EN YOĞUN KATILIMLI SEMİNERİMİZ: e-fatura BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EN YOĞUN KATILIMLI SEMİNERİMİZ: e-fatura BİLGİLENDİRME SEMİNERİ"

Transkript

1 EN YOĞUN KATILIMLI SEMİNERİMİZ: e-fatura BİLGİLENDİRME SEMİNERİ Bilindiği üzere T.C. Maliye Bakanlığı nın 421 Sıra No lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bazı sektörlere 2013 yılının Eylül ayından itibaren bazı sektörlere e-fatura kullanma zorunluluğu getirildi. Anılan tebliğde, yer alan konuları detaylı bir şekilde ve örneklendirme yoluyla üyelerimize aktararak, üyelerimizin sözkonusu tebliğ hakkında bilinçlenmeleri amacıyla e-fatura Bilgilendirme Semineri isimli ücretsiz bir seminer Odamız ve T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Daire Başkanlığı işbirliği içerisinde 2 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Odamızca bugüne kadar düzenlenen seminer organizasyonları arasında 709 kişinin katılımıyla bir ilk yaşandığı ve 3 ayrı toplantı salonunda eş zamanlı olarak izlenen seminerin açış konuşması Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Dursun Topçu tarafından yapıldı.

2 Sayın Dursun Topçu açış konuşmasında; T.C. Maliye Bakanlığı nın e-fatura uygulamasında yürürlüğe koyduğu kanun ve yönetmelikler hakkında açıklamalarda bulunarak; e-fatura tanımı, işleyişi, amacı ve iş hayatına getirdiği kolaylık ve tasarruflar hakkında bilgi verdi. ÜÇ AYRI MEKANDA ÜYELERİMİZİN BİLGİLENDİRİLMESİ: 4. Kat Meclis Salonu Katılımcılarımız

3 4. Kat Meclis Salonu Fuayesinde plazma ile semineri izleyen katılımcılarımız 5.Kat Fuaye Toplantı Salonu, 2 adet Plazma ile seminerimizi izleyen katılımcılarımız

4 İki senedir Odamız seminerlerine sunumları ile destek veren Uğur Doğan a, Sayın Dursun Topçu tarafından Odamızca hediye takdimi T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Daire Başkanı Uğur Doğan e-fatura ve Uygulamaları başlıklı sunumunda; daha önceki yıllardaki uygulamalarda firmaların prosedür nedeniyle kağıt işlemleri içinde boğulduğunu, yapılan kayıtlarda herhangi bir yokluğun ya da karışıklığın firmaları içinden çıkılamaz hallere düşürdüğünü fakat yeni uygulamaya konulan e-fatura ve e-defter uygulamalarının bu hantallığı, dağınıklığı ve karışıklıkları ortadan kaldırarak işlemleri daha açık ve anlaşılır bir hale getirip, saklanmasının kolaylaştığını, yeni TTK nın farklı uygulamalar getirdiğini ve bilişim sektörünün bu uygulamaları kolaylaştırdığını belirtti.

5 Uğur Doğan ın sunumundan sonra T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Müdürü Yalçın Tercan e-defter Uygulaması hakkındaki sunumunu yapmıştır. Yalçın Tercan sunumunda; e-defter uygulamasının; uluslararası standartlara uyum sağlamak, ticari hayata yeni açılımlar kazandırmak, elektronik denetim için uygun alt yapıyı oluşturmak, kağıt süreçleri ihtiyaca uygun biçimde revize etmek için gerekli olduğunu belirtti.

6 e-imza BİLGİLENDİRME SEMİNERİ 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu, kağıt ortamında yürütülen işlemlerin elektronik ortamda güvenli ve hukuki sonuç doğuracak biçimde yürütülebilmesi için büyük bir olanak sağladı. Böylece zamandan, paradan ve iş gücünden tasarruf etmek üzere, kişisel veya kurumsal işlerinizi elektronik ortama taşıyarak NES ve e-imza kullanabilmektesiniz. e-imza konusunun tüm detayları ile üyelerimize hem mevzuat hem de teknik yönden anlatılması amacıyla e-imza Bilgilendirme isimli ücretsiz bir seminer Odamız ile BTK, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Dairesi ile TÜBİTAK ve özel sektörden uzman yetkililerle işbirliği içerisinde 9 Ekim 2013 tarihinde Odamız 4. Kat Meclis Salonu nda 10:00 16:00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

7 312 kişinin katıldığı seminerin açış konuşması Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama tarafından yapıldı. Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama açış konuşmasında; 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu, e-imza uygulamasında yürürlüğe koyduğu kanun ve yönetmelikler hakkında açıklamalarda bulunarak, e-imza tanımı, işleyişi, amacı ve iş hayatına getirdiği kolaylık ve tasarruflar hakkında bilgi verdi.

