Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1

2

3

4

5

6

7

8 Fotoğraflar 73. say ya katk da bulunanlar 11/14 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasar mdaki en son yenilikler. 16/20 tasarımcının içindeki müzisyen Derin Sarıyer 22/26 dünyan n sonu Patagonya 28/32 çocuk, masumiyet ve gelecek üzerine Saatchi Gallery 34/36 bir banksy projesi İçeride olacağ na d şar da olsun. 38/82 look 40/44 seyyahlık Gezgin insanlar; şimdi ve buradakiler 46/48 timeless Her zaman Rolex 50/52 trend magazine Soğuk hava trendleri ve y lbaş gecesi ş kl ğ 54/56 buğday çimi suyu Bu Süper G da ile mutlaka tan ş n. 58/62 hillsider likes 64/66 k ş n sportif bir kaçamak Yurt d ş nda kayak 68/70 italya dan mektubunuz var İtalya yeni y la Çin k rm z s ile giriyor good for men 74/77 feel good colors Renkleri yeniden keşfedin! 78/81 art blog Çırılçıplak suya atlayan bir kahraman; Mete Sözer 84/86 sıra d ş y lbaş menüsü 88 remix 90/93 open 7/24 94 en begenilen ilanlar 95/106 summary Yay mc Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. Tel: Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler İstanbul / Türkiye Attaş Alarko Turistik Tesisler Ad na Sahibi İshak Alaton Genel Yay n Koordinatörü Edip İlkbahar Sorumlu Yaz İşleri Müdürü ve Reklam Sorumlusu Yaz İşleri Çeviri Tasar m Bas mc ve Bas ld ğ Yer Özlem Gökbel Çağan Şimşek Serkan Mekikoğlu İpek Kigan Ayşem Özbaşaran Republica A4 Ofset Matbaacılık San. ve Tic. Ltd.. Şti. Tel: Oto Sanayi Sitesi, Yeşilce Mah. Donanma Sk. No:16 Kağ thane/istanbul Bas ld ğ Tarih Aralık 2013 Yay n Türü Yerel Süreli Yay n (Dergi) Alev Tekinak Bahar K z lduman Berna Gençalp Burak Iş k Elmira Gürses Erik Gauger Mehmet Tokgözlü Melis Oğuz Nur Y lmaz Ruppi Özlem Yücelener Pelin Çakar Rana Korgül Saffet Emre Tonguç Michael Campos Nihan Vural Selin Sönmez Serhat Kapki Uğur Bektaş Say 73 (Aral k 2013, Ocak, Şubat 2014) Üç ayda bir yay mlan r. Hillsider Magazin de yay mlanan yaz ve fotoğraflar n tüm haklar, Hillsider logosu ve isim hakk Attaş AlarkoTuristik Tesisler A.Ş. ye aittir. Kaynak gösterilecek de olsa Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. nin yaz l izni olmadan hiçbir şekilde yaz ve fotoğraflardan al nt yap lamaz. Hillside Leisure Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler İstanbul / Türkiye T.(90) F.(90)

9

10

11 DÜNYADAN HABERLER LE TOUR DU MONDE 15. y l dönümü şerefine Louis Vuitton Şehir Rehberi tepeden t rnağa baştan yarat l yor. Bu y l koleksiyon, dünyan n en heyecan verici 15 şehrini keşfediyor. Tüm k talara yay lan bu yeniden keşfedişe konu olan şehirler Cape Town, Hong Kong, Londra, Los Angeles, Mexico City, Miami, Moskova, New York, Paris, Pekin, São Paolo, Seoul, Sydney, Tokyo ve Venedik. Louis Vuitton 2014 Şehir Rehberi Buna ek olarak yeni özellikler, yeni perspektifler, katk da bulunan yeni isimler ve yepyeni bir tasar m içeren rehberde çok güzel illüstrasyonlar ve çok özel fotoğraflar bulunuyor. Louis Vuitton 2014 Şehir Rehberi sadece 3000 kopya ile s n rl üretim olarak Kas m ay nda piyasaya ç kt.

12 DÜNYADAN HABERLER Jeremy Scott Adidas a NOEL İ GETİRDİ Her an ne yapacağ ile ilgili bizi merakta b rakmay seven Jeremy Scott, yaklaşan eğlenceli tatil sezonunu kutlamak için Adidas Originals la bir araya geldi. Tatil Ay c klar ad n verdiği serisi Noel süslemelerinden esinlenerek yap ld. Özellikle de simli kumaşlar n kullan ld ğ süslemeler esas al nd. Serinin ay c kl ayakkab lar hem alt n hem de gümüş renklerde üretildi. Scott n çok iyi bilinen oyuncak ay diliyle tasarlanan Metro tarz ayakkab lar n üst k sm n n tamam kürk benzeri simli bir kumaşla kapl. Bununla uyumlu simli bağc klar ve tabanlar gösterişli tatil görünümünü tamaml yor. Bu seriyi kaç rmak istemiyorsan z, Kas m 15 ten itibaren herhangi bir Adidas Originals tan al şverişinizi yapabilirsiniz. Milano da Piero Fornasetti Sergisi İtalya n n en büyük yarat c dehalar ndan ressam, oymac, tasar mc, koleksiyoncu, stilist, sanatç, sanat galerisi müdürü ve sergi organizatörü Piero Fornasetti nin doğumunun 100.y l şerefine dev ismin yaratt ğ efsanenin kilometre taş olan eserleri Triennale Milano da sergileniyor. 100 Y ll k Pratik Delilik ad verilen sergi (100 Years Practical Madness) 9 Şubat tarihine kadar sanatseverler için Milano daki Triennale Tasar m Müzesi nde olacak. Sergi binden fazla eserle Fornasetti nin dehas n ve doğumunun 100.y l n kutluyor. Büyük ressam n oğlu taraf ndan düzenlenen sergi, Fornasetti nin bir ressam olarak ilk ad mlar n, 1950 lerde Gio Ponti ile olan işbirliğini ve 1980 lerdeki ölümüne kadar gelişimini kronolojik bir düzenle gözler önüne seriyor.

13 DÜNYADAN HABERLER Playboy un P rlanta Say s n n Kapak K z : KATE MOSS İkonik erkek dergisi Playboy, Aral k ay nda 60.y l n kutluyor. Dünyaca ünlü İngiliz top model ve oyuncu Kate Moss, 60 y ld r kad n güzelliğine adanm ş ve merakla takip edilen, yaz lar yla dikkat çeken derginin P rlanta Y l için kapakta yer al yor. Playboy un kurucusu Hugh Hefner O dünya çap nda tan nan ikonik bir isim ve cezbedici görsellikten birinci s n f modelliğe uzanan bütün s n rlar aşabilen biri dedi. 16 Ocak ta 40 yaş na girecek olan Kate Moss, 1953 y l nda ilk Playmate olan Marilyn Monroe dahil tüm geçmiş Playboy tavşanlar na taş ç kartacak bir şekilde, fotoğrafç lar Marcus Pigott ve Mert Alaş n objektifine derginin kapağ için poz verdi. Süpermodel, kapak resmi için derginin imzas olan kadife tavşan kulaklar takarken seksi ve davetkâr bir gülümsemeyle de Playboy un P rlanta Y l n kutlad. Toho nun ikonik serisi YENİDEN DO UYOR! Yak nda vizyona girecek olan, Gareth Edwards ın yönettiği Godzilla, dünyan n en meşhur canavar n insanoğlunun bilime yönelik küstahl ğ ndan doğan ve insanl ğ tehdit eden kötü niyetli yarat klarla karş karş ya getiriyor. Başrollerinde Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen ve Bryan Cranston n olduğu Godzilla 16 May s 2014 te sinemalarda.

14 DÜNYADAN HABERLER Gerçek Sushi ile Tanış n; SUSHIMOTO Tazelik, ustal k ve sadece SUSHIMOTO ya özel lezzetlerle yepyeni bir sushi deneyimini yaşayacağ n z yepyeni bir mekan. Etiler Armutlu da açılan Sushimoto nun iç tasar m ve farkl sunum teknikleri size kendinizi Uzakdoğu da hissettirecek. sushimoto.co

15

16 Tasarımcının İçindeki Müzisyen DERİN SARIYER 16/17/18/19/20 Röportaj: İpek Kigan Fotoğraflar : Uğur Bektaş

17 Yarat c l k... Kimisinde çoğalarak büyür. Birçok alana yay l r. Güçlü ve özgün bir tasar mc olan Derin Sar yer de bu kişilerden. Yarat c l ğ sadece mobilya tasar m alan nda değil. O ayn zamanda gizli bir müzisyen. Y llard r evinin özel bir köşesinde şark sözü yaz yor, beste yap yor, çocukluğundan beri ona eşlik eden gitar n çal yor. Ama art k biriktirdiklerini paylaşmaya başlam ş. Çok da iyi yapm ş! Geçmişe doğru gittiğinizde hat rlayabildiğiniz en eski görüntüyü anlatabilir misiniz? Kad köy, Moda civar nda Yoğurtçu Park nda koşuşturduğumu hayal meyal hat rl yorum. O bölgede doğdum ve büyüdüm. Annem, babam ve onlar n anneleri babalar hep Moda, Mühürdar ve Bahariye de oturuyorlard. Küçük biri için, kendi içinde bütün dünyay temsil edebilecek yap da bir semttir Moda. Keskin bir hayat anlay ş m yoktu, ak ş na b rakmaya eğilimliydim. Zaten hala belirli bir hakikat olduğunu düşünmüyorum. Sadece birbirinden farkl görüşler var. Nas l bir çocuktunuz? İçe dönük, elinde kağ t kalem bir şeyler çizip, yazan m, yoksa sokaktan içeri girmeyenlerden mi? Eve zor girenlerdendim. Tercih ettiğimde rahat sosyalleşebilen bir mizac m vard. Sokak aralar nda, arsalarda futbol oynayan ve terleyenlerdendim. Güçlü bir sağ bektim. Futbolun en itibars z mevkii. Ailem üzerime düşerdi fakat d şa dönük olmama ve evin d ş nda zaman geçirmeme sorun ç karmazlard. Derin Design 42 y l önce baban z kurmuş san r m. Siz de bir sene sonra doğmuşsunuz. Kendinizi bildiniz bileli ayn işin bir yerlerinde olmak, ayn markan n bir parças olmak, hatta onunla isimdaş olmak nas l bir deneyim? Ne gibi farkl duygular yaşatt size yaşam n z içerisinde? Doğduğumda babam Derin isimli firmas n kurmuştu. Ben bu oluşumun üzerine geldim. Dolay s yla benim için çok doğal bir durumdu. Özellikli bir şey değildi. Belki bir ara bütün babalar n, çocuklar n n isimlerin de işleri olduğunu bile düşünmüşümdür. Evimizde de heykelsi mobilyalar ve aksesuarlar n bulunmas na şaş racak şansa sahip olmad m. Her şey kendiliğinden gelişti. Baba mesleğini devir alacak erkek çocuk yönlendirmesi miydi size bu mesleğe iten yoksa içinizdeki aşk m? Bilkent Üniversitesi Mimarl k Fakültesi, İç Mimarl k Bölümü nde okudum. Öncesinde bir sene Floransa da yaln z yaşam şt m. İtalya dayken mobilya alan nda yapabileceğim uzlaşmam n çok doğru olacağ n hissettim. Bu alanda hem severek çal şabileceğimi hem de başar sağlama ihtimalimin yüksek olacağ n biliyordum. Üniversite sonras nda da bir sene Milano da yaşad m. Milano da Giulio Cappellini, Jasper Morrison, Piero Lissoni, Tom Dixon gibi önemli tasar mc larla bir arada bulunma şans n elde ettim. Bu alanda çal şma hevesim iyice artt. Özellikle 90 l y llar n sonunda Cappellini markas çağdaş mobilya alan nda dünyan n en önde gelen markas yd ve ben orada çal ş yordum. Büyülü bir deneyimdi benim için. Bir markan n oluşumundaki en önemli etkenlerin tekniğini ve ruhunu anlamada bulunmaz bir tecrübeydi.

