BIO 5100 Bitki Ekofizyolojisi Biyoloji Anabilim Dalı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BIO 5100 Bitki Ekofizyolojisi Biyoloji Anabilim Dalı"

Transkript

1

2 BIO 5101 Botanikte Araştırma Yöntemleri Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5101 Botanikte Araştırma Yöntemleri Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin öncelikle lisansüstü eğitimi boyunca bilimsel makale ve tezlere ulaşma yöntemleri, tez hazırlama ile ilgili bilgilerin ve botanik ile ilgili bazı araştırmaların yöntemlerinin verilmesidir. Böylece öğrencinin lisansüstü süresince botanik ile ilgili çalışmalarda başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Bilimsel makalelere ulaşma yöntemleri, bilimsel makale incelerken dikkat edilecek hususlar, tez tarama, tez hazırlama sırasında makalelerin değerlendirilmesi, deneysel verilerin tez hazırlamak için istatistiksel olarak değerlendirilmesi, bitkilerin toplanması, kurutulup saklama yöntemleri (Herbaryum), bitki teşhis yöntemleri ve teşhislerde flora kitaplarının kullanımı, polen preparatı hazırlama yöntemleri, atmosferik polen araştırma yöntemleri, balda polen analizi yöntemi, azot döngüsü ile ilgili ekolojik çalışmalarda kullanılan yöntemler, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yönteminin tanıtılması. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar The Herbarium Handbook, L.Forman, D.Bridson, Pollen Grains, RP Wodehuse, Geographic Information Systems (Ed. David Martin), Routledge London, New York. Mineral Nutrition of Higher Plants (Ed. H. Marschner), Academic Pres, London. Bitki Ekolojisi Ders Notları (M Öztürk, M.Pirdal, F. Özdemir) Ege Üniv., Fen Fakültesi, İzmir. Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Vol. 1-10, PH Davis (ed.) Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Eğitim Dili Dersin Öğretim Üyesi İletişim Türkçe Prof.Dr.Adem BIÇAKÇI Doç.Dr.Hülya ARSLAN Yrd.Doç.Dr.Gül TARIMCILAR / e-posta: / e-posta:

3 BIO 5102 Aeropalinoloji / e-posta: Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5102 Aeropalinoloji Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin havada bulunan polen ve sporları tanımasıdır. Böylece öğrencinin duyarlı bireylerde allerjiye yol açan polen ve sporları teşhis edebilecek seviyeye gelmesi hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Aeropalinolojinin tanımı, tarihçesi. Polen, spor üretimi ve dağılımı. Atmosferik polen toplama ve tayin yöntemleri. Polen takvimi hazırlama yöntemleri. Polinosis ve alerjiye neden olan polenler. Polenlere karşı duyarlı bireyler için tanı ve tedavi yöntemleri. Türkiye de polen takvimi çıkarılan bölgeler ve bu bölgelerde en fazla polene sahip taksonlar. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar Aerobiology, RL Edmonds Pollen Grains, RP Wodehouse Türkiye nin atmosferik polenleri, A Bıçakçı ve ark. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem BIÇAKÇI İletişim / e-posta:

4 BIO 5103 Bitki Sistematiği Ve Prensipleri Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5103 Bitki Sistematiği ve Prensipleri Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu tüm sistematik derslerine ek olarak geliştirilmiş ve ileri düzeyde taksonomik bilgiye sahip olmasıdır. Dersin İçeriği Genel Taksonomik Bilgiler, Taksonomik problemler, Taksonomik karakterler, Varyasyonlar, Taksonomide kullanılan metod ve teknikler, Taksonomik Çalışmalar, Yayınlama ve isimlendirme, Botanikte isimlendirme kuralları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar - Principles of Angiosperm Taxonomy, P. H. Davis, V.H. Heywood, Uluslar arası Botanik Adlandırma Yasası, A. Dönmez, Botanical Latin, W.T. Stearn, Molecular Systematics and Plant Evolution, Eds: P.M Hollingsworth, R.M. Bateman, R.J. Gornal, Taksonomi Yaz okulu Ders Notları, Ed: B. Çıplak, Taksonomik Zoolojinin Prensip ve Metodları, İ. Yılmaz, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hulusi MALYER İletişim , e-posta:

5 BIO 5104 Etnobotanik Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5104 Etnobotanik Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, günümüz insan-bitki ilişkisinin yanı sıra, günümüz bitkileri ve kullanım şekilleriyle arkeolojik bitki kalıntıları ve kullanımları arasında karşılaştırmalı çalışmalar yapmaktadır. Dersin İçeriği Etnobotaniğin tanımı, tarihçesi, gelişimi, çalışma teknikleri, Etnobotanik ve Paleobotanikte kullanılan metod ve yaklaşımlar, Bitkilerin yöresel, tıbbi ve gıda olarak kullanımları, Bitkilerin el sanatlarında kullanımı Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar - Ethnobotany; A methods Manual, Garry J. Martin, Ethnobotany; Principles and Applications, C.M. Cotton, Türkiye de Bitkiler İle Tedavi, T. Baytop, Şifa Niyetine, E. Tuzlacı, 2002 Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hulusi MALYER İletişim / e-posta:

6 BIO 5105 Simbiozis Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5105 Simbiozis Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu ortak yaşam konularının tam olarak pekiştirilmesi ve bitkilerdeki ortak yaşam tiplerinden mutualizme en güzel örnek olan likenlerin yapısına katılan alg ve mantarın birliktelikteki fonksiyonları ve fizyolojilerinin detaylı olarak anlaşılması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Başlıca simbiozis tipleri (parazitizm, kommensalizm, mutualizm), fungal bitki simbiozisi (Mycorrhizal), fungal alg simbiozisi (liken), Bitkilerde simbiozun başlangıcı, gelişimi ve bitkiler açısından önemi, simbiozisin çoğrafik dağılımı ve ekolojik önemi, liken simbiozisi; likenin yapısına katılan alg (cyanobacter, yeşil alg) ve mantarın (Ascomycota; Discomycetes, Pyrenomycetes; Basidiomycota) genel özellikleri ve ortak yaşamdaki fonksiyonları (fotosentez ve karbon metabolizması, azot fiksasyonu, besin değişimi). Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Symbiosis: Mechanisms and Model Systems, J. Seckbach. The Lichen Symbiosis, V. Ahmadjian, Lichen Biology, Thomas H. Nash III Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Şaban GÜVENÇ İletişim / e-posta:

7 BIO 5106 Türkiye Vejetasyon Coğrafyası Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5106 Türkiye Vejetasyon Coğrafyası Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Türkiye bitki örtüsünü oluşturan vejatasyon formasyonlarının ve bitki birliklerinin öğretilmesi ve günümüzdeki durumun tanıtımıdır. Dersin İçeriği Türkiye'de bitki örtüsünün ekolojik şartları, Türkiye'de bitki örtüsünün geçirdiği evrim, Türkiye'nin flora ve biyocoğrafya bölgeleri, Türkiye'nin vejetasyon formasyonları (kuzey Anadolu, Akdeniz, Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu), bu formasyonları oluşturan bitki birlikleri. Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1. İbrahim Atalay, Türkiye nin Ekolojik Bölgeleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Yay. 2.İbrahim Atalay, Ekosistem Ekolojisi ve Coğrafyası; Cilt I, Çev. Ve Orm. Bak.. 3. İbrahim Atalay, Ekosistem Ekolojisi ve Coğrafyası; Cilt II, META Basım. 4. A. Rıza Çetik, Türkiye Vejetasyonu: I. İç Anadolu nun Vejetasyonu ve Ekolojisi, Selçuk Üniversitesi. 5. Y. Akman, Türkiye Orman Vejetasyonu, Ankara Öğretme Şekli Teorik Değerlendirme Yarıyıl sonu sınavı Dersin Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gönül Kaynak İletişim /

8 BIO 5107 Ağır Metal Kirliliğinin Yüksek Bitkilerle Islahı Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5107 Ağır Metal Kirliliğinin Yüksek Bitkilerle Islahı Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, çevre kirliliğinin giderilmesi konusunda bitkilerin fonksiyonunun kavratılması ve bununla ilgili yöntemlerin tanıtılmasıdır. Dersin İçeriği Bitkiler tarafından metal alınımı ve taşınımı. İndikatör, Akümülatör ve Hiperakümülatör bitkiler. Bitkilerde metal birikimini sağlayan mekanizmalar. Hiperakümülatör bitkilerde fitoşelatlar ve metallotiyoninler. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Heavy metal Stres in Pants: From Biomolecules to Ecosystems (Ed. MNV Prasad), Second Ed. Springer-Verlag Berlinheidelberg Mineral Nutrition of Higher Plants (Ed. H Marschner) Academic Press., London. (1995) Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Arslan İletişim / e-posta:

9 BIO 5108 Likenlerin Tayini ve Prensipleri Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5108 Likenlerin Tayini ve Prensipleri Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu, çiçeksiz bitkiler kapsamında ele alınan likenlerin sistematik olarak incelenmesi ve tayini konusunda teorik ve pratik bilgilerin aktarılması. Dersin İçeriği Liken tayininde kullanılan terminolojik tanımların açıklanması ve bu özellikleri taşıyan, kabuksu, yapraksı ve dalsı görünümlü likenler ile Lichenes Imperfecti grubunda yer alan çeşitli likenlerin tayin edilmesi. İncelenen likenlerin betimlemelerinin yapılması Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları ve yüksek lisans ders Kaynaklar programında yer alan Likenoloji dersini alması uygundur. Çok sayıda liken türü içeren ve bu türlere ait tayin anahtarları yer alan temel liken kitaplarından yararlanılmaktadır. *Clauzade, G. and Roux, C. (1985). Likenoj De Okcidenta Eŭropo Ilustrita Determinlibro. - Bulletin de la Société Botanique du Centre-Quest Nouvelle Série - Numéro Spécial: 7, Royan, France, 893 pp. *Purvis, O.W., B.J. Coppins, D.L. Hawskworth, P.W. James and D.M. Moore (1994). The Lichen Flora of Great Britain and Ireland. The British Lichen Society Department of Botany, The Natural History Museum, London. pp *Wirth, V. (1995). Die Flechten Baden Württembergs Teil 1, 2. Eugen Ulmer GmbH & Co., Stuttgart. pp * Nash III, T.H., Ryan, B.D., Diederich, P., Gries, C. and Bungartz, F. (2004): Lichen Flora of the Greater Sonoran Desert Region. Tepme, Arizona: Lichens Unlimited, Arizona State University, Vol. 1, 2. pp. 532, 742. * Nimis P.L. and Martellos S. (2004). Keys to the Lichens of Italy I. Terricolous species. Edizioni Goliardiche, Trieste. pp * Wasser, S. P. and Nevo E. (2005). Lichen-Forming, Lichenicolous, and Allied Fungi of Israel. A.R.A. Gantner Verlag K.-G. pp Öğretme Şekli Derse ait terminoloji teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Liken türlerinin tayini öğrencilerle birlikte uygulamalı olarak yapılacaktır. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla kendilerinin arazide çeşitli substratlardan topladıkları liken örnekleri de ders kapsamında tayin edilecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Eğitim Dili Dersin Öğretim Üyesi İletişim Türkçe Doç. Dr. Şule ÖZTÜRK / e-posta:

10 BIO 5109 Ekosistemlerde Verimlilik Tayinleri Ve Değerlendirme Yöntemleri Dersin Dönemi / Düzeyi Dersin Kodu ve Adı Dersin Amacı ve Hedefi Dersin İçeriği Dersin Ön şartı / Öneriler Kaynaklar Öğretme Şekli Değerlendirme Eğitim Dili Dersin Öğretim Üyesi Dersin web sayfası İletişim Güz/ Yüksek Lisans BIO 5109 Ekosistemlerde Verimlilik Tayinleri Ve Değerlendirme Yöntemleri

11 BIO 5110 Bitki Tayini ve Değerlendirmesi II Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5110 Bitki Tayini ve Değerlendirmesi II Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, tür tayininde kullanılan terminoloji ve Türkiye florası 5-9 ciltlerde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin anahtarlar kullanılarak öğretilmesidir. Dersin İçeriği Bitki tayini ve yöntemleri; tanımlama anahtarları, monograf ve floranın kullanımları Türkiye Florası nın 5-9 ciltlerinde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin yapılması. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar P.H. Davis, Flora of Turkey; Volum I, II, III, IV, Edinburgh. A. Baytop, Botanik Kılavuzu, İ.Ü. Basımevi, İstanbul. Öğretme Şekli Teorik ve Uygulama Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı Dersin Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gönül Kaynak İletişim /

12 BIO 5111 Polen Morfolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5111 Polen Morfolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin polenin oluşumu ve morfolojisi hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Böylece öğrencinin polen morfolojisi çalışmaları ile bitki sistematiğinde karşılaşılan problemlerin çözümüne katkıda bulunacak seviyeye gelmesi hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Palinolojinin tanımı ve bölümleri, polen teşhis alanları, sporoderm, ekzin tabakalanması, apertürler, ornemantasyon, polen şekilleri ve tipleri, taksonomide polen morfolojisinin önemi, Bazı Gymnosperm ve Angiosperm polenlerinin morfolojik olarak incelenmesi, polen preperatı hazırlama yöntemleri, polen duvarı ontogenisi, tapetum ve orbiküller, heteromorf polenler Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar Pollen morphology and plant taxonomy (Angiosperms), G.Erdtman Textbook of pollen analysis, K.Faegri and J.Iversen Polen morfolojisi ve Türkiye nin önemli Gymnospermleri üzerinde palinolojik araştırmalar, B.Aytuğ Pollen Grains, RP Wodehouse, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Prof.Dr.Adem BIÇAKÇI İletişim / e-posta:

13 BIO 5112 Peyzaj Ekolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi İlkbahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5112 Peyzaj Ekolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı peyzajın unsurlarının ve peyzaj insan ilişkilerinin tanıtılmasıdır. Dersin İçeriği Peyzaj ekolojisinin tanımı ve biyolojide hiyerarşi düzeni kavramı ile ilişkisi, peyzajın unsurları, kommunite ve peyzaj düzeyinde biyoçeşitlilik, Ada biyocoğrafyası kavramı, Zaman ve mekân ölçeği, peyzaj geometrisi, sürdürülebilir peyzaj kavramı, insan tasarımlı peyzajlar. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Ekolojinin Temel İlkeleri (Ed: E. Odum, G. Baret; Çeviri Ed. K. Işık), Palme Yayıncılık, Ankara, Lerning Landscape Ecology (Ed: S.E. Gergel, M.G. Turner) Springer-Verlag, New York, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Arslan İletişim / e-posta:

14 BIO 5113 Bitki Tayini ve Değerlendirmesi I Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5113 Bitki Tayını ve Değerlendirmesi I Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, tür tayininde kullanılan terminoloji ve Türkiye florası 1-4 ciltlerde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin anahtarlar kullanılarak öğretilmesidir. Dersin İçeriği Bitki tayini ve yöntemleri; tanımlama anahtarları, monograf ve floranın kullanımları Türkiye Florası nın ilk 4 cildinde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin yapılması. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar P.H. Davis, Flora of Turkey; Volum I, II, III, IV, Edinburgh. A. Baytop, Botanik Kılavuzu, İ.Ü. Basımevi, İstanbul. Öğretme Şekli Teorik ve Uygulama Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı % 100 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gönül Kaynak İletişim /

15 BIO 5115 Likenoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5115 Likenoloji Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Amacı ve Hedefi Lisans eğitiminde çiçeksiz bitkiler içinde yer alan likenler hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi, yüksek lisans çalışmasında likenler ile çalışacak öğrencilere likenlerin özelliklerinin anlatılması. Dersin İçeriği Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu, çiçeksiz bitkiler kapsamında ele alınan likenlerin morfolojik, anatomik, fizyolojik ve ekolojik özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Liken yapısına katılan mantarların ve alglerin özelliklerinin vurgulanması. Likenlerin kullanım alanlarının belirtilmesi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları uygundur. Kaynaklar *Kershaw K.A. (1985). Physiological Ecology of Lichens (Cambridge Studies in Ecology). Cambridge University Pres. pp *Clauzade, G. and Roux, C. (1985): Likenoj De Okcidenta Eŭropo Ilustrita Determinlibro. - Bulletin de la Société Botanique du Centre-Quest Nouvelle Série - Numéro Spécial: 7, Royan, France. pp.893. *Ahmadjian V. (1993). The Lichen Symbiosis. Jonh Wiley & Sons, Inc., USA. pp *Purvis, O.W., B.J. Coppins, D.L. Hawskworth, P.W. James and D.M. Moore The Lichen Flora of Great Britain and Ireland. The British Lichen Society Department of Botany, The Natural History Museum, London. pp *Wirth, V Die Flechten Baden Württembergs Teil 1, 2. Eugen Ulmer GmbH & Co., Stuttgart. pp *Nash III T.H. (1996). Lichen Biology. Cambridge University Pres. pp *Nash III, T.H., Ryan, B.D., Diederich, P., Gries, C. and Bungartz, F. (2004): Lichen Flora of the Greater Sonoran Desert Region. Tepme, Arizona: Lichens Unlimited, Arizona State University, Vol. 1, 2. pp. 532, 742. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule ÖZTÜRK İletişim / e-posta:

16 BIO 5200 Mantarlar ve Küfler; Biyolojileri ve Kullanımı Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5200 Mantarlar ve Küfler; Biyolojileri ve Kullanımı Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Mantar grubu organizmaların biyolojik önemleri, taksonomi, morfolojik, sitolojik, metabolik özellikleri yanısıra biosentez ve fermentation özellikleri bioteknolojik kullanımları, biodegradation, bioremedation işlev ve özellikleri, Gıda bozulmasında rolleri, ve substrat kullanımı ve etkileşimlerine yönelik bilgi aktarımı gerçekleştirmektedir. Dersin İçeriği Mantar Alemine genel bakış. Mantar Ekoloji ve mantarlardan faydalanma olanakları, Küfler ve ilgili toksinler ve biyolojik zararları, Küf bulaşı yolları ve ilişkin substrat materyaller, Gıdalarda küf gelişiminin baskılanması ve kontaminasyonun engellenmesi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Ders içeriğinin daha iyi kavranması ve bellenmesi için alt bilgiye sahip olunması önerilir. Kaynaklar -Fundamental of the Fungi, E. Moore-Landecker, Prentice Hall Upper saddle River, N.J. U.S.A Microbiyal Ecology, R. M. Atlas, R. Bartha, Addison Wesley Longman, Küf-Gıda-İnsan, İ. Şahin, M. Korukluoğlu. Vipaş AŞ., Bursa Gıda Mikrobiyolojisi, A. Ünlütürk, F. Turantaş, İzmir Fungal Biology, J. Deacon, Blackwell Publishing, 4th Edition, 2006 Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla derslerde tartışma ortamı yaratılacaktır. Uygulama amaçlı laboratuar çalışmalarına yer verilecek ve teknik geziler düzenlenecektir. Değerlendirme Ödev %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

17 BIO 5201 İLERİ BİYOMETRİ Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5201/İLERİ BİYOMETRİ Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Biyolojik çalışmalarda veriler toplanır. Bu verilerin yayınlarda kullanılabilmesi için istatistik değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu derste biyolojik verilerin istatistik değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan analiz yöntemlerinin öğretilmesi amaçlanmıştır. Dersin sonunda öğrencilerin bağımsız şekilde verileri istatistik değerlendirebilmeleri hedeflenmiştir. Dersin İçeriği Varyans Analizi, çok faktörlü varyans analizleri, ortalamaların karşılaştırılması, non-parametrik testler, poisson dağılımı, binomial dağılım, regresyon, multipli regresyon, regresyon eşitliklerinin karşılaştırılması, korelasyon, küme analizi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Lisans düzeyindeki temel matematik bilgisi yeterlidir. Kaynaklar 1. J.H. Zarr Biyostatistical Analysis, Prentice Hall Int. Inc. 2. R. R. Sokal, FJ. Rohlf, Biometri, W. H. Freeman and Company. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Konu ile ilgili ödevler yapılacaktır. Değerlendirme Ödev %25, Yarıyıl Sonu Sınavı %75 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi BİLALOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Serap Çelikler İletişim / e-posta:

18 BIO 5202 Genetik Analizin Temel İlkeleri Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BİO 5202/GENETİK ANALİZİN TEMEL İLKELERİ Dersin Amacı ve Hedefi Bu derste genetik analizin temel ilkeleri üzerinde durulacaktır. Genetik araştırmalarda temel teşkil edecek mutasyon, komplementasyon, supresyon ve kombinasyon gibi analiz yöntemleri üzerinde durulacak, örnek analizlerle konuların kavratılmasına çalışılacaktır. Dersin İçeriği Mutasyonlar, mutant seçimi ve karekterizasyonu, komplementasyon testi, epistasi ve supresyon, genlerin işlevlerinin analizi, reverz genetik, epigenetik, mayotik rekombinasyon, genetik harita yapımı Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Lisans düzeyindeki temel genetik kavramları bilmeleri gerekir. Kaynaklar 1. R.S Hawleyy and M. Y Walker, Advanced Genetic Analysis, Blackwell Publishing, R.J. Greenspan, Fly Pushing, The Theory and Practice of Drosophila Genetics. Cold Spring Harbor LAboratory Pres Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Makale sunumları yapılacaktır. Değerlendirme Ödev %25, Yarıyıl Sonu Sınavı %75 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi BİLALOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Serap Çelikler İletişim / e-posta:

19 BIO 5203 Mikrobiyal Ekoloji Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5203 Mikrobiyal Ekoloji Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencilerin çevrelerindeki mikro habitatlar içerisindeki aktiviteleri ve önemlerini anlama ve kavramaları, mikrobiyal fizyoloji ve ekoloji çerçevesinde mikroçevrede etkin abiyotik ve biyotik parametrelerin değerlendirilmesi, mikroorganizmalardan yararlanma ve doğal ortamlarının korunmalarına yönelik bilgi sunulması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Mikrobiyal Ekoloji ve Tarihsel Gelişimi, Mikrobiyal Evrim ve Biyoçeşitlilik, Mikrobiyal Populasyonlar arasındaki etkileşimler, Bitkiler, Hayvanlar ve Mikroorganizmalar arasındaki etkileşimler, Mikrobiyal Komunitelerin Gelişimi, Mikroorganizmaların çevre koşullarına adaptasyonları, Hava, su ve toprak mikrobiyolojisi, Biyokimyasal Döngüler(Karbon, Hidrojen, Oksijen, Azot,Kükürt, Fosfor, Demir ve diğer döngüler), Mikrobiyal Ekolojide Biyoteknolojik Yaklaşımlar. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Ders içeriğinin daha iyi kavranması ve bellenmesinde alt bilgiye sahip olunması önerilir. Kaynaklar -Fungal Ecology, N.J. Dix, J. Webster, Chapman & Hall Microbiyal Ecology, R. M. Atlas, R. Bartha Addison Wesley Longman, Biodiversity of Fungi. G. M. Mueller. G.F. Bills. M.S. Foster Elsevier Academic Press Çevre Mikrobiyolojisi, 2. Baskı,. Özçelik, SDÜ Ziraat Fakültesi, Brock Biology of Microorganisms, Madigan, Martinko NJ. Pearson Prentice Hall Genel Mikrobiyoloji, 3. Baskı S. Özçelik, SDÜ Ziraat Fakültesi, 2009 Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla derslerde tartışma ortamı yaratılacak, uygun zamanlarda arazi ve laboratuar çalışmaları yapılacaktır. Değerlendirme Ödev %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

20 BIO 5204 Kromozom Yapı ve Fonksiyonları Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5204 Kromozom Yapı ve Fonksiyonları Dersin Amacı ve Hedefi Bu dersin amacı, ökaryotik kromozom yapısı, bileşenleri ve paketlenmesi hakkında bilgi vermektir. Dersin İçeriği Ökaryotik Kromatin yapısı, bileşenleri ve kromozom paketlenmesi, Histon modifikasyonları, metilasyon, fosforilasyon, asetilasyon, deasetilasyon, ubikuitinasyon vs., Histon modifikasyon enzimleri, Histon Kodu Hipotezi, Histon İnteraksiyonları ve konformasyonları, Histon domainleri, Histon varyantları, Nonhiston proteinler ve yapısı, Sentromer ve telomerin moleküler yapısı, Eukromatin- heterokromatin formu, Gen aktivasyonu ve susturulması Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1. Lodish H, Berk A, Zipursky SL et al. (2000) Molecular Cell Biology, 4th edn. New York: WH Freeman. 2. Hartwell L, Hood L, Goldberg ML et al. (2000) Genetics: from Genes to Genomes. Boston: McGraw Hill. 3. Human Chromosomes, Eeva Therman, Orlando Miller, Springer. Öğretme Şekli Teorik sunum, Seminer Değerlendirme Ödev %40, Yarıyıl sonu sınavı %60 Dersin Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Serap ÇELİKLER Doç. Dr. Nilüfer ÇİNKILIÇ İletişim / /

21 BIO 5205 Sistematik Mikoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5205 Sistematik Mikoloji Dersin Amacı ve Hedefi Fungal organizmaların biyolojik ve ekolojik önemleri, taksonomik pozisyonları, fungusların morfolojik, sitolojik, metabolik özellikleri, biosynthesis, fermentation, biotechnological, biodegradation, bioremedation aktiviteleri ve kullanım olanakları, parazitik, simbiyotik etkileri ve ilişkilerine yönelik bilgi aktarımını gerçekleştirmek dersin birincil amacıdır. Dersin İçeriği Fungal Aleme genel bakış (Sitolojik, Morfolojik, Fizyolojik, Ekolojik),Fungusların taksonomik yeri ve sınıflandırılması, Gymnomycota bölümü ve bağlı taksonların tanıtımı,mastigomycota bölümü ve bağlı taksonların tanıtımı,amastigomycota bölümü ve bağlı taksonların tanıtımı, Fungal Fizyoloji, Fungal Ekoloji ve Funguslardan faydalanma olanakları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Ders içeriğinin daha iyi kavranması ve bellenmesinde alt bilgiye sahip olunması önerilir. Kaynaklar -Fundamental of the Fungi, E. Moore-Landecker, Prentice Hall Upper saddle River, N.J. U.S.A Fungal Biology, D. H. Jenings, G. Lysek, Bios Scientific Publ. Germany Biodiversity of Fungi, G. M. Mueller. G.F. Bills. M.S. Foster Elsevier Academic Press Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Derse katılım sağlamak amacıyla tartışma ortamı yaratılacaktır. Uygun zamanlarda arazi çalışmaları ile uygulamalara gerçekleştirilecektir. Değerlendirme Ödev %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

22 BIO 5206 EKOGENETİK Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BİO 5206/EKOGENETİK Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, gen-çevre ilişkisini belirleyerek polimorfik genlerin insanlar için nasıl sorun oluşturduğunun anlaşılmasını sağlamak Dersin İçeriği Genetik yatkınlığın tanımı, genetik yatkınlık ve iş ile ilgili hastalıklar, çevresel toksik ajanlara genetik yatkınlık, yaygın hastalıklara genetik yatkınlık, genetik yatkınlıkla ilgili deneysel kanıtlar, hayvan deneyleri, cinsiyete bağlı genetik yatkınlık farklılıkları, farmakogenetik, alkol ve aldehit metabolizmasındaki farklılıklar, DNA metilleyici ajanlara genetik yatkınlık, hastalıklara genetik yatkınlığın etik değerlendirmesi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar 1.Ecological Genetics: Design, Analysis, and Application Andrew Lowe, Stephen Harris, Paul Ashton, Wiley- Blackwell. 2. Gene-Environment Interactions: Fundamentals of Ecogenetics Lucio G. Costa (Editor), David L. Eaton (Editor), Wiley- Blackwell. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Çinkılıç İletişim / e-posta:

23 BIO 5207 Myxomycetes Tayini ve Prensipleri Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5207 Myxomycetes Tayini ve Prensipleri Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Amacı ve Hedefi Myxomycetes grubu organizmaların teşhis,tanım ve preparasyonlarına yönelik bilgi sunulması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Myxomyceteslerin Genel Morfolojisi, Taksonomi ve Yaşam Döngüsü, Fizyoloji, laboratuar kültürü, Ekoloji ve Coğrafik Dağılım, Koleksiyon ve Saklanma Yöntemleri, Taksonomik işlemler ve Tayin Anahtarlarının Kullanması. Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar -The Myxomycetes, G.W. Martin, C.J. Alexopoulos, University of Iowa Pres, Flora Neotropica, Myxomycetes, M.L. Farr, Monograph No:16, The New York Botanical Garden, A Guide To Temperate Myxomycetes, N.E. Nannenga- Bremekamp, Biopress Limited, Myxomycetes, A Handbook of Slime Moulds, S.L. Stephenson, H. Stempen, Timber Press, 1994 Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Uygun zamanlarda arazi ve laboratuar çalışmaları yapılacaktır. Değerlendirme Uygulama Ödevi %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 (%25 pratik,%25 teorik) Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

24 BIO 5208 Kök Hücre Biyolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5208 Kök Hücre Biyolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Canlı vücudunda uzun süre bölünebilen, kendini yenileyen ve aynı zamanda vücudun ihtiyacına göre farklılaşarak diğer doku hücrelerine dönüşebilen hücreler kök hücreler olarak bilinmektedir. Bu dersin amacı öğrencinin kök hücre biyolojisi ve güncel uygulamaları hakkında lisans üst düzeyde bilgi sahibi olmasıdır. Dersin İçeriği Kök hücre tanımı, kök hücre araştırmalarının tarihçesi, kök hücre kaynakları, kök hücrelerin kullanım alanları, kök hücre biyolojisindeki gelişmeler, kök hücre kullanımındaki etik, ekonomik ve sosyal konular. Dersin Önşartı / Öneriler Öğrencinin lisans seviyesinde hücre biyolojisi bilgisine sahip olması gerekmektedir. Kaynaklar 1. R. Lanza, J. Gearhart, B. Hogan, D. Melton, R. Pederson, E.D. Thomas, J.Thomson, I. Wilmut. Essentials of Stem Cell Biology. Academic Press. Öğretme Şekli Teorik sunum, Soru-cevap, Seminer Değerlendirme Ara sınav %50, Yarıyıl sonu sınavı %50 Dersin Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Tolga ÇAVAŞ İletişim /

25 BIO5209 ONKOGENLER VE KARSİNOGENEZ Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5209/ONKOGENLER VE KARSİNOGENEZ Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Kansere sebep olan genleri tanımlamak ve etkilerini anlatmak, kanserleşme sürecini anlamak. Dersin İçeriği Onkogenler, tanımları sınıflandırılması, hücre siklusuna etkileri, kanserleşmeye etkileri, onkoproteinler, tümör baskılayıcı genler, sınıflandırılmaları, kanser oluşumuna etkileri, kanserleşmenin çok basamaklı yapısı, tümör gelişimi, metastaz, tümör gelişim örneği kolon kanseri, kanserin çevresel sebepleri. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Molecular Carcinogenesis and the Molecular Biology of Human Cancer, David Warshawsky; Joseph R. Landolph Jr. Taylor and Francis Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Çinkılıç İletişim / e-posta:

26 BIO 5210 Moleküler Toksikoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5210 Moleküler Toksikoloji Dersin Amacı ve Hedefi Bu dersin amacı, toksikolojinin temel yönlerini, toksikolojik süreçlerin derinliğini moleküler bir yaklaşımla irdelemektir. Önemli moleküler toksikolojik konular hakkında bilgi vererek öğrencilerin bu konular hakkında araştırma perspektiflerini geliştirmek dersin ana hedefidir. Dersin İçeriği Toksikantların alımıve atılım mekanizması, Biyolojik makro moleküllerle Xenobiyotik metabolik aktivasyonu ve adduct oluşumu, Oksidatif stress ve hücre fonksiyonu ve onkogenler üzerine etkisi, Moleküler toxicology teknikleri, Nükleik asit adduct oluşumu ve gen aktivasyonu, Toksikantların bioaktivasyonu, Ağır metal toksisitesi, Kimyasal ve Biyolojik reaktif ara ürünler, Hastalıkların ve İlaç toksisite rekasiyonlarının moleküler temelleri Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1.Principles of Biochemical Toxicology, J. Timbrell 2. Introduction to Drug Metabolism, G. Gibson. 3. Konu ile ilgili literatürler Öğretme Şekli Teorik sunum, Seminer Değerlendirme Ödev %40, Yarıyıl sonu sınavı %60 Dersin Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Serap ÇELİKLER İletişim /

27 BIO 5211 Ekotoksikoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5211 Ekotoksikoloji Dersin Amacı ve Hedefi Ekotoksikoloji, kirleticilerin canlılar üzerindeki etkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu ders kapsamında ekotoksikoloji ile ilgili temel bilgilerin sunularak, bu alanda uygulamalı araştırma çalışmalarından örnekler verilmesi amaçlanmaktadır. Böylece öğrencinin çevre toksikolojisi ve konunun güncel durumu ve lisansüstü çalışmalarında kullanmak üzere gerekli temelin öğrenciye kazandırılması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Toksokoloji kavramı ve ekoloji ile olan ilişkileri. Toksik nitelikli kirleticilerin kaynaklarına ve yapılarına göre sınıflandırılması. Toksik kirleticilerin vücuda alınma yolları. Kirleticilerin biyosfer üzerindeki etkilerinin moleküler düzeyden (metabolizma ve detoksifiksayon) organizma (hedef organlar) ve ekosistem (türlerin yaşayabilirliği) düzeyine varan ölçekteki etkilerinin incelenmesi. Toksik etkilerin regulasyonu ve ekosistemin korunmasına yönelik alinabilecek önlemler. Dersin Önşartı / Öneriler Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar 1. C.H. Walker, S.P. Hopkin, R.M.Sibly, D.B. Peakal.. Principles of Ecotoxicology. CRC Pres. 2. M.C. Newman, W.H. Clements. Ecotoxicology, A comprehensive Treatment. CRC Pres. Öğretme Şekli Teorik sunum, Soru-cevap, Seminer Değerlendirme Ara sınav %50, Yarıyıl sonu sınavı %50 Dersin Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Tolga ÇAVAŞ İletişim /

28 BIO 5213 Serbest Radikal Biyolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5213 Serbest Radikal Biyolojisi Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Serbest radikallerin tanımı yapılarak türleri, kaynakları ve biyolojik sistemler üzerine olan etkileri ayrıca bunların zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik mekanizmaları ortaya koymaktır. Dersin İçeriği Reaktif oksijen türleri (ROS), serbest radikaller, oksijen ve nitrojen radikalleri, radikal olmayan türler. Oksidatif stres. Lipitlerin peroksidasyonu. Oksidatif DNA hasarları ve onarım enzimleri. Antioksidanlar: in vivo ve in vitro antioksidan mekanizması, enzimatik antioksidanlar, nonenzimatik koruma, doğal antioksidanlar ve kaynakları, yapıetki ilişkileri. Vitamin E. Vitamin C. Karotenoitler. Polifenoller ve Flavonoitler. Beslenme ve antioksidanlar. Yaşlanma ve Hastalıklarla antioksidanların ilişkisi. Antioksidan ölçüm teknikleri. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar 1. Free Radicals in Biology and Medicine, Barry Halliwell & John M.C. Gutteridge. 2.Free Radicals, Oxidative Stress, and Antioxidants, Tomris Özben. 3.Oxidative Stress Biomarkers and Antioxidant Protocols. 4.Konu ile ilgili literatürler. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Odev %40 Yarıyıl Sonu Sınavı %60 Dersin Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serap ÇELİKLER İletişim / e-posta:

29 BIO 5300 Fikolojide Biyokimyasal Yaklaşımlar Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5300 Fikolojide Biyokimyasal Yaklaşımlar Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde fikoloji ile ilgili temel kavramları öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarda ise biyokimyasal sonuçları fikoloji ile ilişkendirebilme ve yorumlamada başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Su örneği alma, sayım ve tanımlama yöntemleri, Biyomas ölçümleri, Protein tanımlaması ve analizi, Spektrofotometrik ve florometrik klorofil analizi, Çözünmüş oksijen analizi, Pigment analizi, Sekonder karotenoit analizi, Kahverengi alglerden alginik asit ekstraksiyonu. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Mark M.LİTTER and Diane S. LİTTER Handbook of Phycological Methods, Cambride University Pres. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler laboratuarda öğrenciye deney yaptırılarak işlenecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

30 BIO 5301 Ötrofikasyon ve Kirlenme Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı Bio 5301 Ötrofikasyon ve Kirlenme Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde su ekosistemlerinde ötrofikasyon ve kirlenme ile ilgili temel kavramları öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarında ise öğrenmiş olduğu temel kavramları birbirleri ile ilişkilendirme konusunda başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Kirlenme, Organik kirlilik ve kirliliğin arıtımı, ötrofikasyon, ötrofikasyona neden olan etmenler ve kontrolü. Ağır metaller, asidifikasyon, toksik kirletici tipleri, termal kirlilik, yağ kirliliği, radyoaktif kirlenme ve etkileri. Su kaynaklarının yönetimi, biyolojik açıdan su kalitesini belirleme yöntemleri. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar C.F.Mason Longman Scientific Tecnical,Longman Group UK Limited 1981,1991 Edwards,R.W Schweiz.Z.Hydrol.,37, ,1975 Edwards,R.W Plannig and Ecology, 57-79,1984 Edwards,R.W Ecological assesment of environmental gegradation,pollution and recovery, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

31 BIO 5302 Ekonomik Algler ve Değerlendirilmesi Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı Bio 5302 Ekonomik Algler ve Değerlendirilmesi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin alglerin ticari amaçla hangi alanlarda kullanılabileceğini öğrenmesidir. Öğrencinin bilim ve sanayi arasındaki işbirliğine katkı sağlayacak yeni fikirler üretebilmesi hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Ekonomik açıdan önemli olan alg türleri, bu alglerden ticari amaçla izole edilen bileşikler ve moleküler özellikleri, tıpta, eczacılıkta, gıda, tekstil, gübre, inşaat ve diğer sanayi dallarında alglerin kullanım alanları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Christopher S. Lobban, David J. Chapman, Bruno P. Kremer Experimental Phycology a Laboratuary Manual. Fingerman M., Nagabhushanam R. (Ed) Recent Advances in Marine Biotechnology. Round F.E The Biology of Algae, Cambridge University Press. 654p. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

32 BİO 5303 Limnolojik Analizler Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5303 Limnolojik Analizler Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde tatlısu biyolojisi ile ilgili temel kavramların öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarda ise yapılacak farklı analizlerle fiziksel,kimyasal ve biyolojik parametreler arasında bağlantı kurması ve başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Göl Havzasının Karakteristikleri ve Morfometresi, Fiziksel karakteristikleri, Göl morfometresi, Çözünmüş oksijen tayini, Spektrofotometrik pigment analizi, Fitoplankton Biyoması ve Kompozisyonu, Perifiton komunitelerinde Limnolojik araştırma metodları, Göllerde Bentik Fauna Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Robert G. WETZEL, Gene E. LİKENS. Limnological Analyses. Second Edition. Springer-Verlag. Mark M.LİTTER and Diane S. LİTTER Handbook Of Phycological Methods. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler laboratuarda deney ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prf. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

33 BIO 5304 Alg Kültürü ve Fitoplankton Ekolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı Bio 5304 Alg Kültürü ve Fitoplankton Ekolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde Fitoplankton ile ilgili temel kavramların öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarda Alg kültürü için gerekli kavramları çözmede başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Fitoplankton büyümesine etki eden faktörler: Işık, Sıcaklık, Tuzluluk, Termal tabakalaşma, termal tabakalaşmanın fitoplanktonlar üzerine etkileri, Nütrientler, Alg kültür ortamları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar W.Marshall Darley.Algal Biology:a physiological approach. Blackwell Scientific Publications. Lobban C.S., Harrison P.J. Seaweed Ecology and Physiology. Cambridge University Press. Barsanti L., Gualtieri P Algae Anatomy, Biochemistry and Biotechnology. Taylor and Francis Group. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

34 BIO 5400 Karbohidrat Biyokimyası Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5400 Karbohidrat Biyokimyası Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin enerji ve Karbohidrat metabolizmasını kavrayarak, biyokimyasal çevrimler hakkında ilişki kurabilmesini sağlamaktır. Böylece öğrencinin lisansüstü çalışmalarda yaptığı deneylerde elde ettiği sonuçları, daha iyi değerlendirmesi hedeflenmektedir Dersin İçeriği Karbohidratların Sindirimi, emilimi, glikoliz, glikoneogenez, TCA, Anaplerotik tepkimeler, Glioksalat siklusu, Pentoz fosfat yolu, Solunumda enerji verimi, Mitokondri ve ETS, ER ve ETS, Glikojenez Glikojenoliz, Üronik asit yolu ve C-vit sentezi, Karbohidrat metabolizması düzenleyicileri, Metabolizma bozuklukları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ulaşabilmesi için temel biyokimya derslerinde anlatılan kavramlar hakkında lisans seviyesinde bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Principles of Biochemistry, Lehninger, Nelson and Cox Principles of Biochemistry, Geoffrey Zubay Biochemistry, Mathews van Holde Biochemistry, Thomas M. Devlin Öğretme Şekli Ders teorik olarak anlatılarak tepkimeler bilgisayar ortamında şekil, grafik ve animasyonlarla desteklenecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla, günlük hayatta karşılaşılan sağlık sorunlarından örnekler verilerek tartışma ortamı sağlanacaktır. Değerlendirme Ara sınav %30 Ödev ve Tartışma %20 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Egemen DERE İletişim / e-posta:

35 BIO 5401 Hücre Moleküler Biyolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BİO5401 Hücre Moleküler Biyolojisi Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Tüm canlı organizmaların temel birimi hücredir. Hücrelerin yapısal özelliklerinin anlaşılması canlı sistemlerdeki metabolik olayların biyokimyasal prensiplerinin anlaşılmasına temel oluşturur. Hücreyi oluşturan yapısal birimlerin ve bu yapıların hücredeki işlevlerinin öğretilmesi bu dersin başlıca hedefidir. Dersin İçeriği Hücre zarı yapısal özellikleri ve fonksiyonları, Hücreye makromolekülerin alınması, hücrelerarası etkileşim ve sinyal iletimi, Hücre iskeleti ve hücre içi transport, organellerin özellikleri ve metabolizmadaki önemleri, hücre bölünmesi, hücre çevriminin kontrolü, hücre farklılaşmasının ve doku oluşumunun moleküler analizi. Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1. B. Alberts, A. Johnson, J. Lewis, M. Raff, K. Roberts, P. Walter. Molecular Biology of the Cell. 4. Ed. Garland Science 2. H. Lodish, A. Berk, S.L. Zipursky, P. Matsudaira, D. Baltimore, J. Darnell. Molecular Cell Biology. W. H. Freeman and Co. 3. Cell., Journal of Cell Biology., Molecular and Cellular Biology adlı dergiler Öğretme Şekli Teorik sunum ve tartışma, ders içeriğine uygun güncel konularda öğrencilerin makale sunumu Değerlendirme Ara sınav %50, Yarıyıl sonu sınavı %50 Dersin Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Sezai Türkel İletişim /

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI DOKTORA PROGRAMI

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI DOKTORA PROGRAMI BİRİNCİ YIL BİRİNCİ YARIYIL BIO-6501 UZMANLIK ALAN DERSİ Z 8 0 8 0 9 BIO-6601 TEZ HAZIRLIK ÇALIŞMASI Z 0 1 1 0 1 20 1 21 12 30 İKİNCİ YARIYIL BIO-6502 UZMANLIK ALAN DERSİ Z 8 0 8 0 9 BIO-6602 TEZ HAZIRLIK

Detaylı

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BES114 2. BAHAR 3 0 0 2

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BES114 2. BAHAR 3 0 0 2 TIBBİ BİYOLOJİ VE GENETİK Dersin Adı Kodu Yarıyıl TIBBİ BİYOLOJİ VE GENETİK Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı Dersin öğrenme çıktıları

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Kanser Biyolojisi ve Genetiği Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Kök Hücre Biyolojisi Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2012-2013 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS GÖREVLENDİRMELERİ

BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2012-2013 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS GÖREVLENDİRMELERİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2012-2013 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS GÖREVLENDİRMELERİ Öğretim Üyesi Dersin Kodu-Adı T. P. K Prof. Dr. Mustafa SÖZEN BIO 101 Genel Zooloji (BIY117 Genel Zooloji dersiyle birlikte verilecektir.)

Detaylı

ECZACILIK FAKÜLTESİ BİYOKİMYA

ECZACILIK FAKÜLTESİ BİYOKİMYA PROGRAM KOORDİNATÖRÜ Prof. Dr. Güldal MEHMETÇİK, gmehmetcik@neu.edu.tr YÜKSEK LİSANS DERSLERİ EBM 600 Uzmanlık Alanı Dersi Z 4 0 4 EBM 601 Biyokimya I S 3 0 3 EBM 602 Biyokimya I Laboratuvar S 0 3 1 EBM

Detaylı

I. YARIYIL TEMEL BİYOKİMYA I (B 601 TEORİK 3, 3 KREDİ)

I. YARIYIL TEMEL BİYOKİMYA I (B 601 TEORİK 3, 3 KREDİ) T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL TEMEL BİYOKİMYA I (B 601 TEORİK 3, 3

Detaylı

00220 Gıda Biyokimyası

00220 Gıda Biyokimyası 00220 Gıda Biyokimyası Hazırlayan: Doç.Gökhan DURMAZ 00220 Gıda Biyokimyası-Şubat 2013 1 Bu notların hazırlanmasında aşağıdaki eserlerden yararlanılmıştır; Biyokimya, Engin Gözükara, Nobel Tip Kitabevi,

Detaylı

Dersin Kodu 1200.9133

Dersin Kodu 1200.9133 Çevre Bilimi Dersin Adı Çevre Bilimi Dersin Kodu 1200.9133 Dersin Türü Zorunlu Dersin Seviyesi Dersin AKTS Kredisi 3,00 Haftalık Ders Saati (Kuramsal) 3 Haftalık Uygulama Saati 0 Haftalık Laboratuar Saati

Detaylı

RİBOZOM YAPI, FONKSİYON BİYOSENTEZİ

RİBOZOM YAPI, FONKSİYON BİYOSENTEZİ RİBOZOM YAPI, FONKSİYON VE BİYOSENTEZİ Ribozom Palade adlı araştırıcı tarafından elektron mikroskop ile tanımlanmıştır. Viruslar hariç tüm canlılarda bulunan bir membranla çevrili olmayan organellerdir.

Detaylı

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ 05-06 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 0: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ Ders Kurulu Başkanı: / Başkan Yardımcıları: / Histoloji Embriyoloji Yrd. Doç. Dr. Bahadır Murat Demirel / Üyeler: / Tıbbi / Dersin AKTS

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Genomik ve Proteomik Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Viroloji Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim( ) Diğer (

Detaylı

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DÖNEM I 2015-2016 DERS YILI 4. KOMİTE: HÜCRE BİLİMLERİ DERS KURULU IV

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DÖNEM I 2015-2016 DERS YILI 4. KOMİTE: HÜCRE BİLİMLERİ DERS KURULU IV KAFKAS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DÖNEM I 2015-2016 DERS YILI 4. KOMİTE: HÜCRE BİLİMLERİ DERS KURULU IV (5 Hafta) (04 Ocak-26 Şubat) DERSLER TEORİK PRATİK TOPLAM Biyokimya 36 10 46 Tıbbi Genetik 18 10

Detaylı

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AÇILACAK DERSLER KİMYA ANABİLİM DALI 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILACAK DERSLER

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AÇILACAK DERSLER KİMYA ANABİLİM DALI 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILACAK DERSLER FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AÇILACAK DERSLER KİMYA ANABİLİM DALI 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILACAK DERSLER GÜZ DÖNEMİ ECTS KM 501 Uzmanlık Alan 4 0 0 6 Dersi (Zorunlu) KM 503 İleri Organik Kimya 3 0 3

Detaylı

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ LİSANS DERS BİLGİ FORMU ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ LİSANS DERS BİLGİ FORMU ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ DERSİN ADI ORMAN FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ LİSANS DERS BİLGİ FORMU ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ DERSİN KODU PM 430 DERSİN TÜRÜ Zorunlu (Zorunlu/Seçmeli) ÖN KOŞUL DERSİN DÖNEMİ

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Biyoinformatik Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim( ) Diğer

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ BEŞ YILLIK EĞİTİM PROGRAMI (2014-2015 AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN)

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ BEŞ YILLIK EĞİTİM PROGRAMI (2014-2015 AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN) İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ BEŞ YILLIK EĞİTİM PROGRAMI (2014-2015 AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN) BİRİNCİ YIL 1. Yarıyıl (Güz Dönemi) Eczacılık Tarihi ve Eczacılığa Giriş 2 0 2 4 107 Genel Kimya

Detaylı

Ders Tanıtım Formu. Temel İşlemler Laboratuarı

Ders Tanıtım Formu. Temel İşlemler Laboratuarı Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Temel İşlemler Laboratuarı Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (x) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x) Uzaktan

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. Hareket Sistemi TIP 107 1 107 7 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam.

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. Hareket Sistemi TIP 107 1 107 7 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam. DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS Hareket Sistemi TIP 107 1 107 7 10 Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam Anatomi 22 18 40 Tıbbi Biyokimya 21 4 25 Tıbbi Biyoloji 16 2 18 Histoloji ve Embriyoloji

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. V. Ders Kurulu TIP 105 1 121 + 73 9 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam.

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. V. Ders Kurulu TIP 105 1 121 + 73 9 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam. DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS V. Ders Kurulu TIP 105 1 121 + 73 9 10 Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam Anatomi 25 29 54 Tıbbi Biyokimya 31 2 33 Tıbbi Biyoloji 13-13 Histoloji- Embriyoloji

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Moleküler Biyolojide Kullanılan Teknikler Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim

Detaylı

13.02.2014 tarih ve 579 sayılı Eğitim Komisyonu Kararı Ek-2

13.02.2014 tarih ve 579 sayılı Eğitim Komisyonu Kararı Ek-2 13.0.014 tarih ve 579 sayılı Eğitim Komisyonu Kararı Ek- GÜZ Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Biyoteknoloji Yüksek Lisans Programı * SAYISI ** 1. YARIYIL. YARIYIL BYL601 Seminer 3 10 3 10

Detaylı

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Gıda Kalite Sağlama Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (x) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

Kimya Mühendisliğinde Uygulamalı Matematik

Kimya Mühendisliğinde Uygulamalı Matematik Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Kimya Mühendisliğinde Uygulamalı Matematik DERS BİLGİ FORMU DERS BİLGİLERİ Dersin Adı Kodu Yarıyıl Kimya Mühendisliğinde Uygulamalı Matematik T

Detaylı

BİYOLOG TANIM. Canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar üzerinde araştırma yapan kişidir.

BİYOLOG TANIM. Canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar üzerinde araştırma yapan kişidir. TANIM Canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar üzerinde araştırma yapan kişidir. A- GÖREVLER Biyologların görevleri araştırmacı ve uygulamacı olmalarına göre

Detaylı

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Biyoteknoloji Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (x) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x) Uzaktan Öğretim( ) Diğer

Detaylı

TEMEL ECZACILIK BİLİMLERİ ANABİLİM DALI Temel Eczacılık Bilimleri Programı

TEMEL ECZACILIK BİLİMLERİ ANABİLİM DALI Temel Eczacılık Bilimleri Programı Programa Kabul Koşulları: TEMEL ECZACILIK BİLİMLERİ ANABİLİM DALI Temel Eczacılık Bilimleri Programı Yüksek Lisans: Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Kimya Bölümü, Mühendislik Fakültesi

Detaylı

Kategori Alt Kategori Program İçeriği Kazanımlar Dersler Arası İlişki I. HAYATSAL OLAYLAR

Kategori Alt Kategori Program İçeriği Kazanımlar Dersler Arası İlişki I. HAYATSAL OLAYLAR 200 Kategori Alt Kategori Program İçeriği Kazanımlar Dersler Arası İlişki I. HAYATSAL OLAYLAR I.1. Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji İnsan için önemli olan birçok ürünlerin üretimi biyoteknolojinin

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Hücre ve Doku Kültürleri Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

(ZORUNLU) MOLEKÜLER İMMÜNOLOJİ I (TBG 607 TEORİK 3, 3 KREDİ)

(ZORUNLU) MOLEKÜLER İMMÜNOLOJİ I (TBG 607 TEORİK 3, 3 KREDİ) T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TIBBİ BİYOLOJİ VE GENETİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL (ZORUNLU) MOLEKÜLER

Detaylı

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BESĠN GÜVENLĠĞĠ. BES-337 5.güz 2 0 0 4 Önkoşullar Yok Dersin dili Türkçe Dersin Türü Zorunlu

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BESĠN GÜVENLĠĞĠ. BES-337 5.güz 2 0 0 4 Önkoşullar Yok Dersin dili Türkçe Dersin Türü Zorunlu Dersin Adı Kodu Yarıyıl Teori Laboratuar BESĠN GÜVENLĠĞĠ BES-337 5.güz 2 0 0 4 Önkoşullar Yok Dersin dili Türkçe Dersin Türü Zorunlu Dersin öğrenme ve Tartışma öğretme teknikleri Anlatım Dersin sorumlusu(ları)

Detaylı

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ Fen-Edebiyat Fakültesi

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ Fen-Edebiyat Fakültesi T.C. EHET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ Fen-Edebiyat Fakültesi ÖĞRETİ YILI : 2015 / 2016 PROGRAI : COĞRAFYA Dersin (adı,teorik,uygulama,kredisi, toplam ve AKT değişikliklerinde; dersin kodu "15" ile başlayacak,

Detaylı

AÇIK RENK OLANLAR BİTİRME SINAV TARİHLERİ KOYU RENK OLANLAR TELAFİ SINAV TARİHLERİDİR

AÇIK RENK OLANLAR BİTİRME SINAV TARİHLERİ KOYU RENK OLANLAR TELAFİ SINAV TARİHLERİDİR BİYOLOJİ BÖLÜMÜ I.YARIYIL GENEL BİYOLOJİ I 29.12.2014 15.15-16.45 BİYOLOJİ BÖLÜMÜ GENERAL BIOLOGY I 29.12.2014 15.15-16.45 BİYOLOJİ BÖLÜMÜ MATEMATİK 02.01.2015 11.00-12.30 BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 22.01.2015 11.00-12.30

Detaylı

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BES 201 3.GÜZ 2 2 3 5

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BES 201 3.GÜZ 2 2 3 5 BESLENME İLKELERİ I Dersin Adı Kodu Yarıyıl BESLENME İLKELERİ I Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı Dersin öğrenme çıktıları Dersin

Detaylı

BEDEN EĞĠTĠMĠ VE SPOR

BEDEN EĞĠTĠMĠ VE SPOR BEDEN EĞĠTĠMĠ VE SPOR YÜKSEK OKULU Müdür: Doç. Dr. ġahin Ahmedov - sahmedov@neu.edu.tr Yüksek Lisans Programları Program Yürütücüsü Telefon e-mail Beden Eğitimi ve Spor Anabilim D. Doç. Dr. Cevdet Tınazcı

Detaylı

DERS TANIMLAMA FORMU. Yrd. Doç. Dr. Erdem IŞIK

DERS TANIMLAMA FORMU. Yrd. Doç. Dr. Erdem IŞIK Dersin Kodu ve Adı : MMÜ 459 ENERJİ YÖNETİMİ DERS TANIMLAMA FORMU Programın Adı: Makine Mühendisliği Ders Dili Yarıyıl Dersin Türü (Zorunlu/Seçmeli) Ön şartlar Dersi Veren Öğretim Elemanı Gruplar/Sınıflar

Detaylı

Finansal Kurumlar ve Piyasalar. Zorunlu Yüksek Lisans. 1. yıl 1. yarıyıl / Güz Doç. Dr. Mehmet Güçlü. Uzaktan Öğrenim Türkçe Yok

Finansal Kurumlar ve Piyasalar. Zorunlu Yüksek Lisans. 1. yıl 1. yarıyıl / Güz Doç. Dr. Mehmet Güçlü. Uzaktan Öğrenim Türkçe Yok Dersin Adı Dersin Kodu Dersin Türü DERS ÖĞRETİM PLANI Dersin Seviyesi Dersin AKTS Kredisi 0 Haftalık Ders Saati 3 Haftalık Uygulama Saati - Haftalık Laboratuar Saati - Dersin Verildiği Yıl Dersin Verildiği

Detaylı

Dersin Kodu 1206.7102. Dersin Seviyesi

Dersin Kodu 1206.7102. Dersin Seviyesi Evrim Dersin Adı Dersin Seviyesi Evrim Dersin Kodu 1206.7102 Dersin Türü Dersin AKTS Kredisi 4,00 Haftalık Ders Saati (Kuramsal) 2 Haftalık Uygulama Saati 0 Haftalık Laboratuar Saati 0 Dersin Verildiği

Detaylı

DERS ÖĞRETİM PLANI. Dersin Kodu

DERS ÖĞRETİM PLANI. Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Kodu DERS ÖĞRETİM PLANI Dersin Türü (Zorunlu, Seçmeli) Dersin Seviyesi (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) Dersin AKTS Kredisi 7 Haftalık Ders Saati 3 Haftalık Uygulama Saati

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: MİKROBİYOLOJİYE GİRİŞ...1 BÖLÜM 2: MİKROORGANİZMALARIN MORFOLOJİLERİ.13 BÖLÜM 3: MİKROORGANİZMALARIN HÜCRE YAPILARI...

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: MİKROBİYOLOJİYE GİRİŞ...1 BÖLÜM 2: MİKROORGANİZMALARIN MORFOLOJİLERİ.13 BÖLÜM 3: MİKROORGANİZMALARIN HÜCRE YAPILARI... İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: MİKROBİYOLOJİYE GİRİŞ...1 1.1. Tanım ve Kapsam...1 1.2. Mikrobiyoloji Biliminin Gelişmesi...2 1.3. Mikroorganizmaların Hayatımızdaki Önemi...5 1.3.1. Mikroorganizmaların Yararları...5

Detaylı

T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü

T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü SU ÜRÜNLERİ - DOKTORA DERS LİSTESİ KOD DERS ADI T U L KREDİ SUR5010 Hg ve Pb Bileşikleri Kimyası 3 0 0 3 SUR5012 Sularda Kimyasal

Detaylı

GÜN II. YARIYIL IV. YARIYIL VI. YARIYIL 09.00-11.00 (I.GRUP) 10.00-12.00 09.00-11.00 11.00-13.00 (II.GRUP) MOLEKÜLER BİYOLOJİ

GÜN II. YARIYIL IV. YARIYIL VI. YARIYIL 09.00-11.00 (I.GRUP) 10.00-12.00 09.00-11.00 11.00-13.00 (II.GRUP) MOLEKÜLER BİYOLOJİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ DERS PROGRAMI GÜN II. YARIYIL IV. YARIYIL VI. YARIYIL (I.GRUP) (II.GRUP) MOLEKÜLER BİYOLOJİ DENİZ BİYOLOJİSİ BİLGİSAYAR II (UYG.) BİLGİSAYAR LAB.I DOÇ.DR.F.ÖZTAYPROF-DOÇ.DR.S.GEZGİNCİ.OKTAYOĞLU

Detaylı

GÜN II. YARIYIL IV. YARIYIL VI. YARIYIL 09.00-11.00 (I.GRUP)

GÜN II. YARIYIL IV. YARIYIL VI. YARIYIL 09.00-11.00 (I.GRUP) BİYOLOJİ BÖLÜMÜ DERS PROGRAMI GÜN II. YARIYIL IV. YARIYIL VI. YARIYIL (I.GRUP) (II.GRUP) MOLEKÜLER BİYOLOJİ BİLGİSAYAR II (UYG.) BİLGİSAYAR LAB.I DOÇ.DR.F.ÖZTAYPROF-DOÇ.DR.S.GEZGİNCİ.OKTAYOĞLU DOÇ.DR.OZAN

Detaylı

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 104: KLİNİK BİLİMLERE GİRİŞ

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 104: KLİNİK BİLİMLERE GİRİŞ Ders Kurulu Başkanı: Prof. Dr. Ayşen Bayram / Tıbbi Mikrobiyoloji Başkan Yardımcıları: Yrd. Doç. Dr. Necla Benlier / Tıbbi Farmakoloji Yrd. Doç. Dr. Betül Kocamer Şimşek / Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Detaylı

T. C. İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T. C. İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T. C. İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DÖNEM I EĞİTİM-ÖĞRETİM PROGRAMI (2012 2013) DEKAN BAŞ KOORDİNATÖR DÖNEM I KOORDİNATÖRÜ DÖNEM I KOORDİNATÖR YRD. Prof. Dr. Mehmet Ali MALAS Prof. Dr.

Detaylı

LİSANS ÜSTÜ DERS TANITIM FORMU

LİSANS ÜSTÜ DERS TANITIM FORMU n Adı : Fen Bilimlerinde Ünite Analizleri Kodu : BYE0 Program Adı : OFMAE (Biyoloji Eğitimi) Teori Uygulama.. Proje/ 00 00 n Türü Temel n Amacı Sistem yaklaşımı ile biyoloji ünitelerini analiz adebilme

Detaylı

HÜCRE SİKLUSU. Hücrenin bir bölünme sonundan diğer ikinci bölünme sonuna kadar geçen devrine hücre siklusu adı verilir.

HÜCRE SİKLUSU. Hücrenin bir bölünme sonundan diğer ikinci bölünme sonuna kadar geçen devrine hücre siklusu adı verilir. HÜCRE SİKLUSU Hücrenin bir bölünme sonundan diğer ikinci bölünme sonuna kadar geçen devrine hücre siklusu adı verilir. Mitoz (M), G 1 (= 1. Aralık), Sentez (S) ve G 2 olmak üzere birbirini izleyen dört

Detaylı

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ (MOLEKÜLER BİYOLOG)

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ (MOLEKÜLER BİYOLOG) TANIM Canlı hücre içindeki malzemeleri (DNA, Protein, Enzim vb.), hücre yapısının işlevini ve hücreler arasındaki etkileşimi laboratuvar ortamında inceleyerek ortaya çıkaran kişidir. A- GÖREVLER - Canlıları

Detaylı

BİYOLOJİ BÖLÜMÜ. http://fened.gop.edu.tr/bolumler/biyoloji/index.asp

BİYOLOJİ BÖLÜMÜ. http://fened.gop.edu.tr/bolumler/biyoloji/index.asp BİYOLOJİ BÖLÜMÜ http://fened.gop.edu.tr/bolumler/biyoloji/index.asp HAKKIMIZDA Bölümümüz, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı nın 26.02.1993 tarihli yazısında belirtilen yürütme kurulunun 25.02.1992 tarihli

Detaylı

Hücrelerde gerçekleşen yapım, yıkım ve dönüşüm olaylarının bütününe metabolizma denir.

Hücrelerde gerçekleşen yapım, yıkım ve dönüşüm olaylarının bütününe metabolizma denir. METABOLİZMA ve ENZİMLER METABOLİZMA Hücrelerde gerçekleşen yapım, yıkım ve dönüşüm olaylarının bütününe metabolizma denir. A. ÖZÜMLEME (ANABOLİZMA) Metabolizmanın yapım reaksiyonlarıdır. Bu tür olaylara

Detaylı

Olasılık ve İstatistik (IE 220) Ders Detayları

Olasılık ve İstatistik (IE 220) Ders Detayları Olasılık ve İstatistik (IE 220) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Olasılık ve İstatistik IE 220 Her İkisi 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin

Detaylı

BARTIN ÜNĠVERSĠTESĠ ORMMAN FAKÜLTESĠ ORMAN MÜHENDSĠLĠĞĠ BÖLÜMÜ DERS TANITIM VE UYGULAMA BĠLGĠLERĠ DERS BĠLGĠLERĠ FİTOPATOLOJİ ORM 215 III 2+0 2 3

BARTIN ÜNĠVERSĠTESĠ ORMMAN FAKÜLTESĠ ORMAN MÜHENDSĠLĠĞĠ BÖLÜMÜ DERS TANITIM VE UYGULAMA BĠLGĠLERĠ DERS BĠLGĠLERĠ FİTOPATOLOJİ ORM 215 III 2+0 2 3 BARTIN ÜNĠVERSĠTESĠ ORMMAN FAKÜLTESĠ ORMAN MÜHENDSĠLĠĞĠ BÖLÜMÜ DERS TANITIM VE UYGULAMA BĠLGĠLERĠ DERS BĠLGĠLERĠ Ders Adı Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS FİTOPATOLOJİ ORM 215 III 2+0 2 3 Ön KoĢul Dersleri

Detaylı

DERS ĐÇERĐKLERĐ GÜZ YARIYILI: GMB 501 Uzmanlık Alan Dersi (4 0 0)

DERS ĐÇERĐKLERĐ GÜZ YARIYILI: GMB 501 Uzmanlık Alan Dersi (4 0 0) DERS ĐÇERĐKLERĐ GÜZ YARIYILI: GMB 501 Uzmanlık Alan Dersi (4 0 0) Gıda Mühendisliği Anabilim Dalında Enstitümüz tarafından yüksek lisans tez programları kabul edilen yüksek lisans öğrencileri için danışman

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DÖNEM I TFT 102 Hücre Bilimleri II

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DÖNEM I TFT 102 Hücre Bilimleri II 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DÖNEM I TFT 102 Hücre Bilimleri II Ders Kurulu Başlangıç Tarihi:30 Kasım 2015 Ders Kurulu Bitiş Tarihi: 22 Ocak 2016 Teorik Lab Toplam Biyoistatistik 16-16 28 5 33 Organik

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Preimplantasyon ve Genetik Tanı Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DÖNEM I TFT 101 Hücre Bilimleri I. Ders Kurulu Başlangıç Tarihi: 5 Ekim 2015 Ders Kurulu Bitiş Tarihi: 27 Kasım 2015

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DÖNEM I TFT 101 Hücre Bilimleri I. Ders Kurulu Başlangıç Tarihi: 5 Ekim 2015 Ders Kurulu Bitiş Tarihi: 27 Kasım 2015 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DÖNEM I TFT 101 Hücre Bilimleri I Ders Kurulu Başlangıç Tarihi: 5 Ekim 2015 Ders Kurulu Bitiş Tarihi: 27 Kasım 2015 Teorik Lab Toplam Biyokimya 22-22 Davranış Bilimleri 8-8

Detaylı

Öğretim Üyeleri İçin Ön Söz Öğrenciler İçin Ön Söz Teşekkürler Yazar Hakkında Çevirenler Çeviri Editöründen

Öğretim Üyeleri İçin Ön Söz Öğrenciler İçin Ön Söz Teşekkürler Yazar Hakkında Çevirenler Çeviri Editöründen Öğretim Üyeleri İçin Ön Söz Öğrenciler İçin Ön Söz Teşekkürler Yazar Hakkında Çevirenler Çeviri Editöründen ix xiii xv xvii xix xxi 1. Çevre Kimyasına Giriş 3 1.1. Çevre Kimyasına Genel Bakış ve Önemi

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ESPİYE MESLEK YÜKSEKOKULU BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİM BÖLÜMÜ TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER PROGRAMI BİLGİ FORMU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ESPİYE MESLEK YÜKSEKOKULU BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİM BÖLÜMÜ TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER PROGRAMI BİLGİ FORMU TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ESPİYE MESLEK YÜKSEKOKULU BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİM BÖLÜMÜ TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER PROGRAMI BİLGİ FORMU Bölüm Bölüm Başkanı Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü

Detaylı

Teori (saat/hafta) BES206 4. Bahar 3 0 0 3

Teori (saat/hafta) BES206 4. Bahar 3 0 0 3 BESLENME DURUMU SAPTAMA YÖNTEMLERİ Dersin Adı Kodu Yarıyıl BESLENME DURUMU SAPTAMA YÖNTEMLERİ Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı

Detaylı

ORNEMENTAL HORTİKÜLTÜR &ÇİÇEK TASARIMI

ORNEMENTAL HORTİKÜLTÜR &ÇİÇEK TASARIMI ORNEMENTAL HORTİKÜLTÜR &ÇİÇEK TASARIMI ORNAMENTAL HORTIKULTUR DERS PROGRAMI I. YARIYIL II. YARIYIL T U K T U K Dersin Adı Dersin Adı Matematik I 2 0 2 Matematik II 2 0 2 Genel Kimya 2 2 3 Türk Dili II

Detaylı

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 20.07.1982 tarihinde yürürlüğe giren Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkındaki 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle kurulmuş olan Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü,

Detaylı

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ LİSANS DERS BİLGİ FORMU COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ LİSANS DERS BİLGİ FORMU COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ DERSİN ADI ORMAN FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ LİSANS DERS BİLGİ FORMU COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ DERSİN KODU PM 327 DERSİN TÜRÜ Seçmeli (Zorunlu/Seçmeli) ÖN KOŞUL DERSİN DÖNEMİ Sonbahar

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Güçlü

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Güçlü Dersin Adı Dersin Kodu DERS ÖĞRETİM PLANI Dersin Türü (Zorunlu, Seçmeli) Dersin Seviyesi (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) Dersin AKTS Kredisi 5 Haftalık Ders Saati 3 Haftalık Uygulama Saati

Detaylı

BARTIN ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ORMAN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI DERS TANITIM VE UYGULAMA BİLGİLERİ DERS BİLGİLERİ

BARTIN ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ORMAN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI DERS TANITIM VE UYGULAMA BİLGİLERİ DERS BİLGİLERİ BARTIN ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ORMAN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI DERS TANITIM VE UYGULAMA BİLGİLERİ DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS Orman Biyokütlesi

Detaylı

Ekosistem Ekolojisi Yapısı

Ekosistem Ekolojisi Yapısı Ekosistem Ekolojisi, Ekosistemin Yapısı Ekosistem Ekolojisi Yapısı A. Ekoloji Bilimi ve Önemi Ekoloji canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle olan etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır. Günümüzde teknolojinin

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Moleküler Biyoloji Lab. Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BESİN TOKSİKOLOJİSİ BES232 4. Bahar 2 0 0 4 Önkoşullar

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BESİN TOKSİKOLOJİSİ BES232 4. Bahar 2 0 0 4 Önkoşullar BESİN TOKSİKOLOJİSİ Dersin Adı Kodu Yarıyıl Teori Laboratuar BESİN TOKSİKOLOJİSİ BES232 4. Bahar 2 0 0 4 Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ DERS TANITIM FORMU Dersin Kodu / Adı : 088 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I Bölüm / Anabilim Dalı : ELEKTRİK ÖĞRETMENLİĞİ Öğretim Dili : Türkçe Yarıyılı

Detaylı

ANTROPOLOJİ BÖLÜMÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ YARIYIL SONU SINAV PROGRAMI Dersin Adı Sınav Tarihi Sınav Saati

ANTROPOLOJİ BÖLÜMÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ YARIYIL SONU SINAV PROGRAMI Dersin Adı Sınav Tarihi Sınav Saati Dersin Kodu ANTROPOLOJİ BÖLÜMÜ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ YARIYIL SONU SINAV PROGRAMI Dersin Adı Sınav Tarihi Sınav Saati Derslik 1. Öğr. 1 1209202 Evrimin Temel İlke ve Kuramları 11.05.2015

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Güçlü

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Güçlü Dersin Adı DERS ÖĞRETİM PLANI Dersin Kodu ECO 77 Dersin Türü (Zorunlu, Seçmeli) Dersin Seviyesi (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) Dersin AKTS Kredisi 5 Haftalık Ders Saati 3 Haftalık Uygulama

Detaylı

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ (MOLEKÜLER BİYOLOG)

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ (MOLEKÜLER BİYOLOG) MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİKÇİ (MOLEKÜLER BİYOLOG) TANIM Canlı hücre içindeki malzemeleri (DNA, Protein, Enzim vb.), hücre yapısının işlevini ve hücreler arasındaki etkileşimi laboratuar ortamında inceleyerek

Detaylı

Kimyada Özel Konular

Kimyada Özel Konular Kimyada Özel Konular Dersin Adı Dersin Kodu 1206.5104 Dersin Türü Dersin Seviyesi Dersin AKTS Kredisi 3,00 Haftalık Ders Saati (Kuramsal) 2 Haftalık Uygulama Saati 0 Haftalık Laboratuar Saati 0 Dersin

Detaylı

Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi F. Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Akdeniz Üniversitesi Temel İşlemler Laboratuvarı Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (X) Yüksek Lisans ( ) Doktora ( ) Eğitim Öğretim Sistemi

Detaylı

T. C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014 2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM II SİNDİRİM VE METABOLİZMA SİSTEMLERİ

T. C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014 2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM II SİNDİRİM VE METABOLİZMA SİSTEMLERİ T. C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2014 2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM II SİNDİRİM VE METABOLİZMA SİSTEMLERİ III. DERS KURULU (15 ARALIK 2014 17 OCAK 2015) DERS PROGRAMI DEKAN BAŞKOORDİNATÖR

Detaylı

T. C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T. C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T. C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2015 2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM I TEMEL BİLİMLER VE HÜCRE BİLİMLERİ DERS KURULU-1 ( 1. ) DERS KURULU (7 Eylül 2015-6 Kasım 2015) 1 DERS PROGRAMI

Detaylı

Principles of Atatürk & History of the Turkish Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I revolution I

Principles of Atatürk & History of the Turkish Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I revolution I I I. YIL HAFTALIK DERS SAATI FBÖ 101 Z Genel Fizik I General Physics I (4+0) -4 6 FBÖ 151 Z Genel Fizik Lab. I General Physics Lab. I (0+2) -1 2 FBÖ 103 Z Genel Kimya I General Chemistry I (4+0) -4 6 FBÖ

Detaylı

E.Ü.FEN FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2014-2015 Öğretim Yılı Yaz Dönemi Haftalık Ders Programı. Gün ve Saati Dersin Adı ve Kodu Öğretim Üyesi Yeri

E.Ü.FEN FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2014-2015 Öğretim Yılı Yaz Dönemi Haftalık Ders Programı. Gün ve Saati Dersin Adı ve Kodu Öğretim Üyesi Yeri 1 E.Ü.FEN FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2014-2015 Öğretim Yılı Yaz Dönemi Haftalık Ders Programı Gün ve Saati Dersin Adı ve Kodu Öğretim Üyesi Yeri 1. SINIF 08.00-12.00 119 Scientific English I Prof.Dr. İsmail

Detaylı

1-GİRİ 1.1- BİYOKİMYANIN TANIMI VE KONUSU.-

1-GİRİ 1.1- BİYOKİMYANIN TANIMI VE KONUSU.- 1-GİRİ 1.1- BİYOKİMYANIN TANIMI VE KONUSU.- Biyokimya sözcüğü biyolojik kimya (=yaşam kimyası) teriminin kısaltılmış şeklidir. Daha eskilerde, fizyolojik kimya terimi kullanılmıştır. Gerçekten de Biyokimya

Detaylı

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Haziran 2013

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Haziran 2013 Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Haziran 2013 Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü (MBGB) Güçlü ve çok yönlü bir eğitim programı sunarak, gelişen teknoloji çağında, çok hızlı gelişen alanımızda ileri

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ BİGA MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ BİGA MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ DERS İÇERİKLERİ BÖLÜM: Bitkisel ve Hayvansal Üretim T.C. PROGRAM: Büyük ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği I. YARIYIL 00101 Matematik I (2 0 2), Sayılar, Cebir, Denklemler ve Eşitsizlikler, Fonksiyonlar, Logaritma, Trigonometri,Geometri

Detaylı

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ AKTS

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ AKTS GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ AKTS Dersin Adı İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi Dersin Kodu OKÖ 03 Dersin Türü Zorunlu Dersin Seviyesi Lisans Dersin AKTS Kredisi 4

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI YARIYIL SONU BİTİRME-TELAFİ SINAV PROGRAMI BİYOLOJİ BÖLÜMÜ

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI YARIYIL SONU BİTİRME-TELAFİ SINAV PROGRAMI BİYOLOJİ BÖLÜMÜ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ II.YARIYIL GENEL BİYOLOJİ II 08.06.2015 13.30-15.00 29.06.2015 13.30-15.00 BİYOİSTATİSTİK 01.06.2015 09.00-10.30 MAT.BÖL.SEMİNER SAL.-C.ARF DERS.-D.1-D.2 22.06.2015 09.00-10.30 MAT.BÖL.SEMİNER

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş (COMPE 111) Ders Detayları

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş (COMPE 111) Ders Detayları Bilgisayar Mühendisliğine Giriş (COMPE 111) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Bilgisayar Mühendisliğine Giriş COMPE 111 Güz 2 0 2 3 4 Ön Koşul

Detaylı

DERS TANITIM BİLGİLERİ

DERS TANITIM BİLGİLERİ DERS TANITIM BİLGİLERİ Dersin Adı Kodu Sınıf / Y.Y. Ders Saati (T+U+L) Kredi AKTS Kalite Planlama ve Kontrol ES4136 4/ Bahar (3+0+0) 3 4 Dersin Dili : Türkçe Dersin Seviyesi : Lisans, Zorunlu Dersin Önkoşulu

Detaylı

Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Ders İçerikleri

Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Ders İçerikleri Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Ders İçerikleri Okuma-Yazma Öğretimi Teori ve Uygulamaları ESN721 1 3 + 0 7 Okuma yazmaya hazıroluşluk, okuma yazma öğretiminde temel yaklaşımlar, diğer ülke

Detaylı

Prof.Dr.Ahmet ÖZKAĞNICI Prof.Dr. Saim AÇIKGÖZOĞLU Prof.Dr. V.Meltem ENERGİN Prof.Dr. Mehmet KOÇ Doç.Dr. Mehmet ÖZDEMİR

Prof.Dr.Ahmet ÖZKAĞNICI Prof.Dr. Saim AÇIKGÖZOĞLU Prof.Dr. V.Meltem ENERGİN Prof.Dr. Mehmet KOÇ Doç.Dr. Mehmet ÖZDEMİR DÖNEM I T.C. KONYA N.E. ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ 2014-2015 DERS YILI B GRUBU I. DERS KURULU (7 HAFTA) (HÜCRE BİLİMLERİ) (29 EYLÜL- 14 KASIM 2014) DEKAN BAŞKOORDİNATÖR BAŞKOORDİNATÖR YARD. DÖNEM

Detaylı

Malzemelerin Yüzey İşlemleri (MATE 464) Ders Detayları

Malzemelerin Yüzey İşlemleri (MATE 464) Ders Detayları Malzemelerin Yüzey İşlemleri (MATE 464) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Uygulama Saati Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Malzemelerin Yüzey İşlemleri MATE 464 Her İkisi 3 0 0 3 5 Ön Koşul

Detaylı

DÖNEM 1 - TIP109 Hareket ve Enerji Metabolizması (2014-2015)

DÖNEM 1 - TIP109 Hareket ve Enerji Metabolizması (2014-2015) DÖNEM 1 - TIP109 Hareket ve Enerji Metabolizması (2014-2015) Kısaltmalar: DK: Ders kurulu, IHU: İyi hekimlik uygulamaları, Mİng: Akademik/Medikal İngilizce, TDE: Türk Dili ve Edebiyatı, TBT: Temel Bilgi

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Vadeli İşlem Ve Opsiyon Piyasalarının İşleyişi Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans ( X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün

Detaylı

T.C. GÜN I. YARIYIL III. YARIYIL V. YARIYIL 09.00-11.00 FZ213 BİLGİSAYAR III BİLGİSAYAR LAB.II DOÇ.DR.K.BALCI 09.00-11.00 FZ112 BİLGİSAYAR I (UYG.

T.C. GÜN I. YARIYIL III. YARIYIL V. YARIYIL 09.00-11.00 FZ213 BİLGİSAYAR III BİLGİSAYAR LAB.II DOÇ.DR.K.BALCI 09.00-11.00 FZ112 BİLGİSAYAR I (UYG. T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI BİYOLOJİ BÖLÜMÜ DERS PROGRAMI GÜN I. YARIYIL III. YARIYIL V. YARIYIL PAZARTESİ FZ112 BİLGİSAYAR I (UYG.) BİLGİSAYAR LAB.I

Detaylı

Özel Formülasyon DAHA İYİ DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA YUMURTA IÇIN AGRALYX!

Özel Formülasyon DAHA İYİ DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA YUMURTA IÇIN AGRALYX! Özel Formülasyon DAHA İYİ Yumurta Verimi Kabuk Kalitesi Yemden Yararlanma Karaciğer Sağlığı Bağırsak Sağlığı Bağışıklık Karlılık DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA YUMURTA IÇIN AGRALYX!

Detaylı

İleri Bilgisayar Mimarileri (COMPE 532) Ders Detayları

İleri Bilgisayar Mimarileri (COMPE 532) Ders Detayları İleri Bilgisayar Mimarileri (COMPE 532) Ders Detayları Ders Adı İleri Bilgisayar Mimarileri Ders Kodu COMPE 532 Dönemi Ders Uygulama Saati Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Güz 3 0 0 3 7.5 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

Doktora 6. Yarıyıl DERS KODU DERSLER TEO. UYG. KRD. AKTS Z/S. Doktora 8. Yarıyıl

Doktora 6. Yarıyıl DERS KODU DERSLER TEO. UYG. KRD. AKTS Z/S. Doktora 8. Yarıyıl AVRASYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DOKTORA PROGRAMI DERSLERİ VE DERS İÇERİKLERİ Doktora 1. Yarıyıl ISGD 601 İş Sağlığı ve İş Hijyeni 3 2 3 Z ISGD 603 Meslek Hastalıkları

Detaylı

DERS TANIMLAMA FORMU. Proje/Alan Çalışması. Doç. Dr. Oğuz TEKELİOĞLU. amaçlanmaktadır, ayrıca pratikte uygulamalarının yapılması

DERS TANIMLAMA FORMU. Proje/Alan Çalışması. Doç. Dr. Oğuz TEKELİOĞLU. amaçlanmaktadır, ayrıca pratikte uygulamalarının yapılması DERS TANIMLAMA FORMU Dersin Kodu ve Adı : MMÜ Elektroteknik.-Elektrik Makineleri Programın Adı: Makine Mühendisliği Ders Dili Yarıyıl Dersin Türü (Zorunlu/Seçmeli) Eğitim ve Öğretim Yöntemleri (ECTS) Teori

Detaylı

Teori (saat/hafta) Anlatım, Soru-Yanıt, Uygulama - Alıştırma

Teori (saat/hafta) Anlatım, Soru-Yanıt, Uygulama - Alıştırma ENTERAL,PARENTARAL BESLENME Dersin Adı Kodu Yarıyıl ENTERAL,PARENTARAL BESLENME Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı Dersin öğrenme

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DERS TANITIM FORMU ÖĞRETİM 2012-2013-GÜZ YARIYILI

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DERS TANITIM FORMU ÖĞRETİM 2012-2013-GÜZ YARIYILI DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DERS TANITIM FORMU ÖĞRETİM 2012-2013-GÜZ YARIYILI Dersi Veren Birim: Bölüm Adı: Dersin Düzeyi: Yüksek Lisans Formun Düzenlenme/Yenilenme Tarihi: 13.04.2012

Detaylı

Prof.Dr.Celalettin VATANSEV Prof.Dr. Ayşe Saide ŞAHİN Prof.Dr. Faruk AKSOY Prof.Dr. Nizamettin DALKILIÇ Doç.Dr. Mehmet ÖZDEMİR

Prof.Dr.Celalettin VATANSEV Prof.Dr. Ayşe Saide ŞAHİN Prof.Dr. Faruk AKSOY Prof.Dr. Nizamettin DALKILIÇ Doç.Dr. Mehmet ÖZDEMİR DÖNEM I T.C. KONYA N.E. ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ 2015-2016 DERS YILI A GRUBU I. DERS KURULU (7 HAFTA) (HÜCRE BİLİMLERİ) (28 EYLÜL-13 KASIM 2015) DEKAN BAŞKOORDİNATÖR BAŞKOORDİNATÖR YARD. DÖNEM

Detaylı

TUBİTAK-BİDEB Proje Danışmanlığı Eğitim Çalıştayları. Prof. Dr. Güven ÖZDEMİR

TUBİTAK-BİDEB Proje Danışmanlığı Eğitim Çalıştayları. Prof. Dr. Güven ÖZDEMİR TUBİTAK-BİDEB Proje Danışmanlığı Eğitim Çalıştayları Prof. Dr. Güven ÖZDEMİR Prof. Dr. Güven Özdemir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Üniversite

Detaylı