8 Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama nın konuşmasının bitiminden sonra Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu Bilişim Uzmanı Demet Kabasakal, elektronik imzaya neden ihtiyaç duyulduğu, elektronik imzanın ıslak imzaya üstünlüklerini, hukuki geçerliliğini, dünyada ve ülkemizdeki e-imza uygulamaları ve istatistikleri, e- İmza sahibinin yükümlülükleri ve iptal sebepleri hakkında bilgi verdi.

9 Demet Kabasakal ın sunumunu takiben, T.C. Maliye Bakanlığı Gelir Uzmanı Canan Bağrıyanık Gelir İdaresi Başkanlığı e-imza Uygulamaları hakkındaki sunumunda; e- İmzanın tanımını, sağladığı avantajları, e-haciz uygulamasını, e-fatura kayıt sistemini anlatarak Mali Mühür hakkında bilgi verdi ve kullanım alanlarına değindi. Canan Bağrıyanık ın sunumundan sonra, TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi Araştırmacısı Erhan Turan Elektronik İmza Teknolojisi ve Uygulama Alanları başlıklı sunumunda; açık anahtarlı altyapı teknolojisinde kullanılan matematiksel şifreleme yöntemleri ve çift anahtarlı şifreleme algoritmaları ile e-imzada kullanım şekilleri, e- İmza güven zinciri, elektronik sertifika standartları ve içeriğini katılımcılara ayrıntılı bir şekilde aktardı.

10 Erhan Turan ın sunumu bittikten sonra, TÜRKTRUST İş Geliştirme Müdürü N. Atilla Biler Yaygınlaşan e-imza ve Yarattığı Yeni Fırsatlar başlığını verdiği sunumunda; e- İmza, Güvenli Elektronik İmza ve Nitelikli Elektronik Sertifika (NES), Elektronik Sertifika Hizmetleri ve Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları (ESHS), Türkiye deki ESHS yapısı ve e-imza mevzuatı ve elektronik imza uygulama örnekleri hakkında geniş bilgileri katılımcılar ile paylaştı.

11 e-güven Firması Kurumsal Satış Yöneticisi Can Şatvan Elekronik İmza ve Kullanım Alanları başlıklı sunumunda Türkiye'nin bilgi güvenliği alt yapısının, standartlarının ve uygulamalarının; çağdaş, verimli, karlı ve güvenli bir biçimde şekillenmesini sağlayacak bir beceri merkezi haline dönüştürmeye çalıştıklarını, elektronik sertifika ihtiyacı olan herkese güvenilir ve etkin hizmet sunulması gerektiğini, üretilen sayısal sertifikaların; o o o o Uluslararası geçerliliği olan, Türkiye koşullarına uyarlanabilen, Elektronik ortamda kurumların ve bireylerin ihtiyaçlarına cevap verebilen, "Elektronik İmza Kanunu"na ve bu kanunun getirdiği tüm yükümlülüklerle uyumlu sertifikalar olması gerektiğinin altını çizdi. Seminerin bir sonraki konuşmacısı Avea Mobil İmza Ürün Yöneticisi Özgecan Kara Cepte Elektronik İmza konulu sunumunda günlük hayatta elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarında kullanılan mobil imzaya nasıl başvurulduğunu, kullanımını ve güvenirliliği hakkında geniş bilgi verdi. Özgecan Kara nın sunumundan sonra Turkcell Mobil İş Yönetimi Yöneticisi Meltem Demirtürk Dijitalleşen Türkiye de Mobil İmza başlıklı sunumunda; mobil imza uygulamalarının dünyadaki örnekleriyle başlayarak, ülkemizde dijitalleşme basamaklarını yıllar bazında anlattı ve cep telefonları ile mobil imza kullanımının yaygınlaşmasını ve gündelik hayata getirdiği güvenli, pratik ve ekonomik çözümler üzerinde açıklamalar yaptı.

12 Vodafone Mobil Finansal Servisler Ürün Yöneticisi Kutay Yalınkılınç Mobil Dünyada Mobil İmza konusundaki konuşmasında; mobil imza ile işlemlerin ıslak imza atarmış gibi yapılarak, elektronik ortamlarda kimliklerin kolayca kanıtlanabileceğini, ıslak imza atmak için yerinizden ayrılmak zorunda kalınmayacağını, bu işlemin son günlerde özellikle cep telefonundan sıkça yapıldığının altını çizdi Kutay Yalınkılınç sözlerini bitirdikten sonra, e-tuğra Firması Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü Semih Yılmaz MERSİS ve Elektronik İmza konusunda sunum yaptı. Semih Yılmaz sunumunda; Ticaret Odaları için çok önemli bir uygulama olan MERSİS sistemi konusunda bilgi vererek, bu sistemi uygulayan Ticaret Odalarında zaman ve paradan nasıl tasarruf yapıldığını, MERSİS uygulaması yürürlüğe konulduğunda e-imza ile firmaların işlemlerinin nasıl kolaylaşacağını ülkemizden örneklerle vurguladı.