18 Milona dan neler kald akl n zda? Hem çal ş yordum, hem de Milano yu kendimce keşfediyordum. Sokaklarda tek baş ma kulağ mda kulakl kla, müzik dinleyerek yürüdüğümü hat rl yorum. Bir aşamada İtalyanca kitaplar okuyabilmeye başlad m. Litfiba ve Nek gibi pop-rock gruplar tespit etmiştim. Moda ve tasar m haftalar d ş nda belirli bir monotonluğa ve rutine sahip bir şehir Milano. Bu bana iyi geliyordu. Peki küçükken ne olmay hayal ediyordunuz? Keskin kararlar alabilecek olgunluğa erken ulaşmad m fakat içten içe yarat c l k içeren, kendimi ifade etmeme imkan verecek konulara yak n olmak istediğimin fark ndayd m. Saint Joseph de okuduğum Frans z yazarlardan etkileniyordum. Proust, Gide, Camus, Sartre: Gerçeklikle yüzleşmeyi kolaylaşt ran insanlard r. Sizin okuduğunuz dönemlerde Frans z Liseleri nin disiplini, kuralc l ğ, kat l ğ çok konuşulurdu. Mesela biz özellikle Saint Joseph mezunlar n n başka bir dünyada yetiştirildiğini düşünürdük. Sizin hayat n zdaki yeri nedir bu 8 y l n gerçekten? Saint Joseph de 8 sene, sadece erkeklerin bulunduğu bir atmosfer, şimdi d şar dan bak nca pek sağl kl gözükmüyor. O dönemde, bize standart bir uygulama gibi görünse de, travmatik sonuçlar yaratabileceğinin bilincine varabilmem zaman m ald. Dünya edebiyat na, felsefeye, sanata yak nlaşmama yard mc olmas ise bana çok önemli bir katk s d r Saint Joseph in. Varoluşun temeli ve karanl k noktalar yla ilgilenmemi h zland rm şt r. Bir de Saint Joseph in mesela Galatasaray Lisesi nin aksine bireysel tav rlar besleyen bir yap s olduğundan bahsedilirdi. Belki de bu sav n gerçeklik pay vard r. Derin Design da çok etkileyici tasar mlar var. Ama merak ettiğim şey bu orijinal tasar mlar kullan l rlarken rahatlar m? Genellik bu tip mobilya tasar mlar nda görsellik ve farkl l k ön planda tutulurken, kullan m konforu ikinci plana itiliyor? Sizin ürünlerinizde neye öncelik veriyorsunuz? Ürün tasar m nda ve bizim uzmanl k alan m z olan mobilya tasar m nda ortaya ç kan işlerin ana motivasyonu, fonksiyon beklentisini yerine getirmesidir. Bu fonksiyonu da o ürünün kullan lacağ mekan, kullanacak insanlar ve beklentileri belirler. Mobilya özelinde ise bir bekleme ünitesiyle, bir yatak olan kanepe aras nda ya da yönetici odas kanepesiyle televizyon karş s nda uzan p içine gömülünecek kanepe aras nda hem konfor hem de estetik aç lardan farkl l klar vard r. Son y llarda biz Derin Design olarak ortak alanlara, çal şma ortamlar na ve ofislere odakland k. Bu yönde ürünler geliştirdik. Derin Design için neler planl yorsunuz? Yak n gelecekte neler olacak? Bugünlerde Derin Design n 2014 koleksiyonuna odaklanm ş durumday z. Aziz Sar yer in, Arif Özden in, Finlandiya dan önemli bir tasar m ofisi olan Pantagon Design n ve benim yeni tasar mlar m zdan oluşuyor bu koleksiyonumuz. Yirminin üzerinde ürüne yoğunlaşt k. Hem çal şma ortamlar nda hem de evlerde yer alabilecek tav rda masa, sehpa, sandalye, kanepe, koltuk ve depolama ünitelerinden meydana gelen bu tasar mlar n prototipleri ve katalog çekimleriyle ilgileniyoruz ve 2014 ün ilk yar s nda lansman n yapacağ z. Yak nda baba oluyormuşsunuz san r m. Neler hissediyorsunuz? Bu sayfalar yay mland ğ nda umar m bebeğimiz doğmuş olacak. Doğal olarak ben ve Beliz çok heyecanl y z. Akl m z onda. Evde gerekli haz rl klar Beliz yap yor, ben de yard mc olmaya gayret ediyorum. Hayat m zda nelerin değişeceğiyle ilgili tam emin değilim. Zamanlamalar ve öncelikler bağlam nda gelişecek değişiklikleri az çok tahmin edebiliyorum fakat psikolojimizdeki yans malar yaşarken hissedeceğiz. Müzik konusuna gelirsek... Sözler ve besteler de size ait... Nas l gelişti olaylar? Kendimi bildim bileli gitar m var ve odamda şark yaz yorum. 10 lu yaşlar m n başlar nda ald ğ m Yamaha akustik gitar m ise hala evimde durur. Enstrümanist bir tav rdan ziyade akl mdakileri melodilere dökecek akor yap s bilgilerine ve ritim tekniklerine hakimim. Derdimi anlatabilecek kadar da bilgisayar kay t tekniklerini biliyorum. Evde mini bir düzeneğim var. Her şey orada olup bitiyor. Bir noktada yazd klar m paylaşacağ mla ilgili karar m vard. Ne zaman olacağ n tam kestiremiyordum. Yaklaş k 3 sene önce yeni şeyler de yazmaya ağ rl k verdim. Evde demolar haz rlad m. Prodüktör olarak Oğuz Kaplang ile tan şt m. Birlikte çal şma karar ald k. Demolar m Oğuz Kaplang n n stüdyosuna götürüyorum ve orada şark lar n altyap s en son hallerini al yor. Müzik yaşam n zda ne kadar yer kapl yor? Günlük iş tempomun d ş nda evde şark yazmaya zaman ay rmak çok kolay benim için. Müzikle aktif olarak ilgilenme sebebim akl ma tak lan, beni düşündüren, kafam kurcalayan konular müzik diline tercüme ederek hafifleyebilmemdir. Sonras nda insanlarla paylaşman n verdiği haz da apayr bir zevk tabi. Şark sözü ve müziği yaz yor olmam zaten müzikle ilgileniyor olmam n temel nedeni. Bir yazar n ya da felsefecinin kendi kitab n yazmas gibi doğal bir şey bu benim için. Bir şark n n ana gövdesini ç kartt ktan sonra zaman içinde olgunlaşmas n sağl yorum genellikle. Uzun bir zaman diliminde fakat s kl kla üzerinde çal ş yorum. Belki de bu şekilde, k s k ateşte pişirerek iyice içime sinecek k vama geliyorlar. Şark lar paylaş yor olman n bende yaratt ğ rahatlama hissi, iş ve özel hayat ma da çok olumlu yans yor. Armaggan Art Gallery de gerçekleşen Mimardan Müzisyene S n rs z Yarat c l k Sergisi nde tasar mc olarak m vars n z, müzisyen olarak m? Sergi özellikle mimarl k, iç mimarl k, ürün tasar m ile profesyonel iş hayat n sürdüren kişilerin farkl yarat c disiplinlere dair yapt klar n merkezine alm şt. Benim de müzikle ilgilendiğimi biliyorlard. Teklif ettiler ve kabul ettim. İlk prodüksiyonu S n rs z Yarat c l k sergisi için gerçekleştirdim. Şark lar mdan birini seçtim, iyice toparlad m, devam nda düzenlemesini ve masteringini tamamlad k. Şark n n klibinin de olmas n istedim. Dinleyici ile bağ n bu şekilde daha sağlam kurabilecekti. Devam n n gelmesi için çal ş yorum. Hevesliyim.

19

20 Herkes Bir Şey Biliyor parças çok hoşuma gitti. Sözü de, bestesi de dinlerken beni mutlu etti. Özellikle Çok mutlu ol, 1987 kar tatilindeki çocuk gibi m sras beni y llar öncesine götürdü. Hayat m n en uzun kar tatili, çok eğlendiğim anlar, şarts z mutluluğun günleri... O üç hafta ne çok kişinin hayat na dokunmuş diye düşündüm. Sizin için de önemli olsa gerek Herkes Bir Şey Biliyor isimli şark, mutluluk kavram n n nas l ulaş lamayan bir serap ya da dokunamad ğ m z gölgemiz gibi hayali, gerçek d ş l ğ yla ilgili. Çocukluktaki kendinden geçme hissiyle özdeşleştirilebilecek bir hayal. Bunu da 87 deki uzun kar tatiliyle sembolleştirdim. O tarihte İstanbul da olanlar n kolektif haf zas nda bulunabilecek bir sembol. Bir Akrep burcu olarak yaşam ve özellikle ölümü sorgulamaman z imkans z diye düşünüyorum. Sanki şark lar n z da bu sorgulamadan yola ç km şlar. Sizin bakt ğ n z yerden nas l görünüyor yaşam veya ölüm? Bilincimizi şekillendiren en önemli faktör fiziksel k r lganl ğ m z. Dolay s yla ölüm. Yüzeyde görülmese de psikolojimizin gizli lokomotifi bir gün öleceğimizi bilmemiz. Bu bilgiyle sürekli yüzleşmek can s k c gelebilir insanlara fakat ben bunun yap c bir yan olduğunu düşünüyorum. Burçlarla ilgili düşüncelerimde ise Sagan ve Adorno ya yak n m. Hayalinizdekini somutlaşt rmak, madde haline getirmek mi, müziğin uçsuz bucaks zl ğ içinde kaybolmak m yarat c taraf n z daha çok tatmin ediyor? Duygusall k ile rasyonelliği kar şt r p ikisini de anlams z k lmaktan yana değilim. Bende bu iki özellik farkl frekanslarda çal ş yorlar. Fakat konu şark yazmaya gelince aralar ndaki dikiş izinin de görünmeyeceği bir biçimde bir araya geliyorlar. Bir sanat formu olarak şark sanat n en etkili ve yoğun formlar ndan birisi. İnsanlarla çok h zl iletişime geçiyor. Çok çabuk kana kar ş yor. Gerçeklikle hayal aras nda köprü kuruyor ve insan kendisiyle baş başa b rak yor. Müzik dinlemekten ald ğ m zevk kadar yapmaktan da almam n nedenlerinden biri de budur. Geleceğe doğru bakt ğ n zda kendinizi ne yaparken görüyorsunuz? Geleceğe doğru bakt ğ mda, hayatta olacağ m süre içerisinde sadece içimden gelenleri yapacağ ma eminim. Başka türlü bir hayat düşünemiyorum. Çünkü tek hayat, yaşamakta olduğumuz hayat...

21

22 Dünyanın Sonu; PATAGONYA 22/23/24/25/26 Arjantin ile Şili aras nda kalan ve Antarktika'n n yukar s nda, dünyan n en güney noktas olan Patagonya sadece ad n n cazibesinden dolay bile insanlar n gidebileceği bir yer. Doğal güzellikleri ile yeni ilgi merkezi olan bölgede penguenlerden balinalara, deniz aslanlar ndan kormoranlara yüzlerce farkl canl yaş yor. Patagonya'da göllerden şelalelere, buzullardan karl zirvelere, görsel bir şölende her y l milyonlarca turist yaşam n tad n ç kart yor. Patagonya ya son gittiğimde aylardan Aral kt, bulunduğumuz güney yar mküreye yaz daha yeni gelmişti ama d şar da lapa lapa kar yağ yordu! Yaz ve Fotoğraflar : Saffet Emre Tonguç

