gerek- + zaman eki mecburiyetinde + kişi eki

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "gerek- + zaman eki mecburiyetinde + kişi eki"

Transkript

1 TÜRKÇE II A - Ders LAZIM / GEREK vs ile GEREKLİLİK BELİRTME 1.1. eylem + ma + iyelik eki gerek / lâzım 1.2. eylem + mak gerek / lâzım gerek- + zaman eki zorunda + kişi eki gerek- + zaman eki mecburiyetinde + kişi eki 1.3. eylem + mαk zorunda kal- + zaman eki + kişi eki eylem + maya mecbur + kişi eki Fakülteye kayıt yaptırmak için bu formu doldurmak gerek / lâzım. Yarın erken kalkmak için bu akşam erken uyumam gerekecek. Bu hafta sonu evde kalıp evi toplamak zorundayım çünkü pazartesi günü annemler geliyor. İşte kravat takmak mecburiyetinde misiniz? Arabanın lastiği patladı. Tamirciye telefon etmek zorunda kaldı. Size cevap vermeye mecbur değilim! Η Δήλωση της Αναγκαιότητας : ΠΡΕΠΕΙ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, (Είμαι) ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ, ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ Η δήλωση της «ΑΝΑΓΚΗΣ», του «χρειάζεται (σε κάποιον κάτι) με τα άκλιτα lâzım, gerek. Συντακτικές παρατηρήσεις:

2 «Το αντικείμενο της ανάγκης», «αυτό που χρειάζεται κανείς» έχει θέση υποκειμένου της συνδετικής πρότασης, ενώ αυτός που «έχει ανάγκη» έχει θέση πλάγιου αντικειμένου, (y)a. Παρατηρήστε τις παρακάτω προτάσεις. Çocuğa yeni bir çift ayakkabı lâzım. Το παιδί χρειάζεται ένα καινούργιο ζευγάρι παπούτσια. / Στο παιδί «είναι χρειαζούμενα»... Çocuğa yeni bir çift ayakkabı almak gerek. Πρέπει να αγοράσεις (σε απρόσωπη χρήση) ένα καινούργιο ζευγάρι παπούτσια στο παιδί. Çocuğa yeni bir çift ayakkabı almanız gerekli. Είναι αναγκαίο/πρέπον να αγοράσετε ένα καινούργιο ζευγάρι παπούτσια στο παιδί.(προσωποποίηση) Το απαρέμφατο (-mαk/-mα) δηλώνει αυτό που είναι «αναγκαίο», το «δέον γενέσθαι» Με αόριστο υποκείμενο, το απαρέμφατο είναι τύπου «-mαk» : -mαk (lâzım) /-mαk (gerek) Όταν το υποκείμενο της «αναγκαίας, της πρέπουσας» ενέργειας είναι ορισμένο, τότε το συγκεκριμένο υποκείμενο πραγματώνεται σε πτώση γενική [ (n)in] και το απαρέμφατο προσωποποιείται μέσω «κτητικού» επιθήματος σε πρόσωπο που συμφωνεί με το υποκείμενο: X in mαsi lâzım / gerek. Ahmet in de bizimle çalış-ması lâzım. (Senin) bizimle gelmen lâzım. Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΝΤΩΝΥΜΙΑ ΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ του ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΜΦΑΣΗΣ. 1.4.Τα ονόματα gerekli και şart, δηλώνουν «αναγκαιότητα» με τον πλέον επιτακτικό τρόπο. Ειδικά το δεύτερο, ( şart όρος), σημαίνει ότι κάτι είναι «απαραίτητο», είναι απαραίτητος όρος. Π.χ. Hemen gitmeniz şart mı?

