HAFTALIK STRATEJİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HAFTALIK STRATEJİ 02.06.2014"

Transkript

1 HAFTALIK STRATEJİ Hazırlayan: Serdar ÖZDEMİR Tera Menkul Değerler Piyasa Analisti Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen diğer kaynaklardan derlenmiştir. Tera Menkul Değerler A.Ş.'nin söz konusu bilgi ve görüşlerde meydana gelebilecek değişikliklerden yatırımcıları haberdar etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tera Menkul Değerler A.Ş. bu bilgilerin veya bu bilgilere dayalı olarak yapılan tahmin, çıkarım veya görüşlerin doğruluğu, tamlığı veya uygunluğuna ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya taahhütte bulunmamaktadır. Burada yer alan hiçbir bilgi Tera Menkul Değerler A.Ş. veya başka bir şirket tarafından veya onlar adına her hangi bir kimseye, her hangi bir menkul kıymetin alınması veya satılması yönünde her hangi bir icap veya davet teşkil etmez. Bu rapor onu hazırlayan analistlerin raporda bahsedilen menkul kıymetlere ve şirketlere ilişkin kişisel görüşlerini içermektedir.yatırımcılar burada bahsedilen şirketlerin menkul kıymetlerine ilişkin her hangi bir yatırım kararını, kendi özel yatırım amaçları ve mali durumlarını göz önünde bulundurarak, o şirket tarafından onaylanmış izahnameyi, sirküleri, kendi araştırmalarını ve bağımsız danışmanlarından aldıkları tavsiyeleri temel alarak yapmalıdır. Tera Menkul Değerler A.Ş., her hangi bir tarafın uğrayacağı doğrudan/dolaylı, maddi/manevi zararlar da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez. Sermaye Piyasası Kurulunun Seri:V, No:55 " Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ'i Uyarınca Yayımlanan Uyarı Notu : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2 5 Haziran a Geri Sayım! - EURUSD Portekiz de Avrupa Merkez Bankası nın gerçekleştirdiği forumda ECB nin izleyeceği yollara dair bir nevi yol haritasını edinmiş olduk. ECB düşük enflasyon üzerinde düşük enerji fiyatlarının yanı sıra, dış etken olarak pariteyi, iç etken olarak ise zayıf kredi büyümesine işaret ediyor. Ve öncelikli çözüm arayacağı noktanın da elbette kredi büyümesine ilişkin olacağını doğal olarak belirtiyor. Sonuç olarak kur üzerinde gerçekleştirilen politikalar Merkez Bankaları nın para politikaları için bir amaç değil amaç niteliğinde olarak belirtilebilir. Zayıf kredi büyümesinin düşük kredi talebinden mi yoksa kredi arzına ilişkin kısıtlayıcılardan mı kaynaklandığı sorusuna cevap aranırken yol haritası da ortaya çıkmış oluyor. 3 önemli trend olarak adlandırılan kredi talebi, banka bilançolarındaki iyileşme ve sermaye piyasalarının banka kredilerini tamamlayıcı işleviyle gelişmesinden kredi talebinin daha önce toparlanma göstereceğini öngördüklerinden dolayı, talebin karşılanabilmesi açısından ECB nin bankaların kredi arzını limitleyen term funding konusunda faaliyetlerin yeniden finansmanı yoluyla kredilerin fonlanması yapılarak köprü işlevi görebileceği söylenmekte. Bu bağlamda da çözüm olarak Varlığa dayalı menkul kıymetler alımının (VDMK) ve refinansmanın (LTRO) etkin olabileceği belirtiliyor. Bunun yanısıra 5 Haziran da bu çözüm ile birlikte veya önce faiz konusundaki faydayı maksimize etmek adına depo ve repo faizlerinde indirime gitmek ve depo faizlerinde de negatif bölgeye geçilebilir. Burada asıl önemli olan nokta, paritede şu anda da gördüğümüz gibi bu adımlar fiyatlanmış görülüyor. Beklentilere paralel gelecek kararlar ile parite mutlaka gerileyecektir fakat hem önceden bir ölçüde fiyatlanmış olmasından hem de ABD tahvillerinin de Avrupa ülkeleri tahvilleriyle birlikte biraz daha az da olsa aynı yönde düşüş sergilemesi ile paritede volatilite biraz azalmakta. Parite toplantıya kadar 1.36 seviyesi etrafında denge kurmaya çalışıyor. Bu daha önce de belirttiğimiz önemli bir destek seviyesiydi. Aşağıda seviyesi test edilebilir fakat yukarı kanalın tamamiyle kırılmış olduğunu yeni bir aşağı kanalın başlamış olduğunu görebiliyoruz.

