Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 15/15, 10

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 15/15, 10"

Transkript

1 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 15/15, 10 Nisan 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Süper Lig'in 26. haftasında Çaykur Rizespor ile oynanan maçtan dönen Fenerbahçe kafilesine, Karadeniz Sahil Yolu'nda, Trabzon'un Sürmene ilçe girişinde silahlı bir saldırı düzenlendi. Futbolcuları taşıyan otobüsün şoförü ağır yaralı olarak otobüsü sağa çekip durdurmayı başardı. Spor Toto Süper Lig'de ve Ziraat Türkiye Kupası'nda maçlar 1 hafta ertelendi. *** Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerini yayınlamaları sebebiyle mahkeme kararı ile erişimi engellenen Facebook ve Twitter ilgili içerikleri kaldırmalarının ardından aynı gün erişime açıldı. (Haberin devamı bültende) *** 7 Haziranda yapılacak olan 2015 Genel Seçimleri için partiler aday listelerini YSK'ya teslim etti. Seçime katılma yeterliliği bulunan 31 partiden 20 parti başvurdu ve Saadet Partisi ile BBP'nin birleşme kararından sonra bu sayı 19'a düşmüş oldu. Öte yandan AK Parti nin Diyarbakır da 6. sıradan aday gösterdiği eski milletvekili Abdurrahman Kurt ve Batman da ise 2 nci sıra adayı olarak gösterilen eski milletvekili Mehmet Emin Ekmen in adaylıktan çekildiği bildirildi. *** YSK, bu seçimde ilk kez farklı bir tavır sergileyerek, sandık kurulu başkanlarının kanunda yazan şekliyle belirlenmesini kararlaştırdı. Buna göre sandık kurulu başkanları, yapılacak kura ile belirlenecek. Bu çerçevede daha önceki seçimde en çok oy alan 5 siyasi parti, sandık kurulu başkanlığı için isimleri il seçim kurullarına bildirdi. Kura çekimi 13 Nisan da yapılacak. *** Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Eyüp Camisi'ndeki cenazesine alınmayan Cumhuriyet Gazetesi, akreditasyon talimatını vererek bazı medya organlarının haber yapmasını yasakladığı için Başbakan Ahmet Davutoğlu'na dava açıyor. (Haberin devamı bültende) *** Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nın Fethullahçı Terör Örgütü üyesi oldukları suçlamasıyla 7 kişi hakkında açtığı davanın iddianamesi kabul edildi. (Haberin devamı bültende) *** CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Roboski de öldürülmeye devam edilen katırlarla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık, Orman ve Su İşleri, Gümrük ve Ticaret, Milli Savunma ve İçişleri bakanlıklarına soru önergesi verdi. *** TİHV 2014 teki hak ihlallerini sıraladığı raporunda, işkenceye sıfır tolerans çağrısının sürekli yinelenmesine rağmen kolluğun işkence ve kötü muamele uygulamalarının sonlanmadığı, işkencenin sokağa taşmış halinin daha görünür ve zarar verici hale geldiği belirtildi. (Haberin devamı bültende)

2 *** Uluslararası Şeffaflık Derneği 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde milletvekili adaylarının mal varlığı ve seçim kampanyası bütçelerini, siyasi partilerin de seçim kampanya bütçelerini açıklaması için çağrıda bulundu. (Haberin devamı bültende) *** Aralarında Akın Birdal, Aydın Engin, Cafer Solgun, Tan Oral ve Ferhat Kentel in de bulunduğu 381 aydının birer cümle ile katkıda bulunduğu Askere Gitmeyin Çünkü adlı kitap hakkında halkı askerlikten soğutmak suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. (Haberin devamı bültende) *** Siyasetçi, sanatçı ve gazetecilerden oluşan 27 kişi hakkında, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesine ilişkin söylemleri ve paylaşımları nedeniyle soruşturma açılması talebiyle suç duyurusunda bulunuldu. (Haberin devamı bültende) *** İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo nun Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya ya dava açtı. (Haberin devamı bültende).. Twitter ve facebook erişime kapatıldı ve tekrar açıldı Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerini yayınlamaları sebebiyle mahkeme kararı ile erişimi engellenen Facebook ve Twitter ilgili içerikleri kaldırmalarının ardından erişime açıldı. İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, Google ve aynı yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube'un da söz konusu yayınları içerikten çıkarması, aksi halde sitelere erişimin engellenmesi istemiyle mahkemeye başvurarak bu yönde bir karar çıkarttı. Youtube kararı kısa sürede uygularken, Google söz konusu karar sonrası ilgili içerikleri kaldıracağını, ancak işlemin tamamlanmasının 7-8 saati bulabileceğini bildirdi. İstanbul Sulh Ceza Hakimliği nin 3 Nisan tarihli kararında sadece YouıTube ve Twitter a değil 166 haber ve video linkine erişim yasağı getirildi. Anılan linkler arasında, Youtube, Facebook ve Twitter uzantılı bir dizi linkin yanı sıra, çok sayıda haber sitesinin linkleri de bulunuyor.

