6 23 Toplam ,6% Kaplama malzemelerinde 155 milyon m2 ve sağlık gereçlerinde ton üretim kapasite atıl vaziyette beklemektedir. Atıl olan bu kapasitelerin bugünkü kuruluş değerleri 1,25 milyar dolar tutarındadır. Bu kadar kullanılmayan kapasite mevcut iken sektörde yeni yatırımların yapılması beklenilmemelidir. Bu kapasiteler kullanıma girdiğinde bin yeni işçi iş bulabilecek, 1 milyar dolara yakın ek üretim piyasaya çıkacaktır.

11 Türkiye Seramik Karo Sektörü (m2) 400,0 350,0 300,0 250,0 200,0 150,0 100,0 50,0 0, yılları arasında kapasite kullanım oranı; Max. (2005) = %84,2 Min. (2009) = %59,9 Kapasite Üretimden iç pazara satışlar Üretimden dış pazara satışlar Kapasite Fazlası ,5 112,0 52,5 62, ,0 164,0 96,9 49, ,0 118,5 63,9 181,6

12 İllere Göre Seramik Karo Üretim Kapasitesi (m2) Toplam Kapasite (2000): m Toplam Kapasite (2009): m2 Çanakkale Bilecik İzmir Eskişehir Uşak Kütahya Manisa Aydın Yozgat

13 İllere Göre Kapasite Kullanımı (2009) Toplam Kapasite Kullanım Oranı: %59, Atıl Kapasite Üretim Bilecik Çanakkale Eskişehir Manisa İzmir Uşak Kütahya Aydın Yozgat

14 Türkiye Seramik Sağlık Gereçleri Sektörü

15 Türkiye Seramik Sofra ve Süs Eşyası Sektörü

16 Türkiye Refrakter Sektörü

17 Türkiye Teknik Seramik Sektörü

18 Türkiye Seramik Hammadde Sektörü Seramikte kullanılan 4 ana hammadde: Kil, Kaolen, Feldspat ve Kuvartz. Türkiye de kaolin kaynakları Çanakkale ve Balıkesir bölgesindedir. Kil yatakları İstanbul, Şile ve Bilecik bölgesinde bulunmaktadır. Feldspat konusunda Türkiye çok şanslı bir konumdadır. Dünyadaki toplam feldspat ın %14 ü Türkiye dedir ve Türkiye ülke bazında en büyük sodyum feldspat rezervine sahip durumdadır. Diğer bir hammadde olan kuvars ta da Türkiye zengin yataklara sahiptir.

19 Seramik Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri

20 Konular Enerji Maliyeti Taşımacılık Altyapısı Tanıtım Ürün Geliştirme ve Ar-Ge Hammadde Stratejik Planının Oluşturulması Dış Pazarda Rekabetçiliğin Korunması Piyasa Gözetim ve Denetimi Katma Değeri Yüksek Ürünlerin Payının Arttırılması İhracat Yapılan Ülkelerin Çeşitlendirilmesi Değişen Pazar Yapısı Teşvikler Kümelenme

21 Enerji maliyeti Ülkemizdeki doğalgaz enerji maliyeti, AB ülkelerine kıyasla daha yüksektir. AB ülkelerinde yoğun enerji kullanan sektörlerde doğal gaz enerjisi vergiden muaftır. Sanayide kullanılan gazın %15 ini tüketen ve enerjinin maliyet içindeki payı %25-30 seviyesinde olan seramik sektörü, enerji yoğun bir sektör olduğu için, enerji maliyetleri rekabet gücünü doğrudan etkilemektedir. Öneri: 27 AB ülkesinde olduğu gibi (ısıtma ve aydınlatma hariç) proseste kullanılan doğalgaz üzerindeki vergi yükü kaldırılmalı veya en azından hafifletilmelidir.

22 Taşımacılık Altyapısı Yaklaşık 16 milyon ton üretimi ile seramik sektörü, taşıma sektörünün en önemli müşterilerinden biridir. Karayolu pahalı bir taşıma şeklidir ve ülkemizde demiryolları yetersizdir. Özellikle limanlara açılmada hızlı, temiz ve ucuz taşıma altyapısına ihtiyaç bulunmaktadır. Öneri: Devletimizin ve ilgili kamu kurumlarımızın, ulaştırma altyapısına yönelik planlama ve uygulama adımları, sektör temsilcilerinin de katılımı sağlanarak kurgulanmalı ve tüm sektörün menfaatleri göz önüne alınarak hayata geçirilmelidir. Üretim ve hammadde bölgelerinin demiryolu ağları ile limanlara kavuşması özellikle önemlidir. Kısa vadede,yakıt üzerinden alınan vergilerin azaltılması çok faydalı olacaktır.

