BIO 5100 Bitki Ekofizyolojisi Biyoloji Anabilim Dalı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BIO 5100 Bitki Ekofizyolojisi Biyoloji Anabilim Dalı"

Transkript

1

2 BIO 5101 Botanikte Araştırma Yöntemleri Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5101 Botanikte Araştırma Yöntemleri Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin öncelikle lisansüstü eğitimi boyunca bilimsel makale ve tezlere ulaşma yöntemleri, tez hazırlama ile ilgili bilgilerin ve botanik ile ilgili bazı araştırmaların yöntemlerinin verilmesidir. Böylece öğrencinin lisansüstü süresince botanik ile ilgili çalışmalarda başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Bilimsel makalelere ulaşma yöntemleri, bilimsel makale incelerken dikkat edilecek hususlar, tez tarama, tez hazırlama sırasında makalelerin değerlendirilmesi, deneysel verilerin tez hazırlamak için istatistiksel olarak değerlendirilmesi, bitkilerin toplanması, kurutulup saklama yöntemleri (Herbaryum), bitki teşhis yöntemleri ve teşhislerde flora kitaplarının kullanımı, polen preparatı hazırlama yöntemleri, atmosferik polen araştırma yöntemleri, balda polen analizi yöntemi, azot döngüsü ile ilgili ekolojik çalışmalarda kullanılan yöntemler, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yönteminin tanıtılması. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar The Herbarium Handbook, L.Forman, D.Bridson, Pollen Grains, RP Wodehuse, Geographic Information Systems (Ed. David Martin), Routledge London, New York. Mineral Nutrition of Higher Plants (Ed. H. Marschner), Academic Pres, London. Bitki Ekolojisi Ders Notları (M Öztürk, M.Pirdal, F. Özdemir) Ege Üniv., Fen Fakültesi, İzmir. Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Vol. 1-10, PH Davis (ed.) Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Eğitim Dili Dersin Öğretim Üyesi İletişim Türkçe Prof.Dr.Adem BIÇAKÇI Doç.Dr.Hülya ARSLAN Yrd.Doç.Dr.Gül TARIMCILAR / e-posta: / e-posta:

3 BIO 5102 Aeropalinoloji / e-posta: Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5102 Aeropalinoloji Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin havada bulunan polen ve sporları tanımasıdır. Böylece öğrencinin duyarlı bireylerde allerjiye yol açan polen ve sporları teşhis edebilecek seviyeye gelmesi hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Aeropalinolojinin tanımı, tarihçesi. Polen, spor üretimi ve dağılımı. Atmosferik polen toplama ve tayin yöntemleri. Polen takvimi hazırlama yöntemleri. Polinosis ve alerjiye neden olan polenler. Polenlere karşı duyarlı bireyler için tanı ve tedavi yöntemleri. Türkiye de polen takvimi çıkarılan bölgeler ve bu bölgelerde en fazla polene sahip taksonlar. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar Aerobiology, RL Edmonds Pollen Grains, RP Wodehouse Türkiye nin atmosferik polenleri, A Bıçakçı ve ark. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem BIÇAKÇI İletişim / e-posta:

4 BIO 5103 Bitki Sistematiği Ve Prensipleri Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5103 Bitki Sistematiği ve Prensipleri Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu tüm sistematik derslerine ek olarak geliştirilmiş ve ileri düzeyde taksonomik bilgiye sahip olmasıdır. Dersin İçeriği Genel Taksonomik Bilgiler, Taksonomik problemler, Taksonomik karakterler, Varyasyonlar, Taksonomide kullanılan metod ve teknikler, Taksonomik Çalışmalar, Yayınlama ve isimlendirme, Botanikte isimlendirme kuralları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar - Principles of Angiosperm Taxonomy, P. H. Davis, V.H. Heywood, Uluslar arası Botanik Adlandırma Yasası, A. Dönmez, Botanical Latin, W.T. Stearn, Molecular Systematics and Plant Evolution, Eds: P.M Hollingsworth, R.M. Bateman, R.J. Gornal, Taksonomi Yaz okulu Ders Notları, Ed: B. Çıplak, Taksonomik Zoolojinin Prensip ve Metodları, İ. Yılmaz, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hulusi MALYER İletişim , e-posta:

5 BIO 5104 Etnobotanik Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5104 Etnobotanik Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, günümüz insan-bitki ilişkisinin yanı sıra, günümüz bitkileri ve kullanım şekilleriyle arkeolojik bitki kalıntıları ve kullanımları arasında karşılaştırmalı çalışmalar yapmaktadır. Dersin İçeriği Etnobotaniğin tanımı, tarihçesi, gelişimi, çalışma teknikleri, Etnobotanik ve Paleobotanikte kullanılan metod ve yaklaşımlar, Bitkilerin yöresel, tıbbi ve gıda olarak kullanımları, Bitkilerin el sanatlarında kullanımı Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar - Ethnobotany; A methods Manual, Garry J. Martin, Ethnobotany; Principles and Applications, C.M. Cotton, Türkiye de Bitkiler İle Tedavi, T. Baytop, Şifa Niyetine, E. Tuzlacı, 2002 Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hulusi MALYER İletişim / e-posta:

6 BIO 5105 Simbiozis Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5105 Simbiozis Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu ortak yaşam konularının tam olarak pekiştirilmesi ve bitkilerdeki ortak yaşam tiplerinden mutualizme en güzel örnek olan likenlerin yapısına katılan alg ve mantarın birliktelikteki fonksiyonları ve fizyolojilerinin detaylı olarak anlaşılması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Başlıca simbiozis tipleri (parazitizm, kommensalizm, mutualizm), fungal bitki simbiozisi (Mycorrhizal), fungal alg simbiozisi (liken), Bitkilerde simbiozun başlangıcı, gelişimi ve bitkiler açısından önemi, simbiozisin çoğrafik dağılımı ve ekolojik önemi, liken simbiozisi; likenin yapısına katılan alg (cyanobacter, yeşil alg) ve mantarın (Ascomycota; Discomycetes, Pyrenomycetes; Basidiomycota) genel özellikleri ve ortak yaşamdaki fonksiyonları (fotosentez ve karbon metabolizması, azot fiksasyonu, besin değişimi). Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Symbiosis: Mechanisms and Model Systems, J. Seckbach. The Lichen Symbiosis, V. Ahmadjian, Lichen Biology, Thomas H. Nash III Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Şaban GÜVENÇ İletişim / e-posta:

7 BIO 5106 Türkiye Vejetasyon Coğrafyası Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5106 Türkiye Vejetasyon Coğrafyası Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Türkiye bitki örtüsünü oluşturan vejatasyon formasyonlarının ve bitki birliklerinin öğretilmesi ve günümüzdeki durumun tanıtımıdır. Dersin İçeriği Türkiye'de bitki örtüsünün ekolojik şartları, Türkiye'de bitki örtüsünün geçirdiği evrim, Türkiye'nin flora ve biyocoğrafya bölgeleri, Türkiye'nin vejetasyon formasyonları (kuzey Anadolu, Akdeniz, Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu), bu formasyonları oluşturan bitki birlikleri. Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1. İbrahim Atalay, Türkiye nin Ekolojik Bölgeleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Yay. 2.İbrahim Atalay, Ekosistem Ekolojisi ve Coğrafyası; Cilt I, Çev. Ve Orm. Bak.. 3. İbrahim Atalay, Ekosistem Ekolojisi ve Coğrafyası; Cilt II, META Basım. 4. A. Rıza Çetik, Türkiye Vejetasyonu: I. İç Anadolu nun Vejetasyonu ve Ekolojisi, Selçuk Üniversitesi. 5. Y. Akman, Türkiye Orman Vejetasyonu, Ankara Öğretme Şekli Teorik Değerlendirme Yarıyıl sonu sınavı Dersin Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gönül Kaynak İletişim /

