LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 1 AKILLI MÜZİK EGİTİM TAHTASI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 1 AKILLI MÜZİK EGİTİM TAHTASI"

Transkript

1 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 1 AKILLI MÜZİK EGİTİM TAHTASI TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

2 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 2 CİHAZINIZIN GÜVENLİKLİ KULLANIMI İÇİN GEREKLİ HUSUSLAR Kullanmaya başlamadan önce açıklamaları dikkatlice okuyunuz. Cihazınızı çalıştırmadan önce kullanma yönergelerini takip ediniz. Cihazı herhangi bir arıza veya olağanüstü hal durumunda kesinlikle açmayınız.(kargodan teslim almadan önce) Satın aldığınız bayi ile temasa geçerek yetkili servisi tarafından müdahale edilmesini sağlayınız. Aksi takdirde cihazınız garanti kapsamı dışında kalacaktır. Elektrik bağlantılarının emniyetli topraklamanın doğru yapıldığından emin olunuz. Cihazı kullanmadığınız zamanlarda prizden çekiniz. Cihazınızı duvara monte ederken size önerilen taşıyıcı elemanlarını kullanınız.taşıyıcı elemanların en az 60 kg taşıma kapasitesinde olmasına dikkat ediniz. Tahta çalışma yüzeyini su ile yıkamayınız ıslak bezle silmeyiniz. Keskin ve çizici araçlarla temizlemeyiniz. Yazı yazmak için kullanılacak tahta kalemlerinin özellikle su bazlı ve kolay silinebilir olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde tahtanız kullanılamaz hale gelebilir. Taşıma sırasında çarpmayınız. Nemli ve ıslak ortamlarda bırakmayınız. Kullanıldığı mekânlarda direk günışığı almamasına, nem ve ıslak ortam olmamasına dikkat ediniz. Cihaz 2 yıl süreyle fabrikasyon sebeplerden dolayı meydana gelecek arızalar için servis garantilidir. MONTAJ Montaj için duvarda 70mm derinliğinde ve en az 60 kg ağırlık taşıma gücüne sahip dübel ve vidalar kullanınız. Duvara açılacak deliklerin ara merkez mesafesi 1000 mm olarak hesaplanmıştır. Duvar montajında dersliklerde görüş alanı hesaplanarak yükseklik belirlenerek montaj yapılır. Eğitimcinin rahat anlatımı ve işaret çubuklarının doğru açıda olabilmesi için özellikle dikkat edilmelidir.

3 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 3 A K I L L I M U Z I K T A H T A S I T A N I T I M P R O G R A M I NOTALARIN YAZILDIGI ELEKTRONIK PORTE PANELİ 2 - SUS VE NOTA DEĞERLERININ SEMBOLİK OLARAK GÖSTERİLDİĞİ PANEL. 3 - MAJOR VE MINOR AKORLARININ ANLTIMI ICIN DUZENLENMIS AKOR SKALASI TUSLU KLAVYE VE LED ISIKLA DONATILMIS PROTELER. 5 - KUMANDA PANELİ.

4 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page NOTALARIN YAZILDIGI ELEKTRONIK PORTE PANELİ TAHTA ÜZERİNDE SOL VE FA ANAHTARLARI BU- LUNAN 2 PORTE ÜZERİNE TAHTA KALEMİYLE NO- TALAR YAZILIR. KUMANDA PANELİ ÜZERİNDE BULUNAN 1 VE 2 NOLU DELİKLERE OKUMA PROBLARI TAKILIR. PROBLARIN TÜMÜ İSTENİL- DİĞİ TAKDİRDE ÖGRETMEN VE ÖĞRENCİ TARA- FINDA AYNI ANDA KULLANILABİLİR. BUNA AYNI ZAMANDA KLAVYEDE EŞLİK EDEBİLİR. PORTE ÜZERİNDE PROBLARIN KULLANIMI KO- LAYDIR. EĞİTMEN KISA BİR SÜREDE INTİBAK EDECEKTİR. KULLANIMI ESNASINDA DİKKAT EDİL- MESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTA PROBLARIN DOĞRU AÇI İLE YAZILAN NOTALARA DEĞDİRİLME- 1 2 SİDİR. (Bkz.Şek.1-2) PROBLARIN ÇOK DİK AÇI İLE NOTALARA DEĞDİRİLMESİ HATALI VEYA HİÇ SES ALINAMAMASINA SEBEP OLABİLİR.

5 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 5 SOL VE FA ANAHTARI BULUNAN NOTALAR ÖGRENCİLERE TRANSPOZE ANLATIMINDA DA BUYUK KOLAYLIK SAĞLAR. FA ANAHTARLI OLAN PORTE UZERINE YAZILAN NOTALAR ART- MIŞ DEĞERLERİYLE SES VERECEKLERDİR. MÜZİK EĞİTİM TAHTASININ BİR ÖZELLİĞİ DE HANGİ ENSTRUMAN İLE EĞİ- TİM YAPILIYORSA HATTA BU KORO DA OLABİLİR ONA UYGUN SESLE NOTA- LARI SESLENDİRİR. KUMANDA PANELİ ÜZERİNDE BULUNAN VOICE DÜĞMESİNE BASARAK İSTENİLEN SES TONU SEÇİLİR. (TON NUMARALARI İÇİN KULLANMA KILAVUZUNA BAKINIZ). PORTELER ÜZERİNDE EĞİTİM VERİRKEN AYRICA METRONOM DÜĞME- SİNE BASARAK METRONOM EŞLİĞİNDE VEYA START STOP DÜĞMESİNE BASARAK RİTİMBOX İLE EŞLİK YAPABİLİRSİNİZ. YAZDIĞINIZ NOTALARI RİTİMBOX EŞLİĞİNDE VEYA METRONOM EŞLİ- ĞİNDE PROBLARI DEĞDİREREK SESLENDİREBİLİR VE BU BESTELERİNİZİ HAFIZAYA RİTİM EŞLİĞİNDE KAYIT YAPABİLİR VE DİNLEYEBİLİRSİNİZ. Prob Bağlantı Girişleri 2 ad. NOT : (KAYIT SADECE 1 PARÇAYLA SINIRLIDIR.BIR SONRAKI KAYIT BİR ÖN- CEKİ KAYIDIN ÜZERİNE YAZILACAKTIR.) Kumanda Paneli

6 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 6 MUZİK EĞİTİM TAHTAMIZIN ÜZERİNE SU BAZLI TAHTA KALEMLERİ KULLANINIZ. BU TÜR KALEMLER YAZILDIKTAN SONRA KOLAYCA SİLİNME ÖZELLİĞİNE SAHİPTİRLER. DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN BİR ÖNEMLİ NOKTA DA TAHTAMIZA YAZ- DIĞIMIZ YAZILARIN GÜNLERCE TAHTA ÜZERİNDE KALARAK KURUMA- SINA ENGEL OLMAK İÇİN DERSTEN SONRA TEMİZ OLARAK BIRAKINIZ. KESİNLİKLE TEMİZLİK MALZEMELERİ ÇİZİCİ ALETLER KULLANMAYI- NIZ.AKSİ TAKDİRDE PORTELERİN ARKASINDA BULUNAN MANYETİK BANDLAR ZARAR GÖREBİLİR

7 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page SUS VE NOTA DEĞERLERININ SEMBOLİK OLARAK GÖSTERİLDİĞİ PANEL. NOTA VURUŞ DEĞERLERİ VE SUS DEĞERLERİNİN TÜRKÇE OLARAK YER ALDIĞI KISIM TAHTAMIZIN SOL ÜST KÖŞESİNDE YER ALMAKTADIR. ÖĞRENCİLERİMİZİN SÜREKLİ OLARAK GÖREBİLECEĞİ BİR YERDE BULUNMASI GÖRSEL ÖĞRENİME KATKIDA BULUNUR. BU VESİLE İLE ÖĞRENCİLER ÇOK KISA BİR ZAMANDA BURADA BU- LUNAN SEMBOLLERİ HAFIZALARINA ALIRLAR.

8 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page MAJOR VE MİNÖR AKORLARININ ANLATIMI İÇİN DÜZENLENMİŞ AKOR SKALASI. AKILLI TAHTAMIZIN ÜST KISMINDA BULUNAN 2 PORTE ANAHTARI VE ARASINDA AYARLANAN MANYETİK BAND BULUNAN KISIM BIR ARMONI SKALASIDIR. MANYETİK BAND ÜZERİNDE BULUNAN KIRMIZI ÇİZGİ HANGİ AKORUN DİYEZ VE MAJOR DİZEĞİ ÖĞRETİLMEK İSTENİYORSA O NOTAYA GELECEK ÇİZGİYE ÇEKİLİR. ÖRNEK OLARAK YUKARIDAKİ RESİMDE MANYETİK BAND ÇİZGİMİZ RE DİYEZ İ İŞARET EDİYOR ŞİMDİ BANDIMIZIN ÜZERİNDE SAĞ TARAFTAKİ NUMARALARA VE ONLARIN ALTINDA BULUNAN CİZGİLERE BAKALIM. 1 DEN 7 YE KADAR OLAN SAYILAR RE MAJÖR AKORUNU OLUŞTURAN NOTALARI İŞARET EDİYOR. ( 1 RE- 2Mİ- 3FA -4SOL - 5LA - 6Sİ - 7DO ) YUKARIDAKİ ŞEKİLDE KIRMIZI ÇİZGİ DİYEZ VE BEMOL TUŞLARININ YERLERİNİ SAĞ TARAFTA SAYI- SAL OLARAK, SOL TARFTA İSE PORTE UZERİNDE DİYEZ SEMBOLLERİYLE PORTE ÜZERİNDE GÖSTE- RİLMEKTEDİR. BU AKORLARIN NOTASAL OLARAK ADLARININ BULUNDUĞU MANYETİK BANDLARDA AYRICA SKALA ÜZERİNE KONULARAK ÖĞRENCİLERİN DAHA KOLAY İNTİBAKİ SAĞLANIR.