23

24 Macellan Penguenleri Buenos Aires'ten 1350 kilometre uzakl ktaki Puerto Madryn'e gitmek için önce Trelew'a uçman z gerekiyor. Patagonya'n n Arjantin'deki k sm Rio Negro (Kara Nehir), Neuquen, Chubut, Santa Cruz (Kutsal Haç) ve Tierra del Fuego isimli beş bölgeden oluşuyor. Chubut bölgesinde bulunan Trelew'u, İngiltere'den gelen Galliler kurmuş, ad da Lewis isimli kişiden geliyor. Tre ise ilçe anlam nda. Trelew'a 17 kilometre uzakl ktaki Gaiman isimli köyde halen Gal gelenekleri yaşat l yor. 6 dolar gibi bir paraya pastalar, marmelatlar ve kekler eşliğinde İngiliz çay içebiliyorsunuz. Hepsini bitiremezseniz dert etmeyin, yan n zda götürmek için yolluk yap yorlar. Trelew'a iki saat mesafedeki Punta Tombo'da civar nda Macellan Pengueni var. K ş n Brezilya sahillerinde yaşayan bu penguenler ilkbahara doğru Patagonya sahillerine göç ediyorlar. Penguenler çok zeki hayvanlar, önce erkek penguen gelip binlerce yuva aras ndan kendine ait olan buluyor, temizliyor, sonra da yuvan n kraliçesi teşrif ediyor. 41 günlük kuluçka süresinden sonra genelde iki yavru penguen dünyaya geliyor. 18 penguen çeşidinden biri olan Macellan Penguenleri nin boylar 45 santim civar nda ve 20 y l kadar yaş yorlar. Punta Tombo'ya giden yolda sert esen rüzgarlar dolay s yla genelde bodur ağaçlar ve değişik hayvanlar var. Sürüler halinde dolaşan guanakolar (devegiller familyas ndan lamalar ile akraba vahşi bir tür) görüyorsunuz. Bunlar bir yaş nda ailelerinden ayr l p, bir liderle dolaşan gençler. Yünlerinin bir kilosu 90 dolar, çünkü bir guanakodan senede ancak 300 gram yün ç k yor. Mara dedikleri yabani tavşanlar da bol miktarda ortal kta dolaş yor. Devekuşuna benzeyen realar n ise ilginç bir özelliği var. Yumurtlama döneminden sonra dişi rea kaç p babay yumurtalarla baş başa b rak yor. Etrafta yavrularla dolaşan bir ebeveyn rea görürseniz anlay n ki o fedakar baba! Puerto Madryn'den yaklaş k bir saat mesafede bulunan Valdes Yar madas enteresan bir yer. Bir taraf nda San Jose Körfezi var ki; Antoine de Saint Exupery'e Küçük Prens'i yazarken ilham kaynağ olmuş. Diğer taraf nda da Nuevo (Yeni) Körfezi var, buras da balinalar seyretmeye gidebileceğiniz bir yer. Puerto Madryn'den 100 kilometre uzakl ktaki Puerto Piramides'den teknelerle aç l p yavru balinalara yüzmeyi öğreten 30 ton ağ rl ğ nda, 16 metre boyundaki balinalar görebiliyorsunuz. Çiftleşme döneminde, dişi balina üç erkek balinayla ilişkiye giriyor ve bu esnada erkek balinalar birbirlerine yard mc oluyorlar. Problem ise baban n hangisi olduğunun belli olmamas! Yar madan n ucundaki Caleta Valdes'de ise deniz filleri var, bunlar dev boyuttaki foklar. Bir erkek fil 8-10 aras ndaki dişiden oluşan haremiyle yaş yor! Ushuaia Ad "Bat ya sokulan körfez" anlam na gelen Ushuaia'ya (Uşuaya diye okunuyor) 1871'de Anglosaksonlar gelmiş. Önce İngilizcenin hakimiyeti söz konusuyken sonras nda bayrağ İspanyollar devralm ş. Dünyan n sonuna nas l olsa kimse gelmez deyip Ushuaia'y 1947'ye kadar büyük bir hapishanenin bulunduğu bir yerleşim olarak kullanm şlar. 1980'lerde sekiz bin kişi yaşarken turizmin gelişmesi ve Antarktika'ya giden gemilerin bu limandan kalkmas yla nüfus da 60 binlere ç km ş. Ushuaia'ya bugün senede 200 binden fazla turist geliyor ve bunlar n üçte biri de büyük yolcu gemilerinin müşterileri. Baz ülke ve şehirler bir slogana s rtlar n yaslay p hep bunun kaymağ n yerler. Buzul kapl 1500 metrelik zirveleriyle Fuegan Ant Dağlar na s rt n yaslam ş olan Ushuaia'da her şey "Dünyan n Sonu"na endeksli. Beagle Kanal 'nda katamaranla bir tur yapt ğ n zda sizi bir deniz fenerinin yak n na götürüyorlar. Herkes kameralara sar l p "Dünyan n sonu deniz feneri" fonu ile s r tarak resim çektiriyor. Limana iniyorsunuz, "Dünyan n sonu liman na hoşgeldiniz" tabelas var. Sahilde koskocaman "Ushuaia dünyan n sonu, her şeyin başlang c " yaz yor. Tüm hediyelik eşyalarda da dünyan n sonuyla ilgili yaz lar bulunuyor. insan korkuyor, acaba dünyan n sonu mu gelecek, diye! San Martin şehrin ana caddesi, güzel dükkanlar n çoğunu burada bulabiliyorsunuz. Ateş Topraklar Şehirden 15 dakika uzakl kta, Tierra del Fuego (Ateş Topraklar ) Milli Park var. İçindeki dünyan n sonu treniyle park gezebiliyorsunuz. Ateş Topraklar, 16. yüzy lda buraya gelip K z lderili ateşlerini gören Macellan' n verdiği bir isim. Patagonya ismi de onun icad. Bakm ş yerlilerin ayaklar giydikleri çar klardan dolay daha da büyük gözüküyor, İspanyolcada ayak anlam na gelen "pata"dan yola ç karak onlara "Patagon", memleketlerine de "Patagonya" ad n vermiş. Park, tilkisinden ördeğine, lama benzeri guanakodan kunduzuna hayvanlar n etrafta huzur içinde dolaşt ğ yeşil bir cennet. Roca Gölü de mavisiyle bu yeşile nazire yap yor. Parktaki bir tabelada yolun sonu yaz yor. Üzerinde de Alaska 18 bin, Buenos Aires kilometre diye belirtilmiş. Bu arada Antarktika'n n Güney Amerika'dan uzakl ğ kilometre. Oysa Güney Afrika 3.600, Yeni Zelanda ise 2200 kilometre uzakl kta. Güney Amerika'da iklimler bize göre tamamen ters. Nisan da sonbahar başl yor. 22 Haziran'da da "En uzun gece" partisi var. Gecenin uzunluğu 18 saati geçiyor. Buzul Buzuyla Viski Puerto Madryn ve Ushuaia gibi Arjantin Patagonyas nda kalan El Calafate'de 10 y l önce sadece iki bin kişi yaşarken turizm sayesinde nüfus 20 binleri geçmiş. 16 milyonluk İstanbul'da tek bir Kempinski Hotel varken onun binde birini oluşturan El Calafate'de hem Kempinski, hem de başka beş y ld zl oteller var! Ana cadde birbirinden ş k dükkanlar, barlar ve restoranlarla dolu. UNESCO dünya kültürel miras listesindeki Los Glaciares Ulusal Park içinde bulunan Perito Moreno Buzulu kasabadan 80 kilometre uzakl kta. Moreno Buzulu, ad n buzulu hiç görmemiş olan Patagonya kaşiflerinden Arjantinli Francisco Moreno'dan alm ş. Yol boyunca bir sürü Estancia (çiftlik) görüyorsunuz. Bir çiftliğin para kazanmas için en az beş bin koyuna sahip olmas gerekiyor. Her çoban köpeğine 400 koyunun düştüğü sürüler başlar ndaki Gaucho'larla (Güney Amerika'da kovboylara verilen isim) buzula giden yolda hoş bir dekor yarat yorlar. Etrafta Notro dedikleri bodur, k rm z çiçekli ağaçlar var. El Calafate de ad n bir tür böğürtlenden alm ş. Buzula geldiğinizde doğa gücünden etkilenmiş biz dünyal lar n kameralar na mağrur bir şekilde gülümsüyor. Buzulun gölden yüksekliği 60 metre civar nda, boyu 30, eni ise dört kilometre ve her gün yaklaş k iki metre ilerliyor. İsterseniz buzula gidip yürüyüş yapabilir ya da gemiyle buzul etraf nda dolaşabilirsiniz. Bir saatlik turda gemide, buzuldan al nma buzla servisi yap lan viskiden bir duble için. İskoçlar n "Yaşam suyu" dedikleri viskinin ard ndan "Su yaşamd r" diyecek ve yaşam n nimetlerini daha iyi takdir edeceksiniz. Şili Patagonyas ve Granit Zirveler Patagonya'da hikaye 1520'de İspanya'dan gelen Macellan'la başlam ş ve 19. yüzy la kadar insanlar daha ziyade keşif gezileri için bu bölgeye gelmişler. Buharl gemilerle okyanus aş r seyahatlerin daha kolay hale gelmesi, eski dünyadakileri daha bilinmeyen yerlere doğru yönlendirmiş. 1810'da özgürlüğüne kavuşan Şili, bakm ş ülkenin güney bölümleri elden gidiyor, Patagonya'n n kendi k sm na kuzeyden insanlar yollamaya başlam ş. Falkland Adalar 'ndan getirilen koyunlarla hayvanc l k, ard ndan bal kç l k, ormanc l k, kömür derken bölgede ciddi bir hareket başlam ş. Bugün en önemli gelir kaynaklar ndan biri de turizm. Türkçe Paine Kuleleri anlam na gelen Torres del Paine tam bir doğa harikas. Bir tarafta karlarla kapl, 2000 metrenin üzerindeki granit zirveler, alt nda nehirler ve göller, diğer tarafta da buzullar var. Araya serpiştirilmiş ve doğal manzaray bozmayan birkaç otelle kamping de ziyaretçilere hizmet veriyor. Kuzeyden güneye 12 bölgeye bölünmüş olan Şili'nin son bölgesinde yer alan Torres del Paine, trekking sevenler için tam bir cennet. İki saatlikten tutun yedi günlüğe kadar değişik rotalar var. Bu milli parkta Sarmiento, Toro, Pehoe gibi çok say da göl var. Grey Gölü nün devam nda ise Grey Buzulu bulunuyor. Bölgedeki en iyi otellerden biri olan Hosteria Lago Grey'de buzul manzaral bir öğle yemeği yiyip, ard ndan buzula doğru bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Yolda karş n za geyik ç karsa şaş rmay n, sadece kameran z haz rlay n. Yirmili yaşlar mda olsam içinde uygun fiyatl konaklama, yemek ve seyahat bilgileri olan Lonely Planet veya benzeri bir rehber kitab n eşliğinde Güney Amerika'y dolaş r, Torres del Paine gibi yerlerde doğan n kucağ na atard m kendimi. Torres del Paine'ye en yak n havaalan n n bulunduğu Punta Arenas bölgedeki en büyük şehir ve kolonyal dönemin güzel izlerini taş yor. Manzara noktas (Mirador) ve yerlilerin hayat ndan değişik kesitleri göreceğiniz Selasiano Müzesi şehirde görülmesi gereken önemli yerlerden. Yak nlar nda da 50 bin çift penguenin bir arada bulunduğu Seno Otway bölgesi var. İnsan Patagonya'ya, dünyan n en sonuna neden gitmek ister ki? Kimi Antarktika'ya geçiş noktas olduğu için, kimi "Ben de oradayd m!" deyip sosyal statüde birkaç basamak atlamak için gider. Bazen de bitmesi gereken bir ilişkinin son kal nt lar ndan ar nmak için al r baş n gider insan, uzaklara hem de en uzaklara. Sonra fark eder ki; kal nt lar temizleyen sadece taze kand r, yeni bir aşkt r. Yaşam asl nda bir oyun, bizler de iyisiyle kötüsüyle oyuncular, bazen de oyuncaklar elinden al nan... Yeter ki gönlünüzü nadasa b rakmay n ve biraz sabredin, tecrübeyle sabit ki; köşede daha zengin çeşitleriyle bir oyuncakç sizi bekliyor. Yaşam her şeye rağmen çok güzel, dünyan n sonu olsa da dünyan n sonunda olsan z da...

25

26 Bir Kenara Not Edin Arjantin ve Şili de Türklere vize yok. İkisi de Türkiye'den beş saat geride.patagonya büyük bir coğrafyaya dağ ld ğ ndan s cakl k bulunduğunuz yere göre değişebiliyor. Ocak ay nda Puerto Madryn'de 28 derecelerde olan hava Ushuaia'da gece beş dereceye kadar düşebiliyor. Torres del Paine'deki rüzgar da hissedilen s cakl ğ n düşük olmas na yol aç yor. Şili gibi Arjantin şaraplar da çok güzel. Beyaz seviyorsan z Torrontes, k rm z tercih ediyorsan z Malbec üzümlerinden yap lan şaraplardan için. Şili'deyken şaraplar yla beraber milli içecekleri olan Pisco Sour'u da deneyin. Ekim le Mart aras Antarktika turlar için en uygun dönem. On günlük turlar n en ucuzu 2500 dolar. İlgileniyorsan z ve sitelerini t klay n. Nas l Gidilir İstanbul'dan Buenos Aires e THY n n direkt uçuşu var, ya da aktarmal bir uçuşla dört saatte Paris'e, oradan da 12 saatte Buenos Aires'e uçabilirsiniz. Buenos Aires'den Puerto Madryn'e geçeceğiniz Trelew'a iki, Trelew'dan Ushuaia'ya yine iki saatte uçuyorsunuz. Ushuaia'dan uçakla yaklaş k bir saat mesafede bulunan El Calafate'den otobüsle 6-7 saatte Şili s n r n geçerek Torres del Paine'ye ulaş yorsunuz. Torres del Paine'den tekrar büyük bir şehire ulaşmak için Puerto Natales üzerinden Punta Arenas'a gitmeniz gerekiyor. Torres del Paine'den sonra bir gece konaklayabileceğiniz Puerto Natales 112 kilometre mesafede, oraya 250 kilometre uzakl kta da Punta Arenas var. Oradan da Şili'nin başkenti Santiago'ya ulaşman z aktarmayla birlikte dört saat. Nerede Kalınır? Ushuaia / Hotel Las Hayas Puerto Madryn adresinden detaylar n bulabileceğiniz Peninsula Valdes, Bahia Nueva, Villa Piren ve Tolosa şehirdeki en iyi oteller. El Calafate - Kempinski Hotel Park Plaza Alto Calafate Hotel Hotel Posado Los Alamos Cabanas Nevis Torres Del Paine Hosteria Lago Grey manzaras muhteşem bir otel. Bunun d ş nda dünyan n en iyi otellerinden biri olan Explora ve Posada Rio Serrano'yu deneyebilirsiniz. Pehoe de konumu dolay s yla cazip otellerden biri. Torres del Paine çok popüler bir yer, aylar öncesinden yer ay rtman z gerekiyor. Puerto Natales Hotel Martin Gusinde bin nüfuslu bir yerde bundan iyisi can sağl ğ. Sahibi bu bölgedeki çoğu insan gibi H rvat kökenli ve ayn zamanda da iyi bir aşç. Nerede Yenir? Ushuaia Kaupe Romantik atmosfer, uluslararas mutfak ve hoş bir manzara. Bodegon Fueguino Av. San Martin, Özellikle kuzu yiyin. Tia Elvira Deniz ürünleri konusunda başar l. Puerto Madryn Estancia La Elvira, Valdes Yar madas nda yer alan bir çiftlik ve Arjantin usulü barbekünün tad n ç karabileceğiniz bir mekan. El Calafate La Cocina,Casimiro Bigua ve La Tablita bu küçücük kasabada yemek yiyebileceğiniz iyi yerler aras nda. Punta Arenas Parrilla los Ganaderos Bizim kebapç lar n Şili versiyonu gibi. Etlere bay lacaks n z.

27

28 SAATCHI GALLERY 28/29/30/31/32 Yaz ve Fotoğraflar : Burak Iş k Twitter Blog : marka123.com

29 Saatchi Gallery de çocuk, masumiyet ve gelecek üzerine... Londra ya her gittiğimde mutlaka yar m günümü Chelsea deki Saatchi Gallery e ay r yorum. Girişinde para al nmayan, farkl sanatç lar n ilham veren çal şmalar n n sergilendiği İngiltere nin en seçkin sanat galerisi buras... Kap dan girer girmez gözüme Saatchi Gallery dergisinin sonbahar say s gözüme çarp yor. Sonra okumak üzere bir tane al p, s rt çantama atarken gözüm kapağ na ilişiyor. Sar bir zemin üzerinde majiskül harflerle çarp c bir şekilde şu yaz yor: SANAT ÇOCUKLARI GÜÇLÜ YAPAR. Hoşuma gidiyor bu laf, gülümsüyorum. Güzel bir hafta sonu günü, harika bir ortamda keyifle sergileri gezebilirim art k. Galerinin en büyük salonuna ilk ad m m att ğ m anda karş mda -nedense- içimi umutla dolduran bir manzara ile karş laş yorum. Bu büyük salonun üç duvar n yan yana dizilmiş çocuk portreleri kaplam ş. Bembeyazl k içerisinde bana bakan farkl rklara mensup masum çocuk yüzleri, derginin kapağ ndan ald ğ m ilk etkiyle de olsa gerek, bende tarif edemeyeceğim bir mutluluk hissi yarat yor. Akl ndan o an geçen 3 kelimeyi s rala deseniz, umut, masumiyet ve gelecek diye sayabilirim kolayca. Sanatç Annie Kevans da portreleri çizerken neredeyse çocuklar n yüzlerine zarar vermekten sak n r gibi elini hafif tutmuş, incitmeden dokundurmuş f rças n. Bu tav r da beni oldukça etkiliyor. Tüm portrelere tek tek bak yorum ve en optimist halimle salondan ç kmak üzereyken sanatç n n isminin yaz l olduğu ve sergideki eserleri hakk nda bilginin yer ald ğ panoyla göz göze geliyorum. Şok! Hayal k r kl ğ. Büyük bir üzüntü. Tarifsiz bir kötümserlik kaplay veriyor beynimi. Bedenim hareket etmiyor. Okuduklar m karş s nda orada tabiri caiz ise kalakal yorum. Panoda özetle şu yaz yor: Annie Kevans (Eserlerin tamam 2004, Kağ t üzeri yağl boya, 51x41 cm.) Soldan sağa Adolf Hitler (Almanya) Benito Mussolini (İtalya) İdi Amin (Uganda) Joseph Stalin (Sovyetler Birliği) Saddam Hussein (Irak) Slobdan Milosevic (S rbistan) Buna benzer tam 29 isim s ralanm ş. Hepsi bir şekilde insanlar n ölümüne sebep olmuş, dünyada çat şmalar n başlamas na öncülük etmiş, tarihe en gaddar liderler olarak geçmiş kişiler. Salonu çepeçevre saran bu portreler işte o adamlar n çocukluk hallerinin resimleri. Yutkunuyorum. Ad mlar m ister istemez beni tekrar serginin başlang ç noktas na götürüyor. İlk resimdeki çocuğa bak yorum. Ürkek bak şl, pembe yanakl, üzgün bir hali olan küçük Adolf Hitler le göz göze geliyorum. Kafamdan bir sürü soru geçiyor. Çocukluktan yetişkinliğe geçerken bu çocuk kim bilir kimlerden etkilendi, nas l nefretle doldu, nas l masum bir çocuktan milyonlar yok edebilecek, gözü dönmüş bir canavara dönüşebildi? Dünya bu çocuğu o hale nas l getirebildi? Sergiyi bir kez daha, bu sefer çok farkl bir gözle baştan geziyorum. Dünyan n farkl bölgelerinde büyümüş bu çocuklarla göz göze gelmek hafiften bir zd raba dönüşmeye başl yor. Bir yan m Dünyaya ne yapt n? diye o küçük çocuğun yüzüne hayk rmak isterken, bir yan m da Dünya sana ne yapm ş böyle diye onun ad na üzülüyor; tüm yetişkinler ad na özür dilemek istiyor. İnsana, onlar da bir zamanlar çocuktu gerçeğini kabullenmek, masum bir çocuğun nice ölümlere sebep olacak birine dönüşmesini normal karş lamak zor geliyor.

