ÇANKIRI GAZİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ AB PROJESİ İSPANYA ÇALIŞMA RAPORU gün (2 gün yol)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÇANKIRI GAZİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ AB PROJESİ İSPANYA ÇALIŞMA RAPORU. 30.11.2014-14.12.2014-14 gün (2 gün yol)"

Transkript

1 ÇANKIRI GAZİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ AB PROJESİ İSPANYA ÇALIŞMA RAPORU Projenin Adı Proje No Proje Türü Projenin Uygulandığı Ülke ve Şehir Projenin yurt dışı uygulama tarihleri Yurt dışı süresi PROJENİN AMACI: Evde Sağlık Hizmetlerinin AB Standartlarında Geliştirilmesi TR01-KA Erasmus+ Grundtvig -Yetişkin eğitimi personel hareketliliği İspanya -Sevilla gün (2 gün yol) Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına, AB Erasmus+ KA1 Yetişkin Eğitimi Personeline Yönelik Hareketlilik Projeleri faaliyet alanında, Türkiye genelinde toplam 605 proje hazırlanarak sunulmuştur. Bu projelerden, 8 i kabul edilmiştir. Okulumuz ve Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığında hazırlanan projede, 2014 yılında Türkiye genelinde kabul edilen 8 proje arasına girmiştir Bölgemizde, Evde sağlık hizmetleri sunumunun geliştirilerek Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesi, yeniliklerin teşvik edilmesi, hasta insanlara nitelikli bakımın sağlanması ve yaygınlaştırılması, sağlık sektörü içerisinde çalışanların bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarının artırılması için İspanya da uygulanan evde sağlık hizmeti çalışmalarının yerinde incelenmesi, farklılıkların ve yeniliklerin, okulumuzda ve bölgemizde uygulanması amacıyla projemiz hazırlanmıştır. PROJE ÇALIŞMALARI: TR01-KA numaralı projenin İspanya çalışmaları tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. İspanya programında, projemizin amaçlarına uygun olarak, İspanya da uygulanan evde sağlık hizmetleri hakkında eğitim aldık. Çeşitli seminer ve toplantılara katıldık. Ayrıca, Juan Carlos Unidad Estancia Diurna Santa Catalina Huzur Evi, OSCUS Meslek Lisesi, Centro ASISPE Huzur evi, Hospital de la Sta. Caridad Hastanesi, Instituto de Educacion Secundaria Los Viveros Meslek Lisesi, IES Sta. Aurelia Sağlık Meslek Lisesi ziyaret ederek, kurum yetkilileriyle görüştük. Faaliyetleri hakkında bilgiler aldık. Kurum yetkililerine Çankırı yı tanıtıcı hediyeler verdik. Sevilla Gezisi ve Program Hakkında Bilgilendirme Yapıldı: NURELER Education & Training Organization yetkilisi Erdem ERDAL Bey nezaretinde Sevilla Şehir gezisi yaptık. Sevilla`nın tarihi ve turistik yerlerini gezdik. Projemizin uygulanması ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. İspanyadaki Sağlık ve Sosyal hizmetler hakkında seminer düzenlendi.

