Sera Gazı Emisyon. Envanter. Raporu 2013 SERA GAZI EMİSYONLARI ENVANTER RAPORU. Emisyon Envanter Raporu : Roche Müstahzarları A.Ş.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sera Gazı Emisyon. Envanter. Raporu 2013 SERA GAZI EMİSYONLARI ENVANTER RAPORU. Emisyon Envanter Raporu : Roche Müstahzarları A.Ş."

Transkript

1 Emisyon Envanter : Roche Müstahzarları A.Ş. Sera Gazı Emisyon 2013 Envanter Hazırlayan : Metin Tokgöz Kontrol Eden : Uğur Çomoğlu Onaylayan : Berrin Yılmaz Tarih : 17 Şubat 2014 Temel Yıl : 2011 Rapor Periyodu : 2013 (01.Ocak Aralık.2013)

2 İçindekiler 1. Önsöz Hedefler Organizasyonun Tanımı Sorumlu Personel Organizasyonun Sınırları Emisyon Kaynakları Kapsamı Güncel Emisyonlar Listesi Kapsam Dışı Emisyonlar Kabullenmeler Temel Yılın Seçimi Emisyon Faktörleri Emisyon Azaltma ve Uzaklaştırma Maddesellik Teknik Değerlendirme Sera Gazı Envanterinin Doğrulanması Grafik Gösterimler Referanslar Ekler

3 1. Önsöz (M p) Bu Sera Gazı Envanteri ISO (Sera Gazları - Bölüm 1: Sera Gazı Emisyonlarının ve Uzaklaştırmalarının Kuruluş Seviyesinde Hesaplanmasına ve Rapor Edilmesine Dair Kılavuz ve Özellikler) Standardının maddesi gereğince hazırlanmıştır. Hazırlanırken IPCC ve ulusal bazda hesaplamalar esas alınarak envanter oluşturulmuştur. Bu ilkeler de Kyoto 2013 mekanizması gereklerine göre belirlenmiştir. Bu raporun tam, tutarlı, doğru, ilgili ve şeffaf olması amaçlanmıştır. Roche Türkiye SOP HR-40 Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması talimatı dikkate alınmıştır. Roche Türkiye ve Roche Global çalışanlarına açık olduğu gibi talep edilmesi durumunda dış kuruluşlarla paylaşıma açıktır. Bu raporla yayınlanan Roche Türkiye nin sera gazı envanteri Kapsam-1, Kapsam-2 içinde yer alan sera gazlarını ve Kapsam-3 içinde yer alan personel taşıma servisleri ile iş gereği uçak seyahatlerini içermektedir. Aynı zamanda bu veriler Roche Global tarafından yayınlanan sera gazı envanter çalışması içinde de yer almaktadır. 2. Hedefler Roche Müstahzarları A.Ş. yapmış olduğu bu çalışma ile; ilaç sektöründe emisyonların hesaplanması ile ilgili bilinç oluşturmayı temel hedef sayıp, sektör içinde referans teşkil edebilecek bir emisyon bilgi kaynağını kamuoyu ile paylaşmayı hedeflemektedir. Roche Müstahzarları A.Ş. de; Roche Türkiye olarak insan hayatının, çevrenin ve doğal kaynakların korunmasını ve daha iyi koşullarda yaşanabilir bir ortamın varlığını ön planda tutmak prensibimizdir, Her yıl yeni amaç ve hedefler belirleyerek çevre ve enerji yönetim sisteminin sürekli gelişimini ve bu amaç doğrultusunda çevre ve insan sağlığının korunmasını teşvik edici eğitim ve faaliyetlere önem verip, çevre faktörünü ön planda tutacağımızı taahhüt ederiz,

4 Toplumsal sorumluluğumuzun ve sürdürülebilir gelişim hedefimizin bir parçası olarak çevre üzerindeki etkilerimizi en aza indirebilmek için yeni ve daha güvenilir teknolojileri ve süreçleri araştırırız, Çevresel koruma alanına giren konular kalite, verimlilik ve maliyet alanları ile aynı sorumluluk duygusu ve çevre bilinci içerisinde ele alınmaktadır, Doğal kaynakları optimum şekilde kullanır ekolojik etkimizi düşürmeye çalışırız. Enerji verimliliğini arttırmak ve 2009 temel yılına göre 5 yıl içinde %10 oranında enerji tüketimini azaltmak Roche Global ve Yerel stratejik hedefler arasında yer almaktadır, Önemli enerji kaynaklarımız; Bina işletim sistemleri, araç filosu, iş seyahatleri gibi enerji tüketim alanlarında verimlilik projeleri oluşturur ve takip ederiz, Çevre ile ilgili ulusal ve uluslararası yasal mevzuat ve düzenlemelere uyarız, Eğitimlerle tüm çalışanlarımızın ve taşeronlarımızın çevre bilincinin artmasını sağlarız, Roche Global iyi uygulama örneklerini takip eder, çevresel etkimizi azaltacak uygulamaları süreçlerimize dahil ederiz, Tükettiğimiz enerji kaynakları içinde yenilebilir enerji kaynaklarının oranını artırmaya çalışırız, Kuruluşumuzun enerji tüketimlerini ve sera gazı emisyonlarını izler, yerel ve global düzeyde raporlamalar yapar ve planladığımız enerji verimliliği aksiyonlarıyla emisyon oranımızı düşürmeye çalışırız. 3. Organizasyonun Tanımı (7.3.1 a) Roche Müstahzarları A.Ş. ana merkez ve tedarikçi olarak Roche Basel İsviçre ye bağlıdır. Roche Türkiye nin ana merkezi İstanbul dadır. Türkiye'deki yolculuğuna 1958 yılında başlayan Roche İlaç; Onkoloji, hematoloji, viroloji, diyaliz, romatoloji, transplantasyon ve osteoporoz alanlarındaki hastalıkların tedavisine yönelik benzersiz ürünleriyle Türk hekimlerine ve hastalarına dünya ile aynı anda yenilikçi çözümler sunmaktadır.

