T.C Sağlık Bakanlığı Yalova KaplıcalarıĐşletme Đdaresi Tesis Müdürü : Sezai TAŞKIRAN

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C Sağlık Bakanlığı Yalova KaplıcalarıĐşletme Đdaresi Tesis Müdürü : Sezai TAŞKIRAN"

Transkript

1 T.C Sağlık Bakanlığı Yalova KaplıcalarıĐşletme Đdaresi Tesis Müdürü : Sezai TAŞKIRAN

2 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Yalova KaplıcalarıĐşletme Đdaresi Termal-YALOVA ( Hat Tel: (13 Faks No: Web:www.yalovatermal.com

3 Burası Geleceğin Su Şehri Olacaktır. 19 Ağustos 1929 M.Kemal Atatürk

4 Yalova Termal Kaplıcaları nın 1911 Yılında Roma da Yapılan Dünya Kaplıca Suları Yarışmasında Almış Olduğu Birincilik Madalyası

5 TARĐHÇE Eski Đsmi Pyhia olan Yalova Kaplıcalarının termal sularının bir deprem sonucunda M.Ö yılında yeryüzüne çıktığı iddia edilmektedir. Eski Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerini yaşayan Yalova Kaplıcaları, Kral Konstantin, Kral Jüstinyen, Sultan Osman, Sultan Orhan, Sultan Hamit ve Sultan Mecit tarafından muhtelif tarihlerde restore edilmiştir. Đstanbul tekfurunun karısı Sofia ile kızı Eleni Justen, Konstantin in annesi Đmparatoriçe Helen Thedora ve Sultan Mecit in annesi burada tedavi görmüşler ve şifa bulmuşlardır. 11 Mayıs 330 da Kral Konstantin Đstanbul u başkent yaptıktan sonra kaplıcalarda binlerce esir çalıştırarak 6 adet kubbeli hamam, hastane saray, ve kilise yaptırır. 9. Yüzyıl sonralarından 13.yüzyıla kadar süren savaş yıllarında kaplıca ve çevresi harabeye döner. Yalnızca Kurşunlu Hamam sağlam kalır. Haçlıların Selçuklulara yenilmesi sonrası Yalova, Sultan Osman ın emriyle Karayalvaçoğulları tarafından 1326 yılında zapt edilir. Sultan Orhan ın Bursa yı başkent yapması ve orada da şifalı sıcak suların bulunması Yalova nın gelişmesini bir dönem önler. Đstanbul un fethinden sonra, Bağdat yolunun Yalova dan geçmesi nedeniyle Yalova ve Kaplıcaları tekrar rağbet görmeye başlar. Sultan Mecit ve Sultan Abdülhamit dönemlerinde çok önem kazanır. Cumhuriyetin kuruluşu sonrası 1929 yılında Atatürk Yalova Kaplıcasının yeniden imarı emrini verir.

6 Atatürk ün, arzusu Yalova Termal in Avrupa standartlarında bir su şehri olmasıdır. Dr.Nihat Reşat Belger i Fransadan getirterek kaplıca müdürü olarak görevlendirende Atatürk tür. Yalova Termal i o zaman ki bilimsel anlayışla kurma ve geliştirme görevini başarıyla yerine getiren Dr. BELGER e 1938 yılında Đstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Hidroloji ve Klimatoloji Enstitüsünü kumak üzere Profesörlük ünvanı verilmiştir. Böylece ülkemizde kaplıca tıbbının çağdaş bilimsel temelde gelişmesinin yoluda açılmıştır. Tesisin Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırma tarihi 1938 dir. Tesislerin işletilmesi, 1939 yılında Akay idaresinden Sağlık Bakanlığı na 1947 yılında Termal limitet şirketine, 1952 yılında Denizcilik Bankasına, 1980 yılında TURBAN a devredilmiştir yılında ise tesislerin Đşletmesi tekrar asıl sahibi Sağlık Bakanlığı na verilmiştir. Tesisler Yılları arasında SAYAV ve TÜRKSEV tarafından işletilmiştir.tesisler Mart 2003 Tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığınca işletilmeye başlanmıştır.