13 e-devlet, e-hizmet / m-devlet, m-hizmet BİLGİLENDİRME SEMİNERİ Bugün, ülkemizde kamu kurumlarının sunmuş olduğu 785 hizmete elektronik ortamda erişim sağlanmasına imkan tanıyan e-devlet sistemine kayıt yaptıran kişi sayısı 16 milyona yaklaşmıştır. e-devlet projeleri sayesinde kamu kurum ve kuruluşlarının vermiş olduğu hizmetler daha etkin, daha verimli ve şeffaf bir şekilde vatandaşın hizmetine sunulabilmektedir. Devlet ve birey ilişkilerinde, devletin vatandaşa karşı yerine getirmekle yükümlü olduğu görev ve hizmetler ile, vatandaşların devlete karşı olan görev ve hizmetlerinin karşılıklı olarak elektronik iletişim ve işlem ortamlarında kesintisiz ve güvenli olarak yürütülmesi esasına dayanan ve vatandaşların zaman ve yer kısıtlaması olmadan, her yerde ve ihtiyaç duydukları her an, kamu kurum ve kuruluşlarının sunmuş oldukları hizmetlere erişerek bu hizmetlerden yararlanmalarını sağlayan elektronik devlet ve mobil devlet hizmetleri dünyada ve ülkemizde her geçen gün hızla artmaktadır. Bu itibarla, kullanıcı sayısının 2018 yılında 30 milyona ulaşmasının beklendiği e-devlet ve m-devlet hizmetlerinin iş dünyamız tarafından bilinirliğinin ve kullanılırlığının artmasının önemine istinaden, Odamızca, 23 Ekim 2013 Çarşamba günü, 10:00 14:30 saatleri arasında Odamız Merkez Binası, 4. Kat Meclis Salonu nda e-devlet, e-hizmet, m-devlet, m-hizmet Bilgilendirme Semineri isimli ücretsiz bir seminer düzenlendi.

14 232 kişinin katılım sağladığı anılan seminer in açış konuşması Odamız Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Sayın Hasan Erkesim tarafından yapıldı.

15 Sayın Erkesim tarafından gerçekleştirilen açış konuşmasını müteakip olarak seminerin ilk sunumu Türksat Anonim Şirketi e-devlet ve Bilgi Toplumu Direktörü Dr. Hüseyin Özgür Tan tarafından gerçekleştirildi. Dr. Hüseyin Özgür Tan, yapmış olduğu sunumda, e-devlet tanımı, e-devlet Hizmetleri, e-devlet Kapısı Hizmetleri, e-devlet Kapısı nın güvenilirliği ve erişilebilirliği konularında katılımcıları bilgilendirdi. Dr. Tan, e-devlet Kapısının sunum tarihi itibariyle (23 Ekim 2013) kullanıcı sayısına ulaştığı, e-devlet Kapısı üzerinde 112 Kurum un yer aldığı ve 812 adet birbirinden farklı hizmetin kullanıcılara verildiği bilgilerini de katılımcılara aktardı.

16 Dr. Hüseyin Özgür Tan dan sonra T.C. Ekonomi Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Ömer Tarık Gençosmanoğlu, Ekonomi Bakanlığı e-devlet Uygulamaları başlıklı sunumu ile katılımcılarımızı bilgilendirdi. Ömer Tarık Gençosmanoğlu, 1990 yılında 35 Milyar Dolar olan dış ticaret hacmimizin 12 sene içerisinde 10 kat büyüyerek 2012 yılında 389 Milyar Dolar a çıktığını, 2010 yılında olan Gümrük Beyannamesi adedinin ise son 2 yılda yüzde % 50 artarak e yükseldiğini belirtti. Gençosmanoğlu, Ekonomi Bakanlığı nın uygulamadaki e- Devlet projelerinin Dahilde İşleme Rejimi Projesi (DİR) (Ağustos 2005), Serbest Bölgeler Bilgisayar Uygulama Programı (SBBUP) (Nisan 2008), Turquality Projesi

17 (Kasım 2009), Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) (Aralık 2010) ve İhracat Bilgi Platformu (Ocak 2011) olduğunu belirterek, devam eden projelerin ise Elektronik Yatırım Teşvik Belgesi Sistemi (e-teşvik), Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) olduğunu katılımcılara aktardı. Ömer Tarık Gençosmanoğlu ndan sonra T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Daire Başkanı Uğur Doğan, Maliye Bakanlığı nın e-devlet Uygulamaları hakkında katılımcıları bilgilendirmiştir. Uğur Doğan yapmış olduğu sunumda, e-fatura, e-defter, e-beyanname, KDVİRA vd. olmak üzere Maliye Bakanlığı nın tüm e-devlet uygulamalarını başlıklar halinde katılımcılarımıza aktardı.