5 Türkiye de Roche yılları arasında üretim yapmış, 2006 yılı itibari ile ürün stratejilerindeki değişiklik nedeni ile lokal üretimini sonlandırmıştır. Çalışan sayısı 452 dır; yaklaşık 225 çalışan saha ekibi olarak görev yapmaktadır. Roche Türkiye nin kapsamlı bir sürdürülebilirlik stratejisi bulunmaktadır. Stratejinin uygulamaya konulması, sürdürülebilirlik kurulu tarafından desteklenmektedir. Stratejinin ana hedefleri: 1. Şirket kültürüne sürdürülebilirlik yaklaşımının yerleşmesi Şirket çalışanlarının sürdürülebilirlik bakış açısı kazanmaları ve içselleştirerek, iş ve özel yaşamlarına yansıtmalarına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bunlar arasında; bilgilendirme sunumları, eğitimler, etkinlik organizasyonları, çalışanların da dahil olduğu projeler geliştirilmektedir. 2. Paydaş diyaloğunu artırarak sürdürülebilirlik bilinci aşılama Şirket çalışanlarının sürdürülebilirliği içselleştirmesi ile şirket paydaşlarında bu bakış açısını yaygınlaştırmaları beklenmektedir. Böylelikle bir çarpan etkisi yaratılabilecek ve sorumlu iş yapma anlayışı tüm sektöre yaygınlaşacaktır. Bu doğrultuda yürütülen pek çok proje bulunmaktadır. 3. Sürdürülebilirlik göstergeleri nezdinde iyileştirme çalışmaları yürütme Sorumlu iş yapma anlayışı çerçevesinde uyum ve gelişme gösterilmesi gereken performans göstergelerini baz alarak iyileştirme planları yapılmakta ve uygulamaya konulmaktadır. 4. EEMEA Bölgesi nde sürdürülebilirlik liderliği Roche Türkiye, 87 ülkeyi kapsayan EEMA (Eastern Europe, Middle East,Africa ) bölgesine sürdürülebilirlik bilincini yaygınlaştırmayı kendine hedef olarak almıştır. Bu doğrultuda, bölgede eğitimler ve seminerler vererek bilinç yaratılması amaçlanmaktadır. 5. İzleme-Değerlendirme Ölçülebilir olanın yönetilebilir olduğunun bilincinde, Roche Türkiye ilk kurumsal sorumluluk raporunun hazırlığına başlamıştır yılı raporu hazırlanmaktadır. Yayınlanacak raporun tüm paydaşlarla paylaşılması hedeflenmektedir.

6 Roche Global, şirketlerin sürdürülebilirlik performansları konusunda dünyanın en önemli referans kaynağı olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi nde sağlık alanında 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 de üst üste beş yıl Süper Sektör Lideri seçilmiştir. Roche Türkiye de bölge ofis ve depolarının kapatılması, yurtiçi ve yurtdışı video konferans sistemlerinin iletişim kanalı haline getirilmesi, elektronik fax uygulaması, merkez çalışanların diz üstü bilgisayarlarla çalışması, saha ekibinin tablet pc ile çalışmaya başlaması gibi örneklerle çevresel etkiyi azaltacak mobil çalışma kültürü oluşturulmaya çalışılmaktadır. Roche Türkiye nin organizasyon yapısı Ek-1 deki organizasyon şemasında gösterilmiştir.

7 4. Sorumlu Personel (7.3.1 b) Roche Müstahzarları A.Ş. de Yıllık Sera Gazı Emisyon Envanter nun hazırlanmasından Idari İşler ve Ofis Müdürlüğü sorumludur. Hizmet alınan firmaların çevresel duyarlılık açısından bilinçlenmesi amaçlanmıştır. Sera gazı envanter raporu hazırlanmasında Roche Türkiye nin ana merkez olarak faaliyet gösterdiği Plaza Yönetimi nden ve teknik servis firmalarından destek alınır. Roche Türkiye İdari işler ve Ofis Müdürü liderliğinde yıllık rapor hazırlanır. Üyelerin İsimleri 1) Uğur Çomoğlu (İdari İşler ve Ofis Müdürü 2) Hamit Yılmaz (Araç ve Ofis Yönetim Uzmanı) 3) Metin Tokgöz (İdari İşler Uzmanı) 4) Aykut Berköz (Güney Plaza İşletme Koordinatörü ) 5) Bina Enerji Takımı (Güney Plaza,Roche,teknik servis ve enerji danışmanlığı firmaları) Roche Müstahzarları A.Ş. nin sera gazı envanter raporu ISO standartı doğrultusunda oluşturulan HR-40 Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması prosedürüne göre hazırlanmıştır. 5. Organizasyonun Sınırları (7.3.1 d/4.1) Coğrafik Sınırlar; Roche Müstahzarları A.Ş ; Güney Plaza Eski Büyükdere Caddesi No: Maslak / İstanbul, Kuzey Doğu koordinatlarında olan plaza binasında faaliyetlerini yürütmektedir.

8 Resim 1 : Roche Müstahzarları A.Ş. Uydu görüntüsü Resim 2 : Roche Müstahzarları A.Ş. Uydu görüntüsü

9 Resim 3 : Roche Müstahzarları A.Ş. Uydu görüntüsü Resim 4 : Roche Müstahzarları A.Ş. Uydu görüntüsü

10 Finansal Sınırlar; 18 kat ofis ve 5 kat garaj katı olmak üzere toplam 23 katlık plaza binasının 14 katında faaliyet gösteren Roche Müstahzarları A.Ş. kira sözleşmesinin ilgili maddeleri sebebiyle bina işletim sistemlerinde mali ve idari açıdan etkinliğe sahiptir. Faaliyet gösterdiği katlarda, ilgili ofis katlarına ait sera gazı emisyonlarının bütün kısımlarından ve ortak kullanım alanlarının kendi payına düşen kısımlarından sorumludur. Operasyonel Sınırlar; Sera gazı emisyonlarının hesaplanmasında organizasyonel yapı olarak Roche Müstahzarları A.Ş nin faaliyet gösterdiği katlarla ilgili bina işletim sistemi açısından kontrol yetkinliğinin kendisine ait olduğu aktiviteler paylaşım esasına göre ele alınmıştır. (The Greenhouse Gas Protocol Control Approach) Roche Türkiye nin merkez yönetim ofisinin haricinde tüm Türkiye genelinde 1 (bir) Resmi İlişkiler Ofisi ve Ankara, Istanbul, İzmir olmak üzere 3 (üç) Toplantı Merkezi bulunmaktadır. Tüm Türkiye sınırları içinde iş gereği veya statü gereği şirket aracı kullanan 362 çalışan vardır. Roche araç filosunda yer alan 362 araç operasyonel kiralama yöntemiyle yönetilmektedir. Araç filosu %100 dizel yakıt ile çalışan araçlardan oluşmaktadır. Araç markasının seçimi, kiralama şartlarının oluşturulması ve yakıt tedarik firmasının belirlenmesi açısından Roche Türkiye nin süreçte etkinliği ve kontrolü söz konusudur. Bu sebeple araç filosunda kullanılan iş gereği sera gazı emisyonları kapsam-1 içinde değerlendirilmiştir. 6. Emisyon Kaynakları Kapsamı (7.3.1 e) Emisyon kaynaklarının tanımı Sera Gazı Protokolü ve ISO Standardında belirlenmiştir. Bu çerçevede, Roche Müstahzarları A.Ş nin kapsamına aldığı emisyon kaynakları Ek 2 : Roche Türkiye Emisyon Kaynakları Listesi nde gösterilmiştir. Emisyon kaynaklarının belirlenmesinden sonra, hesaplamaya temel teşkil edecek datanın toplanması, irdelenmesi ve uygun emisyon faktörünün seçilerek hesap yapılması

11 işlemleri, HR-40 Sera Gazı Emiyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması talimatında ve Ek- 2 Emisyon kaynakları listesinde belirtilmiştir. Ayrıca hesaplamalarda kullanılan kabullenmeler, formülasyon ve teknik gözden geçirme kriterleri bu talimatlarda açıklanmış, kalibrasyon ve ölçüm kontrolü şartları da belirtilerek hatasız ve tutarlı bir hesaplama hedeflenilmiştir. Roche Müstahzarları A.Ş de belirlenen emisyon kaynakları 3 kapsamda değerlendirilmiştir. Bu kapsamlar; Kapsam 1: Direkt Emisyonlar Bu emisyonlar, işletme sonucu oluşan ve tarafımızdan doğrudan atmosfere salınan emisyon kaynaklarını kapsar. Kapsam 2: Enerji Dolaylı Emisyonlar Bu emisyonlar, satın aldığımız elektrik gibi, dışardan enerji formunda alınan hammaddelerden kaynaklanan emisyonlardır. Bulunduğumuz plaza (Maslak Güney Plaza) elektrik tüketiminde 2010 yılı Temmuz ayından bu yana rüzgar enerji santrali ile tamamen yenilenebilir elektrik tedarik edilmektedir. Bu elektrik kaynağının üretiminde karbon salınımı yapılmamaktadır yani kapsam-2 enerji dolaylı emisyon kaynağı 0 dır.

12 Kapsam 3: Diğer Kaynaklı Emisyonlar Bu emisyonlar dışardan tedarik edilen faaliyetlerden ortaya çıkan, kaynağında oluşan ve kontrol etme şansı bulunmayan emisyonlardır. Roche Türkiye sera gazı envanter raporunda kapsam-3 de yer alan personel taşıma servis hizmetlerinden ve iş amaçlı uçak seyahatlerinden kaynaklanan emisyonlar hesaplanmıştır. 7. Güncel Emisyonlar Listesi (7.3.1 f) Çalışılan emisyon envanteri döneminde güncel olarak tanımladığımız emisyon kaynakları Ek-2 Roche Türkiye Sera Gazı Emisyon Kaynakları tablosunda belirtilmiştir. 8. Kapsam Dışı Emisyonlar Envantere katılan emisyonlar, elde edilen veriler işlenerek ve uygun emisyon katsayıları kullanılarak hesaplanmıştır. Bunun yanında, kuruluş sınırları dışında tutulan, tüketim değerlerinin maliyet etkisi ve sera gazı envanterine katkısı az olan emisyonlar, veri elde edilememiş ya da emisyon katsayısı bulunamamış emisyonlar kapsam dışı bırakılmıştır. Roche Türkiye mobil çalışma kültürü projesiyle Türkiye genelinde bölge ofisi bulundurulmamaktadır ve 2010 yılları için Türkiye nin çeşitli illerinde yer alan 49 bölge ofis ve deposunun faaliyetlerine son verilmiştir. Ankara, İzmir ve Adana illerinde bulunan Bölge Toplantı Merkezleri toplam emisyon kaynağının % 0,79 u geçmemesi sebebiyle kapsam dışı bırakılmıştır. (Kapsam 1-2) Güney Plaza teknik birimde temizlik amaçlı kullanılan spreylerin, ürünlerin hangi oranda Roche için kullanıldığı belirlenemediği için kapsam dışı bırakılmıştır. (Kapsam-1)

