Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1

2

3

4

5

6

7

8 Fotoğraflar 73. say ya katk da bulunanlar 11/14 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasar mdaki en son yenilikler. 16/20 tasarımcının içindeki müzisyen Derin Sarıyer 22/26 dünyan n sonu Patagonya 28/32 çocuk, masumiyet ve gelecek üzerine Saatchi Gallery 34/36 bir banksy projesi İçeride olacağ na d şar da olsun. 38/82 look 40/44 seyyahlık Gezgin insanlar; şimdi ve buradakiler 46/48 timeless Her zaman Rolex 50/52 trend magazine Soğuk hava trendleri ve y lbaş gecesi ş kl ğ 54/56 buğday çimi suyu Bu Süper G da ile mutlaka tan ş n. 58/62 hillsider likes 64/66 k ş n sportif bir kaçamak Yurt d ş nda kayak 68/70 italya dan mektubunuz var İtalya yeni y la Çin k rm z s ile giriyor good for men 74/77 feel good colors Renkleri yeniden keşfedin! 78/81 art blog Çırılçıplak suya atlayan bir kahraman; Mete Sözer 84/86 sıra d ş y lbaş menüsü 88 remix 90/93 open 7/24 94 en begenilen ilanlar 95/106 summary Yay mc Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. Tel: Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler İstanbul / Türkiye Attaş Alarko Turistik Tesisler Ad na Sahibi İshak Alaton Genel Yay n Koordinatörü Edip İlkbahar Sorumlu Yaz İşleri Müdürü ve Reklam Sorumlusu Yaz İşleri Çeviri Tasar m Bas mc ve Bas ld ğ Yer Özlem Gökbel Çağan Şimşek Serkan Mekikoğlu İpek Kigan Ayşem Özbaşaran Republica A4 Ofset Matbaacılık San. ve Tic. Ltd.. Şti. Tel: Oto Sanayi Sitesi, Yeşilce Mah. Donanma Sk. No:16 Kağ thane/istanbul Bas ld ğ Tarih Aralık 2013 Yay n Türü Yerel Süreli Yay n (Dergi) Alev Tekinak Bahar K z lduman Berna Gençalp Burak Iş k Elmira Gürses Erik Gauger Mehmet Tokgözlü Melis Oğuz Nur Y lmaz Ruppi Özlem Yücelener Pelin Çakar Rana Korgül Saffet Emre Tonguç Michael Campos Nihan Vural Selin Sönmez Serhat Kapki Uğur Bektaş Say 73 (Aral k 2013, Ocak, Şubat 2014) Üç ayda bir yay mlan r. Hillsider Magazin de yay mlanan yaz ve fotoğraflar n tüm haklar, Hillsider logosu ve isim hakk Attaş AlarkoTuristik Tesisler A.Ş. ye aittir. Kaynak gösterilecek de olsa Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. nin yaz l izni olmadan hiçbir şekilde yaz ve fotoğraflardan al nt yap lamaz. Hillside Leisure Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler İstanbul / Türkiye T.(90) F.(90)

9

10

11 DÜNYADAN HABERLER LE TOUR DU MONDE 15. y l dönümü şerefine Louis Vuitton Şehir Rehberi tepeden t rnağa baştan yarat l yor. Bu y l koleksiyon, dünyan n en heyecan verici 15 şehrini keşfediyor. Tüm k talara yay lan bu yeniden keşfedişe konu olan şehirler Cape Town, Hong Kong, Londra, Los Angeles, Mexico City, Miami, Moskova, New York, Paris, Pekin, São Paolo, Seoul, Sydney, Tokyo ve Venedik. Louis Vuitton 2014 Şehir Rehberi Buna ek olarak yeni özellikler, yeni perspektifler, katk da bulunan yeni isimler ve yepyeni bir tasar m içeren rehberde çok güzel illüstrasyonlar ve çok özel fotoğraflar bulunuyor. Louis Vuitton 2014 Şehir Rehberi sadece 3000 kopya ile s n rl üretim olarak Kas m ay nda piyasaya ç kt.

12 DÜNYADAN HABERLER Jeremy Scott Adidas a NOEL İ GETİRDİ Her an ne yapacağ ile ilgili bizi merakta b rakmay seven Jeremy Scott, yaklaşan eğlenceli tatil sezonunu kutlamak için Adidas Originals la bir araya geldi. Tatil Ay c klar ad n verdiği serisi Noel süslemelerinden esinlenerek yap ld. Özellikle de simli kumaşlar n kullan ld ğ süslemeler esas al nd. Serinin ay c kl ayakkab lar hem alt n hem de gümüş renklerde üretildi. Scott n çok iyi bilinen oyuncak ay diliyle tasarlanan Metro tarz ayakkab lar n üst k sm n n tamam kürk benzeri simli bir kumaşla kapl. Bununla uyumlu simli bağc klar ve tabanlar gösterişli tatil görünümünü tamaml yor. Bu seriyi kaç rmak istemiyorsan z, Kas m 15 ten itibaren herhangi bir Adidas Originals tan al şverişinizi yapabilirsiniz. Milano da Piero Fornasetti Sergisi İtalya n n en büyük yarat c dehalar ndan ressam, oymac, tasar mc, koleksiyoncu, stilist, sanatç, sanat galerisi müdürü ve sergi organizatörü Piero Fornasetti nin doğumunun 100.y l şerefine dev ismin yaratt ğ efsanenin kilometre taş olan eserleri Triennale Milano da sergileniyor. 100 Y ll k Pratik Delilik ad verilen sergi (100 Years Practical Madness) 9 Şubat tarihine kadar sanatseverler için Milano daki Triennale Tasar m Müzesi nde olacak. Sergi binden fazla eserle Fornasetti nin dehas n ve doğumunun 100.y l n kutluyor. Büyük ressam n oğlu taraf ndan düzenlenen sergi, Fornasetti nin bir ressam olarak ilk ad mlar n, 1950 lerde Gio Ponti ile olan işbirliğini ve 1980 lerdeki ölümüne kadar gelişimini kronolojik bir düzenle gözler önüne seriyor.

13 DÜNYADAN HABERLER Playboy un P rlanta Say s n n Kapak K z : KATE MOSS İkonik erkek dergisi Playboy, Aral k ay nda 60.y l n kutluyor. Dünyaca ünlü İngiliz top model ve oyuncu Kate Moss, 60 y ld r kad n güzelliğine adanm ş ve merakla takip edilen, yaz lar yla dikkat çeken derginin P rlanta Y l için kapakta yer al yor. Playboy un kurucusu Hugh Hefner O dünya çap nda tan nan ikonik bir isim ve cezbedici görsellikten birinci s n f modelliğe uzanan bütün s n rlar aşabilen biri dedi. 16 Ocak ta 40 yaş na girecek olan Kate Moss, 1953 y l nda ilk Playmate olan Marilyn Monroe dahil tüm geçmiş Playboy tavşanlar na taş ç kartacak bir şekilde, fotoğrafç lar Marcus Pigott ve Mert Alaş n objektifine derginin kapağ için poz verdi. Süpermodel, kapak resmi için derginin imzas olan kadife tavşan kulaklar takarken seksi ve davetkâr bir gülümsemeyle de Playboy un P rlanta Y l n kutlad. Toho nun ikonik serisi YENİDEN DO UYOR! Yak nda vizyona girecek olan, Gareth Edwards ın yönettiği Godzilla, dünyan n en meşhur canavar n insanoğlunun bilime yönelik küstahl ğ ndan doğan ve insanl ğ tehdit eden kötü niyetli yarat klarla karş karş ya getiriyor. Başrollerinde Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen ve Bryan Cranston n olduğu Godzilla 16 May s 2014 te sinemalarda.

14 DÜNYADAN HABERLER Gerçek Sushi ile Tanış n; SUSHIMOTO Tazelik, ustal k ve sadece SUSHIMOTO ya özel lezzetlerle yepyeni bir sushi deneyimini yaşayacağ n z yepyeni bir mekan. Etiler Armutlu da açılan Sushimoto nun iç tasar m ve farkl sunum teknikleri size kendinizi Uzakdoğu da hissettirecek. sushimoto.co

15

16 Tasarımcının İçindeki Müzisyen DERİN SARIYER 16/17/18/19/20 Röportaj: İpek Kigan Fotoğraflar : Uğur Bektaş

17 Yarat c l k... Kimisinde çoğalarak büyür. Birçok alana yay l r. Güçlü ve özgün bir tasar mc olan Derin Sar yer de bu kişilerden. Yarat c l ğ sadece mobilya tasar m alan nda değil. O ayn zamanda gizli bir müzisyen. Y llard r evinin özel bir köşesinde şark sözü yaz yor, beste yap yor, çocukluğundan beri ona eşlik eden gitar n çal yor. Ama art k biriktirdiklerini paylaşmaya başlam ş. Çok da iyi yapm ş! Geçmişe doğru gittiğinizde hat rlayabildiğiniz en eski görüntüyü anlatabilir misiniz? Kad köy, Moda civar nda Yoğurtçu Park nda koşuşturduğumu hayal meyal hat rl yorum. O bölgede doğdum ve büyüdüm. Annem, babam ve onlar n anneleri babalar hep Moda, Mühürdar ve Bahariye de oturuyorlard. Küçük biri için, kendi içinde bütün dünyay temsil edebilecek yap da bir semttir Moda. Keskin bir hayat anlay ş m yoktu, ak ş na b rakmaya eğilimliydim. Zaten hala belirli bir hakikat olduğunu düşünmüyorum. Sadece birbirinden farkl görüşler var. Nas l bir çocuktunuz? İçe dönük, elinde kağ t kalem bir şeyler çizip, yazan m, yoksa sokaktan içeri girmeyenlerden mi? Eve zor girenlerdendim. Tercih ettiğimde rahat sosyalleşebilen bir mizac m vard. Sokak aralar nda, arsalarda futbol oynayan ve terleyenlerdendim. Güçlü bir sağ bektim. Futbolun en itibars z mevkii. Ailem üzerime düşerdi fakat d şa dönük olmama ve evin d ş nda zaman geçirmeme sorun ç karmazlard. Derin Design 42 y l önce baban z kurmuş san r m. Siz de bir sene sonra doğmuşsunuz. Kendinizi bildiniz bileli ayn işin bir yerlerinde olmak, ayn markan n bir parças olmak, hatta onunla isimdaş olmak nas l bir deneyim? Ne gibi farkl duygular yaşatt size yaşam n z içerisinde? Doğduğumda babam Derin isimli firmas n kurmuştu. Ben bu oluşumun üzerine geldim. Dolay s yla benim için çok doğal bir durumdu. Özellikli bir şey değildi. Belki bir ara bütün babalar n, çocuklar n n isimlerin de işleri olduğunu bile düşünmüşümdür. Evimizde de heykelsi mobilyalar ve aksesuarlar n bulunmas na şaş racak şansa sahip olmad m. Her şey kendiliğinden gelişti. Baba mesleğini devir alacak erkek çocuk yönlendirmesi miydi size bu mesleğe iten yoksa içinizdeki aşk m? Bilkent Üniversitesi Mimarl k Fakültesi, İç Mimarl k Bölümü nde okudum. Öncesinde bir sene Floransa da yaln z yaşam şt m. İtalya dayken mobilya alan nda yapabileceğim uzlaşmam n çok doğru olacağ n hissettim. Bu alanda hem severek çal şabileceğimi hem de başar sağlama ihtimalimin yüksek olacağ n biliyordum. Üniversite sonras nda da bir sene Milano da yaşad m. Milano da Giulio Cappellini, Jasper Morrison, Piero Lissoni, Tom Dixon gibi önemli tasar mc larla bir arada bulunma şans n elde ettim. Bu alanda çal şma hevesim iyice artt. Özellikle 90 l y llar n sonunda Cappellini markas çağdaş mobilya alan nda dünyan n en önde gelen markas yd ve ben orada çal ş yordum. Büyülü bir deneyimdi benim için. Bir markan n oluşumundaki en önemli etkenlerin tekniğini ve ruhunu anlamada bulunmaz bir tecrübeydi.

