T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI HENDEK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI HENDEK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ"

Transkript

1 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI HENDEK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

2 İÇİNDEKİLER 1.GİRİŞ 2.ORYANTASYON EĞİTİMİNİN AMACI 3.KURUM TANITIMI 3.1.TARİHÇE 3.2.VİZYONUMUZ 3.3.MİSYONUMUZ 3.4.KALİTE POLİTİKAMIZ 4.KURUM İÇİ İŞ AKIŞ SÜREÇLERİ 5.GENEL ORYANTASYON PROĞRAMI 6.ÖNEMLİ FORMLAR 7.ÇALIŞMA SAATLERİ 8.NÖBET HİZMETLERİ 9.İZİN İŞLEMLERİ 10.KILIK KIYAFET DÜZENİ 11.KİMLİK KARTLARI 12.HİZMET İÇİ EĞİTİMLER 13.HASTANEMİZİN KROKİSİ 14.BİRİMLER 14.1.KALİTE YÖNETİM BİRİMİ 14.2.ÖZLÜK BİRİMİ 14.3.HASTA HAKLARI BİRİMİ 14.4.MUTEMETLİK BİRİMİ 14.5.SATIN ALMA BİRİMİ 14.6.AYNİYAT BİRİMİ 14.7.İSTATİSTİK BİRİMİ 14.8.DEPO BİRİMİ 14.9.BİLGİ İŞLEM BİRİMİ TEKNİK SERVİS BİRİMİ STERİLİZASYON BİRİMİ BEBEK DOSTU HASTANE EĞİTİM BİRİMİ SOSYAL HİZMET BİRİMİ EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ BİRİMİ 15.KOMİTELER YÖNETİMİ GÖZDEN GEÇİRME EĞİTİM KOMİTESİ 15.3.ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ HASTA GÜVENLİĞİ KOMİTESİ ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ KOMİTESİ DÖNER SERMAYE KOMİTESİ MUAYENE VE KABUL KOMİSYON ETİK KURUL TRANSFÜZYON KOMİTESİ RADYASYON GÜVENLİĞİ KOMİTESİ TEMİZLİK KONSEYİ 16. DÜZELTİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER 17. ÖNEMLİ İÇ HAT TELEFONLARI

3 1.GİRİŞ Sakarya ili Hendek ilçesinde 2012 nüfus kayıtlarına göre ve diğer ilçelerden gelenlerle yaklaşık kişiye hizmet veren, kalite hedefleri doğrultusunda sürekli gelişmeye gayret eden hastanemiz hasta memnuniyetini sürekli arttırmaktadır. Fiziki şartlara bağlı eksiklerimiz yeni hastane binamızın hizmete girmesiyle iyileşecek ve sağlık ekibinin kurumsal hedefler doğrultusunda bir arada gayret göstermesiyle birlikte hizmetin kalitesi daha da yükselecektir. Sağlık profesyonellerinin hastanede göreve başladıkları ilk günden itibaren kurumun vizyon ve hedeflerine uygun bir şekilde gelişmeleri, yetki ve sorumlulukları dahilinde sağlığa sürekli katkı sağlamaları yönündeki ilk başlangıç olan oryantasyon eğitimi sürekli eğitimlerle güncellenerek devam edecektir. İşe yeni başlayan personelimize kurumumuzu ve işleyiş mekanizmalarını tanıtmak amacı ile hazırladığımız ORYANTASYON REHBERİMİZ in hastanemizin tanıtıma katkı sunmasını diliyoruz. YENİLİKLERE VE SAĞLIKTAKİ GELİŞMELERE AÇIK OLMAK DEĞİŞİMİN BAŞLANGICIDIR.

4 KURUMUMUZ HİZMET İÇİ EĞİTİMLERLE İNSAN KAYNAKLARINI SÜREKLİ GELİŞTİRMEKTEDİR 2.ORYANTASYON EĞİTİMİNİN AMACI Oryantasyon eğitimi kuruma yeni başlayan çalışanların işe ve kuruma uyumunu çabuklaştırmak; kurum içinde yer değişikliği meydana gelen sağlık personelinin yeni görevine en kısa sürede uyum sağlaması amacı ile yapılır. Oryantasyon eğitiminde kurumun tarihçesi,,organizasyon yapısı, kurum içi ve dışı iletişim, çalışma koşulları, mesai saatleri, kurum içi hizmet süreçleri, kalite yönetim sistemi vb. hakkında bilgiler verilir. Oryantasyon eğitimindeki temel amaçlar çalışanın işe ve kuruma yabancılaşmasını önlemek, sosyal kaynaşmayı hızlandırmak, iş ortamındaki belirsizlikleri ortadan kaldırmak, belirsizlik ve bilgisizlikten doğabilecek sorunların ortaya çıkmasını önlemek, iş akışına uyumunu hızlandırarak iş gücü kaybını önlemek ve iş güvenliğini sağlamaktır.

