BIO 5100 Bitki Ekofizyolojisi Biyoloji Anabilim Dalı

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BIO 5100 Bitki Ekofizyolojisi Biyoloji Anabilim Dalı"

Transkript

1

2 BIO 5101 Botanikte Araştırma Yöntemleri Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5101 Botanikte Araştırma Yöntemleri Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin öncelikle lisansüstü eğitimi boyunca bilimsel makale ve tezlere ulaşma yöntemleri, tez hazırlama ile ilgili bilgilerin ve botanik ile ilgili bazı araştırmaların yöntemlerinin verilmesidir. Böylece öğrencinin lisansüstü süresince botanik ile ilgili çalışmalarda başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Bilimsel makalelere ulaşma yöntemleri, bilimsel makale incelerken dikkat edilecek hususlar, tez tarama, tez hazırlama sırasında makalelerin değerlendirilmesi, deneysel verilerin tez hazırlamak için istatistiksel olarak değerlendirilmesi, bitkilerin toplanması, kurutulup saklama yöntemleri (Herbaryum), bitki teşhis yöntemleri ve teşhislerde flora kitaplarının kullanımı, polen preparatı hazırlama yöntemleri, atmosferik polen araştırma yöntemleri, balda polen analizi yöntemi, azot döngüsü ile ilgili ekolojik çalışmalarda kullanılan yöntemler, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yönteminin tanıtılması. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar The Herbarium Handbook, L.Forman, D.Bridson, Pollen Grains, RP Wodehuse, Geographic Information Systems (Ed. David Martin), Routledge London, New York. Mineral Nutrition of Higher Plants (Ed. H. Marschner), Academic Pres, London. Bitki Ekolojisi Ders Notları (M Öztürk, M.Pirdal, F. Özdemir) Ege Üniv., Fen Fakültesi, İzmir. Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Vol. 1-10, PH Davis (ed.) Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Eğitim Dili Dersin Öğretim Üyesi İletişim Türkçe Prof.Dr.Adem BIÇAKÇI Doç.Dr.Hülya ARSLAN Yrd.Doç.Dr.Gül TARIMCILAR / e-posta: / e-posta:

3 BIO 5102 Aeropalinoloji / e-posta: Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5102 Aeropalinoloji Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin havada bulunan polen ve sporları tanımasıdır. Böylece öğrencinin duyarlı bireylerde allerjiye yol açan polen ve sporları teşhis edebilecek seviyeye gelmesi hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Aeropalinolojinin tanımı, tarihçesi. Polen, spor üretimi ve dağılımı. Atmosferik polen toplama ve tayin yöntemleri. Polen takvimi hazırlama yöntemleri. Polinosis ve alerjiye neden olan polenler. Polenlere karşı duyarlı bireyler için tanı ve tedavi yöntemleri. Türkiye de polen takvimi çıkarılan bölgeler ve bu bölgelerde en fazla polene sahip taksonlar. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar Aerobiology, RL Edmonds Pollen Grains, RP Wodehouse Türkiye nin atmosferik polenleri, A Bıçakçı ve ark. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem BIÇAKÇI İletişim / e-posta:

4 BIO 5103 Bitki Sistematiği Ve Prensipleri Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5103 Bitki Sistematiği ve Prensipleri Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu tüm sistematik derslerine ek olarak geliştirilmiş ve ileri düzeyde taksonomik bilgiye sahip olmasıdır. Dersin İçeriği Genel Taksonomik Bilgiler, Taksonomik problemler, Taksonomik karakterler, Varyasyonlar, Taksonomide kullanılan metod ve teknikler, Taksonomik Çalışmalar, Yayınlama ve isimlendirme, Botanikte isimlendirme kuralları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar - Principles of Angiosperm Taxonomy, P. H. Davis, V.H. Heywood, Uluslar arası Botanik Adlandırma Yasası, A. Dönmez, Botanical Latin, W.T. Stearn, Molecular Systematics and Plant Evolution, Eds: P.M Hollingsworth, R.M. Bateman, R.J. Gornal, Taksonomi Yaz okulu Ders Notları, Ed: B. Çıplak, Taksonomik Zoolojinin Prensip ve Metodları, İ. Yılmaz, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hulusi MALYER İletişim , e-posta:

5 BIO 5104 Etnobotanik Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5104 Etnobotanik Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, günümüz insan-bitki ilişkisinin yanı sıra, günümüz bitkileri ve kullanım şekilleriyle arkeolojik bitki kalıntıları ve kullanımları arasında karşılaştırmalı çalışmalar yapmaktadır. Dersin İçeriği Etnobotaniğin tanımı, tarihçesi, gelişimi, çalışma teknikleri, Etnobotanik ve Paleobotanikte kullanılan metod ve yaklaşımlar, Bitkilerin yöresel, tıbbi ve gıda olarak kullanımları, Bitkilerin el sanatlarında kullanımı Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar - Ethnobotany; A methods Manual, Garry J. Martin, Ethnobotany; Principles and Applications, C.M. Cotton, Türkiye de Bitkiler İle Tedavi, T. Baytop, Şifa Niyetine, E. Tuzlacı, 2002 Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hulusi MALYER İletişim / e-posta:

6 BIO 5105 Simbiozis Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5105 Simbiozis Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu ortak yaşam konularının tam olarak pekiştirilmesi ve bitkilerdeki ortak yaşam tiplerinden mutualizme en güzel örnek olan likenlerin yapısına katılan alg ve mantarın birliktelikteki fonksiyonları ve fizyolojilerinin detaylı olarak anlaşılması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Başlıca simbiozis tipleri (parazitizm, kommensalizm, mutualizm), fungal bitki simbiozisi (Mycorrhizal), fungal alg simbiozisi (liken), Bitkilerde simbiozun başlangıcı, gelişimi ve bitkiler açısından önemi, simbiozisin çoğrafik dağılımı ve ekolojik önemi, liken simbiozisi; likenin yapısına katılan alg (cyanobacter, yeşil alg) ve mantarın (Ascomycota; Discomycetes, Pyrenomycetes; Basidiomycota) genel özellikleri ve ortak yaşamdaki fonksiyonları (fotosentez ve karbon metabolizması, azot fiksasyonu, besin değişimi). Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Symbiosis: Mechanisms and Model Systems, J. Seckbach. The Lichen Symbiosis, V. Ahmadjian, Lichen Biology, Thomas H. Nash III Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Şaban GÜVENÇ İletişim / e-posta:

7 BIO 5106 Türkiye Vejetasyon Coğrafyası Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5106 Türkiye Vejetasyon Coğrafyası Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Türkiye bitki örtüsünü oluşturan vejatasyon formasyonlarının ve bitki birliklerinin öğretilmesi ve günümüzdeki durumun tanıtımıdır. Dersin İçeriği Türkiye'de bitki örtüsünün ekolojik şartları, Türkiye'de bitki örtüsünün geçirdiği evrim, Türkiye'nin flora ve biyocoğrafya bölgeleri, Türkiye'nin vejetasyon formasyonları (kuzey Anadolu, Akdeniz, Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu), bu formasyonları oluşturan bitki birlikleri. Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1. İbrahim Atalay, Türkiye nin Ekolojik Bölgeleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Yay. 2.İbrahim Atalay, Ekosistem Ekolojisi ve Coğrafyası; Cilt I, Çev. Ve Orm. Bak.. 3. İbrahim Atalay, Ekosistem Ekolojisi ve Coğrafyası; Cilt II, META Basım. 4. A. Rıza Çetik, Türkiye Vejetasyonu: I. İç Anadolu nun Vejetasyonu ve Ekolojisi, Selçuk Üniversitesi. 5. Y. Akman, Türkiye Orman Vejetasyonu, Ankara Öğretme Şekli Teorik Değerlendirme Yarıyıl sonu sınavı Dersin Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gönül Kaynak İletişim /

8 BIO 5107 Ağır Metal Kirliliğinin Yüksek Bitkilerle Islahı Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5107 Ağır Metal Kirliliğinin Yüksek Bitkilerle Islahı Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, çevre kirliliğinin giderilmesi konusunda bitkilerin fonksiyonunun kavratılması ve bununla ilgili yöntemlerin tanıtılmasıdır. Dersin İçeriği Bitkiler tarafından metal alınımı ve taşınımı. İndikatör, Akümülatör ve Hiperakümülatör bitkiler. Bitkilerde metal birikimini sağlayan mekanizmalar. Hiperakümülatör bitkilerde fitoşelatlar ve metallotiyoninler. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Heavy metal Stres in Pants: From Biomolecules to Ecosystems (Ed. MNV Prasad), Second Ed. Springer-Verlag Berlinheidelberg Mineral Nutrition of Higher Plants (Ed. H Marschner) Academic Press., London. (1995) Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Arslan İletişim / e-posta:

9 BIO 5108 Likenlerin Tayini ve Prensipleri Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5108 Likenlerin Tayini ve Prensipleri Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu, çiçeksiz bitkiler kapsamında ele alınan likenlerin sistematik olarak incelenmesi ve tayini konusunda teorik ve pratik bilgilerin aktarılması. Dersin İçeriği Liken tayininde kullanılan terminolojik tanımların açıklanması ve bu özellikleri taşıyan, kabuksu, yapraksı ve dalsı görünümlü likenler ile Lichenes Imperfecti grubunda yer alan çeşitli likenlerin tayin edilmesi. İncelenen likenlerin betimlemelerinin yapılması Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları ve yüksek lisans ders Kaynaklar programında yer alan Likenoloji dersini alması uygundur. Çok sayıda liken türü içeren ve bu türlere ait tayin anahtarları yer alan temel liken kitaplarından yararlanılmaktadır. *Clauzade, G. and Roux, C. (1985). Likenoj De Okcidenta Eŭropo Ilustrita Determinlibro. - Bulletin de la Société Botanique du Centre-Quest Nouvelle Série - Numéro Spécial: 7, Royan, France, 893 pp. *Purvis, O.W., B.J. Coppins, D.L. Hawskworth, P.W. James and D.M. Moore (1994). The Lichen Flora of Great Britain and Ireland. The British Lichen Society Department of Botany, The Natural History Museum, London. pp *Wirth, V. (1995). Die Flechten Baden Württembergs Teil 1, 2. Eugen Ulmer GmbH & Co., Stuttgart. pp * Nash III, T.H., Ryan, B.D., Diederich, P., Gries, C. and Bungartz, F. (2004): Lichen Flora of the Greater Sonoran Desert Region. Tepme, Arizona: Lichens Unlimited, Arizona State University, Vol. 1, 2. pp. 532, 742. * Nimis P.L. and Martellos S. (2004). Keys to the Lichens of Italy I. Terricolous species. Edizioni Goliardiche, Trieste. pp * Wasser, S. P. and Nevo E. (2005). Lichen-Forming, Lichenicolous, and Allied Fungi of Israel. A.R.A. Gantner Verlag K.-G. pp Öğretme Şekli Derse ait terminoloji teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Liken türlerinin tayini öğrencilerle birlikte uygulamalı olarak yapılacaktır. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla kendilerinin arazide çeşitli substratlardan topladıkları liken örnekleri de ders kapsamında tayin edilecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Eğitim Dili Dersin Öğretim Üyesi İletişim Türkçe Doç. Dr. Şule ÖZTÜRK / e-posta:

10 BIO 5109 Ekosistemlerde Verimlilik Tayinleri Ve Değerlendirme Yöntemleri Dersin Dönemi / Düzeyi Dersin Kodu ve Adı Dersin Amacı ve Hedefi Dersin İçeriği Dersin Ön şartı / Öneriler Kaynaklar Öğretme Şekli Değerlendirme Eğitim Dili Dersin Öğretim Üyesi Dersin web sayfası İletişim Güz/ Yüksek Lisans BIO 5109 Ekosistemlerde Verimlilik Tayinleri Ve Değerlendirme Yöntemleri

11 BIO 5110 Bitki Tayini ve Değerlendirmesi II Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5110 Bitki Tayini ve Değerlendirmesi II Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, tür tayininde kullanılan terminoloji ve Türkiye florası 5-9 ciltlerde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin anahtarlar kullanılarak öğretilmesidir. Dersin İçeriği Bitki tayini ve yöntemleri; tanımlama anahtarları, monograf ve floranın kullanımları Türkiye Florası nın 5-9 ciltlerinde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin yapılması. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar P.H. Davis, Flora of Turkey; Volum I, II, III, IV, Edinburgh. A. Baytop, Botanik Kılavuzu, İ.Ü. Basımevi, İstanbul. Öğretme Şekli Teorik ve Uygulama Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı Dersin Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gönül Kaynak İletişim /

12 BIO 5111 Polen Morfolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5111 Polen Morfolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin polenin oluşumu ve morfolojisi hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Böylece öğrencinin polen morfolojisi çalışmaları ile bitki sistematiğinde karşılaşılan problemlerin çözümüne katkıda bulunacak seviyeye gelmesi hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Palinolojinin tanımı ve bölümleri, polen teşhis alanları, sporoderm, ekzin tabakalanması, apertürler, ornemantasyon, polen şekilleri ve tipleri, taksonomide polen morfolojisinin önemi, Bazı Gymnosperm ve Angiosperm polenlerinin morfolojik olarak incelenmesi, polen preperatı hazırlama yöntemleri, polen duvarı ontogenisi, tapetum ve orbiküller, heteromorf polenler Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar Pollen morphology and plant taxonomy (Angiosperms), G.Erdtman Textbook of pollen analysis, K.Faegri and J.Iversen Polen morfolojisi ve Türkiye nin önemli Gymnospermleri üzerinde palinolojik araştırmalar, B.Aytuğ Pollen Grains, RP Wodehouse, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Prof.Dr.Adem BIÇAKÇI İletişim / e-posta:

13 BIO 5112 Peyzaj Ekolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi İlkbahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5112 Peyzaj Ekolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı peyzajın unsurlarının ve peyzaj insan ilişkilerinin tanıtılmasıdır. Dersin İçeriği Peyzaj ekolojisinin tanımı ve biyolojide hiyerarşi düzeni kavramı ile ilişkisi, peyzajın unsurları, kommunite ve peyzaj düzeyinde biyoçeşitlilik, Ada biyocoğrafyası kavramı, Zaman ve mekân ölçeği, peyzaj geometrisi, sürdürülebilir peyzaj kavramı, insan tasarımlı peyzajlar. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Ekolojinin Temel İlkeleri (Ed: E. Odum, G. Baret; Çeviri Ed. K. Işık), Palme Yayıncılık, Ankara, Lerning Landscape Ecology (Ed: S.E. Gergel, M.G. Turner) Springer-Verlag, New York, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Arslan İletişim / e-posta:

14 BIO 5113 Bitki Tayini ve Değerlendirmesi I Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5113 Bitki Tayını ve Değerlendirmesi I Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, tür tayininde kullanılan terminoloji ve Türkiye florası 1-4 ciltlerde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin anahtarlar kullanılarak öğretilmesidir. Dersin İçeriği Bitki tayini ve yöntemleri; tanımlama anahtarları, monograf ve floranın kullanımları Türkiye Florası nın ilk 4 cildinde yer alan familyalara ait bitki tür tayinlerinin yapılması. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar P.H. Davis, Flora of Turkey; Volum I, II, III, IV, Edinburgh. A. Baytop, Botanik Kılavuzu, İ.Ü. Basımevi, İstanbul. Öğretme Şekli Teorik ve Uygulama Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı % 100 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gönül Kaynak İletişim /

15 BIO 5115 Likenoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5115 Likenoloji Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Amacı ve Hedefi Lisans eğitiminde çiçeksiz bitkiler içinde yer alan likenler hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi, yüksek lisans çalışmasında likenler ile çalışacak öğrencilere likenlerin özelliklerinin anlatılması. Dersin İçeriği Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu, çiçeksiz bitkiler kapsamında ele alınan likenlerin morfolojik, anatomik, fizyolojik ve ekolojik özellikleri hakkında bilgi verilmesi. Liken yapısına katılan mantarların ve alglerin özelliklerinin vurgulanması. Likenlerin kullanım alanlarının belirtilmesi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları uygundur. Kaynaklar *Kershaw K.A. (1985). Physiological Ecology of Lichens (Cambridge Studies in Ecology). Cambridge University Pres. pp *Clauzade, G. and Roux, C. (1985): Likenoj De Okcidenta Eŭropo Ilustrita Determinlibro. - Bulletin de la Société Botanique du Centre-Quest Nouvelle Série - Numéro Spécial: 7, Royan, France. pp.893. *Ahmadjian V. (1993). The Lichen Symbiosis. Jonh Wiley & Sons, Inc., USA. pp *Purvis, O.W., B.J. Coppins, D.L. Hawskworth, P.W. James and D.M. Moore The Lichen Flora of Great Britain and Ireland. The British Lichen Society Department of Botany, The Natural History Museum, London. pp *Wirth, V Die Flechten Baden Württembergs Teil 1, 2. Eugen Ulmer GmbH & Co., Stuttgart. pp *Nash III T.H. (1996). Lichen Biology. Cambridge University Pres. pp *Nash III, T.H., Ryan, B.D., Diederich, P., Gries, C. and Bungartz, F. (2004): Lichen Flora of the Greater Sonoran Desert Region. Tepme, Arizona: Lichens Unlimited, Arizona State University, Vol. 1, 2. pp. 532, 742. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule ÖZTÜRK İletişim / e-posta:

16 BIO 5200 Mantarlar ve Küfler; Biyolojileri ve Kullanımı Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5200 Mantarlar ve Küfler; Biyolojileri ve Kullanımı Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Mantar grubu organizmaların biyolojik önemleri, taksonomi, morfolojik, sitolojik, metabolik özellikleri yanısıra biosentez ve fermentation özellikleri bioteknolojik kullanımları, biodegradation, bioremedation işlev ve özellikleri, Gıda bozulmasında rolleri, ve substrat kullanımı ve etkileşimlerine yönelik bilgi aktarımı gerçekleştirmektedir. Dersin İçeriği Mantar Alemine genel bakış. Mantar Ekoloji ve mantarlardan faydalanma olanakları, Küfler ve ilgili toksinler ve biyolojik zararları, Küf bulaşı yolları ve ilişkin substrat materyaller, Gıdalarda küf gelişiminin baskılanması ve kontaminasyonun engellenmesi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Ders içeriğinin daha iyi kavranması ve bellenmesi için alt bilgiye sahip olunması önerilir. Kaynaklar -Fundamental of the Fungi, E. Moore-Landecker, Prentice Hall Upper saddle River, N.J. U.S.A Microbiyal Ecology, R. M. Atlas, R. Bartha, Addison Wesley Longman, Küf-Gıda-İnsan, İ. Şahin, M. Korukluoğlu. Vipaş AŞ., Bursa Gıda Mikrobiyolojisi, A. Ünlütürk, F. Turantaş, İzmir Fungal Biology, J. Deacon, Blackwell Publishing, 4th Edition, 2006 Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla derslerde tartışma ortamı yaratılacaktır. Uygulama amaçlı laboratuar çalışmalarına yer verilecek ve teknik geziler düzenlenecektir. Değerlendirme Ödev %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

17 BIO 5201 İLERİ BİYOMETRİ Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5201/İLERİ BİYOMETRİ Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Biyolojik çalışmalarda veriler toplanır. Bu verilerin yayınlarda kullanılabilmesi için istatistik değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu derste biyolojik verilerin istatistik değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan analiz yöntemlerinin öğretilmesi amaçlanmıştır. Dersin sonunda öğrencilerin bağımsız şekilde verileri istatistik değerlendirebilmeleri hedeflenmiştir. Dersin İçeriği Varyans Analizi, çok faktörlü varyans analizleri, ortalamaların karşılaştırılması, non-parametrik testler, poisson dağılımı, binomial dağılım, regresyon, multipli regresyon, regresyon eşitliklerinin karşılaştırılması, korelasyon, küme analizi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Lisans düzeyindeki temel matematik bilgisi yeterlidir. Kaynaklar 1. J.H. Zarr Biyostatistical Analysis, Prentice Hall Int. Inc. 2. R. R. Sokal, FJ. Rohlf, Biometri, W. H. Freeman and Company. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Konu ile ilgili ödevler yapılacaktır. Değerlendirme Ödev %25, Yarıyıl Sonu Sınavı %75 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi BİLALOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Serap Çelikler İletişim / e-posta:

18 BIO 5202 Genetik Analizin Temel İlkeleri Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BİO 5202/GENETİK ANALİZİN TEMEL İLKELERİ Dersin Amacı ve Hedefi Bu derste genetik analizin temel ilkeleri üzerinde durulacaktır. Genetik araştırmalarda temel teşkil edecek mutasyon, komplementasyon, supresyon ve kombinasyon gibi analiz yöntemleri üzerinde durulacak, örnek analizlerle konuların kavratılmasına çalışılacaktır. Dersin İçeriği Mutasyonlar, mutant seçimi ve karekterizasyonu, komplementasyon testi, epistasi ve supresyon, genlerin işlevlerinin analizi, reverz genetik, epigenetik, mayotik rekombinasyon, genetik harita yapımı Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Lisans düzeyindeki temel genetik kavramları bilmeleri gerekir. Kaynaklar 1. R.S Hawleyy and M. Y Walker, Advanced Genetic Analysis, Blackwell Publishing, R.J. Greenspan, Fly Pushing, The Theory and Practice of Drosophila Genetics. Cold Spring Harbor LAboratory Pres Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Makale sunumları yapılacaktır. Değerlendirme Ödev %25, Yarıyıl Sonu Sınavı %75 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi BİLALOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Serap Çelikler İletişim / e-posta:

19 BIO 5203 Mikrobiyal Ekoloji Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5203 Mikrobiyal Ekoloji Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencilerin çevrelerindeki mikro habitatlar içerisindeki aktiviteleri ve önemlerini anlama ve kavramaları, mikrobiyal fizyoloji ve ekoloji çerçevesinde mikroçevrede etkin abiyotik ve biyotik parametrelerin değerlendirilmesi, mikroorganizmalardan yararlanma ve doğal ortamlarının korunmalarına yönelik bilgi sunulması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Mikrobiyal Ekoloji ve Tarihsel Gelişimi, Mikrobiyal Evrim ve Biyoçeşitlilik, Mikrobiyal Populasyonlar arasındaki etkileşimler, Bitkiler, Hayvanlar ve Mikroorganizmalar arasındaki etkileşimler, Mikrobiyal Komunitelerin Gelişimi, Mikroorganizmaların çevre koşullarına adaptasyonları, Hava, su ve toprak mikrobiyolojisi, Biyokimyasal Döngüler(Karbon, Hidrojen, Oksijen, Azot,Kükürt, Fosfor, Demir ve diğer döngüler), Mikrobiyal Ekolojide Biyoteknolojik Yaklaşımlar. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Ders içeriğinin daha iyi kavranması ve bellenmesinde alt bilgiye sahip olunması önerilir. Kaynaklar -Fungal Ecology, N.J. Dix, J. Webster, Chapman & Hall Microbiyal Ecology, R. M. Atlas, R. Bartha Addison Wesley Longman, Biodiversity of Fungi. G. M. Mueller. G.F. Bills. M.S. Foster Elsevier Academic Press Çevre Mikrobiyolojisi, 2. Baskı,. Özçelik, SDÜ Ziraat Fakültesi, Brock Biology of Microorganisms, Madigan, Martinko NJ. Pearson Prentice Hall Genel Mikrobiyoloji, 3. Baskı S. Özçelik, SDÜ Ziraat Fakültesi, 2009 Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla derslerde tartışma ortamı yaratılacak, uygun zamanlarda arazi ve laboratuar çalışmaları yapılacaktır. Değerlendirme Ödev %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

20 BIO 5204 Kromozom Yapı ve Fonksiyonları Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5204 Kromozom Yapı ve Fonksiyonları Dersin Amacı ve Hedefi Bu dersin amacı, ökaryotik kromozom yapısı, bileşenleri ve paketlenmesi hakkında bilgi vermektir. Dersin İçeriği Ökaryotik Kromatin yapısı, bileşenleri ve kromozom paketlenmesi, Histon modifikasyonları, metilasyon, fosforilasyon, asetilasyon, deasetilasyon, ubikuitinasyon vs., Histon modifikasyon enzimleri, Histon Kodu Hipotezi, Histon İnteraksiyonları ve konformasyonları, Histon domainleri, Histon varyantları, Nonhiston proteinler ve yapısı, Sentromer ve telomerin moleküler yapısı, Eukromatin- heterokromatin formu, Gen aktivasyonu ve susturulması Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1. Lodish H, Berk A, Zipursky SL et al. (2000) Molecular Cell Biology, 4th edn. New York: WH Freeman. 2. Hartwell L, Hood L, Goldberg ML et al. (2000) Genetics: from Genes to Genomes. Boston: McGraw Hill. 3. Human Chromosomes, Eeva Therman, Orlando Miller, Springer. Öğretme Şekli Teorik sunum, Seminer Değerlendirme Ödev %40, Yarıyıl sonu sınavı %60 Dersin Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Serap ÇELİKLER Doç. Dr. Nilüfer ÇİNKILIÇ İletişim / /

21 BIO 5205 Sistematik Mikoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5205 Sistematik Mikoloji Dersin Amacı ve Hedefi Fungal organizmaların biyolojik ve ekolojik önemleri, taksonomik pozisyonları, fungusların morfolojik, sitolojik, metabolik özellikleri, biosynthesis, fermentation, biotechnological, biodegradation, bioremedation aktiviteleri ve kullanım olanakları, parazitik, simbiyotik etkileri ve ilişkilerine yönelik bilgi aktarımını gerçekleştirmek dersin birincil amacıdır. Dersin İçeriği Fungal Aleme genel bakış (Sitolojik, Morfolojik, Fizyolojik, Ekolojik),Fungusların taksonomik yeri ve sınıflandırılması, Gymnomycota bölümü ve bağlı taksonların tanıtımı,mastigomycota bölümü ve bağlı taksonların tanıtımı,amastigomycota bölümü ve bağlı taksonların tanıtımı, Fungal Fizyoloji, Fungal Ekoloji ve Funguslardan faydalanma olanakları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Ders içeriğinin daha iyi kavranması ve bellenmesinde alt bilgiye sahip olunması önerilir. Kaynaklar -Fundamental of the Fungi, E. Moore-Landecker, Prentice Hall Upper saddle River, N.J. U.S.A Fungal Biology, D. H. Jenings, G. Lysek, Bios Scientific Publ. Germany Biodiversity of Fungi, G. M. Mueller. G.F. Bills. M.S. Foster Elsevier Academic Press Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Derse katılım sağlamak amacıyla tartışma ortamı yaratılacaktır. Uygun zamanlarda arazi çalışmaları ile uygulamalara gerçekleştirilecektir. Değerlendirme Ödev %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

22 BIO 5206 EKOGENETİK Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BİO 5206/EKOGENETİK Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, gen-çevre ilişkisini belirleyerek polimorfik genlerin insanlar için nasıl sorun oluşturduğunun anlaşılmasını sağlamak Dersin İçeriği Genetik yatkınlığın tanımı, genetik yatkınlık ve iş ile ilgili hastalıklar, çevresel toksik ajanlara genetik yatkınlık, yaygın hastalıklara genetik yatkınlık, genetik yatkınlıkla ilgili deneysel kanıtlar, hayvan deneyleri, cinsiyete bağlı genetik yatkınlık farklılıkları, farmakogenetik, alkol ve aldehit metabolizmasındaki farklılıklar, DNA metilleyici ajanlara genetik yatkınlık, hastalıklara genetik yatkınlığın etik değerlendirmesi. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar 1.Ecological Genetics: Design, Analysis, and Application Andrew Lowe, Stephen Harris, Paul Ashton, Wiley- Blackwell. 2. Gene-Environment Interactions: Fundamentals of Ecogenetics Lucio G. Costa (Editor), David L. Eaton (Editor), Wiley- Blackwell. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Çinkılıç İletişim / e-posta:

23 BIO 5207 Myxomycetes Tayini ve Prensipleri Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO5207 Myxomycetes Tayini ve Prensipleri Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Amacı ve Hedefi Myxomycetes grubu organizmaların teşhis,tanım ve preparasyonlarına yönelik bilgi sunulması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Myxomyceteslerin Genel Morfolojisi, Taksonomi ve Yaşam Döngüsü, Fizyoloji, laboratuar kültürü, Ekoloji ve Coğrafik Dağılım, Koleksiyon ve Saklanma Yöntemleri, Taksonomik işlemler ve Tayin Anahtarlarının Kullanması. Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar -The Myxomycetes, G.W. Martin, C.J. Alexopoulos, University of Iowa Pres, Flora Neotropica, Myxomycetes, M.L. Farr, Monograph No:16, The New York Botanical Garden, A Guide To Temperate Myxomycetes, N.E. Nannenga- Bremekamp, Biopress Limited, Myxomycetes, A Handbook of Slime Moulds, S.L. Stephenson, H. Stempen, Timber Press, 1994 Öğretme Şekli Ders teorik olarak verilecektir. Uygun zamanlarda arazi ve laboratuar çalışmaları yapılacaktır. Değerlendirme Uygulama Ödevi %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 (%25 pratik,%25 teorik) Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. C.Cem ERGÜL İletişim / e-posta:

24 BIO 5208 Kök Hücre Biyolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5208 Kök Hücre Biyolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Canlı vücudunda uzun süre bölünebilen, kendini yenileyen ve aynı zamanda vücudun ihtiyacına göre farklılaşarak diğer doku hücrelerine dönüşebilen hücreler kök hücreler olarak bilinmektedir. Bu dersin amacı öğrencinin kök hücre biyolojisi ve güncel uygulamaları hakkında lisans üst düzeyde bilgi sahibi olmasıdır. Dersin İçeriği Kök hücre tanımı, kök hücre araştırmalarının tarihçesi, kök hücre kaynakları, kök hücrelerin kullanım alanları, kök hücre biyolojisindeki gelişmeler, kök hücre kullanımındaki etik, ekonomik ve sosyal konular. Dersin Önşartı / Öneriler Öğrencinin lisans seviyesinde hücre biyolojisi bilgisine sahip olması gerekmektedir. Kaynaklar 1. R. Lanza, J. Gearhart, B. Hogan, D. Melton, R. Pederson, E.D. Thomas, J.Thomson, I. Wilmut. Essentials of Stem Cell Biology. Academic Press. Öğretme Şekli Teorik sunum, Soru-cevap, Seminer Değerlendirme Ara sınav %50, Yarıyıl sonu sınavı %50 Dersin Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Tolga ÇAVAŞ İletişim /

25 BIO5209 ONKOGENLER VE KARSİNOGENEZ Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5209/ONKOGENLER VE KARSİNOGENEZ Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Kansere sebep olan genleri tanımlamak ve etkilerini anlatmak, kanserleşme sürecini anlamak. Dersin İçeriği Onkogenler, tanımları sınıflandırılması, hücre siklusuna etkileri, kanserleşmeye etkileri, onkoproteinler, tümör baskılayıcı genler, sınıflandırılmaları, kanser oluşumuna etkileri, kanserleşmenin çok basamaklı yapısı, tümör gelişimi, metastaz, tümör gelişim örneği kolon kanseri, kanserin çevresel sebepleri. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Molecular Carcinogenesis and the Molecular Biology of Human Cancer, David Warshawsky; Joseph R. Landolph Jr. Taylor and Francis Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Yarıyıl Sonu Sınavı %100 Dersin Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Çinkılıç İletişim / e-posta:

26 BIO 5210 Moleküler Toksikoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5210 Moleküler Toksikoloji Dersin Amacı ve Hedefi Bu dersin amacı, toksikolojinin temel yönlerini, toksikolojik süreçlerin derinliğini moleküler bir yaklaşımla irdelemektir. Önemli moleküler toksikolojik konular hakkında bilgi vererek öğrencilerin bu konular hakkında araştırma perspektiflerini geliştirmek dersin ana hedefidir. Dersin İçeriği Toksikantların alımıve atılım mekanizması, Biyolojik makro moleküllerle Xenobiyotik metabolik aktivasyonu ve adduct oluşumu, Oksidatif stress ve hücre fonksiyonu ve onkogenler üzerine etkisi, Moleküler toxicology teknikleri, Nükleik asit adduct oluşumu ve gen aktivasyonu, Toksikantların bioaktivasyonu, Ağır metal toksisitesi, Kimyasal ve Biyolojik reaktif ara ürünler, Hastalıkların ve İlaç toksisite rekasiyonlarının moleküler temelleri Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1.Principles of Biochemical Toxicology, J. Timbrell 2. Introduction to Drug Metabolism, G. Gibson. 3. Konu ile ilgili literatürler Öğretme Şekli Teorik sunum, Seminer Değerlendirme Ödev %40, Yarıyıl sonu sınavı %60 Dersin Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Serap ÇELİKLER İletişim /

