Doc No. KF08-002D. Portatif Ultrasonik Debimetre UFP Kurulum ve İşletim Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Doc No. KF08-002D. Portatif Ultrasonik Debimetre UFP - 20. Kurulum ve İşletim Kılavuzu"

Transkript

1 Doc No. KF08-002D Portatif Ultrasonik Debimetre UFP - 20 Kurulum ve İşletim Kılavuzu

2 Ultrasonik Debimetre Emniyet Önlemleri Aşağıdaki güvenlik önlemleri Ultrasonik Debimetrenin emniyetli bir biçimde kullanımı ile ilgili önemli bilgiler içermektedir. Bu yazıyı dikkatli bir şekilde okuyun ve burada verilen talimatlara her zaman uyun. Uygunsuz kullanım sonucunda doğabilecek yaralanma ve / veya hasarları önlemek için bu İşletim Kılavuzunda verilen talimatlara dikkatlice izleyin ve aşağıda yer alan uyarı işaretlerine ve mesajlara dikkat edin. İşletim Kılavuzundaki talimatları dikkatlice okuyun ve Ultrasonik Debimetreyi işletmeye çalışmadan önce içeriğini tam olarak anladığınızdan emin olun. Hızlı bir kaynak olarak kullanmak için bu İşletim Kılavuzunu (tercihen ekipmana yakın) erişimi kolay olan belirli bir yerde saklayın. 1. Uyarı Mesajları Ekipman üzerinde ve bu kılavuzda yer alan uyarı mesajlarının açıklamaları için aşağıdaki tabloya başvurunuz. Tehlike Uyarı Dikkat Yanlış kullanımın kullanıcıyı direk olarak öldürebileceğini ya da ciddi zarar verebileceğini belirtir. Yanlış kullanımın kullanıcıyı direk olarak öldürebileceğini ya da ciddi zarar verebileceğini belirtir. Yanlış kullanımın kullanıcıya veya ekipmana zarar verebileceğini belirtir. 2. Uyarı Etiketi Aşağıdaki uyarı etiketi ekipmana yerleştirilmiştir. Şekil 1-1 Uyarı Etiketi(1)

3 Uyarı etiketinin yerleştirilmesi aşağıdaki gibidir: Şekil. 1-2 Ana birimin arkadan görünümü (2)

4 Kullanım Tedbirleri Bu cihaz debi miktarlarının ultrason kullanılarak ölçülmesi için kullanılır. Debimetrenin emniyetli kullanımı ve optimum performansı için cihazı her zaman aşağıdaki kullanım tedbirlerine uygun şekilde kullanın. 1. Aşağıdaki koşulların bir ya da birden fazlasına uyulmaması ölçüm performansının düşmesine ya da hatalı ölçüm değerleri alınmasına sebep olabilir Şartnamede belirtilen voltaj aralığına uygun bir güç kaynağı kullanın. Cihazı önceden belirlenmiş olan ortam sıcaklığı ve rutubet değerleri dahilinde kullanın. Boruları tamamen su ile doldurun. Ölçüm sırasında ultrasonik dalgaları engelleyebilecek köpük ya da parçacıkların olmadığından emin olun. Transdüser i gerekli görülen düz boru uzunluğuna uygun olarak yerleştirin. Transdüseri titreşim ya da mekanik sarsıntıya maruz bırakmayın. Debimetre birimi, transdüseri ve kabloyu gürültü olmayan bir yere yerleştirin. 2. Ölçüm arızası olması durumunda alarm göstergeleri LCD ekran üzerinde görüntülenir. Ölçüm arızası esnasında Debimetre alarm öncesindeki akış değerini görüntüleyebilir. 3. Ana Debimetre biriminin üzerindeki ayarları değiştirirken Kılavuzdaki talimatlara uyduğunuzdan emin olun. Yanlış ayarlar düşük performansa ya da yanlış ölçüm değerlerine sebep olabilir. 4. Birim üzerinde değişiklik yapmayın ya da birimi sökmeyin. Bu tür hareketler elektrik çarpmasına ya da cihazda hasar oluşmasına sebep olabilir. 5. İmalatçı tarafından belirtilenler haricinde Batarya ya da AC adaptör kullanmayın. Bu türdeki uyumlu olmayan kombinasyonlar elektrik çarpmasına ya da cihazda hasar oluşmasına sebep olabilir. 6. CE belgelendirmesine uymak için, birimi şarj cihazı takılı iken çalıştırmayın. 7. Bu İşletim Kılavuzunun kaybolması durumunda en yakındaki temsilciler ile bağlantıya geçin. (3)

5 Giriş Ultrasonik Debimetremizi satın aldığınız için teşekkür ederiz. Bu Kılavuz Ultrasonik Debimetrenin emniyet tedbirleri, yapısı, kurulumu, işletimi, sorun giderme yolları ve bakımı ile ilgili detaylı açıklamalar içerir. Ekipmanı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmak için işletimden önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz. İşletim Kılavuzunun doğru kullanımı. Aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir. 1. Kılavuzu dikkatlice okuyun. Bu Kılavuzun içeriği çok önemlidir ve tamamen okunmalıdır. 2. Kılavuzu emniyetli bir yerde saklayın. Kılavuz, ekipmanın uygun kullanımı için çok önemlidir. Kılavuzu emniyetli ve erişimi kolay bir yerde saklayın. Saklama yeri ve kılavuzdan sorumlu olacak olan kişi dikkatlice düşünüldükten sonar seçilmelidir. 3. Kılavuzun ekipmanı işletecek olan kişiye tedarik edildiğinden emin olun. Temsilci ya da ekipmanın satışını yapan bayi, ekipmanı esas işletecek olan kişiye bu Kılavuzu temin etmelidir. 4. Kılavuz eğer hasar görür ya da kaybolursa yerine yenisi temin edilmelidir. Eğer Kılavuz kaybolursa temsilci ile bağlantıya geçin. İstendiğinde yeni Kılavuzlar satın alınabilir. 5. Uyarı etiketinin doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Uyarı etiketinin okunaksız olması ya da yerinden çıkması durumunda yeni bir etiket satın almak için imalatçı ile iletişime geçin. Kılavuz ile ilgili tedbirler Bu kılavuz asıl cihazın şartnamesi ile uyumlu bir şekilde yazılmıştır. Yazılı olan özellikler ile onaylı çizimler arasında bir çelişki olması durumunda çizimlere öncelik verilmelidir. Ekipmanın bakımı için gerekli koşullar ve tedbirler Ekipmanın bakımı için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir. 1. Birimi ya da transdüseri düşürmeyin ya da bir yere çarpmayın. 2. Birimi bu kılavuzda belirtilenler dışındaki çevresel koşullarda (ortam sıcaklığı, ortam rutubeti) kullanmayın. 3. Birimi bu kılavuzda belirtilen güç kaynağı dışında bir güç kaynağına bağlayarak kullanmayın. 4. Hasarlı ya da yıpranmış kablolar kullanmayın. (güç kabloları, koaksiyel kablolar, sinyal kabloları). 5. Hiç bir koşul altında birimde değişiklik yapmaya ya da birimi sökmeye çalışmayın. Arıza olması durumunda imalatçı ile bağlantıya geçin. 6. Birimi ve / veya donatılarını yasaklanmış tehlikeli bölgelerde kullanmayın. 7. Konektörlere dokunurken dikkat etmek gereklidir. Aşırı statik elektrik sorunlu işletime ya da arızaya sebep olabilir. 8. AB bölgelerinde birimi ev atığı olarak çöpe atmayın. Lütfen en yakındaki temsilciler ile iletişime geçin. (4)