3 Milletvekilleri mal varlıklarını açıklasın Uluslararası Şeffaflık Derneği 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde milletvekili adaylarının mal varlığı ve seçim kampanyası bütçelerini, siyasi partilerin de seçim kampanya bütçelerini açıklaması için çağrıda bulundu. Dernek, milletvekili adaylarını ve siyasi partileri haksız zenginleşmelerle birlikte yolsuzlukları önlemek için açık olmaya çağırıyor. Açıklamada, milletvekillerinin seçim kampanyası bütçe ve kaynaklarını açıklamasını sağlayan herhangi bir kanun olmadığı oysa dünyada 108 ülkede seçim kampanyalarının denetimi ve kamuoyuna açıklanması için kanunlar olduğu hatırlatıldı. TİHV İnsan Hakları raporu yayınlandı TİHV 2014 teki hak ihlallerini sıraladığı raporunda, işkenceye sıfır tolerans çağrısının sürekli yinelenmesine rağmen kolluğun işkence ve kötü muamele uygulamalarının sonlanmadığı, işkencenin sokağa taşmış halinin daha görünür ve zarar verici hale geldiği belirtildi.

4 Raporda yaşam hakkı, davalar, toplu mezar kazıları, Güneydoğu da operasyonlar, kara mayınları, siyasi cinayetler, ırkçı- ayrımcı saldırılar, iş güvenliği, şüpheli asker ölümleri, diğer gelişmeler- davalar başlıkları yer alıyor. Raporun tamamı için: content/uploads/2015/04/tihv_dokumantasyon_merkezi_2014_yillik_insan_haklari_r aporu.pdf Savcı Kiraz hakkındaki söylemlere suç duyurusu Siyasetçi, sanatçı ve gazetecilerden oluşan 27 kişi hakkında, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesine ilişkin söylemleri ve paylaşımları nedeniyle soruşturma açılması talebiyle suç duyurusunda bulunuldu. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen avukat Rahmi Kurt, hazırladığı dilekçeyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. Dilekçede, şüphelilerin, "halkı ırk, din, dil ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etme", "halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı eyleme teşvik etme", "suçu ve suçluyu övme", "terör örgütü propagandası yapma", "ölen kişinin hatırasına hakaret" ve "anayasal düzeni yıkmaya çalışma" suçlarından yargılanması talep edildi.

5 Karan ve Çetinkaya ya hapis istemi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo nun Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya ya dava açtı. İddianamede karikatürün yayımlanmasında herhangi bir kamu yararının bulunmadığı gibi düşünce özgürlüğü kapsamında da değerlendirilmesinin mümkün olmayacağı kaydedildi. İki gazetecinin halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama suçundan 4,5 yıla kadar hapisleri istendi. 'Fethullahçı Terör Örgütü' iddianamesi kabul edildi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nın Fethullahçı Terör Örgütü üyesi oldukları suçlamasıyla 7 kişi hakkında açtığı davanın iddianamesi kabul edildi. Kamuoyunda "devleti itibarsızlaştırıp iş yapamaz hale getirmek" algısı oluşturmak amacıyla, Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şubesine ait bir otomobil, çeşitli malzemeler, bilgi ve belgeleri suç örgütlerine aktardığı savunulan 4'ü polis 7 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede, "Türkiye Cumhuriyeti devletine paralel bir 'Cemaat Devleti' oluşturulduğu ve devlet egemenliğini fiilen bu örgütün ele geçirmek için gizli faaliyet yürüttüğü iddiaları