18 Milona dan neler kald akl n zda? Hem çal ş yordum, hem de Milano yu kendimce keşfediyordum. Sokaklarda tek baş ma kulağ mda kulakl kla, müzik dinleyerek yürüdüğümü hat rl yorum. Bir aşamada İtalyanca kitaplar okuyabilmeye başlad m. Litfiba ve Nek gibi pop-rock gruplar tespit etmiştim. Moda ve tasar m haftalar d ş nda belirli bir monotonluğa ve rutine sahip bir şehir Milano. Bu bana iyi geliyordu. Peki küçükken ne olmay hayal ediyordunuz? Keskin kararlar alabilecek olgunluğa erken ulaşmad m fakat içten içe yarat c l k içeren, kendimi ifade etmeme imkan verecek konulara yak n olmak istediğimin fark ndayd m. Saint Joseph de okuduğum Frans z yazarlardan etkileniyordum. Proust, Gide, Camus, Sartre: Gerçeklikle yüzleşmeyi kolaylaşt ran insanlard r. Sizin okuduğunuz dönemlerde Frans z Liseleri nin disiplini, kuralc l ğ, kat l ğ çok konuşulurdu. Mesela biz özellikle Saint Joseph mezunlar n n başka bir dünyada yetiştirildiğini düşünürdük. Sizin hayat n zdaki yeri nedir bu 8 y l n gerçekten? Saint Joseph de 8 sene, sadece erkeklerin bulunduğu bir atmosfer, şimdi d şar dan bak nca pek sağl kl gözükmüyor. O dönemde, bize standart bir uygulama gibi görünse de, travmatik sonuçlar yaratabileceğinin bilincine varabilmem zaman m ald. Dünya edebiyat na, felsefeye, sanata yak nlaşmama yard mc olmas ise bana çok önemli bir katk s d r Saint Joseph in. Varoluşun temeli ve karanl k noktalar yla ilgilenmemi h zland rm şt r. Bir de Saint Joseph in mesela Galatasaray Lisesi nin aksine bireysel tav rlar besleyen bir yap s olduğundan bahsedilirdi. Belki de bu sav n gerçeklik pay vard r. Derin Design da çok etkileyici tasar mlar var. Ama merak ettiğim şey bu orijinal tasar mlar kullan l rlarken rahatlar m? Genellik bu tip mobilya tasar mlar nda görsellik ve farkl l k ön planda tutulurken, kullan m konforu ikinci plana itiliyor? Sizin ürünlerinizde neye öncelik veriyorsunuz? Ürün tasar m nda ve bizim uzmanl k alan m z olan mobilya tasar m nda ortaya ç kan işlerin ana motivasyonu, fonksiyon beklentisini yerine getirmesidir. Bu fonksiyonu da o ürünün kullan lacağ mekan, kullanacak insanlar ve beklentileri belirler. Mobilya özelinde ise bir bekleme ünitesiyle, bir yatak olan kanepe aras nda ya da yönetici odas kanepesiyle televizyon karş s nda uzan p içine gömülünecek kanepe aras nda hem konfor hem de estetik aç lardan farkl l klar vard r. Son y llarda biz Derin Design olarak ortak alanlara, çal şma ortamlar na ve ofislere odakland k. Bu yönde ürünler geliştirdik. Derin Design için neler planl yorsunuz? Yak n gelecekte neler olacak? Bugünlerde Derin Design n 2014 koleksiyonuna odaklanm ş durumday z. Aziz Sar yer in, Arif Özden in, Finlandiya dan önemli bir tasar m ofisi olan Pantagon Design n ve benim yeni tasar mlar m zdan oluşuyor bu koleksiyonumuz. Yirminin üzerinde ürüne yoğunlaşt k. Hem çal şma ortamlar nda hem de evlerde yer alabilecek tav rda masa, sehpa, sandalye, kanepe, koltuk ve depolama ünitelerinden meydana gelen bu tasar mlar n prototipleri ve katalog çekimleriyle ilgileniyoruz ve 2014 ün ilk yar s nda lansman n yapacağ z. Yak nda baba oluyormuşsunuz san r m. Neler hissediyorsunuz? Bu sayfalar yay mland ğ nda umar m bebeğimiz doğmuş olacak. Doğal olarak ben ve Beliz çok heyecanl y z. Akl m z onda. Evde gerekli haz rl klar Beliz yap yor, ben de yard mc olmaya gayret ediyorum. Hayat m zda nelerin değişeceğiyle ilgili tam emin değilim. Zamanlamalar ve öncelikler bağlam nda gelişecek değişiklikleri az çok tahmin edebiliyorum fakat psikolojimizdeki yans malar yaşarken hissedeceğiz. Müzik konusuna gelirsek... Sözler ve besteler de size ait... Nas l gelişti olaylar? Kendimi bildim bileli gitar m var ve odamda şark yaz yorum. 10 lu yaşlar m n başlar nda ald ğ m Yamaha akustik gitar m ise hala evimde durur. Enstrümanist bir tav rdan ziyade akl mdakileri melodilere dökecek akor yap s bilgilerine ve ritim tekniklerine hakimim. Derdimi anlatabilecek kadar da bilgisayar kay t tekniklerini biliyorum. Evde mini bir düzeneğim var. Her şey orada olup bitiyor. Bir noktada yazd klar m paylaşacağ mla ilgili karar m vard. Ne zaman olacağ n tam kestiremiyordum. Yaklaş k 3 sene önce yeni şeyler de yazmaya ağ rl k verdim. Evde demolar haz rlad m. Prodüktör olarak Oğuz Kaplang ile tan şt m. Birlikte çal şma karar ald k. Demolar m Oğuz Kaplang n n stüdyosuna götürüyorum ve orada şark lar n altyap s en son hallerini al yor. Müzik yaşam n zda ne kadar yer kapl yor? Günlük iş tempomun d ş nda evde şark yazmaya zaman ay rmak çok kolay benim için. Müzikle aktif olarak ilgilenme sebebim akl ma tak lan, beni düşündüren, kafam kurcalayan konular müzik diline tercüme ederek hafifleyebilmemdir. Sonras nda insanlarla paylaşman n verdiği haz da apayr bir zevk tabi. Şark sözü ve müziği yaz yor olmam zaten müzikle ilgileniyor olmam n temel nedeni. Bir yazar n ya da felsefecinin kendi kitab n yazmas gibi doğal bir şey bu benim için. Bir şark n n ana gövdesini ç kartt ktan sonra zaman içinde olgunlaşmas n sağl yorum genellikle. Uzun bir zaman diliminde fakat s kl kla üzerinde çal ş yorum. Belki de bu şekilde, k s k ateşte pişirerek iyice içime sinecek k vama geliyorlar. Şark lar paylaş yor olman n bende yaratt ğ rahatlama hissi, iş ve özel hayat ma da çok olumlu yans yor. Armaggan Art Gallery de gerçekleşen Mimardan Müzisyene S n rs z Yarat c l k Sergisi nde tasar mc olarak m vars n z, müzisyen olarak m? Sergi özellikle mimarl k, iç mimarl k, ürün tasar m ile profesyonel iş hayat n sürdüren kişilerin farkl yarat c disiplinlere dair yapt klar n merkezine alm şt. Benim de müzikle ilgilendiğimi biliyorlard. Teklif ettiler ve kabul ettim. İlk prodüksiyonu S n rs z Yarat c l k sergisi için gerçekleştirdim. Şark lar mdan birini seçtim, iyice toparlad m, devam nda düzenlemesini ve masteringini tamamlad k. Şark n n klibinin de olmas n istedim. Dinleyici ile bağ n bu şekilde daha sağlam kurabilecekti. Devam n n gelmesi için çal ş yorum. Hevesliyim.

19

20 Herkes Bir Şey Biliyor parças çok hoşuma gitti. Sözü de, bestesi de dinlerken beni mutlu etti. Özellikle Çok mutlu ol, 1987 kar tatilindeki çocuk gibi m sras beni y llar öncesine götürdü. Hayat m n en uzun kar tatili, çok eğlendiğim anlar, şarts z mutluluğun günleri... O üç hafta ne çok kişinin hayat na dokunmuş diye düşündüm. Sizin için de önemli olsa gerek Herkes Bir Şey Biliyor isimli şark, mutluluk kavram n n nas l ulaş lamayan bir serap ya da dokunamad ğ m z gölgemiz gibi hayali, gerçek d ş l ğ yla ilgili. Çocukluktaki kendinden geçme hissiyle özdeşleştirilebilecek bir hayal. Bunu da 87 deki uzun kar tatiliyle sembolleştirdim. O tarihte İstanbul da olanlar n kolektif haf zas nda bulunabilecek bir sembol. Bir Akrep burcu olarak yaşam ve özellikle ölümü sorgulamaman z imkans z diye düşünüyorum. Sanki şark lar n z da bu sorgulamadan yola ç km şlar. Sizin bakt ğ n z yerden nas l görünüyor yaşam veya ölüm? Bilincimizi şekillendiren en önemli faktör fiziksel k r lganl ğ m z. Dolay s yla ölüm. Yüzeyde görülmese de psikolojimizin gizli lokomotifi bir gün öleceğimizi bilmemiz. Bu bilgiyle sürekli yüzleşmek can s k c gelebilir insanlara fakat ben bunun yap c bir yan olduğunu düşünüyorum. Burçlarla ilgili düşüncelerimde ise Sagan ve Adorno ya yak n m. Hayalinizdekini somutlaşt rmak, madde haline getirmek mi, müziğin uçsuz bucaks zl ğ içinde kaybolmak m yarat c taraf n z daha çok tatmin ediyor? Duygusall k ile rasyonelliği kar şt r p ikisini de anlams z k lmaktan yana değilim. Bende bu iki özellik farkl frekanslarda çal ş yorlar. Fakat konu şark yazmaya gelince aralar ndaki dikiş izinin de görünmeyeceği bir biçimde bir araya geliyorlar. Bir sanat formu olarak şark sanat n en etkili ve yoğun formlar ndan birisi. İnsanlarla çok h zl iletişime geçiyor. Çok çabuk kana kar ş yor. Gerçeklikle hayal aras nda köprü kuruyor ve insan kendisiyle baş başa b rak yor. Müzik dinlemekten ald ğ m zevk kadar yapmaktan da almam n nedenlerinden biri de budur. Geleceğe doğru bakt ğ n zda kendinizi ne yaparken görüyorsunuz? Geleceğe doğru bakt ğ mda, hayatta olacağ m süre içerisinde sadece içimden gelenleri yapacağ ma eminim. Başka türlü bir hayat düşünemiyorum. Çünkü tek hayat, yaşamakta olduğumuz hayat...