9 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page KLAVYE VE LED IŞIK DONANIMLI PORTELER KLAVYEDE NOTALARIN İLGİLİ ARALIKLARININ AÇIKLANMASI VE KLAVYEDEKİ GAMLARIN VE TON VURGULARININ BİRBİRİYLE İLİŞKİSİNİN AÇIKLAMASI Beyaz tuşlara basarak hapörlerden uygun olan vurguları duyabilirsiniz. Bu durumda klavyenin üzerinde bulunan porte ler üzerindeki ilgili ledler yanacaktır. Her siyah tuşun yarım ses artan ve azalan iki değişik vurgusu vardır ve gam tablosu üzerinde iki değişik konumu vardır. Artan tonu kullandığınızda kumanda panelinde bulunan #(diyez) ve b(bemol) düğmesini #(diyez) konumuna getiriniz. Siyah tuşu çaldığınızda gamdaki ilgili yeşil ışık yanarak gam tahtasındaki diyez durumuna uyan pozisyonu gösterecektir. Azalan tonu kullandığınızda #(diyez) ve b(bemol) düğmesini b(bemol) konumuna getiriniz. Siyah tuşu çaldığınızda gamdaki ilgili ışık turuncu renkte yanacak ve siyah tuşun gamdaki bemol konumunu gösterecektir.

10 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 10 ARMONİ EĞİTİMİ İÇİN MANYETİK BANDLAR AKILLI MÜZİK EĞİTİM TAHTANIZLA BERABER VERİLEN MANYETİK ARMONİ SKALA BANDLARI İSTENİLEN DİZEĞE GÖRE BAŞLANGIÇ NOTASINA YERLEŞTİRİLEREK ARMONİYİ MEYDANA GETİREN NOTA KOMBİNASYONLARININ OLUŞMASININ SAĞLAR BÖYLECE ÖĞRENCİLERİN ARMONİ BİLGİSİNİ ANLAMALARINDA KOLAYLIK SAĞLAR. ŞEKİLDE GÖSTERİLEN ARTMIŞ YEDİLİ KOMBİNASYONU KULLANILMIŞTIR. BAND ÜZERİNDE ARTMIŞ 7 Lİ ARMONİYİ OLUŞTURAN NOTALAR NOKTALARLA BELİR- TİLMİŞTİR. AKILLI MÜZİK TAHTAMIZ BERABERİNDE 5 ADET MANYETİK BAND BULUNMAK- TADIR. BUNLAR RESİMDEDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ ARMONİ SKLASINI GÖSTEREN 4 ADET VE GENEL TUŞ KOMBİNASYONUNDA DA 1 ADET UZUN MANYETİK BAND BU- LUNUR. MALÖR 7 Lİ MİNÖR 7 Lİ EKSİLTİLMİŞ 3 ARTMIŞ 3 LÜ,TON CETVELİ GİBİ.

11 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 11 KUMANDA PANELİ KONTROLLERİ TAHTAMIZIN SAĞ KENARINDA BULUNAN KONTROL PANELİ 2 FARKLI KONTROL YETENEĞİNE SAHİPTİR. A- TAHTAMIZIN ÜZERİNDE BULUNAN PORTELERE YAZILAN NOTALARIN SUNUMUNDA HANGİ SESLER KULLANILMAK İSTENİYORSA ONLARIN SEÇİMİNDE YARDIMCI OLMAK, PORTELERDE DİYEZ VE BEMOL DİZİLİMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ SAĞLAMAK. PORTELRDE ÇALIŞMA YAPARKEN METRONOM VEYA RITIMBOX ÖZELLİĞİNİ ÇALIŞTIRARAK EŞLİK EDİLMESİNİ SAĞLAMAK. AYRICA PORTE ÜZER- İNEYAZILI NOTALARI PROBLAR YARDIMIYLA SESLENDİRİRKEN RİTİMBOX EŞLİĞİNDE HAFIZAYA ALMAK. B- TAHTAMIZ ÜZERİNDE BULUNAN 61 TUŞLU KLAVYE TAM BİR ORG ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR. KUMANDA PANELİ BUNUNLA İLGİLİ TÜM FONKSİYON SEÇİMLERİNDE YARDIMCI OLUR. 1- PORTE CİZGİLERİNDE NOTA DEĞERLERİNİ ÜZERİNDE YAZAN TONA DEĞİŞTİRİCİ. 2- NUMERATİK PANEL SES VE RİTİMLERİN SAYISAL OLARAK SEÇİMİNİ SAĞLAR. 3- STYLE RİTİMLERİN SEÇİMİ İÇİN KULLANILIR 1 4- RİTİM EŞLİĞİNDEKİ AKOMPANYE SESLERİN AZALTILIP ÇOĞALTILMASINDA KULLANILIR. 5- METRONOM ÖZELLİĞİNİ DEVREYE SOKAR. 6- METRONOM VEYA RITIMBOX EŞLİĞİNİN TEMPO HIZINI AYARLAR 7- START STOP RİTİMBOXI BAŞLATIR DURDURUR, 8- MASTER ANA SES KUVVETİNİ AYARLAR RECORD KAYIT BAŞLATIR. 10- DEMO HAFIZADAKİ DEMO MELODİLERİ ÇALAR. 11- VOICE POLIFONIK SESLERİN SEÇİMİNDE KULLANILIR. AÇILIŞTA PİYANO SESİYLE AÇILIR. 12- DİYEZ BEMOL ANAHTARI 13- RITIMBOX TUŞLA BAŞLATMA 14- OTOMATİK AKOMPANYE BAŞLATMA 15- DERİNLİK 16- HARİCİ GİRİŞLER PROB GİRİŞLERİ 18- MİDİ BAĞLANTILARI

12 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 12 ÇALIŞMA ALANI 61 Tuşlu klavye tuşları. Porteler ve nota değerlerinin yazılı olduğu egzersiz tahtası. ( Üzerine su bazlı tahta kalemleri ile yazılabilir.) Elektronik pointer çubuğu. (Demo çalımı esnasında notalar eş zamanlı olarak gösterilebilir. Aynı zamanda klavye ile eşlik edilebilir.) Göstergeler Led gösterge paneli ve notaları gösteren led ışıklar. Panel üzerinde TON, Ritim, Senkron, Melodi butonları bulunur. Bu fonksiyonların hepsi + ve tuşlarıyla kumanda edilir. 128 adet standart GM ton bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 129. Ton olarak değişik efekt sesleri ilave edilmiştir. 100 adet ritim vardır. Demo fonksiyonunda 80 adet melodi bulunmaktadır. Chord modunda tek veya çok parmakla akompanye tonlar elde edilir. Tek tuşla çalışılan melodiyi kaydetme özelliği vardır. Hız fonksiyonu 40 ile 280 arasında ayarlanabilir. Ses değeri 0 ile 31 değeri arasında ayarlanabilir. Ritim kontrolü start ve stop butonu ile çalıştırılır. Metronom özelliği vardır. Tempo değeri + ve tuşları ile ayarlanabilir. CİHAZIN EŞSİZ ÖZELLİKLERİ 1. Elektronik eğitim tahtası İşaretleme, yazma ve klavye barındırma özelliği ile geniş çaplı bir eğitim kolaylığı sağlar. 2. Müzik eğitiminde görsel ve işitsel olarak öğrenime yardımcı olduğundan çok etkili bir eğitim aracıdır. Sol ve Fa Anahtarlarının olduğu porteye; notalar yazılarak pointer çubuk ile üzerine değdirilerek, nota sesleri tercih edilen 129 ses tonundan biri seçilerek duyulabilir. Aynı zamanda transpoze(göçürme) bilgisi bu alanda daha kolay, rahat anlatılır ve anlaşılır. 3. Nota bilgisinin görsel ve işitsel verilmesi eğitimciye kolaylık sağladığı gibi öğrencilere de ezber yapmadan öğrenme imkânı sunar. Tahta üzerinde bulunan klavye diğer görsel elemanlarla ilişikli olarak öğrenime ayrıca katkıda bulunur. 4. Ezbere dayanmayan etkili bir öğretim için eğitimcilerin tercihidir.

13 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 13 ÇALIŞTIRMA PRENSİPLERİ GÜÇ Akıllı Müzik Eğitim Tahtası ile beraber gelen güç kablosunu 220 AC prizine takınız ve girişin üzerinde bulunan açma kapama düğmesine basınız. SES AYARI Kumanda panelinde volume anahtarını 0 ve 31 değerleri arasında + ve tuşları ile değiştirebilirsiniz. TONLARIN KULLANIMI Akıllı Müzik Eğitim Tahtası üzerinde 128 adet ton rengi mevcuttur. Bu tonların haricinde 129 nolu seçenekte değişik ses efektleri bulunur. Ör: Rüzgar, Alkış, Helikopter vurmalı çalgı sesleri gibi. Bu tonlara ulaşabilmek için 1 den 9 a kadar olan numerik butonları kullanabilir veya + ve tuşlarıyla tek değerlerde ilerleyebilir veya gerileyebilirsiniz. SUSTAIN (DERİNLİK) Akıllı Müzik Eğitim Tahtası nı açtığınızda sustain(derinlik) fonksiyonu kapalıdır. Sustain(derinlik) tuşuna basarak aktif hale getirebilirsiniz. Bu durumda buton üzerindeki led ışığı yanacaktır. RİTİM ŞEKLİ Kumanda panelinde 100 adet ritim bilgisi bulunmaktadır. Ritim çalışması 001 pozisyon numarası ile başlayacaktır. Ritim butonuna bastığınızda üzerindeki led yanacaktır. Ritim numara seceneği numerik klavye üzerindeki 0 dan 9 a kadarki tuşlarla kombine edilir. Bunun haricinde + ve tuşları da kullanılır. RİTM KONTROLÜ SYNC Senkronize başlaması Kumanda panelinde bulunan Sync tuşuna basıldığında senkronize hazırlık ışığı yanar. Kumanda panelinde bulunan ABC konumunda ise kapalıdır. Ritmi çalmak için herhangi bir tuşla başlayabilirsiniz. ABC'nin on (açık) konumunda olması; etkin akoru otomatik olarak başlatmasına yarar. Tek parmakla istenilen akor kombinasyonu sağlanır.

