TÜRKİYE VE DÜNYA DA GÜNCEL OLAYLAR VE KONULAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE VE DÜNYA DA GÜNCEL OLAYLAR VE KONULAR"

Transkript

1 TÜRKİYE VE DÜNYA DA GÜNCEL OLAYLAR VE KONULAR GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR(GDO) Bir canlıdaki genetik özelliklerin kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) denilmektedir. GDO ve ürünlerinin kullanılmasını kurala bağlayan Biyogüvenlik yasası TBMM de kabul edildi. Türkiye, GDO lu ürünlere resmi olarak kapılarını açtı. Genetiği değiştirilmiş 16 çeşit mısır ve 3 çeşit soyanın gıda ve yem amaçlı kullanılabileceğine karar verildi Bir ürünün GDO lu sayılabilmesi için öngörülen eşik değer belirlendi. Eşik değer, Avrupa Birliği nin kabul ettiği binde 9 oldu. GDO lu üretim en çok soya,mısır gibi ürünlerde yapılmaktadır. GDO lu ürün ve tohumun küresel kontrolünü ABD li şirketler elinde bulundurmaktadır.halen yetiştirilmekte olan GDO lu ürünlerin yetiştirildiği ekim alanlarının %99 u ABD,Arjantin, Kanada ve Çin de yer almaktadır. RUSYAYA KARŞI:NABUCCO PROJESİ NABUCCO projesini hayata geçirecek antlaşma 2009 yılında Türkiye, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya tarafından Türkiye de imzalandı. Ayrıca AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da anlaşmayı imzaladı. Hazar ve Kafkas doğalgazını Türkiye üzerinden, öncelikle doğu Avrupa ülkelerine (Romanya,Bulgaristan,Macaristan) ardından diğer Avrupa ülkelerine ulaştırılmasını sağlayan proje, Avrupa n n en büyük doğalgaz sevkiyatına sahip Rusya ya alternatif olduğu için, ABD ve AB ülkeleri tarafından desteklenmektedir.nabucco ile ilgili antlaşma TBMM tarafından bir kanunla uygun bulundu.(dikkat:almanya ülke olarak NABUCCO Antlaşmasına henüz imza atmadı) TÜRKİYE VE IMF İLİŞKİLERİ Türkiye, IMF ye 1947 yılında üye oldu.ilişkilerini Başbakanlığa bağlı Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla yürütmektedir.türkiye IMF ile ilişkilerini stand by dediğimiz antlaşmayı imzalayarak sürdürmüştür.türkiye,1947 yılından beri IMF den yaklaşık 50 milyar doların üzerinde kredi kullanmış. Türkiye nin IMF ye yaklaşık 8 milyar dolar borcu kaldığı ve ödeme planı içerisinde 2013 yılında bu borcu kapatacağı bildiriliyor.1999 yılından beri süren denetimler 19. Stand By anlaşmasıyla 2008 yılının Mayıs ayında tamamlandı. IMF nin olumlu raporundan sonra Türkiye program sonrası izleme sürecine alındı.türkiye 2010 yılında IMF ile 20 Stand By anlaşmasını imzalamayacağını açıkladı.yani en son 19. Stand By anlaşması sonuçlanmıştır. 1 OCAK 2010, BANKACILIKTA IBAN UYGULAMASI Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde, ülkeler arasında gerçekleştirilen para transferlerinin hızı ile kalitesini artırmak amacıyla International Bank Account Number-IBAN adı verilen uluslararası banka hesap numarası standardı geliştirilmiştir. IBAN sayesinde transfer edilen para daha hızlı ve hatasız bir biçimde göndericinin hesabından alıcının hesabına geçmekte; böylece, işlemlerde oluşan hatalardan kaynaklanan bekleme süreleri ortadan kalkmaktadır.

2 2011 DEN İTİBAREN MALİ KURAL(DİSİPLİN) GELİYOR. Hükümetlerin orta vadede malî disiplinle ilgili olarak alacağı kararlarda hangi sınırlar içinde davranabileceğini belirleyen Mali Kural uygulamasıyla ilgili yasa tasarısının yakında meclise sunulması düşünülüyor.bugüne kadar ki tüm ekonomik uygulamaların anası olarak kabul edilen Mali Kural uygulaması 2011 yılı bütçe döneminden itibaren uygulanacak ve özellikle kamu harcamalarında ve bütçenin oluşumunda çok önemli çıpalar ve sınırlar getirecek. KÜRESEL EKONOMİ SEMPOZYUMU İSTANBUL DA YAPILACAK. Geleneksel olarak her yıl Almanya da Kiel Enstitüsü nce düzenlenen Küresel Ekonomi Sempozyumu, bu yıl Eylül tarihlerinde İstanbul da yapılacak. Alternatif Davos Zirvesi olarak da kabul edilen Sempozyumda, dünya ekonomisinin içinde bulunduğu acil çözüm isteyen en önemli sorunlar ve buna ilişkin çözüm yolları tartışılacak. TÜRKİYENİN İLK NÜKLEER SANTRALİ MERSİN AKKUYU DA YAPILACAK 13 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye ile Rusya arasında yapılan antlaşma ile Türkiye nin ilk nükleer santralinin Ruslar tarafından Mersin-Akkuyu ya yapılması kararlaştırıldı. Mersin deki ilk nükleer santral 2017 ye kadar inşa edilmesi planlanıyor. Nükleer santralle birlikte merak edilen konuların başında santral yakıtı uranyumun zenginleştirilmesi geliyor. Anlaşmaya göre, uranyum yüzde 20 den fazla zenginleştirilemeyecek. Yüzde 20 zenginleştirme oranı nükleer silah için yeterli değil.nükleer silah için en az yüzde 80 zenginleştirilmiş uranyum gerekiyor. YÖK ÜN VE BİLKENT ÜNİVERSİTESİ NİN KURUCU İHSAN DOĞRAMACI ÖLDÜ Anayasasıyla ilk kez düzenlenen Yüksek Öğretim Kurulu nun(yök) ve Türkiye nin ilk özel üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi nin kurucusu olan Prof. Dr. İhsan Doğramacı vefat etti. ABDÜLCANBAZ KARAKTERİNİN YARATICISI KARİKATÜRİST TURHAN SELÇUK ÖLDÜ. Oluşturduğu Abdülcanbaz karakteriyle tanınan, Türk karikatür sanatının ve mizahının gelişmesine büyük katkısı olan karikatür sanatçısı Turhan Selçuk vefat etti. İLHAN SELÇUK ÖLDÜ yılında doğan ve Cumhuriyet gazetesiyle özdeşleşen Pencere isimli köşesinden yazıları yayınlanan İlhan Selçuk vefat etti. Düşünüyorum Öyleyse Vurun,Ziverbey Köşkü,Yüzbaşı Selehattin in Romanı belli başlı eserleri arasında yer almaktadır. TÜRKİYE DÖNEMİ İÇİN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER(BM) GÜVENLİK KONSEYİ GEÇİCİ ÜYESİ SEÇİLDİ. 192 BM Genel Kurulu üyesinin verdiği oylar sonucu, Türkiye dönemi için Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçildi. Türkiye nin geçici üyeliği 31 Aralık 2010 tarihinde sona erecek. BMGK nın 15 üyesi bulunmaktadır.10 üye geçici, 5 üye ise sürekli(daimi) görev yapmaktadır.sürekli üyeleri: ABD,Rusya,İngiltere,Fransa ve Çin. Karar tasarısının 15 üyeli Konsey den geçmesi için 5 daimi üye tarafından veto edilmemesi ve en az 9 üyenin evet oyunu alması gerekiyor.

