'FED VE GELISEN EKONOMILER' KONFERANSI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "'FED VE GELISEN EKONOMILER' KONFERANSI"

Transkript

1 'FED VE GELISEN EKONOMILER' KONFERANSI Portal : İçeriği : Gündem Tarih : Adres : 'Fed ve Gelişen Ekonomiler' konferansı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunç: BİLECİK (AA) - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva Tunç, 'Merkez bankasının aldığı kararlara siyaset müdahale etmeye başlarsa, ülkenin almış olduğu kararların, ülke ekonomisine yarattığı etkisi olumlu olacakken olumsuz olur' dedi. Tunç, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen 'Tarih ve Kültür Sohbetleri' etkinliğinde verdiği 'Amerikan Merkez Bankası (Fed) ve Gelişen Ekonomiler' konulu konferansta, Fed'in klasik merkez bankasından farklı bir yapıda olduğunu kaydetti. Her ülkede paranın patronu konumundaki merkez bankalarının, finansal piyasaların, para piyasasının istikrarını sağlamakla mükellef olduklarını anlatan Tunç, şöyle konuştu: 'Uluslararası arenada bir merkez bankası güvenirliğini, özerkliğini yitirdiği zaman o ülke çuvallıyor. Ulusal paranızın yabancı para karşısında değer kazanımı arttıkça ne ihracat yapabiliyorsunuz ne de turist ülkenizde daha fazla harcama yapabiliyor. Bir ülkenin parasının değer kazanması o kadar iyi değil. Ama değer kaybetmesi de doğru değil. Dolayısıyla bir istikrara kavuşması gerekiyor yılı Amerikan yılı olacak. Gelişen ekonomilerde bir rüzgar esiyor. Gelişen ekonomiler bu rüzgarın peşine takılıyor. Takılınca, eğer para bolluğu varsa refah ortamı artıyor. Fakat o paralar daralmaya, çekilmeye başlayınca gelişen ekonomilerden alınıp, gelişmiş ekonomilere veriliyor. Merkez bankaları para piyasasının istikrarını sağlamalıdır. Eğer merkez bankasının aldığı kararlara siyaset müdahale etmeye başlarsa ülkenin almış olduğu kararların ülke ekonomisine yarattığı etkisi olumlu olacakken olumsuz olur. Türkiye dinamiği ve büyüme trendi yüksek olan ve girişimci ruhu olan bir ekonomi. Türkiye ekonomisi gayet iyi durumdadır. Kendi dinamikleriyle gidiyor.' Bir ülkenin geliri giderinden farklıysa ortaya cari açığın çıktığını ifade eden Tunç, 'Cari açık kötü bir şey değil. Cari açık var, ekonomi büyüyor, hiç önemli değil. Merkez bankası siyasilerin arka cebi değil. Merkez bankası kamu yararı gözetecek, siyasilerin yararını gözetmeyecek. Siyasetle merkez bankacılığı ayrılmalı' diye konuştu. Konuşmanın ardından Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Tunç'a üzerinde Şeyh Edebali Üniversitesi'nin amblemi bulunan tabak hediye etti. Etkinliğe, Vali Yardımcıları Süleyman Deniz ve Mustafa Güney, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhalik Bakır, öğretim üyeleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Kaynak:

2 TÜRK YAZARLARIN KITAPLARI DÜNYAYA AÇILACAK Portal : İçeriği : Gündem Tarih : Adres : Türk Yazarların Kitapları Dünyaya Açılacak Eskişehir Valiliği, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı yazarların kitaplarının uluslararası piyasaya açılacağını duyurdu Bu habere bakanlar bu içeriklere de göz attı Yapılan açıklamada, 'Sizi sadece Türkiye değil, dünya okusun' sloganıyla başlatılan kampanya çerçevesinde seçilecek yayınlar İngilizce `ye tercüme edildikten sonra Amerika piyasasında yayına sunulacak. Yayınlanan kitaplar, başta amazon.com, bn.com, googlebook gibi Amerika'nın, Avrupa'nın ve Asya ülkelerinin önde gelen online kitap sitelerinde satışa sunulacak. Kampanya tüm Türkiye'ye açık olsa da, Eskişehir ve çevre illerden katılacak yazarların ve Eskişehir 2013 Ajansının amaçlarına uygun olan yayınların tercih edilmesi ve yayınlanmasının öncelikli olacağı belirtilen açıklamada, '6 Mayıs ta başlayan kampanya 1 Ekim 2014 tarihine kadar devam edecek. Kampanya çerçevesinde öncelikli olarak seçilecek 10 eser dünya piyasasında okuyucuların hizmetine sunulacak. Kampanya öncesi sistemin başarılı bir şekilde yürütülmesi için deneme çalışması yapıldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Öztürk'ün Ottoman&TurkishLaw kitabı yayına hazırlanarak Amerika, Kanada, Avustralya, İngiltere, Güney Afrika, Japonya ve Hindistan ın önde gelen online kitap sitelerinde satışa sunuldu. Yapılan çalışmalarda kitabın telif hakkı yazara ait olacak, fakat elde edilen gelirden TDKB ajansı da pay sahibi olacaktır. Dünya piyasasına çıkan kitap yazarlara uluslararası bir yazar olma yanında kariyerlerine de ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu durumun başta Eskişehir ve çevre iller olmak üzere ülkemizdeki diğer yazar adaylarına da yansıması bekleniyor' denildi.kampanya çerçevesinde bir açıklama yapan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise 'Bu proje ile amacımız ortak Türk kültürünü, dilini, tarihini, sanatını, gelenek ve göreneklerini ortaya çıkartarak, geliştirmek ve yazarlarımızın eserleri ile bu değerlerimizi sadece gelecek kuşaklara değil aynı zamanda dünya toplumuna aktarmak ve kalıcı kılmaktır' dedi.

3 DAG BISIKLETI YARISLARI NEFES KESTI Portal : İçeriği : Kent/Yaşam Adres : Dağ bisikleti yarışları nefes kesti 7 Mayıs 2014 Saat: 15:04 YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır Bu haber 1 kez okunmuştur Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş Paylaş 11 FARKLI OKULDAN VE ÇEVRE İLLERDEN KATILIM OLDU Bisiklet İl Temsilciliğinin faaliyet programında yer alan Gençlik Haftası bisiklet yarışları tamamlandı. Toplam 6 kategoride 87 sporcunun mücadele ettiği yarışlarda nefes kesen mücadeleler yaşandı metrelik Cephanelik Mesire alanında yapılan yarışlarda bir saat boyunca en çok tur atan üstünden yapıldı. Yarışmalara 11 farklı okuldan katılım olurken, ayrıca çevre iller; Kocaeli, Sakarya, Yalova, İstanbul ve Bursa dan sporcular katılım gösterdi. Yarışmayı kazanmaktan çok parkurun bitirilmesine önem verildiği yarışlarda dereceye giren sporculara da İl Temsilcisi Mehmet Bozdemir tarafından madalyaları verilirken, İzmit te bisiklet satışı, tamiri, yedek parça satan iki firmadan indirim çeki verildi. SONUÇLAR: BÜYÜK BAYAN: 1- Cansu TÜRMENOĞLU - Kocaeli Brisaspor 2- Zeynep ÖZCAN - Kocaeli Brisaspor 3- Hasret ALTIBAŞ - Bursa Brisaspor BÜYÜK ERKELER: 1- Muhammet AYAR - Sakarya Üniversitesi 2- Kerem ÖZEREL - İstanbul Üniversitesi 3- Komron HOTAMİ - Kocaeli Üniversitesi GENÇ BAYAN: 1- Zeynep TÜRKMENOĞLU - İzmit Kız Meslek Lisesi 2- Melisa YETİK - Kocaeli Gençlik Hzimetleri Spor Kulübü 3- Selvi ÖLÇÜCÜ - Hayrettin Gürsoy Spor Lisesi GENÇ ERKEK: 1- Eşref Batuhan PEKCAN - Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi 2- Batuhan DADANDI - İzmit Muallim Naci 3- Mert GÜÇ - Şirintepe Atatürk Endüstri Meslek Lisesi MASTER ERKEK +35 : 1- Nevzat KIRAL - Kocaeli Brisaspor 2- Mustafa YILDIZ - Kocaeli Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü 3- Ö- Cengiz İÇTEN - Yalova - Ferdi YILDIZ ERKEK: 1- Batuhan ALTIN - Kartepe Eşref Uslu O-O- 2- Berkay G- YILMAZ - Gölcük Deniz Meslek Lisesi 3- Fadıl ÇALIŞKAN - Kartepe Pirelli Anadolu Lisesi HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler Dağ bisikleti yarışları nefes kesti Dağ bisikleti yarışları nefes kesti Dağ bisikleti yarışları nefes kesti Dağ bisikleti yarışları nefes kesti Dağ bisikleti yarışları nefes kesti Dağ bisikleti yarışları nefes kesti

