IE Proje Listesi ve Tanımları ( )

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "IE 477-478 Proje Listesi ve Tanımları (2015-2016)"

Transkript

1 IE Proje Listesi ve Tanımları ( ) 1. A101 - Delist Ürün Öneri Sistemi (Ankara) 2. AnadoluJet Arası Türkiye Yurt içi Aktarmasız Hava Yolcu Sayısı Talep Tahmini ve Seçilmiş Rotalar için Uygun Filo Ataması (Ankara) 3. AnadoluJet Ürün Farklılaştırma ve Ekstra Servis Fiyatlandırması (Ankara) 4. Arçelik Pişirici Cihaz Talep Belirsizliği Yüksek İthal Malzemeler için Talep Planlaması Sistematiği (Bolu) 5. Arçelik - Arçelik BMİ Montaj Bantlarına Malzeme Dağıtım ve İç Lojistik Metodolojisi Geliştirme ve Uygulama (Ankara) 6. Arçelik - Buzdolabı İşletmesi Mekanik Takımı Dinamik Üretim Modellemesi (Eskişehir) 7. Boyner - BBM Sezon Depo Layout Dizayn (İstanbul) 8. Doğadan Depo Kullanım Verimliliğinin Artırılması (Ankara) 9. Ekol - Yürüme Yolları Optimizasyonu - Toplama Algoritması (İstanbul) 10. EnerjiSA IT Projeleri Kaynak Optimizasyonu (Ankara) 11. EnerjiSA - Kısa Dönem Elektrik Talep Tahmini (Ankara) 12. Erkunt Traktör - Malzeme Besleme Rotasının İyileştirilmesi (Ankara) 13. Erkunt Traktör - Üretim alanına süpermarket kurulması (Ankara) 14. Eti Sıcak Satış Araçları Ürün Yükleme Algoritmasının Tasarlanması (İstanbul) 15. Eti - Mikro Lojistik Depolar Sıcak Satış Araçları Geliş Sırasına Göre Yükleme Optimizasyonu (İstanbul) 16. Eti - Sıcak Satış Araçları Yükleme Yapısının ve Satış Sistemlerinin Yeniden Tasarlanması (İstanbul) 17. Eti - Teşhir Malzemeleri Dağıtımı Lojistik Maliyetleri Optimizasyonu (İstanbul) 18. IBM USA- Alternatif Perakende Fiyatlandırma Optimizasyonu Pilotu (Ankara) 19. Koru Hastanesi Demirbaş envanter yönetimi (Ankara) 20. MAN - Servis gelirlerini arttırmak amacıyla, Türkiye genelinde ek araç satış lokasyonları önerisi (Ankara) 21. Mudo Ara dağıtım depoları için yer seçimi ve mevcut depoların bulunduğu yerlerin sorgulanması (İstanbul) 22. Mudo Müşteri sevkiyatları birim kalite kontrol süreç iyileştirme (İstanbul) 23. Mudo Nitelik Bazlı Tahminleme (İstanbul) 24. Ortadoğu Rulman Sanayi Ana Üretim Çizelgesi Optimizasyonu (Ankara) 25. Ortadoğu Rulman Sanayi - Kapasite Planlama Optimizasyonu (Ankara) 26. PepsiCo Depo toplama optimizasyon aracının oluşturulması (Ankara) 27. Roketsan - İç Lojistik Operasyonları Süreç Tasarımı Projesi (Ankara) 28. Roketsan - Malzeme Envanter Yönetimi Politikalarının Belirlenmesi (Ankara) 29. Tepe Home - Malzeme deposu yerleşimi iyileştirilmesi (Ankara) 30. TUSAS - Kompozit üretim alanının kapasite ve iş gücü analizinin yapılması ve yeni alınacak projelerin üretim yöntemlerine göre yatırım ve iş akışının modellenmesi (Ankara) 31. TUSAS - Teslimat Değişikliklerinin üretim ve tedarik süreçlerine olan etkisi ve değişiklik sonucu oluşan yarı mamül / mamül depolama maliyetlerinin minimize edilmesi (Ankara)

2 32. Türk Kızılayı - Aynı Bağışların Etkin Kullanımı için Şubeler Arası Yönetim Sistemi Yaklaşımının Geliştirilmesi (Ankara) 33. Vestel - Malzeme Taşıma Şekli Seçimi İçin Karar Destek Sistemi (Manisa) 34. Vestel - Malzeme Segmentasyonu ve Otomasyonu Projesi (Manisa) 35. Vestel - Tedarikçi Rezervasyon Sistemi Projesi (Manisa) 36. Vivense - Nakliye Teslimat Araçları Rota Optimizasyonu (İstanbul) 37. Unilever - ChainReaction (Istanbul)

3 Proje Tanımları A101 Perakende Sektörü (1/1) 1- Delist Ürün Öneri Sistemi (modeli) Ankara (Gerekirse İstanbul) Proje Tanımı: Yüksek indirim prensibine bağlı olarak marketlerimizde bulundurmamız gereken SKU sayısı belirli bir limit civarında olmalıdır. Yeni ürünler sürekli olarak ürün yelpazemize eklendiğinden dolayı eski ürünlerden düşük performanslı olanların yelpazemizden çıkarılması gerekmektedir. Proje Hedefi: Bir model ya da karar destek sistemi ile belirli KPI lar dikkate alınarak ürünlerin performansının ölçülmesi sonucu, delist edilmesi öngörülen ürünler üst yönetime iletilecektir. Böylelikle düşük performanslı ürünlerin ürün yelpazemizden çıkarılarak, ürünlerimizin performansımızda sürekli bir iyileşme sağlanması beklenmektedir. AnadoluJet Havacılık (2/2) Arası Türkiye Yurt içi Aktarmasız Hava Yolcu Sayısı Talep Tahmini ve Seçilmiş Rotalar için Uygun Filo Ataması Ankara Proje Tanımı: Son yıllarda ülkemizde havacılık sektörü dikkat çekici bir gelişme göstermiş ve buna bağlı olarak gerçekleşen ekonomik kazanımlar sayesinde orta gelirli vatandaşların havacılık sektörüne olan ilgisini artıracak geliştirmeler yaşanmıştır. Havayolu kullanan yolcuların sayısı son 10 yılda yıllık %12,9 artış göstermiş ayrıca yurtiçi hava trafiğinde ortalama yıllık %17,2 büyüme gözlemlenmiştir. Sektördeki büyüme beklentisi ve yurtiçi talep hala çok yüksek değerlerde olmakla birlikte en büyük aktarma merkezlerinden ikisi olan Istanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında çok yüksek doluluk oranlarıyla çalışılmaktadır. Gelecek senelerde buna bağlı olarak AnadoluJet point-to-point (aktarmasız) yolcu talebinde artış olmasını beklemektedir ve önümüzdeki 5 yıl için point-to-point yolcu taşımacılığı açısından talep tahmini yaparak belirli rotalar için uygulanabilir bir filo planı oluşturmak istemektedir. Proje Hedefi: Özgün değerli gravity modeli: gravity modeli, yolcu talebi tahmini açısından en doğru ve en çok kullanılan modellerden biridir. Bu konuda, literatürde birçok çalışma olmakla beraber, bu modelde kullanılan temel faktörler nüfus, GSYH, bilet ücreti, rekabet ve mesafedir. Bu tarz faktörlerin modelde kullanılıyor olması, bunlara ek olarak yenilikçi açıklayıcı faktörlerin geliştirilmesiyle tahminlerin daha isabetli olması beklenmektedir. Öngörülen talebe uygun filo planı: Talep yapısı ve pazar etkisi her rota için değişkenlik gösterecektir. Bu yüzden, öngörülen talebe göre uygulanabilir bir filo atama strajesi geliştirilmelidir. Her uçuş atamasının değerlendirilmesinde en önemli gösterge karlılıktır.

