İskoçya nın. Geleceği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İskoçya nın. Geleceği"

Transkript

1 İskoçya nın Geleceği Bağımsızlığın sizin için anlamı

2 İSKOÇYA YAPABİLİR. 18 Eylül'de hepimize sorulacak: İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı? İskoçya Hükûmeti, Evet oyu vermemiz gerektiğine inanıyor. İskoçya, dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Ekonomimizde kişi başına üretimimiz Birleşik Krallık, Fransa, Japonya ve diğer pek çok gelişmiş ülkenin üzerinde. Yani İskoçya bağımsız bir ülke olabilir. İskoçya Hükûmeti, İskoçya'nın bağımsız bir ülke olması gerektiğine inanıyor. Bağımsızlıkla birlikte hayatımızı etkileyen önemli tercihler, İskoçya'yı en çok düşünen halk - burada yaşayan, çalışan, iş yapan ve çocuklarını büyüten insanlarımız tarafındanyapılacak. Her kararımız doğru olmayacak. Her bağımsız ülkede olduğu gibi, zorluklar olacak. Ama İskoçya yı İskoçya halkından başka hiç kimse daha iyi yönetemez - çünkü ülke başarısındaki en büyük pay onlara ait. Ve tabii ki bağımsızlığın ardından İskoçya, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda olarak hepimiz Britanya Adalarının parçasıyız birçok alanda işbirliği yapmaya devam edeceğiz. Eylül ayında yapılacak oylama, zengin ülkemizin de daha iyi bir toplum olabileceğine inanan hepimizle ilgilidir.

3 VİSKİ, İSKOÇ DANA ETİ VE SOMON DAHİL, YİYECEK VE İÇECEKLERDE YILLIK CİRO 13 MİLYAR GBP 1 İMALATÇILARIMIZIN YILLIK İHRACATI YAKLAŞIK 15 MİLYAR GBP 2 KREATİF SEKTÖRLERİMİZ DÜNYA GENELİNDE TANINAN BİLGİSAYAR OYUNLARINI ÜRETİYOR VE HER YIL 5 MİLYAR GBP GELİRİ EKONOMİMİZE KAZANDIRIYOR 3 KOYUN DOLLY Yİ HAYATA GETİREN YAŞAM BİLİMLERİ SEKTÖRÜMÜZÜN TOPLAM İSTİHDAMI 16,000 KİŞİ VE YILLIK CİROSU 1.9 MİLYAR GBP 4 TURİZM GELİRİMİZ YILDA 6.2 MİLYAR GBP 5 AVRUPA NIN AÇIK DENİZ RÜZGAR VE GELGİT POTANSİYELİNİN 1/4'Ü, AVRUPA'NIN DALGA ENERJİSİ POTANSİYELİNİN %10'u AB'NİN PETROL REZERVİNİN YAKLAŞIK %60 I 6 KİŞİ BAŞINA ÜST DÜZEY ÜNİVERSİTE SAYISINDA EN BAŞTA 7 KAYNAKLARIMIZ ZENGİN, AB NÜFUSUNUN SADECE %1'İYİZ AMA BALIK AVI MİKTARIMIZ AVRUPA NIN %20'SİNDEN FAZLA 1, 3, 4, 5 Kaynak: İskoçya Hükûmeti Büyüme Sektörü Veritabanı 2 Kaynak: 2013 Küresel Bağlantılar Araştırması 6 Kaynak: STECF ve Marine Scotland; İskoçya'da Yenilenebilir Enerji 2020 Yol Haritası, İskoçya Hükûmeti, Haziran 2011; Petrol ve gaz analitik bülteni, İskoçya Hükûmeti, Mart Kaynak: The Times Önde Gelen 200 dünya üniversitesi Daha fazla bilgi için:

4 BAŞARILI, BAĞIMSIZ BİR ÜLKE İÇİN GEREKEN HER ŞEY VAR. Uzmanlar, İskoçya'nın dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğu konusunda uzlaşıyor. Bazıları şunları söylüyor: "Kuzey Denizi geliri hariç tutuldu unda ve sadece karasal gelire bakarak ki i ba ına GSY H hesaplandı ında bile skoçya, en yüksek ekonomik de erlemeyi alıyor." (Kaynak: Standard and Poor s Kredi Derecelendirme Kurulu u) "Kuzey Deniz petrol ve gaz üretiminin co rafi da ılımı dü ünüldü ünde skoçya ekonomisi, GSY H hacmi itibarıyla dünyada ilk 50'ye giriyor; ve bu da Birle ik Krallık'ın di er yerlerine göre göreceli bir refaha ve zenginli e i aret ediyor, ki i ba ı GSY H itibarıyla da dünyada ilk 20'ye ta ıyor." (Kaynak: Financial Times, 2 ubat 2014) Uluslararası standartlara göre skoçya, müreffeh ve üretken bir ülke. skoçya'nın ba ımsız bir ulus olarak ba arılı olaca ına hiçbir üphe yok." (Kaynak: Mali Komisyon Çalı ma Grubu, Birinci Rapor, s.23)

5 BAĞIMSIZLIKLA BİRLİKTE KAMU FİNANSMANIMIZ GÜÇLENECEK... İskoçya'nın yolu açık. Tahminler, son 33 yılın her birinde Birleşik Krallık geneline göre daha fazla kişi başı vergi ürettiğimizi gösteriyor. 8 Son beş yılda kamu finansmanımız toplam 8.3 milyar GBP ile Birleşik Krallık'ın üzerinde yer aldı - ki bu da İskoçya'daki her bir kişi için yaklaşık 1,600 GBP demek KUZEY DENİZİ PETROLÜ VE GAZI İSE BONUS. TAHMİNLERE GÖRE KUZEY DENİZİ'NDE KALAN PETROL VE GAZIN TOPTAN SATIŞ BEDELİ ŞİMDİYE KADAR ÇIKARTILANDAN DAHA YÜKSEK. İHTİYACIMIZ OLANDAN ALTI KAT DAHA FAZLA PETROL VE ÜÇ KAT DAHA FAZLA GAZ ÜRETİYORUZ. 10 BAĞIMSIZLIKLA BİRLİKTE PETROL GELİRLERİNİN BİR KISMINI GELECEK NESİLLERİN YARARINA OLUŞTURULACAK BİR FONA YATIRIM YAPABİLİRİZ. NORVEÇ, BAĞIMSIZ BİR ÜLKE OLARAK YAKLAŞIK 500 MİLYAR GBP DEĞERİNDE BİR FON OLUŞTURDU. 8 Kaynak: İskoçya Kamu Harcamaları & Gelirleri İskoçya Hükûmeti, Mart Kaynak: İskoçya'nın mali durumu, İskoçya Hükûmeti 10 Kaynak: Bağımsız bir İskoçya'da Petrol ve Gaz Hasılasının Maksimizasyonu, İskoçya Hükûmeti, Temmuz İskoçya'nın bağımsız olmaya yetecek kadar varlıklı olup olmadığı değil. Asıl konu, varlıklarımızı nasıl kullanacağımıza İskoçya nın mı, westminster hükûmetinin mi karar vermesi gerektiğiyle ilgili. Daha fazla bilgi için:

6 BAĞIMSIZ BİR İSKOÇYA, VARLIKLARIMIZI VE KAYNAKLARIMIZI SİZİN, AİLENİZİN VE GELECEK NESİLLERİN YARARINA NASIL KULLANILACAĞINA KARAR VEREBİLİR. BAĞIMSIZLIK LEHİNE BİR SONUÇ ÇIKARSA NE OLACAK İskoçya Hükûmeti, 18 Eylül'de Evet oyu çıkması halinde İskoçya'nın 24 Mart 2016'da bağımsız bir ülke olmasını öneriyor Mayıs ayında yapılacak ilk seçimde İskoçya, kendi hükûmetini seçecek. Şimdikinin aksine her defasında İskoçya'nın oylarıyla gelen bir hükûmetimiz olacak. İskoçya Hükûmeti, bağımsızlığın gücüyle neler yapmak istediğimize dair birtakım fikirler öne sürdü - ancak ülkeyi kimin idare edeceğinin kararı seçim sandığında İskoç halkı tarafından verilecek. TASARRUF SAĞLAMAK Bağımsızlıkla birlikte büyük tasarruflar sağlanabilir ve İskoç halkına daha çok yarar sağlayacak şekilde para harcayabiliriz. Mevcut İskoçya Hükûmeti, bağımsızlığın getireceği gücün ve kaynakların kullanımına yönelik birtakım öncelikler belirledi. GELECEK İÇİN AKILLICA HARCAMA YAPMAK - SİZ VE AİLENİZ İÇİN Trident nükleer silahlar gibi şeylerden ve seçimle gelmeyen Lordlar Kamarası da dahil Westminster'e yapılan ödemelerden tasarruf ederek YILDA 600 MİLYON GBP TASARRUF EDECEĞİZ ÇOCUKLU AİLELERE YARDIMCI OLMAK Yapacağımız harcamalarla çocuk bakımı hizmetlerini genişleterek ve sıradan ailelerin yükünü azaltarak ailelerin hayatlarını kolaylaştıracağız. İskoçya Hükûmeti, 1 ile 5 yaş arası tüm çocuklar için ücretsiz çocuk bakımı planı hazırladı.bağımsız bir İskoçya'da daha fazla kişinin iş hayatına geri dönmesiyle sağlanacak ekstra vergiler burada kalacak ve Londra'daki Hazine'ye gitmeyecek - dolayısıyla bu parayı tekrar İskoçya'nın geleceğine yatırım yapabileceğiz. DAHA İYİ FİNANSAL GÜVENLİK Tasarruf edilen parayı enerji faturalarını düşürmek için kullanarak hane-içi finansman üzerindeki baskıyı hafifletebiliriz. Sıcak Evler İndirimi ve Enerji Şirketi Yükümlülüğü maliyetlerini faturalardan kaldırarak hane-içi enerji faturalarında nasıl kalıcı ve devamlı kesintilere gideceğimize dair bir plan ortaya koyduk. Ve vergi tahsislerini, vergi alacaklarını, haklarını ve asgari ücreti geçim masraflarıyla paralel olarak artırmak - binlerce aileye daha fazla finansal güvenlik sağlamak istiyoruz. Daha fazla bilgi için:

7 İSKOÇYA'YI ÖNE ÇIKARAN BİR EKONOMİK POLİTİKA Bağımsızlıkla birlikte kendi ihtiyaçlarımıza uygun bir ekonomik politika - istihdam yaratmaya öncelik veren bir politika - geliştirebiliriz. YENİ VE DAHA İYİ MESLEKLER İskoçya ekonomisini 21. yüzyılda yeniden sanayileştirmeye 11 ve mühendislik, yenilenebilir enerji ve yeşil teknoloji alanlarındaki gücümüze güç katmaya yönelik bir planımız var. İmalat sektöründeki mesleklere, ulusal ortalamaya göre yılda yaklaşık 600 GBP daha fazla ödeme yapılıyor. 12 İŞLETMELERİ ÇEKMEK VE KORUMAK İskoçya'yı, kaynaklarımızın ve kabiliyetli işgücümüzün etkisiyle şirketlere cazip kılma konusunda harika bir geçmişimiz var. Ama bağımsızlıkla birlikte daha fazlasını yapabiliriz. Şirket genel merkezlerini korumak ve kendimize çekmek için vergi politikasını ve yüksek uluslararası profilimizi kullanabilir - ve böylece İskoçya'da kariyer basamaklarını çıkmayı kolaylaştırabiliriz. ULUSLARARASI PROFİLİMİZİ YÜKSELTMEK Bağımsız bir İskoçya, ciddi ölçüde daha yüksek bir profile kavuşacak. Yurtdışındaki ofislerimiz ihracatı artırmaya odaklanacak. İhracatta yüzde 50'lik bir artış, uzun vadede 100,000 yeni işin kapısını açabilir. ZENGİN İLE YOKSUL ARASINDAKİ UÇURUMU KAPATMAK Birleşik Krallık'ta zengin ile yoksul arasındaki uçurum 1975'ten bu yana başka hiçbir ülkede olmadığı kadar büyüdü. 13 Bu, neredeyse 40 yıldır Westminster'da alınan kararların bir sonucudur. Ve hayır kurumları, Westminster Hükumetinin mevcut politikalarının doğrudan sonucu olarak İskoçya'da 2020 yılı itibarıyla 14 sayıları 100,000'e kadar varan çocuğun yoksulluk içinde yaşıyor olabileceğini vurguluyor. Bağımsızlık bunu bir gecede çözmeyecek ama bu sorunu çözmemiz için gereken gücü verecek. DÜŞÜK MAAŞLARLA MÜCADELE Bağımsızlıkla birlikte ulusal asgari ücretin hiçbir zaman asgari geçim masrafının altına düşmemesini temin edebiliriz. Eğer bu politika 2008 yılından bu yana yürürlükte olsaydı en düşük ödeme yapılan tam zamanlı işçiler şimdi yılda 675 GBP daha fazla kazanıyor olacaklardı. İskoçya Hükûmetinin uygulamaya geçirdiği asgari geçim ücretini artırabilir ve daha çok özel şirketi bir günlük adil çalışma karşılığında adil ücret güvencesi vermeye teşvik edebiliriz. 11 Kaynak: 21inci Yüzyıl için İskoçya'nın Yeniden Sanayileştirilmesi: Modern, Bağımsız bir Ulus için Sürdürülebilir Sanayi Stratejisi