4 SEYH NAZIM KIBRISI VEFAT ETTI Portal : İçeriği : Gündem Adres : Şeyh Nazım Kıbrısi vefat etti Şeyh Nazım Kıbrısi, tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti. HABER MRK - 17 Nisan'da solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Şeyh Nazım Kıbrısi, 91 yaşında hayatını kaybetti. Hastaneden yapılan açıklamada, 'Şeyh Nazım Kıbrısi (Mehmet Nazım Adil) 17 Nisan 2014'te Cengiz Topel Hastanesi'nden Akut Solunum Yetmezliği ve Kalp Yetmezliği Ön Tanıları ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'ne getirildi. Göğüs Hastalıkları, Alerji ABD Başkanı ve Uyku Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen ve Kardiyoloji ABD Başkanı, Prof. Dr. Barış Ökçün tarafından muayene edilerek, gerekli tüm tetkikleri yapıldı. Hasta geldiği zaman şuuru kapalı, tansiyonu düşük ve solunum cihazına bağlıydı. Gerekli tüm tedavilere başlandı ve yoğun bakımda takibe alındı. Yapılan tüm tetkikler neticesinde kalp fonksiyonlarının daha iyi olduğu, esas rahatsızlık nedenin infeksiyona bağlı Akut Solunum Yetmezliği ve Kronik Böbrek Yetmezliği zemininde gelişen, Akut Böbrek Yetmezliği tablosu olduğu tespit edildi. 17 Nisan 2014'ten beri Yoğun bakım Ünitesinde tedavisi devam eden Şeyh Nazım Kıbrısi'nin yapılan tüm tetkik ve tedavilere rağmen var olan Kronik Karaciğer yetmezliğinin de etkisi ile üç günden beri durumu daha da ağırlaşmış, şuuru kapanmış ve tüm destekleyici tedavilere rağmen tansiyon düşüklüğü devam etmiştir. YDÜ Hastanesi ve doktorları, 92 yaşında olan Şeyh Nazım Kıbrısi'nin hayatta kalması için tüm imkanları seferber etmiş fakat çoklu organ yetmezliği nedeniyle bugün saat itibariyle hakkın rahmetine kavuşmuştur.' Dünyanın birçok ülkesinde müritleri bulunan Nakşibendi şeyhi olan Nazım Kıbrısi'nin 21 Nisan 1922da Güney Kıbrısın Larnaka kentinde doğdu. 1940'larda İstanbul Üniversitesi kimya bölümünde yüksek eğitim alan Kıbrısi, öğrencilik yıllarında Nakşibendi Şeyhi Süleyman Erzurumi'ye bağlandı. Bir süre sonra şeyhinin izniyle Şam'a giderek Şeyh Abdullah Dağıstani'nin talebesi oldu. Dağıstaninin 1973te ölmesinin ardından yerine geçti. Evli ve dört çocuk sahibi olan Şeyh Nazım Kıbrısi; Türkçe, Arapça, İngilizce ve Yunanca biliyordu.

5 HZ NUH'UN GEMISINI DIYARBAKIR'DA ARIYORLAR Portal : İçeriği : Gündem Adres : Hz Nuh'un gemisini Diyarbakır'da arıyorlar Bir grup Türk araştırmacı Hz. Nuh'un gemisinin Kırklar Dağı'nda olabileceği ihtimali üzerine çalışma yapmak üzere Diyarbakır'a geldi. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Kimyasal Oşinografi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yavuz Örnek ve araştırmacı yazar Hamza Yardımcıoğlu, bir süredir yürüttüğü araştırma ve incelemeler neticesinde elde ettikleri verilere dayanarak Hz. Nuh'un Gemisi'nin Diyarbakır'da bulunduğunu iddia etti. Bugün Diyarbakır'a gelen araştırmacılar Kırklar Dağı'nda incelemelerde bulundu. ÜNİVERSİTELERLE ORTAK ÇALIŞMA 2009 yılından beri Hz. Nuh'un Gemisi'yle ilgili araştırma yaptıklarını anlatan Araştırmacı Yazar Hamza Yardımcıoğlu, çalışmaları Türkiye'de bazı üniversitelerle ortak yürüttüklerini ifade etti. Tufanın Mezopotamya bölgesinde çıktığını dile getiren Yardımcıoğlu, Tevrat'ın da bunu Ararat olarak işaret ettiğini söyledi. Kuran-ı Kerim'de Hz. Nuh'un Gemisi'nin Cudi'ye yerleştiği belirtilen ayetten örnek veren Yardımcıoğlu, Cudi'nin yüksek bir yer anlamına geldiğini anlattı. 'BURANIN KUTSAL ALAN OLARAK BİLİNMESİ MERAKIMIZI CEZBETTİ'' Yardımcıoğlu, 'Mezopotamya'da tufan sonrası geminin durabileceği yaptığımızı uydu çalışmalarında en uygun yerin Dicle Vadisi'nin olduğunu fark ettik. Elde ettiğimiz verilerden sonra odaklandığımız yer burası oldu. Kırklar Dağı'nın yapay bir tümünüz görünümünde olması ve buranın kutsal bir alan olarak bilinmesi merakımızı cezp etti. Daha sonra buraya yoğunlaşmaya başladık. Bir çok şeyin Nuh'un Gemisi'nin Diyarbakır'da olabileceğine işaret ettiğini gördük. Örneğin Elmalı Hamdi yazır tefsirinin Hud Suresi'nin 44. ayet bölümüne bakarsanız, orada bile geminin Amid'de olabileceği belirtiliyor. Bu tümünüz görünümlü tepenin içini merak ederken, hiç bilmediğimiz ve fark etmediğimiz bir yapı karşımıza çıktı. Dağın yamacında kalan dikdörtgen şekilli uzunluğu yaklaşık 180 metre eni ise yaklaşık 75 metre genişliğinde bir yapının olduğunu uydu aracılığıyla fark ettik. Daha sonra üniversitelerle görüşme yapmaya başladık. Bu yapının jeolojik veya farklı bir yapı olabilir mi araştırmasını yaptık. Üniversitedeki araştırmacılar da bizim düşüncemizi teyit etti. UZAYDAN ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR KIRKLAR DAĞI'NI GÖSTERİYOR ''Yani tespit ettiğimiz yerin insan yapısı bir yer olduğuna karar verdiler. Bu insan yapısını en az 50 bin yıl öncesine dayandırıyoruz. Uzayda çekilmiş fotoğraflara Kırklar Dağı'nda olan bu bilinmeyen olarak tanımlanan iki yer toprak altında kalmış. Geminin bu yapılar içerisinde olabileceğini düşünüyoruz. Bu durumun kamuoyunda gündeme gelmesi gerekiyor. Elimizdeki belgeler çok önemli. Elimizde çok sayıda somut veriler var. Yetkililerin bu bölgede mutlaka kazı çalışması yapmaları gerekiyor. Buradan çıkacak olan şey her ne olursa olsun, dünya tarihini değiştirebilecek bir önemdedir' dedi. ''BULUNDUĞUMUZ YERDE BİR CİSİM VAR'' İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Kimyasal Oşinografi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yavuz Örnek ise yıllar önce Nuh Tufanı'nın incelemeye başladıklarını belirterek, bu konuda kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Örnek, '5 bin yıl önce bu bölgeye sahip olan İranlılar, savunma maksatlı olarak, düz ovalarda tepeler inşa etmişler. Bu tepelerin üzerinde bekleyenler, düşman geldiğinde ateş yakıyorlarmış. Saldırı öncesi tedbir alınıyordu. Bulunduğumuz yerde de bir cisim var. Bunun tam olarak ne olduğuna dair bir bilgi edinemedik. Buranın mutlaka uzman ekip tarafından araştırılması gerekiyor' şeklinde konuştu.

