ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU"

Transkript

1 ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU ZİYARET YERLERİ : Varşova Altyapı ve Kalkınma Bakanlığı, Ulaştırma Teknik Denetim Birimi (TDT), Karayolları Trafik Müfettişliği (GITD), Otomatik Trafik Uygulama Merkezi, COBRO Ambalaj Araştırma Enstitüsü, Bydgoszcz Kujawsko Pomorski Voyvodalık Dairesi, Karayolu Taşımaları Voyvodalık Müfettişliğini (WITD), Yol Kenarı Denetimi ZİYARET KONUSU : Tehlikeli Mal Taşımacılığı Konusunda Destek adlı AB Eşleştirme Projesi kapsamında, Avrupa Birliği ndeki karayolu mal taşımacılığı uygulamalarını yerinde incelemek üzere üst düzey yöneticilere yönelik düzenlenen çalışma ziyareti. ZİYARET TARİHLERİ : 26 Nisan 01 Mayıs 2015 ZİYARETE KATILANLAR: Talat AYDIN - Müsteşar Yardımcısı İzzet IŞIK - TMKTDGM Genel Müdür Hamza DEMİRDELEN - I. Bölge Müdür V. Kemal YILMAZ - II. Bölge Müdür V. Naci SERTER - V. Bölge Müdür V. M. Bülent ÖZÇELİK - TMKTDGM, Daire Başkanı Pazartesi Altyapı ve Kalkınma Bakanlığı Ziyareti ( ) Polonya Altyapı ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Başkanlığındaki heyet tarafından Polonya da Karayolu ile Tehlikeli Mal Taşımacılığına İlişkin Hususlar başlıklı sunum yapılmış, karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuş ve iki ülke arasındaki dayanışma ve bilgi alışverişinin arttırılarak devam ettirilmesi konusunda karşılıklı iyi niyet temennisi ile sonuçlandırılmıştır.

2 Ulaştırma Teknik Kontrol Birimi (TDT) Ziyareti ( ) Birimin, ADR de belirtilen kriterlere göre tehlikeli mal taşımacılığında kullanılan kimyasal (alevlenir sıvılar) sıvılaştırılmış sıkıştırılmış tanklar ile taksilerde kullanılan LPG tankları da dahil bütün tankların hem periyodik hem de normal test işlemlerini ve ayrıca araçların ADR ye uygunluk sertifikası düzenlenme faaliyetini yerine getirdiği ifade edilmiştir Salı Otomatik Trafik Uygulama Merkezi Ziyareti ( ) Otomatik Trafik Uygulama Merkezinin görevi ülke genelinde yapılan trafik kuralları ihlallerine ilişkin (seyyar ve sabit radar kayıtları, hatalı park edenler vb.) görsel kayıtların depolanması, incelenip değerlendirilmesi ve sonucunda ceza makbuzlarının düzenlenerek ilgililere gönderilmesidir. Kurum işleyişine dair sunum yapılmış, ayrıca kullanılan teknik cihazlar üzerinde inceleme yapılmıştır.

