ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER"

Transkript

1 ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER

2

3 İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler Cihaza genel bakış Önemli Bilgiler Hırsızlığa Karşı Güvenlik Sistemi Genel kullanım Temel ayarlar Cihazı devreye sokma ve devreden çıkarma. Ses ayarları RADYO Alan Seçme Düğmesi MEDIA Alan Seçme Tuşu SETUP Alan Seçme Tuşu PHONE Alan Seçme Tuşu

4 2 Genel Bilgiler Genel Bilgiler Cihaza genel bakış A1 A2 A3 A4 A5 Devreye sokma / Devreden çıkarma: Navigasyon sisteminin açılması/kapatılması (basarak) ve ses seviyesinin ayarı için (çevirerek) basmalı/çevirmeli düğme Ayar Düğmesi RADYO işletmesi Manuel verici ayarı için çevrilir; Çalma otomatiğini (Scan) başlatmak veya durdurmak için kısa süreli basılır. MEDIA işletmesi Parça değişimi için çevrilir; Çalma otomatiğini (Scan) başlatmak veya durdurmak için kısa süreli basılır. Bölge seçme tuşu İlgili menüyü seçmek için: RADIO Radyo moduna geçer ve radyo modunda frekans aralığını değiştirir. MEDIA En son çalan medya kaynağını değiştirir veya bir başka medya kaynağı seçer. PHONE Telefon fonksiyonu devreye girer 1) Güncel ses kaynağının sesinin kapatılması. TIM TIM fonksiyonu (Traffic Information Memory-trafik bilgi hafızası) işaretli olan trafik duyuruları tekrar dinlenebilir. SETUP (ayar) menüsünde iki farklı TIM alış sürelerinin girişinden sonra, trafik duyurularının kaydı cihaz kapalı iken de mümkündür. TP Trafik yayın fonksiyonunun (Traffic Program) açılması veya kapatılması veya o anda verilen trafik duyurusunun kesilmesi. SETUP Seçilmiş olan her bir bölge için ayarları gerçekleştirir. Ton ve ses seviyesi ayarları menüsünü açar. Touchscreen (Dokunmatik ekran): Ekranda renkli olarak çevrelenmiş bölgeler o anda aktiv durumdadır ve ekrana dokunularak kullanılır. A6 CD yuvası A7 Çıkartma tuşu / Yerleştirilmiş olan bir CD'nin alınarak çıkarma pozisyonuna gelmek için kısa süreli basılır. A8 Hafıza kartları yuvası: Büyüklükleri 32 mm x 24 mm x 2,1 mm ve 32 GB'ye kadar kapasiteleri olan SD hafıza kartları ( Secure Digital Memory Cards ), SDHC ( Secure Digital High Capacity Card ) ve MMC hafıza kartları ( Multimedia Cards ) desteklenir. Hafıza kartının kutusu ekranın altında bulunur. Sembol açıklaması * olarak tanımlanan donanımlar, seri olarak sadece belirli modellere monte edilir ve özel donanım olarak sevk edilir. Bir bölümün sonu. Bölüm,sonraki sayfada devam etmektedir. Not Bu kılavuz, mevcut nüshası ile ilgili fonksiyon kapsamını tarif eder. Resimler önemsiz ayrıntılarda cihazın modelinden farklı olabilir. Önemli Bilgiler Garanti Bu cihazın garanti şartları yeni aracınkiler ile aynıdır. Garanti süresi bittiğinde tamir gerektiren bir cihaz, uygun bir ücret karşılığında genel bakımı yapılmış, yeni cihaz değerinde bir cihaz ile değiştirilir ve yedek parça garantisi verilir. Bunu için gerekli olan şart, gövdede hasarların olmaması ve yetkisiz kişilerce müdahale yapılmamış olmasıdır. 1) Üniversal telefon hazırlığı GSM III ve GSM II için geçerlidir.

5 Genel Bilgiler 3 Not Uygun olmayan kullanım ve yetkili olmayan kişilerce yapılmış tamir denemeleri sonucu oluşan arızalar garanti kapsamında değildir. Bunun dışında herhangi bir dış hasar olmamalıdır. Cihaz kullanımı Cihaz, sadece trafik durumu gerçekten izin verdiğinde kullanılmalıdır. Ses seviyesi ayarını, örneğin siren gibi dışarıdan gelen sesli uyarıları (itfaiye, ambulans veya polis) iyi duyabilecek şekilde ayarlamanız gerekir. UYARI! Lütfen bütün dikkatinizi öncelikle araç kullanmaya ayırınız! Sürücü olarak trafik emniyetinin tüm sorumluluğu sizdedir. Radyonun fonksiyonları tüm trafik şartlarında aracın kontrolünü kaybetmeyecek şekilde kullanınız! Dikkat! Yerleştirilmiş olan bir CD'nin çıkarılması sırasında, ikinci bir CD'nin sokulması cihazın CD sürücü sistemine zarar verebilir. CD'nin çıkışının, Çıkartma tuşuna / basıldıktan sonra bir kaç saniye süreceğine dikkat edin. Bu süre içinde CD yuvasının önündeki kilit açılır. Yeni bir CD'yi yerleştirmeye kalkışmadan önce, CD'nin çıkarılışını bekleyiniz. Hasarlardan kaçınmak için düğmelere veya tuşlara kuvvetli basmayınız. Cihazı çalıştırmak için tuşlara hafifçe basmak yeterlidir. Düğmelerin yaralanma tehlikesini azaltmak için itibari kırılma yerleri olduğuna dikkat ediniz. Dokunmatik ekranın kullanımı niçin hiç bir zaman sivri uçlu veya keskin kenarlı nesneler kullanmayınız. Kullanım için hafif bir parmak basıncı yeterlidir. Ekrandaki bir gösterge parmağınızla dokunduğunuz zaman gelmiyorsa, o gösterge o an için çağrılır durumda değildir. Ekranı kullanma Ekranı nazikçe kullanınız. Parmak ile basarak veya sivri cisimler kullanarak çöküntü veya çizikler oluşabilir. Ekrandaki parmak izlerini yumuşak bir bez ile gerekirse saf alkol ile temizleyiniz. Not Ekran yüzeyine zarar vereceği için benzin veya terpantin gibi çözücü maddeler kullanmayınız. Hırsızlığa Karşı Güvenlik Sistemi Hırsızlığa Karşı Şifreleme Sistemi Radyonuz bir konfor şifrelemesiyle donatılmıştır. İlk kullanımda güvenlik şifresi sadece radyoya değil, araca da kaydedilir. Akü sökülüp takıldıktan sonra önce kontağı ve ardından radyoyu açın. Radyoyu başka bir araca takmak istiyorsanız, güvenlik şifresini girmeniz gerekir. Bu durumda yetkili bir Škoda servisiyle veya bir Škoda ithalatçısıyla temasa geçin. Cihaz ancak güvenlik şifresi girildikten sonra çalıştığı için, çalındıktan sonra kullanılabilmesi pratikte imkansızdır, bu da hırsızlığa karşı güvenliği artırır. Not Şifre, gösterge panelindeki hafızada bulunur. Bu şekilde şifre otomatik olarak çözülür (konfor şifrelemesi). Bu yüzden normal durumlarda bir şifre girilmesi gerekli değildir.

6 4 Genel Bilgiler Şifrenin Girilmesi Devreye sokulduktan sonra talep üzerine kodu girmek için bir klavye alanı belirirse, cihazın kilidi mutlaka dört haneli ve doğru olan kod numarasının girilmesi ile açılır. Olası denemelerin sayısı ikinci ekran satırında gösterilir. Ekran göstergesi üzerinde bulunan 0 ile 9 arası sayı bloklarında bir sayıya doğrudan dokununuz. Bu sayı giriş satırı tarafından kabul edilir. Dört haneli sayı girildikten sonra, sayı bloğu gri (devre dışı) olur ve giriş satırına başka bir giriş yapılamaz. Giriş satırındaki sayıları sağdan sola doğru silmek ve gerekirse girişinizi düzeltmek için, ekranda üzerine dokununuz. Doğru kod numarası giriş satırında gösterilirse, OK üzerine dokununuz. Kod numarası Hırsızlığa karşı daha etkili bir koruma sağlamak için, kod numarası Škoda Sistemi üzerinden sadece online olarak sorulabilir. İhtiyaç durumunda lütfen yetkili Škoda servisinize danışınız. Yanlış kod numarası Şifrenin girilmesi sırasında yanlış bir şifre onaylanırsa, işlem bir kere daha tekrar edilebilir. Denemelerin sayısı ikinci ekran satırında gösterilir. Kod numarası ikinci kez yanlış girilirse, cihaz yaklaşık bir saat süre ile kilitlenir. Bir saat geçtikten sonra, cihazın devrede ve kontağın açık olması sırasında, şifrenin tekrar girilmesi mümkün olabilir. İki başarısız deneme sonucunda navigasyon sistemi bir saat boyunca daha kilitli kalır. "İki deneme, bir saat kilitlenme" çevrimi devamlı olarak geçerlidir. Genel kullanım Cihazın ekranı dokunmatik (Touchscreen) bir ekrandır. Ekranda renkli olarak çevrelenmiş alanlar o anda aktiv durumdadır ve ekrana dokunularak kullanılır. Ekrandaki Fonksiyon Tuşları Bir fonksiyon veya bir menü çağıran aktif alanlara fonksiyon tuşları denir. fonksiyon tuşu ile, her menüden bir önceki menüye geçebilirsiniz. Nesneleri veya Ayarlayıcıyı Kaydırma Parmağınızı ekran üzerindeki hareketli bir nesneye koyunuz, örneğin bir Scroll çubuğundaki Sürmeli ayarlayıcı üzerine. Parmağınızı ekrandan kaldırmadan hareket ettiriniz. Nesne hareketlerinizi takip eder, ancak sadece önceden tanımlanmış alan içinde hareket eder. İstediğiniz konumda parmağınızı ekrandan kaldırınız. Gösterilen menü kısmını görmek için, sağ sürmeli ayarlayıcıyı Scroll çubuğunda tamamen aşağıya kadar hareket ettiriniz. Alternatif olarak, sürmeli ayarlayıcıyı ve fonksiyon tuşlarına dokunarak ekranda aşağı ve yukarı doğru hareket ettirebilirsiniz. Bir ayar çubuğundaki bir sürmeli ayarlayıcı, alternatif olarak - veya + konumuna basılarak hareket ettirilebilir. Kaydırma (Scroll) Çubuğu Ekranın sağ kenarında, ve ok tuşları arasındaki bir sürmeli ayarlayıcı ile birlikte bulunan bir dikey çubuğa Scroll çubuğu denir. Bu çubuk, sürmeli ayarlayıcıyı tamamen aşağıya kadar hareket ettirdiğiniz zaman, diğer menü girişlerinin görünmesini sağlar.

7 Genel Bilgiler 5 Gösterge Ayarları Bir ayar menüsünde bir ayar veya bir değer kademesiz olarak değiştirilebilir. Bir ayarı değiştirmek için, sürmeli ayarlayıcıyı kaydırınız veya + veya - üzerine basınız. Değiştirilen ayarı kabul etmek veya çıkış menüsüne geri dönmek için, fonksiyon tuşuna dokununuz. Pop-up pencere Bir başka fonksiyon tuşunun arkasındaki oklu fonksiyon tuşu, o anda seçilmiş olan ayarı gösterir, örn. Confirmation tone (Çalıştırma sesi) Off. Ekranda Off (Kapalı) fonksiyon tuşuna basarsanız, tüm olası ayar opsiyonlarının gösterildiği bir Pop-up pencere açılır. İstenen ayar opsiyonuna kısaca dokununuz. Pop-up pencere kapatılır ve seçilen ayar gösterilir. Ayarı değiştirmeden pencereyi kapatmak için, penceredeki fonksiyon tuşuna dokununuz. Checkbox (Kontrol kutusu) Sadece açılabilen veya kapatılabilen bir fonksiyonun önünde, bir Checkbox (kontrol kutusu) vardır. Kontrol kutusundaki işareti fonksiyonun devrede olduğunu, boş bir kontrol kutusu ise devrede olmadığını gösterir. Devreye sokmak veya çıkarmak için, ilgili fonksiyon tuşuna bir kez kısa süreli dokununuz.

