ETKİLİ ANLAŞILIR KONUŞMA EĞİTİMİ İÇİN GEREKLİ TEMEL FAKTÖRLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ETKİLİ ANLAŞILIR KONUŞMA EĞİTİMİ İÇİN GEREKLİ TEMEL FAKTÖRLER"

Transkript

1 Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dergisi Sayı 26, Sayfa , 2008 ETKİLİ ANLAŞILIR KONUŞMA EĞİTİMİ İÇİN GEREKLİ TEMEL FAKTÖRLER Aycan Özçimen S.Ü Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı ÖZET Günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir ögesi olan konuşma eylemi, zihinsel gelişim ile birlikte kişilik oluşumunu da içeren iletişim aracıdır. Güzel ve etkili konuşma ise tanrı vergisi özel bir yetenek olmamakla beraber sistemli çalışmalar sonucunda kazanılan, kendine has kural ve yöntemleri olan bir beceri ve sanattır. (Özdemir, 2006) Doğru ve etkili konuşmanın gerçekleşebilmesi için kişinin öncelikle doğru duruş, nefes, ses eğitimi konusunda eğitilmesi gerekmektedir. Vücut duruşunun doğru bir biçimde tutulması, gerekli kaslarımızın en verimli şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Ses üretim merkezini harekete geçiren güç nefestir. Doğru alınıp kullanılmadığında gırtlak bölgesinde zorlanmalara yol açarak sesin gerilimli tınlamasına sebep olur. İyi bir sesin oluşumu, solunum mekanizmasının doğru ve gereğince kullanılması esasına dayanır. Konuşma sesinin oluşması ve korunması için sadece doğru duruş ve solunum yeterli değildir. Konuşmayı oluşturan en önemli ögelerden biri de sestir. Eğitilmiş, güzel ve etkileyici bir ses konuşmayı destekleyerek etkisini artırır. Duygu ve düşüncelerimizin sözle ifade edilişi esnasında vurgu, tonlama, artikülasyon, diksiyon kurallarının da yerinde, doğru olarak uygulanması konuşmanın etkinliği anlaşılırlığı açısından önemli faktörlerdir. Kişisel becerilerimiz, bilgi birikimimiz ne kadar donanımlı olursa olsun bu donanımı doğru ve etkili bir konuşma ile karşımızdaki kişi ya da kişilere aktaramıyorsak nitelikli bir iletişimden de söz edemeyiz. Anahtar Kelimeler: Nefes Ses Eğitimi, Diksiyon, Konuşma Eğitimi

2 Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dergisi Sayı 26, Sayfa , 2008 BASIC FACTORS REQUIRED FOR A CLEAR EFFECTIVE SPEAK TRAINNING Aycan Özçimen Selcuk University, Education Faculty, Departmant of Fine Arts Education ABSTRACT One of the fundamental subjects of our everyday life, the action to speak is a means for communication which, together with the development of mentality, includes the development of personality. As to the effective and good way of speaking which is not a gifted capacity, it is a kind of art and ability that can be gained as a result of systematic study and that involves its own processes and principles. İn order for the effective and accurate speech to come into life, it is demanded that an individual be primarily educated in the fields such as correct stance, breath and voice traning. The fact that body stance is maintained in a correct way enables the necessary muscles to function effectively. Breath is the power that manipulates the centre of producing voice. When not taken and used correctly, the breath causes a tense intonation by leading to difficulties in the area of larynx. During the exact expression of feelings and thoughts; the accurate application of the rules for emphasis, intonation, articulation, diction is an important factor in terms of the efficiency and comprehension of speech. Key Words: Breath Voice Trainning, Diction, Speech Trainning

3 Etkili Anlaşılır Konuşma Eğitimi İçin 157 GİRİŞ Konuşma, sadece bir iletişim aracı olmayıp, kişinin duygu ve düşüncelerini çevresindeki diğer canlılara aktarabileceği etkin bir yol, insan varlığının ön koşulu, kişiliği oluşturan baş etmenlerden birisidir. Beyinin çalışma gücünü artıran konuşma eğitimi ise bireyin zihinsel ve sinirsel donanımını işleyip geliştirirken, çevreye uyma yeteneğini, toplumsal yararlılığını da artıran eğitim öğretim sürecidir. Konuşmayı oluşturan etmenlerin başında ses gelmektedir. (Taşer, 2006) Sesin oluşumu doğrudan soluk alıp vermeye dayanırken, doğru solunum için doğru duruş temel oluşturmaktadır. Doğru Duruş (Postür) Doğru bir beden duruşu, baş ense sırt düzgünlüğü ile doğru orantılıdır. Omurilik dediğimiz; kemik ve kıkırdak dizisine (bedenimizin genel hareketini sağlar) yön veren bunların düzgünlük derecesidir. Doğru bir duruş vücudun dengeli olarak bir çizgi hizasında bulunmasıdır. Etkili bir solunum, sağlıklı şarkı söyleme ve doğru konuşmanın ilk koşulu iyi bir postürdür. Kişinin kendine olan güveninin ve başarısının artmasına da yardımcı olan doğru duruş; yukarıdan aşağıya doğru uzanan, başın üstünden başlayarak, kulak deliğinden omuzun ortasına, kalçadaki leğen kemiği ve dizin yanından ayak kubbesine inen bir çizgiden geçer. (Ömür, 2001, s. 55) Başın boyun üzerindeki pozisyonu çok önemlidir. Açıklayacak olursak; başın herhangi yanlış bir hareketiyle bacaklar ve gövdedeki kaslarda değişiklikler zorlanmalara yol açacak, vücudun denge kısımları yerçekimine karşı direnmek için aşırı enerji harcayacaktır. Bu enerjiyi ekonomik kullanmak için yapılması gereken şey, baş ve omurga dik, düzgün tutulurken, omuz ve kolların aşağıya doğru sarkıtılıp gevşek bir şekilde durmasını sağlamaktır. Günümüzün stresli yaşam koşullarında pek çok kişi; yürürken, otururken, araba kullanırken, bilgisayar başındayken, gergin, özensiz, kambur duruş pozisyonu almaktadır. Çocukluk çağında başlayan bu gibi yanlış duruş pozisyonları, olgunluk yaşına erişildiğinde zihni ve fiziki gerilim yaratmaktadır. Ayrıca bu yanlış kazanımlar göğüs kafesinin genişleme kapasitesini de etkileyerek solunumun zorlaşmasına yol açabilmektedir. Alexander Tekniği Tekniğe kendi ismini veren F. Matthias Alexander, ( ) Tasmanya da doğdu. (Vural, 2007)