14 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 14 RİTİM ÇALMAK Ritim başlatmak için kumanda panelinde bulunan Start Stop düğmesine basınız. Ritm ayrıca senkronize düğmesine basılarak klavyenin en başında bulunan bir oktavlık tuş dilimiyle de akor basılmak suretiyle başlatılabilir. TEMPO Tempo kumanda panelinde bulunan Tempo + / Tempo tuşlarını kullanarak çalıştırılır. Tempo ayar aralığı 40 ile 280 vuruş değerleri arasında değiştirilebilir. Tempo + veya tuşlarıyla ritim tempo değerleri de değiştirilebilir. METRONOM ÖZELLİĞİ Metronom özelliğini başlatmak için kumanda paneli üzerinde bulunan Metro tuşuna basınız. Metronom vuruş sayılarını ayarlayabilmeniz için ve + butonlarını kullanınız. Ritim çalarken metronom çalışmaz. Sadece metronom veya ritim olarak kullanabilirsiniz. Metronom özelliği Demo modunda çalışmaz. Kayıt esnasında metronom sesi duyulur fakat kayıda geçmez. DEMO MODUNDA ÇALIŞMAK Cihazımızda demo olarak önceden kayıt yapılmış 80 adet şarkı bulunmaktadır. Demo müzik butonuna bastıktan sonra + ve tuşlarını kullanarak 80 demo arasında seçim yapabilirsiniz. Kumanda paneli üzerindeki demo tuşuna basınız. Demo yazısının üzerindeki ışık yandıktan sonra Numerik panelde bulunan + ve - tuşlarını kullanarak istediğiniz demo parçasını seçiniz. Demo çalışması esnasında hem pointer çubuk hem de klavye ile görsel olarak ve işitsel olarak demo melodisine eşlik edilebilir. Demo melodisinin çalma hızı Tempo düğmesinin yanında bulunan + ve - tuşlarıyla değiştirilebilir. ÇALIŞMANIN KAYIT EDİLMESİ. REC Butonu kayıt yapmamızı sağlayan butondur. Basıldıktan sonra kırmızı yanan led ışığı kayıt için hazır konumda olduğunu gösterir. Kayıda başlamak için Start /Stop düğmelerini kullanabiliriz. Kayıt yapma süresi 1,5 dakikadır. Bir sonra yapılacak kayıt bir önceki kayıdın üzerine yazılacaktır. Kayıt sırasında ritim ve ses modülleri de kullanılabilir. Kayıdı ritim eşliğinde ve akompanye tuşlarını da kullanarak yapmak mümkündür.

15 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 15 Kayıt yapılması bittikten sonra dinlemek için demo tuşuna basarak 81 numarayı seçiniz. Demo parçalarının adedi 80 tanedir. 81 sizin yaptığınız kayıt numarası olarak eklenecek ve bir sonraki kayıt yapılana kadar kalacaktır. KULLANICI FONKSİYONLARI EĞİTMENİN TABLOSU 1- Akıllı Müzik Eğitim Tahtasının aşağıdaki yarısı beste,transpoze(göçürme), etüt yapılabilen tahta kısmıdır. Buradaki çizgiler öğretmenin çizgileri olup hafif gri renk boşluk veya çizgi üstü altını çiz manalarına gelebilir. Çizgi üstü veya altı kullandığınız taktirde tahta kalemini ilgili gri çizgilerini göstermek için kullanibilirsiniz. 2 Eğitici notayı bu bölüme yazabilir, pointer çubuk ile tahtaya değdirerek gösterebilir. DİKKAT 1- Yazarken standart olmayı deneyiniz. 2- Pointer çubuk ile sert şekilde vurmayınız. 3 Silgi kullanırken tahtanın zarar görmesine sebep olmayınız. 4 Çizginin üzerine veya arasına dokundurmaya dikkat ediniz.

16 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 16 (TON METER) TON CETVELİNİN GÖSTERİLMESİ Sürgülü müzik ölçeğindeki kalın kırmızı çizgili 1 derece sembolü ton ilişkilerini ölçmenin köküdür. Bunun tonda işaretlenmiş olmasını sağlayınız. Sürgülü müzik ölçeği üzerinde tonlar arasındaki bütün ilişkileri görebilirsiniz. İki farklı ton tuşunu ellerinizle çalınız. Bu durumda akor üzerinde ki farkı göreceksiniz. AKOR KOMPOZİSYONLARININ GÖSTERİLMESİ(MAJÖR VE MİNÖR) Perde adı üstündeki tuşun akor cetvelinndeki perde ismi tuşunun sembol çizgisindeki kökünü işaretleyiniz.(kırmızı yeri) Akor cetvelinden farklı akorları birleştiren tuş konumunu bulacaksınız. Genel Özellikler: 61 TUŞ FONKSİYONU a1=440 Hz +-5 ton sapması Çıkış Gücü 2x10 W Besleme 220 V/50 Hz +-10% Ölçüleri 1700mm x 850mm x70 mm Ağırlığı 20 Kg

17 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 17 NO ENSTRUMAN NO ENSTRUMAN NO ENSTRUMAN 00 Grd Piyano 24 Clasic Guitar PIPE 01 Brt.Piyano 25 Steel Guitar 72 Piccolo 02 El.Grn.Piyano 26 Jazz Guitar 73 Flute 03 Honky Piyano 27 Clean Git. 74 Recorder 04 Elc.Piyano 28 Muted Git. 75 Pan Flute 05 Elc.Piyano2 29 OverdrvGuitar 76 BlownBot 06 Harpsichord 30 Distorsion Gt. 77 Shakuhacki 07 Clavi 31 Guitar Harmn. 78 Whistle MALLET BASS LEAD 08 Celesta 32 Acoustic Bass 80 Square 09 Glockenspiel 33 Finger Bass 81 Sawtooth 10 Music Box 34 Picked Bs 82 Calliope 11 Vibraphone 35 Fretless Bs 83 Chiff 12 Marimba 36 Slap Bass 84 Charang 13 Xylophone 37 Slap Bass2 85 Voice 14 Tubular Bell 38 Synth Bas 86 Fifths 15 Santur 39 Synth Bass2 87 Bass Lead ORGAN STRINGS PAD 16 Drw bar Organ 40 Violin 88 Fantasia 17 Jazz Organ 41 Viola 89 Warm 18 Rock Organ 42 Cello 90 Poly Synt. 19 Church Organ 43 Contrabass 91 Choir 20 Reed Organ 44 Tremolo Strn. 92 Bowed 21 Accordion 45 Pizzcato Strng. 93 Metallic 22 Harmonica 46 Harp 94 Halo 23 Tango Accordion 47 Timpani 95 Sweep STRING EFFECTS 48 Strings 62 Synth.Brass ARASI 49 Strings2 63 Synth.Brass2 ETHNIC 50 Synth Strng.1 REED 104 Sitar 51 Synth Strng.2 64 Soprano Sax 105 Banjo 52 Choir Aahs 65 Alto Sax 106 Shamisen 53 Voice Ooh 66 Tenor Sax 107 Koto 54 Synth. 67 Baritone Sax 108 Kalimba 55 Orchestra Hit 68 Oboe 109 Bagpipe

18 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page Trumpet 69 English Horn 110 Fiddle 57 Trombone 70 Bassoon 111 Shanai 58 Tuba 71 Clarinet 112 Tinkle Bell 59 Muted Trumped 113 Agogo 60 Horn 114 Steel Drums 61 Brass Ensemble 115 Woodblock 116 Taiko Drum Sound Effects 117 Melodic Tom 120 GT Fret Noise 118 Synth Drum 121 Breath Noise 119 Reverse Cymbal 122 Seashore 123 Bird Tweet 124 Teleph Ring 125 Helicopter 126 Applause 127 Gunshot DEMO CLASSIC 1 Cannon 2 Thais Meditation 3 Old France 4 Minuet 5 Ode To Joy 6 Wiegenlied 7 The Surprise Symphony 8 Swan Lake 9 Spring From The Four Seasons 10 Habanera From Carmen 11 Joy To The World 12 Toy Symphony 13 Humoreske 14 Kuckuckswalzer FAVORITE 15 Long, Long Ago 16 Old Folks At Home 17 Oh! Susanna 18 Jeannie With The Light Brown Hair 19 Bill Bailey Won t You Come Home 20 Annie Laurie 21 From The New World 22 The Yellow Rose Of Texas 23 Ave Maria 24 My Old Kentucky Home 25 Turkey In The Straw 26 Deck The Halls 27 Grandfather s Clock 28 America The Beautiful 29 The Sideway 30 The Entertainer 31 The Old Gray Mare 32 Aloha Oe 33 Solveig s Song 34 Camptown Races 35 Carry Me Back To Old Viginia 36 The Blue-Bells Of Scotland 37 O Solo Mio 38 Jingle Bells

19 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page Battle Hymne Of The Republic 40 Silent Night FOLK 41 Огонек 42 Aula Lee 43 House Of The Rising Son 44 Danny Boy 45 I ve Been Working On The Railroad 46 In The Rain 47 She Wore A Yellow Ribbon 48 My Bonnie 49 Yankee Doodle 50 Red River Valley 51 Auld Lang Syne 52 When The Saints Go Marching In 53 Twinkle Twinkle Little Star 54 Happy Birthday To You 55 Little Brown Jug 56 Michael Row The Boat Ashore 57 Old King Cole 58 Jamaica Farewell 59 Τройка 60 Cielito Lindo 61 If You re Happy And You Know It, Clap Your Hands 62 American Patrol 63 When Johnny Comes Marching Home 64 Green Sleeves 65 Santa Lucia 66 Szla Dzieweczka 67 Angels We Have Heard On High 68 Skip To My Lou 69 London Bridge Is Falling Down 70 Humpty Dumpty 71 Home On The Range 72 This Old Man 73 Butterfly 74 Ten Little Indians 75 Polly-Wolly-Doodle 76 Santa Claus Is Coming To Town 77 Sippin Cider Through A Straw 78 La Cucaracha 79 Home Sweet Home 80 Up On The House Top NO. STYLE BEAT & POP 01 8 Beat Beat Beat Beat s 8 Beat 06 8 Beat Ballad 07 8 Beat Rock Beat Beat Beat Pop Beat Shuffle 12 Ballad 13 Slow Ballad Beat Ballad 15 Unplugged ROCK 16 Rock 17 Pop Rock 18 Fast Rock 19 Slow Rock 1 20 Slow Rock 2