2 JUAN CARLOS UNİTAD ESTANCİA DİURNA SANTA CATALİNA ZİYARETİ Projemizin ilk basamağından Juan Carlos Unitad Estancia Diurna Santa Catalina Huzur evi ziyaret edildi. Burada kurum müdürü kurumu fiziki olarak bizlere gezdirdikten sonra genel işleyiş hakkında bilgiler verdi. Merak ettiğimiz konularda bizleri aydınlattı. İspanyada yaşlıların bakımı konusunda 2 farklı uygulama olduğu, bunlardan birincisinin tam gün ve sürekli kalınan tipte yaşlı bakım evi diğerinin ise sadece gündüzleri yaşlı kabul eden yaşlı bakımevi olduğu söylendi. Gezdiğimiz kurum sadece gündüz yaşlı bakımı yapılan özel bir merkezdi. Bu tür merkezlere yine 2 türlü kabul yapıldığı; birinci tip devlet destekli (%60 devlet desteği-%40 kişinin maaşından kesiliyor) ikinci tip ise kişilerin masraflarını tamamen kendilerinin karşıladığı (yaklaşık aylık 500 Euro). Gezdiğimiz kurum 20 kişi kapasiteli bir merkezdi ve kalanlardan 9 tanesi devlet destekli 10 tanesi kişisel olmak üzere 19 kişinin kaldığı söylendi. Merkezde her 4 yaşlıya 1 bakıcı ve her 10 kişiye bir terapist çalıştırıldığı söylendi. Terapistlerin günde 2 saat çalıştığı, kalan zamanlarında başka kurumlarda çalıştığı, hasta bakıcıların ise günde 6 saat çalıştığı ifade edildi. Bu merkezin sağlık bakanlığına bağlı sağlık ve sosyal yaşam birimi tarafından yılda veya iki yılda bir habersiz denetimden geçtiği, bir belge istenipte o an bulunamazsa 1 hafta içinde müfettişlere ibrazı gerektiği söylendi. Belediye ayrıca bu tip yaşlıların ev temizliği, badana boya vb. iş ve işlemlerini yerine getiriyor. Evlerinden özel servislerle alınan yaşlılar merkezde günlük olarak el becerisini geliştirici aktivite, psikolojik terapi ve fiziki terapi yapılıyor. Kahvaltı ve öğle yemekleri merkezde veriliyor. WC ihtiyaçları hasta bakıcılar tarafından takip ediliyor. Gün sonunda yaşlılar evlerine teslim ediliyor. Merkezde beceri eğitimi için stajyer öğrencilerinde çalıştığı söylendi.

3 Böyle bir merkezin açılması için belediyeden ruhsat almak gerektiği (Bu kurumun ruhsatının 4 yılda çıktığını (bu dört yıllık süreçte binanın kirasını ödemek zorunda kaldığı ayrıca evini ipotek yaptırmak zorunda kaldığı) belirtti.), ayrıca kurum açılışı için 1 fizyoterapist, 1 aile teknik elemanı, 1 adet psikolog, 1 adet iş teknik öğretmeni olması gerektiği belirtildi. Anduluzya hükümetinin evde bakım uygulamasından vazgeçip, bu tip merkezlerdeki uygulamaları teşvik etmekte olduğunu söyledi.

4 Formacion Profesıonal Centro Offıcıal Y Concertado Cıclos Formativos De Grado Medio Y Superıor Inıcıacıon Profesıonal (OSCUS) Meslek Lisesi ziyareti : Okul başöğretmeni bize bilişim sınıfında 40 yıllık geçmişi olan ve Sevillada 2 adet bulunan 1600 öğrencili yarı özel okul hakkında genel bilgiler verdi. *Okulda muhasebe, tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik, eczacılık, pazarlama, diş, halkla ilişkiler ve hemşirelik bölümleri bulunmaktadır. *Okulun mülkiyeti kiliseye ait, personel ve donanım ihtiyacını milli eğitimleri tarafından karşılanıyor. *Öğrenciler not ortalamalarına göre milli eğitim tarafından okula kayıt için yönlendiriliyor. Bu yıl 990 öğrenci kaydı aldıklarını 300 öğrencinin başvuru yapmasına rağmen okula kayıt edilemediğini, okulda eğitim 07:30 ile 22:30 arasında devam ediyor. Okul bünyesinde ortaokul, lise ve yüksek meslek okulu bir arada eğitim görülüyor. Sınıflarda yaş sınırı yok. Üniversiteye gitmek isteyenler düz liseye, meslek edinmek isteyenler sınav ile yüksek meslek okuluna gidiyor. *2 yıllık meslek lisesi hemşirelik bölümünü bitirenler hemşire yardımcısı olmaya hak kazanıyor. *Lisenin ilk yılı teorik, ikinci sınıfın son üç ayı staj yapıyorlar. İşletmelerde öğrencilere ücret ödenmiyor. Bu eğitimin bir parçası olarak görüldüğü için. Yaz stajı uygulaması yok. Her modül bir öğretmen tarafından anlatılıyor. Meslek Liselerinde sadece mesleki dersler yer alıyor. Kültür dersleri verilmiyor.