23 Tanıtım Dünya da tek çatı altında en büyük üretim tesisleri Türkiye dedir. Ancak ülkemizin dünyadaki marka algısı ve yerli firmalarımızın sınırlı marka gücü nedeniyle, sözkonusu miktarsal büyüklük cirosal büyüklüklere dönüşememektedir. Öneri: Turquality programının, sadece münferit markaları değil, aynı zamanda bir bütün olarak Made in Turkey algısını yükseltecek girişimleri de ele almasını bekliyoruz.

24 Ürün Geliştirme ve Ar-Ge: Üniversite ve Sanayi arasındaki işbirliği imkanları, daha fazla gelişmeye müsaittir. Üniversitelerin seramik alanındaki araştırmalarının önceliklendirilmesi, desteklenmesi ve ticarileştirilmesi için sistematik bir altyapıya ihtiyaç vardır. Küçük ve orta ölçekli firmaların, yeni ürün geliştirme ve Ar-Ge konularına ayırabilecekleri kaynakları kısıtlıdır. Öneri: Üretici şirketlerin ortak olduğu ve yönettiği Seramik Araştırma Merkezi (SAM) üniversiteler ile sanayi kuruluşları arasında köprü görevi görmektedir. SAM ve benzeri kuruluşların imkanlarına, tüm sektör rahatça erişebilmelidir. Tasarım alanında da, örneğin trendleri yakından takip edebilmek adına Istanbul da, yine tüm sektörün kullanımına açık bir yapı oluşturulmalıdır.

25 Hammadde Stratejik Planının Oluşturulması Hammadde varlığının korunması ve geliştirilmesi, sürdürülebilir rekabetin ön şartıdır. Kritik hammaddeler için bir stratejik yol haritasına ihtiyaç bulunmaktadır. Değerli rezerv alanlarımız, farklı amaçlı kullanım nedeniyle, tehdit altındadır. Öneri: MTA ve SERHAM (Seramik Cam ve Çimento Hammaddeleri Üreticileri Derneği) işbirliği ile Hammadde Stratejik Planı oluşturulmalıdır.

26 Dış Pazarda Rekabetçiliğin Korunması Öneri: Sektörün düşük faizli işletme kredilerine ihtiyacı bulunmaktadır. İhracatın finansman imkanlarının genişletilmesi amacıyla ticari sistemdeki fonların Türk Eximbank garantisi altında, ihracatın finansmanına kanalize edilmesi için Eximbank ile bankaların sigortalı ihracatın finansmanı konusunda işbirliği anlaşmaları imzalamalıdırlar.

27 Piyasa Gözetim ve Denetimi Piyasa gözetimi ve denetimi ile kalitesiz ve güvensiz ürünlerin ülkemize girişini engelleyecek bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. İnsan, bitki ve hayvan sağlığı ve güvenliği ile tüketicinin ve çevrenin daha iyi korunması temin edilmelidir. Konular hızlı bir biçimde sonuçlandırılmalıdır. Öneri: Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, bu tür Piyasa Gözetimi ve Denetimi faaliyetlerini ihbar beklemeden, ürünlerin konularıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ve yardımlarıyla birlikte ve düzenli olarak sürdürmelidir.

28 Katma Değeri Yüksek Ürünlerin Payının Arttırılması Yapılan yatırımlar milli sermaye olduğu için, kapasite kullanım oranlarının ve verimlilik seviyelerinin dikkatle izlenmesi gerekmektedir. Yeni kapasite yaratılırken, doğru ve sağlıklı yatırımlar yapılmalıdır. Öneri: Sektörde Ar-Ge, innovasyon ve markalaşma ön plana çıkartılarak katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi, iç ve dış pazarlara bunların satılması Türk seramik sektörünün profilini yükseltecek ve kazancını artıracaktır. Devlet tarafından verilecek teşviklerde bu hususun göz önüne alınması gerekir.