3 1.5. GEREK-mek(παλαιότερο:icab/et-mek) : Το λεξικό ρήμα gerek-mek αντιστοιχεί σε μεγαλύτερο βαθμό, τόσο μορφολογικά όσο και συντακτικά, στο ελληνικό ρήμα «χρειάζεται». Örnek: Daha çok çalışmanız gerekiyor. Χρειάζεται να εργασθείτε περισσότερο. Hemen gitmem gerekecek. Θα χρειαστεί να φύγω αμέσως. Çocuklara vakit ayırmak gerekir. Xρειάζεται να αφιερώνει κανείς χρόνο στα παιδιά. To ρήμα gerek-mek διαφέρει μορφολογικά αλλά επίσης και ως προς τον τονισμό του από το αντίστοιχο όνομα gerek. Είναι δηλαδή οξύτονο σε όλους τους χρόνους εκτός του şimdiki zaman όπου τονίζεται πάντα στην παραλήγουσα του χρονικού επιθήματος - Iyor : gerek-iyor αλλά gerek-ti, gerek-miş, gerek-ecék, gerek-ir...vs Το όνομα gerek είναι παροξύτονο στoυς αντίστοιχους παρελθοντικούς χρόνους, λόγω του «προτονικού» συνδετικού ΕΙΝΑΙ: gerekti / gerekmiş. Στους υπόλοιπους χρόνους το gerek / gerek-li ή lâzım χρησιμοποιούν το βοηθητικό ol-: lâzım olacak / gerekli olacak,lâzım olur (σπανιότερα :gerekli olur)...vs Örnek: Bize sıcak giysi lâzım olur. Θα μας χρειασθούν -πιθανότατα- ζεστά ρούχα. Tam not almak için bütün sorulara cevap vermeniz gerekti. Για να πάρετε ολόκληρο το βαθμό έπρεπε να απαντήσετε σε όλες τις ερωτήσεις Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ : MECBUR (ol-mak)/ -(y)a mecbur (olmak) Sen de onlarla gitmeye mecbursun. Κι εσύ είσαι υποχρεωμένος να πας μαζί τους. Βütün emirleri yerine getirmeye mecbur değilsin. Δεν είσαι υποχρεωμένος να εκτελείς όλες τις διαταγές.

4 ZORUNDA / MECBURİYETİNDE (ol-mak ή kal-mak) -mak zorunda (ol- / kal-) Είμαι υποχρεωμένος να... Bir ev satın almak için gece gündüz çalışmak zorundayım. Για ν αγοράσω ένα σπίτι είμαι υποχρεωμένη να δουλεύω μέρα νύχτα. Şimdi hemen ondan özür dilemek zorundasın. Έχεις υποχρέωση να του ζητήσεις συγγνώμη τώρα αμέσως. -mak zorunda kal- : χρειάστηκε να, αναγκάστηκα να... Harry Poter i görmek istemiyordum ama oğluma eşlik etmek için filmi seyretmek zorunda kaldım. Δεν ήθελα να δω τον Χ.Π.,αλλά χρειάστηκε να δω την ταινία για να συνοδεύσω το γιο μου. Arkadaşımın Selânik te acele bir işi çıktı.oraya uçakla gitmek zorunda kaldı. Του φίλου μου του προέκυψε μια επείγουσα δουλειά στη Θεσσαλονίκη.Αναγκάστηκε να πάει αεροπορικώς. -mak mecburiyetinde(yım) Ona herşeyi anlatmak mecburiyetinde değilsin. Δεν έχεις την υποχρέωση να του εξηγείς τα πάντα. Ona cevap vermek mecburiyetindeydim. Ήμουν υποχρεωμένη είχα την υποχρέωση- να του απαντήσω mak/ ma MECBURİ / ZORUNLU (είναι υποχρεωτικό να ) Örnek: Partide erkeklerin smokin giymesi zorunlu.στο πάρτι είναι υποχρεωτικό οι άνδρες να φορούν σμόκιν. Altı yaşından büyük çocukların okula devam etmesi mecburidir. Τα παιδιά άνω των έξι ετών υποχρεούνται να παρακολουθούν μαθήματα στο σχολείο.