18 Uğur Doğan dan sonra kürsüye gelen T.C. Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimi Mehmet Demiroğlu, Kurum Portal Penceresinden e-adalet Uygulamaları ve Uluslararası Arenada UYAP başlıklı sunumu ile UYAP sistemini tüm ayrıntılarıyla katılımcılarımıza aktardı. Özellikle UYAP ın mobil tarafı konusunda katılımcılarımızı bilgilendiren Demiroğlu, UYAP ın uluslararası arenada çok popüler bir uygulama olduğunu, çok sayıda uluslararası ödülün sahibi olan UYAP uygulamasını birçok ülkenin satın almak için girişimde bulunduğunu belirtti.

19 Mehmet Demiroğlu nun sunumunu müteakip olarak kürsüye gelen SGK İstanbul İl Müdür Yardımcısı Murat Özdamar SGK nın e-devlet Uygulamaları başlıklı sunumunda, e-sigorta sistemini katılımcılarımıza aktardı. Murat Özdamar, ülkemizin e-sigorta sistemini dünyada uygulayan 3. ülke olduğunu belirterek, e-sigorta uygulaması ile her yıl 1 milyar TL tasarrufun bu sistemden sağlanılmasının beklenildiği bilgisini verdi. Özdamar, 5502 nolu kısa mesaj numarasına mesaj gönderildiği takdirde 7 gün 24 saat boyunca SGK sigorta hizmetleri ile ilgili bilgi alınabildiği bilgisini de ekledi.

20 Seminerin, Kolay ve Güvenilir Ticarette e-devlet ve m-devlet Uygulamaları başlıklı son sunumu T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Bilişim Uzmanı Onur Fenar tarafından gerçekleştirildi. Onur Fenar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nın yeni bir bakış açısı ile Kurumsal BT Stratejisi ni yeniden oluşturduğunu, vatandaş odaklı yaklaşım ile kurumsal e-dönüşüm projelerini yeniden ele aldıklarını ve yürüttükleri tüm projelerde ağırlıklı olarak Mobil Uygulamalar, Büyük Veri, Sosyal Ağlar ve Bulut Bilişim olmak üzere 4 temel kavramı ön planda tuttuklarını belirttiği konuşmasının devamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 8 yeni projesinden bahsetti ve aynı zamanda da mevcut e-devlet hizmetlerini de katılımcılara aktardı. Tel : (212) Faks: (212)

21 CEBİT EURASIA İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ Ekim 2013 tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi nde düzenlenen CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı çerçevesinde, Bilişim sektörüne yönelik olarak Türk ve yabancı işletmeler arasında yeni iş bağlantıları kurulabilmesi amacıyla, KOSGEB kapsamındaki Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul Konsorsiyumu tarafından Fuar içerisinde özel olarak kurulan alanda Odamızın da işbirliği ile ikili iş görüşmeleri düzenlendi. Bu yıl Fuara 18 farklı ülkeden 425 firma katılım sağladı. Fuarı katılımcı ziyaret etti.

22 İkili İş Görüşmeleri KOSGEB, İSO ve Sabancı Üniversitesinin bulunduğu alanda gerçekleştirilmiş olup, Odamızın, üyelerimizi koordine etmek amacıyla bulunduğu yönlendirme standı ikili iş görüşmeleri alanının hemen yanında 4. Hall, D08 de yer aldı. Böylelikle hem Odamız organizasyonu ile katılan üyelerimize hem de duyurularımız sonucunda direkt olarak KOSGEB e başvurarak ikili iş görüşmelerine katılan üyelerimize hizmet verildi. Avrasya bölgesinin en önemli bilgi ve iletişim teknolojileri etkinliği olan CeBIT Bilişim Eurasia 2013 çerçevesinde yapılan İkili İş Görüşmeleri etkinliğine Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründen 118 uluslararası firma katıldı.

23 Anılan etkinliklere Odamız vasıtasıyla katılan 11 kayıtlı üyemizin yanısıra, Odamıza kayıt yaptırmayan ancak Odamız duyuruları ve çalışmaları doğrultusunda, direkt olarak KOSGEB e kayıt yaptıran üyelerimiz de Odamızca tüm etkinlik süresince sunulmuş olan (yönlendirme, bilgilendirme vb.) tüm hizmetlerden faydalandı. Anılan etkinlik süresince aynı zamanda kurulan yönlendirme standımız, bir info stand niteliğinde de çalıştı. Fuar ziyaretçilerine 600 ü aşkın Odamız yayını ve 400 adet Odamız gazetesi dağıtıldı.

