SONUÇ RAPORU. CYF Fuarcılık A.Ş.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SONUÇ RAPORU. CYF Fuarcılık A.Ş."

Transkript

1 SONUÇ RAPORU Bitki sektörünün dev buluşması bu yılda Kasım 2014 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi nde gerçekleşti. Kıtaların buluşma noktası İstanbul da 21 farklı ülkeden gelen 333 katılımcı firma Avrasya nın en büyük bitki ve peyzaj fuarında sektörün profesyonellerini ağırladı. Avrupa ve Asya nın buluştuğu bu ticari platformda, her iklim koşulu ve toprak yapısına uygun yüzlerce çeşit bitki ve bitki üretiminde kullanılan ürünlerin yanı sıra, peyzaj uygulamaları, uygulama esnasında ve sonrasında kullanılan tüm materyaller, 44 farklı ülkeden gelen toplam ziyaretçinin beğenisine sunuldu. Türkiye de peyzaj ve süs bitkileri sektörünün ulaştığı seviye ve sektörün geleceğe dönük yol haritasının izlenmesine olanak sağlayan fuar, ulusal ve uluslar arası inşaat ve peyzaj proje firmaları, oteller, mezatlar, toptancılar, yapı marketleri (bahçe merkezleri) ve site yönetimleri gibi potansiyel alıcılar ile Türkiye deki 101 ayrı belediye tarafından da ziyaret edildi. Fuar esnasında düzenlenen çiçek aranjman şovları, sektörel konularda düzenlenen seminerler, Türk ve yabancı üretici birlikler arası ikili görüşmeler gibi yan aktivitelerle daha da zenginleşen fuar, ulusal ve uluslar arası medya tarafından da yoğun ilgi ile karşılandı. Fuar sırasında gerçekleştirilen canlı yayınlar, katılımcılar ile yapılan röportajlar 12 ayrı kanalda 21 programda, 16 farklı gazete ve ekinde yer alan fuar haberleri ile Flower Show Türkiye sektörün bölgedeki en önemli etkinliği olmuştur. Uluslar arası çözüm ortakları bulunabilen, ihracata ve ithalata dönük stratejilerin belirlenmesinde rol alan sektörün dev fuarı, Orta Doğu, Avrupa ve Türki Cumhuriyetler ağırlıkta olmak üzere küresel profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. Ayrıca birçok ul uslar arası sektörel dergi ve yayın tarafından da takip edilen Flower Show Türkiye ye ilgili yayınlarda geniş yer verilerek, Türk bitki ve peyzaj sektörünün şaşırtıcı gelişiminden bahsedilmiştir Kasım 2015 tarihleri arasında yeniden ziyaretçileri ile buluşacak olan Flower Show Türkiye Fuarının çalışmalarına aralıksız devam edilmektedir. CYF Fuarcılık A.Ş.

2 KATILIMCI FİRMA VERİLERİ Flower Show Türkiye 2014 Fuarı na ürün ve hizmetlerini sunmak amacıyla toplam 333 firma katılmıştır. Katılımcılardan 279 firma doğrudan katılımcı iken 54 firma temsilcileri aracılığıyla yer alan dolaylı katılımcılardır. Katılımcılar faaliyet gösterdikleri merkez adreslerine göre 195 Türk ve 1 38 yabancı firmadan oluşmaktadır. Katılımcı olarak yer alan firm alar ağırlığı Türkiye, İtalya, Almanya ve Hollanda olmak üzere 21 farklı ülkeden fuara iştirak etmişlerdir. Türkiye 195 İtalya 40 Hollanda 24 Almanya 23 A.B.D. 11 Fransa 10 Bulgaristan 7 Belçika 4 İngiltere 4 Litvanya 3 Tayvan 2 İspanya 1 Danimarka 1 İrlanda 1 Kazakistan 1 Rusya 1 Yunanistan 1 Finlandiya 1 Sırbistan 1 Singapur 1 Mısır 1 Fuar alanı m 2 lik yerleşime sahipken, toplam sergileme alanı m 2 olarak gerçekleşmiştir. Firmaların salonlara dağılımına bakıldığında; 9. Salonda 92 firma 27,6% 10. Salonda 118 firma 35,4% 11. Salonda 97 firma 29,1% Fuayelerde 26 firma 7,8% oranları ile yer almıştır.

3

4 ZİYARETÇİ VERİLERİ Flower Show Türkiye ziyarete açık olduğu 4 günlük sürede kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretçilerden kişi yurtiçinden gelirken, kişi 4 4 farklı ülkeden gelen yabancı ziyaretçiler olarak kaydedilmiştir. Yabancı ziyaretçilerin geldiği 44 farklı ülke ve bölgelerine göre dağılımı aşağıdaki gibidir; AB Ülkeleri 40,0% Orta Doğu 31,1% Diğer (Amerika - Uzak Doğu ) 7,9% Balkanlar - Rusya 7,1% Türkî Cumhuriyetler 5,2% Flower Show Türkiye Fuarını ziyaret eden kişinin firma ve meslek gruplarına göre dağılımı ise şu şekildedir; Peyzaj Mimarı / Proje Firması 21,4% Fidancılık / Seracılık 17,5% Çiçekçilik 9,3% Belediyeler / Kamu 7,5% Yan Sanayi 6,9% Ziraat Mühendisi / Teknikeri 6,5% İşletme ( Otel, AVM, Golf Sahası vb.) 5,4% İnşaat Firması / İnşaat Mühendisi 4,2% Üniversite / Akademisyen 3,9% Dış Ticaret ( İthalat İhracat ) 3,5% Kooperatif / Birlik / Ticaret Odası 2,6% Basın / Medya 0,7% Satınalma / Satış 0,6% Yapı Market / Bahçe Mrk / Zincir Mğz 0,3% Site Yönetimi 0,2% Son Kullanıcı / Nihai Tüketici 9,5%

5

6