4 3- Ürün Farklılaştırma ve Ekstra Servis Fiyatlandırması - Ankara Proje Tanımı: Havacılık sektöründe, yan gelirde %121 oranında büyük bir artış olmuş, 2010 yılında 22.6 milyar $ olan yan gelir cirosu (global havayolu cirosu 474 milyar $) 2014 yılında 50 milyar $ a ulaşmıştır (global havayolu cirosu 746 milyar $). Yan gelirden elde edilen cironun toplam havayolu cirosuna oranı 2010 yılında %4,8 iken 2015 yılında %6,7 ye yükselmiştir. Bu artışla beraber, yan gelir cirosunun sadece low-cost havayolları için değil aynı zamanda geleneksel havayolları için de başarı için önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. AnadoluJet operasyonlarına başladığından bu zamana kadar, pazar ihtiyaçları ve gerçekleri değişmektedir. Yerel pazarda çok sıkı bir rekabet ortamı oluşmuştur. Bu nedenle ekstra servisler AnadoluJet uçuşlarına uygulanması planlanmaktadır. Proje Hedefi: Yeni servisler, Koltuk seçimi, ekstra bagaj, düşünme zamanı, sms ile bilgilendirme gibi servislerin pazardaki uygulamalardan farklı yeni özellikleri ile ve maksimum yan gelir cirosunu elde etmek için optimum fiyatlandırmayla pazara tanıtılması beklenmektedir. Arçelik Beyaz Eşya (3/3) 4- Pişirici Cihaz Talep Belirsizliği Yüksek İthal Malzemeler için Talep Planlaması Sistematiği Bolu Proje Tanımı: Ürün talep zamanlaması kısa iken malzeme talep planlaması uzun olması nedeniyle oluşan belirsizliğin çözümü için geçmiş veriler, bütçe, tahmin verileri dikkate alınarak sistematik kurulması. Proje Hedefi: Veri tabanını dikkate alarak ithal malzemeler için sipariş miktarı ve zamanlamasını veren bir araç. 5- Bulaşık Makinesi İşletmesi Montaj Bantlarına Malzeme Dağıtım ve İç Lojistik Metodolojisi Geliştirme ve Uygulama Ankara Proje Tanımı: Vardiyalık üretimleri 1200, 1150 ve 800 adet olan 3 montaj bandına malzeme dağıtım metodolojisi oluşturulacaktır. Yardımcı sanayiden ve iç üretimden gelen parçaların dağıtımları için gereken iş gücü ve trafik analizleri yapılacaktır. Bu doğrultuda yerden malzeme taşımanın iş güvenliği riski çıkarılacak, kayıp analizi yapılacaktır. Problemli bölgeler ve/veya malzeme grupları belirlenecektir. Bu kayıpları minimize malzeme grupları tespit edilecektir. İlgili parçaları stok alanı ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak; üretim programı ve montaj bandı süreçleri incelenerek belirlenen malzemeler için en uygun taşıma yöntemi saptanacak, geri dönüş oranı en uygun yatırımlar belirlenecektir. Proje Hedefi: Malzeme akış şemasının oluşturulması, Malzeme taşıma metodolojisinin oluşturulması, Taşıma kaynaklı İş güvenliği problemlerinin belirlenmesi, Taşıma rotalarının çıkarılması, Taşıma için problemli malzeme gruplarının belirlenmesi, Uygun yeni taşıma metodunun belirlenmesi, Yatırım araştırması sonucu en uygun yatırım kaleminin tanımlanması, kazançlarının sayısal ifadesi ve ROI hesaplanması

5 6- Buzdolabı İşletmesi Mekanik Takımı Dinamik Üretim Modellemesi Eskişehir Proje Tanımı: Mekanik takımı içinde yer alan panel ve kapı sacı hatları arasında üretim programındaki data baz alınarak dinamik akış programı kurulması ve modelleme yapılması. Program üretim hattı trigger noktalarından data alıp sıradaki ürünlere ait üretilmesi gerekenpanel ve kapı sacları için optimum parti büyüklüklerini gözeterek hat atamalarını dinamik olarak yansıtmalıdır. Proje Girdileri: 7 montaj hattına malzeme sağlayan Mekanik Takımında 6 Kapı Sacı Hattı, 5 Panel Hattı bulunmaktadır Farklı üründe yaklaşık olarak 250 farklı panel ve 800 farklı kapı sacı kullanılmaktadır. Bu malzemeler hat yeteneklerine göre farklı rotalamalar gösterebilmektedir. Proje Hedefi: Mekanik bölümünde yaşanan üretim kısıtlarının önceden görülerek önlem alınması Boyner Gıda Dışı Perakende Sektörü (1/1) 7- BBM Sezon Depo Layout Dizayn - İstanbul Proje Tanımı: Boyner Mağazacılık A.Ş, ana depo kompleksi içinde bulunan 5 farklı depolama lokasyonunda ; (Boyner/YKM.com. Depo; Istanbul Mağazaları Hızlı RPT Depo; Anadolu Mağazaları Sezon Depo; Sezon Sonu Depo; Home Depo) çeşitli kategorilere ait toplama operasyonlarından maksimum verim alınabilmesi için, ürün toplama yürüme yolu optimizasyonlarını destekleyen yerleşim planlarının incelenmesi yeniden değerlendirilmesi ve alternatif yerleşimler oluşturulması. Mal kabul esnasında kararı verilecek statik ve dinamik adresleme kurallarının senaryolara uygun olarak kurguya eklenmesi. Ilgili simülasyon çalışmaları, karar destekleyici dataların analizi ve bilimsel yöntemler ile depolama alanlarının sistem ve yerleşim kurgusunun tekrar gözden geçirilmesi. Xdocking, Flow Through, Put Away, ve Value add servis alanlarının yeterliliğinin, lokasyonlarının ve istasyon yerleşimlerinin incelenmesi. Analizler sonucunda tüm lokasyonlar için mantıklı, operasyonel verimlilik sağlayıcı alternatif kazançlı öneriler sunulması. Proje Hedefi: Boyner Mağazacılık A.Ş, Sezon deposunun içinde bulunan 5 farklı depolama lokasyonunda bilimsel yöntemler ile depolama alanlarının sistem ve yerleşim kurgusunun tekrar gözden geçirilmesi, verimlilik ve üretkenliğin arttırılmasına yönelik analizler yapılması ve yerleşim tasarımının en uygun şekilde değiştirilmesine yönelik nedenleri ve sonuç beklentileri somut öneriler sunulması.