3 KKTC CUMHURBAŞKANLIĞINA DERVİŞ EROĞLU SEÇİLDİ. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde 18 Nisan 2010 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini Ulusal Birlik Partisi adayı Derviş Eroğlu kazandı.kktc de Cumhurbaşkanı 5 yıllık bir süre için seçilir. KKTC Başbakanlığını ise İrsen Küçük yürütmektedir. AB KONSEYİ:İSTANBUL 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ Avrupa Birliği nin organı AB Konseyi 2010 yılı için İstanbul u Avrupa Kültür Başkenti seçti.2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen diğer kentler ise Almanya nın Essen,Macaristan ın Pech kentidir TÜRKİYE DE JAPONYA YILI Osmanlı İmparatorluğu na ait Ertuğrul Firkateyni nin Japonya yı ziyareti ve ardından yaşanan felaket ile başlayan Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkisinin 120. yıldönümü olan 2010 yılı Türkiye de Japonya Yılı olarak kutlanıyor. Sözkonusu yıl kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASI TÜRKİYE DE YAPILACAK. 28 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında Türkiye de gerçekleşecek olan Dünya Basketbol Şampiyonası grup eleme ve final maçları İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri de yapılacak. DÜNYA GENÇLİK KONGRESİ 2010 YILINDA TÜRKİYE DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK yılı Ağustos ayında İstanbul da gerçekleştirilecek olan 5. Dünya Gençlik Kongresi dünya nın en geniş katılımlı ve en önemli gençlik toplantısı olup, Birleşmiş Milletler in desteğiyle, Uluslararası Barış Çocuğu Örgütü (Peace Child International) nün organizatörlüğünde iki yılda bir farklı ülkelerde gerçekleştirilmektedir DÜNYA VERİMLİLİK KONGRESİ VE 2010 AVRUPA VERİMLİLİK KONFERANSI TÜRKİYE DE Dünya genelinde verimliliğin yaygınlaşması ve verimlilik bilincinin gelişmesi için tüm dünyayı buluşturacak bir niteliğe sahip olan 16. Dünya Verimlilik Kongresi ve 2010 Avrupa Verimlilik Konferansı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nın ev sahipliğinde 2010 yılı Kasım ayında Antalya da düzenlenecek ve 2010 YILINDA TÜRKİYE İLE VİZEYİ KALDIRAN ÜLKELER: 2009 yılında:suriye, Arnavutluk,Libya ve Ürdün ile karşılıklı vizeler kaldırıldı 2010 yılında:lübnan,kamerun ve kısa süreli seyahatlerde Rusya ve Tanzanya ile karşılıklı vizeler kaldırıldı. AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTERLER MECLİSİ (AKPM) BAŞKANLIĞINA TÜRK MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ. Avrupa Konseyi tarihinde ilk kez bir Türk parlamenter AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlık görevine seçildi.

4 2010 DÜNYA MÜNAZARA ŞAMPİYONASI TÜRKİYE DE YAPILDI Dünya Üniversiteleri Münazara Şampiyonası, Koç Üniversitesi Münazara Kulübü nün ev sahipliğinde 27 Aralık Ocak 2010 tarihleri arasında Antalya da gerçekleşti. EUROVISION 2010 ŞARKI YARIŞMASINDA TÜRKIYE 2. OLDU. Norveç in başkenti Oslo da 55. si düzenlenen Eurovision 2010 da Türkiye yi temsil eden Manga grubu We could Be The Same (Aynı Olabiliriz) parçasıyla 2. oldu. Almanya birinciliği kazanarak 2011 de yarışmaya evsahipliği yapma hakkını kazandı CHATHAM HOUSE ÖDÜLÜ CUMHURBAŞKAN I ABDULLAH GÜL E LAYIK GÖRÜLDÜ. Resmi adıyla İngiltere Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü olan Chatham House, her yıl bir ülkeden devlet yetkilisine uluslararası ilişkilerin gelişimine sağladığı katkılarından dolayı ödül veriyor.2010 yılında bu ödüle Cumhurbaşkan ı Abdullah Gül layık görüldü. TÜRKAN ŞORAY 2010 UNICEF-TÜRKİYE İYİ NİYET ELÇİSİ SEÇİLDİ. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNİCEF) bünyesinde,1954 yılından beri süregelen iyi niyet temsilciliğine 2010 yılında Türk sinemasının emektar oyuncusu Türkan ŞORAY seçildi. SICAK PARA İHTİYACINA ÇÖZÜM:VARLIK BARIŞI Hükümet kriz nedeniyle yaşanan para sıkıntısını yurt dışında bulunan para ve varlıkların Türkiye ye getirilmesini amaçlayan varlık barışı uygulamasıyla aşmak istiyor.beyan edilen ve Türkiye ye getirilen varlıklarla ilgili geçmişe yönelik vergi v.b incelemeler yapılmayacak.yani nereden buldun sorusu sorulmayacak. BANKA TASARRUF MEVDUATLARINA VERİLEN DEVLET GÜVENCESİNİN SINIRINI BELİRLEME YETKİSİ BAKANLAR KURULU NA VERİLDİ. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu na (TMSF) ait olan devletin banka mevduatına verdiği güvence sınırının belirlenmesi için Bakanlar Kurulu 2 yıl süreyle yetkili kılındı. Halen 50 bin YTL olan mevduat güvence sınırının, küresel krizden etkilenen gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sınırsız hale getirilebilecek ya da tutarı artırılabilecek.. VERGİ İADESİ KALKTI. ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ UYGULAMASI BAŞLADI yılında kaldırılan fiş toplayarak alınan vergi iadesi yerine ücretlilerin gelirlerinden kesilen vergide indirim sağlayan Asgari Geçim İndirimi 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı.

