Çimlendirme için, toprak taşımaya son veren modern bir teknik.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Çimlendirme için, toprak taşımaya son veren modern bir teknik."

Transkript

1 Çimlendirme için, toprak taşımaya son veren modern bir teknik. Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2442 Okmeydanı İstanbul Tel: Fax :

2 2 HYROSEEDING NEDİR? Hydroseeding yöntemi, günümüzde kullanılan en etkili çim ekme yöntemidir. Bu sistemde; geleneksel yöntemde olduğu gibi tohumlama ve sulama ayrı ayrı yapılmaz ya da tohumlar el yordamıyla ekilmez. Hydroseeding, tohum, gübre, malç ve yapıştırıcı gibi malzemelerin su ile birlikte bir makine tankı içerisinde karıştırılması ile oluşan malzemenin hortumla ince bir tabaka olarak toprak yüzeyine püskürtülmesi yolu ile yapılmaktadır. Makine içinde hazırlanmış homojen karışım toprak üzerine püskürtüldüğünde tohumun filizlenmesi ve gelişimi için gerekli ortamı sağladığından çimlenme hızlı ve kaliteli olur. Hydroseeding, spreyleme yöntemi ile çim çıkarma tekniğidir. Amerika'da 1954 yılından beri kullanılan bu metot, diğer çim ekme yöntemlerine göre bir çok avantaj sağlar. Eğimli yerlerde tohumun tutulmasını sağlar, toprağın üst yüzeyini örterek rüzgar ve su erozyonuna karşı koruyucu bir örtü oluşturur. Hydroseeding, yabancı maddeler kullanmaksızın doğayı kendi içinde tekrar yapılandırma temeline dayanan sistemdir.

3 3 HYDROSEEDING AVANTAJLARI EKONOMİK Toprak taşıma, çim tohumu serpme, kapak toprak serpme ve silindir çekme gibi işlemler kullanılmaz. Dolayısıyla tüm bu işlemler için kullanılan malzeme maliyetleri ortadan kalkar. Maliyet avantajının yanı sıra klasik sisteme göre %40 su tasarrufu da sağlar. DOĞAL Doğaya zarar verecek bir kimyasal madde içermez. Kokusuzdur, kullanılan bulamaç, yüzeylere ve bitkilere yapışmaz, iz bırakmaz. SAĞLIKLI Ahır gübresi kullanılmadığı için sıcak havalarda mantari hastalıklara ve çim içinden çıkabilecek yabani otlara izin vermemektedir. Kullanılan malzemeler steril olduğundan hastalık ve zararlı bulaştırma ihtimali bulunmamaktadır. EFEKTİF Aynı alanda geleneksel yöntemle 100 işçinin yaptığını Hydroseeding ile 2 kişi rahatlıkla yapabilir.

4 4 HIZLI Uygulama için gerekli olan herşey makine içine dahil edilir ve hazırlanan karışımla toprak yüzeyi kaplanır. Ekim, makineyle yapıldığından çok hızlı şekilde tamamlanır. Bir makinenin günlük kapasitesi yaklaşık m 3 /gün dür. KALİTELİ Kullanılan ürünlerin su tutma kapasitesi, klasik yöntemde kullanılan ürünlere nazaran çok daha fazla olduğundan; ekim yapılan alan çabuk ve kaliteli şekilde çimlenir. Karışımın içine başka tohumlarda katılarak, çimlenmenin yanında gelincik yada papatya gibi bazı çiçeklerin ekimi de yapılabilir. YÜKSEK PERFORMANS Tohumun alana homojen olarak dağılmasını sağlayan sistem, çimin büyümesi için en önemli etken olan nemli ortamı da su tutma kapasitesi sayesinde maximuma çıkarır. Bu etkenlerden dolayı da çimlenme yüzdesi artar. HOMOJEN DAĞILIM Tohumların alana homojen olarak yayılması, çim alanın da homojen olarak görünmesini sağlar. Karışımdaki yapıştırıcı sayesinde uygulama sonrası 2-3 saat içerisinde donar ve tohumların sulama suyu veya karıncalarla taşınması, yağmurlarla akması veya rüzgarla uçması gibi durumlar söz konusu olamaz.