24 e-ticaret GİRİŞİMCİLİĞİ KONUSUNDA ODAMIZIN İLK KAPSAMLI VE BELGELİ EĞİTİMİ: e-ticaret GİRİŞİMCİLİĞİ SEMİNERİ NE KONUSUNDA UZMAN BİRÇOK KONUŞMACI KATILDI. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin online ağ sistemleri üzerinden gerçekleştirilmesi şeklinde tanımlanan e-ticaret, bugün bilgi ekonomisi olarak adlandırılan küresel ekonominin en önemli enstrümanlarından birisidir. Açık ağ üzerinden gerçekleşen e-ticaret işlemleri elektronik iletişimi de arttırmıştır. Elektronik iletişim işletmelere, tüm tüketicilere daha ucuz ve kolay bir şekilde ulaşma olanağı sağlamaktadır. Pek çok işletme, bu yolla herhangi bir fiziksel yatırıma girmeden, bir satış mağazası ve fiziki bir pazarlama ağı kurmadan ürünlerini pazarlama imkanına kavuşmaktadır.

25 Elektronik ortamda üretim, pazarlama ve dağıtım faaliyetleri maliyetleri düşürmesi nedeniyle e-ticaret, işletmelere ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Diğer yandan e-ticaret sayesinde işlem maliyetleri ve nakliye masrafları tüketiciler lehine düşmektedir. Tüketiciler evlerinden çıkmadan sorun yaşamadan ve zaman kaybetmeden sanal mağazalardan alışveriş yapabilmektedir. Yukarıda zikredilen sayısız avantajı sayesinde bugün birçok işletme e-ticaret yapmakta, ulusal ve uluslararası pazarlara giriş yapmak isteyen birçok girişimci ise maliyet ve diğer avantajları nedeniyle e-ticaret yapmayı tercih etmektedir. Bu çerçevede, e-ticaret yapmak isteyen üyelerimizin veya fiziki ticaretini e-ticaret platformuna taşımayı hedefleyen girişimcilerin bilgilendirilmesini teminen Odamızca Ekim 2013 tarihlerinde, 10:00 16:00 saatleri arasında Odamız Merkez Binası, 4. Kat Meclis Salonu nda katılım belgeli e-ticaret Bilgilendirme isimli ücretsiz bir seminer düzenlendi. Büyük ilgi gören seminere 394 kişi katılım sağladı. Seminerin 30 Ekim 2013 tarihli ilk gününde; Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kırcova; Katılımcılara e- ticarette başarılı olmak için şu kurallara uymaları konusunda tavsiyelerde bulundu; İşinizi çağın gereklerine uydurabilmek için interneti mutlaka kullanmalısınız, çünkü internet ortamı hem 24 saat açık, hem global ve hem de en ucuz yoldur, işinizi internete taşırken bilinçli bir strateji dahilinde hareket etmelisiniz. Stratejinizi belirledikten sonra pazar araştırması yapmalı, rekabet ortamını iyi tanımalısınız. Konularınızı; maliyet liderliği, farklılaştırma ve ürüne odaklanma olarak belirlemelisiniz. Ülke içinde ve dışında bilgilerin izlenmesi, değerlendirilmesi ve yayılması çok önemlidir.

26 Prof Dr. İbrahim Kırcova, işletmelerin aşağıda yazılı olan en önemli beş soruyu sürekli yanıtladıklarında başarılı olabileceklerini belirtti; 1. Benzersiz yanınız nedir? 2. Zayıf olduğunuz yanınız nedir? 3. Mevcut müşterilerinizi neden kaybediyorsunuz? 4. Değer yarattığınız alan nerededir? 5. Müşterilerinizden en çok duyduğunuz şikayet/itiraz nedir?

27 Yilmazbozan.com firması Dijital Pazarlama ve e-ticaret Danışmanı Yılmaz Bozan; Web sitesi kurulum öncesi hazırlıkları, web sitesi kurulum aşaması, web sitesi kurulum sonrası yapılacaklar, ilgili entegrasyonlar, web sitesi altyapı gereksinimleri ve bir e- ticaret sitesinin yönetimi hakkında bilgileri katılımcılarımızla paylaştı.

28 Tsoft Proje Yöneticisi ve aynı zamanda EDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Arıkan; e-ticaret sitesi kurarken dikkat edilmesi gereken hususları; Alan adı, sürekli ulaşılabilirlik, güvenilir IP adresi, kriptolu bilgilerin uygun yerlerde kullanılması, gerekli değerlerin yedeklenmesi, müşterinin beğenebileceği site tasarımı ve güçlü bir yazılım olarak ifade etti.

