DÖNEM I FAKÜLTE TANITIM TOPLANTISI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DÖNEM I FAKÜLTE TANITIM TOPLANTISI"

Transkript

1 DÖNEM I FAKÜLTE TANITIM TOPLANTISI SUNAN: Prof. Dr. N. Şimşek Cankur DÖNEM I Koordinatörü, Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

2 Farkına bile varmadan geçecek olan altı yılın sonunda: Aşağıda sıralanan tüm maddeleri gerçekleştirmek üzere açıkça, özgürce ve namus sözü vererek and içeceksiniz

3 Hayatımı insanlık yoluna adayacağım, Hocalarıma, saygı ve gönül borcumu her zaman koruyacağım, Sanatımı vicdanımın buyrukları doğrultusunda dikkat ve özenle yerine getireceğim, Hasta ve toplumun sağlığını baş görev sayacağım, Benden hizmet bekleyen kimselerin sırlarına saygılı olacağım ve onları saklayacağım, Hekimlik mesleğinin onurunu, temiz töresini sürdüreceğim, Meslektaşlarımı kardeş bileceğim, Din, milliyet, ırk, siyasal eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarının görevimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğim, İnsan hayatına kesinlikle saygı göstereceğim, Baskı altında kalsam bile, tıp bilgilerimi insanlık değer ve yasalarına karşı kullanmayacağım.

4

5 BÖLÜM: 1 GENEL BİLGİ AKTARIMI

6 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ OLMAK ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ: Birinci sınıfa kayıt yapıldığı andan itibaren ders seçme, sınav sonuçlarını izleme gibi işlemler adresinde yer alan sekmesi kullanılarak bizzat öğrencinin kendisi tarafından gerçekleştirilir.

7 Üniversite İstasyonu

8

9

10

11

12

13 TIP FAKÜLTESİNDE ÖĞRENCİ OLMAK EĞİTİM PROGRAMLARI + BİLGİLENME + OTOMASYON: Tıp Fakültesi eğitim programları ile ilgili her türlü bilgiye adresinde yer alan Öğrenciler İçin, Eğitim Programları, Mezuniyet Öncesi Eğitim Programı sekmeleri yolu ile ulaşılabilir. Aynı adres üzerinden: Öğrenci duyuruları günü gününe izlenebilir. Öğrenci otomasyon sistemine girilebilir. Önceki dönemlere ait ders notlarına ulaşılabilir. Fakülte ile ilgili diğer dosyalar görüntülenebilir.

14 TIP FAKÜLTESİNDE ÖĞRENCİ OLMAK ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ: Birinci sınıfa kaydını yaptıran her öğrenci güz ve bahar yarıyıllarında yer alan bütün zorunlu derslere yazılmış olur. Öğrenci seçmeli ders tercihini kendisi yapar.

15 TIP FAKÜLTESİNDE ÖĞRENCİ OLMAK ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ: Bir sınıfın programında yer alan zorunlu derslerin üst sınıfın zorunlu dersleri ile çakışmasını önleyecek bir sistemimiz var. Eğitim programında zorunlu ders ismi bulunmayan alanlar seçmeli dersler için ayrılmıştır (seçmeli ders cebi). (Güz yarıyılında 9 + Bahar yarıyılında 8 adet). Her seçmeli ders cebinde birden fazla sayıda seçmeli ders yer almaktadır. Bu nedenle öğrenci bir cepten sadece bir ders seçebilir.

16 TIP FAKÜLTESİNDE ÖĞRENCİ OLMAK ÖĞRENCİ OTOMASYON SİSTEMİ: Birinci sınıf güz yarıyılında alınması gereken seçmeli ders sayısı: 8 Seçilmek üzere sunulan ders sayısı: 17. Birinci sınıf bahar yarıyılında alınması gereken seçmeli ders sayısı: 8 Seçilmek üzere sunulan ders sayısı: 22. Seçilen dersin açılması için gereken en az öğrenci sayısı: 20 Seçilen dersin açılması için olabilecek en fazla öğrenci sayısı: (Dersin işleniş şekline göre değişkenlik gösterebilir.) Öğrencinin seçtiği ders açılmazsa ya da Öğrenci seçtiği dersi değiştirmek isterse: Eğitimin ilk haftası içinde aynı cepte yer alan derslerden bir başkasını tercih edebilir. (Seçilen dersin kontenjanı dolmamış ise)