5 5 EĞİMLİ ALANLARDA TEK ÇÖZÜM Silindir çekme gibi işlemler gerektirmediğinden eğimli alanlarda da rahatca uygulanabilen ve çok iyi neticeler veren bir yöntemdir. Erozyonu engelleme özelliği sebebiyle eğimli alanlarda tercih edilmesi gereken sistemdir. GARANTİLİDİR Ekim yapılan alanda gerekli sulama ve bakım yapılması koşulu ile çimin çıkmasına garanti verilir.

6 6 HYDROSEEDING YÖNTEMİNİN UYGULAMA ALANLARI Konut Alanlarının Peyzajı Parklar-Bahçeler Futbol sahası

7 7 Golf sahası Oyun ve spor alanları. Havaalanı pist ve terminal çevreleri Otoyol Kenarları-Kavşaklar

8 8 Kanallar-Barajlar Erozyon Kontrol Yanmış orman alanlarının iyileştirilmesi Geleneksel yöntemle ulaşılmayan alanlar Fabrika bahçeleri, sanayi siteleri. Islah ve yeniden tesis amacıyla çayır ve mera alanlarının oluşturulmasında. Taş, çakıl ve kum ocaklarında. Kömür ve maden ocaklarının yenilenmesinde. Endüstriyel ve kentsel çöplük alanlarında. İçme suyu havzalarının yeşillendirilmesinde.

9 9 HYDROSEEDER T30 HydroSeeder T30, FINN in en ekonomik HydroSeederıdır. Profesyonel kalitede tohumlama, ot temizliği, saman, ot, çöp toplama ve bunlardan daha fazlasını kolayca yapabilirsiniz. T30 Özellikleri ve Sağladığı Faydalar Dayanıklı 1175 litre çelik tank malzeme ile her doldurulduğunda 325 m2 alanı kapatabilmektedir Hidrolik olarak tersine çevrilebilir çark sisteminin hızı motorun hızına paralel olarak çalışır. Kolay bakım yapılmasını sağlayan sağlam ve güvenilir mekanik aksam sayesinde uzun kullanım ömrü Tek kişi tarafından kullanılabilmesine olanak sağlayan basit kontrol sistemi Finn tasarımı mükemmel santrifüj pompası ile en koyu karışımı kolaylıkla püskürtme İsteğe bağlı olarak ilave hortum ile çalışma mesafesini uzatma ve son noktadan 23 m ileriye püskürtme

10 10 T-30 HydroSeeders Teknik Özellikleri GÜÇ MOTOR EMNİYET SİSTEMİ TANK (DEPO) BÜYÜKLÜĞÜ DOLU TANK KAPASİTESİ POMPA POMPANIN ÇALIŞMA ŞEKLİ KARIŞTIRMA SİSTEMİ KARIŞTIRMA SİSTEMİ ÇALIŞMA ŞEKLİ PÜSKÜRTME MESAFESİ MAKSİMUM MALZEME KAPASİTESİ PÜSKÜRTME AĞZI HORTUM BAĞLANTISI BOŞ AĞIRLIK ÇALIŞMA AĞIRLIĞI * Kohler Kumandalı 15 hp (11.2 kw), electric start, hava soğutmalı gaz, yağ kontrol koruması Düşük yağ basıncı, yüksek soğutma suyu ısısı durdurma, kapatma özelliği 310 galon (1,175 litre) sıvı kapasitesi, 260 galon (984 litre) çalışma kapasitesi 6.6 galon (25 litre) Santrifüj pompası 3 x 1 1/2 (7.5 cm x 3.75 cm), psi ( kpa), 3/4 (1.9 cm) katı malzeme temizliği Elektrikli kavrama sistemi yolu ile direkt çalışma, pompanın çalışması karıştırma sisteminin çalışmasından bağımsızdır Mekanik kollu karıştırma ve sıvı devirdaim özelliği Tersine çevrilebilir, değişik hızlarda çalışma özelliğine sahip hidrolik motor (0-129 rpm), ünitenin ön ve arkasında kontrol kolu bulunmaktadır Hortum sonundan (uç kısmından) 70 ft. (23 m) mesafeye kadar 500 libre (227 kg) taneli katı maddeler, libre (45-55 kg) lifli malzemeler (1) dar fan, (1) geniş fan, (1) uzak mesafe 50 x 1 1/4 yarı sert polybraid (çok örgülü) veya 50 x 1 1/2 katlanabilir hortum, uzaktan komutalı vana bulunmaktadır 1,050 libre (477 kg) 3,900 libre (1,769 kg) *Çalışma ağırlıkları yaklaşık olarak hesaplanmış rakamlardır ve opsiyonel olarak veya yüklenmiş malzemeleri içermez.