13 Roche Türkiye nin manevi hakkı bulunan sera gazı emisyon yutakları (Orman ve Koruluk alanlar) detaylarıyla Ek-3 de belirtilmiştir ancak hesaplamalarda dikkate alınmamıştır. Yapılmış olan hesaplamalar neticesinde, toplam maddeselliğin %5 i geçmemesi koşulunu sağlayacak şekilde kapsam dışı bırakılabilecek başka bir emisyon kaynağı tespit edilememiştir. 9. Kabullenmeler Doğalgaz kaynaklı emisyonların hesaplanmasında; Niteliksel miktarların enerji birimine çevrilmesinde tedarikçi firmanın ilan ettiği AEOB ısıl değerlerin 0,9 katı ortalama aylık değer olarak kabul edilmiştir. (IPCC) Boiler kazanı yanma hesabında, oksidasyon katsayısı 1 olarak kabul edilmiştir. Emisyon faktörleri IPCC energy/stationary combustion tablo2.2 referans alınarak hesaplanmıştır. Jeneratör kaynaklı emisyonların hesaplanmasında; Güney Plaza asıl ve yedek jeneratörleri elektrik kesintilerinde ve bakım esnasında çalıştırılmaktadır. Jeneratör gurubu çalışma anındaki elektrik ihtiyacıyla orantılı kapasitede çalışmaktadır. Bu sebeple 2013 yılında jeneratörün kullanımlarıyla yakılan dizel yakıt miktarı dikkate alınmıştır. Roche yedek jeneratörü sadece bakım zamanlarında çalıştırılmaktadır. Yakıt tankında kullanılan dizel yakıtın tümüyle yakıldığı kabul edilmiştir. Hesaplamada yakıt tedarik firmasının belirttiği dizel yakıt net ısıl değeri kullanılmıştır. Dizel akaryakıt, özgül ağırlığı tedarik firmasının minimum ve maksimum değerleri öğrenilerek ortalama değer olan 0,83 kg/l kabul edilmiştir.

14 Yangın söndürme sistemlerinden kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Taşınabilir Co2 yangın söndürme tüplerinde kayıp kaçak oranı 0,02 Server odasında bulunan sabit yangın söndürme sisteminin kayıp kaçak oranı 0,015 olarak alınmıştır. (EPA5 Direct HFC & PFC emissions from use of refrigeration and air-conditioning equipment) Araç filosu yakıt tüketiminden kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Dizel yakıtlı araçların tüketim miktarları tedarik firmasının yıllık raporundan temin edilmiştir. Yılın ilk günlerinde ve son günlerinde araç yakıt depolarında ne kadar yakıt olduğu hesaplanamadığı için 2013 yılı başında araçların boş depo ile yıla başladıkları ve yılsonu yakıt alımlarını yaktıkları kabul edilmiştir yılında operasyonel kiralama sözleşmesi sonlanan ve değişimi gerçekleşen araçların iade edilmesi esnasında yeni araçlarla iade edilen eski araçların yakıt depolarında aynı miktarda yakıt olduğu varsayılmıştır. İş amaçlı kullanılan özel araçların yakıt tüketiminin hesaplanmasında yapılan kilometre verisinin dizel ya da benzinli araçların 100 km de yakılan litre ortalamaları dikkate alınmıştır. (Dizel 5,99 Lt/100km) Dizel akaryakıt, özgül ağırlığı tedarik firmasının minimum ve maksimum değerleri öğrenilerek ortalama değer olan 0,83 kg/l kabul edilmiştir. Hesaplamada yakıt tedarik firmasının belirttiği dizel yakıt alt ısıl değerleri kullanılmıştır. Akaryakıt pompa belirsizlik oranı olarak tedarik firmasının belirttiği oran olan 0,2 % alınmıştır. CH4 Metan ve No2 Azot emisyon faktörleri IPCC Mobil combustion tablo referans alınarak hesaplanmıştır. HFC soğutucu gazlardan kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Soğutucu gazların kayıp/ kaçak oranı %10 olarak alınmıştır. Soğutucu gazların küresel ısınma potansiyeli nde IPCC verileri kullanılmıştır.

15 Elektrik tüketiminin hesaplanmasında; Güney Plaza toplam elektrik tüketiminde; Roche Müstahzarları nın tüketimiyle oluşan değerler %100 payında dikkate alınmıştır. (katlar, hizmet alanları, sistem odası, soğutma kulesi,vb) Ortak alanların tüketimleri ilgili yerin kullanım amacıyla orantısıyla Roche Müstahzarları A.Ş. ye düşen pay dikkate alınmıştır. (brüt metrekare, ofis metrekare, araç park sayısı, wc sayısı,vb) 2013 yılı için sera gazı emisyon etkisi 0 dır. Personel taşıma servislerinden kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Personel servisleri dizel yakıtlı araç markalarından oluşmaktadır ve harcanan yakıt miktarları hizmet tedarik firmasının faturalandırdığı aylık hizmet raporundan elde edilmiştir. Personel servisleri hizmetinde kullanılan araç markalarının aylık güzergah mesafeleri dikkate alınmış ve yakıt tüketimlerinin hesaplanmasında araç modellerinin şehir içi katalog tüketim değerleri dikkate alınmıştır. Ekstra servis taleplerinde şehirdışı taleplerde yer aldığı için bu araçların yakıt tüketimleri şehiriçi ve şehirdışı tüketim değerlerinin ortalaması alınmıştır. Dizel akaryakıt, özgül ağırlığı tedarik firmasının anlaşmış olduğu yakıt firmasının minimum ve maksimum değerleri öğrenilerek ortalama değer olan 0,83 kg/l kabul edilmiştir. Hesaplamada tedarik firmasının anlaşmış olduğu yakıt tedarik firmasının belirttiği dizel yakıt alt ısıl değerleri kullanılmıştır. Akaryakıt pompa belirsizlik oranı olarak tedarik firmasının belirttiği oran olan 0,2 % alınmıştır. Uçak seyahatlerinden kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Uçuş mesafelerinin hesaplanmasında ilgili tedarik firmasının kayıtları esas alınmıştır. Emisyonların hesaplanmasında uçak seyahati yapan her kişi (yolcu) için 100 kilometrede 5 litre uçak yakıtı tüketildiği kabul edilmiştir.

16 Jet yakıtının özgül ağırlığı Tüpraş (Türkiye Petrol Ürünleri A.Ş.) verileri dikkate alınmış ve en alçak ile en yüksek değerlerin ortalaması olan 0,8075 kg/lt kabul edilmiştir. Hesaplamada alt ısıl değer olarak kcal/kg olarak alınmıştır. Ayrıca her bir kabullenmenin dayandırıldığı esaslar ve hesaplamaya etkileri, HR-40 Sera Gazı Emisyonları Hesaplanması ve Raporlanması prosedüründe ve Ek-2 Emisyon Kaynakları Listesi nde detaylandırılmıştır. 10. Temel Yılın Seçimi (7.3.1 j) Bu rapor Roche Müstahzarları A.Ş nin kapsam 1 ve 2 olarak ikinci yıl Sera Gazı Emisyon Envanter dur. Kapsam 1 ve 2 temel yıl olarak 2011 yılı verileriyle karşılaştırılmıştır. Kapsam 3 de yer alan Personel taşımacılığı ve Uçak Seyahatlerinin birinci yıl sera gazı emisyon envanter raporudur. Kapsam-3 emisyon envanteri ilk defa 2012 yılında yapıldığı için bu yılın değerleri esas alınmıştır. 11. Emisyon Faktörleri (7.3.1 l, n) Türkiye Ulusal Envanteri nin mevcut olmaması sebebiyle hesaplamalarda emisyon faktörü olacak katsayılar için IPCC nin metotları ve ölçümleri baz alınmıştır. Bununla birlikte bazı unsurlarda Türkiye nin kamusal kuruluşlarının faaliyet değerleri, EPA teknik yayınları esas alınmıştır. Bu faktörler Ek: 2 Emisyon Kaynakları Listesi nde belirtilmiştir. 12. Emisyon Azaltma ve Uzaklaştırma (7.3.1 g) Roche Müstahzarları nın belirttiği hedeflere yönelik olarak, gelecek dönemlere ait Yıllık Sera Gazı Emisyon Envanter dönemi için yapılacak azaltma ve uzaklaştırmalar

17 Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması Prosedürü nde belirtildiği gibi yıllık olarak belirlenir ve kayıt altına alınır Temel yıla göre Sera Gazı Emisyonu Azaltan faaliyetler ve 2014 yılı Hedef ve Aksiyonları 2011 yılı sera gazı emisyon envanterine göre 2013 yılında iyileştirme sağlayan aşağıda belirtilen aksiyonlar tamamlanmış ve Kapsam1 ve Kapsam-2 emisyonlarında toplam % 10,99 oranında düşüş sağlanmıştır. Roche Müstahzarları sera gazı oluşumunu azaltmak için enerji tüketimini azaltmayı stratejik hedef olarak belirlemiştir ve iyileştirme aksiyonlarını bu doğrultuda oluşturmaktadır. Elektrik tüketimini azaltmak amacıyla bina işletim siteminde 4 adet aksiyon gerçekleştirmiştir Enerji tüketimi açısından verimlilik sağlayan bu projeler, elektrik tedariğinin yenilenebilir enerji kaynağından temin edilmesi sebebiyle sera gazı envanterini azaltan bir etkisi olmamıştır. Enerji tüketimi ve sera gazı emisyonları açısından bina işletim sistemlerinde 1 adet iç denetim gerçekleştirilmiştir. Bina Enerji takımı yıl içinde 3 adet tutanaklı toplantı gerçekleştirmiş ve planlı projelerini takip etmiştir. Şirket içinde kullanılan Personel Masraf Sistemindeki Yurtdışı Seyahat Formu giriş ekranına seyahatin ne derece gerekli olduğunu ve alternatif karbon emisyonu düşürücü tedbirleri sorgulatan Adımlarına Dikkat Et başlıklı uyarı yazısı konularak Uçak seyahatleri konusuna çalışanların dikkati çekilmiştir. Merkez yönetim ofisinde 2012 yılında başlanan WWF-Türkiye Green Office programına devam edilmiş ve bu programla çalışanların enerji tüketimi açısından bilinç seviyesini yükseltecek aksiyonlar alınmıştır. 6,31 kg HFC gaz içeren soğutma sistemi ekipmanları 2013 yılında elden çıkartılmıştır Bina HFC gazlarından kaynaklanan sera gazı emisyon envanteri baz yıla göre % 19 oranında azalmıştır yılında resmi tatil ve toplu izin döneminde araç yakıt alım üniteleri kapalı tutularak özel tüketimlerin hesaplanması açısından sera gazı envanteri hesaplama süreci iyileştirilmiştir.

18 2013 yılı son çeyreğinde uygulamaya konulan Ofis Benim projesi ile Merkez ofis çalışanları Çarşamba günleri evden çalışmaya başlamış Doğalgaz, Elektrik, araç yakıt alım ve personel servisleri yakıt tüketim hesaplanması açısından sera gazı envanteri hesaplama süreci iyileştirilmiştir yılında Roche müstahzarları A.Ş. nin en önemli sera gazı emisyonu envanteri olan araç filosunda yakılan yakıtlardan kaynaklı emisyonları azaltmak üzere aşağıdaki aksiyonlar gerçekleştirilmiş ve araç filosundan kaynaklanan sera gazı emisyon envanteri 2011 baz yılına göre % 9,1 azalmıştır. Ekonomik Sürüş Eğitimi verilmeye başlanmıştır. Ekonomik sürüş teknikleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. Güzergahlara göre Uçak ve/veya Hızlı Trenle ulaşım imkanları teşvik edilmiştir. Araç filo yönetim raporunda enerji sarfiyatı kırılımları gösterilmeye başlanmıştır. Filo içindeki km yi geçen 13 araç daha düşük km li araçlarla değiştirilmiştir yıl sonunda filoya katılan daha düşük emisyonlu araçların etkileri bu yıl görülmeye başlanmıştır. Sera gazı emisyonu azaltacak 2014 yılı hedef ve aksiyonlar; Enerji tüketimi ve sera gazı emisyonları açısından bina işletim sistemlerinde 1 adet iç denetim gerçekleştirilecektir. Bina enerji takımı planlı toplantılar yaparak yıl içinde tespit edilecek enerji verimlilik projeleri üzerinde çalışacaktır. Enerji verimliliği konusunda bilinçlendirme çalışmalarına devam edilecektir. (Uçak seyahatleri, kaynak kullanımı, Green Office çalışmaları, vb) Uçak seyahatlerini azaltmak amacıyla Video Konferans sistemlerinin kullanımı teşvik edilecek ve bu konuda bilinç arttıcı faaliyetler planlanacaktır. Personel servis güzergahlarından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla 2012 yılında başlatılan güzergah optimizasyou çalışmasına devam edilecektir. Araç filosuna bir adet Elektrikli Araç dahil edilecektir.

