Dünya Bankası Türk Gıda İşletmeleri için Modernizasyon Planı Hazırlama Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dünya Bankası Türk Gıda İşletmeleri için Modernizasyon Planı Hazırlama Kılavuzu"

Transkript

1 Dünya Bankası Türk Gıda İşletmeleri için Modernizasyon Planı Hazırlama Kılavuzu * İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılmaz.

2 İçindekiler İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ VE KILAVUZUN AMAÇLARI 3 GELİŞTİRME PLANININ TANIMLANMASINA İLİŞKİN FORM ŞIRKET ILE ILGILI GENEL KURUMSAL BILGILER ŞİRKETİN KİMLİK BİLGİLERİ HİSSEDARLAR YÖNETİM YAPISI ŞİRKET TESİSLERİNİN BULUNDUĞU YERLER ŞIRKERTN MEVCUT DURUMUNUN AÇIKLAMASI PAZAR ÜRETİM ÜRETİM HACMİ MEVCUT TESİSLER PERSONEL GIDA GÜVENLİĞİ DÜZENLEMELERİ BAKIMINDAN BOŞLUK ANALİZİ TEDARIK ZINCIRI DİĞER DESTEK FONKSİYONLARININ AÇIKLAMASI ATIK SU YÖNETİMİ KİLİT FİNANSAL RAKAMLAAR ŞIRKETIN GELIŞIM STRATEJISININ AÇIKLAMASI YATIRIM PROJESININ AÇIKLAMASI 14

3 4.1 - PROJENIN VE AMAÇLARININ SUNUMU YATIRIMIN AÇIKLAMASI YATIRIMLARIN ŞİRKETİN İŞLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ GIDA GÜVENLİĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİ ÇEVRE ÜZERİNDEKİ ETKİ DOSYA ILE BIRLIKTE SUNULACAK BELGELERIN LISTESI 19

4 Giriş ve Kılavuzun Amaçları Türkiye de gıda sektöründe faaliyet gösteren KOBİ lerin büyük bir kısmının modernizasyon yatırımı yapması gerekmektedir: İlk olarak, gıda güvenliği ve çevre düzenlemelerine uyum için; İkinci olarak, işletmelerini piyasadaki değişimlere uyumlu hale getirmek için. Bir iş planından daha geniş bir kavramı kapsayan Geliştirme Planı terimini tanımlamaya karar verdik. Geliştirme Planı terimi şöyle tanımlanabilir: Stratejik amaç tercihleri: piyasa hedefleri, dağıtım ağı, hammadde tedariki, geliştirilecek ürünler Yatırım planının tasarımı: Stratejik amaçlara uygun olarak; Gıda güvenliği gerekliliklerini karşılamak için; Çevresel hususların yönetimi için. İş planının tanımı: Yatırım planının maliyeti; Yatırımın satışlar ve şirket sonuçları üzerinde beklenen etkisi. Bu kılavuzun amacı aşağıdakileri sunmaktır: İşletmelerin Geliştirme Planlarını tanımlamalarına ve gerekli tüm bilgileri toplamalarına yönelik bir kılavuz; Yetkili mercilerin, modernizasyon için yararlanılacak bir kredi veya teşvik için aday işletmelerin projesini değerlendirmelerine yönelik bir araç. Gıda sektörü modernizasyonunun temel amaçlarını, dolayısıyla şirketler tarafından önerilen Geliştirme Planı tercihine rehberlik edecek temel kriterleri hatırlatmak önemli olacaktır: Gıda güvenliği yönetiminin iyileştirilmesi. Yatırımın gıda güvenliği gerekliliklerine uyum düzeyini yükseltmesi gerekir. İşletmeler AB düzenlemeleri ile aşağı yukarı uyumlu olmalıdır. Şirketin amacı AB ye ihracat yapmak ise, bu kriter zorunlu olmalıdır. Şirketin amacı iç piyasaya satış yapmak ise, AB düzenlemelerine uyum orta vadede sağlanabilir. Bununla birlikte, yatırım planı gıda güvenliği düzeyinde önemli bir iyileşme sağlamalıdır. Çevresel yönetimin iyileştirilmesi. Yatırım aynı zamanda atık su ve diğer çöplerin yönetimini de iyileştirmelidir.

