Güvenlik Konferans, Fuar ve Seminerler, Analiz ve Değerlendirmeler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Güvenlik Konferans, Fuar ve Seminerler, Analiz ve Değerlendirmeler"

Transkript

1 Güvenlik Konferans, Fuar ve Seminerler, Analiz ve Değerlendirmeler 2013 Sonbaharı özel güvenlik etkinlikleri açısından oldukça yoğun ve verimli bir dönem oldu. Mevsimin ilk ayı Eylül ve Ekim aylarında önce; Eylül 2013 tarihleri arasında İstanbul da Bahçeşehir Üniversitesi yerleşkesinde, Bahçeşehir, City Group Security-CGS Özel Güvenlik Şirketi, John Jay College of Criminal Justice (ABD-New York), BlueLight Global Solutions (İngiltere-London) ve Global Security Group (ABD-New York) işbirliği ile Sporda Şiddet ve Stadyum Güvenliği Konferansı Gerçekleşti. Burada, Osman Öztürk, CSG- City Group Yönetim Kurulu Başkanı, Prof Dr. Şenay Yalçın, BAU Rektörü Enver Yücel, BAU Mütevelli Heyeti Başkanı, İsmail Baş, Emniyet Genel Müdürü Yardımcısı, Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Valisi Açış konuşmalarını yaptılar. Daha sonra; Doç.Dr. Selçuk ŞİRİN, Bahçeşehir Üniversitesi moderatörlüğünde, Doç.Dr. Selçuk ŞİRİN, BAU Üniversitesi, İKSARA Araştırma Direktörü Futbolda Şiddet ve Stadyum Güvenliği Araştırması, Prof.Charles P.NEMETH-Güvenlik, Yangın ve Acil Durum Yönetimi Bölüm Başkanı-Ceza Adaleti John Jay Koleji,New York Şehir Üniversitesi Sporda Şiddet ve Stadyum Güvenliği Mark J.NOVAK-Global Security Group GSG Şirket Yön. Kur. Başkan yardımcısı NY Stat Güvenliği

2 Öğleden sonra 1.Oturum Osman Öztürk ün moderatörlüğünde; Osman Öztürk-Sporda Şiddet ve Stadyum Güvenliği, Lord Ian BLAIR-Emniyet Müdür,Scotland yard,bluelight Global Şirketi Yön.Kur.Başkanı-Londra Robert BROADHURST,Emekli Emniyet Müdürü,Scotland Yard,2012 Londra Olimpiyatları Güvenlik Koordinatörü İngiltere de Spor Stadyumları ve Diğer Kamusal Organizasyonların Güvenliğine Yaklaşımı-Geçmişi ve Mevcut Yasal ve Uygulama Doktrini Prof.Charles P.NEMETH-Güvenlik,Yangın,Acil Durum Yönetici Bölüm Başkanı-Ceza Adaleti John Jay Koleji,Ney York Şehir Üniversitesi Sporda Şiddet ve Stadyum Güvenliği Mark J.NOVAK-Global Security Group-CGS Şirket Yön.Kur.Başkan Yardımcısı- New York Stadyum Güvenliği Erkşn ADALAR,EGM,İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı,Galatasaray SK Müsabaka Güvenlik Amiri, Spor Güvenliğine Yönelik Uygulamalar 2.Oturum Prof.Dr. Nilüfer NARLI, Bahçeşehir Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölüm Başkanı moderatörlüğünde; Prof Dr.Nilüfer NARLI, Sporda Şiddetin Kökenleri ve Türkiye deki Durum Prof Dr. Ayşe NUHOĞLU, Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Fakültesi Dekanı Hukuki Açıdan Stadyum Güvenliği Prof. Dr. Haluk GÜRGEN, Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Fakültesi Dekanı, Medyanın Şiddeti Yansıtması Doç.Dr. Serap ÖZER, Bahçeşehir Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Futbol Şiddetine Klinik ve Sosyal Psikolojiden Bir Bakış Yrd. Doç.Dr. Mine ÖZAŞÇILAR, Bahçehir Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Riskli Bir Davranış Olarak Alkol ve Şiddet Savaş ŞANLI, EGM, Polis Akademisinde görevli 4.Sınıf Emniyet Müdürü Sporda Seyirci Şiddeti ve Saldırganlık Konularında sunum yaptılar.

