AMBALAJ ATIKLARINI KAYNAĞINDA AYRI TOPLAMA PROJESİ. Dr. Metin ŞENTÜRK SKB Proje Koordinatörü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AMBALAJ ATIKLARINI KAYNAĞINDA AYRI TOPLAMA PROJESİ. Dr. Metin ŞENTÜRK SKB Proje Koordinatörü"

Transkript

1 AMBALAJ ATIKLARINI KAYNAĞINDA AYRI TOPLAMA PROJESİ Dr. Metin ŞENTÜRK SKB Proje Koordinatörü

2 İklim değişiyor, i dünya ısınıyor. İnsanoğlunun geleceği tehdit altında.

3 İnsanoğlunun geleceği thdit tehdit altında İnsanın doğal ğ kaynakları tüketme hızı, doğanın ğ kendini yenileme hızının %25 üzerindedir. Ekolojik ayak izi ölçümlerine göre dünyadaki herkes bir Kuzey Amerikalı kadar tüketse 5, bir Avrupalı kadar tüketse 3 gezegene daha ihtiyacımız olacak. Yeryüzünde herkes Türkiye deki üki dki insanlar gibi yaşarsa iki gezegene ihtiyaç i duyulacak. Türkiye de yaşayan insanlar olarak, gezegenin doğal ğ kaynaklarını kl payımıza düşenin üzerinde tüketiyoruz.

4 İnsanoğlunun geleceği thdit tehdit altında Bugün yaşadığımız ş ğ Dünya; y; doğal ğ kaynakları hor kullanılarak tüketilen, her gün 100 den fazla canlı türünün neslinin tükendiği, küresel iklim değişikliği nedeniyle büyük bir yıkıma sahne olan bir gezegen. Dünyada yaşanan hızla değişim, çevre sorunlarının büyümesine ü ve küresel iklim değişikliği ikli i gibi ekonomik ve sosyal boyutu olan karmaşık tehditlere dönüşmesine neden oluyor. Bununla birlikte bugün insanlık, küresel iklimin tehlike oluşturacak boyutta değişimini engelleyebilecek teknolojilere ve kaynaklara sahip.

5 k d l kd dü ü ül d ö l h k Farkında olmasak da, düşünülmeden çöpe atılan her atık doğal dengenin biraz daha bozulmasına neden oluyor.

6 Atıkların çürüme ve yok olma süreleri Pil 300 yıl Kağıt 3 ay Gazete 3 12 ay Sakız 5 yıl Tütün 3 ay Plastik tabak bk 100 yıl Kibrit çöpü 6 ay Strafor(köpük) 1000 yıl Filitreli sigara 1 2 yıl Çakmak(mika) 50 yıl Meyve artıkları 3 6 ay Kaset yıl Aliminyum yıl Deterjan 400 yıl

7 Atık çeşitleri Evsel atıklar Tıbbi atıklar Tehlikeli atıklar Endüstriyel atıklar İnşaat t atıkları

8 Katı atığa uygulana işlemler Gömme işlemi ş (düzenli depolama) Yakma işlemi Piroliz işlemi

9 KBB İZAYDAŞ tesisleri 2 düzenli depolama sahası 3 adet aktarma (Terfi) istasyonu Yakma tesisi (elektrik enerjisi elde ediliyor) Biyogaz tesisi (2011 yılında hayata geçecek) gç

10 Çözüm; insanlığın doğayla uyum iid içinde olduğu ğ ve gelecek nesillere bırakabileceğimiz daha iyi bir dünya. İçin çöpe atma geri kazan.

11 Yaşam biçimlerimizin ve tüketim alışkanlıklarımızın sonucu olan küresel iklim değişikliğini ikliği i ve biyolojik çeşitliliğin ililiği kaybını durdurmak; yaşama yeniden saygı duymamızla mümkün. Gölcük Belediyesi olarak, ortak kararlılıkla, elimizdeki teknik potansiyeli kullanarak, çevremizdeki bu yıkımın önlenebileceğinin önemini vurguluyor ve bunun için çalışmalar yapıyoruz. ypy Çalışmalarımızda ş merkezi yönetim,,yerel yönetim, iş ş dünyası ve vatandaşlarla ortak akıl üretmeyi, farkındalık yaratmayı ve karar süreçlerinde etkili olmayı esas alıyoruz. Kentimizin, ülkemizin doğasının korunmasının yanı sıra, iklim değişikliği ile mücadele ve yaşam tarzımızın değişmesini hedefleyen projeler yürütüyoruz.

12 VİZYONUMUZ Çağdaş donanma kenti olarak; yüksek yaşam standartları ile dünyaca tanınmış, hizmet ve kalitede örnek, bilim, sanat ve turizm merkezi sağlıklığ bir Gölcük

13 MİSYONUMUZ Çağdaş Donanma Kenti Gölcük te; İnsan merkezli, kaynaklarını verimli kullanan, adil, katılımcı ve etkin yönetim anlayışı ile hlk halkımızın gurur duyarak mutlu bir yaşam sürdüreceği kent için hizmetler sunmak

14 PROJE İLE İLGİLİ İ İ HEDEFLERİMİZ Tüm İlçeç kapsamında kaynağında ğ ayrıştırma ş ve geri kazanım/geri dönüşüm bilincinin oluşturulması Tüm ilçe kapsamında ambalaj atığı, atık pil,atık yağ, elektronik atıkların ve ömrünü tamamlamış lastiklerin geri kazanımı konusunda halkın bilinçlendirilmesi, toplanması Halkın projede aktif rol almasını sağlayarak projenin hızlı bir şekilde yerel yönetimsistemine it i dönüştürülmesi ül

15 PROJE İLE İLGİLİ İ İ ÇALIŞMALARIMIZ Ambalaj Atıkları Geri KazanımProjesi Atık Piller Geri Kazanım Projesi Elektronik Atıklar Geri Kazanım Projesi Bitkisel Atık Yağlar Geri Kazanım Projesi Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Bertarafı ve Geri Kazanım ş Projesi

16 ORGANİZASYON ŞEMASI Belediye Başkanı Başkan Yardımcısı Temizlik İşleri l i Müdürlüğü Temizlik İşleri Koordinatörü Temizlik İşleri Amiri Çevre Mühendisi

17 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Uygulama 5 Aşamadan Oluşmaktadır. Nüfus 1. Aşama ,2 2. Aşama ,6 3. Aşama ,2 4. Aşama ,2 5. Aşama Gölcük Belediyesi Ekim Ayı İtibariyle Uygulama Planının 3. Aşamasında Çalışmalarına Devam Etmektedir. Toplam Nüfusa Oranı İlçe Nüfusu :

18 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Gölcük Belediyesi Sınırları İçerisinde Proje Başlangıç Tarihinden Bugüne Toplam 485 konteyner dağıtılmıştır.

19 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Geri Dönüşüm Kontyenerleri Uygulama Planı Dahilinde Belirlenen Uygun Yerlere ş y yg yg metre aralıklarla dağıtılmıştır.

20 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Konutlarda Site Sakinleri ile Gerçekleştirilen Toplantılar

21 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Konutlarda Gerçekleştirilen Bilgilendirme Çalışmaları 12 Kişilik ilik Bilgilendirme Ekibi Kuruldu. Bil il di Ç l l d d t b ü Bilgilendirme Çalışmalarında adet broşür dağıtılmıştır.

22 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi İşyerlerinde Gerçekleştirilen Bilgilendirme Çalışmaları 1. Aşama, 2. Aşama ve 3. Aşama içerisinde yer alan mahallelerde bulunan tüm işyerlerinde bilgilendirme çalışmaları tamamlandı.

23 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Okullarda Gerçekleştirilen Bilgilendirme Çalışmaları

24 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Okullarda Gerçekleştirilen Bilgilendirme Çalışmaları M.E.B. e Bağlı İlköğretim ve Lise düzeyindeki 44 okula eğitim verildi.

25 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi STK lerde ve Derneklerde Gerçekleştirilen Bilgilendirme Çalışmaları Gölcük Belediyesi sınırları içerisinde yer alan 13 STK ye eğitim verildi.

26 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Gölcük Belediyesi sınırları içerisinde yer alan 30 mahalle ve 20 köy muhtarına bilgilendirme çalışması gerçekleştirildi.

27 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Sağlık Kuruluşlarına İç Mekan Kutuları Dağıtıldı.

28 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Eğitim Kurumlarına İç Mekan Kutuları Dağıtıldı.

29 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Donanma Komutanlığına Konteynerler Teslim Edildi.

30 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Gölcük Belediyesi sınırları içerisinde yer alan sağlık ocakları, diyaliz merkezleri, askeri lojmanlar, eğitim merkezleri ve tüm sanayi kuruluşlarından ambalaj atıkları kaynağında ayrı olarak toplanmakta ve geri kazanım sürecine tabi tutulmaktadır.

31 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Hurdacılarla ve Sokak Toplayıcılarıyla Toplantı Yapıldı Yapılan Toplantıdan Sonra Kontrol Altına Alınan Sokak Toplayıcılarından Nisan Ayı İtibariyle kg, Mayıs Ayı İtibariyle kg, Haziran Ayı İtibariyle kg Ambalaj Atığı Ayrı Toplanarak Kayıt Edilmiş ve Hurdacılar Kontrol Altına Alınmıştır.

32 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Konutlar, Okullar ve İşyerlerinde Dağıtılan Broşür ve Afişler

33 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Konutlar, Okullar ve İşyerlerinde Dağıtılan Broşür ve Afişler

34 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Konutlar, Okullar ve İşyerlerinde Dağıtılan Broşür ve Afişler Bez afişler uygulama bölgesinde en çok geçiş olan, göz önünde bulunan noktalara asılarak proje ile ilgili kısa bilgiler verilmiştir. Ayrıca bölgede bulunan billboardlar da amaç için kullanılmaktadır.

35 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Konutlar, Okullar ve İşyerlerinde Dağıtılan Broşür ve Afişler

36 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Geri Dönüşüm Projesiyle ilgili yapılan çalışmalara sıklıkla basında yer verilerek halkın çalışmalardan haberdar olması sağlanmakta ve katılımlarının artması hedeflenmektedir.

37 Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı Toplama Projesi Gölcük Belediyesi Tarafından Proje Başlangıç Tarihinden İtibaren Toplam kg Ambalaj Atığı Kaynağında Ayrı Toplanmış ve Ekonomiye Geri Kazandırılmıştır Gölcük Belediyesi Tarafından Toplanan Ambalaj Atığı Miktarlarının Toplam Dağılımı

38 Toplama Araçları Uygulama Planında 3. Aşama içerisinde çalışmaları devam eden Gölcük Belediyemizde Ambalaj Atıklarını ayrı olarak toplayan tam zamanlı 2 adet toplama aracı çift vardiya ile ayrı toplama çalışmalarını sürdürmektedir.

39 Atık Pillerin Ayrı Toplanması ve Geri Kazanımı Tüm muhtarlıklara, okullara, kurslara, STK lara, derneklere ve belirlenen işyerlerine ve konutlara atık pil toplama kutuları ve bidonları dağıtılmıştır.

40 Atık Pillerin Ayrı Toplanması ve Geri Kazanımı Atık Pillerin ayrı toplanması ve geri kazanımıyla ilgili okullarda bilgilendirme çalışmaları yapılmış, dağıtılan adet broşür ve afişlerle okullarda bilincin oluşturulmasış hedeflenmiştir. ş Okullara95adetatık pil toplama bidonu, 220 adet toplama kutusu dağıtılmıştır. Belediyemiz çalışanları periyodik olarak okullardan atık pilleri ayrı olarak toplamakta ve protokol imzalanan firmaya atık pilleri teslim ederek geri kazanım sürecine dahil etmektedirler.

41 Atık Pillerin Ayrı Toplanması ve Geri Kazanımı KBB ve ilçe belediyeleri tarafından organize og eedilene Ödüllü ü AtıkPilToplama Kampanyasında toplanan 1425 kg. atık pil ile Gölcük Belediyesi 12 ilçe arasında 3. sırada yer aldı.

42 Elektronik AtıklarınAyrıAyrı Toplanması ve Geri Kazanımı Protokol imzalanan firmadan tedarik edilen 14 m3 lük e-atık konteynerinde e-atıklar muhafaza edilmektedir. Belirlenen bölgelerden periyodik olarak belediyemiz ekiplerince e-atıklar ayrı olarak toplanmakta ve geri kazanıma gönderilmektedir.

43 Elektronik AtıklarınAyrı Toplanması Elektronik Atıkların Ayrı Toplanması ve Geri Kazanımı

44 Bitkisel Atık Yağların Ayrı Toplanması ve Geri Kazanımı Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirmiş olduğu işyerlerinde bitkisel atık yağ denetleme çalışmaları belediyemiz çalışanlarınındaiştirakleriyle devam etmektedir.

45 Bitkisel Atık Yağların Ayrı Toplanması ve Geri Kazanımı Belediyemizce bitkisel atık yağ toplama noktaları belirlenmiş, ve yine belediyemiz tarafından tedarik edilmiş olan 200 adet 50 kg lik toplama bidonlarının dağıtılmasığ ile ayrı toplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bitkisel atık yağlarla ilgili hazırlanan broşür ve afişler gerçekleştirilen bilgilendirme çalışmalarında dağıtılmaktadır.

46 Atık Toplama Merkezi Projelendirme Atık Toplama Merkezi Projelendirme Çalışmaları Gölcük Belediyesi Değirmendere Garajının Atık Toplama Merkezi Olarak Projelendirilmesi Devam Etmektedir.

47 Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Ayrı Toplanması ve Geri Kazanımı Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Ayrı Toplanması ve Geri Kazanımı ile ilgili imzalanması düşünülen protokol ile ilgili yetkili firmalarla görüşmeler devam etmektedir.

48 Eko Okul Projesi PROJEYİ UYGULAYICI KURULUŞLAR GÖLCÜK BELEDİYESİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ GÖLCÜK KENT KONSEYİ PİLOT SEÇİLMİŞ OKULLAR

49 EKO OKUL PROJESİNİN ANA HEDEFLERİ Yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma sürecinin uygulanmasına yardımcı olmak, Öğrencilerin çevre bilincinin gelişmesini ve bununla birlikte aktif rol almalarını sağlamak, Projenin uygulanacak olan okullarda çevresel düzenini sağlamak ve okulların çevresel etkilerini azaltmak, Öğrencilerin her aşamadaki etkinliklere ve karar alma mekanizmalarına katılma isteği uyandırmak,

50 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri Çevre Haftası ile ilgili etkinlikler Belediyemiz Kongre Sarayında yoğun katılımla gerçekleştirilmiştir.

51 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri Çevre Haftasına özel olarak hazırlanan 5000 broşür kent merkezinde yapılan bilgilendirme Çevre Haftasına özel olarak hazırlanan 5000 broşür kent merkezinde yapılan bilgilendirme çalışmaları esnasında, düzenlenen uçurtma şenliğinde, gerçekleştirilen file dağıtımı çalışmaları esnasında ve düzenlenen bisiklet turunda halka dağıtılmıştır.

52 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri Çevre Haftasında Öğrencilerimizle i i l KBB İzaydaş d A.Ş. ne Teknik Gezi Düzenlendi.

53 Geri Dönüşüm Çalışmaları Performans Bilgileri Evsel Atıklar (% 8) Bitkisel Atık Yağlar (% 24) Ambalaj Atıkları (% 45) Diğer (% 9) E Atıklar (% 8) Bitkisel Atık Yağlar İle İlgili Talepler Diğer (Öneri, Bilgi, vb.) E Atıklar ile İlgili Talepler Atık Piller ile İlgili Talepler Ambalaj Atıkları İle İlgili Talepler Evsel Atıklar ile İlgili Talepler Atık Piller (% 6) Proje başlangıç tarihinden bugüne kadar sözlü ve yazılı olarak iletilen talep ve istekler kayıt altına alınmış, buna bağlı olarak 10 aylık süreci içeren bir performans grafiği oluşturulmuştur.

54 Geri Dönüşüm Çalışmaları Performans Bilgileri Performans bilgilerinden elde edilen veriler ile gelen istek ve talepler doğrultusunda ambalaj atığı konteynerlerinin bulunduğu bölgelerde konteynerlere daha rahat ulaşılması amacı ile haritalandırma çalışmaları yapılmış, Gölcük Belediyesi resmi web sitesinde Geri Dönüşüm Projesi başlıklı ayrı bir sayfa hazırlanarak sayfada yer verilen bilgilendirme ile birlikte kullanıma sunulmuştur.

55 Geri Dönüşüm Çalışmaları Performans Bilgileri İnternet sitesinde kullanılan haritalandırmada numarataj, uydu ve 3 boyutlu haritalar olmak üzere 3 farklı harita çeşidi ş bulunmaktadır.

56 Geri Dönüşüm Çalışmaları Performans Bilgileri

57 Geri Dönüşüm Çalışmaları Performans Bilgileri

58 Geri Dönüşüm Çalışmaları Performans Bilgileri Gölcük Belediyesi sınırları içerisinde çalışmalarına devam eden ambalaj atığı toplama araçlarına kurulan takip sistemi ile elektronik ortamda araçların belediyemiz tarafından kontrolü sağlanmış ve daha kolay ve hızlı çalışma olanağı sağlanmıştır.

59 Geri Dönüşüm Çalışmaları Performans Bilgileri Daha fazla kişiye ulaşabilmek ve çalışmaları daha kolay aktarabilmek amacı ile Gölcük Belediyesi nin Ambalaj Atıklarının Ayrı Toplanması ile ilgili yaptığı çalışmaları ve geri kazanımın önemini anlatan bir video hazırlanmış ve belirlenen tüm kuruluşlara dağıtımına başlanmıştır.

Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Tematik Paneli

Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Tematik Paneli Vizyon 2023: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Teknoloji Öngörü Projesi Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Tematik Paneli Vizyon ve Öngörü Raporu 2003, ANKARA Önsöz Ülkemiz, geleceği için çok önemli bir geçiş

Detaylı

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023)

AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) TÜRKİYE CUMHURİYETİ AB ENTEGRE ÇEVRE UYUM STRATEJİSİ (UÇES) (2007-2023) Çevre ve Orman Bakanlığı 2006 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ...1 2 MEVCUT DURUM...2 2.1 Türkiye de Çevrenin Genel Görünümü...2 2.2 Mevcut Yasal

Detaylı

Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri

Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri REC Türkiye Hakkında REC Türkiye, siyasî görüşlerden ve çıkar gruplarından bağımsız,

Detaylı

BORUSAN GRUBU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013

BORUSAN GRUBU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 BORUSAN GRUBU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 1 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında Başkan ve CEO Ortak Mesajı Kurumsal Profil Sürdürülebilir Yönetim Anlayışımız Çalışanlarımız Müşterilerimiz ve Tedarikçilerimiz

Detaylı

Denilebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.

Denilebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak. Denilebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak. ÖNSÖZ Dünyada ve ülkemizde yaşanan hızlı ve çok yönlü değişim süreçleri özellikle kamunun yeniden

Detaylı

T.C. Sayıştay Başkanlığı. Türkiye'de Atık Yönetimi. Ulusal Düzenlemeler ve Uygulama Sonuçlarının Değerlendirilmesi. Performans Denetimi Raporu

T.C. Sayıştay Başkanlığı. Türkiye'de Atık Yönetimi. Ulusal Düzenlemeler ve Uygulama Sonuçlarının Değerlendirilmesi. Performans Denetimi Raporu T.C. Sayıştay Başkanlığı Türkiye'de Atık Yönetimi Ulusal Düzenlemeler ve Uygulama Sonuçlarının Değerlendirilmesi Performans Denetimi Raporu Ocak 2007 Türkiye'de Atık Yönetimi Ulusal Düzenlemeler ve Uygulama

Detaylı

Ahmet ÖZYURT Basın Yayın Daire Başkanı Vek.

Ahmet ÖZYURT Basın Yayın Daire Başkanı Vek. BASIN YAYIN HALKLA ĐLĐŞKĐLER DAĐRE BAŞKANLIĞI MALĐ YILI FAALĐYET RAPORU HARCAMA YETKĐLĐSĐ SUNUŞU Basın Yayın ve Halkla Đlişkiler Daire Başkanlığı hizmetlerini 5393 Sayılı Belediye Kanunu, 5216 Sayılı Büyükşehir

Detaylı

TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI TÜRKİYE DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ZİRVESİ ULUSAL HAZIRLIKLARI

TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI TÜRKİYE DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ZİRVESİ ULUSAL HAZIRLIKLARI TÜRKİYE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VAKFI TÜRKİYE DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ZİRVESİ ULUSAL HAZIRLIKLARI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ULUSAL DEĞERLENDİRME RAPORU Raportör Doç. Dr. Murat Türkeş

Detaylı

T.C. MURATPAŞA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM

T.C. MURATPAŞA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM T.C. MURATPAŞA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Temel İlkeler Amaç MADDE 1: - (1) Bu yönetmeliğin

Detaylı

ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ

ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ Aynur KEMİRTLEK İstaç A.Ş., Piyalepaşa Bulvarı No.74, Şişli,34379,İstanbul. E-posta:akemirtlek@istac.com.tr 1.GİRİŞ Her geçen gün hızla artan nüfus ve değişen yaşam standartları

Detaylı

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Aralık 2008 ISBN 978-9944-60-399-7 1. Baskı, 750 Adet Aralık 2008 İstanbul Sanayi Odası Yayınları No: 2008/11 Çevre Şubesi Meşrutiyet Caddesi

Detaylı

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ ANTALYA İLİ ÇEVRE DURUM RAPORU

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ ANTALYA İLİ ÇEVRE DURUM RAPORU TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ ANTALYA İLİ ÇEVRE DURUM RAPORU Antalya, 2009 İÇİNDEKİLER Bölüm 1 Antalya İli İçme Suyu Raporu Bölüm 2 Antalya İli Atıksu Raporu Bölüm 3 Antalya İli

Detaylı

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu. 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu. 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011 İçindekiler Rapor Hakkında Murahhas Aza Mesajı CCİ 2020 Vizyonu ve Stratejik Yönetim Çerçevesi 2011 Yılında Gerçekleşenler Sürdürülebilirlik

Detaylı

BM KİS İLERLEME BİLDİRİM RAPORU

BM KİS İLERLEME BİLDİRİM RAPORU BM KİS İLERLEME BİLDİRİM RAPORU 2011 2 PharmaVision GRI Performans Göstergeleri İÇİNDEKİLER * 3.1/3.2./3.3/3.4/3.5/3.6/3.12 Sunuş 3 1.1/4.12/4.19 Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı 4 2.6/2.7/2.8 PharmaVision

Detaylı

az doğal kaynak ile enerji kullanımını ve daha az atık üretim

az doğal kaynak ile enerji kullanımını ve daha az atık üretim 24- Pınar Et Faaliyet Raporu 2010 daha az doğal kaynak ile enerji kullanımı ve daha az atık üretimi Pınar Et Yönetim sistemleri Pınar Et, tüm üretim faaliyetleri ve süreçlerini bütünleşik yönetim sistemleri

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak ikinci kez yayımladığımız bu Sürdürülebilirlik Raporu aracılığıyla 2011/12 mali yılına ait sürdürülebilirlik

Detaylı

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Performans Göstergeleri İstatistikler 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Interim Report Summary page 155 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Doküman

Detaylı

ÇÖPÜNE SAHİP ÇIK VAKFI

ÇÖPÜNE SAHİP ÇIK VAKFI ÇÖPÜNE SAHİP ÇIK VAKFI MİSYONUMUZ Vakfın amacı, içinde yaşadığımız ortamda, teknolojinin ve endüstrinin sağlamış olduğu olanakların yanı sıra çevreye verdiği olumsuz etkileri azaltmak amacıyla, çöp yönetimine

Detaylı

AB ÇEVRE POLİTİKALARI ve TÜRKİYE. Mustafa AYDIN AB İşleri Uzmanı Sektörel Politikalar Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı

AB ÇEVRE POLİTİKALARI ve TÜRKİYE. Mustafa AYDIN AB İşleri Uzmanı Sektörel Politikalar Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı AB ÇEVRE POLİTİKALARI ve TÜRKİYE Mustafa AYDIN AB İşleri Uzmanı Sektörel Politikalar Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı 1 İÇERİK AB Çevre Politikasının Amaçları ve İlkeleri Müzakere Süreci Türkiye nin

Detaylı

İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU

İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU İSTANBUL KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU 2 SUNUŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU 2008 yılının ikinci yarısında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan ve 2009 yılı ikinci yarısından itibaren aktif

Detaylı

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak...

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... Sürdürülebilirlik Raporu ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... İçindekiler 2 Yönetiṁ Kurulu Başkanı ndan Mesaj 4 Vizyon, Misyon, Hedef ve İlkeler 6 Kısaca Otokar 8 Otokar ın Rekabet Avantajları 10

Detaylı

VESTEL BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİNE UYUM RAPORU İÇİNDEKİLER KURUMSAL YÖNETİM BEYANI BÖLÜM 1 PAY SAHİPLERİ 1.1. Pay Sahipleri ile İlişkiler Birimi 1.2. Pay Sahiplerinin

Detaylı

Tam 70 yıldır üreten Türkiye için çalışıyoruz. 2008 Faaliyet Raporu

Tam 70 yıldır üreten Türkiye için çalışıyoruz. 2008 Faaliyet Raporu Tam 70 yıldır üreten Türkiye için çalışıyoruz. 2008 Faaliyet Raporu İçindekiler Sunuş Kurumsal Profil - 1 Rakamlarla Halkbank - 2 Vizyonumuz, Misyonumuz, Hedeflerimiz - 6 Stratejilerimiz, Kurumsal Değerlerimiz

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2013-2017

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2013-2017 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2013-2017 ARALIK - 2012 BAKAN SUNUŞU İnsan Önce İnsan Eşref-i mahlûkat insan Bu düstur ile yola çıktık. Rehberimiz İnsanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir.

Detaylı

İçindekiler 1. AB, niçin bir Çevre Politikası geliştirmiştir? 2. AB Çevre Politikası nın yasal dayanakları nelerdir? 3. AB Çevre Politikası nın hedefleri ve temel ilkeleri nelerdir? 4. Çevre konusunda

Detaylı

İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ

İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ HAZIRLAYAN ÇED, İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE ENVANTERİ VE BİLGİ YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI ANKARA-2013 AÇIKLAMA İlk "İl Çevre Durum Raporları Formatı"

Detaylı

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu Ekim 2011 İçindekiler Yönetici özeti Sürdürülebilirlik mevcut durum anket çalışması Araştırma sonuçları Sürdürülebilirlik

Detaylı

(1) (2) ÇEVRE KANUNU

(1) (2) ÇEVRE KANUNU 5909 ÇEVRE KANUNU (1) (2) Kanun Numarası : 2872 Kabul Tarihi : 9/8/1983 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 11/8/1983 Sayı : 18132 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 22 Sayfa : 499 * * * Bu Kanunun yürürlükte

Detaylı

(1) (2) ÇEVRE KANUNU

(1) (2) ÇEVRE KANUNU 5909 ÇEVRE KANUNU (1) (2) Kanun Numarası : 2872 Kabul Tarihi : 9/8/1983 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 11/8/1983 Sayı : 18132 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 22 Sayfa : 499 * * * Bu Kanunun yürürlükte

Detaylı