5 ALIŞTIRMALAR: 1. Boşlukları uygun gereklilik kipiyle doldurunuz. Örnek. İyi piyano çalmak için yetenekli olmak gerek / lâzım Misafirler akşam gelecek, evi sabahtan toplamak zorunda değilim. Siz bu akşamki toplantıya katılmak mecburiyetinde misiniz? Bu zor günlerinde onları yalnız bırakmamanız gerek. 1. Yarın Cumartesi, çalış.(-) 2. Sakin ol,ortada bir şey yok. Hemen bağır (-) 3. Metroya binmek için sıraya gir mecburiyetinde. 4. Dün aniden misafir geldi. Bütün akşam yemek yap. 5. Kuzenim şeker hastası. Yiyeceklerine dikkat et. 6. Eşimin tayini çıktı. Üç ay içinde Mersin e git. 2. Boşlukları gereklilik göstererek tamamlayın. 1. Semra yı bu akşam mutlaka gör.yarın İzmir e gidiyor. 2. Bugün Ahmet in doğum günü. Sence ona bir hediye al? 3. Yazın susuz kalmamanız için mutlaka yağmur yağ. 4. Günlerdir aileni aramıyorsun, seni çok merak ediyorlar. Onları hemen bugün ara. 5. Bütün faturaları bankamatikle ödeyin. Böylece sırada bekle. 6. Sürekli öksürüyorsun. Artık sigara iç. 7. Bu çocuk aç değil. Sofraya otur. 8. Bu yıl güzel bir tatil yapmak için para biriktir. 9. Arabamızın benzini bitmek üzere. En yakın benzinciden benzin al. 10.Türkiye de üniversitede okumak için Türkçeyi iyi öğren. 11.Partiye gitmemek için arkadaşına yalan söyle. 12.Toplantıda konuşma yap? 13.Fazla kilo almamak için beslenmeme dikkat et.

6 3. Aşağıdaki boşlukları gereklilik kullanarak doldurunuz. 1. Ayşe çok ders çalış. 2. Bu sorulara cevap ver gerekiyor.(siz) 3. Hemen eve git gerek.(ben) 4. Siz bu kitabı oku lâzım. 5. Bu akşamki partiye git zorunda.(ben) 6. Sağlıklı olmak için sigara ve alkolden uzak dur. 7. Elçin bir daha bu hatayı yap lâzım. 8. Otobüs biraz sonra gelecek. Arkadaşlarım hemen durağe koş. 9. Sonucu öğrenmek için her gün telefon et gerek. 10. Gününü iyi bir şekilde değerlendirmek için çok uyu. 11. İyi resim yapmak için yetenekli ol gerek. 12. Kaza yapmamak için hız limitini aş lâzım. 13. İnsanlarla iyi anlaşabilmek için onları dinlemeyi bil gerek. 14. Türkçeyi mutlaka öğren (sen). 15. Ülkene ne zaman dön gerekiyor? 16. Yarın okula saat kaçta gel?(ben) 17. Köpeğini her gün gezdir gerekiyor? 18. Çocukların korku filmi seyret lâzımmış. 19. Onun odasını temizle mecbur. 20. Kayıt için formu doldur gerekiyor.(siz) 21. Türkiye de öğrendim. Türklerin evine ayakkabı ile gir gerek. 22. Dün bir telefon geldi, (ben) İzmir e git gerek. 23. Yolda arabanın lastiği patladı. İşe iki saat geç git zorunda kal. 4. malı gereklilik kipi yerine gerek, lâzım, zorunda... gibi ifadeler kullanın. Örnek: Dersten sonra markete uğramalıyım. Dersten sonra merkete uğramam gerek. 1. Bütün öğrenciler sınav sorularını dikkatle okumalı Bana güvenmelisin.