5 1 OCAK 2009 YTL, TEKRAR TL OLDU. 1 Ocak 2005 :YTL yürürlüğe girdi. 1 yıl TL ile birlikte kullanıldı. 1 Ocak 2006 :YTL tek başına kullanılmaya başlandı. 1 Ocak 2009 :Tekrar TL oldu.2009 yılında YTL ve TL bir yıl birlikte kullanıldı. 1 Ocak 2010 :Sadece TL kullanılmaya başlandı. Para basılmasına karar vermede olduğu gibi sıfır eklenmesine ya da çıkarılmasına karar verme yetkisi de çıkaracağı bir kanunla TBMM ye aittir. TÜFE VE ÜFE - TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi): Tipik bir tüketicinin satın aldığı belirli bir ürün ve hizmet grubunun fiyatlarındaki ortalama değişimleri gösteren bir ölçüttür. Yıllık enflas yon değerindeki değişimi ölçmek için kullanılır. Her ay açıklanan enflasyon değişim verileri TÜFE ye göredir. - ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi): Yıllık ya da aylık enflasyon rakamlarının belirlenmesin de kullanılır yılından itibaren TEFE (Toptan Eşya Fiyat Endeksi) kullanılırken yerine ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi )kullanılmaya başlanmıştır. ) 1 MAYIS RESMİ İŞÇİ TATİLİ TBMM 2009 yılında kabul ettiği bir kanunla 1 Mayıs gününü Emek ve Dayanışma Günü olarak resmi tatil ilan etti. NAZIM HİKMET RESMEN TÜRK VATANDAŞI 1951 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığından çıkarılan dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet, 58 yıl aradan sonra 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla resmen Türk vatandaşı oldu. YENİ NÜFUS SAYIMINA GÖRE EN ÇOK GÖÇ ALAN İL BURSA Nüfus sayımı ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi 2008 verilerine göre, Türkiye nin dört büyük kenti arasında Bursa, gerek kişi sayısı gerekse net göç hızı bakımından birinci sırada yer alıyor. BAŞLICA SİNEMA ÖDÜLLERİ: OSCAR Sinema Ödülü: En iyi film The Hurt Locker, en iyi yönetmen aynı film ile ilk kez bir kadın yönetmene Kathryn Bigelow a verildi 60.Berlin Film Festivali: Altın Ayı ödülü, Semih Kaplanoğlu nun Bal isimli filmine verildi. 63.Cannes Film Festivali: Altın Palmiye ödülünü, Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives isimli Tayland filmi aldı. 67.Altın Küre Ödülü:En iyi film ve en iyi yönetmen ödülünü Avatar filmi ile James Comeron aldı. 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali:En iyi film ödülü ilk kez aynı anda iki filme birden verildi. Bornova Bornova ve Cosmos adlı filmler kazandı.en iyi yönetmen ödülünü Cosmos filmiyle Reha Erdem aldı. 29.Uluslararası İstanbul Film Festivali: Altın Lale ödülleri: En İyi Film ödülü Yağmur Taylan ve Durul Taylan ın yönetmenliğini yaptığı Vavien filmine verildi. 21. Ankara Uluslararası Film Festivali:En iyi film ödülü yönetmenliğini Aslı Özge nin yaptığı Köprüdekiler filmine verildi.