29 İhracat Yapılan Ülkelerin Çeşitlendirilmesi Pazarlara girişe engel unsurların, ikili ülke anlaşmaları ile giderilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Öneri: AB ile yapmış olduğumuz Gümrük Birliği Anlaşması ndaki ilgili maddeleri gözden geçirerek, AB nin Serbest Ticaret Anlaşması(STA) yapacağı ülkeler ile Türkiye nin de eş zamanlı olarak STA yapabilmesi sağlanmalıdır. Türkiye nin STA yapacağımız ülkelerle 5-7 yıl gibi zamanları beklemeden daha kısa vadelerde gümrük vergi oranlarının sıfırlanması talep edilmelidir. STA yapmış olduğumuz ülkelerin kendi aralarında grup kurarak birbirlerine daha iyi gümrük vergileri uygulamaları halinde aynı oranların bize de uygulanmasının temin edilmesi gereklidir.

30 Değişen Pazar Yapısı Sektörümüzde Yapı Marketlerin (DIY) gücü artarken, dağıtım kanalları ve pazarın yapısı da değişmektedir. Yapı Marketlerin üreticiler üzerindeki fiyat baskısı arttıkça, ilerleyen dönemde kar marjlarının daha da azalması riski sözkonusudur. Üreticiler giderek OEM tedarikçi konuma gelmektedirler.

31 Teşvikler Yeni teşvik yasasında ise, sektörün faaliyette bulunduğu tüm iller teşvik kapsamına girmiş ve haksız rekabet önemli ölçüde engellenmiştir. Sektördeki arz fazlası ve daralan kar marjları dikkate alındığında, yeni haksız rekabet doğuracak uygulamalar önlenmelidir.

32 İllerdeki Kurulu Kapasite, Teşvik Bölgeleri ve Kümelenme Alanı SERAMİK KÜMESİ TEŞVİK BÖLGESİ

33 Kümelenme SERAMĠK KARO SERAMĠK SAĞLIK GEREÇLERĠ Firma Kapasite Kapasite Üretim Değeri Firma Kapasite Kapasite Üretim Değeri Kapasite Kapasite Sayısı (m2) (1.000 ton) (milyon $) Sayısı (parça) (1.000 ton) (milyon $) Bilecik % % 124 Kütahya % % 14 EskiĢehir % % 23 Toplam % % 161 Çanakkale % % 40 Çankırı % 208 Manisa % % 28 Ġzmir % % 32 Ġstanbul % 69 UĢak % 152 Zonguldak/Bartın % 39 Kayseri % 34 Çorum % 31 Aydın % 23 Yozgat % 16 Tekirdağ % 12 Ordu % 9 Sakarya % 5 Diyarbakır % 4 Kırklareli % 6 Kocaeli % 2 Adana 1 Toplam % % 474

34 Firma Sayısı SERAMĠK KARO SERAMĠK SAĞLIK GEREÇLERĠ SOFRA VE SÜS EġYALARI TEKNĠK SERAMĠK REFRAKTER TOPLAM Üretim Üretim Üretim Üretim Üretim Firma Firma Firma Firma Firma Üretim Kapasite Değeri Kapasite Değeri Kapasite Değeri Kapasite Değeri Kapasite Değeri Sayısı Sayısı Sayısı Sayısı Sayısı Değeri (milyon $) (milyon $) (milyon $) (milyon $) (milyon $) Üretim Değeri (milyon $) Bilecik 10 23% % % % % 586 Kütahya 2 4% % % % % 366 Eskişehir 5 10% % % % 197 Toplam 17 38% % % % % % Çanakkale 2 16% % % % 345 Çankırı 1 13% % 208 Manisa 2 10% % % 5 4 7% 205 İzmir 2 12% % % 5 5 8% 228 İstanbul 5 15% % % % % 343 Uşak 3 9% % 152 Zonguldak 2 8% % % 67 Konya 2 19% % 58 Kayseri 3 7% % 34 Çorum 1 7% % 31 Aydın 1 1% % 23 Ankara 1 27% % 16 Yozgat 1 1% % 16 Tekirdağ 1 3% % 12 Ordu 2 2% 9 2 0% 9 Sakarya 1 1% 5 1 0% 5 Diyarbakır 1 1% 4 1 0% 4 Kırklareli 1 1% 6 1 0% 6 Kocaeli 1 0% 2 1 0% 2 Adana 1 1 0% 0 Toplam % % % % % % 2.915

35 Kümelenme İspanya daki seramik kümesi sektörün %93 ünü, İtalya daki seramik iş kümesi sektörün %85 ini temsil ederken, Eskişehir Bilecik-Kütahya kümesinin sektörü kapsama oranı %39 dur. Mevcut kurulu tesislerin ekonomik ve sosyal nedenlerle başka bölgelere taşınması mümkün değildir. Kümelenme projesi, küme bölgesi dışında kalan %61 lik kesime karşı, haksız rekabet durumu yaratmamalıdır.