6 Ultrasonik Debimetre Emniyet Tedbirleri... (1) Kullanım Tedbirleri (3) Giriş... (4) İşletim Kılavuzunun doğru kullanımı... (4) Kılavuz ile ilgili tedbirler... (4) Ekipmanın bakımı için gerekli koşullar ve tedbirler... (4) 1. Kurulum İÇİNDEKİLER Burada Debimetre sisteminin nasıl kurulacağını görebilirsiniz. 1-1 Konfigürasyon Kurulum ve bağlantılar Kurulum sürecine genel bakış Ana birimin bağlantı portları ve görüntü bildirimi Başlangıç prosedürleri Ana birim portlarının bağlantı detayları Transdüser kurulum pozisyonunun seçimi Debimetre için girdi parametreleri Kütle ölçer için girdi parametreleri Isı ölçer için girdi parametreleri Transdüser kurulumu İşletim Burada ana birimin nasıl işletileceğini görebilirsiniz. 2.1 İşlevler Akış ekranı Analog çıkış (4-20 ma akım çıkışı) Tümleyici İşletim durumunun onayı Dengeleme Diğer İşletim Ölçüm ekranı Menü ağacı Temel işletim İleri seviye ayarlarda işletim Günlük tutma ayarları Parametre & Eko form görüntüleyicisi Kalınlık metre Sistem ayarları Dosya ayarları Firmware Güncelleme (5)

7 3. Diğer Burada Bakım, Özellikler ya da Ölçüm İlkeleri ile ilgili konuları görebilirsiniz. 3.1 Bakım ve Denetimler Transdüser ve Ana Birimin bakım ve denetimi Bileşenlerin ömrü Genel Özellikler Tüm Özellikler Ana birimin özellikleri Donatılar Boyutlar Ultrasonik Debimetrenin ilkeleri Ölçüm ilkeleri Z - yolu (aktarım) ve V - yolu (yansıtma) yöntemleri Ek Düz boru uzunluğu için genel koşullar Ses Hızı ve Devinimsel Ağdalılık referans listesi Ses Hızı (su) Boru tablosu SSS Ölçüm metodu Ölçüm sıvıları Borular Kurulum yeri Sorun Giderme Ana birim ve bileşenler Ölçüm (6)

8 1. Kurulum

9

10 Bölüm 1 İÇİNDEKİLER 1.1 Konfigürasyon (1) Bileşenler (2) Basit Debimetre ya da kütle ölçer sistemine (3) Basit ısı ölçer sistemine örnek (4) Taşıma kutusu Kurulum ve bağlantılar Kurulum prosedürlerine genel bakış (1) İlk çalıştırma prosedürleri (2) Ölçüm prosedürleri Ana birimin bağlantı portları ve ekran göstergeleri (1) Kurulum yeri (2) LCD Göstergesi ve tuş paneli atamaları Başlangıç prosedürleri (1) Koruyucu kapağı yerinden çıkarın (2) Batarya bağlantısı (3) Koruyucu kapağı yerine takın (4) Pilin şarjı (5) Ana birimi çalıştırın (6) Ana birimi kapatın (7) Zaman ayarı (8) Ölçü tipinin seçimi ve yol uygulama ayarı (9) Birim ve Dil ayarı Ana birim portlarının bağlantı ayrıntıları (1) Açık bağlantı (2) Transdüserler için 2 yollu ya da 2 kanallı bağlantı (3) Uzatmalı kablonun bağlanması (4) Isı sensoru bağlantısı (5) Pt ısı sensorunun takılması (RTD) (6) Kalınlık / ses hızı ölçüm sensorunun bağlantısı (7) Analog çıkış kablosu bağlantısı (8) Çakmak kablosu bağlantısı Transdüser kurulum pozisyonunun seçimi (1) Kurulum pozisyonu Debimetre için girdi parametreleri (1) Kurulum sihirbazının akışı (2) 1 yollu / 1 borulu ya da 2 yollu / 1 borulu Debimetre için kurulum sihirbazı (3) 1 yol / 2 boru (2 kanallı) Debimetre seçimi için kurulum sihirbazı Kütle ölçer için girdi parametreleri (1) Kurulum sihirbazının akışı (2) 1 yollu / 1 borulu ya da 2 yollu / 1 borulu kütle ölçer için kurulum sihirbazı (3) 1 yol / 2 boru (2 kanallı) kütle ölçer seçimi için kurulum sihirbazı