5 Piyasanın geliştirilmesi, yeni ürünlere yönelik yenilikçilik faaliyetleri ve bunların tedarik zinciri yönetiminin iyileştirilmesi yoluyla stratejinin sürdürülebilirliğinin iyileştirilmesi İş sürdürülebilirliği gıda sektörü (süt sektörü, et sektörü...) bağlamında değerlendirilmelidir. Bir şirket tarafından önerilen projenin değerlendirilmesi sürecinde, dosya üzerinde yapılacak iki tür değerlendirme vardır: (i) Yatırımın düzenlemelere (gıda güvenliği, çevresel düzenlemeler) uyumlu olacağını doğrulamaya yönelik değerlendirme. Bu bölüm GKGM denetçileri tarafından gerçekleştirilecektir. GKGM denetçileri, projenin tesiste bilinen temel boşlukları gidereceğini ve İYİ GIDA HİJYENİ UYGULAMALARININ ve HACCP yoluyla gıda güvenliği yönetiminin doğru şekilde uygulanması halinde ürünlerin gıda güvenliğinin sağlanacağını doğrulayacaktır. (ii) Projenin ekonomik sürdürülebilirliğine ilişkin değerlendirme. Bu değerlendirme, şirketin geri ödeme kapasitesinden emin olmak amacıyla kredilerin sağlanması ile görevli Banka tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu iki değerlendirme birbirleri ile bağlantılıdır ve tekrarlamalar gerekebilir. İyi bir gıda güvenliği yönetimi olmadan şirketin ekonomik sürdürülebilirliği mümkün değildir. Gıda güvenliği veya çevre açısından yaşanacak bir kriz ekonomik sürdürülebilirliği tehlikeye atabilir. Dolayısıyla, bu kılavuz, kullanımını kolaylaştırmak için üç sütun halinde organize edilmiştir: Birinci sütun Geliştirme Planını oluşturmak için gerekli bilgileri gösterir. Bu işletmelere yönelik bir formdur. KOBİ lerin durumunu dikkate alarak, formun doldurulması kolay olmalıdır. İkincisi proje stratejisinin sürdürülebilirliğini değerlendirmeye yönelik yöntemi gösterir. Bu sütunda, sürdürülebilirliğin değerlendirilmesine ilişkin kriterler belirlenir. Her bir kriter için, bir puan vermek mümkündür: kritere ilişkin cevap işin sürdürülebilirliğine büyük ölçüde katkıda bulunuyor ise 2, bulunmuyor ise 0, ve aradaki bir durumda 1. Üçüncü sütun projenin düzenlemelere uyum durumunu değerlendirmeye yönelik bir yöntem sunulur. Durumu sadece böyle bir dosya üzerinden değerlendirmek güç olsa bile, bu dosyada toplanan bilgiler bir işletmeye yapılacak ziyaret sırasında kilit faktörler üzerinde odaklanabilmek için iyi bir destek sağlayacaktır.

6 Geliştirme Planının Tanımlanmasına İlişkin Form Stratejinin sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi Düzenlemelere uyumun değerlendirilmesi 1 - Şirket ile ilgili genel kurumsal bilgiler Şirketin kimlik bilgileri Şirketin adı: Ticari ünvanı (farklı ise): Yasal statüsü: Yasal temsilcisinin adı: Sicil numarası (GKGM, T,caret Odası): Adres: Hissedarlar Şirketin sermaye dağılımını aşağıdaki tabloda açıklayınız: Adı Adresi Sermaye % si Şirket ile spesifik bağlantı (1) (1) Cevap, grup holdingi, tedarikçi, şirketin bir perakende müşterici şirket sahibi ailenin üyesi, vs. olabilir. Şirket bir gruba ait ise, grubun teşkilat şemasını sununuz (Doküman 1) Son üç yıl içerisinde hissedar yapısında gerçekleşen değişiklikleri açıklayınız: Genel anlamda, stratejinin sürdürülebilirliğinin değerlendirmesi farklı kriterlere bir puan verilmesi yoluyla gerçekleştirilebilir. - cevabın iş sürdürülebilirliği için iyi bir faktör olması halinde 2 ; - cevabın iş sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaması halinde 0 ; - Aradaki bir durum için 1. Hissedarların özellikleri üç kriter yoluyla stratejiyi kolaylaştırabilir: - Hissedarın önemli bir müşteri olması. - Hissedarın önemli bir tedarikçi olması (veya kilit hammaddelerin tedarikini organize Stratejinin sürdürülebilirliği ile ilgili olarak, gıda güvenliği ve çevre kriterlerini değerlendirmek mümkündür.

7 1.3 - Yönetim yapısı Kilit yöneticiler; aşağıdaki tabloda görevlerini/deneyimlerini kısaca açıklayınız: Adı Görevi/pozisyonu Eğitimi Deneyimi edebilmesi). - Hissedarın önemli finansal destek sağlayabilmesi. Denetim Kurulu, Yönetim Kurulu ve Yönetim yapısı ile birlikte şirketin teşkilat şemasını sununuz (Doküman 2) Şirket Tesislerinin Bulunduğu Yerler Şirketinin sahalarını açıklayınız Yer / adres Faaliyetler Toplam personel sayısı (FSYE) Üretim Personeli Sayısı (FSYE) Varsa Sertifikalar (ISO 9001, ISO 22000, ISO ) Kilit yöneticiler üç kriter yoluyla değerlendirilebilir: - Genel müdürün becerileri; - Satış müdürünün becerileri (veya pazarlama müdürünün); - Üretim ve kalite müdürlerinin becerileri. Sertifikalar yönetim düzeyini değerlendirmek için bir kriter olabilir. Gerekli niteliklere sahip bir kalite/gıda güvenliği müdürünün mevcudiyeti iyi bir göstergedir.. ISO sertifikası, gıda güvenliği yönetim düzeyinin bir göstergesidir. Ancak, düzenlemelere uyulduğunu göstermez. ISO sertifikası, çevre yönetimi düzeyinin bir göstergesidir. Ancak, düzenlemelere uyulduğunu göstermez. AB ye ihracat gıda güvenliği düzeyinin bir göstergesidir; çünkü şirketin AB gerekliliklerine uyması zorunludur.