8 BIO 5107 Ağır Metal Kirliliğinin Yüksek Bitkilerle Islahı Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5107 Ağır Metal Kirliliğinin Yüksek Bitkilerle Islahı Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, çevre kirliliğinin giderilmesi konusunda bitkilerin fonksiyonunun kavratılması ve bununla ilgili yöntemlerin tanıtılmasıdır. Dersin İçeriği Bitkiler tarafından metal alınımı ve taşınımı. İndikatör, Akümülatör ve Hiperakümülatör bitkiler. Bitkilerde metal birikimini sağlayan mekanizmalar. Hiperakümülatör bitkilerde fitoşelatlar ve metallotiyoninler. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Heavy metal Stres in Pants: From Biomolecules to Ecosystems (Ed. MNV Prasad), Second Ed. Springer-Verlag Berlinheidelberg Mineral Nutrition of Higher Plants (Ed. H Marschner) Academic Press., London. (1995) Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Arslan İletişim / e-posta:

9 BIO 5108 Likenlerin Tayini ve Prensipleri Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5108 Likenlerin Tayini ve Prensipleri Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu, çiçeksiz bitkiler kapsamında ele alınan likenlerin sistematik olarak incelenmesi ve tayini konusunda teorik ve pratik bilgilerin aktarılması. Dersin İçeriği Liken tayininde kullanılan terminolojik tanımların açıklanması ve bu özellikleri taşıyan, kabuksu, yapraksı ve dalsı görünümlü likenler ile Lichenes Imperfecti grubunda yer alan çeşitli likenlerin tayin edilmesi. İncelenen likenlerin betimlemelerinin yapılması Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları ve yüksek lisans ders Kaynaklar programında yer alan Likenoloji dersini alması uygundur. Çok sayıda liken türü içeren ve bu türlere ait tayin anahtarları yer alan temel liken kitaplarından yararlanılmaktadır. *Clauzade, G. and Roux, C. (1985). Likenoj De Okcidenta Eŭropo Ilustrita Determinlibro. - Bulletin de la Société Botanique du Centre-Quest Nouvelle Série - Numéro Spécial: 7, Royan, France, 893 pp. *Purvis, O.W., B.J. Coppins, D.L. Hawskworth, P.W. James and D.M. Moore (1994). The Lichen Flora of Great Britain and Ireland. The British Lichen Society Department of Botany, The Natural History Museum, London. pp *Wirth, V. (1995). Die Flechten Baden Württembergs Teil 1, 2. Eugen Ulmer GmbH & Co., Stuttgart. pp * Nash III, T.H., Ryan, B.D., Diederich, P., Gries, C. and Bungartz, F. (2004): Lichen Flora of the Greater Sonoran Desert Region. Tepme, Arizona: Lichens Unlimited, Arizona State University, Vol. 1, 2. pp. 532, 742. * Nimis P.L. and Martellos S. (2004). Keys to the Lichens of Italy I. Terricolous species. Edizioni Goliardiche, Trieste. pp * Wasser, S. P. and Nevo E. (2005). Lichen-Forming, Lichenicolous, and Allied Fungi of Israel. A.R.A. Gantner Verlag K.-G. pp Öğretme Şekli Derse ait terminoloji teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Liken türlerinin tayini öğrencilerle birlikte uygulamalı olarak yapılacaktır. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla kendilerinin arazide çeşitli substratlardan topladıkları liken örnekleri de ders kapsamında tayin edilecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Eğitim Dili Dersin Öğretim Üyesi İletişim Türkçe Doç. Dr. Şule ÖZTÜRK / e-posta:

10 BIO 5109 Ekosistemlerde Verimlilik Tayinleri Ve Değerlendirme Yöntemleri Dersin Dönemi / Düzeyi Dersin Kodu ve Adı Dersin Amacı ve Hedefi Dersin İçeriği Dersin Ön şartı / Öneriler Kaynaklar Öğretme Şekli Değerlendirme Eğitim Dili Dersin Öğretim Üyesi Dersin web sayfası İletişim Güz/ Yüksek Lisans BIO 5109 Ekosistemlerde Verimlilik Tayinleri Ve Değerlendirme Yöntemleri

11 BIO 5110 Bitki Tayini ve Değerlendirmesi II Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5110 Bitki Tayini ve Değerlendirmesi II Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, tür tayininde kullanılan terminoloji ve Türkiye florası 5-9 ciltlerde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin anahtarlar kullanılarak öğretilmesidir. Dersin İçeriği Bitki tayini ve yöntemleri; tanımlama anahtarları, monograf ve floranın kullanımları Türkiye Florası nın 5-9 ciltlerinde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin yapılması. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar P.H. Davis, Flora of Turkey; Volum I, II, III, IV, Edinburgh. A. Baytop, Botanik Kılavuzu, İ.Ü. Basımevi, İstanbul. Öğretme Şekli Teorik ve Uygulama Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı Dersin Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gönül Kaynak İletişim /

12 BIO 5111 Polen Morfolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5111 Polen Morfolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin polenin oluşumu ve morfolojisi hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Böylece öğrencinin polen morfolojisi çalışmaları ile bitki sistematiğinde karşılaşılan problemlerin çözümüne katkıda bulunacak seviyeye gelmesi hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Palinolojinin tanımı ve bölümleri, polen teşhis alanları, sporoderm, ekzin tabakalanması, apertürler, ornemantasyon, polen şekilleri ve tipleri, taksonomide polen morfolojisinin önemi, Bazı Gymnosperm ve Angiosperm polenlerinin morfolojik olarak incelenmesi, polen preperatı hazırlama yöntemleri, polen duvarı ontogenisi, tapetum ve orbiküller, heteromorf polenler Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar Pollen morphology and plant taxonomy (Angiosperms), G.Erdtman Textbook of pollen analysis, K.Faegri and J.Iversen Polen morfolojisi ve Türkiye nin önemli Gymnospermleri üzerinde palinolojik araştırmalar, B.Aytuğ Pollen Grains, RP Wodehouse, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Prof.Dr.Adem BIÇAKÇI İletişim / e-posta:

13 BIO 5112 Peyzaj Ekolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi İlkbahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5112 Peyzaj Ekolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı peyzajın unsurlarının ve peyzaj insan ilişkilerinin tanıtılmasıdır. Dersin İçeriği Peyzaj ekolojisinin tanımı ve biyolojide hiyerarşi düzeni kavramı ile ilişkisi, peyzajın unsurları, kommunite ve peyzaj düzeyinde biyoçeşitlilik, Ada biyocoğrafyası kavramı, Zaman ve mekân ölçeği, peyzaj geometrisi, sürdürülebilir peyzaj kavramı, insan tasarımlı peyzajlar. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Ekolojinin Temel İlkeleri (Ed: E. Odum, G. Baret; Çeviri Ed. K. Işık), Palme Yayıncılık, Ankara, Lerning Landscape Ecology (Ed: S.E. Gergel, M.G. Turner) Springer-Verlag, New York, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Arslan İletişim / e-posta:

14 BIO 5113 Bitki Tayini ve Değerlendirmesi I Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5113 Bitki Tayını ve Değerlendirmesi I Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, tür tayininde kullanılan terminoloji ve Türkiye florası 1-4 ciltlerde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin anahtarlar kullanılarak öğretilmesidir. Dersin İçeriği Bitki tayini ve yöntemleri; tanımlama anahtarları, monograf ve floranın kullanımları Türkiye Florası nın ilk 4 cildinde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin yapılması. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar P.H. Davis, Flora of Turkey; Volum I, II, III, IV, Edinburgh. A. Baytop, Botanik Kılavuzu, İ.Ü. Basımevi, İstanbul. Öğretme Şekli Teorik ve Uygulama Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı % 100 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gönül Kaynak İletişim /

15 BIO 5115 Likenoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5115 Likenoloji Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Amacı ve Hedefi Lisans eğitiminde çiçeksiz bitkiler içinde yer alan likenler hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi, yüksek lisans çalışmasında likenler ile çalışacak öğrencilere likenlerin özelliklerinin anlatılması. Dersin İçeriği Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu, çiçeksiz bitkiler kapsamında ele alınan likenlerin morfolojik, anatomik, fizyolojik ve ekolojik özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Liken yapısına katılan mantarların ve alglerin özelliklerinin vurgulanması. Likenlerin kullanım alanlarının belirtilmesi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları uygundur. Kaynaklar *Kershaw K.A. (1985). Physiological Ecology of Lichens (Cambridge Studies in Ecology). Cambridge University Pres. pp *Clauzade, G. and Roux, C. (1985): Likenoj De Okcidenta Eŭropo Ilustrita Determinlibro. - Bulletin de la Société Botanique du Centre-Quest Nouvelle Série - Numéro Spécial: 7, Royan, France. pp.893. *Ahmadjian V. (1993). The Lichen Symbiosis. Jonh Wiley & Sons, Inc., USA. pp *Purvis, O.W., B.J. Coppins, D.L. Hawskworth, P.W. James and D.M. Moore The Lichen Flora of Great Britain and Ireland. The British Lichen Society Department of Botany, The Natural History Museum, London. pp *Wirth, V Die Flechten Baden Württembergs Teil 1, 2. Eugen Ulmer GmbH & Co., Stuttgart. pp *Nash III T.H. (1996). Lichen Biology. Cambridge University Pres. pp *Nash III, T.H., Ryan, B.D., Diederich, P., Gries, C. and Bungartz, F. (2004): Lichen Flora of the Greater Sonoran Desert Region. Tepme, Arizona: Lichens Unlimited, Arizona State University, Vol. 1, 2. pp. 532, 742. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule ÖZTÜRK İletişim / e-posta:

16 BIO 5200 Mantarlar ve Küfler; Biyolojileri ve Kullanımı Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5200 Mantarlar ve Küfler; Biyolojileri ve Kullanımı Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Mantar grubu organizmaların biyolojik önemleri, taksonomi, morfolojik, sitolojik, metabolik özellikleri yanısıra biosentez ve fermentation özellikleri bioteknolojik kullanımları, biodegradation, bioremedation işlev ve özellikleri, Gıda bozulmasında rolleri, ve substrat kullanımı ve etkileşimlerine yönelik bilgi aktarımı gerçekleştirmektedir. Dersin İçeriği Mantar Alemine genel bakış. Mantar Ekoloji ve mantarlardan faydalanma olanakları, Küfler ve ilgili toksinler ve biyolojik zararları, Küf bulaşı yolları ve ilişkin substrat materyaller, Gıdalarda küf gelişiminin baskılanması ve kontaminasyonun engellenmesi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Ders içeriğinin daha iyi kavranması ve bellenmesi için alt bilgiye sahip olunması önerilir. Kaynaklar -Fundamental of the Fungi, E. Moore-Landecker, Prentice Hall Upper saddle River, N.J. U.S.A Microbiyal Ecology, R. M. Atlas, R. Bartha, Addison Wesley Longman, Küf-Gıda-İnsan, İ. Şahin, M. Korukluoğlu. Vipaş AŞ., Bursa Gıda Mikrobiyolojisi, A. Ünlütürk, F. Turantaş, İzmir Fungal Biology, J. Deacon, Blackwell Publishing, 4th Edition, 2006 Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla derslerde tartışma ortamı yaratılacaktır. Uygulama amaçlı laboratuar çalışmalarına yer verilecek ve teknik geziler düzenlenecektir. Değerlendirme Ödev %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

17 BIO 5201 İLERİ BİYOMETRİ Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5201/İLERİ BİYOMETRİ Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Biyolojik çalışmalarda veriler toplanır. Bu verilerin yayınlarda kullanılabilmesi için istatistik değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu derste biyolojik verilerin istatistik değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan analiz yöntemlerinin öğretilmesi amaçlanmıştır. Dersin sonunda öğrencilerin bağımsız şekilde verileri istatistik değerlendirebilmeleri hedeflenmiştir. Dersin İçeriği Varyans Analizi, çok faktörlü varyans analizleri, ortalamaların karşılaştırılması, non-parametrik testler, poisson dağılımı, binomial dağılım, regresyon, multipli regresyon, regresyon eşitliklerinin karşılaştırılması, korelasyon, küme analizi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Lisans düzeyindeki temel matematik bilgisi yeterlidir. Kaynaklar 1. J.H. Zarr Biyostatistical Analysis, Prentice Hall Int. Inc. 2. R. R. Sokal, FJ. Rohlf, Biometri, W. H. Freeman and Company. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Konu ile ilgili ödevler yapılacaktır. Değerlendirme Ödev %25, Yarıyıl Sonu Sınavı %75 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi BİLALOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Serap Çelikler İletişim / e-posta:

18 BIO 5202 Genetik Analizin Temel İlkeleri Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BİO 5202/GENETİK ANALİZİN TEMEL İLKELERİ Dersin Amacı ve Hedefi Bu derste genetik analizin temel ilkeleri üzerinde durulacaktır. Genetik araştırmalarda temel teşkil edecek mutasyon, komplementasyon, supresyon ve kombinasyon gibi analiz yöntemleri üzerinde durulacak, örnek analizlerle konuların kavratılmasına çalışılacaktır. Dersin İçeriği Mutasyonlar, mutant seçimi ve karekterizasyonu, komplementasyon testi, epistasi ve supresyon, genlerin işlevlerinin analizi, reverz genetik, epigenetik, mayotik rekombinasyon, genetik harita yapımı Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Lisans düzeyindeki temel genetik kavramları bilmeleri gerekir. Kaynaklar 1. R.S Hawleyy and M. Y Walker, Advanced Genetic Analysis, Blackwell Publishing, R.J. Greenspan, Fly Pushing, The Theory and Practice of Drosophila Genetics. Cold Spring Harbor LAboratory Pres Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Makale sunumları yapılacaktır. Değerlendirme Ödev %25, Yarıyıl Sonu Sınavı %75 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi BİLALOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Serap Çelikler İletişim / e-posta:

19 BIO 5203 Mikrobiyal Ekoloji Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5203 Mikrobiyal Ekoloji Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencilerin çevrelerindeki mikro habitatlar içerisindeki aktiviteleri ve önemlerini anlama ve kavramaları, mikrobiyal fizyoloji ve ekoloji çerçevesinde mikroçevrede etkin abiyotik ve biyotik parametrelerin değerlendirilmesi, mikroorganizmalardan yararlanma ve doğal ortamlarının korunmalarına yönelik bilgi sunulması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Mikrobiyal Ekoloji ve Tarihsel Gelişimi, Mikrobiyal Evrim ve Biyoçeşitlilik, Mikrobiyal Populasyonlar arasındaki etkileşimler, Bitkiler, Hayvanlar ve Mikroorganizmalar arasındaki etkileşimler, Mikrobiyal Komunitelerin Gelişimi, Mikroorganizmaların çevre koşullarına adaptasyonları, Hava, su ve toprak mikrobiyolojisi, Biyokimyasal Döngüler(Karbon, Hidrojen, Oksijen, Azot,Kükürt, Fosfor, Demir ve diğer döngüler), Mikrobiyal Ekolojide Biyoteknolojik Yaklaşımlar. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Ders içeriğinin daha iyi kavranması ve bellenmesinde alt bilgiye sahip olunması önerilir. Kaynaklar -Fungal Ecology, N.J. Dix, J. Webster, Chapman & Hall Microbiyal Ecology, R. M. Atlas, R. Bartha Addison Wesley Longman, Biodiversity of Fungi. G. M. Mueller. G.F. Bills. M.S. Foster Elsevier Academic Press Çevre Mikrobiyolojisi, 2. Baskı,. Özçelik, SDÜ Ziraat Fakültesi, Brock Biology of Microorganisms, Madigan, Martinko NJ. Pearson Prentice Hall Genel Mikrobiyoloji, 3. Baskı S. Özçelik, SDÜ Ziraat Fakültesi, 2009 Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla derslerde tartışma ortamı yaratılacak, uygun zamanlarda arazi ve laboratuar çalışmaları yapılacaktır. Değerlendirme Ödev %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

20 BIO 5204 Kromozom Yapı ve Fonksiyonları Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5204 Kromozom Yapı ve Fonksiyonları Dersin Amacı ve Hedefi Bu dersin amacı, ökaryotik kromozom yapısı, bileşenleri ve paketlenmesi hakkında bilgi vermektir. Dersin İçeriği Ökaryotik Kromatin yapısı, bileşenleri ve kromozom paketlenmesi, Histon modifikasyonları, metilasyon, fosforilasyon, asetilasyon, deasetilasyon, ubikuitinasyon vs., Histon modifikasyon enzimleri, Histon Kodu Hipotezi, Histon İnteraksiyonları ve konformasyonları, Histon domainleri, Histon varyantları, Nonhiston proteinler ve yapısı, Sentromer ve telomerin moleküler yapısı, Eukromatin- heterokromatin formu, Gen aktivasyonu ve susturulması Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1. Lodish H, Berk A, Zipursky SL et al. (2000) Molecular Cell Biology, 4th edn. New York: WH Freeman. 2. Hartwell L, Hood L, Goldberg ML et al. (2000) Genetics: from Genes to Genomes. Boston: McGraw Hill. 3. Human Chromosomes, Eeva Therman, Orlando Miller, Springer. Öğretme Şekli Teorik sunum, Seminer Değerlendirme Ödev %40, Yarıyıl sonu sınavı %60 Dersin Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Serap ÇELİKLER Doç. Dr. Nilüfer ÇİNKILIÇ İletişim / /

21 BIO 5205 Sistematik Mikoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5205 Sistematik Mikoloji Dersin Amacı ve Hedefi Fungal organizmaların biyolojik ve ekolojik önemleri, taksonomik pozisyonları, fungusların morfolojik, sitolojik, metabolik özellikleri, biosynthesis, fermentation, biotechnological, biodegradation, bioremedation aktiviteleri ve kullanım olanakları, parazitik, simbiyotik etkileri ve ilişkilerine yönelik bilgi aktarımını gerçekleştirmek dersin birincil amacıdır. Dersin İçeriği Fungal Aleme genel bakış (Sitolojik, Morfolojik, Fizyolojik, Ekolojik),Fungusların taksonomik yeri ve sınıflandırılması, Gymnomycota bölümü ve bağlı taksonların tanıtımı,mastigomycota bölümü ve bağlı taksonların tanıtımı,amastigomycota bölümü ve bağlı taksonların tanıtımı, Fungal Fizyoloji, Fungal Ekoloji ve Funguslardan faydalanma olanakları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Ders içeriğinin daha iyi kavranması ve bellenmesinde alt bilgiye sahip olunması önerilir. Kaynaklar -Fundamental of the Fungi, E. Moore-Landecker, Prentice Hall Upper saddle River, N.J. U.S.A Fungal Biology, D. H. Jenings, G. Lysek, Bios Scientific Publ. Germany Biodiversity of Fungi, G. M. Mueller. G.F. Bills. M.S. Foster Elsevier Academic Press Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Derse katılım sağlamak amacıyla tartışma ortamı yaratılacaktır. Uygun zamanlarda arazi çalışmaları ile uygulamalara gerçekleştirilecektir. Değerlendirme Ödev %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

22 BIO 5206 EKOGENETİK Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BİO 5206/EKOGENETİK Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, gen-çevre ilişkisini belirleyerek polimorfik genlerin insanlar için nasıl sorun oluşturduğunun anlaşılmasını sağlamak Dersin İçeriği Genetik yatkınlığın tanımı, genetik yatkınlık ve iş ile ilgili hastalıklar, çevresel toksik ajanlara genetik yatkınlık, yaygın hastalıklara genetik yatkınlık, genetik yatkınlıkla ilgili deneysel kanıtlar, hayvan deneyleri, cinsiyete bağlı genetik yatkınlık farklılıkları, farmakogenetik, alkol ve aldehit metabolizmasındaki farklılıklar, DNA metilleyici ajanlara genetik yatkınlık, hastalıklara genetik yatkınlığın etik değerlendirmesi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar 1.Ecological Genetics: Design, Analysis, and Application Andrew Lowe, Stephen Harris, Paul Ashton, Wiley- Blackwell. 2. Gene-Environment Interactions: Fundamentals of Ecogenetics Lucio G. Costa (Editor), David L. Eaton (Editor), Wiley- Blackwell. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Çinkılıç İletişim / e-posta:

23 BIO 5207 Myxomycetes Tayini ve Prensipleri Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5207 Myxomycetes Tayini ve Prensipleri Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Amacı ve Hedefi Myxomycetes grubu organizmaların teşhis,tanım ve preparasyonlarına yönelik bilgi sunulması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Myxomyceteslerin Genel Morfolojisi, Taksonomi ve Yaşam Döngüsü, Fizyoloji, laboratuar kültürü, Ekoloji ve Coğrafik Dağılım, Koleksiyon ve Saklanma Yöntemleri, Taksonomik işlemler ve Tayin Anahtarlarının Kullanması. Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar -The Myxomycetes, G.W. Martin, C.J. Alexopoulos, University of Iowa Pres, Flora Neotropica, Myxomycetes, M.L. Farr, Monograph No:16, The New York Botanical Garden, A Guide To Temperate Myxomycetes, N.E. Nannenga- Bremekamp, Biopress Limited, Myxomycetes, A Handbook of Slime Moulds, S.L. Stephenson, H. Stempen, Timber Press, 1994 Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Uygun zamanlarda arazi ve laboratuar çalışmaları yapılacaktır. Değerlendirme Uygulama Ödevi %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 (%25 pratik,%25 teorik) Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

24 BIO 5208 Kök Hücre Biyolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5208 Kök Hücre Biyolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Canlı vücudunda uzun süre bölünebilen, kendini yenileyen ve aynı zamanda vücudun ihtiyacına göre farklılaşarak diğer doku hücrelerine dönüşebilen hücreler kök hücreler olarak bilinmektedir. Bu dersin amacı öğrencinin kök hücre biyolojisi ve güncel uygulamaları hakkında lisans üst düzeyde bilgi sahibi olmasıdır. Dersin İçeriği Kök hücre tanımı, kök hücre araştırmalarının tarihçesi, kök hücre kaynakları, kök hücrelerin kullanım alanları, kök hücre biyolojisindeki gelişmeler, kök hücre kullanımındaki etik, ekonomik ve sosyal konular. Dersin Önşartı / Öneriler Öğrencinin lisans seviyesinde hücre biyolojisi bilgisine sahip olması gerekmektedir. Kaynaklar 1. R. Lanza, J. Gearhart, B. Hogan, D. Melton, R. Pederson, E.D. Thomas, J.Thomson, I. Wilmut. Essentials of Stem Cell Biology. Academic Press. Öğretme Şekli Teorik sunum, Soru-cevap, Seminer Değerlendirme Ara sınav %50, Yarıyıl sonu sınavı %50 Dersin Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Tolga ÇAVAŞ İletişim /

25 BIO5209 ONKOGENLER VE KARSİNOGENEZ Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5209/ONKOGENLER VE KARSİNOGENEZ Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Kansere sebep olan genleri tanımlamak ve etkilerini anlatmak, kanserleşme sürecini anlamak. Dersin İçeriği Onkogenler, tanımları sınıflandırılması, hücre siklusuna etkileri, kanserleşmeye etkileri, onkoproteinler, tümör baskılayıcı genler, sınıflandırılmaları, kanser oluşumuna etkileri, kanserleşmenin çok basamaklı yapısı, tümör gelişimi, metastaz, tümör gelişim örneği kolon kanseri, kanserin çevresel sebepleri. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Molecular Carcinogenesis and the Molecular Biology of Human Cancer, David Warshawsky; Joseph R. Landolph Jr. Taylor and Francis Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Çinkılıç İletişim / e-posta:

26 BIO 5210 Moleküler Toksikoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5210 Moleküler Toksikoloji Dersin Amacı ve Hedefi Bu dersin amacı, toksikolojinin temel yönlerini, toksikolojik süreçlerin derinliğini moleküler bir yaklaşımla irdelemektir. Önemli moleküler toksikolojik konular hakkında bilgi vererek öğrencilerin bu konular hakkında araştırma perspektiflerini geliştirmek dersin ana hedefidir. Dersin İçeriği Toksikantların alımıve atılım mekanizması, Biyolojik makro moleküllerle Xenobiyotik metabolik aktivasyonu ve adduct oluşumu, Oksidatif stress ve hücre fonksiyonu ve onkogenler üzerine etkisi, Moleküler toxicology teknikleri, Nükleik asit adduct oluşumu ve gen aktivasyonu, Toksikantların bioaktivasyonu, Ağır metal toksisitesi, Kimyasal ve Biyolojik reaktif ara ürünler, Hastalıkların ve İlaç toksisite rekasiyonlarının moleküler temelleri Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1.Principles of Biochemical Toxicology, J. Timbrell 2. Introduction to Drug Metabolism, G. Gibson. 3. Konu ile ilgili literatürler Öğretme Şekli Teorik sunum, Seminer Değerlendirme Ödev %40, Yarıyıl sonu sınavı %60 Dersin Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Serap ÇELİKLER İletişim /

27 BIO 5211 Ekotoksikoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5211 Ekotoksikoloji Dersin Amacı ve Hedefi Ekotoksikoloji, kirleticilerin canlılar üzerindeki etkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu ders kapsamında ekotoksikoloji ile ilgili temel bilgilerin sunularak, bu alanda uygulamalı araştırma çalışmalarından örnekler verilmesi amaçlanmaktadır. Böylece öğrencinin çevre toksikolojisi ve konunun güncel durumu ve lisansüstü çalışmalarında kullanmak üzere gerekli temelin öğrenciye kazandırılması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Toksokoloji kavramı ve ekoloji ile olan ilişkileri. Toksik nitelikli kirleticilerin kaynaklarına ve yapılarına göre sınıflandırılması. Toksik kirleticilerin vücuda alınma yolları. Kirleticilerin biyosfer üzerindeki etkilerinin moleküler düzeyden (metabolizma ve detoksifiksayon) organizma (hedef organlar) ve ekosistem (türlerin yaşayabilirliği) düzeyine varan ölçekteki etkilerinin incelenmesi. Toksik etkilerin regulasyonu ve ekosistemin korunmasına yönelik alinabilecek önlemler. Dersin Önşartı / Öneriler Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar 1. C.H. Walker, S.P. Hopkin, R.M.Sibly, D.B. Peakal.. Principles of Ecotoxicology. CRC Pres. 2. M.C. Newman, W.H. Clements. Ecotoxicology, A comprehensive Treatment. CRC Pres. Öğretme Şekli Teorik sunum, Soru-cevap, Seminer Değerlendirme Ara sınav %50, Yarıyıl sonu sınavı %50 Dersin Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Tolga ÇAVAŞ İletişim /

28 BIO 5213 Serbest Radikal Biyolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5213 Serbest Radikal Biyolojisi Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Serbest radikallerin tanımı yapılarak türleri, kaynakları ve biyolojik sistemler üzerine olan etkileri ayrıca bunların zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik mekanizmaları ortaya koymaktır. Dersin İçeriği Reaktif oksijen türleri (ROS), serbest radikaller, oksijen ve nitrojen radikalleri, radikal olmayan türler. Oksidatif stres. Lipitlerin peroksidasyonu. Oksidatif DNA hasarları ve onarım enzimleri. Antioksidanlar: in vivo ve in vitro antioksidan mekanizması, enzimatik antioksidanlar, nonenzimatik koruma, doğal antioksidanlar ve kaynakları, yapıetki ilişkileri. Vitamin E. Vitamin C. Karotenoitler. Polifenoller ve Flavonoitler. Beslenme ve antioksidanlar. Yaşlanma ve Hastalıklarla antioksidanların ilişkisi. Antioksidan ölçüm teknikleri. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar 1. Free Radicals in Biology and Medicine, Barry Halliwell & John M.C. Gutteridge. 2.Free Radicals, Oxidative Stress, and Antioxidants, Tomris Özben. 3.Oxidative Stress Biomarkers and Antioxidant Protocols. 4.Konu ile ilgili literatürler. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Odev %40 Yarıyıl Sonu Sınavı %60 Dersin Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serap ÇELİKLER İletişim / e-posta:

29 BIO 5300 Fikolojide Biyokimyasal Yaklaşımlar Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5300 Fikolojide Biyokimyasal Yaklaşımlar Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde fikoloji ile ilgili temel kavramları öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarda ise biyokimyasal sonuçları fikoloji ile ilişkendirebilme ve yorumlamada başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Su örneği alma, sayım ve tanımlama yöntemleri, Biyomas ölçümleri, Protein tanımlaması ve analizi, Spektrofotometrik ve florometrik klorofil analizi, Çözünmüş oksijen analizi, Pigment analizi, Sekonder karotenoit analizi, Kahverengi alglerden alginik asit ekstraksiyonu. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Mark M.LİTTER and Diane S. LİTTER Handbook of Phycological Methods, Cambride University Pres. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler laboratuarda öğrenciye deney yaptırılarak işlenecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

30 BIO 5301 Ötrofikasyon ve Kirlenme Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı Bio 5301 Ötrofikasyon ve Kirlenme Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde su ekosistemlerinde ötrofikasyon ve kirlenme ile ilgili temel kavramları öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarında ise öğrenmiş olduğu temel kavramları birbirleri ile ilişkilendirme konusunda başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Kirlenme, Organik kirlilik ve kirliliğin arıtımı, ötrofikasyon, ötrofikasyona neden olan etmenler ve kontrolü. Ağır metaller, asidifikasyon, toksik kirletici tipleri, termal kirlilik, yağ kirliliği, radyoaktif kirlenme ve etkileri. Su kaynaklarının yönetimi, biyolojik açıdan su kalitesini belirleme yöntemleri. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar C.F.Mason Longman Scientific Tecnical,Longman Group UK Limited 1981,1991 Edwards,R.W Schweiz.Z.Hydrol.,37, ,1975 Edwards,R.W Plannig and Ecology, 57-79,1984 Edwards,R.W Ecological assesment of environmental gegradation,pollution and recovery, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

31 BIO 5302 Ekonomik Algler ve Değerlendirilmesi Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı Bio 5302 Ekonomik Algler ve Değerlendirilmesi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin alglerin ticari amaçla hangi alanlarda kullanılabileceğini öğrenmesidir. Öğrencinin bilim ve sanayi arasındaki işbirliğine katkı sağlayacak yeni fikirler üretebilmesi hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Ekonomik açıdan önemli olan alg türleri, bu alglerden ticari amaçla izole edilen bileşikler ve moleküler özellikleri, tıpta, eczacılıkta, gıda, tekstil, gübre, inşaat ve diğer sanayi dallarında alglerin kullanım alanları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Christopher S. Lobban, David J. Chapman, Bruno P. Kremer Experimental Phycology a Laboratuary Manual. Fingerman M., Nagabhushanam R. (Ed) Recent Advances in Marine Biotechnology. Round F.E The Biology of Algae, Cambridge University Press. 654p. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

32 BİO 5303 Limnolojik Analizler Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5303 Limnolojik Analizler Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde tatlısu biyolojisi ile ilgili temel kavramların öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarda ise yapılacak farklı analizlerle fiziksel,kimyasal ve biyolojik parametreler arasında bağlantı kurması ve başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Göl Havzasının Karakteristikleri ve Morfometresi, Fiziksel karakteristikleri, Göl morfometresi, Çözünmüş oksijen tayini, Spektrofotometrik pigment analizi, Fitoplankton Biyoması ve Kompozisyonu, Perifiton komunitelerinde Limnolojik araştırma metodları, Göllerde Bentik Fauna Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Robert G. WETZEL, Gene E. LİKENS. Limnological Analyses. Second Edition. Springer-Verlag. Mark M.LİTTER and Diane S. LİTTER Handbook Of Phycological Methods. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler laboratuarda deney ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prf. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

33 BIO 5304 Alg Kültürü ve Fitoplankton Ekolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı Bio 5304 Alg Kültürü ve Fitoplankton Ekolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde Fitoplankton ile ilgili temel kavramların öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarda Alg kültürü için gerekli kavramları çözmede başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Fitoplankton büyümesine etki eden faktörler: Işık, Sıcaklık, Tuzluluk, Termal tabakalaşma, termal tabakalaşmanın fitoplanktonlar üzerine etkileri, Nütrientler, Alg kültür ortamları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar W.Marshall Darley.Algal Biology:a physiological approach. Blackwell Scientific Publications. Lobban C.S., Harrison P.J. Seaweed Ecology and Physiology. Cambridge University Press. Barsanti L., Gualtieri P Algae Anatomy, Biochemistry and Biotechnology. Taylor and Francis Group. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

34 BIO 5400 Karbohidrat Biyokimyası Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5400 Karbohidrat Biyokimyası Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin enerji ve Karbohidrat metabolizmasını kavrayarak, biyokimyasal çevrimler hakkında ilişki kurabilmesini sağlamaktır. Böylece öğrencinin lisansüstü çalışmalarda yaptığı deneylerde elde ettiği sonuçları, daha iyi değerlendirmesi hedeflenmektedir Dersin İçeriği Karbohidratların Sindirimi, emilimi, glikoliz, glikoneogenez, TCA, Anaplerotik tepkimeler, Glioksalat siklusu, Pentoz fosfat yolu, Solunumda enerji verimi, Mitokondri ve ETS, ER ve ETS, Glikojenez Glikojenoliz, Üronik asit yolu ve C-vit sentezi, Karbohidrat metabolizması düzenleyicileri, Metabolizma bozuklukları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ulaşabilmesi için temel biyokimya derslerinde anlatılan kavramlar hakkında lisans seviyesinde bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Principles of Biochemistry, Lehninger, Nelson and Cox Principles of Biochemistry, Geoffrey Zubay Biochemistry, Mathews van Holde Biochemistry, Thomas M. Devlin Öğretme Şekli Ders teorik olarak anlatılarak tepkimeler bilgisayar ortamında şekil, grafik ve animasyonlarla desteklenecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla, günlük hayatta karşılaşılan sağlık sorunlarından örnekler verilerek tartışma ortamı sağlanacaktır. Değerlendirme Ara sınav %30 Ödev ve Tartışma %20 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Egemen DERE İletişim / e-posta:

35 BIO 5401 Hücre Moleküler Biyolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BİO5401 Hücre Moleküler Biyolojisi Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Tüm canlı organizmaların temel birimi hücredir. Hücrelerin yapısal özelliklerinin anlaşılması canlı sistemlerdeki metabolik olayların biyokimyasal prensiplerinin anlaşılmasına temel oluşturur. Hücreyi oluşturan yapısal birimlerin ve bu yapıların hücredeki işlevlerinin öğretilmesi bu dersin başlıca hedefidir. Dersin İçeriği Hücre zarı yapısal özellikleri ve fonksiyonları, Hücreye makromolekülerin alınması, hücrelerarası etkileşim ve sinyal iletimi, Hücre iskeleti ve hücre içi transport, organellerin özellikleri ve metabolizmadaki önemleri, hücre bölünmesi, hücre çevriminin kontrolü, hücre farklılaşmasının ve doku oluşumunun moleküler analizi. Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1. B. Alberts, A. Johnson, J. Lewis, M. Raff, K. Roberts, P. Walter. Molecular Biology of the Cell. 4. Ed. Garland Science 2. H. Lodish, A. Berk, S.L. Zipursky, P. Matsudaira, D. Baltimore, J. Darnell. Molecular Cell Biology. W. H. Freeman and Co. 3. Cell., Journal of Cell Biology., Molecular and Cellular Biology adlı dergiler Öğretme Şekli Teorik sunum ve tartışma, ders içeriğine uygun güncel konularda öğrencilerin makale sunumu Değerlendirme Ara sınav %50, Yarıyıl sonu sınavı %50 Dersin Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Sezai Türkel İletişim /