11 1.2.8 Isı ölçer için girdi parametreleri (1) Kurulum sihirbazının akışı (2) 1 yollu / 1 borulu ya da 2 yollu / 1 borulu ısı ölçer için kurulum sihirbazı (3) 1 yol / 2 boru (2 kanallı) ısı ölçer seçimi için kurulum sihirbazı Transdüser kurulumu (1) Küçük boy transdüser için kurlum (2) Orta boy transdüser için kurulum (V yolu metodu) (3) Orta boy transdüser için kurulum (Z yolu metodu) (4) Büyük boy transdüser için kurulum (çapı 300 mm den büyük olanlar için)) (4A) V yolu metodu (Yansıtma metodu) (4B) Ölçüm kağıdı ile V yolu metodu (Yansıtma metodu) (4C) Z yolu metodu (Direk iletim metodu) (4D) Metal olmayan boru kurulumu (5) Çok yollu transdüser kurulumu

12 1.1 Konfigürasyon (1) Bileşenler Bu Ultrasonik Debimetre aşağıdaki ana bileşenlerden oluşur. Şekil1.1-1 ile arasındakiler farklı parçalar arasındaki ilişkiyi gösterir. Tablo Ana Bileşenler No. İsim Miktar Ayrıntılar Fotoğraf 1 Ana Birim 1 parça Ultrasonik Debimetre Ana Birimi 2 Batarya 1 parça Ni-MH Batarya 3 AC adaptör 1 parça Ana birim için AC adaptör 4 Temas Maddesi 5 Koruyucu kapak 1 parça 1 parça Akustik temas maddesi için silikon krem Ana birim için koruyucu kapak 6 Transdüser kablosu 1 parça Transdüser ve ana birim için bağlantı kablosu Isı aralığı : - 20 C ile 65 C arasında Uzunluğu : 7 m 1-1

13 Ultrasonik verici alıcı sensorlar (kablolarla birlikte kullanılmak üzere) Transdüserleri boru üzerine bağlamak için kullanılan bağlantılar 7 Orta boy transdüserler ve bağlantı fikstürü 1 takım Üstteki foto : transdüser 2inci foto : bağlantı fikstürü 1 3üncü foto : bağlantı fikstürü 2 4üncü foto : Z yolu metodu adaptörü (uygulanabilir çap : DN 20 mm ~ 40 mm) 8 Taşıma Kutusu 1 parça 1 2

14 Tablo Transdüser Seçenekleri (Seçenek) No. İsim Miktar Ayrıntılar Fotoğraf 1 Transdüser Kablosu 1 parça Transdüser ve Ana Birim için bağlantı kablosu Isı Aralığı : - 20 ile 65 C arası Uzunluk : 7 m 2-1 Küçük boy transdüserler ve bağlantı aparatları 1 takım Ultrasonik alıcı verici sensorlar (kablolar ile birlikte kullanılmak üzere) Metal fikstürler transdüserleri borulara bağlamak için kullanılır. Üst foto : transdüser Alt foto : bağlantı fikstürü 2-2 Orta boy transdüserler ve bağlantı aparatları 1 takım Ultrasonik alıcı verici sensorlar (kablolar ile birlikte kullanılmak üzere) Metal fikstürler transdüserleri borulara bağlamak için kullanılır. Üstteki foto : transdüser 2inci foto : bağlantı fikstürü 1 3üncü foto : bağlantı fikstürü 2 4üncü foto : Z yolu metodu adaptörü (uygulanabilir çap : DN 20 mm ~ 40 mm) 2-1 Büyük boy transdüserler ve bağlantı aparatları 1 takım Ultrasonik alıcı verici sensorlar (kablolar ile birlikte kullanılmak üzere) Metal fikstürler transdüserleri borulara bağlamak için kullanılır. Üst foto : transdüser Orta foto : kemer tipi bağlantı fikstürü Alt foto : mıknatıs tipi bağlantı fikstürü

15 3 Küçük / orta boy transdüser için taşıma çantası 4 Büyük boy transdüser için taşıma çantası 1 Küçük / orta boy transdüser seti için taşıma parça çantası 1 Büyük boy transdüser seti için taşıma çantası parça Tablo Isı Seçenekleri (Seçenek) No. İsim Miktar Ayrıntılar Fotoğraf 1 Isı Sensoru 1 çift Isı Sensoru Pt 100 (2 parça) Uzunluk : 5 m 2 Isı Bağlantı Kutusu 1 parça 4 parça Isı Sensorunun bağlantısı için bağlantı kutusu 3 Isı Sensoru için metal bant 1 parça Isı Sensoru bağlamak için metal bant Tablo Aksesuarlar (Seçenek) No. İsim Miktar Ayrıntılar Fotoğraf 1 Yüksek sıcaklık transdüser kablosu 1 parça Transdüser ve ana birim için yüksek sıcaklık bağlantı kablosu Sıcaklık aralığı : - 20 ile 120 C arası Uzunluk : 7 m 2 Uzatma kabloları 1 parça Transdüser ile ana birim arasında 50 m lik uzatma amaçlı bağlantı kablosu Sıcaklık aralığı : - 20 ile 65 C arası Uzunluk : 50 m 3 Analog çıktı kablosu 1 parça Analog çıktı için kablo Uzunluk : 3 m 1-4

16 4 Kalınlık ölçüm aygıtı 1 parça Sensor kalınlığı ve ses hızı ölçümü Uzunluk : 0.7 m 5 Test parçası 1 parça Yukarıdaki sensor (No. 4) için kalibrasyon testi parçası 6 Çakmak kablosu 1 parça Debimetreye güç aktarmak için arabanın çakmağına takılabilecek kablo Uzunluk : 3 m 1-5

17 (4) Temel bir Debimetre ya da kütle ölçer sistemi örneği Şekil Örnek bir Temel sistem (1 yollu ve 2 yollu) 1-6

18 Şekil Örnek bir Temel Sistem (2 boru) 1-7

19 (3) Temel bir ısı ölçer sistemi örneği Şekil Örnek bir Temel Isı Ölçer Sistemi (1 yollu ve 2 yollu) 1-8

