Tel: Fax:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tel: +90 232 437 04 08-18 Fax: +90 232 437 04 09 info@a-sera.com www.a-sera.com"

Transkript

1 Tel: Fax:

2 İçindekiler. 1. ARAZİNİN TESVİYESİ 3 2. TEKNİK ÖZELLİKLER 5 3. KAPLAMA ÖZELLİKLERİ 8 4. DİZAYN ÖZELLİKLERİ BETON İŞLERİ GÖLGELEME (PERDE) SİSTEMİ SULAMA SİSTEMİ ve DRENAJ SİSTEMİ İKLİMLENDİRME SİSTEMİ SİSLEME ve NEMLENDİRME SİSTEMİ ÜRÜN YETİŞTİRME SİSTEMİ ELEKTRİK SİSTEMİ ISITMA SİSTEMİ BİTKİ SARMA İPLERİ ÇİÇEK MASALARI ÇİLEK GUTTER SİSTEMİ TEMİN ve TESLİM BİLGİLERİ GARANTİ BİLGİLERİ 28 Tel: Fax:

3 1. ARAZİNİN TESVİYESİ Seranın yapılacağı alan uzunluk ve en ölçülerine gore belirlenen kotlarda iş makinaları ile tesviye edilmelidir. Seranın uzunluğu 50 m den uzun olduğu zaman çift akıntı olarak tesviye edilmelidir. Tel: Fax:

4 -%0.8 EĞİM ORTA NOKTA -%0.8 EĞİM -%0.8 EĞİM ORTA NOKTA -%0.8 EĞİM Arazinin düzgün bir eğimle tesviye edilmesi yağmur suyu drenajı için çok önemlidir. Tel: Fax:

5 2. TEKNİK ÖZELLİKLER Tünel genişliği Kolon arası uzunluk Havalandırma tipi Oluk altı yüksekliği Maksimum yükseklik : 9,6 metre : 5 metre : KELEBEK (Çift açılır) : 5,0 m : 7,5 m 2.1. TEMEL Teklife temel ankraj elemanları dahil olup, kolon bağlantıları için hazırlanmış 70x70x2mm özel profil 1.2m yüksekliğinde çelik ankraj elemanları tarafımızdan hazırlanarak temel planlarıyla beraber teslim edilecektir. Sera temel ölçüleri 50 cm çap ve 90 cm derinliğinde olamalıdır. Ankraj çukurlarına dökülecek olan beton C-25 normundadır ÇELİK KONSTRÜKSİYON Üst kemer Alt makas elemanı Kolonlar Alın ara kolonları Yan cephe kolonları Alın aşıkları :Oval profil 60 x 50 x 1,5 mm :Boru 32 x 1,5 mm :Kutu profil 80 x 80 x 2 mm :Kutu profil 80 x 80 x 2 mm :Kutu profil 80 x 80 x 2 mm :Kutu profil 50 x 50 x 2 mm ÇİFT HAVALANDIRMA 60 x 50 x x 1.5 Yukarıda belirtilen tüm çelik elemanlar 275gr galvaniz sactan imal olarak imal edilmektedir Tel: Fax:

6 Bitki Askı Telleri: Nervürlü ø 14 mm celik demirden imal edilir ve her 9.60m lik tünelde 3 adet, yerden 4.50m yüksekte, kolonlara bağlanmış vaziyette montaj edilir. Her kolon hattında yan kolonlar arasında 6 mm çelik halatlar bitki askı tellerine destek olması için çekilir, ve her tünelde 3 adet zincir ile makaslara bağlanır. (sarkmayı önlemek için) 2.3. KAPILAR Panel 300x280 cm sürme kapı. Kapılar komple rayları, ankraj elemanları ve kilitleriyle beraberdir OLUKLAR 275 gr galvaniz 2 mm sactan imal edilir, açılımı 50 cm dir. Tel: Fax:

7 2.5. HAVALANDIRMA Üst havalandırma sistemi Kremyer dişli sistemi ile çalışacaktır. Mahyanın iki yanında, mahya boyunca 2 m genişliğinde, toplam olarak 4 m olacaktır. Açma sistemi, özel yapılmış rulman yataklara yerleştirilmiş, şaft olarak kullanılan 34x2,5mm boruya kremyer ve dişli (rack & pinion) yerleştirilmesi ve bu sistemin pencereyi itmesi ile açılıp kapanacaktır. Her pencere için bir motor kullanılacak olup, limit switçler motorların üzerindedir. Kullanılacak kramyer dişliler 150 cm boyunda, ithaldir ve her 2.5m de bir kramyer dişli şaft üzerine yerleştirilmektedir. Açılır pencerelerimizden herhangi bir zararlı böcek vs. Canlının girmesini engellemek için sinek tülü kullanmaktayız. Sinek tüllerimiz 50 mesh sıklıkta 5 sene garantilidir. Pencere sistemimiz otomatik olarak kremyer dişli ve redüktörlü motorlar vasıtasi ile 1.5 metre ye kadar açılabilmektedir. KREMYER KUTUSU KREMYER DİŞLİSİ Açılır sistemindeki şaft boruları, rulmanlı şaft yatakları kullandığımız için daha uzun ömürlüdür. Tel: Fax:

8 3. KAPLAMA ÖZELLİKLERi 3.1. POLİETİLEN ÖRTÜ (Naylon Kaplama) Çatı Örtüsü : 200mik kalınlıkta 36 aylık, UV+IR+ANTIFOG, Yanlar ve alınlar : 10 yıllık 8 mm polykarbonat Üst örtü kaplamasında rüzgar dayanımını maksimum seviyede arttırmak için; 1. İlave olarak 50 metrede 1 çiftli klips ile naylonu sabitlemekteyiz. 2. Naylonun üzerinden plastic kemerler ile çapraz şekilde naylonu sarıyoruz. 3. İlave olarak pencere alt sabit kısmını boydan boya ikiye bölmekteyiz. Sera üst naylonunu sabitlemek için kullandığımız klipsler, standart sistemlerin ötesinde, tekli klipsler haricinde 50 metre de bir çiftli klips (kırmızı renk ile belirtilen) kullanmaktayız. Ayrıca sera boyunca profil klips (mavi renk ile belirtilen) ve plastik kemer (yeşil renk ile belirtilen) kullanmaktayız. Profil Klips (mavi) Çiftli Klips (kırmızı) Plastik kemer (Yeşil) 50 metre Tel: Fax:

9 Naylon Kaplama Örnekleri Özel plastik klipslerle montajı yapılan naylon kaplamamız 120 km/h rüzgara dayanıklıdır. Tel: Fax:

10 3.2. POLİKARBON KAPLAMA 8mm kalınlıkta UV katkılı 10 yıl garantili polikarbon kaplama kullanmaktayız. Polikarbon kaplama montajını özel alüminyum profiller ile monte ediyoruz Yağmur, Rüzgar gibi dış etkenlerden maksimum koruma sağlamak için polikarbon bağlantılarını özel contalı alüminyumlar ile sağlamaktayız. Tel: Fax:

11 3.3. SOLİD POLİKARBON KAPLAMA 1,5 2 mm kalınlıkta 10 yıl garantilidir. Solid polikarbon anti statik malzeme olduğu için üzerinde toz biriktirmez, sararma yapmaz, cama göre 80 kat daha dayanıklıdır, ışık geçirgenliği cam ile aynıdır, UV katkılı olduğundan zararlı güneş ışınlarını geçirmez. Kıvrılabildiği için oval yüzeylere uygulanabilir. Yağmur, Rüzgar gibi dış etkenlerden maksimum koruma sağlamak için polikarbon bağlantılarını özel contalı alüminyumlar ile sağlamaktayız. Tel: Fax:

12 4. DİZAYN ÖZELLİKLERİ Maximum rüzgar hızı : 120 km/hr Maximum kar yükü : 25 kg/m² Maximum bitki yükü : 25 kg/sqm Maximum aksesuar yükü : 7 kg/sqm Minimum dış sıcaklık : -10 ºC Maximum dış sıcaklık : +40 ºC Minimum sera içi sıcaklık : +16 ºC Sistemde kullandığımız kolonlar 2mm galvaniz (275gr) sac malzemeden kıvrılarak imal edilmiştir. Kenet sistemi ile kaynaksız olarak kilitlenmektedir, bu nedenle kaynaklı sistem kolonlardaki oluşan korozyona uğramaz çok daha uzun süre dayanıklıdır. Kolonların mukavemetini maksimum seviyede arttırmak için çift yüzeyinde 2+2 = 4 adet büküm ile güçlendirilmiştir. KOLON OLUK MAKAS BAĞLANTI DETAYI KELEBEK AÇILIR MENTEŞE DETAYI Tel: Fax:

13 5. BETON İŞLERİ Seranın etrafına 40 cm yüksekliğinde 20 cm genişliğinde perde betonu dökülmektedir. Bu betonların kalıpları için kendi özel imalatımız olan çelik kalıpları kullanmaktayız.servis yollarının yüksekliği 15 cm dir. Donatı olarak ta 10x10 gözenekli 6 mm çelik hasır kullanılmaktadır. Hol betonu 3.5 metre genişliğinde 15 cm kalınlıgında yapılmaktadır. Kullanılacak olan beton C-20 normunda olup, Orta yol servis betonu helikopterli olacaktır. Ankraj çukurlarına dökülecek olan betonlar C-25 normundadır. 3.5 metre Tel: Fax:

14 6. GÖLGELEME (PERDE) SİSTEMİ İki farklı şekilde gölgeleme sistemi uygulayabilmekteyiz; 6.1. PUSH PULL (Push pull Mekanizmalı Perde sistemi) Kurduğumuz perde sisteminde motordan güç 1 lik galvaniz boru yardımıyla, her tünelde 3 adet bulunan dişlilere aktarılacak, dişlilerde 5.0m boyundaki kramyer dişliler yardımıyla perdeyi iterek yada çekerek açıp kapatacaktır. 9.60m lik tünelde 3 adet dişli sistemi 4 kenarından çelik halatlar vasıtasıyla askıya alınarak hareket etmesi önlenmektedir. Perdeyi itip-çeken 32x 2mm borular, kemerlerin altına yerleştirilecek makaralar içinde hareket ettirilir. Sistemde RW400 redüktörlü motor kullanılacaktır. Motorların torku 400 Nm ve dakikada 3 devirlidir. Motorların üzerinde limit sivitçleri mevcuttur. Motor 0,55kw 50x50 Destek profili 1 galvaniz şaft borusu 120 cm ara ile Üst misinalar 40 cm ara ile Alt misinalar Tel: Fax:

15 6.2. HALATLI SİSTEM Bu sistemde 60mm çapındaki şaft borusuna sabitlenen 3 çelik halat her tünelde, şaft borusuna sarılarak perde sistemini açar ve kapatır. Kurulumu ve ayarlanması digger sistemlere gore daha basittir. Ayrıca her hangi bir arızada müdahale edilmesi ve onarılması daha kolay olan bir sistemdir. Çelik halat Motor 0,55kw 40cm ara ile Alt misinalar 120 cm ara ile Üst misinalar Tel: Fax:

16 6.3. KUMAŞ DETAYI Kumaş: Çalışma Yönü: Yan etekler: %55 gölgeleme %58 ısı koruma Sistem sera boyuna doğru açılıp kapanmaktadır. Yan eteklerin yüksekliği 70 cm olacak ve ağırlık olarak özel pul kullanılacaktır. Özellikle yaz aylarında, sera içi ısı sıcaklığı yüksek seviyelere yükselmektedir, bu nedenle perde sistemimiz sensörler vasıtası ile otomatik olarak devreye girerek gölgeleme sistemi sağlamaktadır. Kış aylarında ise Isı kaybını önlemek için otomatik olarak kapanmaktadır. Tel: Fax:

17 7. SULAMA SİSTEMİ ve DRENAJ SİSTEMİ Sulama sisteminde 2 hektar ve üzerindeki seralarda EC PH sulama makinesi 1 adet yedek olarak (by pass) sistemde bulunmaktadır. ÇELİK SU TANKI PLASTİK TANK EC PH SULAMA MAKİNESİ Sera boyutlarına gore çelik su stok tankı ve 5 adet gübre 1 adet asit plastik tankları sulamada kullanmaktayız. Spagetti sulama boruları Damla sulama sistemi için spagetti sistemi kullanmaktayız, bu sistem sayesinde direk bitki köküne sulama yapılarak gübreden tasarruf edilir ayrıca direk bitki köküne oksijen gitmesi sağlanır. Tel: Fax:

18 8. İKLİMLENDİRME SİSTEMİ Dış ortamdaki hava koşullarının ölçülmesi sera içi iklimlendirme için çok önemlidir. Bu nedenle üzerinde bir kaç sensor bulunan meteoroloji istasyonu iklim bilgisayarına bağlanacaktır. Bu sensörler; Işık yoğunluk sensörü. Dış ortam sıcaklık sensörü. Rüzgar hız sensörü. Rüzgar yön sensörü. Yağmur sensörü. Meteoroloji İstasyonu İklimlendirme Bilgisayarı İklimlendirme Bilgisayarı Duvara monte CPU birimi Havalandırma, ısıtma, gölgeleme, hava sirkülasyonu için bilgisayar programı, ayrıca program her 30 dakikada iç ve dış ortam verilerini kaydetmektedir. Sulama bilgisayarı ve iklim bilgisayarı arasındaki iletişimi sağlayacak kominükasyon kutusu. Tel: Fax:

19 İklimlendirme Bilgisayarı Ekran Görüntüleri İzleme Programı Gübre Programı Otomatik Kontrol Manuel Kontrol Fan sistemi Her tünelde 4 adet 24 lik 7000m3/sa kapasiteli sirkülasyon fanı kullanılacak olup,ayrıca tüm kapı girişlerinde otomatik olarak calışacak fan sistemi bulunacaktır. Tel: Fax:

20 9. SİSLEME ve NEMLENDİRME SİSTEMİ Sera içi sıcaklığın bitkilere zarar vermeden doğal bir şekilde normal seviyelerde tutmak için sisleme, belirli zamanlarda ihtiyaç olduğu zaman nemlendirme sistemleri kullanmaktayız İki farklı basınçta sistem kurmaktayız bu sistemler 4 bar (plastik borular ile) ve 90 bar (krom borular ile) 4 bar sisleme 90 bar sisleme Basınç ne kadar yüksek olur ise dağılım aynı oranda homojen olmaktadır. Tel: Fax:

21 10. ÜRÜN YETİŞTİRME SİSTEMİ Serada topraksız üretim (opsiyonel) askılı yataklarda sebze üretimi yapılacak ise, topraksız ortam olarak kaya yünü uygulaması için oluk sistemi yapılacak olup, iki yüzü boyalı, anti bakteryal ithal sactan imal edilir, yataklar askılar yardımıyla sera çelik konstruksiyonuna asılır. Ayrıca her yatak sonunda drenaj bağlantıları olacaktır. Drenaj sistemi her bir başta yer altına döşenecek 100 mm lik borulardan çıkılan ağızlara bağlanacaktır. Her tünelde 6 şarlı bitki yatağı olacaktır. Seralarda kullandığımız demir yataklar (gutter) 50cm genişliğinde paslanmaz beyaz kaplamalı sac malzemeden özel makinamızdan kıvrılarak imal edilmektedir. Tel: Fax:

22 11. ELEKTRİK SİSTEMİ Ana elektrik panosu CE normlarında olacak ve sera içindeki tüm motorlar için motor koruma, kontaktör grupları ve bilgisayar kontrolü için role grupları olacaktır. Sera içinde kullanılacak tüm kablolar, orta servis yolu üzerinde tavalar içinde taşınacaktır. Elektrik panosu üzerinde ileride yapılabilecek ilaveler için yedek kontaktör yerleri olacaktır. Elektrik panosu üzerinde sera içindeki; Havalandırma motorları Sirkülasyon fanları Gölgeleme sistemi Isıtma sistemi, için kontrol şalterleri olacak, ayrıca manuel ve otomatik kullanımın seçileceği şalter grupları olacaktır. Tel: Fax:

23 12. ISITMA SİSTEMİ Kullandığımız ısıtma kazanları ve brülörler Italya menşeilidir. Kurduğumuz her serada 2 kazan ve 2 brülör kullanmaktayız. Sistemimiz doğal Gaz kesildiğinde otomatik olarak dizel yakıt ile çalışmaya devam etmektedir. Isıtma şebekesi dağıtımı her tünelde yer için 6 sıra (rail) oluk altı için 1 sıra tesisat kurulmaktadır. Yerde bulunan dağıtım boruları özel Imalatımız olan sac ayaklar üzerinde kurulmaktadır. Duvarda bulunan kollektör ısıtma şebekesine aittir. Sac ayak 2.5 metrede 1 adet Otomasyona bağlı ısıtma sistemimiz sera iç sıcaklığına bağlı olarak otomatik olarak devreye girer ve kapanır. Tel: Fax:

24 Serada, sera üzerine gelen kar ın eritilebilmesi için oluk altlarında, 2 hat 51mm boruyla oluk altı ısıtması uygulanacaktır. Isıtma sistemi yan duvar ısıtma hattı Yer Örtüsü ve Zemin ısıtması (rail system) Tel: Fax:

25 13. BİTKİ ASKI İPLERİ Bitkiler büyüdükçe çevresindeki diğer bitkilerin üzerine yıkılmaya başlar, özel kıvrımlı bitki sarma teline manuel olarak sarılarak bitkinin sarkması engellenir. Tel: Fax:

26 14. ÇİÇEK MASALARI Çiçek masaları her tünelde 140 cm ara ile yerleştirilir, masaların arasında ise 50 cm yol betonu dökülür. Serada kullandığımız diğer metal ürünler gibi masalarda kullandığımız metal malzemeler 275gr/m² galvaniz kaplamalıdır. Tel: Fax:

27 15. ÇİLEK GUTTER SİSTEMİ Çilek yetiştirme her tünelde 20 sıra gutter, alt üst olarak yerleştirilir. Tel: Fax:

28 16. TEMİN ve TESLİM BİLGİLERİ Isıtma, sulama, elektrik sistemi tesisatlarında kullanılan malzeme cinsi montaj yapılan yerin durumuna gore değişiklik gösterebilir. 17. GARANTİ BİLGİLERİ Çelik konstrüksiyon sistemi 5 sene garantilidir. (ezilme çizilme hariç) Gölgeleme ve ısı yalıtımı (perde sistemi) 1 sene garantilidir. Sulama ve drenaj sistemi 1 sene garantilidir. Isıtma sistemi 1 sene garantilidir. Naylon kaplama 3 sene garantilidir. (üreticinin verdiği garanti şartları geçerlidir.) Polikarbon kaplama 10 sene garantilidir. (üreticinin verdiği garanti şartları geçerlidir.) Solid Polikarbon Kaplama 10 sene garantilidir. (üreticinin verdiği garanti şartları geçerlidir.) Her hangi bir arıza durumunda 7/24 servis desteğimiz 1 yıl boyunca ücretsizdir. Yanlış kullanım nedeni dışında malzeme hatalarında garanti sadece malzeme değişimini kapsar. Tel: Fax: