Sera Gazı Emisyon. Envanter. Raporu 2013 SERA GAZI EMİSYONLARI ENVANTER RAPORU. Emisyon Envanter Raporu : Roche Müstahzarları A.Ş.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sera Gazı Emisyon. Envanter. Raporu 2013 SERA GAZI EMİSYONLARI ENVANTER RAPORU. Emisyon Envanter Raporu : Roche Müstahzarları A.Ş."

Transkript

1 Emisyon Envanter : Roche Müstahzarları A.Ş. Sera Gazı Emisyon 2013 Envanter Hazırlayan : Metin Tokgöz Kontrol Eden : Uğur Çomoğlu Onaylayan : Berrin Yılmaz Tarih : 17 Şubat 2014 Temel Yıl : 2011 Rapor Periyodu : 2013 (01.Ocak Aralık.2013)

2 İçindekiler 1. Önsöz Hedefler Organizasyonun Tanımı Sorumlu Personel Organizasyonun Sınırları Emisyon Kaynakları Kapsamı Güncel Emisyonlar Listesi Kapsam Dışı Emisyonlar Kabullenmeler Temel Yılın Seçimi Emisyon Faktörleri Emisyon Azaltma ve Uzaklaştırma Maddesellik Teknik Değerlendirme Sera Gazı Envanterinin Doğrulanması Grafik Gösterimler Referanslar Ekler

3 1. Önsöz (M p) Bu Sera Gazı Envanteri ISO (Sera Gazları - Bölüm 1: Sera Gazı Emisyonlarının ve Uzaklaştırmalarının Kuruluş Seviyesinde Hesaplanmasına ve Rapor Edilmesine Dair Kılavuz ve Özellikler) Standardının maddesi gereğince hazırlanmıştır. Hazırlanırken IPCC ve ulusal bazda hesaplamalar esas alınarak envanter oluşturulmuştur. Bu ilkeler de Kyoto 2013 mekanizması gereklerine göre belirlenmiştir. Bu raporun tam, tutarlı, doğru, ilgili ve şeffaf olması amaçlanmıştır. Roche Türkiye SOP HR-40 Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması talimatı dikkate alınmıştır. Roche Türkiye ve Roche Global çalışanlarına açık olduğu gibi talep edilmesi durumunda dış kuruluşlarla paylaşıma açıktır. Bu raporla yayınlanan Roche Türkiye nin sera gazı envanteri Kapsam-1, Kapsam-2 içinde yer alan sera gazlarını ve Kapsam-3 içinde yer alan personel taşıma servisleri ile iş gereği uçak seyahatlerini içermektedir. Aynı zamanda bu veriler Roche Global tarafından yayınlanan sera gazı envanter çalışması içinde de yer almaktadır. 2. Hedefler Roche Müstahzarları A.Ş. yapmış olduğu bu çalışma ile; ilaç sektöründe emisyonların hesaplanması ile ilgili bilinç oluşturmayı temel hedef sayıp, sektör içinde referans teşkil edebilecek bir emisyon bilgi kaynağını kamuoyu ile paylaşmayı hedeflemektedir. Roche Müstahzarları A.Ş. de; Roche Türkiye olarak insan hayatının, çevrenin ve doğal kaynakların korunmasını ve daha iyi koşullarda yaşanabilir bir ortamın varlığını ön planda tutmak prensibimizdir, Her yıl yeni amaç ve hedefler belirleyerek çevre ve enerji yönetim sisteminin sürekli gelişimini ve bu amaç doğrultusunda çevre ve insan sağlığının korunmasını teşvik edici eğitim ve faaliyetlere önem verip, çevre faktörünü ön planda tutacağımızı taahhüt ederiz,

4 Toplumsal sorumluluğumuzun ve sürdürülebilir gelişim hedefimizin bir parçası olarak çevre üzerindeki etkilerimizi en aza indirebilmek için yeni ve daha güvenilir teknolojileri ve süreçleri araştırırız, Çevresel koruma alanına giren konular kalite, verimlilik ve maliyet alanları ile aynı sorumluluk duygusu ve çevre bilinci içerisinde ele alınmaktadır, Doğal kaynakları optimum şekilde kullanır ekolojik etkimizi düşürmeye çalışırız. Enerji verimliliğini arttırmak ve 2009 temel yılına göre 5 yıl içinde %10 oranında enerji tüketimini azaltmak Roche Global ve Yerel stratejik hedefler arasında yer almaktadır, Önemli enerji kaynaklarımız; Bina işletim sistemleri, araç filosu, iş seyahatleri gibi enerji tüketim alanlarında verimlilik projeleri oluşturur ve takip ederiz, Çevre ile ilgili ulusal ve uluslararası yasal mevzuat ve düzenlemelere uyarız, Eğitimlerle tüm çalışanlarımızın ve taşeronlarımızın çevre bilincinin artmasını sağlarız, Roche Global iyi uygulama örneklerini takip eder, çevresel etkimizi azaltacak uygulamaları süreçlerimize dahil ederiz, Tükettiğimiz enerji kaynakları içinde yenilebilir enerji kaynaklarının oranını artırmaya çalışırız, Kuruluşumuzun enerji tüketimlerini ve sera gazı emisyonlarını izler, yerel ve global düzeyde raporlamalar yapar ve planladığımız enerji verimliliği aksiyonlarıyla emisyon oranımızı düşürmeye çalışırız. 3. Organizasyonun Tanımı (7.3.1 a) Roche Müstahzarları A.Ş. ana merkez ve tedarikçi olarak Roche Basel İsviçre ye bağlıdır. Roche Türkiye nin ana merkezi İstanbul dadır. Türkiye'deki yolculuğuna 1958 yılında başlayan Roche İlaç; Onkoloji, hematoloji, viroloji, diyaliz, romatoloji, transplantasyon ve osteoporoz alanlarındaki hastalıkların tedavisine yönelik benzersiz ürünleriyle Türk hekimlerine ve hastalarına dünya ile aynı anda yenilikçi çözümler sunmaktadır.

5 Türkiye de Roche yılları arasında üretim yapmış, 2006 yılı itibari ile ürün stratejilerindeki değişiklik nedeni ile lokal üretimini sonlandırmıştır. Çalışan sayısı 452 dır; yaklaşık 225 çalışan saha ekibi olarak görev yapmaktadır. Roche Türkiye nin kapsamlı bir sürdürülebilirlik stratejisi bulunmaktadır. Stratejinin uygulamaya konulması, sürdürülebilirlik kurulu tarafından desteklenmektedir. Stratejinin ana hedefleri: 1. Şirket kültürüne sürdürülebilirlik yaklaşımının yerleşmesi Şirket çalışanlarının sürdürülebilirlik bakış açısı kazanmaları ve içselleştirerek, iş ve özel yaşamlarına yansıtmalarına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bunlar arasında; bilgilendirme sunumları, eğitimler, etkinlik organizasyonları, çalışanların da dahil olduğu projeler geliştirilmektedir. 2. Paydaş diyaloğunu artırarak sürdürülebilirlik bilinci aşılama Şirket çalışanlarının sürdürülebilirliği içselleştirmesi ile şirket paydaşlarında bu bakış açısını yaygınlaştırmaları beklenmektedir. Böylelikle bir çarpan etkisi yaratılabilecek ve sorumlu iş yapma anlayışı tüm sektöre yaygınlaşacaktır. Bu doğrultuda yürütülen pek çok proje bulunmaktadır. 3. Sürdürülebilirlik göstergeleri nezdinde iyileştirme çalışmaları yürütme Sorumlu iş yapma anlayışı çerçevesinde uyum ve gelişme gösterilmesi gereken performans göstergelerini baz alarak iyileştirme planları yapılmakta ve uygulamaya konulmaktadır. 4. EEMEA Bölgesi nde sürdürülebilirlik liderliği Roche Türkiye, 87 ülkeyi kapsayan EEMA (Eastern Europe, Middle East,Africa ) bölgesine sürdürülebilirlik bilincini yaygınlaştırmayı kendine hedef olarak almıştır. Bu doğrultuda, bölgede eğitimler ve seminerler vererek bilinç yaratılması amaçlanmaktadır. 5. İzleme-Değerlendirme Ölçülebilir olanın yönetilebilir olduğunun bilincinde, Roche Türkiye ilk kurumsal sorumluluk raporunun hazırlığına başlamıştır yılı raporu hazırlanmaktadır. Yayınlanacak raporun tüm paydaşlarla paylaşılması hedeflenmektedir.

6 Roche Global, şirketlerin sürdürülebilirlik performansları konusunda dünyanın en önemli referans kaynağı olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi nde sağlık alanında 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 de üst üste beş yıl Süper Sektör Lideri seçilmiştir. Roche Türkiye de bölge ofis ve depolarının kapatılması, yurtiçi ve yurtdışı video konferans sistemlerinin iletişim kanalı haline getirilmesi, elektronik fax uygulaması, merkez çalışanların diz üstü bilgisayarlarla çalışması, saha ekibinin tablet pc ile çalışmaya başlaması gibi örneklerle çevresel etkiyi azaltacak mobil çalışma kültürü oluşturulmaya çalışılmaktadır. Roche Türkiye nin organizasyon yapısı Ek-1 deki organizasyon şemasında gösterilmiştir.

7 4. Sorumlu Personel (7.3.1 b) Roche Müstahzarları A.Ş. de Yıllık Sera Gazı Emisyon Envanter nun hazırlanmasından Idari İşler ve Ofis Müdürlüğü sorumludur. Hizmet alınan firmaların çevresel duyarlılık açısından bilinçlenmesi amaçlanmıştır. Sera gazı envanter raporu hazırlanmasında Roche Türkiye nin ana merkez olarak faaliyet gösterdiği Plaza Yönetimi nden ve teknik servis firmalarından destek alınır. Roche Türkiye İdari işler ve Ofis Müdürü liderliğinde yıllık rapor hazırlanır. Üyelerin İsimleri 1) Uğur Çomoğlu (İdari İşler ve Ofis Müdürü 2) Hamit Yılmaz (Araç ve Ofis Yönetim Uzmanı) 3) Metin Tokgöz (İdari İşler Uzmanı) 4) Aykut Berköz (Güney Plaza İşletme Koordinatörü ) 5) Bina Enerji Takımı (Güney Plaza,Roche,teknik servis ve enerji danışmanlığı firmaları) Roche Müstahzarları A.Ş. nin sera gazı envanter raporu ISO standartı doğrultusunda oluşturulan HR-40 Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması prosedürüne göre hazırlanmıştır. 5. Organizasyonun Sınırları (7.3.1 d/4.1) Coğrafik Sınırlar; Roche Müstahzarları A.Ş ; Güney Plaza Eski Büyükdere Caddesi No: Maslak / İstanbul, Kuzey Doğu koordinatlarında olan plaza binasında faaliyetlerini yürütmektedir.