8 2 - Şirkertn mevcut durumunun açıklaması Pazar Şirketin pazarının açıklaması Pazar Payı Ürün ailesi PEYNİR % Değişim Y/Y-3 (2) Ürün aileleri (1) Yorumlar (3) Ürün ailesi Ürün ailesi AYRAN Yoğurt % Değişim % Değişim Y/Y-3 Y/Y-3 Hacim Ton/yıl 1000 YTL/yıl (1) Ürün ailesi: aynı teknolojinin kullanıldığı bir ürün grubu (peynir-yoğurt, işlenmiş et-taze et ). (2) Cari yıl (Y) ve üç yıl öncesi (Y-3) arasındaki değişim: artış, azalma, istikrar (3) Pazar değişimi ile ilgili yorumlar. Ürünlerin coğrafi dağılımının açıklaması Pazar payı Yerel pazar (il içinde) Bölgesel pazar (komşu Ürün ailesi PEYNİR % Değişim Y/Y-3 (2) Ürün aileleri (1) Yorumlar (3) Ürün ailesi Ürün ailesi AYRAN Yoğurt % Değişim % Değişim Y/Y-3 Y/Y-3 Pazar stratejisi üç kriter yoluyla satışları geliştirme kapasitesini doğrulamak için değerlendirilebilir: - Süpermarket satışlarının payı. Modern dağıtım türünde satış kapasitesinin iyi bir göstergesidir. - İhracat yapma kapasitesi de büyük bir pazara erişimin bir yoludur. - Yüksek satış değerlerine sahip bazı spesifik nişler (lüks oteller ve restoranlar gibi) de belirlenebilir. - Coğrafi dağılım da şirketin potansiyel pazarının bir göstergesidir. Ulusal düzeyde dağıtım bölgesel düzeyde dağıtımdan daha iyidir. Ancak, düşünülen bölgenin nüfus büyüklüğünü de dikkate almak Eğer şirket ürünlerini sadece yerel düzeyde dağıtıyorsa, gıda güvenli gerekliliklerinden bazı sapmalar mümkün olabilir. Gıda güvenliği bir ön koşuldur. Dolayısıyla, gıda güvenliğinin iyi bir şekilde sağlanmaması halinde bir kalite konumlandırması mümkün değildir.

9 iller) Ulusal pazar AB ye ihracat Başka ülkelere ihracat Ürünlerin konumlandırılması Başlıca rekabet avantajlarını, fiyat konumlandırmasını ve kalite konumlandırmasını birkaç kelime ile açıklayın Konumlandırmayı göstermek için bazı iletişim dokümanları sağlayın (reklam, broşür ). Satış güçlerinin yapısı: Sayı (FSYE): Bunlar özel satıcılar mı yoksa çoklu satıcılar mı? Satış güçlerinin kapsadığı coğrafi alan: İl ve yakın bölge Üretim Üretim Hacmi Üretim hacminin açıklaması (ton ) Y-3 Y-2 Y-1 Moy (Yn/Yn- 1) Yorumlar gerekir İstanbul). (örn: - Konumlandırma iyi tanımlanmalıdır ve hedeflenen pazar ile uyumlu olmalıdır. Örnek: Lüks otellerden ve restoranlardan oluşan bir niş pazar yüksek kalite ve üst düzey hizmet gerektirir. - Konumlandırma hacim stratejisi ile uyumlu olmalıdır. Örnek: Düşük maliyetli bir konumlandırma küçük hacimler ile mümkün değildir. - Satış gücünün uzmanlaşması ve yapısı de önemli kriterlerdir. İşlenen hammadde miktarı (ton) olarak. İlgili hammaddeleri seçiniz (karkas miktarı

10 (ton), ham süt miktarı (bin litre), taze balık miktarı (ton) ): En düşük üretim dönemini belirtin Günlük üretim hacmi: Yılın hangi dönemi olduğu: En düşük üretim sebepleri (hammadde eksikliği, hammadde fiyatı, mevsimsel tüketim ): çiftliklerden hammadde temin edilememesi, yüksek fiyatlar En yüksek üretim dönemi Günlük üretim hacmi: Yılın hangi dönemi olduğu: En yüksek üretim sebepleri (hammadde fiyatı, mevsimsel tüketim ): daha yüksek üretim, daha düşük fiyat Mevcut tesisler Tesislerin yerinin gösterildiği bir harita (Doküman 3) Akışların gösterildiği bir bina haritası (Doküman 4): Personel Hammaddeler ve nihai ürünler Atık sular ve çöpler. Akışlardaki geçişler açıklanmalıdır. Temiz adımlar ile kirli adımların zaman içinde nasıl ayrıldığı gösterilmelidir. Ana ekipmanların açıklaması Proses içindeki adımlar Ana ekipmanlar Ana ekipmanların yaşı Üretim Kapasitesi (günlük veya haftalık) olarak Ortalama üretim kapasitesi kullanım oranı (%) Üretim hacmi bölgenin sektördeki durumu ile karşılaştırılmalıdır - Bölgesel sektördeki şirketlerin sayısı ve ortalama büyüklüğü. Şirketin diğerlerinden daha büyük olması iyi bir kriter olacaktır. - Şirketin üretim hacmindeki değişimin, faaliyetin bölgesel sektördeki değişimi ile karşılaştırması. Şirket sektörden daha hızlı büyüyorsa, bu iyi bir kriterdir. Mevsimsel üretim döngüsü de tesisin tam kapasitede kullanımının bir göstergesidir. Bu döngünün sebeplerinin analizi, bu döngünün yönetimi ile ilgili bilgiler sağlayabilir. En yüksek üretim veya en düşük üretim dönemi gıda güvenliği bakımından daha hassas olabilir (geçici personel, kapasitenin üzerinde kullanılan ekipmanlar ). Kirli adımlar ve temiz adınlar arasındaki ayrımı doğrulamak, akışlar arasındaki geçişleri tespit etmek ve bu geçişleri yönetmek için harita ve akışların analiz edilmesi gerekir. Önemli boşluklar tespit edilmelidir..