6 BAGIMSIZ DENETIM PANELI YAPILDI Portal : İçeriği : Gündem Adres : Bağımsız denetim paneli yapıldı Tweetle İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği'nin (Meslekte Birlik) İstanbul Ticaret Üniversitesi ile İstanbul Ticaret Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlemiş oldukları denetim semineri yapıldı. Seminerin açılış konuşması İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği Başkanı ve İstanbul SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çaya ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Tuna tarafından yapıldı.mustafa Çaya konuşmasında meslek mensuplarının yaşamış oldukları sorunlara değindiler. Meslek mensuplarının tüm vergi kanunlarını, sosyal güvenlik kanunlarını bilmesi gerektiği bunun yanında da mesleki değişiklikleri takip etmesi gerektiğine değindiler.meslek mensuplarının yaşamış oldukları sorunları öncelikle,o 3568 sayılı yasanın günün koşullarına göre yeniden revize edilmesi gerektiği,o Meslek mensupları içinde vergi kanunlarına bir an önce mucbir sebeplerin konulması,o Kamu kurumlarından istifa edilerek mesleğe giriş yapıldığı gibi meslekte belli kıdemi doldurmuş meslek mensuplarının da kamuya geçiş yapmasının önünün açılması,o Belediye ve kamu iktisadi teşekküllerinde muhasebe müdürü ve daha üst kadrolarında görev yapanlarda SMMM belgesinin aranması,o Sosyal bilimler bölümleri bitirenlerin Meslek Mensuplarının Avrupa'da olduğu gibi İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda gerekli eğitimleri aldıktan sonra bu hizmetleri de vermesi,gerektiğinden bahsettiler.istanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf TUNA ise konuşmasında, denetim olduğunun geçmişte olduğuna, bugün ve yarında olacağına, insanın olduğu her zaman denetim odlusunun olacağından, dünya ve ülke genelinde denetim konusunda yaşanan gelişlere değindiler.istanbul Vergi Dairesi Başkanı Sayın Mustafa DAKIN Bey kısa bir selamlama konuşması yaptılar. İstanbul SGK İl Müdürü Sayın Murat GÖKTAŞ seminerin başlangıcında kısa bir konuşma yaparak, meclis gündeminde olan SGK yapılandırması ile ilgili torba kanun hakkında kısa bilgiler verdiler.o 12 ve daha fazla bağ-kur (4/b) borçları olan mükelleflerin talep etmeleri halinde borçlarının sildirebilecekleri,o Yurtdışında sigorta başlangıcının Türkiye'de başlamış sayılacağı,o Borçların 18 eşit taksitte 36 aya bölüneceği,o GSS borçları için yeniden gelir testi yapılacağı bunun sonucuna göre borcun taksitlendirileceği,gibi konular hakkında kısa bilgiler vergiler.panelin sunum bölümünde ise Panel Başkanlığının TURMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Eski Gelir İdaresi Başkanı Osman ARIOĞLU yaptı. Panelistler ise İstanbul Üniversitesi Denetim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hayri DURMUŞ, Kamu Gözetim ve Muhasebe Standartları Kurumu (KGK) Başkan Yardımcısı Osman DERELİ, KPMG Türkiye Ortağı ve Mesleki Uygulamalar Bölüm Başkanı Şirin SOYSAL, İstanbul SMMM Odası yönetim Kurulu Üyesi Dr. Abdulkadir ŞAHİN'dir.İstanbul Üniversitesi Denetim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hayri DURMUŞ, Dünya da denetim olduğunun geçirmiş oldukları evreler hakkında sunumunu yaptılar. Denetimin Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) göre yapılası gerektiğinden bahsettiler.gözetim ve Muhasebe Standartları Kurumu (KGK) Başkan Yardımcısı Osman DERELİ ise KGK'nın kuruluşundan bu yana yapmış oldukları hakkında bilgiler vergiler.o KGK tarafından bu güne kadar 7.000'den fazla denetçinin lisanslandığından,o Denetim kapsamının tedrici olarak genişletildiğinden,o Yıllar itibari ile denetim kapsamının genişleyeceğinden,o KGK'nın denetim kapsamından tek yetkili otorite olacağından,o KGK tarafından lisanslanmış denetçiler tarafında A.Ş.'lerin ve Kooperatiflerin denetleneceği,hakkında kısa bilgiler verdiler.kpmg Türkiye Ortağı ve Mesleki Uygulamalar Bölüm Başkanı Şirin SOYSAL ise sunumunda denetim yapılırken dikkat edilmesi gereken özellikli konular hakkında bilgiler verdiler.istanbul SMMM Odası yönetim Kurulu Üyesi Dr. Abdulkadir ŞAHİN ise denetim konusundaki gelişmelerden ve AB denetim direktiflerindeki değişiklikler hakkında kısa bilgiler verdiler.03 Nisan 2014 tarihinde Avrupa Parlamentosu Bağımsız Denetimin Yasal Sınırlarını belirlemek, bağımsız denetçinin bağımsızlığını sağlamak ve bağımsız denetimin etkinliğini artırmak gibi nedenlerle 2 önemli konuda karar açıklamıştır. Bunlardan,o Rotasyon uygulaması ki rotasyon uygulaması ülkemiz bağımsız denetim mevzuatında da yer almaktadır. o Vergi Danışmanlığı hizmetinin, Denetçinin Bağımsızlığını etkilemesi nedeni ile Bağımsız Denetçinin aynı firmaya vergi danışmanlığı hizmeti de veremeyeceği kararıdır.bu uygulama denetçinin bağımsızlığını etkilemesi yanında, etkin ve haksız rekabetten uzak bir pazarın oluşmasına da engel olmaktadır. Maalesef bu uygulama Bağımsız Denetim Fiyatlandırmasında da etkili olmaktadır. Kadro, zaman, Yetki ve sorumluluk gibi bir çok maliyet göz ardı edilerek Bağımsız Denetim ücretlerinin çok düşük kalmasına da neden olmuştur. Bu nedenle Avrupa Parlamentosunun almış olduğu karar çerçevesinde ülkemizde de eş zamanlı uygulamaya geçilmesi önem arz etmektedir.dr. Abdulkadir ŞAHİN meslek mensuplarının beklentileri hakkında kısa bir sunum yaptı. Panelistlerin sunumlarının ardından sonra soru-cevap bölümüne geçildi. Katılımcılardan gelen sorulara panelistler cevap verdiler. Soru cevap bölümünden sonra panelistlere plaketleri takdim edildi. Kaynak: Ekotrent