21

22 Dünyanın Sonu; PATAGONYA 22/23/24/25/26 Arjantin ile Şili aras nda kalan ve Antarktika'n n yukar s nda, dünyan n en güney noktas olan Patagonya sadece ad n n cazibesinden dolay bile insanlar n gidebileceği bir yer. Doğal güzellikleri ile yeni ilgi merkezi olan bölgede penguenlerden balinalara, deniz aslanlar ndan kormoranlara yüzlerce farkl canl yaş yor. Patagonya'da göllerden şelalelere, buzullardan karl zirvelere, görsel bir şölende her y l milyonlarca turist yaşam n tad n ç kart yor. Patagonya ya son gittiğimde aylardan Aral kt, bulunduğumuz güney yar mküreye yaz daha yeni gelmişti ama d şar da lapa lapa kar yağ yordu! Yaz ve Fotoğraflar : Saffet Emre Tonguç

23

24 Macellan Penguenleri Buenos Aires'ten 1350 kilometre uzakl ktaki Puerto Madryn'e gitmek için önce Trelew'a uçman z gerekiyor. Patagonya'n n Arjantin'deki k sm Rio Negro (Kara Nehir), Neuquen, Chubut, Santa Cruz (Kutsal Haç) ve Tierra del Fuego isimli beş bölgeden oluşuyor. Chubut bölgesinde bulunan Trelew'u, İngiltere'den gelen Galliler kurmuş, ad da Lewis isimli kişiden geliyor. Tre ise ilçe anlam nda. Trelew'a 17 kilometre uzakl ktaki Gaiman isimli köyde halen Gal gelenekleri yaşat l yor. 6 dolar gibi bir paraya pastalar, marmelatlar ve kekler eşliğinde İngiliz çay içebiliyorsunuz. Hepsini bitiremezseniz dert etmeyin, yan n zda götürmek için yolluk yap yorlar. Trelew'a iki saat mesafedeki Punta Tombo'da civar nda Macellan Pengueni var. K ş n Brezilya sahillerinde yaşayan bu penguenler ilkbahara doğru Patagonya sahillerine göç ediyorlar. Penguenler çok zeki hayvanlar, önce erkek penguen gelip binlerce yuva aras ndan kendine ait olan buluyor, temizliyor, sonra da yuvan n kraliçesi teşrif ediyor. 41 günlük kuluçka süresinden sonra genelde iki yavru penguen dünyaya geliyor. 18 penguen çeşidinden biri olan Macellan Penguenleri nin boylar 45 santim civar nda ve 20 y l kadar yaş yorlar. Punta Tombo'ya giden yolda sert esen rüzgarlar dolay s yla genelde bodur ağaçlar ve değişik hayvanlar var. Sürüler halinde dolaşan guanakolar (devegiller familyas ndan lamalar ile akraba vahşi bir tür) görüyorsunuz. Bunlar bir yaş nda ailelerinden ayr l p, bir liderle dolaşan gençler. Yünlerinin bir kilosu 90 dolar, çünkü bir guanakodan senede ancak 300 gram yün ç k yor. Mara dedikleri yabani tavşanlar da bol miktarda ortal kta dolaş yor. Devekuşuna benzeyen realar n ise ilginç bir özelliği var. Yumurtlama döneminden sonra dişi rea kaç p babay yumurtalarla baş başa b rak yor. Etrafta yavrularla dolaşan bir ebeveyn rea görürseniz anlay n ki o fedakar baba! Puerto Madryn'den yaklaş k bir saat mesafede bulunan Valdes Yar madas enteresan bir yer. Bir taraf nda San Jose Körfezi var ki; Antoine de Saint Exupery'e Küçük Prens'i yazarken ilham kaynağ olmuş. Diğer taraf nda da Nuevo (Yeni) Körfezi var, buras da balinalar seyretmeye gidebileceğiniz bir yer. Puerto Madryn'den 100 kilometre uzakl ktaki Puerto Piramides'den teknelerle aç l p yavru balinalara yüzmeyi öğreten 30 ton ağ rl ğ nda, 16 metre boyundaki balinalar görebiliyorsunuz. Çiftleşme döneminde, dişi balina üç erkek balinayla ilişkiye giriyor ve bu esnada erkek balinalar birbirlerine yard mc oluyorlar. Problem ise baban n hangisi olduğunun belli olmamas! Yar madan n ucundaki Caleta Valdes'de ise deniz filleri var, bunlar dev boyuttaki foklar. Bir erkek fil 8-10 aras ndaki dişiden oluşan haremiyle yaş yor! Ushuaia Ad "Bat ya sokulan körfez" anlam na gelen Ushuaia'ya (Uşuaya diye okunuyor) 1871'de Anglosaksonlar gelmiş. Önce İngilizcenin hakimiyeti söz konusuyken sonras nda bayrağ İspanyollar devralm ş. Dünyan n sonuna nas l olsa kimse gelmez deyip Ushuaia'y 1947'ye kadar büyük bir hapishanenin bulunduğu bir yerleşim olarak kullanm şlar. 1980'lerde sekiz bin kişi yaşarken turizmin gelişmesi ve Antarktika'ya giden gemilerin bu limandan kalkmas yla nüfus da 60 binlere ç km ş. Ushuaia'ya bugün senede 200 binden fazla turist geliyor ve bunlar n üçte biri de büyük yolcu gemilerinin müşterileri. Baz ülke ve şehirler bir slogana s rtlar n yaslay p hep bunun kaymağ n yerler. Buzul kapl 1500 metrelik zirveleriyle Fuegan Ant Dağlar na s rt n yaslam ş olan Ushuaia'da her şey "Dünyan n Sonu"na endeksli. Beagle Kanal 'nda katamaranla bir tur yapt ğ n zda sizi bir deniz fenerinin yak n na götürüyorlar. Herkes kameralara sar l p "Dünyan n sonu deniz feneri" fonu ile s r tarak resim çektiriyor. Limana iniyorsunuz, "Dünyan n sonu liman na hoşgeldiniz" tabelas var. Sahilde koskocaman "Ushuaia dünyan n sonu, her şeyin başlang c " yaz yor. Tüm hediyelik eşyalarda da dünyan n sonuyla ilgili yaz lar bulunuyor. insan korkuyor, acaba dünyan n sonu mu gelecek, diye! San Martin şehrin ana caddesi, güzel dükkanlar n çoğunu burada bulabiliyorsunuz. Ateş Topraklar Şehirden 15 dakika uzakl kta, Tierra del Fuego (Ateş Topraklar ) Milli Park var. İçindeki dünyan n sonu treniyle park gezebiliyorsunuz. Ateş Topraklar, 16. yüzy lda buraya gelip K z lderili ateşlerini gören Macellan' n verdiği bir isim. Patagonya ismi de onun icad. Bakm ş yerlilerin ayaklar giydikleri çar klardan dolay daha da büyük gözüküyor, İspanyolcada ayak anlam na gelen "pata"dan yola ç karak onlara "Patagon", memleketlerine de "Patagonya" ad n vermiş. Park, tilkisinden ördeğine, lama benzeri guanakodan kunduzuna hayvanlar n etrafta huzur içinde dolaşt ğ yeşil bir cennet. Roca Gölü de mavisiyle bu yeşile nazire yap yor. Parktaki bir tabelada yolun sonu yaz yor. Üzerinde de Alaska 18 bin, Buenos Aires kilometre diye belirtilmiş. Bu arada Antarktika'n n Güney Amerika'dan uzakl ğ kilometre. Oysa Güney Afrika 3.600, Yeni Zelanda ise 2200 kilometre uzakl kta. Güney Amerika'da iklimler bize göre tamamen ters. Nisan da sonbahar başl yor. 22 Haziran'da da "En uzun gece" partisi var. Gecenin uzunluğu 18 saati geçiyor. Buzul Buzuyla Viski Puerto Madryn ve Ushuaia gibi Arjantin Patagonyas nda kalan El Calafate'de 10 y l önce sadece iki bin kişi yaşarken turizm sayesinde nüfus 20 binleri geçmiş. 16 milyonluk İstanbul'da tek bir Kempinski Hotel varken onun binde birini oluşturan El Calafate'de hem Kempinski, hem de başka beş y ld zl oteller var! Ana cadde birbirinden ş k dükkanlar, barlar ve restoranlarla dolu. UNESCO dünya kültürel miras listesindeki Los Glaciares Ulusal Park içinde bulunan Perito Moreno Buzulu kasabadan 80 kilometre uzakl kta. Moreno Buzulu, ad n buzulu hiç görmemiş olan Patagonya kaşiflerinden Arjantinli Francisco Moreno'dan alm ş. Yol boyunca bir sürü Estancia (çiftlik) görüyorsunuz. Bir çiftliğin para kazanmas için en az beş bin koyuna sahip olmas gerekiyor. Her çoban köpeğine 400 koyunun düştüğü sürüler başlar ndaki Gaucho'larla (Güney Amerika'da kovboylara verilen isim) buzula giden yolda hoş bir dekor yarat yorlar. Etrafta Notro dedikleri bodur, k rm z çiçekli ağaçlar var. El Calafate de ad n bir tür böğürtlenden alm ş. Buzula geldiğinizde doğa gücünden etkilenmiş biz dünyal lar n kameralar na mağrur bir şekilde gülümsüyor. Buzulun gölden yüksekliği 60 metre civar nda, boyu 30, eni ise dört kilometre ve her gün yaklaş k iki metre ilerliyor. İsterseniz buzula gidip yürüyüş yapabilir ya da gemiyle buzul etraf nda dolaşabilirsiniz. Bir saatlik turda gemide, buzuldan al nma buzla servisi yap lan viskiden bir duble için. İskoçlar n "Yaşam suyu" dedikleri viskinin ard ndan "Su yaşamd r" diyecek ve yaşam n nimetlerini daha iyi takdir edeceksiniz. Şili Patagonyas ve Granit Zirveler Patagonya'da hikaye 1520'de İspanya'dan gelen Macellan'la başlam ş ve 19. yüzy la kadar insanlar daha ziyade keşif gezileri için bu bölgeye gelmişler. Buharl gemilerle okyanus aş r seyahatlerin daha kolay hale gelmesi, eski dünyadakileri daha bilinmeyen yerlere doğru yönlendirmiş. 1810'da özgürlüğüne kavuşan Şili, bakm ş ülkenin güney bölümleri elden gidiyor, Patagonya'n n kendi k sm na kuzeyden insanlar yollamaya başlam ş. Falkland Adalar 'ndan getirilen koyunlarla hayvanc l k, ard ndan bal kç l k, ormanc l k, kömür derken bölgede ciddi bir hareket başlam ş. Bugün en önemli gelir kaynaklar ndan biri de turizm. Türkçe Paine Kuleleri anlam na gelen Torres del Paine tam bir doğa harikas. Bir tarafta karlarla kapl, 2000 metrenin üzerindeki granit zirveler, alt nda nehirler ve göller, diğer tarafta da buzullar var. Araya serpiştirilmiş ve doğal manzaray bozmayan birkaç otelle kamping de ziyaretçilere hizmet veriyor. Kuzeyden güneye 12 bölgeye bölünmüş olan Şili'nin son bölgesinde yer alan Torres del Paine, trekking sevenler için tam bir cennet. İki saatlikten tutun yedi günlüğe kadar değişik rotalar var. Bu milli parkta Sarmiento, Toro, Pehoe gibi çok say da göl var. Grey Gölü nün devam nda ise Grey Buzulu bulunuyor. Bölgedeki en iyi otellerden biri olan Hosteria Lago Grey'de buzul manzaral bir öğle yemeği yiyip, ard ndan buzula doğru bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Yolda karş n za geyik ç karsa şaş rmay n, sadece kameran z haz rlay n. Yirmili yaşlar mda olsam içinde uygun fiyatl konaklama, yemek ve seyahat bilgileri olan Lonely Planet veya benzeri bir rehber kitab n eşliğinde Güney Amerika'y dolaş r, Torres del Paine gibi yerlerde doğan n kucağ na atard m kendimi. Torres del Paine'ye en yak n havaalan n n bulunduğu Punta Arenas bölgedeki en büyük şehir ve kolonyal dönemin güzel izlerini taş yor. Manzara noktas (Mirador) ve yerlilerin hayat ndan değişik kesitleri göreceğiniz Selasiano Müzesi şehirde görülmesi gereken önemli yerlerden. Yak nlar nda da 50 bin çift penguenin bir arada bulunduğu Seno Otway bölgesi var. İnsan Patagonya'ya, dünyan n en sonuna neden gitmek ister ki? Kimi Antarktika'ya geçiş noktas olduğu için, kimi "Ben de oradayd m!" deyip sosyal statüde birkaç basamak atlamak için gider. Bazen de bitmesi gereken bir ilişkinin son kal nt lar ndan ar nmak için al r baş n gider insan, uzaklara hem de en uzaklara. Sonra fark eder ki; kal nt lar temizleyen sadece taze kand r, yeni bir aşkt r. Yaşam asl nda bir oyun, bizler de iyisiyle kötüsüyle oyuncular, bazen de oyuncaklar elinden al nan... Yeter ki gönlünüzü nadasa b rakmay n ve biraz sabredin, tecrübeyle sabit ki; köşede daha zengin çeşitleriyle bir oyuncakç sizi bekliyor. Yaşam her şeye rağmen çok güzel, dünyan n sonu olsa da dünyan n sonunda olsan z da...

