NİOBE AĞLAYAN KAYA KYBELE KAYA KABARTMASI 26 BİN YILLIK AYAK İZLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NİOBE AĞLAYAN KAYA KYBELE KAYA KABARTMASI 26 BİN YILLIK AYAK İZLERİ"

Transkript

1

2 İşin uzmanlarının, hala gizemi çözülememiş ve tam olarak yeri belirlenememiş Atlantis gibi kayıp bir uygarlığın izlerine başka yerde değil de Manisa da rastlandığını söylemeleri ve dolayısıyla geçmişinin yeryüzündeki birçok yerleşimden daha da eskiye dayanan bir uygarlığın beşiği olma ihtimali yüksektir. 26 BİN YILLIK AYAK İZLERİ NİOBE AĞLAYAN KAYA KYBELE KAYA KABARTMASI

3 Dünya tarihinin devlet güvencesindeki ilk parasını, kendi döneminin ışıltılı başkenti Sardes i, tam olarak kıymeti bilinememiş ve üstündeki gizem perdesi hala kalkmamış olan Anadolu'nun Piramitleri diyebileceğimiz Bintepeler kral mezarlarını ve tarihteki planlanmış ilk karayolunu kendinde barındırır. BİNTEPELER KRAL MEZARLARI SARDES İLK PARA Sardes ve Bintepeler Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi nde yer almaktadır

4 Manisa Fatih ve Kanuni gibi dünya çapında tanınmış ve dirayetli Osmanlı hükümdarlarının çocukluğuna, gençliğine ve eğitimine tanıklık etmiş ve geleceğin hükümdarlarının yetişmesi için Osmanlı yönetimi Manisa ya döneminin en önemli siyaset, musiki, edebiyat hocalarını misafir etmiştir. Şehir Şehzadeler Şehir olarak anılmaya başlamıştır. ŞEHZADELİK YAPANLAR *Yıldırım Bayezıd'ın oğlu Süleyman Çelebi *II. Murad'ın oğlu Mehmed (Fatih) *Fatih Sultan Mehmed'in oğlu Mustafa *II. Bayezıd'ın oğulları Abdullah, Alemşah, Korkut ve Mahmud *Yavuz Selim'in oğlu Süleyman (Kanuni) *Kanuni'nin oğulları Mustafa, Mehmed ve Selim *II. Selim'in oğlu Murad *III. Murad'ın oğlu Mehmed PADİŞAH OLANLAR **Fatih Sultan Mehmed, **Kanuni Sultan Süleyman, **II. Selim, **III. Murad, **III. Mehmed ve Manisa da doğmuş olan **Mustafa.

5 Antalya ya Kuşadası na, Bergama ya gelen Turistlere hep Roma, Antik Yunan ve Helen uygarlıklarının izleri ve kalıntıları gezdiriliyor. Mitolojik öğeler, Roma, Bizans, Antik Yunan ve Helen Uygarlıkları ile birlikte Osmanlı Kültürel mirasını Akdeniz ve kıyı Ege boyunca gelen tüm ziyaretçilere göstermek istediği takdirde bunu gerçekleştirebileceği TEK YER MANİSA dır. SULTAN CAMİ Ulu Camii ve Külliyesi (Manisa-Merkez) Çeşnigir Camii (Manisa-Merkez) İvaz Paşa Camii (Manisa-Merkez) Hatuniye Camii ve Külliyesi (Manisa-Merkez) Sultan Camii ve Külliyesi (Manisa-Merkez) Muradiye Camii ve Külliyesi (Manisa-Merkez) Dilşikar Hatun Camii ve Külliyesi (Manisa-Merkez) Paşa Camii ve Hamamı (Akhisar) Yeni Camii ve Külliyesi (Akhisar) Şeyh Sinan Camii (Alaşehir) Yıldırım Bayezid Camii (Alaşehir) Şahuban Camii (Gölmarmara ) Halime Hatun Camii ve Külliyesi (Gölmarmara) Kurşunlu Camii (Kula) Ayn-i Ali Camii (Manisa-Merkez) İbrahim Çelebi Camii (Manisa-Merkez) Lala Paşa Camii (Manisa-Merkez) Derviş Ali Camii (Manisa-Merkez) Alaybey Camii (Manisa-Merkez) Sarabat Camii (Manisa-Merkez) Hüsrev Ağa Camii (Manisa-Merkez) Akhisar Ulu Camii (Manisa-Akhisar) (Eski Kiliseden Çevirme) Soma Darkale Minareli Camii (Manisa-Soma) Pazar Camii (Manisa-Turgutlu) Yeni Han (Manisa Merkez) Kurşunlu Han (Manisa Merkez) Bedesten (Manisa-Merkez) Türbe ve Hamamlar

