HASAN TAŞTAN MEHMET ÜNAL

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "08071084 HASAN TAŞTAN 08071028 MEHMET ÜNAL"

Transkript

1 HASAN TAŞTAN MEHMET ÜNAL

2 Soyak Grubu Soyak Topluluğu 1961 yılında kuruldu ve gayrimenkul, enerji, çimento ve döküm olmak üzere dört sektörde faaliyet göstermektedir. Soyak Topluluğu, çevreye ve toplum değerlerine saygılı çalışmalarla sürdürülebilir gelişmeye ve daha iyi bir geleceğe katkıda bulunmak olarak belirlediği kurumsal stratejisinden yola çıkarak, ulusal ve uluslararası boyutlarda edinmiş olduğu güvenilir ve istikrarlı yapısından taviz vermeden kalıcı hizmetler vermeye devam etmektedir. Soyak Topluluğu'nun 2009 yılı 9.ay itibariyle rakamsal büyüklüklerine baktığımızda, aktif büyüklüğü Milyon TL'dir. Soyak Topluluğu şirketlerinin rakamsal büyüklüklerinin yanı sıra, müşteri odaklı ve verimliliği merkez alarak kurumsal yönetişim ilkelerine dayanan bir yönetim yaklaşımı vardır. Bu yaklaşım; sadece maddi kazanımlarla değil, bütün toplumun yararlandığı ve yararlanacağı sosyal sorumluluk anlayışı ile değer kazanmakta ve gelişmektedir. Bu kapsamda, yeni nesillere bilinçli bir yaşam anlayışını aktarmak amacıyla özellikle eğitim ve çevre alanında yoğunlaşan toplumsal sorumluluk projeleri hayata geçirilmektedir. 14 şirketi ve yaklaşık 1500 çalışanı ile Soyak Topluluğu, dinamik insan kaynağı ve teknolojik altyapısıyla marka değeri oluşturulması ve müşteri sadakati yaratılmasına odaklanmıştır. Sahip olduğu şirketlerle, uluslararası bir kurum olma vizyonuna sahip olarak gelişimini istikrarlı çalışmalarla sürdürmektedir.

3 Devam Eden Projeler Soyak Evostar Soyak Mavişehir Optimus Soyak Soho Soyak Blue Soyak Park Aparts Soyak Siesta 1 Soyak Siesta 2 Soyak Siesta 3

4 Soyak Evostar

5 Soyak Evostar Projelendirme Konsept Projesi ve Mimari Proje: TAGO Mimarlık Peyzaj Mimarisi: S. Ata Turak İç Mimari Proje: Brigitte Weber Mimarlık Yapı Denetim: Mavişehir Yapı Denetim (Osman Akbaşak) Altyapı: Statik: Key Proje Ltd. Şti. Elektrik: Elektra Müh. Ltd. Şti. Mekanik: ERSA Müh.Tes. San.Tic. Ltd.Şti. Pazarlama Konsept Geliştirme Danışmanlığı ve Reklam Ajansı: Alaaddin Adworks İletişim Ajansı: G7 İletişim Danışmanlık

6

7 1)Entegrasyon Soyak yönetim ekibi yaklaşık 15 kişi. (Çaycısı ve sekreteri dahil) İşveren: Emlak Konut İşi Alan: Soyak Holding Alt yüklenici: Şentürkler İnşaat Soyak İnşaat Şentürk İnşaat a işi devrediyor. Kademeli olarak, Şentürk İnşaat Soyak İnşaat a karşı sorumlu, Soyak İnşaat Emlak Konut GYO a karşı sorumlu ve arsa Emlak Konuta ait. Bütün inşaat imalatları ve malzeme teminleriyle Şentürk İnşaat ilgileniyor, sadece demir teminiyle Soyak İnşaat ilgileniyor. Emlak konut ihale düzenleyip arsayı teklife açıyor, ve hasılat paylaşımı üzerinden gelen tekliflere göre kendine en fazla kazandıracak olanı seçiyor.