4 158 A. Özçimen Özel duruş problemleri, soluma güçlükleri ve konuşma bozuklukları olan kişilerde etkin olan Alexander Tekniği, diğer tıp terapilerinde olduğu gibi birinin diğerine uygulattığı, bir tedavi olmaktan çok, bir uzmanın denetlediği ve cesaretlendirdiği kendi kendini eğitme sürecidir. Bu teknikte; vücuda, (sonradan kazanılmış hareketlerden kurtararak) kendi temel, doğal duruş ve hareket biçimlerinin yeniden kazandırılması yönünde çalışma egzersiz yaptırılmaktadır. Solunum Doğru Nefes Solunum, nefes alma ve verme olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Soluk alma, akciğerlere havanın çekilmesi, soluk verme ise çekilen havanın dışarıya boşaltılmasıdır. Yani, solunumun ana işlevi; organizmanın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli havayı (oksijenli) akciğerlere çekme ve verilen havayla birlikte karbondioksiti dışarıya atmaktır. Solunumun ikinci işlevi ise konuşma eylemine olan etkisidir. İsteğe bağlı ve refleks olarak yaptığımız solunumun görevi, vücuttaki hiçbir göreve benzemez. İki farklı grup olan kas ve sinirlere hakimiyeti sağlayabilen solunum, ancak doğru alınması halinde irade dışı çalışan ve acil krizler üreten sinir sistemine hakimiyet sağlayabilir. (Vural, 2007) Doğru nefes alıp verme, başta stres olmak üzere pek çok hastalığa çare olarak gösterilmektedir. (Kalp, tansiyon, kanser, şişmanlık vb.) Yavaş ve derin nefes almakla vücutta olumlu değişmeler hemen başlamaktadır. Kalp atışları yavaşlayıp düzenlenirken tansiyon düşmekte, kaslar gerginlikten kurtulup gevşerken, kişi sakinleşmektedir. Bebeklerin nefes alma ve verme biçimine dikkat edildiği zaman görülen şey, karın üst yüzeylerinin nefesle birlikte yükselip, alçaldığıdır. Bunun nedeni yavaş ve derin nefes almalarından kaynaklanmaktadır. Ancak, zamanla gelişen insan nefesi yüzeye yayılarak, göğüsten nefes alıp vermeye başlar. Ses üretim merkezini harekete geçiren, nefes gücü iken, üretim merkezi de gırtlak (larenks) tır. Doğru alınmayan nefes bu merkezi zorlayarak yıpratır ve üretim kalitesini de düşürür. Gereğinden fazla alınan nefes ise mekanizmayı rahatsız ederek göğsü sıkıştırır. Bu durumda ses zorlanarak çabuk yorulur ve gerilimli tınlar.

5 Etkili Anlaşılır Konuşma Eğitimi İçin 159 Nefes Çeşitleri Göğüs Nefesi (Clavicular Nefes) Omuz nefesi de denilen göğüs nefesinde omuzlar kalkarken, göğsün üst bölümü genişlemektedir. Karın içeri doğru girerken, diyafram aşağı ineceği yerde biraz daha yükselir. Boyun kasları da olumsuz etkilenerek vücutta gerginlik yaratır. Bu durumda diyafram aşağıya inemediği için, akciğerlerin alt uçlarına kadar yeterince hava girmesi engellenir. Diyaframın kullanılmaması nedeniyle genişleyecek yer bulamayan akciğerler, genişlemek isteyen hava keseciklerinin yer arayışıyla birlikte yukarı doğru hareketlenmektedir. Bu durum akciğerlerimizin üst bölümünü aktif tutarken, alt bölümünün tamamen pasif kalmasına neden olmaktadır. Kaburga Nefesi (Costal Nefes) Göğüs nefesinde olduğu gibi, ciğerlerin alt bölümü fonksiyonunu gerçekleştiremez. Karın içeri girerken, diyafram aşağı inemez, kaburgalar her yöne genişler. Bu nefeste göğüs ve boyun kaslarının gerilimi yorgunluğa neden olur. (Vural, 2007, s.36) Omuzlar yukarı doğru kalkma eğilimi gösterirken bu arada gırtlak yükselir ve ses olumsuz yönde etkilenir. Karın Nefesi (Abdominal Nefes) Göğsün üst bölümünü sıkıştırmayan bu nefes alımı esnasında, karın dışarıya doğru genişlerken, kaburgaların alt tarafı yanlara doğru açılır. Bu durum göğüs kafesinin genişlemesine de olanak sağlar. Nefes alırken dışa doğru genişleyen karın, nefes verirken eski halini alır. Karın ve Kaburga Nefesi (Costo Abdominal Nefes) Asıl görevin diyaframda olduğu ve bütün nefes kaslarının katılımıyla gerçekleşen nefes çeşitidir. Bu nefes alma yöntemiyle, nefes verme sırasında basınç ve hava akım ayarı en ince şekilde yapılabilmektedir. (Ömür, 2004) Akciğerleri tam kapasite çalıştırabilmek için diyaframa dayalı nefes tekniğini kullanmalı ve göğüs üst bölgesinin yukarı hareketi engellenmelidir. Akciğerler kendi yapısı içerisinde kas dokusu bulundurmazlar. Ancak kendilerini çevreleyen kasların hareketiyle kasılıp, genişleme imkanı bulurlar. Nefes alınmasını sağlayan kaslar; diyafram, kaburga ve karın kaslarıdır. Yanlış nefes alınmasının en önemli nedeni bu kasların görevini yerine getirememesidir.