8 6 Temel ayarlar Temel ayarlar Cihazı devreye sokma ve devreden çıkarma Düğmeye A1 basılarak sistem açılır veya kapatılır. Kapatılmadan önceki en son aktif olan ses kaynağı tekrar verilir. Cihaz devrede iken anahtar kontaktan çıkartılırsa, cihaz otomatik kapanır. Cihazı o zaman tekrar devreye sokabilirsiniz. Kontak kapalıyken cihaz (akünün boşalmaya karşı korunması) yakl. bir saat sonra otomatik olarak kapanır. Bu istenildiği kadar tekrarlanabilir. Ses ayarları tuşuna basarak aşağıdaki parametreleri seçebilirsiniz: Treble-Mid-Bass (Tiz-Orta-Bas) - Tiz, orta ve bas ayarı; Balance-Fader (Balans Fader) - Ses seviyesi oranı (Sol ve sağ = Balans), (Ön ve arka = Fader); Volume (Ses seviyesi) - Startup volume (Açma ses seviyesi), Traffic announcements (Trafik duyuruları) ve PDC * - Park mesafe kontrol sinyallerinin açma ses seviyesi, trafik duyuruları ve ses seviyesi; GALA - Hıza bağlı ses seviyesi uyarlaması; Confirmation tone - Radyo istasyonlarını kaydederken duyulan ses sinyalini açma/kapatma. Park yardımının devreye sokulması durumundaki ses seviyesini azaltma (PDC)* Aracınızda park yardım sistemi varsa, park yardım sistemi etkin olduğunda ses seviyesi otomatik olarak belirlenen bir değere düşürülür. GALA Fonksiyonu Aracın hızı arttıkça radyonuz da ses seviyesini otomatik olarak artırır. Daha yüksek bir ayar değeri, ses seviyesinin da daha fazla artmasını sağlar. RADYO Alan Seçme Düğmesi Radyo Vericisinin Seçilmesi RADYO Ana Menüsünün Çağırılması ve Frekans Aralığının Seçilmesi RADYO ana menüsünü çağırmak için, RADIO bölge seçme tuşuna basınız. O anda duyulan radyo vericisi ekranda üstte gösterilir. Frekans aralığını değiştirmek için, RADIO veya Band (kanal) tuşuna ve açılan Pop-up penceredeki FM veya AM üzerine dokununuz. Güncel frekans aralığı ekranda üst solda gösterilir. Radyo Vericisinin Değiştirilmesi RADIO ana menüsü ekranındaki ok tuşlarına basarak, önceki veya sonraki vericiye geçebilirsiniz. Radyo Vericisinin Verici Listesinden Seçilmesi O anda alınabilen tüm radyo vericilerini bir listede göstermek için, Station list tuşuna basınız. Liste, doğrudan o anda duyulan radyo vericisinin görüntüsüne gelir. Dokunarak istediğiniz vericiyi seçiniz. Hiç bir işlem yapılmaz ise, verici listesi yaklaşık 20 saniye sonra otomatik olarak kapatılır. Radyo Ana Menüsündeki Fonksiyon Tuşları 1... ile...42 arası Kaydedilmiş bir radyo vericisinin kaydeilmesi veya çağırılması için istasyon tuşları. Band İstenen frekans aralığını seçme tuşu. Station list (Verici listesi) O anda alınan radyo vericilerinin listesini açar. Memory (Hafıza) Kaydedilmiş radyo vericilerinin listesini açar.

9 Temel ayarlar 7 Extras Çalma otomatiğini Scan çağırma veya Radio Text radyo metnini gösterme tuşu. Manuel - Manuel aramayı devreye sokar. Radyo Istasyonlarını Arama ve Kaydetme Manuel Arama RADIO (RADYO) ana menüsündeki A2 no'lu ayar düğmesini çeviriniz veya Man. fonksiyon tuşuna dokununuz. Ekranın alt bölgesinde seçilen frekans aralığının, frekans bandının skalası gösterilir. Manuel frekans seçimini sona erdirmek ve fonksiyon tuşlarını tekrar görüntülemek için, ayar düğmesine kısaca basınız. Radyo Vericisinin Gösterilen bir İstasyon Tuşuna Kaydedilmesi RADIO (RADYO) ana menüsünde gösterilen altı istasyon tuşundan 1... ile 6... arası bir tanesini, bir sinyal sesi duyuncaya kadar basılı olarak tutunuz. O anda duyulan radyo vericisi bu istasyon tuşuna kaydedilmiştir. Radyo Vericisinin Hafıza Listesinden Silinmesi Hafıza listesini açmak için, RADIO (RADYO) ana menüsündeki Memory fonksiyon tuşuna basınız. Silmek istediğiniz vericinin arkasındaki Delete (Silme) fonksiyon tuşuna dokununuz. Vericiyi hafıza listesinden tamamen çıkarmak için, Delete (Sil) fonksiyon tuşuna dokunarak aşağıdaki güvenlik sorusunu onaylayınız. O anda duyulan radyo vericisi zaten hafıza listesine kaydedilmiş ise, frekans aralığı işaretinin arkasında (FM veya AM) hafıza yer numarası gösterilir. RADYO ana menüsündeki altı istasyon tuşundan hangisinin gösterileceğini, Radyo ayarları menüsünde tespit edebilirsiniz. SCAN (tarama) fonksiyonu Bir dalga aralığındaki istasyonlar arka arkaya kısa olarak (10 saniye için) çalınır. Ayar tuşuna A2 bastığınız zaman, radyo güncel dalga aralığındaki alınabilir tüm istasyonları otomatik olarak tarar. Alternatif olarak, Extras fonksiyon tuşuna ve açılan pencerede Scan üzerine dokununuz. Çalma otomatiğinin çalışması sırasında Extras fonksiyon tuşu Scan konumuna geçer. Çalma otomatiğinin güncel olarak duyulan radyo vericisinde sona erdirmek için, ayar düğmesine A2 tekrar dokununuz veya Scan tuşuna basınız. RDS fonksiyonları Radyo Metnini Devreye Sokma ve Devreden Çıkarma RADIO ana menüsündeki Extras fonksiyon tuşuna ve açılan Pop-up penceredeki Radio Text üzerine dokununuz. Şimdi altı istasyon tuşu yerine, ekranın alt yarısında radyo metnini gösteren pencere açılır. İstasyon tuşlarının tekrar gösterilebilmesi için, radyo metnini gösteren pencere mutlaka tekrar kapanmalıdır. Radyo metni gösterge penceresine kısa süreli dokununuz. Alternatif olarak, Extras fonksiyon tuşuna ve açılan Pop-up pencerede vurgulanarak gösterilen Radio Text fonksiyon tuşuna dokununuz. RDS ( Radio Data System ) (radyo veri sistemi), program tanımlarının ve ek hizmetlerin aktarılmasını sağlar ve böylece herşeyden önce bir vericinin otomatik olarak takibini gerçekleştirir.

10 8 Temel ayarlar RDS'ye uygun radyo vericilerinde, yeterli ve iyi alış durumunda verici frekans numarası yerine verici ismi gösterilir. Bir vericinin kaydedilmesi sırasında, bir radyo istasyonu RDS fonksiyonu üzerinden ilave bilgiler gönderiyorsa, radyo vericisinin adı doğru gösterilmeyebilir. Trafik Yayın Fonksiyonu Trafik yayını fonksiyonunu açmak veya kapatmak için, TP tuşuna basınız. TP göstergesi, verici ismi (örn. verici veya hafıza listesi) ile bağlantılı olarak bir trafik yayını vericisini gösterir. Trafik yayını fonksiyonunun çalışmaya hazır olması, ekranın üst sağ tarafında TP sembolü ile gösterilir. Örneğin radyo alımının genel olarak bozuk olması nedeniyle hiçbir trafik yayını vericisi alınamıyorsa, TP sembolü yerine, No TP (TP yok) gösterilir. Otoparkların, tünellerin, yüksek binaların veya dağların radyo sinyallerini tamamen bozabileceğine dikkat ediniz. Gelen Trafik Duyurusu Bir trafik duyurusu gösterildiği zaman, bir Pop-up pencere açılır. Trafik bildirisini yarıda kesmek isterseniz, Trafik bildirisi penceresindeki Cancel fonksiyon tuşuna dokununuz. Trafik yayını fonksiyonu buna rağmen devrede kalır ve takip eden trafik duyurusu çalışan ses işletmesinde yayınlanır. Deact. TP (TP devre dışı).fonksiyon tuşuna basarsanız, trafik yayını fonksiyonu sürekli devre dışı kalır. Trafik yayın hafızası Trafik Duyurularının Otomatik Olarak Kaydedilmesi Trafik yayını fonksiyonu devrede ve trafik radyo vericisi alınabiliyorsa, gelen trafik duyuruları kontak açık kaldığı sürece kaydedilir. Böylece her an, yolculuğunuz sırasında radyoyu uzun süre kapalı olarak tutsanız bile, güncel trafik konumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bir trafik radyo vericisi alınabilir durumda ve trafik yayın fonksiyonu devrede iken, araç tamamen durdurulursa (kontak kapalı), bu vericiden gelen trafik duyuruları iki saat süre ile kaydedilir. Kontak kapatılırken, sonraki 65 dakikada trafik duyurularının kaydedileceği güncel trafik yayını vericisi yaklaşık 5 saniye için gösterilir. Bu 5 saniyelik gösterim sırasında, ok tuşlarıyla kaydedilmesi gereken bir başka trafik radyo vericisini seçebilirsiniz. Tamamen durdurulmuş bir araçta, ayarlanmış bir trafik radyo vericisinin yayın alınışı dış etkenler nedeniyle kötü ise, otomatik olarak bir başka trafik radyo vericisi aranır. Toplam süresi dört dakikaya kadar olan azami dokuz adet trafik duyurusu kaydedilebilir. Ses hafızası dolu ise, daima en eski trafik duyurusunun üzerine kayıt yapılır. TIM Alış Süreleri Bunun haricinde, araç durduğu zaman bile trafik duyurularını kaydetmek üzere iki TIM alış süresi ayarlama imkanınız vardır. Bu durumda radyo, ayarlanmış olan TIM alış sürelerine göre, ayarlanmış olan trafik radyo vericisinden gelen trafik duyurularını kaydetmeye başlar. Örneğin hergün belirli bir saatte işinize aracınızla gidiyorsanız, sadece tahmini başlatma zamanını giriniz. Radyo, ayarlanmış başlatma süresi ile kayda başlar ve ondan sonraki 65 dakikada kayıt sona erer. Böylece yolculuğunuza başlamadan önce, en son trafik duyurularını dinleyebilir ve rotanızı güncel trafik durumuna göre belirleyebilirsiniz. Not Dört dakikadan uzun bir duyuru durumunda, başlangıcının üzerine yazılır. Araç 3 günden daha uzun süre kullanılmazsa, aracın aküsünü korumak için, daha başka trafik duyuruları kaydedilmez. Trafik Duyurularının Dinlenmesi Kaydedilmiş trafik duyrularını dinlemek için, TIM tuşuna basınız. Çalma işlemi en son kaydedilen duyurudan başlar ve kaydedilen en eski duyuruya kadar devam eder.

11 Temel ayarlar 9 Başlangıçta güncel olarak duyulan trafik duyurusunu dinlemek için, tuşuna dokununuz. Bir trafik duyurusunu atlamak için, tuşuna dokununuz. Çalma işlemini tuşuna dokunarak kesebilirsiniz. Tuş konumuna gider. tuşuna dokunulduğunda, çalma işlemi son yerden devam eder. MEDIA Alan Seçme Tuşu MEDYA ana menüsü: MEDYA Ana Menüsünün Çağırılması ve Ses Kaynağının Değiştirilmesi MEDIA tuşuna basıldığında, çalma işlemi son çalınan ses kaynağından devam eder. O anda cihazda ses kaynakları seçilebiliyorsa, MEDIA alan seçme tuşu ile son ses kaynakları arasında dolaşabilirsiniz. Önceden çalınmış olan bir medya kaynağı tekrar seçilirse, çalma işlemi en son çalınan yerden devam eder. O anda bir ses kaynağı seçilemiyorsa, örneğin hiç bir kaynak mevcut olmadığı için (örn. hafıza kartı), fonksiyon tuşu arka planda gri gösterilir. Güncel Ses Kaynaklarının Kumandası ile ilgili Fonksiyon Tuşları Kısa olarak basılması, güncel parçanın veya bölümün başına gider, tekrar basıldığında ise daha önceki parçanın veya bölümün başına geçer. Kısa olarak basılması, bir sonraki parçanın veya bölümün başına gider. - Pause (duraklat): Oynama işlemi o andaki yerde durur - sembol olarak değişir, üzerine basıldığında, oynama işlemi bu yerden devam eder. MEDIA Menüsünde Seçilebilen Ses Kaynakları CD Dahili CD değiştiricide en son çalınan CD'ye geçer. SD card Takılmış birt hafıza kartını değiştirir. AUX Bağlanmış bir dış ses kaynağına* geçer. Bağlanmış bir dış ses kaynağının kullanımı, sadece sınırlı olarak mümkündür ve bağlantının türüne çok bağımlıdır. MEDIA Ana Menüsündeki İlave Fonkisyon Tuşları Scan Çalma otomatiğini Scan başlatır. Scan fonksiyon tuşu gösterilirse, çalma otomatiği başlatılır sona erdirmek için tuşua dokununuz. Mix Rasgele çalma Mix başlar. Mix fonksiyon tuşu gösterilirse, rasgele çalma başlatılır sona erdirmek için fonksiyon tuşuna dokununuz. Repeat (Tekrarlama) Tekrarlama fonksiyonunu devreye sokmak için Pop-up penceresini açar. Ayrıca, sadece güncel Track (parçanın) veya güncel CD 'nin veya MP3 işletmesi için güncel Folder (klasörün) tekrarlanıp tekrarlanmaması gerektiği tespit edilir. Selection Bir başka parçayı veya bir başka ses kaynağını seçmek için, güncel kaynağın parça listesini açar. CD Yerleştirme veya Çıkarma CD'nin yerleştirilmesi / tuşuna basınız. CD'yi dahili CD değiştiriciye yerleştirmek için, arası konumları seçiniz. Please insert CD (Lütfen CD yerleştirin) mesajı gösterilinceye kadar bekleyiniz. Bir CD'yi yazılı kısmı yukarı bakacak şekilde, CD yuvası otomatik olarak çekinceye kadar sürünüz. Çalma / oynatma otomatik olarak başlar. CD'nin Çıkartılması / tuşuna basıldığında CD çıkarma pozisyonuna getirilir. Bir CD çıkış konumunda iken alınmaz ise, güvenlik nedenlerinden dolayı yaklaşık 10 saniye içinde tekrar içeri çekilir.