29 360 Plus Media Teknoloji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Aytaç Mestçi; e- Ticaret kavramının başlangıcından günümüze tarihi taramasını yaptığı konuşmasında, arama motorları hakkında bilgi vererek, firmanın kendine ait e-ticaret sitesinde sayfasının arama motorları tarafından nasıl daha kolay bulunabileceğini, indeksleme yapılabileceğini, arama sonuç sayfalarında üst sıralara çıkmasının nasıl sağlanabileceğini örneklerle aktardı.

30 Bankalar Arası Kart Merkezi Ödeme Araçları Ürün Yönetim Müdürü Okyar Tahaoğlu; Amaçlarının; ödemeler sektöründe, nakitsiz bir dünyaya geçişe öncülük etmek ve sektörün gerekli gördüğü alanlarda bu geçiş için gerekli platformları oluşturmak ve işletmek olduğunu anlattığı konuşmasında, BKM Ekspres kart ile yapılacak alışverişin üstün yönlerini katılımcılarımıza örnekleri ile aktardı.

31 Deloitte Firması Perakende Müdürü Hakan Göl; Türkiye e-ticaret pazarı, pazar analizi, pazarın büyümesini etkileyen faktörler, alt sektör bazında pazar büyüklükleri, pazardaki önemli oyuncular, tüketicilerin yaşadığı sorunlar, e-ticarette başarı faktörleri, en iyi uygulamalar ve gelecek önerileri konularında bilgi verdi.

32 Seminerin 30 Ekim 2013 tarihli ilk bölümünün son kısmında Prof. Dr. İbrahim Kırcova moderatörlüğünde; sahibinden.com e-ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Kundakçı, 1V1Y.com Teknolojiden Sorumlu Başkanı Yavuz YONAR, Hepsi Burada Non Elektronik Kategori Direktörü Onur Bayhan, Sarpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Berke Sarpaş, başarı öykülerini katılımcılarımızla paylaştılar.

33 31 Ekim 2013 tarihli Seminerin ikinci gününde; T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Elektronik Ticaretin İzlenmesi ve Ödeme Sistemleri Şube Müdürlüğü Uzmanı Nilgün Yılmaz e-ticaretin mevzuatı ve uygulamaya yönelik çalışmaları ve e-ticaretin vergilendirilmesi hakkında bilgi verdi.

34 ETİD (Elektronik Ticaret İşlemleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun; Türkiye de e-ticaret hacminin ve kalitesinin arttırılması yönünde çalışmalar yapmak, Devlet nezdinde sektörü temsil etmek, Sektör bileşenleri ile sektörü büyütücü, kalitesini arttırıcı çalışmalar yapmak, Halkı bilinçlendirme yönünde çalışmalar yapmak, Eğitimlere, sektör ile ilgili fuar, vb etkinliklerde katkıda bulunmak. konularında yapmış oldukları faaliyetler hakkında bilgi verdi.

35 360 Plus MediaAjansı ve MMA Türkiye Başkanı Zehra Öney ; e-ticarette reklam ve pazarlamanın ülkemizde izlediği yol haritası ve dağılımını grafik ve verilerle gösterdiği konuşmasında, yurdumuzda ve dünyada başarılı olmuş e-ticaret sitelerinden örnekler verdi.

36 Ahi Hukuk Bürosundan Avukat Gökhan Ahi; e-ticarette sözleşmeler konusu hakkındaki yasayı ve mevzuatı detaylı bir şekilde anlatarak, konu ile ilgili örnekleri katılımcılarımızla paylaştı. Tel : (212) Faks: (212)

37 Seminerin 31 Ekim 2013 tarihli ikinci bölümünün son kısmında Zehra Öney moderatörlüğünde; konuşmacılar: Sefamerve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Metin Okur, Limango Bilgi Teknolojileri Direktörü Hakan Erdoğan, ve Pera Bulvarı Kurucu Ortak / Genel Müdürü Tunç Öz başarı öykülerini katılımcılarla paylaştı. e-ticaret Girişimciliği konusundaki 2 günlük ve katılım belgeli Seminerimiz, katılımcıların yazılı ve şifahi teşekkürleri ile sona erdi.