6 160 A. Özçimen Nefes alma işleminin %75 ini kontrol eden diyafram kası; göğüs ve karın bölgesini birbirinden ayıran, nefes alıp verme işlemini düzenleyen, düz yassı ve geniş görünümlü en önemli kastır. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü bel omurlarına bağlıdır. (Kartal, 2007) Tüm memelilerin karakteristik özelliği olan diyafram sadece kuşlarda bulunmaz. Doğru nefes alarak; - Cümle vurguları ve tonlamalar yerinde yapılabilir. - Şarkı söyleme ve konuşma esnasında cümle akışı kesilmez, süreklilik kazanır. - Ses gücünü artırılıp işitilebilirlik sağlanır. - Ses kısılma problemi olmadan, yorulmadan uzun bir süre konuşulabilir ya da şarkı söylenilebilir. Uzakdoğu da İnsanı tanımak için nefesini dinle derler. Sakin ve olgun insanlar ağır ve dengeli; sinirli insanlar sık ve yüzeysel; huzursuz ve endişeli insanlar sık ve yüzeysel, kesik kesik; hırslı insanlar dengesiz ve düzensiz nefes alırlar. (Maviş, 2006, s.144) Uzun süreli konuşma ve şarkı söylemek için nefesi en doğru biçimiyle, kalbe baskı yapmadan almak gerekir. Akciğerlerin tümüne alınan nefes, sol akciğere daha yakın olan kalbe baskı yapmakta ve bunun sonucunda nefeste zorlanma hissedilmektedir. Akciğerlerin en uç kısımlarına ve özellikle diyafram destekli alınan nefes, kullanım kolaylığı ve rahatlığı açısından en uygun, en doğru nefes alma biçimidir. Şarkı söyleme ve konuşma nefesi; kısa, çabuk, hışırtısız ve yeterli miktarda alma, ekonomik olarak uzun sürede yavaş yavaş verme esasına dayanmalıdır. Uzun süre konuşma ve şarkı söyleme gerektiren meslek gruplarında sesin kullanımı, korunması ve sağlığı için sadece doğru duruş ve doğru nefes alıp verme yeterli değildir. Etkili, anlaşılır, inandırıcı bir konuşma için iyi eğitilmiş sese ihtiyaç vardır. Bunun yanında vurgu tonlama diksiyon vb. kurallarının da doğru uygulanabilmesi esastır. İyi bir ses üretiminin temelinde zihin ve vücut rahatlığı, gevşeme yatar. Ancak varolan gerginlikten kurtulmanın anlamı kontrolsüz bir gevşeme olarak algılanmamalıdır. Tam tersi olarak hem zihin hem de kaslar aktif ve uyanık olmalı, her an harekete hazır bulunmalıdır.

7 Etkili Anlaşılır Konuşma Eğitimi İçin 161 Aslında zihin ve kasların yersiz çaba göstermeksizin etkili bir şekilde hareket edebilecek yetenekte eğitilmeleri sorunun özünü oluşturmaktadır. (Manchester, 1907, s.167) Doğru Ses Ses; kaburga karın diyafram kaslarının denetimi ve desteği ile, gırtlaktaki ses tellerinin, (vocal cords) akciğerlerden gelen havayı titreştirerek ses dalgalarına dönüştürmesi, bu ses dalgalarının; göğüs, gırtlak, ağız, geniz ve yüzdeki (frontal ve nazal) sinüs boşluklarında tınlaması ile oluşmaktadır. Başka bir deyişle; kasıklardan, dudakların ucuna kadar olan bölgedeki hemen hemen tüm organların birbirlerini destekleyerek uyum içinde çalışmaları sesi oluşturmaktadır. (Yurdakul, 2000) Etkili, anlaşılır, gür ve derinliği olan, dinleyeni etkisi altına alabilecek bir ses için üç faktörün bir arada düşünülmesi, aralarında bir bağ oluşturması gerekmektedir. 1- Jeneratör (Hareket Verici Güç Kaynağı) İnsan sesinin oluşumunda ilk titreşim akciğerlere alınan hava sayesindedir. 2- Vibratör (Titreştirici) Gırtlağın (larenks) içinde bulunan ses telleri (vocal cords), oluşan ilk titreşimi ses dalgalarına dönüştürür. 3- Rezonatör (Tınlatıcı) İnsan sesinin gürlüğüne, rengine dilin tüm inceliklerini ve ifade gücünü kazandıran, oluşan ses dalgalarının kalite standartlarını yükselten görevi üstlenmektedir. Bu görevi üstlenen organlar; soluk borusu, akciğerler, göğüs kafesi, yutak, sert yumuşak damak, burun ve ağız boşluğu, paranazal sinüsler, yüz kasları kısaca içinde hava bulunan her vücut boşluğudur. Bu tınlatıcıların birbiriyle uyumlu çalışmaması halinde; sadece gırtlak bölgesi kullanılıyorsa rahatsız edici parazitli bir ses duyulur. Sadece ağız boşluğu kullanılıyorsa, zayıf güçsüz bir ses duyulur. Bunun nedeni dudakların hareketsizliği ve konuşan kişinin ağzını yeterince açmamasıdır. Bu durumda ses rahatça dışarı çıkamamaktadır. Sadece burun bölgesini kullananlarda ise nazal ses denilen tonsuz, uğultulu, kulağa hiç de hoş gelmeyen bir ses oluşur. Bu sorunun nedenlerinden biri de