7 Ahmet yeni kelimeleri ezberleyerek öğrenmeli Çöpçüler her gece çöpleri toplamalılar Teneffüslerde dinlenmeliyiz Siz iyi bir tatil yapmalısınız Gömleğin buruşuk. Ütülemelisin Gelecek haftaya kadar bütün dosyaları incelemeliyim Bu maaşla bir ay geçinmeliyiz Aşağıdaki cümleleri gereklilik kipi (lâzım) ile tamamlayınız. 1. Benim eve dön. 2. Senin de gel. 3. Yemeklerine dikkat et. 4. Bizim bu tip şeylere alış. 5. Sizin de onu anla. 6. Onların bu konuyu artık kapat. 7. Bana kız.seni kızdırmak istemedim. 8. Onun hakkında kimsenin kötü konuş. 9. Hemen müdürü gör. 10.Bence onu dinle,sana doğruyu söylemiyor. 6. Lütfen aşağıdaki cümleleri gereklilik kipi (gerekiyor) ile tamamlayınız. 1. Trabzonspor un bu yıl şampiyon ol. 2. Bence babanın sözünü dinle. 3. Her gün yarım saat yürüyüş yap.

8 4. Bu projeyi yarına yetiştir. 5. Yağlı, tuzlu ve hamur işi yiyecekler ye. 6. Mutlaka bu filmi seyret. 7. Kötü sözlere kulaklarını kapa. 8. Beni anla, her şeyi senin iyiliğin için yapıyorum. 9. Onun sözlerine artık alış. 10. Eşyalarını yerlere at. 7. Lütfen cümleleri uygun şekilde tamamlayınız. 1. Benim hemen git. 2. Bu hafta sonu senin çalış? 3. Sana doğruyu söylüyor; ona kız. 4. Bu ilâçları her gün yemeklerden sonra al.(sen) 5. Çocukların yanında böyle kötü şeyler söyle.(sen) 6. Hafta sonuna kadar bu işi bitir.(biz) 7. Bir daha tatlı ve tuzlu şeyler ye.(sen) 8. Galatasaray bu maçı mutlaka kazan.başka şansı yok. 9. Hafta sonu evimi temizle. 10. Biraz kilo aldım. Spor yap. 11. Annem hastalanmış; hemen eve dön. 12. Sen beni çok iyi tanırsın. Bana inan. 13. İki gündür uykusuzum. Eve gidip uyu. 14. Bence biraz daha dikkatli ol. 15. Elif evleniyor. Ona güzel bir hediye götür.(biz) 8. Lütfen aşağıdaki cümleleri gereklilik biçimiyle (lâzımdı) ile tamamlayınız. 1. Dün çok işim vardı, bu yüzden akşam da çalış. 2. Bence buraya hiç gel. 3. Biraz daha düşün, çok erken karar verdin. 4. Ona teşekkür et. Sana gerçekten çok yardım etti. 5. Dün evi temizle onun için hiç dışarı çıkmadım. 6. Benim de orada ol ama ne yazık ki mühim bir işim çıktı. 7. O, bize,eskiden çok yardım etmişti.bu zor zamanında bizim de ona yardım et. 8. Onların bunu duy. Gerçekten çok üzüldüler.

9 9. Lütfen aşağıdaki cümleleri gereklilik kipi (gerekiyordu) ile tamamlayınız. 1. Dün evde kalıp çocuklara bak. 2. Orada öyle davran. 3. Hafta sonu da çalış. (biz) 4. Bence ona o kadar kız,sadece bir şaka yapmak istedi. 5. Tatil için uçak biletini daha önce al. Şimdi yer bulmak imkansız. 6. Onu kaybetmemek için ona sadece Benimle evlenir misin? diye sor. 7. Özür dilerim, önceden telefon et.(siz) Şimdi size randevu veremem. 8. Ben (sana) söyledim. Beni dinle. 9. Dün elektrik faturamı yatır, unuttum. 10. İlâcını yemeklerden sonra al, önce değil. 10. Lütfen aşağıdaki cümleleri gereklilik kipiyle (-meliydi) tamamlayınız. 1. Geç kaldınız. Yarım saat önce gel. 2. Daha önce özür dile. Şimdi özür dilemenin hiçbir anlamı yok. 3. Sence Hasan nerede yanlış yap? 4. Bence antrenör Kutluay ı oyundan al. 5. Başarılı olmak için daha çok çalış. 6. Elçin e o kadar ağır şaka yap. 7. Çocuğa arkadaşlarının yanında bağır. 8. Bence Nihat bıyıklarını kes. Bıyıksız hali hiç güzel değil. 9. Özgeçmişinize bir de fotoğraf yapıştır. 10. Hafta sonu alıştırmaları yap, ama unuttum. 11. Lütfen aşağıdaki cümleleri ZORUNDA ile tamamlayınız. 1. Gelecek nesiller için doğayı korumak. 2. Hem okuyup hem çalışmak. 3. Birbirimize güvenmek. 4. Ben seni dinledim, sen de beni dinlemek. 5. Birbirimize yardım etmek. 6. Şu anda çıkmak ben seni daha sonra ararım. 7. Türkiye enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmek.