5 *3 sömestr eğitim veriliyor. (Aralıkta 2 hafta, Martta 1 hafta ve Mayıs ayında Sevillaya ait bahar bayramı için 3-4 gün tatilleri var. Haziran sonunda okullar tatil oluyor. * Derslerde teorik yazılı, uygulama ve dersteki durumu göz önüne alınarak not veriliyor. Teorik sınavın %30`u atölyenin %70`i not olarak hesaplanıyor. *Yıl sonu beceri sınavlarında dönem notunun %30`u beceri sınavının %70`i alınıyor. *Lise diplomalarının AB bünyesinde akreditasyon çalışmaları devam ediyor. *Yüksek meslek okuluna yerleşimlerde lise notlarının %65`i ile yapılan sınavın % 35`i alınarak yerleşimler yapılıyor. * Laboratuar eğitimi esnasında 2 öğretmen bulunabiliyor. Öğrenciler özel kıyafetleri ile laboratuar çalışmalarına katılıyorlar. * Okul Aile Birliği veli, öğrenci, idare ve öğretmenlerin katılımı ile oluşuyor. * Hiçbir sebeple öğrencilerden para toplanmıyor. Okula dışarıdan yardım alınmıyor. Okullar kendi bünyelerinde yaptıkları faaliyetlerle okula katkı sağlayabiliyorlar. Okula gelen organizasyon kapsamındaki ziyaretçilerden ücret alınıyor.

6 Programe De Estancia Diurna Unidad De Estancias Diurnas Triana Centro ASISPE vakfına bağlı gündüz yaşlı bakım evi ziyareti : Bu merkez 1999 `da açılmıştır. Kapasitesi 40 olup 20 kişi barınmaktadır. Pazartesi Cuma günlari arasında 09:00-18:00 arası hizmet verilmektedir 3 Hemşire yardımcısı, 1 Hemşire, 1 Psikolog, 1 fizyoterapist, 1 doktor, 2 şöför ve 1 müdür çalışmaktadır. Bu merkez Andulazya eyaletinin onayladığı programa göre faaliyetlerini yürütmektedir. Hükümet müfettişleri tarafında düzenli olarak denetlenmektedirler. Bu kurum Madrid merkezli 19 kuruluştan oluşan ASİSPA isimli vakfın bünyesinde çalışmaktadır. Günlük bakımevlerinde ödenekler kişi başı gelip 900 Euro olduğu belirtilmiştir. Kuruma gelen yaşlılardan ekonomik durumuna göre katkı alınmakta, geri kalan kısım ise devlet tarafından karşılanmaktadır. Pazartesi ve Salı günleri fizyoterapist hastalarla ilgilenmektedir. Grup halinde bedensel çalışmalar yapılmaktadır. Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği merkezde yenilmektedir. Öğleden sonra el ve kişisel gelişim çalışmaları yapılmaktadır. 10 hastaya 1 bakıcı düşmektedir. Merkezde fizyoterapist bütün hastalara vakit ayırmak zorundadır. Hastalar ile ilgili bir ajandada düzenli rapor tutulmakta ve günlük olarak yapılan iş ve işlemler, tedaviler ve gelişimleri not edilmekte ayrıca hastanın reddettiği çalışmalarda kayıt edilmektedir. Bu ajanda akşamları yaşlı yakınlarına verilmektedir. Aynı şekilde hasta yakınları da bu ajandayı akşamları okuyup hasta ile ilgili bilgi sahibi olmaktadır. Ayrıca kliniğe iletilmesi gereken bilgileri buraya kayıt etmektedirler. (Telefon ile bildiriler kabul edilmiyor). Hasta ile ilgili bir sıkıntı olduğunda merkez hemen yakınını bilgilendiriyor ve onların talimatlarına göre işlem yapıyorlar. Doktorların hasta ile ilgili yapılmasını istediği tedaviler merkez doktor ve hemşireleri tarafından talimatlara göre yerine getiriliyor. Hasta ile ilgili hazırlana program doğrultusundaki hedeflere ulaşım kontrol ediliyor. Eğer ilerleme istenilen düzeyde ise aynı program devam ediyor, değilse program sorgulanarak yenileniyor. Merkezde hastanın başına 3 kere aynı kaza gelirse merkez müdürü bu işten ciddi soruşturma geçiriyor. Yaşlılar belirli aralıklar ile gezilere götürülüyor. Hiçbir şekilde dini eğitim verilmiyor. Dinsel terapi yapılmıyor. Yaşlılar parasını ödemek kaydı ile istedikleri yerden gelebiliyorlar.