7 SEYH NAZIM KIBRISI VEFAT ETTI Portal : İçeriği : Kent/Yaşam Adres : Şeyh Nazım Kıbrısi Vefat EttiKıbrıs'taki YDÜ Hastanesi Başhekimi Erkmen, Kıbrısi'nin çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi LEFKOŞA (AA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Şeyh Nazım olarak bilinen Nazım Kıbrısi, bir süredir karaciğer yetmezliği rahatsızlığı sebebiyle tedavi gördüğü Yakın Doğu Hastanesi'nde (YDÜ) hayatını kaybetti. YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen, 17 Nisan'dan beri hastanede bulunan Şeyh Nazım Kıbrısi'ye yaklaşık 2 aydır tüm gerekli tedavilerinin uygulandığını fakat Kıbrısi'nin çoklu organ yetmezliği nedeniyle bugün 13:30 itibariyle hayatını kaybettiğini söyledi. Erkmen, Kıbrısi'ye Allah'tan rahmet, tüm sevenlerine ve İslam alemine başsağlığı dileklerinde bulundu. Açıklama sonrası YDÜ'ye gelen Kıbrısi'nin yakınları ve sevenleri gözyaşlarına hakim olamadı. Bazı sevenleri de Şeyh Nazım Kıbrısi için hastane önünde Kur'an-ı Kerim okudu. Şeyh Nazım'ın bugün Lefkoşa'da Selimiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Lefke'de defnedileceği belirtildi. Kıbrıs'ın Larnaka kentinde 1922 yılında doğan Şeyh Nazım Kıbrısi, İstanbul Üniversitesi'nde kimya mühendisliği eğitimi aldı te Lübnan a giden Şeyh Nazım, dönemin İslam alimlerinden Trablus Müftüsü Şeyh Münir-el Malik ile tanıştı. Avrupa ziyaretlerine 1974 yılında başlayan Şeyh Nazım, ABD'ye ilk ziyaretini 1991 de yaptı ve çeşitli eyaletlerde bulundu. ABD'de Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ve diğer inançlara mensup kişilerle tanışan Şeyh Nazım, burada İslam ahlakını anlatmaya çalıştı. ABD nin Michigan eyaletinin Fenton bölgesinde 1993 te 'Hakkani Derneği ve Dinlenme Merkezi'ni açan ve çok sayıda seminer ve sohbet düzenleyen Şeyh Nazım Kıbrısi, 1996 yılında Uzakdoğu'da Brunei, Malezya, Singapur, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka gibi ülkeleri ziyaret etti. Şeyh Nazım Kıbrısi, son zamanlarında Kıbrıs'ta Lefke de bulunan medrese şeklindeki evinde yaşıyordu. Kaynak:

8 TÜRK YAZARLARIN KITAPLARI DÜNYAYA AÇILACAK Portal : İçeriği : Gündem Adres : Türk Yazarların Kitapları Dünyaya AçılacakEskişehir Valiliği, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı yazarların kitaplarının uluslararası piyasaya açılacağını duyurdu.07 Mayıs 2014 Çarşamba 13:52 - Eskişehir Valiliği, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı yazarların kitaplarının uluslararası piyasaya açılacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, 'Sizi sadece Türkiye değil, dünya okusun' sloganıyla başlatılan kampanya çerçevesinde seçilecek yayınlar İngilizce `ye tercüme edildikten sonra Amerika piyasasında yayına sunulacak. Yayınlanan kitaplar, başta amazon.com, bn.com, googlebook gibi Amerika'nın, Avrupa'nın ve Asya ülkelerinin önde gelen online kitap sitelerinde satışa sunulacak. Kampanya tüm Türkiye'ye açık olsa da, Eskişehir ve çevre illerden katılacak yazarların ve Eskişehir 2013 Ajansının amaçlarına uygun olan yayınların tercih edilmesi ve yayınlanmasının öncelikli olacağı belirtilen açıklamada, '6 Mayıs ta başlayan kampanya 1 Ekim 2014 tarihine kadar devam edecek. Kampanya çerçevesinde öncelikli olarak seçilecek 10 eser dünya piyasasında okuyucuların hizmetine sunulacak. Kampanya öncesi sistemin başarılı bir şekilde yürütülmesi için deneme çalışması yapıldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Öztürk'ün Ottoman&TurkishLaw kitabı yayına hazırlanarak Amerika, Kanada, Avustralya, İngiltere, Güney Afrika, Japonya ve Hindistan ın önde gelen online kitap sitelerinde satışa sunuldu. Yapılan çalışmalarda kitabın telif hakkı yazara ait olacak, fakat elde edilen gelirden TDKB ajansı da pay sahibi olacaktır. Dünya piyasasına çıkan kitap yazarlara uluslararası bir yazar olma yanında kariyerlerine de ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu durumun başta Eskişehir ve çevre iller olmak üzere ülkemizdeki diğer yazar adaylarına da yansıması bekleniyor' denildi. Kampanya çerçevesinde bir açıklama yapan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise 'Bu proje ile amacımız ortak Türk kültürünü, dilini, tarihini, sanatını, gelenek ve göreneklerini ortaya çıkartarak, geliştirmek ve yazarlarımızın eserleri ile bu değerlerimizi sadece gelecek kuşaklara değil aynı zamanda dünya toplumuna aktarmak ve kalıcı kılmaktır' dedi.