11 Prosesteki darboğazı ve kapasite fazlasını tespit etmek önemlidir. Ancak, bunun yatırımdan sonra analiz edilmesi gerekir. Mevcut ekipman durumunun bir analizi de gıda güvenliğinin bir göstergesi olabilir. En hassas makinelerin yaş ve kapasitelerine dikkat etmek önemlidir (soğutucular, pastörizatörler, ambalajlama makineleri gibi ) Personel Personel durumunun açıklaması Adı Y-2 Y-1 Y (1) FSYE : Tam personel yıl eşdeğeri Sayı FSYE (1) Sayı FSYE Sayı FSYE Gıda güvenliği düzenlemeleri bakımından boşluk analizi Kilit gıda güvenliği gereklilikleri ile ilgili mevcut durumu açıklayınız (kendi Önemli oranda geçici personel olması halinde, bunların eğitimine ilişkin prosedürün kontrol edilmesi ve iyi uygulamaların uygulanmasından emin olmak için bunların niteliklerini değerlendirmek önemli olacaktır. Gıda güvenliği yönetiminin

12 değerlendirmenize göre): Hammaddeden nihai ürüne izlenebilirlik; Ürün akışları: Sonraki adım ilkesi; Binaların kalitesi (duvarlar, zemin ); Zeminler yenilenmeli. HACCP sistemi; Makinelerin kalitesi (soğutucular, pastörizatörler ) Tedarik zinciri Tedarik Türü Tedarik edilen başlıca hammaddelerin açıklaması (canlı hayvan, süt, balık, tarımsal ürün ) Miktar (birim) Tedarikçiler (1) Tedarik % si Tedariklerin Mevcudiyeti Tedariklerin Kalitesi (1) Entegre çiftlikler, çiftlik kooperatifleri, küçük çiftlikler, tüccarlar, canlı hayvan pazarları olabilir Yorumlar Tedarikteki mevsimsel değişkenliği açıklayınız (haftalık bazda en yüksek ve en düşük tedarik). Hammadde kalitesindeki değişkenliği açıklayınız (gereklilikler ile kaliteli tedarikler arasındaki yetersizlik). Her bir tedarik/müşteri kategorisi için sözleşmeye ilişkin hususları açıklayınız Sözleşmede belirtilen standartlar ve şartnameler. Fiyat şartnamelere uyuma bağlı (kalite ödemesi): Hammadde taşıma ve lojistik hizmetleri: Hammadde toplamada kat edilen mesafe: Personel değişimi üretim hacmi değişimleri ile birlikte analiz edilmelidir. Bu üretkenlik değişimini ölçmenin bit yoludur. Gıda güvenliği yönetiminin düzeyini değerlendirmenin bir yoludur. Bu düzey kötü ise, şirket için sağlıklı gıda krizi riskinin yüksek olduğu anlamına gelir. Yatırım tehlikeye atılabilir. Tedarik sürdürülebilirliğini değerlendirmek önemlidir: gerçek düzeyini ve önerilen yatırım ile bunu iyileştirme kapasitesini değerlendirmek için, şirketin kendi değerlendirmesi GKGM denetçilerinin değerlendirmesi ile karşılaştırılabilir. Hammadde tedarikini kontrol etme kapasitesi de gıda güvenliğini etkiler. Hammadde kalitesi, ödeme takvimi, sözleşme şartnameleri ve tedarikçiler ile ilişkiler gibi kriterlere bakmak da gereklidir.

13 Hammadde taşımacılığı alt yükleniciye mi verilmiş? Şirkete ait lojistik araçlarını açıklayınız: Diğer destek fonksiyonlarının açıklaması Nihai ürünlerin lojistiği: İç lojistik hizmetlerin açıklaması: personel (şoförler), kamyon sayısı, büyük kamyonların ortalama yaşı, nakliye kapasitesi. Dışarıdan nakliye hizmetlerinin kullanımı: nihai ürünlerin ne kadarının dışarıdan alınan nakliye hizmetleri ile teslim edildiği, dışarıdan alınan nakliye hizmetlerinin türü (örn. ihracat için ). Temizlik hizmetleri: Dahili temizlik hizmetlerinin açıklaması: personel (FSYE), CIP (yerinde temizlik) ekipmanı, yıkama makineleri, bu ekipmanların yaşı, kapasitesi Harici temizlik hizmetlerinin kullanımı: harici temizlik türü, dışarıdan tutulan şirketlerin temizlik faaliyetlerinin ne kadarını gerçekleştirdiği Atık su yönetimi Üretilen atık su miktarı (günlük, haftalık): Arıtma öncesinde atık sudaki başlıca kirleticiler Dahili atık su arıtma ünitesinin açıklaması Tesiste gerçekleştirilen başlıca arıtma işlemlerinin açıklaması Atık su arıtma için kullanılan yöntemlerin açıklaması Personel Ana ekipmanlar Ana ekipmanların yaşı Atık su arıtma kapasitesi - Hammadde eksikliği riski (mevsimsel olarak, veya yıllık olarak ); - Tedarik maliyeti (nakliye ). - Prosesi etkileyebilecek hammadde kalitesi riski Lojistik araçların dağıtım ağına uyarlanıp uyarlanmadığını doğrulamak ilginç olacaktır. Dahili arıtma sonrasında suyun kalitesi Suyun deterjan ve dezenfektanlar ile arıtılmasına ilişkin açıklamalar.