7 Instituto de Educacion Secundaria Los Viveros Meslek Lisesi Ziyareti : Instituto de Educacion Secundaria Los Viveros Meslek Lisesine gidildi. Kurum müdür yardımcısı ve bir öğretmenleri bizlere İspanyanın genel eğitim yapısı ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra kurumun bünyesinde 3 bölümden oluşan meslek lisesi ve 9 bölümden oluşan Yüksek Meslek Okulu olduğunu, ikili eğitim verdiklerini, uzaktan eğitimde verildiğini, bölümüne göre 1400 veya 2000 saate kadar ders verildiğini söyledi. Derslerin sabah 07:30`da başlayıp gece 22:30 gibi bittiğini, Öğrencilerin %65`inin devlet, %30`unun kilise destekli açılan yarı özel okullara kalan kısmın ise (% 5 ) tam özel okullarda okuduğunu, ekonomik durumu yüksek olanlarında devlet okullarını tercih ettiği söylendi. Öğrencilere ortaokulun son sınıfı boyunca meslek liselerindeki bölümler, bu bölümlere yazıldıklarında alacakları dersler, bu bölümden gidebilecekleri üst öğrenim imkanları ve iş bulabilme durumları anlatılıyor. Bu anlatımlara göre öğrenci mezun olduğunda düz liseye mi, meslek lisesine mi, gideceğini ve ayrıca gideceği bölümü kendisi belirliyor. Lisede yaş sınırı yok. Bölüm değiştirmek isteyen liseye sıfırdan başlayabiliyor. MEM`in meslek liselerine kayıt ile ilgili destek verdiğini (en yüksek not ortalamasına sahip öğrencilere burs + 6 aylık periyotlarla yurt dışı eğitim imkanı tanıma, kamu spotları yayınlama vb.) buna rağmen düz liselere kayıt oranının %55-60 oranında olduğunu, ama meslek lisesi mezunlarının daha çabuk iş bulduğunu ifade ettiler. İşsizliğin % 19 oranında olduğunu söylediler. Okula kayıt işlemlerinde not ortalamasına göre MEM`in yönlendirdiği öğrencilerin kontenjan dahilinde alındığını, sağlık alanında Protez, Diyetisyenlik, ağız ve diş sağlığı, diş protez bölümlerinin bulunduğunu belirttiler.

8 Öğrencilerin modüler eğitim aldıklarını, eğitimlerinin son 3 ayının stajda geçtiğini, staj yerlerinin öğrenci veya okul tarafından belirlendiğini, staj yeri öğrenci veya kurum tarafından bulunamazsa özel sektör yerine devletin değişik kurumlarında staj yaptırılabildiğini, stajlarda önceliğin özel sektör sonra devlet olduğu fakat sağlık alanında bu işlevin tam ters işlediğini belirttiler. Stajlarda koordinatör öğretmene ek ücret ödenmediği fakat gittiği yer 20 km den uzak ise yol parası verildiği söylendi. Öğrenci başarısını artırmak için herhangi bir iş ve işlem yapmadıklarını sadece rağbetin çok olduğu bölümlerde öğrencilerin kendi kendilerine içsel rağbet yaptıkları ifade edildi. Aile ile iletişimin zor olduğu, ailelerin randevu alarak okulda görüşmelere geldiklerini söyledi. Daha sonra diş protez, odyometri ve ağız diş sağlığı bölümleri laboratuarları gezildi.