20 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page Rock & Roll 22 Heavy Metal 23 Blues Boogie 24 Blues 25 Shuffle 26 Blues Shuffle 27 Rock Shuffle 28 Charlston DANCE 29 Disco 1 30 Disco 2 31 Disco Funk 32 Dance 33 House 1 34 House 2 35 Rap 36 Euro Beat 37 Hip Hop 38 Techno SOUL & FUNK 39 Funky Pop 40 Jazz Funk 41 Cool Funky 42 Soul 1 43 Soul 2 44 Soul Shuffle 45 Soul Blues 46 R & B 47 6/8 Gospel 48 Pop Groove JAZZ 49 Swing 50 Cool Jazz 51 Pop Swing 52 Swing Fox 53 Big Band 54 Big Band Meduim 55 Jazz Waltz 56 Ragtime 57 Dixeland 58 Quick Step COUNTRY 59 Country 1 60 Country 2 61 Pop Country 62 Country Rock 63 Country Folk 64 3/4 Country 65 Country Waltz 66 Country Shuffle 67 Country Boogie 68 Country Blues 69 Country Quick Step 70 Bluegrass LATIN 71 Bossa Nova 1 72 Bossa Nova 2 73 Rhumba 74 Pop Rhumba 75 Cha Cha 76 Pop Cha Cha 77 Tango 78 Jazz Samba 79 Reggae 80 Pop Reggae TRADITIONAL 81 March 1 82 March 2 83 German March 84 6/8 March 85 Polka 86 Pop Polka 87 Waltz 88 Slow Waltz 89 Vienna Waltz 90 Musette PIANO 91 8 Beat 92 Ballad 93 Boogie 94 Jazz 95 Swing 96 Jazz Waltz 97 Twist 98 March 99 6/8 March 100 Waltz

21 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 21 Chord Name/[Abbreviation] Normal Voicing Chord (C) Display 0 Major [M] C C 1 Major sixth [6] 1-(3)-5-6 C6 C6 2 Major seventh [M7] 1-3-(5)-7 CM7 CM7 3 Major add ninth [Madd9] Cmadd9 CM(9) 4 Augmented [aug] 1-3-#5 Caug Caug 5 Minor [m] 1-b3-5 Cm Cm 6 Minor sixth [m6] 1-b3-5-6 Cm6 Cm6 7 Minor seventh [m7] 1-b3-(5)-b7 Cm7 Cm7 8 Minor seventh flatted fifth [m7b5] 1-b3-b5-b7 Cm7b5 Cm7b5 9 Minor major ninth [mm7] 1-b3-(5)-7 CmM7 CmM7 10 Diminished [dim] 1-b3-b5 Cdim Cdim 11 Diminished seventh [dim7] 1-b3-b5-6 Cdim7 Cdim7 12 Seventh [7] 1-3-(5)-b7 C7 C7 13 Seventh suspended fourth [7sus4] b7 C7sus4 C7sus4 14 Seventh thirteenth [7 13] 1-3-(5)-6-b7 or b7 C7 13 C7(13) 15 Suspended fourth [sus4] Csus4 Csus4

22 LONGYU TANITIM:Layout 1 4/5/11 11:20 AM Page 22 İthalatçı Firma : 4C TUKETİM MALZEMELERİ ITH.IHR.LTD.ŞTİ. Meşrutiyet Caddesi Yücel Han No: 66 /A BEYOĞLU / İSTANBUL Tel : Pbx Fax : Üretici Firma : Servis : Yemenici Abdullatif Sk. Aksoy Han No: 15/2 Tel:

TME Hafta Ders Notları

TME Hafta Ders Notları TME 110 6. Hafta Ders Notları Akorlar Şimdiye kadar müziğin yatay yapılarıyla (melodi, gam) ilgilendik. Bu bölümde müziğin dikey yapısını, yani armoniyi inceleyeceğiz. Bir eseri icra ederken, kimi zaman

Detaylı

Müziğin Alfabesi Notalardır. =

Müziğin Alfabesi Notalardır. = TEMEL MÜZİK EĞİTİMİ Müziğin Alfabesi Notalardır. = Nota: Seslerin yüksekliklerini (incelik/kalınlık) ve sürelerini göstermeye yarayan işaretlerdir. Müziğin alfabesini, yani notaları öğrenmek için çeşitli

Detaylı

ELECTRONIC KEYBOARDS K U L L A N I M K I L A V U Z U

ELECTRONIC KEYBOARDS K U L L A N I M K I L A V U Z U ELECTRONIC KEYBOARDS KULLANI M KI LAVUZU Keyboard larımızı tercih etiğiniz için teşekkürler. Çalgınız yüksek teknoloji ile üretilmiş 6 basışa duyarlıklı tuştan oluşan PCM ton jeneratörlü teknolojiye sahiptir.

Detaylı

MT9505-P/Px, MT9503-P/Px HIZLI KULLANMA KILAVUZU

MT9505-P/Px, MT9503-P/Px HIZLI KULLANMA KILAVUZU MT9505-P/Px, MT9503-P/Px HIZLI KULLANMA KILAVUZU MT9505-P yi seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Fırını kullanmaya başlamadan önce Hızlı Kullanma Kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. 1.- GÜVENLİK Bu ürün kullanım

Detaylı

KLİMA UZAKTAN KUMANDA KULLANIM KLAVUZU

KLİMA UZAKTAN KUMANDA KULLANIM KLAVUZU KLİMA UZAKTAN KUMANDA KULLANIM KLAVUZU Ürünümüzü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Lütfen cihazı çalıştırmadan önce bu kullanım klavuzunu dikkatlice okuyunuz. İÇİNDEKİLER Uzaktan kumanda tanıtımı

Detaylı

1.2 Bu cihazı kullanan kişinin işinde profesyonel olması gerekir ve sıradan vasıfsız bir çalışan olmamalıdır.

1.2 Bu cihazı kullanan kişinin işinde profesyonel olması gerekir ve sıradan vasıfsız bir çalışan olmamalıdır. Vertex MultiCure için Kullanım Talimatları 1.0. Genel Uyarılar: 1.1. Cihaz kullanılmadan önce bu kullanım kılavuzu dikkatle okunur. 1.2 Bu cihazı kullanan kişinin işinde profesyonel olması gerekir ve sıradan

Detaylı

EPİLASYON CİHAZI KULLANIM KILAVUZU

EPİLASYON CİHAZI KULLANIM KILAVUZU EPİLASYON CİHAZI KULLANIM KILAVUZU Model : EPIGOLD Classic Blend Sayın kullanıcı ; Öncelikle cihazımızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazımızı kullanmadan önce kullanım kitapçığını okumanız

Detaylı

POP & ROCK GİTAR METODU EFTAL DODUR

POP & ROCK GİTAR METODU EFTAL DODUR POP & ROCK GİTAR METODU EFTAL DODUR EFTAL DODUR - ZUHAL MÜZİK MAĞAZASI Galip dede cad. No:7 Tünel-Beyoğlu - istanbul Tel: 0212-249 76 49 Ev telefonum: 0216-3844452 Akşam 18 ve 21 arası. E-mail adresim,

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Piranha Legend model oyun gitarı için geçerlidir.

Bu kullanma kılavuzu Piranha Legend model oyun gitarı için geçerlidir. legend Bu kullanma kılavuzu Piranha Legend model oyun gitarı için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir.

Detaylı

A Y p r o M ü h e n d i s l i k v e T e k n o l o j i. Görüntülü Kapı Zili. Kayıt ve izleme özelliği. SD kart kullanabilme özelliği

A Y p r o M ü h e n d i s l i k v e T e k n o l o j i. Görüntülü Kapı Zili. Kayıt ve izleme özelliği. SD kart kullanabilme özelliği Görüntülü Kapı Zili Kayıt ve izleme özelliği SD kart kullanabilme özelliği Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu AYP223BE Lütfen ürünü kullanmadan önce bu kılavuzu okuyunuz!! Genel Özellikler Görüntülü kapı

Detaylı

S50 Parmak izi Cihazı Kullanım Kılavuzu. S50 Genel Tanıtım

S50 Parmak izi Cihazı Kullanım Kılavuzu. S50 Genel Tanıtım S50 Parmak izi Cihazı Kullanım Kılavuzu S50 Genel Tanıtım Fonksiyon Tanımı İlgili özellik ve input için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz Programlama Moduna Giriş * 888888 # Kodundan sonra programlamaya başlayabilirsiniz

Detaylı

MONOFAZE MİKROİŞLEMCİLİ REDRESÖR KULLANIM KILAVUZU

MONOFAZE MİKROİŞLEMCİLİ REDRESÖR KULLANIM KILAVUZU MONOFAZE MİKROİŞLEMCİLİ REDRESÖR KULLANIM KILAVUZU Cihazı Devreye Almadan Önce Kullanım Kılavuzunu Mutlaka Okuyunuz. CİHAZIN İLK KURULUMU Cihazınızı Koyacağınız Yerin Zemini Düz Olmalıdır. Cihazın Çalışacağı

Detaylı

3MK-AFP29 1 Loop 64 Adresli Yangın Algılama Paneli

3MK-AFP29 1 Loop 64 Adresli Yangın Algılama Paneli 3MK-AFP29 1 Loop 64 Adresli Yangın Algılama Paneli 3MK-AFP29 adresli alarm paneli mikroişlemci tabanlı ve SMD teknolojisi ile üretilmiştir. 3MK-AFP29 adresli alarm paneline 64 adet dedektör veya buton

Detaylı

Bağımsız Geçiş Kontrol Cihazı

Bağımsız Geçiş Kontrol Cihazı Bağımsız Geçiş Kontrol Cihazı Kullanım Kılavuzu Kullanmaya başlamadan önce Kullanım Kılavuzunu lütfen dikkatlice okuyunuz. 1. Paket İçeriği; Adı Miktar Notlar Geçiş kontrol cihazı 1 Kullanım kılavuzu 1

Detaylı

-- - - KULLANIM KILAVUZU

-- - - KULLANIM KILAVUZU --- - -- - - KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER TAN itim 2 GARANTİ ŞARTLAR! 2 KGK'NIN KURULUMU 2-3 KONTROL PANELİ 3 MONTAJ ŞEKİLLERİ 4 UZAKTAN KUMANDA TANITIMI 4 UZAKTAN KUMANDAYI HAFIZAYA YÜKLEME 5 UZAKTAN

Detaylı

GENEL ÖZELLİKLER TEKNİK ÖZELLİKLER. Band Genişliği (İleri Yön) : 85 862 Mhz Band Genişliği (Dönüş) : 5 65 Mhz

GENEL ÖZELLİKLER TEKNİK ÖZELLİKLER. Band Genişliği (İleri Yön) : 85 862 Mhz Band Genişliği (Dönüş) : 5 65 Mhz GENEL ÖZELLİKLER Push Pull teknolojisi ile yüksek çıkış seviyesi Geri dönüş bandında çalışma olanağı 35dB ye ileri yön kazanç seçenekleri Düşük gürültü seviyesi Equalizer ve kazanç dengeleyici Yüksek ekranlama

Detaylı

4-1. Ön Kontrol Paneli

4-1. Ön Kontrol Paneli 4-1. Ön Kontrol Paneli 1 Açma/Kapama(ON/OFF) Düğmesi.! Fan motoru termostat kontrollü olduğu için sadece soğutma gerektiğinde çalışır.! Su soğutma ünitesi otomatik kontrollüdür, sadece gerektiğinde çalışır.