19 Araç filosundaki bazı araçlara pilot uygulaması olarak yakıt tüketimini düşürmek için sürücüye bilgilendirmeler yapan Mobiliz Araç Takip Sistemi takılacaktır. Şirket aracı kullanan çalışanlara Ekonomik Sürüş Eğitimi verilmeye devam edilecektir. Yeni filo araç kiralamasında Global Standartlar dikkate alınacaktır. (Dizel: Lt/100km 4,6, Benzin: Lt/100km 5,5 ) Bina içindeki Server odası kapasitesi düşürülerek soğutma gazı kullanımı azaltılacaktır. 13. Maddesellik (7.3.1 o) Roche Müstahzarları nda Yıllık Sera Gazı Emisyon Envanter nda bulunan emisyon unsurları için belirsizlik ve belirsizlik seviyeleri, her bir emisyon unsuru için ayrı ayrı olacak şekilde kapsamları ile birlikte belirlenmiştir. Bu belirsizlikler Ek: 4 (A-B) Kapsam1/2 ve Kapsam 3 Maddesellik Özet Listelerinde belirtilmiştir. Kapsam ( 1-2 )Toplam Maddesellik oranı = +/- 2,20 % dır. Kapsam ( 3 )Toplam Maddesellik oranı = +/- 9,6 % dır. Hesaplanan yada metodolojik olarak belirlenen bu belirsizlik seviyeleri Yıllık Sera Gazı Emisyon Envanteri ndaki hesaplamalar açısından her hangi bir uygunsuzluk teşkil etmemektedir. Belirsizlik hesaplama metodları HR-40 Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması prosedüründe anlatılmıştır.

20 14. Teknik Değerlendirme Sistemin teknik değerlendirmesi yılda bir defa yapılan iç tetkikler esnasında ele alınmaktadır. Faturaların kontrolü, veri girişleri, veri aktarmaları, ölçüm cihazlarının kontrolleri ve kalibrasyonları bu değerlendirme esnasında gözden geçirilmektedir. Emisyon faktörlerinin alındığı kaynaklarda değişiklik olması ya da emisyon kaynaklarında değişiklik tespit edilmesi halinde, bu değişiklikler iç tetkik esnasında gözden geçirilir ve değişiklikler HR-40 Sera Gazı Envanter Hesaplama Prosedürü ne yansıtılır. 15.Sera Gazı Envanterinin Doğrulanması (7.3.1 r) Herhangi bir dış kuruluş tarafından doğrulama işlemi yapılmamıştır.

21 16. Grafik Gösterimler Grafik 1 : Kapsam 1 / 2 / 3 Emisyon Kaynaklarına Göre Dağılım 2013 Sera Gazı Emisyonu / Kapsam Araç Filosu / Dizel Uçak seyahatleri Personel Servisleri Doğalgaz Araç Filosu / Benzin HFC Gazlar / Bina HFC Gazlar / Araç içi Jeneratörler Co2 Yangın Tüpleri Elektrik Emisyon Kaynağı Kapsam Sera Gazı Emisyonu (t) Oran Araç Filosu / Dizel K/1 1989,28 63,7 % Uçak seyahatleri K/3 894,99 28,6 % Personel Servisleri K/3 96,69 3,1 % Doğalgaz K/1 87,17 2,8 % Araç Filosu / Benzin K/1 0 0 % HFC Gazlar / Bina K/1 30,37 1 % HFC Gazlar / Araç içi K/1 22,94 0,7 % Jeneratörler K/1 2,53 0,1 % Co2 Yangın Tüpleri K/1 0, % Elektrik K/2 0 0 %

22 Toplam K/ % Grafik 2 : Emisyonların Kapsam 1 / 2 / 3 e göre Dağılımı 2013 Kapsam 1 / 2 / 3 Emisyonları K1 K2 K3 Emisyon Kapsamları Sera Gazı Emisyonu (t) % K-1 Toplam ,3% K-2 Toplam 0,00 0,0% K-3 Toplam 991,68 31,7% Toplam K/

23 Grafik 3 : 2011 ( Temel yıl), 2012 ve 2013 yılı Kapsam 1 / 2 Emisyonlarının karşılaştırılması Emisyon Kaynağı Kapsam 2011 (temel yıl) % Araç Filosu / Dizel K/1 2189, , ,28-9,1 Araç Filosu / Benzin K/1 39, Doğalgaz K/1 103,58 84,76 87,17-15,8 HFC Gazlar / Bina K/1 37,48 31,09 30,37-19 HFC Gazlar / Araç içi K/1 23,34 22,94 22,94-1,7 Jeneratörler K/1 2,31 4,58 2,53 9,7 Co2 Yangın Tüpleri K/1 0,0042 0,0042 0,0042 0,0 Elektrik K/ ,0 Toplam K/ ,99

24 Grafik 4 : Kapsam 3 Emisyonlarının dağılımı 2013 Sera Gazı Emisyonu / Kapsam 3 Personel Servisleri Uçak Seyahatleri Emisyon Kaynağı Kapsam Sera Gazı Emisyonu (t) K-3 Oranı Toplam emisyon Oranı Personel Servisleri K/3 96,69 9,75 % 3,1% Uçak seyahatleri K/3 894,99 90,25 % 28,6% K3 Toplam 991, % 31,7% Genel Toplam 3.124