3 Karayolu Taşımaları Genel Müfettişliği (GITD) Ziyareti ( ) Altyapı ve Kalkınma Bakanlığına bağlı olan Karayolları Taşımaları Genel Müfettişliği, Ülke genelinde 10 Bölge Müdürlüğü ve bunlara bağlı 16 alt Birime sahip olup karayollarında yük ve yolcu taşımacılığı, ağırlık-boyut kontrolü, canlı hayvan taşımacılığı, taksi tarifeleri, atık taşımacılığı, yük güvenliği, hız kontrolü, ATP anlaşması kontrolleri, ADR anlaşması kapsamında yol kenarında ve işletmelerde yapılan denetimler vb. görevleri yerine getirmektedir. Denetimlerin %82 si yük, %18 i yolcu taşımacılığına yönelik yapıldığı belirtilmiştir. Yol kenarı denetimlerinde ağırlık-boyut ve fenni muayeneden farklı olarak teknik kontroller de (fren, lastik, farlar vb) yapılmaktadır. Ülke genelinde yapılacak denetimlerde kontrol edilecek araç sayı ve türleri önceden yapılan yıllık planlarda belirlendikten sonra yıl içerisinde plana uygun olarak yol kenarlarında ayrılmış olan park alanlarında ve yol ceplerinde denetim için gerekli teknik cihazlara sahip seyyar araçlar (minübüs) kullanılarak yapılmaktadır. COBRO Ambalaj Araştırma Enstitüsü Ziyareti ( ) Enstitü devlet kuruluşu olup, Başkanı tarafından yapılan sunum sonrasında laboratuvarlarda inceleme yapılmıştır. Enstitünün, WPO (World Packaging Organization), IAPRI ( International Association of Packaging Research Institutes), European Bioplastics ve PCC (Polish Chamber of Commerce) e üye olduğu, Alman DIN CERTCO ile ortaklaşa çalışılarak UN numaralarının RID, ADR, IMDG, ve IATADGR ile eşleştirilmesi ile CEN( European Committe for Standardization) tehlikeli malların ambalajlama sertifikasyonu yaptığı, sertifikasyonlama işleminin 3 m 3 lük dökme ambalajlardan 400 kg dan fazla yük taşıyan büyük ambalajlara, 5 lt lik yağ tenekesinden 200 lt ye kadar değişen hem plastik hem de metal variller ile çeşitli boyut ve hacimde tahta, karton vb. maddelerden yapılan her türlü ambalajlar üzerinde hem teknik (dayanım vb) hem de sağlık ve hijyen testleri yaptığı ve testi yapılan ambalajların yılda bir kez de denetlemesi ile Packaging and Environment Department ın 94/62/WE Directive doğrultusunda EN 14806:2005 madde çözümleme testi yaptığı belirtilmiştir. Ziyaret esnasında test laboratuvarlarında bazı tip ambalajlar üzerinde heyetimizle birlikte testler(örn. düşme testi) yapılmıştır.

4 Çarşamba günü Kujawsko Pomorski Voyvodalık Dairesi Ziyareti ( ) Kujawsko Pomorski Voyvodalık Dairesine yapılan ziyaret toplantısına bölge Valisi ile birlikte taşımacılık sektörü temsilcileri de katılmış olup, taşımacılık sektöründe yapılan düzenleme, güvenlik, altyapının korunması, denetim stratejisi, şoför eğitimleri, uygulanan trafik cezaları vb. konularda heyetler arasında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

