SEFA GEYİKLİ 75. YIL YİBO YÜKSEKOVA SELÇUK KÜÇÜKAŞÇI MUSABEYLİ YİBO KİLİS

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SEFA GEYİKLİ 75. YIL YİBO YÜKSEKOVA SELÇUK KÜÇÜKAŞÇI MUSABEYLİ YİBO KİLİS"

Transkript

1 SEFA GEYİKLİ 75. YIL YİBO YÜKSEKOVA SELÇUK KÜÇÜKAŞÇI MUSABEYLİ YİBO KİLİS Y.İ.B.O. 5 (Çalıştay ) Proje Danışmanlığı Eğitimi Çalıştayı TÜSSİDE - GEBZE

2

3 Asit yağmuru, hava içinde bulunan kimyasalların su ile etkileşimi sonucu oluşturdukları asidik özellik gösteren maddelerin yağmur, kar, sis ve çiğ şeklinde yeryüzüne düşmesiyle oluşur.

4 Bu gazlar atmosferdeki su damlacıkları ile karşılaştıklarında kimyasal reaksiyonlar sonucunda asit damlacıklarına dönüşürler. Daha sonra bu damlacıklar yeryüzüne yağmur, kar olarak düşerler. Düşen asit damlacıkları toprağın bileşiminde değişme yaparak asitlik oranını arttırır.

5 Topraktan süzülen asitli sular doğal kaynaklara, derelere, nehirlere karışır ve bunların kalitesinin bozulmasına neden olur. Normal hava şartlarında oluşan yağmurun ph ı 5,6 civarındadır.

6 Bazı bölgelerde asit yağmurlarına sebep olan gazların, doğada bulunan en önemli kaynağı yanardağlardır. Karada, bataklıklarda ve okyanusta yaşayan bazı canlılar da biyolojik süreçleri sonucunda asit yağmurlarına neden olan bu tip gazları doğaya yayarlar.

7 Böylece doğal asit kaynakları yüzünden yağmurun ph'ı doğal olarak 4,5 ile 5,6 arasında değişmektedir. Yağan yağmurların ph ının 5,0 ın altına düştüğü durumlardaki yağmurlar asit yağmuru niteliğindedir.

8 Asit yağmurların akarsuların dengesini değiştirdiği için suda yaşayan canlıların ölümlerine, civardaki her türlü bitkinin ve hayvanların zarar görmesine neden olur.

9 Kent içi ya da kent dışındaki tarihî binalar, açık hava müzeleri, binlerce yıllık antik kentlere ait yapılar veya Nemrut dağında olduğu gibi taş anıtlar asit yağmurlarıyla yıpranmakta ve dağılmaktadır.

10 Asit yağmurları kalkerli taşların kimyasal yapılarını bozarak binanın zarar görmesine neden olmaktadır. İşte bu yüzden binalarda kullanılan dış cephe boyalarının seçimine dikkat edilmelidir. Seçilecek olan dış cephe boyasının asit yağmurlarının olumsuz etkisine karşı dirençlerinin yüksek olması gerekmektedir.

11 Dış cephe bir binanın sadece dış görüntüsü değildir. Dış cephenin konutu dış etkenlere karşı koruyucu özelliklere sahip olması gerekir. İnsan vücudundaki deri gibi, dış cephede bina için çok yönlü bir koruma işlevi üstlenmelidir.

12 Dış cephe binanın hem nefes almasını hem de korunmasını sağlamalıdır. Tabi binanın dış görünümü de önemlidir, bu anlamda binanın dış cephesi binanın bir tür kartviziti gibi görülmelidir.

13 Dış cephe boyası çeşitleri: Natura A1 Silikonlu Grenli(polisan) (Su bazlı, silikonlu, grenli kaplama) Exelans Grenli(polisan) (Su bazlı, kendi kendini yıkayan, grenli, kaplama) Exelans Anti-Aging (polisan) (Su bazlı, kendi kendini yıkayan boya) Exelans Düz(polisan) (Su bazlı, kendi kendini yıkayan boya) Natura A1 Silikonlu - Düz(polisan) (Su bazlı, silikonlu boya)

14 H 2 SO 4 DERİŞİMLERİ % 1(hacim/hacim) % 2(hacim/hacim) % 5(hacim/hacim)

15 lamelleri hazırlarken

16 Her bir lameli pens yardımıyla teker teker boyaların içerisine daldırırken

17 Boyanan lameller kağıt zemine yerleştirilirken

18 Yerleştirme işlemi şekildeki gibi gerçekleştirilirken

19 sülfürik asit çözeltisi hazırlarken

20 Çözeltilerin ph ına bakarken

21 Çözeltilerimizi petri kabına yerleştirmeden önce

22 Çözeltilerimiz petri kabına konulurken

23 Çözeltiler doldurulurken diğer tarafta kurutma işlemi yapıldı

24 Lamellerin arka yüzeyini kazırken

25 Lamelleri çözeltilerin içerisine bırakırken

26 Yerleştirmeden sonraki hal

27 etkileşim aşamaları(2 dakika sonra)

28 etkileşim aşamaları(2 dakika sonra)

29 etkileşim aşamaları(2 dakika sonra)

30 etkileşim aşamaları(30 dakika sonra)

31 etkileşim aşamaları(60 dakika sonra)

32 etkileşim aşamaları(90 dakika sonra)

33 etkileşim aşamaları(90 dakika sonra)

34 etkileşim aşamaları(180 dakika sonra)

35 etkileşim aşamaları(12 saat sonra)

36 etkileşim aşamaları(12 saat sonra)

37 etkileşim aşamaları(12 saat sonra)

38 etkileşim aşamaları(12 saat sonra)

39 etkileşim aşamaları(12 saat sonra)

40 etkileşim aşamaları(12 saat sonra)

41 Bütün boyaların son halleri

42 Exelans Grenli ve Exelans Düz

43 Exelans Anti-Aging ve Natura Düz

44 Natura Silikonlu Grenli

45 Etkileşim aşamalarında görüldüğü gibi tüm boyaların asit derişimi ile bozulması artmaktadır. Boyalar arasında ise dayanıklılık sırası 1)Exelans grenli 2)Exelans düz 3)Natura silikonlu grenli 4)Natura düz 5)Exelans anti aging şeklinde azalmaktadır

46 Sonuçlar hakkında tartışırken

47 Yapılan çalışmalar sonucunda grenli boyaların asit yağmurlarına karşı daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir.

48 KAYNAKLAR Vikipedia özgür ansiklopedisi 3. Gen bilim _id=24

49 TEŞEKKÜR Çalıştay koordinatörümüz: Prof. Dr. Mehmet AY' a Sunuları ve çalışmalarıyla bizleri aydınlatan; Danışmanlarımız: Prof. Dr. Esma TÜTEM Prof. Dr. Adem KILIÇ Yüksek lisans öğrencisi Ahmet ERDEM' e Tüm çalıştay ekibine TEŞEKKÜRLERİMİZİ ARZ EDERİZ.