17 TEMEL ÖZELLİKLERİ İLE EĞİTİM PROGRAMIMIZ İlk altı yarıyıl Klinik Öncesi Dönem olarak isimlendirilir. Birinci ve ikinci yarıyıllarda bilim dallarına ait bireysel dersler (anatomi, biyokimya, tıbbi biyoloji ve genetik gibi) yer alır. Üçüncü ve dördüncü yarıyıllarda bireysel dersler, sistem entegrasyonları. Beşinci ve altıncı yarıyıllarda sistem hastalıkları tümüyle entegredir. Yedi, sekiz, dokuz ve onuncu yarıyıllarda (4. ve 5. yıl = blok eğitim dönemi) zorunlu ve seçmeli staj eğitimleri bloklar halindedir. Klinik öncesi dönemi (ilk altı yarıyıl) ve klinik program dönemini (blok eğitim) tamamlayan öğrenciler aile hekimliği dönemine geçerek intörn hekim olarak çalışırlar.

18 TEMEL ÖZELLİKLERİ İLE EĞİTİM PROGRAMIMIZ Belirlenen her ders ve staj için bir öğretim üyesi ders/staj yürütücüsü olarak, Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından görevlendirilmiştir. Tıp Fakültesi öğretim üyeleri belirli sayıda öğrenciye DANIŞMAN olarak atanırlar. Danışmanlar: Öğrencilere akademik ve sosyal konularda yardımcı olurlar. Araştırma-Sunum çalışmasında rehberlik yaparlar.

19 YARIYIL PROGRAMI DERS KODU DERS ADI K U+L* KREDİ TIP1003 ORGANİK KİMYA TIP1051 TIBBİ BİYOLOJİ TIP1007 HÜCRE BİLİMİ VE BİYOFİZİK TIP1019 TIBBİ BİLİŞİM TIP1011 HALK SAĞLIĞINA GİRİŞ TIP1017 SİSTEMATİK VE TOPOGRAFİK ANATOMİYE GİRİŞ TIP1049 MESLEKİ BECERİ LABORATUARI - I TOPLAM (ZORUNLU) 14 SEÇMELİ DERSLER 8 TOPLAM (ZORUNLU+SEÇMELİ) 22 TIPAHEK1 AİLE HEKİMLİĞİ POLİKLİNİKLERİNDE GÖZLEM - I TUD101 TÜRK DİLİ - I AIT101 ATATÜRK İLKELERİ VE DEVRİM TARİHİ - I YAD101 İNGİLİZCE I TOPLAM (ZORUNLU+SEÇMELİ+ 5/i DERSLERİ) 28

20 YARIYIL PROGRAMI DERS KODU DERS ADI K U+L* KREDİ TIP1002 TEMEL MİKROBİYOLOJİ TIP1004 BİYOKİMYA TIP1006 DOKU BİYOLOJİSİ TIP1008 DAVRANIŞ BİLİMLERİ TIP1010 BİYOİSTATİSTİK TIP1026 TOPOGRAFİK ANATOMİ TIP1052 MESLEKİ BECERİ LABORATUARI - II TOPLAM (ZORUNLU) 17 SEÇMELİ DERSLER 8 TOPLAM (ZORUNLU+SEÇMELİ) 25 TIPAHEK2 AİLE HEKİMLİĞİ POLİKLİNİKLERİNDE GÖZLEM - II TUD102 TÜRK DİLİ II AIT102 ATATÜRK İLKELERİ VE DEVRİM TARİHİ-II YAD102 İNGİLİZCE II TOPLAM (ZORUNLU+SEÇMELİ+ 5/i DERSLERİ) 31

21 TEMEL ÖZELLİKLERİ İLE EĞİTİM PROGRAMIMIZ KREDİLİ SİSTEM BAĞIL DEĞERLENDİRME YARIYIL esasına dayanır. Sınıfta kalma yoktur, dersten kalma vardır. Zorunlu derslerin yanı sıra seçmeli dersler de vardır. Sınav başarısının değerlendirilmesi, bağıl değerlendirme uygulaması sonucu verilen bağıl notlar (harf notları) ile göreceli olarak yapılır. Harf notlarının derse göre değişen kredi ağırlığı vardır, bu ağırlık öğrencinin başarısını etkiler.