Dersin Kodu ve Adı: 0230502 Moleküler Biyolojide Kullanılan Teknikler II Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Yarıyıl Bahar

Dersin Kodu ve Adı: 0230502 Moleküler Biyolojide Kullanılan Teknikler II Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Yarıyıl Bahar Dersin Kodu ve Adı: 000 Moleküler Biyolojide Kullanılan Teknikler II II - - 0 0 Moleküler biyolojide kullanılan teknikleri öğretmek PY., PY., PY., PY., PY. - Moleküler biyoloji çalışmalarında kullanılan

Detaylı

FEN FAKÜLTESİ. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Lisans Programı Kataloğu

FEN FAKÜLTESİ. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Lisans Programı Kataloğu FEN FAKÜLTESİ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Lisans Programı Kataloğu İstanbul, 2015 İçindekiler SUNUM... 3 Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Tanımı...3 MBG Bölümünün Vizyonu ve Misyonu......3

Detaylı

FEN FAKÜLTESİ. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Lisans Programı Kataloğu

FEN FAKÜLTESİ. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Lisans Programı Kataloğu FEN FAKÜLTESİ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Lisans Programı Kataloğu İstanbul, 2015 İçindekiler SUNUM... 3 Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Tanımı...3 MBG Bölümünün Vizyonu ve Misyonu......3

Detaylı

BİYOLOJİ BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ 1. SINIF BİRİNCİ YARIYIL

BİYOLOJİ BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ 1. SINIF BİRİNCİ YARIYIL BİYOLOJİ BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ 1. SINIF BİRİNCİ YARIYIL Genel Biyoloji-I (4 0 0) (AKTS: 8) Biyoloji Nedir? Biyolojinin konuları ve çalışma alanları, yaşamsal moleküller, hücre ve yapısı, hücre

Detaylı

(EK-1) Lisans Programındaki Zorunlu ve Seçmeli Derslerin İçerikleri ve Ders Materyali Adları ve Kodları I. YARIYIL

(EK-1) Lisans Programındaki Zorunlu ve Seçmeli Derslerin İçerikleri ve Ders Materyali Adları ve Kodları I. YARIYIL (EK-1) Lisans Programındaki Zorunlu ve Seçmeli Derslerin İçerikleri ve Ders Materyali Adları ve Kodları I. YARIYIL 1. Dersin Kodu Dersin Adı T U K AKTS 2414001012014 Matematik 3 0 3 4 Fonksiyon ve limitler,

Detaylı

GÜZ YARIYILI KOD DERSİN ADI DERSİ VEREN ÖĞRETİM

GÜZ YARIYILI KOD DERSİN ADI DERSİ VEREN ÖĞRETİM BİYOLOJİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI ZORUNLU DERSLER: KOD DERSİN ADI DERSİ VEREN ÖĞRETİM T U K E ÜYESİ FBE Uzmanlık Alan Dersi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri 8 0 8 30 FBE Seminer Anabilim Dalı

Detaylı

DERSLERĐN ĐÇERĐĞĐ VE YARARLANILACAK KĐTAPLAR I YARIYIL TBD

DERSLERĐN ĐÇERĐĞĐ VE YARARLANILACAK KĐTAPLAR I YARIYIL TBD DERSLERĐN ĐÇERĐĞĐ VE YARARLANILACAK KĐTAPLAR I YARIYIL TBD 101 Botanik I (2 2) 3 Botanik biliminin sınıflandırılması, sitoloji (hücre bilimi), hücre organelleri, nükleus, kromozomlar, ergastik maddeler,

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ 2012-2013 YILI DERS PROGRAM TABLOSU

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ 2012-2013 YILI DERS PROGRAM TABLOSU KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİ 2012-2013 YILI DERS PROGRAM TABLOSU Sınıfı: 1. SINIF Yarıyıl: 1. YARIYIL Dersin Dersin Adı Z/S Teo Uyg Toplam Kredi ECTS Kodu 1101101 Medikal Biyoloji Z 1 1 2

Detaylı

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 1. YARIYIL BY 101 Genel Biyoloji-I (4 0 4) AKTS: 8 Bilimin tanımı, bilimsel bilgiler, araştırma becerileri,

Detaylı

2. SINIF (I. YARIYIL)

2. SINIF (I. YARIYIL) 2. SINIF (I. YARIYIL) ECZ 201 ANALİTİK KİMYA I (3 0 3 4) Analitik Kimya, ayırma, teşhis ve bir madde numunesindeki bileşiklerin bağıl miktarlarının tayini ile ilgilidir veya madde numunelerindeki atom,

Detaylı

BİYOLOJİ DERSİ (9, 10, 11 ve 12. SINIFLAR)

BİYOLOJİ DERSİ (9, 10, 11 ve 12. SINIFLAR) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ORTAÖĞRETİM BİYOLOJİ DERSİ (9, 10, 11 ve 12. SINIFLAR) ÖĞRETİM PROGRAMI ANKARA 2013 İÇİNDEKİLER BİYOLOJİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMININ GENEL AMAÇLARI...

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DERS TANITIM FORMU Dersin Kodu / Adı : 101210 BİYOİSTATİSTİK Bölüm / Anabilim Dalı : HİSTOLOJİ-EMBRİYOLOJİ (TIP) Öğretim Dili : Türkçe Yarıyılı :

Detaylı

T.C. SİNOP ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERS KODU

T.C. SİNOP ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERS KODU T.C. SİNOP ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI I.YARIYIL ( Güz) II.YARIYIL (Bahar) DERS KODU DERS ADI T P K AKTS DERS KODU DERSİN ADI T P K AKTS BIO 101 GENEL BİYOLOJİ-

Detaylı

FEN FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ELEMANLARI

FEN FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ELEMANLARI FEN FAKÜLTESİ Fen Fakültesi, 1993 yılındaki yeniden yapılanma sonucunda kurulmuştur. Dört yıllık lisans eğitim-öğretim faaliyetleri Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya ve Matematik bölümlerinde sürdürülmektedir.