25

26 Bir Kenara Not Edin Arjantin ve Şili de Türklere vize yok. İkisi de Türkiye'den beş saat geride.patagonya büyük bir coğrafyaya dağ ld ğ ndan s cakl k bulunduğunuz yere göre değişebiliyor. Ocak ay nda Puerto Madryn'de 28 derecelerde olan hava Ushuaia'da gece beş dereceye kadar düşebiliyor. Torres del Paine'deki rüzgar da hissedilen s cakl ğ n düşük olmas na yol aç yor. Şili gibi Arjantin şaraplar da çok güzel. Beyaz seviyorsan z Torrontes, k rm z tercih ediyorsan z Malbec üzümlerinden yap lan şaraplardan için. Şili'deyken şaraplar yla beraber milli içecekleri olan Pisco Sour'u da deneyin. Ekim le Mart aras Antarktika turlar için en uygun dönem. On günlük turlar n en ucuzu 2500 dolar. İlgileniyorsan z ve sitelerini t klay n. Nas l Gidilir İstanbul'dan Buenos Aires e THY n n direkt uçuşu var, ya da aktarmal bir uçuşla dört saatte Paris'e, oradan da 12 saatte Buenos Aires'e uçabilirsiniz. Buenos Aires'den Puerto Madryn'e geçeceğiniz Trelew'a iki, Trelew'dan Ushuaia'ya yine iki saatte uçuyorsunuz. Ushuaia'dan uçakla yaklaş k bir saat mesafede bulunan El Calafate'den otobüsle 6-7 saatte Şili s n r n geçerek Torres del Paine'ye ulaş yorsunuz. Torres del Paine'den tekrar büyük bir şehire ulaşmak için Puerto Natales üzerinden Punta Arenas'a gitmeniz gerekiyor. Torres del Paine'den sonra bir gece konaklayabileceğiniz Puerto Natales 112 kilometre mesafede, oraya 250 kilometre uzakl kta da Punta Arenas var. Oradan da Şili'nin başkenti Santiago'ya ulaşman z aktarmayla birlikte dört saat. Nerede Kalınır? Ushuaia / Hotel Las Hayas Puerto Madryn adresinden detaylar n bulabileceğiniz Peninsula Valdes, Bahia Nueva, Villa Piren ve Tolosa şehirdeki en iyi oteller. El Calafate - Kempinski Hotel Park Plaza Alto Calafate Hotel Hotel Posado Los Alamos Cabanas Nevis Torres Del Paine Hosteria Lago Grey manzaras muhteşem bir otel. Bunun d ş nda dünyan n en iyi otellerinden biri olan Explora ve Posada Rio Serrano'yu deneyebilirsiniz. Pehoe de konumu dolay s yla cazip otellerden biri. Torres del Paine çok popüler bir yer, aylar öncesinden yer ay rtman z gerekiyor. Puerto Natales Hotel Martin Gusinde bin nüfuslu bir yerde bundan iyisi can sağl ğ. Sahibi bu bölgedeki çoğu insan gibi H rvat kökenli ve ayn zamanda da iyi bir aşç. Nerede Yenir? Ushuaia Kaupe Romantik atmosfer, uluslararas mutfak ve hoş bir manzara. Bodegon Fueguino Av. San Martin, Özellikle kuzu yiyin. Tia Elvira Deniz ürünleri konusunda başar l. Puerto Madryn Estancia La Elvira, Valdes Yar madas nda yer alan bir çiftlik ve Arjantin usulü barbekünün tad n ç karabileceğiniz bir mekan. El Calafate La Cocina,Casimiro Bigua ve La Tablita bu küçücük kasabada yemek yiyebileceğiniz iyi yerler aras nda. Punta Arenas Parrilla los Ganaderos Bizim kebapç lar n Şili versiyonu gibi. Etlere bay lacaks n z.

27

28 SAATCHI GALLERY 28/29/30/31/32 Yaz ve Fotoğraflar : Burak Iş k Twitter Blog : marka123.com

29 Saatchi Gallery de çocuk, masumiyet ve gelecek üzerine... Londra ya her gittiğimde mutlaka yar m günümü Chelsea deki Saatchi Gallery e ay r yorum. Girişinde para al nmayan, farkl sanatç lar n ilham veren çal şmalar n n sergilendiği İngiltere nin en seçkin sanat galerisi buras... Kap dan girer girmez gözüme Saatchi Gallery dergisinin sonbahar say s gözüme çarp yor. Sonra okumak üzere bir tane al p, s rt çantama atarken gözüm kapağ na ilişiyor. Sar bir zemin üzerinde majiskül harflerle çarp c bir şekilde şu yaz yor: SANAT ÇOCUKLARI GÜÇLÜ YAPAR. Hoşuma gidiyor bu laf, gülümsüyorum. Güzel bir hafta sonu günü, harika bir ortamda keyifle sergileri gezebilirim art k. Galerinin en büyük salonuna ilk ad m m att ğ m anda karş mda -nedense- içimi umutla dolduran bir manzara ile karş laş yorum. Bu büyük salonun üç duvar n yan yana dizilmiş çocuk portreleri kaplam ş. Bembeyazl k içerisinde bana bakan farkl rklara mensup masum çocuk yüzleri, derginin kapağ ndan ald ğ m ilk etkiyle de olsa gerek, bende tarif edemeyeceğim bir mutluluk hissi yarat yor. Akl ndan o an geçen 3 kelimeyi s rala deseniz, umut, masumiyet ve gelecek diye sayabilirim kolayca. Sanatç Annie Kevans da portreleri çizerken neredeyse çocuklar n yüzlerine zarar vermekten sak n r gibi elini hafif tutmuş, incitmeden dokundurmuş f rças n. Bu tav r da beni oldukça etkiliyor. Tüm portrelere tek tek bak yorum ve en optimist halimle salondan ç kmak üzereyken sanatç n n isminin yaz l olduğu ve sergideki eserleri hakk nda bilginin yer ald ğ panoyla göz göze geliyorum. Şok! Hayal k r kl ğ. Büyük bir üzüntü. Tarifsiz bir kötümserlik kaplay veriyor beynimi. Bedenim hareket etmiyor. Okuduklar m karş s nda orada tabiri caiz ise kalakal yorum. Panoda özetle şu yaz yor: Annie Kevans (Eserlerin tamam 2004, Kağ t üzeri yağl boya, 51x41 cm.) Soldan sağa Adolf Hitler (Almanya) Benito Mussolini (İtalya) İdi Amin (Uganda) Joseph Stalin (Sovyetler Birliği) Saddam Hussein (Irak) Slobdan Milosevic (S rbistan) Buna benzer tam 29 isim s ralanm ş. Hepsi bir şekilde insanlar n ölümüne sebep olmuş, dünyada çat şmalar n başlamas na öncülük etmiş, tarihe en gaddar liderler olarak geçmiş kişiler. Salonu çepeçevre saran bu portreler işte o adamlar n çocukluk hallerinin resimleri. Yutkunuyorum. Ad mlar m ister istemez beni tekrar serginin başlang ç noktas na götürüyor. İlk resimdeki çocuğa bak yorum. Ürkek bak şl, pembe yanakl, üzgün bir hali olan küçük Adolf Hitler le göz göze geliyorum. Kafamdan bir sürü soru geçiyor. Çocukluktan yetişkinliğe geçerken bu çocuk kim bilir kimlerden etkilendi, nas l nefretle doldu, nas l masum bir çocuktan milyonlar yok edebilecek, gözü dönmüş bir canavara dönüşebildi? Dünya bu çocuğu o hale nas l getirebildi? Sergiyi bir kez daha, bu sefer çok farkl bir gözle baştan geziyorum. Dünyan n farkl bölgelerinde büyümüş bu çocuklarla göz göze gelmek hafiften bir zd raba dönüşmeye başl yor. Bir yan m Dünyaya ne yapt n? diye o küçük çocuğun yüzüne hayk rmak isterken, bir yan m da Dünya sana ne yapm ş böyle diye onun ad na üzülüyor; tüm yetişkinler ad na özür dilemek istiyor. İnsana, onlar da bir zamanlar çocuktu gerçeğini kabullenmek, masum bir çocuğun nice ölümlere sebep olacak birine dönüşmesini normal karş lamak zor geliyor.