12 10 Temel ayarlar WMA Dosyaları (Windows Media Audio) Windows Media Audio üzerinden sıkıştırılmış olan ses dosyaları, ek olarak DRM yöntemi (Digital Rights Management) tarafından telif hakları açısından korunabilir. Bu tür WMA dosyaları cihaz tarafından desteklenmez. Hafıza Kartını Yerleştirme veya Çıkarma Hafıza Kartını Yerleştirme Hafıza kartını, kesilmiş köşesi ön sağda olacak şekilde yerine oturuncaya kadar hafıza kart yuvasına itiniz. Çalma / oynatma otomatik olarak başlar. Hafıza Kartını Çıkarma Yerleştirilmiş olan hafıza kartını yay direncine karşı bastırırsanız, hafıza kartı tekrar çıkış konumuna sıçrar. Sadece MP3 dosyaları ve korunması olmayan WMA dosyaları SD kartı tarafından okunabilir. Diğer dosyalar yok sayılır. Hafıza Kartı Boş veya Dosyalar Okunmuyor Hiç bir ses doayasının kaydedilmiş olmadığı bir hafıza kartı yerleştirilirse, yerleştirme işleminden sonra hafıza kartı işletmesi yok konumuna geçilir. SD card fonksiyon tuşu, MEDIA menüsü içindeki üst ekran satırında devre dışı kalır ve fonksiyon seçilemez. Hafıza Kartı Şartları Boyutları 32 mm x 24 mm x 2,1 mm veya 1,4 mm olan hafıza kartları kart yuvasına yerleştirilebilir. Cihaz, SDHC hafıza kartı gibi yuvaya fiziksel olarak uyan diğer hafıza kartlarını okumaz. CD değiştiriciden CD seçme MEDYA ana menüsünü açmak için, MEDIA tuşuna basınız. Eğer cihaz CD işletmesinde değilse, üst ekran satırındaki CD tuşuna basınız. O anda çalınan ses CD'sinin parça listesini göstermek için, Selection (seçim) tuşuna dokununuz. CD seçme menüsü gösterilinceye kadar, devamlı olarak tuşuna dokununuz. Tuşlardan birine basınız CD 1: CD 6'ya kadar:, çalma işlemini ilgili konumdan başlatmak için. CD seçme menüsünde güncel olarak çalan CD dokunarak seçilirse, parça listesi açılır. İçinde CD olmayan bir CD yuvası, Empty (Boş) olarak tanımlanır ve fonksiyon tuşu devre dışı olarak gösterilir. Hangi CD'nin güncel olarak çalınacağı, MEDIA ana menüsünde ekranın üst solunda gösterilir. Mix Rasgele çalma; melodiler rastgele bir sırayla çalınır; Scan CD'nin aranması. Her parçanın ilk 10 saniyesi çalınır. Not CD değiştiricisi tarafından okunamayan CD'ler, radyonun CD seçme menüsünde de seçilemez (Gösterge: Empty ). Parçanın seçilmesi MEDYA ana menüsüne geçmek için, MEDIA bölge seçme tuşuna basınız. Audio (Ses) CD si: Parçanın seçilmesi O anda çalınan ses CD'sinin parça listesini göstermek için, Selection fonksiyon tuşuna dokununuz. Güncel olarak çalınan parça öne çıkarılarak gösterilir.

13 Temel ayarlar 11 Parça listesindeki parçalardan birisini Track... tu8şuna dokunarak seçiniz. MP3 Dosyaları: Parçanın seçilmesi Güncel olarak çalınan parça ile birlikte ve gerekirse bu klasörde bulunan alt klasörü göstermek için, Selection fonksiyon tuşuna basınız. Güncel olarak çalınan parça öne çıkarılarak gösterilir. Dokunarak bir başka parçayı seçiniz. Aranan parça bir başka klasörde ise, önce klasör yapısını incelemeniz gerekir. Bunu açmak için, bir klasörün göstergesi üzerine dokununuz (Resim: F1.1.1 ). Düzenlenmiş olan klasörü açmak için, fonksiyon tuşuna dokununuz. Parçanın Tekrar Edilmesi Repeat (Tekrar) fonksiyon tuşuna dokununuz. Güncel parçayı sonunda otomatik olarak tekrarlamak için, açılan penceredeki Track ikonuna dokunun. Açılan pencerede CD (Ses CD'si işletmesi) veya Folder (MP3 işletmesi) ikonuna dokunursanız, güncel CD'nin veya güncel klasörün parçaları tekrarlanır. Bazı ses CD 'leri CD-Text (CD metni) özelliğini destekliyor. Bu tür CD'lerde Track (parça) yerine parça ismi gösterilir. MP3 İşletmesi için Genel Uyarılar MP3 Dosyaları ve Veri Taşıyıcıları ile ilgili İstenenler Kapasiteleri 650 MB ve 700 MB arası olan CD-ROM, CD-R, CD-RW uygundur. CD'ler, mutlaka ISO 9660-Level 2 standardına ve ayrıca Joliet dosya sistemine (tek oturumlu ve çoklu oturumlu) uymalıdır. Dosya isimleri 64 işaretten daha uzun olmamalıdır. Dizin yapısının derinliği, 8 dizin düzeyi ile sınırlıdır. Çalınan MP3 dosyalarının sanatçı, albüm ve parçaların isimleri ID3 etiketinde mevcut ise, gösterilir. ID3 etiketi yok ise, dizin veya dosya ismi gösterilir. Çalma listeleri desteklenir. WMA dosyaları (Windows Media Audio), ek olarak DRM yöntemi (Digital Rights Management) tarafından telif hakları açısından korunmadıkları zaman çalınabilirler. Bu tür WMA dosyaları cihaz tarafından desteklenmez. Veri Hızı (Birim zaman içindeki veri akışı) Bu cihaz, veri hızı 32 ile 320 kbit/s arası olan MP3 dosyalarını ve ayrıca değişken veri hızı olan MP3 dosyalarını destekler. Değişken veri hızları olan dosyalar durumunda, çalma süresinin göstergesi tam doğru olmayabilir. CD'lerin kullanımı Not MEDIA menüsünde, ayar düğmesinin A2 çevrilmesi ile parçayı değiştirebilirsiniz. Dahili CD sürücüsünde bir veri taşıyıcı çalınırsa, bu durum ekranda sol üstte CD int. olarak gösterilir. ID3 etiketinde mevcut olan sanatçı, albüm ve parça adı MP3 dosyalarının çalınması sırasında gösterilir. ID3 etiketi yok ise, dizin veya dosya ismi gösterilir. Çalarken atlama Kötü caddelerde ve etkili titreşimlerde çalarken atlama meydana gelebilir. Yoğunlaşma oluşması Soğukta veya yağmurlu havalarda CD mekanizmasının içinde nem yoğunlaşabilir. Bu çalmayı etkileyebilir veya engelleyebilir. Bu tip durumlarda, yoğunlaşma buharlaşıncaya kadar bekleyiniz.

14 12 Temel ayarlar CD'lerin bakımı ile ilgili bilgiler Eğer CD kirlenmişse, asla dairesel hareketler ile değil, yumuşak ve tüy bırakmayan bir bez ile içeriden dışarıya doğru siliniz. Eğer CD çok kirlenmişse, piyasada bulunan CD temizleyiciler ile temizlemenizi öneririz. Fakat bu durumda da CD'yi dairesel hareketler ile silmeyiniz, aksine içeriden dışarıya doğru siliniz ve sonunda kurumasını bekleyiniz. Harici ses kaynakları* UYARI! CD çalar, birinci sınıf bir lazer ürünüdür. CD çaları açarsanız, gözle görünmeyen lazer ışını nedeniyle yaralanma tehlikesi meydana gelir. CD çalarda bakımını yapmanız veya onarmanız gereken herhangi bir parça yoktur. Bu nedenle, bir mekanik arıza olduğunda veya CD çaların onarılması gerektiğinde, kesinlikle bir teknik servise baş vurunuz. Dikkat! Benzin, tiner veya plak temizleyici gibi sıvıları asla kullanmayınız, aksi takdirde CD'nin yüzeyi hasar görebilir. CD'leri asla doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayınız! CD'lerin üzerine asla yazmayın veya üzerine bir şey yapıştırmayınız! Not Her türlü kir ve hasar CD'nin okunmasında zorluk çıkartabilir. Okuma hatasının büyüklüğü kire veya mekanik hasarın büyüklüğüne bağlıdır. Büyük çizikler CD'nin atlamasına ve hatta takılıp kalmasına sebep olabilir. Tüm CD'leri dikkatli kullanınız ve koruyucu kılıflarında saklayınız. Şek. 1 MDI girişi AUX-IN girişi AUX-IN girişini, Setup Media (Medya ayarları) menüsündeki AUX fonksiyon tuşuna dokunarak aktif duruma getirebilirsiniz. Harici ses kaynakları için AUX-IN girişi ön koltukların kol dayanağının altında bulunur. AUX-IN girişine bağlanmış olan harici ses kaynakları, radyo üzerinden kullanılamaz. MDI Girişi - Multimedya Soketi MDI girişini, Setup Media (Medya ayarları) menüsündeki PD fonksiyon tuşuna dokunarak aktif duruma getirebilirsiniz. MDI ses kaynaklarıyla ilgili giriş, ön koltukların kol dayanağının altında, ön yolcu tarafındaki eşya gözünde veya orta konsoldaki bir eşya gözünde bulunur (Araç tipine göre). MDI girişine bağlanmış olan dış veri taşıyıcılarının MP3-, WMA-, OGG- Vorbis- ve AAC formatındaki ses dosyaları, radyo üzerinden çalınabilir. MDI girişine bağlanmış olan harici ses kaynakları, radyo üzerinden kullanılabilir sayfa 9, MEDYA ana menüsü:.

15 Temel ayarlar 13 Harici ses kaynaklarını, araç içinde radyonun hoparlörleri üzerinden verebilirsiniz. Her zaman radyodan bir başka ses kaynağı seçebilirsiniz. Dış ses kaynağını devreden çıkarmadığınız sürece, bu kaynak arka planda daima aktif olarak kalır. Dış ses kaynağının kullanımı bilgilerini, lütfen ilgili üreticinin kullanma kılavuzundan alınız. İlave olarak bir MDI girişi takılmış ise, Audio menüsünde AUX fonksiyon tuşu yerine PD tuşu gösterilir. AUX-IN soketine bağlanmış olan bir ses kaynağının, MDI girişine o anda hiç bir veri taşıyıcının bağlanmamış olması koşuluyla çalınabileceğine lütfen dikkat ediniz. Dış Ses Kaynağının Çalma Ses Seviyesinin Uyarlanması Dış ses kaynağının çalma ses seviyesi, radyodaki ses seviye ayarlayıcısından değiştirilebilir. Çıkış ses seviyesi, devrede olan ses kaynağına bağlı olarak dış ses kaynağında değiştirilebilir. Bunun dışında, dış ses kaynağının çalma ses seviyesini diğer ses kaynaklarına uyarlamak veya bozulmaları önlemek için, dış ses kaynağının giriş hassasiyetini değiştirebilirsiniz. Adaptör Dış ses kaynaklarını AUX-IN girişi üzerinden bağlamak için, 3,5-mm'lik bir bıçak tipi soket gerekir. Dış ses kaynağı bu bıçak tipi sokete sahip değilse, mutlaka bir adaptör kullanmalısınız. Ses kaynaklarını MDI girişi üzerinden bağlamak için, özel bir adaptör gereklidir. USB cihazlarını, Mini-USB çıkışlı cihazları veya bir ipod cihazını bağlamak üzere gerekli olan adaptörü bir Škoda servisinden satın almanızı öneririz. Doğru bağlantı şartları Sadece 2,0 özelliğindeki USB cihazları bağlanabilir. Bağlı olan cihazın dosya düzenleme tablosu versiyonu FAT (File Allocation Table) mutlaka FAT16 (< 2 GB) veya FAT32 (> 2 GB) olmalıdır. Üzerinden çok büyük veri hacmi bulunan bir hard diski (HDD) olan bir cihazdan çalma sırasında, müzik dosyalarının genel bakışının okunması sırasında bir gecikme olabilir. Üzerinde karmaşık bir klasör yapısı olan bir cihazdan çalma durumunda, müzik dosyalarının genel bakışının okunması sırasında bir gecikme olabilir. Bağlı olan cihazdaki klasör yapısı sekiz düzeylik bir derinliği aşmamalıdır. Bir klasörde dosyadan fazla bulunmamalıdır. Cihazın bağlanması için, hiç bir USB uzatma kablosu veya USB dağıtıcı (HUB) kullanılmamalıdır. UYARI! Dış ses kaynağını hiç bir zaman kumanda panelinin üzerine koymayınız. Bu cihaz, aracın ani bir manevrası durumunda aracın içinde uçar ve araç içindekiler yaralanabilir. Dış ses kaynaklarını hiç bir zaman hava yastıklarının yakınına koymayınız. Hava yastığının açılması durumunda araç içinde geriye doğru fırlar ve araç içindekiler yaralanabilir. Dış ses kaynağını sürüş sırasında elinizde veya dizlerinizin üzerinde tutmamalısınız. Bu cihaz, aracın ani bir manevrası durumunda aracın içinde uçar ve araç içindekiler yaralanabilir. Dış ses kaynağının bağlantı kablosunu, sürüş sırasında engel olmayacak şekilde yerleştiriniz. Dikkat! AUX-IN girişi sadece ses kaynakları için kullanılabilir! Not AUX-IN üzerinden bağlı olan bir dış ses kaynağını sadece, MDI üzerinden bir başka cihaz bağlı olmadığı zaman kullanabilirsiniz. AUX-IN üzerinden harici akım beslemeye bir adaptörle donatılmış olan bir harici ses kaynağı bağlı ise, ses sinyali bozulabilir. Bu husus kullanılan adaptörün kalitesine bağlıdır. Araçtaki hoparlörler radyo çıkışı olarak 4x20 W çıkış gücüne ayarlanmıştır. Soundsystem* (ses sistemi) donanımındaki hoparlörler güçlendiricinin 4x40 W + 6x20 W değerindeki çıkış gücüne uyarlanmıştır.