36 Kümelenme Kümelenme desteklerinin dağıtım mekanizmaları, ölçütleri ve desteğin kapsamı gibi hususlarda gereken hukuki düzenlemeler yapılırken; doğal rekabetçi piyasa dinamikleri içinde gerçekleşmesi mümkün olmayan ve sektörde haksız rekabet doğurabilecek yönlendirmeler konusunda azami hassasiyet gösterilmelidir. Kümelenme, sektörü bölmemelidir.

37 Kümelenme Öneri: Kümelenme projesinin tüm sektörü kapsayacak bir model ile geliştirilmesi, Bazı Avrupa ülkelerinde farklı sektörler için uygulanan modelde olduğu gibi bölge ayrımı yapılmadan ülkemizdeki tüm üreticileri içerisine alan Türkiye Seramik Sektörü Ulusal Kümesi kurulması

38 TEŞEKKÜRLER

Türkiye Seramik Federasyonu adına sizleri saygı ile selamlıyorum.

Türkiye Seramik Federasyonu adına sizleri saygı ile selamlıyorum. SLAYT 1: Sayın Bakan, Sayın Valilerimiz, Değerli Milletvekilleri, Müsteşarımız ve Oda Başkanlarımız, Sektörümüze destek veren Saygıdeğer Bakanlık Mensupları, SERFED e bağlı Derneklerimizin Başkanları,

Detaylı

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI SERAMİK SAĞLIK GERÇLERİ SEKTÖRÜ DOKUZUNCU KALKINMA PLANI (2007-2013)

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI SERAMİK SAĞLIK GERÇLERİ SEKTÖRÜ DOKUZUNCU KALKINMA PLANI (2007-2013) DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI SERAMİK SAĞLIK GERÇLERİ SEKTÖRÜ DOKUZUNCU KALKINMA PLANI (2007-2013) İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 3 2. MEVCUT DURUM VE SORUNLAR... 3 2.1. Mevcut Durum... 3 2.1.1. Kuruluş

Detaylı

VII. TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI VIII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI

VII. TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI VIII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI VII. TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI VIII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI TOBB Yayın No : 2015/248 TOBB yayın için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir. Tel : 0.312 218 20 00 Faks : 0.312 218

Detaylı

TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016

TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016 TÜRKİYE DEMİR ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012 2016 KISALTMALAR AB ABD Ar Ge BSTB BOTAŞ ÇEBİD DÇHD DÇÜD EPDK GSMH GSYH GTİP HM KOSGEB KOBİ OAİB STK TALSAD TCDD

Detaylı

TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI

TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE DEMİR-ÇELİK VE DEMİR DIŞI METALLER SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 Türkiye Demir-Çelik ve Demir Dışı Metaller Sektörü Strateji

Detaylı

3 Temmuz 2009 - Arama Konferansı Bulguların Derlenmesi

3 Temmuz 2009 - Arama Konferansı Bulguların Derlenmesi Seramik Tanıtım Grubu 3 Temmuz 2009 - Arama Konferansı Bulguların Derlenmesi İÇERİK Yönetici Özeti Marka Özdeşleştirme Metodu ile Rekabet Analizi ve Vizyon Belirlenmesi Hedef Pazarların Tespiti ve Önceliklendirilmesi

Detaylı

TÜRKİYE AMBALAJ MECLİSİ

TÜRKİYE AMBALAJ MECLİSİ TÜRKİYE AMBALAJ MECLİSİ Ambalaj sektörünü; Türkiye nin En Büyük 1000 Sanayi Kuruluşu listesindeki 54 kuruluş, Türkiye nin En Büyük 500 Şirketi listesindeki 30 şirket, Türkiye nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi

Detaylı

ESKİŞEHİR BİLECİK KÜTAHYA SERAMİK İŞ KÜMESİ LOJİSTİK PROJESİ. Sonuç Raporu. 23 Ocak 2013

ESKİŞEHİR BİLECİK KÜTAHYA SERAMİK İŞ KÜMESİ LOJİSTİK PROJESİ. Sonuç Raporu. 23 Ocak 2013 ESKİŞEHİR BİLECİK KÜTAHYA SERAMİK İŞ KÜMESİ LOJİSTİK PROJESİ Sonuç Raporu 23 Ocak 2013 Doç. Dr. Bülent Çatay Doç. Dr. Güvenç Şahin ÖNSÖZ Üç aylık bir çalışma sonucunda Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma

Detaylı

VII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI

VII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI VII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI TOBB Yayın No: 2014/215 TOBB yayınları için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir. Tel : (0312) 218 20 00 Faks : (0312) 218 20 64 internet : www.tobb.org.tr

Detaylı

MERMER SEKTÖRÜNDE KATMA DEĞERİN VE İHRACATIN ARTIRILMASI

MERMER SEKTÖRÜNDE KATMA DEĞERİN VE İHRACATIN ARTIRILMASI MERMER SEKTÖRÜNDE KATMA DEĞERİN VE İHRACATIN ARTIRILMASI HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Belkıs ÖZKARA (Koordinatör) Doç. Dr. Duygu KIZILDAĞ Yrd.Doç.Dr. Fikret YAMAN Öğr.Gör. Liyaddin YEŞİLKAYA Öğr.Gör. Gökay

Detaylı

REL EKONOMİ ŞURASI V.TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASIV 8 ARALIK 2010

REL EKONOMİ ŞURASI V.TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASIV 8 ARALIK 2010 REL EKONOMİ ŞURASI V.TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASIV ASI V.TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI V.TÜRKİYE SEKTÖRE RKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI V.TÜRKİYE SEKTÖREL EKONO REL EKONOMİ ŞURASI V.TÜRKİYE SEKTÖREL

Detaylı

TÜRKİYE TEKSTİL, HAZIRGİYİM VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRLERİ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI

TÜRKİYE TEKSTİL, HAZIRGİYİM VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRLERİ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI TÜRKİYE TEKSTİL, HAZIRGİYİM VE DERİ ÜRÜNLERİ SEKTÖRLERİ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2015 2018 SANAYİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 1 İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... 4 GRAFİKLER LİSTESİ... 4 KISALTMALAR LİSTESİ...

Detaylı

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS I Eski Buğday Pazarı Bu rapor, Konya Ticaret Borsası tarafından T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı nın desteği ile ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

Detaylı

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ TÜRKİYE MAKİNA SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2011-2014 ŞUBAT 2011 1 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 2. MEVCUT DURUM... 8 2.1. DÜNYA MAKİNA SANAYİ... 8 2.1.1. Makina Sanayi Dünya

Detaylı

MOBİLYA SEKTÖRÜ RAPORU (2014/1)

MOBİLYA SEKTÖRÜ RAPORU (2014/1) T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI MOBİLYA SEKTÖRÜ RAPORU (2014/1) Sektörel Raporlar ve Analizler Serisi 1 İÇİNDEKİLER Tablolar Listesi... 3 Şekiller Listesi... 3 Kısaltmalar Listesi... 4 YÖNETİCİ

Detaylı

ÇELİK BORU SEKTÖR RAPORU (2013)

ÇELİK BORU SEKTÖR RAPORU (2013) ÇELİK BORU SEKTÖR RAPORU (2013) ÇELİK BORU İMALATÇILARI DERNEĞİ Sayfa 0 Çelik Boru Sanayii 1. Giriş 1.1.Sektörün Tanımı Çelikten mamul borular; kullanım alanlarına, boyutlarına ve üretim yöntemlerine göre,

Detaylı

ONUNCU KALKINMA PLANI (2014-2018) Temmuz 2013 ÖZET RAPOR

ONUNCU KALKINMA PLANI (2014-2018) Temmuz 2013 ÖZET RAPOR ONUNCU KALKINMA PLANI (2014-2018) Temmuz 2013 ÖZET RAPOR 1. Giriş... 2 2. Plan Öncesi Dönemde Türkiye de Ekonomik ve Sosyal Gelişmeler... 2 3. Planın Temel Amaçları ve İlkeleri... 3 4. Küresel Enerji Sisteminde

Detaylı

KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI

KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI ŞUBAT 2013 İÇİNDEKİLER 1. ERDEMİR TANITIMI... 3 2. TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜ... 4 3. TÜRKİYENİN 2023 HEDEFİNDE ÇELİK SEKTÖRÜNÜN ROLÜ...