5 Karayolu Taşımaları Voyvodalık Müfettişliği (WITD) Ziyareti ( ) Bölgesel Müfettişlik Birimi altında aşağıdaki 4 ana bölüm ile bu bölümlerin alt birimlerinden oluşmaktadır. 1- Denetim a) Müfettişlik Denetimi b) Teknik ve İdari Bölümler 2- Finans 3- Hukuk 4- Personel Voyvodalık Müfettişlik biriminin çalışma konusunun, yol güvenliğini korumak, adil rekabet ortamını ve karayolunun korunmasını olduğu, Merkezi Müfettişlik birimince de hız ve yol ücretleri konularında faaliyette bulunulduğu ifade edilmiştir. Müfettişlik birimleri hem karayolu (araç) hem de firma denetim faaliyetinde bulunmaktalar. Müfettişlere yapacakları göreve göre eğitim verilerek konularında uzmanlaşmaları sağlanmaktadır. ADR kapsamında hem karayolu araç denetlemesi hem de firma denetlemesi yapılmaktadır. Araç denetimi: Denetleme için yapılan yıllık programda araç sayıları (denetlenecek otobüs, tanker vb.) belirlendikten sonra yıl içerisinde plan hedeflerine ulaşılabilecek şekilde belli dönemlerde belli grup araçlar (otobüs, tanker gibi) üzerinde yoğunlaşılarak yapılmaktadır. Denetim sonrasında düzenlenen tutanak online olarak sisteme girilmektedir. Araçlarda GPS sistemi bulunduğu, mobil haldeki tonajından şüphe edilen araç kontrolleri ihbar üzerine yapılmaktadır. ADR müfettişlik timinde görev yapan müfettişlerin TMGD belge sahibi oldukları, yapılan işlerin yıllık olarak raporlandığı, gümrüklerde yapılan denetimlerde aracın ADR uygun olmadığının tespit edilmesi halinde aracın ülkeye alınmadığı belirtilmiştir. Yol kenarı denetimlerinde; sürücü belgesi, taşıma evrakı, ADR belgesi vb. dokümanların fotokopileri alınmaktadır. Aracın ön ve arka görünüşünün fotoğrafları çekilip tutanak düzenlenmektedir. ADR hükümlerine aykırılık teşkil eden durumlar tutanakta açıklandıktan sonra hem şoför hem de müfettişler tarafından imzalanmaktadır. Firma denetimi: Yol kenarı denetimde yapılan kontrollerde taşınan tehlikeli maddenin içeriğine yönelik taşıma evrakında bilgi bulunmadığının tespiti halinde firma merkezine taşınan madde içeriğini raporlaması için bir süre tanındığı, verilen süre içerisinde Güvenlik Danışmanı tarafından raporlama yapılmaması durumda firmanın denetim programına alındığı, denetim öncesinde firmaya denetim yapılacağına dair bildirim yapıldığı, bildirimin tebliğ tarihinden sonraki 7-30 gün arasında denetim yapıldığı, suç şüphesi olan çok acil durumlarda denetim için tebligat vb. işlemler beklenmeden ve haber verilmeden denetim yapıldığı belirtilmiştir.

6 Denetim sırasında firma yetkililerinin bulunmasının şart olduğu, denetim işleminin firmanın çalışmasını aksatmamasına dikkat edildiği, denetimin ya firma merkezinde ya da firma evraklarının müfettişlik merkezine getirilmesi ile yapıldığı, firma denetim süresinin firma çalışan sayısına göre değiştiği 10 kişiden az çalışanı olan firmalarda en fazla 12 gün, 50 kişiden az çalışanı olan firmalarda en fazla 18 gün gibi bir süre içerisinde denetimin bitirildiği, denetim sonucunda ihlalden kimin sorumlu olduğu (firma sahibi, firma müdürü, sürücü) tespit edildikten sonra ilgili hakkında hukuki işlemler yapılarak, gerekmesi halinde İdari Para Cezası gündeme gelmektedir Perşembe günü Yol kenarı denetimleri Yıllık program kapsamında belli bir araç grubu hedef alınarak trafik yoğunluğunun fazla olduğu yollarda yol kenarı park alanlarında kurulan seyyar denetim istasyonlarında denetimler gerçekleştirilmektedir. Denetimlerde belge kontrolü ile yürüyen aksam üzerinde de kontroller yapılarak tespit edilen aksaklık durumuna göre işlem tesis edilmektedir. Bununla birlikte; özellikle fazla yük taşıdığından şüphe edilen veya ihbar edilen araçlarda en yakın yol cebine çekilerek burada belge ve tonaj kontrolü yapılmaktadır.

7 ,

8 SONUÇ: Polonya da tehlikeli madde taşımacılığına yönelik yapılmış olan mevzuattaki düzenlemeler ve uygulamalar incelenmiş, sektörün ve devletin karşılaştığı sorunlar ve çözüm yöntemleri hakkında bilgi sahibi olunmuş, geleceğe yönelik yeni ulaştırma politikaları üzerinde karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuş ve ülkemiz uygulamaları ile karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda, TMGD ye ilişkin sınavların yapılması, belgelendirilmesi, tehlikeli madde taşıyacak araçlara ADR Uygunluk Belgesi düzenlenmesi gibi işlemlerin TDT kuruluşu tarafından yapıldığı, yol kenarı denetimleri ile işletmelere yönelik denetimlerin GIDT tarafından yapıldığı, tehlikeli madde ambalajlarına onay verme ve kontrol işlerinin COBRO Enstitüsü tarafından yapıldığı, SRC 5 ve TMGD eğitimi veren eğitim kuruluşlarının yetkilendirilmesi ile SRC 5 sınavlarının Voyvodalıklar tarafından yapıldığı tespit edilmiş olup, ülkemizde tüm bu işlemlerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının bünyesinde kurulan Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğümüz tarafından veya Bakanlığımızca yetkilendirilen kuruluşlar tarafından yapılıyor olması hizmetlerin bir elden yürütülmesi ve kontrolün daha iyi sağlanması açısından bir avantaj olarak değerlendirilmiştir.

