Diyabet hakkında Türkçe DVD. Hamilelik diyabeti...5. Diyabet hastalığı belirtileri...6. Tedavi...7. Oruç tutma ve diyabet...11

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Diyabet hakkında Türkçe DVD. Hamilelik diyabeti...5. Diyabet hastalığı belirtileri...6. Tedavi...7. Oruç tutma ve diyabet...11"

Transkript

1 Diyabet hakkında Türkçe DVD [tyrkisk] İçerik Diyabet / Şeker hastalığı Giriş tip diyabet hastalığı tip diyabet hastalığı Hamilelik diyabeti Diyabet hastalığı belirtileri Tedavi Gıda rejimi Giriş....8 Oruç tutma ve diyabet Özel yemek ve ziyafetler (düğün, parti, doğum günü).. 12 Bedensel faaliyet Diyabet hastalığı hakkında gerçek dışı söylentiler

2 Diyabet / Şeker hastalığı Giriş Diyabet kandaki şeker oranının yüksek bir düzeyde olduğu kronik bir metabolizma hastalığıdır. Karbohidratlı yiyecekler yediğimizde bu yediklerimiz bağırsaklarda şekere ayrıştırılır. Oradan da kanımız bu şekeri vücudumuzun tüm hücrelerine taşır. Ancak şeker, insülin hormonlarımız hücre kanallarını açmazsa, hücrelere giremez. 1. tip diyabet hastalığında vücut insülin hormonu üretemez durumdadır. 2. tip diyabet hastalığında insülin üretimi eksik düzeydedir veya insülin hormonlarının tesiri yetersiz kalır. Sonuç olarak her iki durumda da kanda fazla şeker birikir ve şeker oranı artar. İnsan uzun yıllar yüksek oranda kan şekeriyle yaşamışsa, bu durum vücutta ciddi tahribata yol açabilir. Özellikle kan damarları zarar görür. Diğer önemli faktörler yüksek tansiyon ve yüksek yağ oranı (kolesterol) değerleridir. Kandaki şeker oranı kontrol altında tutulmazsa, bu böbrekler, gözler ve sinirlerde de komplikasyonlara yol açabilir, beyin kanaması sonucu felç ve enfarktüs geçirme riskleri artar. Tedaviye zamanında başlanırsa ve ayrıca siz de diyabetinizi kontrol altında tutarsanız, sonradan ortaya çıkan bu komplikasyonların çoğu önlenebilir. Sorumlu kişisel doktorunuza kontrollara gitmeniz önemlidir.

3 1.tip diyabet hastalığı Yaklaşık Norveçli 1. tip diyabet hastasıdır. 1. tip diyabet, 2. tip diyabetin aksine, az kalıtımsal niteliklidir. 1.tip diyabet - buna insülin bağımlı diyabet de denir - tüm yaş gruplarında görülmektedir ama çocuk, genç ve genç yetişkinlerde daha çok oranda görülür. Bu hastalık, pankreasın insülin üreten hücrelerinin tahribata uğramış olmasından kaynaklanır. Neden böyle bir tahribat olduğunu tıbben bilemiyoruz. Bu hastalık genellikle şiddetli belirtilerle kendini gösterir ve bu nedenle çabuk teşhis koyulur. 1. tip diyabet hastası olanlara iğne yoluyla insülin takviyesi yapılması gerekir.

4 2.tip diyabet hastalığı Yaklaşık Norveçli 2.tip diyabet hastasıdır. Tahminlerimize göre bunların yaklaşık yarısı hasta olduklarının farkında değildir. 2. tip diyabet hastası olan Norveçli sayısı son 50 yıl içinde dört kat artmıştır. Bilimsel araştırmaların gösterdiğine göre 2. tip diyabet, etnik Norveçlilere kıyasla göçmen kökenli olanlarda daha çok görülmektedir. 2.tip diyabet kandaki şeker oranının normal seviyeden daha fazla görüldüğü bir hastalıktır. Bunun nedeni vücudun gerekli miktarda insülin üretememesi veya insülinin tesirinin yetersiz kalmasıdır. Insülin, vücutta şekere dönüştürülen karbohidratların, gereksinim duyulana dek depolandıkları hücrelere taşınmasına yardımcı olan, gerekli bir hormondur. 2.tip diyabet daha çok 40 yaş ve üstü yetişkinlerde görülür, fakat daha genç yaştakiler de bu hastalığa yakalanabilir. 2. tip diyabetin en başta gelen nedeni kalıtımsaldır, ancak fazla kilo ve az ve yetersiz bedensel aktivite de belirli bir rol oynayabilir. Diyabet hastalığı erken farkedilirse ve hemen tedaviye başlanırsa, olası komplikasyonları önlemek daha kolay olur. 2. tip diyabet ciddi bir hastalıktır, kalp ve damar hastalıklarına, beyin kanaması sonucu felce, böbrek yetmezliğine, körlüğe, ayaklarda yaralara ve de ampütasyonlara yol açan nedenlerden biri olabilir. Bu hastalığın ilerlemesi genellikle yavaş yavaş ve belirsiz semptomlar göstererek olur. Bu nedenle doğru teşhisin konması uzun bir süre alabilir. Hastalığın tedavisi esas olarak hastaya sağlığına dikkat ederek kendine iyi bakmayı öğretme temeline dayanır. Kan şekerini normal bir düzeyde tutabilmek için çeşitli ve farklı yöntemler vardır: en önemli olanlar gıda konusunda rejim yapmak, bedensel faaliyetleri arttırmak ve gerek görülürse kilo vermektir. Ayrıca 2. tip diyabet hastalarının çoğu (yaklaşık % 70 kadarı) ek olarak kan şekerini düşürücü haplar veya insülin kullanmalıdır.

5 Hamilelik diyabeti Bazı kadınlar hamilelik diyabeti diye adlandırılan ve hamilelik esnasında ortaya çıkan bir diyabet hastalığına yakalanırlar. Bu kadınlar gıda rejimi yoluyla tedavi edilebilir, bazı vakalarda metformin ve/veya insülin hormonu da verilir. Ayrıca hamilelik diyabeti durumlarında yapılan standart uygulamaları takip ederler. Amaç kan şekerinin tüm gün boyunca normal bir düzeyde seyretmesini sağlamaktır. Böylece ceninin normal bir şekilde gelişmesi ve büyümesi sağlanmış olur. Son yıllarda hamilelik diyabeti artış gösterdi. Bunun nedeni günümüzde daha çok sayıda kadının bedensel yönden daha az aktif ve de fazla kilolu olmaları olabilir. Aile ve akrabaları arasında çok sayıda diyabet hastası olanlar, daha önce hamilelik diyabeti geçirmiş olanlar, önceki hamileliklerinde çocuklarını kaybetmiş veya aşırı büyük bebek doğurmuş olanlarla, çok fazla kilolu olan kadınların, hamilelikleri esnasında vücuttaki şekere ilişkin metabolizma durumlarının, özellikle kontrol edilmesi gerekir. Hamilelik diyabeti bazı göçmen gruplarında, özellikle Pakistanlı ve Sri Lankalılarda çok görülmektedir. Bu gruplarda 2. tip diyabet hastalığı da yüksek orandadır. Hamilelik diyabeti geçiren ve insülin kullanması gereken bir kadının, hamilelikten on yıl kadar sonra, kronik diyabet hastası olma riski % 50 oranında artar. Daha önce hamilelik diyabeti geçirmiş olan kadınların, yeni bir hamilelik döneminden önce, bir şey yiyip içmeden aç karnına kan şekeri tahlili ve icabı halinde şeker yükleme testi yaptırmaları gerekir. Yaşam tarzında yapılacak değişikliklerin ne oranda olacağı herkesin durumuna göre farklılık gösterir. Hastane polikliniğindeki doktor, ebe veya görevliler bu konuda neler yapabileceğiniz hakkında sizleri bilgilendirecektir.

6 Diyabet hastalığı belirtileri 1.tip diyabet hastalığının belirtileri 2. tip diyabet hastalığına göre daha belirgin olup, daha güçlü olarak hissedilir. Belirtiler çok açık ve belirgin olduğu için genel olarak 1. tip diyabet hastalığı teşhisi çok çabuk konur. 2. tip diyabet semptomları daha belirsiz ve gizli olabileceğinden insan hastalığının farkına varmayabilir ve de bu 2. tip diyabete yıllar önce yakalanmış olabilir. Kan şekerinin yüksek olması aşağıdaki belirtilere yol açabilir: Susama, sık sık işeme, yorgunluk, kilo kaybı, yaraların iyileşmesinin uzun sürmesi ve apışlarda kaşınma. 2. tip diyabete yakalananların çoğu bu belirtileri farketmez. Kendinizi yorgun, bitkin ve çok üzgün hissediyorsanız, bunlar 2. tip diyabet hastalığı belirtileri olabilir.