8 12 Kaynak: ONS İş Süresi ve Kazanç Yıllık Araştırması, Kaynak: OECD (2011) Bölünmüş Duruyoruz: Eşitsizlik Niye Sürekli Artıyor 14 Kaynak: Çocuk Yoksulluğu Eylem Grubu Scot-briefing-PiS2014March14_1.pdf EMEKLİ AYLIKLARINI VE SOSYAL GÜVENLİĞİ KORUMAK Vergilerimizin ve milli gelirimizin içindeki pay olarak Birleşik Krallık geneli karşısında İskoçya - sosyal haklar ve emekli aylıkları dahil - sosyal güvenliğe daha az harcama yapıyor. Bu da emekli aylıklarımızın ve sosyal haklarımızın daha kolay ödenebildiği anlamına geliyor. Sosyal yardım sorumluluğuyla İskoçya'ya uygun adil, şahsi ve basit bir sistem - insanların istihdamını kolaylaştıran ve çalışamayanlara güvenlik ağı sunan bir sistem - oluşturabiliriz. Ayrıca desteklemediğimiz Birleşik Krallık politikalarını, mesela "yatak odası vergisi"ni tersine çevirebiliriz. DAHA ADİL EMEKLİLİK YAŞI VE ADİL BİR EMEKLİ AYLIĞI İskoçya Hükûmetinin teklifleri çerçevesinde emekli aylıkları şimdi olduğu gibi tam ve zamanında ödenmeye devam edecek. Ve bağımsızlıkla birlikte gelecekteki emekli aylığı politikalarının ihtiyaçlarımıza uymasını güvence altına alabiliriz. Westminster Hükûmeti, insanların 67 yaşından itibaren emekli aylığı alabileceklerine karar verdi. Westminster, bu kararı İskoçya şartlarını gözönünde bulundurmadan aldı. Bağımsızlıkla birlikte bunu gözden geçirebiliriz. "Üçlü kilit" ile emeklilerin gelirlerini koruyabiliriz ve böylece emekli aylıkları her yıl hangisi daha yüksekse enflasyonla, kazançlarla veya yüzde 2.5 oranla artar. STERLİNİ TUTACAĞIZ Bağımsız bir İskoçya, sterlini tutacak. Aslında sterlin, Birleşik Krallık'ın diğer bölümlerinin olduğu kadar İskoçya'nın da para birimi. Bizim önerimiz, Birleşik Krallık'ın diğer bölümleriyle resmi para birliğine gitmektir. Bu, İskoçya ve Birleşik Krallık ekonomileri için anlamlı olur. Westminster hükûmeti, Birleşik Krallık'ın diğer bölümlerindeki şirketlerin İskoçya ile ticaret yapmasını zorlaştırmayı ve ihracatımızın Birleşik Krallık ödemeler dengesine yaptığı katkıyı kaybetmeyi niye istesin ki? Para birliğine dair tekliflerimiz, İskoçya'nın Birleşik Krallık borçlarından adil bir pay ödemesini kapsayan makul bir paketin parçası. BAĞIMSIZLIK, DAHA FAZLA GÜCÜN GARANTİ ALTINA ALINMASI DEMEK İskoçya ile ilgili önemli kararların, İskoçya halkının isteklerine göre İskoçya'da alınmasını sadece bağımsızlık garanti eder.