7 ĐŞLETMEN LETMENĐN N KONUMU VE ALANI Tesisimiz Yalova il merkezinden 12 km uzaklıkta olup.ender görülen harikulade bitki örtüsü ile kaplı vadi içinde yer almaktadır. Termal Kaplıca Tesisleri 1. Derece doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanı olarak tescil edilmiştir.đşletmenin toplam alanı 1600 dönüm olup tesisler 125 dönüm arazi içinde yeralmaktadır.

8 ĐŞLETMEN LETMENĐN N KONUMU VE ALANI

9 TARĐHĐ KALINTILAR ( Duvarında 5 Adet Adak Stel leri(kurşunlu Banyo ( yanı 4 Adet Mezar taşı(eski Sinema Binası 1 Sütun Başlığı 1 Adet Dehliz Bu eserler A.Müfit MANSEL tarafından ortaya çıkarılmıştır. Tarihi eser restorasyonundan sonra bu kazıların devamı planlanmıştır. TARĐHĐ ESERLER Kaplıca Kaynağı ve Çevresi Valide ve Kurşunlu Hamamı Çınar ve Büyük Otel Büyük Otel Gazinosu Exedra(Yarım Yuvarlak Yapı) ve Köprü ( Köşkü(T.B.M.M.Sorumluluğunda Yaverlik ve Atatürk ( Binası Sinema Binası(Park Lokantası)(Đtfaiye

10 TARĐHĐ KALINTILAR SU PERĐSĐ

11 ATATÜRK KÖŞKÜ

12 Tarihi Çınar 2003 Yılında 202 Yaşında olduğu tesbit edilmiştir.

13 ATATÜRK ARBEROTUMU Açılışı ışı 2001 Mayıs ayında yapılmış ıştır. Kurucusu Atatürk tür dönümlük işletme kullanım alanı içersinde, 125 dönümlük alanı kapsamaktadır. Bu 125 dönümlük alan içersindeki 1844 ağaç ve 370 palmiye, cinslerine,türlerine göre ayrılmış ış, hepsinin yaşı şı, menşei tespit edilmiş ve bilgisayara geçirilmiştir. Ayrıca ağaçların hepsi plaketlenmiştir. Hasta olan ağaçların hastalıkları uzman kişilerce tedavi edilmektedir. 60 yaş üzeri ağaçların tümü Atatürk ün emirleriyle dikilmiştir. Dünyanın (çeşitli cins ve türe sahip ) sayılı arberotumudur.

14 Pandeli Usta

15 ATATÜRK ARBORETUMU

16 ATATÜRK ARBORETUMU

17 TERMAL KAPLICALARI ORTANCALARI

18 KAPLICA SUYUNUN ANALĐZĐ Yalova Kaplıca sularının ısısı membada derece sıcaklığı ığında berrak renksiz sıcak iken içildiği zaman güzel ve soğuduğu zaman hafif buruk bir sudur. Hamamlara gelen kaplıca sularının ısısı daima 60 dereceden fazladır. Termal Kaplıcaları Avrupa ayarında sıhhat, kuvvet ve gençlik kaynağı olan kükürt, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, manganez, az iyot, madeni uçucu gazlı radyoaktiviteli bir sıcak su kaynağı ğıdır. Debisi saniyede 15 litredir.

19 SU ANALĐZ RAPORU KATYONLAR ANYONLAR Amonyum : yok Sodyun :228,540 mg/lt Potasyum :5,865 mg/lt Kalsiyum :197,740 mg/lt Manganez :2,795 mg/lt Demir :0,250 mg/lt Alüminyum : yok Mangan : 0,015 Çinko : yok Bakır : yok Titan : yok Klorür : 95,715 mg,lt Đyodür : yok Bromür : 0,015 mg/lt Fluorür : 3,500 mg/lt Sülfat : 805,500 mg/lt Nitrat : yok Nitrit : yok Hidrofosfat : 2,150 mg/lt Karbonat : yok Bikarbonat : 48,800 mg/lt Hidroarsenat : yok Kurşun : yok TOPLAM :435,205 TOPLAM : 1.390,885 mg/lt Su Analiz Raporu Đstanbul Üniversitesi Hidro Klimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Nurten ÖZER Tarafından tarihinde hazırlanmıştır.