5 3.KURUM TANITIMI 3.1.TARİHÇEMİZ Hastanemiz ilk defa 1952 yılında Sağlık Merkezi statüsünde hizmete açılmıştır yılına kadar bu binada faaliyetlerini sürdürmüştür. Ana bina olarak kullanılan bu binanın bodrum katında depo, arşiv ve eczane bulunmaktadır. Zemin katta acil ve röntgen odaları, 1. katta ise Başhekimlik ve Diyaliz servisi mevcuttur. 1 Nolu ek bina da ise mutfak, yemekhane, yataklı servisler ve ameliyathane hizmetleri sunulmaktadır. Bu binaya 2004 yılında yapılan tadilatla, koğuş sistemi odalar yerine tuvalet ve banyolu tek kişilik özel odalar ve tuvalet ve banyolu iki kişilik odalar haline dönüştürülmüştür yılında ise 2 no lu ek poliklinik binası hizmete girmiştir. Bu binada poliklinik hizmetleri, idari hizmetler ve laboratuvar hizmetleri sunulmaktadır. İnşaat Oturma Alanı 1330m2, Kapalı İnşaat Alanı 4250m2, Arsa Alanı 2200m2 olan hastanemiz 1996 yılında yataklı servislerin bulunduğu ek binanın hizmete konulmasıyla ve son olarak 2003 yılında poliklinik binası ile hizmet sunmaktadır. 53 Yatak kapasitesi ile sürekli gelişerek ve bölge insanının sağlığına katkı sunmaya devam etmektedir.

6 3.2.VİZYONUMUZ Gelecekteki bilimsel ve teknolojik gelişmelere sonuna kadar açık, çevremizde ve bölgemizde aynı statüde olduğumuz sağlık kuruluşları ile her alanda etik kurallar çerçevesinde sürekli rekabet içinde hasta tedavi ve bakımında kaliteli sağlık hizmeti ile memnuniyeti arttırmak ve dolayısı ile insan sağlığına katkı sunmaktır.

7 3.3 MİSYONUMUZ Sağlık hizmeti almak için başvuran tüm hastalarımıza din, dil, ırk, cinsiyet ve sosyal sınıf farkı gözetmeksizin, hasta haklarına saygılı, çalışan haklarına duyarlı, etik değerlere bağlı ve hizmeti veren ile alan arasındaki pozitif iletişim ile memnuniyeti sürekli hale getirmek, kaynakları etkin ve verimli kullanmak, nitelikli sağlık hizmeti sunumunu sağlamak çeşitli iletişim yolları ile hastaları sağlık konusunda bilgilendirmek, sağlık hizmeti sunarken hasta ve yakınları ile kendi personelimizin de memnuniyetini önemsemek, sosyal sorumluluk projeleri ile sağlığa katkı sunmaktır.

8 3.4.KALİTE POLİTİKAMIZ Hastanemizde görev yapan tüm personelin gayretli hoşgörülü ve verimli çalışmasıyla birlikte,ilk defada zamanında ve doğru hizmeti sunabilmek, hizmet sunumu esnasında hata olasılığını yok etmek veya hatanın tespiti ile bir daha tekrarını önlemek amacıyla çalışma ve gelişimine süreklilik kazandırmak hasta ve yakınlarına kaliteli hızlı ilkeli kültürünü benimseyip ekip ruhu içinde yaptıkları işten mutlu olmalarını sağlamaktır. 4.KURUM İÇİ İŞ AKIŞ SÜREÇLERİ Polikliniklerimizde muayenehane düzeni şeklinde hizmet verilmekte, hastanın seçtiği hekim tarafından tüm muayene ve tedavi işlemleri yapılmaktadır. Bunlar; muayene, röntgen, laboratuar, mamografi, odiometri, diş protezdir. Ayrıca hastanemize gelemeyecek durumda olan hastalara Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından sağlık hizmeti sunulmaktadır. ENGELLİLER VE 65 YAŞ ÜSTÜ hastalarımıza hizmet erişimini kolaylaştırmak için muayene önceliği, tuvalet ve servis koridorlarında bariyerler bulunmaktadır. Kliniklerimizde yatan hastalara; hastalıklarına göre tedavi ve bakım hizmetleri, günlük vizite, röntgen, laboratuar,hemodiyaliz,ameliyathane hizmetleri verilmektedir.