8 Resim 1 : Roche Müstahzarları A.Ş. Uydu görüntüsü Resim 2 : Roche Müstahzarları A.Ş. Uydu görüntüsü

9 Resim 3 : Roche Müstahzarları A.Ş. Uydu görüntüsü Resim 4 : Roche Müstahzarları A.Ş. Uydu görüntüsü

10 Finansal Sınırlar; 18 kat ofis ve 5 kat garaj katı olmak üzere toplam 23 katlık plaza binasının 14 katında faaliyet gösteren Roche Müstahzarları A.Ş. kira sözleşmesinin ilgili maddeleri sebebiyle bina işletim sistemlerinde mali ve idari açıdan etkinliğe sahiptir. Faaliyet gösterdiği katlarda, ilgili ofis katlarına ait sera gazı emisyonlarının bütün kısımlarından ve ortak kullanım alanlarının kendi payına düşen kısımlarından sorumludur. Operasyonel Sınırlar; Sera gazı emisyonlarının hesaplanmasında organizasyonel yapı olarak Roche Müstahzarları A.Ş nin faaliyet gösterdiği katlarla ilgili bina işletim sistemi açısından kontrol yetkinliğinin kendisine ait olduğu aktiviteler paylaşım esasına göre ele alınmıştır. (The Greenhouse Gas Protocol Control Approach) Roche Türkiye nin merkez yönetim ofisinin haricinde tüm Türkiye genelinde 1 (bir) Resmi İlişkiler Ofisi ve Ankara, Istanbul, İzmir olmak üzere 3 (üç) Toplantı Merkezi bulunmaktadır. Tüm Türkiye sınırları içinde iş gereği veya statü gereği şirket aracı kullanan 362 çalışan vardır. Roche araç filosunda yer alan 362 araç operasyonel kiralama yöntemiyle yönetilmektedir. Araç filosu %100 dizel yakıt ile çalışan araçlardan oluşmaktadır. Araç markasının seçimi, kiralama şartlarının oluşturulması ve yakıt tedarik firmasının belirlenmesi açısından Roche Türkiye nin süreçte etkinliği ve kontrolü söz konusudur. Bu sebeple araç filosunda kullanılan iş gereği sera gazı emisyonları kapsam-1 içinde değerlendirilmiştir. 6. Emisyon Kaynakları Kapsamı (7.3.1 e) Emisyon kaynaklarının tanımı Sera Gazı Protokolü ve ISO Standardında belirlenmiştir. Bu çerçevede, Roche Müstahzarları A.Ş nin kapsamına aldığı emisyon kaynakları Ek 2 : Roche Türkiye Emisyon Kaynakları Listesi nde gösterilmiştir. Emisyon kaynaklarının belirlenmesinden sonra, hesaplamaya temel teşkil edecek datanın toplanması, irdelenmesi ve uygun emisyon faktörünün seçilerek hesap yapılması

11 işlemleri, HR-40 Sera Gazı Emiyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması talimatında ve Ek- 2 Emisyon kaynakları listesinde belirtilmiştir. Ayrıca hesaplamalarda kullanılan kabullenmeler, formülasyon ve teknik gözden geçirme kriterleri bu talimatlarda açıklanmış, kalibrasyon ve ölçüm kontrolü şartları da belirtilerek hatasız ve tutarlı bir hesaplama hedeflenilmiştir. Roche Müstahzarları A.Ş de belirlenen emisyon kaynakları 3 kapsamda değerlendirilmiştir. Bu kapsamlar; Kapsam 1: Direkt Emisyonlar Bu emisyonlar, işletme sonucu oluşan ve tarafımızdan doğrudan atmosfere salınan emisyon kaynaklarını kapsar. Kapsam 2: Enerji Dolaylı Emisyonlar Bu emisyonlar, satın aldığımız elektrik gibi, dışardan enerji formunda alınan hammaddelerden kaynaklanan emisyonlardır. Bulunduğumuz plaza (Maslak Güney Plaza) elektrik tüketiminde 2010 yılı Temmuz ayından bu yana rüzgar enerji santrali ile tamamen yenilenebilir elektrik tedarik edilmektedir. Bu elektrik kaynağının üretiminde karbon salınımı yapılmamaktadır yani kapsam-2 enerji dolaylı emisyon kaynağı 0 dır.

12 Kapsam 3: Diğer Kaynaklı Emisyonlar Bu emisyonlar dışardan tedarik edilen faaliyetlerden ortaya çıkan, kaynağında oluşan ve kontrol etme şansı bulunmayan emisyonlardır. Roche Türkiye sera gazı envanter raporunda kapsam-3 de yer alan personel taşıma servis hizmetlerinden ve iş amaçlı uçak seyahatlerinden kaynaklanan emisyonlar hesaplanmıştır. 7. Güncel Emisyonlar Listesi (7.3.1 f) Çalışılan emisyon envanteri döneminde güncel olarak tanımladığımız emisyon kaynakları Ek-2 Roche Türkiye Sera Gazı Emisyon Kaynakları tablosunda belirtilmiştir. 8. Kapsam Dışı Emisyonlar Envantere katılan emisyonlar, elde edilen veriler işlenerek ve uygun emisyon katsayıları kullanılarak hesaplanmıştır. Bunun yanında, kuruluş sınırları dışında tutulan, tüketim değerlerinin maliyet etkisi ve sera gazı envanterine katkısı az olan emisyonlar, veri elde edilememiş ya da emisyon katsayısı bulunamamış emisyonlar kapsam dışı bırakılmıştır. Roche Türkiye mobil çalışma kültürü projesiyle Türkiye genelinde bölge ofisi bulundurulmamaktadır ve 2010 yılları için Türkiye nin çeşitli illerinde yer alan 49 bölge ofis ve deposunun faaliyetlerine son verilmiştir. Ankara, İzmir ve Adana illerinde bulunan Bölge Toplantı Merkezleri toplam emisyon kaynağının % 0,79 u geçmemesi sebebiyle kapsam dışı bırakılmıştır. (Kapsam 1-2) Güney Plaza teknik birimde temizlik amaçlı kullanılan spreylerin, ürünlerin hangi oranda Roche için kullanıldığı belirlenemediği için kapsam dışı bırakılmıştır. (Kapsam-1)

13 Roche Türkiye nin manevi hakkı bulunan sera gazı emisyon yutakları (Orman ve Koruluk alanlar) detaylarıyla Ek-3 de belirtilmiştir ancak hesaplamalarda dikkate alınmamıştır. Yapılmış olan hesaplamalar neticesinde, toplam maddeselliğin %5 i geçmemesi koşulunu sağlayacak şekilde kapsam dışı bırakılabilecek başka bir emisyon kaynağı tespit edilememiştir. 9. Kabullenmeler Doğalgaz kaynaklı emisyonların hesaplanmasında; Niteliksel miktarların enerji birimine çevrilmesinde tedarikçi firmanın ilan ettiği AEOB ısıl değerlerin 0,9 katı ortalama aylık değer olarak kabul edilmiştir. (IPCC) Boiler kazanı yanma hesabında, oksidasyon katsayısı 1 olarak kabul edilmiştir. Emisyon faktörleri IPCC energy/stationary combustion tablo2.2 referans alınarak hesaplanmıştır. Jeneratör kaynaklı emisyonların hesaplanmasında; Güney Plaza asıl ve yedek jeneratörleri elektrik kesintilerinde ve bakım esnasında çalıştırılmaktadır. Jeneratör gurubu çalışma anındaki elektrik ihtiyacıyla orantılı kapasitede çalışmaktadır. Bu sebeple 2013 yılında jeneratörün kullanımlarıyla yakılan dizel yakıt miktarı dikkate alınmıştır. Roche yedek jeneratörü sadece bakım zamanlarında çalıştırılmaktadır. Yakıt tankında kullanılan dizel yakıtın tümüyle yakıldığı kabul edilmiştir. Hesaplamada yakıt tedarik firmasının belirttiği dizel yakıt net ısıl değeri kullanılmıştır. Dizel akaryakıt, özgül ağırlığı tedarik firmasının minimum ve maksimum değerleri öğrenilerek ortalama değer olan 0,83 kg/l kabul edilmiştir.

14 Yangın söndürme sistemlerinden kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Taşınabilir Co2 yangın söndürme tüplerinde kayıp kaçak oranı 0,02 Server odasında bulunan sabit yangın söndürme sisteminin kayıp kaçak oranı 0,015 olarak alınmıştır. (EPA5 Direct HFC & PFC emissions from use of refrigeration and air-conditioning equipment) Araç filosu yakıt tüketiminden kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Dizel yakıtlı araçların tüketim miktarları tedarik firmasının yıllık raporundan temin edilmiştir. Yılın ilk günlerinde ve son günlerinde araç yakıt depolarında ne kadar yakıt olduğu hesaplanamadığı için 2013 yılı başında araçların boş depo ile yıla başladıkları ve yılsonu yakıt alımlarını yaktıkları kabul edilmiştir yılında operasyonel kiralama sözleşmesi sonlanan ve değişimi gerçekleşen araçların iade edilmesi esnasında yeni araçlarla iade edilen eski araçların yakıt depolarında aynı miktarda yakıt olduğu varsayılmıştır. İş amaçlı kullanılan özel araçların yakıt tüketiminin hesaplanmasında yapılan kilometre verisinin dizel ya da benzinli araçların 100 km de yakılan litre ortalamaları dikkate alınmıştır. (Dizel 5,99 Lt/100km) Dizel akaryakıt, özgül ağırlığı tedarik firmasının minimum ve maksimum değerleri öğrenilerek ortalama değer olan 0,83 kg/l kabul edilmiştir. Hesaplamada yakıt tedarik firmasının belirttiği dizel yakıt alt ısıl değerleri kullanılmıştır. Akaryakıt pompa belirsizlik oranı olarak tedarik firmasının belirttiği oran olan 0,2 % alınmıştır. CH4 Metan ve No2 Azot emisyon faktörleri IPCC Mobil combustion tablo referans alınarak hesaplanmıştır. HFC soğutucu gazlardan kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Soğutucu gazların kayıp/ kaçak oranı %10 olarak alınmıştır. Soğutucu gazların küresel ısınma potansiyeli nde IPCC verileri kullanılmıştır.

