1- TEKNO ÇOBANLAR GELİYOR! - MİLLİYET

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1- TEKNO ÇOBANLAR GELİYOR! - MİLLİYET 05.01.2015"

Transkript

1 1- TEKNO ÇOBANLAR GELİYOR! - MİLLİYET İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği nin imzaladığı protokol sonrası küçükbaş hayvan yetiştiricileri, mobil iletişimden azami faydalanacakları özel yazılımlara sahip tablet bilgisayarlar ile dünyaya bağlanacak. Küçükbaş hayvancılık sektöründe birçok yeniliğe imza atarak Türkiye çapında örnek teşkil eden İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, üyelerine verdiği desteği teknolojik boyuta taşıdı. İZKA nın Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programı na sunup hibe kazandığı İnnovatif Koyun-Keçi Veri Sistemi projesinin protokolü imzalandı. Birlik bünyesinde ortaya çıkan proje İZ-KA nın verdiği hibe destek için onay alırken; 45 başvuru arasından kazanılan hibe programının uygulama süresi bir yıl olarak belirlendi. ÜRETİMDEN, KONTROLE ONLİNE TAKİP! Protokole İZKA yetkilisi Korhan Mangır ve Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Türüt ile birlikte imza atan İzmir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer projeyi; Türkiye de erişilebilir, sürdürülebilir yetiştirici ve hayvan veri sistemi oluşturarak, bilgi kaybını önlenmek ve sektörde istatistiksel bilgi erişiminin sağlanmasına katkıda bulunmak şeklinde değerlendirdi. Ağırlıklı olarak kırsal kesimde yaşayan ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin iş geliştirme süreçlerine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Türer; Kırsal kesimde yaşayan üreticiye herhangi bir belge lazım olduğunda yapması gereken iş, il merkezine gitmek ve kendisine lazım olan evrağı temin etmektir. Bu da üreticinin hem iş-zaman kaybına hem de maddi kaybına sebep olmakta. İnovatif Koyun Keçi Veri Sistemi (İKKVS) uygulaması ile İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ne kayıtlı 8200 üyemizin İşletme Kayıt Takibini yapılacak, Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Geliştirme projelerine ait kayıtlar sistem üzerinden izlenecek, yetiştiricilerimizin banka ve resmi işlemler için üyelik belgesini sistemden alabilmesi sağlanacak. İzmir ilinde bulunan küçükbaş hayvanlar ırk, cins, yaş olarak kayıt altına alınarak güncel takibi sürdürülecek. şeklinde konuştu. Daha kaliteli tarım danışmanlığı hizmeti alınmasını sağlamak ve Yetiştiricilerin teknoloji ile barışmasını sağlamak için projeye start verdilerini ifade eden Türer, projenin öncelikle Küçükbaş hayvan hastalıklarının azaltılması ve Süt dökümlerinin kayıt altına alınması sayesinde sektörel verimlilik ve kaliteye doğrudan artı değer kazandıracağını kaydetti.