Mehmet Bülent ÖZÇELİK. Karayolu ve Demiryoluyla Tehlikeli Yük Taşımaları Daire Başkanı

Mehmet Bülent ÖZÇELİK. Karayolu ve Demiryoluyla Tehlikeli Yük Taşımaları Daire Başkanı Mehmet Bülent ÖZÇELİK Karayolu ve Demiryoluyla Tehlikeli Yük Taşımaları Daire Başkanı TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI Tehlikeli Madde Taşımacılığı Konu Başlıkları Ulusal Yetkili Otorite, 655 KHK Tehlikeli

Detaylı

TEHLĠKELĠ MALLARIN KARAYOLUYLA TAġIMACILIĞI MEVZUATI

TEHLĠKELĠ MALLARIN KARAYOLUYLA TAġIMACILIĞI MEVZUATI TEHLĠKELĠ MALLARIN KARAYOLUYLA TAġIMACILIĞI MEVZUATI GülĢah AYTEKĠN Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü, G.M.K. Bulvarı No:128/A

Detaylı

ADR KAPSAMI VE TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI AHMET ÇELİK

ADR KAPSAMI VE TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI AHMET ÇELİK 1. GİRİŞ ADR KAPSAMI VE Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR), uluslararası alanda 1968 yılından beri uygulanan ve bugün itibariyle 27 Avrupa Birliği

Detaylı

TEBLİĞ. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından: TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: TMKTDGM-01)

TEBLİĞ. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından: TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: TMKTDGM-01) 22 Mayıs 2014 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29007 TEBLİĞ Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından: TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: TMKTDGM-01) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

MEVZUAT BİLGİLENDİRME SERVİSİ

MEVZUAT BİLGİLENDİRME SERVİSİ 22 Mayıs 2014 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29007 TEBLİĞ Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından: TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: TMKTDGM-01) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16

T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü GENELGE 2012/16 T.C. B A Ş B A K A N L I K Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü Sayı : B.02.0.PPG.0.12-010-06/6559 30 TEMMUZ 2012 Konu : Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı GENELGE 2012/16 Trafik kazalarının

Detaylı

24 Ekim 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28801 YÖNETMELİK

24 Ekim 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28801 YÖNETMELİK 24 Ekim 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28801 YÖNETMELİK Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından: TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLUYLA TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLUYLA TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLUYLA TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLUYLA TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, tehlikeli maddelerin; insan sağlığı ve diğer canlı

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLAR KURULU KARARLARI

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLAR KURULU KARARLARI T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 24 Ekim 2013 PERŞEMBE Sayı : 28801 YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ BAKANLAR KURULU KARARLARI Karar Sayısı : 2013/5359 Bazı

Detaylı

72 20 44 32 56 2 standard ƒ mart 2015

72 20 44 32 56 2 standard ƒ mart 2015 standard mart 2015 1 72 20 44 32 56 2 standard mart 2015 Standard Ekonomik ve Teknik Dergi 10 12 24 28 38 42 50 62 76 standard mart 2015 3 haberler 4 standard mart 2015 standard mart 2015 5 haberler A

Detaylı

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Tebliği. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Tebliği. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Tebliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Tebliğin amacı, tehlikeli maddeleri taşıyan, paketleyen (ambalajlayan), yükleyen, dolduran