15 Elektrik tüketiminin hesaplanmasında; Güney Plaza toplam elektrik tüketiminde; Roche Müstahzarları nın tüketimiyle oluşan değerler %100 payında dikkate alınmıştır. (katlar, hizmet alanları, sistem odası, soğutma kulesi,vb) Ortak alanların tüketimleri ilgili yerin kullanım amacıyla orantısıyla Roche Müstahzarları A.Ş. ye düşen pay dikkate alınmıştır. (brüt metrekare, ofis metrekare, araç park sayısı, wc sayısı,vb) 2013 yılı için sera gazı emisyon etkisi 0 dır. Personel taşıma servislerinden kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Personel servisleri dizel yakıtlı araç markalarından oluşmaktadır ve harcanan yakıt miktarları hizmet tedarik firmasının faturalandırdığı aylık hizmet raporundan elde edilmiştir. Personel servisleri hizmetinde kullanılan araç markalarının aylık güzergah mesafeleri dikkate alınmış ve yakıt tüketimlerinin hesaplanmasında araç modellerinin şehir içi katalog tüketim değerleri dikkate alınmıştır. Ekstra servis taleplerinde şehirdışı taleplerde yer aldığı için bu araçların yakıt tüketimleri şehiriçi ve şehirdışı tüketim değerlerinin ortalaması alınmıştır. Dizel akaryakıt, özgül ağırlığı tedarik firmasının anlaşmış olduğu yakıt firmasının minimum ve maksimum değerleri öğrenilerek ortalama değer olan 0,83 kg/l kabul edilmiştir. Hesaplamada tedarik firmasının anlaşmış olduğu yakıt tedarik firmasının belirttiği dizel yakıt alt ısıl değerleri kullanılmıştır. Akaryakıt pompa belirsizlik oranı olarak tedarik firmasının belirttiği oran olan 0,2 % alınmıştır. Uçak seyahatlerinden kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında; Uçuş mesafelerinin hesaplanmasında ilgili tedarik firmasının kayıtları esas alınmıştır. Emisyonların hesaplanmasında uçak seyahati yapan her kişi (yolcu) için 100 kilometrede 5 litre uçak yakıtı tüketildiği kabul edilmiştir.

16 Jet yakıtının özgül ağırlığı Tüpraş (Türkiye Petrol Ürünleri A.Ş.) verileri dikkate alınmış ve en alçak ile en yüksek değerlerin ortalaması olan 0,8075 kg/lt kabul edilmiştir. Hesaplamada alt ısıl değer olarak kcal/kg olarak alınmıştır. Ayrıca her bir kabullenmenin dayandırıldığı esaslar ve hesaplamaya etkileri, HR-40 Sera Gazı Emisyonları Hesaplanması ve Raporlanması prosedüründe ve Ek-2 Emisyon Kaynakları Listesi nde detaylandırılmıştır. 10. Temel Yılın Seçimi (7.3.1 j) Bu rapor Roche Müstahzarları A.Ş nin kapsam 1 ve 2 olarak ikinci yıl Sera Gazı Emisyon Envanter dur. Kapsam 1 ve 2 temel yıl olarak 2011 yılı verileriyle karşılaştırılmıştır. Kapsam 3 de yer alan Personel taşımacılığı ve Uçak Seyahatlerinin birinci yıl sera gazı emisyon envanter raporudur. Kapsam-3 emisyon envanteri ilk defa 2012 yılında yapıldığı için bu yılın değerleri esas alınmıştır. 11. Emisyon Faktörleri (7.3.1 l, n) Türkiye Ulusal Envanteri nin mevcut olmaması sebebiyle hesaplamalarda emisyon faktörü olacak katsayılar için IPCC nin metotları ve ölçümleri baz alınmıştır. Bununla birlikte bazı unsurlarda Türkiye nin kamusal kuruluşlarının faaliyet değerleri, EPA teknik yayınları esas alınmıştır. Bu faktörler Ek: 2 Emisyon Kaynakları Listesi nde belirtilmiştir. 12. Emisyon Azaltma ve Uzaklaştırma (7.3.1 g) Roche Müstahzarları nın belirttiği hedeflere yönelik olarak, gelecek dönemlere ait Yıllık Sera Gazı Emisyon Envanter dönemi için yapılacak azaltma ve uzaklaştırmalar

17 Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması Prosedürü nde belirtildiği gibi yıllık olarak belirlenir ve kayıt altına alınır Temel yıla göre Sera Gazı Emisyonu Azaltan faaliyetler ve 2014 yılı Hedef ve Aksiyonları 2011 yılı sera gazı emisyon envanterine göre 2013 yılında iyileştirme sağlayan aşağıda belirtilen aksiyonlar tamamlanmış ve Kapsam1 ve Kapsam-2 emisyonlarında toplam % 10,99 oranında düşüş sağlanmıştır. Roche Müstahzarları sera gazı oluşumunu azaltmak için enerji tüketimini azaltmayı stratejik hedef olarak belirlemiştir ve iyileştirme aksiyonlarını bu doğrultuda oluşturmaktadır. Elektrik tüketimini azaltmak amacıyla bina işletim siteminde 4 adet aksiyon gerçekleştirmiştir Enerji tüketimi açısından verimlilik sağlayan bu projeler, elektrik tedariğinin yenilenebilir enerji kaynağından temin edilmesi sebebiyle sera gazı envanterini azaltan bir etkisi olmamıştır. Enerji tüketimi ve sera gazı emisyonları açısından bina işletim sistemlerinde 1 adet iç denetim gerçekleştirilmiştir. Bina Enerji takımı yıl içinde 3 adet tutanaklı toplantı gerçekleştirmiş ve planlı projelerini takip etmiştir. Şirket içinde kullanılan Personel Masraf Sistemindeki Yurtdışı Seyahat Formu giriş ekranına seyahatin ne derece gerekli olduğunu ve alternatif karbon emisyonu düşürücü tedbirleri sorgulatan Adımlarına Dikkat Et başlıklı uyarı yazısı konularak Uçak seyahatleri konusuna çalışanların dikkati çekilmiştir. Merkez yönetim ofisinde 2012 yılında başlanan WWF-Türkiye Green Office programına devam edilmiş ve bu programla çalışanların enerji tüketimi açısından bilinç seviyesini yükseltecek aksiyonlar alınmıştır. 6,31 kg HFC gaz içeren soğutma sistemi ekipmanları 2013 yılında elden çıkartılmıştır Bina HFC gazlarından kaynaklanan sera gazı emisyon envanteri baz yıla göre % 19 oranında azalmıştır yılında resmi tatil ve toplu izin döneminde araç yakıt alım üniteleri kapalı tutularak özel tüketimlerin hesaplanması açısından sera gazı envanteri hesaplama süreci iyileştirilmiştir.

18 2013 yılı son çeyreğinde uygulamaya konulan Ofis Benim projesi ile Merkez ofis çalışanları Çarşamba günleri evden çalışmaya başlamış Doğalgaz, Elektrik, araç yakıt alım ve personel servisleri yakıt tüketim hesaplanması açısından sera gazı envanteri hesaplama süreci iyileştirilmiştir yılında Roche müstahzarları A.Ş. nin en önemli sera gazı emisyonu envanteri olan araç filosunda yakılan yakıtlardan kaynaklı emisyonları azaltmak üzere aşağıdaki aksiyonlar gerçekleştirilmiş ve araç filosundan kaynaklanan sera gazı emisyon envanteri 2011 baz yılına göre % 9,1 azalmıştır. Ekonomik Sürüş Eğitimi verilmeye başlanmıştır. Ekonomik sürüş teknikleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. Güzergahlara göre Uçak ve/veya Hızlı Trenle ulaşım imkanları teşvik edilmiştir. Araç filo yönetim raporunda enerji sarfiyatı kırılımları gösterilmeye başlanmıştır. Filo içindeki km yi geçen 13 araç daha düşük km li araçlarla değiştirilmiştir yıl sonunda filoya katılan daha düşük emisyonlu araçların etkileri bu yıl görülmeye başlanmıştır. Sera gazı emisyonu azaltacak 2014 yılı hedef ve aksiyonlar; Enerji tüketimi ve sera gazı emisyonları açısından bina işletim sistemlerinde 1 adet iç denetim gerçekleştirilecektir. Bina enerji takımı planlı toplantılar yaparak yıl içinde tespit edilecek enerji verimlilik projeleri üzerinde çalışacaktır. Enerji verimliliği konusunda bilinçlendirme çalışmalarına devam edilecektir. (Uçak seyahatleri, kaynak kullanımı, Green Office çalışmaları, vb) Uçak seyahatlerini azaltmak amacıyla Video Konferans sistemlerinin kullanımı teşvik edilecek ve bu konuda bilinç arttıcı faaliyetler planlanacaktır. Personel servis güzergahlarından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla 2012 yılında başlatılan güzergah optimizasyou çalışmasına devam edilecektir. Araç filosuna bir adet Elektrikli Araç dahil edilecektir.

19 Araç filosundaki bazı araçlara pilot uygulaması olarak yakıt tüketimini düşürmek için sürücüye bilgilendirmeler yapan Mobiliz Araç Takip Sistemi takılacaktır. Şirket aracı kullanan çalışanlara Ekonomik Sürüş Eğitimi verilmeye devam edilecektir. Yeni filo araç kiralamasında Global Standartlar dikkate alınacaktır. (Dizel: Lt/100km 4,6, Benzin: Lt/100km 5,5 ) Bina içindeki Server odası kapasitesi düşürülerek soğutma gazı kullanımı azaltılacaktır. 13. Maddesellik (7.3.1 o) Roche Müstahzarları nda Yıllık Sera Gazı Emisyon Envanter nda bulunan emisyon unsurları için belirsizlik ve belirsizlik seviyeleri, her bir emisyon unsuru için ayrı ayrı olacak şekilde kapsamları ile birlikte belirlenmiştir. Bu belirsizlikler Ek: 4 (A-B) Kapsam1/2 ve Kapsam 3 Maddesellik Özet Listelerinde belirtilmiştir. Kapsam ( 1-2 )Toplam Maddesellik oranı = +/- 2,20 % dır. Kapsam ( 3 )Toplam Maddesellik oranı = +/- 9,6 % dır. Hesaplanan yada metodolojik olarak belirlenen bu belirsizlik seviyeleri Yıllık Sera Gazı Emisyon Envanteri ndaki hesaplamalar açısından her hangi bir uygunsuzluk teşkil etmemektedir. Belirsizlik hesaplama metodları HR-40 Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması prosedüründe anlatılmıştır.

20 14. Teknik Değerlendirme Sistemin teknik değerlendirmesi yılda bir defa yapılan iç tetkikler esnasında ele alınmaktadır. Faturaların kontrolü, veri girişleri, veri aktarmaları, ölçüm cihazlarının kontrolleri ve kalibrasyonları bu değerlendirme esnasında gözden geçirilmektedir. Emisyon faktörlerinin alındığı kaynaklarda değişiklik olması ya da emisyon kaynaklarında değişiklik tespit edilmesi halinde, bu değişiklikler iç tetkik esnasında gözden geçirilir ve değişiklikler HR-40 Sera Gazı Envanter Hesaplama Prosedürü ne yansıtılır. 15.Sera Gazı Envanterinin Doğrulanması (7.3.1 r) Herhangi bir dış kuruluş tarafından doğrulama işlemi yapılmamıştır.