30

31 Bu kez ayn sergi salonundan tamamen z t hislerle ayr l yorum. İyimser benden eser kalm yor. Günüm iyi başlam şken bir anda havam değişiyor. Saatchi Gallery deki diğer çal şmalar soğuk bir şekilde geziyorum; beğendiğim çal şmalar fotoğrafl yorum. Sonra en üst kattaki son sergi salonuna giriyorum. En küçük olan na ve işte o an günüm tekrar bana gülümsemeye başl yor. Karamsarl k bulutlar dağ l yor. İyimserlik, çocuklar n içindeki iyiliğe, yeteneğe, dünyaya katt klar güzelliklere olan inanc m tekrar yerine geliyor. Karş mda Saatchi Gallery nin desteklediği bir çocuk-sanat aktivitesi var. Galerideki bu küçük oday okullar n işlerini sergilemeye ay rm şlar. Sergide yaşlar 4-11 aras nda değişen okul çocuklar n n yapt ğ kağ ttan heykeller var. Programa göre öğrenciler önce Saatchi Gallery deki kağ t sergilerini gezerek bilgi ve ilham alm şlar, sonra öğretmenleri gözetiminde özel bir ödev ile kağ tlar kesip kolajlayarak kağ ttan heykeller yaratm şlar. Belki de dünyan n çocuklara daha çok sanat aktarmaya ihtiyac var. Yarat c, denemekten korkmayan, yorumlamaktan çekinmeyen, öğrenmeye aş k bireyler bunlar. Akl ma, çantama koyduğum derginin kapağ geliyor tekrar: SANAT ÇOCUKLARI GÜÇLÜ YAPAR. Evet diyorum güç; ezmek, y kmak, yok etmek olarak alg lanmamal. As l güç yaratmak, geliştirmek, var etmekte sakl Dünya çocuklara kesinlikle daha çok sanat sunmal. Adolf lar yerine daha çok Leonardo lar yaratmal. Chelsea deki yar m günüm kar ş k duygularla sonlan yor. Akl ma Pablo Picasso nun beni düşündüren şu sözü geliyor: Tüm çocuklar sanatç d r. Tek sorun büyüdükleri zaman sanatç kalmay başar p başaramayacaklar nda... Heykeller oldukça neşeli... Aralar nda yorumlanm ş bir Harry Potter bile var. Çocuklar n doğru yönlendirildiklerinde neler yapabileceklerine o küçük salonda bir kez daha tan k oluyorum.

32

33

34 Bir Banksy Projesi; İÇERİDE 34/35/36 OLACA INA DIŞARIDA OLSUN Sprey boyan n t ng rt s ve slak boyan n kokusu, 20 y ldan fazlad r öncülüğünü gizemli bir grafiti artistinin yapt ğ, ac ve tatl s yla mizah dolu bir grafiti ak m n n en çarp c örneklerinin yarat l ş n haber veriyor. Say s z şehrin sokaklar nda bu büyük ismin elinden ç km ş eserler doğar ve yok olurken, onun b rakt ğ izleri takip eden özgür artistlerin say s her y l artarken; gecenin gölgelerinde devleşen ve sanat uğruna polisle yar şan o gizemli artist 20 y l sonra bile hala gizemini koruyor. BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY Yazı: Elmira Gürses

35 Banksy ismi tek baş na tart şma yarat yor, saatler süren hararetli bir sohbet konusu haline geliyor ve ad n bilen neredeyse herkeste tatmin edilemez bir merak duygusu uyand r yor. Banksy tart şma götürmez bir şekilde küresel boyutta sahneye ç km ş en iddial sokak sanatç s. Grafiti alan nda 20 y ldan sonra bile kimliğinin hala gizli kalmas, tüm işlerini saran gizem ve merak havas na sadece fazlas n ekliyor. Banksy nin imzas n taş yan eserler Amerika, Avustralya, Kanada, İngiltere, Fransa, İsrail, Jamaika ve Filistin e kadar dünyan n pek çok ülkesindeki pek çok şehirde sessizce ortaya ç kt. Banksy nin tek bak şta tan nan tarz, resimsel ve hicivli mesajlar, sanat, felsefe, politika, sosyoloji, mizah ve narsisizmin s n rlar n zorluyor. Banksy sokakta doğan yepyeni bir pop art formunun babas. Grafiti çevresince yarat lm ş bir vak f arac l ğ yla kolay ulaş labilir sokak sanat n kullanarak güçlü, çarp c, düşündürücü mesajlar iletme tarz n dünya çap nda yayan ismin ta kendisi. Banksy nin şablon sanat n herkes, her an görebiliyor ve bu onun devasa bir kitleye ulaşmas n sağlamakla kalm yor ayn zamanda da sanat arac l ğ yla çok güçlü beyanlarda bulunmas n mümkün k l yor. Belediye görevlileri resimlerin üzerini boyamakta veya olduğu gibi kalmalar na izin vermekte serbestler. Banksy o kadar büyük ki, eşi bulunmaz ve muhteşem eserleri yok olduğunda bile, bu tek baş na var olan politik sorunlara dikkat çekiyor l y llar n baş ndan beri grafiti sahnesinde olan Banksy ilk olarak Bristol da DBZ (DryBreadZ Crew) olarak tan nan bir yer alt sokak sanat çetesiyle ad n duyurdu. Yine Bristol da hala dönem dönem kendisiyle çal şan Inkie ve diğer tan nm ş artistlerle çal şt. Banksy nin kişisel yorumlar ndan yola ç karak, şablon tekniğini ilk olarak kanunla baş belaya girince öğrendiği biliniyor. Artist, ilk kez bir tren üstüne balon harfler yazd ğ nda 18 yaş nda olduğunu söylüyor. Polislerin gelmesi ve tüm çetenin kaçmas yla daha çabuk bir teknik arad ğ n ifade eden Banksy, kal p harfleri keşfetmesiyle yeni tarz n bulduğunu söylüyor. BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY

36 Günümüze gelindiğindeyse Banksy, eserleri yüzlerce Euro ya sat lan, pek çok sergi açm ş, Oscar aday olmuş bir film çekmiş, alt kitap yazm ş ve yaratt ğ her yeni eserle tart şma uyand rmaya devam eden dünyaca ünlü bir isme sahip ama kimsenin tan mad ğ birisi. Son projesi Better Out Than In (İçeride Olacağ na D şar da Olsun) ile Banksy, bir ayl k New York ziyareti süresince her gün imzas n taş yan yeni bir eserle dünyan n en meşhur şehirlerinden birini yaşayan bir galeriye dönüştürdü. Polis aktivitesinden ötürü sanat n icra edemediği bir gün hariç tam bir ay boyunca, New York sokaklar n, boya, heykel, video ve canl performans içeren eserlerle; mizahi, alayc ve çarp c mesajlarla donatt. Otoriteyi sorgulayan, büyük etkisi olan ince detaylara dikkat çeken ve cüretkâr sorular soran eserleri şehrin büyük k sm taraf ndan merakla takip edildi. Proje boyunca kendi web sitesini düzenli olarak güncelleyen Banksy her eserini dünyayla paylaş rken eserin bulunduğu yeri de genel olarak belirttiği k sa yorumlar yazd. K sa zamanda New York sokaklar nda Banksy yi kovalamaya başlayan hayranlar n say s h zla artt. Birkaç kişi artisti gördüğünü iddia ederken kimliği ile ilgili konuşmay istemediklerini belirtiler. Banksy sadece hayranlar ndan değil, kendisini arayan polisten de uzak durmak istediği için işini gizlilik içinde sürdürmeye devam etti. Tüm projeyi büyük bir sosyal deney olarak adland ran pek çok kişi var. Banksy sadece bir şehrin sokaklar n meydan okuyan, cesur eserlerle doldurmakla kalmad. Tanesi dolar olan onlarca eserini bir sokak stand nda 60 dolardan satt. Bununla da kalmay p bir ikinci el galerisinden 50 dolara ald ğ natürmort tabloya kendi yorumunu ekleyerek galeriye geri bağ şlad. Tablo ayn hafta bir aç k artt rmada dolardan al c buldu. Başka grafiti artistleri taraf ndan değiştirilen veya tamamen yok edilen eserlerini, 14 günde yaratt ğ, Gladyatör filminden al nt yapt ğ Hayatta yapt klar m z sonsuzlukta yank lan r cümlesini içeren ve cümlenin en son kelimesinin bir işçi taraf ndan silindiğini resmettiği eseri ile tiye ald. New York vatandaşlar için hala kanayan bir yara olan ikiz kulelerin an s na da bir grafiti b rakan Banksy, resimleri ile olduğu kadar tart şma yaratan video postlar yla da merak konusu oldu. Global markalar n çal şanlar na yapt ğ haks zl klara dikkat çektiği Mc Donalds n maskotu Ronald Mc Donalds n fiberglastan yap lma figürünün ayaklar n cilalayan genç adam veya kesim evine götürülen bir kamyon dolusu pelüş oyuncak gibi sosyal ve vicdani konulara dokunan eserleri dünya çap nda yank uyand rd. Banksy, New York gezisini çoktan bitirdi ama arkas nda b rakt ğ Banksy etkisi bir f rt na gibi tüm gücüyle esmeye devam ediyor. Çağ m z n en çok tart şma yaratan artistlerinden olan Banksy nin bir dahaki sefer ne yapacağ n tahmin etmek mümkün değil ama yaratt ğ bir önceki f rt nan n esintileri durulmadan yeni bir f rt na patlatan doğas na al şmam z gerektiği kesin. Kendini ifade etmenin, soru sorman n ve özgür sanat n en ateşli savunucusu olan Banksy nin inatç bir alev gibi büyüyen bir ak m n yaşayan temsilcisi olduğunu söyleyebiliriz.grafiti sanat n n maskeli şövalyesinin kendi web sitesinde de al nt s n yapt ğ iki as rl k vecize bilinmesi gereken her şeyi söylüyor gibi; İçeride, bir stüdyoda yap lm ş hiçbir eser, asla d şar da yap lm ş olanlar kadar iyi olmayacak. Paul Cézanne BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY // BANKSY

37

38 Elbise Çanta Ayakkab Gucci 1

39

40 Gezgin İnsanlar: şimdi ve buradakiler SEYYAHLIK 40/41/42/43/44 Yaz : Berna Gençalp Fotoğraflar : Nihan Vural Çizimler : Erik Gauger