9 HZ. NUH'UN GEMISI KIRKLAR DAGINDA MI? Portal : İçeriği : Gündem Adres : HZ. NUH'UN GEMİSİ KIRKLAR DAĞINDA MI? Kategori : GÜNCEL 06 Mayıs 2014 İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Kimyasal Oşinografi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yavuz Örnek uydu fotoğrafları Hz. Nuh Gemisi'nin Kırklar Dağı'nda olabileceğine işaret ettiğini belirterek, 'Kırklar dağı'ndaki bilinmeyen cisimlerin incelenmesi gerekir' dedi. Bir grup araştırmacı Hz. Nuhun gemisinin Kırklar Dağında olabileceği ihtimali üzerine Çalışma yapmak üzere Diyarbakıra geldi. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Kimyasal Oşinografi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi DoÇ. Dr. Yavuz Örnek ve araştırmacı yazar Hamza Yardımcıoğlu, bir süredir yürüttüğü araştırma ve incelemeler neticesinde elde ettikleri verilere dayanarak Hz. Nuh'un Gemisi'nin Diyarbakır'da bulunduğunu iddia etti. Dün Diyarbakıra gelen araştırmacılar Kırklar Dağında incelemelerde bulundu yılından beri Hz. Nuhun Gemisi'yle ilgili araştırma yaptıklarını anlatan Araştırmacı Yazar Hamza Yardımcıoğlu, Çalışmaları Türkiyede bazı üniversitelerle ortak yürüttüklerini ifade etti. Tufanın Mezopotamya bölgesinde Çıktığını dile getiren Yardımcıoğlu, Tevratın da bunu Ararat olarak işaret ettiğini söyledi. Kuran-ı Kerimde Hz. Nuhun Gemisi'nin Cudiye yerleştiği belirtilen ayetten örnek veren Yardımcıoğlu, Cudinin yüksek bir yer anlamına geldiğini anlattı. 'UZAYDAN ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR GEMİNİN KIRKLAR DAĞI'NDA OLDUĞUNU GÖSTERİYOR' Yardımcıoğlu,?Mezopotamyada tufan sonrası geminin durabileceği yaptığımızı uydu Çalışmalarında en uygun yerin Dicle Vadisinin olduğunu fark ettik. Elde ettiğimiz verilerden sonra odaklandığımız yer burası oldu. Kırklar Dağının yapay bir tümünüz görünümünde olması ve buranın kutsal bir alan olarak bilinmesi merakımızı cezp etti. Daha sonra buraya yoğunlaşmaya başladık. Bir Çok şeyin Nuhun Gemisi'nin Diyarbakırda olabileceğine işaret ettiğini gördük. Örneğin Elmalı Hamdi yazır tefsirinin Hud Suresinin 44. ayet bölümüne bakarsanız, orada bile geminin Amidde olabileceği belirtiliyor. Bu tümünüz görünümlü tepenin içini merak ederken, hiç bilmediğimiz ve fark etmediğimiz bir yapı karşımıza Çıktı. Dağın yamacında kalan dikdörtgen şekilli uzunluğu yaklaşık 180 metre eni ise yaklaşık 75 metre genişliğinde bir yapının olduğunu uydu aracılığıyla fark ettik. Daha sonra üniversitelerle görüşme yapmaya başladık. Bu yapının jeolojik veya farklı bir yapı olabilir mi araştırmasını yaptık. Üniversitedeki araştırmacılar da bizim düşüncemizi teyit etti. Yani tespit ettiğimiz yerin insan yapısı bir yer olduğuna karar verdiler. Bu insan yapısını en az 50 bin yıl öncesine dayandırıyoruz. Uzayda Çekilmiş fotoğraflara Kırklar Dağında olan bu bilinmeyen olarak tanımlanan iki yer toprak altında kalmış. Geminin bu yapılar içerisinde olabileceğini düşünüyoruz. Bu durumun kamuoyunda gündeme gelmesi gerekiyor. Elimizdeki belgeler Çok önemli. Elimizde Çok sayıda somut veriler var. Yetkililerin bu bölgede mutlaka kazı Çalışması yapmaları gerekiyor. Buradan Çıkacak olan şey her ne olursa olsun, dünya tarihini değiştirebilecek bir önemdedir dedi. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Kimyasal Oşinografi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi DoÇ. Dr. Yavuz Örnek ise yıllar önce Nuh Tufanının incelemeye başladıklarını belirterek, bu konuda kapsamlı bir Çalışma yürüttüklerini söyledi. Örnek,?5 bin yıl önce bu bölgeye sahip olan İranlılar, savunma maksatlı olarak, düz ovalarda tepeler inşa etmişler. Bu tepelerin üzerinde bekleyenler, düşman geldiğinde ateş yakıyorlarmış. Saldırı öncesi tedbir alınıyordu. Bulunduğumuz yerde de bir cisim var. Bunun tam olarak ne olduğuna dair bir bilgi edinemedik. Buranın mutlaka uzman ekip tarafından araştırılması gerekiyor şeklinde konuştu.

10 AJANDA Portal : İçeriği : Gündem Adres : Ajanda Etkinlik, zirve, panel, söyleşietkinlik, zirve, panel, söyleşi... il osy Brvim VöfetM ZİRVTSİ '14 ^ Y Kuşağında Pazarlama Zirvesi '14 İTÜ Maçka Kampüsü pazaxlamazirvesi.org Bankacılıktan bilişime, tekstilden enerjiye farklı sektörlerle ilgili olarak Türkiye'den üniversite öğrencilerine ve genç pazarlamacılara 'İşi profesyonellerinden dinletmek' amacıyla düzenlenen zirveyle eşzamanlı workshop'lar gerçekleştirilecek. YKPZ'14 İTÜ Maçka Kampusu www paiarlamzıryesı org & t Beyazıt Yönetim Zirvesi '14 'İnovasyon ve Girişimcilik' İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi sbfisletmekulubu.com İstanbul Üniversitesi SBF İşletme Kulübü tarafından beş yıldır gerçekleştirilen zirve, profesyonel yöneticilerlebuluşturduğu geleceğin yönetici adaylanna ekonomik, ^ -?mm» toplumsal ve sosyal perspektif kazandırmayı amaçlıyor. 3. E-Ticaret Konferansı ve Fuarı Haliç Kongre Merkezi Bu yılki ana teması 'Perakende sektörüne yönelik-e-ticaret stratejileri' olan konferansta NetA-Porter'in Kurucu Ortağı Megan Quinn, Evenby CEO'su Valerie Dagand Moxhet gibi önemli konuşmacılar yer alacak yatan bp. 2. Uluslararası İstanbul ICSG Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı W0 W İstanbul Hotels & Convention C en ter Bu yıl 'Akıllı şebekelerde mevcut durum ve akıllı şebekelerin geleceği' ana başlıkları altında teknik altyapı, mevzuat, uygulama örnekleri, akıllı şebekelerde enerji üretimi, Ar-Ge çalışmaları gibi çok sayıda konu tartışılacak. İSİBER» GÜVENLİK lj(onferansj Siber Güvenlik Konferansı Harbiye Askeri Müzesi Siber güvenlik konusunda bilgi paylaşımını ve bilinçlendirmeyi amaçlayan ve Siber Güvenlik Derneği tarafından düzenlenen konferans profesyonelleri, bilgi güvenliği çalışanlarını, akademisyenleri, bilişim hukukçularını, kamu ve özel sektörü bir araya getiriyor. razzı Startup'14 Webrazzi Startup '14 Poirit Hotel Barbaros etkinlik.webrazzi.com/2014/startup Türkiye ve dünyadan yatırımcılarla internet girişimcilerinin buluşacağı etkinlik, yeni iş ortaklıklarına ev sahipliği yapacak. MAYIS OPTİMİST Great Festival The Seed, Sakıp Sabancı Müzesi greatfe5tivalofcreativity.ca.uk Festival, teknoloji, inovasyon, moda, tekstil, tasarım, mimarlık, lüks, yiyecek-içecek, eğitim ve sağlık sektörlerinde katılımcılara fikir alışverişinde bulunacakları ve yeni iş ilişkileri kurabilecekleri önemli bir fırsat sunacak. 11. Satış Zirvesi Shereton İstanbul Maslak Hotel Katılımcılarına müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını anlama, müşterilerle etkili iletişim kurma, satış ekiplerini etkin yönetme ve ikna gibi beceriler kazandırma hedefiyle düzenlenen zirvede farklı bakış açıları ele alınacak. 11SATIS ZİRVESİ Web 3.0 Pazarlamada M2M Çağı Salt Galata rtww.web30conference.com Makineler çağında pazarlamanın ne' yapması gerektiği sorusuna yanıt arayan konferansa, Avea, Cisco, IBM, SAP, NBA, Intel, Samsung, Google, Yandex ve Denizbank markalarının üst yöneticilerinin ve akademisyenlerin bulunduğu, 30'a yakın uzman konuşmacı olarak katılıyor. Pazarlamada M2M Zamanı! 22 MAYIS 2014 SALT GALATA ' K : t XI. TEKNOLOJİ ÖDÜLLERİ tusad 19. IPA Dünya Oyun Konferansı İTÜ Taşkışla Kampüsü Konferans, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, STK temsilcileri, akademisyenler, uzmanlar, çocuk ve oyun ile ilgili diğer tüm paydaşlar arasında işbirliği için bir platform oluşturuyor. XI. Teknoloji Ödülleri İstanbul Park Bosphorus Hotel teknolojlorg.tr Türkiye'nin teknoloji geliştiren ülkeler arasında yer almasını sağlamak, yenilikçi ürünleri teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK, TTGV ve TÜSÎAD işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte finale kalan 29 proje sahibi ödüllerini alacak. DIGITAL IS THE N E W MAINSTREAM Digital Age Summit 2014 Four Seasons Bosphorus digitalagesummit.com Pazarlamacılar, marjca uzmanları, dijital ajans yönetici ve çalışanları, tasarımcılar, e-ticaret uzmanları, iletişimciler ve medya endüstrisindeki tüm yönetici ve çalışanların katılacağı zirvede dijital dönüşümün ışığında pazarlama ele alınacak. 2. Cali Center Zirvesi Haliç Kongre Merkezi www. callcenterzirvesi. com.tr Kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren zirvede kamu, eneıji, finans, perakende gibi alanlarla ilgili oturumlarda yeni yasal düzenlemelerden yatırımlara, gündemdeki gelişmelerden örnek projelere çeşitli konular ele alınacak. MAYIS OPTİMİST «Önceki Haber

