DENGE MERKEZİ & ERICKSON COACHING INTERNATIONAL KİMDİR?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DENGE MERKEZİ & ERICKSON COACHING INTERNATIONAL KİMDİR?"

Transkript

1 DENGE MERKEZİ & ERICKSON COACHING INTERNATIONAL KİMDİR? Denge Merkezi; İNSAN ın, yaşamının tüm alanlarında dengeyi kurması ve kendini gerçekleştirmesi için eğitim, danışmanlık ve koçluk hizmetleri vermektedir. Birey ve organizasyonların, Var olan potansiyellerini fark etmeleri, Potansiyellerini etkili ve verimli kullanma yöntem ve tekniklerini keşfetmeleri ve kullanmaları, 21. YY ın gelişim hızına uyumlanmaları ve değişimi farkındalıkla yönetmeleri için çalışmaktadır. Denge Merkezi Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti., merkezi Kanada da bulunan Erickson College International ın (Erickson International) 2005 de Ankara ve 2008 den itibaren Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti organizasyonunu yürütmektedir. Bu kapsamda Çözüm Odaklı Koçluk ve Neuro Linguistic Programing (NLP) eğitimleri temel olmak üzere bireyin gelişim ve değişimi ile kurumsal gelişim ve verimliliği arttırmak üzere farklı çözümler sunmaktadır. Erickson College International, çözüm odaklı ve dönüşümsel teknolojileri geliştirmekle tanınan Klinik Psikolog ve Davranış Bilimci Dr. Marilyn Atkinson tarafından 1985 te Kanada da kurulmuştur. Erickson ismi imkansız vakalara çözüm metodolojileri geliştirmedeki özgün başarısıyla tanınan ünlü psikiyatrist Dr. Milton Erickson dan gelmektedir. Kanada, ABD, Avustralya, İngiltere, Fransa, Polonya, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Rusya, Çin, Meksika, Türkiye ve Brezilya nın da içinde olduğu halen toplam 30 u aşkın ülkede on binden fazla kişinin eğitildiği, değişim teknolojilerinin kurumsal alanla buluşturulduğu uluslararası bir öğrenim kurumudur. Programlar, yerli ve yabancı eğitmenlerin işbirliğiyle 2005 de İstanbul da başlamıştır, Türkiye de program dili Türkçe olarak İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere farklı illerde ve KKTC de uygulanmaya devam etmektedir. Denge Merkezi Eğitim ve Danışmanlık, Erickson International ile başlattığı işbirliği sonucunda ICF akredite sertifikalı koçluk programları düzenlemektedir. (ICF- International Coaching Federation: ICF koçluk alanında dünyada eğitim ve uygulama standart ve etik kurallarını belirleyen, profesyonel alanda koçluğun saygınlığının korunmasını sağlayan bilimsel gelişmeleri destekleyen ve akreditasyon sağlayan eğitimler düzenleyerek koçların dünya genelinde koçluk standartlarına uymasını sağlayan uluslararası arenada en güçlü organizasyondur.) Denge Merkezi kurucusu Dr. Zerrin Başer ICF PCC-Professional Certified Coach ve aynı zamanda Erickson International ın uluslararası eğitmeni olarak Erickson Çözüm Odaklı Koçluk(TASC), Takım Koçluğu, Koçluk Yaklaşımı ile Mentörlük, Erickson ICF Akredite NLP ve diğer Erickson eğitimlerini vermektedir.

2 ERICKSON COACHING INTERNATIONAL ÇÖZÜM ODAKLI KOÇLUK YAKLAŞIMI Çözüm Odaklı Koçluk- Solution Focused Coaching" bireylere ve kurumlara destek sağlayan özel bir süreç programıdır. Koçluk, koç ve koçluk alan kişi arasında oluşturulan etik ilkelere dayalı profesyonel bir paylaşım sürecidir. Koçluk Değişim yönetimidir. Çözüm / Sonuç odaklıdır. Liderliği ortaya çıkartır. Farkındalık oluşturmaktır. Mevcut içsel kaynakları harekete geçirir. Kişinin gündemi ve sonuç almak istediği alan konusunda motivasyonun ortaya çıkmasını sağlar. Güçlü soru sormaktır. Etkili dinlemektir. Güven oluşturmaktır. Gelecek vizyonunun oluşmasında etkilidir. Koçluk Disiplini Beyin teknolojilerini, Öğrenme süreçlerini, Karar süreçlerini, Davranış kalıplarını, Öz değer çıkarımlarını, Sistem kimliğini inceler. İş yaşamı ile yaratıcılık, strateji ve ilhamı tetikleyen öz değerler arasında köprü kurmayı ve farkındalık yaratmayı, Güçlü soru sorarak düşündürmeyi, Güven ve başarı motivasyonunu harekete geçirmeyi sağlar. Yöneticiler, ulaşmak istedikleri hedeflere yönelik harekete geçmeyi kolaylaştırmak, içinde bulundukları süreci tam olarak değerlendirebilmek ve daha etkin bir yönetim performansı sergilemek için koçlarla çalışırlar. Koç, üst düzey yöneticinin vizyon, strateji geliştirme ve karar verme süreçlerinde önemli bir yol arkadaşıdır. Koçluk Uygulamalı Liderliktir Liderlik ve insani yönlerin en ileri düzeyini yaşama, Model olma, İki yönlü odaklanma - (içe ve dışa), Kısa ve uzun dönem performans geliştirmedir. Koçluk alana yönelik sürekli uyum ve güven oluşturan bir liderlik yaklaşımıdır.