Detaylı

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi Tarih: 09.11.2006 Bilgi Raporu Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU Hazırlayan: Seyida TURAN OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU GİRİŞ Dünyadaki

Detaylı

VIII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI

VIII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI TOBB Yayın No : 2015/248 ISBN No : 978-605-137-366-9 TOBB yayın için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir. Tel : 0.312 218 20 00 Faks : 0.312 218 20 64 İnternet : www.tobb.org.tr TOBB yayınlarına

Detaylı

YAPI VE YAPI MALZEMELERİ SEKTÖR RAPORU

YAPI VE YAPI MALZEMELERİ SEKTÖR RAPORU 2012 YAPI VE YAPI MALZEMELERİ SEKTÖR RAPORU Bu rapor, EEN/SPA/10/SMESENV/283469 sayılı PRISM Sözleşmesi kapsamında, proje ortağı Doğu Marmara ABİGEM tarafından hazırlanmıştır. ĠÇĠNDEKĠLER 1. TÜRKĠYE DE

Detaylı

MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ MAKİNE SEKTÖRÜNDE REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ 04 Haziran 2014 Eskişehir İhtiyaç Analizi Raporu Makine Sektöründe Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin

Detaylı

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Sayfa 0/ 45 Bu çalışma, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı Doğrudan

Detaylı

ORTA VADELİ PROGRAM (2012-2014)

ORTA VADELİ PROGRAM (2012-2014) ORTA VADELİ PROGRAM (2012-2014) GİRİŞ Son bir yıllık dönemde dünya ekonomisinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ayrışmanın belirginleştiği, uluslararası ekonomik ve finansal politikalarda

Detaylı

2023 TÜRKİYE İHRACAT STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

2023 TÜRKİYE İHRACAT STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 2023 TÜRKİYE İHRACAT STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Bakan Sunuşu Dünyada son yıllarda ulaşım, haberleşme ve bilişim alanlarında yaşanan gelişmelere paralel olarak küresel

Detaylı

ELAZIĞ MERMER RAPORU. Sektörel Araştırmalar Serisi-2 FIRAT KALKINMA AJANSI DEVELOPMENT AGENCY

ELAZIĞ MERMER RAPORU. Sektörel Araştırmalar Serisi-2 FIRAT KALKINMA AJANSI DEVELOPMENT AGENCY ELAZIĞ MERMER RAPORU Sektörel Araştırmalar Serisi-2 FIRAT ELAZIĞ MERMER RAPORU Sektörel Araştırmalar Serisi-2 ELAZIĞ / 2011 HAZIRLAYANLAR Fırat Üniversitesi Dış Ticaret Program Başkanı Z. Aytaç KİŞMAN

Detaylı

Bolu nun Üretici KOBİ leri Dışa Açılıyor

Bolu nun Üretici KOBİ leri Dışa Açılıyor Bolu nun Üretici KOBİ leri Dışa Açılıyor Dış Ticaret Sektör Analiz Raporu Giray Reşat 14 1. Giriş Dünya ekonomisi geçtiğimiz son çeyrek yüzyılda meydana gelen önemli küresel değişimlere ev sahipliği yapmaktadır.

Detaylı

TÜRKİYE ÇELİK BORU SANAYİİ

TÜRKİYE ÇELİK BORU SANAYİİ TÜRKİYE ÇELİK BORU SANAYİİ Çelik Boru Sanayii 1. Giriş 1.1.Sektörün Tanımı Çelikten mamul borular; kullanım alanlarına, boyutlarına ve üretim yöntemlerine göre, aşağıdaki şekilde sınıflandırılmaktadır.

Detaylı

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 2012 1 İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... 2 GRAFİKLER LİSTESİ...

Detaylı

TÜRKİYE TARIM SEKTÖRÜ RAPORU

TÜRKİYE TARIM SEKTÖRÜ RAPORU TÜRKİYE TARIM SEKTÖRÜ RAPORU 2013 TÜRKİYE TARIM SEKTÖRÜ RAPORU 2013 ISBN: 978-605-137-388-1 TOBB Yayın No: 2014/230 TOBB yayınları için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir. Tel : (0312) 218

Detaylı