11 16. SIEMENS OPERA YARISMASI SONUÇLANDI Portal : İçeriği : İş Hayatı Adres : 16. Siemens Opera Yarışması Sonuçlandı İstanbul, 05 Mayıs 2014 /Şirket Haberleri/ -- Toplumun gelişiminde sanatın önemli bir yeri olduğuna inanan Siemens'in düzenlediği geleneksel Siemens Opera Yarışması'nın 16.sı 2 Mayıs Cuma akşamı The Seed te gerçekleşen ödül töreni ile sonuçlandı. Türkiye nin opera alanındaki ilk ve tek geleneksel etkinliği olan Siemens Opera Yarışması nda bu yıl birinciliğe Mehmet Altıparmak layık görüldü. Yarışmada ikinciliği Uğur Okay, üçüncülüğü ise Ekin Naz Kaptan elde etti. Tolga Siner ise mansiyon ödülünün sahibi oldu. Törende ödüllerini alan sanatçılar, etkinlikte davetlilere mini performans da sergiledi. Yarışmanın birincisi Mehmet Altıparmak, Almanya daki Karlsruhe Operası nda bir yıllık burs ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul da 4 aylık Almanca bursunun sahibi oldu. Yarışmanın ikincisi Uğur Okay ise Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi nde bir yıllık burs ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul da 2 aylık Almanca bursu kazanırken, yarışmanın üçüncüsü Ekin Naz Kaptan Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi'nde 6 haftalık yaz bursuna katılma hakkı kazandı. Yoğun ilgi gören yarışmanın bu yılki jüri koltuğunda; Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Baş Rejisörü Yekta Kara, Salzburg Devlet Tiyatrosu Sanat Direktörü Carl Philip von Maldeghem, Nürnberg Operası Genel Müdürü Peter Theiler ve Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spuhler yer aldı. Jüri üyeleri bu sene yarışmaya katılan genç opera sanatçılarının çok yetenekli olduğunu ve seçim yapmakta zorlandıklarını vurguladı. 16. Siemens Opera Yarışmasında Dereceye Giren İsimler Siemens Opera Yarışması 1.si / Mehmet Altıparmak Mehmet Altıparmak, 1991 yılında Mersin'de doğdu. Müzik eğitimine 2009 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda başladı yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü ne kabul edildi. Elena Filipova ve Amelia Felle ile şan tekniği ve müzikal yorum üzerine çalışmalar yaptı. Borusan Filarmoni Orkestrası ile konsertan şeklinde yapılan Tosca operasında gardiyan rolünde oynadı. Şan eğitimine halen Payam Koryak ile devam etmektedir. Siemens Opera Yarışması 2.si / Uğur Okay Uğur Okay, 1989 yılında İstanbul'da doğdu yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Güzin Gürel ile şan çalışmalarına başladı. 2011'de Uluslararası Ferruccio Tagliavini Şan Yarışması nda yarı finalist oldu yılında İzmir Ulusal Genç Solist Yarışması'nda 3.lük ödülü kazandı. Almanya'da korist ve solist olarak Rolf Beck'in yönetiminde birçok eserde yer aldı ün yazında Weimar'da Mozart'ın Sihirli Flüt Operası'nda Sarastro ve Sprecher, Otto Nikolai'nin Windsor'un Şen Kadınları'nda Falstaff ve Herr Reich rollerini seslendirecektir. Siemens Opera Yarışması 3.sü / Ekin Naz Kaptan Ekin Naz Kaptan, Yaratıcı Çocuklar Derneği'nin ilk burslu öğrencisi olarak müzik eğitimi almaya İngiltere'ye gitti. Temmuz 2013 te Birmingham Konservatuvarı'nda Şan - Opera Sanat Dalı alanında lisans eğitimini tamamladı ve başarı derecesiyle mezun oldu. Eğitimi sırasında Maureen Brathwaite ile şan çalışmış, Robin Bowman, Helen Yorke, Stephen Barlow, Simon Nicholls vokal koçlarıyla ve Erken Dönem Müziği üzerine Andrew King ile çalışma fırsatı elde etmiştir. Çalışmalarına halen Nursel Öncül ile devam etmektedir. Siemens Opera Yarışması Mansiyon Ödülü / Tolga Siner Tolga Siner, 1992'de Aydın'da doğdu yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda iki bölümü kazandı ve opera bölümünü tercih etti. Çalışmalarına Amerikalı soprano ve öğretim üyesi Profesör Jeanette Thompson ile başladı ve sonrasında İzDOB solist sanatçısı soprano Doçent Linet Şaul ile devam etti yılında katıldığı Ulusal Genç Solist Yarışması nda finale kaldı. Aynı yarışmada 2013 yılında Üniversite Kategorisi'nde 3.lük ödülünü kazandı. Okul orkestrası ile Handel'in Messiah eserinde alto solist partisini seslendirdi. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda lisans 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam etmektedir.

12 KADINLAR AKADEMISI ILK MEZUNLARINI VERIYOR Portal : İçeriği : Gündem Adres : Kadınlar Akademisi İlk Mezunlarını Veriyor Bağcılar Belediyesi Kadın Meclisi bünyesinde faaliyet gösteren Kadınlar Akademisi nin Dönemi Mezuniyet Töreni İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi nde düzenlenecek. 07 Mayıs 2014 Çarşamba 18:32 Kadınlar Akademisi nin ilk mezunları olan 287 öğrencinin sertifika alacağı törende İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, 'Ailede İlkyardım Eğitimi' konulu konferans verecek. 3 Ocak 2013 tarihinde hizmete açılan Kadınlar Akademisi ni başarıyla tamamlayan 287 ev hanımı İstanbul Üniversitesi nde düzenlenecek Mezuniyet Töreni nde sertifikalarını alacaklar. İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi nde 08 Mayıs ta düzenlenecek mezuniyet töreninde İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, 'Ailede İlkyardım Eğitimi' konulu bir konferans verecek. Törenin sonunda Kadınlar Akademisi ni başarıyla tamamlayan ilk mezunlar olan 287 ev hanımına sertifikaları verilecek. Tanınmış İsimler Konferans Verdi Bağcılar Belediyesi tarafından 'Bilgi Güçtür, Bilgili Kadın Güçlüdür' sloganıyla hizmete sunulan Kadınlar Akademisi nin Faaliyet Dönemi ne Doç. Dr. Aşkın Asan, Doç. Dr. Esra İşmen Gazioğlu, Şule Yüksel Şenler, Belçika Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, Dr. Zehra Taşkesenlioğlu, Prof. Dr. Edibe Sözen, Avukat Gülden Sönmez, Dr. Figen Barlas Es, Sosyolog Nazife Şişman, Dr. Gülsen Ataseven, Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ ve Dr. İhsan Aktaş konuk konuşmacı olarak katıldı. Dalında uzman olan isimlerin katıldığı programlarda şu konular ele alındı. Kadının Statüsünün iyileştirilmesi Yönelik Politikalar, İleşitim Becerileri, Öncü Kadınlar Özel Programı, Avrupa ve Türkiye de Kadının Temsil Problemi, Potansiyeli Performansa Çevirmek, Medya ve Kadın, Dünya Kadın Hakları İhlalleri, Kadın ve Kimlik, İslam Dünyasında Kadın ve Modernleşme, Sivil Toplum Diyaloğunun Geliştirilmesi, Anne ve İnsan Olarak Kadın, Bilişim Teknolojilerinin Etkin kullanımı ve Hayatımıza Etkileri, Kent ve Kentlilik Bilinci ile Ailede İlkyardım Eğitimi.