6 3.Yeşilçam Film Ödülü: En iyi film ödülü Nefes:Vatan Sağolsun filmine verildi. Yabancı Dilde En İyi Film Dalında Oscar Aday Adayı : Mahsun Kırmızıgül ün yönettiği Güneşi Gördüm filmi oldu. San Fransisco Tiburon Film Festivali: En İyi Film ödülünü, yönetmenliğini Atıl İnaç ın yaptığı Büyük Oyun filmi aldı. FIBA 2010 DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASI NIN MASKOTU: VAN KEDİSİ 28 Ağustos 12 Eylül 2010 tarihleri arasında Türkiye de gerçekleştirilecek fıba 2010 dünya basketbol şampiyonası nın maskotu olarak Van Kedisi seçildi. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DE 2010 BM bünyesinde 2010; - Biyolojik Çeşitlilik Yılı - UNESCO tarafından Kültürlerarası Etkileşim Yılı - Kalkınma yılı olarak ilan edildi. IMF 2010 RAPORU Satın alma gücü paritesine göre, gelişmiş 7 (G-7) büyük sanayileşmiş ülkeden 6 sı, 4 BRIC ülkesinin ise hepsi, ekonomik büyüklükte ilk 10 da yer aldı. Buna göre, G-7 ve BRIC ülkesi olmayan en büyük ekonomi 11. sırada yer alan Meksika oldu. Buna göre, BRIC ülkeleri olarak adlandırılan Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya, dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine yer aldılar. Verilere göre, Çin 2., Hindistan 4., Rusya 7., Brezilya 9. sırada bulunuyor. Gelişmiş 7 büyük sanayileşmiş ülkeden ABD 1., Japonya 3., Almanya 5., İngiltere 6., Fransa 8. sırada bulunurken, İtalya 10., Kanada ise 14. sırada kaldılar. Türkiye, satın alma gücü paritesiyle 16. büyük ekonomi olarak kayda geçti. BRIC ÜLKELERİ:BREZİLYA,RUSYA,HİNDİSTAN,ÇİN. İlerleyen yıllarda ekonomisi en çok gelişmiş ilk beş ülke içinde gösterilen ve 2010 IMF verilerine göre,satın alma gücü açısından ekonomisi en büyük ilk on ülke arasına giren Brezilya, Rusya,Hindistan ve Çin, BRIC ülkeleri olarak adlandırılmaktadır NÜKLEER GÜVENLİK ZİRVESİ:ABD ABD nin başkenti Washington da 47 ülkenin katılımı ile yapılan nükleer güvenlik zirvesinin sonuç bildirisinde, tüm nükleer materyallerin etkili bir şekilde güvenliğinin sağlanmasının, ülkelerin uluslararası sorumluluklarından doğan bir yükümlülüğü olduğu hatırlatılarak, zirveye katılan devletlere, uluslararası toplumun bir parçası olarak, nükleer güvenliğin ileriye götürülmesi ve nükleer güvenlik için destek istenmesi ve bu ülkelere destek sağlanması konularında işbirliği yapmaları çağrısında bulunuldu. Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı nın(uaek veya IAEA) uluslararası nükleer güvenlik konusundaki temel rolünün bir kez daha teyit edildiği bildiriden çıkan sonuca göre, zirveye katılan liderlerin 4 yıl içinde korunmasız durumda olan tüm nükleer materyallerin güvenliğinin sağlanması konusunda görüş birliğine vardığı anlaşıldı.

7 BM KALKINMA PROGRAMI NIN (UNDP) 2009 İNSANİ GELİŞME ENDEKSİ YAYIMLANDI. En yaşanılır ülke:norveç. Norveç i, Avustralya ve İzlanda takip etti. En yaşanılmaz ülke:nijerya.nijerya dan sonra Afganistan geliyor NATO LİDERLER ZİRVESİ:PORTEKİZ - LİZBON Kasım 2010 tarihinde Portekiz in başkenti Lizbon da gerçekleştirilecek olan NATO liderler zirvesinin konusunu, korsanlıkla mücadele ve siber saldırılar oluşturacak zirvesinde Arnavutluk ve Hırvatistan ın katılımıyla üye sayısı 28 e çıkan NATO ya Fransa da askeri kanada tekrar üye olmuştu. Makedonya nın üyeliği Yunanistan ın vetosu nedeniyle gerçekleşmedi NATO Savunma Bakanları Gayriresmi Toplantısı ise Şubat ayında İstanbul da yapıldı. NATO genel sekreterliğini eski Danimarka Başbakanı Anders Fog Rasmussen yürütmektedir.nato nun merkezi Belçika nın başkenti Brüksel dir. AB ÜÇ ÜLKEYE VİZEYİ KALDIRDI. AB İçişleri ve Adalet bakanları, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz girebilmesini onayladı. OECD YE YENİ ÜYELER Ülkelerin ekonomilerini kalkındırma amacıyla kurulan OECD 2010 yılında İsrail, Estonya ve Slovenya nın üyeliğini kabul etti. EKONOMİSİ GELİŞMİŞ VE GELİŞMEKTE OLAN 20 ÜLKE: G 20 Küresel ekonomideki önemli konuları değerlendirmek, Küresel ekonomik ve mali sistemin daha fazla geliştirilmesi için ortak bir görüş geliştirilmesini ve küresel krizlere karşı ortak önlemler almayı amaçlayan önemli sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren ve 1999 yılında kurulan kuruluş G 20 adıyla anılmaktadır. Dünyanın tüm bölgelerinden önemli sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren G-20, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa,Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD ile Avrupa Birliği nden oluşuyor. G-20 üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, 2010 da Kanada ve Güney Kore de olmak üzere iki kez, 2011 de de Fransa da bir kez bir araya gelmeyi kararlaştırdı. MEDENİYETLER ÇATIŞMASININ FİKİR BABASI SAMUEL HUNTİNGTON ÖLDÜ Soğuk savaş sonrası çatışmaların ideolojik değil, dünyanın başlıca medeniyetleri arasındaki kültürel ve dini farklılıklardan kaynaklanacağı tezini içeren 1996 tarihli Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması adlı çalışmasıyla bu tezin öncüsü olan Samuel Huntington öldü. MEDENİYETLER İTTİFAKI NIN 3.SÜ BREZİLYA DA YAPILDI. Türkiye ve İspanya nın eş başkanlığını yaptığı ve medeniyetler ittifakı nın ilk toplantısı İspanya da yapılmıştı.ikincisi 2009 yılında İstanbul da yapılan ittifakın üçüncüsü 2010 yılında Brezilya da gerçekleştirildi.