27 BIO 5211 Ekotoksikoloji Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5211 Ekotoksikoloji Dersin Amacı ve Hedefi Ekotoksikoloji, kirleticilerin canlılar üzerindeki etkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu ders kapsamında ekotoksikoloji ile ilgili temel bilgilerin sunularak, bu alanda uygulamalı araştırma çalışmalarından örnekler verilmesi amaçlanmaktadır. Böylece öğrencinin çevre toksikolojisi ve konunun güncel durumu ve lisansüstü çalışmalarında kullanmak üzere gerekli temelin öğrenciye kazandırılması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Toksokoloji kavramı ve ekoloji ile olan ilişkileri. Toksik nitelikli kirleticilerin kaynaklarına ve yapılarına göre sınıflandırılması. Toksik kirleticilerin vücuda alınma yolları. Kirleticilerin biyosfer üzerindeki etkilerinin moleküler düzeyden (metabolizma ve detoksifiksayon) organizma (hedef organlar) ve ekosistem (türlerin yaşayabilirliği) düzeyine varan ölçekteki etkilerinin incelenmesi. Toksik etkilerin regulasyonu ve ekosistemin korunmasına yönelik alinabilecek önlemler. Dersin Önşartı / Öneriler Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar 1. C.H. Walker, S.P. Hopkin, R.M.Sibly, D.B. Peakal.. Principles of Ecotoxicology. CRC Pres. 2. M.C. Newman, W.H. Clements. Ecotoxicology, A comprehensive Treatment. CRC Pres. Öğretme Şekli Teorik sunum, Soru-cevap, Seminer Değerlendirme Ara sınav %50, Yarıyıl sonu sınavı %50 Dersin Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Tolga ÇAVAŞ İletişim /

28 BIO 5213 Serbest Radikal Biyolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5213 Serbest Radikal Biyolojisi Kredisi / ECTS Kredisi 3.0 / 5.0 Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, Serbest radikallerin tanımı yapılarak türleri, kaynakları ve biyolojik sistemler üzerine olan etkileri ayrıca bunların zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik mekanizmaları ortaya koymaktır. Dersin İçeriği Reaktif oksijen türleri (ROS), serbest radikaller, oksijen ve nitrojen radikalleri, radikal olmayan türler. Oksidatif stres. Lipitlerin peroksidasyonu. Oksidatif DNA hasarları ve onarım enzimleri. Antioksidanlar: in vivo ve in vitro antioksidan mekanizması, enzimatik antioksidanlar, nonenzimatik koruma, doğal antioksidanlar ve kaynakları, yapıetki ilişkileri. Vitamin E. Vitamin C. Karotenoitler. Polifenoller ve Flavonoitler. Beslenme ve antioksidanlar. Yaşlanma ve Hastalıklarla antioksidanların ilişkisi. Antioksidan ölçüm teknikleri. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar 1. Free Radicals in Biology and Medicine, Barry Halliwell & John M.C. Gutteridge. 2.Free Radicals, Oxidative Stress, and Antioxidants, Tomris Özben. 3.Oxidative Stress Biomarkers and Antioxidant Protocols. 4.Konu ile ilgili literatürler. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Odev %40 Yarıyıl Sonu Sınavı %60 Dersin Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serap ÇELİKLER İletişim / e-posta:

29 BIO 5300 Fikolojide Biyokimyasal Yaklaşımlar Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5300 Fikolojide Biyokimyasal Yaklaşımlar Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde fikoloji ile ilgili temel kavramları öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarda ise biyokimyasal sonuçları fikoloji ile ilişkendirebilme ve yorumlamada başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Su örneği alma, sayım ve tanımlama yöntemleri, Biyomas ölçümleri, Protein tanımlaması ve analizi, Spektrofotometrik ve florometrik klorofil analizi, Çözünmüş oksijen analizi, Pigment analizi, Sekonder karotenoit analizi, Kahverengi alglerden alginik asit ekstraksiyonu. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Mark M.LİTTER and Diane S. LİTTER Handbook of Phycological Methods, Cambride University Pres. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler laboratuarda öğrenciye deney yaptırılarak işlenecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

30 BIO 5301 Ötrofikasyon ve Kirlenme Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı Bio 5301 Ötrofikasyon ve Kirlenme Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde su ekosistemlerinde ötrofikasyon ve kirlenme ile ilgili temel kavramları öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarında ise öğrenmiş olduğu temel kavramları birbirleri ile ilişkilendirme konusunda başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Kirlenme, Organik kirlilik ve kirliliğin arıtımı, ötrofikasyon, ötrofikasyona neden olan etmenler ve kontrolü. Ağır metaller, asidifikasyon, toksik kirletici tipleri, termal kirlilik, yağ kirliliği, radyoaktif kirlenme ve etkileri. Su kaynaklarının yönetimi, biyolojik açıdan su kalitesini belirleme yöntemleri. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar C.F.Mason Longman Scientific Tecnical,Longman Group UK Limited 1981,1991 Edwards,R.W Schweiz.Z.Hydrol.,37, ,1975 Edwards,R.W Plannig and Ecology, 57-79,1984 Edwards,R.W Ecological assesment of environmental gegradation,pollution and recovery, Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

31 BIO 5302 Ekonomik Algler ve Değerlendirilmesi Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı Bio 5302 Ekonomik Algler ve Değerlendirilmesi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin alglerin ticari amaçla hangi alanlarda kullanılabileceğini öğrenmesidir. Öğrencinin bilim ve sanayi arasındaki işbirliğine katkı sağlayacak yeni fikirler üretebilmesi hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Ekonomik açıdan önemli olan alg türleri, bu alglerden ticari amaçla izole edilen bileşikler ve moleküler özellikleri, tıpta, eczacılıkta, gıda, tekstil, gübre, inşaat ve diğer sanayi dallarında alglerin kullanım alanları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Christopher S. Lobban, David J. Chapman, Bruno P. Kremer Experimental Phycology a Laboratuary Manual. Fingerman M., Nagabhushanam R. (Ed) Recent Advances in Marine Biotechnology. Round F.E The Biology of Algae, Cambridge University Press. 654p. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

32 BİO 5303 Limnolojik Analizler Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5303 Limnolojik Analizler Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde tatlısu biyolojisi ile ilgili temel kavramların öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarda ise yapılacak farklı analizlerle fiziksel,kimyasal ve biyolojik parametreler arasında bağlantı kurması ve başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Göl Havzasının Karakteristikleri ve Morfometresi, Fiziksel karakteristikleri, Göl morfometresi, Çözünmüş oksijen tayini, Spektrofotometrik pigment analizi, Fitoplankton Biyoması ve Kompozisyonu, Perifiton komunitelerinde Limnolojik araştırma metodları, Göllerde Bentik Fauna Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Robert G. WETZEL, Gene E. LİKENS. Limnological Analyses. Second Edition. Springer-Verlag. Mark M.LİTTER and Diane S. LİTTER Handbook Of Phycological Methods. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler laboratuarda deney ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prf. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

33 BIO 5304 Alg Kültürü ve Fitoplankton Ekolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar/ Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı Bio 5304 Alg Kültürü ve Fitoplankton Ekolojisi Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin lisans eğitimi boyunca görmüş olduğu derslerde Fitoplankton ile ilgili temel kavramların öğrenmiş olması. Öğrencinin lisansüstü çalışmalarda Alg kültürü için gerekli kavramları çözmede başarılı olması hedeflenmektedir. Dersin İçeriği Fitoplankton büyümesine etki eden faktörler: Işık, Sıcaklık, Tuzluluk, Termal tabakalaşma, termal tabakalaşmanın fitoplanktonlar üzerine etkileri, Nütrientler, Alg kültür ortamları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ve hedefine ulaşabilmesi, öğrencinin başarılı olabilmesi için öğrencinin bu dersin içeriğinde belirtilen kavramlar hakkında daha önce lisans seviyesinde bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Kaynaklar W.Marshall Darley.Algal Biology:a physiological approach. Blackwell Scientific Publications. Lobban C.S., Harrison P.J. Seaweed Ecology and Physiology. Cambridge University Press. Barsanti L., Gualtieri P Algae Anatomy, Biochemistry and Biotechnology. Taylor and Francis Group. Öğretme Şekli Ders teorik olarak sunum şeklinde verilecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla dersler seminer şeklinde tartışma ortamı yaratılarak sürdürülecektir. Değerlendirme Ara sınav %50 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran DERE İletişim / e-posta:

34 BIO 5400 Karbohidrat Biyokimyası Dersin Dönemi / Düzeyi Bahar / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BIO 5400 Karbohidrat Biyokimyası Dersin Amacı ve Hedefi Dersin amacı, öğrencinin enerji ve Karbohidrat metabolizmasını kavrayarak, biyokimyasal çevrimler hakkında ilişki kurabilmesini sağlamaktır. Böylece öğrencinin lisansüstü çalışmalarda yaptığı deneylerde elde ettiği sonuçları, daha iyi değerlendirmesi hedeflenmektedir Dersin İçeriği Karbohidratların Sindirimi, emilimi, glikoliz, glikoneogenez, TCA, Anaplerotik tepkimeler, Glioksalat siklusu, Pentoz fosfat yolu, Solunumda enerji verimi, Mitokondri ve ETS, ER ve ETS, Glikojenez Glikojenoliz, Üronik asit yolu ve C-vit sentezi, Karbohidrat metabolizması düzenleyicileri, Metabolizma bozuklukları. Dersin Ön şartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Dersin amacına ulaşabilmesi için temel biyokimya derslerinde anlatılan kavramlar hakkında lisans seviyesinde bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Kaynaklar Principles of Biochemistry, Lehninger, Nelson and Cox Principles of Biochemistry, Geoffrey Zubay Biochemistry, Mathews van Holde Biochemistry, Thomas M. Devlin Öğretme Şekli Ders teorik olarak anlatılarak tepkimeler bilgisayar ortamında şekil, grafik ve animasyonlarla desteklenecektir. Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak amacıyla, günlük hayatta karşılaşılan sağlık sorunlarından örnekler verilerek tartışma ortamı sağlanacaktır. Değerlendirme Ara sınav %30 Ödev ve Tartışma %20 Yarıyıl Sonu Sınavı %50 Dersin Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Egemen DERE İletişim / e-posta:

35 BIO 5401 Hücre Moleküler Biyolojisi Dersin Dönemi / Düzeyi Güz / Yüksek Lisans Dersin Kodu ve Adı BİO5401 Hücre Moleküler Biyolojisi Dersin Özelliği Zorunlu Dersin Amacı ve Hedefi Tüm canlı organizmaların temel birimi hücredir. Hücrelerin yapısal özelliklerinin anlaşılması canlı sistemlerdeki metabolik olayların biyokimyasal prensiplerinin anlaşılmasına temel oluşturur. Hücreyi oluşturan yapısal birimlerin ve bu yapıların hücredeki işlevlerinin öğretilmesi bu dersin başlıca hedefidir. Dersin İçeriği Hücre zarı yapısal özellikleri ve fonksiyonları, Hücreye makromolekülerin alınması, hücrelerarası etkileşim ve sinyal iletimi, Hücre iskeleti ve hücre içi transport, organellerin özellikleri ve metabolizmadaki önemleri, hücre bölünmesi, hücre çevriminin kontrolü, hücre farklılaşmasının ve doku oluşumunun moleküler analizi. Dersin Önşartı / Öneriler Dersin ön şartı yoktur. Kaynaklar 1. B. Alberts, A. Johnson, J. Lewis, M. Raff, K. Roberts, P. Walter. Molecular Biology of the Cell. 4. Ed. Garland Science 2. H. Lodish, A. Berk, S.L. Zipursky, P. Matsudaira, D. Baltimore, J. Darnell. Molecular Cell Biology. W. H. Freeman and Co. 3. Cell., Journal of Cell Biology., Molecular and Cellular Biology adlı dergiler Öğretme Şekli Teorik sunum ve tartışma, ders içeriğine uygun güncel konularda öğrencilerin makale sunumu Değerlendirme Ara sınav %50, Yarıyıl sonu sınavı %50 Dersin Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Sezai Türkel İletişim /

Ders Kodu Ders Adı Ders Türü AKTS Hafta Teorik

Ders Kodu Ders Adı Ders Türü AKTS Hafta Teorik Önlisans - Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu - Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Y : Yıl D : Dönem Ders Kodu Ders Adı Ders Türü Y D AKTS TLT137 Genel Biyoloji Zorunlu 1 1 4 Dersin Amacı Prokaryotik ve ökaryotik

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI DOKTORA PROGRAMI

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI DOKTORA PROGRAMI BİRİNCİ YIL BİRİNCİ YARIYIL BIO-6501 UZMANLIK ALAN DERSİ Z 8 0 8 0 9 BIO-6601 TEZ HAZIRLIK ÇALIŞMASI Z 0 1 1 0 1 20 1 21 12 30 İKİNCİ YARIYIL BIO-6502 UZMANLIK ALAN DERSİ Z 8 0 8 0 9 BIO-6602 TEZ HAZIRLIK

Detaylı

b. Amaç: Gen anatomisi ile ilgili genel bilgi öğretilmesi amaçlanmıştır.

b. Amaç: Gen anatomisi ile ilgili genel bilgi öğretilmesi amaçlanmıştır. TIBBİ GENETİK I-DERS TANIMLARI 1-Tanım: DNA ve RNA yapısının öğretilmesi. b. Amaç: DNA nın genetik materyal olmasında moleküler yapısının önemi ve RNA yapısının proteine geçiş ve gen ekspresyonu kontrolündeki

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI BİRİNCİ YIL BİRİNCİ YARIYIL ADI KREDİSİ* MBG-5501 UZMANLIK ALAN DERSİ Z 8 0 8 0 9 MBG-5601 TEZ HAZIRLIK ÇALIŞMASI Z 0 1 1 0 1 20 1 21 12 30 İKİNCİ YARIYIL ADI KREDİSİ* MBG-5502 UZMANLIK

Detaylı

BİYOLOJİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANSDERSLERİ (TEZLİ) Ders Kodu Dersin Adı T U K AKTS Dersin Türü FBİ 601 Omurgalıların Karşılaştırmalı Anatomisi 4 0

BİYOLOJİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANSDERSLERİ (TEZLİ) Ders Kodu Dersin Adı T U K AKTS Dersin Türü FBİ 601 Omurgalıların Karşılaştırmalı Anatomisi 4 0 BİYOLOJİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANSDERSLERİ (TEZLİ) Ders Kodu Dersin Adı T U K AKTS Dersin Türü FBİ 601 Omurgalıların Karşılaştırmalı Anatomisi 4 0 4 7,5 Seçmeli FBİ 602 Tohumlu Bitkilerde Revizyon Çalışmaları

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Kanser Biyolojisi ve Genetiği Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan

Detaylı

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BES114 2. BAHAR 3 0 0 2

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BES114 2. BAHAR 3 0 0 2 TIBBİ BİYOLOJİ VE GENETİK Dersin Adı Kodu Yarıyıl TIBBİ BİYOLOJİ VE GENETİK Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı Dersin öğrenme çıktıları

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI DOKTORA PROGRAMI

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI DOKTORA PROGRAMI DOKTORA PROGRAMI BİRİNCİ YIL BİRİNCİ YARIYIL MBG-6501 UZMANLIK ALAN DERSİ Z 8 0 8 0 9 MBG-6601 TEZ HAZIRLIK ÇALIŞMASI Z 0 1 1 0 1 20 1 21 12 30 İKİNCİ YARIYIL MBG-6502 UZMANLIK ALAN DERSİ Z 8 0 8 0 9 MBG-6602

Detaylı

DERS BİLGİLERİ MİKROBİYAL METABOLİZMA BTEC Prof. Dr. Zeynep Petek ÇAKAR. Prof. Dr. Zeynep Petek ÇAKAR

DERS BİLGİLERİ MİKROBİYAL METABOLİZMA BTEC Prof. Dr. Zeynep Petek ÇAKAR. Prof. Dr. Zeynep Petek ÇAKAR DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS MİKROBİYAL METABOLİZMA BTEC585 1-2 3 + 0 3 8 Ön Koşul Dersleri YOK Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Dersin Koordinatörü Dersi Verenler İngilizce

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Kök Hücre Biyolojisi Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Biyokimya Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim( ) Diğer

Detaylı

T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MÜFREDATI

T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MÜFREDATI I. YARIYILI T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MÜFREDATI B 601 Temel Biyokimya I Zorunlu 3 0 3 4 B

Detaylı

V. Ders Kurulu HÜCRE METABOLİZMASI II HÜCRE METABOLİZMASI I BÜYÜME GELİŞME VE HÜCRESEL PATOLOJİ

V. Ders Kurulu HÜCRE METABOLİZMASI II HÜCRE METABOLİZMASI I BÜYÜME GELİŞME VE HÜCRESEL PATOLOJİ YARIYIL TATİLİ EYLÜL EKİM KASIM ARALIK OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ I. Ders Kurulu II. Ders Kurulu III. Ders Kurulu IV. Ders Kurulu TIPLA TANIŞMA HÜCRE BİLİMİNE GİRİŞ HÜCRE METABOLİZMASI

Detaylı

b. Amaç: Hücre zarının yapı ve fonksiyonları ile ilgili genel bilgi öğretilmesi amaçlanmıştır.

b. Amaç: Hücre zarının yapı ve fonksiyonları ile ilgili genel bilgi öğretilmesi amaçlanmıştır. TIBBİ BİYOLOJİ I-DERS TANIMLARI 1-Tanım: Hücre ve Komponentlerinin öğretilmesi. b. Amaç: Hücrenin yapı, işlev ve çeşitliliği ile ilgili genel bilgi öğretilmesi c. Öğrenim Hedefleri: Prokaryot ve ökaryot

Detaylı

I. YARIYIL TEMEL BİYOKİMYA I (B 601 TEORİK 3, 3 KREDİ)

I. YARIYIL TEMEL BİYOKİMYA I (B 601 TEORİK 3, 3 KREDİ) T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL TEMEL BİYOKİMYA I (B 601 TEORİK 3, 3

Detaylı

00220 Gıda Biyokimyası

00220 Gıda Biyokimyası 00220 Gıda Biyokimyası Hazırlayan: Doç.Gökhan DURMAZ 00220 Gıda Biyokimyası-Şubat 2013 1 Bu notların hazırlanmasında aşağıdaki eserlerden yararlanılmıştır; Biyokimya, Engin Gözükara, Nobel Tip Kitabevi,

Detaylı

BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2012-2013 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS GÖREVLENDİRMELERİ

BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2012-2013 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS GÖREVLENDİRMELERİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2012-2013 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS GÖREVLENDİRMELERİ Öğretim Üyesi Dersin Kodu-Adı T. P. K Prof. Dr. Mustafa SÖZEN BIO 101 Genel Zooloji (BIY117 Genel Zooloji dersiyle birlikte verilecektir.)

Detaylı

ECZACILIK FAKÜLTESİ BİYOKİMYA

ECZACILIK FAKÜLTESİ BİYOKİMYA PROGRAM KOORDİNATÖRÜ Prof. Dr. Güldal MEHMETÇİK, gmehmetcik@neu.edu.tr YÜKSEK LİSANS DERSLERİ EBM 600 Uzmanlık Alanı Dersi Z 4 0 4 EBM 601 Biyokimya I S 3 0 3 EBM 602 Biyokimya I Laboratuvar S 0 3 1 EBM

Detaylı

Toplam AKTS Kredisi 30

Toplam AKTS Kredisi 30 GİRESUN ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ DERS MÜFREDATI I. Yarıyıl BIO 111 Genel Biyoloji I Zooloji 1 2-2 Z BIO 113 Genel Biyoloji I Botanik 2 2-2 Z BIO 115 Genel Biyoloji I Zooloji

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİYOLOJ İ ANABİLİM DALI DERS PLANI Güz Yarı yılı HAFTALIK DERSİN ADI. KREDİSİ T U L Topl. DERSİN

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİYOLOJ İ ANABİLİM DALI DERS PLANI Güz Yarı yılı HAFTALIK DERSİN ADI. KREDİSİ T U L Topl. DERSİN DERSİN KODU 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİYOLOJ İ ANABİLİM DALI DERS PLANI Güz Yarı yılı HAFTALIK DERSİN ADI DERS SAATİ T U L Topl. AKTS FBY5101 Ekonomik Değeri Olan Bitkiler FBY5103 Herbaryum Teknikleri

Detaylı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ Eğitim Yılı

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ Eğitim Yılı Dönem I. 2. Ders Kurulu II. HÜCRE BİLİMLERİ-I Eğitim Programı Eğitim Başkoordinatörü: Dönem Koordinatörü: Koordinatör Yardımcısı: Doç. Dr. Erkan Melih ŞAHİN Prof. Dr. Alirıza ERDOĞAN Yrd. Doç. Ders Kurulu

Detaylı

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Gıda Toksikolojisi Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (x) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

İleri Biyokimya (CEAC 502) Ders Detayları

İleri Biyokimya (CEAC 502) Ders Detayları İleri Biyokimya (CEAC 502) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS İleri Biyokimya CEAC 502 Güz 3 0 0 3 7.5 Ön Koşul Ders(ler)i CEAC 103 Dersin Dili

Detaylı

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DOKTORA DERS KATALOĞU

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DOKTORA DERS KATALOĞU DOKTORA DERS KATALOĞU ERCİYES ÜNİVERSİTESİ GDM 638 Lipid Kimyası Zorunlu DERS SAATİ: 3 Bahar Yrd. Doç. Dr. Hasan YALÇIN KREDİSİ :3 Tel:(352) 4374901 (32731), E-mail: hyalcin@erciyes.edu.tr, Web sayfası

Detaylı

Dersin Kodu 1200.9133

Dersin Kodu 1200.9133 Çevre Bilimi Dersin Adı Çevre Bilimi Dersin Kodu 1200.9133 Dersin Türü Zorunlu Dersin Seviyesi Dersin AKTS Kredisi 3,00 Haftalık Ders Saati (Kuramsal) 3 Haftalık Uygulama Saati 0 Haftalık Laboratuar Saati

Detaylı

Biyoloji bilimi kısaca; canlıları, bu canlıların birbirleriyle ve çevreleri ile olan ilişkisini inceleyen temel yaşam bilimidir.