20 KAPLICA SUYUNUN ĐYĐ GELDĐĞĐ HASTALIKLAR Romatizmal Hastalıklar Sindirim Sistemi, Karaciğer, Safra Kesesi Hastalıkları Metabolizmal Hastalıklar, şişmanlık, gut Böbrek ve Đdrar yolları hastalıkları Deri hastalıkları Ortopedik operasyonlar sonrası Tüm nekahat dönemleri Kadın Hastalıkları, fonksiyonel sterilite (. bilinmektedir Kısırlık tedavisi. (Bizanstan beri

21 ŞU U DURUMLARDA KAPLICA TEDAVĐSĐ ZARARLIDIR Bütün kanamalı hastalar Ağı ğır kalp hastası olanlar Aktif halde tüberkülozlu hastalar Daha önce kalp krizi geçirenler Her sisteme ait ateşli iltihaplı hastalık geçirenler Yeni ameliyat olan hastalar Hamilelik ve lohusalık hallerinde Beyin kanaması geçiren hastalar Sarılık ve karaciğer iltihabı hastalıklarında Ay halleri devam eden kadınlar Saralı hastalar Akut eklem romatizma hastaları Yüksek tansiyon hastaları

22 MANUEL TERAPĐ MERKEZĐ

23 ÇINARLIYOL

24 ĐŞLETMEDE MEVCUT TESĐSLER SLER VE KAPASĐTELER TELERĐ 2 Adet Otel 101 Oda ve 200 yatak kapasiteli 2 Adet Tam konforlu ve 4 Adet normal Apart Otel. 1 Adet Otel 64 Oda 120 Yatak Kapasiteli ( açılmamıştır ( Henüz hizmete Kurşunlu Banyo, Sultan Banyo, Valide Banyo, Termal Sauna, Sıra Banyo Açık ve Kapalı Kaplıca Havuzu, Otellerin Kaplıca Banyoları. Yiyecek Üniteleri: Çamlık Restoran, Disko, Lobby Bar, Çınar Çay Bahçesi, Ortanca Restoran, Kurşunlu Çay Ocağı, Üç kardeşler Piknik Alanı ve Gazinosu Diğer Üniteler: Erkek, Market, Sağlık Merkezi, Antikacı Dükkanı, Masaj, Basketbol ve Voleybol Sahası, Yürüyüş Yolu,Sera Satış ve Üretim Yeri, 30, 50 ve 100 kişilik Seminer ve Toplantı Salonu, Otopark

25 ĐŞLETME GĐRĐŞĐ ĐŞĐ

26 GENEL GÖRÜNÜM

27 APART DAĐRELER Đşletmemizde 2 adet süper lüks,4 adet normal apart daire bulunmaktadır.

28 APART OTEL GĐRĐŞĐ ĐŞĐ

29 APART OTEL

30 APART OTEL

31 ÇAMLIK OTELĐ Eski Güney 1 ve Güney 2 Otellerinin, 1984 yılında restore edilmesiyle Çamlık Otel meydana gelmiştir.83 oda 166 yatağı ( 5 mini suit, 3 suit) vardır. Her odada çift kanal müzik yayını ve televizyon bulunmaktadır. Loby Barı ve Otel altında 18 adet özel kabin banyo bulunmaktadır. ÇAMLIK RESTAURANT 250 kişiliktir. Her akşam canlı müzik vardır. DĐCKO BAR 150 Kişi kapasitelidir.