6 Doğadan Çay (Gıda) Sektörü (1/1) 8- Depo Kullanım Verimliliğinin Artırılması Ankara Proje Tanımı : Fabrikamıza Rize den senede palet çay sevkiyat edilmektedir. Sevkiyat öncesi çayların üzerinde barkod okutulur ve okutulan çayın bilgileri ERP sistemine düşer. Teslim alınan ürünlerin bilgileri ERP deki bilgilerle karşılaştırılır. Sonrasında bu çaylar reçetelere göre harmanlanarak bitki çayı karışımı oluşturulur. Bu çayların %90 ı Mayıs ve Ekim ayları arasında temin edilmektedir ve buna bağlı olarak depo doluluğunun en fazla olduğu tarih aralığı Ağustos- Ekimdir. Bu aylarda, doluluk sebebiyle raf koridorları ürün depolama alanı olarak kullanılmaktadır. Bu da istenilen ürünlerin raflardan alınmasını engellemektedir. İstenilen durum, mamül ağacına bağlı olarak m2 lik palet kapasitelik depo alanın daha efektif kullanımının sağlanmasıdır. Proje Hedefi: Yoğun 3 aylık dönemde deponun sadece %60lık kısmını kullanarak reçeteyi oluşturabilmek ve böylece %40lık bölümünü (Ölü alan) 3 ay süresince hiç kullanmamak. Depo analizi yapılarak yukarıda ki çözüme ilave depo kullanım verimliliğini arttırmak. Tedarikçiden çaylar çıkarken irsaliye üzerinde hangi rafa konulacağı, adreslenmiş bir şekilde gelmesi. Diğer hedefimiz raf aralarının %50 kapalı yani kullanım dışında kalmasına rağmen reçetelerin yine de hazırlanması bunun için iyi bir adresleme algoritması Ekol Lojistik 3PL Lojistik Hizmet Sektörü (1/1) 9- Yürüme Yolları Optimizasyonu - Toplama Algoritması - İstanbul Proje Tanımı: Çok yönlü kısıtların göz önüne alınarak yürüme yollarını minimize etmek amacıyla müşteri parametrelerine göre özelleşebilen Toplama Algoritması Tasarımı Proje Hedefi: Toplama Algoritmasının depo operasyonel süreçlerinde kullanılmak üzere gerçek hayata geçirilerek proje kısıtlarına göre özelleşebilen bir yapı olması EnerjiSA Enerji Sektörü (2/2) 10- IT Projeleri Kaynak Optimizasyonu Proje Tanımı: IT departmanının halihazırda paralel devam etmekte olan birçok IT projesi vardır. Bu projelerin çoğu farklı özelliklere sahip olan aynı kaynakları kullanmaktadır. Aylık olarak proje yöneticisi projelerin kaynaklarını belirterek veya belirtmeksizin kaynak planlamasını excelde yapmaktadır. Proje yöneticileri yaptıkları planlamaları birleştirerek kaynak yetersizliği gibi durumların oluşup oluşmadığını kontrol ederler. Böyle bir durumun oluşması halinde zaman değişimi veya kaynak kaydırması yapılarak sorun çözülmeye çalışır. Bu sürecin sürekli olması gerekmektedir, çünkü bir planda değişiklik olduğunda kaynak planlarının da tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu sürecin zor olmasından dolayı sadece 2 ayda bir tamamlanabilmektedir. Süreç 1: IT departmanı temel veri girişi yapılabilen (projeler, kaynaklar, takvim vs. ) ortak bir uygulamaya ihtiyaç duymaktadır. PY leri bu uygulamaya kaynak planlamalarını

7 yükleyebilmeli veya girebilmelidir. Uygulama kaynak yetersizliğini, belirli kaynakların belirsizlerin yerine önerisi vb. gerekli olan ve işe yarar bilgileri göstermelidir. Bu basit bir sezgisel model gerektirmektedir. Süreç 2: Daha gelişmiş model olarak, uygulama sistemi modelleyip karmaşık sezgisel veya optimizasyon modelini çalıştırmalı bunun sonucunda daha iyi çözümler önermelidir ( proje zaman değişimi, belirli kaynakların aralarında değişmesi, projeyi dondurma veya kombinasyonlarını bir model içinde proje önemini ve proje zaman çizelgelerini göz önünde bulundurarak) 11- Kısa Dönem Elektrik Talep Tahmini Proje Tanımı: Elektrik talep tahmini kar amacı güden şirketlerde, günlük operasyonel karar, finansal ve yatırımsal kararlar için en önemli işlerden biridir. Elektriğin hala depolanamayan bir enerji kaynağı olması, EPDK için de talep ile arzın dengelenmesi bakımından talep tahmini önemlidir. EnerjiSA olarak, EPDK ya sonraki 36 saatlik elektrik talep tahminini saatlik olarak bildirmemiz gerekmektedir. Bunu gerçekleştirirken analitik modeller de dahil olmak üzere birçok yaklaşımdan faydalanmaktayız. Proje Hedefi: Tahmin doğruluğunu artıracak yeni bir analitik model geliştirilmesini beklemekteyiz. Erkunt Traktör Otomotiv Sektörü (1/2) 12- Malzeme Besleme Rotasının İyileştirilmesi Ankara Proje Tanımı: Malzeme ambarından hatta parça besleme süreci içerisinde, 1 ürünlük set yapılarak verilen ve çift kutu kanban olarak beslenen parçaların besleme rotalarının belirlenmesi. Proje Hedefi: Malzeme besleme sürecinde yaşanan verimsizliklerin ortadan kalkması, *Malzeme besleme operatörlerinin etkin çalışmasının sağlanması, *Malzeme besleme sürecindeki sıkıntıdan kaynaklı hatlarda parça eksiği yaşanmasının önüne geçilmesi 13- Üretim alanına süpermarket kurulması Ankara Proje Tanımı: Üretim alanına kurulması planlanan süpermarketin yerleşiminin planlanması, hat bazında ve besleme usulüne göre parçaların gruplanarak yerleştirilmesi Proje Hedefi: Verimli bir süpermarket alanı tasarlanmış olması Eti - Gıda Sektörü (2/4) 14- Sıcak Satış Araçları Ürün Yükleme Algoritmasının Tasarlanması İstanbul Proje Tanımı: Sıcak Satış araçlarının günlük rota çıkışında optimum ürün miktarı ile çıkmasını sağlayacak yükleme algoritmasının tasarlanması, uygulamaya alınması ve izleme yapısının kurulması amaçlanmaktadır.