21 16. Grafik Gösterimler Grafik 1 : Kapsam 1 / 2 / 3 Emisyon Kaynaklarına Göre Dağılım 2013 Sera Gazı Emisyonu / Kapsam Araç Filosu / Dizel Uçak seyahatleri Personel Servisleri Doğalgaz Araç Filosu / Benzin HFC Gazlar / Bina HFC Gazlar / Araç içi Jeneratörler Co2 Yangın Tüpleri Elektrik Emisyon Kaynağı Kapsam Sera Gazı Emisyonu (t) Oran Araç Filosu / Dizel K/1 1989,28 63,7 % Uçak seyahatleri K/3 894,99 28,6 % Personel Servisleri K/3 96,69 3,1 % Doğalgaz K/1 87,17 2,8 % Araç Filosu / Benzin K/1 0 0 % HFC Gazlar / Bina K/1 30,37 1 % HFC Gazlar / Araç içi K/1 22,94 0,7 % Jeneratörler K/1 2,53 0,1 % Co2 Yangın Tüpleri K/1 0, % Elektrik K/2 0 0 %

22 Toplam K/ % Grafik 2 : Emisyonların Kapsam 1 / 2 / 3 e göre Dağılımı 2013 Kapsam 1 / 2 / 3 Emisyonları K1 K2 K3 Emisyon Kapsamları Sera Gazı Emisyonu (t) % K-1 Toplam ,3% K-2 Toplam 0,00 0,0% K-3 Toplam 991,68 31,7% Toplam K/

23 Grafik 3 : 2011 ( Temel yıl), 2012 ve 2013 yılı Kapsam 1 / 2 Emisyonlarının karşılaştırılması Emisyon Kaynağı Kapsam 2011 (temel yıl) % Araç Filosu / Dizel K/1 2189, , ,28-9,1 Araç Filosu / Benzin K/1 39, Doğalgaz K/1 103,58 84,76 87,17-15,8 HFC Gazlar / Bina K/1 37,48 31,09 30,37-19 HFC Gazlar / Araç içi K/1 23,34 22,94 22,94-1,7 Jeneratörler K/1 2,31 4,58 2,53 9,7 Co2 Yangın Tüpleri K/1 0,0042 0,0042 0,0042 0,0 Elektrik K/ ,0 Toplam K/ ,99

24 Grafik 4 : Kapsam 3 Emisyonlarının dağılımı 2013 Sera Gazı Emisyonu / Kapsam 3 Personel Servisleri Uçak Seyahatleri Emisyon Kaynağı Kapsam Sera Gazı Emisyonu (t) K-3 Oranı Toplam emisyon Oranı Personel Servisleri K/3 96,69 9,75 % 3,1% Uçak seyahatleri K/3 894,99 90,25 % 28,6% K3 Toplam 991, % 31,7% Genel Toplam 3.124

25 Grafik 5 : Kapsam 3 Emisyonlarının 2012 yılına göre karşılaştırılması Yılı Sera Gazı Emisyonları / Kapsam Personel Servisleri Uçak Seyahatleri Emisyon Kaynağı Kapsam % Personel Servisleri K/3 121,18 96,69-20,21 Uçak Seyahatleri K/3 1265,96 894,99-29,30 Toplam K/ ,14 991,68 28,51

26 Referanslar ISO : 2006 Standardı HR-40 Roche Türkiye Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması Prosedürü Ekler Ek-1 Organizasyon şeması Ek-2 Roche Türkiye Sera Gazı Emisyon Kaynakları Listesi Ek-3 Roche Türkiye Yutak Alan Listesi Ek-4 Maddesellik

KARBON YÖNETĐMĐ STANDARTLARI

KARBON YÖNETĐMĐ STANDARTLARI 7. GERĐ DÖNÜŞÜM, ÇEVRE TEKNOLOJĐLERĐ VE ATIK YÖNETĐMĐ ULUSLARARASI FUARI Uluslararası Enerji ve Çevre Teknolojileri Mühendislik Müşavirlik A.Ş. KARBON YÖNETĐMĐ STANDARTLARI 10 HAZĐRAN 2011 TÜYAP FUAR VE

Detaylı

vizyon escarus hakkında misyon hakkında Escarus un misyonu, müşterilerine sürdürülebilirlik çözümleri sunan öncü bir şirket olmaktır.

vizyon escarus hakkında misyon hakkında Escarus un misyonu, müşterilerine sürdürülebilirlik çözümleri sunan öncü bir şirket olmaktır. escarus hakkında Nisan 2011 de faaliyetine başlayan Escarus Sürdürülebilir Danışmanlık A.Ş., deneyimli ve profesyonel kadrosuyla sürdürülebilirlik çözümleri geliştirerek, danışmanlık hizmetleri vermek

Detaylı

ARKIMEET 2014 KARBON AYAK İZİ RAPORU

ARKIMEET 2014 KARBON AYAK İZİ RAPORU ARKIMEET 2014 KARBON AYAK İZİ RAPORU 1. Giriş Bu doküman Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 19 20 Kasım 2014 günlerinde Istanbul Four Seasons Hotel The Bosphorus ta düzenlenen ARKIMEET 2014 etkinliği

Detaylı

Dünyada Karbon Yönetimi Konusunda Şirket Uygulamaları. 9 Kasım 2010 İstanbul

Dünyada Karbon Yönetimi Konusunda Şirket Uygulamaları. 9 Kasım 2010 İstanbul Dünyada Karbon Yönetimi Konusunda Şirket Uygulamaları 9 Kasım 2010 İstanbul Yaklaşımımız Neden Nasıl Neler Neden Karbon Yönetimini Uygulamalısınız? Neden Nasıl Neler Yasal Mevzuat Tüketici Baskısı Yatırımcı

Detaylı

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi Uygulama Kılavuzu

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi Uygulama Kılavuzu 1. GİRİŞ İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi Uygulama Kılavuzu Bu doküman İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği nin (SKD) Binalarda Enerji Verimliliği

Detaylı

TÜİK ENERJİ SEKTÖRÜ. Dr. Ali CAN. T.C.BAŞBAKANLIK Türkiye İstatistik Kurumu

TÜİK ENERJİ SEKTÖRÜ. Dr. Ali CAN. T.C.BAŞBAKANLIK Türkiye İstatistik Kurumu ENERJİ SEKTÖRÜ Dr. Ali CAN 10.03.2010 24 3.ENERJİ - 3.1. Yakıt Yanması IPCC ye göre, enerji sektöründen kaynaklanan emisyon büyük ölçüde yakıt yanmasını içermektedir. Hemen hemen bütün ülkelerde görülebildiği

Detaylı

ÇEVRECİ EKONOMİK GÜVENLİ

ÇEVRECİ EKONOMİK GÜVENLİ ÇEVRECİ EKONOMİK GÜVENLİ İçindekiler 1. Dünya daki ve Türkiye deki CNG Otobüs Pazarı 2. Neden CNG Yakıt Tercih Edilmeli? 3. Doğalgaz (CNG) ile Dizel Yakıt Karşılaştırması 4. CNG Yakıtlı Otobüslerin SWOT

Detaylı

SANGO TI ÇEVRE BAKIŞI

SANGO TI ÇEVRE BAKIŞI SANGO TI ÇEVRE BAKIŞI YEŞİL SANGO DOĞAYA SAYGI Sango Global Merkezimizin orta ve uzun dönemli hedeflerinde SIFIR EMİSYON A SAHİP FİRMA OLMA hedefi bulunmaktadır. Bu hedef doğrultusunda firmamızın seragazı

Detaylı

http://www.cizgidisigirisim.com.tr/danismanlik.aspx?main=ekolojiktasarimv erestorasyondanismanligi

http://www.cizgidisigirisim.com.tr/danismanlik.aspx?main=ekolojiktasarimv erestorasyondanismanligi http://www.cizgidisigirisim.com.tr/danismanlik.aspx?main=ekolojiktasarimv erestorasyondanismanligi KENTSEL VE KURUMSAL KARBON YÖNETİMİ DANIŞMANLIĞI Kentsel ve Kurumsal Karbon Yönetimi Danışmanlığı kapsamında,

Detaylı

SANGO TI ÇEVRE BAKIŞI

SANGO TI ÇEVRE BAKIŞI SANGO TI ÇEVRE BAKIŞI YEŞİL SANGO DOĞAYA SAYGI Sango Global Merkezimizin orta ve uzun dönemli hedeflerinde SIFIR EMİSYON A SAHİP FİRMA OLMA hedefi bulunmaktadır. Bu hedef doğrultusunda firmamızın seragazı

Detaylı

DOĞRULAMA TECRÜBELERİ - ÇİMENTO. Hande Sezer

DOĞRULAMA TECRÜBELERİ - ÇİMENTO. Hande Sezer DOĞRULAMA TECRÜBELERİ - ÇİMENTO Hande Sezer GENEL HATALAR Faaliyet verisi toplama yöntemi Sürekli Ölçüm Stok Değişimi GENEL HATALAR Net Kalorifik Değer ve Emisyon Faktörü Seçimi En Güncel Türkiye Sera

Detaylı

SERA GAZLARININ İZLENMESİ ve EMİSYON TİCARETİ

SERA GAZLARININ İZLENMESİ ve EMİSYON TİCARETİ T.C. ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığı SERA GAZLARININ İZLENMESİ ve EMİSYON TİCARETİ Semra GÜNEN Kimya Mühendisi III. Enerji Verimliliği Kongresi

Detaylı

Sanayide Enerji Yönetimi... -mış gibi değil gerçekten yapmak için...

Sanayide Enerji Yönetimi... -mış gibi değil gerçekten yapmak için... İyi uygulama örneği ile Sanayide Enerji Yönetimi... -mış gibi değil gerçekten yapmak için... Mahmut DEDE Enerji Verimliliği Müdürü EVK 2015 04 Haziran 2015, Perşembe 1 Enerji Yönetimi İçin 3 Temel İtici

Detaylı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELE ADIMLARI SEMİNERİ

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELE ADIMLARI SEMİNERİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELE ADIMLARI SEMİNERİ Bureau Veritas Mahmut GENÇ ISO 14064, PAS 2050 16 Haziran 2009 Four Seasons Sultanahmet-İstanbul bv.karbonhizmetleri@tr.bureauveritas.com ISO 14064

Detaylı

SANAYİ SEKTÖRÜ. Mevcut Durum Değerlendirme

SANAYİ SEKTÖRÜ. Mevcut Durum Değerlendirme SANAYİ SEKTÖRÜ Mevcut Durum Değerlendirme Sera Gazı Emisyonaları 1990 1995 2000 2005 2008 CO 2 141,36 173,90 225,43 259,61 297,12 CH 4 33,50 46,87 53,30 52,35 54,29 N 2 0 11,57 16,22 16,62 14,18 11,57

Detaylı

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı. Gaziantep 2014

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı. Gaziantep 2014 Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Gaziantep 2014 It is a general warming effect felt on Earth s surface, produced by greenhouse gases. Küresel ısınma nedir? Atmosfere verilen gazların sera etkisi

Detaylı

Erzurum İli Karbon Ayakizi Envanter Sonuçları. Zeren Erik GTE Carbon 3 Kasım 2014

Erzurum İli Karbon Ayakizi Envanter Sonuçları. Zeren Erik GTE Carbon 3 Kasım 2014 Erzurum İli Karbon Ayakizi Envanter Sonuçları Zeren Erik GTE Carbon 3 Kasım 2014 GTE Carbon 2008 yılında kuruldu 80 den fazla emisyon azaltım projesi +40 müşteri (enerji, gıda ve tarım) Karbon Finansmanı

Detaylı

Ek 7.1: Güney Akım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı ndan Kaynaklanan Atmosferik Emisyonlar Türkiye Bölümü: İnşaat ve İşletim Öncesi Aşamaları

Ek 7.1: Güney Akım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı ndan Kaynaklanan Atmosferik Emisyonlar Türkiye Bölümü: İnşaat ve İşletim Öncesi Aşamaları Ek 7.1: Güney Akım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı ndan Kaynaklanan Atmosferik Emisyonlar Türkiye Bölümü: İnşaat ve İşletim Öncesi Aşamaları URS-EIA-REP-203876 Giriş Bu Ek'te, Proje'nin İnşaat ve İşletim

Detaylı

Bursa SYK 2015. Ozlem Unsal, BSI Group Eurasia Ülke Müdürü 14 Ekim 2015, Bursa. Copyright 2012 BSI. All rights reserved.