9 Hayır oyu çıkması halinde İskoçya'ya ilave gücün aktarılacağına dair hiçbir garanti bulunmuyor. Her türlü teklifin - sadece yüzde dokuzu İskoçya'dan gelen - Westminster Milletvekilleri tarafından onaylanması gerek BİRLEŞİK KRALLIK'IN KALAN KISMIYLA İLGİLİ ADIMLARA KARAR VERİLMESİ Hem İskoçya hem de Westminster Hükûmetleri referandumun sonuçlarına saygı göstermeyi kabul etti. İlk Bakan ve Başbakan, İskoçya ve Birleşik Krallık'ın diğer kısımlarındaki halkların en yüksek menfaati için birlikte çalışmak amacıyla resmi bir anlaşma imzaladılar. Bağımsızlık lehine oy çıkması halinde görüşmeler bu anlayışla yürütülecek. Her iki ülkenin İskoçya bağımsızlığına başarılı bir geçiş yapmasına imkan veren bir anlaşmanın gereken zamanda imzalanması herkesin menfaatine olacak. Referandum ile İskoçya'nın bağımsızlığına kadar geçecek sürede İskoçya'nın AB üyeliğinin devamıyla ilgili görüşmeleri de yürüteceğiz. İskoçya, 40 yıldır AB'nin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Üyeliğimizin devamı herkesin menfaatine olacaktır. Eğer İskoçya Evet oyu verirse, Başbakan'ın teklif ettiği gibi 2017'de yapılacak olan içinde/dışında kalma referandumuyla İskoçya'nın AB üyeliğinin riske girmesinin de önüne geçmiş oluruz. İskoçya, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda arasındaki yakın toplumsal ve kültürel bağlar - "sosyal birliktelik" - devam edecek ve Britanya Adalarıyla yeni ve daha iyi bir ortaklık yaşayacağız. Devlet Başkanı olarak Kraliçe ile Hükümranlık Birliği de devam edecek. İskoçya'nın bağımsız bir ülke olabileceğine ve olması gerektiğine inanıyoruz. Burada yaşayan ve çalışan insanlardan başka hiç kimsenin bu ülkeyi daha iyi yönetemeyeceğine inanıyoruz. İskoçya'nın yapılan her bir seçimde kendi tercih ettiği hükumeti iktidara getirmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu ülkenin kaynakları ile insanlarımızın kabiliyetinin buluşmasının burada İskoçya'da yeni bir refah oluşturacağına inanıyoruz. Bağımsızlıkla birlikte bu refahı adil biçimde paylaşabileceğimize inanıyoruz. Sanayisiyle ve buluşlarıyla dünyaya çok büyük katkılar yapan bu ülkenin halkının bağımsız İskoçya'yı bir başarı öyküsü yapmaya muktedir olduğuna inanıyoruz. Daha fazla bilgi için:

10 İskoçya nın Geleceği Bağımsızlığın sizin için anlamı 670 sayfalık İskoçya nın Geleceği ni internetten okuyun veya sipariş edin: Bu kitapçık kabartma yazılı, sesli ve BSL formatlarında edinilebilir: The Scottish Government, St Andrew s House, Regent Road, Edinburgh, EH1 3DG T E ISBN Scotland s Referendum 2014