22 TEMEL ÖZELLİKLERİ İLE EĞİTİM PROGRAMIMIZ KREDİLİ SİSTEM BAĞIL DEĞERLENDİRME Mezun olana kadar geçecek öğrenim sürecinde bilinmesi gereken kavramlar YANO (Yarıyıl Akademik Not Ortalaması): Her bir yarıyılda öğrencinin aldığı tüm notların ağırlıklı ortalaması. GANO (Genel Akademik Not Ortalaması): Öğrencinin fakülteye girdiği andan itibaren aldığı tüm notların ağırlıklı ortalaması. GANO ikinci yarıyıl sonundan itibaren hesaplanır. GANO değeri bir öğrencinin, öğrencinin bir üst yarıyıla geçip geçmemesini, seçeceği derslerin toplam kredi yükünü belirler. Öğrenci bir dersten FF, FD alarak başarısız olsa bile GANO su iyi ise bir üst yarıyıla geçer ve bu dersi üst yarıyılda alır. Öğrencinin DD, DC (koşullu geçer not) aldığı derslerden geçip geçmeyeceğini yine GANO değeri belirler. Eğer öğrencinin GANO su 2.0 nin üzerinde ise koşullu geçer notlardan da geçer; GANO su 2.00 nin altında ise tüm koşullu geçer not aldığı derslerden de kalır. Eğer öğrencinin GANO su 1.8 in altında ise bir üst yarıyıla geçemez.

23 TEMEL ÖZELLİKLERİ İLE EĞİTİM PROGRAMIMIZ YAZ OKULU YAZ OKULU: Üniversitemizde ve Türkiye deki çok az sayıda tıp fakültesinde uygulanan bir eğitimdir. Bir yıllık eğitim döneminde hafta içinde verilen derslerin, ders süresi ve niteliğinde kayıp olmadan 5-7 haftalık bir süreçte programlanarak Temmuz-Ağustos ayları içinde uygulanmasıdır. İki nedenle işe yarar: A) Başarılı öğrencinin üstten ders alarak bir sonraki yarıyılda daha az sayıdaki dersten sorumlu olmasını sağlar. B) Başarısız öğrencinin kaldığı dersleri tekrar alarak GANO sunu yükseltmesini sağlar. (Bizde % oranında B şıkkı gerçekleşiyor.)

24 TEMEL ÖZELLİKLERİ İLE EĞİTİM PROGRAMIMIZ BÜTÜNLEME BÜTÜNLEME: YÖK kararı gereğince Güz ve Bahar Yarıyıllarında başarısız not alan öğrencilere tanınan ek sınav hakkı. Bütünleme yalnız yarıyıl sonu sınavı yerine değerlendirilir. Bütünleme sınavına giren öğrencilerin dönem içinde aldıkları ara sınav notları aynen alınır. Bütünleme sınavında aldıkları notla % 50 oranında birleştirilir. İlgili dersin dönem içindeki ortalaması ve harf aralıklarına uygun olarak değerlendirilir. Arasınav notu ortalamanın (çok) altında olan öğrenciler için bütünleme sınavının fazla önemi/yararı YOKTUR.

25 TEMEL ÖZELLİKLERİ İLE EĞİTİM PROGRAMIMIZ BOLOGNA SÜRECİ AVRUPA KREDİ TRANSFER SİSTEMİ (AKTS) BOLOGNA SÜRECİ: Avrupa Birliğine üye ülkelerde karşılaştırabilir, şeffaf ve rekabet gücü yüksek üniversiteler ve üniversite mezunları elde etme çalışmaları şeklinde özetlenebilir. BİZE/SİZE NE? YÖK kararı gereğince Türkiye deki tüm üniversiteler bu sürece dahil oldu döneminden itibaren tüm Türkiye de. AVRUPA KREDİ TRANSFER SİSTEMİ (AKTS): Öğrencinin her 30 saatlik çalışma yükünün bir AKTS kredisi ile değerlendirilmesi. (Bir yarıyıl için = 30 AKTS kredisi = 900 saat çalışma)