Detaylı

KAÇAK AKIM RÖLESİ. www.ulusanelektrik.com.tr. Sayfa 1

KAÇAK AKIM RÖLESİ. www.ulusanelektrik.com.tr. Sayfa 1 DELAB TM-18C KAÇAK AKIM RÖLESİ İÇERİK GENEL / BUTON FONKSİYONLARI.2 PARAMETRE AYARLARI...2 PARAMETRE AÇIKLAMALARI 3 KAÇAK AKIM AYARLARI...3 AÇMA SÜRESİ AYARLARI.3 AŞIRI AKIM AYARLARI...4 ÇALIŞMA SÜRESİ..4

Detaylı

Kullanım Uygulamaları Ön Görünüş. Dijital Ekran Mode Butonu Programlama Tuşu Sıcaklık Değiştirme tuşu ( - ) Sıcaklık Değiştirme tuşu ( +)

Kullanım Uygulamaları Ön Görünüş. Dijital Ekran Mode Butonu Programlama Tuşu Sıcaklık Değiştirme tuşu ( - ) Sıcaklık Değiştirme tuşu ( +) Kullanım Uygulamaları Ön Görünüş Dijital Ekran Mode Butonu Programlama Tuşu Sıcaklık Değiştirme tuşu ( - ) Sıcaklık Değiştirme tuşu ( +) Dijital Ekran Üzerindeki Bilgiler 1.Manuel Çalışma 2.Çalışma Fonksiyonları

Detaylı

BEGO. Miditherm. Kullanma Talimatı

BEGO. Miditherm. Kullanma Talimatı BEGO Miditherm Kullanma Talimatı Tuşların Fonksiyonu: Parametrelerin çağrılması Değerlerin değiştirilmesi Programlama Program başlatma / durdurma Programı bitim süresi ile başlatma / durdurma Sembollerin

Detaylı

AYPZP X5 TABANLI ZİL PANELİ TEKNİK DETAYLAR

AYPZP X5 TABANLI ZİL PANELİ TEKNİK DETAYLAR AYPZP X5 TABANLI ZİL PANELİ TEKNİK DETAYLAR Altyapı kablolamasında CAT5 kablo alt yapısı kullanılır. Dış cephe ölçüsü 390 x 140 mm dir. Arka kasa ölçüsü 350 x 120 x 48 mm dir Daire numaraları, 2 haneli,

Detaylı

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 İçindekiler 1 İçindekiler Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 Bölüm 2: Akıllı Tahta Uygulamasının Yüklenmesi Akıllı Tahta Uygulaması nı yükleme 3 Akıllı Tahta Uygulaması nı kaldırma 3 Akıllı Tahta

Detaylı

RU1000 Kepenk Güç Kaynağı. Uzaktan Kumandalı Kepenk Güç Kaynağı KULLANIM KILAVUZU

RU1000 Kepenk Güç Kaynağı. Uzaktan Kumandalı Kepenk Güç Kaynağı KULLANIM KILAVUZU RU1000 Uzaktan Kumandalı KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER TANITIM 2 GÜÇ KAYNAĞI' NIN KURULUMU 2-3 KONTROL PANELİ 3 MONTAJ 4 UZAKTAN KUMANDA TANITIMI 4 UZAKTAN KUMANDAYI HAFIZAYA YÜKLEME 5 UZAKTAN KUMANDAYI

Detaylı

K- STYLE UZAKTAN KUMANDA KILAVUZU

K- STYLE UZAKTAN KUMANDA KILAVUZU K- STYLE UZAKTAN KUMANDA KILAVUZU Lütfen bu kılavuzu uygun şekilde saklayın ve kullanım öncesi dikkatlice okuyun. Sayfa - 1 Ayarı yükseltme : Sıcaklık değerini, Zamanlayıcı zamanını veya Saat zamanını

Detaylı

M10 KULLANIM TALİMATI

M10 KULLANIM TALİMATI M10 KULLANIM TALİMATI Tebrikler Bu Elektronik Klavyeyi satın aldığınız için tebrikler! Kendi kendine öğrenmek isteyenler için özellikle uygun olan geliştirilmiş fonksiyonları ile bu Klavyenin kullanımı

Detaylı

PROGRAMLANABİLİR TRİSTÖR KONTROLLÜ KUTUP DEĞİŞTİRİCİLİ YAĞ SOĞUTMALI REDRESÖR KULLANIM KILAVUZU

PROGRAMLANABİLİR TRİSTÖR KONTROLLÜ KUTUP DEĞİŞTİRİCİLİ YAĞ SOĞUTMALI REDRESÖR KULLANIM KILAVUZU PROGRAMLANABİLİR TRİSTÖR KONTROLLÜ KUTUP DEĞİŞTİRİCİLİ YAĞ SOĞUTMALI REDRESÖR KULLANIM KILAVUZU Cihazı devreye almadan önce kullanma talimatını mutlaka okuyun. CİHAZIN İLK KURULUMU Cihazınızı koyacağınız

Detaylı

FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ

FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ AEF 490 AEF 890 İÇİNDEKİLER I Fritözün Tanımı ve Kullanım Alanları 3 4 II Genel Uyarılar ve Güvenlik Önlemleri 5 III Teknik

Detaylı

TRİSTÖR MODÜL SÜRÜCÜ KARTI (7 SEG) KULLANIM KILAVUZU AKE-PE-TMS-001

TRİSTÖR MODÜL SÜRÜCÜ KARTI (7 SEG) KULLANIM KILAVUZU AKE-PE-TMS-001 TRİSTÖR MODÜL SÜRÜCÜ KARTI (7 SEG) KULLANIM KILAVUZU AKE-PE-TMS-001 1.CİHAZ ÖLÇÜLERİ 2.CİHAZ BAĞLANTI ŞEMASI 3.UYARILAR Cihazı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma kılavuzu okunmalıdır ve cihaz

Detaylı

TRIFAZE START-STOP KONTROL KARTI (TOUCH ARKADAN MONTAJ) KULLANIM KILAVUZU AKE-T-TSSA-001

TRIFAZE START-STOP KONTROL KARTI (TOUCH ARKADAN MONTAJ) KULLANIM KILAVUZU AKE-T-TSSA-001 TRIFAZE START-STOP KONTROL KARTI (TOUCH ARKADAN MONTAJ) KULLANIM KILAVUZU AKE-T-TSSA-001 1.CİHAZ ÖLÇÜLERİ 2.CİHAZ BAĞLANTI ŞEMASI 3.UYARILAR Cihazı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma kılavuzu

Detaylı

SIEMENS RDE 10,1 LCD EKRANLI HAFTALIK PROGRAMLANABİLİR ODA TERMOSTATI KULLANIM KILAVUZU

SIEMENS RDE 10,1 LCD EKRANLI HAFTALIK PROGRAMLANABİLİR ODA TERMOSTATI KULLANIM KILAVUZU SIEMENS RDE 10,1 LCD EKRANLI HAFTALIK PROGRAMLANABİLİR ODA TERMOSTATI KULLANIM KILAVUZU Oda sıcaklığını sabit bir ısıda tutmak ve kombi v.b cihazların sürekli yanmasını engellemek, tasarruf etmek amacı

Detaylı

GSM Kartı. Programlama Butonu

GSM Kartı. Programlama Butonu Teknik Özellikler GSM DIALER KULLANMA KILAVUZU Besleme Gerilimi : 12 Volt Sukunet Akımı : 35 ma. Arama Esnasında Çekilen Akım : 100 ma. Tetikleme Türü : Negatif (-) Tetikleme Bağlantı Şekli GSM Kartı SIM

Detaylı

www.vescoalarm.com www.vescoalarm.com 1

www.vescoalarm.com www.vescoalarm.com 1 Alarm Sisteminiz Hakkında Bilmeniz Gerekenler Markalı alarm sisteminiz hakkında bilinmesi ve uygulanması gereken Teknik bilgiler asağıda sıralanmıstır. Sistem Kullanıcıları için uyarılar Alarm sisteminizin

Detaylı

D53R D53R. Bilgi Dokümanı. www.dtsis.com 1

D53R D53R. Bilgi Dokümanı. www.dtsis.com 1 D53R Bilgi Dokümanı www.dtsis.com 1 İçindekiler 1. Cihazın Verileri... 3 1.1. Cihazın Genel Özellikleri... 3 1.2. Teknik Veriler... 3 2. Montaj... 3 3. Kullanım... 7 3.1. Buton ve Sesli Işıklı İkaz Fonksiyonları...

Detaylı

ML TFT 5 ARAYÜZ KULLANIM KILAVUZU

ML TFT 5 ARAYÜZ KULLANIM KILAVUZU ML TFT 5 ARAYÜZ KULLANIM KILAVUZU İçindekiler 1 ML TFT 5 Genel Özellikleri... 3 2 Arayüz... 3 2.1 Arayüz Hakkında... 3 2.2 Cihaz Haberleşmesi... 4 2.3 Kat Görselleri ve Ok Tipi Seçenekleri... 4 2.4 Tema

Detaylı

KOCAELİ TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OTOMASYON ATÖLYESİ EKTS (Elektrik Kumanda Teknikleri Simülatörü ) DERS NOTU. Kaynak : www.veppa.