3 GBPUSD İngiltere de tüketici güveni 0 değerini alarak son 9 yılın zirvesine ulaşmış oldu ve beklentileri aştı. İngiltere Ticaret Odası ülke ekonomisinin son 7 yılın en güçlü yükselişini yaşayabileceğini belirtti. Kurumun büyüme beklentisi de %2.8 den %3.1 e revize edildi. Bu büyüme rakamının yakalanacak olmasıyla İngiltere son 7 yıldır ilk defa %3 ün üzerinde büyüme sergilemiş olacak. Görevi bırakmaya hazırlanan İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Charles Bean ilk faiz artırımının 2015 ilkbaharından önce yani bu yılın son çeyreğinde gerçekleşebileceği yönündeki tahminlerini paylaştı. Bununla birlikte, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde de 2009 dan bu yana %0.5 seviyesinde olan faizlerin %3 e çıkabileceği tahminini de paylaştı. İngiltere Merkez Bankası nın faiz artırımına ilişkin öncelikli 2 kriteri var, birisi finansman konusu; yani işletmelerin finansmanına ilişkin endişeler, yani büyüme tarafında yaratacağı yan etkiler, diğeri ise yine bununla ilişkili olarak imalat yani üretim verileri. Bu bağlamda son Markit PMI verisi lık beklentileri aşarak olarak geldi. Burada dikkat edilmesi gereken nokta öncü olarak değerlendirilebilecek imalat PMI ının gelecek imalat üretimi verileri için bir sinyal olmasından dolayı dikkatli bakmak gerekir. Bir önceki PMI verileri imalat verileri için doğru bir sinyal taşımamıştı ve imalat üretimi beklentileri aşmıştı. Şu anki PMI da beklentileri tekrar aşmış oldu. İmalattaki gelişme önümüzdeki aylarda da devam ederse, BOE 2015 ilk çeyreğinden önce yani 2014 son çeyreğinde faiz artırımına finansman konusundaki yaratacağı potansiyel baskıyı da göğüsleyerek gidebilir. PMI verileri imalat verileri için doğru bir sinyal taşımamıştı ve imalat üretimi beklentileri aşmıştı. Şu anki PMI da beklentileri tekrar aşmış oldu. İmalattaki gelişme önümüzdeki aylarda da devam ederse, BOE 2015 ilk çeyreğinden önce yani 2014 son çeyreğinde faiz artırımına finansman konusundaki yaratacağı potansiyel baskıyı da göğüsleyerek gidebilir. Parite tarafından bakarsak da Ekim 2013 ten bu yana yukarı kanal hareketi devam ediyordu fakat 28 Mayıs taki güçlü değer kaybıyla kanalın dışına çıkılmış oldu. Fakat bu aşamada gözlemlenecek bir nokta da ABD den dün gelmiş olan GDP verisi %0.5 lik beklentiye karşılık %1 lik daralma ABD nin şahin bir politika izleme ihtimalini oldukça zayıflatıyor. Daha doğrusu Fed in politikalarının olumlu yansımaları henüz görülebilmiş değil, bu nedenle yansımalar somut şekilde görülene kadar Fed kanadından doları aşırı güçlendirici politikalar beklemek doğru olmaz. Bu nedenle süreç içerisinde yukarı kanaldan oluşan sarkma tekrar içeri doğru şekillenebilir.