8 YENİ AB ANAYASASI (LİZBON ANTLAŞMASI) 2009 SONUNDA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ 2007 yılında Lizbon Antlaşması adı altında kabul edilen yeni AB Anayasası, 2009 yılında İrlanda nın ikinci kez halkoyuna sunup kabul edilmesiyle, 2009 Aralık ayında yürürlüğe girdi.yeni bir uygulama olan 2,5 yılda bir değişen AB Başkanlığı kurumunu getirdi.ab nin merkezi Belçika nın başkenti Brüksel dir. İLK AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANI: HERMAN VAN ROMPUY Avrupa Birliği, büyük tartışmalar sonucu onayladığı Lizbon Anlaşması gereği ilk AB başkanını seçti.ilk AB Konseyi Başkanı eski Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy seçildi.6 ayda bir değişen AB dönem başkanlığı uygulaması ise şimdilik devam etmekte olup, 1 Ocak 30 Haziran 2010 tarihleri arasında İspanya, 1 Temmuz 31 Ocak tarihleri arasında Belçika dönem başkanlığını yürütecek ülkelerdir. YUNANİSTAN KRİZDE! Yunanistan yaşadığı derin ekonomik kriz nedeniyle iflasın eşiğine geldi.ekonomide ikiz açıklar olarak bilinen, cari (dış) açıkla birlikte bütçe açığının derinleşmesi krizin etkisini artırdı.yunanistan bu nedenle kamu harcamalarında ciddi kesintilere gitti.krizin Avro para birliğinin varlığını tehdit etmesi üzerine birlikten çıkarılması dahi gündeme gelen Yunanistan a Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF) 110 milyar Euro luk yardım paketi üzerinde anlaştılar.yunanistan daki kriz İspanya,Portekiz ve Macaristan gibi diğer AB ülkelerini de etkilemiş bulunmaktadır. AVRO(EURO) PARA BİRLİĞİ 1 Ocak 2002 tarihinde geçilen Avrupa ortak para birimi Avro bölgesinde 16 ülke bulunmaktadır.ab üyesi Slovakya 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren Avro kullanmaya başlayarak Avro bölgesinin 16. üyesi oldu. İngiltere, Danimarka ayrıcalıkları nedeniyle, İsveç ise kendi isteğiyle Avro kullanmayan AB ülkeleridir. Letonya ve Polonya gibi ülkeler kademeli olarak Avro kullanmaya başlayacaklardır. 1 Ocak 2008 den itibaren Malta ve Güney Kıbrıs Rum kesimi AB ortak para birimi Euro kullanmaya başladı AB DE SERBEST DOLAŞIM:SCHENGEN ANTLAŞMASI İlk kez 1985 yılında imzalanan AB üyelerine pasaportsuz ulaşım imkanı tanıyan Schengen anlaşması genişledi. AB dışından İzlanda ve Norveç in de taraf olduğu Schengen Anlaşması na, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya da eklendi. İngiltere ve İrlanda ise, Schengen Anlaşmasına taraf olmadı. UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ UNESCO NUN Dünya Kültür Mirası listesinde Türkiye den 9 kültürel alan yer alıyor.2008 yılında İstanbul un tarihi yerlerinin listeden çıkarılması gündeme gelmiş ancak UNESCO yaptığı incelemeler sonucu bu kararını şimdilik ertelemiştir. Türkiye nin UNESCO dünya miras listesine aday gösterilen alanları:sümela Manastırı,Mardin Evleri, Efes KÜRESEL ISINMADA KYOTO YERİNE:BALİ YOL HARİTASI Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda mücadeleyi sağlamaya yönelik uluslararası tek çerçeve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde, sera gazı etkisi yaratan maddelerin kullanımının azaltılması amacıyla 1997 yılında imzalanmıştır. AB ülkeleri tarafından da desteklenen bu antlaşmayı Avustralya imzalamış, TÜRKİYE KYOTO protokolünü, 2008 yılında TBMM de kabul edilen yasa tasarısıyla resmi olarak kanunlaştırmış ve Türkiye nin katılmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete de yayımlanarak imzalamıştır. Ancak ABD imza atmamıştır.

9 Protokol 2012 yılına kadar Türkiye ye yükümlülük getirmeyecek olup bu yıldan sonra sözleşme yenilenecektir. Kyoto Protokolünün yerini 2012 yılından itibaren, Endonezya nın Bali kentinde düzenlenen iklim değişikliğiyle mücadelede yeni BM anlaşması Bali sözleşmesi alacaktır. ULUSLAR ARASI YARGI ORGANLARI BM nin yargı organı:uluslararası Lahey Adalet Divanı AB nin yargı organı:avrupa Adalet Divanı Avrupa Konseyi nin yargı organı:avrupa İnsan Hakları Mahkemesi DÜNYA KÜRESEL KRİZDE!(RESESYON) Dünya ekonomik buhranından sonra büyük bir ekonomik krizin içine girdi. ABD de konut(emlak) piyasasında Mortgage kriziyle başlayan kriz farklı sektörlere ve dünyaya yayılmaya başladı. ABD de finans şirketleri batmaya başlarken dünyada da gıda ürünlerinde fiyatlar hızla artmaya başladı. Ekonomik kriz RESESYON olarak başladı. Dış borcu en çok olan ülkeler:abd,ingiltere,almanya ve Fransa İç borcu en çok olan ülkeler:japonya ve Yunanistan.Türkiye iç borç sıralamasında 22. sırada yer almaktadır. KISA KISA CUMHURİYET TARİHİMİZİN İLK KADIN ÖĞRETMENLERİNDEN REFET ANGIN VEFAT ETTİ. TÜRKİYE NİN HÜKÜMET OLARAK DIŞ POLTİKASI KOMŞULARLA SIFIR PROBLEM DİR. AVRUPA KONSEYİ 2010 AVRUPA KENTİ ÖDÜLÜNE ANKARA YI LAYIK GÖRDÜ AVRUPA GENÇLİK OLİMPİYATLARI TRABZON DA YAPILACAK AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI EV SAHİPLİĞİNİ TÜRKİYE, FRANSA YA KAPTIRDI YILINDA KURULAN BAKANLAR KURULU 60. HÜKÜMET, TBMM İSE 23.YASAMA MECLİSİ OLARAK GÖREV YAPMAKTADIR YILINDA SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI ABD VE İSVEÇ TANIDI NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNÜ ABD BAŞKANI BRACK OBAMA ALDI NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ NÜ ALMAN YAZAR HERTA MÜLER ALDI.