8 Entegrasyon Şeması

9

10 2)Proje Kapsam 8 Blok/ 1000 Konut Arsa Alanı: m² Emsal: 1.5 İnşaat Alanı : m² 2 Açık Havuz Açık ve kapalı otoparklar Setler ve bitkisel peyzajlar Blokların cephelerinde ısı yalıtımı olarak 10 cm taş yünü üzerine grenli boya Cephedeki kayıtları yakalamak için bazı yerlerde 5 bazı yerlerde 10cm taş yünü kullanılmış. Malzeme konusunda Soyak ın bonkör bir firma olduğunu söylüyor. Malzemeden aksesuarlara kadar kaliteli ürünler kullanılmış.

11 3)Zaman Süre planlamalarına göre uygulamada gecikme yaşandığında Soyak İnşaat Emlak Konut GYO a karşı sorumlu oluyor. Sözleşmede gecikme cezaları belirtilmiş, ancak bu cezalar çok yüklü miktarlar değil, Soyak İnşaat yaşanan gecikmelerde cezalar konusunda değil de daha çok imaj konusunda çekincelere sahip. Soyak İnşaat a Tarihinde yer teslimi yapılıyor ve süre 36 ay olarak belirleniyor. Şu an 6-7 aylık bir gecikme söz konusu ve inşaatın 1 aya bitmesi planlanıyor. Süre planlamada MS Project kullanılmış.

12 4)Maliyet Tüm daireler satıldığında elde edilecek gelirin 400 milyon lira olacağı tahmin ediliyor. 400 milyon liranın 100 milyon lirası arsa bedeli olarak Emlak Konuta verilecek. Mesela 400 milyon lira ciro yapıldı diyelim: 300 milyon lirası Soyak İnşaat ın 100 milyon lirası Emlak Konut GYO nun 350 milyon ciro yapıldı diyelim: 250 milyon lirası Soyak İnşaat ın 100 milyon lirası Emlak Konut GYO nun 450 milyon ciro yapıldı diyelim Soyak İnşaat ın Emlak Konut GYO nun Yani belirlenen bedelden düşük gelir elde edilirse Emlak Konut bundan etkilenmiyor, ancak belirlenen fiyattan yüksek gelir elde edildiğinde, orana göre Emlak Konut bu fazlalıktan payını alıyor. Dokunulamayan ortak bir banka hesabı var. Satış gelirleri buraya yatırılıyor. Soyak İnşaat öncelikle kendi imkanlarıyla inşaata başlıyor, pursantaj yöntemiyle oluşturulan ve toplamı %100 e ulaşan yüzdeler tamamlandıkça bu hesaptan hak edişlerini alıp ödemelerini yapıyor. Pursantajın içinde bir sürü iş kalemi var ve her biri kendi aralarında da çeşitleniyor: Kaba Yapı, İnce Yapı, Mekanik, Elektrik, Çevre Düzeni gibi genel iş kalemlerinin altında ilgili kalemle ilgili detaylandırılmış İşler mevcut ve tüm bu işlerin yüzdelerinin toplamları %100

13 Genel olarak giderlere baktığımızda: Yüklenicilerin keşifleri için ödenenler, Alandaki dere ıslahatının giderleri, Personel giderleri, Reklam giderleri, Yapım giderleri, Alt yüklenicilere ödenenler Soyak İnşaat ın yönetiminin giderleri vs. Bu tür hesapları, maliyet işlemlerini Soyak İnşaat ın genel merkezindeki muhasebe birimi yönetmekte ve kontrol etmektedir.