32 ÇAMLIK OTEL

33 ÇAMLIK OTEL

34 ÇAMLIK OTEL RESEPSĐYON

35 ÇAMLIK OTEL ODA

36 ÇAMLIK OTEL LOBBY

37 ÇAMLIK RESTAURANT

38 ÇAMLIK RESTAURANT

39 ÇAMLIK RESTAURANT

40 ÇAMLIK RESTAURANT

41 ÇAMLIK RESTAURANT

42 LOBBY BAR

43 ÇAMLIK DĐSCO BAR

44 ÇINAR OTEL 19. y.y. Sonlarında yapılmış ış, en son 1982 yılında aslına uygun olarak restore ettirilmiş ve 2. Dereceden tarihi eserdir. 17 oda 1 suit olmak üzere toplam 36 yatak kapasitesine sahiptir. Tüm odalarda çift kanal müzik yayını, televizyon ve sıcak su bulunmaktadır. Klasik şekilde döşenmiş loby ve 150 kişilik seminer salonuna sahiptir. Adını etrafına yapıldığı ığı 200 yaşı şındaki tarihi çınardan almaktadır. Çınarın altında ve otelin ortasında Çınar Cafe bulunmaktadır: Ayrıca Otelin altında 8 kabinlik özel banyo bulunmaktadır.

45 ÇINAR OTEL

46 ÇINAR ÇAY BAHÇES ESĐ

47 ÇINAR OTEL

48 ÇINAR OTEL

49 MEMBA Suyun çıktığı ığı kaynaktır Su derece,saniyede 15 litre olarak çıkmaktadır.

50 MEMBA

51 MĐDE SUYU Çınar Otelin yanında büvet şeklindedir. Doğrudan kaynaktan gelmektedir. Đnsanlar kaynak suyunu içerek şifa aramaktadırlar. Kronik gastrit nezlevi bağı ğırsak hastalıklarına, kolit kabızlık gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Suyun bir başka özelliği de soğutularak maden suyu gibi içilmesidir.

52 MĐDE SUYU

53 GÖZ SUYU 59 Derece sıcaklığı ığındadır. Radium derecesi 2.95 dir. Đltihabik olmayan göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Göz suyu ana kaynaktan ayrı bir kaynaktan çıkmaktadır.

54 GÖZ SUYU

55 AÇIK HAVUZ Havuz 22 metre uzunluğunda, 11 metre genişliğinde 1.60 metre derinliğindedir. Tamamen Termal suyu ile doldurulmaktadır. Suyun sıcaklığı ığı 38 derecedir Yılı Kasım ayında havuzun tüm seramikleri değiştirilmiş ve etrafı da yenilenerek yeni bir çehre kazandırılmış ıştır. Ayrıca havuzun daha çabuk dolması için denge havuzu ve çocuk havuzu yapılmış ıştır.

56 AÇIK KAPLICA HAVUZU

57 AÇIK KAPLICA HAVUZU

58 AÇIK KAPLICA HAVUZU

59 KURŞUNLU UNLU BANYO 16 asır önce Bizanslılar döneminde Đmparator Jüstinyen tarafından yaptırılmış ıştır. Zamanla meydana gelen doğal afetler ve savaşlar nedeniyle toprağa gömülmüştür. Osmanlı Padişahlarından 2. Abdülhamid tarafından 1900 yılında toprağı ğın altından çıkarttırılarak restore ettirilmiştir. Đçinde havuzu,ve saunası bulunmaktadır. Çatısı kurşunlarla kaplı olduğu için Kurşunlu hamam olarak adlandırılmış ıştır.

60 KURŞUNLU UNLU BANYO

61 KURŞUNLU UNLU BANYO

62 KURŞUNLU UNLU KAPALI HAVUZ VE SAUNA

63 SULTAN BANYO 26 Adet özel kabinden oluşan özel aile banyosudur. Kabinlerde mermer küvet ve kurna bulunmaktadır. Mermer küvetlerde termal suyu, kurnalarda ise, kaplıca sularının zararlı olduğu hastalar için ısıtma suyu mevcuttur

64 SULTAN BANYO

65 VALĐDE BANYO Yaklaşık 1600 sene önce Bizans Kralı Konstantin tarafından yaptırılmıştır. En son Sultan Abdülmecit tarafından restore ettirilmiştir. Sultan Abdülmecit in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan burada tedavi gördüğü için Valide Hamam olarak adlandırılmıştır. Hamam, Bayanlar ve Erkekler olmak üzere hizmet vermektedir.