8 Proje Hedefi: Araçlarda taşınan stok miktarının optimize edilmesi, Yok Satma miktarının minimize edilmesi, İzleme Yapısının Kurulması 15- Mikro Lojistik Depolar Sıcak Satış Araçları Geliş Sırasına Göre Yükleme Optimizasyonu İstanbul Proje Tanımı: Eti Mikrolojistik depolarında sıcak satış araçlarının depoya dönüş saatlerine göre yükleme optimizasyonunun gerçekleştirilerek depolarda bekleme ve araç yükleme sürelerinin minimize edilmesi amaçlanmaktadır. Proje Hedefi: Araç Bekleme Süresinin Minimize edilmesi, Depo mesai süresinin minimize edilmesi, Depo iş gücü miktarının optimize edilmesi 16- Kısıtlı Park Alanının Olduğu ve Depodan Müşteriye İlk Varış Süresinin Fazla Olduğu Büyük Metropollerde, Sıcak Satış Araçları Yükleme Yapısının ve Satış Sistemlerinin Yeniden Tasarlanması - İstanbul Proje Tanımı: Yoğun trafik probleminin yaşandığı ve kısıtlı park alanlarının bulunduğu metropol şehirlerde dağıtım yapan sıcak satış araçları için depolardan başlayıp müşteriye varana dek geçirdikleri sürelerin kısaltılması amaçlı rota optimizasyonu yapılması; şehir içi platform modelinde en optimal yükleme alanları belirlenerek bu noktalardan beslenen araçların rotada daha fazla süre geçirmelerinin ve çalışma verimliliği artışının sağlanması, park yerinin problemli olduğu yerlerde kamyonet haricinde alternatif satış yöntemlerinin ihtiyaç tespit ve analizi Proje Hedefi: Sıcak satış işlemi süresince Satış Temsilcisinin yolda geçirdiği zamanın azaltılarak müşteride geçirdiği toplam zamanın arttırılması -Satış Temsilcisinin günlük ziyaret ettiği müşteri sayısının arttırılması -Ziyaret sayısının artmasına bağlı olarak raflardaki ürün akışının hızlandırılması -Alternatif yükleme alanları belirlenerek depolama alanı kullanımında verimlilik sağlanması -Mesafe uzaklığı, trafik sıkışıklığı, park alanı yetersizliği gibi problemler sebebi ile ortaya çıkan dağıtım ve satış maliyetlerinin minimize edilmesi -Rotaların optimize edilerek minimum rut sayısı ile maksimum müşteri kapsamı sağlanması 17- Teşhir Malzemeleri Dağıtımı Lojistik Maliyetleri Optimizasyonu İstanbul Proje Tanımı: Eti nin sahada kullanmış olduğu tüm Teşhir malzeme sürecinin Türkiye genelinde minimum maliyetle dağıtım sisteminin kurulması beklenmektedir. Ayrıca Bölge Müdürlükleri nden de Teşhir malzemeleri talep sisteminin tasarlanması bu proje kapsamında ele alınabilir. Proje Hedefi: Teşhir malzemelerinin dağıtım modelinin kurulması, malzeme talep sisteminin geliştirilmesi, malzeme lojistik maliyetinin optimize edilmesi

9 IBM Yazılım Sektörü (1/1) 18- Alternatif Perakende Fiyatlandırma Optimizasyonu Pilotu Ankara Proje Tanımı: IBM Omnichannel Merchandising ürün gamının en büyük market payına sahip ürünü, Fiyatlandırma Optimizasyonudur. Kompleks bir data analizi, regresyon ve optimizasyon modeline dayanan Fiyatlandırma Optimizasyonu, günümüzün dinamik tüketim ihtiyaçlarına cevap vermek için sürekli geliştirilmeye devam edilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, datayı hızlı işleyebilecek, fiyatlandırma kararlarını daha dinamik ve çevik şekilde alabilecek bir fiyatlandırma optimizasyonu çözümü geliştirmek istiyoruz. Bu projede görev alacak takım, gerçek perakende datası üzerinden üretilmiş datayı kullanarak bir talep modeli ve bu talep modelini de kullanarak bir fiyatlandırma optimizasyonu modelinin pilotu oluşturacak. Bu süreçte amaca uygun olarak çeşitli programlama dilleri, istatistik ve optimizasyon modelleme araçları kullanılacak. Proje Hedefi: Yazılım üretim süreçleri, bu süreçlerde kullanılan teknolojiler, data ve optimizasyon modellemesi ve fiyatlandırma optimizasyonu hakkında bilgi sahibi olması, kısa vadede IBM'de kullanılan fiyatlandırma optimizasyonu yöntemlerinin alternatiflerinin değerlendirilmesi ve bir pilot yazılımın bitirilmesi. Koru Hastanesi Sağlık (1/1) 19- Demirbaş Envanter Yönetimi Sistemi Modellemesi -Ankara Proje Tanımı: Hastane bünyesinde bulunan demirbaş malzemelerin listelenmesi, adreslenmesi, kayıt işlemleri, optimal bakım onarım ve kalibrasyon çizelgelerinin oluşturulması ve takibi, satınalma süreçlerinin analiz edilmesi ve iyileştirilmesi. Proje Hedefi: Analiz ve elde edilen veriler eşliğinde demirbaş malzemelerin envanter yönetimi konusunda geliştirilecek modelleme sisteminin tasarlanması uygulanması ve sonuçlarının yönetim ile paylaşılması MAN- Otomotiv Sektörü (1/1) 20- Servis gelirlerini arttırmak amacıyla, Türkiye genelinde ek araç satış lokasyonları önerisi Ankara Proje Tanımı: Türkiye genelinde 30 yetkili servis noktası ile MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş., satış sonrası hizmet vermektedir. Son yıllarda Yetkili Servislere araç giriş sayıları düşmekte ve servis gelirleri azalmaktadır. Servis gelirlerinin azalmasının sebepleri; artan bakım aralıkları, düşen arıza ve garanti oranları, araçların daha az km yapması, ülkenin ekonomik stabilitesi gibi bir çok etkenden oluşur. Bu projede hedeflenen, araç giriş sayılarındaki düşüşlerin sebeplerinin etkisini ölçebilmek ve ölçüm sonuçlarına göre, hangi illerde ek satış noktası açılır ise servis girişlerinin ve gelirlerinin ne kadar artabileceğini tespit edebilmektir. Ayrıca projede, kilit parametrelere göre hassasiyet analizleri yapılmalı ve model kullanıcı dostu bir arayüzle gelecekte de çalıştırılabilir olmalıdır.