14 5)İletişim Yazışmaların dili yabancı şirketler olmadığı için Türkçe. İç iletişim genelde maille hallediliyor, ancak Emlak Konut GYO ve alt yüklenicilerle olan iletişim, yazılı ve onaylı maillerle ve belgelerle yürütülmekte. Şentürkler İnşaat malzemeleri sipariş etmeden Soyak İnşaat tan onay alıyor. Zaten sözleşmede de 3-4 alternatifli malzeme/ürün belirtilmiş oluyor. Bunun dışında sipariş edilecek olanlar onaylanmıyor. Siparişler için axapta programı kullanılıyor. Malzeme ihtiyacı olduğunu belirleyen kişi siparişi bu programa giriyor, bu programda üst kademelerin onayını aldıktan sonra siparişe izin veriyor. İş teslim, iş başlama gibi belgeler var. Bunlar ardışık belgeler. Toplantılar her zaman şantiyede yapılıyor, Soyak İnşaat ın genel merkezine adam çağırma gibi bir davranış yok. Şantiyelere ayrı işleyen birer makine gözüyle bakılıyor ve her işin toplantıları yerinde yapılıyor, gerektiğinde üst düzey yöneticiler şantiyeye geliyor. Haftalık ve aylık toplantılar var.

15 Geçici Kabul: İşler tahminen %95 seviyesine geldiğinde ve ürünler kullanıma engel olmayan bir duruma kavuştuğunda, alt yüklenici geçici kabul için başvuruyor. Ve geçici kabul heyeti oluşturuluyor, Alt yüklenici geçici kabulü sürekli kabul ettirmeye çalışıyor, çünkü gecikme cezalarından kaçınmak istiyor, günlük cezalar var ve miktarları oldukça caydırıcı. Oluşturulan heyet sahayı geziyor, %100 e göre eksik ve kusurlar tespit ediliyor, ve bunların parasal değeri hesaplanıyor, yani kuruşlandırılıyor. Geçici kabul tespitlerinden sonra eksikler için genelde 10 ila 30 gün bir süre veriliyor, Alt yüklenici bu eksikleri tamamlamadığı takdirde daha önce alt yüklenicinin verdiği teminat bozdurularak İşveren eksik işleri kendi yaptırıyor. Alt yüklenicinin işvereniyle oluşturduğu sözleşmede %2 lik bir nakit teminat veya %4 lük bir teminat mektubu tanımlanıyor. Bu teminat mektubunu veya nakit teminatı alt yüklenici bankaya veriyor, ve alt yüklenici işini tamamlamadığında işveren bu teminatı çözdürüp eksik işleri tamamlayabiliyor. Genelde teminat nakit olarak verilmez %4 lük teminat mektubu olarak verilir. Kesin kabul geçtikten sonra 1 sene içinde kullanıcıların tüm şikayetlerini, ve eksiklerini alt yüklenici onarmak/ tamamlamak zorunda.

16 6)RİSK İş kazaları gibi oluşacak risklerden en başta Şantiye şefi sorumlu. Ama sözleşmelerle bu sorumluluğun bir kısmını devredebiliyor. Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri şirketiyle çalışılıyor. Kapıda ambulans ve sağlık personelleri bulunuyor. Alt yüklenicinin de iş güvenliği ekipleri mevcut.

17 7)Temin ve Sözleşme Sözleşme Anahtar Teslim üzerinden. Elde edilecek gelirin %26 sı Emlak Konut GYO nun %74 ü Soyak İnşaat ın olacak şekilde bir sözleşme imzalanmış. Sözleşmeler idari ve teknik şartnameler olmak üzere 2 ye ayrılıyor. İdari sözleşmede, sözleşmeyle ilgili cezalar, süreler, ihalenin şekli, işin bedeli, hakkedişler, teminatlar, işin bitişi gibi konular yer almakta. Teknik şartnamede ise; her işin detayı yazar, beton, betonun dozajı, demir, kullanılacak malzemeler, yapılacak her iş detaylı olarak tanımlanıyor.

18 8)KALİTE Kalite en başta alt yüklenicinin seçiminden başlar. Yönetim ekibine iş bitişlerde teslimler oluyor, mekanik kısımlar mekaniğe, elektrik işleri elektrik liderine teslim ediliyor. Ve üretim uygun yapılmışsa onaylama teslim formlarıyla onaylanıyor. Süreç içersinde bir kalite kontrol anlayışı hakim ama ürün bittikten sonra da bir kontrol durumu var. Bu kontrolde spot- check anlayışı hakim. Yani 1000 dairenin kontrolü fiziksel açıdan mümkün olmadığı için aralarından bazı daireleri seçip sadece onları kontrol edebiliyorlar. Bütün proje yönetim ekibi kontrolör, herkes üretimin dahil olduğu kısmının kalitesini denetliyor ve o kısmın sorumlusu.