14 Harici atık su arıtma: Belediye atık su arıtma tesisi: Belediye ile olan sözleşme hükümlerinin açıklaması: Atık su arıtma bütçesi: Kilit finansal rakamlaar Temizlik hizmetleri kapasitesi gıda güvenliği için kilit bir kriterdir. Bu veriler bu dokümanın ekindeki Excel tablosundan alınabilir (Ek 3). Y-3 Y-2 Y-1 Moy (Yn/Yn- 1) Yorumlar Atık su yönetimi stratejik bir konudur: - Su miktarı su tüketiminin bir göstergesidir. Bu miktarı, üretim hacmini dikkate alarak aynı sektördeki ortalama su tüketimi ile karşılaştırmak mümkündür. - Atık su arıtma kalitesi de önemli bir göstergedir. Belediye ile bir anlaşma yapılmış ise, atık su belediye tarafından arıtılabilir (atık su hacmine bağlı olarak). Bu farklı kriterleri aynı bölgedeki ve aynı sektördeki başka

15 3 - Şirketin gelişim stratejisinin açıklaması Stratejinizi birkaç cümle ile açıklayınız: Şirketin işlerini geliştirmeye yönelik stratejisini tam olarak açıklayınız Yatırım projesinin açıklaması Projenin ve amaçlarının sunumu Amaçlar Strateji (stratejiyi birkaç satır halinde açıklayınız):. Nicel hedefleri mümkün olduğunda tam olarak veriniz. Ekonomik amaçlar (açıklamaları belirtiniz): Üretimi arttırmak: Üretkenliği arttırmak: Bazı maliyetleri düşürmek: Satış amaçları: Pazarı genişletmek: İhracat : Yenilikçilik: Yeni ürün yaratma ve satış: Proses değişikliği: Ambalaj değişikliği: şirketler ile karşılaştırmalı olarak analiz etmek önemli olacaktır. Bu sayede aşağıdaki hususlar kontrol edilebilir: - Satışların, sektördeki başka şirketlerin satışlarından daha hızlı artıp artmadığı; - Net satışların daha yüksek olup olmadığı; - Kardaki değişimin sektördeki başka şirketlere daha iyi olup olmadığı. Önerilen stratejinin, şirketin yatırım planı, stratejik pazarı ve gelişim perspektifi ile uyumlu olup Stratejinin AB ye ihracat veya üst sınıf otellere satışı içermesi halinde, gıda güvenliği gereklilikleri daha önemli hale gelecektir. Yatırımın bu amaçlara ulaşılmasını sağlayacağından emin olmak için, dosyanın değerlendirilmesinde gıda güvenliği amaçları (EU sertifikasyonu, IFS veya BRC sertifikaları) dikkate alınmalıdır. Yatırım projesinin Excel tabloları Ek-1 deki açıklaması, belirlenen boşlukları gidermelidir. GKGM denetçileri, fabrikada tespit etikleri temel boşlukların proje ile giderileceğini doğrulayabilir.

16 Gıda güvenliği Ürün gıda güvenliğinin arttırılması: AB sertifikasyonu: Gıda güvenliği sertifikasyonu (BRC, IFS, ISO 22000): Çevresel hususlar: Atık su arıtma: Enerji tüketiminin düşürülmesi: Atık geri dönüşümü: Yatırımın açıklaması Excel dosyalarındaki Ek-1 i doldurun. Yatırımın açıklaması Kalemler Açıklama Miktar 1000 YTL olmadığının doğrulanması önemli olacaktır. Bu amaçların bir önceki bölümde açıklanan genel strateji ile uyumlu olup olmadığının doğrulanması önemli olacaktır. Proje haritası belgesi üzerinde yapılacak bir ilk analizde, akışların doğru olup olmadığı, makinelerin güvenli bir prosese izin verip vermediği, makinelerin (soğutucular, vs ) kapasitesinin yeterli olup olmadığı değerlendirilebilir. Bu analiz müfettişler tarafından tesiste tespit edilen mevcut boşluklar dikkate alınarak gerçekleştirilebilir. İşletmeye yapılacak ziyaret veya gerçekleştirilecek görüşmeler için tamamlayıcı soruların bir listesi hazırlanabilir. Yatırım zaman çizelgesi Adımlar Süre Açıklama Miktar

17 4.3 - Yatırımların şirketin işleri üzerindeki etkisi Excel tablosunu doldurunuz (Doküman 6): Ek 2: Projenin tedarik ve işleme üzerindeki etkisi. Tedarik ve satıştaki önemli değişimler ile ilgili açıklamaları belirtmek için yorumlar bölümünü doldurun. Ek 3: Geçmiş ve gelecek yıllara ait gelir tablosu. Ek 4: Faaliyet, kar/zarar, yatırım ve nakit ihtiyacı projeksiyonları. Ek 5: Kaynaklar / kullanımlar tablosu. Ek 6 zorunlu değildir Gıda güvenliği üzerindeki etki Yatırım AB gereklilikleri ile uyumlu mu? Yatırımın sonunda binalar ve ekipmanlar AB düzenlemeleri ile uyumlu olacak mı? Değilse, neden? İhtiyaç duyulan başka yatırımlar neler? İhtiyaç duyulan tamamlayıcı destekler: HACCP için uzmanlık ve danışmanlık desteği (tahminleri belirtiniz): Personel eğitimi (tahmin belirtiniz): Yatırımın gıda güvenliği üzerindeki etkisini açıklayınız: Ne tür boşluklar giderilecek: Bu analizde, nihai ürünlerin gıda güvenliği ile ilgili kilit giderlerin ve bunların ekonomik model üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi önemlidir: kilit hammaddeler, soğutucuların ve pastörizatörlerin tüketeceği enerji Fabrikanın farklı akışları gösteren haritasını sununuz (Doküman 5): Üretim akışı: hammadde ve içerik malzemelerinden nihai ürüne; Atık ve çöp akışı; Personel akışı; Temiz sektör ve kirli sektörün belirtilmesi Çevre üzerindeki etki Yatırım AB gereklilikleri ile uyumlu mu? Yatırımın toplam bedeli, şirketin finansman kapasitesi bakımından kabul edilebilir olmalıdır. Proje zaman çizelgesi,