20 Şekil Örnek bir Temel Isı Ölçer Sistemi (2 borulu) 1-9

21 1. 2 Kurulum ve Bağlantılar Ultrasonik Debimetrenin kurulumunu gerçekleştirirken aşağıda belirtilen koşulları dikkate alın Kurulum prosedürlerine genel bakış (1) İlk çalıştırma için prosedür Debimetre sisteminin ilk çalıştırılmasının temel adımları aşağıda anlatılmıştır: Tablo İlk çalıştırma için kurulum maddeleri No. Adım Prosedür 1 Batarya Bağlantısı Lütfen Batarya bölmesinin kapağını açın ve pili kurun (Bir tornavida gerekli olacaktır.) 2 Batarya Şarjı Batarya kullanılmadan önce şarj edilmelidir. 3 Zaman Ayarı Bulunduğunuz yere göre saati ayarlayın. 4 Yerel Seçenekler Lütfen sistem seçeneklerinden dilinizi ve sistem biriminizi seçin. Bu prosedür yalnızca ilk seferinde yapılmalıdır (1) ~ (3) (4) (7) (9) Not: Batarya takılmamış olarak teslim edilecektir. (2) Ölçüm için prosedür Debimetre sisteminin kurulumunun temel adımları aşağıda anlatılmıştır. Tablo Ölçüm için prosedür No. Adım Prosedür Kaynak Bölüm 1 Mod seçimi (eğer varsa) Isı ölçer, Debimetre ya da kütle ölçer (8) seçin. 2 Yol ve kanal seçimi Yol ve kanal sayısının seçimi (8) (eğer varsa) 3 Transdüser kurulum Ölçüm için en iyi pozisyonu seçin pozisyonu seçimi 4 Kurulum Sihirbazı Gerekli parametreleri girin ~ (Parametre girişi) 5 Transdüser Ekranda transdüser mesafesini kontrol edin (1) ~ (5) mesafesi onayı 6 Transdüser kurulumu Transdüserleri boruya kenetleyin. 7 Isı Sensoru kurulumu (enerji RTD yi boruya yerleştirin (5) ölçümü durumunda) 8 Kayıt alma (eğer varsa) Kayıt fonksiyonunun parametrelerini ayarlayın. (süre, başlangıç ve bitiş (4) zamanı) 1-10

22 1.2.2 Ana birimin bağlantı portları ve ekran göstergeleri (1) Kurulum yeri Ana birim için bir kurulum yeri seçerken aşağıdaki koşulları dikkate alın. a.ana birimi ortam sıcaklığı - 10 ile + 50 C derece arasında olan bir yere yerleştirin. Birimi ısı yayan bir ünitenin yakınına yerleştirmeyin ve direk güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin. b. Birimi tahrip edici atmosfere sahip bir Alana yerleştirmeyin. c. Birimi elektriksel cihazlar ya da güç hatlarının etkileşime sebep olabileceği bir yere yerleştirmeyin. d. Lütfen IP65 in aşağıdaki durumlarda saklanamayacağını göz önüne alın AC adaptör bağlantısı ile USB hafıza bağlantısı ile Bağlantı üzerinde bağlantı kapağı olmayan bir halde Şekil Sensor bağlantı portu Şekil USB & AC adaptör bağlantı portu 1-11

23 (2) LCD göstergeleri ve tuş paneli atamaları Tüm ikonlar ve tuş atamaları aşağıdaki gibidir. Detaylar için lütfen bir sonraki sayfadaki Tablo 1 bakınız. Şekil Ana birimin ekran göstergeleri Şekil Arka ışık / Kontrast ayarı 1-12

24 Tablo Bağlantı terminalleri, göstergeleri ve tuş işlevleri Özellikler ve ayarlar işlevleri kısıtlayabilir. Lütfen her satırdaki kutuplaşmaya dikkat edin. İsim Bağlantı Görüntüdeki Talimat SENSOR1 YUKARI, AŞAĞI SENSOR2 YUKARI, AŞAĞI (*1) Güç TAKILI / Batarya LEMO LEMO ikon Ana yol transdüserlerine ya da kalınlık ölçüm aygıtına bağlantı. Sistem girişi transdüserleri YUKARI tarafına bağlayın. Sistem çıkışı transdüserleri AŞAĞI tarafına bağlayın. İkincil yol transdüserlerine bağlantı. Sistem girişi transdüserleri YUKARI tarafına bağlayın. Sistem çıkışı transdüserleri AŞAĞI tarafına bağlayın.. Bu bağlantı 2 yollu ölçüm durumunda gereklidir. AC güç kaynağı Bu ikon pilin doluluk derecesini gösterir. Bu ikon tamamen dolu olduğunu belirtir. Bu ikon pilin doluluk derecesini gösterir. Şarj edilmesi tavsiye edilir. Bu ikon pilin doluluk derecesini gösterir. Batarya ikonu yandaki gibi ise pilin şarj edilmesi gereklidir. 20 dakika içinde güç kesilebilir. (*2) USB portu USB Bu ikon USB hafızayı belirtir. Isı portu 12 Çekirdek Isı bağlantı kutusu ile 4 adet ısı girdisi elde edilebilir. Analog çıktı 2 Çekirdek Analog çıktı Güç tuşu İşlev tuşu Shift tuşu Güç kontrol tuşu F1 ~ F3 tuşları değişebilir işlev tuşları olarak atanır 2inci menü için shift tuşu Kontrast ayarın Yön tuşu Sayı tuşu Ölçüm tipi Shift tuşu ve yön tuşları ile Kontrast Parlaklık kontrolü ayarlanabilir. Yön seçimi Verileri girerken nümerik kullanın Debimetre modu Kütle ölçer modu Isı ölçer modu Tümleyici Kayıt tutma Tümleyici işlev etkinleştirilmiştir Kayıt işlevi düzenlendi Hata Kalınlık / ses hızı ölçümü R * / D * / E * Kayıt işlevi etkinleştirildi Herhangi bir kayıt alanı mevcut değil R : Eko alınmıyor uyarısı D : Rahatsızlık hatası uyarısı E : Parametre hatası Kalınlık / ses hızı ölçümü sırasında yeterli eko alınıyor Kalınlık / ses hızı ölçümü sırasında hiç eko alınmıyor (*1) 2 yollu / 2 kanallı ölçüm sistemi de bir seçenektir. (*2) Güç kesilene kadar kalan sure bileşen ya da ölçüm durumuna bağlıdır. 1-13

25 1.2.3 Başlangıç prosedürü (1) Koruyucu kapağı çıkarın Pili yerleştirmeden önce ilk koruyucu kapak yerinden çıkarılmalıdır. Lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. Kablo bağı açın. 2. El bağını cepten çıkarın. 3. Koruyucu kılıfı aşağı yönde çekerek çıkarın. 4. Ana birimi yerinden çıkarın. 5. Ana birimi koruyucu kılıftan tamamen çıkarın. Şekil Koruyucu kapağı çıkarın 1-14