PROF. DR. REHA METiN ALKAN

PROF. DR. REHA METiN ALKAN PROF. DR. REHA METiN ALKAN Değerli Okurlar, Anadolu'nun parlayan yıldızlarından biri olmak için kurulan Üniversitemiz, 2006 yılında başladığı yolculuğuna, bugün 11 binden fazla öğrencisi ve sayısı 800

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ S1 / KAMPÜS S5 / BİLİM S9 / KÜLTÜR-SANAT S12 / SPOR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ YAYINDA e-bülten OCAK 2013, Sayı 1 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi (ÇÜHM) çalışma hayatına başladı. Çukurova

Detaylı

SERKA ya 219 proje başvurusu yapıldı

SERKA ya 219 proje başvurusu yapıldı Kalkınma Bakanı Yılmaz, DAP Eylem Planı nı açıkladı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz; DAP Eylem Planı sonunda DAP Bölgesinde yer alan illerin yaşam standardını ülke ortalamasına yakınlaştıracaklarını belirterek

Detaylı

BOSCH TÜRKİYE TEMSİLCİSİ STEVEN YOUNG: DEĞİŞİMİ TAKİP EDEN, UYUM SAĞLAYAN VE UYGULAYABİLEN YARININ LİDERİ OLACAK

BOSCH TÜRKİYE TEMSİLCİSİ STEVEN YOUNG: DEĞİŞİMİ TAKİP EDEN, UYUM SAĞLAYAN VE UYGULAYABİLEN YARININ LİDERİ OLACAK MERKEZ Merkez Mahallesi Geçit Sokak No: 2 34381 Şişli / İSTANBUL Tel: (212) 232 01 04 (pbx) Faks: (212) 241 76 19 e-posta: mess@mess.org.tr www.mess.org.tr ANKARA BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ Beştepeler Mahallesi

Detaylı

İYTE Su Üstü Sporları Topluluğu İkinci Oldu

İYTE Su Üstü Sporları Topluluğu İkinci Oldu İYTE Su Üstü Sporları Topluluğu İkinci Oldu Sayı 21 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 21 İYTE Bülten İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ Ocak - Şubat

Detaylı

2Bülten İNSANİ DİPLOMASİ EXPO 2020 ÇALIŞMALARI TEMSİLİ POLİSLİK PROJESİ. Prof. Dr. Tunçdan BALTACIĞLU ile RÖPORTAJ

2Bülten İNSANİ DİPLOMASİ EXPO 2020 ÇALIŞMALARI TEMSİLİ POLİSLİK PROJESİ. Prof. Dr. Tunçdan BALTACIĞLU ile RÖPORTAJ 2Bülten SAYI: 2 İNSANİ DİPLOMASİ EXPO 2020 ÇALIŞMALARI TEMSİLİ POLİSLİK PROJESİ Prof. Dr. Tunçdan BALTACIĞLU ile RÖPORTAJ İçindekiler ocak-şubat-mart 2013 İZMİR ÜNİVERSİTELERİ PLATFORMU BÜLTENİ Editörden

Detaylı

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık Müjde: Avrupa için iki yeni program daha açıyoruz Üniversitemizin Köln Stüdyosu sonbaharda açılıyor Anadolu Üniversitesi nin TRT Okul iş birliğiyle kuracağı Köln Stüdyosu nun sonbaharda hizmete girmesi

Detaylı

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın Mezunlarımıza Mesleki Danışmanlık Hizmeti Ayşe Şasa Vefat Etti Türk sinemasının en önemli senaristlerinden Ayşe Şasa, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 1941 yılında İstanbul da doğan Şasa nın, bir çok

Detaylı

İYTE den GAP a Jeotermal Projesi

İYTE den GAP a Jeotermal Projesi İYTE den GAP a Jeotermal Projesi Türkiye nin teknoloji üssü olmayı hedefleyen İYTE, GAP bölgesinin kalkınmasında rol oynayacak bir projede kilit rol üstlendi. Bölgenin jeotermal potansiyeli ekonomiye kazandırılacak.

Detaylı

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ Editörden Afyon Kocatepe Üniversitesi, sürekli dinamik tutulan bir vizyonla yaz dönemini de aktif bir şekilde geçirerek, yeni bir akademik yıla (2013-2014) yine yoğun bir çalışma temposuyla girmekte. Bu

Detaylı

Öğrencilerimizin Gözünden İZÜ

Öğrencilerimizin Gözünden İZÜ İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HABER BÜLTENİ KASIM 2014 YIL 3 SAYI 25 www.izu.edu.tr Öğrencilerimizin Gözünden İZÜ Rektörümüz MÜSİAD 18. Uluslararası İş Forumu na Katıldı İstanbul Valisi Vasip Şahin

Detaylı

GENÇLER ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ GENÇLİK VE SPOR BAKANI SUAT KILIÇ EKONOMİK GÖRÜNÜM PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL

GENÇLER ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ GENÇLİK VE SPOR BAKANI SUAT KILIÇ EKONOMİK GÖRÜNÜM PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL Sayı 7, Ekim - Kasım - Aralık 2012 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Yerel Süreli Yayınıdır. Ücretsiz Olarak Dağıtılır. ISSN: 1308-528X GENİŞ AÇI GENÇ İSTİHDAMI GENÇLER ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ GENÇLİK

Detaylı

En büyük hissedar öğrenciler

En büyük hissedar öğrenciler Günümüz gençliğinin sorunu ne? GÜMÜŞHANE Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından organize edilen Günümüz Gençliğinin Özellikleri ve Sorunları konulu konferansa konuşmacı olarak Gümüşhane Üniversitesi

Detaylı

Türkiye nin eğitim sorunlarına yenilikçi çözümler arıyoruz

Türkiye nin eğitim sorunlarına yenilikçi çözümler arıyoruz www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 601 17-23 EKİM 2011 2011-2012 Akademik Yılı 13 Ekim Günü Atatürk kültür ve Sanat Merkezi nde Düzenlenen Törenle Açıldı Türkiye

Detaylı

EN SON TEKNOLOJİ MONTAJ SÜRESİ KISALDI

EN SON TEKNOLOJİ MONTAJ SÜRESİ KISALDI SAYFA 01 Dış cephesi bile yüzde 50 dayanıklı OLACAK! Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk, Kullanacağımız 12.000 m2ʼlik dış cephenin tamamı Almanyaʼda üretilecek ve Bayraklı Towerʼa

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır. Y Hayrettin Ulusoy: E. Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER:

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır. Y Hayrettin Ulusoy: E. Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER: KOCAELİ SANAYİ ODASI ODAVİZYON KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır SAYI 96 EYLÜL 2014 YENİ HÜKÜMET, YENİ HEYECAN, YENİ UMUTLAR D U A Ulusoy Kağıt Kurucusu Y Hayrettin Ulusoy: E N İLK YERLİ

Detaylı

HASAN SİPAHİ ÇANAKKALE BARO DERGİSİ. V. Genç Avukatlar Kurultayı 2016 Yılında Çanakkale de. Bursa dan İzmir e Adalet için Yürüdük.