9 Instituto de Educacion Secundaria Santa Aurelia Meslek Lisesi Ziyareti : Instituto de Educacion Secundaria Santa Aurelia Meslek Lisesi ziyaretimizde kurum tanıtımı müdür yardımcısı tarafından yapıldı. Sınıf mevcutları 30`ar kişi. Dersler 1`er saat, teneffüsleri 30`ar dakika. Bu kurumda hemşire yardımcılığı, ağız ve diş sağlığı bölümleri gezildi. Gezi yaptığımız gün hemşirelik bölümü öğrencilerine sınav yapılıyordu. Uygulama sınavlarında öğrenci grupları ikiye bölünüyor ve öğrencilere hazırlanan düzenekler ile ilgili sorular soruluyor. Uygulamalı olarak öğrenciden bazı istenen işlemleri yerine getirmesi isteniyor. Teorik ders verilen sınıfın hemen arka bölümünde öğrencilerin uygulama yapacakları bölüm paravanlarla bölünmüş şekilde sınıftan ayrılmıştı. Hemşirelik bölümünden mezun olan öğrenciler hemşire yardımcısı olarak işe başlamakta (genellikle devlette çalışmak istiyorlar) ve yaklaşık 900 Euro gibi bir ücret almaktadırlar.

10 Ağız ve diş sağlığı öğrencilerinin stajlarında hiçbir şekilde hastaya müdahale etmediği sadece diş hekimine yardımcı olduğu (malzeme hazırlama, malzeme temini, temizlik vb.), hastaya müdahale etmek için meslek yüksekokulundan mezun olmak gerektiği belirtildi. Bölüm gezilerimizden sonra öğretmenler odasında öğretmenlerle sohbet edildi. Sağlık sektörü ile ilgili iş ve işlemler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Kantinde neskafe ikramlarının ardından kurumdan ayrıldık.

MESLEKİ EĞİTİM GİRİŞİMLERİ PROGRAMI ALT PROJESİ

MESLEKİ EĞİTİM GİRİŞİMLERİ PROGRAMI ALT PROJESİ TC. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI PROJELER KOORDİNASYON MERKEZİ BAŞKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM PROJESİ 2008-2009 MESLEKİ EĞİTİM GİRİŞİMLERİ PROGRAMI ALT PROJESİ Antalya Endüstri Meslek Lisesi Öğretmenlerinin Yabancı

Detaylı

T. C. ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanlığı

T. C. ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanlığı T. C. ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanlığı 01-08 EKİM 2006 TARİHLERİ ARASINDA İSPANYA (KATALONYA) ÇOCUK SUÇLU ADALETİ

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ KREŞ, ANAOKULU VE ÇOCUK KULÜBÜ YÖNERGESİ

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ KREŞ, ANAOKULU VE ÇOCUK KULÜBÜ YÖNERGESİ ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ KREŞ, ANAOKULU VE ÇOCUK KULÜBÜ YÖNERGESİ Amaç A- GENEL HÜKÜMLER Madde 1- Bu yönerge, Üniversitede çalışan Akademik ve İdari Personelin çocukları ile herhangi bir nedenle

Detaylı

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI BOLOGNA RAPORU AÇIKLAMALAR

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI BOLOGNA RAPORU AÇIKLAMALAR YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI BOLOGNA RAPORU AÇIKLAMALAR. Formda yer alan bölümler ya da soruların farklı birimler ya da kişilerce doldurulduğu durumlarda, cevaplarla ilgili iletişim için tüm cevaplayıcıların,

Detaylı

I.CIF İSVİÇRE DEĞİŞİM PROGRAMI. Zürih-İsviçre (16.05.2009-13.05.2009)

I.CIF İSVİÇRE DEĞİŞİM PROGRAMI. Zürih-İsviçre (16.05.2009-13.05.2009) I.CIF İSVİÇRE DEĞİŞİM PROGRAMI Zürih-İsviçre (16.05.2009-13.05.2009) Programa ilişkin genel bilgiler; Program 16 Mayıs-13 Haziran 2009 tarihleri arasında gerçekleşmiş olup Hindistan, Türkiye ve Estonya

Detaylı

AB EĞİTİM PROGRAMLARI'NA KATILIM

AB EĞİTİM PROGRAMLARI'NA KATILIM İSTANBUL TİCARET ODASI AB EĞİTİM PROGRAMLARI'NA KATILIM Seminer 29.04.2005 YAYIN NO: 2005-15 İstanbul, 2005 Bu eserin tüm telif hakları İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. Eser üzerinde 5846 sayılı

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Bağımsız Yaşam için Yeni Yaklaşımlar 6 Avrupa ülkesinin iyi uygulamalarını kapsayan bir el kitabı. Önsöz