26 (2) Batarya bağlantısı Batarya kapağını çıkarın ve Batarya kablosunu bağlayın. 1. Yıldız tornavida kullanarak 4 adet vidayı yerinden çıkarın. 2. Kabloyu kutuplara dikkat ederek bağlayın adet vidayı yeniden yerlerine takın. Şekil Batarya bağlantısı 1-15

27 (3) Koruyucu kapağı yerinde takın Pili bağladıktan sonar kapağı ana birime geri takın. Lütfen aşağıdaki adımları izleyin. 1. Birimin üst kısmını kapağın içine yerleştirin. 2. Hiç bir bağlantı kablosunun ana birim ile koruyucu kapak arasında sıkışmamasına özen gösterin. 3. Askıyı koruyucu kapağın dışına doğru çekin. 4. Ana birimin alt kısmını koruyucu kapağa yerleştirdikten sonar askıyı yenin içinden geçirin. 5. Askıyı çekip kablo bağı bağlayın. 6. Tamamlanmıştır. Şekil Koruyucu kapağı yerine yerleştirin 1-16

28 (4) Batarya Şarjı Yan kapağı açın ve AC adaptör takın. Lütfen ana birim çalışırken pilin şarj olmayacağını dikkate alın. Şekil Batarya Şarjı DC Güç kaynağı mevcut ise YEŞİL LED IŞIK yanacaktır. Şarj başladığında KIRMIZI LED IŞIK yanacaktır. KIRMIZI LED IŞIK söndüğünde şarj tamamlanmış olacaktır. Lütfen aşağıdaki noktalara dikkat ediniz: Güç açık iken ana birimi şarj edilemez. Lütfen pili şarj etmek için gücü kapatın. Bir kaç dakika içinde o anki Batarya durumunu gösteren ikon ekranda belirecektir. 1 aydan uzun bir sure KULLANILMAYACAĞI durumlarda Batarya yerinden çıkarılmalı ve serin bir yerde saklanmalıdır. AB Belgelemesi ile uyumlu olmak için birimi şarj cihazı takılı iken çalıştırmayın. Dikkat Batarya ana birim için tasarlanmış ve belirlenmiştir. İmalatçı tarafından belirtilenin dışında bir Batarya kullanmayınız. Cihazı kullanan kişiye zarar ya da ekipmana hasar verebilir. Lütfen pili uygun ortam sıcaklığında şarj edin. (0 ~ 40 derece C) 1-17

29 (5) Ana birimi çalıştırın Güç tuşunu yaklaşık 3 saniye basılı tutun, ve otomatik olarak kendi kendini kontrol teşhisi başlayacaktır. Kontrol temel ayarlarda iken, kendini kontrol işleminin ardından, sağda yer alan mesajı görebilirsiniz. Şekil Kendini kontrol mesajı Şekil Temel ayarlarda görüntülenen mesaj (6) Ana birimi kapatın Güç tuşuna yaklaşık 5 saniye basılı tutun. Bunun ardından cihazı kapatmayı seçebilir ya da aşağıda gösterildiği gibi devam edebilirsiniz. Şekil Kapanış mesajı

30 1-18

31 (7) Zaman ayarı Aşağıda gösterilen tarih saat ayarlarını Sistem Ayarları (Sistem Setting) klasörünün altında bulabilirsiniz. Maddeler Tarih Saat Tarih Biçemi Tablo Zaman ayarlarının maddeleri Seçim Sayısal tuşları kullanarak YY-AA-GG (varsayılan) biçiminde giriş yapın. Sayısal tuşları kullanarak SS:DD:SnSn biçiminde giriş yapın. Yukarı / Aşağı tuşlarını kullanarak bulunduğunuz yer için aşağıdaki seçeneklerden birini seçin. YY / AA / GG, AA / GG / YY ya da GG / AA / YY. Şekil Zaman ayarları (8) Ölçüm tipi seçimi ve yol uygulaması ayarı Sistem Ayarları (Sistem Setting) klasörünün altında ölçüm tipini ve yol seçimini yapabilirsiniz. Maddeler Ölçüm tipi Ölçüm ayarı Tablo Ölçüm tipi ve yol seçimi ayarlarının maddeleri Seçim Aşağı / yukarı tuşlarını kullanarak uygulamanız için istediğiniz ölçüm tipini seçin. Debimetre, kütle ölçer ya da ısı ölçer. Aşağı / yukarı tuşlarını kullanarak uygulamanız için aşağıdaki seçeneklerden birini seçin. 1 Yol / 1 Boru, 2 Yol / 1 Boru ya da 1 Yol / 2 Boru. 1-19

32 Şekil Ölçüm seçimi menüsü (9) Birim ve dil ayarları Sistem Ayarları (Sistem setting) klasörünün altında Metrik ya da İngiliz ölçüm birimi sistemlerinden birini seçebilirsiniz. Maddeler Birim seçimi Dil Tablo Yerel ayarların maddeleri Seçim Aşağı / yukarı tuşlarını kullanarak yerel bölgeniz için aşağıdaki seçeneklerden birini seçin Metrik (Metric) ya da İngiliz (English) Aşağı / yukarı tuşlarını kullanarak yerel bölgeniz için aşağıdaki seçeneklerden birini seçin English, Japanese, Italian, Turkish, Deutsch, Frances, Spanish, Portuguese ya da Russian Şekil Yerelleştirme menüsü 1-20

33 1.2.4 Ana birim portlarının bağlantı detayları (1) Açık bağlantı [ Transdüser Bağlantı Portu] Bağlayıcı soldaki fotoğrafta görüldüğü gibi kapak ile birlikte çekilmelidir. Sıkışması durumunda sadece kabloyu da çekebilirsiniz. Ancak normalde bu yöntemi tavsiye etmeyiz. [ Isı Bağlantı Kutusu Bağlantı Portu] [ Analog çıktı Portu] İpli kapağı gevşetin ve açın İpli kapağı gevşetin ve açın Şekil Açık bağlantı (2) Transdüserler için 2 yollu orya da 2 kanallı bağlantı Aşağıdaki fotoğrafta görülebileceği üzere, uygun porta 2 çift transdüser bağlanmalıdır Şekil Transdüserlerin Bağlantısı 1-21