9 DİŞ KLİNİKLERİMİZDE MUAYENE, ÇEKİM, TEDAVİ, PROTEZ HİZMETLERİ VERİLMEKTEDİR. 5.GENEL ORYANTASYON PROGRAMI. İŞE BAŞLAYAN GRUPLAR VE ALACAKLARI EĞİTİMLER HEKİM, DİŞ HEKİMİ, PSİKOLOG, DİYETİSYEN, ECZACI, SOSYOLOG Hasta Hakları Eğitimi Hastane Tanıtımı Kalite Yönetim Sistemi Hizmet Kalite Standartları Hastane Enfeksiyonları ve Önemi Organ Bağışı ve Önemi Anne Sütü ve Önemi Yangın ve Afet (tesis güvenliği) Atık Yönetimi Hasta Güvenliği Çalışan Güvenliği Otomasyon İletişim El hijyeni

10 HEMŞİRE-SAĞLIK MEMURU--EBE- ANESTEZİ-RÖNTGEN-LAB.TEK. Kalite Yönetim Sistemi Hizmet Kalite Standartları Hastane Tanıtımı Hasta Güvenliği Çalışan Güvenliği İletişim Enfeksiyon Kontrol Uygulamaları Temel Hemşirelik Bakımları(hemşireler için) Otomasyon Hemşire formlarının tanıtımı ve kullanım Antibiyotikler, CPR Laboratuar numunesi alınması ve gönderilmesi Monitorizasyon, EKG, Acil arabası Yaşam bulguları Aspirasyonlar İlaç uygulamaları Bası ülserleri Üriner katater uygulamaları Hasta pozisyonları ve transport DM ve hemşirelik bakımı Kan transfüzyonları Yangın ve Afet (tesis güvenliği) Atık Yönetimi El hijyeni HİZMETLİ Kalite Yönetim Sistemi Hizmet Kalite Standartları Hastane tanıtımı Hasta Güvenliği Çalışan Güvenliği Atık yönetimi Temizlik uygulamaları ve temizliğin yapılmasındaki esaslar El hijyeni Hijyen uygulamaları Hastane enfeksiyonları ve önemi İletişim Hasta taşıma ve sevkinde dikkat edilmesi gereken kurallar Kan idrar gibi laboratuar numunelerinin taşınması Yangın ve Afet (tesis güvenliği) VERİ HAZIRLAMA ELEMANI Kalite Yönetim Sistemi Hastane tanıtımı Hizmet Kalite Standartları Atık yönetimi Hasta Güvenliği Çalışan Güvenliği İletişim Otomasyon El hijyeni Yangın ve Afet (tesis güvenliği)

11 MEMUR TEKNİK SERVİS- AŞÇI-GÜVENLİK PERSONELİ-DİĞER SAĞLIK ÇALIŞANLARI Kalite Yönetim Sistemi Hastane tanıtımı Hizmet Kalite Standartları Atık yönetimi İletişim Kesici delici alet yaralanmaları bildirimleri Otomasyon El hijyeni Hasta diyet ve yemek porsiyonlarının ayarlanması ve önemi Yangın ve Afet (tesis güvenliği) EĞİTİMLERİN KAYDI VE MUHAFAZASI Genel oryantasyon eğitimi bitiminde eğitimi alan kişi için Oryantasyon Eğitim ve Değerlendirme Formu nda ilgili yerler doldurularak eğitim kayıt altına alınır. Eğitim vermekle sorumlu birimler hastane içinde yaptıkları tüm eğitimlerde personel eğitim formuna ilgili bölümleri doldurur. Oryantasyon programı tamamlandıktan sonra çalışan için personel eğitim kartı oluşturulur. Verilen ilk eğitim oryantasyon eğitimi olmalıdır. Personel Eğitim Kartları, Eğitim biriminde bulunur. 6.ÖNEMLİ FORMLAR SAATLİK İZİN FORMU: Alınan saatlik (en fazla yarım gün)izinlerde birim sorumlusu tarafından doldurulur. MALZEME İSTEM FORMU: Haftada 2 gün talep formu doldurularak ve imzalanarak istemde bulunulur. ARIZA BİLDİRİM FORMU: Görevli olduğumuz klinik/birimdeki arıza durumlarını teknik birime bildirmek için kullanılır. Birim sorumlusuna imzalatılarak teknik servis birimine gönderilir. KESİCİ DELİCİ ALET YARALANMALARI FORMU: Herhangi bir delici kesici alet batması durumunda Kalite Yönetim Birimine ulaşılır. MAVİ KOD BİLDİRİM FORMU: Mavi kod olayı gerçekleştikten sonra ilgili form eksiksiz doldurulup Kalite Yönetim Birimine gönderilir. PEMBE KOD BİLDİRİM FORMU: Pembe kod olayı gerçekleştikten sonra ilgili form eksiksiz doldurulup Kalite Yönetim Birimine gönderilir. BEYAZ KOD BİLDİRİM FORMU: Beyaz kod olayı gerçekleştikten sonra ilgili form eksiksiz doldurulup Kalite Yönetim Birimine gönderilir. OLAY BİLDİRİM FORMU: Hastane içerisinde gerçekleşen olaylar sonucunda olay bildirim formu ve ayrıca olay ile ilgili tutanak doldurulur. Kalite Yönetim Birimine bildirilir SÖZEL ORDER BİLDİRİM FORMU: Mesai saatleri dışında hekimin verdiği tedavi sonucunda ilgili form doldurulur Kalite Yönetim Birimine bildirilir. HASTA DÜŞME BİLDİRİM FORMU: Hasta düşmeleri sonucunda ilgili form doldurulup, Hasta düşme riski değerlendirme formu ile birlikte Kalite Yönetim Birimine bildirilir.