6 Laleleri ve yaban atlarıyla ünlü, Doğa Turizmi, Doğa Sporları ve Yamaç Paraşütü nün yapıldığı muhteşem Spil Dağı Manisa dadır. Ülkemizin en etkileyici volkanik lav tepeleri ve Türkiye nin ilk Jeoparkı Manisa dadır.

7 Yaklaşık 500 yıl önce Merkez Efendi tarafından Hafsa Sultan ı iyileştirmek için 41 çeşit bitki ve baharatla yapılan, Mesir Macunu, ülkemizin en önemli kültürel festivallerinden birisi olan UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesinde yer alan Mesir Macunu Festivali Manisa dadır.

8 Türkiye nin ilk çevrecisi Manisa Tarzanı bulunmaktadır *SALİHLİ- SARDES *MERKEZ(KÖSELER)-AİGAİ *AKHİSAR- THYATEİRA *GÖLMARMARA VE SARUHANLI KAYMAKÇI YERLEŞİMİ Antik Kentleri Manisa dadır ve kazı çalışmaları devam etmektedir.

9 Şehzadeler Kenti olarak anılan Manisa, Osmanlı dan günümüze taşıdığı kültürel kimliğinin yansıması olan camileri, türbeleri ve kiliseleri ile inanç turizminin de önemli merkezlerinden biridir. Zengin tarihsel birikimiyle sokaklarında yer alan camiler mimari yapılarıyla hayranlık uyandırırken, il sınırlarında yer alan kiliseler de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

10 İncil in vahiy bölümünde adı geçen, Hıristiyanlığın batıya doğru yayılmasında önemli katkıları olan ve Yedi Kiliseler adıyla anılan, Ege Bölgesi ndeki yedi kiliseden üçü Sardes, Thyateira ve Philadelphia Manisa da bulunur. Sart Artemis Tapınağı Alaşehir Philedelphia St. Jean Kilisesi Akhisar Thyateira

11 Bu üç kilise ve Museviliğe ait en eski ibadethanelerden biri olan Sardes Sinagogu ile Manisa Merkezdeki Ulu Camii, Sultan Camii, Muradiye Camii ve Mevlevihane ile Kula İlçemizde bulunan Yunus Emre Türbesi inanç turizmi kapsamında en çok ziyaret edilen yerlerdir.

12 SARDES SİNAGOGU

13 SULTAN CAMİİ HATUNİYE CAMİİ MURADİYE CAMİİ ULU CAMİİ

14 KULA- EMRE KÖYÜ YUNUS EMRE TÜRBESİ SARUHAN BEY TÜRBESİ 22 SULTANLAR TÜRBESİ YEDİ KIZLAR TÜRBESİ

15 İlimizdeki kalıntılardan, antik çağdan bu yana önemli yerleşimlere sahne olduğu, Sardes Kenti nin Lidya Devleti ne başkentlik yaptığı, Thyateira, Philadelphia ve Sardes in Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli dini merkezler olduğu bilinmektedir. Bu dini ilk benimseyen kentlerden biri olan Magnesia ise Bizans döneminde önemli piskoposluk merkezlerinden biri olmuştur. Daha sonra Saruhanoğlu Beyliği ve Osmanlı da da şehir önemini devam ettirerek o dönemden önemli eserlere ev sahipliği yapmıştır.