25 Grafik 5 : Kapsam 3 Emisyonlarının 2012 yılına göre karşılaştırılması Yılı Sera Gazı Emisyonları / Kapsam Personel Servisleri Uçak Seyahatleri Emisyon Kaynağı Kapsam % Personel Servisleri K/3 121,18 96,69-20,21 Uçak Seyahatleri K/3 1265,96 894,99-29,30 Toplam K/ ,14 991,68 28,51

26 Referanslar ISO : 2006 Standardı HR-40 Roche Türkiye Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması Prosedürü Ekler Ek-1 Organizasyon şeması Ek-2 Roche Türkiye Sera Gazı Emisyon Kaynakları Listesi Ek-3 Roche Türkiye Yutak Alan Listesi Ek-4 Maddesellik

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2011 İçindekiler Rapor Hakkında 1 Mesajlar 2 Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı 2 Genel Müdür Mesajı 3 Şirketimiz 4 Misyonumuz Değerlerimiz 4 Roche Hakkında 6 Kurumsal

Detaylı

Ocak 2013 SIFIR KARBON PRENSİPLERİ. V 1.0 Escarus-Sürdürülebilir Danışmanlık A.Ş.

Ocak 2013 SIFIR KARBON PRENSİPLERİ. V 1.0 Escarus-Sürdürülebilir Danışmanlık A.Ş. Ocak 2013 SIFIR KARBON PRENSİPLERİ V 1.0 Escarus-Sürdürülebilir Danışmanlık A.Ş. İçindekiler Giriş... 3 Türkiye... 3 SıfırKarbon Prensipleri Hakkında... 4 Escarus Hakkında... 4 Teşekkür... 4 Kullanım,

Detaylı

BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİMİN MESAJI... 3 RAPOR HAKKINDA... 4 KURUMSAL PROFİL... 5 MARKALAR, ÜRÜNLER VE HİZMETLER... 6 HİZMET VERİLEN PAZARLAR... 6 OPERASYONEL

Detaylı

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013 Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte 2013 te öne çıkanlar Üst üste 5. kez DJSI sektör lideri Etik ve uyum konusunda en üst düzeyde çaba Medikal ve Tedarikçi

Detaylı

2013 İSTİKBAL MOBİLYA TS ISO /Haziran 2007 14064-1 ULUSAL SERA GAZI RAPORU

2013 İSTİKBAL MOBİLYA TS ISO /Haziran 2007 14064-1 ULUSAL SERA GAZI RAPORU Önsöz İstikbal Mobilya Sanayi ve Tic. A.Ş. Sera Gazı Envanteri Raporu, ISO 14064-1 Sera Gazları - Bölüm 1: Sera Gazı Emisyonlarının ve Uzaklaştırmalarının Kuruluş Seviyesinde Hesaplanmasına ve Rapor Edilmesine

Detaylı

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu. 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu. 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011 İçindekiler Rapor Hakkında Murahhas Aza Mesajı CCİ 2020 Vizyonu ve Stratejik Yönetim Çerçevesi 2011 Yılında Gerçekleşenler Sürdürülebilirlik

Detaylı

Geleceğimizin temelinde. Akçansa 2007-2009 Sürdürülebilirlik Raporu

Geleceğimizin temelinde. Akçansa 2007-2009 Sürdürülebilirlik Raporu Geleceğimizin temelinde 1 Rapor Hakkında Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Akçansa), 2007-2009 dönemini kapsayan ekonomik, çevresel ve sosyal performansını, 100. yılını kutlayan Türkiye çimento sektöründe

Detaylı

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK ROCHE TA KANSER ARAŞTIRMASININ 50. YILI UYUM ALANINDA YENİ YAPILANMA DAHA FAZLA ŞEFFAFLIK VE HESAP VERE- BİLİRLİK SAĞLIK

Detaylı

2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş.

2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. İÇİNDEKİLER 2 RAPOR HAKKINDA 4 YÖNETİM KURULU BAŞKANI MESAJI 6 KURUMSAL PROFİL 8 Başlıca Finansal Göstergeler 10 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE YÖNETİŞİM

Detaylı

Binalarda Enerji Verimliliği

Binalarda Enerji Verimliliği sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler Bu sayıda BOYNER BURSAGAZ COCA-COLA ECZACIBAŞI GARANTİ BANKASI SHELL TSKB UNILEVER VEN ESCO VODAFONE TÜRKİYE AKZO NOBEL ROCHE SCHNEIDER ELECTRIC Binalarda

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU 2014 Boytaş Mobilya i Boytaş Mobilya ii İçindekiler Rapor Hakkında... 1 Küresel İlkeler Sözleşmesi... 2 Yönetim Mesajı... 3 KURUMSAL PROFİLİMİZ...

Detaylı

KOROZO AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011-2012

KOROZO AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011-2012 KOROZO AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011-2012 İÇERİK 1. Genel Koordinatörümüzün Mesajı 2. Rapor Amacı ve Hazırlanış Biçimi 3. KOROZO Hakkında 4. Tarihçemiz 5. Fabrikalarımız

Detaylı

SOYAK IN SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM YAKLAŞIMI

SOYAK IN SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM YAKLAŞIMI KURUMSAL SORUMLULUK RAPORU 2014 RAPOR HAKKINDA Soyak Holding in kurumsal kültürü Sürdürülebilir Yaşam Yaklaşımı üzerine bina edilmiştir. Gerçekleştirdiği tüm faaliyetleri ise çevreye ve toplum değerlerine

Detaylı

E. YILMAZ, 2011 T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI

E. YILMAZ, 2011 T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI E. YILMAZ, 2011 T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİNİN ÖRNEK BİR İŞLETMEDE UYGULANMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ ERASLAN YILMAZ NİĞDE ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Gelece i Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalkınma En yi Uygulamaları 2012

Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Gelece i Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalkınma En yi Uygulamaları 2012 Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Gelece i Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalkınma En yi Uygulamaları 2012 Bu belgede, ülke düzeyinde ç k lan proje ça r s na teklif edilen 181 uygulama aras ndan ba ms

Detaylı

Sürdürülebilirlik Raporu 2014

Sürdürülebilirlik Raporu 2014 Sürdürülebilirlik Raporu 2014 İçindekiler Genel Müdürün Mesajı 2 Kurumsal Profil 4 Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız 10 Kurumsal Yönetim ve Risk Yönetimi 18 Değer Zincirinde Sorumluluk 24 Çevre 28 İş Sağlığı

Detaylı

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Temmuz 2014

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Temmuz 2014 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Temmuz 2014 BoytaĢ KSS Raporu 2 İçindekiler Rapor Hakkında... 2 Yönetim Mesajı... 3 KURUMSAL PROFĠLĠMĠZ... 5 Boytaş Mobilya Hakkında... 6 Dünya standartlarında Üretim...