12 7.ÇALIŞMA SAATLERİ Hastane hizmetleri kesintisiz 24 saat devam eder. Mesai saatleri dışında, hizmetin sürekliliği nöbetle sağlanır. Günlük çalışma saatleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu na göre düzenlenir. 8.NÖBET HİZMETLERİ Nöbet çizelgeleri aylık olarak sorumlular tarafından hazırlanır. Başhekim, Başhemşire ve Müdür tarafından onaylanarak tebliğ edilir. 9.İZİN İŞLEMLERİ Yıllık izinler hizmeti aksatmayacak şekilde kullanılır. Bayan çalışanlara doğum yapmasından 8 hafta önce ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta sonrası için izin verilir. Analık izni bitiminden itibaren ilk 6 ay 3 saat, 2. 6 ay 1,5 saat süt izni kullanır. Mazeret izinleri yıllık izin bulunmadığı durumlarda kurum amiri uygun gördüğü takdirde verilir. Ölüm izinleri personellerin 1.derece yakınlarına 7 gün verilir. Eşi doğum yapmış babalara 10 gün doğum izni Evlenen personele 7 gün izin verilir. 10.KILIK KIYAFET DÜZENİ 657 Sayılı Devlet Memurları yasasına göre düzenlenir. 11.KİMLİK KARTLARI Hastanemizde çalışan tüm personel mesai saatleri içerisinde kimlik kartlarını takmak zorundadır. 12.HİZMET İÇİ EĞİTİMLER Kurumun ve çalışan kişilerin ihtiyaçlarına ve taleplerine göre hizmet içi eğitim planı yapılır. Eğitim faaliyetlerine hizmeti aksatmayacak şekilde personelin katılması zorunludur. 13.HASTANEMİZİN KROKİSİ 16.DÜZELTİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER Hastanemizdeki uygunsuzlukların nedenlerinin ortadan kaldırılması, tekrarın engellenmesi için faaliyet başlatılması, uygulanması, değerlendirilmesi ve takibi konularını içerir.hastanemiz bünyesindeki tüm personel servis sorumlusu bilgisi dahilinde düzeltici ve önleyici talep formu doldurarak kalite yönetim birimine başvurabilir. 14.BİRİMLER 14.1.KALİTE YÖNETİM BİRİMİ Hizmet Kalite Standartlarının hastanemizde uygulanmasını sağlar ve denetimini yapar. Tüm hastane bölümleri arasındaki organizasyonu sağlar ÖZLÜK BİRİMİ Özlük haklarımızın dosyalarımıza işlendiği birimdir. Kurum içi ve dışı yazışmalar yapılır. Raporlar buraya bildirilir. Yıllık, ölüm, nikâh, mazeret, babalık, kongre, doğum izni bilgileri kayıt edilir.