2 2- ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ FİYATLARI ARASINDAKİ FARK AZALACAK Gıda HATTI Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılmasına ilişkin olarak, 2015 yılı içerisinde meselenin çözümüne dönük inşallah ciddi sonuçlar alacağız. dedi. Türkiye Ziraatçılar Derneği nin (TZD) düzenlediği 14. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi nde bakanlığının çalışmaları hakkında bilgiler veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, önemli konulardan birinin de üretici ve tüketici fiyatlarındaki makasın açıklığı olduğunu söyledi. Eker, şöyle devam etti: 3-4 puanlık bir fark var. Tüketici çok ödemiş, üreticinin cebine girmemiş. Bu para nereye gidiyor? Nakliyeden tutun, market zincirlerinin yaptıkları bir takım sözleşmelere, ticaret sistemindeki problemlere kadar; hal sisteminden tutun, diğer pazarlardaki değişik halkalara kadar çeşitli sebepleri var. Ekonomi Koordinasyon Kurulu nda bu konuyu tartıştık, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Komitesi ni kurduk. Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın nedenlerini araştırıyoruz yılı içerisinde bu meselenin çözümüne dönük inşallah ciddi sonuçlar alacağız. Bilmeyenler konuşuyor, bilenler susuyor Tarımda bilen bilmeyen herkesin konuştuğunu, en çok da bilmeyenlerin konuştuğunu vurgulayan Bakan Eker, Bilenler susuyor. Konusunda uzman olmayanlar televizyonlarda arzı endam ediyor. Oradan buradan, yalan yanlış, ellerine tutuşturulmuş şeyleri söylüyorlar. Bilenler de konuşmuyor. Ne bir gıda mühendisi, ne bir ziraat mühendisi, ne bir veteriner hekim, ne bir genetik mühendisi konuşuyor. Ortalıkta hiç alakası olmayan insanların sürekli enformatik kirlilik yarattığı, insanların zihnini karıştırdığı, yalan, yanlış insanların yedikleri içtikleriyle sorunlu hale getirme seansları izliyoruz. diye konuştu. Üreticinin şu anda 52 çeşit destek aldığını, bankalar aracılığıyla tarım sektörüne verilen kredi miktarının 22,8 milyar liraya çıktığını belirten Eker, Tarım Havzaları projesinin ikinci etabını 2015 yılı içerisinde hayata geçireceklerini açıkladı. Tarım arazilerindeki parçalanmayı önlerken bireylerin haklarının da korunması gerektiğine dikkati çeken Eker, aksi takdirde saray entrikaları gibi Ben kimin ayaklarını kaydırabilirim, kiminle anlaşabilirim? diye aile içi anlaşmazlıkların çıkabileceğini söyledi. TZD Başkanı İbrahim Yetkin de tarım sektörünü, tarım sektörünün paydaşları ile birlikte yönetmek gerektiğini belirterek, Biz birbirimizin düşmanı değil, birbirimizin dayanağıyız. Bu yolda cephede savaşır gibi ortak hareket etmek gerekiyor. dedi. Yetkin, tarım arazilerinin parçalanmasını önleyen yasanın bir devrim olduğunu dile getirerek, Türkiye de verimli arazilerin bulunduğunu ancak verimli kullanılamadığını kaydetti.

3 3- Dünyada Et Fiyatı Yükseliyor, Üretim Desteklenmeli Gıda Hattı Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, tüm dünyada kırmızı et fiyatlarının artmakta olduğuna dikkat çekerek, iç piyasada fiyatları dizginlemek için yapılan ithalatın önümüzdeki dönemde etkisiz kalabileceği uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi verilerine göre, 2014'te et fiyatlarında yüzde 8.1 ile tarihin en yüksek yıllık artışı yaşandı. Bülent Tunç, fiyatların önümüzdeki yıllarda dünya genelinde ve Türkiye'de artmaya devam edeceğini öngörerek, küçük üreticilerin, köylerde yapılan hayvancılığın desteklenmesi önerisinde bulundu. DHA'nın sorularını yanıtlayan, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, et tüketimi artarken, üretimin azaldığını ifade ederek, şöyle konuştu: "DÜNYA VE TÜRKİYE'DE FİYATLAR ARTACAK" "ABD ihracat yapan bir ülkeydi ancak üreticide artış olmamasına karşı tüketimin artmamasıyla tablo bu hale geldi. Kırmızı etin alternatifi olmadı, olamaz da... Bütün dünyada talep artışı var, ancak üretim artışı yok. Fiyatlar dünyanın her yerinde aynı şekilde artıyor, önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Bu nedenle dünya genelinde de, Türkiye'de de fiyatlar artacaktır. Buna çözüm olarak üreticiyi üretimden soğutmamak gerekiyor. Büyük üreticilerin haricinde köyünde üretim yapanların desteklenmesi gerekiyor. Üretimin artması için insanlar büyük kente göçmeden olduğu yerde üretim yapsınlar. Bugün Türkiye'deki talebi ithalata dayalı bir politikayla çözebiliriz. Ama küçük üreticiyi desteklemezsek yarın tamamen dışa bağımlı hale geliriz." Tunç, Çin'in daha önceden kırmızı et tüketmediğini ancak son zamanlarda kırmızı ete talebinin arttığını ifade ederek, "Kırmızı et tüketilmediğinde B12 vitamini eksikliği doğuyor. Bunu insanlar olmazsa olmaz şeklinde tüketmeye başladı" dedi.