19 9)PROJENİN YÖNETİMİ İLE İLGİLİ EKİBİN GÖZLEM VE ELEŞTİRİLERİ Organizasyonel şemada ayrı bir kontrol ekibi tanımlanması gerektiğini düşünüyorlar. Proje yönetiminin en büyük dezavantajı, proje yönetimi anlayışının yeni bir B planına çok fırsat tanımaması, yani altyükleniciyi seçtikten sonra herhangi bir kısımda işler ters giderse, normal bir işçiyle muhattab olur gibi işten çıkartamıyorsunuz diyorlar. Yani bir anlamda bir işçiyle yaşadığınız problem, avukatları olan, yönetim birimleri olan büyük bir şirketle yaşadığınız probleme kolayca dönüşebileceğini düşünüyorlar. SOYAK İnşaat ın teslim sonrası müşteri hizmetleri gibi bir hizmeti var ve konuşulan kişiler bu hizmeti şirketin imajı açısından çok değerli buluyorlar, bir call center kurulmuş, kullanıma başladıktan çok sonra da bir şikayet gelse Soyak İnşaat ın ekibi temin ettiği malzemelerle onarımı yapıyor veya ürünü değiştiriyor. Soyak İnşaat bu malzemeleri en baştan ayırıyor ve depoluyor, bir sorun gerçekleştiğinde bu ayrılan malzemelerle duruma müdahale ediliyor, konuştuğum yöneticiler bunun da bir kalite yönetimi olduğunu düşünüyorlar.

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46 Röportaj Yapılan Kişi: Proje Koordinatörü Yalçın Özden (Mimar) Teknik Takım Lideri Ali Uysal (İnşaat Mühendisi)

KORUFLORYA AİLE REZİDANS VE YAŞAM MERKEZİ 08071067 CANSU BAYIR 08071050 BÜŞRA BİLGE SOFU

KORUFLORYA AİLE REZİDANS VE YAŞAM MERKEZİ 08071067 CANSU BAYIR 08071050 BÜŞRA BİLGE SOFU KORUFLORYA AİLE REZİDANS VE YAŞAM MERKEZİ 08071067 CANSU BAYIR 08071050 BÜŞRA BİLGE SOFU KORUFLORYA, Aydınlı, Metal Yapı, Arke ve Vizyonlife ortaklığının TOKİ işbirliğiyle hayata geçirdiği bir projedir.

Detaylı

06071704 ÖZNUR MEYVECİ 07071106 BUKET ÇATALBAŞ KURU

06071704 ÖZNUR MEYVECİ 07071106 BUKET ÇATALBAŞ KURU 06071704 ÖZNUR MEYVECİ 07071106 BUKET ÇATALBAŞ KURU SARPHAN FİNANS PARK PROJENİN KONUMU Proje, Ümraniye ilçesi Site Mahallesi Finans Merkezi bölgesinde, büyük ölçekli konutların, karma projelerin bulunduğu

Detaylı

KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER

KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER İstanbul 2014 KOBİ LER İÇİN TEŞVİKLER Yayın Direktörü Ensar Altun Yayın Koordinatörü Filiz Özkan Editör Nilgün Yılmaz Kitap Tasarımı Şendoğan Yazıcı Üretim Müdürü Haydar Kartal

Detaylı

AĞAOĞLU MASLAK 1453 PROJESİ NİN PROJE YAPIM YÖNETİMİ İLKELERİ KAPSAMINDA İNCELENMESİ

AĞAOĞLU MASLAK 1453 PROJESİ NİN PROJE YAPIM YÖNETİMİ İLKELERİ KAPSAMINDA İNCELENMESİ PROJE 13 30.12.2013 08071102 SEDA ARSLAN 07071103 OĞUZ BAŞIKÜÇÜK 08071123 UMUT ÖZGÜR KARAKUŞ AĞAOĞLU MASLAK 1453 PROJESİ NİN İLKELERİ KAPSAMINDA İNCELENMESİ COĞRAFİ KONUM GENEL BİLGİLER Fotoğraf.1 VAZİYET