13 14.3.HASTA HAKLARI BİRİMİ Hasta ve yakınlarının doğrudan başvurabildiği sorunlarını, önerilerini yazılı olarak dile getirebildiği birimdir. Sorunlar öncelikle yerinde çözülmeye çalışılır. Yazılı dilekçe veren hastalara dosya açılır. Hasta hakları kurulunda görüşülerek sonuca bağlanır. Acil durumlarda idare bilgilendirilir. Sonuç şikâyetçi olan tarafa ve çalışana yazılı olarak bildirilir. İhlal varsa başhekim tarafından tekrar soruşturma yapılır. Sonuç hasta ve yakınına yazılı olarak bildirilir. Çalışana Başhekimlik tarafından bildirilir MUTEMETLİK BİRİMİ Tüm personelin sosyal güvenlik kurumuna emekli keseneklerini, maaş ve döner sermaye ödemelerini düzenler. Kuruma başlayan yeni personel anlaşmalı bankadan aldığı hesap numarasını mutlaka mutemetlik birimine bildirir. Maaşla ilgili tüm bilgi ve müracaatlar ilgili saymanlığa bildirilir SATIN ALMA BİRİMİ Hizmet sunumu için gerekli olan mal ve hizmetlerin alınması, taşınmazların kiralanması ile ilgili işleri yapar AYNİYAT SAYMANLIĞI Kullanılan tüm demirbaş eşyalar kullanan kişi adına zimmetlenir İSTATİSTLİK BİRİMİ Hastane verilerini; günlük, haftalık, aylık, üç aylık, yıllık olmak üzere sağlık müdürlüğüne göndermek. ve bakanlığa 14.8.DEPO BİRİMİ İlaç, ecza, sarf malzeme ve demirbaş eşya depoları şeklinde hizmet vermektedir. Klinik ve birimlerde kullanılan ilaç ve sarf malzemeler otomasyon sistemi üzerinden talep edilir BİLGİ İŞLEM BİRİMİ Otomasyon sisteminde oluşan arızaların giderilmesini sağlar TEKNİK SERVİS BİRİMİ Arıza Bildirim formu ile arızalar teknik servis birimine bildirilir STERİLİZASYON BİRİMİ Ameliyat odalarından gelen ameliyat setleri, spanç, tromel, çamaşırhanede yıkanmış, kurutulmuş, katlanmış, yeşil kumaş malzemeleri ve kliniklerden gelen tüm steril edilebilecek malzemelerin paketlenmesi, tarihlendirilmesi, kayıt altında tutulması, gelen giden malzemelerin teslimat kayıtlarının tutulması, biyolojik test, hava sızıntı testi ve bowie-dick testler ile kontrol altında tutulan, otoklav odalarının nem ve ısı kontrolleri yapılıp, kayıt edilmesi işlemlerinin yapıldığı birimdir SOSYAL HİZMET BİRİMİ Hastanede ayakta veya yatarak muayene, tetkik ve tedavi olan hastaların tıbbi tedaviden etkin bir biçimde yararlanmaları amacıyla sosyal hizmet uzmanlarınca yürütülecek ekonomik, sosyal, psikolojik, eğitici, destekleyici ve geliştirici hizmetlerin yanında hastanın ailesi ve çevresi ile ilişkilerinin düzenlenmesi, hastaneden çıktıktan sonra kişisel ve ailevi sorunlarının çözümlenmesinde destek olunması gibi hizmetlerin yürütüldüğü birimlerdir.

14 EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ BİRİMİ Hastanemize gelemeyecek durumda olan hastalara Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından sağlık hizmeti sunulmaktadır. 15.KOMİTELER 15.1.YÖNETİMİ GÖZDEN GEÇİRME (Kalite Birimi) Kalite yönetim sistemi kalite politikası, Hizmet Kalite Standartları, Birimlere göre Kalite hedefleri Tetkiklerin sonuçları ( İç tetkik, Kalite ara denetimleri) Müşteri geri bildirimleri, Önleyici ve düzeltici faaliyetlerin durumu, Önceki yönetimin gözden geçirmelerinden devam eden takip faaliyetleri, Kalite Yönetim Direktörü tarafından hazırlanan Performans Raporu, İyileştirme için öneriler Yukarıda bahsedilen konular yönetimi gözden geçirme toplantısında görüşülüp karara bağlanır EĞİTİM KOMİTESİ Hastanemiz tarafından verilecek olan bütün eğitimlerin planı yapılır. Verilen eğitimlerin takibini yapar ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ Hastane enfeksiyonunu en aza indirebilmek amacıyla sürveyansı takipleri yapar. Hasta ve çalışan güvenliği açısından sterilizasyon, temizlik hizmetlerini denetler ve takibini yapar. Çalışan sağlık kartları bu birim tarafından tutulup saklanır. Hastanemizde meydana gelen enfeksiyon ile ilgili olayların takibini yapar HASTA GÜVENLİĞİ KOMİTESİ Sağlık hizmetlerimizin sunumu sırasında hastalarımıza zarar verilmesini önlemek amacıyla hastanemiz ve çalışanlarımız tarafından alınması gereken önlemlerin belirlenmesi sağlar ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ KOMİTESİ Sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan güvenliği ile ilgili risklerin azaltılması için çalışan güvenliği kültürünün geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına, bunu tesis edecek uygun yöntem ve tekniklerin belirlenmesini sağlar. Ayrıca Radyasyon Güvenliği Komitesi kurulmamış olup çalışan güvenliği komitesi kapsamında radyasyonun zararlı etkilerinden çalışanların, hasta ve yakınlarının, çevrenin korunmasını sağlamak üzere oluşturulur DÖNER SERMAYE KOMİSYONU Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli personele döner sermaye gelirinden ek ödeme yapılmasına dair yönetmeliğe göre çalışır MUAYENE VE KABUL KOMİSYONU Hastane Müdürü başkanlığında alınan malın ve yapılan işin özelliğine göre bu konuda yetkili birinin (Cihaz alet ve tıbbi malzemede ilgili dal uzmanı tabip, ilaçlarda eczacı) Baştabibin ilan edeceği üç kişiden kurulur. Muayene ve kabul komisyonu, malın muayenesi ile birlikte sayılarak depoya konmasından sorumludur. Teslim alınan mal muayene ve kabulden sonra komisyonca düzenlenerek imza edilir.