16 İLK İNSAN AYAK İZLERİ TEPE MEZARLIĞI-THYATIRA Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi BİNTEPELER-KRAL MEZARLARI PHILADELPHIA

17 AİGAİ ANTİK KENTİ

18 Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi SARDES ANTİK KENTİ

19 MURADİYE KYBELE VE SULTAN CAMİİ YENİ HAN GÜLGÜN HATUN HAMAMI MEVLEVİHANE

20 Manisa'da merkezin dışında özellikle Kula ilçe merkezinde geleneksel kent dokusu korunmuş durumdadır. İlçenin kentsel sit alanında 653 adet mimari yapı tescillidir. Bunlar dışında dini, idari, kültürel anlamda tescilli birçok yapı da mevcuttur. Kent turizmi ağırlıklı olarak Kula'da gelişim göstermektedir. Ayrıca Soma Darkale de kent turizmi için potansiyel mevcuttur.

21 Kula, Anadolu nun ateşten günlerine açılan bir kapı görünümündedir. Yerbilimcilerin Kula Volkanizması olarak adlandırdıkları bölge, etkileyici yeryüzü biçimleri ve daha dün sönmüş izlenimi veren volkan konileriyle Türkiye nin en önemli, en genç jeolojik miraslarındandır. Kent merkezine yakın olan Divlit Yanardağı, doğa turizminin gelişmesinde öncülük eden en önemli unsurlardan birisidir. Kula Volkanik Jeoparkı, Unesco tarafından Türkiye'nin ilk Jeoparkı ilan edilmiştir. Kapadokya da sıkça görülen Peri bacalarının bir örneği ve en genç oluşumu Kula da Burgaz Mevkii nde yer alır.

22 Kent Turizminin gelişmesinde öncülük eden en büyük unsur da ünlü Tarihi Kula Evleridir. 18. ve 19. yy Türk-Osmanlı ve Rum mimari yapılarının hakim olduğu Tarihi Kula Evleri hala daha özelliklerini yitirmeden korunmaya devam etmektedir.

23 ***Salihli-Kurşunlu, ***Demirci-Saraycık ve Hisar, ***Kula- Emir, ***Turgutlu-Urganlı ve ***Alaşehir- Sarıkız,***Soma Menteşe Kaplıcaları İlimizin termal turizm kaynakları olup, Salihli Kurşunlu, Demirci Hisar, Kula Emir, Turgutlu Urganlı kaplıcaları Termal Turizm Merkezi kapsamına alınmıştır. Bu kaplıcalardaki tesislere ek olarak, yeni tesislerin yapımı ile Manisa bu alanda önemli bir ivme kazanacaktır. Geçmiş yılların verilerine göre Avrupa daki 65 yaşın üstündeki yaşlı oranı % 17. Bu potansiyel dünyanın farklı yerlererinde Termal Turizm ve Sağlık Turizminden faydalanmaktadırlar. Bu oranın 2028 de %20 ye çıkması bekleniyor. Avrupa standartlarında, hatta onlardan daha kaliteli bir anlayışla kaplıcalarımız ve doğal şifa kaynaklarımız sunulduğunda bu potansiyel Türkiye ye akacaktır.