8 162 A. Özçimen yumuşak damağın yeterince çalışamamasıdır. (Gürzap, 1999) Yumuşak damak burun yolunu kapatarak, seslerin burun yoluyla çıkmasını engellemektedir. Konuşulan Sözcüklerin Doğru Çıkarılması Artikülasyon (Boğumlama) Gırtlakta (larenks) oluşan ilk sesin rezonatör organlarda güç kazanmasından sonra ağız boşluğunda (oral kavite) şekillendirilerek konuşma haline gelmesi artikülasyonu oluşturur. Kısa bir deyişle artikülasyon heceleri birleştirme ve konuşmadır. Aynı zamanda solunum ve ses vermede de yardımcı bir etkendir. Konuşma sesi; dudaklar, dişler, dil ve ağız boşluğu (boşluğun tavanı, tabanı, duvarları) gibi artikülatör organlar tarafından gerçekleştirilir. Bu organlarlar birlikte hareket eden çene, larenks (gırtlak), farenks (yutak) duvarları da artikülasyona yardımcı organlardır. Konuşma sesleri, sessiz ve sesli fonemler olarak iki grupta oluşurlar. Ağız boşluğu rezonansı ile oluşan sesli fonemlerdir. Larenks tarafından üretilen ses, ağız boşluğunun aldığı her biçim için ayrı bir sesli fonem oluşturmaktadır. Larenksten çıkan sesin artikülatör organlar arasında gürültülü şekilde sürtünmesi ile de sessiz fonemler oluşmaktadır. (Çevik, 1997) Doğru ve düzgün konuşma bu fonemlerin doğru boğumlanmasına bağlıdır. Konuşmanın anlaşılırlığı, netliği doğru boğumlamayla oluşurken, yanlış ve yetersiz boğumlamayla da konuşmadaki anlam değişiklikleri ortaya çıkmaktadır. Boğumlamanın (artikülasyon) en doğru biçimi; sözcükleri yutmadan, mırıltı haline dönüştürmeden, açık ve net bir şekilde çıkarmaktır. Topluluk karşısında konuşan bir kişinin, söylediği sözcüklerin anlaşılması için bağırması gerekmez. Bunun için sadece sözcüklerin doğru boğumlandırılması yeterli olacaktır. Ses şiddeti yetersiz olan pek çok kişi, doğru boğumlamaları nedeniyle sözcükleri rahatlıkla karşısındaki kişi ya da kişilere aktarabilmektedir. Doğru Tonlama (Entonasyon) Konuşurken çıkarılan seslerin titreşim sayısının az ya da çok oluşu tonlamayı oluşturur. Titreşim sayısının çokluğu sesi tizleştirirken, bu sayının azalması da sesi pesleştirir. Bazı dil bilimcilerin ton ve vurguyu birlikte ele alıp incelemelerine rağmen aralarında farklılıklar olduğu görülür. Sözcükler arasında anlam ayırımı sağlamalarına karşın vurgu ve tonlama ayrılık gösterirler. Kişinin ruhsal durumu ile de ilgili olan tonlama; anlatıma coşkunluk, kızgınlık, yumuşaklık, sertlik, kesinlik gibi ince ayrıntılar katarken, anlatılmak istenilen

9 Etkili Anlaşılır Konuşma Eğitimi İçin 163 duygunun içeriği de tonlamayı doğrudan etkilemektedir. Aynı cümlede yapılan farklı tonlamalar anlamı değiştirmektedir. Bir anlamda tonlama; değişik ses renkleri kullanarak konuşmaya beste değeri katmaktadır. Yapılan yanlış tonlamalar cümlenin doğal yürüyüşünü (ezgisini) bozarken, anlatım inceliğini de engeller. Bu nedenle konuşma amacına ulaşamaz. Tonlamada görülen yanlışlıkların nedeni genellikle, kötü alışkanlıklar, konuşmadaki özensizlik ve bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Tonlama özellikle, emir, soru ve ünlem cümlelerinde kendini belirgin olarak göstermektedir. (Emir) Durmak zamanı geçti, çalışmak zamanıdır (Tevfik Fikret) (Soru) Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda (M. Akif Ersoy) (Ünlem) Ne mutlu Türk üm diyene (M. Kemal Atatürk) (Vural, 2007) Doğru Vurgu Kullanılan kelimelerde bazı hecelerin, cümlede ise bazı kelime veya kelime gruplarının diğerlerine göre daha baskılı söylenmesine vurgu denir. Farklı vurgulamalar yoluyla aynı sözcük ya da cümleye farklı anlamlar kazandırılabilir. Konuşmanın doğal akıcılığını bozmamak için konuşmada geçen kelime, kelime grubu ve hecelere vurgu yapılır. Vurgulu hece diğer hecelere oranla daha uzun soluklu olup, yüksek sesle söylenir. Vurguyu oluşturan üç temel özellik çok önemlidir. 1- Sesin şiddeti 2- Sesin yüksekliği 3- Sesin süresi Vurgu sayesinde söz, bir beste değeri kazanırken, konuşma ise ayrı bir anlam kazanır. Ayrıca doğru yerde yapılan vurgu, sesi canlandırırken, sözdeki ezgiyi de anlamlandırır. Doğru vurgulamadan yoksun bir konuşma tek düzedir ve monotonluktan kurtulamadığı için dinleyeni etkileyemediği gibi konuşmanın anlamı da yeterince belirlenemez. Türkiye Türkçesi nde vurgu genelde son hecede bulunmakla beraber ilk, orta veya son hecede de bulunabilir. Söz diziminin zengin olması nedeni ile Türkçe de vurguların, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça gibi belli başlı