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

SABAH GAZETESİ...33 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.06.11 1

SABAH GAZETESİ...33 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.06.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.06.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...3 Borsada operasyon: 30 gözaltı Piyasalar Yunanistan'daki oylamaya kilitlendi Alınan tedbirler gerçekçi olmalı İşte kredilerde frene

Detaylı

ortak vazifesi görebilir.

ortak vazifesi görebilir. Paul Wolfowitz Türkiye yi ilk defa neredeyse tam 30 yıl önce Aralık 1976 da ziyaret etmiştim. Hâlâ üzerimde güçlü bir etki bıraktığını hatırlıyorum. Avrupa daki komşularına benzer bir ülke görmeyi bekliyordum.

Detaylı

GLOBAL EXPORT. HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

GLOBAL EXPORT. HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır. GLOBAL EXPORT HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır. ÜZERİNDE GÜNEŞ BATMAYAN PAZAR İngiltere ekonomisi finansal krizden etkilense de 500 milyar dolarlık ihracatı ile halen büyük bir potansiyel

Detaylı

EKONOMİSİ SAĞLAM SANAYİSİ ZİRVEDE

EKONOMİSİ SAĞLAM SANAYİSİ ZİRVEDE GLOBAL EYLÜL 2015 HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır. EKONOMİSİ SAĞLAM SANAYİSİ ZİRVEDE AVRUPA NIN EN BÜYÜK EKONOMİSİ ALMANYA, SANAYİDEKİ GÜCÜNÜ SÜRDÜRÜYOR. OTOMOTİVDEN BANKACILIĞA KADAR PEK

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI 26 Ekim 2011 T.C. MALİYE BAKANLIĞI 2012 YILI BÜTÇE SUNUŞ KONUŞMASI (TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu) Mehmet ŞİMŞEK Maliye Bakanı 26 Ekim 2011 2 2012 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE SUNUŞ KONUŞMASI (TBMM Plan ve

Detaylı

Emeklilik Açığına Dikkat

Emeklilik Açığına Dikkat Aviva Hakkında Aviva dünyanın altıncı büyük sigorta grubu* olup dünya genelinde İngiltere, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya Pasifik bölgelerinde 5 milyon müşteriye hizmet vermektedir. Aviva nın ana ticari

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ NİN GENİŞLEMESİ

AVRUPA BİRLİĞİ NİN GENİŞLEMESİ AVRUPA BİRLİĞİ NİN GENİŞLEMESİ *** BAŞARILAR VE ZORLUKLAR Wim Kok un Avrupa Komisyonu na sunmuş olduğu rapor Wim Kok 1938 te Bergambacht ta doğdu. Siyasete atılmadan önce Hollanda Sendikaları Federasyonu

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI 2014 YILI BÜTÇE SUNUŞ KONUŞMASI (TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu) Mehmet ŞİMŞEK Maliye Bakanı 22 Ekim 2013 i 0 OKUNAN METİN GEÇERLİDİR ii 1 İçindekiler I. EKONOMİK GÖRÜNÜM... 1 A. Küresel

Detaylı

BRİTANYA NIN YENİ GÜÇ PLANI

BRİTANYA NIN YENİ GÜÇ PLANI GLOBAL TEMMUZ 2015 HSBC BANK A.Ş. nin katkılarıyla hazırlanmıştır. BRİTANYA NIN YENİ GÜÇ PLANI İNGİLTERE EKONOMİSİ, SON YILLARDA OLUMLU BİR PERFORMANS SERGİLEMEKLE BİRLİKTE, İNGİLİZ HÜKÜMETİ, AB DEN AYRILABİLECEKLERİNİN

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI 2013 YILI BÜTÇE SUNUŞ KONUŞMASI (TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu) Mehmet ŞİMŞEK Maliye Bakanı 30 Ekim 2012 1 OKUNAN METİN GEÇERLİDİR 2 2 Sayın Başkan, Plan ve Bütçe Komisyonunun Saygıdeğer