3 Bu konferansta, Spor Müsabakalarının yapılacağı yer seçimi, bunların inşası ve kullanımına kadar geçen süreçle ilgili uluslararası uygulamalar ve özellikle Stat ve Kulüp Güvenlik Sertifikaları konularında uluslararası uzmanlar tarafından bilgilendirmede bulunuldu. Yasal mevzuat, Stat Güvenlik Yönetimi Oluşumu ve bu müsabakalarda görev alacak, özel güvenlik görevlileri de dâhil, tüm görevlilerin eğitimi ve ilgili kurumlar arasındaki ilişki ve işbirliği örnekleriyle geniş olarak anlatıldı. Spor güvenliği tarihçesinden söz edilerek İngiltere de yılları meydana gelen şiddet olaylarında 250 e yakın kişinin hayatını kaybettiği, yıllarında İngiliz takımlarının dünya şampiyonlarına katılmasının men edilmesi gibi sert tedbirlerin alındığı ifade edildi. Ülkemizde de bu konuda yapılan çalışmalar ve hukuki alt yapı ve diğer alanlarda kapsamlı bilgilendirmelerde bulunuldu. Bu konferans için yaptırılan Futbolda Şiddet ve Stadyum Araştırma Sonuçları açıklandı. (Ek:1) İncelendiğinde görüleceği üzere bu araştırmada doğal olarak Stadyumlarda göreve yapan Polis ve Özel Güvenlikle ilgili memnuniyet oranları düşüktür. Buna karşın, genelde vatandaşların %70 inin özel güvenlik uygulamalarından memnun olduğu görülmektedir. Konferansa sabah açılış oturumunda 150 civarında kişi katılmış ancak öğlenden sonraki oturumlarda bu sayı önemli miktarda azalmıştır. Toplumun önemli kısmını ilgilendiren ve ülke açısından önemli olan bu konferansa ana muhataplarda Gençlik ve Spor Genel Bakanlığı yetkilileri ile TFF ve Kulüp temsilcileri katılmamışlardır. Bu da konuya ne kadar önem verildiğinin bir göstergesidir. Eğer tüm ilgili ve yetkililer buraya katılıp,daha sonra da ülkede bu alanda var olan mevzuatı doğru uygulansaydı, çok değil birkaç gün sonra, tarihinde Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan Beşiktaş A.Ş. - Galatasaray maçında yaşanan olayları önleyecek tedbirler alınabilirdi.

4 Daha sonra, Eylül 2013 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde ISAF&Seminer,( Eylül 2 Ekim 2013 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde İFSEC İstanbul Fuar &Semineri Gerçekleşmiştir Fuar programları karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmek üzere aşağıdaki tabloda yer verilmiştir. ANALİZ: a.isaf Fuarı 14 yıldır gerçekleşmektedir, Ifsec İstanbul un ilk yılıdır, b.isaf 3 salonda, İfsec ise tek salonda gerçekleşmiştir. Dolayısıyla katılımcı firma ve ziyaretçi sayıları bu hacim doğrultusunda oldukça farklı olmuştur, c.isaf taki panel&seminerler sergi yerleri dışındaki 3 ayrı salonda, İfsec te de benzer şekilde 1 salonda gerçekleşmiştir. d.konumum itibariyle daha ziyade seminer&panellerle ilgilendiğimden sergilenen ürünlerle ilgili bir yorumda bulunmayacağım. Ancak güvenliğin tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla sağlayacak bol seçenekli ürünlerin sergilenmiş olduğunu söyleyebiliri. Bu konuda ilgili fuar web siteleri incelendiğinde detaylı bilgi edinilebilir. e.isaf daki konuşmacılar daha ziyade yerli, İfsec te uluslararası uzman sayısı daha fazla idi, f.her iki etkinlikte de konu seçimleri genelde günceldi, İsaf konu yelpazesi daha kapsamlı, İfsec daha dardı. g.dinleyici sayısı genelde pek yeterli değildi. Yeni çıkan bir yasanın uygulaması ve uygulama eksikliğinde müeyyide uygulanacak konularda; örneğin İş Güvenliği ve Sağlığı ile Çalışma Bakanlığı seminerleri ile yakın zamanda yaşanan olay nedeniyle Spor Güvenliği konularındaki izleyici sayıları daha fazla idi.

5 DEĞERLENDİRMELER: ÖZEL GÜVENLİK SONBAHAR ETKİNLİKLERİ Geçen yıla kadar ülkemizde bir fuar düzenlenirken bu yıl ikincisinin de devreye girmesi özel güvenliğin yükselen bir meslek/alan olduğu ve dünyanın gözünün de çeşitli açılardan Türkiye ye yönelmiş olmasını göstermesi açısından dikkate alınacak bir gelişme olduğu değerlendirilmektedir, Seminer&panellerde konu çeşitliliği fazla olmakla birlikte, bazılarında sunum için ayrılan zaman çok sınırlı idi, ki, yeterince irdeleyip daha iyi anlamak imkânı olmadı. İlerideki planlamalarda daha az sayıda konu ancak daha yeterli süre ayrılmasının uygun olacağı düşünülmektedir, Değişik zamanlarda, bazı hizmet alanlar, ancak daha çok hizmet veren ve de çalışanlar (daha ziyade özel güvenlik görevlileri) kendilerinin pek dinlenmediğini ifade ederler, ancak kendilerini doğrudan ilgilendiren, örneğin Sendika konusundaki izleyici sayısı tahminlerin çok altındaydı, öyle ki, Fuar alanında görev yapan güvenlik şirketi elemanlarında bir kişi bile yoktu! Yine, dilek, istek ve taleplerini ilk elden dinleyecek özel güvenlik sektörünün tüm tarafları ve de daha önemlisi Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı üst düzey yöneticilerinin katıldığı oturumda da, özel güvenlik yönetici ve görevli sayısı en asgari düzeyde idi. Burada sektörde görev yapanların, bundan sonra şu veya bu şekilde bir öneri, özellikle eleştiride bulunmadan önce, kendilerinin ne gibi bir katkı yaptıklarını gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Özel Güvenlik Sektör Temsilcilerinin katılımının yeterli olmadığını düşünüyorum. Bazıları hiç yoktu. Bazıları her iki etkinlikte de vardı. Özel Güvenlik Federasyonun İfsec i özel olarak desteklemesine rağmen her iki seminer ve panel etkinliklerinde bu STK lara üye şirket/eğitim kurumlarından çok az sayıda personelin takip ettiği gözlenmiştir. Bunda belki Fuar tanıtımlarının yeterliliği de etkili olabilir, ancak genelde sektör çalışanlarının kendi meslekteki etkinliklere karşı ziyadesiyle ilgisiz olduğu değerlendirilmektedir, Katılımlar bu denli düşük olunca doğal olarak sektörün bazı önemli konularını birlikte tartışılıp değerlendirilme, resmi makamlardan yapılacak talepleri yeterince kuvvetli olarak dile getirme, daha da önemlisi yapılmakta olan ve özel güvenliğe bir şekilde sekte vuracak mahiyetteki bazı düzenlemelere karşı, Statlarda ve Üniversitelerde özel güvenlik yerine loruma memurluğu ihdası ortak ve güçlü bir tavır oluşturma ortamı sağlanamamıştır. Sektörün çoğunluğu itibariyle sivil toplum oluşturma niyet, irade ve kapasitesinin çok alt düzeyde olduğu bir kere daha gözlenmiştir. Her iki fuar&seminerlerdeki sunuların kitap haline getirilmesi beklenmektedir. Bunun gerçekleşmesi halinde nice güzel sunumun uçup gitmeyip kalıcı olacağı ve sektör hakkında şimdi ve ileride yapılacak değerlendirmelerde yararlanılacağı değerlendirilmektedir.