10 8. Bu kadar çalışmak? 9. Senin kafandakileri bilmek? 12. Lütfen aşağıdaki cümleleri MECBUR ile tamamlayınız. 1.Hepimiz yaşamımızı kazanmak için çalış. 2. Bunu yap? 3. Bana her şeyi anlat. 4. Onunla konuş? 5. Onun her sözüne Evet de? 14. Lütfen aşağıdaki cümleleri ZORUNDA KALMAK ile tamamlayınız. 1. Yolda benzinimiz bitti. En yakın benzinciye kadar yürümek. 2. Özür dilerim, gelemedim.işim uzadı, çalışmak. 3. Her şeyi anlatmazsan seninle bir daha konuşmam dedi. Ona anlatmak. 4. Parası kalmamış. Bu yüzden tatilde bulaşık yıkamak. 5. Eşim çok ısrar etti. Bu yüzden üç buçuk saat opera seyretmek.

11

Türkçe Kitabımız Batı Trakya nın Edebiyatı, Gazete ve Dergi Metinleri

Türkçe Kitabımız Batı Trakya nın Edebiyatı, Gazete ve Dergi Metinleri 20.5x20 A:Layout 1 2/18/08 9:00 PM Page 1 PEM PROGRAMI ÇALIŞMALARI Türkçe Kitabımız Batı Trakya nın Edebiyatı, Gazete ve Dergi Metinleri HAZIRLAYANLAR: Aydın Bostancı Dimos Yağcıoğlu Evren Dede Herkül

Detaylı

M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL

M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL ELLEKAPAKRÖPORTAJ M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL Türkiye, Meryem Üzerli yi Muhteşem Yüzyıl daki rolüyle tanıdı. Ama kocaman gülümsemesiyle ve pozitif enerjisiyle sevdi. Ülkeyi ani

Detaylı

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız.

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız. OLAYLARIN OLUŞ SIRASI Bir olayı karışık anlattığımızda doğru anlaşılmayabilir. Bu yüzden anlattıklarımızda belli bir sıralama olmalıdır. Olayları oluş sırasına göre anlatırken ilk önce, önce, sonra, daha

Detaylı

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir.

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇLAYICI İFADELER Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. Ben hiç yemek ayırt etmem. Açıkçası her yemeği severek yerim.

Detaylı

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN İlköğretim HAYAT BİLGİSİ 3 Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.12.2011 tarih ve 8348 sayılı yazıları (28.11.2011 tarih ve 179 sayılı

Detaylı

ÇOCUK HİKAYELERİ AKDES KUÇANİ SOLTANİ. Bahai Eserleri. Basım ve Dağıtım A.Ş.

ÇOCUK HİKAYELERİ AKDES KUÇANİ SOLTANİ. Bahai Eserleri. Basım ve Dağıtım A.Ş. ÇOCUK HİKAYELERİ Y A Ş A M A Ğ A C I AKDES KUÇANİ SOLTANİ İÇİNDEKİLER 1- Yaşam Ağacı-Bilgi Ağacı-Şerife Öğretmen 2- Bedia Teyze 3- Fehime nin Anısı 4- İşportacı İkizler 5- Şükran Kitabı 6- Anasının Kuzusu