66 VALĐDE BANYO

67 VALĐDE BANYO

68 ORTANCA PĐDE SALONU

69 Büyük Termal Otel

70 NĐLÜFER PARKI

71 AŞIKLAR Merdiveni

72 SUDÜŞEN ŞELALES ELALESĐ

73 T.C Sağlık Bakanlığı Yalova KaplıcalarıĐşletme Đdaresi Tesis Müdürü : Sezai TAŞKIRAN

KAPLICA KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDU BAŞKANLAR AVRUPA DA TERMALİ İNCELEDİ

KAPLICA KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDU BAŞKANLAR AVRUPA DA TERMALİ İNCELEDİ 3 Ayda Bir Yayınlanır.ÜCRETSİZDİR Yıl: 2 Sayı: 4 Ekim - Aralık 2011 ISSN 1302-4388 KAPLICA KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDU BAŞKANLAR AVRUPA DA TERMALİ İNCELEDİ Bakan Taner YILDIZ: Jeotermal Enerjiyle 81 Bin

Detaylı

İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1. YALOVA NIN COĞRAFİ KONUMU 2. NÜFUS 3. EĞİTİM VE ÖĞRETİM 3.1. Eğitim ve Öğretim Hizmetlerine Ait Genel Bilgiler 3.2.

İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1. YALOVA NIN COĞRAFİ KONUMU 2. NÜFUS 3. EĞİTİM VE ÖĞRETİM 3.1. Eğitim ve Öğretim Hizmetlerine Ait Genel Bilgiler 3.2. 2 İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1. YALOVA NIN COĞRAFİ KONUMU 2. NÜFUS 3. EĞİTİM VE ÖĞRETİM 3.1. Eğitim ve Öğretim Hizmetlerine Ait Genel Bilgiler 3.2. Mesleki Eğitim ve Öğretim Kuruluşları 3.3. Çıraklık ve Yaygın

Detaylı

Yeni Çağlayan Çağlayan Aşiyan Otel

Yeni Çağlayan Çağlayan Aşiyan Otel Yeni Çağlayan Çağlayan Aşiyan Otel Dört Mevsim Tatil Dünyada en büyük servet sağlık ve bu sağlık doğanın kalbinde gizli... Doğa bu gizliliği kimi zaman tertemiz orman havasıyla, kimi zaman şifalı sularla

Detaylı

1.1.2013 YEŞİMTAŞI THERMAL RESORT HOTEL İZİBİLİTE RAPORU. Özkan Atik Şirketler Grubu

1.1.2013 YEŞİMTAŞI THERMAL RESORT HOTEL İZİBİLİTE RAPORU. Özkan Atik Şirketler Grubu 1.1.2013 YEŞİMTAŞI THERMAL RESORT HOTEL İZİBİLİTE RAPORU Özkan Atik Şirketler Grubu 2 PROJE ADI: YEŞİMTAŞI THERMAL RESORT HOTEL PROJENİN YAPILACAĞI BÖLGE: Denizli/Karahayıt YATIRIMCI FİRMA: Yeşimtaşı Turizm

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU DERS: TURİZM COĞRAFYASI KONU:KAPALIÇARŞI TARİHİ GALATA KÖPRÜSÜ ÖĞR.GÖR. : ŞULE KIYCI ÇINAR HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: FURKAN KANAT ÖĞRENCİ NO:120158104016

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1543 KAHRAMAN MARAŞ İLİ'NDE ŞİFALI SU POTANSİYELİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ

KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1543 KAHRAMAN MARAŞ İLİ'NDE ŞİFALI SU POTANSİYELİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1543 KAHRAMAN MARAŞ İLİ'NDE ŞİFALI SU POTANSİYELİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Yard.Doç.Dr. Mehmet GÜRBÜZ* Yard.Doç.Dr. Hüseyin KORKMAZ" Özet Kahraman Maraş, çok sayıda aktif fayın bulunması

Detaylı

KÜNYE. DEĞİŞKEN YIL BİRİM BALÇOVA: VERİ/AÇIKLAMA Yüzölçümü 2006 km 2 28,9. kişi 68.226. kişi/ km 2 2006 YTL 4.339.310 2006 YTL 89.375.