16 14 Temel ayarlar SETUP Alan Seçme Tuşu Ayarlar Ana Menüsü (Setup) Setup (Ayarlar) ana menüsünü açmak için, Setup (ayar) bölge seçme tuşuna basınız. Değiştirmek veya oluşturmak istediğiniz ayarlar için, dokunarak bölgeyi seçiniz. En son seçilen menüyü geri getirmek için, fonksiyon tuşuna dokununuz. Ayar Menülerine Genel Bakış Radio Radyo işletmesindeki ok tuşlarının çalışması, gösterilen hafıza tuşları, hafıza listesi ve trafik duyuruları için ayarların yapılması. Media (kaynaklar) MP3 dosyalarının çalınması ve gösterilmesi ayarlarının tespit edilmesi ve dış ses kaynaklarının devreye sokulması veya devreden çıkarılması. System Lisan ve saat zamanı gibi sistem ayarlarının değiştirilmesi ve tek tek bölgelerde yapılan ve kaydedilen ayarların geri alınması veya silinmesi. Traffic info (Trafik bilgisi) Tercihli TMC vericilerin seçilmesi ve TMC duyuruları ile ilgili bölge tayini. Display - Ekranın parlaklığının ayarlanması ve tuş baskısındaki onay tonunun seçilmesi/değiştirilmesi. Phone Cihazdaki telefon rehberini güncelleştirme, tüm çağrı listelerini silme ve kısa seçme tuşlarını yerleşimini düzenleme. Radyo Ayarları Memory list (hafıza listesi) seçilirse, vericinin taranması sırasında ok tuşları ile sadece hafıza listesinde kayıtlı olan vericiler çağrılabilir. RADIO ana menüsünde üst solda hafıza gösterilir. İstasyon tuşlarının Gösterge için Seçilmesi Setup Radio (Radyo ayarları) menüsünde Station keys (istasyon tuşları) arkasındaki fonksiyon tuşuna dokununuz. Açılan Pop-up pencerede, RADIO ana menüsünde hangi istasyon tuşlarının gösterileceğini dokunarak seçiniz. RDS Fonksiyonunun Açılması ve Kapatılması (RDS Bölgesel) RDS Regional (Bölgesel verici) tuşuna dokununuz ve açılan Pop-up penceresinde bir ayar seçiniz. Automatic tuşuna basarsanız, o anda en iyi alınan radyo vericisinin frekansı seçilir. Fix tuşuna basarsanız, cihaz, alma kalitesi bir program kaybına girecek şekilde kötüleşinceye kadar, bir bölgesel yayın yapan radyo vericisini tutmaya çalışır. Hafıza Listesinin Silinmesi Memory list delete (hafıza listesini silme) fonksiyon tuşunu ekrana getirmek için, sürmeli ayarlayıcıyı Radyo ayarları menüsünde aşağı doğru hareket ettiriniz. Hafıza listesine kayıtlı olan tüm radyo vericilerini silmek için, Delete memory list (hafıza listesini silme) fonksiyon tuşuna dokununuz ve gelen güvenlik sorusunu onaylayınız. SETUP alan seçme tuşuna ve Radio fonksiyon tuşuna basarak, Setup Radio (Radyo ayarları) menüsünü çağırınız. Vericinin radyo işletmesindeki hangi listeden ok tuşlarıyla seçileceğini tespit etmek için, Station list (istasyon listesi) veya Memory list (hafıza listesi) ikonuna dokununuz.

17 Temel ayarlar 15 Trafik Yayını Ayarları SETUP alan seçme tuşuna ve Traffic info (Trafik bilgisi) fonksiyon tuşuna basarak TIM Setup recording time (TIM-Setup alış süresi) menüsünü çağırınız. Time settings (Süre ayarı) menüsünü açmak için, göstergenin solundaki bir TIM alış süresine dokununuz. İlgili zaman birimini yukarı veya aşağı doğru adım adım değiştirmek için, Time settings (Süre ayarı) menüsündeki saat veya dakika göstergesinin altında bulunan ok tuşlarına veya kısaca dokununuz. Zaman birimini ileri doğru değiştirmek için, ilgili tuşu basılı olarak tutunuz. İstenen değere ulaşıldığında, ilgili tuşu bırakınız. Gösterilen TIM alış süresini kabul etmek ve Time settings (Süre ayarı) menüsünden çıkmak için, tuşuna dokununuz. Böylece istenen her iki TIM alış süresini ayarlayabilirsiniz. Activ tuşuna basarak, istenen TIM alış süresini devreye sokunuz veya devreden çıkarınız. Checkbox devreye girdiğinde, yanında bulunan TIM alış süresi devreye girer. Cihaz, ayarlanmış başlatma süresinden 90 dakika önce kayda başlar ve ondan sonraki 30 dakikada kayıt sona erer. Medya Ayarları SETUP bölge seçme tuşuna ve Media (kaynaklar) fonksiyon tuşuna basarak Kaynak ayarları menüsünü çağırınız. Menüdeki Fonksiyon Tuşları Media setup (Medya Ayarları) Activate AUX input (AUX girişini devreye sokma) Bir harici ses kaynağını dinlemek için. Bluetooth Audio Activate (Bluetooth audio çalışması) - MP3 dosyalarının telefon hazırlık tertibatına kablosuz olarak aktarılmasını gerçekleştirir. Deactivate artist/track name (ses sanatçısının/parça adının devreden çıkarılması) CD metni olan ses CD'lerinde ve MP3 işletmesinde, ilgili ayarlara göre parça ve ses sanatçısının adı veya sadece dosya veya klasör adı gösterilir. Scan/Mix/Repeat Play subfolders (alt klasörlerin çalınması) Klasörlere ve alt klasörlere kaydedilmiş olan tüm MP3 dosyaları çalınan kaynak üzerinde ilgili sıraya göre arka arkaya çalınır. AUX input level (AUX Giriş seviyesi) - Bağlanmış bir dış ses kaynağının çalma ses seviyesinin uyarlaması ile ilgili AUX-IN girişinin alış hassasiyeti, üç kademe ile diğer ses kaynaklarına uyarlanabilir. AUX input level (AUX Giriş seviyesi) tuşuna dokununuz ve açılan Pop-up penceresinde istenen giriş hassasiyetini seçiniz. Eğer ilave olarak bir MDI girişi takılıysa, bu ayar bu girişe bağlanmış olan ses kaynakları için de geçerlidir. Sistem ayarı SETUP bölge seçme tuşuna ve System fonksiyon tuşuna basarak Setup System (sistem ayarları) menüsünü çağırınız. Sistem Lisanının El ile Değiştirilmesi System language (Sistem lisanı) tuşuna dokununuz ve açılan Pop-up penceresinde istenen lisanı seçiniz. Sistem lisanı normal olarak gösterge panelinde ayarlanmış olan lisan ile verilmektedir otomatik. Eğer istenirse, radyo için anlatıldığı gibi bir başka lisan ayarlanabilir. Cihazı Fabrika Ayarlarına Getirme Factory settings (Fabrika ayarları) fonksiyon tuşuna dokununuz. Aşağıdaki güvenlik sorusunu cevaplarsanız, cihaz fabrikadan çıkış durumuna geri döner ve kaydedilen tüm veriler silinir.

18 16 Temel ayarlar Düğmelerin Aydınlatması ILLUMINATION (Aydınlatma) fonksiyon tuşuna dokununuz. Kontak açık olduğu zaman, cihazdaki düğmelerin A1 ve aydınlatmasını açabilir 2 veya kapayabilirsiniz 1. Climatronic ünitesi ile ilgili ayar göstergesi* CLIMATE POP-UPS fonksiyon tuşuna dokununuz. Climatronic değerlerinin göstergesini kapatabilir veya açabilirsiniz. Telefon Ayarları SETUP bölge seçme tuşuna ve Phone (telefon) fonksiyon tuşuna basarak Setup Phone (Telefon ayarları) menüsünü çağırınız. Cihazdaki Telefon Rehberini Güncelleştirma Mobil telefonun veya SIM kartının telefon rehberindeki son bağlantıdan itibaren cihazda değiştirilen tüm girişleri güncelleştirmek için, Update telephone book 2) (telefon rehberinin güncelleştirilmesi) fonksiyon tuşuna dokununuz. İşlem birkaç dakika sürebilir. Aşağıdaki güvenlik sorusunu onaylayınız. Veriler güncelleştirilirken, cihazdaki telefon rehberinin eski verileri seçilmeye devam eder. Bu durumda aracınız için geçerli olan kullanma kılavuzuna dikkat ediniz. Çağrı Listelerini Silme 2) Call list delete (çağrı listelerini silme) fonksiyon tuşuna dokununuz. A2 Gelen güvenlik sorusunu Delete (silme) ile onayladığınız zaman, cihazda kayıtlı olan tüm çağrı numaraları ve cevaplanmamış çağrılar silinir. Yerleştirilmiş Kısa Seçme Tuşlarını Düzenleme Yerleştirilmiş olan kısa seçme tuşlarını düzenlemek için, Speed dials (telefon kısa seçimleri) fonksiyon tuşuna dokununuz. Takip eden menüde, içeriğini değiştirmek istediğiniz kısa seçme tuşuna dokunarak seçiniz. Girişi tarif edildiği gibi değiştiriniz. PHONE Alan Seçme Tuşu PHONE Ana Menüsü Mobil telefonunuzu araç için geçerli olan kullanma kılavuzuna göre mobil telefon hazırlama sistemine bağlayınız. PHONE ana menüsünü açmak için, PHONE bölge seçme tuşuna basınız. Bağlantı işleminden sonra, bağlanmış mobil telefonun telefon rehberi verilerinin radyo cihazına yerleşmesi birkaç dakika sürebilir (telefon rehberinin büyüklüğüne bağlı olarak). PHONE Ana Menüsündeki Fonksiyon Tuşları Çağrıları almak, oluşturmak veya tutmak. PHONE ana menüsünde, dokunulduğu zaman seçilmiş çağrı numaralarının çağrı listesi gösterilir. Görüşmenin sona ermesi veya çağrının kabul edilmemesi. 2) Üniversal telefon hazırlığı GSM III için geçerlidir.