Detaylı

BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLĠSĠNĠN KĠTAPÇIĞI. Dönem Mayıs 2012 DĠKKAT ΚΡΑΣΙΚΟ ΠΙΣΟΠΟΙΗΣΙΚΟ ΓΛΩΟΜΑΘΔΙΑ

BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLĠSĠNĠN KĠTAPÇIĞI. Dönem Mayıs 2012 DĠKKAT ΚΡΑΣΙΚΟ ΠΙΣΟΠΟΙΗΣΙΚΟ ΓΛΩΟΜΑΘΔΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ, ΓΙΑ ΒΙΟΤ ΜΑΘΗΗ ΚΑΙ ΘΡΗΚΔΤΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΟ ΠΙΣΟΠΟΙΗΣΙΚΟ ΓΛΩΟΜΑΘΔΙΑ Eğitim, YaĢamboyu Öğrenme ve Din ĠĢleri Bakanlığı D e vl e t D i l S e r t i f i k ası DÜZEY & Avrupa Konseyi nin Ortak

Detaylı

3.sayımız bu senelik son sayımız. Hep birlikte EYLÜL de görüşmek üzere. ĐYĐ TATĐLLEEEEER!!!

3.sayımız bu senelik son sayımız. Hep birlikte EYLÜL de görüşmek üzere. ĐYĐ TATĐLLEEEEER!!! ARKADAŞLAAAAAAAR! Tatil başlıyooor! Biz biliyoruz ki siz bu sene çok çalıştınız, karneleriniz çok iyi, o yüzden de çok güzel bir tatili hakettiniz. Biz de çok çalıştık ve biz de tatili hakettik. Sizin

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

Ben Çok İyi Bir Gün Konuşacak

Ben Çok İyi Bir Gün Konuşacak Ben Çok İyi Bir Gün Konuşacak David Sedaris Çeviri Enis Köksaldı Babam Lou için İçindekiler Bir Bastır Carolina 11 Dev Hayaller, Cüce Yetenekler 26 Genetik Mühendisliği 44 Sanatçının Yaşamında On İki

Detaylı

Sayın misafirler ve sevgili Boğaziçililer,

Sayın misafirler ve sevgili Boğaziçililer, Sayın misafirler ve sevgili Boğaziçililer, Ben mezun olalı topu topu 11 sene oldu. Bu kadar kısa sürede size öğüt verecek kadar bilgi ve tecrübe edindim mi emin değilim. Ama kendime ilk başta çizdiğim

Detaylı

2. Bir berber:1 tane zayıf adamı tıraş etmektense,10 tane şişko adamı tıraş ederim 'demiş. Neden?

2. Bir berber:1 tane zayıf adamı tıraş etmektense,10 tane şişko adamı tıraş ederim 'demiş. Neden? ZEKA SORULARI 1.Pazar günü sabahı acı ile uyanan kadın ağlar polisler eve gelir evdeki görevlilere sorar aşçı kahvaltıyı hazırlıyordum der. Bahçıvan çiçekleri suluyordum der. Hizmetli posta kutusundan

Detaylı

Hazırlayanlardan. Sevgili Öğrenciler, BAŞARILAR,

Hazırlayanlardan. Sevgili Öğrenciler, BAŞARILAR, Sevgili Öğrenciler, Bu yıl okula başladınız. Tüm öğretmenlerinizin, anne, babanızın ve bizim bir dileğimiz var: Kısa sürede okumayı ve yazmayı öğrenmeniz, okuduğunu anlayan, düşünen, düşündüğünü doğru

Detaylı

1. SAYFA: 2-3 2. SAYFA: 4-18 3. SAYFA: 19-21 4. SAYFA: 22-25 5. SAYFA: 26 6. SAYFA: 27 7. SAYFA: 28-29 8. SAYFA: 30 9. SAYFA: 31 10. SAYFA: 32 11.