18 Yatırımın sonunda binalar ve ekipmanlar AB düzenlemeleri ile uyumlu olacak mı? Değilse, neden? İhtiyaç duyulan başka yatırımlar neler? Yetkili i merciler ile sözleşme hususları İlgili yetki belgeleri? Yatırımın çevre üzerindeki etkisini açıklayınız Dış faktörlere duyarlılık Aşağıdakilerin etkilerini açıklayınız: Hammadde fiyatlarındaki değişim? Enerji maliyetindeki değişim Maaşlardaki değişim Excel tablosu bu analizi kolaylaştırabilir (Ek 2 ve Ek 3). faaliyet projeksiyonları ve karları ile uyumlu olmalıdır. Şirketin tablolarda açıklanan projeksiyonlara ulaşma kapasitesinin doğrulanması çok önemlidir: (1) Yeterli kalite ve miktarda hammadde satın alma kapasitesi; (2) Pazarlarını geliştirme kapasitesi; (3) Kredileri geri ödeme kapasitesi; (4) İşletme sermayesi ihtiyacında artış. Bu analiz, şirket ekonomik modelinin sürdürülebilirliği bakımından önemlidir.

19

20 Dosya ile birlikte sunulacak belgelerin listesi Belge no. Belge türü Sunulan belge ( X ile işaretleyiniz) Evet Hayır İlgili değil 1 Grubun teşkilat şeması 2 Şirketin statüsü veya mülkiyet yapısını açıklayan belge 3 Temel sorumlulukların gösterildiği şirket teşkilat yapısı 4 Tesisin yerini gösteren harita 5 Malzeme, personel ve nihai ürün akışını gösteren bina haritası 6 Proje sonrası malzeme, personel ve nihai ürün akışını gösteren bina haritası 7 Excel tablosu ekleri

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI İKTİSADİ KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI KÂR AMACI GÜDEN KURULUŞLARA YÖNELİK 2010 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI Başvuru Formu Referans No: TR32/10/İK01 Son Başvuru Tarihi: 10/02/2011

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. PROGRAMIN KÜNYESİ 2 2. TARIMA DAYALI SANAYİNİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 3. 2.1. Giriş 3

İÇİNDEKİLER 1. PROGRAMIN KÜNYESİ 2 2. TARIMA DAYALI SANAYİNİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 3. 2.1. Giriş 3 1 İÇİNDEKİLER 1. PROGRAMIN KÜNYESİ 2 2. TARIMA DAYALI SANAYİNİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI 3 2.1. Giriş 3 2.2. Programın Gerekçesi, Genel Amacı ve Öncelikleri 4 2.2.1 Programın Gerekçesi 4 2.2.2

Detaylı

Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi

Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi www.pwc.com.tr Yeni Türk Ticaret Kanunu Düzenlemelerine Uygun Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi İçindekiler Standartlar ve İçerik 4 I. Yönetim Kurulu Başkanı/ İcra Kurulu Başkanı (CEO)/Genel Müdür

Detaylı

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Aralık 2008 ISBN 978-9944-60-399-7 1. Baskı, 750 Adet Aralık 2008 İstanbul Sanayi Odası Yayınları No: 2008/11 Çevre Şubesi Meşrutiyet Caddesi

Detaylı

İş Planı Rehberi hazırlanması için Teknik Rehber. 0. Sunum 1. Genel Bilgi 2. İçerik 3. İş Planı Yapısı 4. Bilgi 5. Sonuç: İş oluşturma süreci

İş Planı Rehberi hazırlanması için Teknik Rehber. 0. Sunum 1. Genel Bilgi 2. İçerik 3. İş Planı Yapısı 4. Bilgi 5. Sonuç: İş oluşturma süreci İş Planı Rehberi hazırlanması için Teknik Rehber 0. Sunum 1. Genel Bilgi 2. İçerik 3. İş Planı Yapısı 4. Bilgi 5. Sonuç: İş oluşturma süreci 0. Sunum Avrupa İş ve Yenilik Merkezleri (EBN-BICs) Avrupa Birliği

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. Avrupa Birliği ne Entegrasyon Sürecini Destekleme Faaliyetleri. SEI Uygulamaları

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. Avrupa Birliği ne Entegrasyon Sürecini Destekleme Faaliyetleri. SEI Uygulamaları AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği ne Entegrasyon Sürecini Destekleme Faaliyetleri SEI Uygulamaları TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Mustafa Kemal Mahallesi 2082. Cadde No: 4 06800 Bilkent

Detaylı

BAKKA BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI WESTERN BLACK SEA DEVELOPMENT AGENCY

BAKKA BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI WESTERN BLACK SEA DEVELOPMENT AGENCY BAKKA WESTERN BLACK SEA DEVELOPMENT AGENCY 2015 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Referans No: TR81/15/KOBİ Son Başvuru Zamanı KAYS Girişi: 10.04.2015 23:59 Dosya Teslimi: 17.04.2015 18:00

Detaylı

YATIRIM PROJELERİ VE YÖNETİMİ

YATIRIM PROJELERİ VE YÖNETİMİ YATIRIM PROJELERİ VE YÖNETİMİ Yatırım Projesini Hazırlama Süreci Yeni Ürün Araştırması Prof. Dr. Yıldırım Beyazıt ÖNAL 1. YENİ ÜRÜN FİZİBİLİTESİ Yeni Ürün Geliştirme Projesi bir anlamda bir yatırım projesidir.