24 Spil Dağı topografik özellikleriyle dağ ve doğa yürüyüşüne, doğa sporlarına son derece elverişli parkurlara sahiptir. Dağın kuzey yamaçlarında Tantalos Kalesi Pelops Tahtı, Kybele Kaya Kabartması, Frig Kaya evleri ve mezarları, Niobe Doğal Anıtı, Manisa Kalesi mitolojik öyküleriyle dikkati çekmektedir. Ayrıca şehrimizin farklı yerlerindeki Bozdağlar, Yamanlar Dağı, Yunt Dağı, Uysal Dağı, Çal Dağı, Demirci Dağlarıda dağcılık ve yürüyüş sporlarına kapı aralamaktadır. Yılın neredeyse sekiz ayı gerçek anlamda kış görmeyen Manisa nın iklimi ve havası da şifa turizmi bağlamında dikkat çekicidir. Ayrıca bölgedeki yaylalar ve kırsal olgularda turizm açısından dikkat çekici öğelerdir.

25 Günümüzün yükselen en önemli trendi olan geleneksel tıbbın en önemli potansiyel adresi Manisa dır. Manisa da bu sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak sayısız değer mevcuttur. Bunların en başında da hiç şüphesiz Mesir Macunu gelmektedir. 41 çeşit baharattan oluşan Mesir Macunun Şifa özelliği 474 yıldır onbinlerce kez ispatlanmış ve bu macunun tüm baharatları ile ilgili Manisa da çalışma yapılmıştır. Ayrıca bitki türleri açısından da zengin bir çeşitliliğe sahip olan Manisa nın doğal kaynak olduğu yüzlerce yıllık geçmişi ile tescillenmiştir.

26 Manisa kırsal turizm alanları açısından da oldukça zengin bir ildir. Çevreci yaklaşımı ve yerel halkın durumunu iyileştirmeyi amaçlayan felsefesiyle kırsal bölgelerde tarım dışı bir kalkınma modeli olan kırsal turizm açısından Manisa da Spil Dağı ve Yunt Dağı çevresindeki köyler, Gölmarmara, Adala kasabası, Osmanlı, Türkmen, Örselli, Köseler, Tekelioğlu Köyleri bu anlamda geniş olanaklar sunmaktadır.

27 TESİS ODA YATAK Turizm İşletme Belgeli Tesis Sayısı Yatırım İşletme Belgeli Tesis Sayısı Belediye Belgeli Tesis Sayısı Turizm İşletme Belgeli Yeme-İçme Tesis Sayısı GENEL TOPLAM Seyahat Acentası Sayısı 27 4

28 Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisleri 1 Adet 5 Yıldızlı, 3 Adet 4 Yıldızlı, 5 Adet 3 Yıldızlı, 2 Adet 2 Yıldızlı, 3 Adet Özel Konaklama Tesisi, 1 Adet Butik Otel Turizm Yatırım Belgeli Konaklama Tesisleri 4 Adet 4 Yıldızlı, 2 Adet 3 Yıldızlı

29 Bir çok turizm türüne ev sahipliği yapabilecek potansiyele sahip Manisa yı ziyaret eden turist sayısı arzu edilen düzeye henüz ulaşamamakla beraber; 2013 yılında gelen toplam turist sayısı önceki yıla nazaran ortalama %18 artışla den ye ulaşmıştır.

30 İLİMİZ VE İLÇELERİMİZDEKİ OTELLER VE KONAKLAMA TESİSLERİNE GELEN TURİST SAYISI KİŞİ İLİMİZ MÜZE VE İLÇELERİNDEKİ ÖRENYERLERİNİ VE DİĞER TARİHİ YERLERİ ZİYARET EDEN TURİST SAYISI KİŞİ

31 Sular hep aktı geçti, kurudu vakti geçti, Nice han, nice sultan, tahtı bıraktı geçti, Dünya bir penceredir, her gelen baktı geçti. Yunus Emre

SEÇİLMİŞ GÖSTERGELERLE MANİSA 2013

SEÇİLMİŞ GÖSTERGELERLE MANİSA 2013 SEÇİLMİŞ GÖSTERGELERLE MANİSA 2013 SEÇİLMİŞ GÖSTERGELERLE MANİSA 2013 Sardes Antik Kenti-Salihli TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU SEÇİLMİŞ GÖSTERGELERLE MANİSA 2013 TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU Turkish Statistical