4 Parite tarafından bakarsak da Ekim 2013 ten bu yana yukarı kanal hareketi devam ediyordu fakat 28 Mayıs taki güçlü değer kaybıyla kanalın dışına çıkılmış oldu. Fakat bu aşamada gözlemlenecek bir nokta da ABD den dün gelmiş olan GDP verisi %0.5 lik beklentiye karşılık %1 lik daralma ABD nin şahin bir politika izleme ihtimalini oldukça zayıflatıyor. Daha doğrusu Fed in politikalarının olumlu yansımaları henüz görülebilmiş değil, bu nedenle yansımalar somut şekilde görülene kadar Fed kanadından doları aşırı güçlendirici politikalar beklemek doğru olmaz. Bu nedenle süreç içerisinde yukarı kanaldan oluşan sarkma tekrar içeri doğru şekillenebilir. USDTRY: TRY negatif etkenlere karşılık gücünü korumaya devam ediyor; bunun altında yatan nedenler nedir? Daha önce de belirttiğimiz gibi, faiz kararından önce de sonra da TRY de dar bant içerisindeki beklentisine sahiptik ve bu görüşümüzü koruyoruz. Bunun altında yatan sebepleri analiz etmek gerektiğinde; ECB nin genişleme politikası beklentisi gün geçtikçe şiddetli bir şekilde olumlu fiyatlandı ve bu durum TRY nin gücünü artırmış oldu. Fed in son süreçte izlediği politikalar, diğer EM para birimlerinde olduğu gibi TRY üzerinde de olumlu etki yarattı. Piyasalar Fed in politikalarında verilerin şahin veya güvercin tutuma yön vermesinin artık zorlaştığını gözlemledi (verilere olan hassasiyetin azaldığı gözlemlendi) ve faiz kanalı aktarım mekanizmasının varlık alımlarına göre daha iyi biliniyor olması faiz artırım tartışmalarının EM para birimleri üzerinde tapering in ilk yarattığı etkiye göre daha sınırlı bir etki yaratmış oldu (taperingin etkisinin de Bernanke nin 22 Mayıs 2013 teki konuşmasına göre EM e

5 daha sınırlı bir etki yarattığını belirtelim; çünkü piyasalar 22 Mayıs konuşmasından sonra yol haritasını fiyatlamaya başlamıştı) Türkiye, Brezilya, Endonezya, Hindistan, Güney Afrika gibi cari açık veren ülkelerin para birimleri, yüksek baz etkisiyle diğer EM para birimlerine göre daha çok değer kazanabildiler, çünkü cari açık GDP deki oran, beklentiler ve gerçekleşen cari açık bağlamında iyileşmelerden dolayı sürekli olarak pozitif fiyatlanmaya devam etti. -Bu artıların yanı sıra, içerideki siyasi tansiyon ve Merkez Bankası nın bağımsızlığının sorgulanması gibi iç faktörler TRY üzerinde beklenenden daha sınırlı bir baskı yaratıyor, bunu 5 yıllık CDS lerden görebilmekteyiz. Türkiye 17 Aralık öncesi CDS seviyelerinin de altına gelmeyi başarmış durumda (17 Aralık tan bugüne Türkiye CDS leri yaklaşık 100 bps düşüş sergiledi) ve 22 Mayıs öncesi CDS seviyelerine de inmeye devam ediyor. Merkez Bankası nın kademeli ya da yüklü faiz indirimi yapmasının TRY üzerindeki farkları arasında büyük bir fark olabilir mi? Bu soruya büyük bir fark beklemenin doğru olmayacağı şeklinde cevap verebiliriz. Çünkü yukarıda belirttiğimiz 4 faktör (ECB nin politikaları her ne kadar kesinleşmemişse de, bu parametreye ne zaman gerçekleşeceğinin kesin olmadığı şeklinde yaklaşmak gerekir, yani TRY yi destekleyici etkisinin devam edecek olması şeklinde bakmak gerekir). EM para birimlerini desteklemeye devam edecektir. Bu da TRY nin siyasi gerilimler ve Merkez Bankası nın bağımsızlığı ekseninde yaşanan tartışmaların TRY nin sınırlı yükselmesiyle CDS lerin dengeli seviyelerde kalmasını sağlayacaktır ve bu döngü içerisinde Merkez Bankası nın sıralı faiz indirim hamleleri arasında USDTRY üzerinde büyük yukarı yönlü baskı olması engellenecektir. Enflasyon da her ne kadar Mayıs ayında zirvenin görüleceği görüşü devam etse de, 24 aylık ileriye dönük enflasyonda gerileme veya stabilizasyon Merkez Bankası nın faiz indirimi için elini rahatlatacaktır. Aksi takdirde yukarıda belirttiğimiz faktörlerle gerilemeye devam eden risk profili argümanıyla faiz indirimi silahını yine yukarıda belirttiğimiz dış etkenlerin gerçekleşmesini öngörerek indirim yapma kararı alabilir; ki bunun da piyasalar tarafından negatif algılanmasının zor olduğunu, bir önceki faiz kararından görebiliyoruz (enflasyon beklentilerinde iyileşme olmamasına karşılık CDS teki gerileme referans alınarak politika faizinde indirime gidilmişti). USDJPY Japonya dan son olarak enflasyon verileri ve sanayi üretimi gibi önemli veriler açıklandı. Çekirdek TÜFE %3.2 ile beklentileri aştı ve Nisan ayında enflasyon son 23 yılın zirvesine ulaşmış oldu. Burada vergi artışının hanehalkı harcamaları üzerindeki etkisini gördük burada beklentilerin üzerinde bir düşüş gerçekleşmiş olduğunu gördük, fakat BOJ un daha extradışı genişleme politkaları izlemesi ihtimalinin oldukça zayıfladığını söyleyebiliriz. J eğrisindeki seyir de cari dengede dipnoktasının görülmüş olabileceği sinyalini vermekte. Vergi artışının etkisinin de kabul edilebilir seviyelerde olduğunu görmekteyiz. Onun da etkisinin zayıflamasıyla BOJ un herhangi bir ekstra genişleme izlemesi gerekmediğini söyleyebiliriz. Parite bazında baktığımızda az önce de belirttiğimiz gibi ABD tarafında her ne kadar verilere olan hassasiyetin azalmış olmasına karşılık son gelen verilerin şahin politikalara yakınsamasının zor olduğunu göstermekte, bu da dolar endeksinde aşırı güçlenmeye engel olmakta ve böylece Yen in güvenli liman işlevini ortaya koymakta ve