26 TEMEL ÖZELLİKLERİ İLE EĞİTİM PROGRAMIMIZ BOLOGNA SÜRECİ AVRUPA KREDİ TRANSFER SİSTEMİ (AKTS) GETİRDİKLERİ: Ortak paydada yükseköğretim diploma ve/veya dereceleri oluşturma (DİPLOMA EKİ) Öğrenci + öğretim görevlisi hareketliliği Yükseköğretimde kalite güvencesi Yaşam boyu öğrenim GÖTÜRDÜKLERİ:????

27 TEMEL ÖZELLİKLERİ İLE EĞİTİM PROGRAMIMIZ ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI ERASMUS FARABİ MEVLANA

28 BÖLÜM: 2 BAĞIL DEĞERLENDİRME İLE İLGİLİ ÖĞRENCİ SORULARI VE YANITLARI

29 Herhangi bir dersten geçmek için gereken asgari koşullar: 1. Yarıyıl ara sınavı ve yarıyıl sonu sınavı ortalamasının en az 60 olması. (Yani iki sınav toplamının en az 120 olması) 2. Yarıyıl sonu sınavında en az 50 alınması.

30 SORULARINIZ VE YANITLARI 1. Vize final yüzde mi etkiliyor? EVET Terminolojik olarak vize değil, yarıyıl ara sınavı; final değil, yarıyıl sonu sınavı kavramlarını kullanıyoruz.

31 SORULARINIZ VE YANITLARI 2. Bir dersin ortalaması 50 olursa geçme ihtimalimiz var mı?

32 SORULARINIZ VE YANITLARI 3. İlk sınavda yüksek alınca 2. sınavda 50nin altı bir puanla geçilebiliyor mu yoksa 50'yi geçmek gerekiyor mu? 4. Vizeden 100 alsak, dersi geçmek için finalde min. kaç almamız gerekiyor? HER KOŞULDA YARIYIL SONU SINAVINDA 50 VE ÜZERİNDE ALMAK GEREKİYOR. Örn. ARASINAV: 70, YARIYIL SONU SINAVI: 50 SONUÇ: Örn. ARASINAV: 100, YARIYIL SONU SINAVI: 49 SONUÇ:

33 SORULARINIZ VE YANITLARI 3. Zorunlu derslerden 60 puanın üstünde alıp ortalamanın altında kalan koşullu mu geçiyor yoksa kalıyor mu? Koşullu geçiyorsa koşullar neler? 4. Ortalamanın altında olsak da 60'ı geçtiğimizde dersten geçebiliyor muyuz sorumlu olarak? GEÇME/KALMA DERECESİ (HARF NOTU) ORTALAMANIN KAÇ OLDUĞUNA BAĞLIDIR. VE DERSİN ZORUNLU YA DA SEÇMELİ OLMASI DURUMU DEĞİŞTİRMEZ

34 SORULARINIZ VE YANITLARI /... (devam ediyor anlamında) Örn. GEÇME NOTU: 60 VE SINIF ORTALAMASI 65 HARF NOTU (BÜYÜK OLASILIKLA) CC OLUR. Örn. GEÇME NOTU: 60 VE SINIF ORTALAMASI 75 HARF NOTU DC veya DD OLUR. Örn. GEÇME NOTU: 60 VE SINIF ORTALAMASI 85 HARF NOTU FF, FD veya (KÜÇÜK OLASILIKLA) DD OLUR SONUÇ: DC veya DD DERSTEN KOŞULLU GEÇER FF veya FD DERSTEN HER KOŞULDA KALIR

35 SORULARINIZ VE YANITLARI /... Örn. GEÇME NOTU: VE SINIF ORTALAMASI VE HARF NOTU FF, FD OLUR SONUÇ: HARF NOTU YÖNETİM KURULU KARARI İLE DD OLARAK DEĞİŞTİRİLEBİLİR.