6 SONUÇ: DİLEK ve TEMENNİLER Bir ölçüde katılım ve ilgiyi artırmak için kaydedilen bazı olumsuz gözlemlere karşın ülkemizde 2 Güvenlik fuar&semineri düzenlenmiş olması özel güvenlik sektörü adına oldukça olumlu bir gelişmedir. Rakamların henüz tam olarak açıklanmamış olduğu bir süreçte yapılan bu çalışmada, genelde fuarları organize eden ve buraya katılanların şifahi beyanlarından ticari olarak genelde memnuniyet ifade edildiği öğrenildiğinden genel olarak amaca ulaşılmış olduğu düşünülmektedir. Analiz ve değerlendirmelerde değinilen kimi hususların dikkate alınarak iyileştirilmesi ve geliştirilmesi mümkündür. Ülkedeki diğer alanlarda olduğu gibi, özel güvenlik sektörünün gelişimi için de bu tür etkinliklerin devam ettirileceği ve bunun da sektöre önemli katkısı olacağı değerlendirilmektedir. Sunumların kitap olarak hazırlanma sürecini beklerken bu etkinlikler vesilesiyle hazırlanan bir araştırma sonucu ile 2 şema (birisi daha önceki bir etkinlikte hazırlanmıştı, diğeriyle birlikte ele alınmasının sektörün değerlendirilmesinde yararı olacağı düşüncesiyle) yazı ekinde değerlendirilmek üzere eklenmiştir. İleriki yıllarda düzenlenecek Fuar&seminerlerde, bir STK temsilcileri paneli düzenlenmesi, burada serbest konuyla üçer beşer dakika fikir türü yapılmasının yararlı olacağı değerlendirilmektedir, Şirketlerin, özellikle sektörün en az %20 hacmi olan İstanbul da özel güvenlik yönetici ve görevlilerinin katılımı için teşvik edici tedbir almaları yararlı olacaktır. Kişisel olarak her iki etkinliğe konuşmacı ve izleyici olarak aktif olarak katıldım, yerli ve yabancı sunumlardan ziyadesiyle keyif aldım, yararlandım. Ufkum açıldı. Sektörün geleceğine olan inancım ve güvenim arttı. Hayatın akışı içinde görüşme imkânı olmayan pek çok dost ve meslektaşla karşılaştım, mutlu oldum. Önümüzdeki yıl/yıllarda daha zengin, daha çok katılımcı, daha çok izleyici ve dolayısıyla her açıdan daha iyi neticeler alabilmek dileğiyle bu etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim. Saygılarımla.

7 GÜN ( 4) KONU (16) -KONUŞMACI (38) GÜN(3)-KONU(10) KONUŞMACI (40) 1.GÜN Konu: 1- Özel Güvenlik ve Savunma Personeli Oturumu ve Paneli Bolat ANKARALI - Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Sabahattin KONYAR - Güvenlik-İş Sendikası Hukuk Müşaviri Erdinç GÜNGÖR Tüm Özel Güvenlikçiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı 1.GÜN Konu: 1-Endüstriye Genel Bakış Giriş-Oryal Ünver-OGF Başkanı Global Güvenlik Endüstrisinin Dönüşümü-Claude Tarlet, VP CoESS Ulusal ve Uluslararası Güvenlik Tedarikçileri için Bölgedeki Fırsatlar: Büyüme Nerede?-Philipp Reuter, Frost & Sullivan IT & Fiziksel Güvenliğin Entegrasyonu-Anixter Panel 1: Son Yıllardaki Temel Başarılar & Gelişim Alanları: Kısa ve Uzun Vadede Olası Zorluklar Panelistler: İsmail Uzelli, CEO Sensormatic (Moderatör) UKTI, Mehmet Ali Börtücene Philipp Reuter, Frost & Sullivan Okyay Şentürk, Gesider Genel Sekreteri