1. SAYFA: 2-3 2. SAYFA: 4-18 3. SAYFA: 19-21 4. SAYFA: 22-25 5. SAYFA: 26 6. SAYFA: 27 7. SAYFA: 28-29 8. SAYFA: 30 9. SAYFA: 31 10. SAYFA: 32 11. ÇALIŞMA KÂĞITLARI 1. Parçada Anlam SAYFA: 2-3 2. Gerçek Mecaz Eş Sesteş Zıt Yan Terim Anlam SAYFA: 4-18 3. Atasözü Deyim SAYFA: 19-21 4. Öznel Nesnel Anlatım SAYFA: 22-25 5. Sebep-Sonuç Amaç-Sonuç SAYFA:

Detaylı

Çeviri: Feride Kurtulmuş

Çeviri: Feride Kurtulmuş KĐTAP NASIL OKUNUR RON FRY TĐMAŞ YAYINLARI / 570 ÇALIŞMA TEKNĐKLERĐ DĐZĐSĐ /4 Eserin Türkçe'ye çeviri hakkı Career Press ile yapılan anlaşma uyarınca Timaş Yayınları'na aittir. Đzinsiz yayınlanamaz. Kaynak

Detaylı

bin yüz bir insan aret vartanyan

bin yüz bir insan aret vartanyan bin yüz bir insan aret vartanyan aret vartanyan 5 Her şey yolundaydı. Yaşamımdaki her şey, benim dışımdaki herkesin gözünde yolundaydı. Oysa ben kronik bir endişenin, sonu gelmeyen bir arayışın ve tam

Detaylı

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI İKİNCİSİ HASAN İPEK RUMUZ ACI YUDUM ÖNYARGI

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI İKİNCİSİ HASAN İPEK RUMUZ ACI YUDUM ÖNYARGI KISA ÖYKÜ YARIŞMASI İKİNCİSİ HASAN İPEK RUMUZ ACI YUDUM ÖNYARGI Yakın zamanda yaşadıklarımı düşünüyorum da kendi kendimden daha doğrusu insanlığımdan utanıyorum. Gerçekten bizde insan mıyız diyorum. Ben

Detaylı

vardı. Oraya gidecekti. Yalnız giderse evdekilerin kızacağını

vardı. Oraya gidecekti. Yalnız giderse evdekilerin kızacağını Bisiklet Tutkusu Hayatlarının serüven çağındaydılar. Şubat ayı hiç ummadıkları kadar güneşli geçiyordu ve yürekleri coşku doluydu. Bu pırıl pırıl havanın yarıyıl tatiline denk gelmesi, çocuklar için bulunmaz

Detaylı

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım,

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Bu kitap, hepimize, bir hayat amacımız olduğunu göstermek için yazıldı Bu kitabı yazan da aslında bir zamanlar kaybolmuştu 40 yaşına geldiğinde, kaybolduğu

Detaylı

Ön Araştırma - Sahada Yapılan Ön Araştırma SAHADA YAPILAN ÖN ARAŞTIRMA:

Ön Araştırma - Sahada Yapılan Ön Araştırma SAHADA YAPILAN ÖN ARAŞTIRMA: SAHADA YAPILAN ÖN ARAŞTIRMA: Ön Araştırma - Sahada Yapılan Ön Araştırma Araştırma Yöntem ve Teknikleri dersimiz kapsamında yapacağımız alan araştımasının ilk adımını gerçekleştirmek üzere belirlenmiş olan

Detaylı

Okula Yardımcı Sınavlara Hazırlık 7. Sınıf TÜrkÇE konu Anlatımı konu Etkinlikleri konu Testleri Aylin GÜLEÇ

Okula Yardımcı Sınavlara Hazırlık 7. Sınıf TÜrkÇE konu Anlatımı konu Etkinlikleri konu Testleri Aylin GÜLEÇ Okula Yardımcı Sınavlara Hazırlık 7. Sınıf TÜrkÇE konu Anlatımı konu Etkinlikleri konu Testleri Aylin GÜLEÇ PALME YAYINCILIK Ankara, 2013 1 PALME YAYINLARI: 709 Fizik 9. Sınıf Soru Kitabı / Cemil AYAN

Detaylı

ÖZET RAPOR. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir.