36 SORULARINIZ VE YANITLARI /... Koşullu geçiyorsa koşullar neler? 5. Koşullu geçme tam olarak nedir? AA BA BB CB CC DC DD FD FF 4,0 3,5 3,0 2,5 2,0 1,5 1,0 0,5 0,0 DİYELİM Kİ: BİRİNCİ VE İKİNCİ YARIYILLARDA TOPLAM 47 ( ) KREDİLİK DERS YÜKÜNÜZ VAR BÜTÜN DERSLERDEN DC ALDINIZ (NASIL OLDUYSA) BÜTÜN DERSLERDEN GEÇERSİNİZ AMA GANONUZ 1,5 OLDUĞU İÇİN SINIFI GEÇEMEZSİNİZ (1,8 den küçük)

37 SORULARINIZ VE YANITLARI /... Koşullu geçiyorsa koşullar neler? 5. Koşullu geçme tam olarak nedir? AA BA BB CB CC DC DD FD FF 4,0 3,5 3,0 2,5 2,0 1,5 1,0 0,5 0,0 EEEE YİNE DE PEKİ NE OLACAK? SINIFI GEÇMEK İÇİN 47 KREDİLİK CB-CC FARKINI ÇANTANIZA EKLEMEK ZORUNDASINIZ. ÖRNEK: KREDİ DEĞERİ 1 OLAN X DERSİNDEN GEÇME NOTU OLARAK DC ALDI İSENİZ, KREDİ DEĞERİ 1 OLAN Y DERSİNDEN GEÇME NOTU OLARAK CB ALMANIZ HALİNDE İKİSİNİN ORTALAMASI CC OLACAKTIR.

38 SORULARINIZ VE YANITLARI kredilik (:::) dersinin harf notu CC'nin altındaysa 10 krediden de kalıyormuşsun bu doğru mudur? YANITI ARTIK AÇIK NE KADAR EKSİK VARSA O KADARI TAMAMLANACAK

39 SORULARINIZ VE YANITLARI 8. Çan her derste var mı yoksa bazı hocalar mı uyguluyor? HER DERSTE VAR. DİĞER FAKÜLTELERDE (ÖNCEKİ DÖNEMLERDE) ÖĞRETİM ÜYESİ TARAFINDAN UYGULANIYORDU. TIP FAKÜLTESİNDE ÖĞRETİM ÜYESİNİN BARAJ BELİRLEME/UYGULAMA HAKKI YOK. ÖĞRETİM ÜYESİ HAM PUANLARI ÖĞRENCİ İŞLERİNE GÖNDERİR, GERİ KALAN BÜTÜN İŞLEMLER BİLGİSAYAR ORTAMINDA SİSTEM TARAFINDAN HESAPLANIR.

40 SORULARINIZ VE YANITLARI 8. / TEK İSTİSNA: ÖĞRENCİ SAYISI < 20 OLAN DERSLERDE (SEÇMELİ) HARF NOTLARINI ÖĞRETİM ÜYESİ BELİRLER ÖĞRENCİ SAYISI 20 VE ÜZERİ OLAN BÜTÜN DERSLERDE BAĞIL DEĞERLENDİRME SİSTEM TARAFINDAN UYGULANIR.

41 SORULARINIZ VE YANITLARI 8. Çanın 60ın altında olması durumunda geçersiz olduğu söylentisi var doğru mu? YALAN, KÜLLİYEN YALAN. SADECE BİR ŞEHİR EFSANESİ. ÜST SINIFLARDAKİ BAZI ARKADAŞLARIN SİZLERİN AKLINI ÇELMEK İÇİN UYDURDUKLARI VE KISMEN BAŞARILI OLDUKLARI BİR SENARYO. SINIF ORTALAMASININ 59 YA DA DAHA DÜŞÜK OLMASI SİSTEMİ ETKİLEMEZ.