Detaylı

T.C. Bursa Valiliği Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü BURSA KEŞİF REHBERİ

T.C. Bursa Valiliği Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü BURSA KEŞİF REHBERİ T.C. Bursa Valiliği Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü BURSA KEŞİF REHBERİ URSA Bursa Keşif Rehberi Hazırlayan Çiğdem TAŞ Editör Selahattin YOLGİDEN, Serdar KUŞKU Kitap Tasarım ve Mizanpaj Öznur ERMAN

Detaylı

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet ALTIPARMAK Antalya Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı. Tuncay ENGİN BAKA Genel Sekreteri

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet ALTIPARMAK Antalya Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı. Tuncay ENGİN BAKA Genel Sekreteri ÖNSÖZ Gelişmiş ülkelerde 1900 lü yılların başlarından itibaren kurulmuş olan kalkınma ajansları, ülkemizde yeni benimsenmiş bir modeldir. Kalkınma Ajansları; bölgesel düzeyde kamu kesimi, özel kesim ve

Detaylı

MARTI ZAFER KALKINMA AJANSI NDAN 2014 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRILARI KAPSAMINDA 72 PROJEYE 27 MİLYON TL DESTEK

MARTI ZAFER KALKINMA AJANSI NDAN 2014 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRILARI KAPSAMINDA 72 PROJEYE 27 MİLYON TL DESTEK MARTI ZAFER KALKINMA AJANSI KURUMSAL DERGİSİ - ISSN: 1303-0272 HAZİRAN 2014 YIL: 4 SAYI: 10 ZAFER KALKINMA AJANSI NDAN 2014 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRILARI KAPSAMINDA 72 PROJEYE 27 MİLYON TL DESTEK RÖPORTAJ:

Detaylı

TURİZM HAFTASI TARİHÇESİ

TURİZM HAFTASI TARİHÇESİ BÜYÜKŞEHİR DENİZLİ Ege bölgesinin 2. Büyük kenti Denizli; coğrafi konumu, iklimi, doğal ve turistik yönden önemli özelliklere sahip eşsiz bir yerleşim ve uygarlık merkezi olup, bugüne kadar çok sayıda

Detaylı

1. Karaman ın Turizmi

1. Karaman ın Turizmi 1. Karaman ın Turizmi Karaman ın kültürel ve tarihi varlıkları arasında, M.Ö.6000 yıllarından başlayıp, çeşitli tarihlere ait yüzlerce höyük ile Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu, ve Osmanlılara ait, günümüze

Detaylı

ŞEHZADELER BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 STRATEJİK PLANI

ŞEHZADELER BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 STRATEJİK PLANI ŞEHZADELER BELEDİYE BAŞKANLIĞI 0 www.sehzadeler.bel.tr İÇİNDEKİLER TABLOLAR... 4 SUNUŞ... 1 MİSYONUMUZ... 5 VİZYONUMUZ... 6 İLKELERİMİZ... 7 A. ŞEHZADELER HAKKINDA TEMEL BİLGİLER... 8 1. TARİHÇE... 8

Detaylı

ANADOLU İNANÇLARIN BEŞİĞİ

ANADOLU İNANÇLARIN BEŞİĞİ ANADOLU İNANÇLARIN BEŞİĞİ Hazırlayan: TÜRSAB Ar-Ge Departmanı / Mayıs 2006 Turizmin en önemli niş pazarlarından birisi olan kabul edilen inanç turizminde büyük bir potansiyeli olan Türkiye, küresel merak