6 üzerine başlatılan soruşturmada; böyle bir terör örgütünün varlığına ve amacına ilişkin somut deliller elde edilmiştir denildi. Cumhuriyet ten Başbakan Davutoğlu na dava Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Eyüp Camisi'ndeki cenazesine alınmayan Cumhuriyet Gazetesi, akreditasyon talimatını vererek bazı medya organlarının haber yapmasını yasakladığı için Başbakan Ahmet Davutoğlu'na dava açıyor. Cumhuriyet, Başbakan a açık mektup adıyla duyurduğu yazıda şöyle dedi: Basının temel görevi ve varlık nedeni, halkı olan bitenden haberdar etmek, yönetimi ve kamu görevlilerini halk adına denetlemektir. Bu nedenle, anayasadan ve yasadan kaynaklanan haber verme hakkımızı kanunsuz olarak çiğneyen zat- ı alinize, yargı önünde hesap sormak için dava açıyoruz. Askere Gitmeyin Çünkü demek suç Aralarında Akın Birdal, Aydın Engin, Cafer Solgun, Tan Oral ve Ferhat Kentel in de bulunduğu 381 aydının birer cümle ile katkıda bulunduğu Askere Gitmeyin Çünkü adlı kitap hakkında halkı askerlikten soğutmak suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Askere Gitmeyin Çünkü cümlesini kendi iradeleriyle tamamlayarak oluşturdukları kitapta 381 kişi sözleri ile savaşa karşı barış çağrısı yapmıştı.

7 Türk Ceza Kanunu ndaki (TCK) halkı askerlikten soğutma suçu başlıklı 318. maddenin kaldırılması için geçtiğimiz ay, Çağlayan Adliyesi karşısında toplanan yaklaşık 30 kişi askere gitmeyin çünkü; diye başlayan cümleleriyle sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirmişti. Kitaba katlıda bulunan aydınlar, dava açılması halinde, iddianamede suç sayılan yazıları bir daha imzalayarak Adliye Sarayı önünde dağıtmaya ve savcıyı da gelip suçüstü yapmaya çağırmaya hazırlanıyor Gazeteci Geerdink in beraati istendi Gazeteci Frederike Geerdink hakkında, sosyal medyada üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü. Savcı Geerdink in beraatini istedi, duruşma 13 Nisan a ertelendi. Mahkemeye mütalaasını sunan savcı, örgüt propagandası suçunun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek, iddianamede 6 yıl hapis istenen Geerdink için, bu kez beraat talep etti. Murat Yıldız için adalet istediler Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği, ülke genelinde yürüttükleri Cezasızlığa son, adalet istiyoruz çağrısını bu kez gözaltında kaybedilen Murat Yıldız ın dosyasının kaybedildiği Gebze Adliyesi önünde dile getirdi. Murat Yıldız ın annesi Hanife Yıldız ın da katıldığı eylemde davanın tekrar görülmesi talebi dile getirildi ve yargı mensuplarına adalet çağrısı yapıldı. Yapılan açıklamada

8 Burayız çünkü; Türkiye de savcılar var, hâkimler var, mahkemeler var, adliyeler var ama hukuk yok, adalet yok denildi. DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA Müzeye girenler ana koridorda sıralanmış kaidelerin ne işe yarayacağını merak edip duruyordu. Bu sır 1 Nisan'da çözüldü: Üstlerine konacak büstleri bekliyorlarmış meğer. Müzenin kapısını tıklayıp içeri girenler ilginç bir anonsla karşılaşıyor. Merak ediyorsanız, girip bakın: DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI Diyarbakır ve Muş un bazı köylerinde 8 Ekim- 25 Ekim 1993 tarihlerinde Bolu Tugayı tarafından düzenlenen operasyonlarda gözaltına alındıktan sonra kaybolan 11 köylü ile ilgili açılan davaya 6 Nisan 2015 te Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi nde devam edildi. Davanın tek sanığı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk ün tutuklanması talebini reddeden mahkeme heyeti duruşmayı 8 Temmuz 2015 e erteledi. İstanbul da 30 Eylül 2013 te uyuşturucu satıcılarınca düzenlenen silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik in ölümüyle ilgili davaya 6 Nisan 2015 te devam edildi. Duruşma 13 Nisan 2015 e ertelendi. Manisa nın Soma İlçesi nde 301 madencinin hayatını kaybettiği maden kazasını protesto etmek için Aydın ın Didim İlçesi nde 14 Nisan 2014 te düzenlenen eylemde Recep Tayyip Erdoğan la ilgili attıkları sloganlar nedeniyle 24 kişi hakkında açılan davaya 6 Nisan 2015 te devam edildi. Didim 3. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi duruşmayı 11 Mayıs 2015 e erteledi. Antalya da 3 Haziran 2013 tarihinde düzenlenen bir protesto gösterisinde Erdem Kara isimli yurttaşı darp eden 6 polis hakkında kasten yaralama suçundan açılan dava 7 Nisan 2015 te sonuçlandı. Antalya 28. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi sanık polisleri 3 bin 240 ar TL adlî para cezasına mahkum etti ve cezayı erteledi. Şafak Kurt un hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davaya Akhisar 2. Asliye Ceza Mahkemesi nde 7 Nisan 2015 te başlandı. Kurt un ifadesini alan hâkim, sanık hakkındaki adlî kontrol şartını kaldırarak duruşmayı 2 Temmuz 2015 e erteledi.