42 SORULARINIZ VE YANITLARI 9. Çan 60'ın altındaysa dersi geçmek için yine 60 barajını geçmemiz mi lazım? BİR DERSTEN BAŞARILI OLMANIN BİRİNCİ KURALI SİZİN ORTALAMANIZIN 60 VE ÜZERİNDE OLMASIDIR. SINIF ORTALAMASININ 59 YA DA DAHA DÜŞÜK OLMASI 60 VE ÜZERİNDE ALAN ÖĞRENCİLERİN O DERSTEN KESİN OLARAK, HATTA YÜKSEK BAŞARI İLE GEÇTİKLERİNİN KANITIDIR. Örn. GEÇME NOTU: 60 VE SINIF ORTALAMASI HARF NOTU BB, (BÜYÜK OLASILIKLA) CB veya CC OLUR.

43 SORULARINIZ VE YANITLARI 9. / SINIF ORTALAMASININ 59 YA DA DAHA DÜŞÜK OLMASI SINIFTAKİ ÖĞRENCİLERİN YARIDAN FAZLASININ O DERSTEN KESİN OLARAK KALDIKLARININ DA KANITIDIR.

44 SORULARINIZ VE YANITLARI 10. Çan ve 60 ortalama aynı anda mı uygulanıyor? EVET DERS BAŞARI NOTU 20 VE ÜZERİNDE OLAN TÜM ÖĞRENCİLER ORTALAMAYA (SİZE GÖRE ÇAN A) KATILIR. 59 VE ALTINDAKİLER DOĞRUDAN FF NOTUNU ALIR

45 SORULARINIZ VE YANITLARI 11. Farz edelim bir dersten yaz okuluna kaldım dersi yaz okulunda da geçemedim ertesi yıl da başka zorunlu bir dersle çakışıyor yine de o dersi alabiliyor muyum? EVET ALTTAN DERS ALMA DURUMUNDA ÖNCELİKLE ALTTAKİ DERS ALINIR (SİSTEM GEREĞİ). GANO YA BAĞLI OLMAK KOŞULUYLA ALTTAN KALAN DERSLER İLE ÜST YARIYILIN BÜTÜN DERSLERİ ALINABİLİYORSA YİNE SORUN YOK. ÇÜNKÜ DERS ÇAKIŞMASINI ÖNLEYEN SİSTEM BİR TEK BİZDE VAR.

46 SORULARINIZ VE YANITLARI 12. Ortalamanın yüksek olması ne işimize yarayacak, düşük GANO lu olmak dışında normal geçenlerden ne farkımız olacak? SONUÇ OLARAK HEPİNİZ HEKİM OLACAKSINIZ. FARK OLMAYACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR: AMA BLOK EĞİTİM DÖNEMİNDE DERS SEÇİMLERİNDE GANO ÖNEMLİ YURT İÇİNDE/DIŞINDA EĞİTİMİNE DEVAM EDECEK OLANLAR İÇİN GANO ÖNEMLİ GELECEKTE İŞ YAŞAMINDA KARŞINIZA YARIŞMA ORTAMI ÇIKARTILIRSA GANO ÖNEMLİ

47 BAĞIL DEĞERLENDİRME SÜRPRİZLERİ A DERSİ B DERSİ SINIF MEVCUDU: 320 ARİTMETİK ORTALAMA: 62,00 ÖĞRENCİNİN ORTALAMASI: 70 BU DERS İÇİN HARF NOTU: (DİYELİM Kİ) CB SINIF MEVCUDU: 320 ARİTMETİK ORTALAMA: 62,00 ÖĞRENCİNİN ORTALAMASI: 70 BU DERS İÇİN HARF NOTU: BB (OLABİLİR)

48 EĞİTİMİNİZ SÜRESİNCE BAŞARILAR DİLERİM (YANİ ÖMRÜNÜZÜN SONUNA KADAR)

49 BÖLÜM: 3 ÖĞRENCİ SORULARI VE YANITLARI (ANATOMİ ÖZEL)

50

51 ANATOMİ İLE İLGİLİ SORULAR VE YANITLARI A1. Anatomi'de 10 sözlüden sonrasına girebiliyor muyuz? A2. Anatomi'de eksilerimizi fazladan sözlüye girerek telafi etme imkânımız var mı? A1, A2. SON UYGULAMADA OLMAK ÜZERE: A1. EVET. (ZAMANIN, SİZİN İSTEĞİNİZİN VE ÖĞRETİM ÜYESİNİN SABRININ KALMASI HALİNDE) A2. HAYIR. (YİNE DE ÜSTTEKİ MADDE İŞLETİLEREK ORAN DEĞİŞTİRİLEBİLİR)