Detaylı

PROJE 1: SOYAK KRİSTAL KULE

PROJE 1: SOYAK KRİSTAL KULE PROJE 1: SOYAK KRİSTAL KULE Hazırlayanlar: 0971027 Sinem BALKANLI 09071072 A. Çağlar BİBER 07071049 R. Onur DEDE Proje Yapım Yönetimi Kapsam: Yer: İstanbul Levent Toplam Taban Alanı: 90.000 m2 (37.000

Detaylı

İSBAK, iş süreçlerini Workcube ERP ile yönetmeye başladı.

İSBAK, iş süreçlerini Workcube ERP ile yönetmeye başladı. workcube başarı hikayesi İBB İSBAK A.Ş. İSBAK, iş süreçlerini Workcube ERP ile yönetmeye başladı. İSBAK tarafından 2012 yılında yapılan web tabanlı ERP ihalesini kazanan Workcube, başladığı İSBAK ERP projesini

Detaylı

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI İKTİSADİ KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI KÂR AMACI GÜDEN KURULUŞLARA YÖNELİK 2010 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI Başvuru Formu Referans No: TR32/10/İK01 Son Başvuru Tarihi: 10/02/2011

Detaylı

VİZYON YARINI HAZIRLIYORUZ AİLENİZ İÇİN EN İYİ SEÇİM. Türköz İnşaat ın geleceğin çehresine kattığı çizgiler Devam Eden Projeler sayfamızda...

VİZYON YARINI HAZIRLIYORUZ AİLENİZ İÇİN EN İYİ SEÇİM. Türköz İnşaat ın geleceğin çehresine kattığı çizgiler Devam Eden Projeler sayfamızda... VİZYON TÜRKÖZ İNŞAAT KURUMSAL YAYINIDIR. / MAYIS - HAZİRAN 2015 / YIL : 1 SAYI : 1 YARINI HAZIRLIYORUZ S. 5 Türköz İnşaat ın geleceğin çehresine kattığı çizgiler Devam Eden Projeler sayfamızda... AİLENİZ

Detaylı

OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş.

OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş. OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş. SERİ: II 14.1 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 01.01.2015-30.06.2015 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.

Detaylı

HĠTĠT HOLDĠNG ANONĠM ġġrketġ PĠYASA DANIġMANI RAPORU

HĠTĠT HOLDĠNG ANONĠM ġġrketġ PĠYASA DANIġMANI RAPORU HĠTĠT HOLDĠNG ANONĠM ġġrketġ PĠYASA DANIġMANI RAPORU 26 Aralık 2011 Piyasa DanıĢmanı GALATA MENKUL DEĞERLER A.ġ. Ġçindekiler 1. Raporun Konusu... 3 2. Şirket i Tanıtıcı Bilgiler... 3 2.1 Şirket in Ortaklık

Detaylı

INSA394 İnşaat Mühendisliğinde Yapım ve Ekonomi. Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Müh. Bölümü

INSA394 İnşaat Mühendisliğinde Yapım ve Ekonomi. Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Müh. Bölümü INSA394 İnşaat Mühendisliğinde Yapım ve Ekonomi Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Müh. Bölümü Organizasyon Kavramı, İnşaat Sektöründe Organizasyon, Şantiye Organizasyonuna Giriş

Detaylı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu 2013 Yılı 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı TÜM OTO KİRALAMA KURULUŞLARI DERNEĞİ YAYIN ORGANI TEMMUZ-AĞUSTOS 2013 SAYI: 69 "Operasyonel ve günlük kiralama firmaları için değer yaratmayı sürdüreceğiz" Ali Haydar BOZKURT Toyota Türkiye Pazarlama ve