10 Proje Hedefi: Servis gelirlerini arttırmak, araç giriş sayılarını arttırmak, hangi illere satış noktaları açılması gerektiğinin tespit edilmesi, araç giriş sayılarındaki düşüşlerin sebeplerinin ölçülmesi Mudo Perakende (Dekorasyon, Giyim) (2/3) 21- Ara Dağıtım Depoları için Yer Seçimi ve Mevcut Depoların Bulunduğu Yerlerin Sorgulanması İstanbul Proje Tanımı: Müşterilere ve mağazalara yapılan şehirlerarası İstanbul dışı sevkiyatlarda kullanılmak üzere ara dağıtım depo yer seçiminin yapılması. Müşteri ve mağaza sevkiyat noktalarına göre optimum nakliye maliyetine göre depo kurulması Proje Hedefi: Optimum noktalara depoların açılması, müşteri servis seviyesinde iyileşme sağlanması ve nakliye maliyetlerinde azalma 22- Müşteri Sevkiyatları Birimi Kalite Kontrol Süreç İyileştirme Projesi İstanbul Proje Tanımı: Müşteri Sevkiyatları Birimi satılan malın müşteriye sevk edilmeden önce uğradığı bölgedir. Burada ürünlerin satışa ve müşteriye göre ayrıştırılması/toplanması, kalite kontrolünün yapılması, paketlenmesi ve sevkiyata hazırlanması süreçleri vardır. Kalite Kontrol ve Paketleme alan planının mevcut insan, malzeme ve teknoloji kaynağıyla optimize halde yeniden düzenlenmesi bu projenin tanımına girer. Proje Hedefi: Zaman ve iş kalitesi açısından daha verimli bir KK ve Paketleme Süreci 23- Nitelik Bazlı Tahminleme İstanbul Proje Tanımı: Mudo Concept mobilya ürünlerinin özelliklerinin (tarz, materyal, ölçü, fiyat, renk vb.) tanımlanması ve tanımlanan her eksende bağımsız satış tahminlerinin yapılması. Proje Hedefi: Mudo Concept Mobilya koleksiyonunun nitelik bazlı yapısının tanımlanması ve satın alma operasyonunun bu haritanın rehberliğinde yürütülmesi Ortadoğu Rulman Sanayi (ORS) Rulman Sektörü (2/2) 24- Ana Üretim Çizelgesi Optimizasyonu Ankara Proje Tanımı: Ana üretim çizelgesi (MPS), üretim şirketleri için hayati öneme sahiptir. Bu çizelgeye göre, malzeme ihtiyaç planlama yapılır, satınalma ve üretim gerçekleşir, personel planlaması ve makine yatırımı yapılır, stoklar oluşur ve siparişler karşılanır. Proje kapsamında belirli kısıtlar ve amaçlar dikkate alınarak optimal ana üretim çizelgesini ortaya çıkaracak bir model geliştirilmesi, bu modelin dinamik olarak planlamacılar tarafından kullanılmasının sağlanması hedeflenmektedir. Proje ağırlıklı olarak optimizasyon projesi olsa da, proje sürecinde satış tahminleme, sezgisel yöntem geliştirme ve yazılım geliştirme konuları da yer almaktadır. Proje Hedefi: Müşteri ihtiyacını karşılayan (yok satmayı en azlayan ve üretimden verilen terminleri en kısaltan), atıl hammadde ve mamul stoklarını azaltan (stok çevrim hızını en artıran), kapasitenin etkin kullanımı sağlayan (kapasite etkinlik kısıtlarını da dikkate alan) ana üretim çizelgesinin elde edilmesi

11 25- Kapasite Planlama Optimizasyonu Ankara Proje Tanımı: Ana üretim çizelgesi (MPS) hazırlandıktan sonra kapasite planlama çalışması Excel ortamında manuel olarak yapılarak, mevcut makine parkıyla çizelgede planlanan üretim gerçekleşebilir mi diye bakılmaktadır. Kapasite darboğazı olan proseslerde yatırım kararı yine bu çalışma ile belirlenmektedir. Bu işlem esnasında hangi ürünün hangi proseste hangi makineye atanacağı bir karar problemidir ve bu seçimin sonucu kapasitenin etkin kullanılıp kullanılmamasını etkilemektedir. Bu işlem mevcut yöntem ile 3-4 kişinin bir hafta zamanını alabilmektedir. Çizelgede yapılan değişikliklerin sonucunu görmek için benzer bir çalışma daha yapmak gerekebilmektedir. Makinelerin verimleri değişkendir, ürünlerin işlem zamanları ve fire oranları makine bazında değişkendir, atamanın sonucuna göre ayar sayılarında değişiklik olmaktadır. Proje kapsamında kapasite kullanımını en iyileyen ürün-makine atamasının hızlı bir şekilde gerçekleşmesi beklenmektedir. Proje ağırlıklı olarak optimizasyon projesi olsa da, proje sürecinde sezgisel yöntem geliştirme ve yazılım geliştirme konuları da yer almaktadır. Proje Hedefi: Planlanan üretimi en az kaynakla (makine ve personel) gerçekleştirmeyi sağlayacak, mevcut makine parkı ile en yüksek üretimi elde etmeyi sağlayacak, ayar duruşlarını ve fire oranlarını en azlayacak bir kapasite planının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi, bunun için bir platform geliştirilmesi. PepsiCo İçecek Sektörü (1/1) 26- Depo Ürün Toplama Optimizasyon Aracının Oluşturulması Ankara Proje Tanımı: Depo içinde ürünlerin doğru yerleşimi yapılarak uygun yerleşimde ürün toplama sürecinin tasarlanması için günlük değişiklik ve önceliklere duyarlı dinamik optimizasyon aracının tasarımı Proje Hedefi: Organize kanal müşterilerimizde POI depo işletim modelinin verimli ve servis seviyesini maksimum düzeyde sağlayarak yönetilmesi Roketsan- Savunma Sanayi (2/2) 27- İç Lojistik Operasyonları Süreç Tasarımı Projesi Ankara Proje Tanımı: Roketsan iç lojistik operasyonları süreçlerinde, depolardan atölyelere malzeme aktarımı 4 ana adımdan oluşmaktadır: Malzeme talebinin depoya ulaşması, Depolarda malzemenin bulunması, Malzeme hazırlanması, Malzemenin atölyeye aktarılması Proje kapsamında, depo personeli iş gücü planlaması ve malzeme dağıtma / toplama süreçlerinin esnek bir şekilde yeniden tasarlanması ile malzemenin üretime zamanında aktarılmasının en iyilenmesi beklenmektedir. Proje Hedefi: Malzeme taleplerini önceliklerini belirleyen bir sistem tasarlanması Malzemelerin en az gecikmeyle atölyelere aktarılması