30

31 Bu kez ayn sergi salonundan tamamen z t hislerle ayr l yorum. İyimser benden eser kalm yor. Günüm iyi başlam şken bir anda havam değişiyor. Saatchi Gallery deki diğer çal şmalar soğuk bir şekilde geziyorum; beğendiğim çal şmalar fotoğrafl yorum. Sonra en üst kattaki son sergi salonuna giriyorum. En küçük olan na ve işte o an günüm tekrar bana gülümsemeye başl yor. Karamsarl k bulutlar dağ l yor. İyimserlik, çocuklar n içindeki iyiliğe, yeteneğe, dünyaya katt klar güzelliklere olan inanc m tekrar yerine geliyor. Karş mda Saatchi Gallery nin desteklediği bir çocuk-sanat aktivitesi var. Galerideki bu küçük oday okullar n işlerini sergilemeye ay rm şlar. Sergide yaşlar 4-11 aras nda değişen okul çocuklar n n yapt ğ kağ ttan heykeller var. Programa göre öğrenciler önce Saatchi Gallery deki kağ t sergilerini gezerek bilgi ve ilham alm şlar, sonra öğretmenleri gözetiminde özel bir ödev ile kağ tlar kesip kolajlayarak kağ ttan heykeller yaratm şlar. Belki de dünyan n çocuklara daha çok sanat aktarmaya ihtiyac var. Yarat c, denemekten korkmayan, yorumlamaktan çekinmeyen, öğrenmeye aş k bireyler bunlar. Akl ma, çantama koyduğum derginin kapağ geliyor tekrar: SANAT ÇOCUKLARI GÜÇLÜ YAPAR. Evet diyorum güç; ezmek, y kmak, yok etmek olarak alg lanmamal. As l güç yaratmak, geliştirmek, var etmekte sakl Dünya çocuklara kesinlikle daha çok sanat sunmal. Adolf lar yerine daha çok Leonardo lar yaratmal. Chelsea deki yar m günüm kar ş k duygularla sonlan yor. Akl ma Pablo Picasso nun beni düşündüren şu sözü geliyor: Tüm çocuklar sanatç d r. Tek sorun büyüdükleri zaman sanatç kalmay başar p başaramayacaklar nda... Heykeller oldukça neşeli... Aralar nda yorumlanm ş bir Harry Potter bile var. Çocuklar n doğru yönlendirildiklerinde neler yapabileceklerine o küçük salonda bir kez daha tan k oluyorum.

32

33

34 Bir Banksy Projesi; İÇERİDE 34/35/36 OLACA INA DIŞARIDA OLSUN Sprey boyan n t ng rt s ve slak boyan n kokusu, 20 y ldan fazlad r öncülüğünü gizemli bir grafiti artistinin yapt ğ, ac ve tatl s yla mizah dolu bir grafiti ak m n n en çarp c örneklerinin yarat l ş n haber veriyor. Say s z şehrin sokaklar nda bu büyük ismin elinden ç km ş eserler doğar ve yok olurken, onun b rakt ğ izleri takip eden özgür artistlerin say s her y l artarken; gecenin gölgelerinde devleşen ve sanat uğruna polisle yar şan o gizemli artist 20 y l sonra bile hala gizemini koruyor. BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY Yazı: Elmira Gürses

35 Banksy ismi tek baş na tart şma yarat yor, saatler süren hararetli bir sohbet konusu haline geliyor ve ad n bilen neredeyse herkeste tatmin edilemez bir merak duygusu uyand r yor. Banksy tart şma götürmez bir şekilde küresel boyutta sahneye ç km ş en iddial sokak sanatç s. Grafiti alan nda 20 y ldan sonra bile kimliğinin hala gizli kalmas, tüm işlerini saran gizem ve merak havas na sadece fazlas n ekliyor. Banksy nin imzas n taş yan eserler Amerika, Avustralya, Kanada, İngiltere, Fransa, İsrail, Jamaika ve Filistin e kadar dünyan n pek çok ülkesindeki pek çok şehirde sessizce ortaya ç kt. Banksy nin tek bak şta tan nan tarz, resimsel ve hicivli mesajlar, sanat, felsefe, politika, sosyoloji, mizah ve narsisizmin s n rlar n zorluyor. Banksy sokakta doğan yepyeni bir pop art formunun babas. Grafiti çevresince yarat lm ş bir vak f arac l ğ yla kolay ulaş labilir sokak sanat n kullanarak güçlü, çarp c, düşündürücü mesajlar iletme tarz n dünya çap nda yayan ismin ta kendisi. Banksy nin şablon sanat n herkes, her an görebiliyor ve bu onun devasa bir kitleye ulaşmas n sağlamakla kalm yor ayn zamanda da sanat arac l ğ yla çok güçlü beyanlarda bulunmas n mümkün k l yor. Belediye görevlileri resimlerin üzerini boyamakta veya olduğu gibi kalmalar na izin vermekte serbestler. Banksy o kadar büyük ki, eşi bulunmaz ve muhteşem eserleri yok olduğunda bile, bu tek baş na var olan politik sorunlara dikkat çekiyor l y llar n baş ndan beri grafiti sahnesinde olan Banksy ilk olarak Bristol da DBZ (DryBreadZ Crew) olarak tan nan bir yer alt sokak sanat çetesiyle ad n duyurdu. Yine Bristol da hala dönem dönem kendisiyle çal şan Inkie ve diğer tan nm ş artistlerle çal şt. Banksy nin kişisel yorumlar ndan yola ç karak, şablon tekniğini ilk olarak kanunla baş belaya girince öğrendiği biliniyor. Artist, ilk kez bir tren üstüne balon harfler yazd ğ nda 18 yaş nda olduğunu söylüyor. Polislerin gelmesi ve tüm çetenin kaçmas yla daha çabuk bir teknik arad ğ n ifade eden Banksy, kal p harfleri keşfetmesiyle yeni tarz n bulduğunu söylüyor. BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY

36 Günümüze gelindiğindeyse Banksy, eserleri yüzlerce Euro ya sat lan, pek çok sergi açm ş, Oscar aday olmuş bir film çekmiş, alt kitap yazm ş ve yaratt ğ her yeni eserle tart şma uyand rmaya devam eden dünyaca ünlü bir isme sahip ama kimsenin tan mad ğ birisi. Son projesi Better Out Than In (İçeride Olacağ na D şar da Olsun) ile Banksy, bir ayl k New York ziyareti süresince her gün imzas n taş yan yeni bir eserle dünyan n en meşhur şehirlerinden birini yaşayan bir galeriye dönüştürdü. Polis aktivitesinden ötürü sanat n icra edemediği bir gün hariç tam bir ay boyunca, New York sokaklar n, boya, heykel, video ve canl performans içeren eserlerle; mizahi, alayc ve çarp c mesajlarla donatt. Otoriteyi sorgulayan, büyük etkisi olan ince detaylara dikkat çeken ve cüretkâr sorular soran eserleri şehrin büyük k sm taraf ndan merakla takip edildi. Proje boyunca kendi web sitesini düzenli olarak güncelleyen Banksy her eserini dünyayla paylaş rken eserin bulunduğu yeri de genel olarak belirttiği k sa yorumlar yazd. K sa zamanda New York sokaklar nda Banksy yi kovalamaya başlayan hayranlar n say s h zla artt. Birkaç kişi artisti gördüğünü iddia ederken kimliği ile ilgili konuşmay istemediklerini belirtiler. Banksy sadece hayranlar ndan değil, kendisini arayan polisten de uzak durmak istediği için işini gizlilik içinde sürdürmeye devam etti. Tüm projeyi büyük bir sosyal deney olarak adland ran pek çok kişi var. Banksy sadece bir şehrin sokaklar n meydan okuyan, cesur eserlerle doldurmakla kalmad. Tanesi dolar olan onlarca eserini bir sokak stand nda 60 dolardan satt. Bununla da kalmay p bir ikinci el galerisinden 50 dolara ald ğ natürmort tabloya kendi yorumunu ekleyerek galeriye geri bağ şlad. Tablo ayn hafta bir aç k artt rmada dolardan al c buldu. Başka grafiti artistleri taraf ndan değiştirilen veya tamamen yok edilen eserlerini, 14 günde yaratt ğ, Gladyatör filminden al nt yapt ğ Hayatta yapt klar m z sonsuzlukta yank lan r cümlesini içeren ve cümlenin en son kelimesinin bir işçi taraf ndan silindiğini resmettiği eseri ile tiye ald. New York vatandaşlar için hala kanayan bir yara olan ikiz kulelerin an s na da bir grafiti b rakan Banksy, resimleri ile olduğu kadar tart şma yaratan video postlar yla da merak konusu oldu. Global markalar n çal şanlar na yapt ğ haks zl klara dikkat çektiği Mc Donalds n maskotu Ronald Mc Donalds n fiberglastan yap lma figürünün ayaklar n cilalayan genç adam veya kesim evine götürülen bir kamyon dolusu pelüş oyuncak gibi sosyal ve vicdani konulara dokunan eserleri dünya çap nda yank uyand rd. Banksy, New York gezisini çoktan bitirdi ama arkas nda b rakt ğ Banksy etkisi bir f rt na gibi tüm gücüyle esmeye devam ediyor. Çağ m z n en çok tart şma yaratan artistlerinden olan Banksy nin bir dahaki sefer ne yapacağ n tahmin etmek mümkün değil ama yaratt ğ bir önceki f rt nan n esintileri durulmadan yeni bir f rt na patlatan doğas na al şmam z gerektiği kesin. Kendini ifade etmenin, soru sorman n ve özgür sanat n en ateşli savunucusu olan Banksy nin inatç bir alev gibi büyüyen bir ak m n yaşayan temsilcisi olduğunu söyleyebiliriz.grafiti sanat n n maskeli şövalyesinin kendi web sitesinde de al nt s n yapt ğ iki as rl k vecize bilinmesi gereken her şeyi söylüyor gibi; İçeride, bir stüdyoda yap lm ş hiçbir eser, asla d şar da yap lm ş olanlar kadar iyi olmayacak. Paul Cézanne BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY

37

38 Elbise Çanta Ayakkab Gucci 1

39

40 Gezgin İnsanlar: şimdi ve buradakiler SEYYAHLIK 40/41/42/43/44 Yaz : Berna Gençalp Fotoğraflar : Nihan Vural Çizimler : Erik Gauger

41 3 yaş civar nday m, s rt çantam var, içinde de yedek çamaş rlar m, Çokoprenslerim ve resimli Ayşegül kitaplar m... Baba-k z seyahat ediyoruz. Trenle, Avrupa ya. 70 li y llar. Seyahat boyunca şartlara gayet iyi uyum sağlad ğ m anlat l r. Dönüşte de herkese uzun uzun Avrupa y, orada gördüklerimi, yapt klar m anlatm ş m. Bay ltana kadar. Böyle bir başlang çtan sonra gezgin olayd m iyiydi. Ama olmad m. Günlük hayat al şkanl klar na bağl, evcil bir insana evrildim. Diyeceğim o ki, herkes gezgin olamaz. İçten gelen bir dürtü gerekir, gitmeden olmayacakm ş gibi bir duygu veya belki de bir rüya! Kendi çöplüğünden ayr lmak şaş rt c, büyüleyici, korkutucu, ayart c, ilham verici, bazen de çileden ç kart c. Kendini kaybetmişken bulabilirsin, bulmuşken kaybedebilirsin. Yeni bir canl türü ya da sadece kendine dair acaip bir özellik keşfedebilirsin. Gezgin say lmasam da az c k gezdiğim için bunlar kesin bilgi olarak söyleyebiliyorum. Birazdan isim isim bahsedeceğim insanlar ise hayatlar n n merkezine seyahati koymuşlar. Üstelik seyahatlerini yaz yla, çizgiyle, fotoğrafla kay t alt na al p, deneyimlerini merakl lara açm şlar. Gelin biz de ilk gezginlerden başlayarak bu isimler ve gezileri aras nda gezinelim. Şefaat m Seyahat m? İlk durağ m z 17. yüzy lda görülmüş bir rüya. Rüyay gören Türk ve dünya gezi edebiyat n n kendine has bir kişiliği: Evliya Çelebi. Babas n n seyyah olmas n onaylamad ğ Evliya Çelebi, gördüğü bir rüyayla izni peygamberden kopard ğ n anlat r. Yazd klar ndan muzip bir taraf olduğu anlaş lan Evliya Çelebi, rüyas nda peygamberi görmüş ve herkes gibi ondan bağ şlanmay dileyeceğine yanl şl kla seyahat dilemiş! Peygamber de ona gönlünce gezmesini söylemiş. Başta seyahatlerini İstanbul çevresi ile s n rl tutan Evliya Çelebi daha sonra uzak diyarlara uzanm ş yüzy l şartlar nda Avrupa, Asya, Afrika da gezmiş ve ne iyi ki üstüne bir de yazm ş. Hem de dönemin Divan edebiyat al şkanl klar n n d ş na ç karak, düzyaz ile, ayaks z-uyaks z, konuşur gibi. Metinlerinde bolca yer verdiği fantastik öğelere rağmen örneğin Ahmet Hamdi Tanp nar Beş Şehir de, Evliya Çelebi yi başl baş na bir vatan aynas olarak niteler. 10 ciltlik Seyahatname yüzy llar içinde dağ lm ş, sansürlenmiş, kimi zaman unutulmuş, bazen de değersiz görülmüş... Nihayet, Yap Kredi Yay nlar ndan günümüz Türkçesi ile tamam bas ld. Art k ulaş labilir bir hazine. İlk Gezginler Evliya Çelebi gelmiş geçmiş ilk gezgin değil, tabii. Ondan öncesi var. Cilal Taş Devri nde, şimdi peygamberler şehri olarak nitelenen Urfa daki Göbekli Tepe ye hac ziyaretleri yap l rm ş. Yani daha şehirleşmeye geçilmeden, inanç turizmi başlam ş. Antik dönemde Atina da düzenlenen Olimpiyat Oyunlar s ras nda şehre, komşu şehirlerden ziyaretçiler ak n edermiş. İlk rehberlerin ise M s rl rahipler olduğu söyleniyor... Bilinen ilk gezi yazar, doğduğu Bodrum dan ayr l p çok çeşitli coğrafyalarda insan yaşant lar n n peşine düşmüş, dinlediği hikayeleri, gördüklerini yazm ş olan Herodot. Büyük İskender in seferleri ve sonraki Haçl Seferleri turistik seyahat say lmasa da bu askerlerin aras ndan ya da onlar n peşinden gezginler de ç km ş. Deplasmandan Depresyona Tüccar olan amcas ve babas yla 24 y l boyunca Asya da yaşayan Venedikli Marko Polo memleketine döner dönmez hapse t k lm ş. Deplasmandan depresyona h zl bir geçiş yapm ş olsa gerek. Neyse ki hapisteki zaman n hücre arkadaş na yolculuk an lar n dikte ederek değerlendirmiş. 13. yüzy lda Doğululara Bat l lar, Bat l lara da Doğulular tan tan kişi olmuş. Yolu Konstantinapolis den de geçmiş olan Marko Polo nun kitab Kristof Kolomb a ilham vermiş. Kolomb un, yapt ğ yolculuklar s ras nda bu kitab yan nda taş d ğ ve kenar na notlar ald ğ biliniyor. Isabelle Eberhardt Nihayet geldik bir kad n gezgine... Gezi yaz lar olan, mektuplar nda, günlüklerinde, an lar nda gezdikleri, geçici olarak yaşad klar uzak ülkeleri anlatan kad nlar da var elbet. Ama bu yolculuklara, al p başlar n ç kmam şlar. Ç kamam şlar. Ona daha var. Isabelle Eberhardt 1800 lü y llar n son çeyreğinde, yani kad n haklar ile ilgili pek çok olumlu gelişmenin gerçekleşmesine ramak varken yaşam ş. Neyse ki 19. yüzy l Avrupas n n ahlaki değerlerine fazla tak lmam ş. İlk yolculuklar n ailesiyle yapan Eberhardt, daha rahat hareket edebilmek için Kuzey Afrika da erkek k l ğ nda dolaşm ş. O, gittiği gibi dönmeyenlerden; yani seyahatin hakk n veriyor. Şöyle demiş; Geçmişi geride b rakt kça kendi karakterimi şekillendirmeye daha çok yaklaş yorum. Ve şöyle demiş; Bilinmeyen yerlere giderek kendi hayat ma dal yorum. Isabelle Eberhardt yolculuklar nda bir Sufi tarikat na kat l r, din değiştirir, gazeteler için savaş muhabirliği yapar ve Cezayirli bir asker ile evlenir. Çölde gerçekleşen ani bir su bask n (evet aynen öyle: çölde ani su bask n ) nedeniyle, 27 yaş nda öldüğünde geride 10 k sa öyküsü, bir de küçük roman vard r. Günlüklerinde, gazete makalelerinde anlatt ğ yolculuklar, yaşad ğ dönüşümler ve o k sac k maceral hayat daha sonra sinemaya, operaya, popüler şark lara, romanlara konu edilir... Isabelle Eberhardt, yeryüzünün cüretkar k zlar ndanm ş. Onunla elbette tan şamad m ama bir diğeri ile şahsen tan ş yorum. Sizi de az sonra tan şt racağ m. Seyyahlar konusundaki bu yaz ya girişmemin sebebi de yeryüzünün İstanbullu bu gezgin k z d r.