15 15.8. TRANSFÜZYON KOMİTESİ Hastanemizin transfüzyon politikalarını belirler ve transfüzyon sonrası istenmeyen durum vakalarını komitede inceler ORGAN VE DOKU NAKLİ BİRİMİ Sistem içinde değişik birimler arasındaki koordinasyonu, organ ve doku kaynağı merkezinde görev yapacak olan organ ve doku nakli koordinatörleri sağlar. Organ ve doku nakli koordinatörleri donörlerin saptanmasından ilgili hekimlerin olgu başına intikallerini sağlayarak beyin ölümü tutanağının belirtilen beyin ölüm kriterlerine göre ve kurallara uygun biçimde düzenlenmesinden, kanuna göre gerekiyorsa donör ailesinden izin alınmasından, alınan organ ve dokunun ilgili merkeze naklinden sorumludur TEMİZLİK KOMİTESİ Her ay yapılacak Hastane Temizlik Standartlarını Belirlenmesi faaliyetleri ve denetlenmelerini gerçekleştirir. Ayrıca temizlik firmasının faaliyetlerinin denetlenmesini de gerçekleştirir 17. ÖNEMLİ İÇ HAT TELEFONLAR BAŞHEKİM:..151 MÜDÜR : BAŞHEMŞİRE:..209 KALİTE YÖNETİM BİRİMİ: ÖZLÜK İDARE.207 TEMİZLİK ŞEFİ 176 GÜVENLİK:.161 SANTRAL: HASTANE İLETİŞİM TELEFONLARI: FAX:

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ ACİL TIP TEKNİSYENİ/ EBE/ HEMŞİRE/ SAĞLIK MEMURU

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ ACİL TIP TEKNİSYENİ/ EBE/ HEMŞİRE/ SAĞLIK MEMURU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ ACİL TIP TEKNİSYENİ/ EBE/ HEMŞİRE/ SAĞLIK MEMURU ORYANTASYONU 2 KOD: YÖN.RH. 002 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLETİ HASTANESİ ATT/EBE/HEMŞİRE/

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ TIBBİ SEKRETER ORYANTASYONU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLETİ HASTANESİ TIBBİ SEKRETER ORYANTASYON REHBERİ KOD: YÖN.RH. 007 YAYIN TARİHİ:

Detaylı

ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ EKİBİMİZE HOŞGELDİNİZ İÇİNDEKİLER 1.ORYANTASYON EĞİTİMİNİN AMACI 2.HASTANE TANITIMI 2.1. TARİHÇE 2.2. KAT PLANI 2.3. ÇALIŞMA KOŞULLARI 2.4. KALİTE POLİTİKAMIZ

Detaylı

ORYANTASYONU REHBERİ

ORYANTASYONU REHBERİ T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ ECZANE PERSONELİ VE ECZANECI ORYANTASYONU Doküman Kodu Yayın Tarihi

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ORYANTASYON REHBERİ 1 İçindekiler 1. GİRİŞ... 4 2. VİZYONUMUZ... 4 3. MİSYONUMUZ...