19 Temel ayarlar 17 SOS 3) Tekrar onaylandıktan sonra bir acil çağrı numarasına bağlantı kurar. Bu fonksiyon sisteme bağlanmış mobil telefon olmadan da mümkündür. Ancak ön koşul, bir mobil telefon hizmet sağlayıcı üzerinden bir bağlantının olmasıdır. Voice mailbox 3) (posta kutusu) ve Memory 2 ile Memory 6 arası Kısa seçme tuşları; bunlara her defasında bir çağrı numarası yerleştirilebilir. [:::] Bir çağrı numarasını girmek için sayı bloğunu açar. Calls 3) (çağrılar) Bir çağrı listesinin seçimi için bir pencere açar. Sadece mobil telefon hazırlama sisteminde kabul edilmeyen, seçilen veya kabul edilen çağrıların çağrı listeleri gösterilebilir. Extras ve Conferece details (konferans detayları) 3) veya Microphone off (mikrofon kapatma) Bir görüşme sırasında mikrofonu kapatır. Mikrofon kapalı durumda iken, araç içinde yapılan konuşmalar karşıdaki kişi tarafından duyulmaz. Bir çağrı numarasının seçilmesi için sisteme bağlanmış mobil telefonun rehberini açar. Çağrı numarası girme Bir Numara Girme ve Seçme Bir çağrı numarasının girişi için sayı bloğunu açmak üzere, PHONE ana menüsündeki [:::] fonksiyon tuşuna dokununuz. İlgili sayıyı giriş satırına almak için, belirmiş olan bir sayı tuşuna dokununuz. Giriş satırındaki işareti, fonksiyon tuşuna dokunarak, sağdan sola doğru silebilirsiniz. İstenen numara giriş satırında gösterildiği zaman, fonksiyon tuşuna dokununuz. Girilen çağrı numarası ile bağlantı kurulur. Bir ülke kodunu girmek için, ilk iki sayı yerine (örneğin 00 ) + işaretini seçebilirsiniz. Bunun için, küçük üçgeni olan 0 fonksiyon tuşunu 0 ve + fonksiyon tuşları olan bir pencere açılıncaya kadar basılı olarak tutunuz. İstenen işareti giriş 3) Üniversal telefon hazırlığı GSM III için geçerlidir. satırına dokunmak suretiyle kabul ederseniz - Pop-up pencere kapanır. Herhangi bir giriş yapılmaz ise, açılan pencere birkaç saniye sonra otomatik olarak kapanır. Özel tuşlar yıldızcık * ve kare #, telefon tuş takımındaki aynı fonksiyonları sağlar. Bu işaretler özellikle bir çağrı sırasındaki ses sinyallerinin aktarılmasında gereklidir. 4) Telefon Rehberi Telefon Rehberini Açma Telefon rehberini açmak için, PHONE ana menüsünde bulunan alt sağdaki fonksiyon tuşuna basınız. Telefon rehberinden telefon numarası seçme Başka girişleri gösterebilmek için, Phone book (Telefon rehberi) menüsündeki sürmeli ayarlayıcıyı scroll çubuğunda aşağı doğru hareket ettiriniz. Bir telefon rehberi girdisini bir arama ekranı üzerinden seçmek için, Search (arama) fonksiyon tuşuna dokununuz. Sol kolondaki bir telefon rehberi girişinin göstergesine dokununuz. Bu giriş için telefon rehberine yerleştirilmiş olan ilk çağrı numarası ile bağlantı kurulur. 5) Bir Telefon Rehberi Girişine ait Bilgileri Gösterme 5) Göstermek istediğiniz telefon rehberi girişinin sağ yanındaki fonksiyon tuşuna dokununuz. Bu giriş altında yerleştirilen çağrı numaraları gösterilir. Bir çağrı numarasının göstergesine dokunursanız, bu numara ile bağlantı kurulur. 4) Üniversal telefon hazırlığı GSM III için geçerlidir. 5) Üniversal telefon hazırlığı GSM III için geçerlidir.

20 18 Temel ayarlar Telefon Rehberinde Giriş Arama Bir telefon rehberi girdisini bir arama ekranı üzerinden seçmek için, Phone book (Telefon rehberi) menüsünde Search (arama) fonksiyon tuşuna dokununuz. Arama ekranındaki klavye üzerinde seçilebilen bir işareti giriş satırına kabul etmek için üzerine dokununuz. Sayı ve özel işaretler ile ilgili giriş ekranını açmak için, fonksiyon tuşuna dokununuz. Harf giriş ekranına tekrar geçmek için A-Z üzerine dokununuz. Giriş satırındaki işareti, fonksiyon tuşuna dokunarak, imlecin konumundan itibaren sağdan sola doğru silebilirsiniz. tuşuna dokunursanız, telefon rehberinde giriş satırında gösterilen ismin arkasındaki ilk çağrı numarası ile bağlantı kurulur. Telefon rehberine girilen bir giriş aranırken, küçük ve büyük harfin bir anlamıyoktur. Düzenleme Alanı: Özel İşaretin Gösterilmesi Bazı harfler ilave olarak küçük bir üçgen ile işaretlenir. Bu durum, bu harflere esas teşkil eden özel işaretlerin seçilebileceğini gösterir. Bu özel işareti gösteren Pop-up pencere belirinceye kadar, ilgili tuşu parmağınızla basılı tutunuz. İstenen işareti giriş satırına dokunmak suretiyle kabul ederseniz - Pop-up pencere kapanır. Herhangi bir giriş yapılmaz ise, açılan pencere birkaç saniye sonra otomatik olarak kapanır. Çağrı Numarasının Uyarlanması Telefon rehberinden veya bir çağrı listesinden, ilgili bölümde anlatıldığı gibi bir çağrı numarasının göstergesini açınız. İmleci giriş satırında kaydırmak için, veya ok tuşlarına dokununuz. İşaret bloğu üzerinde gösterilen bir işareti imlecin arkasına almak için üzerine dokununuz. fonksiyon tuşuna dokunursanız, gösterilen çağrı numarası ile bağlantı kurulur. Çağrı Listeleri Üniversal telefon hazırlığı GSM III için geçerlidir. Sadece araçtaki mobil telefon hazırlama sisteminde kabul edilmemiş, seçilmiş veya kabul edilmiş çağrı numaraları kaydedilir. Bir mobil telefonda kayıtlı olan çağrı listeleri araca aktarılamaz. PHONE (telefon) ana menüsünde Calls (çağrılar) fonksiyon tuşuna dokununuz. Açılan penceredeki çağrı listesine dokunarak, istediğiniz çağrı numarasını seçiniz. İlgili liste gösterilir. Telefon rehberinde bir girişi olan çağrı numaraları ilgili isimlerle gösterilir. fonksiyon tuşu ile, kaydedilmiş çağrı numarası için diğer bilgilerin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Missed calls (cevapsız çağrılar) Mobil telefon hazırlama sistemindeki cevapsız çağrıların bir listesini gösterir. Dialled numbers (seçilmiş numaralar) Mobil telefon hazırlama sistemi ile bir bağlantı kurmak üzere, denemiş olan çağrı numaralarının bir listesini gösterir. Incoming calls (alınan çağrılar) Mobil telefon hazırlama sisteminde alınan çağrıların bir listesini gösterir. Çağrı numarası telefon rehberindeki bir çağrı listesinde kayıtlı ise, çağrı numarasının yerine rehberde kayıtlı olan isim gösterilir. fonksiyon tuşu ile kabul edilmemiş olan gelen çağrılar, alınan çağrılar çağrı listesine kaydedilir.

21 Temel ayarlar 19 Çağrı listeleri daima bir kullanıcı profiline göre düzenlenmiştir ve sadece ilgili SIM kartı mobil telefon hazırlama sistemine tekrar bağlandığında gösterilir. Kısa Seçme Tuşları Mobil telefonununuz SIM kartı ile ilk bağlantıdan sonra, PHONE ana menüsünden yapılan ilk çağrı sırasında kısa seçme tuşları boştur. Boş Kısa Seçme Tuşlarını Yerleştirme Boş olan kısa seçme tuşlarından birisine dokunduğunuzda, isim ve telefon girmek için Speed dial (kısa seçim) menüsü açılır. Name (isim) fonksiyon tuşuna basarsanız, ismin girilmesi için bir giriş ekranı açılır. Number (numara) fonksiyon tuşuna basarsanız, çağrı numarasının girilmesi için bir ekran açılır. Bir çağrı numarasını ilgili listeden buna ait kısa seçme tuşuna almak için, Call lists (çağrı listeleri) veya Phone book (telefon rehberi) fonksiyon tuşuna dokununuz. Giriş satırlarındaki girişleri OK ile bir defada silmek için, fonksiyon tuşuna dokununuz. Speed dial (kısa seçim) menüsündeki girişlerinizi bitirdiğiniz zaman, OK fonksiyon tuşuna dokununuz. Girilen isim, PHONE ana menüsündeki kısa seçme tuşunda gösterilir. Kısa seçme tuşu girilen çağrı numarası ile birlikte yerleştirilir. Kısa Seçme Tuşu ile Bağlantı Çağırma Yerleştirilmiş kısa seçme tuşlarından birisine dokunursanız, yerleştirilmiş çağrı numarası ile bağlantı kurulur. Yerleştirilmiş Kısa Seçme Tuşlarını Düzenleme Bir kısa seçme tuşunun içeriği değiştirilecekse, ilgili kısa seçme tuşunu Speed dial (kısa seçim) menüsü açılıncaya kadar basılı tutunuz. Kısa seçme tuşlarının yerleşimi cihazda kayıtlı kalır, ancak ilgili SIM kartı mobil telefon hazırlama sistemine tekrar bağlandığında tekrar gösterilir. Voice mailbox 6) (posta kutusu) Kısa Seçme Tuşu Voice mailbox (posta kutusu) kısa seçme tuşu ilgili ülkedeki mobil telefon sağlayıcısına bağlı olduğu için, bu tuşun arka planına fabrika çıkışında hiç bir çağrı numarası yerleştirilmemiştir. Bu kısa seçme tuşunun ismi önceden verilmiştir ve değiştirilemez. Burada görüşme haberlerinizi hızlı dinlemek için, numarayı posta kutunuza kaydetmelisiniz. Düzenleme Alanı: Diğer Giriş İmkanları Büyük harften küçük harfe veya tersine değişir. Rakam ve özel işaretlerin girişi için düzenleme alanını açar. Tuş A-Z arasında değişir. Harf düzenleme alanına tekrar geçmek için, A-Z üzerine dokununuz. İçi boş tuş, boş işaretleri girmek için. veya İmleci giriş satırında sola veya sağa hareket ettirir. İmlecin konumundan itibaren giriş satırındaki işareti sağdan sola doğru siler. Telefon Görüşmesi Bir çağrı numarası için bağlantı kurulmasına başladıysanız veya bir çağrı aldıysanız, PHONE ana menüsü Phone conversation (Telefon görüşmesi) görümününe geçer. 6) Üniversal telefon hazırlığı GSM III için geçerlidir.

22 20 Temel ayarlar Gelen Telefon Çağrısı Gelen bir telefon çağrısı, ekranda Incoming call (Gelen çağrı) ve arayanın çağrı numarası ile gösterilir. Arayanın numarası telefon rehberinde kayıtlı ise, çağrı numarası yerine arayanın ismi gösterilir. Çağrıyı almak için, fonksiyon tuşuna dokununuz. Çağrıyı kabul etmemek için, fonksiyon tuşuna dokununuz. Bir Telefon Görüşmesi Sırasında 7) Bir telefon görüşmesi sırasında fonksiyon tuşuna dokunursanız, güncel görüşme sessiz duruma geçer (Gösterge: Call is held (Çağrı tutuluyor) ). Bunun anlamı, ses aktarımının kesilmesi sırasında bağlantı duruyor demektir. fonksiyon tuşuna dokunursanız, görüşme devam edebilir. Bir telefon görüşmesi sırasında fonksiyon tuşuna dokunursanız, güncel çağrı numarasına olan bağlantı sona erer ve cihaz PHONE ana menüsüne geri döner. İlave olarak bir Diğer Telefon Görüşmesi Yapma 7) Güncel görüşmeyi yukarıda anlatıldığı gibi tutmak için, bir telefon görüşmesi sırasında fonksiyon tuşuna dokununuz. Yeni bir çağrı numarası veya kaydedilmiş bir çağrı numarası seçiniz. İlave bir bağlantı kurduysanız, aşağıda anlatıldığı gibi iki katılımcı arasında gidip gelebilirsiniz ( simsarlık yapma ). İki Katılımcı Arasında Tıklama ve Değişme (Gidip gelme) Bir görüşme yaparken bir çağrı alırsanız, arayanın numarası veya ismi ekranda o andaki görüşmenin altında belirir (Fonksiyon: Tıklama ). İkinci çağrıyı kabul etmemek için, Incoming call (Gelen çağrı) satırındaki fonksiyon tuşuna dokununuz. İkinci çağrıyı kabul etmek için, Incoming call (Gelen çağrı) satırındaki fonksiyon tuşuna dokununuz. Birinci katılımcı ile bağlantı kesilir, ancak sona ermez (Gösterge: Call is held (Çağrı tutuluyor) ). Call is held (Çağrı tutuluyor) satırındaki fonksiyon tuşuna dokunursanız, bu katılımcı ile görüşme devam eder ve diğer katılımcı tutulur. Böylece iki katılımcı arasında gidip gelebilirsiniz. 7) Bu satırda gösterilen çağrı numarası ile bağlantıyı sona erdirmek için, fonksiyon tuşuna dokununuz. DTMF Tuş Tonları 7) Bir telefonun her tuşu, belli bir DTMF tuş tonuna göre düzenlenmiştir. DTMF tuş tonları, örneğin bir şifrenin telefon üzerinden girilmesi veya bir Call-Center (çağrı merkezi) çalışanının seçimi sırasında kullanılır. Bir görüşme sırasında bir DTMF tuş tonu girişi talep edilirse, sol alttaki fonksiyon tuşuna dokunarak tuş takımını açınız ve talimatı takip ediniz (örneğin: Bir iş arkadaşımız ile özel görüşme için, lütfen 3 'ü tuşlayınız ). Daha uzun bir DTMF tuş tonunu mobil telefonunuza da kaydedebilirsiniz. Bir görüşme sırasında bu DTMF tuş tonu girişi talep edilirse, ilgili girişi anlatılıdığı gibi, telefon rehberinden çağırınız. Giriş ekranında DTMF fonksiyon tuşuna dokunursanız, giriş satırında gösterilen işaret dizisi DTMF ses dizisi olarak çalınır. Bir DTMF ses dizisinde + işareti olmamalıdır, zira bu işaret bir DTMF tuş tonunun çalınmasını keser. 7) Üniversal telefon hazırlığı GSM III için geçerlidir.