7 Tedavi Diyabet hastalığı tedavisinde dört ana nokta vardır, bunlar motivasyon/bilgi, gıda rejimi, bedensel faaliyet ve olası gerekli ilaçlardır. Diyabet hastaları kan şekeri değerlerini kendileri ölçebilmelidir. Bu durum onların günlük yaşamlarını daha güvenli bir hale getirir, çünkü o zaman kan şekeri oranını kendileri ihtiyaca göre ayar edebilirler. Hastalık hakkında bilgi edinmek de aynı derecede önemlidir. Diyabet Derneğinden hastalık hakkında güncelleştirilmiş yararlı bilgileri alabilirsiniz. Bu nedenle derneğe üye olmanız çok iyi ve akıllıca olur. Derneğe üye olmak için internet anasayfasına girebilir veya numaralı telefonu arayabilirsiniz. Hastalığı hakkında çok bilgi sahibi olmak kendine iyi bakabilmek için gerekli olan bir önkoşuldur. Diyabet hastalığını iyi kontrol etmeyi öğrenebilmek uzun sürebilir, herşeyi bir anda öğrenmek mümkün değildir. Diyabet hastalığına rağmen iyi ve güzel bir yaşam sürdürebilmek için önemli olan başlıca faktörler aşağıda sıralanmıştır: Sigara içiyorsanız veya tütün kullanıyorsanız bırakmaya çalışın. Bunlar kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini çoğaltır. Sağlıklı kilonuzu bulun. Fazla kilo 2. tip diyabet hastalığına yol açabilir. Kilo verince İnsülinin tesiri de artar. Genellikle fazla kilolu olanların tansiyonları da yüksektir ve bu durum diyabet hastalığıyla birlikte devam ederse kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski artar. Düzenli olarak idman ve bedensel faaliyetler yapın. Bunların yararı çoktur. Başka yararların yanısıra insan kilo verir, kandaki şeker oranı düşer ve İnsülin daha iyi tesir gösterir. Sağlıklı gıda alın. Hangi tip diyabet hastası olduğunuz mühim değildir, gıda rejimleri zaten her durumda kan şekerini ayarda tutabilmek, yüksek kolestrol ve tansiyonu önlemek için yapılır. Üstelik diyabet hastası olanlar, özellikle kendi tedavilerini yürütebilmenin gereği olarak, çok sağlıklı bir gıda rejimi uygulamalıdır. Diyabet hastası olarak, başka bilgilerin yanısıra, yemeklerde bulunan ve şeker ihtiva eden çeşitli gıda maddelerindeki şeker miktarı toplamını doğru hesaplayabilmeniz ve yediğiniz öğünlerde kan şekeri oranına etki eden diğer faktörler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayrıca günde 4 ile 6 öğün arasında yemek yemeniz gerekir. İlaçlarınızı da doktorun reçetede yazdığı gibi alın.

8 Gıda rejimi Giriş Dengeli bir gıda rejimi kan şekerinin ayarda tutulması açısından her zaman için iyi bir temel oluşturur. Büyük oranda bireysel farklılıklar olabilir, yani bir şahsa uygulanacak olan bir gıda rejimi bir başka şahsa uygulanması gereken gıda rejiminden farklı olabilir. Beslenme uzmanı bir klinik fizyolog, genel olarak dengeli gıda almanız ve özel olarak da oruç tutma dönemlerinde nasıl bir rejim uygulamanız gerekeceği konularında size yardımcı olabilir. Elyaf (Fiber) içeren yemekler kandaki şeker oranının daha düzenli ve uyumlu bir biçimde yükselmesini sağlar, bağırsakları da düzenli ve ayarlı olarak çalıştırır. Karbohidratlar kan şekerine etki edebilir. Sık sık ve çok miktarda çabuk tesirli karbohidratlar (şeker ve meyvelerde bulunan türde olanlar) yenirse kan şekeri yükselir. Yavaş tesirli karbohidratlar (ekmek, makarna, pirinç ve patateste bulunan türde olanlar) da kan şekerini yükseltir. Bu yükselmeyi düzeltebilmek amacıyla tam kepekli tahıl ürünleri, sebze ve baklagiller gibi elyaf açısından zengin olan gıdalar almak gereklidir. Yağ vücudumuz için gereklidir ama et ve süt mamüllerindeki hayvansal yağlar (doymuş yağlar) kandaki kolesterol ve trigliserid oranlarını yükseltir; bu nedenle bu tür gıdalar kısıtlı miktarda alınmalıdır. Bitkisel margarin ve sıvı yağları (doymamış yağlar) kullanmayı tercih edin. Özellikle kolza (rapsolje) ve zeytin yağları en sağlıklı olanlardır. Kan şekerini iyi ve yeterince ayarda tutabilmek için günde 4 ile 6 öğün arasında çeşitli ve değişik besinler içeren dengeli yemekler yemek gerekir. Bir tabaklık dengeli öğün modelini uyguladığımız taktirde, kan şekerimizi etkileyecek farklı gıda maddelerini ve en yararlı besinleri içeren dengeli bir gıda almayı garantilemiş oluruz.

9 ELYAF (FIBER) Çok elyaf içeren kepekli tahıl ürünlerini seçin, şeker ve beyaz/elenmiş buğday unu yemekten kaçının. Üzerinde yüksek kepekli [ Ekstra grovt ] ibaresi bulunan ekmekleri seçin. Dikkat edin! Arap ve Türk ekmekleri (pita ve pide ekmekleri) genellikle ince elenmiş beyaz buğday unundan yapılmıştır ve elyaf oranı çok azdır. Fırında ekmek veya başka tür unlu yiyecekler yaparken ince veya kaba elenmiş kepekli buğday kullanın. Elenmemiş doğal pirinç (basmati pirinç) kullanın, makarna, bulgur ve kuskusların tam kepekli türlerini tercih edin. Günde 5 kez sebze ve meyve yemek gerekir. Bu tür besinleri günde 5 kez yiyin. Günde 3 kez sebze, 2 kez de meyve veya çilek/böğürtlen türlerinde porsiyonlar yiyin. Sebzeleri çiğ, haşlanmış veya ızgarada pişirilmiş olarak yiyin, konserve edilmiş veya dondurulmuş sebzeleri de yiyebilirsiniz. Salatalar yararlıdır, yemeklerde (tabuli, fatuş, çoban ve ezme salataları gibi) salata türleri yemeniz iyi ve yararlı olur. Dikkat edin! Fatus salatasi yaparken fazla ekmek ve tabuli yaparken fazla bulgur/couscous kullanmayin cunku bu kan sekerinizi hizli bir sekilde yukseltebilir. 1 porsiyon meyve veya 1 porsiyon çilek/böğürtlen türleri derken kastedilen miktar bir avuç içini dolduracak kadardır. Taze veya dondurulmuş meyveler yenebilir. Dikkat edin! 1 porsiyon kuru yemiş derken de taze hallerindeyken bir avuç içini dolduracak kadar bir miktar düşünülmektedir. Baklagiller yararlıdır, haftada en az 2 kere fasulye, bezelye veya mercimek yiyin. Yağlar Az yağlı olan et ve süt mamüllerini seçin, daha çok balık ve bitkisel besinler tüketin. Dikkat edin! Haftada adam başına en fazla ½ kilo kırmızı et yiyin. Örneğin köfte veya kibbe denilen etli içli köfte yaparken yağlı et kıymaları yerine karbonadedeig denilen bir çeşit yağsız köfte kıyması kullanın. Kırmızı et yerine tavuk, piliç, hindi gibi beyaz etleri tercih edin. Haftada birkaç kere uskumru, somon, alabalık ve ringa balığı gibi yağlı balıklar yiyin.