KÜNYE. DEĞİŞKEN YIL BİRİM BALÇOVA: VERİ/AÇIKLAMA Yüzölçümü 2006 km 2 28,9. kişi 68.226. kişi/ km 2 2006 YTL 4.339.310 2006 YTL 89.375. 58 KÜNYE DEĞİŞKEN YIL BİRİM BALÇOVA: VERİ/AÇIKLAMA Yüzölçümü 2006 km 2 28,9 Nüfusu Nüfus yoğunluğu 2006 (Projeksiyon) 2006 (Projeksiyon) kişi 68.226 kişi/ km 2 59 2.361 Kentleşme oranı 2006 yüzde 100 Rakımı

Detaylı

Körfez Ticaret Odası Ekonomik Veriler Durum Raporu

Körfez Ticaret Odası Ekonomik Veriler Durum Raporu Körfez Ticaret Odası Ekonomik Veriler Durum Raporu Körfez Ticaret Odası korfezto.org.tr Körfez Ticaret Odası Ekonomik Veriler Durum Raporu 2 Körfez Ticaret Odası Körfez Ekonomik Veriler Durum Raporu 3

Detaylı

ÇERMİK TERMAL TURİZM RAPORU

ÇERMİK TERMAL TURİZM RAPORU ÇERMİK TERMAL TURİZM RAPORU Selman DELİL, Uzman Armağan TANRIKULU, Uzman Program Yönetim Birimi Haziran 2012, Diyarbakır İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 2 2. TÜRKİYE DE TERMAL TURİZM... 2 3. ÇERMİK İLÇESİ... 5

Detaylı

SİVAS İLİ TURİZM POTANSİYELİ VE TURİZM ALANI YATIRIM ÖNERİLERİ

SİVAS İLİ TURİZM POTANSİYELİ VE TURİZM ALANI YATIRIM ÖNERİLERİ T.C. SİVAS VALİLİĞİ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü SİVAS İLİ TURİZM POTANSİYELİ VE TURİZM ALANI YATIRIM ÖNERİLERİ Hazırlayan: Kadir PÜRLÜ İl Kültür ve Turizm Müdürü Sivas 2013 İÇİNDEKİLER I. SİVAS İLİ TURİZM

Detaylı

OSMANGAZİ BELEDİYESİ ŞEHİR SAĞLIK PROFİLİ

OSMANGAZİ BELEDİYESİ ŞEHİR SAĞLIK PROFİLİ OSMANGAZİ BELEDİYESİ ŞEHİR SAĞLIK PROFİLİ 2012 KÜNYE Bursa Osmangazi Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Sağlıklı Şehirler Proje Koordinatörlüğü Çalışma Yöneticisi Esin KARAHAN Yayına Hazırlayan

Detaylı

Termal Turizme Entegrasyonu

Termal Turizme Entegrasyonu Jeotermal Kaynakların Sağlık ve Termal Turizme Entegrasyonu Dilek Özbek, Toros Özbek Hızla gelişen teknoloji ve sanayinin yanı sıra artan ve yaşlanan nüfus nedeniyle toprak, su hava hızla kirlenmektedir.

Detaylı

İÇİNDEKİLER SUNUŞ I. GİRİŞ I.I. TEKNİK DESTEK FAALİYETİ KÜNYESİ I.II. TALEP EDİLEN TEKNİK DESTEĞİN KAPSAMI

İÇİNDEKİLER SUNUŞ I. GİRİŞ I.I. TEKNİK DESTEK FAALİYETİ KÜNYESİ I.II. TALEP EDİLEN TEKNİK DESTEĞİN KAPSAMI T.C. MEVLANA KALKINMA AJANSI 2012 TEKNİK DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA ILGIN TİCARET ODASI NIN TERMAL TURİZMİN MARKALAŞMASI PROJESİ RAPORU EKİM 2012 ILGIN-KONYA İÇİNDEKİLER SUNUŞ I. GİRİŞ I.I. TEKNİK DESTEK