6 destek noktalarının kırılması ihtimali söz konusu olarak görülüyor seviyelerinden başlayan yukarı trendin kırılmış olduğunu da görmekteyiz. XAUUSD Altında serbest düşüş devam ediyor. Teknik olarak altının destek bulamaması bu düşüşün altında yatan en büyük sebep olarak karşımıza çıkmakta. Destek noktasından yoksunluk gümüş için de karşımıza çıkmakta ki altındaki düşüşün korelasyonlu olarak gümüşte de gözlenmesi, altının düşüşünü ivmelendiriyor izlenimine sahibiz. Burada 1265 seviyesi üzerinden yükseliş hareketinin gerçekleşebileceğini, buna göre de pozisyon alınması gerektiğini öneriyoruz. Bunun yanı sıra 1238 desteği aşağı hareketin durması yönünde takip edilebilir. Bu seviye üzerinden hareket olması durumunda 1265 e doğru yönelmelerde pozisyon alınabilir.

HAFTALIK STRATEJİ 25.08.2014

HAFTALIK STRATEJİ 25.08.2014 HAFTALIK STRATEJİ 25.08.2014 Hazırlayan: Serdar ÖZDEMİR Tera Menkul Değerler Piyasa Analisti Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen

Detaylı

HAFTALIK STRATEJİ 22.09.2014

HAFTALIK STRATEJİ 22.09.2014 HAFTALIK STRATEJİ 22.09.2014 Hazırlayan: Serdar ÖZDEMİR Tera Menkul Değerler Piyasa Analisti Burada yer alan bilgiler halka açık kaynaklardan veya Tera Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir addedilen

Detaylı

Dip seviyelerden tepki vermesi beklenen endeksler olumlu haberlerinde etkisi ile rekor kazanımlar sağladı.

Dip seviyelerden tepki vermesi beklenen endeksler olumlu haberlerinde etkisi ile rekor kazanımlar sağladı. Citigroup un zor durumda olması piyasalar üzerinde baskı oluşturuyordu. ABD hükümetinin içerisinde 20 milyar dolarlık para enjeksiyonu bulunan 306 milyar dolarlık bir paket ile Citigroup u batmaktan kurtarması

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Temmuz 2014 22.07.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,35233 1,34654 0,42 ALTIN 1312,11 1306,16 0,45 USDTRY 2,11758 2,10573 0,55 EURTRY 2,86488 2,83600 1,00 USDJPY 101,392 101,459 0,06

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Temmuz 2014 09.07.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36121 1,36414 0,21 ALTIN 1319,00 1327,58 0,65 USDTRY 2,12412 2,11475 0,44 TRY 2,89253 2,88537 0,24 USDJPY 101,856 101,570 0,06 GBPUSD