Detaylı

T.C. KONYA VALİLİĞİ SEKTÖR ÇALIŞMALARI NO:1 KÜLTÜR, TURİZM VE TANITIM SEKTÖRÜ RAPORU

T.C. KONYA VALİLİĞİ SEKTÖR ÇALIŞMALARI NO:1 KÜLTÜR, TURİZM VE TANITIM SEKTÖRÜ RAPORU T.C. KONYA VALİLİĞİ SEKTÖR ÇALIŞMALARI NO:1 KÜLTÜR, TURİZM VE TANITIM SEKTÖRÜ RAPORU MART-2014 GİRİŞ Konya nın kültür ve turizm bakımından zengin tarihî varlıkları, bu varlıkların genel bir değerlendirmesi,

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM ALANINDAKİ GELİŞMELER (2002-2013)

KÜLTÜR VE TURİZM ALANINDAKİ GELİŞMELER (2002-2013) 2013 Sayı 22 KÜLTÜR VE TURİZM KÜLTÜR VE TURİZM ALANINDAKİ GELİŞMELER (2002-2013) Tarihi, kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle bir açık hava müzesi olan ülkemiz, hükümetimizin ve özel sektörün yatırımlarıyla

Detaylı

Bir Masal Kenti. Bursa

Bir Masal Kenti. Bursa 1 2 Bir Masal Kenti Bursa 3 4 5 6 Ben bir çınar ağacıyım... Ben bir çınar ağacıyım, 600 yıldır medeniyetleri seyreden, rüzgarıyla Mudanya yı, gölgesiyle Uludağ ı serinleten. Yeşilin göbeğinde Yeşil Cami

Detaylı

TURİZM SEKTÖRÜ. Invest in. İzmir Bölgesi Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisleri

TURİZM SEKTÖRÜ. Invest in. İzmir Bölgesi Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisleri Invest in TURİZM SEKTÖRÜ İzmir ili coğrafi konumu, tarihsel ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği, coğrafi özellikleri ve deniz-kum-güneş kaynaklı kitle turizmine yönelik altyapısıyla geniş ve canlı bir

Detaylı

Amasya İlinin Alternatif Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi

Amasya İlinin Alternatif Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Namık Kemal University Institute of Social Sciences No: 06 / 2014 Amasya İlinin Alternatif Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN Emrah ÖZTÜRK Hamide SALHA I SOSYAL BİLİMLER

Detaylı

Akdeniz Bölgesinin Kültür ve İnanç Turizmi Potansiyeli Açısından Değerlendirilmesi

Akdeniz Bölgesinin Kültür ve İnanç Turizmi Potansiyeli Açısından Değerlendirilmesi Bilgi (8) 2004 / 1 : 125-137 Akdeniz Bölgesinin Kültür ve İnanç Turizmi Potansiyeli Açısından Değerlendirilmesi Zekeriya Bingöl Özet: Yüzyıllar boyu birçok uygarlığa ve dine ev sahipliği yapan Anadolu,

Detaylı

..:: AKHİSAR::.. MİTOLOJİDE AKHİSAR

..:: AKHİSAR::.. MİTOLOJİDE AKHİSAR ..:: AKHİSAR::.. TARİHÇE Yapılan birçok araştırmanın gün ışığına çıkardığı bilgiler sonucu Akhisar ın yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahip olduğun söylenmektedir. En son Doç. Dr. Engin Akdeniz ve ekibinin

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER. 1 A. DÜNYA TURİZM SEKTÖRÜ. 8 B. TÜRKİYE TURİZMİNİN DÜNYADAKİ YERİ. 12 B. AMASYA NIN COĞRAFİ KONUMU VE AVANTAJLARI. 16 C.