10 164 A. Özçimen dünya dilleriyle karşılaştırıldığında daha hafif olduğu görülür. Söz diziminin zenginliği vurgu gücünü azalttığından konuşma ezgisi daha yumuşaktır. Türkçe yumuşak vurgulu, hafif dalgalı bir dildir. Türkçe nin vurguları bu sebeple çok dikkat ister. (Ergin, 1976, s.104) Diksiyon Fransızca dan Türkçe ye aynen söylendiği gibi alınan diksiyon terimi Latince de (dictio) ve (distus) sözcüklerinden oluşmuştur. Seslerin, sözlerin, vurguların, anlam ve heyecan duraklarının hakkını vererek söyleme biçimi, bir söylevin konuşulma tarzı, bir şiirin okunuş biçimi diksiyon tanımının içeriğini oluşturmaktadır. (Töreyin, 1998) Diksiyon için diğer bir tanım ise; söz söylerken duygu ve düşüncelerin doğru üslubuna uygun olarak anlatmak için sesin uyumunu, söylenişini, sözcük hecelerinin uzunluğu, kısalığı ve vurguları bakımından doğruluğu, jesti, mimiği, takınılacak tavırları yerinde ve güzel kullanma sanatıdır. (Şenbay, 1982, s.77) Konuşma gereksinimi olan her birey için diksiyon eğitimi çok yararlı ve gereklidir. Konuşmanın içeriği ne kadar zengin olursa olsun söz, karşıya açık ve doğru aktarılmazsa gerekli estetik etkiyi yaratamaz. Tonlama, vurgu ve entonasyon konuşmayı daha anlamlı hale getirebilen, diksiyonun çalışma alanıdır. Güzel ve etkili konuşmada, Türkçe nin fonetiği en doğru şekilde öğrenilmeli, seslerin doğru çıkarılmasına önem verilmelidir. Kullanılan sözcüklerde kelime gruplarında duraklara, vurgulara ve ulamalara da dikkat edilerek, doğru kullanılmalıdır. Diksiyon önemli ölçüde fonetiğe dayanmaktadır. Fonetik (Ses Bilgisi) Konuşulan dilin sesleri ve diğer dil bilimleriyle olan bağlantılarını inceleyen bir bilim dalıdır. Diksiyon ise daha geniş bir kapsamda yer alarak, ses organlarının doğru sesi elde edebilecek şekilde eğitilebilmesini, güzel ve etkili söyleyişin tüm özelliklerini öğreterek bu konuda beceri elde edilmesini sağlar. Fonetik ve diksiyon; duygu ve düşünceleri yerli yerinde ifade edebilmek, Türkçe yi en doğru şekliyle kullanabilmek, sesi doğru ve güçlü kullanabilmek, yönlendirilmek istenilen amaç doğrultusunda sözleri daha etkili bir şekilde karşıya ulaştırabilmek için baş vurulması gerekli iki önemli faktördür.

11 Etkili Anlaşılır Konuşma Eğitimi İçin 165 Diksiyonda başarılı olmanın yolu; güzel, temiz, açık, berrak anlatım ve düzgün söyleyişten geçmektedir. Söyleyiş; Türkçe de kullanılan seslerin asıl oluşma yerlerinde, çıkış noktalarında doğru ve sağlam bir biçimde üretilmesidir. (Akbayır, 2007) SONUÇ VE ÖNERİLER Kültürel, eğitsel, siyasal kısaca tüm yaşam ve iş çevresinde konuşmanın ne kadar önemli bir iletişim etkileşim aracı olduğunu görülmektedir. Ancak, bireylerin kişilik oluşumu ve zihinsel gelişimine de katkısı olan konuşma, bir öğretim eğitim sürecini de gerekli kılmaktadır. Konuşma eğitimi alışkanlıklar ve gelenekler doğrultusunda aile içinde başlamaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin kişilik nitelikleri ve zihinsel becerilerinin geliştirilmesi doğrultusunda, konuşma eğitiminin çocukluk döneminden itibaren verilmesi gerekmektedir. İleri yaşlarda bu eğitimin verilmesi daha zordur ve daha fazla çaba gerektirir. Konuşmanın içeriği, türü ne olursa olsun, güzel ve etkili konuşma yapabilmek için öncelikle konuşmayı oluşturan organlar ve fonksiyonları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Konuşmayı oluşturan ögeler, ancak doğru ve yerinde kullanıldığı zaman istenilen etkiyi bırakmaktadır. Güzel etkili anlaşılır konuşmada ses ögesi temel koşuldur. Kişinin ses niteliklerini ve yeteneklerini tanıması, alıştırmalar yoluyla geliştirmesi sesini olumlu yönde destekleyecektir. Konuşma sesinin biçimlenmesinde etkili olan vurgu, tonlama, artikülasyon, diksiyon konuları tek tek ele alınmalı, sistemli uygulamalarla geliştirilmelidir. Konuşma becerilerinin geliştirilmesinde kitle işletişim araçlarına da büyük sorumluluklar düşmektedir. Radyo ve TV. Kanallarının artışıyla birlikte, güzel konuşma becerisi olan nitelikli personel ihtiyacı da artmıştır.. Ancak varolan kurslarla bu ihtiyacın karşılanması mümkün değildir. (yeterli bilgiye sahip teknik eleman, uygun ortam vs. nedeniyle) Konuşma eğitiminin ilköğretimden başlayarak zorunlu bir ders olarak programlarda yer alması gerekmektedir. Ya da varolan programlar amacına uygun şekilde uygulanmalıdır. Sesini yıllarca olumsuz koşullarda kullanmak zorunda kalan her meslek grubu elemanının konuşma eğitiminin öneminden yola çıkarak, bu eğitim öğretim sürecini geçirmesi gerekmektedir. Özellikle öğretmen yetiştiren kurumlarda ses ve konuşma eğitimi dersleri programa alınmalı, uzman eğiticiler tarafından yürütülmelidir.