KOCAELİ TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OTOMASYON ATÖLYESİ EKTS (Elektrik Kumanda Teknikleri Simülatörü ) DERS NOTU. Kaynak : www.veppa. KOCAELİ TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OTOMASYON ATÖLYESİ EKTS (Elektrik Kumanda Teknikleri Simülatörü ) DERS NOTU Kaynak : www.veppa.com Hakkında EKTS (Elektrik Kumanda Teknikleri Simülatörü

Detaylı

Q-P 50 B KULLANIM KILAVUZU

Q-P 50 B KULLANIM KILAVUZU Q-P 50 B KULLANIM KILAVUZU BÖLÜM 1: ÜRÜN ÖZELLİKLERİ Bu Q-P 50 B okuyucu özellikle, akıllı binalar, yerleşim alanlarındaki toplu geçişlerde, ofislerin binaların, fabrika girişlerinin kontrolü için dizayn

Detaylı

SICAK VE SOĞUK ETĐKET VE BOY KESME MAKĐNASI KULLANIM KILAVUZU

SICAK VE SOĞUK ETĐKET VE BOY KESME MAKĐNASI KULLANIM KILAVUZU ELITE A.G. JM-110LRE SICAK VE SOĞUK ETĐKET VE BOY KESME MAKĐNASI KULLANIM KILAVUZU ANA EKRAN Makinenin şalteri açıldığında 5 sn boyunca açılış ekranı gelir. Daha sonra ana ekrana geçilir. Bu ekranda yardımcı

Detaylı

KEYPAD SLIM TGS-01. Kullanım Kitabı V 1.0. Şubat, 2014 KONTAL ELEKTRONİK :: KEYPAD (TGS-01) 0

KEYPAD SLIM TGS-01.  Kullanım Kitabı V 1.0. Şubat, 2014 KONTAL ELEKTRONİK :: KEYPAD (TGS-01) 0 KEYPAD SLIM TGS-01 Kullanım Kitabı V 1.0 www.kontal.com.tr Şubat, 2014 KONTAL ELEKTRONİK :: KEYPAD (TGS-01) 0 1. KULLANIM ALANI Şifre panelleri, Giriş-Çıkışın kontrollü şekilde yapıldığı her alanda yoğun

Detaylı

STF1000 FIRIN KONTROL SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

STF1000 FIRIN KONTROL SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU STF1000 FIRIN KONTROL SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU 1 TUŞLAR: START : Program çalıştırmak için kullanılır. STOP: Çalışmakta olan programı sonlandırmak için kullanılır. Stop tuşuna 1 kez basıldığında program

Detaylı

SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR

SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR Kullanım Kılavuzu DA-10287 DIGITUS DA-10287 Super Bass Taşınabilir Bluetooth Hoparlörü satın aldığınız için teşekkür ederiz! Bu kullanım kılavuzu Bluetooth Hoparlörünüzün

Detaylı

KABLOLU KUMANDA Kullanıcı Kılavuzu

KABLOLU KUMANDA Kullanıcı Kılavuzu KABLOLU KUMANDA Kullanıcı Kılavuzu 6 720 868 66 (2016/11) TR Klimamızı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Klimanızı kullanmadan önce lütfen bu kullanıcı kılavuzunu dikkatlice okuyun. Kablolu Kumandanın

Detaylı

PM 2 KARTLI VE ġġfrelġ GEÇĠġ KONTROL TERMĠNALĠ KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU

PM 2 KARTLI VE ġġfrelġ GEÇĠġ KONTROL TERMĠNALĠ KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU PM 2 KARTLI VE ġġfrelġ GEÇĠġ KONTROL TERMĠNALĠ KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU 1.Malzeme Listesi TuĢtakımı 1 Kullanım kılavuzu 1 Tornavida 1 20mmx60mm özel tuştakımı Lastik tıpa 2 6mmx30mm,sıkmak için kullanılır

Detaylı

Vertex PolyCure 25 için Kullanım Talimatları. 1.0 Genel Uyarılar:

Vertex PolyCure 25 için Kullanım Talimatları. 1.0 Genel Uyarılar: Vertex PolyCure 25 için Kullanım Talimatları 1.0 Genel Uyarılar: 1.1 Cihaz kullanılmadan önce bu kullanım kılavuzu dikkatle okunur. 1.2 PolyCure 25 kullanan kişinin işinde profesyonel olması gerekir ve

Detaylı

ALP 44 L ÖLÇÜ VE KONTROL CİHAZI KULLANMA KILAVUZU

ALP 44 L ÖLÇÜ VE KONTROL CİHAZI KULLANMA KILAVUZU ALP 44 L ÖLÇÜ VE KONTROL CİHAZI KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1. TEKNİK ÖZELLİKLER... 1 2. BAĞLANTILAR... 2 3. ÖN PANEL TANIMLARI. 3 4. CİHAZIN PROGRAMLANMASI. 4 4.1. Skala Değerinin Girilmesi (S_Lo /

Detaylı

KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş

KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş Model: KD-050/50-100 PARMAK İZLİ KİLİT Kullanma Kılavuzu CE İÇİNDEKİLER Ürün Bilgileri 1.1 Ürün modeli ve özellikleri 1.2 Fonksiyonlar 1.3 Kilit parçaları ve özellikleri 1.4

Detaylı

OKUL HABER EKLEME MODÜLÜ TANITIM DOSYASI. Okul haberlerinizi ilçemiz web sitesinde yayınlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

OKUL HABER EKLEME MODÜLÜ TANITIM DOSYASI. Okul haberlerinizi ilçemiz web sitesinde yayınlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir. OKUL HABER EKLEME MODÜLÜ TANITIM DOSYASI Okul haberlerinizi ilçemiz web sitesinde yayınlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir. http://maltepe.meb.gov.tr/mebpanel adresine giriniz.

Detaylı

Eğitim-Öğretim Yılı Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi 9 Müzik Sınıfı Piyano Dersi Ünitelendirilmiş Yıllık Planı

Eğitim-Öğretim Yılı Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi 9 Müzik Sınıfı Piyano Dersi Ünitelendirilmiş Yıllık Planı 204-205 Eğitim-Öğretim Yılı Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi ÖĞRENME ALANI: Piyano çalma teknikleri. Basamak. Konumda Temel Davranışlar DİĞER DEĞERLEN EYLÜL 3. -Doğru oturuş biçimini fark eder. * Doğru

Detaylı

Akor Şifreleri Doğrultusunda Yaratıcı İcra Teknikleri

Akor Şifreleri Doğrultusunda Yaratıcı İcra Teknikleri Prof. Server Acim Bas Gitar Öğrencileri İçin Akor Şifreleri Doğrultusunda Yaratıcı İcra Teknikleri Çeşitli Örnekler ve Açıklamaları İçeren Ders Notları 03 yılında, Server AİM tarafından LaTeX ve GNU/LilyPond

Detaylı

MONTAJ KLAVUZU

MONTAJ KLAVUZU Türkiye nin İLK ve TEK Çift Motorlu Dişlisiz Otomatik Kapı Sistemi MONTAJ KLAVUZU www.schmelz.com.tr ĐÇĐNDEKĐLER 1. TEKNĐK ÖZELLĐKLER... Sayfa 03 2. MONTAJ TALĐMATLARI... Sayfa 04 2.1 MEKANĐZMA VE AKSESUARLARI...

Detaylı

SD-AY mA SEVİYE PROBU

SD-AY mA SEVİYE PROBU SD-AY420 4-20mA SEVİYE PROBU Vira Isı Endüstriyel Ürünler A.Ş. Metal İş Sanayi Sitesi 11. Blok No:37-39 İkitelli/İstanbul Tel: 0.212.549.57.70 Fax: 0.212.549.58.48 info@viravalf.com www.viravalf.com SD-AY420

Detaylı

MW-350 Stand-Alone Şifre+Kart Okuyucu. Kullanım Kılavuzu. Kullanıma başlamadan önce mutlaka okuyunuz

MW-350 Stand-Alone Şifre+Kart Okuyucu. Kullanım Kılavuzu. Kullanıma başlamadan önce mutlaka okuyunuz MW-350 Stand-Alone Şifre+Kart Okuyucu Kullanım Kılavuzu Kullanıma başlamadan önce mutlaka okuyunuz MW-350 tek kapı için tasarlanmış Stand alone ve Wiegand çıkışlı şifreli kart okuyucudur. IP 68 standartda

Detaylı

ETHK-20 MEYVE SEBZE KURUTUCU ISI POMPASI PLC KULLANIM KLAVUZU

ETHK-20 MEYVE SEBZE KURUTUCU ISI POMPASI PLC KULLANIM KLAVUZU ETHK-20 MEYVE SEBZE KURUTUCU ISI POMPASI PLC KULLANIM KLAVUZU 1. Manuel Mod Şekil I Manuel Mod geçmek için Manuel Moda Geç butonuna dokununuz. Karşımıza gelen ekranda ki fonksiyonları değiştirmek için

Detaylı

DÜZENLEME Ders Notu - 1

DÜZENLEME Ders Notu - 1 DÜZENLEME Ders Notu - 1 Doç. Server ACİM Aralık 2011 - MALATYA İçindekiler 1 Giriş 2 2 Gerekli Temel Bilgiler 2 3 Yaylı Çalgılar Ailesi 2 3.1 Keman........................................ 2 3.1.1 Viyola.....................................