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER. 1 A. DÜNYA TURİZM SEKTÖRÜ. 8 B. TÜRKİYE TURİZMİNİN DÜNYADAKİ YERİ. 12 B. AMASYA NIN COĞRAFİ KONUMU VE AVANTAJLARI. 16 C. İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 A. DÜNYA TURİZM SEKTÖRÜ... 8 B. TÜRKİYE TURİZMİNİN DÜNYADAKİ YERİ... 12 B. AMASYA NIN COĞRAFİ KONUMU VE AVANTAJLARI... 16 C. MARKA KENT OLARAK AMASYA VE 2023 TÜRKİYE TURİZM

Detaylı

KAPADOKYA DA TURİZM YATIRIMI OLANAKLARI

KAPADOKYA DA TURİZM YATIRIMI OLANAKLARI KAPADOKYA DA TURİZM YATIRIMI OLANAKLARI İçindekiler Şekiller Listesi... 2 Tablolar Listesi... 3 Kısaltmalar... 4 1. DÜNYADA TURİZM... 5 2. TÜRKİYE DE TURİZM... 10 3. KAPADOKYA DA TURİZM... 17 3.1. Kapadokya

Detaylı

Grafik 1: Türkiye de Turizm Gelirlerinin GSYİH ve İhracat İçindeki Oranı, 1963 2010 (%)

Grafik 1: Türkiye de Turizm Gelirlerinin GSYİH ve İhracat İçindeki Oranı, 1963 2010 (%) 1.1. Turizm Doğal ve kültürel zenginlikleri, ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürmesi, dolayısıyla yerel aktörlerin ekonomik bağımsızlığını ve refahını arttırması, turizm sektörünün her geçen gün daha fazla

Detaylı

Türkiye nin Manevi Başkenti, Şehitler Diyarı, Barışın Kenti ÇANAKKALE

Türkiye nin Manevi Başkenti, Şehitler Diyarı, Barışın Kenti ÇANAKKALE Türkiye nin Manevi Başkenti, Şehitler Diyarı, Barışın Kenti ÇANAKKALE Tarihçe TARİH ÖNCESİ DÖNEMLERDE ÇANAKKALE Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumundaki Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata

Detaylı

Turizm Teknik Komite Raporu 1

Turizm Teknik Komite Raporu 1 Turizm Teknik Komite Raporu 1 Başkan: Prof. Dr. Ali BAŞ Raportörler: Ahmet UYAROĞLU, Öğr. Gör. Perihan TUNÇ, Tugay ARAT Komite/Çalışma Grubu üye sayısı: 28 Yapılan Toplantı Sayısı: 6 Başkan Yardımcıları:

Detaylı

Denizli, muhteģem bir coğrafyaya sahiptir. Turizm ĠĢletme Belgeli 6.272 , Belediye Belgeli 6.879 78 5.157 129 pansiyon toplam 18.

Denizli, muhteģem bir coğrafyaya sahiptir. Turizm ĠĢletme Belgeli 6.272 , Belediye Belgeli 6.879 78 5.157 129 pansiyon toplam 18. Denizli Turizmi Anadolu Yarımadasının güneybatı, Ege Bölgesinin doğusunda yer alan Denizli, muhteģem bir coğrafyaya sahiptir. Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit konumundadır. Denizli,

Detaylı

Büyükşehir Belediye Meclisi nin Değerli Üyeleri;

Büyükşehir Belediye Meclisi nin Değerli Üyeleri; Büyükşehir Belediye Meclisi nin Değerli Üyeleri; Öncelikle Yerel Kalkınma Hamlesi ni başlattığımız 2004 yılından bu yana geçen süre zarfında, Bursa nın geleceğinin inşası için eleştiri ve önerileriyle

Detaylı

ŞIRNAK VALİLİĞİ ŞIRNAK K Ü L T Ü R ENVANTERİ ŞIRNAK/2009

ŞIRNAK VALİLİĞİ ŞIRNAK K Ü L T Ü R ENVANTERİ ŞIRNAK/2009 T.C. ŞIRNAK VALİLİĞİ 1990 ŞIRNAK VALİLİĞİ ŞIRNAK K Ü L T Ü R ENVANTERİ ŞIRNAK/2009 ŞIRNAK KÜLTÜR ENVANTERİ Yayın No: ISBN: 978-605-378-155-4 EDİTÖR Yrd. Doç. Dr. Mehmet TOP Sanat Tarihçi YAYIN KURULU Yrd.