Bursa SYK 2015. Ozlem Unsal, BSI Group Eurasia Ülke Müdürü 14 Ekim 2015, Bursa. Copyright 2012 BSI. All rights reserved. Bursa SYK 2015 Ozlem Unsal, BSI Group Eurasia Ülke Müdürü 14 Ekim 2015, Bursa Copyright 2012 BSI. All rights reserved. Sunum İçeriği Sürdürülebilirlik Raporlaması Nedir? Sürdürülebilirlik Raporlamasının,

Detaylı

T. C. KAMU İHALE KURUMU

T. C. KAMU İHALE KURUMU T. C. KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale Dairesi KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BT Strateji Yönetimi BT Hizmet Yönetim Politikası Sürüm No: 6.0 Yayın Tarihi: 26.02.2015 444 0 545 2012 Kamu İhale Kurumu Tüm hakları

Detaylı

TEB ARVAL CVO SUNUMU. 29 Kasım 2013 İstanbul

TEB ARVAL CVO SUNUMU. 29 Kasım 2013 İstanbul TEB ARVAL CVO SUNUMU 29 Kasım 2013 İstanbul Tüm filo profesyonelleri için uzman platformu: CVO nedir? Filo müdürleri, tedarik uzmanları, üreticiler, leasing şirketleri, reklamcılar, sigortacılar, basın,

Detaylı

YEREL YÖNETİMLERDE ULAŞIM HİZMETLERİ 26.11.2011

YEREL YÖNETİMLERDE ULAŞIM HİZMETLERİ 26.11.2011 YEREL YÖNETİMLERDE ULAŞIM HİZMETLERİ 26.11.2011 5216 sayılı kanunda; Büyükşehir Belediyelerinin görev, yetki ve sorumlulukları Büyükşehir ulaşım ana plânını yapmak veya yaptırmak ve uygulamak; ulaşım ve

Detaylı

YEŞİL FİLO Filo Yönetim Sistemleri. http://www.yesilfilo.com/ http://www.yesilgps.com/ http://www.8gdop.com/

YEŞİL FİLO Filo Yönetim Sistemleri. http://www.yesilfilo.com/ http://www.yesilgps.com/ http://www.8gdop.com/ YEŞİL FİLO Filo Yönetim Sistemleri http://www.yesilfilo.com/ http://www.yesilgps.com/ http://www.8gdop.com/ HAKKIMIZDA; Araç Filo Yönetim sektöründe hizmet veren Yeşil Filo Yönetim Hizmetleri,eşsiz filo

Detaylı

İSTİKBAL MOBİLYA A.Ş YILI SERA GAZI HESAPLAMA RAPORU

İSTİKBAL MOBİLYA A.Ş YILI SERA GAZI HESAPLAMA RAPORU İSTİKBAL MOBİLYA A.Ş. 2014 YILI SERA GAZI HESAPLAMA RAPORU 01.01.2014 31.12.2014 Raporu Hazırlayan Kurumun; Adresi : Organize Sanayi Bölgesi, 8. Cad. ve 12.Cad. No: 60 KAYSERİ Telefon : (90 352) 322 01

Detaylı

ÇEVRE VE İŞ GÜVENLİĞİ DAN. MÜH. BEL. LTD. ŞTİ.

ÇEVRE VE İŞ GÜVENLİĞİ DAN. MÜH. BEL. LTD. ŞTİ. ÇEVRE VE İŞ GÜVENLİĞİ DAN. MÜH. BEL. LTD. ŞTİ. Hakkımızda UZD sürdürülebilirlik konusunda, özellikle çevre, iş sağlığı ve güvenliği alanlarında uzmanlaşmış bir yönetim danışmanlığı firmasıdır. İş Sağlığı

Detaylı

www.pwc.com/tr 11. Çözüm Ortaklığı Platformu Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Raporlaması 10 Aralık 2012

www.pwc.com/tr 11. Çözüm Ortaklığı Platformu Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Raporlaması 10 Aralık 2012 www.pwc.com/tr 11. Çözüm Ortaklığı Platformu Sürdürülebilirlik Yönetimi ve Raporlaması İçerik 1 Giriş 2 Sürdürülebilirlik Yönetimi 3 Sürdürülebilirlik İnisiyatiflerinin Finansal Etkileri 4 Raporlama Süreci

Detaylı

İklim Değişikliği CEO Algı Araştırması. Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı

İklim Değişikliği CEO Algı Araştırması. Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı İklim Değişikliği CEO Algı Araştırması Türk İş Dünyası Liderlerinin İklim Değişikliğine Yanıtı Çalışmanın Amacı Türk iş dünyasının İklim Değişikliği konusunda farkındalık, etkilenme, mücadele ve uyum seviyelerinin

Detaylı

Sanayide Enerji Yönetimi...MIŞ gibi değil GERÇEKTEN yapmak için...

Sanayide Enerji Yönetimi...MIŞ gibi değil GERÇEKTEN yapmak için... Sanayide Enerji Yönetimi...MIŞ gibi değil GERÇEKTEN yapmak için... Cihan KARAMIK Kamu & Stratejik İlişkiler Direktörü 7 Ekim 2015, Ulusal Verimlilik Kongresi Enerji ve Karbon Yönetimi İçin 3 Temel İtici

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİNDE KALİTE YÖNETİM VE ORGANİZASYON YAPISI NASIL OLMALI? MPHG KALİTE YÖNETİM MODELİ

SAĞLIK HİZMETLERİNDE KALİTE YÖNETİM VE ORGANİZASYON YAPISI NASIL OLMALI? MPHG KALİTE YÖNETİM MODELİ SAĞLIK HİZMETLERİNDE KALİTE YÖNETİM VE ORGANİZASYON YAPISI NASIL OLMALI? MPHG KALİTE YÖNETİM MODELİ Nihal KAFALI ÜNLÜTÜRK MPHG Kalite Grup Müdürü 9. Uluslararası Sağlıkta Kalite, Akreditasyon ve Hasta

Detaylı

ÜNİVERSİTEMİZDE YÜRÜTÜLEN TS EN ISO 50001:2011 (ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ) ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

ÜNİVERSİTEMİZDE YÜRÜTÜLEN TS EN ISO 50001:2011 (ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ) ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI 1 ÜNİVERSİTEMİZDE YÜRÜTÜLEN TS EN ISO 50001:2011 (ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ) ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI AÇIKLAMA: 22-24 Aralık 2015 tarihleri arasında üç gün, TSE tarafından

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI Sürdürülebilirlik vizyonumuz 150 yıllık bir süreçte inşa ettiğimiz rakipsiz deneyim ve bilgi birikimimizi; ekonomiye, çevreye, topluma katkı sağlamak üzere kullanmak, paydaşlarımız

Detaylı

Daha Yeşil ve Daha Akıllı: Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Çevre ve İklim Değişimi

Daha Yeşil ve Daha Akıllı: Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Çevre ve İklim Değişimi Daha Yeşil ve Daha Akıllı: Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Çevre ve İklim Değişimi Bu sunum Greener and Smarter, ICTs, the Environment and Climate Change başlıklı Eylül 2010 tarihli OECD raporundan uyarlanmıştır.

Detaylı

«Karbon Yönetimi Yaklaşımı ve Örnek Uygulamalar» «Carbon Management and Model Applications»

«Karbon Yönetimi Yaklaşımı ve Örnek Uygulamalar» «Carbon Management and Model Applications» «Karbon Yönetimi Yaklaşımı ve Örnek Uygulamalar» «Carbon Management and Model Applications» Kumru Adanalı (Carbon Clear) Çevre ve İş Güvenliği Oturumu Environment & Occupational Safety Session Oturum Başkanı/Session

Detaylı

Hakkımızda ECOFİLO KİMDİR? Değerlerimiz

Hakkımızda ECOFİLO KİMDİR? Değerlerimiz Hakkımızda Değerlerimiz ECOFİLO KİMDİR? 01 Müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanır, uzun vadeli güvene dayalı ilişkiler kurarız. Müşterilerimiz için değer katacak ve işlerini kolaylaştıracak çözümler

Detaylı

Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği. Aysun DURNA TÜRSİD Genel Sekreteri Elektrikli Raylı Ulaşım Sistemleri Sempozyumu erusis 2015, Eskişehir

Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği. Aysun DURNA TÜRSİD Genel Sekreteri Elektrikli Raylı Ulaşım Sistemleri Sempozyumu erusis 2015, Eskişehir Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği Aysun DURNA TÜRSİD Genel Sekreteri Elektrikli Raylı Ulaşım Sistemleri Sempozyumu erusis 2015, Eskişehir Kent İçi Raylı Sistemler TÜRSİD Hakkında Sunum Özeti Meslek

Detaylı

Marmaray ın Ekonomik Faydalarının Değerlendirilmesi

Marmaray ın Ekonomik Faydalarının Değerlendirilmesi Marmaray ın Ekonomik Faydalarının Değerlendirilmesi Tarihte ilk defa, Avrupa ile Asya'yı birbirine demiryolu ile bağlayan Marmaray; 29 Ekim 2013 te hizmete açıldı. İstanbul'da, iki kıtayı bir araya getiren;

Detaylı

Projenin finansal desteği İngiltere Büyükelçiliği Refah Fonu tarafından sağlanmıştır.