10 2009 FRANSA DA TÜRKİYE MEVSİMİ YILI OLARAK KUTLANDI IMF VE DÜNYA BANKASI GÜVERNÖRLER TOPLANTISI İSTANBUL DA YAPILDI. KOSOVA, SIRBİSTAN DAN AYRILDI. RUSYA VE YUNANİSTAN TANIMIYOR.KOSOVA HENÜZ BM YE ÜYE OLMADI. YÖNETİMİ HALK AYAKLANMASIYLA DEVRİLEN KIRGIZİSTAN DA İÇ SAVAŞ YAŞANIYOR. UEFA KUPASI 2009 YILINDA SON KEZ İSTANBULDA YAPILDI.KUPA MAÇLARI 2010 YILINDAN İTİBAREN UEFA AVRUPA LİGİ ADI ALTINDA OYNANMAYA BAŞLANDI. SİGARA YASAĞI 2008 YILINDA BAŞLADI. AVRUPA BİRLİĞİ İLE BAŞMÜZAKERECİLİĞİ 2009 YILINDAN İTİBAREN DİR. EGEMEN BAĞIŞ YÜRÜTMEKTE YILINDA CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLTÜR VE SANAT BÜYÜK ÖDÜLÜ: SİNEMA DALINDA NURİ BİLGE CEYLAN A, KÜLTÜR VE SANAT KURUMU DALINDA SAKIP SABANCI MÜZESİ NE, GELENEKSEL SANATLAR DALINDA UĞUR DERMAN A VERİLDİ. 81 İLDE 81 ORMAN PROJESİ ADI ALTINDA ORMANLIK ALANLARI AĞAÇLANDIRMA PROJESİ 2009 YI- LINDA İŞ BANKASI VE TEMA VAKFI İŞBİRLİĞİYLE BAŞLADI. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BÜNYESİNDE, TERÖRLE MÜCADELEDE İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLAR ARASINDA KOORDİNASYONU SAĞLAMAK ÜZERE, KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİ MÜSTEŞARLIĞI KURULDU. DÜNYA FAİR-PLAY ÖDÜLÜ, MİLLİ ATLET ELVAN ABEYLEGESSE YE VERİLDİ. MEKSİKA KÖRFEZİNDE UZUN SÜRE YANGINA SEBEP OLAN BRİTİSH PETROL A AİT (BP) SONDAJ KUYU- SU ABD Yİ KIZDIRDI. İTÜ UÇAK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ UZAY MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ TARAFINDAN ÜRETİLEN İLK UYDU OLAN İTÜPSAT 2009 TARİHİNDE HİNDİSTAN ÜSSÜNDEN UZAYA FIRLATILDI. İZLANDA DA UZUN SÜREDEN SONRA PATLAYAN YANARDAĞ IN ADI EYYAFYALLAYÖKÜLL DİR.

11 MERKEZİ İSVİÇRE DE BULUNAN AVRUPA NÜKLEER ARAŞTIRMA KONSEYİ (CERN) EVRENİN SIRRINI ÇÖZMEK AMACIYLA BİNG BANG DENEYİ (BÜYÜK HADRON ÇARPIŞTIRICISI) GERÇEKLEŞTİRDİ. MİNARE YAPILMASINI REFERANDUMA SUNARAK YASAKLAYAN ÜLKE İSVİÇRE DİR. TÜİK VERİLERİNE GÖR TÜRKİYE EKONOMİSİ 2009 YILINDA %14.7 küçüldü. G-8 (EKONOMİSİ GELİŞMİŞ SEKİZ ÜLKE ABD, JAPONYA, ALMANYA, İNGİLTERE, FRANSA, İTALYA, KA- NADA, RUSYA) ZİRVESİ 25 HAZİRAN DA KANADA NIN MUSKOKA KENTİNDE YAPILACAK AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNDE EN ÇOK MİLLETVEKİLİNİ ALMANYA ÇIKARDI. AMERİKAN MERKEZ BANKASI FED, AMERİKAN BORSASI ENDEKSİ İSE DOW JONES UNESCO TARAFINDAN KATİP ÇELEBİ VE HACI BEKTAŞ-I VELİ YILI OLARAK KUTLANDI. DAVOS ZİRVESİ OLARAK BİLİNEN DÜNYA EKONOMİK FORMU(WEF), HER YIL İSVİÇRE NİN DAVOS KA- SABASINDA YAPILMAKTADIR OLİMPİYAT OYUNLARINA EV SAHİPLİĞİNİ LONDRA YAPACAK. ÜLKELER VE LİDERLERİ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı :Derviş Eroğlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı :İrsen Küçük İsrail Başbakanı : Benyamin Netanyahu Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı: Yorgo Papandreu İngiltere Başbakanı : David Cameron Rusya Devlet Başkanı : Dimitri Medvedev Rusya Başbakanı :Vilademir Putin Güney Kıbrıs Rum Kesimi Başbakanı :Dimitris Hristofyas İtalya Başbakanı : Silviyo Berlosconi Azerbeycan Cumhurbaşkanı: İlham Aliyev Ermenistan Devlet Başkanı :Serj Sarkisyan Brezilya Cumhurbaşkanı: Inacio Lula de Silva BÜTÜN ADAYLARA, EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALMALARI DİLEĞİYLE CANDAN BAŞARILAR. Av. Erhan ÖZLÜ

2010 KPSS için Güncel Olaylar

2010 KPSS için Güncel Olaylar 2010 Dünya Kupası Güney Afrika Cumhuriyeti'nde düzenlenecektir. AB Konseyi 2010 yılını İstanbul u Avrupa Kültür Başkenti olarak belirledi. 2010 Dünya Kupası Güney Afrika Cum. AB Konseyi Kültür başkenti

Detaylı

GÜNCEL BİLGİLER 14 0 2

GÜNCEL BİLGİLER 14 0 2 20 14 GÜNCEL BİLGİLER DOKUZ EYLÜL AKADEMİ GÜNCEL BİLGİLER 2014 A.Tahsin YILDIRIM 2 ÖNEMLİ ULUSLARARASI KURULUŞLAR AVRUPA BİRLİĞİ 1. AMACI: Avrupa Birliği, barışı korumak, ekonomik ve sosyal ilerlemeyi