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.08.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.08.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.08.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...1 Temmuz ayı enflasyonu açıklandı Piyasalarda tansiyon yükseldi... Altın rekor tanımıyor 47 yeni şube açtı,ilk yarı karı 1milyar lirayı

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Yunanistan ın boyun eğmesi yetmedi 130 milyar Euro reformları bekleyecek Bankaların işletme giderlerini 'vatandaş' karşıladı Bazı bölgelerde

Detaylı

AB Nedir? Pascal Fontaine

AB Nedir? Pascal Fontaine AB Nedir? Pascal Fontaine Bu kitapçığı ve AB hakkında diğer kısa açıklamaları elektronik olarak ec.europa.eu/publications/adresinde bulabilirsiniz. Avrupa Komisyonu Basın ve İletişim Genel Müdürlüğü Yayınlar

Detaylı

Avrupa ve Avrupalılar ile ilgili. Temel bilgiler ve rakamlar

Avrupa ve Avrupalılar ile ilgili. Temel bilgiler ve rakamlar Avrupa ve Avrupalılar ile ilgili Temel bilgiler ve rakamlar İçindekiler Avrupa Birliği bir başarı hikayesi... 3 Avrupa Birliği büyüyen bir aile... 4 Kılavuz... 6 Büyüklük ve nüfus... 7 AB'nin büyüklüğü

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı T.C. MALİYE BAKANLIĞI Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı 26 Ekim 2005 Sayı: 44 Euro Bölgesi nde Dış Ticaret Dengesi Ağustos Ayında Açık Verdi Euro Bölgesi nde Cari Açık Artıyor İngiltere

Detaylı

Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı Araştırması. Türkiye Raporu Eylül 2010. EPSG_CBC_TURK_28479_BRO.indd 1 16/09/2010 18:52

Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı Araştırması. Türkiye Raporu Eylül 2010. EPSG_CBC_TURK_28479_BRO.indd 1 16/09/2010 18:52 Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı Araştırması Türkiye Raporu Eylül 2010 EPSG_CBC_TURK_28479_BRO.indd 1 16/09/2010 18:52 AvivaSA Hakkında Türkiye nin lider bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 15.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...10 HABERTÜRK GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 15.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...10 HABERTÜRK GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 15.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Juncker: İkinci paket kaçırılmaması gereken emsalsiz bir fırsat 8.2 milyar lira ciroya ulaştı 300 milyon lira yatıracak "Kart ücretlerinin

Detaylı

2.Türkiye deki İşletme Büyüklükleri ve KOBİ lerin Ekonomideki Payı. 3.Ülkemizde Aile Şirketlerinin Yönetiminde ve Devamlılığında Yaşanan Sorunlar

2.Türkiye deki İşletme Büyüklükleri ve KOBİ lerin Ekonomideki Payı. 3.Ülkemizde Aile Şirketlerinin Yönetiminde ve Devamlılığında Yaşanan Sorunlar İçindekiler 1.Giriş 2.Türkiye deki İşletme Büyüklükleri ve KOBİ lerin Ekonomideki Payı 3.Ülkemizde Aile Şirketlerinin Yönetiminde ve Devamlılığında Yaşanan Sorunlar 4.Özellikle Büyüme Hedefi Olan Aile

Detaylı

Uluslararası Bilişim Sanayii Zirvesi: Bilişim Ekonomisi, İstihdam ve Yatırım. 17 Şubat 2010

Uluslararası Bilişim Sanayii Zirvesi: Bilişim Ekonomisi, İstihdam ve Yatırım. 17 Şubat 2010 İçindekiler Açılış Konuşmaları Turgut Gürsoy, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı... 4 Çiğdem Ertem, Intel Türkiye Genel Müdürü... 6 Konuk Konuşmacılar Dr. Robert Atkinson, ABD Bilgi Teknolojileri ve İnnovasyon

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 01.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 01.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 01.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Yunan parlamentosu emekli maaşlarında kesintiyi onayladı İşsizlik 2011'de azaldı Harıl harıl para basmakla kriz çözülmez 6 milyar Euro