Detaylı

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet ALTIPARMAK Antalya Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı. Tuncay ENGİN BAKA Genel Sekreteri

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet ALTIPARMAK Antalya Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı. Tuncay ENGİN BAKA Genel Sekreteri ÖNSÖZ Gelişmiş ülkelerde 1900 lü yılların başlarından itibaren kurulmuş olan kalkınma ajansları, ülkemizde yeni benimsenmiş bir modeldir. Kalkınma Ajansları; bölgesel düzeyde kamu kesimi, özel kesim ve

Detaylı

Amasya İlinin Alternatif Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi

Amasya İlinin Alternatif Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Namık Kemal University Institute of Social Sciences No: 06 / 2014 Amasya İlinin Alternatif Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN Emrah ÖZTÜRK Hamide SALHA I SOSYAL BİLİMLER

Detaylı

İZMİR - ÇEŞME - PAŞALİMANI TURİZM PROJESİ Gayrimenkul Analiz Raporu

İZMİR - ÇEŞME - PAŞALİMANI TURİZM PROJESİ Gayrimenkul Analiz Raporu ) İZMİR - ÇEŞME - PAŞALİMANI TURİZM PROJESİ Gayrimenkul Analiz Raporu BURHAN UÇAN PROJE KOORDİNATÖRÜ 0532 540 77 27 28.06.2013 İSTANBUL İZMİR BURSA AFYON ANKARA TÜRKİYE MUĞLA ANTALYA HARİTA: İZMİR İLİ

Detaylı

ÇUBUK BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 STRATEJİK PLANI

ÇUBUK BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 STRATEJİK PLANI ÇUBUK BELEDİYE BAŞKANLIĞI STRATEJİK PLANI Çubuk Belediye Başkanlığı Planlama Yayınları Yayın No:3 Çubuk Belediye Başkanlığı Yılları Stratejik Planı Çubuk Belediyesi Stratejik Planlama Ekibi tarafından

Detaylı

2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI

2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI 25 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI Recep Tayyip ERDOĞAN - Cumhurbaşkanı Ahmet DAVUTOĞLU - Başbakan Mehmet SEKMEN - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Muhammed Cevdet ORHAN - Aziziye Belediye Başkanı AZİZİYE

Detaylı

life www.cayyolulife.com.tr çayyolu nisan 2011 sayı 8 life

life www.cayyolulife.com.tr çayyolu nisan 2011 sayı 8 life life Ya ş a m s t i l i n i z çayyolu nisan 2011 sayı 8 www.cayyolulife.com.tr Ya n l ı ş biliyorsunuz... A s ı l A Ş K N i s a n d a b a ş k a d ı r... life TÜRKİYE DE BİR İLK SIVI GRANİT Püskürtme

Detaylı

BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2015-2019 DÖNEMİ. [2015-2019] Stratejik Plan

BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2015-2019 DÖNEMİ. [2015-2019] Stratejik Plan BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2015-2019 DÖNEMİ [2015-2019] Stratejik Plan Bolu Belediye Başkanlığı 2015-2019 Dönemi Stratejik Planı İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 1 MİSYON BİLDİRİMİ... 3 VİZYON BİLDİRİMİ...

Detaylı

MUĞLA Kentsel yapı 7 Muğla denizden 670 m. yükseklikte, üstü düz bir kaya kütlesi şekliyle ilginç bir görünüme sahip olan Asar Dağı nın eteklerinde kurulmuş 61.500 nüfuslu bir kent merkezidir. Yakın geçmişe

Detaylı

KÜNYE. DEĞİŞKEN YIL BİRİM KONAK: VERİ/AÇIKLAMA Yüzölçümü 2006 km 2 234. 2006 (Projeksiyon) 2006 (Projeksiyon) kişi 784.308.