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ YEMEKHANE PERSONELİ ORYANTASYONU

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ YEMEKHANE PERSONELİ ORYANTASYONU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ YEMEKHANE PERSONELİ ORYANTASYONU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI KAVAK DEVLETİ HASTANESİ YEMEKHANE PERSONELİ ORYANTASYON REHBERİ KOD: YÖN.RH. 011

Detaylı

Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon No Sayfa Sayısı YÖN.RH.01 04.04.2013 13.01.2014 01 1 / 39 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon No Sayfa Sayısı YÖN.RH.01 04.04.2013 13.01.2014 01 1 / 39 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI GENEL UYUM REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon Tarihi Revizyon

Detaylı

İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Selçuk Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ

İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Selçuk Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Selçuk Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ İçindekiler Tablosu 1. GİRİŞ... 4 2. VİZYON... 4 3. MİSYON... 4 4. KALİTE POLİTİKAMIZ... 4 5. HASTANENİN TARİHÇESİ...

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Kiraz Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Kiraz Devlet Hastanesi T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Kiraz Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ 1 İçindekiler Tablosu 1. GENEL ORYANTASYON

Detaylı

HASTANEMİZE HOŞGELDİNİZ

HASTANEMİZE HOŞGELDİNİZ 1/42 HASTANEMİZE HOŞGELDİNİZ Birlikte, ekip ruhu ile Ahlaki ve etik kurallara bağlı Mesleğine ve birbirine saygılı Eşit hak ve şartlarda Çalışmak dileğiyle 2/42 1. AMAÇ Kuruma yeni atanan tüm personelin,

Detaylı

İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Ödemiş Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ

İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Ödemiş Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ İzmir İli Güney Bölgesi Genel Sekreterliği Ödemiş Devlet Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ 0 İçindekiler 1. GİRİŞ... 3 2. VİZYON... 3 3. MİSYON... 3 4. KALİTE POLİTİKAMIZ... 3 5. HASTANENİN TARİHÇESİ... 4

Detaylı

SÖKE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

SÖKE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU AYDIN KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ SÖKE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ HASTANE BİLGİ REHBERİ 2013 Tarihçe Oryantasyon amacı Oryantasyon

Detaylı

SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ GENEL UYUM EĞİTİM REHBERİ

SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ GENEL UYUM EĞİTİM REHBERİ SUŞEHRİ DEVLET HASTANESİ GENEL UYUM EĞİTİM REHBERİ Hazırlayan Ersin ŞAHİN Kalite Yönetim Direktörü İÇİNDEKİLER Giriş GENEL UYUM EĞİTİMİ Organizasyon yapısının tanıtımı Tarihçe Birimlerimiz Yerleşim Planları

Detaylı

T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi TEMİZLİK HİZMETLERİ T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi YEMEKHANE HİZMETLERİ 2014 DÖK. KODU:YÖN.RH.06

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ İZMİR İLİ GÜNEY SEKRETERLİĞİ NARLIDERE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ İZMİR İLİ GÜNEY SEKRETERLİĞİ NARLIDERE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ İZMİR İLİ GÜNEY SEKRETERLİĞİ NARLIDERE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ ORYANTASYON REHBERİ ÖNSÖZ Değerli sağlık çalışanı; Bilindiği üzere 663 sayılı Kanun

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELER KURUMU BURSA KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELER KURUMU BURSA KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU BURSA İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORHANELİ İLÇE DEVLET HASTANESİ HEKİM VE DİŞ HEKİMİ UYUM REHBERİ Doküman Kodu Yayın Tarihi Revizyon

Detaylı

HASTA KAYIT, DANIŞMA, KARŞILAMA, YÖNLENDİRME

HASTA KAYIT, DANIŞMA, KARŞILAMA, YÖNLENDİRME T.C. SAĞLIKBAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Kocaeli İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi HASTA KAYIT, DANIŞMA, KARŞILAMA, YÖNLENDİRME GÜVENLİK

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ORDU İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORDU DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ORDU İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORDU DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ORDU İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ORDU DEVLET HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ Doküman Kodu YÖN.RH.008 Yayın Tarihi 02/09/2013 Revizyon

Detaylı

DEVELİ HATİCE MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ KURUM TANITIM REHBERİ

DEVELİ HATİCE MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ KURUM TANITIM REHBERİ DEVELİ HATİCE MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ KURUM TANITIM REHBERİ HAZIRLAYAN KALİTE YÖNETİM BİRİMİ 2012 GİRİŞ Hastanemize hoş geldiniz, Develi Hatice Muammer Kocatürk Devlet Hastanesi olarak tecrübeli

Detaylı

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ HEKİM ORYANTASYON REHBERİ. Eğitim Koordinatörlüğü