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Pencerenin ortasında bulunan beyaz sayfa, slayt tasarımında kullanacağımız sayfamızdır. Sol panelde bu slayt sayfasının küçültülmüş halde bir

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Önlemler Önemli Bilgiler Ürün İnceleme LCD ekran Telsiz şeması açıklamaları Temel işlemler- Gelişmiş özellikler

İÇİNDEKİLER. Önlemler Önemli Bilgiler Ürün İnceleme LCD ekran Telsiz şeması açıklamaları Temel işlemler- Gelişmiş özellikler İÇİNDEKİLER Önlemler Önemli Bilgiler Ürün İnceleme LCD ekran Telsiz şeması açıklamaları Temel işlemler- Gelişmiş özellikler 2 3-4 5 5 6 1 Değerli Müşterimiz LUITON LT- 002 ürününü tercih ettiğiniz için

Detaylı

İG 150 TEK KULLANIMLIK SICAKLIK KAYIT CİHAZI KULLANIM KILAVUZU

İG 150 TEK KULLANIMLIK SICAKLIK KAYIT CİHAZI KULLANIM KILAVUZU İG 150 TEK KULLANIMLIK SICAKLIK KAYIT CİHAZI KULLANIM KILAVUZU KAYIT BAŞLATMA ig-150 nin üzerindeki START butonuna tüm led ler yanana kadar 3 defa basarak cihazın kayıt almaya başlaması sağlanır. Cihaz

Detaylı

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1.1. Microsoft Excel Penceresi ve Temel Kavramlar Excel, Microsoft firması tarafından yazılmış elektronik hesaplama, tablolama ve grafik programıdır. Excel de çalışılan

Detaylı

5.1 MULTIMEDYA HOPARLÖR SİSTEMİ JSM-05

5.1 MULTIMEDYA HOPARLÖR SİSTEMİ JSM-05 5.1 MULTIMEDYA HOPARLÖR SİSTEMİ JSM-05 KULLANMA KILAVUZU ÖZELLİKLER Ses gücü : 8W 5 + 25W(RMS) Sürücü birimler :3 5 dolu saha manyetik olarak koruma + 5.25 subwoofer Frekans alımı : Satellites: 120Hz

Detaylı

RİTİM VE MÜZİK BİLGİSİ YILLIK PLAN

RİTİM VE MÜZİK BİLGİSİ YILLIK PLAN RİTİM VE MÜZİK BİLGİSİ YILLIK PLAN EYLÜL; 1.Hafta; Öğrencilerin öğretmen tarafından ritimsel hafıza ölçümü yapılması. 2.Hafta; Eşit zaman da öğretmeni ile beraber ellerini birbirine aynı anda vurması ritim

Detaylı

Swansoft Fanuc OiM Kullanımı

Swansoft Fanuc OiM Kullanımı SWANSOFT Sol ve üst taraftaki araç çubukları aktif değildir. Acil stop butonuna basıldığında aktif olur. Görünüm çek menüsünden tezgaha bakış yönü değiştirilebilir. Göster menüsü, tezgahta görünmesi istenilen

Detaylı

OMR2000 HAREKETLİ ROBOT OMEGA-RPC-05 ROBOT KONTROL MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU

OMR2000 HAREKETLİ ROBOT OMEGA-RPC-05 ROBOT KONTROL MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU OMR2000 HAREKETLİ ROBOT OMEGA-RPC-05 ROBOT KONTROL MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU ESTA OMEGA TEKNİK MAKİNA SAN. TİC. A.Ş. Halil Rıfat Paşa Mah. Aydınlık Tepe Sok. No : 14 80270 OKMEYDANI / İSTANBUL Tel : +9

Detaylı

K-Tipi Termometre TES-1311A KULLANIM KILAVUZU

K-Tipi Termometre TES-1311A KULLANIM KILAVUZU K-Tipi Termometre TES-1311A KULLANIM KILAVUZU MX MN AVG 1. ÖN BİLGİ Bu cihaz K-tipi termokupl ile ısı sensörü şeklinde çalışan dijital bir termometredir. Sıcaklık göstgergesi uluslararası 1990 standartlarına

Detaylı

DIGITAL KEYBOARD LK 120/ LK 125 KULLANMA KILAVUZU VE GARANTİ BELGESİ

DIGITAL KEYBOARD LK 120/ LK 125 KULLANMA KILAVUZU VE GARANTİ BELGESİ DIGITAL KEYBOARD LK 120/ LK 125 KULLANMA KILAVUZU VE GARANTİ BELGESİ CASIO LK 120/ LK 125 TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU DİKKAT Bu alet test edilmiş ve FCC kurallarının 15. kısmına uygun olarak B

Detaylı

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Mustafa Arnavut Adem Aköl Kalite Konseyi Başkanı Sinan Özyavaş Kalite Koordinatörü 1/6 1. AMAÇ Bu talimatın amacı

Detaylı

CUBE EFES KULLANIM KILAVUZU

CUBE EFES KULLANIM KILAVUZU Lütfen öncelikle bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, MAS İnterkom ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünün size en iyi verimi sunmasını istiyoruz. Bunun için, bu kılavuzun tamamını ürünü

Detaylı

: WEST SOUND : TKS 207 R (RACK TİPİ) WEST SOUND TKS 207 R PROGRAMLI OKUL SAATİ KULLANIM ALANLARI:

: WEST SOUND : TKS 207 R (RACK TİPİ) WEST SOUND TKS 207 R PROGRAMLI OKUL SAATİ KULLANIM ALANLARI: MARKA : WEST SOUND MODEL : TKS 207 R (RACK TİPİ) ÜRÜN CİNSİ : PROGRAMLI OKUL SAATİ WEST SOUND TKS 207 R PROGRAMLI OKUL SAATİ KULLANIM ALANLARI: Okullar, Dershaneler, Fabrikalar, Halı sahalar vb. alanlarda

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI Programın Açılışı: Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft

Detaylı

D53R. Montaj ve Kullanma Kılavuzu.

D53R. Montaj ve Kullanma Kılavuzu. D53R Montaj ve Kullanma Kılavuzu İçindekiler : 1. Cihazın Verileri 1.1 Cihazın Genel Özellikleri 1.2 Teknik Veriler 2. Montaj 3. Kullanım 3.1 Buton ve Sesli - Işıklı İkaz Fonksiyonları 3.2 Tanımlama ve

Detaylı

PlazmaLift. IC SERİSİ Motorlu Kapak Mekanizmalı Tv Lift Kullanma ve Kurulum Kılavuzu.

PlazmaLift. IC SERİSİ Motorlu Kapak Mekanizmalı Tv Lift Kullanma ve Kurulum Kılavuzu. PlazmaLift IC SERİSİ Motorlu Kapak Mekanizmalı Tv Lift Kullanma ve Kurulum Kılavuzu www.plazmalift.com Güvenlik Uyarısı! Dikkat Uyarı Çalışan Dişliler Yüksek Enerji 220 V El Sıkışması Su ile Temas Ettirmeyiniz

Detaylı

Kullanım Kılavuzu / User s Guide Garanti Belgesi / Guarentee Certificate

Kullanım Kılavuzu / User s Guide Garanti Belgesi / Guarentee Certificate Pratik-C series Kullanım Kılavuzu / User s Guide Garanti Belgesi / Guarentee Certificate PRATİKKART, PRATİK-C SERİSİ PratikKart, Kartlı Geçiş Sistemi Pratik-C serisi, KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) mantığında

Detaylı

NİCE TURKİYE. ROBUS 600-1000 Hızlı Kullanma Kılavuzu ELEKTRİKSEL BAĞLANTI

NİCE TURKİYE. ROBUS 600-1000 Hızlı Kullanma Kılavuzu ELEKTRİKSEL BAĞLANTI ELEKTRİKSEL BAĞLANTI ROBUS 600-1000 Hızlı Kullanma Kılavuzu Bağlantı yapılmayan hiçbir yere köprüleme yapmanıza gerek yok. Bağlantilarınızda Nice marka ürünleri kullanmanızda fayda vardır. SMX2 Bağlantısı

Detaylı

COOL-US Kullanma Kılavuzu

COOL-US Kullanma Kılavuzu COOL-US Kullanma Kılavuzu Profesyonel Nem ve Sıcaklık ölçer Lütfen ürünü kullanmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz ve ilerisi için saklayınız. İçindekiler 1. Güvenlik... 1 2. Tanıtım... 2 3. Özellikler...

Detaylı

AKZİL KULLANIM KILAVUZU

AKZİL KULLANIM KILAVUZU AKZİL KULLANIM KILAVUZU NOT: CİHAZIMIZI YETKİLİ OLMAYAN KİŞİLER KARIŞTIRMASIN DİYE MENÜYE GİRİŞ PROGRAMI İÇİN (mecazi anlamda) BİR ŞİFRE KOYDUK. BÜTÜN MODELLERİMİZDE AYNI KULLANIM KILAVUZU GEÇERLİDİR.

Detaylı

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ GRUP TARAMA UYGULAMASI ÖĞRETMEN KILAVUZU

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ GRUP TARAMA UYGULAMASI ÖĞRETMEN KILAVUZU BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ GRUP TARAMA UYGULAMASI ÖĞRETMEN KILAVUZU İçindekiler BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ GRUP TARAMA UYGULAYICI KILAVUZU... 3 UYGULAYICI ÖĞRETMENLER TARAFINDAN YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR...

Detaylı

DARBELİ MATKAP MODEL RTM151 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU

DARBELİ MATKAP MODEL RTM151 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU DARBELİ MATKAP MODEL RTM151 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. MANDREN 2. ÇALIŞTIRMA ANAHTARI 3. DEVİR AYARI 4. SAĞ SOL MANDALI 5. ANAHTAR KİLİTLEME BUTONU 6. HAVALANDIRMA ARALIKLARI TEKNİK

Detaylı

SALUTRON D4 / D5 : BOYA VE KAPLAMA KALINLIĞI ÖLÇME CİHAZI TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

SALUTRON D4 / D5 : BOYA VE KAPLAMA KALINLIĞI ÖLÇME CİHAZI TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU SALUTRON D4 / D5 BOYA ve KAPLAMA KALINLIĞI ÖLÇME CİHAZI TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN MARKA MODEL : BOYA VE KAPLAMA KALINLIĞI ÖLÇME CİHAZI : SALUTRON : D4 / D5 Firma : MEP TEKNİK ELEKTRİK TİC. LTD.