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BEAT SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BEAT SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BEAT SIMPLY CLEVER İçindekiler 1 İçindekiler Radyo...................................... Radyo - Genel bakış........................... Önemli bilgiler................................

Detaylı

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler........................... Cihaza genel bakış............................ Önemli Bilgiler................................

Detaylı

ARAÇ RADYOSU SWING KULLANIM KILAVUZU

ARAÇ RADYOSU SWING KULLANIM KILAVUZU ARAÇ RADYOSU SWING KULLANIM KILAVUZU B1Z-6000F İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler............................ Kullanım kılavuzu............................. Kullanım kılavuzu metnindeki işaretler......

Detaylı

SIMPLY CLEVER RADYO FUNKY KULLANIM KILAVUZU

SIMPLY CLEVER RADYO FUNKY KULLANIM KILAVUZU SIMPLY CLEVER RADYO FUNKY KULLANIM KILAVUZU İçindekiler dizini 1 İçindekiler dizini Genel Bilgiler................................. 2 Kullanım kılavuzu.................................. 2 Önemli Bilgiler.....................................

Detaylı

ARAÇ RADYOSU BLUES KULLANIM KILAVUZU

ARAÇ RADYOSU BLUES KULLANIM KILAVUZU ARAÇ RADYOSU BLUES KULLANIM KILAVUZU İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler............................ Cihaza genel bakış............................ Önemli Bilgiler................................

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radyo Funky Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radyo Funky Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Radyo Funky Kullanım kılavuzu İçindekiler dizini Genel Bilgiler Kullanım kılavuzu 2 Önemli Bilgiler 2 Cihaza genel bakış 3 Cihazı devreye sokma ve devreden çıkarma 3 Ses seviyesini ayarlama

Detaylı

SIMPLY CLEVER BOLERO RADYO KULLANMA KILAVUZU

SIMPLY CLEVER BOLERO RADYO KULLANMA KILAVUZU SIMPLY CLEVER BOLERO RADYO KULLANMA KILAVUZU İçindekiler dizini 1 İçindekiler dizini Genel Bilgiler................................. 2 Kullanma kılavuzu................................. 2 Kullanım kılavuzu

Detaylı

Radyo Swing Kullanma kılavuzu

Radyo Swing Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER www.skoda-auto.com Radyo Swing Kullanma kılavuzu Swing: Superb, Octavia, Octavia Tour, Yeti, Fabia, Roomster, Rapid Rádio turecky 05.2012 S00.5610.87.77 1Z0 012 101 JB İçindekiler dizini

Detaylı

SIMPLY CLEVER RADYO BLUES KULLANMA KILAVUZU

SIMPLY CLEVER RADYO BLUES KULLANMA KILAVUZU SIMPLY CLEVER RADYO BLUES KULLANMA KILAVUZU İçindekiler dizini 1 İçindekiler dizini Genel Bilgiler................................. 2 Kullanma kılavuzu................................. 2 Kullanım kılavuzu

Detaylı

ARAÇ RADYOSU BOLERO KULLANIM KILAVUZU

ARAÇ RADYOSU BOLERO KULLANIM KILAVUZU ARAÇ RADYOSU BOLERO KULLANIM KILAVUZU İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler............................ Kullanım kılavuzu............................. Kullanım kılavuzu metnindeki işaretler...... Cihaza

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radyo Blues Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radyo Blues Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Radyo Blues Kullanma kılavuzu İçindekiler dizini Genel Bilgiler Kullanma kılavuzu 2 Kullanım kılavuzu metnindeki işaretler 2 Cihaza genel bakış 2 Önemli Bilgiler 2 Hırsızlığa Karşı Güvenlik

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radyo Swing Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radyo Swing Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Radyo Swing Kullanma kılavuzu İçindekiler dizini Genel Bilgiler Kullanma kılavuzu 2 Kullanım kılavuzu metnindeki işaretler 2 Cihaza genel bakış 2 Önemli Bilgiler 2 Hırsızlığa Karşı Güvenlik

Detaylı

SIMPLY CLEVER. ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU SWING

SIMPLY CLEVER. ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU SWING SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU SWING İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler........................... Cihaza genel bakış............................ Önemli Bilgiler................................

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Bolero Radyo Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Bolero Radyo Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Bolero Radyo Kullanma kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

ŠkodaOctavia Tour ARAÇ RADYOSU SYMPHONY SIMPLY CLEVER

ŠkodaOctavia Tour ARAÇ RADYOSU SYMPHONY SIMPLY CLEVER ŠkodaOctavia Tour ARAÇ RADYOSU SYMPHONY SIMPLY CLEVER İçindekiler 1 İçindekiler Radyo...................................... Radyo - Genel bakış........................... Önemli bilgiler................................

Detaylı

ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER Giriş Amundsen dinamik radyo navigasyon sistemi (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir Škoda aracı seçtiniz, güveniniz için

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Radio Blues Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER Giriş Amundsen Radyo navigasyon sistemi (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir Škoda aracı seçtiniz, güveniniz için teşekkür

Detaylı

SIMPLY CLEVER. ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS

SIMPLY CLEVER. ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS Giriş Radyo navigasyon sistemi Columbus (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir Škoda aracı seçtiniz, güveniniz için teşekkür

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Radio Blues Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz PIONEER AVIC-S1

Kullanım kılavuzunuz PIONEER AVIC-S1 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya PIONEER AVIC-S1 için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki PIONEER AVIC-S1 tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar,

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radyo Swing Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radyo Swing Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Radyo Swing Kullanma kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Radio Blues Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

Radyo Funky Kullanım kılavuzu

Radyo Funky Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER www.skoda-auto.com Radyo Funky Kullanım kılavuzu Funky Radyo turecky 11.2013 S00.5615.04.77 1ST 012 777 CF Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri

Detaylı

Türkçe Kullanım Kılavuzu

Türkçe Kullanım Kılavuzu h1 Türkçe Kullanım Kılavuzu İçindekiler Kurulum talimatları 12 Bağlantı şeması 12 Kullanım talimatları 13 Sembollerin anlamları 13 Başlangıç ayarları 14 Başlatma 14 Sıcaklık ayarı 14 Nem değeri ayarı (sadece

Detaylı

SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ AMUNDSEN+ KULLANMA KILAVUZU

SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ AMUNDSEN+ KULLANMA KILAVUZU SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ AMUNDSEN+ KULLANMA KILAVUZU Giriş Amundsen+ Navigasyon sistemi (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir ŠKODA aracı seçtiniz, güveniniz için teşekkür

Detaylı

AYPZP X5 TABANLI ZİL PANELİ TEKNİK DETAYLAR

AYPZP X5 TABANLI ZİL PANELİ TEKNİK DETAYLAR AYPZP X5 TABANLI ZİL PANELİ TEKNİK DETAYLAR Altyapı kablolamasında CAT5 kablo alt yapısı kullanılır. Dış cephe ölçüsü 390 x 140 mm dir. Arka kasa ölçüsü 350 x 120 x 48 mm dir Daire numaraları, 2 haneli,

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU Blues bilgi/eğlence sistemi

KULLANMA KILAVUZU Blues bilgi/eğlence sistemi SIMPLY CLEVER KULLANMA KILAVUZU Blues bilgi/eğlence sistemi 6V0012777CB Önsöz Bu kullanma kılavuzu Blues bilgi/eğlence sistemi (bundan sonra sadece cihaz olarak adlandırılacak) içindir. Bu kılavuza uygun

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Charger M Type model Oto Radyo Medya oynatıcı için

Bu kullanma kılavuzu Charger M Type model Oto Radyo Medya oynatıcı için charger m type Bu kullanma kılavuzu Charger M Type model Oto Radyo Medya oynatıcı için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar

Detaylı

Hızlı başlangıç kılavuzu

Hızlı başlangıç kılavuzu www.philips.com/welcome adresinden ürününüzü kaydettirebilir ve destek alabilirsiniz CD250 CD255 SE250 SE255 Hızlı başlangıç kılavuzu 1 Bağlantı 2 Kurulum 3 Keyfini cıkarın Kutuda neler var Baz istasyonu

Detaylı

Kaydırma ve Gezinme Çağrı görünümleri ve özellikler arasında geçiş yapmak için, Phone ekranının sağ üst tarafındaki Features düğmesini veya Phone

Kaydırma ve Gezinme Çağrı görünümleri ve özellikler arasında geçiş yapmak için, Phone ekranının sağ üst tarafındaki Features düğmesini veya Phone Kaydırma ve Gezinme Çağrı görünümleri ve özellikler arasında geçiş yapmak için, Phone ekranının sağ üst tarafındaki Features düğmesini veya Phone düğmesini kullanın. Phone ekranından Features listesine

Detaylı

BoomP!ll. Bluetooth Hoparlör. Kullanma Kılavuzu 33033

BoomP!ll. Bluetooth Hoparlör. Kullanma Kılavuzu 33033 BoomP!ll Bluetooth Hoparlör Kullanma Kılavuzu 33033 Ednet 33033 Boom P!ll Bluetooth hoparlörü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazı ilk kez kullanmadan önce lütfen aşağıdaki talimatı okuyun. ÖZELLİKLER

Detaylı

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS KULLANIM KILAVUZU

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS KULLANIM KILAVUZU www.skoda-auto.com Radionavigační systém Columbus Superb, Octavia, Yeti turecky 05.11 S00.5610.78.77 3T0 012 151 HR RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS KULLANIM KILAVUZU Giriş Columbus radyo navigasyon

Detaylı

GSM Kartı. Programlama Butonu

GSM Kartı. Programlama Butonu Teknik Özellikler GSM DIALER KULLANMA KILAVUZU Besleme Gerilimi : 12 Volt Sukunet Akımı : 35 ma. Arama Esnasında Çekilen Akım : 100 ma. Tetikleme Türü : Negatif (-) Tetikleme Bağlantı Şekli GSM Kartı SIM

Detaylı

Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu

Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER www.skoda-auto.com Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu Amundsen+: Superb, Octavia, Yeti, Fabia, Roomster, Rapid Navigacní systém turecky 05.2012 S00.5610.83.77 3T0 012 149 GE Önsöz

Detaylı

X-107 KULLANMA KILAVUZU

X-107 KULLANMA KILAVUZU X-107 KULLANMA KILAVUZU Ekran ölçüsü 7inç Çözünürlülük 480 X ( RGB) X 234 Parlaklık 350cd/m2 Kontrast 300 : 1 Görüntü açısı ( L/R / T / B) : 60/ 60/40/60 Güç kaynağı 8~17V ( tipik DV 12V) Güç sarfiyatı

Detaylı

WAE Music uygulamasını indirin

WAE Music uygulamasını indirin TÜRKÇE 3 1. Açma/Kapama düğmesi 2. FM/Bluetooth modu 3. 4. 3+4. 5. Pil göstergesi 6. FM/Bluetooth göstergesi 7. USB Girişi 8. Giriş Hattı 9. Koruyucu kapak 10. ¼" montaj için vida deliği 11. Bilek askısı

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için,

Detaylı

1. Kurulum. Tam ekranda iken MENU tuşuna. Başlat sekmesine gelin ve sonra [ / ] basın ve menüye girin. [ / ]

1. Kurulum. Tam ekranda iken MENU tuşuna. Başlat sekmesine gelin ve sonra [ / ] basın ve menüye girin. [ / ] 1. Kurulum Tam ekranda iken MENU tuşuna basın ve menüye girin. [ / ] tuşlarına basarak Kurulum, Kanal Düzenleme, Sistem Ayarları ve Medya Merkezi menülerine geçiş yapabilirsiniz. Kurulum menüsü altından

Detaylı

Tablet Bilgisayar SGPT13 Serisi. Hızlı Kurulum Kılavuzu

Tablet Bilgisayar SGPT13 Serisi. Hızlı Kurulum Kılavuzu Tablet Bilgisayar SGPT13 Serisi Hızlı Kurulum Kılavuzu Hoş Geldiniz Xperia Tablet S satın aldığınız için tebrik ederiz. Bu Hızlı Kurulum Kılavuzu, tablet bilgisayarınızın kullanılması için gereken başlangıç

Detaylı

ARAÇ RADYOSU BLUES KULLANIM KILAVUZU

ARAÇ RADYOSU BLUES KULLANIM KILAVUZU ARAÇ RADYOSU BLUES KULLANIM KILAVUZU İçindekiler 1 İçindekiler Radyo....................................... Radyo - Genel bakış.......................... Önemli bilgiler................................

