ÜNİBİLGİ 20. Journal Alerts:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÜNİBİLGİ 20. Journal Alerts:"

Transkript

1 ÜNİBİLGİ 20 Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Bülteni Nisan 2003 Sayı:20 Üniversitemizin abone olduğu elektronik veri tabanı EBSCOhost tarama ara yüzüne yeni özellikler eklediğini bildirmiştir. Bu sayımızda, Üniversitemiz tarafından yoğun kullanılan veri tabanının yeniliklerini duyuruyoruz Journal Alerts: EBSCOhost'un güncel versiyonunda makale bazında güncel duyuru hizmeti verilebilmekteydi. "Journal Alerts" özelliği ise, araştırmacıya dergi bazında bazı otomatik taramaların yapılması konusunda yardımcı olacak. Bu özellik sayesinde son kullanıcı, takip etmek istediği dergileri belirleyecek ve bu dergiye ait yeni sayılar EBSCOhost'a eklendikçe ile haberdar edilecektir. Her 2 özellik de, gerek son kullanıcı/araştırmacı ve gerekse kütüphane personeli tarafından yapılabilmektedir. Eğer isterseniz, kütüphaneciler, bölümlere veya konulara göre istediği kadar tarama profilleri oluşturarak, belirlemiş olduğu adreslerine, kendisinin belirlemiş olduğu sıklıkta araştırma sonuçlarının gönderilmesini sağlayabilir. Eğer kullanıcı makale veya dergi güncel duyuru hizmetlerine ait kendi profilini oluşturur ise, periyodik olarak yapmak zorunda olduğu araştırmalarını veya takip etmek durumunda olduğu dergiler için her seferinde EBSCOhost'a girerek araştırma yapmak durumunda kalmaz. EBSCOhost, araştırmacı yerine, belirlenen sürelerle taramasını yapacak ve araştırma sonuçlarını adresine gönderecektir. Herhangi bir dergiye, yeni eklenen makalelerden haberdar olabilmek için araştırmacının yapması gereken işlemler şöyledir: 1.EBSCOhost'a girdikten sonra, "Publications" ikonuna klikleyiniz 2."Browse for" alanına ilgilendiğiniz derginin ismini yazarak çağırınız.

2 2 3.Dergi isminin üzerine klikyerek "Publication Overview" sayfasının görüntülenmesini sağlayınız. 4.Bu sayfanın sağ üst köşesinde yer alan "Journal Alert" linkine klikleyiniz.

3 EBSCOhost'un güncel makale duyuru hizmetinden veya dergi duyuru hizmetinden yararlanmak EBSCOhost kullanıcıları için tümüyle "ücretsizdir". Bu hizmetlerden yararlanabilmek için, eğer daha önce kayıt olmadıysanız bir defaya mahsus kayıt olmanız gerekir. Bu işlem sadece bir kaç dakikanızı alacaktır. Bu kayıt işlemi otomatik taramalarınızı gözden geçirmek, silmek veya yenilerini eklemek için gereklidir ve tarama profillerinize username ve password ile giriş yapılabilecektir. 3

4 4 5.Karşınıza gelen sayfada yer alan formu size uygun özelliklerde doldurunuz ( duyuru hizmetinin ne kadar sure ile size verilmesini istiyorsunuz, adresiniz veya adresleri, gönderilecek i hangi formatta istiyorsunuz ( ASCII, HTML ), gönderilecek de derginin içindekiler sayfasına linklerin yer almasını istiyor musunuz veya full text makale linklerin belirtilmesini istiyormusunuz?... ) 6."Save" butonuna klikleyerek "Journal Alert" ozelligini aktif hale getiriniz.

5 5 Eğer EBSCOhost'un güncel makale veya dergi duyuru hizmetinden siz veya araştırmacılarınızın yararlanmasını istiyor ve daha önce bu servis den yararlanmak için kendi hesabinizi oluşturmadıysanız aşağıdaki belirtilen adımları takip ederek kayıt olabilirsiniz: 1.Kendi hesabinizi oluşturmak icin "Advanced Search" dediğimiz tarama ekranını seçmelisiniz. Bu geliştirilmiş tarama ekranı, her zaman için geçerli olacak şekilde ekranınızda görüntüleniyor olabilir. Eğer görüntülenmiyorsa, sayfanın sağında yer alan "Advanced Search" butonuna klikleyerek sayfanın görüntülenmesini sağlayınız. Daha önce kayıt olmadıysanız, isterseniz tarama profilinizi oluşturup kayıt olabilir veya önce kayıt olup sonra bu tarama stratejinizi otomatik hale getirebilirsiniz.

6 6 2."Search History/Alert" butonuna klikleyiniz. 3."Retrieve Searches/Alert" linkine klikleyiniz.

7 7 Simdi login sayfasındasınız ve size Username ve Password soruluyor. Eğer daha önce kayıt olduysanız şifrelerinizi yazarak daha önceki otomatik taramalarınızı gözden geçirebilir, silebilir veya istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

8 8 Kayıt olmadıysanız: 4."I'm new user" linkine klikleyiniz. 5."New Account Setup sayfasındasınız: Kullanıcı adi ve şifrenizi belirleyiniz ve bu formu doldurunuz. Tüm alanların doldurulması zorunludur. 6."Save" butonuna klikleyiniz. Ankara Üniversitesi adına sahibi: Prof. Dr. Nusret ARAS Genel Yayın Yönetmeni: Doç. Dr. Doğan ATILGAN Baskı: Ankara Üniversitesi Basımevi YAYIN KURULU: Selim KARAAĞAÇ Hüsniye ÇELİK