10 Yağda kızartılmış sambusek denilen çiğ böreği, falafel denilen nohut köftesi, kibbe denilen etli içli köfte, rıkakat denilen peynir böreği / sigara böreği, kalamar tava gibi yemekleri ve kızartmaları azaltın. Az yağlı peynirleri (az yağlı olan kaşar peyniri, beyaz peynir, hellim peyniri, kaşkaval peyniri ve az yağlı tereyağ peyniri türlerini) tercih edin. Az yağlı sütleri ve ekşi süt mamüllerini (çok az yağlı süt, yağsız süt, % 1 oranında yağ içeren kesam peyniri gibi ürünleri) tercih edin. Yoğurtlardan % 10 un altında yağ içerenleri, örneğin katıksız doğal yoğurtları yiyin. Hayvansal katı yağlardan [tereyağ / sadeyağ gibi) kaçının. En iyisi bitkisel sıvı yağlardır. Bezelye ve fasulye yemeklerine ve ezmelerine (örneğin etli fasulye, loubie bi zeit denilen soğanlı yeşil fasulye, kuru fasulye ve etli nohut gibi yemeklere) az miktarda yağ koyun. Fındık fıstık ve ceviz türü yemişler, avokado meyvesi ve zeytinler elverişli sayılan doymamış yağlar ihtiva eder. Ama bu sınırsız bir şekilde yenebilecekleri anlamına gelmez, çünkü bu besinlerde çok fazla kalori vardır ve bu nedenle için insan çok kilo alabilir. Tatlılar Çok yağlı ve şekerli olan (baklava, lokma, revani, uvaymat denilen şerbetli hamur tatlısı, tamriyeh denilen kızartılmış hamur tatlısı, helva ve kadayıf gibi) Arap ve Türk tatlılarını kısıtlı tutun. Tatlıların üstüne erimiş şeker sosları / şerbet falan koymayın. Çerez türü ve yemekler arası yenen hafif yiyecekler Bisküviler (örneğin Mariekjeks diye adlandırılan bisküvi türü) genellikle beyaz buğday unu, çok fazla şeker ve sağlıksız yağlar içerir. Bu nedenle daha çok kepekli, kaba unlu ve az şekerli olan türleri tercih edin. Paketlerinin üstünde nøkkelhullsmerket denilen anahtar deliği ibaresi bulunan yiyecekleri tercih edin, çünkü bu ürünlerin içindeki tuz, şeker ve yağ oranları çok azdır ve aynı zamanda elyaf açısından zengindirler.

11 Kendiniz hamur işi yaparsanız, şeker ve yağı azaltabilir ve kepekli un kullanırsınız. Tuz tansiyonu etkiler. Sofrada tuz bulundurmayın. Hazır yemeklere dikkat! Her zaman ürünün hangi maddeler içerdiğini gösteren bildirime bakın. En yukardaki üründe en çok olandır. İçecekler Doğal su, maden suyu veya sodasını ve icabı halinde şekersiz gazoz ve kola türlerini tercih edin. Çayınızı şekersiz için veya tatlandırıcı suni şeker kullanın. Alkollü içecekler (özellikle bira ve tatlı şaraplar) kan şekerini etkiler. Insülin kullanmanız gerekiyorsa fazla alkol içmemeye ve gece yatmadan önce de yemek yemeğe dikkat etmeniz gerekir. Dikkat edin! LITE ØL denilen bira türlerinde de normal biralar kadar alkol vardır, fakat bu ürünler daha az kalori ve karbohidrat içerdikleri için normal biralara nazaran daha iyi bir seçenektir.

12 Oruç tutma ve diyabet Oruç tutmak istiyorsanız, oruç ayı öncesindeki dönemde kan şekerinizin ayarda tutulması, ilaçlarınızın doğru düzgün kullanılmış olması ve dengeli bir gıda rejimi uygulamış olmanız çok önemlidir. Kan şekeri oranınızı daha sık kontrol etmeniz gerekebilir. Bu konuyu doktorunuzla veya diyabet uzmanı hemşireyle ele almanız gerekir. Orucunuzu bir çorba (örneğin harira çorbası denilen bir etli sebze çorbası) içerek bozun, bu size enerji verecek sıvı ihtiyacınızı gidermeye başlayacaktır. Çok sıvı için, 2 litre kadar içebilirsiniz, en iyisi su içmektir. Doğal su, maden suyu veya sodası, icab ederse de şekersiz gazoz veya kolayı tercih edin. Şekerli çaydan kaçının. Bir tabaklık dengeli öğün modelini uygulayın, karnınızı 1/4 oranında et/tavuk/balık, 1/4 oranında pilav/patates/kuskus/bulgur, 1/2 oranında sebze yiyerek doyurun. Yağda kızartılmış sambusek denilen çiğ böreği, falafel denilen nohut köftesi, kibbe denilen etli içli köfte, rıkakat denilen peynir böreği / sigara böreği, kalamar tava gibi yemekleri ve kızartmaları azaltın. Çok yağlı ve şekerli olan (baklava, lokma, revani, uvaymat denilen şerbetli hamur tatlısı, tamriyeh denilen kızartılmış hamur tatlısı, helva ve kadayıf gibi) Arap ve Türk tatlılarını kısıtlı tutun. Tatlıların üstüne erimiş şeker sosları / şerbet falan koymayın. Haşlanmış olan veya ızgarada yapılmış olan (örneğin köfte, şiş, tavuk, piliç ve kibbe mişviye denilen etli soğanlı içli köfte gibi) yemekleri, az miktarda sıvı yağ konarak yapılmış olan bezelye veya fasulye yemeklerini ve ezmelerini (örneğin etli fasulye, loubie bi zeit denilen soğanlı yeşil fasulye, kuru fasulye ve etli nohut gibi) ve salataları (örneğin tabuli, fatuş, çoban ve ezme salatalarını) tercih edin. Ramazan ayı boyunca aşırı miktarda yemekler yemek kan şekerinizi yükseltebilir ve kilo almanıza yol açabilir.

13 Özel yemek ve ziyafetler (düğün, eğlence ve doğum günü partileri) Diyabet hastası olsanız bile bu tür eğlence ve kutlamalara katılabilirsiniz, ama yapacağınız yemek seçimlerine dikkat edin ve bu yemeklerin kan şekerinize nasıl bir etki yapacağını hesaba katın. Bir tabaklık dengeli öğün modelini uygulayın, karnınızı 1/4 oranında et/tavuk/balık, 1/4 oranında pilav/patates/kuskus/bulgur, 1/2 oranında sebze yiyerek doyurun. Unutmayın ekmek yerseniz bu da tabağınızda 1/4 oranında, pilav/patates/kuskus/bulgur gibi hesaplanmalıdır. Yağda kızartılmış sambusek denilen çiğ böreği, falafel denilen nohut köftesi, kibbe denilen etli içli köfte, rıkakat denilen peynir böreği / sigara böreği, kalamar tava gibi yemekleri ve kızartmaları azaltın. Çok yağlı ve şekerli olan Arap ve Türk tatlılarını (baklava, lokma, basbusa, uvaymat, tamriye, helva ve kadayıf gibi tatlıları) kısıtlı miktarda yiyin. Tatlıların üstüne erimiş şeker sosları / şerbet falan koymayın. Puding türü tatlıları (sütlaç, riz bi halib denilen Lübnan usulü sütlaç gibi tatlıları) veya meyveleri tercih edin. Haşlanmış veya ızgarada yapılmış (örneğin köfte, şiş, tavuk, piliç, kibbe mişviye denilen etli soğanlı içli köfte gibi) yemekleri, az sıvı yağ konarak yapılmış olan bezelye veya fasulye yemeklerini ve ezmelerini (örneğin humus, etli fasulye, kuru fasulye ve etli nohut gibi) ve salataları (örneğin tabuli, fatuş, çoban ve ezme salatalarını) tercih edin. İçecekler: Doğal su, maden suyu veya sodasını ve icabı halinde şekersiz gazoz ve kola türlerini tercih edin. Çayınızı şekersiz için veya tatlandırıcı suni şeker kullanın. Alkollü içecekler (özellikle bira ve tatlı şaraplar) kan şekerini çok etkiler. İnsülin kullanmanız gerekiyorsa fazla alkol içmemeye ve gece yatmadan önce de yemek yemeğe dikkat etmeniz gerekir. Dikkat edin! LITE ØL denilen bira türlerinde de normal biralar kadar alkol vardır, fakat daha az kalori ve karbohidrat içerdikleri için bu ürünler normal biralara nazaran daha iyi bir seçenektir. Diyabet hastalığınızı en iyi nasıl kontrol altında tutabileceğinizi, özel yemek ve ziyafetlerde ne gibi yemek seçimleri yapabileceğinizi, beslenme uzmanı bir klinik fizyologla görüşüp, tartışın.

14 Bedensel faaliyet Bedensel faaliyetler açısından fazla aktif olmayanların, hergün yarım saat kadar aşırıya kaçmadan orta yoğunlukta bir bedensel aktivite yapmaları tavsiye olunur. Bu idmanları yaptıktan sonra nefes nefese kalmak önemlidir. Düzenli bir şekilde yapılan bedensel faaliyetlerin kan şekerinin ayarda tutulmasına çok büyük etkisi olur. Bu idmanlar aşağıdaki yönlerden yararlı olur: kan şekeri daha iyi ayarlanır insülin daha iyi tesir gösterir kilo verilir vücuttaki yağ oranı değerleri ve tansiyon düzelme gösterir kalp ve damar hastalıklarından daha iyi korunmuş olursunuz adele, iskelet ve eklemleriniz daha sağlıklı bir hale gelir. Bedensel faaliyetleri ne oranda, ne kadar ve nasıl yapacağınız konusunda doktorunuzla görüşüp, tartışmayı unutmayın.

15 Diyabet hastalığı hakkında gerçek dışı söylentiler Sizin rahatsızlığınız hafif türden bir diyabet hastalığı olabilir derler. Hayır bu doğru değildir: İnsan ya diyabet hastasıdır ya da değildir. Diyabet hastalığı tamamen tedavi edilebilir ve bu hastalıktan kurtulabilirsiniz derler. Hayır bu doğru değildir: Hastalık kontrol altında tutulabilir, ama hastalığı tamamen geçirecek bir tedavi kürü yoktur. Bir çok tedavi yöntemi mevcuttur ve size en uygun gelecek olanı siz ve doktorunuz birlikte görüşüp, kararlaştırırsınız. Diyabet hastası olanlar idman yapmamalıdır derler. Hayır bu doğru değildir: Bedensel faaliyet çok yararlı ve önemlidir, başka yararlarının yanısıra kan şekerini kontrol altında tutabilmek açısından çok önemlidir. Çok fazla şeker tüketmek diyabete yol açar derler. Hayır bu doğru değildir: fazla kilolu olmak 2. tip diyabet hastalığına yakalanma riskini arttırır. Diyabet hastası iseniz şekerli gıda maddeleri yiyemezsiniz derler. Hayır bu doğru değildir: Mümkün olduğu kadar az şeker tüketin. Bu husus özellikle şeker ilacı kullanıyorsanız çok önemlidir. Diyabet olanların gıda rejimi çok katıdır ve özel yemekler yemeniz gerekir derler. Hayır bu doğru değildir: Herkese tavsiye edilen sağlıklı besinleri yiyebilirsiniz, fakat yediklerinizin miktarına ve öğünlerinizin hangi sıklıkta olması gerektiğine dikkat ve özen göstermeniz gerekir. Kahverengi şeker beyaz şekerden daha iyidir derler. Hayır bu doğru değildir: Her ikisi de, yani hem esmer şeker, hem de beyaz şeker kan şekerini yükseltir ve diyabet hastası olanlara tavsiye edilmez. Tatlandırıcı suni şekerler tehlikelidir derler. Hayır bu doğru değildir: Yiyecek ve içeceklere konan tatlandırıcı suni şekerler tehlikeli değildir. Diyabet hastalarının doğal şeker yerine tercihen bu ürünleri kullanmaları tavsiye olunur. Ancak bunların 3 yaşından küçük çocuklara verilmemesi gerekir. Diyabet hastasıysanız araba kullanamazsınız derler. Hayır bu da doğru değildir: Normal arabaları kullanabilirsiniz, ehliyetler genellikle 5 yıllık bir süre için geçerli olarak verilir ve 5 yılda bir yenilenir. İlaç kullanan bir diyabet hastasıysanız, kişisel beyan belgenizle doktor raporunuzu önceki adı Trafik Müffettişliği [Biltilsynet] olan Trafik Şubesine vermeniz gerekir.

neden az yağlı az kolesterollü diyet?

neden az yağlı az kolesterollü diyet? neden az yağlı az kolesterollü diyet? DYT-YRD07 Rev / 2 Yürürlük Tarihi / 30.12.2005 Rev Tarihi / 17.18.2012 neden az yağlı az kolesterollü diyet? Kolesterol insan vücudunda doğal olarak bulunan yağa benzer

Detaylı

gereksinimi kadar sağlamasıdır.

gereksinimi kadar sağlamasıdır. Yeterli beslenme, vücudun yaşamı ve çalışmasını sürdürebilesi için gerekli olan enerjinin sağlanması anlamına gelir. Dengeli beslenme ise, alınan enerjinin yanında bütün besin öğelerini gereksinimi kadar

Detaylı

Tip 2 Diyabet Hastaları için. Beslenme Kılavuzu*

Tip 2 Diyabet Hastaları için. Beslenme Kılavuzu* Tip 2 Diyabet Hastaları için Beslenme Kılavuzu* Değerli hastalar, Hazırladığımız bu kısa kılavuz ile size günlük hayatınızda tüketeceğiniz gıda maddelerini seçerken, yönünüzü daha iyi belirleyebilmenize

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ KOAH LI HASTANIN BESLENMESİ FR-HYE-04-719-41

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ KOAH LI HASTANIN BESLENMESİ FR-HYE-04-719-41 FR-HYE-04-719-41 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ KOAH LI HASTANIN BESLENMESİ Hazırlayan AD/BD/Birim(ler): Beslenme ve Diyet Birimi Sayfa 1 / 7 İlk yayın tarihi: 01.05.2007

Detaylı

1 gr yağ: 9 kilokalori, 1 gr protein ve karbonhidrat: 4 kilokalori, 1 gr alkol 7 kilokalori verir.

1 gr yağ: 9 kilokalori, 1 gr protein ve karbonhidrat: 4 kilokalori, 1 gr alkol 7 kilokalori verir. Doğru beslenme için karbonhidrat, yağ ve proteinler belirli oranlarda belirli miktarlarda düzenli olarak alınmalıdır. Alınan kalori verilen kaloriden fazla olduğu zaman kilo alımı başlar. Her gün yenilen

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK; Fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. BESLENME; Büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken

Detaylı

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein,

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, karbonhidrat, yağ ve enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. * Bu

Detaylı

DiYABET VE BESLENME N M.-

DiYABET VE BESLENME N M.- DiYABET VE BESLENME Diyabet tedavisinin amacı;kan şekeri kontrolünü sağlayarak diyabetin seyrinde gelişebilecek bozuklukları (komplikasyonları) önlemek veya geciktirmek; böylece yaşam kalitenizi yükseltmektir.

Detaylı

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir GAV yayınıdır. GAV Yayın No:

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL SAĞLIKLI BESLENME AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL 1 İNSANLAR NEDEN YEMEK YER 2 3 Sağlığın temeli yeterli ve dengeli (sağlıklı) beslenmedir. İnsan vücudunu bir arabaya benzetebiliriz;

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI Ekmek, diğer tahıllar ve patates Meyve ve sebzeler Et, balık ve alternatifleri Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler Süt ve süt ürünleri Sağlıklı beslenme tabağı insanların

Detaylı

Kanser tedavisi sırasında sağlıklı bir diyet hemen hemen başka zamanlardakiyle aynıdır. Her gün çeşitli gıdalar yemeniz gerekir.

Kanser tedavisi sırasında sağlıklı bir diyet hemen hemen başka zamanlardakiyle aynıdır. Her gün çeşitli gıdalar yemeniz gerekir. KANSER HASTALARINDA BESLENME DESTEĞİ Dengeli ve sağlıklı beslenme sadece tedavi gören kanser hastaları için değil tedavi sonrası süreçte de sağlıklı yaşamı oluşturan önemli unsurlardan biridir. Kanser

Detaylı

GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME

GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME NEDEN ÖNEMLİDİR? Hayat sağlıkla güzeldir BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ Gebelik öncesi ideal ağırlığında olan yetişkin kadınların ortalama 9-14 kg arasında (ayda 1-1,5kg)

Detaylı

DİYABETTE BESLENME PRENSİPLERİ

DİYABETTE BESLENME PRENSİPLERİ İstanbul Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı DİYABETTE BESLENME PRENSİPLERİ Dr. Dyt. Cemile İdiz Ne yemeliyim? DİYABET Tatlı meyve yeme!! Limon şekeri düşürür

Detaylı

ŞEKER HASTALARINDA SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLMALIDIR? Uzm. Dyt. Yonca SEVİM Haseki Eğ. ve Araş. Hast. Diyet Polikliniği

ŞEKER HASTALARINDA SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLMALIDIR? Uzm. Dyt. Yonca SEVİM Haseki Eğ. ve Araş. Hast. Diyet Polikliniği ŞEKER HASTALARINDA SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLMALIDIR? Uzm. Dyt. Yonca SEVİM Haseki Eğ. ve Araş. Hast. Diyet Polikliniği Diyabet Nedir? Önce Hastalığımızı Tanıyalım! Şeker Glikoz Karbonhidrat! İnsülin!

Detaylı

NE YİYECEĞİNİZİ PLANLAYIN! YENİ BİR YAŞAM İÇİN

NE YİYECEĞİNİZİ PLANLAYIN! YENİ BİR YAŞAM İÇİN NE YİYECEĞİNİZİ PLANLAYIN! YENİ BİR YAŞAM İÇİN Kilo vermenin ötesinde. Yeni bir yaşam için. Yediğiniz gıdalar, sağlığınız için gerekli besinleri içermelidir ancak, bunun şekline sizde karar verebilirsiniz.

Detaylı

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU 173 Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Hiçbir canlının beslenmeden yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu, her yaşta olmak üzere, insanlar için de geçerlidir. Özellikle bebekler ve

Detaylı

Diyabette Beslenme. Diyabet

Diyabette Beslenme. Diyabet Diyabette Beslenme Diyabet BR.HLİ.044 Diyabet Hastası Nasıl Beslenmeli? Halk arasında şeker hastalığı olarak adlandırılan diyabet, düzenli beslenme programı gerektirir. Düzenli ve bilinçli bir beslenme

Detaylı

1800 KALORİLİK ZAYIFLAMA DİYETİ ÖRNEK YEMEK LİSTESİ

1800 KALORİLİK ZAYIFLAMA DİYETİ ÖRNEK YEMEK LİSTESİ 1800 KALORİLİK ZAYIFLAMA DİYETİ BİR GÜNDE ALINMASI GEREKEN YİYECEK MİKTARLARI BESİN GRUBU DEĞİŞİM MİKTARI SÜT 3 ET 5 EKMEK VE EKMEK YERİNE GEÇEN 10 SEBZE YEMEĞİ 2 MEYVE 5 YAĞ 4 SABAH: ÖRNEK YEMEK LİSTESİ

Detaylı

Diyabette başarılı bir tedavinin temel taşı diyettir.

Diyabette başarılı bir tedavinin temel taşı diyettir. Diyabette başarılı bir tedavinin temel taşı diyettir. Diyabete ait özel bir diyet yktur. Fakat her diyabetliye özel bir diyet vardır. Diyabetliye uygulanacak diyet; diyabetlinin kilsuna, byuna, yaşına,

Detaylı

İki dilim baklavaya yarım litre su

İki dilim baklavaya yarım litre su İki dilim baklavaya yarım litre su Bayramların vazgeçilmez ikramı şerbetli tatlılar, Ramazan ayı boyunca susuz kalan bünyelere ilk günden aşırı yükleme yapılmasına neden olmamak için, iki dilim baklavaya

Detaylı

KALP DAMAR HASTALIKLARI VE BESLENME

KALP DAMAR HASTALIKLARI VE BESLENME KALP DAMAR HASTALIKLARI VE BESLENME Kalp hastalıkları deyince; kalp ve kan damarlarına ilişkin hastalıklar aklımıza gelmektedir. Damar sertliği; Atardamar duvarının kalınlaşmasıdır. Yavaş seyreden ilerleyici

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ PERİTON DİYALİZİ HASTALARINDA BESLENME KILAVUZU FR-HYE

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ PERİTON DİYALİZİ HASTALARINDA BESLENME KILAVUZU FR-HYE FR-HYE-04-719-17 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ PERİTON DİYALİZİ HASTALARINDA BESLENME KILAVUZU Hazırlayan AD/BD/Birim(ler): Beslenme ve Diyet Birimi Sayfa 1 / 7 İlk yayın

Detaylı

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler Besin Grupları Doğada çok çeşitli besinler bulunmakta ve her besinin besin öğesi bileşimi farklılık göstermektedir. Besin öğelerini tek bir besinle vücudumuza almamız imkansızdır. Besin öğelerinin dengeli

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI YETERLİ VE DENGELİ BESLENME Beslenme; insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin vücuda alınıp kullanılabilmesidir.

Detaylı

ZAYIFLAMA DiYETi. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir. BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ

ZAYIFLAMA DiYETi. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir. BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ ZAYIFLAMA DiYETi TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ ZAYIFLAMA DiYETi Diyetiniz günlük enerji gereksiniminize göre size özgü planlanmıştır.

Detaylı

HİPERLİPİDEMİ TEDAVİ KILAVUZU VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ

HİPERLİPİDEMİ TEDAVİ KILAVUZU VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ HİPERLİPİDEMİ TEDAVİ KILAVUZU VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ Hiperlipidemi; kanda çeşitli yağların yüksekliğini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu çeşitli yağ tipleri kolesterol, trigliserid, LDL-kolestroldür.

Detaylı

DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler Diyabet nedir? Diyabet hastalığı, şekerin vücudumuzda kullanımını düzenleyen insülin olarak adlandırdığımız hormonun salınımındaki eksiklik veya kullanımındaki yetersizlikten

Detaylı

SAĞLIĞIN DENGESİ. 5 Gıda Grubu. Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir SÜGAV yayınıdır.

SAĞLIĞIN DENGESİ. 5 Gıda Grubu. Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir SÜGAV yayınıdır. SAĞLIĞIN DENGESİ 5 Gıda Grubu Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir SÜGAV yayınıdır. SÜGAV Yayın No: 05/2011 Sağlığın Dengesi Yeterli ve dengeli beslenebilmek

Detaylı

DENGELİ BESLENME NEDİR?

DENGELİ BESLENME NEDİR? DENGELİ BESLENME NEDİR? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan; süt ve ürünleri, et ve benzeri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar dan hergün sizin için gerekli

Detaylı

Beslenme: Yeterli ve dengeli beslenme: Besin: hayvansal kaynaklı besinlerdir. bitkisel kaynaklı besinlerdir. Besin öğesi:

Beslenme: Yeterli ve dengeli beslenme: Besin: hayvansal kaynaklı besinlerdir. bitkisel kaynaklı besinlerdir. Besin öğesi: Beslenme: İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması ve yaşam kalitesini artırması için gerekli olan besinleri vücuduna alıp kullanmasıdır. Beslenme, ne karın doyurmak veya

Detaylı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı Dengeli Beslenme Yaşamımız boyunca sürekli büyürüz. Bebeklikten itibaren sağlıklı bir şekilde büyümek ve gelişmek için düzenli, dengeli ve yeterli beslenmemiz gerekir. Beslenmek yani yemek yemek günlük

Detaylı

Diyabet Nedir? Diyabetin iki tipi vardır:

Diyabet Nedir? Diyabetin iki tipi vardır: Diyabet Nedir? Kan şekeri, glukoz vücut için gerekli olan enerjiyi sağlar. İhtiyaçtan fazla şeker, gerektiğinde kullanılmak üzere karaciğer ve yağ hücrelerinde depolanır. Şekerin vücutta enerji olarak

Detaylı

BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ

BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ 2008 SUNU PLANI Sağlıklı ve dengeli beslenme Temel besin öğeleri ve grupları Öğün içerikleri: Kahvaltı Fast-food ve zararları Çocuğunuzun beslenme çantası

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE

SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE Sağlıklı büyümek ve gelişmek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. BESLENME İnsanın yaşına, cinsiyetine, çalışma ve özel

Detaylı

ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI

ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ Dünya da bir yanda obeziteyle mücadele yapılırken diğer tarafta açlıktan ölme noktasına gelen insanlara

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ DİABETLİ HASTALAR İÇİN BESLENME KILAVUZU FR-HYE-04-719-02

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ DİABETLİ HASTALAR İÇİN BESLENME KILAVUZU FR-HYE-04-719-02 FR-HYE-04-719-02 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ DİABETLİ HASTALAR İÇİN BESLENME KILAVUZU Hazırlayan AD/BD/Birim(ler):Beslenme ve DiyetBirimi Sayfa 1 / 10 İlkyayın tarihi:

Detaylı

YAŞLILIKTA BESLENME VE SAĞLIK. MERSİN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ Züleyha KAPLAN Beslenme ve Diyet Uzmanı

YAŞLILIKTA BESLENME VE SAĞLIK. MERSİN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ Züleyha KAPLAN Beslenme ve Diyet Uzmanı YAŞLILIKTA BESLENME VE SAĞLIK MERSİN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ Züleyha KAPLAN Beslenme ve Diyet Uzmanı Yaşlanma her canlıda görülen ve vücutta değişiklik yapan bir süreçtir Herkes bir gün yaşlanacaktır

Detaylı

5. Sınıf Fen ve Teknoloji

5. Sınıf Fen ve Teknoloji KONU: Besinler ve Dengeli Beslenme Besinlerin gerekliliği Bütün canlılar büyümek, gelişmek, ve yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç vardır. Canlılar koşmak, yürümek

Detaylı

İçindekiler. http://d-nb.info/1033563838

İçindekiler. http://d-nb.info/1033563838 İçindekiler Bu Kitap kimin için yazıldı? 11 Önsöz 12 Diyabet üzerine bilmeniz gereken konular 15 Glukagon nedir? 17 Tip-1 -Diyabet 23 Kan şekerinin aşırı düşmesi neden olur? (Hipoglisemi) 25 Kan şekerinin

Detaylı

GLİSEMİK İNDEKS (Gİ) NEDİR? AKŞAM GAZETESİ

GLİSEMİK İNDEKS (Gİ) NEDİR? AKŞAM GAZETESİ GLİSEMİK İNDEKS (Gİ) NEDİR? AKŞAM GAZETESİ Ekmek, pirinç, makarna, kahvaltılık gevrekler, süt ve süt ürünleri, meyveler ve sebzeler günlük diyetin bileşenleridir. Bu bileşenlerin her biri karbonhidrat

Detaylı

Prof. Dr. Lale TOKGÖZOĞLU

Prof. Dr. Lale TOKGÖZOĞLU Yazar Ad 61 Prof. Dr. Lale TOKGÖZOĞLU Ülkemizde kalp damar hastalıkları erişkinlerde en önemli ölüm ve hastalık nedeni olup kanser veya trafik kazalarına bağlı ölümlerden daha sık görülmektedir. Halkımızda

Detaylı

Hipertansiyon. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015

Hipertansiyon. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 Hipertansiyon HT Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 Bu sunum Arş. Gör. Dr. Neslihan Yukarıkır ve Arş. Gör. Dr. Dilber Deryol Nacar

Detaylı

Anti-oksidan nedir? Etkileri Nelerde bulunur?

Anti-oksidan nedir? Etkileri Nelerde bulunur? Yaşamımız boyunca mükemmel işleyişine akıl sır erdiremediğimiz vücudumuz belli bir yaştan sonra ihanet eder ve toksit maddeler, cildin kolejen tabakasını tahrip eden serbest radikaller ve karbon monoksit

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME BESİN ÖGELERİ

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME BESİN ÖGELERİ İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME Doğumdan itibaren büyüme ve gelişme, sağlıklı ve uzun bir yaşam için vücudumuza gerekli olan bütün maddeleri besinlerle alırız. Besin; yenilebilen ve yenildiğinde

Detaylı

T.C. VAN VALİLİĞİ Van Halk Sağlığı Müdürlüğü. Sayı : / 09/06/2016

T.C. VAN VALİLİĞİ Van Halk Sağlığı Müdürlüğü. Sayı : / 09/06/2016 T.C. VAN VALİLİĞİ Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Sayı : 37811563/ 09/06/2016 K onu: Teklife Davet Kuramumuzun ihtiyacı olan (1) kalem Kitapçık alımı işi için aşağıda yazılı ihtiyaç kalemleri,4734 sayılı kanunun

Detaylı

Besin Gidaların Yararı ve Zararı

Besin Gidaların Yararı ve Zararı Besin Gidaların Yararı ve Zararı Yiyip içtiklerinizin sağlığınızı nasıl etkilediğini, ömrünüzü uzatıp uzatmadığını ya da sizi yavaş yavaş öldürüp öldürmediğini merak ediyormusunuz. Yiyeceklerin eksi ve

Detaylı

Diyabet ve komplikasyonlarıyla. yla mücadele uzun bir yolculuk gibidir. Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile, r. Lao Tzu MÖ 600

Diyabet ve komplikasyonlarıyla. yla mücadele uzun bir yolculuk gibidir. Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile, r. Lao Tzu MÖ 600 İki veciz söz s Diyabet ve komplikasyonlarıyla yla mücadele uzun bir yolculuk gibidir. Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile, tek bir adımla başlamak zorundadır. r. Lao Tzu MÖ 600 Şeker Hastalığı; Ülkemizde;

Detaylı

Gestasyonel şeker hastalığını anlamak

Gestasyonel şeker hastalığını anlamak GESTATIONAL DIABETES Turkish Türkçe Gestasyonel şeker hastalığını anlamak Gestasyonel şeker hastalığı, kadınların gebelik döneminde oluşan bir tür şeker hastalığıdır. Gebe kadınların yaklaşık %12 14 ünde,

Detaylı

AYLIK YEMEK MENÜSÜ / ŞUBAT 2016

AYLIK YEMEK MENÜSÜ / ŞUBAT 2016 AYLIK YEMEK MENÜSÜ / ŞUBAT 2016 Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü Sağlık, Kültür ve Spor Daire Bşk. Kantin ve Kafeteryalar Şube Md. 01.02.2016 02.02.2016 Salı 03.02.2016 Çarşamba 04.02.2016 Perşembe 05.02.2016

Detaylı

2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖZEL SEV AMERİKAN KOLEJİ MART AYI YEMEK LİSTESİ

2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖZEL SEV AMERİKAN KOLEJİ MART AYI YEMEK LİSTESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 02 MART 2015 03 MART 2015 04 MART 2015 05 MART 2015 06 MART 2014 EZOGELİN ÇORBA 125 TARHANA ÇORBA 125 YOĞURT ÇORBA 125 MERCİMEK ÇORBA 125 DOMATES ÇORBA 125 IZGARA KÖFTE 250

Detaylı

ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Yemek sonrası şişkinlik hissediyorum... Yemeklerden sonra hazımsızlık hissediyorum...

ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Yemek sonrası şişkinlik hissediyorum... Yemeklerden sonra hazımsızlık hissediyorum... ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Yemek sonrası şişkinlik hissediyorum... Yemeklerden sonra hazımsızlık hissediyorum... ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Ha4ada 2-3 defa kabızlığım oluyor... Kabız olduğumda fissür/hemoroid şikayetlerim

Detaylı

SAĞLIKLI GIDA SEÇİMİ İÇİN 8 İPUCU. Sağlıklı beslenme rehberiniz

SAĞLIKLI GIDA SEÇİMİ İÇİN 8 İPUCU. Sağlıklı beslenme rehberiniz SAĞLIKLI GIDA SEÇİMİ İÇİN 8 İPUCU Sağlıklı beslenme rehberiniz Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir SÜGAV yayınıdır. SÜGAV Yayın No: 03/2011 Sağlıklı beslenme

Detaylı

İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU HİPERLİPİDEMİ Hiperlipidemi; kanda çeşitli yağların yüksekliğini

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ OBESİTE HASTALARI İÇİN BESLENME KILAVUZU OBESİTE HASTALARI İÇİN BESLENME KILAVUZU

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ OBESİTE HASTALARI İÇİN BESLENME KILAVUZU OBESİTE HASTALARI İÇİN BESLENME KILAVUZU FR-HYE-04-719-01 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ OBESİTE HASTALARI İÇİN BESLENME KILAVUZU Hazırlayan AD/BD/BİRİM(ler) : Beslenme ve Diyet Birimi Sayfa 1 / 9 OBESİTE HASTALARI

Detaylı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebek beslenmesinde 0-3 yaş arası kritik bir dönemdir. Bu dönemde annelerin her konuda olduğu gibi beslenme konusunda bebekleri için mümkün olan en 1 / 7 iyi

Detaylı

BESLENME. Hazırlayan: Yrd. Doç. Dr. Şenay GÖRÜCÜ YILMAZ

BESLENME. Hazırlayan: Yrd. Doç. Dr. Şenay GÖRÜCÜ YILMAZ BESLENME Hazırlayan: Yrd. Doç. Dr. Şenay GÖRÜCÜ YILMAZ 2 SAĞLIKLI BESLENME O Beslenme, O Yeterli ve dengeli beslenme O Besin O Besin öğeleri 3 İnsanlar neden yemek yer? Beslenme; İnsanın büyümesi, gelişmesi,

Detaylı

YEMEK LİSTESİ VE GRAMAJ TABLOSU S.NO YEMEK ADI MALZEMELERİ PORSİYON GRAMAJ BİRİMİ

YEMEK LİSTESİ VE GRAMAJ TABLOSU S.NO YEMEK ADI MALZEMELERİ PORSİYON GRAMAJ BİRİMİ EK A YEMEK LİSTESİ VE GRAMAJ TABLOSU S.NO YEMEK ADI MALZEMELERİ PORSİYON GRAMAJ BİRİMİ.... 1 ÇOBAN KAVURMA.... 2.. PATATES.. 2 SULU İZMİR KÖFTE YEŞİL BİBER. SALÇA... 2... 0,25 Adet Maydanoz 10 Demet 3

Detaylı

Sağlıklı bir hamilelik için izlenmesi gereken 10 adım

Sağlıklı bir hamilelik için izlenmesi gereken 10 adım http:www.babycentre.co.uk/midwives 10 steps to a healthy pregnancy (Turkish) Sağlıklı bir hamilelik için izlenmesi gereken 10 adım 1. Hamilelik sürecini erkenden planlayın ve organize edin! 2. Sağlıklı

Detaylı

Kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Büyük tansiyon 140 mm Hg veya küçük tansiyon 90 mm Hg dan fazla ise yüksek tansiyon olarak kabul edilir.

Kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Büyük tansiyon 140 mm Hg veya küçük tansiyon 90 mm Hg dan fazla ise yüksek tansiyon olarak kabul edilir. HİPERTANSİYON Prof. Dr. Tekin AKPOLAT Yüksek tansiyon (hipertansiyon) nedir? Kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Büyük tansiyon 140 mm Hg veya küçük tansiyon 90 mm Hg dan fazla ise yüksek tansiyon

Detaylı

ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1. YETERLİ ve DENGELİ BESLENME. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ

ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1. YETERLİ ve DENGELİ BESLENME. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1 YETERLİ ve DENGELİ BESLENME PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ OKUL ÇAĞINDA BESLENME Okul çağı dönemi, büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, besin

Detaylı

BESLENME. Doç. Dr. Ferda Gürsel

BESLENME. Doç. Dr. Ferda Gürsel BESLENME Doç. Dr. Ferda Gürsel Genel Beslenme Kavramları Beslenmenin etkisi Sağlık Görünüş Davranış Ruh hali Diyette Besinlerin önemi Büyüme ve gelişme Enerji sağlar Metabolizmayı düzenler Sağlık ve Temel

Detaylı

Kıy. Fırın Karnıbahar* Zyty. Taze Fasulye* Anadolu Nohut* Et Döner** Patlıcan Musakka*

Kıy. Fırın Karnıbahar* Zyty. Taze Fasulye* Anadolu Nohut* Et Döner** Patlıcan Musakka* 01/11/16-Salı 02/11/16-Çarşamba 03/11/16-Perşembe 04/11/16-Cuma K Beyaz Peynir* K Kaşar Peyniri* K Üçgen Peynir* K Beyaz Peynir* K Zeytin Yeşil* K Zeytin Siyah* K Zeytin Yeşil* K Zeytin Siyah* K Haşlanmış

Detaylı

Sporcu Beslenmesi Ve Makarna. Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı

Sporcu Beslenmesi Ve Makarna. Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı Sporcu Beslenmesi Ve Makarna Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı BESLENME Genetik yapı PERFORMANS Fiziksel kondisyon Yaş Cinsiyet Yaş Enerji gereksinimi Vücut bileşimi

Detaylı

Sağlıklı Kan Basıncı Sağlıklı Kalp Atımı

Sağlıklı Kan Basıncı Sağlıklı Kalp Atımı Sağlıklı Kan Basıncı Sağlıklı Kalp Atımı 17 MAYIS 2013 Dünya Hipertansiyon Ligi Girişimidir. 17 MAYIS 2013 Dünya Hipertansiyon Ligi Girişimidir. Hipertansiyon Nedir? Çoğunlukla yüksek kan basıncı olarak

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ GÜNLÜK BESLENME KILAVUZU FR-HYE-04-719-12

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ GÜNLÜK BESLENME KILAVUZU FR-HYE-04-719-12 FR-HYE-04-719-12 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ GÜNLÜK BESLENME KILAVUZU Hazırlayan AD/BD/Birim(ler): Beslenme ve Diyet Birimi Sayfa 1 / 9 İlk yayın tarihi: 01.05.2007

Detaylı

İFTAR MENÜ 1. Serpme İftarlıklar Gül reçeli, çam balı, tereyağı, ramazan pidesi

İFTAR MENÜ 1. Serpme İftarlıklar Gül reçeli, çam balı, tereyağı, ramazan pidesi İFTAR MENÜ 1 Serpme İftarlıklar İftar Tabağı yeşil zeytin, beyaz peynir, kaşar peynir, kısır ve hurma Ezogelin çorba Saray usulü piliç sarma Tereyağlı pilav, baharatlı domates ve sote sebze ile Cevizli

Detaylı

Şişmanlık (obezite); sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır.

Şişmanlık (obezite); sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır. ŞİŞMANLIK (OBEZİTE) Şişmanlık (obezite); sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır. Yağ dokusunun oranı; Yetişkin erkeklerde % 12 15, Yetişkin kadınlarda %20 27 arasındadır. Bu oranların

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 1. Hafta - 1.Gün TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir Diyet Günlüğü BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ Diyetisyenimizden Öneriler 1. Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamayın!

Detaylı

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz Diyetisyen Serap Orak Tufan İstanbul 2015 NEDEN OKULA GİDERİZ? PEKİ NEDEN YEMEK YERİZ? Hastalanmamak için Daha Güçlü olmak için Daha çabuk büyümek için Karnımızı

Detaylı

Böbrek Hastalıklarında BESLENME. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir. BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ

Böbrek Hastalıklarında BESLENME. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir. BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ Böbrek Hastalıklarında BESLENME TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ Böbrek Hastalıklarında BESLENME Diyetiniz günlük enerji gereksiniminize

Detaylı

2015 2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖZEL SEV AMERİKAN KOLEJİ EKİM AYI YEMEK LİSTESİ 01 EKİM 2015 02 EKİM 2015 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA

2015 2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖZEL SEV AMERİKAN KOLEJİ EKİM AYI YEMEK LİSTESİ 01 EKİM 2015 02 EKİM 2015 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA 2015 2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 01 EKİM 2015 02 EKİM 2015 MERCİMEK ÇORBA 125 YAYLA ÇORBA 125 ETLİ KURU FASULYE 300 IZGARA KÖFTE/PATATES 300 PİRİNÇ PİLAVI 225 SOSLU MAKARNA 225 MEYVE / REVANİ 75 / MEYVE /

Detaylı

Kari m ve eşi Kelly alti sonra çocuk sahi bi olmak i sti yor

Kari m ve eşi Kelly alti sonra çocuk sahi bi olmak i sti yor Kari m ve eşi Kelly alti sonra çocuk sahi bi olmak i sti yor Karim in eşi Kelly altı ay sonra hamile olmak istiyor 1. Karim in eşi Kelly altı ay sonra hamile olmak istiyor Karim in eşi Kelly hamile olmak

Detaylı

Sağlıklı Kilo Verdiren Diyet!

Sağlıklı Kilo Verdiren Diyet! On5yirmi5.com Sağlıklı Kilo Verdiren Diyet! Ender Saraç'tan sağlıklı kilo verdiren diyet... Yayın Tarihi : 15 Mayıs 2011 Pazar (oluşturma : 11/19/2015) Sağlıklı Kilo Verdirici Diyet 1. Gün Diyet Listesi

Detaylı

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler BESİNLER Yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitkisel ve hayvansal gıdalar BESİN olarak tanımlanır. Besinler, elde edildikleri kaynaklara göre iki gruba ayrılır: Süt, yumurta, peynir, et, tavuk,

Detaylı

02/01/17-Pazartesi 03/01/17-Salı 04/01/17-Çarşamba 05/01/17-Perşembe 06/01/17-Cuma

02/01/17-Pazartesi 03/01/17-Salı 04/01/17-Çarşamba 05/01/17-Perşembe 06/01/17-Cuma 02/01/17-Pazartesi 03/01/17-Salı 04/01/17-Çarşamba 05/01/17-Perşembe 06/01/17-Cuma Üçgen Peynir Beyaz Peynir Kaşar Peyniri K Üçgen Peynir K Beyaz Peynir Zeytin Siyah Zeytin Yeşil Zeytin Siyah K Zeytin

Detaylı

OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI. Dyt. Ece Köprülü Cumurcu

OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI. Dyt. Ece Köprülü Cumurcu OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI Dyt. Ece Köprülü Cumurcu PLAN Beslenmenin tanımı Besin öğeleri Karbonhidrat, Protein, Yağ, Vitamin ve Mineraller Lif ve su Besin grupları Öneriler BESLENMENIN TANIMI Büyümek

Detaylı

KALP KRİZİ UZ.DR.MUHAMMET HULUSİ SATILMIŞOĞLU

KALP KRİZİ UZ.DR.MUHAMMET HULUSİ SATILMIŞOĞLU KALP KRİZİ UZ.DR.MUHAMMET HULUSİ SATILMIŞOĞLU Türkiye ulusal düzeyde ölüm nedenleri arasında ilk sırayı 205.457 ölümle kardiyovaskülerhastalıklar (tüm ölüm nedenlerinin %47,73 ü) almaktadır. Kardiyovasküler

Detaylı

PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA. Omlet Beyaz Peynir Tahin - Pekmez Siyah Zeytin Domates-Salatalık Meyveli Çay

PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA. Omlet Beyaz Peynir Tahin - Pekmez Siyah Zeytin Domates-Salatalık Meyveli Çay SENTEZ KOLEJİ ARALIK 2015 KAHVALTISI - YEMEĞİ - MENÜSÜ KAHVALTISI ve MENÜSÜ SADECE ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNE VERİLMEKTEDİR. PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA 01.12.2015 02.12.2015 03.12.2015 04.12.2015

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ* PROGRAMI Diyabet, erişkinlerde daha sık olmak üzere her yaşta görülebilen ve yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle çok önemli bir halk sağlığı

Detaylı

ESKİŞEHİR İLİ LOKANTALAR FİYAT TARİFESİ

ESKİŞEHİR İLİ LOKANTALAR FİYAT TARİFESİ ŞEHİR İLİ LOKANTALAR TARİFESİ 24.09.2013 ŞEHİR İLİ LOKANTALAR TARİFESİ ÇORBALAR % % % % İşkembe 200 4,25 TL 5,10 TL 20 4,00 TL 4,80 TL 20 3,75 TL 4,50 TL 20 3,50 TL 4,20 TL 20 Tuzlama-Paça 200 6,25 TL

Detaylı

Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Beslenme

Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Beslenme Hasta Bilgilendirme Formları Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Beslenme Mide bypass ameliyatı geçiren hastalar tipik olarak bariatrik ameliyattan sonra nasıl ve neler yiyecekleri konusunda çok sıkı talimatlar

Detaylı

Kalp Damar Hastal klar

Kalp Damar Hastal klar Kalp Damar Hastal klar Kalp damar hastal klar (kardiyovasküler hastal klar) dünyada en fazla ölüme sebep olan hastal klar n bafl nda gelmektedir. 2005 y l nda ölen her üç kifliden birinin hayat n kalp

Detaylı

TARİH: SABAH KAHVALTISI: Kcal ÖĞLE YEMEĞİ: Kcal

TARİH: SABAH KAHVALTISI: Kcal ÖĞLE YEMEĞİ: Kcal TARİH: SABAH KAHVALTISI: ÖĞLE YEMEĞİ: 10 EYLÜL PAZARTESİ Kahvaltı Tabağı 1,Peynirli Poğaça, Portakal Suyu 535 Patlıcan oturtma,pirinç pilavı, cacık, karpuz 733 11 EYLÜL SALI Kahvaltı Tabağı 2,Tereyağlı

Detaylı

DİYABETTE İLAÇ VE İNSÜLİN TEDAVİSİ

DİYABETTE İLAÇ VE İNSÜLİN TEDAVİSİ DİYABETTE İLAÇ VE İNSÜLİN TEDAVİSİ Uz. Dr. M. Masum CANAT Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI) NEDİR? İnsülin eksikliği ya da var olan

Detaylı

PERİTON DİYALİZLİ ÇOCUKLARDA BESLENME

PERİTON DİYALİZLİ ÇOCUKLARDA BESLENME PERİTON DİYALİZLİ ÇOCUKLARDA BESLENME FR-HYE-04-423-05 Bu broşürün amacı diyaliz hastalarında hasta ve hasta yakınlarına beslenme ile ilgili önemli noktaları hatırlatmak ve diyetimizde dikkat edilmesi

Detaylı

05/12/16-Pazartesi 06/12/16-Salı 07/12/16-Çarşamba 08/12/16-Perşembe 09/12/16-Cuma. Üçgen Peynir Beyaz Peynir Kaşar Peyniri Üçgen Peynir Beyaz Peynir

05/12/16-Pazartesi 06/12/16-Salı 07/12/16-Çarşamba 08/12/16-Perşembe 09/12/16-Cuma. Üçgen Peynir Beyaz Peynir Kaşar Peyniri Üçgen Peynir Beyaz Peynir 01/12/16-Perşembe Üçgen Peynir Zeytin Yeşil Haşlanmış Yumurta Domates Ihlamur Çayı Poğaça Peynirli 02/12/16-Cuma Beyaz Peynir Zeytin Siyah Bal Tereyağı Süt Peynirli Tepsi Böreği 05/12/16-Pazartesi 06/12/16-Salı

Detaylı

Diyabetlerde (şeker hastalarında) beslenme

Diyabetlerde (şeker hastalarında) beslenme Diyabetlerde (şeker hastalarında) beslenme «Yemek yerken dikkat etmeniz gerekenler.» türkisch turc turco www.diabetesgesellschaft.ch Spendenkonto: PC-80-9730-7 Schweizerische Diabetes-Gesellschaft Association

Detaylı

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ MENOPOZ DÖNEMİ BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ? Menopoz nedir?

Detaylı

Diyabet nedir? Ensülin nedir?

Diyabet nedir? Ensülin nedir? Was ist Diabetes? Was ist Insulin? (Türkisch) Diyabet nedir? Ensülin nedir? Diyabet melitusun temelleri Diyabet melitus Diyabet, kronik bir özümleme bozukluğudur. Diyabetli olmak demek, ya vücudunuzun

Detaylı

DOĞA OKULLARI OKUL MENÜSÜ KILAVUZU

DOĞA OKULLARI OKUL MENÜSÜ KILAVUZU DOĞA OKULLARI OKUL MENÜSÜ KILAVUZU EKİM 2015 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 2. BENİM TABAĞIM KONSEPTİ 3. BESİN GRUPLARI 4. MENÜ KILAVUZU a. ARA ÖĞÜNLER b. ANA ÖĞÜNLER c. SALATA BAR 5. MENÜNÜN YAĞ VE ŞEKER İÇERİĞİ

Detaylı

Prof.Dr. Muhittin Tayfur Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Prof.Dr. Muhittin Tayfur Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Prof.Dr. Muhittin Tayfur Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Diyet enerji yoğunluğu, Enerji alımı, Vücut ağırlığının uzun süreli kontrolü Yüksek diyet enerji

Detaylı

BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK

BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK Beslenme İle İlgili Temel Kavramlar Beslenme: İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması, Yaşam kalitesini artırması için

Detaylı

UZUNLU CUMHURİYET ORTAOKULU

UZUNLU CUMHURİYET ORTAOKULU UZUNLU CUMHURİYET ORTAOKULU SPOR KULUBÜ YAYINI VUCUDUMUZ VE DENGELİ BESLENME 2015 BOĞAZLIYAN / YOZGAT SUNU PLANI * Sağlıklı ve Dengeli beslenme * Temel besin öğeleri ve grupları * Öğün içerikleri: Kahvaltı

Detaylı

KONAKLAMA FİYATLARI BALO - 2 SALONU KİRA FİYATLARI

KONAKLAMA FİYATLARI BALO - 2 SALONU KİRA FİYATLARI S.T.İ. Yönetim Kurulunun 04.09.2012 tarihli kararı. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 2012 KONAKLAMA FİYATLARI ODA 1 KİŞİ ODA 2 KİŞİ SUİT ODA GEÇİCİ GÖREVLİ KAMU PERSONELİ (1 Kişi) DENETİM ELEMANI (1 kişi) 35,00

Detaylı

KALP DAMAR SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI RİSKLERİNDEN KORUNMA

KALP DAMAR SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI RİSKLERİNDEN KORUNMA KALP DAMAR SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI RİSKLERİNDEN KORUNMA BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ? KALP DAMAR HASTALIĞI NEDİR? DAMARLAR NEDEN DARALIR? KALP DAMAR HASTALIĞININ BULGULARI RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR? KALP

Detaylı

Kahvaltı. Öğle Yemeği. Salata Bar

Kahvaltı. Öğle Yemeği. Salata Bar 28 / 03 / 2016 29 / 03 / 2016 30 / 03 / 2016 31 /03 / 2016 01 / 04 / 2016 Peynirli Fırın Ekmek Siyah Zeytin Reçel Kuşburnu Mercimek Çorbası Etli Kuru Fasulye Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı Tel Kadayıf Mevsim

Detaylı

Tarih Gün Öğün. Yemek Sabah Kaşar peynir Piknik Reçel Fındık Ezmesi Siyah/Yeşil Zeytin Gözleme Domates/Salatalık 8.1.2015 Perşembe

Tarih Gün Öğün. Yemek Sabah Kaşar peynir Piknik Reçel Fındık Ezmesi Siyah/Yeşil Zeytin Gözleme Domates/Salatalık 8.1.2015 Perşembe Tarih Gün Öğün Yemek Sabah Kaşar peynir Piknik Reçel Fındık Ezmesi Siyah/Yeşil Zeytin Gözleme Domates/Salatalık 8.1.2015 Perşembe Öğle Mercimek Çorba Karışık Dolma Makarna Meyve Yoğurt Akşam Kulaklı Çorba

Detaylı

Index. Besin Grubu kalori Cetveli. 1... Süt ve Süt Ürünleri. 5... Meyveler. 4... Sebzeler. 6... Yağlar. 3...Tahıllar. 7...

Index. Besin Grubu kalori Cetveli. 1... Süt ve Süt Ürünleri. 5... Meyveler. 4... Sebzeler. 6... Yağlar. 3...Tahıllar. 7... Sayfa Besin Grubu kalori Cetveli 1... Süt ve Süt Ürünleri Index 1... Tatlılar 2... Et Gurubu 3...Tahıllar 3...Sebzeler 4... Sebzeler 5... Meyveler 6... Yağlar 7... Kahvaltılıklar 8... Erişteli Ayran Aşı

Detaylı