Bağımsız Yaşam için Yeni Yaklaşımlar 6 Avrupa ülkesinin iyi uygulamalarını kapsayan bir el kitabı. Önsöz 1 Bağımsız Yaşam için Yeni Yaklaşımlar 6 Avrupa ülkesinin iyi uygulamalarını kapsayan bir el kitabı Yasal Uyarı Bu proje, Avrupa Komisyonu desteği ile finanse edilmiştir. Bu yayın [iletişim] yalnızca yazarın

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM 26 Temmuz 2014 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 29072 YÖNETMELİK Millî Eğitim Bakanlığından: MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî

Detaylı

Ç.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Ç.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ Ç.Ü. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 2014-2018 STRATEJİK PLANI Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Balcalı /ADANA www.dhf.cu.edu.tr Bilim ve teknikle ilgili çalışmaların başladığı yer okuldur. Okul genç

Detaylı

MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 03.07.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24804. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler

MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 03.07.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24804. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 03.07.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24804 BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin

Detaylı

MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ

MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; a) (Değişik bent: 20/03/2009-27175 S.R.G Yön/1.mad.)

Detaylı

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI (TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ) YURTDIŞI GEÇİCİ GÖREV RAPORU

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI (TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ) YURTDIŞI GEÇİCİ GÖREV RAPORU T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI (TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ) YURTDIŞI GEÇİCİ GÖREV RAPORU 1. GENEL BİLGİLER Konu : DPT ile İtalya Ekonomik Gelişme Bakanlığı-Gelişme ve Uyum Politikaları

Detaylı

GÜRCİSTAN SAĞLIK TURİZMİ KÖPRÜSÜ GEZİSİ RAPORU (26--28 HAZİRAN 2014-TİFLİS)

GÜRCİSTAN SAĞLIK TURİZMİ KÖPRÜSÜ GEZİSİ RAPORU (26--28 HAZİRAN 2014-TİFLİS) GÜRCİSTAN SAĞLIK TURİZMİ KÖPRÜSÜ GEZİSİ RAPORU (26--28 HAZİRAN 2014-TİFLİS) A ) ÖNEMLİ SAĞLIK TURİZMİ PAZARIMIZ; GÜRCİSTAN Genel Bilgi: Gürcistan; Karadeniz sahilinde bulunan, Artvin den sarp sınır kapısından

Detaylı

GÜNEY KORE. 15-22 Mayıs 2011 Güney Kore Çalışma ve İnceleme Ziyareti Raporu Mehmet Duran ÖZNACAR Adana BİLSEM

GÜNEY KORE. 15-22 Mayıs 2011 Güney Kore Çalışma ve İnceleme Ziyareti Raporu Mehmet Duran ÖZNACAR Adana BİLSEM GÜNEY KORE 15-22 Mayıs 2011 Güney Kore Çalışma ve İnceleme Ziyareti Raporu Mehmet Duran ÖZNACAR Adana BİLSEM Genel Eğitim ve Yasal Düzenlemeler Güney Kore 1990' lardan beri eğitim reformunu sürdürmeye

Detaylı

T.C.SOSYAL GÜVENLİK KURUMU KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVLERİ İŞLETME USUL VE ESASLARI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

T.C.SOSYAL GÜVENLİK KURUMU KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVLERİ İŞLETME USUL VE ESASLARI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar T.C.SOSYAL GÜVENLİK KURUMU KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVLERİ İŞLETME USUL VE ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Ve Kapsam MADDE 1- (1) Bu Usul ve Esaslar, Kreş ve Gündüz Bakımevlerine

Detaylı

ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM İL ZÜMRE BAŞKANLARI TOPLANTILARI ÖZET RAPORU

ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM İL ZÜMRE BAŞKANLARI TOPLANTILARI ÖZET RAPORU A-TEMEL EĞİTİM (OKUL ÖNCESİ, İLKOKUL, ORTAOKUL) ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI Branş-Alan Adı Sorunlar Öneriler Okul Öncesi E-Zümre Modülü Yönetmelikteki değişiklikler Planlar