8 2.GÜN Sabah Konu 2- : 9.Yılda Özel Güvenliğin Genel Değerlendirilmesi Paneli 2.GÜN KONU 2: Hassas Bölgelerde Güvenlik & Kalabalık Yönetimi Giriş-Prof.Dr. Emre Alkim,TFF Genel Sekreteri EGM-Özel Güvenlik Daire Başkanlığı Temsilcisi Selçuk Özkayrım - Garanti Bankası Güvenlik Birimi Amiri Niyazi Öğmen - İstanbul Özel Güvenlik Kurucu Ortağı Yusuf Vehbi Dalda - Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri Danışmanı ve Uzmanı Hakan Özalp - Tesco Kipa Güvenlik Müdürü / Yöneticisi Ahmet Kenan Sayın - Malatya Üniversitesi., MYO Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Programı. Öğretim Görevlisi Cengiz Kıvılcım - Özel Güvenlik Teşkilat Mensupları Derneği Başkanı / Eskişehir Öğleden sonra Konu: 3- Şehir ve Şehir içi Ulaşım Güvenliği, Toplu Alanlar ve Okul Güvenliği Moderatörler: 1. Orhan Filiz- Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı/ 2. Hakan Yıldırım, TBMM Bilgi İşlem Başkan Yardımcısı Okan Uslu - Pelco (Schneider Electric) Erbil Çorbacı - Corvus Göktan Eker - K9 (Şehir Güvenliğinde K9 Kullanımı) Osman Öztürk City Security Group-CSG CEO (Güvenli Okul) Hayri Yıldırım Bosch CCTV Ürün Yöneticisi Panasonic Temsilcisi Ercan Öztürk Mobotix Uluslararası Dağıtım ve İş Geliştirme Müdürü 2012 Londra Olimpiyatlarında Güvenlik & Alınan Dersler-Andrew Amery, 2012 Londra Olimpiyatları Güvenlik Bşk. Akıllı Şehirler & Güvenlik-Yılmaz Halaç, GM SDI Turkiye Yangın Mühendisliği: Nereye gidiyoruz? Mevcut yangın mühendisliği uygulamalarına genel bakış. -Pascal Steenbakkers, Yapısal Güvenlik & Yangın Mühendisi, Arup Panel 2: Stadyum & Spor Güvenliği Oryal Ünver, Başkan ÖGF (Moderator) Emre Alkim, TFF Gen. Sekr. Kadir Dölçek, Komiser, Spor Güvenliği Şb. Md.lüğü Av. Yusuf Murat Söylemez Andrew Amery, 2012 Londra Olimpiyatları Güvenlik Bşk. Panel 3: Çalışma Yasaları & Özel Güvenlik Yasası İşveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenleyen 5510,4857 ve 6331 sayılı yasa uygulamalarının 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu'na Etkileri Prof. Dr. Cem KILIÇ, Moderator Yadigar GÖKALP İNAN, SGK Başkanı Mehmet TEZEL, İş Teftiş ve Rehberlik Kurulu Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, Securitas Ülke Başkanı Nurcan Önder, Çalışma Genel Müdürü Kasım Özer, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü

9 Konu 4- Moderatör Konuşmacı Konu 5- Konuşmacı Konu 6- Konuşmacı ÖZEL GÜVENLİK SONBAHAR ETKİNLİKLERİ 3.GÜN SABAH KAPADOKYA SALONU : Sertifikalı Tahliye Eğitimi : Tüm Güvenlik Eğitimcileri Derneği Temsilcisi : Uğur ATABEK PAMUKKALE SALONU : Acil Durum Yönetimi : Yard. Doç. Dr. Hacer KAYHAN İSGDER Yönetim Kurulu Üyesi : Yaşam Güvenliği : H. Latif İŞÇEN İSGDER Yönetim Kurulu Başkanı EFES SALONU Konu: 7- Yeni 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve getirdikleri Konuşmacı: Ahmet Ersoy - İSGGM, İSG Uzmanı Konu 4: Ulaşım Güvenliği Tahliye / Kalabalık Modellemesi ve Performansa Dayalı Dizayn Havaalanları gibi yoğun bölgelerin dizaynında " kalabalık modelleme" yazılımlarının yangın korunma ve güvenliğe sağladığı faydalar (Duman Kontrolü & Yapısal Dayanıklılık Değerlendirmeleri üzerine vaka çalışması)- Konuşmacı: Calum McMillan, Kıdemli Yangın Mühendisi ARUP Panel 5: Geleceğin Havaalanı Güvenliği Uygulamaları Selçuk Kileci, İcra Kurulu Başkanı Kazakistan Aktau Havaalanı (Moderator) Turgay Şahan, GM TAV Orhan Birdal, GM DHMI Johan Gordts, GMY Securitas Aviation Konu 6: Nakit Taşımacılığı Giriş-Prof.Dr.Hasan Eken, Istanbul Ticaret Üniversitesi Güvenlik Organizasyonlarında Inovasyon Yönetimi -Michael Remes (EFPC (UK) Ltd), EU FP7 INSEC Projesi Keynote Sunumlar-Ayse Beycar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Leif Veggum, Norveç Merkez Bankası Panel 7: Bankacılık ve Perakende Sektörlerinde Nakit Operasyonları Prof.Dr. Hasan Eken, İstanbul Ticaret Üniversitesi (Moderator) Dr. Tevfik Altınok, Finans Kulup (Intro) Sarp Tarhanacı, GUSOD CIT Komitesi Başkanı Leif Veggum,Norveç Merkez Bankası Raif Bakova, Darphane Eski GM Aysel Beycar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Hakan Özalp, Tesco Kipa