KÜNYE. DEĞİŞKEN YIL BİRİM KONAK: VERİ/AÇIKLAMA Yüzölçümü 2006 km 2 234. 2006 (Projeksiyon) 2006 (Projeksiyon) kişi 784.308. 656 KÜNYE DEĞİŞKEN YIL BİRİM KONAK: VERİ/AÇIKLAMA Yüzölçümü 2006 km 2 234 Nüfusu Nüfus yoğunluğu 2006 (Projeksiyon) 2006 (Projeksiyon) kişi 784.308 kişi/ km 2 3.351 Kentleşme oranı 2006 yüzde 100 Rakımı

Detaylı

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2010-2014 STRATEJİK PLANI

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2010-2014 STRATEJİK PLANI 2010-2014 STRATEJİK PLANI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...I BAŞKANDAN... VII GİRİŞ...1 1. MEVCUT DURUM ANALİZİ...4 1.1. SAKARYA YA İLİŞKİN BİLGİLER...4 1.1.1. Kent Tarihi...4 1.1.2. Coğrafi Alanı ve Yerleşim

Detaylı

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İzmir guide Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İçindekiler İzmir 4-29 İzmir Sizi Cağrıyor 4 Coğrafi Konumu ve Nüfus Bilgileri 6 Ulaşım 8 İzmir in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri

Detaylı

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANLIĞI KÜÇÜKÇEKMECE İLÇESİ KÜÇÜKÇEKMECE MEYDANI ÇEVRESİ KENTSEL TASARIM PROJESİ ARAŞTIRMALARI VE ÖN PROJE RAPORU

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANLIĞI KÜÇÜKÇEKMECE İLÇESİ KÜÇÜKÇEKMECE MEYDANI ÇEVRESİ KENTSEL TASARIM PROJESİ ARAŞTIRMALARI VE ÖN PROJE RAPORU KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANLIĞI KÜÇÜKÇEKMECE İLÇESİ KÜÇÜKÇEKMECE MEYDANI ÇEVRESİ KENTSEL TASARIM PROJESİ ARAŞTIRMALARI VE ÖN PROJE RAPORU KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANLIĞI Kartaltepe Mah. Süvari Cad. No:16

Detaylı

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent...

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Artemis Heykeli - Selçuk Müzesi İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Benim yaşım 8.500... der Ozan Homeros un kenti... İzmir, Antik Dönem deki

Detaylı

İNEGÖL O.S.B. DE FABRİKA DEĞERLEMESİ

İNEGÖL O.S.B. DE FABRİKA DEĞERLEMESİ Avrupa Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Bayar Cad. Sıtma Pınar Sk. Zitaş Apartmanı No:17/3-4 Kozyatağı/İSTANBUL Tel:0216 464 60 40 Faks:0216 464 60 39 avrupa@addas.com.tr - www.addas.com.tr İNEGÖL

Detaylı

2014 YILI ŞUBAT BRİFİNGİ. İrfan BALKANLIOĞLU Vali

2014 YILI ŞUBAT BRİFİNGİ. İrfan BALKANLIOĞLU Vali İrfan BALKANLIOĞLU Vali İçindekiler Sayfa No 1 1. Tarihi Yapısı 2 2. Coğrafi Yapısı 2 3. Nüfus Durumu 3 4. İdari ve Sosyo Ekonomik Durum 3 5. Çalışma Hayatı 4 6. Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlar 5

Detaylı

T.C. UŞAK VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. UŞAK VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ T.C. UŞAK VALİLİĞİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ UŞAK Uşak, Ankara, İzmir Devlet karayolu üzerinde yer almakta olup, Ege Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesini birbirine bağlayan bir geçiş merkezi durumundadır.

Detaylı

T.C. SİNOP VALİLİĞİ SİNOP İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLANI 2006-2010

T.C. SİNOP VALİLİĞİ SİNOP İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLANI 2006-2010 T.C. SİNOP VALİLİĞİ SİNOP İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLANI 2006-2010 Sinop-2006 İÇİNDEKİLER I- GİRİŞ -Yasal Dayanak -İlkeler -Stratejik Planın Onaylanması, Kullanımı ve Revizyonu Süreci -Kapsam II-DURUM

Detaylı