ÖZET RAPOR. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. ÖZET RAPOR Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. ÖZET RAPOR Araştırmanın yürütücüleri:

Detaylı

Otistik Çocuklar. Berkay AKYÜREK 7-B 2464

Otistik Çocuklar. Berkay AKYÜREK 7-B 2464 Otistik Çocuklar Otistik olmak normal insan olmaktan çok farklı değildir aslında, sadece günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Yani bizim kendi başımıza yapabildiğimiz (yemek yeme, kıyafet giyme, oyun

Detaylı

TÜRKÇE. 2) MECAZ (DEĞİŞMECE) ANLAM Sözcüğün gerçek anlamından uzaklaşarak kazanmış olduğu yeni anlama mecaz anlam denir.

TÜRKÇE. 2) MECAZ (DEĞİŞMECE) ANLAM Sözcüğün gerçek anlamından uzaklaşarak kazanmış olduğu yeni anlama mecaz anlam denir. TÜRKÇE Anlam Bakımından Sözcükler...1 Sözcüklerde Anlam İlişkileri.3 Cümlede Anlam.6 Ses Bilgisi...9 Paragraf Bilgisi...13 Sözcüklerin Yapı Özellikleri..17 Yazım Kuralları..22 Noktalama İşaretleri...25

Detaylı

Hayal Etmediğin Kadar

Hayal Etmediğin Kadar Hayal Etmediğin Kadar Julia Quinn Çeviri Nil Bosna 4 Mildred Block Cantor ın Aziz Anısına 1920-2008 Herkesin bir Millie Teyzesi olmalı. Ve ayrıca Paul için ama sanırım nedenini kendime saklayacağım 5 6

Detaylı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı Eğitim Yolu Rehberi. Anne-Babalar için El Kitabı Bu Eğitim Yolu Rehberi Early Excellence ve Önyargılara bilinçli yaklaşan bir Eğitim ve Öğrenim temelinde hazırlanmıştır. Eğitim Yolu Rehberi Anne-babaları

Detaylı

AMA GÜNAH KIRMIZIDIR. Elizabeth George. Çeviri Milko Özbahar Yeşim Öksüzoğlu

AMA GÜNAH KIRMIZIDIR. Elizabeth George. Çeviri Milko Özbahar Yeşim Öksüzoğlu AMA GÜNAH KIRMIZIDIR Elizabeth George Çeviri Milko Özbahar Yeşim Öksüzoğlu 4 Stephen Lawrence ın anısına 22 Nisan 1993 te Eltham, Güneydoğu Londra da, beş kişi tarafından öldürüldü. Bu adamlar bugüne kadar

Detaylı

TELEVİZYONA DÜŞEN ÇOCUK GİP

TELEVİZYONA DÜŞEN ÇOCUK GİP Resimleyen: Sedat Girgin 1970 ANDERSEN ÖDÜLÜ Gianni Rodari TELEVİZYONA DÜŞEN ÇOCUK GİP ÇAĞDAŞ DÜNYA EDEBİYATI Roman Çeviren: Eren Cendey 9. basım Gianni Rodari TELEVİZYONA DÜŞEN ÇOCUK GİP Çeviren: Eren

Detaylı

BALTAYI BİLEMEK. "Çalışacağım ve kendimi hazırlayacağım. Ve bir gün şans kapımı çalacak." Abraham LINCOLN

BALTAYI BİLEMEK. Çalışacağım ve kendimi hazırlayacağım. Ve bir gün şans kapımı çalacak. Abraham LINCOLN BALTAYI BİLEMEK "Çalışacağım ve kendimi hazırlayacağım. Ve bir gün şans kapımı çalacak." Abraham LINCOLN Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş,

Detaylı

Depresyon ve düşük ruhsal durum

Depresyon ve düşük ruhsal durum Depresyon ve düşük ruhsal durum Kişisel gelişim kılavuzunuz Depression and Low Mood Your Self Help Guide - Turkish İçerik 01 Bu kitapçık bana nasıl yardımcı olabilir? 02 Yapılan araştırmalar bize depresyon

Detaylı