12 Depo personelinin iş yükünün dengelenmesi Atölyelere malzeme dağıtım politikasının belirlenmesi Yerleşke içi ve yerleşkeler arası malzeme dağıtım ağının tasarlanması 28- Malzeme Envanter Yönetimi Politikalarının Belirlenmesi Ankara Proje Tanımı: Üretim yönetimi ve stok yönetimi operasyonlarının proje bazlı yapıldığı, üretim gereksinimleri sebebiyle mekanik, kimyasal, elektronik vb. birçok farklı malzeme grubunun stoklandığı, müşteri talebinin belirli/kesin olduğu ancak operasyonel rassallıkların yüksek olduğu, atölye bazlı bir üretim ortamı için en iyi malzeme envanter yönetimi politikalarının belirlenmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında; malzeme çeşitliliği dikkate alınarak, her bir malzeme grubu için optimal en az / en çok envanter, optimal envanter yenilenme noktası, optimal güvenlik stoğu değeri gibi değişkenlerin belirlenmesi istenmektedir. Proje Hedefi: Proje sonucunda, farklı malzeme grupları için envanter maliyetlerini ve teslimat gecikmelerini en azlayan malzeme envanter yönetimi politikalarının önerilmesi beklenmektedir Tepe Home Mobilya Dekorasyon (1/1) 29- Malzeme deposu yerleşimi iyileştirilmesi Ankara Proje Tanımı: Üretimde kullanılan malzemelerin muhafaza edildiği deponun, malzeme kategorilerine göre adreslenmesi, lokasyonların ergonomik belirlenmesi, Kimyasalların raf ömürlerine göre yerleşimi Proje Hedefi: Malzeme deposunun verimliliğinin artması, stokların her an sayılabilir olması, malzeme arama hızının saniye ile ifade edilmesi Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAS) Havacılık (1/2) 30- Kompozit üretim alanının kapasite ve iş gücü analizinin yapılması ve yeni alınacak projelerin üretim yöntemlerine göre yatırım ve iş akışının modellenmesi Ankara Proje Tanımı: Kompozit üretim alanı uygulanan üretim yöntemine göre farklı kapasite ve iş gücü gerektiren bir bölüm olması nedeniyle mevcut projelerin iş akışı, kapasite hesaplamaları, iş gücü tahsisi ve alınacak yeni projelerin etkilerinin analiz edilmesi. Proje Hedefi: İlk aşama: Mevcut durumun tespit edilmesi, İkinci aşama: Yapılacak çalışma ile ilgili ölçüm değerlerinin elde edilmesi ve analizi, Üçüncü aşama: Oluşturulan çözüm setinin ve parametrik modelin sonuçlarıyla birlikte belirlenmesi.

13 31- Teslimat Değişikliklerinin üretim ve tedarik süreçlerine olan etkisi ve değişiklik sonucu oluşan yarı mamül / mamül depolama maliyetlerinin minimize edilmesi Ankara Proje Tanımı: Özellikle Airbus ve Boeing gibi firmalar için yapılan teslimat planlarında firma kaynaklı değişikliklerin üretim ve tedarik süreçlerine olan işçilik saati ve mali etkisi ile üretimi devam eden veya depolanan ürünlerin etkilerinin minimize edilmesi. Proje Hedefi: İlk aşama: Mevcut durumun tespit edilmesi, İkinci aşama: Yapılacak çalışma ile ilgili ölçüm değerlerinin elde edilmesi ve analizi, Üçüncü aşama: Oluşturulan çözüm setinin ve parametrik modelin sonuçlarıyla birlikte belirlenmesi. Türk Kızılayı (1/1) 32- Ayni Bağışların Etkin Kullanımı için Şubeler Arası Yönetim Sistemi Yaklaşımının Geliştirilmesi Ankara Proje Tanımı: Şubelerin kabul ettiği ayni yardımların ihtiyaç sahiplerine en doğru şekilde ulaşması ve bir şubede yapılan ayni yardımın, ihtiyaç içerisindeki başka bir şubenin bölgesine ulaştırılması için koordinasyon imkanı sağlayan sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Böylelikle ayni bağışların yurt genelinde hareket edebilirliği sağlanacaktır. Proje Hedefi: Ayni yardımların ihtiyaç sahiplerine daha etkin bir şekilde ulaşmasını sağlamak. Şubeler arası yardımlaşma ve işbirliğinin artması. Vestel Elektronik (1/3) 33- Malzeme Taşıma Şekli Seçimi İçin Karar Destek Sistemi Manisa Proje Tanımı: Forecast değişikliğinden dolayı malzemelerin default lead time dan daha kısa sürede Vestel de olması gerektiği durumlar oluşmaktadır. (default lead time = gemi taşıması ile olan lead time) Bu durumlarda ürün karlılığı, ilgili ürüne ait diğer malzemelerin stok durumu vb. kriterlere göre üst yönetimin karar almasına destek olacak bir sistemin kurgulanması. Proje Hedefi: Olağandışı durumlarda taşıma şekline doğru karar vermek, Malzeme taşıma maliyetlerini azaltmak 34- Malzeme Segmentasyonu ve Otomasyonu Projesi Manisa Proje Tanımı: Üretim girdisi olan malzemelerin hedef stok seviyesi, emniyet stok seviyesi, kullanıma göre sınıflnadırılması (common, niche, main runner, end of life), sipariş açma sıklığı vb. MRP parametrelerine ve dolayısıyla malzeme yönetim modeline karar verilmesi; bu kararların sistem tarafından verilmesi için otomasyonun kurgulanması Proje Hedefi: Malzeme kaynaklı üretim duruşu yaşamamak, Atıl malzemelerin tutarında azalma