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİ & SÜRDÜRÜLEBİLİR REKABET MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ & SÜRDÜRÜLEBİLİR REKABET MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2015 YILI TEKLİF ÇAĞRISI YENİLENEBİLİR ENERJİ & SÜRDÜRÜLEBİLİR REKABET MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2015 SON BAŞVURU TARİHİ 03.04.2015 CUMA Referans No: (KÂR AMACI GÜDEN KURUMLAR) TR72/15/YESR1

Detaylı

İZİN BAŞVURUSU İÇERİK REHBERİ ENERJİ ÜRETİM AMAÇLI BÜYÜK YAKMA TESİSLERİNDE KÖMÜR VE LİNYİT Ek 1 Faliyet 1.1. 2010/75/EU sayılı Direktif (IED)

İZİN BAŞVURUSU İÇERİK REHBERİ ENERJİ ÜRETİM AMAÇLI BÜYÜK YAKMA TESİSLERİNDE KÖMÜR VE LİNYİT Ek 1 Faliyet 1.1. 2010/75/EU sayılı Direktif (IED) İZİN BAŞVURU ŞABLONU KÖMÜR VE LİNYİT KULLANAN BÜYÜK YAKMA TESİSLERİ SEKTÖRÜ İZİN BAŞVURUSU İÇERİK REHBERİ ENERJİ ÜRETİM AMAÇLI BÜYÜK YAKMA TESİSLERİNDE KÖMÜR VE LİNYİT Ek 1 Faliyet 1.1. 2010/75/EU sayılı

Detaylı

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. SERİ II NO:14.1 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER A. Kurumsal Bilgiler...1 B. Sektörel Gelişmeler, Faaliyetler, Yatırımlar...3 C. İşletmenin Finansman Kaynakları

Detaylı

TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ İŞ PLANI EĞİTİMİ

TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ İŞ PLANI EĞİTİMİ 1 TEKNOGİRİŞİM SERMAYESİ DESTEĞİ İŞ PLANI EĞİTİMİ EĞİTİMİN AMACI Tekno Girişimci Sermaye Desteği nin alınabilmesi için Sanayi Bakanlığı tarafından formatı belirlenmiş olan ve girişimciler tarafından doldurularak

Detaylı

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. SERİ II NO:14.1 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ 1 OCAK 31 MART 2015 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. SERİ II NO:14.1 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ 1 OCAK 31 MART 2015 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT SERİ II NO:14.1 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ 1 OCAK 31 MART 2015 HESAP DÖNEMİNE AİT İÇİNDEKİLER A. Kurumsal Bilgiler...1 B. Sektörel Gelişmeler, Faaliyetler, Yatırımlar...3 C. İşletmenin Finansman

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. 2011 YILI TARIMA DAYALI SANAYİ MALİ DESTEK PROGRAMI... 3

İÇİNDEKİLER 1. 2011 YILI TARIMA DAYALI SANAYİ MALİ DESTEK PROGRAMI... 3 İÇİNDEKİLER 1. 2011 YILI TARIMA DAYALI SANAYİ MALİ DESTEK PROGRAMI... 3 1.1. GİRİŞ... 3 1.2. PROGRAMIN AMAÇLARI VE ÖNCELİKLERİ... 4 1.3. DOĞU KARADENİZ KALKINMA AJANSI TARAFINDAN SAĞLANACAK MALİ KAYNAK...

Detaylı

TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ

TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ 2015 YILI TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ MALİ DESTEK PROGRAMI (TZKOBİ) Kar Amacı Güden Kurumlara Yönelik 2015 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: TR63-15-TZKOBİ Ocak, 2015 arti5medya.com www.dogaka.gov.tr

Detaylı

BAŞVURU FORMU. Genel Bilgiler :

BAŞVURU FORMU. Genel Bilgiler : Genel Bilgiler : BAŞVURU FORMU Başvuru rehberi ve eklerini www.baka.org.tr adresinden veya Ajans tan temin edebilirsiniz. Teklif çağrısının genelini ilgilendiren ve/veya diğer potansiyel yararlanıcıların

Detaylı

STEK PROGRAMLARI REFERANS NUMARASI : TR71/11/İS01 T SANA. www.ahika.org.tr

STEK PROGRAMLARI REFERANS NUMARASI : TR71/11/İS01 T SANA. www.ahika.org.tr STEK PROGRAMLARI REFERANS NUMARASI : TR71/11/İS01 T SANA www.ahika.org.tr Proje Terimleri Sözlüğü AJANS: T.C. Ahiler Kalkınma Ajansı. ALT YÜKLENİCİ: Ortak veya iştirakçi olmayıp proje başladıktan sonra