Detaylı

Sihirli Değnek Serisi Eğitimin sihirli değneği tekrardır"

Sihirli Değnek Serisi Eğitimin sihirli değneği tekrardır www.koyunluluibrahimkose.com 1.Türkiye de enflasyonla mücadele eden ve banknot çıkarma yetkisine sahip olan kurum aşağıdakilerden A) TBMM B) T.C. Merkez Bankası C) Bakanlar Kurulu D) Hazine Müsteşarlığı

Detaylı

www.izmirkpsskursu.net

www.izmirkpsskursu.net 1 KURULUŞLAR Genelkurmay Başkanı Necdet ÖZEL TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK KKTC Başkanı Derviş EROĞLU TMSF Başkanı Şakir Ercan GÜL TÜBİTAK BAŞKANI Yücel ALTINBAŞAK TRT Genel Müdürü İbrahim ŞAHİN Anayasa Mah.

Detaylı

Komisyon EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN 978-605-364-502-3. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

Komisyon EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN 978-605-364-502-3. Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. Komisyon EN GÜNCEL BİLGİLER VE SORULAR ISBN 978-605-364-502-3 Kitapta yer alan bölümlerin tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. 2013, Pegem Akademi Bu kitabın basım, yayın ve satış hakları Pegem Akademi

Detaylı

FEYZA KPSS KURSLARI FEYZA KPSS KURSLARI 2013 GÜNCEL OLAYLAR

FEYZA KPSS KURSLARI FEYZA KPSS KURSLARI 2013 GÜNCEL OLAYLAR 2013 DÜNYA GÜNDEMİ ABD de yapılan Boston Maratonu nda 2 ayrı patlama meydana geldi. İran da ve Çin in Sıçuan eyaletinde şiddetli depremler meydana geldi. Meksika da Popocatepeti Yanardağı harekete geçti.

Detaylı

Türkiye BM GK Geçici Üyeliği'ne 2015-2016 yılları için adaylığını açıklamıştır. Karadeniz İpek Oto Yolu Projesi'ne imza atan devletler; Türkiye,

Türkiye BM GK Geçici Üyeliği'ne 2015-2016 yılları için adaylığını açıklamıştır. Karadeniz İpek Oto Yolu Projesi'ne imza atan devletler; Türkiye, Türkiye BM GK Geçici Üyeliği'ne 2015-2016 yılları için adaylığını açıklamıştır. Karadeniz İpek Oto Yolu Projesi'ne imza atan devletler; Türkiye, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan;

Detaylı

2015 Vatandaşlık. KONU ANLATIMI Genel, Kültürel ve Güncel Konular SİYASİ ALANDAKİ GÜNCEL BİLGİLER

2015 Vatandaşlık. KONU ANLATIMI Genel, Kültürel ve Güncel Konular SİYASİ ALANDAKİ GÜNCEL BİLGİLER 2015 SİYASİ ALANDAKİ GÜNCEL BİLGİLER 2015 yılında AB dönem başkanları ilk altı ay için Letonya ikinci altı ay için ise Lüksemburg dur. KKTC de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday Mustafa

Detaylı

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER 5 ULUSLARARASI ÖRGÜTLER KONULAR : İN TEMEL ÖZELLİKLERİ VE TÜRLERİ A. HÜKÛMETLER ARASI 1. Askerî Örgütler 2. Siyasi Örgütler 3. Ekonomik Örgütler B. HÜKÛMET DIŞI BU SONUNDA AŞAĞIDAKİLERİ YAPABİLİRSİNİZ.

Detaylı

5 Aralık 200 - YENİ BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ OLDU AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, AB ile yapılan tam üyelik görüşmelerinde Başmüzakereci görevini Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın yerine yürütmek

Detaylı

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni İKV DEN HAFTAYA BAKIŞ... 1 TÜRKİYE TARAFINDAN HAZIRLANAN İLERLEME RAPORU AÇIKLANDI... 2 AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, GÖREVE GELİŞİNİN 4 ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ

Detaylı

www.matematikkpss.com Hazırlayanlar: İhsan coşkun-mehmet ŞAHİN 2013 GÜNCEL BİLGİLER www.matematikkpss.com Evinize Gelen Sanal Dershane 30.06.

www.matematikkpss.com Hazırlayanlar: İhsan coşkun-mehmet ŞAHİN 2013 GÜNCEL BİLGİLER www.matematikkpss.com Evinize Gelen Sanal Dershane 30.06. Hazırlayanlar: İhsan coşkun-mehmet ŞAHİN 2013 2013 GÜNCEL BİLGİLER 30.06.2013 REKLAM SAYFASI KPSS DE BÖYLE BİR KAMPANYA OLMADI VE BİR DAHA OLMAYACAK 1) Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri alanında

Detaylı

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni 30 Mayıs 5 Haziran 2012 İKV DEN HAFTAYA BAKIŞ... 1 İRLANDA HALKI OYUNU MALİ SÖZLEŞME LEHİNDE KULLANDI... 2 AVRUPA KOMİSYONU İSTİKRAR, BÜYÜME VE İSTİHDAMIN ARTIRLMASI İÇİN

Detaylı

2014 ANAYASA DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER

2014 ANAYASA DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ 2014 ANAYASA DERSİ GENEL KÜLTÜR VE Balıkesir Yediiklim Kpss Akademi Sayfa 1 DÜNYA GÜNCEL : BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ ANAYASA DERSİ 2014 GÜNCEL 2014 1) 1 Kasım 2012

Detaylı

NO 02 AB YE GENEL BAKIŞ T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. www.ab.gov.tr

NO 02 AB YE GENEL BAKIŞ T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. www.ab.gov.tr NO 02 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI NO 02 İçindekiler 1 Avrupa Birliği Nedir? 1 AVRUPA BİRLİĞİ NİN KURUMLARI 6 Avrupa Parlamentosu 6 Avrupa Birliği Zirvesi 8 Konsey ( Bakanlar Konseyi ya da AB Konseyi