10 - ÖZEL GÜVENLİK SONBAHAR ETKİNLİKLERİ 3. GÜN ÖĞLEDEN SONRA Konu 8-1.Uluslararası Özel Dedektiflik Panel ve Oturumu Moderatör : Hüseyin ÇELİK - EGM Kriminoloji Dairesi Emniyet Müdürü, Kriminoloji Uzmanı Konuşmalar: Yusuf Vehbi Dalda, ÖDD Onursal Başkanı, Güvenlik ve Eğitim Uzmanı İsmail Yetimoğlu, ÖDD Başkanı Doç. Dr. Orhan Filiz, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı Mr. Georg Hirtl, İKD Başkan Yardımcısı Mr. Mitja KLAVORA, Slovenya Özel Dedektifler Odası Başkanı Mrs. Maria Bumbaru, ANDR (Romanya) Başkanı (20 dakika) 3. GÜN ÖĞLEDEN SONRA Konu 8: Dünyada ve Türkiye de Özel Dedektiflik Yusuf Vehbi Dalda,Onursal Başkan ÖDD (Moderator) Toni Imossi, Başkan IKD İsmail Yetimoğlu, Başkan ÖDD EFES SALONU Konu 9 : Kişisel Koruyucu Donanımlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü- 3. Oturum Konu: - İSG KATİP Sunumu Konuşmacı: Ferdi Karakaya - İSGGM, İSG Uzman Yrd. -

11 4.GÜN SABAH PAMUKKALE SALONU Konu 10- : Belediye İtfaiye Teşkilatlarının Değişen Mevzuatla Oluşan Problemleri ve Çözüm Konuşmacılar Konu 11- Konuşmacı : Doç. Dr. M. Muhittin SOĞUKOĞLU İBB İtfaiye Eski Müdürü Abdurrahman İNCE İBB İtfaiye APK Amiri : İzoleli Yıldırımdan Korunma Sistemlerinin Önemi : Serdar AKSOY OBO Betterman ve Topraklama Konu 12- : Yapı ve Tesislerde Yıldırımdan Korunma Konuşmacı : Yusuf AĞGÜL Amper Elektrik Konu 13- : GSM Kulelerinde Topraklama Konuşmacı : Erkan YÜKSEL ATR Mühendislik KAPADOKYA SALONU Konu 14- : Psikososyal Risk Etmenleri Konuşmacı : Özkan Kaan KARADAĞ İş Sağlığı Bilim Uzmanı Konu 15- : İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Konuşmacı : Yahya Kemal KÖSALI Kimya Yüksek Mühendisi, İş Güvenliği Uzmanı, Yönetim Sistemleri Baş Denetçi EFES SALONU Konu 16- : Risk Değerlendirme Yöntemleri ve Türkiye deki Konuşmacı : Sevim MACİT İSGDER Yönetim Kurulu Başkanı Uygulamaları

12 City Security Group STADYUM GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMASI Her 10 kişiden 7 si stadyumları güvensiz bulmaktadır. Her 4 kişiden 1 i «şiddet» sebebiyle stadyuma gitmemektedir. Güvenlik endişesi, her 3 kişiden 1 i için ailesiyle birlikte stadyuma gitmeye engeldir. Her 10 kişiden 8 i stadyuma giden bir yakını için endişelenmektedir. Stadyuma gidenlerin % 73 ü stadyuma gittiğinde ya şiddete maruz kalmakta ya da şiddete tanık olmaktadır: %13 ü fiziksel şiddete maruz kalmakta, %30 u sözlü şiddete maruz kalmakta, %30 u fiziksel veya sözlü şiddete tanık olmaktadır. Katılımcıların %58 si yalnızca fanatik grupların %36 sı sıradan kişilerin stadyumlarda şiddete sebep olduğunu düşünmektedir. Katılımcıların %66 sı spor müsabakalarında görev yapan özel güvenlik görevlilerinin eğitimini yetersiz görmektedir. Her 10 katılımcıdan 7 si spor güvenliği konusunda eğitim almış özel güvenlik personellerinin stadyumlarda şiddeti önleyebileceği görüşünde.

13 Her 5 katılımcıdan 3 ü spor müsabakalarında güvenliği polisin sağlamasından, 5 kişiden 2 si ise özel güvenliğin sağlamasından yanadır. Eğitim ve gelir düzeyi arttıkça, stadyumlarda güvenliği özel güvenlik görevlilerinin sağlamasından yana olanların oranı da artmaktadır. Yaklaşık her 10 katılımcıdan 7 si, polis, özel güvenlik ve savcı işbirliğinin sporda güvenliği artıracağını düşünmektedir. Gelir ve eğitim düzeyi arttıkça, polis, özel güvenlik ve savcı işbirliğinin sporda güvenliği artıracağını düşünenler in oranı düşme eğilimindedir. Katılımcıların %65 i stadyumlarda ırkçı, ideolojik ve siyasi içerikli slogan atılması ile şiddet suçlarının ve holiganizmin önlenmesi için spor savcılarının görevlendirilmesini uygun bulmakta, %27 uygun bulmamaktadır (%8, fikir beyan etmemekte). Eğitim ve gelir düzeyi arttıkça, stadyumlarda spor savcılarının görev yapmasını uygun bulanların oranı azalmaktadır. Yaklaşık olarak her 10 katılımcıdan 7 si, genel olarak Türkiye deki çeşitli kurum ve kuruluşlarda sunulan özel güvenlik hizmetlerinden memnun veya çok memnundur.