14 35- Tedarikçi Rezervasyon Sistemi Projesi Manisa Proje Tanımı: Mevcut durumda; yurtiçinden tedarik edilen malzeme/yarımamul ve Vestel içindeki yan tesislerde üretilen dahili üretim sevkiyatları teslim-tesellüm rampalarında düzensizliğe yol açıyor. Farklı zaman aralıklarında yoğunluk veya atıl zaman oluşabiliyor. Projedeki amacımız tüm dahili üretim, yurtdışı ve yurtiçi malzeme/yarımamul sevkiyatlarını vardiyalara homojen yaymak. Proje Hedefi: Malzeme kaynaklı üretim duruşu yaşamamak, Atıl malzemelerin tutarında azalma Vivense E-Ticaret (1/1) 36- Nakliye Teslimat Araçları Rota Optimizasyonu İstanbul Proje Tanımı: Vivense Home & Living, Türkiye çapında ücretsiz teslimat ile tüm ürünlerini müşterilere ulaştırıyor. Bu kapsamda nakliye ile gönderilmesi gereken ürünler çoğunluğu Bursa İnegöl'den olmak üzere 10 farklı ilde bulunan tedarikçilerden müşterilere gönderiliyor. Teslimatların verimli bir şekilde gerçekleşebilmesi için belirli bir andaki teslimata hazır ürün adedi, ürün tipi, hazır ürünlerin teslim edileceği adresler, teslimat için uygun olan teslimat aracı sayısı ve tipi bilinirken bu ürünlerin taşıma maliyeti ve gecikme süresini minimize ederek teslimat illerine rota planlamasının yapılması gerekiyor. Proje Hedefi: Belirli bir andaki teslimata hazır ürün adedi, ürün tipi, hazır ürünlerin teslim edileceği adresler, teslimat için uygun olan teslimat aracı sayısı ve tipi bilinirken bu ürünlerin taşıma maliyeti ve gecikme süresini minimize ederek rota planlamasının yapılabiliyor olması. Unilever FMCG (1/1) 37- Chain Reaction- İstanbul

BİR OTOMOBİL ÜRETİM FİRMASI İÇİN YURTİÇİ MİLK RUN MALZEME TEDARİK SİSTEMİNİN TASARLANMASI

BİR OTOMOBİL ÜRETİM FİRMASI İÇİN YURTİÇİ MİLK RUN MALZEME TEDARİK SİSTEMİNİN TASARLANMASI ODTÜ Endüstri Mühendisliği BİR OTOMOBİL ÜRETİM FİRMASI İÇİN YURTİÇİ MİLK RUN MALZEME TEDARİK SİSTEMİNİN TASARLANMASI Vugar ABDULLAYEV Ezgi AKKAYA Murat CESUR Kübra GÜRBÜZ 20.01.2012 Ankara 1 1. ÖZET Üzerinde

Detaylı

2.1.6. Sermaye:... 47 2.2 KURULUŞUN TEDARİKÇİLERİ VE İLİŞKİLER... 47 2.3 TESİS YER SEÇİMİ VE YERLEŞİM PLANI... 53 3. ÜRETİM VE PLANLAMA

2.1.6. Sermaye:... 47 2.2 KURULUŞUN TEDARİKÇİLERİ VE İLİŞKİLER... 47 2.3 TESİS YER SEÇİMİ VE YERLEŞİM PLANI... 53 3. ÜRETİM VE PLANLAMA İÇİNDEKİLER BÖLÜM1 KURULUŞ HAKKINDAKİ GENEL BİLGİLER... 3 1.1 KOÇ HOLDİNG A.Ş... 3 1.2 KURULUŞUN ADI VE ADRESİ... 4 1.3 FİRMANIN TANITIMI... 5 1.4 FİRMANIN TARİHÇESİ... 7 1.5 BULAŞIK MAKİNESİ İŞLETMESİNİN

Detaylı

KOBİ LERİN ULUSLARARASI REKABET GÜÇLERİNİ ARTIRMADA TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNİN ÖNEMİ

KOBİ LERİN ULUSLARARASI REKABET GÜÇLERİNİ ARTIRMADA TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNİN ÖNEMİ KOBİ LERİN ULUSLARARASI REKABET GÜÇLERİNİ ARTIRMADA TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNİN ÖNEMİ Hazırlayan Esin ŞEN 2006 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi KOBİ LERİN ULUSLARARASI

Detaylı

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ 1 TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Tekstil

Detaylı

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI LOJİSTİK YÖNETİMİ DERS NOTU

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI LOJİSTİK YÖNETİMİ DERS NOTU CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KULA MESLEK YÜKSEKOKULU İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI LOJİSTİK YÖNETİMİ DERS NOTU HAZIRLAYAN : B. Türker PALAMUTÇUOĞLU 2012 Sayfa 1 / 48 1. Dağıtım Kanalı Ve Lojistiğin Temelleri Dağıtım

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ - ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2010-2011 BAHAR YARIYILI BÜTÜNLEŞİK SİSTEM TASARIMI PROJELERİ

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ - ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2010-2011 BAHAR YARIYILI BÜTÜNLEŞİK SİSTEM TASARIMI PROJELERİ ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ - ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2010-2011 BAHAR YARIYILI BÜTÜNLEŞİK SİSTEM TASARIMI PROJELERİ Grup No Grup Üyesi Öğrenciler Danışman Öğretim Üyeleri Konu

Detaylı

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE SCOR MODELİ

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE SCOR MODELİ T.C. OKAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE SCOR MODELİ AYDIN MURAT TARMAN YÜKSEK LİSANS TEZİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ LOJİSTİK YÖNETİMİ PROGRAMI DANIŞMAN Prof.Dr. Mehmet

Detaylı

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2005

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2005 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ENDÜSTRİ PROJELERİ 2005 Derleyenler Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Yrd. Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara Yayın Kurulu: Doç. Dr. Selim Aktürk (Bilkent Üniversitesi)

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme

YÜKSEKLİSANS TEZİ. Tolga TUNALI. Anabilim Dalı: İşletme. Programı: İşletme T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE ERP UYGULAMALARI YÜKSEKLİSANS TEZİ Tolga TUNALI Anabilim Dalı: İşletme Programı: İşletme Tez Danışmanı: Prof. Dr.

Detaylı

BÖLÜM 4. ÜRETİMDE MALZEME AKIŞININ PLANLANMASI VE TASARIMI

BÖLÜM 4. ÜRETİMDE MALZEME AKIŞININ PLANLANMASI VE TASARIMI BÖLÜM 4. ÜRETİMDE MALZEME AKIŞININ PLANLANMASI VE TASARIMI Yükleme, boşaltma, ambarlama ve sevkiyat gibi malzeme iletimi fonksiyonları işletmenin tipine ve işlemlerin türüne göre değişebilir. Bu amaçla,

Detaylı

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2006

ENDÜSTRİ PROJELERİ 2006 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ENDÜSTRİ PROJELERİ 2006 Derleyenler Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Yrd. Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara Yayın Kurulu: Prof. Dr. Selim Aktürk (Bilkent Üniversitesi)

Detaylı

T.C. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI İŞLETME YÖNETİMİ

T.C. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI İŞLETME YÖNETİMİ T.C. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI İŞLETME YÖNETİMİ TÜRKİYE DE LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ VE ÖRNEK UYGULAMALARIN İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi Arzu DURUSU

Detaylı

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform Hedefiṁiż Kurumsal Dönüşüm Rekabetçiliğin ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin en önemli sağlayıcılarından olan verimlilik artışının yaratılmasında anahtar rol oynayan, bilgi ve iletişim teknolojileridir.