4 4- Kasım da Gıda Üretimi Arttı, İçecek Üretimi Geriledi Gıda Hattı Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seride Kasım 2014 te bir önceki aya göre gıda sanayi üretim endeksi %1,9 artışla 123,7 e yükselirken, içecek sanayi üretim endeksi %0,6 düşüşle 108,2 değerini aldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sanayi Üretim Endeksi, Kasım 2014 verilerini açıkladı. Kasım ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,1 düşerken, imalat sanayi sektörü endeksi de %0,3 azaldı. Kasım ayı sanayi üretiminde takvim etkisinden arındırılmış seride kaydedilen yıllık %0,7 lik artış ise son 1,5 yılın en düşük artışı oldu yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre imalat sanayi sektörü endeksi de %0,2 geriledi yılı Kasım ayında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seride gıda ürünlerinde sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre %1,9 artışla 123,7 değerini alırken, içeceklerde ise endeks bir önceki aya göre %0,6 düşüşle 108,2 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise gıda ürünleri sanayi üretim endeksi Kasım 2014 te bir önceki yılın aynı ayına göre %3,3 artarak 148,7 değerine yükselirken, içeceklerin imalatında üretim endeksi ise %2,3 azalarak 90,6 seviyesinde oluştu. Yine TÜİK in belirlemelerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seride perakende satış hacminin bir önceki aya göre %0,6 arttığı Kasım 2014 te, gıda, içecek ve tütün satışları aynı seviyede kaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 oranında artarken, gıda, içecek ve tütün satışlarında artış oranı %1,8 seviyesinde kaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende cironun bir önceki aya göre %1,1 oranında artış gösterdiği 2014 yılı Kasım ayında, gıda, içecek ve tütün satışları da %2,1 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,5 oranında artarken, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %13,6 artış gösterdi.

5 5- Et Fiyatları Mayıs a Kadar Yükselmez! Konya Memleket Gazetesi

6 6- Çiftçi Üretim Maliyetine Çözüm Bekliyor Ticaret Gazetesi

7 7- Pastırma Satışı Yüzde 30 Düştü - BUGÜN

8 8- Vitamin Eksikliğinde Görülen Cilt Hastalıkları - Avrupa Yakası

9 Koyun ve Keçilerin Yılı Olacak İstiklal Gazetesi

10 10- Eker: Süt Üretimini 8 Milyon tondan 18 Milyon tona Çıkardım Ankara Anadolu

11 11- Karatay, Mecli teki Kavgaları Önleme Formülünü Açıkladı Haber Türk

12 12- Üreticiye Güç Veriyorlar Isparta Expres

13

14 13- B12 Vitamini Hayati Önem Taşıyor Akdeniz Güncel

15 14- Enflasyonu Bu Ürünler Yüksek Tutuyor Ali Ağa Ekspres

16 15- İhracatçılar dikkat! Avrupa da gıda etiketleri yenileniyor Dünya 4 Mevsim

17 16- Romanov Koyunları Erdemli de Güney

18 17- Küresel Gıda Fiyatları 2014 te Yüzde 3.7 Düştü Milli Gazete

19 18- Kırmızı Ette Enflasyon %23 e kadar çıktı SONSOZ

20 TV HABERLERİ 19- UKON Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Yücesan, Günaydın Et Restoran Gurubu Sahibi Cüneyt Asan Bloomberg HT İş Dünyası Türkiye de Hayvan Yetiştiriciliği CNN Türk Para Dedektifi Prof. Dr. Canan Karatay, TBMM de Basın Toplantısına Katıldı

TOBB HABER BÜLTENİ. Türkiye Hayvancılık Meclisi 27.10.2010

TOBB HABER BÜLTENİ. Türkiye Hayvancılık Meclisi 27.10.2010 2010 TOBB HABER BÜLTENİ Türkiye Hayvancılık Meclisi 27.10.2010 HAYVANCILIK SEKTÖRÜ HABER BÜLTENİ BEYAZ ET İHRACATININ 4'TE 3'Ü IRAK'A (GÜNBOYU) Türkiye'nin çiğ kanatlı eti ihracatı yılın 9 ayında geçen

Detaylı

Ankara da yapılan törenle verildi. PRİM KESİNTİSİNE DÜZENLEME

Ankara da yapılan törenle verildi. PRİM KESİNTİSİNE DÜZENLEME Türkiye Odaları Birliği Aylık Yayını BAYRAKTAR'DAN MÜSTEŞAR MİRMAHMUTOĞULLARI'NA ZİYARET Başkanı Şemsi Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları nı makamında ziyaret