HASAN SİPAHİ ÇANAKKALE BARO DERGİSİ. V. Genç Avukatlar Kurultayı 2016 Yılında Çanakkale de. Bursa dan İzmir e Adalet için Yürüdük. ÇANAKKALE BARO DERGİSİ Yıl: 3 Sayı: 14 Avukatlar Haftası Etkinlikleri Sahibi Çanakkale Barosu Adına Baro Başkanı Av. Bülent ŞARLAN Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Av. Hakan ÜZENLİ Yayın Kurulu BARO BAŞKANIMIZ

Detaylı

Faalİyet. www.tkyd.org

Faalİyet. www.tkyd.org Faalİyet Raporu 2013 www.tkyd.org İÇİNDEKİLER 2013 E BAKIŞ... 3 TKYD HAKKINDA... 7 BAŞKANIN MESAJI... 8 YÖNETİM... 9 ÇALIŞMA GRUPLARI... 12 ETKİNLİKLER... 14 İLETİŞİM... 60 2 2013 E BAKIŞ VI. ULUSLARARASI

Detaylı

SAYI 29 YAZ 2010 SAN REMO FESTİVALİ

SAYI 29 YAZ 2010 SAN REMO FESTİVALİ SAYI 29 YAZ 2010 SAYI 29 YAZ 2010 SAN REMO FESTİVALİ İÇİNDEKİLER KULE 29 KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Umran İnan YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ayça Yürük EDİTÖR Enis Demirbağ GÖRSEL YÖNETMEN Levent Pakdamar

Detaylı

Öğrenci Kulüpleri Kuruldu. Acıbadem. Üniversitesi kütüphanesi giderek büyüyor. Acıbadem Üniversitesi ilk öğrencileriyle eğitime başladı

Öğrenci Kulüpleri Kuruldu. Acıbadem. Üniversitesi kütüphanesi giderek büyüyor. Acıbadem Üniversitesi ilk öğrencileriyle eğitime başladı haber Nisan 2010 Sayı 1 Acıbadem Üniversitesi ilk öğrencileriyle eğitime başladı Tıp fakültesi öğrencileri önlük giyme töreni Maslak Hastanemizde yapıldı Acıbadem Üniversitesinin İlk Öğrencisi: Fatma Büşra

Detaylı

Eğitim dinamik bir süreç

Eğitim dinamik bir süreç www.ahaber.anadolu.edu.tr HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 526 11-14 ARALIK 2009 Türkiye nin eksiği kültürel program Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 3 Aralık günü Olimpiyat Rüzgârı konulu bir panel

Detaylı

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği yayınıdır. 3 ayda bir yayınlanır. Ücretsizdir. SAYI 28 YAZ 2015 KURUMSALYÖNETİM

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği yayınıdır. 3 ayda bir yayınlanır. Ücretsizdir. SAYI 28 YAZ 2015 KURUMSALYÖNETİM Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği yayınıdır. 3 ayda bir yayınlanır. Ücretsizdir. SAYI 28 YAZ 2015 KURUMSALYÖNETİM MAKALE: HAKAN GÜLDAĞ: ESAS ÜRETİM MALİYETİ YETKİ KISKANÇLIĞIDIR MAKALE: OZAN ALTAN: YARIN

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Türkiye Kruvaziyer Platformu Kuruldu. Mersin Deniz Turizmi Raporu. Dosya: Kabotaj. Temmuz 2012 Yıl 21 Sayı 242

DENİZ TİCARETİ. Türkiye Kruvaziyer Platformu Kuruldu. Mersin Deniz Turizmi Raporu. Dosya: Kabotaj. Temmuz 2012 Yıl 21 Sayı 242 Temmuz 2012 Yıl 21 Sayı 242 DENİZ TİCARETİ Türkiye Kruvaziyer Platformu Kuruldu Mersin Deniz Turizmi Raporu Dosya: Kabotaj MDTO nın Aylık Yayın Organı Temmuz 2012 Yıl: 21 Sayı: 242 MDTD Basın Meslek İlkelerine

Detaylı

ONBİRİNCİ BAHAR ŞENLİKLERİ

ONBİRİNCİ BAHAR ŞENLİKLERİ İz Bırakan 50 Öğrenci Seçildi LAP Poster Şenlikleri Atılım Üniversitesi nin 2010-2011 öğretim yılıyla başlatmış olduğu 50 İz Bırakan Öğrenci programı kapsamında, okulumuzun 50 İz Bırakan Öğrencisi belli

Detaylı

Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu

Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu HİTİT HABER BAŞLARKEN PROF. DR. REHA METiN ALKAN Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu yeni sayısında, değerli Hitit Üniversitesi Ailesi ni sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Üstlendiği vizyon ve

Detaylı

DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor

DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor D O Ğ U A K D E N İ Z Ü N İ V E R S İ T E S İ YIL:5 SAYI:49 MAYIS - HAZİRAN 2014 ÜCRETSİZDİR DAÜ Hızla Büyümeye Devam Ediyor 2014 2015 Akademik Yılı nda eğitim hayatına başlayacak olan Eğitim Fakültesi,

Detaylı

Köln de sanat galerisi

Köln de sanat galerisi www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 546 31 MAYIS - 6 HAZİRAN 2010 Prof. Dr. Mumcu dan anayasa konferansı Tarih Kulübü nün düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak

Detaylı

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN 28 İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI...

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN 28 İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI... KAPAK_EKO_girisim_AGUSTOS.qxp:EKO_girisim_kapakKOBI 8/14/15 2:25 PM Page 1 DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN 28 İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI... EKONOMİST DERGİSİ NİN PARASIZ EKİDİR. TÜSİAD dan KAGİDER e, Türkiye Girişimcilik

Detaylı

à Başkent Üniversitesi Anadolu Osb Polikliniği Açıldı à Bilimin Işığı, Astana da Parladı

à Başkent Üniversitesi Anadolu Osb Polikliniği Açıldı à Bilimin Işığı, Astana da Parladı 15 2015 à Bilimin Işığı, Astana da Parladı Türkiye ve Dünya da bir çok ilkin altına imza atmış olan isim; Prof. Dr. Mehmet Haberal ın 14 Aralık 2014 de kurduğu Türk Dünyası Transplantasyon Derneği nin,

Detaylı

En Önemlisi Adam Olma Sanatı Fuat Başar. Âlim Unutmuş, Kalem Unutmamış Ecz. Müjgân Üçer. Şairin Harman Olduğu Yer Sivas

En Önemlisi Adam Olma Sanatı Fuat Başar. Âlim Unutmuş, Kalem Unutmamış Ecz. Müjgân Üçer. Şairin Harman Olduğu Yer Sivas Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:10, Sayı:38/2014-1 En Önemlisi Adam Olma Sanatı Fuat Başar Âlim Unutmuş, Kalem Unutmamış Ecz. Müjgân Üçer Şairin Harman Olduğu Yer Sivas

Detaylı