Detaylı

ENDKON USKK 09 KONTROL PANELİ KULLANIM KILAVUZU

ENDKON USKK 09 KONTROL PANELİ KULLANIM KILAVUZU ENDKON USKK 09 KONTROL PANELİ KULLANIM KILAVUZU Makine Kapalıyken: LCD Ekranda üretici firma yazısı vardır. Sistem kapalıyken kazan üzerindeki motorlar 5, 6, 7 ve 8 numaralı düğmeler kullanılarak test

Detaylı

ROLAN ALICI KARTI KULLANIM KİTABI V 4.0

ROLAN ALICI KARTI KULLANIM KİTABI V 4.0 ROLAN ALICI KARTI KULLANIM KİTABI V 4.0 OCAK, 2012 KONTAL ELEKTRONİK :: ROLAN ALICI KARTININ KULLANIM KİTABI 0 1. TEKNİK ÖZELLİKLER RKA ( Tek Ve Çift Kanal Çıkışlı) 12 / 24 Volt ayarlanabilir çalışma voltajı

Detaylı

PATATES SOYMA MAKİNASI KONTROL KARTI (2,4 TFT DOKUNMATİK DİKEY TİP) KULLANIM KILAVUZU AKE-PSM-301

PATATES SOYMA MAKİNASI KONTROL KARTI (2,4 TFT DOKUNMATİK DİKEY TİP) KULLANIM KILAVUZU AKE-PSM-301 PATATES SOYMA MAKİNASI KONTROL KARTI (2,4 TFT DOKUNMATİK DİKEY TİP) KULLANIM KILAVUZU AKE-PSM-301 1.CİHAZ ÖLÇÜLERİ 2.CİHAZ BAĞLANTI ŞEMASI 3.UYARILAR Cihazı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma

Detaylı

KAYM KAMA AÇMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ

KAYM KAMA AÇMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ KAYM KAMA AÇMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER Teknik özellikleri....2 Makine ölçüleri..... 2 Kullanım kılavuzu 3 Kurulum ve yerleşim... 3 Makine kullanımı... 3 Kama broşu

Detaylı

KART OKUYUCU BAĞLANTI ŞEMASI

KART OKUYUCU BAĞLANTI ŞEMASI KART OKUYUCU BAĞLANTI ŞEMASI Önsöz TT-FSM SA Offline çalışma yapabilen üzerinde microdatabase bulunduran cihazlardır. Access PDKS uygulamaları tasarlanabilir. Offline çalışmada yetkili personel bilgileri

Detaylı

EPS 6400 PERÇİN SIVAMA PRESİ KULLANMA KILAVUZU

EPS 6400 PERÇİN SIVAMA PRESİ KULLANMA KILAVUZU EPS 6400 PERÇİN SIVAMA PRESİ KULLANMA KILAVUZU PRESMAK MAKİNA SAN. İTH. İHC. LTD. ŞTİ Rami Kışla Cad. Gündoğar 1 İş Mrk no:279 Topçular- Eyüp/İSTANBUL TEL.0212 501 77 76-0212 612 81 21 FAX. 0212 612 21

Detaylı

www.elektrikogretmenleri.com

www.elektrikogretmenleri.com FIREWORKS (MENU OLUŞ TURMA) 1 Önce Başlat menüsü Programlar Adobe Web Premium CS3 Adobe Fireworks CS3 kısayol simgesi ile Fireworks programı açılır. 2 Fireworks programı açıldığında Karşımıza gelen Yeni

Detaylı

MICROPLUS OTOMATİK ŞARJ REDRESÖRÜ. Kullanım Kılavuzu MKP REDRESÖR

MICROPLUS OTOMATİK ŞARJ REDRESÖRÜ. Kullanım Kılavuzu MKP REDRESÖR MICROPLUS OTOMATİK ŞARJ REDRESÖRÜ Kullanım Kılavuzu MKP REDRESÖR İÇİNDEKİLER 1. Temel Güvenlik Bilgileri... 2. Redresör Dizaynı ve Özellikleri... 3. Montaj ve Kurulum... 4. Çalıştırma ve İlk Ayarlar...

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi. Robot Topluluğu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi. Robot Topluluğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi Robot Topluluğu 14. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri - 2017 Otonom İnsansız Hava Aracı Kategorisi Kuralları 1. AMAÇ Belirtilen parkuru en kısa sürede tamamlamaktır. 2. PİST

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU PCE-T236

KULLANIM KILAVUZU PCE-T236 KULLANIM KILAVUZU PCE-T236 Oluşturma Tarihi: 24/01/2017 Versiyon 1.1 2 İçindekiler 1 Giriş... 3 1.1 Teslimat İçeriği... 3 2 Güvenlik Notları... 3 3 Teknik Özellikler... 4 4 Sistem Açıklaması... 5 5 Talimatlar...

Detaylı

USB KATLANIR PIYANO KILAVUZ

USB KATLANIR PIYANO KILAVUZ KATLANIR PIYANO SİSTEM GEREKSİNİMLERİ: Sayfa 1 DONANIM: 2.4 GHz ya da daha hızlı Intel Pentium 4 ya da uyumlu işlemcili PC. 128 MB ya da daha fazla RAM. 100 MB boş hard disk alanı. WDM, ASIO, ya da DirectSound

Detaylı

JUNIOR KINDERGARTEN İSTEK Private Barış Kindergarten Newsletter December 2013 Age 5

JUNIOR KINDERGARTEN İSTEK Private Barış Kindergarten Newsletter December 2013 Age 5 JUNIOR KINDERGARTEN İSTEK Private Barış Kindergarten Newsletter December 2013 Age 5 The subjects that will be covered in the month of December are as follows: Week 1: Revision: occupations. Places of work:

Detaylı

T150 MOTORLU SWG BAKIM VE KULLANIM KILAVUZU

T150 MOTORLU SWG BAKIM VE KULLANIM KILAVUZU T150 MOTORLU SWG BAKIM VE KULLANIM KILAVUZU 1 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ TURNİKE GÜVENLİK TALİMATI TURNİKE KULLANIM TALİMATI T150 MOTORLU SWG TURNİKE TEKNİK ÖZELLİLERİ T150 MOTORLU SWG TURNİKE SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Detaylı

SU POMPASI REGULATÖRÜ

SU POMPASI REGULATÖRÜ SU POMPASI REGULATÖRÜ MODEL RTM855 KULLANIM KILAVUZU TEKNİK ÖZELLİKLER Volt 220 240 V Max. Akım 10 A Frekans 50/60 Hz Koruma Sınıfı IP65 Max. Su Sıcaklığı 60 C Başlama Basıncı 1,5 3 bar Max. Basınç Değeri

Detaylı

Modeller BLW-211PI, BLW-211MI, BLW-212PO, BLW-212MO

Modeller BLW-211PI, BLW-211MI, BLW-212PO, BLW-212MO Modeller BLW-211PI, BLW-211MI, BLW-212PO, BLW-212MO www.biges.com 444 09 18 Açıklama Cihaz standalone yapıda olup, wiegand okuyucu ile de kullanılabilir. Bu cihaz 4 hane pin girişli 2000 kullanıcı destekler.

Detaylı

DİJİTAL PİYANO KULLANMA KILAVUZU

DİJİTAL PİYANO KULLANMA KILAVUZU DİJİTAL PİYAN KULLANMA KILAVUZU Dijital Piyano Kullanma Kılavuzu İçindekiler Önemli Güvenlik Açıklamaları Pedal Açıklamalar Önemli Güvenlik Açıklamaları MARK PR NE i Panel Giriş MARK PR NE i Temel Özellikleri

Detaylı

FP52 PROXIMITY KART OKUYUCUSU KULLANIM KILAVUZU

FP52 PROXIMITY KART OKUYUCUSU KULLANIM KILAVUZU FP52 PROXIMITY KART OKUYUCUSU KULLANIM KILAVUZU FP52 kart okuyucusunu; Mody serisi dış kapı buton modülleri ile birlikte kullanılır. Fp52 ile iki farklı röle çıkışı vardır.500 kullanıcıya kadar tanımlanabilir.

Detaylı

DJCONTROL MP3 LE VE DJUCED 18 BAŞLANGIÇ BİLGİLERİ

DJCONTROL MP3 LE VE DJUCED 18 BAŞLANGIÇ BİLGİLERİ DJCONOL MP3 LE VE DJUCED 18 ŞLNGIÇ İLGİLERİ KURULUM CD-ROM u yerleştirin. Kurulum programını çalıştırın. Talimatları izleyin. Daha fazla bilgiye (forum, eğitim malzemeleri, videolar...) www.herculesdjmixroom.com

Detaylı

Swansoft Fanuc OiT Kullanımı

Swansoft Fanuc OiT Kullanımı CNC Torna ve Frezede gerçek simülasyon yapılabilir. 50 den fazla farklı Kontrol Sistemi, 150 nin üzerinde ünite. Alt Programlama ve Delik çevrimleri dahil Manuel programlama Değişken parametrelerle Macro

Detaylı

VİLLA SET BAĞLANTI ŞEMASI

VİLLA SET BAĞLANTI ŞEMASI VİLLA SET BAĞLANTI ŞEMASI VPON VİLLA SİSTEMİ BAĞLANTI DİYAGRAMI KIRMIZI MAVİ SARI BEYAZ KIRMIZI MAVİ SARI BEYAZ KANAL 1 KANAL 2 KONNEKTÖR KABLO UÇLARI BEYAZ - VİDEO SARI - +12 V MAVİ - VİDEO GND KIRMIZI

Detaylı

Türkçe Kullanım Kılavuzu

Türkçe Kullanım Kılavuzu h1 Türkçe Kullanım Kılavuzu İçindekiler Kurulum talimatları 12 Bağlantı şeması 12 Kullanım talimatları 13 Sembollerin anlamları 13 Başlangıç ayarları 14 Başlatma 14 Sıcaklık ayarı 14 Nem değeri ayarı (sadece

Detaylı

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ GRUP TARAMA UYGULAYICI KILAVUZU

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ GRUP TARAMA UYGULAYICI KILAVUZU 1 BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ GRUP TARAMA UYGULAYICI KILAVUZU İÇİNDEKİLER BİLSEM GRUP TARAMA UYGULAYICI KILAVUZU... 3 UYGULAYICI ÖĞRETMENLER TARAFINDAN... 4 UYGULAMA SIRASINDA OKUNACAK YÖNERGE... 9 UYGULAMADA

Detaylı

2 Kablolu Görüntülü Diafon Sistemi

2 Kablolu Görüntülü Diafon Sistemi 2 Kablolu Görüntülü Diafon Sistemi 2K701 / 7 MİTÖR KULLANIM KILAVUZU Monitör Kapı Aç Dahili Arama Hakkında Ayarlar 2K701 / 7 Daire İçi Monitör (Dokunmatik Buton) Lütfen Ürünü Kullanmadan Önce Bu Kılavuzu

Detaylı

Uzaktan Kumandalı Kablosuz Motorlu Silindir KULLANMA KILAVUZU URC 60

Uzaktan Kumandalı Kablosuz Motorlu Silindir KULLANMA KILAVUZU URC 60 Uzaktan Kumandalı Kablosuz Motorlu Silindir KULLANMA KILAVUZU URC 60 UZAKTAN KUMANDALI SİLİNDİR ve MONTAJI Açma Silindir Topuz Tam Tur Kilitleme Tur Kilitleme Topuz Vidası Gösterge Kapıdaki silindiri çıkartın.

Detaylı