41 3 yaş civar nday m, s rt çantam var, içinde de yedek çamaş rlar m, Çokoprenslerim ve resimli Ayşegül kitaplar m... Baba-k z seyahat ediyoruz. Trenle, Avrupa ya. 70 li y llar. Seyahat boyunca şartlara gayet iyi uyum sağlad ğ m anlat l r. Dönüşte de herkese uzun uzun Avrupa y, orada gördüklerimi, yapt klar m anlatm ş m. Bay ltana kadar. Böyle bir başlang çtan sonra gezgin olayd m iyiydi. Ama olmad m. Günlük hayat al şkanl klar na bağl, evcil bir insana evrildim. Diyeceğim o ki, herkes gezgin olamaz. İçten gelen bir dürtü gerekir, gitmeden olmayacakm ş gibi bir duygu veya belki de bir rüya! Kendi çöplüğünden ayr lmak şaş rt c, büyüleyici, korkutucu, ayart c, ilham verici, bazen de çileden ç kart c. Kendini kaybetmişken bulabilirsin, bulmuşken kaybedebilirsin. Yeni bir canl türü ya da sadece kendine dair acaip bir özellik keşfedebilirsin. Gezgin say lmasam da az c k gezdiğim için bunlar kesin bilgi olarak söyleyebiliyorum. Birazdan isim isim bahsedeceğim insanlar ise hayatlar n n merkezine seyahati koymuşlar. Üstelik seyahatlerini yaz yla, çizgiyle, fotoğrafla kay t alt na al p, deneyimlerini merakl lara açm şlar. Gelin biz de ilk gezginlerden başlayarak bu isimler ve gezileri aras nda gezinelim. Şefaat m Seyahat m? İlk durağ m z 17. yüzy lda görülmüş bir rüya. Rüyay gören Türk ve dünya gezi edebiyat n n kendine has bir kişiliği: Evliya Çelebi. Babas n n seyyah olmas n onaylamad ğ Evliya Çelebi, gördüğü bir rüyayla izni peygamberden kopard ğ n anlat r. Yazd klar ndan muzip bir taraf olduğu anlaş lan Evliya Çelebi, rüyas nda peygamberi görmüş ve herkes gibi ondan bağ şlanmay dileyeceğine yanl şl kla seyahat dilemiş! Peygamber de ona gönlünce gezmesini söylemiş. Başta seyahatlerini İstanbul çevresi ile s n rl tutan Evliya Çelebi daha sonra uzak diyarlara uzanm ş yüzy l şartlar nda Avrupa, Asya, Afrika da gezmiş ve ne iyi ki üstüne bir de yazm ş. Hem de dönemin Divan edebiyat al şkanl klar n n d ş na ç karak, düzyaz ile, ayaks z-uyaks z, konuşur gibi. Metinlerinde bolca yer verdiği fantastik öğelere rağmen örneğin Ahmet Hamdi Tanp nar Beş Şehir de, Evliya Çelebi yi başl baş na bir vatan aynas olarak niteler. 10 ciltlik Seyahatname yüzy llar içinde dağ lm ş, sansürlenmiş, kimi zaman unutulmuş, bazen de değersiz görülmüş... Nihayet, Yap Kredi Yay nlar ndan günümüz Türkçesi ile tamam bas ld. Art k ulaş labilir bir hazine. İlk Gezginler Evliya Çelebi gelmiş geçmiş ilk gezgin değil, tabii. Ondan öncesi var. Cilal Taş Devri nde, şimdi peygamberler şehri olarak nitelenen Urfa daki Göbekli Tepe ye hac ziyaretleri yap l rm ş. Yani daha şehirleşmeye geçilmeden, inanç turizmi başlam ş. Antik dönemde Atina da düzenlenen Olimpiyat Oyunlar s ras nda şehre, komşu şehirlerden ziyaretçiler ak n edermiş. İlk rehberlerin ise M s rl rahipler olduğu söyleniyor... Bilinen ilk gezi yazar, doğduğu Bodrum dan ayr l p çok çeşitli coğrafyalarda insan yaşant lar n n peşine düşmüş, dinlediği hikayeleri, gördüklerini yazm ş olan Herodot. Büyük İskender in seferleri ve sonraki Haçl Seferleri turistik seyahat say lmasa da bu askerlerin aras ndan ya da onlar n peşinden gezginler de ç km ş. Deplasmandan Depresyona Tüccar olan amcas ve babas yla 24 y l boyunca Asya da yaşayan Venedikli Marko Polo memleketine döner dönmez hapse t k lm ş. Deplasmandan depresyona h zl bir geçiş yapm ş olsa gerek. Neyse ki hapisteki zaman n hücre arkadaş na yolculuk an lar n dikte ederek değerlendirmiş. 13. yüzy lda Doğululara Bat l lar, Bat l lara da Doğulular tan tan kişi olmuş. Yolu Konstantinapolis den de geçmiş olan Marko Polo nun kitab Kristof Kolomb a ilham vermiş. Kolomb un, yapt ğ yolculuklar s ras nda bu kitab yan nda taş d ğ ve kenar na notlar ald ğ biliniyor. Isabelle Eberhardt Nihayet geldik bir kad n gezgine... Gezi yaz lar olan, mektuplar nda, günlüklerinde, an lar nda gezdikleri, geçici olarak yaşad klar uzak ülkeleri anlatan kad nlar da var elbet. Ama bu yolculuklara, al p başlar n ç kmam şlar. Ç kamam şlar. Ona daha var. Isabelle Eberhardt 1800 lü y llar n son çeyreğinde, yani kad n haklar ile ilgili pek çok olumlu gelişmenin gerçekleşmesine ramak varken yaşam ş. Neyse ki 19. yüzy l Avrupas n n ahlaki değerlerine fazla tak lmam ş. İlk yolculuklar n ailesiyle yapan Eberhardt, daha rahat hareket edebilmek için Kuzey Afrika da erkek k l ğ nda dolaşm ş. O, gittiği gibi dönmeyenlerden; yani seyahatin hakk n veriyor. Şöyle demiş; Geçmişi geride b rakt kça kendi karakterimi şekillendirmeye daha çok yaklaş yorum. Ve şöyle demiş; Bilinmeyen yerlere giderek kendi hayat ma dal yorum. Isabelle Eberhardt yolculuklar nda bir Sufi tarikat na kat l r, din değiştirir, gazeteler için savaş muhabirliği yapar ve Cezayirli bir asker ile evlenir. Çölde gerçekleşen ani bir su bask n (evet aynen öyle: çölde ani su bask n ) nedeniyle, 27 yaş nda öldüğünde geride 10 k sa öyküsü, bir de küçük roman vard r. Günlüklerinde, gazete makalelerinde anlatt ğ yolculuklar, yaşad ğ dönüşümler ve o k sac k maceral hayat daha sonra sinemaya, operaya, popüler şark lara, romanlara konu edilir... Isabelle Eberhardt, yeryüzünün cüretkar k zlar ndanm ş. Onunla elbette tan şamad m ama bir diğeri ile şahsen tan ş yorum. Sizi de az sonra tan şt racağ m. Seyyahlar konusundaki bu yaz ya girişmemin sebebi de yeryüzünün İstanbullu bu gezgin k z d r.

42 Ve Turizm Patlar 19. yüzy lda gezi kültürü ve pratiği önemli bir değişim geçiriyor. Raylar döşeniyor ve trenler çal şmaya başl yor. Sanayi devrimi sonras çal şanlara ücretli izin hakk n n tan nmas kitlesel turizmin yükselmesine destek oluyor. Art k uzak diyarlara gitmek sadece çok zenginlerin ve aristokratlar n sahip olduğu bir ayr cal k değil. Gerçek seyyahlar kitlesel turizme hizmet eden turlar pek tercih etmese de, ulaş m araçlar n n gelişmesinden faydalanm şlar. Gezi Edebiyat nda Yeni Mecra Dostoyevski, Flaubert, Charles Dickens, D. H. Lawrence, John Steinbeck gibi usta edebiyatç lar ve daha pek çoklar romanlar n yan s ra seyahat türünde de yazm şlar ve türün gelişmesine katk da bulunmuşlar. Hayat n n dönüm noktas sayd ğ yolculuğu boyunca günlük tutan Che Guavera y da anmadan geçmeyeyim. O da yolculuğa, ç kt ğ gibi dönmemiş olanlardan. Bizde ise Buket Uzuner, yazd ğ seyahat yaz lar yla çok insan n akl n çelmiştir. Mina Urgan n Bir Dinazorun An lar su gibi akar gider. İzzeddin Çal şlar n yaz lar da okuyan al r götürür, doyurur, güldürür getirir. Latin Amerika y Oya Ayman dan okumak iyidir. İzel Rozental in karikatürcü gözüyle tatl tatl Uzakdoğu yu anlatmas na bay l r m. Ayd n C ng n n sadece kitab n n ad bile kalbimi kazanmas na yetmiştir; Gezipduru Jak Deleon a ise her İstanbulsever derinden müteşekkir olsa gerek. Atlas dergisi bir milatt r. Ve bu liste elbette çok uzat labilir İnternetin hayat m za girmesi sayesinde ise gezginlerin deneyimlerini paylaşmak için kitap yay nlamay beklemelerine gerek kalmad. Ayr ca bu mecrada bir gezginin pek çok ihtiyac na cevap verebilecek organizasyonlar da faaliyet gösteriyor. Sizinle ayn destinasyona seyahat eden yol arkadaş da bulabilirsiniz, orada birinin evinde k vr lacak bir kanepe de bulabilirsiniz, yaln z gezen bir kad n gezginseniz dayan şma sitelerinden destek alabilirsiniz. Yeryüzünün İstanbullu Bir K z Tan d ğ mdan beri diyar diyar, tutkuyla gezdiğine tan k olduğum bir insan var; Nihan Vural. Ben Kad köy e geçmeye üşenirken o mesela Prag a ve Bombay a gidip gelmiş olabiliyor. Şaş rmamaya, bari fotoğraf göster diyerek teselli bulmaya çal ş r m. Paralel bir evrende onun gibi gezdiğimi hayal ederim. Belediyede harita bölümünde, İstanbul haritalar çizerek mesaisini geçiren İstanbullu bir annenin dünyaya iştahlanan k z olarak Nihan için konulacak teşhis belki de normal. Nihan, küçücük bir k zken babas n n Avrupa seyahati polaroidlerine bak p tarifsiz meraklara kap ld ğ n, hayallere dald ğ n hat rl yor. Bu sayfalarda gördüğünüz tüm fotoğraflar Nihan n çeşitli seyahatlerde ve İstanbul da yakalad ğ kareler. Zamanla farkettim ki; Nihan gezdikçe bütün gerçek gezginler gibi hem d şar hem içeri bakabiliyor. Yerin yüzeyindeki şeylerin, sadece yap lar n değil insani her tür hayat al şkanl ğ n n da h zla silinebileceğinin, arkeolojik kategorisine geçebileceğinin fark nda. Ve bugüne dair şeyleri, dönüşümleri fotoğraflayarak, yazarak belgelemeye çal ş yor. Bu kayda değer çaban n sonuçlar n, denk düşerseniz bir Nihan Vural sergisinde ya da İstanbul Travelogue isimli bloğunda görebilirsiniz. Blog demişken... Çok müthiş bloglar var. O kadar müthiş ki... İnsan eziliyor. Erik Gauger inki mesela... Erik Gauger in Yolu Küçük oğluyla ülke ülke, dere tepe gezen, harika fotoğraf çeken, müthiş çizimler yapan bir adam... Gezmek için, ne çok paraya ne de çok zamana ihtiyaç vard r diyor. Fotoğraflar n basit say labilecek, eskiden beri kulland ğ makinalarla çekiyor. Yaz da ihmal etmediği bir alan. Gezi edebiyat n n yazar na ve okuruna müthiş olanaklar sunduğuna inan yor. Ona göre coğrafya, tarih, sanat, sosyoloji, biyoloji, zooloji disiplinleri gezi edebiyat nda kendine doğall kla yer bulurlar. Macera, spor ve yemek kültürü de, uluslararas siyaset de, mizah da gezi edebiyat şemsiyesi alt nda rahatl kla birleşebilir. Notes from the Road isimli etkileyici sitesinde çevre haklar n korumak için yap lan mücadelelere de yer veriyor Erik. Bu, çoğu gezi yazar n n pas geçtiği, neşeli olmayan bir konu. Tamamen bağ ms z hareket ettiği, kimseye hesap vermek zorunda olmad ğ için Erik bak ş aç s n, konu seçimini istediği gibi belirleyebiliyor. Bu sayfalarda gördüğünüz nefis çizimler onun Moleskine defterlerine az ve öz malzeme kullanarak yapt ğ çizimler. Erik, Çizimler seyahatin ruhunu vermekte bazen fotoğraflardan daha iyi bir araç diyor. Hadi Gezmeye Ben 3 yaş ndayken baba-k z yapt ğ m z, trenle haftalar süren Avrupa seyahatinden benim akl mda kalanlar, hayattaki karş l klar ile eşleştiremediğim birkaç bulan k imge. Y llar sonra Paris e gittiğimde, burnunu toprağa yap şt rm ş, belli bir kokunun izini süren telaşl köpekler gibi gezindim. Eyfel, köprüler filan her şey yerinde duruyordu, ayn fotoğraflar m zdaki gibi. S rt çantal küçük k z ile babas na ise rastlamad m. Şu kesindi; Paris in hiç umrunda değildim. Bunu çaresiz kabul ettim. Sonra sürprizli bir özgürleşme alan aç veren bu umursanmama halinin asl nda fena da olmad ğ n anlad m. Burnumu yerden havaya kald rd m. Paris in şimdisi benimdi. Şimdi ve burda olman n o dinç gücünü sevdim. Yaşas n şimdi, yaşas n burda! Yaşas n iyi gezmeler, yaşas n iyi okumalar!

1.GÜN 7 Ocak, Çarşamba: İSTANBUL BUENOS AIRES

1.GÜN 7 Ocak, Çarşamba: İSTANBUL BUENOS AIRES 1.GÜN 7 Ocak, Çarşamba: İSTANBUL BUENOS AIRES İstanbul Atatürk Havalimanında saat 07:00 da buluşma. Check-in işlemlerini takiben Türk Havayolları nın TK15 seferi ile 09:30 da Buenos Aires e yolculuk. Yerel

Detaylı

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΙV ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ (70013 Γ) HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK DİNLEYELİM

Detaylı

alternatif cevabı olabilir fakat anlatmak veya vurgulamak istediğim konu insanların alışveriş merkezlerine ihtiyacı olsun olmasın gitme durumları.

alternatif cevabı olabilir fakat anlatmak veya vurgulamak istediğim konu insanların alışveriş merkezlerine ihtiyacı olsun olmasın gitme durumları. HASTA İŞİ İnsanların içlerinde barındırdıkları ve çoğunlukla kaçmaya çalıştıkları bir benlikleri vardır. O benliklerin içinde yaşadıkları olaylar ve onlardan arta kalan üzüntüler barınır, zaten bu yüzdendir

Detaylı

Uyumayan Şehir. Uyumayan Şehir New York için artık bir slogan. Çoğu kişi gibi ben. de New York u izlediğim filmlerden tanıdım ve gerçekte filmlerdeki

Uyumayan Şehir. Uyumayan Şehir New York için artık bir slogan. Çoğu kişi gibi ben. de New York u izlediğim filmlerden tanıdım ve gerçekte filmlerdeki Yağmur Beril Dikmeci Uyumayan Şehir Uyumayan Şehir New York için artık bir slogan. Çoğu kişi gibi ben de New York u izlediğim filmlerden tanıdım ve gerçekte filmlerdeki kadar etkileyici mi diye kendi kendime

Detaylı

Dil ve Oyun. Günlük İşlerinizi Yaparken Konuşma ve Oynama

Dil ve Oyun. Günlük İşlerinizi Yaparken Konuşma ve Oynama Dil ve Oyun Günlük İşlerinizi Yaparken Konuşma ve Oynama Biliyor muydunuz? Günlük ev işlerinizi yaparken çocuğunuza konuşmak veya şarkı söylemek çocuğunuzun yeni kelimeler ve alışkanlıklar öğrenmesine

Detaylı

FOTOĞRAF SANATI KURUMU 4. ÇAMLIDERE KÖY GEZİSİ 5 Nisan 2009

FOTOĞRAF SANATI KURUMU 4. ÇAMLIDERE KÖY GEZİSİ 5 Nisan 2009 FOTOĞRAF SANATI KURUMU 4. ÇAMLIDERE KÖY GEZİSİ 5 Nisan 2009 Hazırlayan: Sümer ÖZVATAN sumerozvatan@yahoo.com Ahmet BOZKURT önderliğinde iki araç ile yola çıktık. Bu defa rotamız Çamlıdere ilçesinin güneyi.

Detaylı

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI!

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! Efsanevi ve ödüllü servisi ile dünyanın en prestijli otel gruplarından Mandarin Oriental ın Türkiye deki ilk oteli Mandarin

Detaylı

Güzel Bir Bahar ve İstanbul

Güzel Bir Bahar ve İstanbul Güzel Bir Bahar ve İstanbul Bundan iki yıl önce 2013 Mayıs ayında yolculuğum böyle başladı. Dostlarım, sınıf arkadaşlarım ve birkaç öğretmenim ile bildiğimiz İstanbul, bizim İstanbul a doğru yol aldık.