52 ANATOMİ İLE İLGİLİ SORULARINIZ VE YANITLARI A3. Anatomi'de eksiklerimizi fazladan sözlüye girerek telafi etme imkanımız var mı? ZORUNLU OLARAK EVET. EKSİK KALAN TÜM DEĞERLENDİRMELER SON UYGULAMADA TAMAMLANIR. SON UYGULAMAYA GELMEYEREK EKSİĞİ KALAN ÖĞRENCİ DERS DIŞI BİR ZAMANDA ANABİLİM DALINA ÇAĞRILARAK TAMAMLANIR. ÖĞRENCİ YİNE GELMEZSE EKSİK KALAN SÖZLÜLER, EKSİ ALDI ŞEKLİNDE DEĞERLENDİRİLİR.

53 ANATOMİ İLE İLGİLİ SORULARINIZ VE YANITLARI A3. Anatomide sınav-topo-sözlülerin kesin etki oranları nedir? ARASINAV %50 + YARIYIL SONU %50 İSE VE DERSİN KURAMSAL BÖLÜMÜ %60, UYGULAMA BÖLÜMÜ %40 ETKİ GÜCÜNDE İSE SÖZLÜLERİN YARIYIL SONU UYGULAMA SINAVINA ORANI % 50 İSE SONUCA ETKİSİ: % 10 OLUR

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ KAPSAM VE ÖĞRETİM DÜZEYLERİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ KAPSAM VE ÖĞRETİM DÜZEYLERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM KAPSAM VE ÖĞRETİM DÜZEYLERİ Amaç ve Kapsam Madde 1 Bu Yönergenin amacı, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin

Detaylı

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönergenin amacı, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesinde

Detaylı

HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar:

HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar: HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar: Amaç: Madde 1- Bu Yönergenin amacı, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci kayıtları,

Detaylı

T.C. İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ

T.C. İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ T.C. İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Öğretim Düzeyi Amaç ve kapsam MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı,

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI EĞİTİM REHBERİ

2014-2015 EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI EĞİTİM REHBERİ 2014-2015 EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI EĞİTİM REHBERİ 1 2 Atatürk ün Gençliğe Hitabesi Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin

Detaylı

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM 2 Ağustos 2015 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29433 YÖNETMELİK Celal Bayar Üniversitesinden: CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve

Detaylı

ULUDAĞ ÜNĠVERSĠTESĠ ÖNLĠSANS VE LĠSANS ÖĞRETĠM YÖNETMELĠĞĠ

ULUDAĞ ÜNĠVERSĠTESĠ ÖNLĠSANS VE LĠSANS ÖĞRETĠM YÖNETMELĠĞĠ 24 Ağustos 2014 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29098 ULUDAĞ ÜNĠVERSĠTESĠ ÖNLĠSANS VE LĠSANS ÖĞRETĠM YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Uludağ

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır YÖNETMELİKLER

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır YÖNETMELİKLER T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 23 Eylül 2013 PAZARTESİ Sayı : 28774 YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ YÖNETMELİKLER Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulundan:

Detaylı

YÖNETMELİK DİCLE ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM, SINAV VE STAJ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

YÖNETMELİK DİCLE ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM, SINAV VE STAJ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar 23 Eylül 2013 PAZARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28774 Dicle Üniversitesinden: YÖNETMELİK DİCLE ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM, SINAV VE STAJ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

YÖNETMELİK SELÇUK ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK SELÇUK ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ 14 Şubat 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28559 Selçuk Üniversitesinden: YÖNETMELİK SELÇUK ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

YÖNETMELİK EGE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK EGE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ Ege Üniversitesinden: YÖNETMELİK EGE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Ege Üniversitesine bağlı fakülteler,

Detaylı

YÖNETMELİK İKİNCİ BÖLÜM

YÖNETMELİK İKİNCİ BÖLÜM İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinden: YÖNETMELİK İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve Kapsam MADDE 1 (1) Bu