42 Ve Turizm Patlar 19. yüzy lda gezi kültürü ve pratiği önemli bir değişim geçiriyor. Raylar döşeniyor ve trenler çal şmaya başl yor. Sanayi devrimi sonras çal şanlara ücretli izin hakk n n tan nmas kitlesel turizmin yükselmesine destek oluyor. Art k uzak diyarlara gitmek sadece çok zenginlerin ve aristokratlar n sahip olduğu bir ayr cal k değil. Gerçek seyyahlar kitlesel turizme hizmet eden turlar pek tercih etmese de, ulaş m araçlar n n gelişmesinden faydalanm şlar. Gezi Edebiyat nda Yeni Mecra Dostoyevski, Flaubert, Charles Dickens, D. H. Lawrence, John Steinbeck gibi usta edebiyatç lar ve daha pek çoklar romanlar n yan s ra seyahat türünde de yazm şlar ve türün gelişmesine katk da bulunmuşlar. Hayat n n dönüm noktas sayd ğ yolculuğu boyunca günlük tutan Che Guavera y da anmadan geçmeyeyim. O da yolculuğa, ç kt ğ gibi dönmemiş olanlardan. Bizde ise Buket Uzuner, yazd ğ seyahat yaz lar yla çok insan n akl n çelmiştir. Mina Urgan n Bir Dinazorun An lar su gibi akar gider. İzzeddin Çal şlar n yaz lar da okuyan al r götürür, doyurur, güldürür getirir. Latin Amerika y Oya Ayman dan okumak iyidir. İzel Rozental in karikatürcü gözüyle tatl tatl Uzakdoğu yu anlatmas na bay l r m. Ayd n C ng n n sadece kitab n n ad bile kalbimi kazanmas na yetmiştir; Gezipduru Jak Deleon a ise her İstanbulsever derinden müteşekkir olsa gerek. Atlas dergisi bir milatt r. Ve bu liste elbette çok uzat labilir İnternetin hayat m za girmesi sayesinde ise gezginlerin deneyimlerini paylaşmak için kitap yay nlamay beklemelerine gerek kalmad. Ayr ca bu mecrada bir gezginin pek çok ihtiyac na cevap verebilecek organizasyonlar da faaliyet gösteriyor. Sizinle ayn destinasyona seyahat eden yol arkadaş da bulabilirsiniz, orada birinin evinde k vr lacak bir kanepe de bulabilirsiniz, yaln z gezen bir kad n gezginseniz dayan şma sitelerinden destek alabilirsiniz. Yeryüzünün İstanbullu Bir K z Tan d ğ mdan beri diyar diyar, tutkuyla gezdiğine tan k olduğum bir insan var; Nihan Vural. Ben Kad köy e geçmeye üşenirken o mesela Prag a ve Bombay a gidip gelmiş olabiliyor. Şaş rmamaya, bari fotoğraf göster diyerek teselli bulmaya çal ş r m. Paralel bir evrende onun gibi gezdiğimi hayal ederim. Belediyede harita bölümünde, İstanbul haritalar çizerek mesaisini geçiren İstanbullu bir annenin dünyaya iştahlanan k z olarak Nihan için konulacak teşhis belki de normal. Nihan, küçücük bir k zken babas n n Avrupa seyahati polaroidlerine bak p tarifsiz meraklara kap ld ğ n, hayallere dald ğ n hat rl yor. Bu sayfalarda gördüğünüz tüm fotoğraflar Nihan n çeşitli seyahatlerde ve İstanbul da yakalad ğ kareler. Zamanla farkettim ki; Nihan gezdikçe bütün gerçek gezginler gibi hem d şar hem içeri bakabiliyor. Yerin yüzeyindeki şeylerin, sadece yap lar n değil insani her tür hayat al şkanl ğ n n da h zla silinebileceğinin, arkeolojik kategorisine geçebileceğinin fark nda. Ve bugüne dair şeyleri, dönüşümleri fotoğraflayarak, yazarak belgelemeye çal ş yor. Bu kayda değer çaban n sonuçlar n, denk düşerseniz bir Nihan Vural sergisinde ya da İstanbul Travelogue isimli bloğunda görebilirsiniz. Blog demişken... Çok müthiş bloglar var. O kadar müthiş ki... İnsan eziliyor. Erik Gauger inki mesela... Erik Gauger in Yolu Küçük oğluyla ülke ülke, dere tepe gezen, harika fotoğraf çeken, müthiş çizimler yapan bir adam... Gezmek için, ne çok paraya ne de çok zamana ihtiyaç vard r diyor. Fotoğraflar n basit say labilecek, eskiden beri kulland ğ makinalarla çekiyor. Yaz da ihmal etmediği bir alan. Gezi edebiyat n n yazar na ve okuruna müthiş olanaklar sunduğuna inan yor. Ona göre coğrafya, tarih, sanat, sosyoloji, biyoloji, zooloji disiplinleri gezi edebiyat nda kendine doğall kla yer bulurlar. Macera, spor ve yemek kültürü de, uluslararas siyaset de, mizah da gezi edebiyat şemsiyesi alt nda rahatl kla birleşebilir. Notes from the Road isimli etkileyici sitesinde çevre haklar n korumak için yap lan mücadelelere de yer veriyor Erik. Bu, çoğu gezi yazar n n pas geçtiği, neşeli olmayan bir konu. Tamamen bağ ms z hareket ettiği, kimseye hesap vermek zorunda olmad ğ için Erik bak ş aç s n, konu seçimini istediği gibi belirleyebiliyor. Bu sayfalarda gördüğünüz nefis çizimler onun Moleskine defterlerine az ve öz malzeme kullanarak yapt ğ çizimler. Erik, Çizimler seyahatin ruhunu vermekte bazen fotoğraflardan daha iyi bir araç diyor. Hadi Gezmeye Ben 3 yaş ndayken baba-k z yapt ğ m z, trenle haftalar süren Avrupa seyahatinden benim akl mda kalanlar, hayattaki karş l klar ile eşleştiremediğim birkaç bulan k imge. Y llar sonra Paris e gittiğimde, burnunu toprağa yap şt rm ş, belli bir kokunun izini süren telaşl köpekler gibi gezindim. Eyfel, köprüler filan her şey yerinde duruyordu, ayn fotoğraflar m zdaki gibi. S rt çantal küçük k z ile babas na ise rastlamad m. Şu kesindi; Paris in hiç umrunda değildim. Bunu çaresiz kabul ettim. Sonra sürprizli bir özgürleşme alan aç veren bu umursanmama halinin asl nda fena da olmad ğ n anlad m. Burnumu yerden havaya kald rd m. Paris in şimdisi benimdi. Şimdi ve burda olman n o dinç gücünü sevdim. Yaşas n şimdi, yaşas n burda! Yaşas n iyi gezmeler, yaşas n iyi okumalar!

13/16 18/22 26/28 30/34 36/38 40/66 42/46 48/52 54/56 58/60 62/65 68/70 72/76 78/80 82 84/86 88/91 92/93 94 96/98 100 101/110 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasar mdaki en son yenilikler...

Detaylı

Fotoğraflar 69. say ya katk da bulunanlar 17/20 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasar mdaki en son yenilikler. 22/26 istanbul da film olsam... Ben Hayat Var olurdum. 28/32 PiPa nın usta elleri

Detaylı

Hamam. Ruhsal ve bedensel ar nma. Başar. Söyleşi. 2012 Olimpiyat Oyunlar nda yüzümüzü güldürenler. Leyla ile Mecnun un Erdal Bakkal : Cengiz Bozkurt

Hamam. Ruhsal ve bedensel ar nma. Başar. Söyleşi. 2012 Olimpiyat Oyunlar nda yüzümüzü güldürenler. Leyla ile Mecnun un Erdal Bakkal : Cengiz Bozkurt GEÇMİŞTEN WIKILEAKS E KARŞI TARİHÎ TEDBİRLER 01 02 0 03 02 2013 SOSYAL HAYAT Hamam Ruhsal ve bedensel ar nma Başar 2012 Olimpiyat Oyunlar nda yüzümüzü güldürenler Söyleşi Leyla ile Mecnun un Erdal Bakkal

Detaylı

Çocuk Gelinler. Popüler Tarih. Firar EN SON. Her dem taze 10 Otomobil. Bir Başkaldırı Hikayesi KARİYER BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MİMARLIĞI TANITIMI

Çocuk Gelinler. Popüler Tarih. Firar EN SON. Her dem taze 10 Otomobil. Bir Başkaldırı Hikayesi KARİYER BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MİMARLIĞI TANITIMI KARİYER BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MİMARLIĞI 01 02 03 2012 SOSYAL HAYAT Çocuk Gelinler Popüler Tarih Her dem taze 10 Otomobil Firar Bir Başkaldırı Hikayesi SOSYAL MEDYA BİLGİSAYAR OYUNLARI KİTAP-SİNEMA KAYAK

Detaylı

Arap At. Efsane ve Gerçek. Tarihten. Söyleşi. Pargal : Makbuldü maktul oldu. Doğaya adanan yaşam: Hayrettin Karaca OTOMOBİL ÜNLÜLER KLASİK SEVER

Arap At. Efsane ve Gerçek. Tarihten. Söyleşi. Pargal : Makbuldü maktul oldu. Doğaya adanan yaşam: Hayrettin Karaca OTOMOBİL ÜNLÜLER KLASİK SEVER OTOMOBİL ÜNLÜLER KLASİK SEVER 04 002 05 06 2013 Tarihten Pargal : Makbuldü maktul oldu Söyleşi Doğaya adanan yaşam: Hayrettin Karaca Efsane ve Gerçek Arap At English Summary of Contents Araç muayeneniz

Detaylı

Fotoğraflar 72. sayıya katkıda bulunanlar 11/14 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasarımdaki en son yenilikler. 16/20 üç... iki... bir... start! Bir pist yarışçısı... Aytaç Biter. 22/26 gucci

Detaylı

* Yar n için en iyi haz rl k, bu günün i ini fevkalade iyi yapmakt r. Sir William Osler

* Yar n için en iyi haz rl k, bu günün i ini fevkalade iyi yapmakt r. Sir William Osler * Yar n için en iyi haz rl k, bu günün i ini fevkalade iyi yapmakt r. Sir William Osler MAÇ DOKSAN DAK KA, DOSTLUK EBEDÎ Japonya ve Güney Kore'de oynanan 2002 Dünya Kupas maçlar n yakla k 5.000.000.000

Detaylı

Bat l inançlar. Başar. Söyleşi. Kara kedi Merdiven alt Yengeç suyu. Üniversite projesi için jenerik çekti Hollywood dan teklif ald

Bat l inançlar. Başar. Söyleşi. Kara kedi Merdiven alt Yengeç suyu. Üniversite projesi için jenerik çekti Hollywood dan teklif ald TARİHTEN SAYFALAR ATALARIMIZIN EŞSİZ SOFRASI 10 11 12 2012 SOSYAL HAYAT Bat l inançlar Kara kedi Merdiven alt Yengeç suyu Başar Üniversite projesi için jenerik çekti Hollywood dan teklif ald SOSYAL MEDYA

Detaylı

BENiM OKULUM. KONU: Merhaba, Ad n z ne? konulu diyalog MERHABA. Hakan: Ooo!! Merhaba. Sevgili dostum Erdem. Naber?

BENiM OKULUM. KONU: Merhaba, Ad n z ne? konulu diyalog MERHABA. Hakan: Ooo!! Merhaba. Sevgili dostum Erdem. Naber? BENiM OKULUM Benim ad m Mahmut. Almanya'den geliyorum. Her gün Türkçe ö reniyorum. Türkçe çok kolay. Okula bazen geç kal yorum. O zaman dolmu a biniyorum. S n fta on bir ö renci var. Be ö renci Avrupa'dan,

Detaylı

Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır.

Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. LE TOUR DU MONDE - SHAWN WATSON - LA NOUVELLE VAGUE - UZAKTAK CENNET PÜFÜR PÜFÜR S NEMA - G ZL BAHÇELER - LOOK - ART BASEL BY BOAT - HILLSIDER

Detaylı

Hiç flüphe yok ki gelece imiz gençlerimize emanet.