3 İŞ YAŞAMINDA ÇÖZÜM ODAKLI KOÇLUK YAKLAŞIMI Çalışanı güçlendirmeyi, İş yaşamında motivasyonun neredeyse konu edilmediği verimli çalışma hevesliliğini keyif ve işe bağlılık ile oluşturmayı, İnsanların yaptıkları işlerde öğrenme stratejilerini bilmeleri ve işlerini ustalığa ulaşma ve kişisel gelişimin bir parçası olarak görebilmeleri yoluyla derinden işe bağlanmalarını sağlamayı, İnsanları etkili yönetebilme ve yüksek performanslı takımlar kurmak için koçluk becerilerini geliştirmeyi, İnsanların güçlü vizyonlar oluşturmalarını, gelecek hedeflerini fark etmelerini sağlayarak, işlerini kararlılıkla yapmalarını sağlamayı, Üst düzey uyum becerilerini geliştirmeyi, Zor durumlara, duygusal düşüşler yaşamadan pratik çözümler üretebilecek farkındalık ve becerileri oluşturmayı kapsar. KOÇLUK KÜLTÜRÜ KAZANIMLARI Kişisel gelişim teknolojilerinin kullanılması ile profesyonel yaşam ve kişisel yaşam dengesinin kurulması, Kurumun personeline verdiği değerin fark edilmesi, Yöneticilerin yönetsel anlayışlarında farkındalık ve koçluk bakış açısı ile müdür lük yapabilme yetisi, Performans yönetim sistemine geçişte yarar, Etkili toplantı yönetimi, Verimli süreç yönetimi, Değişim yönetimi becerilerinin iş ve kişisel yaşam üzerinde geliştirilmesi, Pozitif yaklaşım yeteneği, Soruna değil çözüme odaklanma, Güçlü iletişim, Yüksek performanslı takım, Azalan stres, İç barış, İşini ve kendini sevme ortaya çıkar. Kişisel yaşamınızda tüm yaşam alanlarınızı, o alanlara ait gelişime açık yanları fark etmeye ve bu alanlarda gelişim, değişim ve dönüşüm yaratmanıza destek sağlar. Koçluk süreci ve kültürü kişiye kendi üzerinde çalışma ve sonuç alma deneyimi yaşatır.

4 TASC: KOÇLUĞUN SANATI VE BİLİMİ SERTİFİKA PROGRAMI Erickson College International n ICF - International Coaching Federation (Uluslararası Koçluk Federasyonu) Akredite Koçluk Sertifika programı Koçluğun Sanatı ve Bilimi Çözüm Odaklı Koçluk Yaklaşımlarını kapsayan 4 er günlük 4 modülden oluşmaktadır. Her bir modül aşama aşama koçluğun temel yaklaşımlarını, prensiplerini kapsamakta ve koçluk deneyimi kazandırarak kişilerin istedikleri alanda koçluk yapmalarına olanak tanımaktadır. Modülerin arasında pratik uygulamalar ve düzenli koçluk toplantıları yapılarak deneyimin ve becerilerin kazandırılması esas alınmaktadır. Sertifika programı 6-8 ay arasında koçluk pratikleri ile tamamlanmaktadır. Eğitimler, Erickson Türkiye Temsilcisi, uluslar arası Erickson Eğitmeni Dr. Zerrin Başer ve yetkilendirilmiş Uluslararası Eğitmen/Koçlar tarafından verilmektedir. Sertifikasyon Süreci Erickson College Sertifikasyonu için eğitimlerin tamamlanmasını ve IV. Modül de yapılan sınavda %75 üzerinde başarı sağlanmasının yanı sıra, 25 saatlik koçluk görüşmesi, 3 koçluk görüşmesinin yarımşar saatlik ses kaydı ve koçlukla ilgili kendi yorumunuzu içeren bir makale veya kitap özetinin Denge Merkezi ne teslimi ve onayı ile sertifika verilmektedir. MODÜL-I: Motivasyon Yaratma Beyin Tipleri ve Fonksiyonları Koçluk nedir? Ne değildir? Koçluk Görüşmesi Genel Çerçevesi ve Süreçleri Koçluk Konumu İletişimde Güven Tesisi Öğrenmenin 4 Aşaması Sonuç Çerçevesi Uygulama Değerler ile İmgeleme Ses Tonları ile Etkili İletişim Mantıksal Algı Seviyeleri Düşünsel Süreçleri Harekete Geçirme Motivasyon Yaratmak Geri Bildirim/Hata Bildirimi MODÜL-II: Yaratıcı Çözümler Üretme Önem ve Öncelik Zaman Algısı ve Yönetimi Paydaşlık Haritası Oluşturmak Vizyoner, Uygulayan, Analist Taraflarla Büyük Resim Oluşturma Takım Süreçleri ve Koçluk Yaratıcılığın Yönetilmesi

5 Farklı Algı Konumlarını Deneyimleme Kişisel Mentörlük Becerileri Ustalığın 7 Aşaması MODÜL III: Öz Değerler Koçluğu Değerler ve İnançlar Değerler odaklı Geniş Ekran Koçluk Spiral Dinamikler ve Koçlukta Kullanımı Motivasyon Kelimeleri Uyumlu / Uyumsuz Dil Kalıpları Niyetler Hiyerarşisi ve Öz Niyet/Değer Değer Koçluğu Geçmiş Başarılı Deneyim Analiz Yöntemi MODÜL-IV: Duyusal Algılama ve Tamamlama Dört Temel Karar Merkezi Algı Pozisyonları ile Diyalog Olumsuz Düşünce ile Başa Çıkmak Davranış Modelleri ile İletişim Başarının Sırrı Esneklik Kazanmak Strese Yönelik Koçluk Yaklaşımları Koçluk Süreci Değerlendirme Test ve Koçluk Pratiği