Detaylı

Sayı: S12 15. İstanbul, 27.03.2012. Sayın Üyemiz, Konu 1: KDGM 3 Genelge Asgari Kapasite Hesabında Değişiklik

Sayı: S12 15. İstanbul, 27.03.2012. Sayın Üyemiz, Konu 1: KDGM 3 Genelge Asgari Kapasite Hesabında Değişiklik Sayı: S12 15 Sayın Üyemiz, İstanbul, 27.03.2012 Konu 1: KDGM 3 Genelge Asgari Kapasite Hesabında Değişiklik Bilindiği üzere, Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü bugün (19.03.2012) asgari

Detaylı

KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ

KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Koç Üniversitesi nde İş Sağlığı ve Güvenliği şartlarının sağlanması amacıyla uyulması

Detaylı

YÖNETMELİK. Tehlikeli Maddelerin Demiryolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar

YÖNETMELİK. Tehlikeli Maddelerin Demiryolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar 16 Temmuz 2015 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29418 YÖNETMELİK Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından: Tehlikeli Maddelerin Demiryolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

YÖNETMELİK. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından: TEHLİKELİ MADDELERİN DEMİRYOLU İLE TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

YÖNETMELİK. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından: TEHLİKELİ MADDELERİN DEMİRYOLU İLE TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 16 Temmuz 2015 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29418 YÖNETMELİK Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından: TEHLİKELİ MADDELERİN DEMİRYOLU İLE TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

POLONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU

POLONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU TR 07-IB-FI-02- Türkiye de Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Sisteminin Güçlendirilmesi Eşleştirme Projesi POLONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU Çalışma ziyaretine katılanlar: Sn Mehmet BÜLBÜL Maliye Bakanlığı Bütçe

Detaylı

FASIL 14: ULAŞTIRMA POLİTİKASI

FASIL 14: ULAŞTIRMA POLİTİKASI FASIL 14: ULAŞTIRMA POLİTİKASI 14.A. Avrupa Birliği ndeki Genel Sektörel Durum Analizi AB ulaştırma politikası, güvenli, verimli ve çevre bakımından sağlam ve kullanıcı dostu ulaştırma hizmetlerini teşvik

Detaylı

ALSANCAK LİMAN TESİSİNE VE GEMİLERE GİRİŞ ÇIKIŞ VE ÇALIŞMA ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE *

ALSANCAK LİMAN TESİSİNE VE GEMİLERE GİRİŞ ÇIKIŞ VE ÇALIŞMA ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE * BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler 1. HUKUKİ DAYANAK a. IMO nun (Uluslar Arası Denizcilik Örgütü), Uluslararası Denizde Can Güvenliği Anlaşması, 1974 Taraf Devletler Konferansı nın 12/12/2002 tarihinde kabul

Detaylı

2009 YILI FAALİYET RAPORU

2009 YILI FAALİYET RAPORU 2009 YILI FAALİYET RAPORU Mayıs 2010 Kesin zaruret olmadıkça, piyasalara karışılmaz; bunula beraber, hiçbir piyasa da başıboş değildir. BAŞKANIN SUNUŞU Enerji sektörü toplumsal yaşam ve ekonomik gelişme

Detaylı

İÇİNDEKİLER 4 PETDER DEN HABERLER 1 YÖNETİCİ ÖZETİ DÜNYADAKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER SEKTÖRDEKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER

İÇİNDEKİLER 4 PETDER DEN HABERLER 1 YÖNETİCİ ÖZETİ DÜNYADAKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER SEKTÖRDEKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER 2013 SEKTÖR RAPORU Bilgi Notu: PETDER Sektör Raporu, sektöre yönelik verilen, verilmesi planlanan bir danışmanlık hizmeti kapsamında değil sektöre ilişkin gelişmeler hakkında kamuyu ve üyeleri bilgilendirmek

Detaylı

Sayı : 79462207-010.07.01-1167 23/09/2013 Konu : IMDG Kod Uygulamaları UYGULAMA TALİMATI 2013/180