14

CSG Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri A.Ş. City Security Group. Daha Güvenli Okullar, Daha Güvenli Yarınlar

CSG Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri A.Ş. City Security Group. Daha Güvenli Okullar, Daha Güvenli Yarınlar City Security Group Daha Güvenli Okullar, Daha Güvenli Yarınlar GÜVENLİ OKUL PROJESİ Eğitim Denetim - Akreditasyon Çırağan Cad. No:47 Beşiktaş/İSTANBUL 0212 381 01 18 Sayfa 1 CSG-City Security Group Mükemmeliyetçilik

Detaylı

WEB ADRES: www.dedektif.org.tr E-MAİL: info@dedektif.org.tr İLETİŞİM: TEL: +90 216 449 53 53 +90 216 449 39 39 FAX: +90 349 01 38

WEB ADRES: www.dedektif.org.tr E-MAİL: info@dedektif.org.tr İLETİŞİM: TEL: +90 216 449 53 53 +90 216 449 39 39 FAX: +90 349 01 38 ÖZEL DEDEKTİFLER DANIŞMANLAR VE ARAŞTIRMACILAR DERNEĞİ KURULUŞ: İSTANBUL, 03 MAYIS 2007 DERNEK KÜTÜK NO: 34-293496 ADRES: EĞİTİM MAH. MURAT PAŞA CAD. NO: ¼ ZİVERBEY, KADIKÖY, İSTANBUL WEB ADRES: www.dedektif.org.tr

Detaylı

KONFERANSI KAMU İDARELERİNDE DAHA ETKİLİ BİR YÖNETİM İÇİN NASIL BİR İÇ DENETİM? 29 Eylül 2014 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

KONFERANSI KAMU İDARELERİNDE DAHA ETKİLİ BİR YÖNETİM İÇİN NASIL BİR İÇ DENETİM? 29 Eylül 2014 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ KAMU İDARELERİNDE DAHA ETKİLİ BİR YÖNETİM İÇİN NASIL BİR İÇ DENETİM? KONFERANSI 29 Eylül 2014 E GEMENLİK K AYITSIZ Ş A R TSIZ M İLLETİNDİR KAMU İDARELERİNDE DAHA ETKİLİ BİR

Detaylı

10.YILINDA. Kamu-BĐB. Türkiye Bilişim Derneği

10.YILINDA. Kamu-BĐB. Türkiye Bilişim Derneği 10.YILINDA Kamu-BĐB Türkiye Bilişim Derneği 2 ĐÇĐNDEKĐLER BÖLÜM 1 Kamu-BİB in Tarihçesi 09-15 BÖLÜM 2 Kamu-BİB Etkinlikleri 16-26 BÖLÜM 3 Bilgi Toplumu Strajesine Kamu-BİB Etkisi 27-32 BÖLÜM 4 Kamu-BİB

Detaylı

SGK BÜLTEN. Sosyal Güvenlik ve Sosyal Devlet. ISSN: 1307-4415 Sayı: 55 Nisan 2013 Sosyal Güvenlik Kurumu Adına Sahibi. Yadigar GÖKALP İLHAN

SGK BÜLTEN. Sosyal Güvenlik ve Sosyal Devlet. ISSN: 1307-4415 Sayı: 55 Nisan 2013 Sosyal Güvenlik Kurumu Adına Sahibi. Yadigar GÖKALP İLHAN SGK BÜLTEN SOSYAL GÜVENLİK KURUMU AYLIK HABER BÜLTENİ ISSN: 1307-4415 Sayı: 55 Nisan 2013 Sosyal Güvenlik Kurumu Adına Sahibi Yadigar GÖKALP İLHAN Genel Yayın Yönetmeni Dr. Mustafa KURUCA Yazı İşleri Müdürü

Detaylı

2010-2014 STRATEJİK PLANI

2010-2014 STRATEJİK PLANI 2010-2014 STRATEJİK PLANI ADRES Kadıköy Mahallesi Turan Güneş Caddesi No:98 41040 İzmit / KOCAELİ TELEFONLAR +90 262 322 14 80 Pbx 13 Hat FAKS +90 262 331 44 18 WEB http://www.kocaeliozelidare.gov.tr E-POSTA

Detaylı

2013-2017 STRATEJİK PLANI YALOVA ÜNİVERSİTESİ. www.yalova.edu.tr. Yerelde Etkin, Küresel Başarıya Sahip, Teknoloji Odaklı Bir Dünya Üniversitesi

2013-2017 STRATEJİK PLANI YALOVA ÜNİVERSİTESİ. www.yalova.edu.tr. Yerelde Etkin, Küresel Başarıya Sahip, Teknoloji Odaklı Bir Dünya Üniversitesi YALOVA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI www.yalova.edu.tr Yerelde Etkin, Küresel Başarıya Sahip, Teknoloji Odaklı Bir Dünya Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı E-Posta: sgdb@yalova.edu.tr