Detaylı

1. TEDARİK ZİNCİRİ. 1.1. Tedarik Zincirinin Tanımı

1. TEDARİK ZİNCİRİ. 1.1. Tedarik Zincirinin Tanımı 1. TEDARİK ZİNCİRİ 1.1. Tedarik Zincirinin Tanımı Jayashankar ve diğerlerine (1996) göre tedarik zinciri, bir veya daha fazla ürün grubuyla ilgili elde etme, üretim ve dağıtım faaliyetlerinden kollektif

Detaylı

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR FİRMADA FABRİKA İÇİ LOJİSTİK SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR FİRMADA FABRİKA İÇİ LOJİSTİK SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR FİRMADA FABRİKA İÇİ LOJİSTİK SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ Gizem ÇOBAN Tuğçe GÜVEN Danışman

Detaylı

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2015

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2015 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2015 Derleyenler Yrd. Doç Dr. Kağan Gökbayrak Dr. Kemal Göler Yeşim Gülseren Doç. Dr. Osman Oğuz i ISBN:

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP)

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP) i T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANA BİLİM DALI İŞ-YL-2007-0002 KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP) HAZIRLAYAN Ersin TEVATİROĞLU TEZ DANIŞMANI Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞENKAYAS

Detaylı

GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ

GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ 161 GÜNEYDOĞU NUN LOJİSTİK ÜSSÜ DİYARBAKIR LOJİSTİK MERKEZİ SUNUŞ İletişim ve ulaşım teknolojisinde yaşanan gelişme ve ulusal ekonomilerin dışa açılmasıyla

Detaylı

Grup Üyesi Öğrenciler Konu Poster Firma

Grup Üyesi Öğrenciler Konu Poster Firma ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ - ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2014-2015 GÜZ ve BAHAR YARIYILI BÜTÜNLEŞİK SİSTEM TASARIM GRUPLARI Grup No 1 KÜBRA USTA ANIL YALÇIN 2 ELİF DEMİRBAŞ MERYEM BOZAN

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

YÜKSEK LİSANS TEZİ İşl. Müh. Özge EKER. Anabilim Dalı : İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ. Programı : İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

YÜKSEK LİSANS TEZİ İşl. Müh. Özge EKER. Anabilim Dalı : İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ. Programı : İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LOJİSTİK YÖNETİMİ VE TEDARİK LOJİSTİĞİ SÜRECİNDE PERFORMANSIN ARTTIRILMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ İşl. Müh. Özge EKER Anabilim Dalı : İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

Detaylı

TALEBİN DETERMİNİSTİK OLMASI DURUMUNDA ÜRETİM KAYNAKLARI PLANLAMASI (MRP II)

TALEBİN DETERMİNİSTİK OLMASI DURUMUNDA ÜRETİM KAYNAKLARI PLANLAMASI (MRP II) T.C. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Üretim Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi TALEBİN DETERMİNİSTİK OLMASI DURUMUNDA ÜRETİM KAYNAKLARI PLANLAMASI (MRP II) Serdar Kaya

Detaylı

ÜNİTE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ. Doç. Dr. Ramazan KAYNAK İÇİNDEKİLER HEDEFLER TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE GELİŞİM SÜRECİ

ÜNİTE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ. Doç. Dr. Ramazan KAYNAK İÇİNDEKİLER HEDEFLER TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE GELİŞİM SÜRECİ HEDEFLER İÇİNDEKİLER TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE GELİŞİM SÜRECİ Giriş Tedarik Zinciri Yönetimi Ve Gelişim Süreci İşletme Fonksiyonlarının Entegrasyonu Tedarik Zinciri Yönetimi Tzy nin Kavramsal Çerçevesi

Detaylı

BANDIRMA LİMANININ ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI VE BANDIRMANIN LOJİSTİK MERKEZ HALİNE GETİRİLMESİNE YÖNELİK SAHA ÇALIŞMASI

BANDIRMA LİMANININ ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI VE BANDIRMANIN LOJİSTİK MERKEZ HALİNE GETİRİLMESİNE YÖNELİK SAHA ÇALIŞMASI BANDIRMA İKTİSADİ ARAŞTIRMALAR ENSTİTÜSÜ Yayın No: 2 BANDIRMA LİMANININ ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI VE BANDIRMANIN LOJİSTİK MERKEZ HALİNE GETİRİLMESİNE YÖNELİK SAHA ÇALIŞMASI Prof. Dr. Edip ÖRÜCÜ Yrd. Doç.

Detaylı

KOBİ LERDE MODERN STOK YÖNETİM MODELLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ: KARAMAN İLİNDE BİR UYGULAMA DENİZ BİLGİN. İŞLETME Anabilim Dalı

KOBİ LERDE MODERN STOK YÖNETİM MODELLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ: KARAMAN İLİNDE BİR UYGULAMA DENİZ BİLGİN. İŞLETME Anabilim Dalı T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KOBİ LERDE MODERN STOK YÖNETİM MODELLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ: KARAMAN İLİNDE BİR UYGULAMA DENİZ BİLGİN İŞLETME Anabilim Dalı ÜRETİM YÖNETİMİ

Detaylı

SİSTEM TASARIMI PROJE ÖZETLERİ 2014-2015

SİSTEM TASARIMI PROJE ÖZETLERİ 2014-2015 YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ SİSTEM TASARIMI PROJE ÖZETLERİ 2014-2015 Editör: Doç. Dr. Deniz TÜRSEL ELİİYİ İZMİR 2015 1 YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ SİSTEM TASARIMI

Detaylı

BURSA İLİ LOJİSTİK MERKEZ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU. HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Ferhat ARIKAN

BURSA İLİ LOJİSTİK MERKEZ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU. HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Ferhat ARIKAN BURSA İLİ LOJİSTİK MERKEZ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Ferhat ARIKAN BURSA, 17/01/2013 Bu rapor T.C.Kalkınma Bakanlığı nın genel koordinasyonunda, Bursa Eskişehir Bilecik

Detaylı

YATIRIM PROJELERİ VE YÖNETİMİ

YATIRIM PROJELERİ VE YÖNETİMİ YATIRIM PROJELERİ VE YÖNETİMİ Yatırım Projesini Hazırlama Süreci Yeni Ürün Araştırması Prof. Dr. Yıldırım Beyazıt ÖNAL 1. YENİ ÜRÜN FİZİBİLİTESİ Yeni Ürün Geliştirme Projesi bir anlamda bir yatırım projesidir.

Detaylı

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2012

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2012 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE - SANAYİ/İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ PROJELERİ 2012 Derleyenler Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Prof. Dr. Selim Aktürk Doç. Dr. Bahar Yetiş Kara Yeşim

Detaylı