12 166 A. Özçimen KAYNAKLAR Akbayır, S. (2007). Dil ve Diksiyon, Yazılı ve Sözlü Anlatım Bozuklukları. Ankara: Akçağ Basım Yayım Pazarlama A.Ş. s.267 Çevik, S. (1997) Koro Eğitimi ve Yönetim Teknikleri. Ankara: Doruk Yayımcılık Ergin, M. (1976). Türk Dili Dersleri I. İstanbul: Doğan Kardeş Matbaacılık Sanayi A.Ş. s.104 Gürzap, C. (2004). Konuşan İnsan. İstanbul: Yapı Kredi Yayınları, Şefik Matbaası. s.91 Gürzap, C. (2006). Söz Söyleme ve Diksiyon. İstanbul: Remzi Kitabevi, s.40 Kartal, M. (2007). Nefes Teknikleri, Nefesin Sihirli Gücü. İstanbul: Sistem Yayıncılık, s.18, 41 Manchester, Arthur L. (1990) Ses Üretiminin Temelleri Üzerine Oniki Ders. İstanbul: Folklara Doğru Dergisi, Dans Müzik Kültür Araştırmaları Boğaziçi Üniversitesi Matbaası, s.167 Maviş, A. (2006). Söz Söyleme ve İnsanları Etkileme Sanatı. İstanbul: Hayat Yayınları: 163, Bilge Matbaacılık, s.144 Ömür, M. (2004). Sesin Peşinde. İstanbul: Pan Yayıncılık s.42, 55 Özdemir, E. (2006). Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı. İstanbul: Remzi Kitapevi A.Ş. Şenbay, N. (1982). Gençler İçin Söz ve Diksiyon Sanatı Elkitabı. İstanbul Binbirdirek Matbaacılık Sanayi A.Ş. s.77 Taşer, S. (2006). Konuşma Eğitimi. İstanbul: Papirüs Yayınları, Ayhan Matbaası, s.164 Töreyin, M. (1998). Türkiye Türkçesi Dil Bilgisi Yapısının Şan Eğitimi Amaç, İlke ve Teknikleri Açısından İncelenmesi. Yayımlanmamış Doktora Tezi. Ankara: G.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü. s.56 Vural, B. (2007). Uygulama ve Örneklerle Doğru ve Güzel Konuşma Fonetik Diksiyon Artikülasyon. İstanbul: Hayat Yayınları: 155 s.31, 60, 69 Yurdakul, M. (2000). Ses Eğitimi, Güzel Şarkı Sözleme ve Sesi Geliştirmede Kesin Başarının Yolları. Ankara: Lir Sanat Prodüksiyon Eğitim Reklam ve Tic. A.Ş.

Konuşma sürecinin sağlıklı işleyebilmesi için en az üç ögenin bulunması gerekir:

Konuşma sürecinin sağlıklı işleyebilmesi için en az üç ögenin bulunması gerekir: KONUŞMANIN TANIMI VE KAPSAMI Konuşma Nedir? Konuşma, duygu ve düşüncelerimizi, görüp yaşadıklarımızı, dinleyen kişiye sözcükler aracılığıyla iletme işidir. Konuşmanın temelinde ses vardır ve konuşma sesleri,

Detaylı

SESĠN KARAKTERĠNĠ VE KALĠTESĠNĠ BELĠRLEYEN ETMENLER

SESĠN KARAKTERĠNĠ VE KALĠTESĠNĠ BELĠRLEYEN ETMENLER Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dergisi Sayı 32, Sayfa 149-168, 2011 SESĠN KARAKTERĠNĠ VE KALĠTESĠNĠ BELĠRLEYEN ETMENLER Aycan Özçimen 1, GülĢen Yaldız 2 1 Yrd. Doç. Dr., S.Ü. Ahmet

Detaylı

Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Mustafa Kemal University Journal of Social Sciences Institute Yıl/Year: 2008 Cilt/Volume: 5 Sayı/Issue: 10 GÜZEL KONUŞMA KURSLARINDA VERİMLİLİĞİ

Detaylı

Okulöncesi ve İlköğretim Döneminde Çocuklara Yönelik Ses Eğitim. Tülay Ekici 1

Okulöncesi ve İlköğretim Döneminde Çocuklara Yönelik Ses Eğitim. Tülay Ekici 1 Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 1(2010): 159 182 Okulöncesi ve İlköğretim Döneminde Çocuklara Yönelik Ses Eğitim Tülay Ekici 1 Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi

Detaylı

KONUŞMA EĞİTİMİ ESNASINDA KARŞILAŞILAN KONUŞMA BOZUKLUKLARI VE BUNLARI DÜZELTME YOLLARI

KONUŞMA EĞİTİMİ ESNASINDA KARŞILAŞILAN KONUŞMA BOZUKLUKLARI VE BUNLARI DÜZELTME YOLLARI ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ DERGİSİ TÜRKÇENİN EĞİTİMİ ÖĞRETİMİ ÖZEL SAYISI ISSN: 1308 9196 Yıl : 6 Sayı : 11 OCAK 2013 KONUŞMA EĞİTİMİ ESNASINDA KARŞILAŞILAN KONUŞMA BOZUKLUKLARI VE

Detaylı

GELĠġĠM DÖNEMLERĠ VE ERGENLERDE RUHSAL SORUNLAR

GELĠġĠM DÖNEMLERĠ VE ERGENLERDE RUHSAL SORUNLAR GELĠġĠM DÖNEMLERĠ VE ERGENLERDE RUHSAL SORUNLAR DAVRANIġ BĠLĠMLERĠ LĠSANS TEZĠ TEZ DANIġMANI: UZM. FATĠH KILIÇARSLAN BAKIRKÖY RUH VE SĠNĠR HASTALIKLARI HASTANESĠ BAġHEKĠM YARDIMCISI ĠSTANBUL -2009 HAZIRLAYAN:

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

YÜKSEK LİSANS TEZİ AKTÖRLERE YÖNELİK SES KONUŞMA - VÜCUT EĞİTİMİ VE GELİŞTİRİLMİŞ UYGULAMA YÖNTEMLERİ BERNA ADIGÜZEL

YÜKSEK LİSANS TEZİ AKTÖRLERE YÖNELİK SES KONUŞMA - VÜCUT EĞİTİMİ VE GELİŞTİRİLMİŞ UYGULAMA YÖNTEMLERİ BERNA ADIGÜZEL YÜKSEK LİSANS TEZİ AKTÖRLERE YÖNELİK SES KONUŞMA - VÜCUT EĞİTİMİ VE GELİŞTİRİLMİŞ UYGULAMA YÖNTEMLERİ BERNA ADIGÜZEL TEZ DANIŞMANI: Prof. Dr. CÜNEYT GÖKÇER TİYATRO BÖLÜMÜ Bilkent Üniversitesi, Ankara Mayıs

Detaylı

OKULÖNCESİ ÖĞRETMENLERİN MÜZİK ETKİNLİKLERİNİ GERÇEKLEŞTİRME DURUMLARI VE EĞİTİM GEREKSİNİMLERİNİN BELİRLENMESİ

OKULÖNCESİ ÖĞRETMENLERİN MÜZİK ETKİNLİKLERİNİ GERÇEKLEŞTİRME DURUMLARI VE EĞİTİM GEREKSİNİMLERİNİN BELİRLENMESİ OKULÖNCESİ ÖĞRETMENLERİN MÜZİK ETKİNLİKLERİNİ GERÇEKLEŞTİRME DURUMLARI VE EĞİTİM GEREKSİNİMLERİNİN BELİRLENMESİ Nilgün GÜLER (Yüksek Lisans Tezi) Eskişehir, 2006 i OKULÖNCESİ ÖĞRETMENLERİN MÜZİK ETKİNLİKLERİNİ

Detaylı

T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ANABİLİM DALI

T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ANABİLİM DALI T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ANABİLİM DALI İLKÖĞRETİM 5. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI İLE TÜRKÇE DERSİ AKADEMİK BAŞARILARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN

Detaylı

THE EFFECT OF EXERCISES BASED ON TONGUE TWISTER ACTIVITIES ON THE SPEAKING SKILLS OF SYRIAN ARABS WHO ARE LEARNING TURKISH AS A FOREIGN LANGUAGE

THE EFFECT OF EXERCISES BASED ON TONGUE TWISTER ACTIVITIES ON THE SPEAKING SKILLS OF SYRIAN ARABS WHO ARE LEARNING TURKISH AS A FOREIGN LANGUAGE THE EFFECT OF EXERCISES BASED ON TONGUE TWISTER ACTIVITIES ON THE SPEAKING SKILLS OF SYRIAN ARABS WHO ARE LEARNING TURKISH AS A FOREIGN LANGUAGE TEKERLEME ALIŞTIRMALARINA DAYALI ETKİNLİKLERİN TÜRKÇEYİ

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜZİK EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI

GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜZİK EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜZİK EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI ÖZENGEN GİTAR EĞİTİMİNDE PARMAK HAZIRLAMALI ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN ÖĞRENCİLERİN GİTAR ÇALMADAKİ BAŞARILARINA ETKİSİ (ÖZEL ÇAĞLAR MÜZİK

Detaylı

GENEL GELİŞİM SÜRECİNDE MÜZİKSEL GELİŞİM Musical Development In The Procces Of Development

GENEL GELİŞİM SÜRECİNDE MÜZİKSEL GELİŞİM Musical Development In The Procces Of Development GENEL GELİŞİM SÜRECİNDE MÜZİKSEL GELİŞİM Musical Development In The Procces Of Development Gökhan ÖZDEMİR * Gökay YILDIZ **, Özet Mehmet Akif Ersoy Ünv. Sosyal Bil. Ens. Dergisi Yıl 2. Sayı 2 2010-Bahar

Detaylı

ISSN : 1308-7320 mertgunes2003@gmail.com 2010 www.newwsa.com Sivas-Turkey

ISSN : 1308-7320 mertgunes2003@gmail.com 2010 www.newwsa.com Sivas-Turkey ISSN:1306-3111 e-journal of New World Sciences Academy 2011, Volume: 6, Number: 4, Article Number: 4C0118 HUMANITIES Received: May 2011 Accepted: October 2011 Ahmet Güneş Series : 4C Cumhuriyet University

Detaylı

TÜRKÇE EĞİTİMİNDE KELİME HAZİNESİNİN ÖNEMİ. Prof. Dr. Murat ÖZBAY. Arş. Gör. Deniz MELANLIOĞLU

TÜRKÇE EĞİTİMİNDE KELİME HAZİNESİNİN ÖNEMİ. Prof. Dr. Murat ÖZBAY. Arş. Gör. Deniz MELANLIOĞLU TÜRKÇE EĞİTİMİNDE KELİME HAZİNESİNİN ÖNEMİ Prof. Dr. Murat ÖZBAY Arş. Gör. Deniz MELANLIOĞLU Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü ÖZET Bireyler arası iletişimde kelimeler, önemli

Detaylı

Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ. Çocuk ve Ergenlerde Fiziksel Aktivite. Ankara 2014

Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ. Çocuk ve Ergenlerde Fiziksel Aktivite. Ankara 2014 Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi 1 TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ Çocuk ve Ergenlerde Fiziksel Aktivite Ankara 2014 2 Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi Baskı: KUBAN MATBAACILIK VE YAYINCILIK İvedik