Detaylı

Dengeli büyüyen bir pazar beklentisi

Dengeli büyüyen bir pazar beklentisi EDİTÖR Dengeli büyüyen bir pazar beklentisi Ekonomilerdeki büyük dalgalanmalar sanki birer tusunami gibi önüne kattığı her şeyi oradan oraya sürükleyebiliyor. En sağlam olanlar bile ayakta kalıyorlar belki

Detaylı

ARTIBIR KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR FIRSATTIR. Ocak 2015

ARTIBIR KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR FIRSATTIR. Ocak 2015 GAYRİMENKUL DEĞERLEME SEKTÖRÜNÜN ARTIBIR HABERLERİ Yıl 4 / Sayı 27/2015 Ocak 2015 KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR FIRSATTIR A ARTIBİR Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Türkiyenin Her Yerinde Bölge Koordinatörlüklerimiz,

Detaylı

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 2012 YILI RAPORU

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 2012 YILI RAPORU EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 2012 YILI RAPORU Bu rapor, 03.12.2010 tarih ve 6085 sayılı Sayıştay Kanunu uyarınca düzenlenmiş ve Rapor Değerlendirme Kurulu nun 18.9.2013 tarih ve 71 sayılı

Detaylı

KALİTE EL KİTABI Döküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 04 28.01.2010

KALİTE EL KİTABI Döküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 04 28.01.2010 Sayfa 1/25 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 1. Firma Tanıtımı... 3 2. Entegre Yönetim Sistemi Kapsamı... 3 3. Organizasyon Şeması... 4 4. ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ... 5 4.1. Genel Şartlar... 5 4.2. Dökümantasyon

Detaylı

Xerox ve Vodafone un yeni iş birliği. Xerox kalitesi Kıbrıs ta. Xerox ve IBM den global ölçekli iş birliği. Sayfa 7 de. Sayfa 5 te.

Xerox ve Vodafone un yeni iş birliği. Xerox kalitesi Kıbrıs ta. Xerox ve IBM den global ölçekli iş birliği. Sayfa 7 de. Sayfa 5 te. Xerox ve IBM den global ölçekli iş birliği Sayfa 15 te Xerox kalitesi Kıbrıs ta Sayfa 7 de Xerox ve Vodafone un yeni iş birliği Sayfa 5 te Ocak 2009 Ücretsizdir 2009 da hep birlikte daha iyiye... 2 Ocak

Detaylı

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 2011 YILI RAPORU

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 2011 YILI RAPORU EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. 2011 YILI RAPORU Bu rapor, 03.12.2010 tarih ve 6085 sayılı Sayıştay Kanunu uyarınca düzenlenmiştir. Şirketin adı Merkezi İlgili olduğu kuruluş : Emlak Konut

Detaylı

UŞAK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ STRATEJİK PLANI

UŞAK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ STRATEJİK PLANI UŞAK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ STRATEJİK PLANI 2012-2015 SUNUŞ...i STRATEJİK PLAN YAKLAŞIMI ii STRATEJİK PLANLA İLGİLİ İNCELEME YAPILAN KURUM VE KURULUŞLAR iii STRATEJİK PLANLAMA EKİBİ.iv I. GENEL BİLGİLER.

Detaylı

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012 Sayfa 1/25 İÇİNDEKİLER ISO 9001 ISO 14001 OHSAS 18001 BAŞLIK SAYFA - - - Firma Tanıtımı 3 1 1 1 Amaç ve Kapsam 4 2 2 2 Referanslar, Doküman ve Formlar 4 3 3 3 Tanımlamalar ve Kısaltmalar 5 4 4 4 Entegre

Detaylı

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ üretim - GÜÇ SANTRALLERİ I?? 38 Yüksek verimi en son teknolojiyle buluşturuyor Aynur Tekin Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, Akenerji tarafından devreye alınan 904 MW lık Erzin Doğal

Detaylı

DÜNYASI Üç Ayda Bir Yayınlanır

DÜNYASI Üç Ayda Bir Yayınlanır Ocak 2010 İş Makineleri DÜNYASI Üç Ayda Bir Yayınlanır Sayı 13 2010 u yeni umutlar ve yeni hedeflerle karşılıyoruz İş dünyasında her sektörün zorlu bir sınav verdiği 2009 yılında, her şeye rağmen Temsa

Detaylı

EDİTÖR. Sevgili okurlar; Dergimizin bu sayısında tüm müteahhitlerimizin karşılaştığı temel sorunları dosya konumuz olarak işledik.