Detaylı

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ 2015-2019 STRATEJİK PLANI ADIYAMAN 2015 www.adiyaman.edu.tr 1 SUNUŞ Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), araştıran, bilgiye ulaşan, ulaştığı bilgiyi kullanan ve paylaşan, uluslararası düzeyde

Detaylı

Özel Dedektifler Derneği ÖDD - www.dedektif.org.tr - İstanbul, 34 141 164 1

Özel Dedektifler Derneği ÖDD - www.dedektif.org.tr - İstanbul, 34 141 164 1 Özel Dedektifler Derneği ÖDD - www.dedektif.org.tr - İstanbul, 34 141 164 1 Özel Dedektifler Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği ÖDD KURUMSAL YAPISI Kuruluş Tarihi: İstanbul, 03 Mayıs 2007 Kuruluş Sayı:

Detaylı

GENÇLER ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ GENÇLİK VE SPOR BAKANI SUAT KILIÇ EKONOMİK GÖRÜNÜM PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL

GENÇLER ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ GENÇLİK VE SPOR BAKANI SUAT KILIÇ EKONOMİK GÖRÜNÜM PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL Sayı 7, Ekim - Kasım - Aralık 2012 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Yerel Süreli Yayınıdır. Ücretsiz Olarak Dağıtılır. ISSN: 1308-528X GENİŞ AÇI GENÇ İSTİHDAMI GENÇLER ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ GENÇLİK

Detaylı

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013-2017 İÇİNDEKİLER Üst Yönetici Sunuşu.. 2 GİRİŞ. 3 1. GENEL BİLGİLER...... 4 Tarihçe.. 5 Organizasyon 6 2. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 8

Detaylı

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU. www.iszu.edu.tr

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU. www.iszu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU www.iszu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2 2011 2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU Yazışma Adresi:

Detaylı

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.)

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRÇEV BÜLTEN TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Sayı: 14 Yıl: 2012 (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Foundation for Environmental Education in Turkey Mebusevleri

Detaylı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Building Material Producers Ekim 2010 Sayı 3

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Building Material Producers Ekim 2010 Sayı 3 İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Building Material Producers Ekim 2010 Sayı 3 6 Başkan ın Mesajı Orhan TURAN İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Farklılaşarak rekabetçiliğimizi

Detaylı

ETKİNLİKLER DOSYA (Yükseköğretimde Yeniden Yapılanma) GÜNDEM (Bilim ve Sanat) ERASMUS KARİYER KULÜPLER BİLİM VE FELSEFE SOSYAL SORUMLULUK ÇevreciyİZ

ETKİNLİKLER DOSYA (Yükseköğretimde Yeniden Yapılanma) GÜNDEM (Bilim ve Sanat) ERASMUS KARİYER KULÜPLER BİLİM VE FELSEFE SOSYAL SORUMLULUK ÇevreciyİZ ETKİNLİKLER DOSYA (Yükseköğretimde Yeniden Yapılanma) GÜNDEM (Bilim ve Sanat) ERASMUS KARİYER KULÜPLER BİLİM VE FELSEFE SOSYAL SORUMLULUK ÇevreciyİZ YerelİZ SektörİZ KÜLTÜR SANAT 12 Merhaba Atılım Üniversitesi

Detaylı

DANIŞMA VE HAKEM KURULU

DANIŞMA VE HAKEM KURULU DANIŞMA VE HAKEM KURULU Kamu İç Denetçileri Derneği (KİDDER) Yayınıdır Sahibi Kamu İç Denetçileri Derneği Adına Cüneyt GÜLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Süleyman KELOĞLU Abone İşleri Hüseyin ÇİFTÇİ Yahya

Detaylı

Bu çalıştay 13-14 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlenmiş olup, Dicle Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından

Bu çalıştay 13-14 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlenmiş olup, Dicle Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından Bu çalıştay 13-14 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlenmiş olup, Dicle Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenmiştir. Proje Numarası: 13-ÇalıştayDUEM-05 Bu çalıştay 13-14

Detaylı

İMO 41. Dönem 4. Danışma Kurulu Toplantısı 21 Kasım da Trabzon da gerçekleştirildi. Özelleştirme: Varlığım sermayeye armağan olsun

İMO 41. Dönem 4. Danışma Kurulu Toplantısı 21 Kasım da Trabzon da gerçekleştirildi. Özelleştirme: Varlığım sermayeye armağan olsun sayı 199 / 15 aralık 2009 TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YAYIN ORGANIDIR Şubelerden...2 de 15 Aralık 2009 1 İMO Sempozyumları devam ediyor...4 te Yapı ve Denetim Çalıştayı düzenlendi...13 de TMMOB 3.