Detaylı

ESKİŞEHİR BİLECİK KÜTAHYA SERAMİK İŞ KÜMESİ LOJİSTİK PROJESİ. Sonuç Raporu. 23 Ocak 2013

ESKİŞEHİR BİLECİK KÜTAHYA SERAMİK İŞ KÜMESİ LOJİSTİK PROJESİ. Sonuç Raporu. 23 Ocak 2013 ESKİŞEHİR BİLECİK KÜTAHYA SERAMİK İŞ KÜMESİ LOJİSTİK PROJESİ Sonuç Raporu 23 Ocak 2013 Doç. Dr. Bülent Çatay Doç. Dr. Güvenç Şahin ÖNSÖZ Üç aylık bir çalışma sonucunda Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma

Detaylı

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 1 KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 2 INDEKS 1.- GİRİŞ 3 1.1 İÇERİK 3 2.- GENEL 5 2.1 KALİTE KELİMESİNİN ANLAMI 5 2.2. KALİTENİN GELİŞİM

Detaylı

Türkiye Kombine Taşımacılık Strateji Belgesi

Türkiye Kombine Taşımacılık Strateji Belgesi Türkiye Kombine Taşımacılık Strateji Belgesi ANKARA, 2014 İçindekiler GİRİŞ 1 1. KOMBİNE TAŞIMACILIK KAVRAMI, KAPSAMI VE ÖZELLİKLERİ 4 2. KOMBİNE TAŞIMACILIĞIN GELİŞTİRİLMESİNDE YAŞANAN ZORLUKLAR... 5

Detaylı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk

Detaylı

BÖLÜM A. PROJE VE KURULUŞ BİLGİLERİ

BÖLÜM A. PROJE VE KURULUŞ BİLGİLERİ TÜBİTAK 1511 ÖNCELİKLİ ALANLAR ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI PROJE ÖNERİ BAŞVURU FORMU (AGY111-02) HAZIRLAMA KILAVUZU TÜBİTAK AGY111 2 Eylül 2013 İÇİNDEKİLER A.

Detaylı

Bölgesel Rekabet ve Yenilik Mali Destek Programı

Bölgesel Rekabet ve Yenilik Mali Destek Programı Mali Destek Programı 2014 YILI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI REFERANS NUMARASI: TR62 / 14 / BREY Başvuru Rehberi Proje Teklif Çağrısı İlan Tarihi 19 Kasım 2013 Salı Son Başvuru Tarihi Elektronik Başvuru - 3 Şubat

Detaylı

T. C. SERHAT KALKINMA AJANSI İKTİSADİ GELİŞME MALİ DESTEK PROGRAMI - 1. (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler İçin) 2010 Yılı Teklif Çağrısı

T. C. SERHAT KALKINMA AJANSI İKTİSADİ GELİŞME MALİ DESTEK PROGRAMI - 1. (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler İçin) 2010 Yılı Teklif Çağrısı T. C. SERHAT KALKINMA AJANSI İKTİSADİ GELİŞME MALİ DESTEK PROGRAMI - 1 (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler İçin) 2010 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: SERKA-10-İG-KOBİ001 Son başvuru

Detaylı

SEKTÖREL REKABET EDEBİLİRLİK MALİ DESTEK PROGRAMI T.C. AHİLER KALKINMA AJANSI. 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi. Referans No: TR71/14/SRE

SEKTÖREL REKABET EDEBİLİRLİK MALİ DESTEK PROGRAMI T.C. AHİLER KALKINMA AJANSI. 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi. Referans No: TR71/14/SRE T.C. AHİLER KALKINMA AJANSI SEKTÖREL REKABET EDEBİLİRLİK MALİ DESTEK PROGRAMI 2014 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Referans No: TR71/14/SRE İlan Tarihi: 06/01/2014 İnternet Üzerinden Son Başvuru Tarihi:

Detaylı

22 Haziran 2015 Taslak versiyon No. 7. Türkiye Cumhuriyeti

22 Haziran 2015 Taslak versiyon No. 7. Türkiye Cumhuriyeti 22 Haziran 2015 Taslak versiyon No. 7 Türkiye Cumhuriyeti 2009/125/EC ile 2010/30/EU sayılı AB Direktiflerini değiştiren ve 2004/8/EC ile 2006/32/EC sayılı AB Direktiflerini yürürlükten kaldıran Avrupa

Detaylı

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU PGPY BİRİMİ, 2011 1. GİRİŞ...4 2. PROJE NEDİR?...5 3. PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ (PCM) NEDİR?...5 4. TEKLİF ÇAĞRISI NE ANLAMA GELİR?...6 5. PROJENİZİ

Detaylı

EGE Danışmanlık Ltd. Şti.

EGE Danışmanlık Ltd. Şti. Eğitim Notu Konu : ISO 9000 2000 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ STANDARDI Hazırlayan : Vahit YAVUZ* *EGE Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şti. ANKARA- İZMİR İSTANBUL 1 KALİTE ; - Bir ürün veya hizmetin belirlenen veya

Detaylı

GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2)

GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2) T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Belge Başlığı GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2) Sektörel Raporlar ve Analizler Serisi 1 İçindekiler Tablolar Listesi..3 Şekiller Listesi... 3 Kısaltmalar

Detaylı

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU 1 PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 ADIMDA PROJE HAZIRLAMA İLK ADIM: FİKRİN BELİRLENMESİ İKİNCİ ADIM: ANALİZ AŞAMASI Mevcut Durum Analizi Paydaş Analizi Sorun Analizi

Detaylı