11 11 T60 HydroSeeder FINN T60 Serisi II, 600 galon HydroSeeder ile tohumlama işinde hız ve ekonomik çözümler arayan peyza mimarları ve yükleniciler için idealdir. T60 Özellikleri ve Sağladığı Faydalar Mükemmel tasarımlı 2270 litre kapasiteli çelik tank malzeme ile her dolduruluşunda 670 m2 alanı kapatabilmektedir Temizlemesi ve kullanımı kolay, mükemmel dengeye ve kolay malzeme hazırlamaya sahip olmasını sağlayan düşük makine profili Sıvı devir özelliği, hidrolik olarak kontrol edilen tersine çalışabilen hızı motor hızına bağlı çalkalama çarkları Ünitenin önünde ve arkasında operatör için rahat çalışma alanı ve romork içinde hortum ve nozulları muhafaza etmek için geniş takım çantası bölümü Finn tasarımı olan santrifüj pompası, tek hizalı debriyaj mili veya hidrolik parçaları, düşük bakım maliyeti Pompanın konfigürasyonu, verimi ve çalışma basıncını önemli ölçüde arttırmaktadır. İsteğe bağlı olarak ilave hortumla çalışma mesafesini uzatma ve son noktadan 27m ileriye püskürtme.

12 12 T-60 HydroSeeders Teknik Özellikleri GÜÇ MOTOR EMNİYET SİSTEMİ TANK (DEPO) BÜYÜKLÜĞÜ DOLU TANK KAPASİTESİ POMPA POMPANIN ÇALIŞMA ŞEKLİ KARIŞTIRMA SİSTEMİ KARIŞTIRMA SİSTEMİ ÇALIŞMA ŞEKLİ PÜSKÜRTME MESAFESİ MAKSİMUM MALZEME KAPASİTESİ PÜSKÜRTME AĞZI BOŞ AĞIRLIK ÇALIŞMA AĞIRLIĞI* FREN SİSTEMİ AYDINLATMA SİSTEMİ LASTİKLER RÖMORK (VAGON) RÖMORK (VAGON) AĞIRLIĞI Kohler Ch25, 25 hp (18.7 kw), 2 silindirli, OHV, hava soğutmalı gaz Düşük yağ basıncı, yüksek soğutma suyu ısısı durdurma, kapatma özelliği 600 galon (2,270 litre) sıvı kapasitesi, 500 galon (1,890 litre) çalışma kapasitesi 10 galon (38 litre) Santrifüj pompası, 3 x 1 1/2 (7.5 cm x 3.75 cm), psi ( kg/cm2), 3/4 (1.9 cm) katı malzeme temizliği, ayarlanabilme özelliği Elektrikli kavrama sistemi yolu ile direkt çalışma, pompanın çalışması karıştırma sisteminin çalışmasından bağımsızdır Mekanik kollu karıştırma ve sıvı devirdaim özelliği Tersine çevrilebilir, değişik hızlarda çalışma özelliğine sahip hidrolik motor (0-110 rpm), ünitenin ön ve arkasında kontrol kolu bulunmaktadır Püskürtme kulesinden 90 ft. (27 m) mesafeye kadar 1,550 libre (703 kg) taneli katı maddeler, libre ( kg) lifli malzemeler (1) dar fan, (1) geniş fan, (1) uzak mesafe T60T- 2,770 libre (1,257 kg) T60S- 2,170 libre (985 kg) T60T- 7,770 libre (3,525 kg) T60S- 7,170 libre (3,253 kg) Elelektrikli sistem, ayırma anahtarı bulunmaktadır D.O.T., işaret ve tespit ışıkları ile plaka aydınlatma ışığı bulunmaktadır, 7.5 x 16 LT, yükleme kapasitesi F 2 5/16 (5.87 cm) bilyalı veya ağır iş baca gözü Geniş yükleme alanı bulunmaktadır Yaklaşık olarak 1,300 libre (590 kg) azami yükleme

13 13 DİĞER HYDROSEEDER MODELLERİ