Detaylı

0. İÇİNDEKİLER-ÖNSÖZ 1. TİRE 1.1. COĞRAFİ KONUM 1-2 1.2. ULAŞIM 3 1.3. TİRENİN TARİHSEL VE MEKANSAL GELİŞİMİ 4-8 1.4. DEMOGRAFİK YAPI 1.4.1.

0. İÇİNDEKİLER-ÖNSÖZ 1. TİRE 1.1. COĞRAFİ KONUM 1-2 1.2. ULAŞIM 3 1.3. TİRENİN TARİHSEL VE MEKANSAL GELİŞİMİ 4-8 1.4. DEMOGRAFİK YAPI 1.4.1. 0. İÇİNDEKİLER-ÖNSÖZ 1. TİRE 1.1. COĞRAFİ KONUM 1-2 1.2. ULAŞIM 3 1.3. TİRENİN TARİHSEL VE MEKANSAL GELİŞİMİ 4-8 1.4. DEMOGRAFİK YAPI 1.4.1. Yıllara Göre Nüfus Dağılımı 9-10 1.4.2. Yaş Gruplarına ve Cinsiyete

Detaylı

İÇİNDEKİLER 7 / 11 12 / 27 TEŞEKKÜR GİRİŞ 1. ADIYAMAN VE TURİZM

İÇİNDEKİLER 7 / 11 12 / 27 TEŞEKKÜR GİRİŞ 1. ADIYAMAN VE TURİZM İÇİNDEKİLER TEŞEKKÜR GİRİŞ 1. ADIYAMAN VE TURİZM 4 6 7 / 11 1.1 Genel Bilgiler 1.2 Adıyaman da Turizm Çeşitleri 1.2.1 Kültür Turizmi 1.2.2 Doğa Turizmi 1.2.3 Sağlık Turizmi 1.2.4 Gastronomi Turizmi 1.2.5

Detaylı

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Pocket Book 2014 Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Hazırlayan Dr. Dursun AYDIN www.visitturkeyforhealthcare.org www.ipsa.org.tr 2014 Pocket Book Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Yayın Sahibi: Visitturkeyforhealthcare

Detaylı

İzmİr. Ege nin incisi, Akdeniz in yıldızı, Homeros un yurdu, Türkiye nin batıya açılan kapısı

İzmİr. Ege nin incisi, Akdeniz in yıldızı, Homeros un yurdu, Türkiye nin batıya açılan kapısı İzmİr Ege nin incisi, Akdeniz in yıldızı, Homeros un yurdu, Türkiye nin batıya açılan kapısı Tarihçe ÖZEL DOSYA Günümüzde İzmir olarak kullandığımız isim, Smyrna kelimesinin dönüşmüş biçimidir. Sözcük

Detaylı

Tarihin Doğayla Buluştuğu Kent. Gölmarmara. Editör Ahmet Yurttakal

Tarihin Doğayla Buluştuğu Kent. Gölmarmara. Editör Ahmet Yurttakal Editör Ahmet Yurttakal Yayın Kurulu Ahmet Yurttakal Doğan Kara Ethem Pınar Fidan Çinçe Hasan Alevnur İsmail Dağdelen İsmail Karabıçak Katkıda Bulunanlar Ali Aydın, Cemal Şengül, Ertuğrul Çelik, Ferhat

Detaylı

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İzmir guide Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İçindekiler İzmir 4-29 İzmir Sizi Cağrıyor 4 Coğrafi Konumu ve Nüfus Bilgileri 6 Ulaşım 8 İzmir in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri

Detaylı

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent...

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Artemis Heykeli - Selçuk Müzesi İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Benim yaşım 8.500... der Ozan Homeros un kenti... İzmir, Antik Dönem deki

Detaylı