Detaylı

YERİNDE BİLGİ EDİNME PROJESİ- JAPONYA

YERİNDE BİLGİ EDİNME PROJESİ- JAPONYA YERİNDE BİLGİ EDİNME PROJESİ- JAPONYA Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü Yerinde Bilgi Edinme Projesi çerçevesinde 7-15 Temmuz 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışma ziyaretine ilişkin

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEBLİĞLER DERGİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEBLİĞLER DERGİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEBLİĞLER DERGİSİ DESTEK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE AYDA BİR ÇIKARILIR İlk Çıkış Tarihi: 09/01/1939 CİLT: 77 EYLÜL 2014 SAYI: 2684 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Temel Eğitim

Detaylı

ALMAN VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hasan Basri Dursun > h.b.dursun@gmail.com

ALMAN VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hasan Basri Dursun > h.b.dursun@gmail.com ALMAN VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hasan Basri Dursun > h.b.dursun@gmail.com Almanya da yaşayan vatandaşlarımız, Alman ve Türk eğitim sistemleri hakkında genellikle yüzeysel bir bilgiye

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU 2012 HAZIRLAYANLAR Öznur ERMEZ Halkla İlişkiler Uzmanı Betül ÇETİN Memur Mustafa GÜNDOĞDU Memur Serkan YALÇIN Grafiker İÇİNDEKİLER İçindekiler...

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Girişimcilik ve Yenilikçilikte 17. sıraya yükseldi!

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Girişimcilik ve Yenilikçilikte 17. sıraya yükseldi! Çukurova Üniversitesi nden CERN Ziyareti Balcalı Hastanesi Yenilendi! Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel ve Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.

Detaylı

ULUSLARARASI DOSTLUK KONSEYİ (CIF) İSVEÇ MESLEKİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMI RAPORU (17 NİSAN-18 MAYIS 2009) GÜLCAN URHAN

ULUSLARARASI DOSTLUK KONSEYİ (CIF) İSVEÇ MESLEKİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMI RAPORU (17 NİSAN-18 MAYIS 2009) GÜLCAN URHAN ULUSLARARASI DOSTLUK KONSEYİ (CIF) İSVEÇ MESLEKİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMI RAPORU (17 NİSAN-18 MAYIS 2009) GÜLCAN URHAN Council of International Fellowship (CIF) programını ilk başlatan Henry B. Ollendorf,

Detaylı

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM. Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ Resmî Gazete : 3.7.2002/24804 Tebliğler Dergisi : AĞUSTOS 2002/2539 Ek ve Değişiklikler: 1) 23.3.2004/25411 RG NİSAN 2004/2559 TD 2) 5.1.2005/25691 RG OCAK 2005/2568

Detaylı

12 YIL ZORUNLU EĞİTİM

12 YIL ZORUNLU EĞİTİM T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI 12 YIL ZORUNLU EĞİTİM SORULAR - CEVAPLAR ANKARA - 2012 ÖNSÖZ Bilgi çağı olarak nitelendirilen 21. Yüzyılda eğitim, değişimin ve dönüşümün en temel aktörü haline gelmiştir.

Detaylı

HÜRRİYET AİLE İÇİ ŞİDDETE SON KAMPANYASI KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU

HÜRRİYET AİLE İÇİ ŞİDDETE SON KAMPANYASI KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU HÜRRİYET AİLE İÇİ ŞİDDETE SON KAMPANYASI KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU ETKİNLİKLERİNİN SÜRESİ: 9 Eylül-29 Ekim 2009 EĞİTİM YERİ: Hürriyet Hakkımızdır Treni Konferans Vagonu, Gar

Detaylı

MEZUNİYETLER 129. KONSER Türk Sanat Müziği 142 Tasavvuf Müziği 142 Piyano Resitali 142. TİYATRO OMÜTİT 19. Ulusal Tiyatro Festivali 143

MEZUNİYETLER 129. KONSER Türk Sanat Müziği 142 Tasavvuf Müziği 142 Piyano Resitali 142. TİYATRO OMÜTİT 19. Ulusal Tiyatro Festivali 143 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ den OMÜ Bosna Hersek te Yeni İşbirliği Anlaşmalarına İmza Attı 2 Kiev Politeknik Üniversitesi ile Eğitimde İşbirliği 4 Mevlana Değişim Programı 4 Ürdün Üniversiteleri ile Akademik

Detaylı