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 14 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 14 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 14 Temmuz 2014 11.07.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,36087 1,36088 0,01 ALTIN 1335,47 1337,95 0,18 USDTRY 2,12316 2,11701 0,28 EURTRY 2,88993 2,88119 0,30 USDJPY 101,336 101,300 0,03

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Ocak 2015 20.01.2015 Açılış Kapanış % EURUSD 1,16019 1,15486 0,45 ALTIN 1275,95 1295,09 1,50 USDTRY 2,33390 2,34323 0,39 EURTRY 2,71059 2,70664 0,14 USDJPY 117,570 118,792 1,03

Detaylı

2Ç2015 Yatırımcı Rehberi. Yatırım Danışmanlığı ve Portföy Yönetimi

2Ç2015 Yatırımcı Rehberi. Yatırım Danışmanlığı ve Portföy Yönetimi 2Ç2015 Yatırımcı Rehberi Yatırım Danışmanlığı ve Portföy Yönetimi Kısa bakış Küresel piyasalar ikinci çeyrekte de Fed in faiz artış zamanlanmasına odaklanacak, açıklamalar ve ekonomik veriler bu gözle

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Ağustos 2014 25.08.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,32026 1,31918 0,08 ALTIN 1280,29 1276,60 0,29 TRY 2,17592 2,17760 0,07 EURTRY 2,87333 2,87330 0,01 JPY 104,230 104,052 0,17 GBP

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 1 Mayıs 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 1 Mayıs 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 1 Mayıs 2014 30.04.2014 Açılış Kapanış % EUR 1.3812 1,38668 0,40 ALTIN 1295,70 1291,30 0,34 TRY 2,12012 2,11194 0,39 EURTRY 2,93034 2,92840 0,07 JPY 102,636 102,234 0,39 1,68268

Detaylı

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 İçindekiler Sayfa Giriş 2 Haziran Ayı Özeti 3-4 Temmuz ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-7 Ekonomik Takvim

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 30 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 30 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 30 Haziran 2014 27.06.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36091 1,36467 0,27 ALTIN 1316,33 1315,86 0,03 USDTRY 2,12556 2,12169 0,18 TRY 2,89357 2,89598 0,08 USDJPY 101,728 101,468 0,25 GBPUSD

Detaylı

Günlük Teknik Analiz Bülteni 18.01.2013

Günlük Teknik Analiz Bülteni 18.01.2013 Endeksler Kapanış Değişim (%) İMKB-100 Endeksi İmkb-100 84,860 0.93 Destekler Dirençler İmkb-30 106,234 1.12 Sınai 68,080 0.20 I 84,300 III 86,000 Mali 124,997 1.25 II 83,800 II 85,700 Hizmetler 53,764

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 13 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 13 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 13 Ocak 2015 12.01.2015 Açılış Kapanış % EUR 1,18508 1,18337 0,14 ALTIN 1223,95 1233,05 0,74 TRY 2,29243 2,28446 0,34 EURTRY 2,71543 2,70402 0,42 JPY 118,269 118,341 0,06 1,51728

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Ocak 2015 22.01.2015 Açılış Kapanış % USD 1,16095 1,13657 2,10 ALTIN 1292,44 1301,94 0,73 USDTRY 2,34890 2,32375 1,07 TRY 2,72930 2,64311 3,15 USDJPY 117,972 118,481 0,43 USD

Detaylı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinden konuşmalar gelmeye devam ediyor. ECB üyesi Weidmann, son zamanlarda

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinden konuşmalar gelmeye devam ediyor. ECB üyesi Weidmann, son zamanlarda 22 Aralık 2014 EURUSD HAFTALIK GÖRÜNÜM Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinden konuşmalar gelmeye devam ediyor. ECB üyesi Weidmann, son zamanlarda petroldeki düşüşün Almanya daki enflasyonu negatife döndürebileceğini

Detaylı

Foreks Günlük Bülten 15 Eylül 2015

Foreks Günlük Bülten 15 Eylül 2015 Foreks Günlük Bülten 15 Eylül 2015 Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününü veri akışı açısından oldukça sakin tamamladık. ABD tarafında önemli bir veri yoktu ve Avrupa da Euro Bölgesi Sanayi Üretimi