Sayı : 79462207-010.07.01-1167 23/09/2013 Konu : IMDG Kod Uygulamaları UYGULAMA TALİMATI 2013/180 Sayı : 79462207-010.07.01-1167 23/09/2013 Konu : IMDG Kod Uygulamaları UYGULAMA TALİMATI 2013/180 Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesi (SOLAS 74) Bölüm VII Kısım A, paketli tehlikeli yüklerin taşınmasını

Detaylı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Uluslararası Nakliyeciler Derneği ADR Konvansiyonu Gereğince Sürücü ve Danışmanlık Eğitimi Şartları ve Türkiye ye İlişkin Son Durum Alper ÖZEL İcra Kurulu Üyesi, ADR/RID Danışmanı ve Eğitmeni İ.Ü. Ulaştırma

Detaylı

STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANININ SUNUŞU

STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANININ SUNUŞU STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANININ SUNUŞU Bilindiği üzere, kamu yönetimi sistemimizde özellikle son yıllarda önemli reformlar gerçekleştirilmiş olup, bu reformlar ile kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI SANAYİ ÜRÜNLERİ GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI SANAYİ ÜRÜNLERİ GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI SANAYİ ÜRÜNLERİ GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SANAYİ ÜRÜNLERİ GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI TASLAĞI (2014-2017) BAKAN SUNUŞU

Detaylı

SUNUM PLANI. 1. İş Teftişi Tanımı, Yasal ve Uluslararası Dayanakları 2. İş Teftiş Kurulu Başkanlığının İdari Yapılanması 3. İş Teftişi Sistemi

SUNUM PLANI. 1. İş Teftişi Tanımı, Yasal ve Uluslararası Dayanakları 2. İş Teftiş Kurulu Başkanlığının İdari Yapılanması 3. İş Teftişi Sistemi SUNUM PLANI 1. İş Teftişi Tanımı, Yasal ve Uluslararası Dayanakları 2. İş Teftiş Kurulu Başkanlığının İdari Yapılanması 3. İş Teftişi Sistemi İŞ TEFTİŞİNİN TANIMI Çalışma hayatı ile ilgili mevzuatın uygulanmasının

Detaylı

T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU. Strateji Geliştirme Başkanlığı ŞUBAT 2015

T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU. Strateji Geliştirme Başkanlığı ŞUBAT 2015 T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2015 Strateji Geliştirme Başkanlığı Bakan Sunuşu Müsteşar Sunuşu İÇİNDEKİLER I. GENEL BİLGİLER A. UDH BAKANLIĞININ

Detaylı

g) Atık taşıma firma lisansı: Bu Tebliğile belirlenen esaslara uygun olarak ilgili il müdürlüğünce

g) Atık taşıma firma lisansı: Bu Tebliğile belirlenen esaslara uygun olarak ilgili il müdürlüğünce Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28532 ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINAİLİŞKİN TEBLİĞ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar ile Genel İlkeler Amaç MADDE 1 (1)

Detaylı

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU HĐZMETE ÖZEL T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 2006-2007 ve 2008 Yılları Faaliyet ve İşlemlerinin Denetlenmesi Đşbu

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU İçindekiler 7 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 8 2013 den Satır Başları 9 Rakamlarla UTİKAD 2013 10 Dernek Organları 13 Çalışma Grubu Faaliyetleri 16 Sektörel Girişimler 19 Temsil Edilen Kurumlar 20 Kurumlara

Detaylı

GÜMRÜK TEFTİŞ REHBERİ

GÜMRÜK TEFTİŞ REHBERİ HİZMETE ÖZEL T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Rehberlik Ve Teftiş Başkanlığı GÜMRÜK TEFTİŞ REHBERİ Haziran 2015 HİZMETE ÖZEL SUNUŞ Bu rehber, Müfettişlerce gümrük idarelerinde gerçekleştirilen teftiş,

Detaylı