Projenin finansal desteği İngiltere Büyükelçiliği Refah Fonu tarafından sağlanmıştır. Sayın Yetkili, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü işbirliği ile GTE Carbon olarak Havaalanları Sera Gazı Hesaplama ve Yönetimi Hakkında düzenlenen eğitime sizleri davet ediyoruz. 1-3 Ekim 2013 tarihlerinde

Detaylı

Tesis Bilgileri Üretim tesislerimize ait mevcut kapasitelerimiz aşağıdaki tabloda belirtilmektedir. Tesis Toplam Alan Kapalı Alan Kapasite

Tesis Bilgileri Üretim tesislerimize ait mevcut kapasitelerimiz aşağıdaki tabloda belirtilmektedir. Tesis Toplam Alan Kapalı Alan Kapasite Kurumsal Yönetim Yönetimimiz, dönem içerisinde şirket idaresine; şirketimizin mevzuat ile belirlenmiş olan Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum seviyesinin belirlenmesi amacıyla SPK tarafından yetki verilmiş

Detaylı

ISO Nedir? denir. ISO 16001, Enerji yönetimi standardı, maliyetlerinizi ve sera gazı emisyonlarınızı indirgeme temelli, etkili bir enerji yöneti

ISO Nedir? denir. ISO 16001, Enerji yönetimi standardı, maliyetlerinizi ve sera gazı emisyonlarınızı indirgeme temelli, etkili bir enerji yöneti BS EN 16001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ WHİTE PAPER HAKKINDA TEMEL BİLGİLER BS EN 16001 STANDARDİZASYONU 1999 dan beri Bilgilendiriyoruz, Belgelendiriyoruz ISO 16001 Nedir? denir. ISO 16001, Enerji

Detaylı

Eğitimcilerin Eğitimi Bölüm 11:Kurumsal ve Ürüne Yönelik Karbon Ayak İzi Hesaplaması Elif ÖZDEMİR , ANTALYA

Eğitimcilerin Eğitimi Bölüm 11:Kurumsal ve Ürüne Yönelik Karbon Ayak İzi Hesaplaması Elif ÖZDEMİR , ANTALYA Eğitimcilerin Eğitimi Bölüm 11:Kurumsal ve Ürüne Yönelik Karbon Ayak İzi Hesaplaması Elif ÖZDEMİR 24.02.2017, ANTALYA Sunum İçeriği Kurumsal Karbon Ayak İzi Ürüne Yönelik Karbon Ayak İzi Kurumsal ve Ürüne

Detaylı

FARKLI TERBİYE İŞLEMLERİNİN KARBON AYAK İZLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI. Ali RÜZGAR-BUTEKOM

FARKLI TERBİYE İŞLEMLERİNİN KARBON AYAK İZLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI. Ali RÜZGAR-BUTEKOM FARKLI TERBİYE İŞLEMLERİNİN KARBON AYAK İZLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ali RÜZGAR-BUTEKOM BUTEKOM HAKKINDA TEKSTİL ve ÇEVRE METOD: YAŞAM DÖNGÜSÜ DEĞERLENDİRMESİ DEĞERLENDİRME: PES ve PES-KETEN KUMAŞIN KARŞILAŞTIRILMASI

Detaylı

TTGV Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Destekleri

TTGV Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Destekleri TTGV Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Destekleri Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğinin Finansmanı Bilgilendirme Toplantısı Ferda Ulutaş Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Odakule-İstanbul,

Detaylı

EMİSYON ENVANTERİ NASIL HAZIRLANIR

EMİSYON ENVANTERİ NASIL HAZIRLANIR EMİSYON ENVANTERİ NASIL HAZIRLANIR Dr. Ali CAN 17.07.2009 1 EMISYON ENVANTERI Bir ülkenin emisyon envanteri 2 bileşenden oluşmaktadır. 17.07.2009 2 EMISYON ENVANTERI Ulusal Emisyon Envanter Raporu Metodolojiler

Detaylı

Garanti Bankası Çevre Yönetim Sistemi

Garanti Bankası Çevre Yönetim Sistemi Garanti Bankası Çevre Yönetim Sistemi 01.04.2013 Bahar YAY - Sürdürülebilirlik Yönetmeni Ömer ÖZKAN - Çevre Mühendisi Garanti Bankası nda Sürdürülebilirlik Yaklaşımı Garanti Bankası için sürdürülebilir

Detaylı

ING Grubu Çevre Bildirisi

ING Grubu Çevre Bildirisi ING Grubu Çevre Bildirisi 1 Bazı doğal kaynakların sınırlı olduğu ve dolayısıyla sorumluluk bilinciyle kullanımları gerektiğinin farkındayız GİRİŞ Çevrenin korunması giderek daha fazla önem kazanmaktadır.

Detaylı

Yerel Yönetim Faaliyetlerinden Kaynaklanan ve Toplum Ölçekli Sera Gazı Salımlarının Envanterinin Hazırlanması

Yerel Yönetim Faaliyetlerinden Kaynaklanan ve Toplum Ölçekli Sera Gazı Salımlarının Envanterinin Hazırlanması Yerel Yönetim Faaliyetlerinden Kaynaklanan ve Toplum Ölçekli Sera Gazı Salımlarının Envanterinin Hazırlanması Prof. Dr. Cengiz Türe Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi ve Anadolu Üniversitesi

Detaylı

Zaman Serileri Tutarlılığı

Zaman Serileri Tutarlılığı Bölüm 3 Zaman Serileri Tutarlılığı Ulusal Sera Gazı Envanterleri Uygulamalı Eğitim Çalıştayı - IPCC Kesişen Konular 4-5-6 Kasım 2015, Ankara Türkiye Giriş Çok yıllı sera gazı (GHG) envanterleri, emisyonların

Detaylı

TÜRKİYE 2013 YILLIK ENERJİ İSTATİSTİKLERİ RAPORU

TÜRKİYE 2013 YILLIK ENERJİ İSTATİSTİKLERİ RAPORU TÜRKİYE 213 YILLIK ENERJİ İSTATİSTİKLERİ RAPORU Esra KARAKIŞ, Enerji İstatistikleri Daire Başkanlığı İçindekiler Özet... 1. DENGE... 2 1. ELEKTRİK... 4 2. DOĞAL GAZ... 9 3. LİNYİT VE TAŞ KÖMÜRÜ... 1 4.

Detaylı

SUNUM İÇERİĞİ. Enerjide; Kullanım Geçmişimiz, Gelecekteki Kullanım Öngörümüz, Yönetim ve Tedarik Modelimiz, Ölçme ve İzleme Kabiliyetimiz,

SUNUM İÇERİĞİ. Enerjide; Kullanım Geçmişimiz, Gelecekteki Kullanım Öngörümüz, Yönetim ve Tedarik Modelimiz, Ölçme ve İzleme Kabiliyetimiz, (Ocak-2017) SUNUM İÇERİĞİ Enerjide; Kullanım Geçmişimiz, Gelecekteki Kullanım Öngörümüz, Yönetim ve Tedarik Modelimiz, Ölçme ve İzleme Kabiliyetimiz, Politikamız ve Hedeflerimiz, 2016 YILI ENERJİ KULLANIMIMIZ

Detaylı

Okullardaki Elektrik Sistemlerinde Enerji Verimliliği Sağlamanın Yolları

Okullardaki Elektrik Sistemlerinde Enerji Verimliliği Sağlamanın Yolları Okullardaki Elektrik Sistemlerinde Enerji Verimliliği Sağlamanın Yolları Yrd. Doç. Dr. Hacer Şekerci Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü (Bina Enerji Yöneticisi)

Detaylı

İZOCAM TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ. 30 Haziran 2015 itibarı ile Operasyonel Bilgiler

İZOCAM TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ. 30 Haziran 2015 itibarı ile Operasyonel Bilgiler Kurumsal Yönetim Yönetim Kurulumuz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kurumsal Yönetim Komitesi, şirket üst yönetimine 2014 yılı içerisinde şirketimizin mevzuat ile belirlenmiş olan Kurumsal Yönetim İlkeleri

Detaylı

2015 FİLO BAROMETRE. Türkiye

2015 FİLO BAROMETRE. Türkiye 1 2015 FİLO BAROMETRE Türkiye Araştırmanın sınırları Avrupa & BRT 1 1 Brezilya, Rusya, Türkiye 2002: Fransa da oluşturuldu 2005: İtalya, Portekiz, İsviçre 2006: Polonya 2007: Belçika, Çek Cumhuriyeti 2008:

Detaylı

GDF SUEZ de Su Ayak İzi ve Su Risklerinin Yönetimi. Peter Spalding: HSE Manager, GDF SUEZ Energy International April 2015

GDF SUEZ de Su Ayak İzi ve Su Risklerinin Yönetimi. Peter Spalding: HSE Manager, GDF SUEZ Energy International April 2015 GDF SUEZ de Su Ayak İzi ve Su Risklerinin Yönetimi Peter Spalding: HSE Manager, GDF SUEZ Energy International April 2015 GDF SUEZ Önemli Rakamlar 2013 de 81,3 milyar gelir 147,400 dünyada çalışan sayısı

Detaylı

Hakkımızda ECOFİLO KİMDİR? Değerlerimiz

Hakkımızda ECOFİLO KİMDİR? Değerlerimiz Hakkımızda Değerlerimiz ECOFİLO KİMDİR? 01 Müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanır, uzun vadeli güvene dayalı ilişkiler kurarız. Müşterilerimiz için değer katacak ve işlerini kolaylaştıracak çözümler

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ NİYET EDİLEN ULUSAL OLARAK BELİRLENMİŞ KATKI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ NİYET EDİLEN ULUSAL OLARAK BELİRLENMİŞ KATKI TÜRKİYE CUMHURİYETİ NİYET EDİLEN ULUSAL OLARAK BELİRLENMİŞ KATKI Türkiye Cumhuriyeti, 1/CP.19 ve 1.CP/20 sayılı kararlar uyarınca, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin (BMİDÇS) 2.Maddesinde

Detaylı

PwC Yeni Nesil Satınalma Anketi

PwC Yeni Nesil Satınalma Anketi www.pwc.com.tr Yeni Nesil Anketi Yeni Nesil Anketi Bu sene Türkiye'de ilk defa düzenlediğimiz Yeni Nesil Anketi, 'nin yükselen operasyonel mükemmellik hizmetleri ve uygulamaları ile ilgili yeni perspektifler

Detaylı

DOĞRULAMA TECRÜBELERİ - ELEKTRIK. Hande Sezer

DOĞRULAMA TECRÜBELERİ - ELEKTRIK. Hande Sezer DOĞRULAMA TECRÜBELERİ - ELEKTRIK Hande Sezer GENEL HATALAR Tesis kapasitesi MW (th) vs MW (e) Faaliyet verisi toplama yöntemi Sürekli Ölçüm Stok Değişimi GENEL HATALAR Net Kalorifik Değer ve Emisyon Faktörü

Detaylı

AMAÇ ve TANIM. Ödül sürecine katılımınız ile ülkemize insan kaynakları yönetimi alanında değerli kazanımlar sağlayabileceğiz.

AMAÇ ve TANIM. Ödül sürecine katılımınız ile ülkemize insan kaynakları yönetimi alanında değerli kazanımlar sağlayabileceğiz. AMAÇ ve TANIM PERYÖN, İnsan Yönetimi Ödülleri nin ana amacı, insan kaynakları yönetimi alanında yenilikçi/ yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanımak, örnek teşkil eden nitelikteki çalışmaları sektöre kazandırmaktır.

Detaylı

Kadıköy Belediyesi Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı

Kadıköy Belediyesi Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Özet Rapor Haziran, 2013 İstanbul, Kadıköy, 2013 1 / 7 ÖZET RAPOR Belediye Başkanları Sözleşmesi Kadıköy Belediyesinin vizyonunun temeli İlçede yaşayanlar için daha sağlıklı bir çevre ve iyi yaşam kalitesinin

Detaylı

EK 1: FAALİYET KATEGORİLERİ

EK 1: FAALİYET KATEGORİLERİ EK 1: FAALİYET KATEGORİLERİ 1. Araştırma, yeni ürün ve proseslerin geliştirildiği ve test edildiği tesisler ve tesis bölümleri ile münhasır olarak biyokütle kullanan tesisler bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.