Biyoloji bilimi kısaca; canlıları, bu canlıların birbirleriyle ve çevreleri ile olan ilişkisini inceleyen temel yaşam bilimidir. . Biyoloji bilimi kısaca; canlıları, bu canlıların birbirleriyle ve çevreleri ile olan ilişkisini inceleyen temel yaşam bilimidir. Biyolojik Çeşitlilik ise; Populasyonların gen havuzlarındaki gen çeşitliliği

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : GENEL BİYOLOJİ II Ders No : 0000000 Teorik : Pratik : Kredi : ECTS : 8 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili Öğretim Tipi

Detaylı

RİBOZOM YAPI, FONKSİYON BİYOSENTEZİ

RİBOZOM YAPI, FONKSİYON BİYOSENTEZİ RİBOZOM YAPI, FONKSİYON VE BİYOSENTEZİ Ribozom Palade adlı araştırıcı tarafından elektron mikroskop ile tanımlanmıştır. Viruslar hariç tüm canlılarda bulunan bir membranla çevrili olmayan organellerdir.

Detaylı

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ 05-06 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 0: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ Ders Kurulu Başkanı: / Başkan Yardımcıları: / Histoloji Embriyoloji Yrd. Doç. Dr. Bahadır Murat Demirel / Üyeler: / Tıbbi / Dersin AKTS

Detaylı

1. ÜNİTE: YAŞAM BİLİMİ BİYOLOJİ...10

1. ÜNİTE: YAŞAM BİLİMİ BİYOLOJİ...10 İçindekiler 1. ÜNİTE: YAŞAM BİLİMİ BİYOLOJİ...10 1. BÖLÜM: BİLİMSEL BİLGİNİN DOĞASI ve BİYOLOJİ... 12 A. BİLİMSEL ÇALIŞMA YÖNTEMİ... 12 1. Bilim İnsanı ve Bilim... 12 B. BİLİMSEL YÖNTEMİN AŞAMALARI...

Detaylı

BİYOLOJİ ANABİLİM DALI (DOKTORA DERSLERİ)

BİYOLOJİ ANABİLİM DALI (DOKTORA DERSLERİ) BİYOLOJİ ANABİLİM DALI (DOKTORA DERSLERİ) GÜZ YARIYILI BİY 601 Bitki Taksonomisinin Temel Kuralları Bu derste bitki taksonomisinin temel konuları, kuralları ve uygulamaları öğretilecek, isimlendirme ile

Detaylı

Polimer Bilim ve Teknolojisi (CEAC 423) Ders Detayları

Polimer Bilim ve Teknolojisi (CEAC 423) Ders Detayları Polimer Bilim ve Teknolojisi (CEAC 423) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Polimer Bilim ve Teknolojisi CEAC 423 Güz 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Genomik ve Proteomik Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

İleri Biyokimya (CEAC 502) Ders Detayları

İleri Biyokimya (CEAC 502) Ders Detayları İleri Biyokimya (CEAC 502) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS İleri Biyokimya CEAC 502 Güz 3 0 0 3 7.5 Ön Koşul Ders(ler)i CEAC 103 Dersin Dili

Detaylı

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ Ders Kurulu Başkanı: Prof. Dr. Şahin A. Sırmalı / Histoloji ve Embriyoloji Başkan Yardımcıları: Doç. Dr. Ayşegül Çört / Tıbbi Biyokimya / Üyeler: Prof. Dr. İlker Saygılı / Tıbbi Biyokimya / / Dersin AKTS

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Viroloji Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim( ) Diğer (

Detaylı

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ Ders Kurulu Başkanı: / Başkan Yardımcıları: Yrd. Doç. Dr. Hakan Darıcı / Histoloji ve Embriyoloji / Üyeler: Doç. Dr. İlker Saygılı / Tıbbi Biyokimya / Dersin AKTS Kredisi: 9 Kurul Başlangıç Tarihi: 16

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS PLANLARI

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS PLANLARI ANABİLİM DALI BİLİM DALI / PROGRAMI DERS AŞAMASI Biyoloji Biyoloji / Yüksek Lisans Programı ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS PLANLARI I. YARIYIL / GÜZ YARIYILI

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS. Maya ve Bakteri Biyoteknolojisi BTEC Yüksek Lisans ve Doktora

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS. Maya ve Bakteri Biyoteknolojisi BTEC Yüksek Lisans ve Doktora DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS Maya ve Bakteri Biyoteknolojisi BTEC601 1-2 3 + 0 3 8 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Dersin Koordinatörü Dersi Verenler Dersin

Detaylı

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ Ders Kurulu Başkanı: / Başkan Yardımcıları: Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Çört / Tıbbi Biyokimya Yrd. Doç. Dr. Bahadır Murat Demirel / Üyeler: Prof. Dr. Şahin A. Sırmalı / Histoloji ve Embriyoloji Doç. Dr. İlker

Detaylı

Bitki Besleme. 1 Ders Adi: Bitki Besleme 2 Ders Kodu: TPR3901-Z 3 Ders Türü: Zorunlu 4 Ders Seviyesi Lisans

Bitki Besleme. 1 Ders Adi: Bitki Besleme 2 Ders Kodu: TPR3901-Z 3 Ders Türü: Zorunlu 4 Ders Seviyesi Lisans Bitki Besleme 1 Ders Adi: Bitki Besleme 2 Ders Kodu: TPR3901-Z 3 Ders Türü: Zorunlu 4 Ders Seviyesi Lisans 5 Dersin Verildiği Yıl: 3 6 Dersin Verildiği Yarıyıl 5 7 Dersin AKTS Kredisi: 5.00 8 Teorik Ders

Detaylı

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AÇILACAK DERSLER KİMYA ANABİLİM DALI 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILACAK DERSLER

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AÇILACAK DERSLER KİMYA ANABİLİM DALI 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILACAK DERSLER FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AÇILACAK DERSLER KİMYA ANABİLİM DALI 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILACAK DERSLER GÜZ DÖNEMİ ECTS KM 501 Uzmanlık Alan 4 0 0 6 Dersi (Zorunlu) KM 503 İleri Organik Kimya 3 0 3

Detaylı

EKOLOJİ EKOLOJİK BİRİMLER

EKOLOJİ EKOLOJİK BİRİMLER EKOLOJİ EKOLOJİK BİRİMLER EKOLOJİK BİRİMLER *Ekoloji: Canlıların birbirleriyle ve yaşadıkları ortamla olan ilişkisini inceleyen bilim dalıdır. Ekolojik birimlerin küçükten büyüye doğru sıralaması: Ekoloji

Detaylı

BESLENME BİYOKİMYASI II Dersin Adı Kodu Yarıyıl. Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) Uygulama (saat/hafta) AKTS 2. BAHAR

BESLENME BİYOKİMYASI II Dersin Adı Kodu Yarıyıl. Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) Uygulama (saat/hafta) AKTS 2. BAHAR BESLENME BİYOKİMYASI II Dersin Adı Kodu Yarıyıl BESLENME BİYOKİMYASI II BES110 2. BAHAR Teori Laboratuar AKTS 3 0 0 4 Önkoşullar Yok Dersin dili Türkçe Dersin Türü Zorunlu Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Tuba ŞANLI

Yrd. Doç. Dr. Tuba ŞANLI Yrd. Doç. Dr. Tuba ŞANLI Genel olarak gözle net olarak görülemeyecek kadar küçük canlıları inceleyen ve onları konu olarak ele alan bilim dalıdır. Gözle ayırt edilemeyen canlılar; Virüsler, bakteriler,

Detaylı

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DÖNEM I 2015-2016 DERS YILI 4. KOMİTE: HÜCRE BİLİMLERİ DERS KURULU IV

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DÖNEM I 2015-2016 DERS YILI 4. KOMİTE: HÜCRE BİLİMLERİ DERS KURULU IV KAFKAS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DÖNEM I 2015-2016 DERS YILI 4. KOMİTE: HÜCRE BİLİMLERİ DERS KURULU IV (5 Hafta) (04 Ocak-26 Şubat) DERSLER TEORİK PRATİK TOPLAM Biyokimya 36 10 46 Tıbbi Genetik 18 10

Detaylı

ECZACILIK FAKÜLTESİ FARMAKOGNOZİ

ECZACILIK FAKÜLTESİ FARMAKOGNOZİ PROGRAM KOORDİNATÖRÜ Prof. Dr. İhsan ÇALIŞ, icalis@neu.edu.tr ECZACILIK FAKÜLTESİ YÜKSEK LİSANS DERSLERİ EFG 600 Uzmanlık Alanı Dersi Z 4 0 4 EFG 601 Farmakognozi Semineri Z 0 2 0 EFG 602 Doğal Bileşik

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ BEŞ YILLIK EĞİTİM PROGRAMI (2014-2015 AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN)

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ BEŞ YILLIK EĞİTİM PROGRAMI (2014-2015 AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN) İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ BEŞ YILLIK EĞİTİM PROGRAMI (2014-2015 AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN) BİRİNCİ YIL 1. Yarıyıl (Güz Dönemi) Eczacılık Tarihi ve Eczacılığa Giriş 2 0 2 4 107 Genel Kimya

Detaylı

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ LİSANS DERS BİLGİ FORMU ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ LİSANS DERS BİLGİ FORMU ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ DERSİN ADI ORMAN FAKÜLTESİ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ LİSANS DERS BİLGİ FORMU ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ DERSİN KODU PM 430 DERSİN TÜRÜ Zorunlu (Zorunlu/Seçmeli) ÖN KOŞUL DERSİN DÖNEMİ

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Biyoinformatik Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim( ) Diğer

Detaylı

2016 MÜFREDATI ECZACILIK FAKÜLTESİ / ECZACILIK EĞİTİM PLANI. Ders Kodu Ders Adı (Türkçe) Müf.No T P K AKTS Tip Op. PSDS PSKM

2016 MÜFREDATI ECZACILIK FAKÜLTESİ / ECZACILIK EĞİTİM PLANI. Ders Kodu Ders Adı (Türkçe) Müf.No T P K AKTS Tip Op. PSDS PSKM 2016 MÜFREDATI ECZACILIK FAKÜLTESİ / ECZACILIK EĞİTİM PLANI SINIF: 1 DÖNEM: GÜZ ANA 101 ANATOMİ 2016 3 0 4 4 Z ATA 101 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I 2016 2 0 2 2 Z BIY 101 TIBBİ BİYOLOJİ VE GENETİK

Detaylı

ÖĞRENİM HEDEFLERİ Öğrenciler 1.sınıfın sonunda;

ÖĞRENİM HEDEFLERİ Öğrenciler 1.sınıfın sonunda; 1. SINIF VE Tıp fakültesi 1. sınıf öğrencilerine; insan organizmasının normal yapı ve işlevlerini doku ve hücre düzeyinde öğrenmelerinin yanı sıra, tıp eğitimine temel oluşturacak şekilde temel fen bilimleri