EDİTÖR. Sevgili okurlar; Dergimizin bu sayısında tüm müteahhitlerimizin karşılaştığı temel sorunları dosya konumuz olarak işledik. EDİTÖR Sevgili okurlar; Dergimizin bu sayısında tüm müteahhitlerimizin karşılaştığı temel sorunları dosya konumuz olarak işledik. 2014 yılının ilk sayısına sorunlarımıza çözüm arayışları ile başlamak istedik.

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

YEN KAMPÜS PROJES. Röportaj: Erol ÜÇER ROBOÇANKAYA 09 PROFESYONEL KAR YER PLATFORMU 09 2. MÜHEND SL K VE TEKNOLOJ SEMPOZYUMU

YEN KAMPÜS PROJES. Röportaj: Erol ÜÇER ROBOÇANKAYA 09 PROFESYONEL KAR YER PLATFORMU 09 2. MÜHEND SL K VE TEKNOLOJ SEMPOZYUMU www.cankaya.edu.tr Sayı: 33 Temmuz 2009 ISSN 1304-9836 YEN KAMPÜS PROJES Röportaj: Erol ÜÇER ROBOÇANKAYA 09 PROFESYONEL KAR YER PLATFORMU 09 2. MÜHEND SL K VE TEKNOLOJ SEMPOZYUMU İçindekiler Yeni Kampüs

Detaylı

WORLD SARTEN. Prestij Fabrikası. Sarten Karacabey Dairy Pak 2012 / 04

WORLD SARTEN. Prestij Fabrikası. Sarten Karacabey Dairy Pak 2012 / 04 WORLD 2012 / 04 Sarten Ambalaj iç iletişim yayınıdır 4 ayda bir yayınlanır Sarten Karacabey Dairy Pak Prestij Fabrikası * Polisan CEO su Erol Mizrahi den yeni dönem büyüme planları * Kozmetikte doğal trend

Detaylı

ArGeMEN: Rekabet ve Kalkınma için Ar- Ge ve İnovasyon Mentör Ağı MENTÖRLÜK ÖYKÜLERİ

ArGeMEN: Rekabet ve Kalkınma için Ar- Ge ve İnovasyon Mentör Ağı MENTÖRLÜK ÖYKÜLERİ ArGeMEN: Rekabet ve Kalkınma için Ar- Ge ve İnovasyon Mentör Ağı MENTÖRLÜK ÖYKÜLERİ Şirin Elçi Özge Eyigün Berke Özsoy Gülenay Doğan ArGeMEN Projesi, TÜBİTAK ın Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite

Detaylı

Baştaş Başkent Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. SERİ:XI NO:29 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU.

Baştaş Başkent Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. SERİ:XI NO:29 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU. Sayfa No: 1 BAŞTAŞ BAŞKENT ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayfa No: 2 YÖNETİM KURULU Başkan : Mehmet DÜLGER (Mart 2014 - Mart 2015) Başkan Yardımcısı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ PROGRAM VE YÖNETMELİK ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

ARTIBIR DEVLET DESTEĞİ GELİYOR İLK DEFA EV ALACAKLARA. Şubat 2015

ARTIBIR DEVLET DESTEĞİ GELİYOR İLK DEFA EV ALACAKLARA. Şubat 2015 GAYRİMENKUL DEĞERLEME SEKTÖRÜNÜN ARTIBIR HABERLERİ Yıl 4 / Sayı 28/2015 Şubat 2015 İLK DEFA EV ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ GELİYOR A ARTIBİR Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Türkiyenin Her Yerinde Bölge Koordinatörlüklerimiz,

Detaylı