Detaylı

Doğal Gaz Dağıtım Sektöründe Kurumsal Risk Yönetimi. Mehmet Akif DEMİRTAŞ Stratejik Planlama ve Yönetim Sistemleri Müdürü İGDAŞ 29.05.

Doğal Gaz Dağıtım Sektöründe Kurumsal Risk Yönetimi. Mehmet Akif DEMİRTAŞ Stratejik Planlama ve Yönetim Sistemleri Müdürü İGDAŞ 29.05. Doğal Gaz Dağıtım Sektöründe Kurumsal Risk Yönetimi Mehmet Akif DEMİRTAŞ Stratejik Planlama ve Yönetim Sistemleri Müdürü İGDAŞ 29.05.2013 İÇERİK Risk, Risk Yönetimi Kavramları Kurumsal Risk Yönetimi (KRY)

Detaylı

1. KNA ve HTEA 2. Risk Analizi 3. Kalite Kavramı 4. Hastane ç Tetkikçi Eğitimi 5. Klinik ve dari Süreçler 6. ndikatör Kavramı ve ndikatörler 7.

1. KNA ve HTEA 2. Risk Analizi 3. Kalite Kavramı 4. Hastane ç Tetkikçi Eğitimi 5. Klinik ve dari Süreçler 6. ndikatör Kavramı ve ndikatörler 7. 1. KNA ve HTEA 2. Risk Analizi 3. Kalite Kavramı 4. Hastane ç Tetkikçi Eğitimi 5. Klinik ve dari Süreçler 6. ndikatör Kavramı ve ndikatörler 7. Sağlık Kurumlarında Entegre Kalite Yönetim Sistemleri 8.

Detaylı

Doğalgaz Kullanımı ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi

Doğalgaz Kullanımı ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Doğalgaz Kullanımı ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Aslı İşler, Enerji Ekonomisi Derneği Filiz Karaosmanoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi 29 Mayıs 2013 İÇERİK Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Doğalgaz ve

Detaylı

İmalat Sanayinde Döngüsel Ekonomi ve İklim Değişikliğine Yönelik Çalışmalarımız

İmalat Sanayinde Döngüsel Ekonomi ve İklim Değişikliğine Yönelik Çalışmalarımız İmalat Sanayinde Döngüsel Ekonomi ve İklim Değişikliğine Yönelik Çalışmalarımız Özlem DURMUŞ Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Döngüsel Ekonomi Kongresi 5-6 Ekim 2017, İstanbul Kavramsal Çerçeve Döngüsel Ekonomi:

Detaylı

Yasal ve Kurumsal Durumun Değerlendirilmesi, İyileştirilmesi ve Buna İlişkin Gerekli Adımlar

Yasal ve Kurumsal Durumun Değerlendirilmesi, İyileştirilmesi ve Buna İlişkin Gerekli Adımlar Türkiye nin Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi Mekanizmasına Destek için Teknik Yardım Projesi (TR2011/0327.21.02-01) Ankara, 8 Nisan 2015 Yasal ve Kurumsal Durumun Değerlendirilmesi, İyileştirilmesi ve

Detaylı

KAMU BİNALARINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ ETÜDLERİ YAPILMASI EKB ÇIKARTILMASI (OCAK 2015)

KAMU BİNALARINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ ETÜDLERİ YAPILMASI EKB ÇIKARTILMASI (OCAK 2015) KAMU BİNALARINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ ETÜDLERİ YAPILMASI EKB ÇIKARTILMASI (OCAK 2015) Bülent ÇARŞIBAŞI Elektrik Mühendisi-Öğretim Görevlisi Ege Üniversitesi Müh.Fak. ve Ekonomi Üniv. SETAŞ Enerji EEEP Yöneticisi-Enerji

Detaylı

PERFECTION IN ENERGY & AUTOMATION ENDÜSTRİYEL KOJENERASYON UYGULAMALARI

PERFECTION IN ENERGY & AUTOMATION ENDÜSTRİYEL KOJENERASYON UYGULAMALARI ENDÜSTRİYEL KOJENERASYON UYGULAMALARI MAYIS 2015 1 Kojenerasyon Nedir? Bugün enerji, insanların hayatındaki en önemli olgulardan birisi haline gelmiştir. Kojenerasyon fikri, tamamen enerji verimliliği

Detaylı

KARBON YÖNETİM SİSTEMİ VE ISO 14064

KARBON YÖNETİM SİSTEMİ VE ISO 14064 1 KARBON YÖNETİM SİSTEMİ VE ISO 14064 İlknur KAPLAN 1 ÖZET Bu çalışmada, hayatımızı her anlamda etkileyen sera gazı emisyonları ile mücadele yürütülecek karbon yönetim stratejileri ile ilgili bilgiler

Detaylı

Eğitimcilerin Eğitimi Bölüm 6: Veri Boşlukları, Veri Akış Faaliyetleri ve Prosedürler. Esra KOÇ , ANTALYA

Eğitimcilerin Eğitimi Bölüm 6: Veri Boşlukları, Veri Akış Faaliyetleri ve Prosedürler. Esra KOÇ , ANTALYA Eğitimcilerin Eğitimi Bölüm 6: Veri Boşlukları, Veri Akış Faaliyetleri ve Prosedürler Esra KOÇ 23.02.2017, ANTALYA Sunum İçeriği Veri Akış Faaliyetleri, prosedürler ve kontrol sistemleri Veri Boşlukları

Detaylı

İç Kontrol Uzmanı Pozisyonu İçin Doğru Kriterlere Sahip Olduğunuzdan Emin misiniz?

İç Kontrol Uzmanı Pozisyonu İçin Doğru Kriterlere Sahip Olduğunuzdan Emin misiniz? Türkiye nin en popüler iş arama ve işe alma platformları olan yenibiriş.com da 1500, kariyer.net te ise 2000 e yakın İç Kontrol başlıklı ilan bulunmaktadır. İç Kontrol Uzmanı Pozisyonu İçin Doğru Kriterlere

Detaylı

1. Validasyon ve Verifikasyon Kavramları

1. Validasyon ve Verifikasyon Kavramları 1. Validasyon ve Verifikasyon Kavramları Kyoto Protokolü kapsamında ortaya çıkan sera gazı beyanlarının validasyonu (onaylama) proje alanına bağlı olarak hazırlanmış sera gazı azaltımı projelerinin belirlenmiş

Detaylı

İÇİNDEKİLER TABLO VE ŞEKİLLER...

İÇİNDEKİLER TABLO VE ŞEKİLLER... İÇİNDEKİLER TABLO VE ŞEKİLLER...4 1.Yönetici Özeti... 11 2.Giriş... 12 3.Sektörel Analiz... 13 3.1 Birincil Enerji Kaynaklarına Bakış...13 3.1.1 Kömür... 13 3.1.1.1 Dünya da Kömür... 14 3.1.1.1.1 Dünya

Detaylı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE KURAKLIK ANALİZİ. Bülent YAĞCI Araştırma ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE KURAKLIK ANALİZİ. Bülent YAĞCI Araştırma ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI DEVLET METEOROLOJİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE KURAKLIK ANALİZİ Bülent YAĞCI Araştırma ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İklim Değişikliği 1. Ulusal Bildirimi,

Detaylı

Yönetim sistemleri Birimi 0422 341 06 60 /2157 yonetimsistemleri@inonu.edu.tr

Yönetim sistemleri Birimi 0422 341 06 60 /2157 yonetimsistemleri@inonu.edu.tr Yönetim sistemleri Birimi 0422 341 06 60 /2157 yonetimsistemleri@inonu.edu.tr Çağdaş sağlık hizmetini, en kaliteli ve güvenilir şekilde, çevresine zarar vermeden sunmayı hedefleyen kurumumuz, çalışmalarını

Detaylı

ATIK SEKTÖRÜNÜN MEVCUT VERİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

ATIK SEKTÖRÜNÜN MEVCUT VERİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ATIK SEKTÖRÜNÜN MEVCUT VERİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ F. Betül BAYGÜVEN 10.03.2010 60 8. ATIK - 8.1. Genel Bu sektördeki emisyonlar esas olarak atık bertarafı sonucunda meydana gelir. Bu sektörde üretilen

Detaylı

STRATEJİK YÖNETİM VE YÖNETİMİN GÖZDEN GEÇİRMESİ PROSEDÜRÜ

STRATEJİK YÖNETİM VE YÖNETİMİN GÖZDEN GEÇİRMESİ PROSEDÜRÜ Sayfa 1/5 Revizyon Takip Tablosu REVİZYON NO TARİH AÇIKLAMA 00 01.03.2012 İlk Yayın 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, YTÜ nde KYS politika ve hedeflerinin belirlenmesi ve üniversite içerisinde yayılımı ilgili

Detaylı

AMAÇ ve TANIM. Ödül sürecine katılımınız ile ülkemize insan kaynakları yönetimi alanında değerli kazanımlar sağlayabileceğiz.

AMAÇ ve TANIM. Ödül sürecine katılımınız ile ülkemize insan kaynakları yönetimi alanında değerli kazanımlar sağlayabileceğiz. AMAÇ ve TANIM PERYÖN, İnsan Yönetimi Ödülleri nin ana amacı, insan kaynakları yönetimi alanında yenilikçi/ yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanımak, örnek teşkil eden nitelikteki çalışmaları sektöre kazandırmaktır.

Detaylı

1. Veri izleme ve kaydetme yöntemi, verilerin kaydedildiği yer ve personelin sorumluluklarına ilişkin tablo:

1. Veri izleme ve kaydetme yöntemi, verilerin kaydedildiği yer ve personelin sorumluluklarına ilişkin tablo: VERİ İZLEME PROSEDÜRÜ Bu prosedür, sera gazı emisyonlarının izlenmesi ve raporlanması kapsamında, faaliyet verileri ile faktörlerinin belirlenmesi, takibi, veri izleme yöntemi, verilerin kaydedildiği yer

Detaylı

İçten Yanmalı Motorların Doğalgazla Çalışır Hale Getirilmeleri ve Dönüştürülmüş Motorların Performans Parametrelerinin Analizi

İçten Yanmalı Motorların Doğalgazla Çalışır Hale Getirilmeleri ve Dönüştürülmüş Motorların Performans Parametrelerinin Analizi İçten Yanmalı Motorların Doğalgazla Çalışır Hale Getirilmeleri ve Dönüştürülmüş Motorların Performans Parametrelerinin Analizi (Conversion of Internal Combustion Engines to Usage of Natural Gas and Performance

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ NİYET EDİLEN ULUSAL KATKI BELGESİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ NİYET EDİLEN ULUSAL KATKI BELGESİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ NİYET EDİLEN ULUSAL KATKI BELGESİ Çeviri: Arif Cem Gündoğan* (* Resmi olmayan ve gönüllü bir çeviridir. Hatalar ve eksiklerden çevirmen sorumludur) Türkiye Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler

Detaylı

MALZEME TEST MAKİNASI KUVVET KALİBRASYONU KARŞILAŞTIRMA RAPORU

MALZEME TEST MAKİNASI KUVVET KALİBRASYONU KARŞILAŞTIRMA RAPORU MALZEME TEST MAKİNASI KUVVET KALİBRASYONU KARŞILAŞTIRMA RAPORU Dr. Bülent AYDEMİR Cemal VATAN Dr. Haldun DİZDAR 19.09.2014 TÜBİTAK ULUSAL METROLOJİ ENSTİTÜSÜ Kuvvet Laboratuarları İÇİNDEKİLER 1. Giriş...