9 Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için Mersin de 1 Haziran 2013 te düzenlenen protesto gösterilerine katıldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 52 kişinin yargılanmasına 7 Nisan 2015 te devam edildi. Mersin 8. Asliye Ceza Mahkemesi nde görülen davada sanıkların savunmalarını alan hâkim, duruşmayı 8 Nisan 2015 e erteledi. Maraş Katliamı nın yıldönümü nedeniyle Erzincan da 26 Aralık 2014 te yapmak istedikleri basın açıklaması nedeniyle haklarında yasadışı örgüt üyesi oldukları ve propagandası yaptıkları suçlamalarıyla dava açılan üniversitesi öğrencisi 13 ü tutuklu 16 kişinin yargılanmasına 7 Nisan 2015 te başlandı. Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi ndeki duruşmada sanıkların ifadelerini alan mahkeme heyeti tutuklu 3 öğrencinin tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı 11 Haziran 2015 e erteledi. GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI Gezi Parkı eylemleri sırasında yasadışı gösteri yaptıkları ve örgüt kurdukları gerekçesiyle yargılanan Taksim Dayanışması üyelerinin davasının dördüncü duruşması İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi nde 14 Nisan 2015 tarihinde görülecek. Milliyet gazetesi Kemal Göktaş hakkında bir kadının İzmir Karabağlar Polis Merkezi nde şiddet görmesiyle ilgili savcılığın düzenlediği iddianameyi skandal olarak yansıtması üzerine kamu görevlisine hakaret ve yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs suçlamalarıyla dava açılmıştı. Göktaş ın yargılanmasına 14 Nisan 2015 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde devam edilecek. Son duruşmada İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Anayasa Mahkemesi ne (AYM) gönderilmesine karar verilen 205 sanıklı davada yargılama Anayasa Mahkemesinde 15 Nisan 2015 tarihinde devam edecek. Hakkari de 1995 yılında askerler tarafından öldürülen Nezir Tekçi davasında bir sonraki duruşma 15 Nisan 2015 tarihinde Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacak. İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri ( tr.org/sites.aspx?siteid=21&mod=cat&id=705 ) takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17 Nisan 2015) Geçen hafta neler oldu? *** HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ağrı Diyadin de yaşanan çatışmanın ardından MHP ve CHP ye

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8 Mayıs 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Taksim in Valilik tarafından yasaklanması nedeniyle bu yıl da 1 Mayıs İşçi Bayramına polis şiddeti

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 6/15, 6

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 6/15, 6 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 6/15, 6 Şubat 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararıyla, Gülen Cemaati ne yakınlığıyla bilinen ve

Detaylı

YAYINLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORU (Haziran 2014 Haziran 2015)

YAYINLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORU (Haziran 2014 Haziran 2015) YAYINLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORU (Haziran 2014 Haziran 2015) GİRİŞ Eleştiri kavramının anlamını yitirdiğini, iktidar sahiplerinin görüş ve tutumlarını onaylamayan ve övmeyen her türlü muhalif görüşün hakaret

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 18/15, 01

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 18/15, 01 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 18/15, 01 Mayıs 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Türkiye ve dünyada 1 Mayıs işçi bayramı kutlanıyor! Türkiye'nin pek çok şehrinde, miting ve gösteriler

Detaylı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19. Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu?

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19. Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19 Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Yüksek Seçim Kurulu 7 Haziran seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. 46 milyon 163 bin 243 oy

Detaylı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9. Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu?

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9. Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu? Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9 Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Fransız Mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki merkezi, 7 Ocak Çarşamba günü silahlı saldırıya uğradı.

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 22/15, 29

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 22/15, 29 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 22/15, 29 Mayıs 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Cumhuriyet Gazetesi, MİT e ait olduğu ve Suriye ye gittiği iddia edilen tırlardaki silahların görüntülerini

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 5/15, 30

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 5/15, 30 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 5/15, 30 Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Yaklaşık 5 aydır IŞİD kuşatması altında çatışmaların sürdüğü Suriye nin Kobani bölgesinde YPG güçlerinin

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Nisan 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Nisan 2015 İçindekiler Giriş...