Detaylı

TIBBİ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI LİSANSÜSTÜ DERS PROGRAMI

TIBBİ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI LİSANSÜSTÜ DERS PROGRAMI TIBBİ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI LİSANSÜSTÜ DERS PROGRAMI SAĞLIK BİLİMLERİ ENSİTÜSÜ İ Yüksek Lisans Programı SZR 101 Bilimsel Araştırma Yöntemleri Ders (T+ U) 2+2 3 6 AD SZR 103 Akılcı İlaç Kullanımı 2+0

Detaylı

Dersin Kodu

Dersin Kodu Genel Biyoloji I Dersin Adı Genel Biyoloji I Dersin Kodu 1206.3101 Dersin Türü Zorunlu Dersin Seviyesi Dersin AKTS Kredisi 5,00 Haftalık Ders Saati (Kuramsal) 4 Haftalık Uygulama Saati 0 Haftalık Laboratuar

Detaylı

BES 221- BESLENME BİYOKİMYASI

BES 221- BESLENME BİYOKİMYASI BES 221- BESLENME BİYOKİMYASI Dersin Kodu ve İsmi: BES 221 - Beslenme Biyokimyası Dersin Sorumlusu: Prof. Dr. Meral, Prof. Dr. Tanju Dersin Düzeyi: Lisans Dersin Türü: Zorunlu Dersin İçeriği: Beslenme

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ EĞİTİM PROGRAMI ( AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN)

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ EĞİTİM PROGRAMI ( AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN) İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ EĞİTİM PROGRAMI (2017-2018 AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN) BİRİNCİ YIL 1. YARIYIL (GÜZ DÖNEMİ) 2100001012017 Eczacılık Tarihi 1 0 2 2100001032017 Eczacılığa Giriş 1 0

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : OMURGALI HAYVANLAR SİS LAB. Ders No : 0310150122 Teorik : 0 Pratik : 2 Kredi : 1 ECTS : 1 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim

Detaylı

EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM I. III. KURULDERS PROGRAMI GENETİK BİLGİNİN AKIŞI- DOKUYA GİRİŞ (16 Ocak Mart 2017 )

EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM I. III. KURULDERS PROGRAMI GENETİK BİLGİNİN AKIŞI- DOKUYA GİRİŞ (16 Ocak Mart 2017 ) 2015 2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM I III. KURULDERS PROGRAMI GENETİK BİLGİNİN AKIŞI- DOKUYA GİRİŞ (16 Ocak 2017-10 Mart 2017 ) Dekan Baş Koordinatör Dönem I Koordinatörü Dönem I Koordinatör Yardımcısı

Detaylı

18.Eyl Rektörlük Programı Eğitim Köyü Pazartesi Rektörlük Programı Eğitim Köyü Rektörlük Programı Eğitim Köyü

18.Eyl Rektörlük Programı Eğitim Köyü Pazartesi Rektörlük Programı Eğitim Köyü Rektörlük Programı Eğitim Köyü 18.Eyl.17 09.00-09.50 Rektörlük Programı Eğitim Köyü Pazartesi 10.00-10.50 Rektörlük Programı Eğitim Köyü 11.00-11.50 Rektörlük Programı Eğitim Köyü 13.00-13.50 Rektörlük Programı Eğitim Köyü 14.00-14.50

Detaylı

ECZACILIK FAKÜLTESİ TOKSİKOLOJİ. Dersin Kodu Dersin Adı Z/S T U K

ECZACILIK FAKÜLTESİ TOKSİKOLOJİ. Dersin Kodu Dersin Adı Z/S T U K ECZACILIK FAKÜLTESİ TOKSİKOLOJİ PROGRAM KOORDİNATÖRÜ Prof. Dr. Şahan SAYGI, sahan.saygi@neu.edu.tr YÜKSEK LİSANS DERSLERİ Dersin Kodu Dersin Adı Z/S T U K ETKS 600 Uzmanlık Alan Dersi Z 4 0 4 ETKS 601

Detaylı

Olasılık ve İstatistik II (IE 202) Ders Detayları

Olasılık ve İstatistik II (IE 202) Ders Detayları Olasılık ve İstatistik II (IE 202) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Olasılık ve İstatistik II IE 202 Bahar 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i Olasılık

Detaylı

2012 MÜFREDATI ECZACILIK FAKÜLTESİ / ECZACILIK EĞİTİM PLANI. Ders Kodu Ders Adı (Türkçe) Müf.No T P K AKTS Tip Op. PSDS PSKM

2012 MÜFREDATI ECZACILIK FAKÜLTESİ / ECZACILIK EĞİTİM PLANI. Ders Kodu Ders Adı (Türkçe) Müf.No T P K AKTS Tip Op. PSDS PSKM 2012 MÜFREDATI ECZACILIK FAKÜLTESİ / ECZACILIK EĞİTİM PLANI SINIF: 1 DÖNEM: GÜZ ANA 101 ANATOMİ 2012 3 0 3 3 Z ATA 101 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I 2012 2 0 0 3 Z BIY 101 TIBBİ BİYOLOJİ VE GENETİK

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. Hareket Sistemi TIP 107 1 107 7 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam.

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. Hareket Sistemi TIP 107 1 107 7 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam. DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS Hareket Sistemi TIP 107 1 107 7 10 Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam Anatomi 22 18 40 Tıbbi Biyokimya 21 4 25 Tıbbi Biyoloji 16 2 18 Histoloji ve Embriyoloji

Detaylı

Ders Tanıtım Formu. Temel İşlemler Laboratuarı

Ders Tanıtım Formu. Temel İşlemler Laboratuarı Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Temel İşlemler Laboratuarı Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (x) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x) Uzaktan

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ EĞİTİM PROGRAMI ( AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN)

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ EĞİTİM PROGRAMI ( AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN) İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ EĞİTİM PROGRAMI (2017-2018 AKADEMİK YILINDAN İTİBAREN) BİRİNCİ YIL 1. YARIYIL (GÜZ DÖNEMİ) Dersin kodu Dersin Adı T P K AKTS 2100001012017 Eczacılık Tarihi 1 0 1

Detaylı

13.02.2014 tarih ve 579 sayılı Eğitim Komisyonu Kararı Ek-2

13.02.2014 tarih ve 579 sayılı Eğitim Komisyonu Kararı Ek-2 13.0.014 tarih ve 579 sayılı Eğitim Komisyonu Kararı Ek- GÜZ Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Biyoteknoloji Yüksek Lisans Programı * SAYISI ** 1. YARIYIL. YARIYIL BYL601 Seminer 3 10 3 10

Detaylı

ECF202 FARMASÖTİK BOTANİK. Dersin Amacı:

ECF202 FARMASÖTİK BOTANİK. Dersin Amacı: ECF202 FARMASÖTİK BOTANİK Bu ders kapsamında, ilaç etken maddesi taşıyan tıbbi bitkiler ve bunların çeşitli organlarından elde edilen droglar, kapsadıkları etken maddelerle, kullanıldığı yerler hakkında

Detaylı

T. C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T. C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T. C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2016 2017 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM I HÜCRE BİLİMLERİ 3 DERS KURULU ( 3. ) DERS KURULU (6 Şubat 2017-31 Mart 2017) DERS PROGRAMI T. C. MUĞLA SITKI

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Sitogenetik Laboratuarı Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (X) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

T. C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T. C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T. C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2016 2017 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI DÖNEM I HÜCRE BİLİMLERİ 3 DERS KURULU ( 3. ) DERS KURULU (6 Şubat 2017-31 Mart 2017) DERS PROGRAMI T. C. MUĞLA SITKI

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS PLANLARI

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS PLANLARI DERS AŞAMASI ANABİLİM DALI BİLİM DALI / PROGRAMI Biyoloji Biyoloji / Yüksek Lisans Programı ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS PLANLARI I. YARIYIL / GÜZ YARIYILI

Detaylı

Ekonometri II (ECON 302T) Ders Detayları

Ekonometri II (ECON 302T) Ders Detayları Ekonometri II (ECON 302T) Ders Detayları Ders Adı Ekonometri II Ders Kodu ECON 302T Dönemi Ders Uygulama Saati Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Bahar 3 0 0 3 6 Ön Koşul Ders(ler)i ECON 301 Dersin Dili

Detaylı

SU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALI DOKTORA PROGRAMI DERSLERİ

SU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALI DOKTORA PROGRAMI DERSLERİ SU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALI DOKTORA PROGRAMI DERSLERİ DERS KODU SM6002 SM6003 SM6006 SM6007 SM6008 SM6010 SM6011 SM6012 SM6013 SM6014 SM6015 SM6016 SM6017 SM6018 SM6019 SM6021 SM6023 SM6024 SM6025 SM6026

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. V. Ders Kurulu TIP 105 1 121 + 73 9 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam.

DERS BİLGİLERİ. Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS. V. Ders Kurulu TIP 105 1 121 + 73 9 10. Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam. DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Dönem T+U Saat Kredi AKTS V. Ders Kurulu TIP 105 1 121 + 73 9 10 Kurul Dersleri Teorik Pratik Toplam Anatomi 25 29 54 Tıbbi Biyokimya 31 2 33 Tıbbi Biyoloji 13-13 Histoloji- Embriyoloji

Detaylı

BİYOLOG TANIM. Canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar üzerinde araştırma yapan kişidir.

BİYOLOG TANIM. Canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar üzerinde araştırma yapan kişidir. TANIM Canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar üzerinde araştırma yapan kişidir. A- GÖREVLER Biyologların görevleri araştırmacı ve uygulamacı olmalarına göre

Detaylı

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Moleküler Biyolojide Kullanılan Teknikler Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans () Lisans (X) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim

Detaylı

4. ZORUNLULUK: Zorunlu 5. EĞİTİM ELEMANLARI: Prof. Dr. Erhan KIZILTAN 6. SÜRE: 25 saat

4. ZORUNLULUK: Zorunlu 5. EĞİTİM ELEMANLARI: Prof. Dr. Erhan KIZILTAN 6. SÜRE: 25 saat DÖNEM 1 2. DERS KURULU 1. İSİM: TIP-118 Biyofizik 2. TANIMI: Biyolojik kontrol, biyoelektrik temel kavramlar ve hücrede zar potansiyelinin oluşumu ve değişimleri ile ilgili temel prensiplerin tartışılması.