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ HEKİM ORYANTASYON REHBERİ. Eğitim Koordinatörlüğü TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ HEKİM ORYANTASYON REHBERİ Eğitim Koordinatörlüğü İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 2. ORYANTASYON EĞİTİMİNİN AMACI 3. MİSYONUMUZ 4. VİZYONUMUZ

Detaylı

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ LABORATUVAR ORYANTASYON REHBERİ. Eğitim Koordinatörlüğü

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ LABORATUVAR ORYANTASYON REHBERİ. Eğitim Koordinatörlüğü TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ LABORATUVAR ORYANTASYON REHBERİ Eğitim Koordinatörlüğü İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 2. ORYANTASYON EĞİTİMİNİN AMACI 3. MİSYONUMUZ 4. VİZYONUMUZ

Detaylı

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kısaltmalar.3-4 Önsöz... 6 Kırşehir Hastanelerinde Değişimi Yönetiyoruz..6 Birlik Organizasyon Şeması..7 Tıbbi Hizmetler Başkanlığı 8 İdari

Detaylı

BEYAZ KOD : 111 55 MAVİ KOD : 111 10 PEMBE KOD : 111 13 KIRMIZI KOD : 154 00

BEYAZ KOD : 111 55 MAVİ KOD : 111 10 PEMBE KOD : 111 13 KIRMIZI KOD : 154 00 BEYAZ KOD : 111 55 MAVİ KOD : 111 10 PEMBE KOD : 111 13 KIRMIZI KOD : 154 00 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ ORYANTASYON EL KİTABI Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine hoş geldiniz. Hastanemiz

Detaylı

Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği. Söke Fehime Faik KOCAGÖZ Devlet Hastanesi

Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği. Söke Fehime Faik KOCAGÖZ Devlet Hastanesi SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Söke Fehime Faik KOCAGÖZ Devlet Hastanesi KURUM BİLGİ REHBERİ 2014 Fevzipaşa Mh.Faik KOCAGÖZ Cd.Köy Civarı

Detaylı

KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ HEKİM GENEL VE BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBER

KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ HEKİM GENEL VE BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBER KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ HEKİM GENEL VE BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBER Doküman Kodu YÖN.RH.02 Yayın Tarihi 02.01.2013 Revizyon Tarihi

Detaylı

Uyum Eğitimi zorunlu konu başlıkları aşağıdaki gibidir.

Uyum Eğitimi zorunlu konu başlıkları aşağıdaki gibidir. REV. NO 00 REV. TRH. 00 SAYFA NO 1 SAYFA SAYISI 23 AMACIMIZ;Bu rehber, hastanemizde işe yeni başlayan personelimizin, hastanemize ve görevine uyum sürecini kolaylaştırmak, hastanemizin kurum kültürünü,

Detaylı

ÖZEL EGEUMUT HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ

ÖZEL EGEUMUT HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ ÖZEL EGEUMUT HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ ODAK NOKTAMIZ SAĞLIKTA KALİTE STANDARTLARI SİZİN SAĞLIĞINIZ İÇİN HEP BİRLİKTE ÇABALIYORUZ Hastanemize Hoş Geldiniz; Özel Ege Umut Hastanesi olarak tecrübeli

Detaylı

Bu kitap yeni atanan personelin birimine uyumunu sağlamak için yapılmıştır.

Bu kitap yeni atanan personelin birimine uyumunu sağlamak için yapılmıştır. T.C SAĞLIK BAKANLIĞI PENDİK DEVLET HASTANESİ İDARİ HİZMETLER BÖLÜM ORYANTASYON REHBERİ Bu kitap yeni atanan personelin birimine uyumunu sağlamak için yapılmıştır. EĞİTİM KOMİTESİ 1 GENEL TANITIM Birim

Detaylı

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ HEMŞİRE ORYANTASYON REHBERİ. Eğitim Koordinatörlüğü / Özlem DOĞU

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ HEMŞİRE ORYANTASYON REHBERİ. Eğitim Koordinatörlüğü / Özlem DOĞU TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ HEMŞİRE ORYANTASYON REHBERİ Eğitim Koordinatörlüğü / Özlem DOĞU İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 2. ORYANTASYON EĞİTİMİNİN AMACI 3. MİSYONUMUZ

Detaylı

İDARİ ve MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ. İDARİ PERSONEL GENEL ve BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBERİ

İDARİ ve MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ. İDARİ PERSONEL GENEL ve BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBERİ İDARİ ve MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ İDARİ PERSONEL GENEL ve BÖLÜM UYUM EĞİTİM REHBERİ KAYSERİ İLİ KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ DEVELİ HATİCE-MUAMMER KOCATÜRK DEVLET HASTANESİ İDARİ PERSONEL

Detaylı