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Değerli Standard Okuyucuları,

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Değerli Standard Okuyucuları, Basyazı, Yıl: 50 Sayı: 595 ARALIK 2011 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar O. Murat PERÇİN A. Sabit YÖNEY Türkay BİRBEN

Detaylı

SAKARYALILAR ANKARA İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU

SAKARYALILAR ANKARA İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU Doğu, diğer bölgeleri traktörle geçti >>Sayfa 11 Türkiye Odaları Birliği Aylık Yayını www.tzob.org.tr Yıl: 5 Sayı: 55 TEMMUZ 2013 "RAMAZAN FIRSATÇILIĞI YAPILMASIN" Bayraktar: Halkımızın ağız tadını bozmayalım.

Detaylı

köy kahvesi Ürün tarlada kaldı Ege Bölgesi nde etkili olan kar yağışı sera ve tarım arazilerinde zarara yol açtı. Zararın gerçek boyutunun

köy kahvesi Ürün tarlada kaldı Ege Bölgesi nde etkili olan kar yağışı sera ve tarım arazilerinde zarara yol açtı. Zararın gerçek boyutunun İZPİM PP 108 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP Tekirdağ İl Kongresi nde pirinçte KDV indirimi, gübre ve mazot desteği, ayçiçeği, soya, kanola ve aspirde sağlanacak tarımsal desteklerle

Detaylı

Eylül - Ekim 2010 Sayı: 29

Eylül - Ekim 2010 Sayı: 29 Eylül - Ekim 2010 Sayı: 29 04 İÇİNDEKİLER BORSA DAN ATB Başkanı Ali Çandır, Başbakan a borsaların sorunlarını anlattı Alanyalı köylülere doğru hasat eğitimi Zeytinpark A.Ş. kuruluş toplantısı yapıldı

Detaylı

Bu sayımızda! Dergimizin yeni bir sayısıyla karşınızdayız. Dergimizin yayına

Bu sayımızda! Dergimizin yeni bir sayısıyla karşınızdayız. Dergimizin yayına HABER 1 2 HABER BORSAVİZYON Sayı : 104 Sahibi Ankara Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eyüp Şenol ÖMEROĞLU Genel Sekreter Yayın Kurulu Faik YAVUZ Mustafa

Detaylı

GÜNCEL. Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Ocak - Şubat 2015 Sayı:50 MANTARIN BAŞKENTİ ANTALYA

GÜNCEL. Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Ocak - Şubat 2015 Sayı:50 MANTARIN BAŞKENTİ ANTALYA GÜNCEL 1 Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Ocak - Şubat 2015 Sayı:50 MANTARIN BAŞKENTİ ANTALYA 2 GÜNCEL GÜNCEL 1 2 GÜNCEL BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın OrganıOO Ocak - Şubat 2015 Sayı:50 Antalya

Detaylı

TÜRKiYE'NiN HEDEFi 150 MiLYAR DOLAR

TÜRKiYE'NiN HEDEFi 150 MiLYAR DOLAR TÜRKiYE'NiN HEDEFi 150 MiLYAR DOLAR K ahramanmaraş'ta bataklık haldeyken 5 yılda 177 bin 741 lira harcanarak ıslah edilen 1013 dekarlık merada, düzenlenen törenle hayvan otlatılmaya başlandı.gıda Tarım

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır KOCAELİ SANAYİ ODASI ODAVİZYON KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır SAYI 98 KASIM 2014 Ekonomide Dönüşüm Programa Bağlandı TOBB TOBB TÜRKİYE TÜRKİYE FUAR FUAR REHBERİ REHBERİ 4 YILDIR 4 ANADOLU

Detaylı

Yeni Umutlarla 2012'ye

Yeni Umutlarla 2012'ye / kapak BorsaVizyon 3 BORSAVİZYON Sayı : 97 Sahibi Ankara Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sabri HEMDİL Genel Sekreter Yayın Kurulu Faik YAVUZ Yavuz YILDIZ

Detaylı

MÜKEMMELLİK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

MÜKEMMELLİK İÇİN ÇALIŞIYORUZ MÜKEMMELLİK İÇİN ÇALIŞIYORUZ En zorlu uygulamalar için tasarlanan yenilikçi sızdırmazlık çözümlerimiz mükemmellik için disiplinli çalışmamızın sonucudur. Sızdırmazlık elemanları konusundaki tecrübesi ile