Detaylı

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BESLENME BİYOKİMYASI I. BES111 1.Güz Önkoşullar

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) BESLENME BİYOKİMYASI I. BES111 1.Güz Önkoşullar BESLENME BİYOKİMYASI I Dersin Adı Kodu Yarıyıl Teori Laboratuar BESLENME BİYOKİMYASI I BES111 1.Güz 3 0 0 4 Önkoşullar Yok Dersin dili Türkçe Dersin Türü Zorunlu Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Anlatım,

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ Fakültesi/Enstitüsü Çocuk Gelişimi Programı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ Fakültesi/Enstitüsü Çocuk Gelişimi Programı İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ Fakültesi/Enstitüsü Çocuk Gelişimi Programı Dersin Adı: Biyoloji Sorumlu Öğretim Üyesi: Yrd.Doç.Dr. Ahmet Emre YAPRAK Ait Olduğu Programın Adı: ÇOCUK GELİŞİMİ Yarıyılı:

Detaylı

Yaz Stajı II (IE 499) Ders Detayları

Yaz Stajı II (IE 499) Ders Detayları Yaz Stajı II (IE 499) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Yaz Stajı II IE 499 Güz 0 0 0 0 6 Ön Koşul Ders(ler)i IE 399 Dersin Dili Dersin Türü

Detaylı

SALI Genel Biyoloji I Grup 2 Prof. Dr. Aykut GÜVENSEN E Computer Grup 1 Doç. Dr. Ali KOÇYİĞİT Lab1,Lab2

SALI Genel Biyoloji I Grup 2 Prof. Dr. Aykut GÜVENSEN E Computer Grup 1 Doç. Dr. Ali KOÇYİĞİT Lab1,Lab2 E.Ü. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fakülte Kurulu kararına dayanılarak yeniden yapılan; E.Ü.FEN FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 2016-2017 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı İkinci Öğretim (Gece) Haftalık Ders Programı

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Seda SABAH Teknolojisi (Tartışma) 11:30 12:15 Tıbbi Biyoloji ve Genetik: DNA. Yrd. Doç. Dr. Seda SABAH Teknolojisi (Tartışma)

Yrd. Doç. Dr. Seda SABAH Teknolojisi (Tartışma) 11:30 12:15 Tıbbi Biyoloji ve Genetik: DNA. Yrd. Doç. Dr. Seda SABAH Teknolojisi (Tartışma) HÜCRE BİLİMLERİ DERS KURULU III KURUL SORUMLUSU: DOÇ. DR. A.YEŞİM GÖÇMEN KURUL SORUMLUSU YARDIMCISI: YRD. DOÇ. DR. TEKİN YILDIRIM TIP103 HÜCRE BİLİMLERİ DERS KURULU III I. HAFTA 06.02.2017 (Pazartesi)

Detaylı

TELSİZ SİSTEMLER İÇİN AKILLI ANTENLER VE YAYILIM

TELSİZ SİSTEMLER İÇİN AKILLI ANTENLER VE YAYILIM DERS BİLGİLERİ Ders TELSİZ SİSTEMLER İÇİN AKILLI ANTENLER VE YAYILIM Kodu Yarıyıl D+U+L Saat Kredi AKTS EE523 Bahar 3+0+0 3 7 Ön Koşul Dersleri EE323 Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Dersin Koordinatörü

Detaylı

Kategori Alt Kategori Program İçeriği Kazanımlar Dersler Arası İlişki I. HAYATSAL OLAYLAR

Kategori Alt Kategori Program İçeriği Kazanımlar Dersler Arası İlişki I. HAYATSAL OLAYLAR 200 Kategori Alt Kategori Program İçeriği Kazanımlar Dersler Arası İlişki I. HAYATSAL OLAYLAR I.1. Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji İnsan için önemli olan birçok ürünlerin üretimi biyoteknolojinin

Detaylı

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Biyoteknoloji Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (x) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x) Uzaktan Öğretim( ) Diğer

Detaylı

ZİRAAT FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA. İlgi yazıyla Bölümümüzden istenilen Derslerden Botanik -I ve Botanik II derslerine ait müfredatlar ekte sunulmuştur.

ZİRAAT FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA. İlgi yazıyla Bölümümüzden istenilen Derslerden Botanik -I ve Botanik II derslerine ait müfredatlar ekte sunulmuştur. T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Ziraat Fakültesi Dekanlığı Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanlığı *BE5U7C07* Sayı : 62808752-300 Konu : Ders Müfredatları ZİRAAT FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA İlgi : 14/10/2016 tarihli

Detaylı

(ZORUNLU) MOLEKÜLER İMMÜNOLOJİ I (TBG 607 TEORİK 3, 3 KREDİ)

(ZORUNLU) MOLEKÜLER İMMÜNOLOJİ I (TBG 607 TEORİK 3, 3 KREDİ) T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TIBBİ BİYOLOJİ VE GENETİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL (ZORUNLU) MOLEKÜLER

Detaylı

Biyokimya (CEAC 212) Ders Detayları

Biyokimya (CEAC 212) Ders Detayları Biyokimya (CEAC 212) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Biyokimya CEAC 212 Güz 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i CEAC 202 Dersin Dili Dersin Türü

Detaylı

Kimya Mühendisliğinde Uygulamalı Matematik

Kimya Mühendisliğinde Uygulamalı Matematik Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Kimya Mühendisliğinde Uygulamalı Matematik DERS BİLGİ FORMU DERS BİLGİLERİ Dersin Adı Kodu Yarıyıl Kimya Mühendisliğinde Uygulamalı Matematik T

Detaylı

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ Fen-Edebiyat Fakültesi

T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ Fen-Edebiyat Fakültesi T.C. EHET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ Fen-Edebiyat Fakültesi ÖĞRETİ YILI : 2015 / 2016 PROGRAI : COĞRAFYA Dersin (adı,teorik,uygulama,kredisi, toplam ve AKT değişikliklerinde; dersin kodu "15" ile başlayacak,

Detaylı

TEMEL ECZACILIK BİLİMLERİ ANABİLİM DALI Temel Eczacılık Bilimleri Programı

TEMEL ECZACILIK BİLİMLERİ ANABİLİM DALI Temel Eczacılık Bilimleri Programı Programa Kabul Koşulları: TEMEL ECZACILIK BİLİMLERİ ANABİLİM DALI Temel Eczacılık Bilimleri Programı Yüksek Lisans: Eczacılık Fakültesi, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Kimya Bölümü, Mühendislik Fakültesi

Detaylı

Yazılım Mühendisliğinde İleri Konular (SE 650) Ders Detayları

Yazılım Mühendisliğinde İleri Konular (SE 650) Ders Detayları Yazılım Mühendisliğinde İleri Konular (SE 650) Ders Detayları Ders Adı Ders Dönemi Ders Kodu Saati Uygulama Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Yazılım Mühendisliğinde İleri Konular SE 650 Güz 3 0 0 3 5

Detaylı

AÇIK RENK OLANLAR BİTİRME SINAV TARİHLERİ KOYU RENK OLANLAR TELAFİ SINAV TARİHLERİDİR

AÇIK RENK OLANLAR BİTİRME SINAV TARİHLERİ KOYU RENK OLANLAR TELAFİ SINAV TARİHLERİDİR BİYOLOJİ BÖLÜMÜ I.YARIYIL GENEL BİYOLOJİ I 29.12.2014 15.15-16.45 BİYOLOJİ BÖLÜMÜ GENERAL BIOLOGY I 29.12.2014 15.15-16.45 BİYOLOJİ BÖLÜMÜ MATEMATİK 02.01.2015 11.00-12.30 BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 22.01.2015 11.00-12.30

Detaylı

TIBBĠ BĠLĠMLERE GĠRĠġ DĠLĠMĠ MĠKROBĠYOLOJĠ ANABĠLĠM DALI

TIBBĠ BĠLĠMLERE GĠRĠġ DĠLĠMĠ MĠKROBĠYOLOJĠ ANABĠLĠM DALI TIBBĠ BĠLĠMLERE GĠRĠġ DĠLĠMĠ MĠKROBĠYOLOJĠ ANABĠLĠM DALI ÖĞRETĠM ÜYESĠ : Prof. Dr. O. ġadi Yenen Ders: VĠROLOJĠYE GĠRĠġ, TARĠHÇE ve EVRĠM 1. Virusların tanımlanması ve rolüne ilişkin önemli tarihsel gelişmelerin

Detaylı

BEDEN EĞĠTĠMĠ VE SPOR

BEDEN EĞĠTĠMĠ VE SPOR BEDEN EĞĠTĠMĠ VE SPOR YÜKSEK OKULU Müdür: Doç. Dr. ġahin Ahmedov - sahmedov@neu.edu.tr Yüksek Lisans Programları Program Yürütücüsü Telefon e-mail Beden Eğitimi ve Spor Anabilim D. Doç. Dr. Cevdet Tınazcı

Detaylı

Nanobilim ve Nanoteknoloji (CEAC 420) Ders Detayları

Nanobilim ve Nanoteknoloji (CEAC 420) Ders Detayları Nanobilim ve Nanoteknoloji (CEAC 420) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Uygulama Saati Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Nanobilim ve Nanoteknoloji CEAC 420 Her İkisi 3 0 0 3 5 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

Moleküler Farmakoloji ve Toksikoloji (CEAC 511) Ders Detayları

Moleküler Farmakoloji ve Toksikoloji (CEAC 511) Ders Detayları Moleküler Farmakoloji ve Toksikoloji (CEAC 511) Ders Detayları Ders Adı Moleküler Farmakoloji ve Toksikoloji Ders Kodu CEAC 511 Dönemi Ders Uygulama Laboratuar Kredi AKTS Saati Saati Saati Güz 3 0 0 3

Detaylı

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili

Ders Tanıtım Formu. Dersin Adı Öğretim Dili Ders Tanıtım Formu Dersin Adı Öğretim Dili Gıda Kalite Sağlama Türkçe Dersin Verildiği Düzey Ön Lisans ( ) Lisans (x) Yüksek Lisans( ) Doktora( ) Eğitim Öğretim Sistemi Örgün Öğretim (x) Uzaktan Öğretim(

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: MİKROBİYOLOJİYE GİRİŞ...1 BÖLÜM 2: MİKROORGANİZMALARIN MORFOLOJİLERİ.13 BÖLÜM 3: MİKROORGANİZMALARIN HÜCRE YAPILARI...

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: MİKROBİYOLOJİYE GİRİŞ...1 BÖLÜM 2: MİKROORGANİZMALARIN MORFOLOJİLERİ.13 BÖLÜM 3: MİKROORGANİZMALARIN HÜCRE YAPILARI... İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: MİKROBİYOLOJİYE GİRİŞ...1 1.1. Tanım ve Kapsam...1 1.2. Mikrobiyoloji Biliminin Gelişmesi...2 1.3. Mikroorganizmaların Hayatımızdaki Önemi...5 1.3.1. Mikroorganizmaların Yararları...5

Detaylı

TC ANADOLU ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ-BİYOLOJİ ANABİLİM DALI-TEZLİ YL ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ II.YARIYIL HAFTALIK DERS PROGRAMI

TC ANADOLU ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ-BİYOLOJİ ANABİLİM DALI-TEZLİ YL ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ II.YARIYIL HAFTALIK DERS PROGRAMI 08:00-09:00 BİY513 (Tür) BİY592 (Tür) P BİY592 (Tür) P 08:00-09:00 BİY592 (Tür) G BİY592 (Tür) Z BİY592 (Tür) Z 08:00-09:00 BİY592 (Tür) P 08:00-09:00 BİY592 (Tür) Z 09:00-10:00 BİY502 (Tür) BİY525 (Tür)

Detaylı