Detaylı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 38/15, 18 Eylül 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Şırnak ın Cizre ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 9 gün sonra sona erdi, 21 sivil hayatını

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 24/15, 12

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 24/15, 12 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 24/15, 12 Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? *** 46 milyon seçmen 7 haziran tarihinde genel seçimler için sandık başına gitti. AKP sandıktan birinci

Detaylı

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ 2015 Bandrol Uygulaması na ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde bandrol taşıması zorunlu değildir Türkiye Yayıncılar

Detaylı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı. 37/15, 11 Eylül 2015) Geçen hafta neler oldu?

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı. 37/15, 11 Eylül 2015) Geçen hafta neler oldu? Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 37/15, 11 Eylül 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Hakkari nin Dağlıca bölgesinde yola döşenen mayının patlatılması ve sonrasında çıkan çatışmada 16

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Haziran 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Haziran 2015 İçindekiler

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Temmuz 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Temmuz 2015 İçindekiler Giriş...

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın -1- Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014 TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014 Evren Özer Ankara, Nisan 2015 Türkiyeİnsan Hakları Vakfı Yayınları (101) Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türk Medeni Yasasına göre kurulmuş,

Detaylı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı. - İnsan hakları devletin veya hükümetlerin insafına terk edilemeyecek kadar hayatî önem taşır.

Detaylı

İNSAN HAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI OCAK AYI İNSAN HAKLARI İHLAL RAPORU. 01 31 Ocak 2013

İNSAN HAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI OCAK AYI İNSAN HAKLARI İHLAL RAPORU. 01 31 Ocak 2013 İNSAN HAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI OCAK AYI İNSAN HAKLARI İHLAL RAPORU 01 31 Ocak 2013 M. SEZGİN TANRIKULU CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İSTANBUL MİLLETVEKİLİ GİRİŞ: 2012 yılı boyunca Türkiye deki insan

Detaylı

2012 YILI TÜRKİYE İNSAN HAKLARI İHLALLERİ RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

2012 YILI TÜRKİYE İNSAN HAKLARI İHLALLERİ RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ 29 Aralık 2012 de Şanlıurfa nın Ceylanpınar İlçesi nde Suriye deki şiddet ortamından Türkiye ye sığınanların kaldığı çadır kentte 24 Aralık 2012 de bir çadırda çıkan yangında yaralanan 5 çocuktan Mahmut

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015)

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015) Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Kobani nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere Urfa nın Suruç ilçesinde toplanan gençlerin

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008 TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008 S. Erdem Türközü Evren Özer Nadia Di Maggio Düzelti: Nart Bozkurt Ankara, Nisan 2009 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları (59) ISBN:

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

TÜRKİYE 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU. Yıl boyunca yaşanan en belirgin insan hakları ihlalleri:

TÜRKİYE 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU. Yıl boyunca yaşanan en belirgin insan hakları ihlalleri: 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU ÖZET Türkiye, Cumhurbaşkanı nın sınırlı yetkilere sahip olduğu, çok partili parlamenter sistemle yönetilen, anayasal bir cumhuriyettir. Yasama yetkisi, tek meclisli Büyük Millet

Detaylı

TÜRKİYE İNSAN HAKLARINA SAYGI. Bölüm 1 Aşağıdakilere Maruz Kalmayacak Biçimde Bireyin Kişiliğine Saygı:

TÜRKİYE İNSAN HAKLARINA SAYGI. Bölüm 1 Aşağıdakilere Maruz Kalmayacak Biçimde Bireyin Kişiliğine Saygı: TÜRKİYE Yaklaşık 74 milyon nüfusu olan Türkiye, çok partili parlamenter sistem ve sınırlı yetkilere sahip cumhurbaşkanı idaresindeki bir anayasal cumhuriyettir. 2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU

TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU YÖNETİCİ ÖZETİ TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU Türkiye çok partili parlamenter sistemi ve yetkileri sınırlı cumhurbaşkanı olan anayasal bir cumhuriyettir. Yasama yetkisini tek meclisli parlamento (Büyük

Detaylı

TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU

TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU YÖNETİCİ ÖZETİ TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU Türkiye çok partili parlamenter sistemi ve yetkileri sınırlı cumhurbaşkanı olan anayasal bir cumhuriyettir. Yasama yetkisini tek meclisli parlamento (Büyük

Detaylı