Detaylı

ZORUNLU DERSLER DERSLERĠN ĠÇERĠĞĠ VE YARARLANILACAK KAYNAKLAR 1. YARIYIL

ZORUNLU DERSLER DERSLERĠN ĠÇERĠĞĠ VE YARARLANILACAK KAYNAKLAR 1. YARIYIL ZORUNLU DERSLER DERSLERĠN ĠÇERĠĞĠ VE YARARLANILACAK KAYNAKLAR 1. YARIYIL Dersin Adı: COĞRAFYAYA GİRİŞ (COG 101) 1. Giriş 2. Coğrafya ve Doğa Bilimleri İçindeki Yeri ve Önemi 3. Bilim Tarihi ve Coğrafya

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 1., 2. ve 3. SINIFLAR İÇİN ÖĞRENCİ KILAVUZU

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 1., 2. ve 3. SINIFLAR İÇİN ÖĞRENCİ KILAVUZU EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 1., 2. ve 3. SINIFLAR İÇİN ÖĞRENCİ KILAVUZU Değerli Öğrencilerimiz, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, 60 yıllık köklü geçmişiyle kuruluşundan bu yana iyi insan-iyi hekim yetiştirme

Detaylı

T. C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ AKŞEHİR KADİR YALLAGÖZ SAĞLIK YÜKSEKOKULU BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ DERS ÖĞRETİM PLANLARI

T. C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ AKŞEHİR KADİR YALLAGÖZ SAĞLIK YÜKSEKOKULU BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ DERS ÖĞRETİM PLANLARI T. C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ AKŞEHİR KADİR YALLAGÖZ SAĞLIK YÜKSEKOKULU BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ DERS ÖĞRETİM PLANLARI n Adı: Türk Dili 1 Kodu:7702109 Yüksek Okul Adı: AKŞEHİR KADİR YALLAGÖZ SYO Teori

Detaylı

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS KATALOGU

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS KATALOGU DERS KATALOGU ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Ders Adı Bölümü Ders Sorumlusu Mesleki İngilizce I Bahar Gıda Mühendisliği Yrd.Doç.Dr. Mustafa FİNCAN DERS SAATİ: 2 ECTS: 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi,

Detaylı

2. SINIF. KODU DERSĠN ADI T U K Ects KODU DERSĠN ADI T U K Ects

2. SINIF. KODU DERSĠN ADI T U K Ects KODU DERSĠN ADI T U K Ects NECMETTĠN ERBAKAN ÜNĠVERSĠTESĠ AHMET KELEġOĞLU EĞĠTĠM FAKÜLTESĠ ORTAÖĞRETĠM FEN VE MATEMATĠK ALANLAR EĞĠTĠMĠ BÖLÜMÜ BĠYOLOJĠ ÖĞRETMENLĠĞĠ LĠSANS PROGRAMI 2014 2015 ÖĞRETĠM YILI 1. SINIF I. YARIYIL II.

Detaylı

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ Dersin Adı GENEL PSİKOLOJİ BES 101 1 +0 4 - Dersin Öğretim Elemanları Doç. Dr. İlyas GÖZ Bu dersin amacı psikoloji biliminin alt

Detaylı

ECZACILIK FAKÜLTELERİ İÇİN. Kapsamlı Müfredat

ECZACILIK FAKÜLTELERİ İÇİN. Kapsamlı Müfredat 2015 ECZACILIK FAKÜLTELERİ İÇİN Kapsamlı Müfredat HAZIRLAYANLAR ve ÇALIŞMA GRUBU Prof. Dr. Maksut Coşkun Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi moskun@ankara.edu.tr Prof. Dr. Bülent Gümüşel Hacettepe

Detaylı

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi BAHÇE BĐTKĐLERĐ BÖLÜMÜ 2008 yılı Kurumsal Değerlendirme Raporu

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi BAHÇE BĐTKĐLERĐ BÖLÜMÜ 2008 yılı Kurumsal Değerlendirme Raporu Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi BAHÇE BĐTKĐLERĐ BÖLÜMÜ 2008 yılı Kurumsal Değerlendirme Raporu Tekirdağ, Ocak 2009 Đçindekiler listesi 3. Sunuş... 4 4. Giriş... 5 5. Yönetici Özeti... 8 6. Kurumsal

Detaylı

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERSLERİNİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR BİRİNCİ YIL 1. YARIYIL

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERSLERİNİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR BİRİNCİ YIL 1. YARIYIL MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI DERSLERİNİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR BİRİNCİ YIL 1. YARIYIL ( T = Haftalık teorik ders saati; U = Haftalık uygulama ders saati; K = Dersin

Detaylı

YUNUS EMRE MESLEK YÜKSEKOKULU ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

YUNUS EMRE MESLEK YÜKSEKOKULU ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ YUNUS EMRE MESLEK YÜKSEKOKULU Yunus Emre Meslek Yüksekokulu 2008 yılında Eczane Hizmetleri ve Çocuk Gelişimi Programlarıyla Eğitim-Öğretim faaliyetine başlamış olup, sağlık ve eğitim alanında nitelikli

Detaylı

DERSLERĐN ĐÇERĐĞĐ VE YARARLANILACAK KĐTAPLAR

DERSLERĐN ĐÇERĐĞĐ VE YARARLANILACAK KĐTAPLAR DERSLERĐN ĐÇERĐĞĐ VE YARARLANILACAK KĐTAPLAR TBD 101 Botanik I (2 2) 3 Botanik biliminin sınıflandırılması, Sitoloji (hücre bilimi), Hücre organelleri, Nukleus, Kromozomlar, Ergastik maddeler, Hücre çeperi,

Detaylı

KOÇ ÜNĠVERSĠTESĠ AKADEMĠK KURUL KARARI

KOÇ ÜNĠVERSĠTESĠ AKADEMĠK KURUL KARARI KOÇ ÜNĠVERSĠTESĠ AKADEMĠK KURUL KARARI TOPLANTI TARĠHĠ : 8 Şubat 2011 TOPLANTI NO : 2011/02 TOPLANTI SAATĠ : 15:30 TOPLANTIYA KATILANLAR : Prof. Dr. Umran İnan Prof. Dr. Selçuk Karabatı Prof. Dr. M.İrşadi

Detaylı

TOPRAK BİLİMİ VE BİTKİ BESLEME DERGİSİ. 2012, 1(1), 1-46 İÇİNDEKİLER / CONTENTS

TOPRAK BİLİMİ VE BİTKİ BESLEME DERGİSİ. 2012, 1(1), 1-46 İÇİNDEKİLER / CONTENTS Editör den Toprak her ne kadar tarımsal bir konu olarak düşünülse de insanlığın yaşamı için gereken gıda ve su, dışında arıtma, döngüler, yapı ve kullanım materyalleri ile insanlığın yaşam kalitesi için

Detaylı

EK-2 BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BİRİNCİ ÖĞRETİM LİSANS PROGRAMINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR

EK-2 BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BİRİNCİ ÖĞRETİM LİSANS PROGRAMINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR EK-2 BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BİRİNCİ ÖĞRETİM LİSANS PROGRAMINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR BMM101 Biyomedikal Mühendisliğine Giriş (3-0-3) Üniversite, fakülte ve bölümün tanıtımı,

Detaylı

T.C. HİTİT ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ YIL

T.C. HİTİT ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ YIL T.C. HİTİT ÜNİVERSİTESİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ YIL BİRİNCİ YARIYIL 4310107 Genel Biyoloji I (4 0 4) Bilimsel metot, canlıların oluşumu, evrim, Biyolojik moleküler

Detaylı

PEKER, İ., Çevre Mühendisliği Kimyası, Birsen Yayınevi, 240 sayfa, İstanbul, 2007. DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ:

PEKER, İ., Çevre Mühendisliği Kimyası, Birsen Yayınevi, 240 sayfa, İstanbul, 2007. DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı ÇM 201 Çevre Kimyası I Zorunlu ECTS: 5 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu Güz Çevre Mühendisliği Prof. Dr. İbrahim

Detaylı