Detaylı

SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ COLUMBUS KULLANMA KILAVUZU

SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ COLUMBUS KULLANMA KILAVUZU SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ COLUMBUS KULLANMA KILAVUZU Giriş Columbus Navigasyon sistemi (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir ŠKODA aracı seçtiniz, güveniniz için teşekkür

Detaylı

Magic Pass 12150 Parmak İzi & RFID Kart Okuyucu

Magic Pass 12150 Parmak İzi & RFID Kart Okuyucu Magic Pass 12150 Parmak İzi & RFID Kart Okuyucu Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz Magic Pass cihaz cihaz bağlantı ve kullanıma yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı

Detaylı

KAÇAK AKIM RÖLESİ. www.ulusanelektrik.com.tr. Sayfa 1

KAÇAK AKIM RÖLESİ. www.ulusanelektrik.com.tr. Sayfa 1 DELAB TM-18C KAÇAK AKIM RÖLESİ İÇERİK GENEL / BUTON FONKSİYONLARI.2 PARAMETRE AYARLARI...2 PARAMETRE AÇIKLAMALARI 3 KAÇAK AKIM AYARLARI...3 AÇMA SÜRESİ AYARLARI.3 AŞIRI AKIM AYARLARI...4 ÇALIŞMA SÜRESİ..4

Detaylı

SAFİR EFES KULLANMA KILAVUZU

SAFİR EFES KULLANMA KILAVUZU SAFİR EFES KULLANMA KILAVUZU Eylül 201 1. Giriş Kullandığınız ürün yüksek teknolojiyi kullanarak üretilmiş, üstün tasarıma sahip bir üründür. Bu gelişmiş teknolojili sistem size, karışık kodları ezberlemek

Detaylı

HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU

HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU MERKEZ SERVİS: 0216 435 70 48 www.merihvideo.com.tr DİKKAT EDİNİZ Bu talimatları okuyun ve saklayın.. Cihazı sudan ve ısıdan uzak yerde kullanın. Cihazı sadece kuru bir

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Charger X Type model Oto Radyo Medya oynatıcı için geçerlidir.

Bu kullanma kılavuzu Charger X Type model Oto Radyo Medya oynatıcı için geçerlidir. charger x type Bu kullanma kılavuzu Charger X Type model Oto Radyo Medya oynatıcı için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu Önsöz Amundsen+ navigasyon sistemi (bundan sonra radyo navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir ŠKODA aracı seçtiniz, güveniniz

Detaylı

ARAÇ KAMERASI, HD Kullanma Kılavuzu

ARAÇ KAMERASI, HD Kullanma Kılavuzu ARAÇ KAMERASI, HD Kullanma Kılavuzu 87231 Araç kamerasının tüm fonksiyonlarının daha iyi kullanımı için cihazı kullanmadan önce lütfen bu kılavuzu dikkatli şekilde okuyun. Dikkat 1. Lütfen hafıza kartını

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Columbus Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Columbus Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Navigasyon sistemi Columbus Kullanım kılavuzu Önsöz Columbus navigasyon sistemi (bundan sonra radyo navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir ŠKODA aracı seçtiniz, güveniniz için

Detaylı

PİLSAY KULLANMA KILAVUZU

PİLSAY KULLANMA KILAVUZU PİLSAY KULLANMA KILAVUZU V:1.0 1 İÇİNDEKİLER SAYFA Cihazın Genel Özellikleri... 3 Çağrıların Ücretlendirilmesi... 4 Sayaçların Takibi ve Silinmesi... 5 Aranan Numaraların Takibi... 6 Program Moduna Girme...

Detaylı

Hoşgeldiniz. Hızlı başlangıç kılavuzu. Bağlantı. Kurulum. Eğlenin

Hoşgeldiniz. Hızlı başlangıç kılavuzu. Bağlantı. Kurulum. Eğlenin Hoşgeldiniz TR Hızlı başlangıç kılavuzu 1 2 3 Bağlantı Kurulum Eğlenin Kutuda neler var? Telefon Baz istasyonu Baz istasyon için güç kaynağı Telefon kablosu 2 adet AAA şarj edilebilir pil Splitter Kullanıcı

Detaylı

Kullanma Kılavuzu. Fonksiyon Modülü SM10 EMS için Güneş Enerjisi Modülü. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 7 747 006 086 05/2006 TR

Kullanma Kılavuzu. Fonksiyon Modülü SM10 EMS için Güneş Enerjisi Modülü. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 7 747 006 086 05/2006 TR Kullanma Kılavuzu Fonksiyon Modülü SM10 EMS için Güneş Enerjisi Modülü Kullanıcı için Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 7 747 006 086 05/2006 TR İçindekiler 1 Emniyetiniz İçin.................................

Detaylı

Hızlı başlangıç kılavuzu

Hızlı başlangıç kılavuzu Adresinden ürününüzü kaydettirebilir ve destek alabilirsiniz www.philips.com/welcome SE650 SE655 Hızlı başlangıç kılavuzu 1 Bağlantı 2 Kurulum 3 Tadını çıkarın Kutunun içindekiler Baz istasyonu VEYA El

Detaylı

TR7311U-OR RDS / MP3-USB TUNER (12 Volt)

TR7311U-OR RDS / MP3-USB TUNER (12 Volt) www.vdo.com TR7311U-OR RDS / MP3-USB TUNER (12 Volt) KULLANIM KILAVUZU Güvenlik Bilgileri Güvenlik Bilgileri Bu ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Cihazı kullanmadan önce lütfen bu kılavuzu dikkatlice

Detaylı

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN+ KULLANIM KILAVUZU

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN+ KULLANIM KILAVUZU RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN+ KULLANIM KILAVUZU Giriş Amundsen+ radyo navigasyon sistemi (kısaca radyo navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir Škoda aracı seçtiniz, güveniniz için teşekkür

Detaylı

DİKON KULLANMA KILAVUZU

DİKON KULLANMA KILAVUZU DİKON KULLANMA KILAVUZU Cihaz, kontör ve dialer özelliklerini bir arada bulundurur, dialer fonksiyonu devre dışı ( by-pass) bırakılabilir. Besleme ünitesi, Kontör cihazı, Eksay Cihazı ( opsiyonel ) ve

Detaylı

2007 Nokia telif hakkýdýr. Tüm haklarý mahfuzdur. Nokia, Nokia Connecting People ve Pop-Port, Nokia Corporation'ýn ticari veya tescilli ticari

2007 Nokia telif hakkýdýr. Tüm haklarý mahfuzdur. Nokia, Nokia Connecting People ve Pop-Port, Nokia Corporation'ýn ticari veya tescilli ticari Nokia N70-1 2007 Nokia telif hakkýdýr. Tüm haklarý mahfuzdur. Nokia, Nokia Connecting People ve Pop-Port, Nokia Corporation'ýn ticari veya tescilli ticari markalarýdýr. Burada adý geçen diðer ürün ve þirket

Detaylı

HIREMCO HD20-16 KULLANIM KILAVUZU

HIREMCO HD20-16 KULLANIM KILAVUZU HIREMCO HD20-16 KULLANIM KILAVUZU MERKEZ SERVİS: 0216 435 70 48 www.merihvideo.com.tr DİKKAT EDİNİZ Bu talimatları okuyun ve saklayın.. Cihazı sudan ve ısıdan uzak yerde kullanın. Cihazı sadece kuru bir

Detaylı

AppRadio Mode ile uyumlu Lightning konektörlü iphone için aygıt yazılımı güncelleme

AppRadio Mode ile uyumlu Lightning konektörlü iphone için aygıt yazılımı güncelleme AppRadio Mode ile uyumlu Lightning konektörlü iphone için aygıt yazılımı güncelleme Navigasyonlu modeller için güncelleme talimatları: NAVTEQ yazılım güncelleme T1000-20496 kullanılarak güncellenmiş AVIC-F40BT,

Detaylı

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Mustafa Arnavut Adem Aköl Kalite Konseyi Başkanı Sinan Özyavaş Kalite Koordinatörü 1/6 1. AMAÇ Bu talimatın amacı

Detaylı

Türkçe. Giriş. Özelliklere Genel Bakış

Türkçe. Giriş. Özelliklere Genel Bakış Özelliklere Genel Bakış Giriş 7-inç TFT LCD Görüntü çözünürlüğü: 480(En) x 234(Boy) Görüntü modu: 4:3 ve 16:9 Desteklenen dosya biçimleri: JPEG & Hareketli-JPEG (320x240 QVGA 15 fps; 640x480 VGA 6 fps.)

Detaylı

OBS 1211 üç menüden oluşur. Yukarı tuşuna basıldığı sürece menüler, şekle göre saat yönünde değişir. Alt menülere girmek için enter, ana menülere

OBS 1211 üç menüden oluşur. Yukarı tuşuna basıldığı sürece menüler, şekle göre saat yönünde değişir. Alt menülere girmek için enter, ana menülere Menüler OBS 1211 üç menüden oluşur. Yukarı tuşuna basıldığı sürece menüler, şekle göre saat yönünde değişir. Alt menülere girmek için enter, ana menülere dönmek için esc tuşuna basılması gerekir. Cihaz

Detaylı

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS ŠkodaSuperb ŠkodaOctavia ŠkodaYeti SIMPLY CLEVER

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS ŠkodaSuperb ŠkodaOctavia ŠkodaYeti SIMPLY CLEVER RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS ŠkodaSuperb ŠkodaOctavia ŠkodaYeti SIMPLY CLEVER Giriş Columbus Radyo navigasyon sistemi (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir Škoda aracı seçtiniz,

Detaylı

Açma ve Arayüz Talimatlar

Açma ve Arayüz Talimatlar Açma ve Arayüz Talimatlar Cihazın orjinal kablolarla bağlandığına emin olduktan sonra, anahtarı ACC ON pozisyonuna getirin, POW/MUTE düğmesine yada POWR düğmesine yada SRC düğmesine kırmızı olana kadar

Detaylı

GPS NAVI GASYON SI STEMI

GPS NAVI GASYON SI STEMI GPS NAVI GASYON SI STEMI NAV HIZLI BAS LANGIÇ KILAVUZU MOTOR ANA SAYFA TÜRK Başlarken Navigasyon yazılımı ilk kez kullanıldığında otomatik olarak bir ilk kurulum işlemi başlar. Aşağıdaki işlemleri yapın:

Detaylı

Kullanım Uygulamaları Ön Görünüş. Dijital Ekran Mode Butonu Programlama Tuşu Sıcaklık Değiştirme tuşu ( - ) Sıcaklık Değiştirme tuşu ( +)

Kullanım Uygulamaları Ön Görünüş. Dijital Ekran Mode Butonu Programlama Tuşu Sıcaklık Değiştirme tuşu ( - ) Sıcaklık Değiştirme tuşu ( +) Kullanım Uygulamaları Ön Görünüş Dijital Ekran Mode Butonu Programlama Tuşu Sıcaklık Değiştirme tuşu ( - ) Sıcaklık Değiştirme tuşu ( +) Dijital Ekran Üzerindeki Bilgiler 1.Manuel Çalışma 2.Çalışma Fonksiyonları

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Columbus Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Columbus Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Navigasyon sistemi Columbus Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen

Detaylı

Mina 960 Kart Basma Saati Kullanım Kılavuzu

Mina 960 Kart Basma Saati Kullanım Kılavuzu Mina 960 Kart Basma Saati Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz kart basma saatinin kullanımına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

CAPTAİN-i ver. 5.6 & ve Üzeri RX-6 KULLANIM KİTAPÇIĞI

CAPTAİN-i ver. 5.6 & ve Üzeri RX-6 KULLANIM KİTAPÇIĞI 1 CAPTAİN-i ver. 5.6 & ve Üzeri RX-6 KULLANIM KİTAPÇIĞI http://www.salimusta.com salim@salimusta.com CAPTAIN-I Alarm paneli Özellikleri 6 programlanabilir bölge 2 bölünme Arayıcı: üç kişisel cep veya ev

Detaylı

VENÜS EFES PANEL KULLANIM KILAVUZU

VENÜS EFES PANEL KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Bekleme Modu...1 Daireyi Arama...1 Apartman Görevlisini Arama...1 Özel Şifreyle Kapı Açma...1 Kullanıcı Ayarlar Menüsü...2 Karşılama Ekranı-Metni Değiştirme...2 Kapı Açma Şifresi Değiştirme...2

Detaylı

1. Prestigio MultiPad 2. Sarj Adaptörü 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Belgesi 7. Yasal ve Güvenlik Uyarıları

1. Prestigio MultiPad 2. Sarj Adaptörü 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Belgesi 7. Yasal ve Güvenlik Uyarıları 1. Kutu İçeriği 1. 2. Sarj Adaptörü 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. 6. Garanti Belgesi 7. Yasal ve Güvenlik Uyarıları 2. Cihaz Görünümü 15 16 3 4 5 6 1 2 13 14 10 9 8 11 12 7 TR - 1 1 2 3 4 5 6 7 8

Detaylı

SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR

SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR Kullanım Kılavuzu DA-10287 DIGITUS DA-10287 Super Bass Taşınabilir Bluetooth Hoparlörü satın aldığınız için teşekkür ederiz! Bu kullanım kılavuzu Bluetooth Hoparlörünüzün

Detaylı

COOL-US Kullanma Kılavuzu Profesyonel Anemometre

COOL-US Kullanma Kılavuzu Profesyonel Anemometre COOL-US Kullanma Kılavuzu Profesyonel Anemometre Lütfen ürünü kullanmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz ve ilerisi için saklayınız. İÇERİK 1. Güvenlik... 1 2. Genel Tanıtım... 2 3. Özellikler...