Detaylı

Tablo 45 - Turizm İşletme Belgeli Tesislerde Konaklama ve Belediye Sayıları

Tablo 45 - Turizm İşletme Belgeli Tesislerde Konaklama ve Belediye Sayıları TURİZM Kütahya ya gelen yabancı turistler Merkez ve Tavşanlı ilçelerinde; yerli turistler ise Merkez, Emet, Simav ve Tavşanlı ilçelerinde yoğun olarak konaklamaktadırlar. 2012 yılı içerisinde ildeki işletme

Detaylı

PROJE TEKLİF FORMU. Haydi birlikte harika bir iş çıkartalım.

PROJE TEKLİF FORMU. Haydi birlikte harika bir iş çıkartalım. Projeniz için atezer i seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Lütfen bu formun içerisinde projenizle ilgili olan kısımları doldurun, bu projenizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. İyi sonuçlar elde etmek

Detaylı

M i m e d 2 0 1 0 ö ğ r e n c i p r o j e l e r i y a r ı ş m a s ı soru ve cevapları

M i m e d 2 0 1 0 ö ğ r e n c i p r o j e l e r i y a r ı ş m a s ı soru ve cevapları M i m e d 2 0 1 0 ö ğ r e n c i p r o j e l e r i y a r ı ş m a s ı soru ve cevapları S1: Erasmus kapsamında yapılan projelerle yarışamaya katılınabilir mi? C1: Erasmus kapsamında gidilen yurtdışı üniversitelerdeki

Detaylı

MAKÜ YAZ OKULU YARDIM DOKÜMANI 1. Yaz Okulu Ön Hazırlık İşlemleri (Yaz Dönemi Oidb tarafından aktifleştirildikten sonra) Son aktif ders kodlarının

MAKÜ YAZ OKULU YARDIM DOKÜMANI 1. Yaz Okulu Ön Hazırlık İşlemleri (Yaz Dönemi Oidb tarafından aktifleştirildikten sonra) Son aktif ders kodlarının MAKÜ YAZ OKULU YARDIM DOKÜMANI 1. Yaz Okulu Ön Hazırlık İşlemleri (Yaz Dönemi Oidb tarafından aktifleştirildikten sonra) Son aktif ders kodlarının bağlantıları kontrol edilir. Güz ve Bahar dönemindeki

Detaylı

BAŞLARKEN Okul öncesi yıllar çocukların örgün eğitime başlamadan önce çok sayıda bilgi, beceri ve tutum kazandığı, hayata hazırlandığı kritik bir dönemdir. Bu yıllarda kazanılan bilgi, beceri ve tutumlar

Detaylı

Türkiye`nin yeni ve genç caz festivali Bursa Nilüfer Uluslararası Caz Tatili Festivali`nden ilk notlar Burak Sülünbaz`ın kaleminden yayında.

Türkiye`nin yeni ve genç caz festivali Bursa Nilüfer Uluslararası Caz Tatili Festivali`nden ilk notlar Burak Sülünbaz`ın kaleminden yayında. Cazkolik.com "Jazz"lı Gündem Jazzlı Gündem Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı.

Detaylı

Pelitcik ve Sarıkavak Köyleri-Çamlıdere (04 Ekim 2009) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı (huseyinsari.net.tr)

Pelitcik ve Sarıkavak Köyleri-Çamlıdere (04 Ekim 2009) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı (huseyinsari.net.tr) Pelitcik ve Sarıkavak Köyleri-Çamlıdere (04 Ekim 2009) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı (huseyinsari.net.tr) 04 Ekim 2009 Pazar günü, Ahmet Bozkurt un öncülüğünde Fotoğraf Sanatı Kurumu tarafından organize

Detaylı

MAĞARA RESİMLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNDEN BİZE ULAŞTI

MAĞARA RESİMLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNDEN BİZE ULAŞTI MAĞARA RESİMLERİ 40 BİN YIL ÖNCESİNDEN BİZE ULAŞTI İlk insanlar Taş Devri boyunca, çoğu Avrupa da olan mağara resimleri yaptı. Dinsel amaçlı olduğu sanılan resimlerde, hayvan ve insan figürleri vardır.

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

İZMİR TİCARET ODASI MİDİLLİ İŞ VE İNCELEME GEZİSİ 14-15 HAZİRAN 2013 DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER VE ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR MÜDÜRLÜĞÜ

İZMİR TİCARET ODASI MİDİLLİ İŞ VE İNCELEME GEZİSİ 14-15 HAZİRAN 2013 DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER VE ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR MÜDÜRLÜĞÜ İZMİR TİCARET ODASI MİDİLLİ İŞ VE İNCELEME GEZİSİ 14-15 HAZİRAN 2013 DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER VE ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR MÜDÜRLÜĞÜ Hazırlayanlar: Gündem Kont, Mine Güneş, Ahmet Toprak Dış İlişkiler

Detaylı

Bugün uzaklardaki bir YİBO'dan İLKYAR'ın yıllar önce gittiği bir YİBO'dan değerli fedakar YİBO öğretmenlerimizden biri yazmış...

Bugün uzaklardaki bir YİBO'dan İLKYAR'ın yıllar önce gittiği bir YİBO'dan değerli fedakar YİBO öğretmenlerimizden biri yazmış... Bugün uzaklardaki bir YİBO'dan İLKYAR'ın yıllar önce gittiği bir YİBO'dan değerli fedakar YİBO öğretmenlerimizden biri yazmış... Doğuda görev yapmamış, oradaki güzel çocukları görmemiş onlara sarılmamış

Detaylı

Cümlede Anlam İlişkileri

Cümlede Anlam İlişkileri Cümlede Anlam İlişkileri Cümlede anlam ilişkileri kpss Türkçe konuları arasında önemli bir yer kaplamaktadır. Cümlede anlam ilişkilerine geçmeden önce cümlenin tanımını yapalım. Cümle, yargı bildiren,

Detaylı

DEVLET KATKI SİSTEMİ Devlet katkısı nedir? Devlet katkısı başlangıç tarihi nedir? Devlet katkısından kimler faydalanabilir?

DEVLET KATKI SİSTEMİ Devlet katkısı nedir? Devlet katkısı başlangıç tarihi nedir? Devlet katkısından kimler faydalanabilir? DEVLET KATKI SİSTEMİ Devlet katkısı nedir? Katılımcı tarafından ödenen katkı paylarının %25 i oranında devlet tarafından katılımcının emeklilik hesabına ödenen tutardır. Devlet katkısı başlangıç tarihi

Detaylı

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 56 57 Tarih, kültür ve masal şehri: Prag BU YIL 16. EFORT KONGRESİ NE ÇEK CUMHURİYETİ NİN BAŞKENTİ PRAG EV SAHİPLİĞİ YAPACAK. 27-29 MAYIS 2015 TARİHİNDE YAPILACAK

Detaylı

ÖZEL VEGA OKULLARI OYUN SANDIĞIM SORGULAMA ÜNİTESİ BÜLTENİ DİSİPLİNLERÜSTÜ TEMA

ÖZEL VEGA OKULLARI OYUN SANDIĞIM SORGULAMA ÜNİTESİ BÜLTENİ DİSİPLİNLERÜSTÜ TEMA ÖZEL VEGA OKULLARI OYUN SANDIĞIM SORGULAMA ÜNİTESİ BÜLTENİ DİSİPLİNLERÜSTÜ TEMA KENDİMİZİ İFADE ETME BİÇİMİMİZ: Düşünceleri duyguları, doğayı, kültürü, inançları, değerleri keşfetme ve ifade etme yollarını

Detaylı

DEĞERLENDİRME NOTU: Mehmet Buğra AHLATCI Mevlana Kalkınma Ajansı, Araştırma Etüt ve Planlama Birimi Uzmanı, Sosyolog

DEĞERLENDİRME NOTU: Mehmet Buğra AHLATCI Mevlana Kalkınma Ajansı, Araştırma Etüt ve Planlama Birimi Uzmanı, Sosyolog DEĞERLENDİRME NOTU: Mehmet Buğra AHLATCI Mevlana Kalkınma Ajansı, Araştırma Etüt ve Planlama Birimi Uzmanı, Sosyolog KONYA KARAMAN BÖLGESİ BOŞANMA ANALİZİ 22.07.2014 Tarihsel sürece bakıldığında kalkınma,

Detaylı

Dikkat! ABD Enerji de Yeni Oyun Kuruyor!

Dikkat! ABD Enerji de Yeni Oyun Kuruyor! Dikkat! ABD Enerji de Yeni Oyun Kuruyor! Dursun YILDIZ topraksuenerji 21 Ocak 2013 ABD Petrol İhracatçısı Olacak. Taşlar Yerinden Oynar mı? 1973 deki petrol krizi alternatif enerji arayışlarını arttırdı.

Detaylı

Minti Monti. Kızak Keyfi. Kızak Bir Kış Eğlencesi KIŞIN SOKAK Yeni Yıl Kartı Hazırlayalım Kar Hakkında Neler Biliyorsun?

Minti Monti. Kızak Keyfi. Kızak Bir Kış Eğlencesi KIŞIN SOKAK Yeni Yıl Kartı Hazırlayalım Kar Hakkında Neler Biliyorsun? Minti Monti Çocuklar için eğlenceli poster dergi Ücretsizdir Kış 2014 Sayı:12 ISSN: 2146-281X Kızak Keyfi Kızak Bir Kış Eğlencesi KIŞIN SOKAK Yeni Yıl Kartı Hazırlayalım Kar Hakkında Neler Biliyorsun?

Detaylı

Akdeniz in İncisi Antalya

Akdeniz in İncisi Antalya Akdeniz in İncisi Antalya Turizm zenginlikleri ve sahip olduğu birbirinden kaliteli tesisleriyle Türk turizminin başkenti kabul edilen Antalya, her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapmakta. Yüksek

Detaylı

Anaokulu /aile yuvası anketi 2015

Anaokulu /aile yuvası anketi 2015 Anaokulu /aile yuvası anketi 2015 Araştırma sonucu Göteborg daki anaokulları ve aile yuvaları ( familjedaghem) faaliyetlerinde kalitenin geliştirilmesinde kullanılacaktır. Soruları ebeveyn veya veli olarak

Detaylı

Başkan Acar Bursa da Sosyal Güvenlik Reformunu Anlattı

Başkan Acar Bursa da Sosyal Güvenlik Reformunu Anlattı Başkan Acar Bursa da Sosyal Güvenlik Reformunu Anlattı SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANI FATİH ACAR: - 2008 YILINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNİN TEMELLERİ ATILDI - İLAÇ VE TIBBİ MALZEME KONUSUNDA

Detaylı

Cimcime yemek masasına kurulmuş, ödev yapıyordu.

Cimcime yemek masasına kurulmuş, ödev yapıyordu. Cimcime yemek masasına kurulmuş, ödev yapıyordu. Önündeki deftere, son yazdıklarına baktı ve sayfayı delmeye kararlıymış gibi, bastıra bastıra sildi. Az ötede duran kitabı önüne çekti ve elindeki kurşunkalemi

Detaylı

HİZMET ALIMLARINDA FAZLA MESAİ ÜCRETLERİNDE İŞÇİLERE EKSİK VEYA FAZLA ÖDEME YAPILIYOR MU?

HİZMET ALIMLARINDA FAZLA MESAİ ÜCRETLERİNDE İŞÇİLERE EKSİK VEYA FAZLA ÖDEME YAPILIYOR MU? HİZMET ALIMLARINDA FAZLA MESAİ ÜCRETLERİNDE İŞÇİLERE EKSİK VEYA FAZLA ÖDEME YAPILIYOR MU? Rıza KARAMAN Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı 1. GİRİŞ İdareler, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarına çıkarken

Detaylı

KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞI ALTINDA TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ VE SERMAYE PİYASALARI PANELİ

KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞI ALTINDA TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ VE SERMAYE PİYASALARI PANELİ KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞI ALTINDA TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ VE SERMAYE PİYASALARI PANELİ 12 NİSAN 2013-KKTC DR. VAHDETTIN ERTAŞ SERMAYE PIYASASI KURULU BAŞKANI KONUŞMA METNİ Sayın

Detaylı

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı. Filistin ile yatıp, Gazze ile kalkıyoruz.

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı. Filistin ile yatıp, Gazze ile kalkıyoruz. - Günlük siyaset acının üstünü nasıl örter? - Gazze yi ve Filistin i içselleştirmek yerine farz olarak görenlerin destansı trajik hali - BM Genel Sekreteri, AKP Kadın Kolları ve Hrant Dink Ortak paydası

Detaylı

Kızlarsivrisi (3070 m) (27-28 Haziran 2015) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı

Kızlarsivrisi (3070 m) (27-28 Haziran 2015) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı Kızlarsivrisi (3070 m) (27-28 Haziran 2015) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı Antalya Toros Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (TODOSK) tarafından düzenlenen 22. Kızlarsivrisi Yaz Dağcılık Şenliği ne katılmak

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017 SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ 12 15 Ekim 2017 Normandiya Sahilleri, Fransa nın tarihine kattığı önemin yanı sıra bir birinden renkli ve süslü kasabaları ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Detaylı

Walt Whitman. - şiirler - Yayın Tarihi: 9.4.2004. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Walt Whitman. - şiirler - Yayın Tarihi: 9.4.2004. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Walt Whitman - şiirler - Yayın Tarihi: 9.4.2004 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yasal Uyarı: Bu ekitap, bilgisayarınıza indirip kayıt etmeniz ve ticari olmayan kişisel kullanımınız için yayınlanmaktadır.

Detaylı

Puslu Manzaralar. Yazar Volkan DURMAZ Cuma, 16 Ağustos 2013 09:35 - Son Güncelleme Cuma, 16 Ağustos 2013 09:44 1 / 9

Puslu Manzaralar. Yazar Volkan DURMAZ Cuma, 16 Ağustos 2013 09:35 - Son Güncelleme Cuma, 16 Ağustos 2013 09:44 1 / 9 1 / 9 2 / 9 "Ağır ağır hiçliğe giden bir salyangozum." Yazar: Volkan Durmaz Yunan Yönetmen Theo Angelopoulos un 1988 yapımı filmi Landscape in the Mist-Puslu Manzaralar [1], belirsizlik içerisinde beliren

Detaylı

BODRUM'A LELEG YOLU YAPILIYOR

BODRUM'A LELEG YOLU YAPILIYOR BODRUM'A LELEG YOLU YAPILIYOR BODTO Turizm Altyapı Projelerine Devam Ediyor Bodrum Ticaret Odası nın, 2014-2017 Stratejik Planı amaç ve hedefleri kapsamında, Bodrum da turizm sezonunun uzatılması, sektörün

Detaylı

Jamie Foxx J

Jamie Foxx J Jamie Foxx J - - - - - - - - - - - - - 62 Corinne Foxx 63 Biz müzik ve sinemayı bir araya getiren bir aileyiz. Babam hem eğitimli bir müzisyen hem de bir oyuncu. Gerçekten çok şanslıyım! Corinne Foxx Jamie

Detaylı

ÜRÜNÜN ADI : FOLLOWER ÜRÜN: AKÜLÜ BAVUL

ÜRÜNÜN ADI : FOLLOWER ÜRÜN: AKÜLÜ BAVUL ÜRÜNÜN ADI : FOLLOWER ÜRÜN: AKÜLÜ BAVUL Ürün Nedir? FOLLOWER, Akülü tekerlekli bir bavuldur. Ürünün mini boyu, orta boyu, büyük boyu vardır. Ürünün içine konulan küçük bir akü ile bavul güç kullanmadan

Detaylı

ÇİÇEK GRUBU 2013-2014 EĞİTİM DÖNEMİ EKİM AYI BÜLTENİ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI DÜNYA HAYVANLAR GÜNÜ DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ KULELER Atatürk ün hayatını öğrenme Atatürk ün ülkemize kazandırdıkları

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün Loire, Fransa nın gözbebeği Şatoları, tarihsel dokusu ve şaraplarıyla ünlü bölgesi. Zamanın Rönesans döneminde donup kaldığı, verimli

Detaylı

ın Kısa süre içinde çıkacak mesajını verdiği karar Bakanlar Kurulu ndan geçti ve Resmi Gazete

ın Kısa süre içinde çıkacak mesajını verdiği karar Bakanlar Kurulu ndan geçti ve Resmi Gazete 30 Kasım a kadar yapılacak yat satışlarında yüzde 8 lik sıfırlandı, yüzde 18 den 1 e indirildi. kararı de yayınlandı. Türk yat sahipleri yüzde 27.4 yerine yüzde 1 rgiyle ruhsat alabilecek. Ancak sürenin

Detaylı

Tam yağlı süt ürünleri tüketen erkeklere kötü haber

Tam yağlı süt ürünleri tüketen erkeklere kötü haber Tam yağlı süt ürünleri tüketen erkeklere kötü haber Sağlıklı, güçlü kuvvetli bir erkeksiniz ama çocuğunuz olmuyorsa bu önemli sorunun sebebi yediklerinizle ilgili olabilir. Erkekler üzerinde yapılan bilimsel

Detaylı

İşletme Gelişimi Atölye Soruları

İşletme Gelişimi Atölye Soruları İşletme Gelişimi Atölye Soruları Şemsettin Akçay Satış Pazarlama ve İnovasyon Mühendisi İşletmenizi Başarıya Götüren 50 Soru! Bir gün küçük kızımız Lara (o zaman 3.5 yaşındaydı): Baba deniz gölgesi nedir,

Detaylı

İşte Eşitlik Platformu tanıtıldı

İşte Eşitlik Platformu tanıtıldı İşte Eşitlik Platformu tanıtıldı Ocak 15, 2013-3:55:02 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın himayesinde kurulan ''İşte Eşitlik Platformu'' tanıtıldı. Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikle mücadele

Detaylı

HAYAL ETTİĞİNİZ ULAŞIM, KONFOR, KALİTE, ESTETİK ve GÜVEN ARTIK HAYATINIZDA

HAYAL ETTİĞİNİZ ULAŞIM, KONFOR, KALİTE, ESTETİK ve GÜVEN ARTIK HAYATINIZDA HAYAL ETTİĞİNİZ ULAŞIM, KONFOR, KALİTE, ESTETİK ve GÜVEN ARTIK HAYATINIZDA Bağcılar ın seçkin semtlerinden Kirazlı da sizi hayal ettiğiniz yaşama davet ediyoruz. Ulaşımı, konforu, kalitesi, estetiği ve

Detaylı

SIRADIŞI FRANSIZ ŞATOLARI

SIRADIŞI FRANSIZ ŞATOLARI SIRADIŞI FRANSIZ ŞATOLARI 25 Mayıs 2017 itibariyle Her Perşembe / 3 Gece 4 Gün Loire, Fransa nın gözbebeği Şatoları, tarihsel dokusu ve şaraplarıyla ünlü bölgesi. Zamanın Rönesans döneminde donup kaldığı,

Detaylı

Yel kenin Everest Tepesi olarak kabul edilen Vendee Globe a katılmaktı ve bu umudun peşinde soluğu Fransa da almıştı.

Yel kenin Everest Tepesi olarak kabul edilen Vendee Globe a katılmaktı ve bu umudun peşinde soluğu Fransa da almıştı. 6.50 metrelik mini teknelerle yapılan ve Fransa dan başlayıp Atlantik geçişi ile Brezilya da sona eren Mini Transat ın startı ile 85 tekne denize açıldı. Türk yelkenci Tolga Pamir de aralarında olacaktı

Detaylı

Tasarım Raporu. Grup İsmi. Yasemin ÇALIK, Fatih KAÇAK. Kısa Özet

Tasarım Raporu. Grup İsmi. Yasemin ÇALIK, Fatih KAÇAK. Kısa Özet Tasarım Raporu Grup İsmi Yasemin ÇALIK, Fatih KAÇAK Kısa Özet Tasarım raporumuzda öncelikle amacımızı belirledik. Otomasyonumuzun ana taslağını nasıl oluşturduğumuzu ve bu süreçte neler yaptığımıza karar

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı. Murat dağı (2312m)

Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı. Murat dağı (2312m) Murat Dağı-Uşak (2312m) (03-04 Ekim 2015) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı Uşak Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü nün (UDOSK) düzenlediği Murat Dağı etkinliğine katılmak üzere Pınar Doğan ile birlikte

Detaylı

modern dokunufllar aras nda 18. yüzy l Paris rüyas

modern dokunufllar aras nda 18. yüzy l Paris rüyas AntikDekor056-064.qxp 8/22/11 1:37 PM Page 56 Girifl holünün duvar ndaki bordür ünlü sanatç Joan Miro taraf ndan 1940 l y llarda yap lm fl ve evin en önemli detaylar ndan birini oluflturuyor. 1770 li y

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

117. ÇİN İTHAL VE İHRAÇ MALLARI FUARI 1.DÖNEM / 15-19 Nisan 2015

117. ÇİN İTHAL VE İHRAÇ MALLARI FUARI 1.DÖNEM / 15-19 Nisan 2015 1 117. ÇİN İTHAL VE İHRAÇ MALLARI FUARI 1.DÖNEM / 15-19 Nisan 2015 P.101 Türk Hava Yolları direkt HONG KONG gidiş-guangzhou dönüş EKONOMİ / 12-18 Nisan 2015 HONG KONG ELEKTRONİK & ÇİN İTHAL İHRAÇ FUARI

Detaylı

Dünyada en mutlu insan evinde huzur olandır. Johann W. von Goethe

Dünyada en mutlu insan evinde huzur olandır. Johann W. von Goethe Dünyada en mutlu insan evinde huzur olandır. Johann W. von Goethe Kalite yıldıza benzer. Sadece çevresini aydınlatmakla kalmaz, doğru yolu da gösterir. İzlemekten bile keyif alırsın... Biz Artaş ız. Kurucumuz

Detaylı

ĐŞKUR sitesine giriş şifremizi hatırlamadığımız için, şifremi unuttum kısmını tıklıyoruz.

ĐŞKUR sitesine giriş şifremizi hatırlamadığımız için, şifremi unuttum kısmını tıklıyoruz. ĐŞKURLULARIN BĐLGĐLERĐ, ŞĐFRELERĐ HERKESE AÇIK ( BEDAVA SMS GÖNDERME SĐTESĐ YAZI SONUNDADIR ) Merhaba, bu bilgilendirici yazıda sizlere ĐŞKURa kayıtlı olanların şifrelerine, kişisel bilgilerine başkalarının

Detaylı

Gürcan Banger Enerji Forumu 10 Mart 2007

Gürcan Banger Enerji Forumu 10 Mart 2007 Enerji ve Kalkınma Gürcan Banger Enerji Forumu 10 Mart 2007 Kırılma Noktası Dünyanın gerçeklerini kırılma noktalarında daha iyi kavrıyoruz. Peşpeşe gelen, birbirine benzer damlaların bir tanesi bardağın

Detaylı

İstek Özel Kemal Atatürk Anaokulu. Kanaryalar Sınıfı

İstek Özel Kemal Atatürk Anaokulu. Kanaryalar Sınıfı Okyanus, Yaşam İçin Gereklidir Ve Doğal Dengesinin Korunması İçin İnsanların Çaba Göstermesi Gereklidir Neler Biliyoruz? İpek A.: Okyanusun mavi ve yeşil su olduğunu biliyorum. Deniz Can K: Yunuslar karaya

Detaylı

ÖNSÖZ. Sevgili MMKD üyeleri,

ÖNSÖZ. Sevgili MMKD üyeleri, İçindekiler ÖNSÖZ... 2 GİRİŞ... 3 Genel Kurul Toplantısı... 3 Yönetim Kurulu nda Üye ve Görev Değişiklikleri... 3 MMKD Stratejik Plan Çalışması... 3 PROJELER... 4 Kapılar Müzecilere Açık Projesi... 4 Derneklere

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ELEMANLARININ YURTİÇİ VE YURTDIŞI GÖREVLENDİRME YÖNERGESİ

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ELEMANLARININ YURTİÇİ VE YURTDIŞI GÖREVLENDİRME YÖNERGESİ MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ELEMANLARININ YURTİÇİ VE YURTDIŞI GÖREVLENDİRME YÖNERGESİ MART 2016 MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ELEMANLARININ YURTİÇİ VE YURTDIŞI GÖREVLENDİRME YÖNERGESİ BİRİNCİ

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 16 Mart 2015, Sayı: 11. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 16 Mart 2015, Sayı: 11. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 11 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Çağlar Kuzlukluoğlu 1 DenizBank Ekonomi

Detaylı

19 ARALIK 2011 PAZARTESİ

19 ARALIK 2011 PAZARTESİ DUYGU UYSAL 0852051 19 ARALIK 2011 PAZARTESİ Bugün sabah 9 dan akşam 10 a kadar dışarıda kalacaktım. Bu yüzden evden çıkmadan çok fazla parfüm sıkmıştım. Evden çıkarken ablam bütün evin benim parfümüm

Detaylı

Bodrum da hafriyat atıkları geri kazanım tesisi hizmete başladı

Bodrum da hafriyat atıkları geri kazanım tesisi hizmete başladı Bodrum da hafriyat atıkları geri kazanım tesisi hizmete başladı Bodrum da hafriyat atıkları geri kazanım tesisi hizmete başladı Büyükşehir Belediyesi tarafından yatırımı gerçekleştirilen çevreci yatırım;

Detaylı

Devleti Yönetecek Güç Sandıktan Çıkan İradedir

Devleti Yönetecek Güç Sandıktan Çıkan İradedir Devleti Yönetecek Güç Sandıktan Çıkan İradedir Devleti Yönetecek Güç Sandıktan Çıkan İradedir Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük: Devleti Yönetecek Güç

Detaylı

Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (Rejection Sensitivity Questionaire; RSQ)

Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (Rejection Sensitivity Questionaire; RSQ) Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (Rejection Sensitivity Questionaire; RSQ) Bu ölçek orjinalinde 18 maddeden oluşmaktadır. Türkçeye uyarlanan ölçeğin ilk 18 maddesi ölçeğin orjinal maddeleri, diğer maddeleri

Detaylı

Dünya Çavdar ve Yulaf Pazarı

Dünya Çavdar ve Yulaf Pazarı Dünya Çavdar ve Yulaf Pazarı Dünyada çavdar ve yulafın üretimi, buğday, pirinç, mısır ve arpa gibi diğer tahıl ürünlerine kıyasla son derece sınırlıdır. Yılda ortalama 14-15 milyon ton dolayında olan dünya

Detaylı

YEBKO 2013. Kocaeli İli Kandıra Kıyı Bölge Turizmi Gelişiminin Önündeki. Engeller ve Geliştirmeye Yönelik Çözüm Önerileri: Bir Alan Araştırması

YEBKO 2013. Kocaeli İli Kandıra Kıyı Bölge Turizmi Gelişiminin Önündeki. Engeller ve Geliştirmeye Yönelik Çözüm Önerileri: Bir Alan Araştırması YEBKO 2013 Kocaeli İli Kandıra Kıyı Bölge Turizmi Gelişiminin Önündeki Engeller ve Geliştirmeye Yönelik Çözüm Önerileri: Bir Alan Araştırması Dr. Nilay Kaleli Karasakal ARAŞTIRMANIN AMACI Bölge turizminin

Detaylı

Ertesi gün hastaneden taburcu olma vakti gelmi ti. Annesi odaya gelerek Can haz rlarken, babas hastane lemlerini yap yordu. Vitaboy hastaneden ç kman

Ertesi gün hastaneden taburcu olma vakti gelmi ti. Annesi odaya gelerek Can haz rlarken, babas hastane lemlerini yap yordu. Vitaboy hastaneden ç kman TABOY HASTA Vitaboy çok kötü bir rüya görüyordu. Rüyas nda karanl k bir yerdeydi. Kimse onun sesini duymuyordu. Yata nda k vran yordu. Birden uyand. Bütün bunlar bir rüyayd. Fakat kendini çok yorgun hissediyordu.