34 (3) Uzatma kablosunun bağlanması Aşağıdaki gibi standart kablo ile karışık olarak 50 m uzatma kablosu bağlanabilir. Şekil Uzatma kablosunun bağlanması (4) Sıcaklık sensoru bağlantısı Aşağıdaki gibi sıcaklık bağlantı kutusu yoluyla 4 adede kadar sıcaklık sensoru bağlanabilir. Her bir sıcaklık sensoru uygun yuvaya bağlanmalıdır. Şekil Sıcaklık sensoru bağlantısı (5) Pt-100 Sıcaklık sensoru bağlantısı (RTD) Sıcaklık sensorları ile tüm ısı ölçer sistem örneğini incelemek için lütfen bkz. Şekil (p.1-8) ve Şekil (p.1-9). 5-a. RTD sensoru bağlantısı RTS Sıcaklık bağlantı kutusu yoluyla bağlanacaktır. Şekil ve Şekil da olduğu gibi her bir isim etiketi bulunacaktır. 1 - T S 1: CH1 ' S: Kaynak tarafı 2: CH2 R: Dönüş tarafı Şekil Sıcaklık bağlantı kutusu işaretleri 1-22

35 Şekil Sıcaklık bağlantı kutusu konektörü 5-b. RTD, Sıcaklık bağlantı kutusu ve Ana ünitenin bağlantısı RTD nin her bir kablosu ince bir tornavida ile bağlanacak ve sıkılanacaktır. Daha sonra bağlantı kutusu ile ana ünitenin bağlantı yuvasını bağlayın. RTD 3 kablo tipli olmalıdır. Her bir kablonun rengi Kırmızı, Beyaz ve Beyazdır. Bu renk A, B ve b ile uyumlu olacaktır. Beyaz kablolar (B veya b) ortaktır. 1. RTD bağlantısı 2. Ana ünite tarafı bağlantısı 3. Sistem konfigürasyonu Şekil RTD, Sıcaklık bağlantı kutusu ve Ana ünitenin bağlantısı 1-23

36 5-c. RTD nin boru üzerine takılması Şekil de olduğu gibi RTD sıkı bir şekilde metal yapışkan bant ile boru üzerine takılacaktır. Şekil RTD takılması (6) Kalınlık / ses hızı ölçüm sensoru bağlantısı. Sensor transdüser yuvasının SENSOR 1 (DN1/UP1) yuvasına bağlanmalıdır. kalibrasyonu yapılması ölçüm Ses hızı Bu tarafta Şekil Kalınlık ve ses hızı ölçümü (7) Analog çıkış kablo bağlantısı 1 analog sinyal çıkışı olabilir. Analog çıkışı kullanmak için aşağıdaki resimde gösterildiği gibi analog çıkış kablosunu analog çıkış konektörüne bağlayın. 4-20mA Analog cihazlara bağlı sinyal Şekil Analog çıkış kablo bağlantısı 1-24

37 Kırmızı tüp tarafı + tarafına bağlı olmalıdır. Şekil Analog çıkış kablosu (8) Çakmak kablo bağlantısı Otomobilin çakmak yuvası seçenek olarak çakmak kablosunu kullanarak debimetreye güç sağlayabilir. Şekil bu kablonun bağlantı şemasını göstermektedir. Şekil Çakmak kablo bağlantısı Uyarı Çakmak kablosu seçeneği ana ünite için tasarlanmış ve belirlenmiştir. İmalatçı tarafından belirtilenler haricinde diğer herhangi bir çakmak kablosunu kullanmayın. Operatörün yaralanmasına veya ekipmanda zarara yol açabilir. 1-25

38 1.2.5 Transdüser kurulum konumunun seçimi (1) Kurulum konumu Kural olarak aşağıda verilen koşullara uygunluk transdüserleri yerleştirirken debimetrenin en iyi performansını garanti eder ve akış kalitesi dalgalanmasından dolayı ölçüm değişikliklerini mutlak minimumda tutar. a. Transdüserleri akış durduktan sonra bile sıvı ile dolu bir pozisyona kurun. b. Ölçümün ideal koşulları için tam gelişmiş ve dönüşsel olarak simetrik akış profili gereklidir. Genel olarak bir pozisyon seçerken yukarı ve aşağı taraflar için minimum gerekli düz bozu uzunluğuna ilişkin olarak bkz Düz boru uzunluğu için genel koşullar. c. Minimum akış engeline sahip bir yer seçin. Aşağı veya yukarı tarafta bir pompa, valflar ile basamaklı genişlikte, bağlantı borusu, vb. yerleştirilmesi gerekirse imalatçıya başvurun. d. Borunun alt tarafında çökelti olasılığını ve borunun üst tarafından hava cepleri olasılığını dikkate alın (Şekil ). Ayrıca, flanşları ve kaynaklı alanları önleyin ve transdüserleri takmak için borunun düz bir kısmını seçin. Çökeltiler Şekil Transduser yerleştirme Flanş veya kaynaklı alan Transdüser Şekil Uygun olmayan transdüser yerleri 1-26

39 a. Boru her zaman su ile dolu olmalıdır. Boru su ile tümüyle dolu değilse ölçüm düzgün şekilde yapılamaz.. Hava tuzağı b. Çökelti. Transdüser pozisyonunda çökelti birikimi ölçüm hatalarına yol açabilir. Önlemlere flanşların kapatılması vb. dahildir. Akış c. Tutulan hava. Transdüser konumunda tutulmuş hava varsa ölçüm mümkün olmayabilir. 1-27

40 1.2.6 Debimetre için girdi parametreleri (1) Kurulum sihirbazı akışı Kurulum sihirbazı, diyalog tipi menü yoluyla gerekli tüm parametrelerin girdisi için kolay parametreleri arşivler. Şekil Kurulum sihirbazı akışı 1-28