Detaylı

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİNDE EŞADLI SÖZCÜKLERİN DOĞRU SESLETİMİNDE PARÇALARÜSTÜ BİRİMLERİN GÖRÜNÜR HÂLE GETİRİLMESİ * ÖZET

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİNDE EŞADLI SÖZCÜKLERİN DOĞRU SESLETİMİNDE PARÇALARÜSTÜ BİRİMLERİN GÖRÜNÜR HÂLE GETİRİLMESİ * ÖZET - International Periodical For The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic Volume 9/9 Summer 2014, p. 367-380, ANKARA-TURKEY YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİNDE EŞADLI SÖZCÜKLERİN DOĞRU SESLETİMİNDE

Detaylı

Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ. Yetişkinlerde Fiziksel Aktivite. Ankara 2014

Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ. Yetişkinlerde Fiziksel Aktivite. Ankara 2014 Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi 1 TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ Yetişkinlerde Fiziksel Aktivite Ankara 2014 2 Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi Baskı: KUBAN MATBAACILIK VE YAYINCILIK İvedik Organize

Detaylı

SAHNE SANATLARINDA YÖNETİM VE ETKİLİ İLETİŞİM

SAHNE SANATLARINDA YÖNETİM VE ETKİLİ İLETİŞİM T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SAHNE SANATLARINDA YÖNETİM VE ETKİLİ İLETİŞİM YÜKSEK LİSANS TEZİ Ela GÜRTEN Anabilim Dalı: Sanat Yönetimi Programı: Sanat Yönetimi Tez Danışmanı:

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MESLEKİ GELİŞİM DİKSİYON I

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MESLEKİ GELİŞİM DİKSİYON I T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MESLEKİ GELİŞİM DİKSİYON I ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim ve

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ HASTANELERDE ÇALIŞAN KURUM EV İDARESİ PERSONELİNİN HİZMET İÇİ EĞİTİM PROGRAMINI DEĞERLENDİRMELERİ Nevres Yelda GÜVEN EV EKONOMİSİ ANABİLİM

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI BİTİŞİK EĞİK YAZI ÖĞRETİMİ ÇALIŞMALARININ ÇEŞİTLİ DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ DOKTORA TEZİ

Detaylı

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ EĞİTİMİNDE SES EĞİTİMİ ALAN DERSLERİNİN MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ YETERLİKLERİ YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ EĞİTİMİNDE SES EĞİTİMİ ALAN DERSLERİNİN MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ YETERLİKLERİ YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ www.muzikegitimcileri.net Ulusal Müzik Eğitimi Sempozyumu Bildirisi, 26-28 Nisan 2006, Pamukkale Ünv. Eğt. Fak. Denizli MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ EĞİTİMİNDE SES EĞİTİMİ ALAN DERSLERİNİN MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ YETERLİKLERİ

Detaylı

EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMENİN BEDEN DİLİ

EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMENİN BEDEN DİLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ KIRŞEHİR EĞİTİM FAKÜLTES DERGİSİ, Cilt 6, Sayı 1, (2005), 199-207 199 EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMENİN BEDEN DİLİ Nihat ÇALIŞKAN Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri

Detaylı

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ EĞİTİMİ ÇOCUK RUH SAĞLIĞI ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

YAZILI ANLATIM BECERİLERİ BAKIMINDAN KÖY VE KENT BEŞİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DURUMU *

YAZILI ANLATIM BECERİLERİ BAKIMINDAN KÖY VE KENT BEŞİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DURUMU * YAZILI ANLATIM BECERİLERİ BAKIMINDAN KÖY VE KENT BEŞİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DURUMU * Arş. Gör. Kemalettin DENİZ ** GİRİŞ Özet Bu araştırmada, köyde ve kentte yaşayan ilköğretim öğrencilerinin yazılı

Detaylı

ENGELLİ SAĞLIĞI. EDİTÖR Yrd. Doç. Dr. Turgut ŞAHİNÖZ YAZARLAR

ENGELLİ SAĞLIĞI. EDİTÖR Yrd. Doç. Dr. Turgut ŞAHİNÖZ YAZARLAR ENGELLİ SAĞLIĞI EDİTÖR Yrd. Doç. Dr. Turgut ŞAHİNÖZ YAZARLAR Prof. Dr. Mustafa ÖNCEL Doç. Dr. Saime ŞAHİNÖZ Yrd. Doç. Dr. Aydın KIVANÇ Yrd. Doç. Dr. Sevil CENGİZ Yrd. Doç. Dr. Sedat BOSTAN Yrd. Doç. Dr.

Detaylı

NEFES ve OYUNCU. Levent Suner* BREATH and the ACTOR. Özet. Abstract

NEFES ve OYUNCU. Levent Suner* BREATH and the ACTOR. Özet. Abstract NEFES ve OYUNCU BREATH and the ACTOR Levent Suner* Özet Nefes çalışmaları oyunculuk eğitiminin önemli bir evresini oluşturur ve bu çalışmalardaki temel amaç solunumun gerçekleştiği bedenin üst bölgesi

Detaylı

BODY LANGUAGE IN DRAMA

BODY LANGUAGE IN DRAMA GAZİ ÜNİVERSİTESİ KIRŞEHİR EĞİTİM FAKÜLTESİ, Cilt 6, Sayı 2, (2005), 103-113 103 DRAMADA BEDEN DİLİ Nihat ÇALIŞKAN Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Kırşehir / TÜRKİYE

Detaylı

Bu proje T. C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı nca (Ulusal Ajans - http://www. ua.gov.

Bu proje T. C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı nca (Ulusal Ajans - http://www. ua.gov. Bu proje T. C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı nca (Ulusal Ajans - http://www. ua.gov.tr) yürütülen gençlik programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu ndan sağlanan

Detaylı