Detaylı

Benzersiz ördekler. sanat

Benzersiz ördekler. sanat sanat Benzersiz ördekler F. Esin ÖZALP esin.ozalp@trt.net.tr Picasso'ya sormufllar: Sanat nedir? Cevaplam fl: Sanat, ne de ildir ki! fiimdi sizlere tan taca m z ressam n sanat anlay fl, iflte tam olarak

Detaylı

FRANCESCA SIMON FELAKET HENRY İLE SPOR

FRANCESCA SIMON FELAKET HENRY İLE SPOR FRANCESCA SIMON FELAKET HENRY İLE SPOR FRANCESCA SIMON St Louis, Missouri de doğdu. Çocukluk yıllarını Kaliforniya da geçirdikten sonra Yale ve Oxford üniversitelerinde Ortaçağ tarihi üzerine eğitim aldı.

Detaylı

2012 YILI KRUVAZİYER TURİZMİ SEZONU İZMİR İÇİN İLK 6 AY DEĞERLENDİRMESİ

2012 YILI KRUVAZİYER TURİZMİ SEZONU İZMİR İÇİN İLK 6 AY DEĞERLENDİRMESİ 2012 YILI KRUVAZİYER TURİZMİ SEZONU İZMİR İÇİN İLK 6 AY DEĞERLENDİRMESİ Kruvaziyer turizmi tüm dünyada, bulunduğu ülkelere canlılık ve tanıtım getiren önemli bir turizm çeşidi ve hızla gelişiyor. Bir tek

Detaylı

Ayrıntılı bilgi aşağıdaki sayfalarda.

Ayrıntılı bilgi aşağıdaki sayfalarda. Ayrıntılı bilgi aşağıdaki sayfalarda. Kimlerle, nerede, nasıl ve ne için çalışıyoruz? OyaKamp, Gökova daki meşhur Okaliptuslu Yol un bitiminde Akçapınar köyünde Akçapınar, Gökova da, Ula/Muğla ya bağlı

Detaylı

YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU YOLCULUKLARININ ÖZELLİKLERİ

YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU YOLCULUKLARININ ÖZELLİKLERİ YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU YOLCULUKLARININ ÖZELLİKLERİ Hazırlayan: Doç.Dr. Hakan Güler Sakarya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Karlsruhe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Almanya

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL YURTİÇİ VE YURTDIŞI GÖREVLENDİRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak

GAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL YURTİÇİ VE YURTDIŞI GÖREVLENDİRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak GAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL YURTİÇİ VE YURTDIŞI GÖREVLENDİRME YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Gazi Üniversitesi öğretim elemanlarının yurt içi ve

Detaylı

Endüstri Mühendisliğine Giriş. Jane M. Fraser. Bölüm 2. Sık sık duyacağınız büyük fikirler

Endüstri Mühendisliğine Giriş. Jane M. Fraser. Bölüm 2. Sık sık duyacağınız büyük fikirler Endüstri Mühendisliğine Giriş Jane M. Fraser Bölüm 2 Sık sık duyacağınız büyük fikirler Bu kitabı okurken, büyük olasılıkla öğreneceğiniz şeylere hayret edecek ve varolan bilgileriniz ve belirli yeni becerilerle

Detaylı

Konforun Tanımı Değişti...

Konforun Tanımı Değişti... 2 Konforun Tanımı Değişti... Beyterrace özgün mimarisi ve merkezi lokasyonu ile alışıla gelmiş yapılardan farklı olarak doğayla iç içe, güvenli ve huzurlu bir yaşamın sunduğu ayrıcalıklı olanaklarla ev

Detaylı

YÜZEY ETKĐSĐNDE UÇUŞ

YÜZEY ETKĐSĐNDE UÇUŞ YÜZEY ETKĐSĐNDE UÇUŞ Gülkız Doğan Araş. Gör., ODTÜ, Havacılık Mühendisliği Bölümü Uçak pilotları inişe geçen uçağın yere değmeden az önce daha fazla alçalmak istemediğine, yoluna öylece devam etmek istediğine

Detaylı

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi TEOG SINAVLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Yeni sınav sistemi TEOG, yani Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavlarında öğrenciler, 6 dersten sınav olacaktır. Öğrencilere Türkçe, Matematik, T.C. İnkılap Tarihi

Detaylı

Türk İşaret Dili sistemi oluşturuluyor

Türk İşaret Dili sistemi oluşturuluyor Türk İşaret Dili sistemi oluşturuluyor Ekim 14, 2011-2:43:35 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Bedensel, işitme ve görme özürlüler kendi içinde sınava tabi tutulacak. 2012 yılının ilk çeyreğinde

Detaylı

Alem:Animalia(Hayvanlar) Şube:Chordata(Kordalılar) Sınıf:Mammalia(Memeliler) Alt Sınıf:Metatheria (Keseliler) Üst takım:australidelphia (Avustralya

Alem:Animalia(Hayvanlar) Şube:Chordata(Kordalılar) Sınıf:Mammalia(Memeliler) Alt Sınıf:Metatheria (Keseliler) Üst takım:australidelphia (Avustralya Alem:Animalia(Hayvanlar) Şube:Chordata(Kordalılar) Sınıf:Mammalia(Memeliler) Alt Sınıf:Metatheria (Keseliler) Üst takım:australidelphia (Avustralya keselileri) Takım:Dasyuromorphia(Yırtıcı keseliler) Familyalar:

Detaylı

B02.8 Bölüm Değerlendirmeleri ve Özet

B02.8 Bölüm Değerlendirmeleri ve Özet B02.8 Bölüm Değerlendirmeleri ve Özet 57 Yrd. Doç. Dr. Yakup EMÜL, Bilgisayar Programlama Ders Notları (B02) Şimdiye kadar C programlama dilinin, verileri ekrana yazdırma, kullanıcıdan verileri alma, işlemler

Detaylı

Gürkan Genç, 1979 yılının Ocak ayında dünyaya geldi. Hemen hemen her çocuk gibi en büyük tutkusu bisikletiydi. Radyo-Televizyon-Sinema bölümünden

Gürkan Genç, 1979 yılının Ocak ayında dünyaya geldi. Hemen hemen her çocuk gibi en büyük tutkusu bisikletiydi. Radyo-Televizyon-Sinema bölümünden 2 Gürkan Genç, 1979 yılının Ocak ayında dünyaya geldi. Hemen hemen her çocuk gibi en büyük tutkusu bisikletiydi. Radyo-Televizyon-Sinema bölümünden mezun oldu. Farklı kurumlarda çalıştıktan sonra 2 arkadaşı

Detaylı

www.besiktas.com.tr Günlük Kent Gazetesi 4/c'yi de kaldır!.. cümlelerine yer verildi. Basın açıklamasında özetle; Kamuda çalıştırlan

www.besiktas.com.tr Günlük Kent Gazetesi 4/c'yi de kaldır!.. cümlelerine yer verildi. Basın açıklamasında özetle; Kamuda çalıştırlan 11 NİSAN 2013 0 212 260 23 60-0 212 260 52 29 %50 ye varan indirimler 4/C'lilerin eylemi TÜRK Büro-Sen öncülüğünde, 4/C'lilerin haklarının iadesi amacıyla ülke çapında eylemler düzenlenmeye başlatıldı.

Detaylı

Sanatsal bir yaklaşımla bir yaşam stili sunan Meram Park Villaları ile tasarım ve fonksiyonelliğin mimari bütünlükle birleşimine şahit olacaksınız

Sanatsal bir yaklaşımla bir yaşam stili sunan Meram Park Villaları ile tasarım ve fonksiyonelliğin mimari bütünlükle birleşimine şahit olacaksınız Konya nın son dönemlerde en hızlı gelişen bölgesinde, DEKOR inşaatın 30 yılı aşkın tecrübesinin yansıması, yakından tanıdığınız yaşamınıza kalite kazandıran felsefesiyle MERAM PARK VİLLARI hayata geçiyor.

Detaylı

Türk Hava Yolları ile. Batı Amerika. Batı Amerika. San Francisco - Las Vegas - Los Angeles. 07 Ekim - 14 Ekim 2017 (8 gün - 7 gece)

Türk Hava Yolları ile. Batı Amerika. Batı Amerika. San Francisco - Las Vegas - Los Angeles. 07 Ekim - 14 Ekim 2017 (8 gün - 7 gece) Türk Hava Yolları ile Batı Amerika Batı Amerika San Francisco - Las Vegas - Los Angeles 07 Ekim - 14 Ekim 2017 (8 gün - 7 gece) Tur Programı 1. gün - 07 Ekim 2017, Cumartesi İSTANBUL - SAN FRANCISCO Atatürk

Detaylı

Mutfak Etkinliği. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Şarkı. Kek yapıyoruz.

Mutfak Etkinliği. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Şarkı. Kek yapıyoruz. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Şarkı Mutfak Etkinliği Sohbetler Yaşayan değerlerimizden Görevlerimizi Bilmek ile ilgili sohbet ediyorum. Görevlerimizi yerine getirme konulu sohbet ediyorum.

Detaylı

OR ON DA YEN SEZONDA V TR NLER

OR ON DA YEN SEZONDA V TR NLER Ramazan e lenceleri Orion Al flverifl Merkezi nde Her y l oldu u gibi bu y l da Ramazan, Orion da dolu dolu e lencelerle geçecek. Çocuklar bu y l da Karagöz ile Hacivat, Orion da ücretsiz olarak izleyecekler.

Detaylı

İZMİR TİCARET ODASI MECLİS TOPLANTISI 28.01.2015 Ekrem DEMİRTAŞ İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı 2015 yılının ilk ayını geride bıraktık OCAK Suriye deki iç savaş IŞİD terör örgütünün saldırıları

Detaylı

Mark Howorth imzasıyla

Mark Howorth imzasıyla DEKO TASARIM Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr Mark Howorth imzasıyla CHALET SOLAIS İsviçre nin Villars bölgesindeki dağların tepesinde, vadiye hakim bir noktada bulunan Chalet Solais, ünlü İngiliz

Detaylı

Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Seri İlanlar Firma Rehberi. Güncel Ekonomi Siyaset Spor Dünya Sağlık Teknoloji Magazin Bölgesel Avrupa Eğlence

Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Seri İlanlar Firma Rehberi. Güncel Ekonomi Siyaset Spor Dünya Sağlık Teknoloji Magazin Bölgesel Avrupa Eğlence Seite 1 von 226 Bugün: 29 Kasım 2011 Salı Anasayfam Yap Favorilere Ekle Künye Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Seri İlanlar Firma Rehberi SON DAKİKA Yazıcıoğlu Suikasti İle İlgili Bir O Yok Güncel Ekonomi

Detaylı

Sayın Bakanım, Sayın Rektörlerimiz ve Değerli Katılımcılar,

Sayın Bakanım, Sayın Rektörlerimiz ve Değerli Katılımcılar, Sayın Bakanım, Sayın Rektörlerimiz ve Değerli Katılımcılar, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sn. Veysel Eroğlu nun katılımları ile gerçekleştiriyor olacağımız toplantımıza katılımlarınız için teşekkür ediyor,

Detaylı

Havayolu Pilotlarının Sırları

Havayolu Pilotlarının Sırları Havayolu Pilotlarının Sırları Ercan Caner, Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahip olan Caner, BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Firmasında

Detaylı

Dünya Hububat Pazarında Neredeyiz?

Dünya Hububat Pazarında Neredeyiz? Dünya Hububat Pazarında Neredeyiz? Şebnem BORAN 1.Dünya Hububat Pazarı Günümüzde dünyanın stratejik ürün grubunu oluşturan hububat pazarında önemli gelişmeler yaşanıyor. Dünya toplam hububat üretimine

Detaylı

Kis3 max Cep Telefonu Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Kis3 max Cep Telefonu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Kis3 max Cep Telefonu Hızlı Başlangıç Kılavuzu 23 YASAL BİLGİLER Telif Hakkı 2014 ZTE CORPORATION. Tüm hakları saklıdır. Bu yayının hiçbir bölümü ZTE Corporation'ın önceden yazılı izni olmadan fotokopi

Detaylı

Resim 1: Kongre katılımı (erken kayıt + 4 günlük kongre oteli konaklaması) için gereken miktarın yıllar içerisindeki seyri.

Resim 1: Kongre katılımı (erken kayıt + 4 günlük kongre oteli konaklaması) için gereken miktarın yıllar içerisindeki seyri. Patoloji Dernekleri Federasyonu Başkanlığına, Son yıllarda patoloji kongrelerinin katılım ücretlerinin çok yüksek olduğu yakınmaları arttı. Bu nedenle kongrelerimizi daha ucuza yapmaya çalıştık. Hemen

Detaylı

ZARLARLA OYNAYALIM. Önden = = + = Arkadan = = + + = = + + =

ZARLARLA OYNAYALIM. Önden = = + = Arkadan = = + + = = + + = ZARLARLA OYNAYALIM Zar kullanarak toplama ve ç karma ifllemleri yapabiliriz. Zarda karfl l kl iki yüzdeki say lar n toplam daima 7 dir. Zarda 2 gözüküyorsa karfl s ndaki yüzeyin 7 2 = 5 oldu unu bulabilirsiniz.

Detaylı

KAVRAMLAR. Büyüme ve Gelişme. Büyüme. Büyüme ile Gelişme birbirlerinden farklı kavramlardır.

KAVRAMLAR. Büyüme ve Gelişme. Büyüme. Büyüme ile Gelişme birbirlerinden farklı kavramlardır. KAVRAMLAR Büyüme ve Gelişme Büyüme ile Gelişme birbirlerinden farklı kavramlardır. Büyüme Büyüme, bedende gerçekleşen ve boy uzamasında olduğu gibi sayısal (nicel) değişikliklerle ifade edilebilecek yapısal

Detaylı

BEBEK VE ÇOCUK ÖLÜMLÜLÜĞÜ 9

BEBEK VE ÇOCUK ÖLÜMLÜLÜĞÜ 9 BEBEK VE ÇOCUK ÖLÜMLÜLÜĞÜ 9 Attila Hancıoğlu ve İlknur Yüksel Alyanak Sağlık programlarının izlenmesi, değerlendirilmesi ve ileriye yönelik politikaların belirlenmesi açısından neonatal, post-neonatal

Detaylı

ENFLASYON ORANLARI 03.07.2014

ENFLASYON ORANLARI 03.07.2014 ENFLASYON ORANLARI 03.07.2014 TÜFE Mayıs ayında aylık %0,31 yükselişle ile ortalama piyasa beklentisinin (-%0,10) bir miktar üzerinde geldi. Yıllık olarak ise 12 aylık TÜFE %9,16 olarak gerçekleşti (Beklenti:

Detaylı