Detaylı

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI EYLÜL-2012 Bu Stratejik Plan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senato ve Yönetim Kurulu nun 17-Ekim-2012 Tarihinde Yapılan Ortak

Detaylı

1467 Sok. Uğur Apt. No: 4-2 Çukurambar / ANKARA Tel: +90 312 285 47 45 Fax: +90 312 285 47 16 www.cesam.com.tr info@cesam.com.tr

1467 Sok. Uğur Apt. No: 4-2 Çukurambar / ANKARA Tel: +90 312 285 47 45 Fax: +90 312 285 47 16 www.cesam.com.tr info@cesam.com.tr ÇESAM Çevre ve İş Güvenliği Hizmetleri Çevre Danışmanlığı İş Sağlığı Güvenliği Enerji Verimliliği ÇED Çevre Görevlisi Atık Yönetimi ÇESAM 1467 Sok. Uğur Apt. No: 4-2 Çukurambar / ANKARA Tel: +90 312 285

Detaylı

SPOR KULÜPLERİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI

SPOR KULÜPLERİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ SPOR HUKUKU KOMİSYONU SPOR HUKUKUNDA GÜNCEL GELİŞMELER VE SORUNLAR - V SEMPOZYUMU SPOR KULÜPLERİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI 26 OCAK 2013 CUMARTESİ POINT HOTEL, İSTANBUL

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK DEĞERLENDİRME KALİTE GELİŞTİRME RAPORU. Haziran 2014

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK DEĞERLENDİRME KALİTE GELİŞTİRME RAPORU. Haziran 2014 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK DEĞERLENDİRME VE KALİTE GELİŞTİRME RAPORU 2013 Haziran 2014 SUNUŞ Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Kurulu (ADEK), yüksek öğretim kurumlarında, kurumun stratejik

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEDAW KOMİTESİNE SUNULMAK ÜZERE HAZIRLANAN TÜRKİYE YEDİNCİ DÖNEMSEL RAPORU

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEDAW KOMİTESİNE SUNULMAK ÜZERE HAZIRLANAN TÜRKİYE YEDİNCİ DÖNEMSEL RAPORU BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEDAW KOMİTESİNE SUNULMAK ÜZERE HAZIRLANAN TÜRKİYE YEDİNCİ DÖNEMSEL RAPORU 2014 GİRİŞ 7. Dönemsel Ülke Raporu 1 ilgili kamu kuruluşları, akademisyenler ve kadının insan hakları ile

Detaylı

üniversitemizde myo larda kalite: mevcut durum, sorunlar ve Çözüm önerileri konulu ulusal konferans GerÇekleŞTİrİldİ

üniversitemizde myo larda kalite: mevcut durum, sorunlar ve Çözüm önerileri konulu ulusal konferans GerÇekleŞTİrİldİ www.hitit.edu.tr HİTİT ÜNİVERSİTESİ AYLIK HABER BÜLTENİ SAYI: 16 MART 2014 alaca myo Gıda İŞleme Bölümü Beyaz peynir üretti üniversitemizde myo larda kalite: mevcut durum, sorunlar ve Çözüm önerileri konulu

Detaylı

içindekiler HAZİRAN 2012 Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK İMTİYAZ SAHİBİ Özhan SAY GENEL YAYIN YÖNETMENİ Mustafa AKGÖL

içindekiler HAZİRAN 2012 Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK İMTİYAZ SAHİBİ Özhan SAY GENEL YAYIN YÖNETMENİ Mustafa AKGÖL BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz Odamız faaliyetleri ile birlikte, şehir ve ülke ekonomisini ilgilendiren konular hakkında görüşlerini de bildirmektedir. Uzun bir dönemdir iş dünyası olarak ekonomik gelişmemizin

Detaylı

2011 YILI AJANS FAALİYET RAPORU

2011 YILI AJANS FAALİYET RAPORU T.C. KUZEYDOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI 2011 YILI AJANS FAALİYET RAPORU TRA1 2012 Her hakkı saklıdır. ÖNSÖZ İstihdam ettiği kaliteli ve enerjik kadrosunun yanında artık yerleşmiş kurumsal yapısı ile Ajansımız,

Detaylı

TMMOB FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

TMMOB FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI TMMOB FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI 28. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 2012-2013 i TMMOB FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI 28. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU (2012-2013) 24 Şubat 2014, Ankara Mithatpaşa Cad. 44/16 Kızılay/Ankara Tel: 0.312

Detaylı

Adillik Şeffaflık Hesap verebilirlik Sorumluluk

Adillik Şeffaflık Hesap verebilirlik Sorumluluk Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği yayınıdır. 3 ayda bir ücretsiz yayımlanır. Sayı: 7 Sonbahar 2009 www.tkyd.org TKYD Üyeleri nin Perili Köşk buluşması Finansal kriz, iç denetim ve kurumsal yönetim Dr. Nazif

Detaylı

Türkiye Madenciler Derneği Türkİye Madencİler DerneĞİ; Madencİlİk Sektörü BaŞkanlar Konseyİ BİrlİĞİ Üyesİdİr.

Türkiye Madenciler Derneği Türkİye Madencİler DerneĞİ; Madencİlİk Sektörü BaŞkanlar Konseyİ BİrlİĞİ Üyesİdİr. - 2 - - 3 - ÖNSÖZ Türkiye Madenciler Derneği Türkİye Madencİler DerneĞİ; Madencİlİk Sektörü BaŞkanlar Konseyİ BİrlİĞİ Üyesİdİr. İçindekiler Değerli Meslektaşlarım; Madencilik için kömür kadar kara bir

Detaylı

Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (1936)

Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (1936) Atatürk diyorki; TOBB 69. Genel Kurulu Ata nın Huzuruna Çıktı. Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, intibah almak, düşünmek, zekâyı etmektir. (936) www.mto.org.tr 3 M.Rifat

Detaylı