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 25 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 25 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 25 Ağustos 2014 22.08.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,32803 1,32430 0,28 ALTIN 1276,52 1280,00 0,27 USDTRY 2,17700 2,17479 0,10 EURTRY 2,89177 2,88089 0,37 USDJPY 103,845 103,876

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 MART 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 MART 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 MART 2015 18.03.2015 Açılış Kapanış % EURUSD 1,05973 1,08282 2,17 ALTIN 1149,15 1167,22 1,57 USDTRY 2,61161 2,57143 1,53 EURTRY 2,76741 2,78626 0,68 USDJPY 121,348 120,222 0,92

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 Şubat 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 Şubat 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 17 Şubat 2015 16.02.2015 Açılış Kapanış % EURUSD 1,13902 1,13521 0,33 ALTIN 1227,81 1231,43 0,29 USDTRY 2,45500 2,45502 0,01 EURTRY 2,79634 2,78724 0,32 USDJPY 118,982 118,472 0,42

Detaylı

Vadeli İşlemler Piyasası Bülteni 22/01/2010

Vadeli İşlemler Piyasası Bülteni 22/01/2010 Endeks 30 Şubat Kontratı Kapanış 69.075 Hacim (BinYTL) Değişim -1.00% 1,312,470 Hafta başından beri IMF ile yürütülen stand-by görüşmelerine ilişkin beklentiler ile Fitch ve Moody's'in geçtiğimiz haftalarda

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Kasım 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Kasım 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Kasım 2014 10.11.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,24717 1,24203 0,41 ALTIN 1177,35 1152,18 2,13 USDTRY 2,25575 2,25873 0,13 EURTRY 2,80789 2,8509 0,10 USDJPY 114,513 114,857 0,30

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Temmuz 2014 10.07.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36414 1,36087 0,23 ALTIN 1327,53 1335,49 0,59 USDTRY 2,11478 2,12323 0,39 TRY 2,88622 2,89122 0,17 USDJPY 101,636 101,340 0,29 GBPUSD

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 28 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 28 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 28 Ağustos 2014 27.08.2014 Açılış Kapanış % 1,31673 1,31923 0,18 ALTIN 1280,87 1282,39 0,11 TRY 2,16447 2,15365 0,49 TRY 2,85006 2,84178 0,29 JPY 104,056 103,871 0,17 GBP 1,65390

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 09 Aralık 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 09 Aralık 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 09 Aralık 2014 08.12.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,22837 1,23170 0,27 ALTIN 1187,51 1203,12 1,31 TRY 2,25953 2,26808 0,37 EURTRY 2,77554 2,79465 0,68 JPY 121,648 120,685 0,79 1,55759

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 Mayıs 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 Mayıs 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 Mayıs 2014 16.05.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,37091 1,36954 0,09 ALTIN 1295,95 1293,30 0,20 USDTRY 2,09779 2,09813 0,01 EURTRY 2,87265 2,87313 0,01 USDJPY 101,576 101,529 0,04

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 19 Ocak 2015 16.01.2015 Açılış Kapanış % USD 1,16299 1,15662 0,54 ALTIN 1262,65 1280,37 1,40 USDTRY 2,30981 2,32500 0,65 TRY 2,68688 2,68803 0,05 USDJPY 116,153 117,472 1,13 GBPUSD

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 AĞUSTOS 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 AĞUSTOS 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 AĞUSTOS 2015 25.08.2015 Açılış Kapanış % EURUSD 1,16172 1,15157 0,87 ALTIN 1154,96 1140,45 1,25 USDTRY 2,9420 2,93681 0,17 EURTRY 3,4180 3,38265 1,03 USDJPY 118,41 118,845 0,36

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 18 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 18 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 18 Temmuz 2014 17.07.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,35247 1,35255 0,01 ALTIN 1298,95 1318,92 1,53 USDTRY 2,11906 2,14108 1,03 EURTRY 2,86769 2,89782 1,05 USDJPY 101,665 101,166 0,49

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 20 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 20 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 20 Ocak 2015 19.01.2015 Açılış Kapanış % USD 1,15539 1,16049 0,44 ALTIN 1280,55 1275,79 0,37 USDTRY 2,31735 2,33750 0,86 TRY 2,68004 2,71290 1,22 USDJPY 117,456 117,560 0,08 GBPUSD

Detaylı