Detaylı

ERDOĞAN, DOLARDA TANSiYONU DÜŞÜRDÜ

ERDOĞAN, DOLARDA TANSiYONU DÜŞÜRDÜ ERDOĞAN, DOLARDA TANSiYONU DÜŞÜRDÜ Dolar kuru, Erdoğan'ın TCMB'ye karşı sert tutumunu sürdürmediği algısı yaratan açıklamaların ardından düşüşe geçti. D olar/tl, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez

Detaylı

türkiye enerji [d]evrimi sürdürülebilir bir türkiye İÇİn enerji Yol haritasi

türkiye enerji [d]evrimi sürdürülebilir bir türkiye İÇİn enerji Yol haritasi türkiye enerji [d]evrimi sürdürülebilir bir türkiye İÇİn enerji Yol haritasi evrim uzunboylar/gp turkey IrIshka/dreamstIme Yana makarova/dreamstime avrupa YenIlenebIlIr enerji birliği rapor ulusal enerji

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 30.09.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 30.09.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 30.09.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...1 Dış ticaret açığı Ağustos'ta beklentiyi aştı Elektrik 29.5 kuruşa çıktı, Rusya dan gaz için indirim istedik ABD gelişmekte olan ülke

Detaylı

CHP DEN 62. HÜKÜMETE EKONOMİ REÇETESİ UMUT ORAN EKONOMİDE ACİLEN ATILMASI GEREKEN 11 ADIMI ÇIKARDI

CHP DEN 62. HÜKÜMETE EKONOMİ REÇETESİ UMUT ORAN EKONOMİDE ACİLEN ATILMASI GEREKEN 11 ADIMI ÇIKARDI Umut Oran Basın Açıklaması 31.8.2014 CHP DEN 62. HÜKÜMETE EKONOMİ REÇETESİ UMUT ORAN EKONOMİDE ACİLEN ATILMASI GEREKEN 11 ADIMI ÇIKARDI Dış kaynak musluklarının tümden kapanması ile Türkiye ekonomisinde

Detaylı

İZMİR ATATÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE YER ALMAK İSTEYEN SANAYİCİLER İÇİN AÇIK ARTIRMA İHALE İLANI

İZMİR ATATÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE YER ALMAK İSTEYEN SANAYİCİLER İÇİN AÇIK ARTIRMA İHALE İLANI İZMİR ATATÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE YER ALMAK İSTEYEN SANAYİCİLER İÇİN AÇIK ARTIRMA İHALE İLANI Ülkemizin en modern ve en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan, 600 fabrikan n üretim yapt

Detaylı

OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal

OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal EYLÜL 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Avrupa'dan Afrika'ya korhan@ostim.com.tr OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal gerekse uluslararası ilgi artarak devam ediyor. 6 farklı sektörde güç birliğine

Detaylı

DEĞER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

DEĞER YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. Büyükdere Cd. Nevtron İşhanı No:119 K /6 Gayrettepe-İST TEL: 0212/ 211 99 01-02-04 FAX: 0212/ 211 99 52 MALİ MEVZUAT SİRKÜLERİ SİRKÜLER NO : 2009/54 İstanbul, 04 Haziran 2009 KONU : Yeni Yatırımları Teşvik,

Detaylı

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BANKA ANALİZLERİ EMTİA ANALİZLERİ VE BİRÇOK ANALİZ

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BANKA ANALİZLERİ EMTİA ANALİZLERİ VE BİRÇOK ANALİZ PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 4 Şubat Pazartesİ GENEL DEĞERLENDİRMELER BANKA ANALİZLERİ EMTİA ANALİZLERİ VE BİRÇOK ANALİZ ÖNEMLİ GELİŞMELERLE DÖVİZ DERGİSİ NDE! DOVIZDERGISI Yaz

Detaylı

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği. e-haber bülteni. Haziran 2010. www.kssd.org

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği. e-haber bülteni. Haziran 2010. www.kssd.org Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği e-haber bülteni Haziran 2010 www.kssd.org Haziran 2010 Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği olarak sizlere haber bültenimizin Haziran sayısını sunuyoruz.

Detaylı