Detaylı

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI

ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM PLANI Kasım 2014 0 Tepebaşı Belediyesi; iklim değişikliği ile mücadeleyi vizyon olarak benimseyen bir kamu kuruluşu olarak, bölgemizde CO2 salımlarını

Detaylı

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012 Sayfa 1/25 İÇİNDEKİLER ISO 9001 ISO 14001 OHSAS 18001 BAŞLIK SAYFA - - - Firma Tanıtımı 3 1 1 1 Amaç ve Kapsam 4 2 2 2 Referanslar, Doküman ve Formlar 4 3 3 3 Tanımlamalar ve Kısaltmalar 5 4 4 4 Entegre

Detaylı

Türkiye Kalkınma Bankası Yayını İÇİNDEKİLER. OCAK MART 2013 Sayı : 67 TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. MAKALE BANKAMIZCA İŞTİRAK EDİLEN TOPLANTILAR

Türkiye Kalkınma Bankası Yayını İÇİNDEKİLER. OCAK MART 2013 Sayı : 67 TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. MAKALE BANKAMIZCA İŞTİRAK EDİLEN TOPLANTILAR Türkiye Kalkınma Bankası Yayını OCAK MART 2013 Sayı : 67 TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. Adına Sahibi Metin PEHLİVAN Genel Müdür Vekili Yazı İşleri Sorumlusu Salih DEMİREL Kurumsal İletişim ve Eğitim Daire

Detaylı

TSKB SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

TSKB SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU TSKB SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2011 2012 VİZYON VE MİSYONUMUZ 2 YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI 3 GENEL MÜDÜR ÜN MESAJI 4 KURUMSAL PROFİL 6 TSKB NİN ORTAKLIK YAPISI 6 TSKB NİN İŞTİRAKLERİ 7 TSKB NİN ÜRÜN

Detaylı

GEMİLERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ PLANININ KABOTAJ HATTINDA ÇALIŞAN TÜRK BAYRAKLI YÜKSEK HIZLI YOLCU GEMİSİNE UYGULANMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ

GEMİLERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ PLANININ KABOTAJ HATTINDA ÇALIŞAN TÜRK BAYRAKLI YÜKSEK HIZLI YOLCU GEMİSİNE UYGULANMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI GEMİLERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ PLANININ KABOTAJ HATTINDA ÇALIŞAN TÜRK BAYRAKLI YÜKSEK HIZLI YOLCU GEMİSİNE UYGULANMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ DENİZCİLİK UZMANLIK

Detaylı

İçindekiler I. ÖZETLE 2013 YILI

İçindekiler I. ÖZETLE 2013 YILI RAP RU İçindekiler I. ÖZETLE 2013 YILI II. MESAJLAR a. YÖNETİM KURULU BAŞKANI b. GENEL MÜDÜR III. KURUMSAL PROFİL a. ÇİMSA HAKKINDA b. MİSYONUMUZ c. ÜRÜNLERİMİZ ve HİZMETLERİMİZ IV. İŞ YAPMA İLKELERİMİZ

Detaylı

Sürdülebilir Büyüme Hedefi...3. Kurumsal Değerlerimiz...4. Ekol Hakkında...5. Ekol ve Sosyal Sorumluluk...20. Çalışanlara karşı sorumluluk...

Sürdülebilir Büyüme Hedefi...3. Kurumsal Değerlerimiz...4. Ekol Hakkında...5. Ekol ve Sosyal Sorumluluk...20. Çalışanlara karşı sorumluluk... İÇİNDEKİLER Sürdülebilir Büyüme Hedefi...3 Kurumsal Değerlerimiz...4 Ekol Hakkında...5 Ekol ve Sosyal Sorumluluk...20 Çalışanlara karşı sorumluluk...22 Çevreye karşı sorumluluk...28 Topluma karşı sorumluluk...38

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER 3 RAPOR HAKKINDA 11 AKSA HAKKINDA 20 YÖNETİŞİM 36 SÜRDÜRÜLEBİLİR OPERASYONLAR 53 ÇEVRE 67 İNSAN KAYNAKLARI 87 TOPLUM 93 PERFORMANS TABLOLARI 101 GRI GÖSTERGELERİ

Detaylı

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği 3 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Tapan ve

Detaylı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı 1 Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı İlerleme Bildirimi Bu rapor, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi için yıllık ilerleme bildirim (COP) koşullarını ve gelişimini açıklamayı hedeflemektedir.

Detaylı

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz Raporumuz Hakkında Mars Logistics olarak bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2012 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansımızı paydaşlarımıza aktarmayı hedefliyoruz. Bu raporu hazırlama sürecinde

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 3 ÖZET... 4

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 3 ÖZET... 4 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 3 ÖZET... 4 Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Destekleri... 5 Sanayi Kuruluşlarında Verimlilik Artırıcı Projelerin (VAP) Desteklenmesi... 6 Gönüllü Anlaşmalar (GA) Yoluyla Sanayi

Detaylı

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 5. İLERLEME BİLDİRİMİ TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERI VAKFI

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 5. İLERLEME BİLDİRİMİ TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERI VAKFI KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 5. İLERLEME BİLDİRİMİ TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERI VAKFI KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 5. İLERLEME BİLDİRİMİ Kurum Adres Ülke : Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı : Acıbadem Caddesi

Detaylı