41 (2) 1path/1pipe veya 2path/1pipe ile debimetre için kurulum sihirbazı Bu portatif ünite debimetre, kütle ölçer veya ısı ölçer den seçilebilir. Ayrıca 1path / 1pipe (1 konum), 2path / 1pipe (1 konum) ve 1path / 2 boru (2 konum) her bir ölçer modunda seçilebilir.. Burada debimetre için 1path / 1pipe (1 konum), 2path / 1pipe (1 konum) ile kolay kurulum prosedürünü (Kurulum Sihirbazı) görebilirsiniz.. Gelişmiş kurulum menüsünde (3:<Advanced Setting>) her bir değeri bağımsız olarak değiştirmek isterseniz lütfen bkz. Bölüm 2. Gerekli parametreler Başlamadan önce, lütfen girdi için değeri teyit edinir. Borunun çapı veya çevresi Borunun kalınlığı Borunun malzemesi Astarın kalınlığı (eğer varsa) Astarın malzemesi (eğer varsa) Akışkan türü Tablo Öge parametreleri örneği Ölçüm ayarı 1path/1pipe veya Dosya adı 100/Steel/1M Boru çapı mm Boru Kalınlığı 4.50 mm Boru Malzemesi Karbon çeliği Astar Yok Akışkan türü Su Sensor Tipi UP10AST Akış Birimi m 3 /h Toplam Akış m 3 Not 1: Aşağıdaki dizinde Ölçer Tipi ni debimetre olarak işaretleyin. Menü 7: Sistem 2: Measuring Setting 2: Meter Type ; flow meter Not 2: Aşağıdaki dizinde Yol u 1path/1pipe veya 2path/1pipe olarak seçin. Menü 7: Sistem 2: Measuring Setting 2: Path ; x path / 1 pipe 1-29

42 1. Ana menüden Kurulum Sihirbazı nı seçin. Yönlendirme veya sayı butonu ile 1:Installation Wizard seçin. Daha sonra Seç tuşuna basın (F3 tuşu). Şekil Ana menü 2. Dosya pozisyonunu #No. olarak seçin. Yön butonu ile lütfen kullanılmayan alanı seçin ve Enter tuşuna (F3 tuşu) basın. Şekil Dosya seçim menüsü Kullanılmayan alan olarak gösterilmektedir ve bu pozisyonu seçemezsiniz. Saha ayar dosyasını kaldırmak için lütfen bkz. Bölüm 2. Kullanılan alanı seçtiğiniz zaman aşağıdaki gösterimi görebilirsiniz. 1-30

8 Kanal/16 Kanal DVR Kullanım Kılavuzu

8 Kanal/16 Kanal DVR Kullanım Kılavuzu SHR-6080/6082/6160/6162/6163/6164 8 Kanal/16 Kanal DVR Kullanım Kılavuzu olanakları hayal edin Bir Samsung ürünü aldığınız için teşekkürler ederiz. Daha eksiksiz bir hizmet alabilmek için lütfen ürününüzü

Detaylı

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Çok turlu aktüatörler SA 07.2 SA 16.2/SAR 07.2 SAR 16.2 Kontrol ünitesi: elektro mekanik Aktüatör kontrol ünitesi ile birlikte AUMATIC Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Kullanma talimatı

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Energy Logger

Kullanım Kılavuzu. Energy Logger 1730 Energy Logger Kullanım Kılavuzu September 2013 (Turkish) 2013 Fluke Corporation. All rights reserved. Specifications are subject to change without notice. All product names are trademarks of their

Detaylı

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10

Referans Kitapçığı. Elektrik Şebeke Koruması. Sepam seri 10 Referans Kitapçığı Elektrik Şebeke Koruması Sepam seri 10 İçindekiler Güvenlik Bilgisi.....................................................7 Kitapçık Hakkında...................................................9

Detaylı

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır.

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır. Riso, bu el kitabının kullanımından doğabilecek hiçbir hasar veya maddi zarardan sorumlu tutulamaz. Ürünlerimizi sürekli olarak yenilediğimiz için, makine bazı yönlerden bu el kitabında kullanılan resimlerden

Detaylı

Kablosuz APP Kamera. Kurulum ve Kullanım Kılavuzu C935IP. Sürüm 1.0

Kablosuz APP Kamera. Kurulum ve Kullanım Kılavuzu C935IP. Sürüm 1.0 Kablosuz APP Kamera Kurulum ve Kullanım Kılavuzu C935IP Sürüm 1.0 BU ÜRÜNÜ KULLANMADAN ÖNCE, LÜTFEN BU TALİMATLARI DİKKATLE OKUYUN VE İLERİDE BAŞVURMAK İÇİN BU KILAVUZU SAKLAYIN. Son teknoloji WAPP kamera

Detaylı

IC-V/-LV Serie. TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1

IC-V/-LV Serie. TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1 IC-V/-LV Serie TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1 TRT-BA-ICVSERIES-HS-00-TR TROTEC GmbH & Co. KG Grebbener Straße 7 D-52525 Heinsberg Tel.: +49 2452 962-400 Fax: +49 2452 962-200 www.trotec.de

Detaylı

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Güvenli ve doğru kullanım için, makineyi kullanmadan önce "Güvenlik Bilgisi"ni okuduğunuzdan emin olun. İÇİNDEKİLER 1. Makine Rehberi Kılavuz Hakkında Bilgi...5

Detaylı

Ticari Sulama Kontrol Ünitesi

Ticari Sulama Kontrol Ünitesi Ticari Sulama Kontrol Ünitesi RAIN SENSOR ACTIVE BYPASS SYSTEM OFF SET CURRENT DATE / TIME MANUAL OPERATION SET PROGRAM START TIMES SETTINGS SET STATION RUN TIMES ADVANCED FEATURES SET DAYS TO WATER SET

Detaylı

CX510 Series. Kullanıcı Kılavuzu. Makine türleri: 7527 Model(ler): 636, 637

CX510 Series. Kullanıcı Kılavuzu. Makine türleri: 7527 Model(ler): 636, 637 CX510 Series Kullanıcı Kılavuzu Eylül 2014 www.lexmark.com Makine türleri: 7527 Model(ler): 636, 637 İçindekiler 2 İçindekiler Güvenlik Bilgileri...7 Yazıcıyı tanıma...9 Yazıcı hakkında bilgi bulma...9