Detaylı

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KILAVUZU

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KILAVUZU MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ KILAVUZU Burdur-2013 İÇİNDEKİLER Sunuş.. 3 Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği.... 4 Mehmet

Detaylı

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ 17 Ağustos 2014 tarih ve 29091 sayılı Resmi Gazete ile yapılan değişiklikle birlikte Yönetmelik Niğde Üniversitesinden: NİĞDE ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 3 (1) Bu Yönetmelik; 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

YÖNETMELİK. MADDE 3 (1) Bu Yönetmelik; 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır. 22 Ağustos 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28389 Selçuk Üniversitesinden: YÖNETMELİK SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

Yönetmelik Niğde Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği Amaç ve kapsam Madde 1 Dayanak Madde 2 Tanımlar Madde 3

Yönetmelik Niğde Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği Amaç ve kapsam Madde 1 Dayanak Madde 2 Tanımlar Madde 3 16 Ağustos 2012 tarih ve 28386 sayılı Resmi Gazete ile yapılan değişiklikle birlikte Yönetmelik Niğde Üniversitesinden: Niğde Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği BİRİNCİ

Detaylı

YÖNETMELİK İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ 6 Kasım 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28813 İstanbul Esenyurt Üniversitesinden: YÖNETMELİK İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİM, ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİM, ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI EĞİTİM, ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- Bu Yönergenin amacı; Acıbadem Üniversitesi ne bağlı Sağlık Hizmetleri

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitim-öğretim ve sınavlarına ilişkin hükümleri kapsar.

YÖNETMELİK. MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitim-öğretim ve sınavlarına ilişkin hükümleri kapsar. 24 Ocak 2014 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28892 Kafkas Üniversitesinden: YÖNETMELİK KAFKAS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

YÖNETMELİK OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

YÖNETMELİK OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar 7 Eylül 2015 PAZARTESİ Resmî Gazete Sayı : 29468 Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinden: YÖNETMELİK OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 10 Kasım 2014 PAZARTESİ YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. BAŞBAKANLIK 4 Kasım 2014 69471265-305-10080

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1. Bu Yönergenin amacı Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesine kayıt, eğitim-öğretim

Detaylı

YÖNETMELİK. İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK. İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ 15 Mayıs 2012 SALI Resmî Gazete Sayı : 28293 YÖNETMELİK İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

YÖNETMELİK İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS VE LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS VE LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ 30 Ekim 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28806 İnönü Üniversitesinden: YÖNETMELİK İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS VE LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

Sevgili Öğrenciler. Hepinize yeni akademik yılda başarılar diliyorum. Prof. Dr. Aral EGE Rektör

Sevgili Öğrenciler. Hepinize yeni akademik yılda başarılar diliyorum. Prof. Dr. Aral EGE Rektör Sevgili Öğrenciler Üniversitemizi tercih ettiniz ve Üniversiteli oldunuz. Sizleri tebrik ediyorum. Bu el kitabı sizin eğitim ve öğretiminizle ilgili bilgileri içeren BAŞVURU kitabıdır. İçerisinde uymanız

Detaylı

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Detaylı

YÖNETMELİK CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ 1 Temmuz 2012 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 28340 Cumhuriyet Üniversitesinden: YÖNETMELİK CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 3 (1) Bu Yönetmelik, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

YÖNETMELİK. MADDE 3 (1) Bu Yönetmelik, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır. 16 Kasım 2012 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28469 Giresun Üniversitesinden: YÖNETMELİK GİRESUN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

d) Birim: Avrasya Üniversitesine bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarını,

d) Birim: Avrasya Üniversitesine bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarını, 4 Aralık 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28841 YÖNETMELİK Avrasya Üniversitesinden: AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve

Detaylı

T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ. LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM ve SINAV YÖNETMELİĞİ

T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ. LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM ve SINAV YÖNETMELİĞİ T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM ve SINAV YÖNETMELİĞİ Afyonkarahisar 2013 BİRİNCİ BÖLÜM... 1 AMAÇ, KAPSAM, DAYANAK ve TANIMLAR... 1 Amaç... 1 Kapsam... 1 Dayanak... 1 Tanımlar...

Detaylı