Detaylı

Her yıl arazi bölünmesinden, parsel küçülmesinden dolayı yaklaşık 8 milyar liralık kayba uğruyoruz, bu çok büyük bir ekonomik kayıp

Her yıl arazi bölünmesinden, parsel küçülmesinden dolayı yaklaşık 8 milyar liralık kayba uğruyoruz, bu çok büyük bir ekonomik kayıp BAYRAKTAR VE BERABERİNDEKİ TZOB HEYETİ, BAKAN EKER İ ZİYARET ETTİ TZOB Genel Başkanı Bayraktar, ziyarette; tarım kesimi için 2011 yılı Ağustos ayından itibaren kullandırılamayan Bankası kredilerinin 2012

Detaylı

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları HAZİRAN 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Devlet Geleceği Gördü korhan@ostim.com.tr Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları gündemdeki sıcaklığını koruyor. KOBİ ler başta olmak üzere tüm sanayiciler,

Detaylı

Kapak. Haber. Kapak. Turizm. İstatistik

Kapak. Haber. Kapak. Turizm. İstatistik içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI 2014 YILI TARIM VE HAYVANCILIK ÖZEL SAYI Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel Sekreter)

Detaylı

İÇİNDEKİLER AYIN KONUSU HABERLER ODALARIMIZDAN 50 TARIM BAĞ-KUR SİGORTALILARININ 52 SGK İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

İÇİNDEKİLER AYIN KONUSU HABERLER ODALARIMIZDAN 50 TARIM BAĞ-KUR SİGORTALILARININ 52 SGK İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR İÇİNDEKİLER AYIN KONUSU HABERLER 6 TZOB YÖNETIM KURULU BAKAN EKER I ZIYARET ETTI 50 TARIM BAĞ-KUR SİGORTALILARININ TESCİL İŞLEMLERİ 52 SGK İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR İmtiyaz Sahibi TZOB Adına Genel

Detaylı

İÇİNDEKİLER HABERLER TEKNİK TZOB DİYOR Kİ! ODALARIMIZDAN AYIN KONUSU 6 BAYRAKTAR "DEVAM" DEDİ 40 MODERN SERACILIK

İÇİNDEKİLER HABERLER TEKNİK TZOB DİYOR Kİ! ODALARIMIZDAN AYIN KONUSU 6 BAYRAKTAR DEVAM DEDİ 40 MODERN SERACILIK Türkiye Ziraat Odaları Birliği, çiftçimizin ürettiği her dilim, her salkım ve her danenin geçtiğimiz yıllardan çok daha fazla önemli hale geldiğine dikkati çeken, bu nedenle her türlü israftan kaçınılması

Detaylı

5632 sokak no: 26. tel : 232 458 58 09 faks : 232 458 54 04 www.teknofset.com bilgi@teknofset.com

5632 sokak no: 26. tel : 232 458 58 09 faks : 232 458 54 04 www.teknofset.com bilgi@teknofset.com 5632 sokak no: 26 ç amd ibi / i z mir tel : 232 458 58 09 faks : 232 458 54 04 www.teknofset.com bilgi@teknofset.com 2 TEMMUZ 2012 Yıl : 29 Sayı : 338 TEMMUZ GÜNDEMİ Sahibi Ege Bölgesi Sanayi Odası adına

Detaylı

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS I Eski Buğday Pazarı Bu rapor, Konya Ticaret Borsası tarafından T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı nın desteği ile ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

Detaylı

Borsavizyon un 106. Sayısı ile 2014 yılına noktayı koyacağız.