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE TÜRKİYE DE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ, İŞGÖREN VE İŞVERENİN HUKUKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ Yüksek Lisans

Detaylı

BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ 2014 VATANDAŞLIK DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER

BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ 2014 VATANDAŞLIK DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ 2014 VATANDAŞLIK DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER (En son 1 Eylül 2014 tarihinde güncellenmiştir) Balıkesir Yediiklim Kpss Akademi Sayfa 1 DÜNYA GÜNCEL : GÜNCEL 2014

Detaylı

AVRUPA BĠRLĠĞĠ KRONOLOJĠSĠ

AVRUPA BĠRLĠĞĠ KRONOLOJĠSĠ AVRUPA BĠRLĠĞĠ KRONOLOJĠSĠ 1947 14 Mayıs 5 Haziran Winston Churchill in öncülük ettiği Birleşik Avrupa Hareketi hayata geçirildi. Uluslar üstü kurumlara karşı olan bu hareket, hükümetlerarası işbirliğinden

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ - TÜRKİYE İLİŞKİLERİ TMMOB

AVRUPA BİRLİĞİ - TÜRKİYE İLİŞKİLERİ TMMOB TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ - TÜRKİYE İLİŞKİLERİ VE TMMOB Nisan 2005 1 ISBN 975-395-852-8 Kapakve Sayfa Tasarımı Dijle Konuk Baskı Ümit Ofset Tel: (0312) 384 17 07 Baskı Tarihi

Detaylı

GÜNCEL BİLGİLER 2013

GÜNCEL BİLGİLER 2013 GÜNCEL BİLGİLER 2013 SİYASET ALANINDAKİ GÜNCEL BİLGİLER v Ortadoğu da Tunus'ta bir kişinin kendini yakma girişimiyle başlayan olaylar, sadece bu ülkeyle sınırlı kalmayıp 'domino etkisi' gibi çevre ülkelere

Detaylı

KÖRFEZ AKADEMİ ÇANKAYA 0232 445 51 86 FACEBOOK/korfezakademicankaya TWİTTER/korfezakademic

KÖRFEZ AKADEMİ ÇANKAYA 0232 445 51 86 FACEBOOK/korfezakademicankaya TWİTTER/korfezakademic KÖRFEZ AKADEMİ GÜNCEL BİLGİLER 2 2013 DE GERÇEKLEŞEN GÜNCEL OLAYLAR Kısa adıyla TAKM olan Avrasya Askeri Statülü Kolluk KuvvetleriTeşkilatı Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan vemoğolistan'ın katılımlarıylaazerbaycan'da

Detaylı

ANAYASA VE GÜNCEL BİLGİLER ETÜT ÇALIŞMASI

ANAYASA VE GÜNCEL BİLGİLER ETÜT ÇALIŞMASI PLAN ANAYASA VE GÜNCEL BİLGİLER ETÜT ÇALIŞMASI BALIKESİR YEDİİKLİM EĞİTİM KURUMLARI a) Birinci Bölüm: YARGININ TEMEL ÖZELLİKLERİ ARA b) İkinci Bölüm: ULUSLARARASI KURULUŞLAR DÜZENLEYİCİ VE DENETLEYİCİ

Detaylı

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni 27 Haziran 3 Temmuz 2012 İKV DEN HAFTAYA BAKIŞ... 1 AB ÜLKELERİNDE SAĞLIK HUKUKUNUN GÜNCEL SORUNLARI İKV NİN DÜZENLEDİĞİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMDA ELE ALINDI... 2 İKV AB

Detaylı

ULUSLARASI İLİŞKİLER DERS NOTLARI

ULUSLARASI İLİŞKİLER DERS NOTLARI ULUSLARASI İLİŞKİLER DERS NOTLARI TALHA DAL Adana Ticaret Borsası Lisesi - 2011 ULUSLAR ARASI İLİŞKİLERE GİRİŞ A- ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE TEMEL KAVRAMLAR Uluslararası: Bu kavram ilk defa 18. Yüzyılın

Detaylı

AB Nedir? Pascal Fontaine

AB Nedir? Pascal Fontaine AB Nedir? Pascal Fontaine Bu kitapçığı ve AB hakkında diğer kısa açıklamaları elektronik olarak ec.europa.eu/publications/adresinde bulabilirsiniz. Avrupa Komisyonu Basın ve İletişim Genel Müdürlüğü Yayınlar

Detaylı

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni İKV DEN HAFTAYA BAKIŞ... 1 İKV AVRUPA KOMİSYONU NA BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ... 2 BAŞBAKAN ERDOĞAN İSPANYA YA BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ... 3 SLOVENYA NIN YENİ CUMHURBAŞKANI

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ ALMANAĞI. İktisadi Kalkınma Vakfı Yayınları Yayın No: 265

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ ALMANAĞI. İktisadi Kalkınma Vakfı Yayınları Yayın No: 265 AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ ALMANAĞI 2013 19 65 İktisadi Kalkınma Vakfı Yayınları Yayın No: 265 19 65 İKTİSADİ KALKINMA VAKFI Esentepe Mahallesi, Harman Sokak TOBB Plaza, No:10, Kat:7-8, Levent,

Detaylı

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni 9-19 Kasım 2012 İKV DEN HAFTAYA BAKIŞ... 1 İKV VE TEPAV ÇOK TARAFLI TİCARET SİSTEMİ VE YENİ NESİL SERBEST TİCARET ANLAŞMALARI KONULU BİR ULUSLARARASI KONFERANS DÜZENLİYOR...

Detaylı

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni

ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni ĐKTĐSADĐ KALKINMA VAKFI E Bülteni 21 27 Kasım 2011 İKV DEN HAFTAYA BAKIŞ... 2 İKV BAŞKANI PROF. DR. HALÛK KABAALİOĞLU BRÜKSEL DE AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN DÜZENLENEN JEAN MONNET KONFERANSINA KATILDI...

Detaylı