Detaylı

TÜRKÇE AB-1351 KULLANIM KILAVUZU

TÜRKÇE AB-1351 KULLANIM KILAVUZU TÜRKÇE B-1351 KULLNIM KILVUZU * CompactFlash(TM), bir.b.d şirketi olan SanDisk Corporation a ait ticari bir markadır. İÇİNDEKİLER!. Makine (dikiş makinesi hakkında)...1 Kullanımla ilgili önlemler... 1

Detaylı

EST-7014. 14-Language Speaking Global Translator. Kullanıcı Kılavuzu. www.franklin.com

EST-7014. 14-Language Speaking Global Translator. Kullanıcı Kılavuzu. www.franklin.com EST-7014 14-Language Speaking Global Translator Kullanıcı Kılavuzu www.franklin.com 1 Lisans Sözleşmesi (yalnız ABD için) ELECTRONIC REFERENCE I KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE BU LİSANS SÖZLEŞMESİNİ MUTLAKA

Detaylı

G11 Jeneratör (GEN11) Kullanım Kılavuzu

G11 Jeneratör (GEN11) Kullanım Kılavuzu G11 Jeneratör (GEN11) Kullanım Kılavuzu 2013_1 Yazılım Versiyonu ile kullanım içindir Bu sayfa boş bırakılmalıdır. İçindekiler Genel Bilgiler 1 Kullanılan Standart Açıklamalar 1 Bölüm 1 - Genel Bilgiler

Detaylı

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler Operatör Terminalleri DOP11B Baskı 11/28 Sistem El Kitabı 16666984 / TR SEW-EURODRVE Driving the world İçindekiler 1 Genel uyarılar...

Detaylı

PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma Kılavuzu

PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma Kılavuzu PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma Kılavuzu PSE 18-600-70 PSE 18-600-70 PSE 18-600-70 Bu kılavuzun sahibi: 2 PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma

Detaylı

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu Açık kasa dizel jeneratör seti Kullanım Kılavuzu Tek faz: KDE25E KDE30E KDE35E Üç faz: KDE13E3 KDE30E3 KDE45E3 KDE75E3 KDE20E3 KDE35E3 KDE60E3 KDE100E3 High speed: KDE40E3 Model yapısı(kde60e3 örnek alınmıştır)

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite Bu Talimat İçin Notlar Bu kullanım talimatını daima Notebook'unuzun yakınında bulundurun. Notebook'u yeni bir kullanıcıya devrederken kullanım talimatını ve paketleme malzemesini verebilmek için bunları

Detaylı

Konutsal Sulama Kontrol Ünitesi YENİ. Kurulum, Programlama ve Kullanım Kılavuzu Hunter Uzaktan Kumanda ve Solar Sync İle Uyum RUN

Konutsal Sulama Kontrol Ünitesi YENİ. Kurulum, Programlama ve Kullanım Kılavuzu Hunter Uzaktan Kumanda ve Solar Sync İle Uyum RUN SYSTEM OFF CURRENT TIME/DAY MANUAL-ONE STATION START TIMES SEASONAL ADJUSTMENT WATER DAYS Konutsal Sulama Kontrol Ünitesi RUN SENSOR BYPASS ACTIVE RUN TIMES YENİ Kurulum, Programlama ve Kullanım Kılavuzu

Detaylı

ASUS Fonepad KULLANIM KILAVUZU TR8810

ASUS Fonepad KULLANIM KILAVUZU TR8810 ASUS Fonepad KULLANIM KILAVUZU TR8810 TR8810 İkinci Sürüm Aralık 2013 Telif Hakkı Bilgileri İçinde açıklanan ürünler ve yazılım da dahil olmak üzere bu kılavuzun hiçbir bölümü, ASUSTeK COMPUTER INC. in

Detaylı

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu CLX-3170 Series Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu olasılıkları hayal edin Samsung ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Tam bir hizmet almak için, lütfen ürününüzü www.samsung.com/global/register

Detaylı

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU Değerli Müşterimiz, Lütfen Önce Bu Kılavuzu Okuyunuz! İleri teknoloji ile üretilmiş

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. USMART 9 USMART 12 USMART 18 USMART 24 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş.

Detaylı

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU İçindekiler İçindekiler Giriş... 2 Paketi inceleyin... 2 Birimi inceleyin... 2 Güvenlik... 3 Güvenlik terminolojisi ve işaretleri... 3 Çevresel güvenlik... 4

Detaylı

Bu RICOH WG-20 Dijital Fotoğraf Makinesini satın aldığınız için teşekkür ederiz.

Bu RICOH WG-20 Dijital Fotoğraf Makinesini satın aldığınız için teşekkür ederiz. Bu RICOH WG-20 Dijital Fotoğraf Makinesini satın aldığınız için teşekkür ederiz. Bu fotoğraf makinesi aşağıda gösterildiği gibi su geçirmez, toz geçirmez ve darbeye karşı dayanıklı özelliktedir ve böylece

Detaylı

Lexmark E460dn, E460dw ve E462dtn

Lexmark E460dn, E460dw ve E462dtn Lexmark E460dn, E460dw ve E462dtn Kullanıcı Kılavuzu Ocak 2010 www.lexmark.com Makine türleri: 4513 Model(ler): 630, 63W, 6EW İçindekiler Güvenlik Bilgileri...9 Yazıcıyı tanıma...10 Bu yazıcıyı seçtiğiniz

Detaylı

İçindekiler Çalışma Arama Ayarlar Arama Dizin. El Kitabı. Dijital YÇ Video Kamera Kaydedici HDR-AS30/AS30V. 2013 Sony Corporation 4-477-528-82(1)

İçindekiler Çalışma Arama Ayarlar Arama Dizin. El Kitabı. Dijital YÇ Video Kamera Kaydedici HDR-AS30/AS30V. 2013 Sony Corporation 4-477-528-82(1) El Kitabı Dijital YÇ Video Kamera Kaydedici HDR-AS30/AS30V 2013 Sony Corporation 4-477-528-82(1) TR Bu el kitabının kullanımı Sağdaki düğmeleri tıklatarak karşılık gelen sayfaya gidebilirsiniz. Görüntülemek

Detaylı

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS Kullanıcı El Kitabı Türkçe Haziran 2010 Üzeri çizilmiş çöp bidonu sembolünün anlamı, ürünün Avrupa Birliğinde ayrı bir çöp yığınına ilave edilmesi gerektiğidir. Bu durum

Detaylı