Hiç flüphe yok ki gelece imiz gençlerimize emanet. Say : 03 Ekim 2004 mekan: Birgi, portre: Fahir Atako lu, söylefli: Rahmi Koç, dekorasyon: Jale Kulin Akgün, macera: motosikletle Do u Anadolu, stil: Picasso, yemek kültürü: Vedat Baflaran, yaflam rehberi,

Detaylı

Genel Yönetmen Metin GÜLBAY. Görsel Yönetmen Murat KARA. Grafik & Tasar m Yavuz KARAKAfi. Editör Demet EY, Aysel SA IR

Genel Yönetmen Metin GÜLBAY. Görsel Yönetmen Murat KARA. Grafik & Tasar m Yavuz KARAKAfi. Editör Demet EY, Aysel SA IR Ç NDEK LER 6 PORTRE Aynur Bektafl: Çöpçü De Olsam, Bafl Olurdum! 10 ST L Zehra Çobanl Beyaz Döneminde 14 DEKORAKT F Kütahya Porselen den Y lbafl Seçenekleri 18 M MAR stanbul un Lüks Konut Kenti 22 MODA

Detaylı

Say :09 Nisan 2006 04 mekan: Pierre Loti 06 portre: Nermin Bezmen 10 yaflam rehberi: parfüm 12 röportaj: Serdar Erener 16 röportaj: Gila Benmayor 18

Say :09 Nisan 2006 04 mekan: Pierre Loti 06 portre: Nermin Bezmen 10 yaflam rehberi: parfüm 12 röportaj: Serdar Erener 16 röportaj: Gila Benmayor 18 Say :09 Nisan 2006 04 mekan: Pierre Loti 06 portre: Nermin Bezmen 10 yaflam rehberi: parfüm 12 röportaj: Serdar Erener 16 röportaj: Gila Benmayor 18 tasar m: B&T Design 24 mimari: Han Tümertekin 28 yaflam

Detaylı

içindekiler lkbahar 2010 02 Crystal

içindekiler lkbahar 2010 02 Crystal içindekiler lkbahar 2010 26 02 Crystal 12 20 64 78 06 / Tur Bu say daki Tur sayfalar nda sizin için seçti imiz lüks spalar, Paris'te gastronomi turlar, bahar destinasyonlar, ilginç al flverifl vahalar,

Detaylı

Des gn. Schneider. May s - Haziran Y l: 1 Say : 3. Ücretsizdir

Des gn. Schneider. May s - Haziran Y l: 1 Say : 3. Ücretsizdir Des gn Schneider Ücretsizdir May s - Haziran Y l: 1 Say : 3 SEVAN BIÇAKÇI NIN KONUfiAN YÜZÜKLER /B R SANAT ESER ; GÜNSEL KATO/POPÜLER MEKANLARIN ALTINDAK MZA; MAHMUT ANLAR/HAKAN YILDIRIM LA B R SEFER SONU/

Detaylı

Araban z bu. nsan n özgürlü ünün kar- s nda hiçbir güç duramaz. Ergenekon davas bir ar nma ve yüzle me vesilesi.

Araban z bu. nsan n özgürlü ünün kar- s nda hiçbir güç duramaz. Ergenekon davas bir ar nma ve yüzle me vesilesi. s04 Yar n ö rencileri rahat b rak n Yar n sabah Yüksekö renime Geçi S nav var. Ö renciler ne yap p ne yapmayacaklar n biliyor. Peki di erleri? Ba ta aileler olmak üzere oförlere, in aat i çilerine, seyyar

Detaylı

SAYI HAZİRAN 2010 KALE ENDÜSTR HOLD NG N ÜCRETS Z YAYINIDIR. Güvenli in anahtar. Kale Teknolojisi nde

SAYI HAZİRAN 2010 KALE ENDÜSTR HOLD NG N ÜCRETS Z YAYINIDIR. Güvenli in anahtar. Kale Teknolojisi nde KALE ENDÜSTR HOLD NG N ÜCRETS Z YAYINIDIR. SAYI 12 HAZİRAN 2010 Güvenli in anahtar Kale Teknolojisi nde SUNUfi\ SEDAT ÖZGÜR Güvenlik teknolojilerinde öncüyüz Güvenlik ihtiyac, insano lunun var oldu u günden

Detaylı

Dumanl : Geçmi in gazetecilik anlay art k sona erdi

Dumanl : Geçmi in gazetecilik anlay art k sona erdi GAZETE TASARIM GÜNLER 2010 Dumanl : Geçmi in gazetecilik anlay art k sona erdi +1T Gazete Tasar m Günleri nin aç konu mas n Zaman Gazetesi Genel Yay n Yönetmeni Ekrem Dumanl yapt. 2 de Garcia: Bas l gazete

Detaylı

Say :11 Ekim 2006 04 mekan: Yal lar 06 müzik: Evin lyaso lu 08 sanat: Ömer Uluç 12 yaflam rehberi: Samuel Beckett 14 mimar: fiefik Birkiye 20 yaflam

Say :11 Ekim 2006 04 mekan: Yal lar 06 müzik: Evin lyaso lu 08 sanat: Ömer Uluç 12 yaflam rehberi: Samuel Beckett 14 mimar: fiefik Birkiye 20 yaflam Say :11 Ekim 2006 04 mekan: Yal lar 06 müzik: Evin lyaso lu 08 sanat: Ömer Uluç 12 yaflam rehberi: Samuel Beckett 14 mimar: fiefik Birkiye 20 yaflam rehberi: koleksiyonerlik 22 gezi: Mehmet Yaflin 28 yaflam

Detaylı

DÖRDÜNCÜ OTURUM : 20/03/2001 Sal

DÖRDÜNCÜ OTURUM : 20/03/2001 Sal 114 DÖRDÜNCÜ OTURUM : 20/03/2001 Sal PANEL KONU : Türkiye'deki Coğrafi Bilgi Sistemi Etkinliklerinin Değerlendirilmesi. Oturum Başkan : Prof.Dr.Ayhan ALKIŞ (Y.T.Ü. Rektörü) Kat l mc lar : Prof.Dr.Gürol

Detaylı

Anita Kunz Ba ar s z olma pahas na yeni eyler denemeliyiz S7 TASARIM DA MA VAR OLACAK

Anita Kunz Ba ar s z olma pahas na yeni eyler denemeliyiz S7 TASARIM DA MA VAR OLACAK Anita Kunz Ba ar s z olma pahas na yeni eyler denemeliyiz S7 Roger Black Haber siteleri, reklam için okuyucuyu bir kenara itiyor S3 art 1t2013 GAZETE TASARIM GÜNLER 18-25 HAZ RAN 2013 Ekrem Dumanl Tasar

Detaylı

NTV CMBC e TARİH: 10.07.2006

NTV CMBC e TARİH: 10.07.2006 NTV CMBC e TARİH: 10.07.2006 SERVET YILDIRIM ( SUNUCU ) :Konuğumuz eski Merkez Bankas Başkan Süreyya Serdengeçti. Say n Serdengeç şu anda İstikrar Enstitüsü nde direktör olarak görev yap yor. Hoş geldiniz

Detaylı

ABONE OLUN 10 SAYI FİYATINA 12 SAYI ADRESİNİZE GELSİN TELEFON : (0 ) EV İŞ DAHİLİ SEMT: İLÇE: POSTA KODU: İL:

ABONE OLUN 10 SAYI FİYATINA 12 SAYI ADRESİNİZE GELSİN TELEFON : (0 ) EV İŞ DAHİLİ SEMT: İLÇE: POSTA KODU: İL: BAŞLAKBAŞLIKBASLIK BAŞLİK BAŞLİK den BÜYÜK FIRSAT! ABONE OLUN 10 SAYI FİYATINA 12 SAYI ADRESİNİZE GELSİN 84 TL YERİNE 70 TL ADI ve SOYADI: TELEFON : (0 ) EV İŞ DAHİLİ CEP TELEFONU: (0 ) e-mail @ Dergiyi

Detaylı

ÖNSÖZ. Bahar, tazelenme zamanı. Pronto Life. li ON R N. ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı. İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş.

ÖNSÖZ. Bahar, tazelenme zamanı. Pronto Life. li ON R N. ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı. İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş. ÖNSÖZ li ON R N ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı Pronto Life İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş. adına li ON R N Büyükdere Caddesi No:16/5 Şişli İstanbul Sorumlu Müdür Sarp ÖZK R sarp.ozkar@prontotour.com.tr

Detaylı

Examen VWO. Turks (nieuwe stijl) Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs Tijdvak 1 Woensdag 19 mei 9.00 11.30 uur. Tekstboekje. Begin.

Examen VWO. Turks (nieuwe stijl) Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs Tijdvak 1 Woensdag 19 mei 9.00 11.30 uur. Tekstboekje. Begin. Turks (nieuwe stijl) Examen VWO Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs Tijdvak 1 Woensdag 19 mei 9.00 11.30 uur 20 04 Tekstboekje 400014-1-12t Begin Tekst 1 Urfa nire, Milano nire demeyin 1 Avrupal olabilecek

Detaylı

Baflka Baflka Hep Baflka. BAfiKA BAfiKA HEP BAfiKA AfiKA AfiKA HEP AfiKA AfiK HEP AfiK SADECE AfiK

Baflka Baflka Hep Baflka. BAfiKA BAfiKA HEP BAfiKA AfiKA AfiKA HEP AfiKA AfiK HEP AfiK SADECE AfiK Baflka Baflka Hep Baflka 649 7. Bölüm BAfiKA BAfiKA HEP BAfiKA AfiKA AfiKA HEP AfiKA AfiK HEP AfiK SADECE AfiK 650 Vatan Lafla De il Eylemle Sevilir BENDEN S ZLERE... Da larla, do ayla, gökyüzüyle ve denizlerle

Detaylı

Prof. Dr. Pertev Na l Boratav I

Prof. Dr. Pertev Na l Boratav I Prof. Dr. Pertev Na l Boratav I Kaybett k Prof. Dr. Umay GÜNAY Türk halk geleneği mart ay n n yaşl lar için tehlikeli olduğunu kabul eder. Mart ay n atlatabilen yaşl lar n bir sene daha yaşacaklar na inan

Detaylı

çerçevesinde sizlerle konußaca z. Bu görüßmeyi kabul etti iniz için öncelikle Ali Bey, siz hangi y l Tapu Kadastro Genel Müdürlü ünde çal ßmaya

çerçevesinde sizlerle konußaca z. Bu görüßmeyi kabul etti iniz için öncelikle Ali Bey, siz hangi y l Tapu Kadastro Genel Müdürlü ünde çal ßmaya AL BEYOÚLU-REÞAT ÜNAL-ÖNDER GACEMER 1 Tapu Kadastro Genel Müdürlü ünün yaßam üzerine yürüttü üm çal ßma çerçevesinde sizlerle konußaca z. Bu görüßmeyi kabul etti iniz için öncelikle teßekkür etmek istiyorum.

Detaylı

Yal t m zirvesinde güç birli i

Yal t m zirvesinde güç birli i YIL: 1 TEMMUZ / AÚUSTOS / EYLÜL SAYI: 2 ÇATI VE SU YALITIMI ISI YALITIMI DEKORASYON ASMA TAVAN S STEMLER LAM NE PANELLER GAZETE Yap sektörünün alanlar nda lider üç firmas Dow Chemical, Mardav ve Kalekim

Detaylı

Demokrasi yolundaki yürüyüşümüz devam edecek

Demokrasi yolundaki yürüyüşümüz devam edecek ED TÖRDEN Demokrasi yolundaki yürüyüşümüz devam edecek Hüseyin Çelik Tan t m ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yard mc s Gaziantep Milletvekili 1960 Anayasas bir statükoyu oluşturdu. 1960 Anayasas, yarg

Detaylı