Detaylı

Çevreci motorlar için 10 adım

Çevreci motorlar için 10 adım Otomobilleri Yeşil Yapın kampanyasının amacı, araçların çevreye verdiği zararları azaltmak ve sürücülerin çevreye daha duyarlı bir biçimde araç kullanmalarını teşvik etmektir. Çevreci motorlar için 10

Detaylı

GLOBAL YATIRIM HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ ÇEVRE POLİTİKASI

GLOBAL YATIRIM HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ ÇEVRE POLİTİKASI GLOBAL YATIRIM HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ Revizyon Yayın Tarihi V.1 Haziran 2016 1. AMAÇ ve KAPSAM GİRİŞ ve AMAÇ İşbu Çevre Politikası nın ( Politika ) amacı Global Yatırım Holding Anonim Şirketi ( GYH ) ve

Detaylı

Enervis H o ş g e l d i n i z Ekim 2015

Enervis H o ş g e l d i n i z Ekim 2015 Enervis H o ş g e l d i n i z Ekim 2015 Dünya Enerji Genel Görünümü Genel Görünüm Dünya Birincil Enerji Tüketimi 2013-2035 2013 2035F Doğalgaz %24 Nükleer %4 %7 Hidro %2 Yenilenebilir Petrol %33 Kömür

Detaylı

KARBON AYAK İZİNİN AZALTILMASINDA YEŞİL LİMAN UYGULAMASININ ROLÜ: MARPORT ÖRNEĞİ

KARBON AYAK İZİNİN AZALTILMASINDA YEŞİL LİMAN UYGULAMASININ ROLÜ: MARPORT ÖRNEĞİ II. Ulusal Liman Kongresi doi: 10.18872/DEU.b.ULK.2015.0020 KARBON AYAK İZİNİN AZALTILMASINDA YEŞİL LİMAN UYGULAMASININ ROLÜ: MARPORT ÖRNEĞİ İlke KOŞAR DANIŞMAN 1 ve A. Gökhan ÖZALP 2 Uluslararası yük

Detaylı

ULUSAL PROGRAMLARA UYGUN AZALTIM FAALİYETLERİ NAMA. Tuğba İçmeli Uzman 17 Şubat

ULUSAL PROGRAMLARA UYGUN AZALTIM FAALİYETLERİ NAMA. Tuğba İçmeli Uzman 17 Şubat ULUSAL PROGRAMLARA UYGUN AZALTIM FAALİYETLERİ NAMA Tuğba İçmeli Uzman 17 Şubat SUNUM PLANI 1. NAMA Nasıl ortaya çıktı ve gelişti? 2. NAMA Tanımı nedir? 3. NAMA Özellikleri nedir? 4. NAMA Örnekler? 5. NAMA

Detaylı

EÜAŞ BURSA DOĞAL GAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI SERA GAZI EMİSYONU IRD SÜRECİ

EÜAŞ BURSA DOĞAL GAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI SERA GAZI EMİSYONU IRD SÜRECİ EÜAŞ BURSA DOĞAL GAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI SERA GAZI EMİSYONU IRD SÜRECİ 19.02.2016 SELEN KILIÇ- ÇEVRE MÜH. ÖMER ÖZEN- KİMYA MÜH. 1-SÜREÇ 1- Kanuni Yükümlülük 2-Ön Hazırlık 3- İzleme Planı Sunulması

Detaylı

Performans Denetimi Hesap verebilirlik ve karar alma süreçlerinde iç denetimin artan katma değeri. 19 Ekim 2015 XIX.Türkiye İç Denetim Kongresi

Performans Denetimi Hesap verebilirlik ve karar alma süreçlerinde iç denetimin artan katma değeri. 19 Ekim 2015 XIX.Türkiye İç Denetim Kongresi Performans Denetimi Hesap verebilirlik ve karar alma süreçlerinde iç denetimin artan katma değeri 19 Ekim 2015 XIX.Türkiye İç Denetim Kongresi Place image here with reference to guidelines Serhat Akmeşe

Detaylı

Sera Gazı Envanterleri ve IPCC Rehberine Giriş

Sera Gazı Envanterleri ve IPCC Rehberine Giriş Bölüm 1 Sera Gazı Envanterleri ve IPCC Rehberine Giriş Ulusal Sera Gazı Envanterleri Uygulamalı Eğitim Çalıştayı - IPCC Kesişen Konular 4-5-6 Kasım 2015 - Ankara, Türkiye Emisyon Envanteri Temel Bilgiler

Detaylı

ESKİŞEHİR KENT MERKEZİ YANMA KAYNAKLI EMİSYON ENVANTERİ ÇALIŞMASI

ESKİŞEHİR KENT MERKEZİ YANMA KAYNAKLI EMİSYON ENVANTERİ ÇALIŞMASI ESKİŞEHİR KENT MERKEZİ YANMA KAYNAKLI EMİSYON ENVANTERİ ÇALIŞMASI Sunan: Arş. Gör. Hicran Altuğ Anadolu Üniversitesi MMF Çevre Mühendisliği Bölümü MATRA Eskişehir ve İskenderun da Temiz Hava için Elele

Detaylı

TARİH :06/08/2007 REVİZYON NO: 3. www.marelektrik.com KALİTE EL KİTABI : YÖNETİM TEMSİLCİSİ. Sayfa 1 / 6

TARİH :06/08/2007 REVİZYON NO: 3. www.marelektrik.com KALİTE EL KİTABI : YÖNETİM TEMSİLCİSİ. Sayfa 1 / 6 TARİH :06/08/2007 REVİZYON NO: 3 KALİTE EL KİTABI HAZIRLAYAN ONAYLAYAN : YÖNETİM TEMSİLCİSİ : YÖN. KURUL BŞK. Sayfa 1 / 6 TARİH :06/08/2007 REVİZYON NO:3 İÇİNDEKİLER : 1. TANITIM, 2. KALİTE POLİTİKASI

Detaylı

Enerji Yönetimi Sürecinde Danışmanın Rolü

Enerji Yönetimi Sürecinde Danışmanın Rolü İyi uygulama örneği ile Enerji Yönetimi Sürecinde Danışmanın Rolü Mahmut DEDE EVF 2015 16 Ocak 2015, Cuma 1 Bu sunumda anlatılan herşey tamamen GERÇEK olup, hayal ürünü değildir! > Yer : İstanbul > Bina

Detaylı

Kurumsal Düzenlemeler Dokümantasyon: İtalya, Finlandiya ve Hollanda nın Ulusal Envanter Sistemleri

Kurumsal Düzenlemeler Dokümantasyon: İtalya, Finlandiya ve Hollanda nın Ulusal Envanter Sistemleri 3. Oturum Kurumsal Düzenlemeler Dokümantasyon: İtalya, Finlandiya ve Hollanda nın Ulusal Envanter Sistemleri Ulusal Sera Gazı Envanterlerine Yönelik Uygulamalı Eğitim Çalıştayı Envanter Yönetimi ve KG/KK

Detaylı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KARBON PİYASASI ve ATIK SEKTÖRÜ

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KARBON PİYASASI ve ATIK SEKTÖRÜ T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KARBON PİYASASI ve ATIK SEKTÖRÜ Mehrali ECER Şube Md.V. Atık Yönetimi Sempozyumu-26

Detaylı

Eğitimcilerin Eğitimi Bölüm 9: Kapsamlı Olarak İzleme, Raporlama ve Doğrulama. Engin MERT , ANTALYA

Eğitimcilerin Eğitimi Bölüm 9: Kapsamlı Olarak İzleme, Raporlama ve Doğrulama. Engin MERT , ANTALYA Eğitimcilerin Eğitimi Bölüm 9: Kapsamlı Olarak İzleme, Raporlama ve Doğrulama Engin MERT 23.02.2017, ANTALYA Sunum İçeriği İRD Süreci İzleme Planları Emisyon Raporları Doğrulama Raporları İyileştirme Raporları

Detaylı

BİYO ENERJİ İLE ÇALIŞAN İKLİMLENDİRME VE ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALİ. Çevre dostu teknolojiler

BİYO ENERJİ İLE ÇALIŞAN İKLİMLENDİRME VE ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALİ. Çevre dostu teknolojiler Çevre dostu teknolojiler Kuruluş yılımız olan 2007 senesi, alarm veren iklim değişimi raporunun Birleşmiş Milletler tarafından açıklanmasının da tarihidir. Aynı zamanda fosil enerji kaynakları miktarının

Detaylı

RIO+20 ışığında KOBİ ler için yenilikçi alternatifler. Tolga YAKAR UNDP Turkey

RIO+20 ışığında KOBİ ler için yenilikçi alternatifler. Tolga YAKAR UNDP Turkey RIO+20 ışığında KOBİ ler için yenilikçi alternatifler Tolga YAKAR UNDP Turkey Billion people 10 World 8 6 4 2 Africa Asia Europe Latin America and Caribbean Northern America 2050 yılında dünya nüfusunun

Detaylı

Yönetilen Baskı Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar Mehmet SEZER

Yönetilen Baskı Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar Mehmet SEZER Yönetilen Baskı Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar Mehmet SEZER Genel Müdür Xerox Türkiye Biz Kimiz? $22,5 milyar ciro ile doküman yönetimi ve iş süreçleri alanında dünyanın en büyük teknoloji ve hizmet şirketi

Detaylı

UNIDO EKO-VERİMLİLİK PROGRAMI ve TTGV Planlanan Faaliyetler ve Firmaların Katılımı

UNIDO EKO-VERİMLİLİK PROGRAMI ve TTGV Planlanan Faaliyetler ve Firmaların Katılımı UNIDO EKO-VERİMLİLİK PROGRAMI ve TTGV Planlanan Faaliyetler ve Firmaların Katılımı Ferda Ulutaş, Emrah Alkaya Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı 5 Mart 2009 Kayseri 6 Mart 2009 Niğde 12 Mart 2009 Adana

Detaylı

AYLIK ENERJİ İSTATİSTİKLERİ RAPORU-5

AYLIK ENERJİ İSTATİSTİKLERİ RAPORU-5 EİGM İstatistik & Analiz Enerji İşleri Genel Müdürlüğü http://www.enerji.gov.tr/yayinlar_raporlar/ Mayıs 2014 AYLIK ENERJİ İSTATİSTİKLERİ RAPORU-5 Esra KARAKIŞ, Enerji İstatistikleri Daire Başkanlığı İçindekiler

Detaylı