Detaylı

Hoşgeldiniz. Hızlı başlangıç kılavuzu. Bağlantı. Kurulum. Eğlenin

Hoşgeldiniz. Hızlı başlangıç kılavuzu. Bağlantı. Kurulum. Eğlenin Hoşgeldiniz TR Hızlı başlangıç kılavuzu 1 2 3 Bağlantı Kurulum Eğlenin Kutuda neler var? Telefon Baz istasyonu Baz istasyon için güç kaynağı Telefon kablosu 2 adet AAA şarj edilebilir pil Pil kapağı Kullanıcı

Detaylı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı Kurulum 1. SQL Uyarı.zip dosyası açılır. 2. SQL Uyarı.exe programı çalıştırılır. 3. Üstteki ekran açılır ok. Butonuna basılır. 4. Ayarlar ekranı seçilir. 4.1 Server

Detaylı

CG - G5. GSM Modüllü Alarm Sistemi

CG - G5. GSM Modüllü Alarm Sistemi Yusuf Noyan AYDIN Aydın Dış Ticaret Altınkum Mahallesi 430 Sokak No:2/4 Konyaaltı ANTALYA Telefon : + 90 242 229 96 50 www.aypro.com info@aypro.com CG - G5 GSM Modüllü Alarm Sistemi GSM / SMS / RFID Alarm

Detaylı

2 Kablolu Görüntülü Diafon Sistemi

2 Kablolu Görüntülü Diafon Sistemi 2 Kablolu Görüntülü Diafon Sistemi 2K701 / 7 MİTÖR KULLANIM KILAVUZU Monitör Kapı Aç Dahili Arama Hakkında Ayarlar 2K701 / 7 Daire İçi Monitör (Dokunmatik Buton) Lütfen Ürünü Kullanmadan Önce Bu Kılavuzu

Detaylı

Bu kullanma kılavuzunu Falcon M Type model FM Transmitter için geçerlidir.

Bu kullanma kılavuzunu Falcon M Type model FM Transmitter için geçerlidir. falcon m type Bu kullanma kılavuzunu Falcon M Type model FM Transmitter için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar

Detaylı

FIRST SAFİR KULLANMA KILAVUZU

FIRST SAFİR KULLANMA KILAVUZU FIRST SAFİR KULLANMA KILAVUZU Aralık 0 FIRST SAFİR KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER. Giriş.... Önemli Uyarılar.... Servis Gerektiren Arıza Durumları.... Sistem Özellikleri.... Cihaza Genel Bakış.... Cihazı

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Falcon B Type için geçerlidir. farklılıklar gösterebilir.

Bu kullanma kılavuzu Falcon B Type için geçerlidir. farklılıklar gösterebilir. falcon b type Bu kullanma kılavuzu Falcon B Type için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış farklılıklar gösterebilir. olup, ürün içerisindeki kılavuz ile Önsöz Değerli

Detaylı

PRESTIGIO GEOVISION 150/450 KULLANMA KILAVUZU

PRESTIGIO GEOVISION 150/450 KULLANMA KILAVUZU PRESTIGIO GEOVISION 150/450 KULLANMA KILAVUZU Prestigio GeoVision 150 Kontrollerin yerleşimi 1. Açma/kapama düğmesi 2. SD Kart Yuvası 3. Dokunma Paneli 4. Menü Butonu 5. Işıklı Gösterge (Şarj olurken kırmızı

Detaylı

KABLOLU KUMANDA Kullanıcı Kılavuzu

KABLOLU KUMANDA Kullanıcı Kılavuzu KABLOLU KUMANDA Kullanıcı Kılavuzu 6 720 868 66 (2016/11) TR Klimamızı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Klimanızı kullanmadan önce lütfen bu kullanıcı kılavuzunu dikkatlice okuyun. Kablolu Kumandanın

Detaylı

BMW 5 Serisi, Bluetooth Hands-Free Telefon sistemi Değiştirilmesi

BMW 5 Serisi, Bluetooth Hands-Free Telefon sistemi Değiştirilmesi 1997-2003 BMW 5 Serisi, Bluetooth Hands-Free Telefon sistemi Değiştirilmesi Nasıl BMW E39 5 Serisi BMW Bluetooth telefon sistemi kurmak için. Bu kılavuz eski bir telefon sistemi ile donatılmıştır BMW,

Detaylı

Hızlı başlangıç kılavuzu CD170/CD175

Hızlı başlangıç kılavuzu CD170/CD175 Hızlı başlangıç kılavuzu CD170/CD175 İçindekiler Baz istasyonu (CD175) Baz istasyonu (CD170) Not * Birden fazla el cihazı içeren paketlerde, ek el cihazları, şarj cihazları ve güç adaptörleri bulunur.

Detaylı

CUBE EFES KULLANIM KILAVUZU

CUBE EFES KULLANIM KILAVUZU Lütfen öncelikle bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, MAS İnterkom ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünün size en iyi verimi sunmasını istiyoruz. Bunun için, bu kılavuzun tamamını ürünü

Detaylı

Horoz Programlanabilir Zaman Rölesi

Horoz Programlanabilir Zaman Rölesi Horoz lanabilir Zaman Rölesi 1 Giriş: Horoz programlanabilir zaman rölesi android işletim sistemine sahip mobil cihazlar ile bluetooth üzerinden programlanabilen bir zaman rölesidir. Röle üzerinde 1 adet

Detaylı

Runner 4-8. Kullanım Kitapçığı. 4/8 Bölgeli Kontrol Paneli

Runner 4-8. Kullanım Kitapçığı. 4/8 Bölgeli Kontrol Paneli Runner 4-8 4/8 Bölgeli Kontrol Paneli Her türlü sorun ve sorularınız için teknik@alarmdestek.com adresine mail atınız. Satış ve pazarlama için lütfen 0532 605 13 45 numaralı telefon ile irtibata geçin

Detaylı

AST-2008V ALARM CİHAZI KULLANIM KILAVUZU

AST-2008V ALARM CİHAZI KULLANIM KILAVUZU AST-2008V ALARM CİHAZI KULLANIM KILAVUZU Mavi ışıklı, LCD ekranlı 95 Kablosuz, 4 kablolu zonlu 6 grup telefon aramalı 10 saniye ses kayıtlı Uzaktan dinleme ve ayarlama fonksiyonu Detektörler için öğrenme

Detaylı

1. Prestigio MultiPad 2. AC Adaptör 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Kartı 7. Yasal Güvenlik Uyarıları

1. Prestigio MultiPad 2. AC Adaptör 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Kartı 7. Yasal Güvenlik Uyarıları 1. Paket İçeriği 1. 2. AC Adaptör 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. 6. Garanti Kartı 7. Yasal Güvenlik Uyarıları 2. Cihaz Görünümü 1 2 9 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 TR - 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Detaylı

Tablet Bilgisayar SGPT12 Serisi. Hızlı Kurulum Kılavuzu

Tablet Bilgisayar SGPT12 Serisi. Hızlı Kurulum Kılavuzu Tablet Bilgisayar SGPT12 Serisi Hızlı Kurulum Kılavuzu Hoş Geldiniz Xperia Tablet S satın aldığınız için tebrik ederiz. Bu Hızlı Kurulum Kılavuzu, tablet bilgisayarınızın kullanılması için gereken başlangıç

Detaylı

Kısa Kılavuz. Bağlantılar. Pilin takılması/pilin şarj edilmesi. Dijital Telsiz Telefon. Dijital Telesekreter. İlk şarj: 8 saat PQQW15648ZA

Kısa Kılavuz. Bağlantılar. Pilin takılması/pilin şarj edilmesi. Dijital Telsiz Telefon. Dijital Telesekreter. İlk şarj: 8 saat PQQW15648ZA TG8070_8090TR(tr-tr)_QG.fm Page 1 Friday, August 10, 2007 4:18 PM Kısa Kılavuz Dijital Telsiz Telefon Model No. KX-TG8070TR Dijital Telesekreter Model No. KX-TG8090TR Bağlantılar KX-TG8070 KX-TG8090 Çengel

Detaylı

Sonar II LED Bluetooth Hoparlör. Kullanıcı kılavuzu 33047

Sonar II LED Bluetooth Hoparlör. Kullanıcı kılavuzu 33047 Sonar II LED Bluetooth Hoparlör Kullanıcı kılavuzu 33047 Önemli Güvenlik Talimatları Hoparlörü, su ve benzeri sıvılardan uzak tutun. Hoparlörü, her türlü ısı kaynağından uzak tutun. İşitmenize veya birimin

Detaylı

Kullanım Kitapçığı KIT FW8. 8 Bölgeli Kontrol Paneli REV NO : 01 / 18.03.2008

Kullanım Kitapçığı KIT FW8. 8 Bölgeli Kontrol Paneli REV NO : 01 / 18.03.2008 Kullanım Kitapçığı KIT FW8 8 Bölgeli Kontrol Paneli [PROGRAM] tuşuna basıp MASTER Kod girilir ve [ENTER] tuşuna basılır. [Program] göstergesi yanarak kullanıcının programa girdiği belirtilir. Program moduna

Detaylı

AKZİL KULLANIM KILAVUZU

AKZİL KULLANIM KILAVUZU AKZİL KULLANIM KILAVUZU NOT: CİHAZIMIZI YETKİLİ OLMAYAN KİŞİLER KARIŞTIRMASIN DİYE MENÜYE GİRİŞ PROGRAMI İÇİN (mecazi anlamda) BİR ŞİFRE KOYDUK. BÜTÜN MODELLERİMİZDE AYNI KULLANIM KILAVUZU GEÇERLİDİR.

Detaylı

Kullanım Kılavuzu Çubuk Termometre PCE-ST

Kullanım Kılavuzu Çubuk Termometre PCE-ST PCE Teknik Cihazları Ltd.Şti. Halkalı Merkez Mah Ataman Sok. No.:4/4 Türkiye Tel: 0212 471 11 47 Faks: 0212 705 53 93 info@pce-cihazlari.com.tr www.pce-instruments.com/turkish Kullanım Kılavuzu Çubuk Termometre

Detaylı

UConnect NEDİR? ... www.fiat.com

UConnect NEDİR? ... www.fiat.com 603_95_918 COP 500L GR UCON GB 1ed:Layout 1 5-09-2012 11:08 Pagina 1 ENGLISH HIZLI TANITIM KİTAPÇIĞI Fiat Group Automobiles S.p.A. - Parts & Services - Technical Services - Service Engineering Largo Senatore

Detaylı

Kullanma Kılavuzu. FM443 Güneş enerjisi modülü. Fonksiyon Modülü. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 6 720 615 874-03/2008 TR

Kullanma Kılavuzu. FM443 Güneş enerjisi modülü. Fonksiyon Modülü. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 6 720 615 874-03/2008 TR Kullanma Kılavuzu Fonksiyon Modülü FM443 Güneş enerjisi modülü Kullanıcı için Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 6 720 615 874-03/2008 TR Içindekiler 1 Emniyet....................................... 3

Detaylı

Hızlı başlangıç kılavuzu

Hızlı başlangıç kılavuzu Ürününüzü www.philips.com/welcome adresinde kaydedin. XL390 XL395 Hızlı başlangıç kılavuzu 1 Bağlanın 2 Başlarken 3 Keyfini çıkarın İçindekiler Baz istasyonu (XL395) Baz istasyonu (XL390) Şarj cihazı*

Detaylı

Hızlı başlangıç kılavuzu SE888

Hızlı başlangıç kılavuzu SE888 Hızlı başlangıç kılavuzu SE888 İçindekiler Baz ünitesi Not * Birden fazla ahize içeren paketlerde, ek ahizeler, şarj cihazları ve güç adaptörleri bulunur. ** Bazı ülkelerde, hat adaptörünü hat kablosuna

Detaylı