Borsavizyon un 106. Sayısı ile 2014 yılına noktayı koyacağız. Sayı : 106 Sahibi Ankara Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eyüp Şenol ÖMEROĞLU Genel Sekreter Yayın Kurulu Faik YAVUZ Mustafa BAKİLER Celal DEMİRER Yönetim

Detaylı

ZİRAAT ODALARI ÇİFTÇİMİZİN YİNE SESİ OLDUK TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR 2014 YILINDA DA YAZILI BASINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

ZİRAAT ODALARI ÇİFTÇİMİZİN YİNE SESİ OLDUK TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR 2014 YILINDA DA YAZILI BASINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU ÇİFTÇİMİZİN YİNE SESİ OLDUK TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR 2014 YILINDA DA YAZILI BASINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU TZOB Genel Başkanı Bayraktar Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,

Detaylı

Kalkınmada önemli bir gösterge: Nüfus. Destekler yatırım yapmaya cesaretlendiriyor. Ajanstan destek alınca üretimimiz 3 katına ulaştı

Kalkınmada önemli bir gösterge: Nüfus. Destekler yatırım yapmaya cesaretlendiriyor. Ajanstan destek alınca üretimimiz 3 katına ulaştı MART 2012 Yıl:1 Sayı:2 İÇİNDEKİLER GÜNEY MARMARA KALKINMA AJANSI Yönetim Kurulu Adına İmtiyaz Sahibi Mustafa GÜNDOĞAN Genel Yayın Yönetmeni Esra ALPAY Sorumlu Yazı İşleri ve Editör Tuğrul AYDIN Yayına

Detaylı

KUMLUCA ZİRAAT ODASI YENİ HİZMET BİNASI AÇILDI

KUMLUCA ZİRAAT ODASI YENİ HİZMET BİNASI AÇILDI Türkiye Odaları Birliği Aylık Yayını ÜRETİCİ İTHALAT İSTEMİYOR Bayraktar: Hükümetten beklentimiz, ithalat lobilerinin telkinlerine, baskılarına karşı durmasıdır. Bayraktar, Ankara da Atlı Spor Kulübü nde

Detaylı

79. Sayımızla sizlerleyiz...

79. Sayımızla sizlerleyiz... 79. Sayımızla sizlerleyiz... Yaz aylarının sıcaklığının iyice hissedilmeye başlandığı bu günlerde, yeni sayımızla karşınızdayız... Bu sayımızda, ilgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz özel bir dosya çalışması

Detaylı

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mayıs - Haziran 2014 Sayı:46. Çıkarttığımız taş bozduğumuz doğaya değiyor mu?

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mayıs - Haziran 2014 Sayı:46. Çıkarttığımız taş bozduğumuz doğaya değiyor mu? Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mayıs - Haziran 2014 Sayı:46 Çıkarttığımız taş bozduğumuz doğaya değiyor mu? 2 GÜNCEL BORSA BORSA GÜNCEL 1 BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mayıs-Haziran

Detaylı

ŞANLIURFA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK VE HAYVANSAL GIDA ÜRÜNLERİ KÜMELENME YOL HARİTASI

ŞANLIURFA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK VE HAYVANSAL GIDA ÜRÜNLERİ KÜMELENME YOL HARİTASI ŞANLIURFA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK VE HAYVANSAL GIDA ÜRÜNLERİ KÜMELENME YOL HARİTASI www.pirigroup.com Bu rapor, 2013 yılı TRC2/13/DFD Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı

Detaylı

İhracatçı analiz desteği istiyor

İhracatçı analiz desteği istiyor Kirazın Japonya yolculuğu çalışmaları sürüyor İhracatçı analiz desteği istiyor Rusya daki deprem yaş meyve sebzecileri iflasın eşiğine getirdi Uzakdoğu ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi, Japonya

Detaylı

AÇLIĞA KARŞI YAYGIN ÜRETİM, HAKÇA BÖLÜŞÜM BAŞLIKLI DÜNYA GIDA GÜNÜ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AÇLIĞA KARŞI YAYGIN ÜRETİM, HAKÇA BÖLÜŞÜM BAŞLIKLI DÜNYA GIDA GÜNÜ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ Dünya Gıda Günü Sempozyumu AÇLIĞA KARŞI YAYGIN ÜRETİM, HAKÇA BÖLÜŞÜM BAŞLIKLI DÜNYA GIDA GÜNÜ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ 1 15 Ekim 2011 de Gıda Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri

Detaylı

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YIL8 SAYI: 46 Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel Sekreter) Yayın Kurulu Ramazan

Detaylı

Ziraat. Türk Çiftçisinin Sesi ODALARI

Ziraat. Türk Çiftçisinin Sesi ODALARI GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI YENİ HİZMET BİNASI AÇILDI Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nın yeni binası düzenlenen törenle Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Açılış törenine TZOB Genel

Detaylı