BİLİŞİM İHTİSAS KOMİTESİ 8. TOPLANTISI 24 KASIM 2011 PERŞEMBE III. E-TİCARET İSTİŞARE TOPLANTISI 24 KASIM 2011 PERŞEMBE

BİLİŞİM İHTİSAS KOMİTESİ 8. TOPLANTISI 24 KASIM 2011 PERŞEMBE III. E-TİCARET İSTİŞARE TOPLANTISI 24 KASIM 2011 PERŞEMBE İTO BİLİŞİM Sayı 27 Aralık 2011 H e r a y ı n i l k h a f t a s ı İ T O w e b s i t e s i n d e y a y ı n l a n ı r. MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (CRM) SEMİNERİ Seminerin Tarih ve Saati: 28 Kasım 2011 Pazartesi

Detaylı

İÇİNDEKİLER Başkan dan KMD Hakkında Yönetim Kurulu Dernek Sekreteryası Sektörel Gruplar Konu Bazlı Çalışma Grupları 2014 Yılında Öne Çıkanlar

İÇİNDEKİLER Başkan dan KMD Hakkında Yönetim Kurulu Dernek Sekreteryası Sektörel Gruplar Konu Bazlı Çalışma Grupları 2014 Yılında Öne Çıkanlar 2014 İÇİNDEKİLER Başkan dan KMD Hakkında Yönetim Kurulu Dernek Sekreteryası Sektörel Gruplar Konu Bazlı Çalışma Grupları 2014 Yılında Öne Çıkanlar 2014 Yılı Etkinlikleri Vizyon Toplantıları Perakende BT

Detaylı

İNTERNETTE B2B İLE İŞİNİZİ BÜYÜTÜN SEMİNERİ

İNTERNETTE B2B İLE İŞİNİZİ BÜYÜTÜN SEMİNERİ Sayı 43 Mayıs 2013 e-bülten İTO BİLİŞİM H e r a y ı n i l k h a f t a s ı İ T O w e b s i t e s i n d e y a y ı n l a n ı r İNTERNETTE B2B İLE İŞİNİZİ BÜYÜTÜN SEMİNERİ Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım,

Detaylı

Küçük birikimlerinizi Bireysel Emeklilik ile emekliliğinize taşıyın

Küçük birikimlerinizi Bireysel Emeklilik ile emekliliğinize taşıyın Küçük birikimlerinizi Bireysel Emeklilik ile emekliliğinize taşıyın Raporun Ait Olduğu Dönem: 01 Ocak 2014 31 Aralık 2014 Şirketin Ticaret Unvanı: Asya Emeklilik ve Hayat A.Ş. Şirketin Ticaret Sicili Numarası:

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ ve EYLEM PLANI (2006-2010) NİHAİ DEĞERLENDİRME RAPORU KASIM 2011 BİLGİ TOPLUMU DAİRESİ BAŞKANLIĞI

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ ve EYLEM PLANI (2006-2010) NİHAİ DEĞERLENDİRME RAPORU KASIM 2011 BİLGİ TOPLUMU DAİRESİ BAŞKANLIĞI BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ ve EYLEM PLANI (2006-2010) NİHAİ DEĞERLENDİRME RAPORU KASIM 2011 BİLGİ TOPLUMU DAİRESİ BAŞKANLIĞI BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ ve EYLEM PLANI (2006-2010) NİHAİ DEĞERLENDİRME RAPORU

Detaylı

BÖLÜM II 128. YILINDA DAHA DİNAMİK VE ÖZGÜN BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI

BÖLÜM II 128. YILINDA DAHA DİNAMİK VE ÖZGÜN BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI BÖLÜM II 128. YILINDA DAHA DİNAMİK VE ÖZGÜN BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI 1. İzmir Ticaret Odası Tarihi İzmir Ticaret Odası, 1884 yılında başlatılan işlemler sonunda 1885 te kurularak İzmir in ticaret

Detaylı

ÇMD 2014 Faaliyet Raporu 1

ÇMD 2014 Faaliyet Raporu 1 ÇMD 2014 Faaliyet Raporu 1 2 ÇMD 2014 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER 4 2014 Nasıl Geçti 6 Önsöz 9 Çağrı Merkezleri Derneği Hakkında 10 Yönetim ve Denetim Kurulumuz 12 Üyelerimiz 14 Projelerimiz ve Faaliyetlerimiz

Detaylı

KOBİLERDE VERİMLİLİKTE BİLİŞİMİN ROLÜ SEMİNERİ

KOBİLERDE VERİMLİLİKTE BİLİŞİMİN ROLÜ SEMİNERİ İTO BİLİŞİM Sayı 31 Nisan 2012 Her ayın ilk haftası İTO web sitesinde yayınlanır. KOBİLERDE VERİMLİLİKTE BİLİŞİMİN ROLÜ SEMİNERİ Günümüz dünyasında bilgi ve iletişim teknolojileri, sosyal ve ticari alanda

Detaylı

Bölüm 2 TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI

Bölüm 2 TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI Bölüm 2 TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI BÖLÜM II TİCARETE YÖN VEREN KÖKLÜ BİR KURUM: İZMİR TİCARET ODASI 1. İzmir de Köklü Bir Kurum: İzmir Ticaret Odası nın Tarihi İzmir Ticaret

Detaylı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı BAKAN SUNUŞU 2009 yılı bütün dünyayı derinden etkileyen küresel finansal krizin gölgesinde geçti. Dünyanın pek çok ülkesinde küresel krizin etkilerini azaltmak üzere bir yandan anlık ve geçici tedbirler

Detaylı

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL TÜRKİYE NİN E-TİCARET REFERANSI HAZİRAN - TEMMUZ 2015 - SAYI 14 - ÜCRETSİZDİR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL LOJİSTİKTEN E-LOJİSTİK E DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR

Detaylı

Haziran 2015 Sayı:16

Haziran 2015 Sayı:16 Haziran 2015 Sayı:16 Nebim V3 ERP ile gerçek verimliliği keşfeden lider kurumların sayısı giderek artıyor. Satın almadan üretime, planlama ve bütçelemeden satışa, finans yönetiminden mağaza yönetimine,

Detaylı

TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI

TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI 1. 130 Yılı Deviren Bir Oda: İzmir Ticaret Odası İzmir in tarihi çok sesliliğin,

Detaylı

STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ

STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ BAKAN SUNUŞU 2023 yılında dünyanın en büyük on ekonomisi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye nin, bu hedefe ulaşma sürecinde kullanacağı en önemli araçların başında sınai

Detaylı

FAALIYET RAPORU 2013

FAALIYET RAPORU 2013 FAALIYET RAPORU 2013 İçindekiler I. Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemi 1 II. Yönetim Kurulu Mesajı 2 III. Genel Müdür Mesajı 4 IV. Genel Bilgiler BKM A.Ş. Faaliyet Alanları Ortaklar, Üyeler ve Servis

Detaylı

IV. E-TİCARET İSTİŞARE TOPLANTISI

IV. E-TİCARET İSTİŞARE TOPLANTISI İTO BİLİŞİM Sayı 28 Ocak 212 Her ayın ilk haftası İTO web sitesinde yayınlanır. IV. E-TİCARET İSTİŞARE TOPLANTISI 26 Ocak 212 PERŞEMBE IV. Elektronik Ticaret İstişare Toplantısı 26 Ocak 212 Perşembe günü

Detaylı

SGK BÜLTEN. 2013 Başarılı Geçti

SGK BÜLTEN. 2013 Başarılı Geçti 2013 Başarılı Geçti SGK BÜLTEN SOSYAL GÜVENLİK KURUMU AYLIK HABER BÜLTENİ ISSN: 1307-4415 Sayı: 63 Aralık 2013 Sosyal Güvenlik Kurumu Adına Sahibi Yadigar GÖKALP İLHAN Genel Yayın Yönetmeni Dr. Mustafa

Detaylı

L OGO Y AZILIM 2013 F A ALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU

L OGO Y AZILIM 2013 F A ALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER GENEL DEĞERLENDİRME 04 Kurumsal Profil 05 Daha Güçlü Sermaye Yapısı ile Büyüyen İş Modeli 06 LOGO Çözüm Ailesi 07 Misyon, Vizyon ve İlkelerimiz 08 LOGO nun 30 Yılı 09 2013

Detaylı

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞKANIN MESAJI Saygıdeğer Üyelerimiz, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak Türk

Detaylı

FAALİYET RAPORU ANKARA-2010

FAALİYET RAPORU ANKARA-2010 FAALİYET RAPORU 2009 ANKARA-2010 T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Yayın No: 112 Nisan 2010 www.gib.gov.tr www.vergibilir.gov.tr 444 0 189 Hazırlık - Baskı

Detaylı

TÜRMOB 2014 ÇALIŞMA RAPORU TESMER. (Temel Eğitim ve Staj Merkezi

TÜRMOB 2014 ÇALIŞMA RAPORU TESMER. (Temel Eğitim ve Staj Merkezi TESMER (Temel Eğitim ve Staj Merkezi 1 TESMER YÖNETİM KURULU Merkez Başkanı Merkez Başkan Yardımcısı Merkez Sekreteri Merkez Saymanı Üye Üye Üye Nail SANLI Yücel AKDEMİR Rıfat T. NALBANTOĞLU Ali Rıza AKDORA

Detaylı

Türk Ticaret Kanunu Bülteni E-fatura ya geçiş için danışmanınızı seçtiniz mi?

Türk Ticaret Kanunu Bülteni E-fatura ya geçiş için danışmanınızı seçtiniz mi? Türk Ticaret Kanunu Bülteni E-fatura ya geçiş için danışmanınızı seçtiniz mi? Temmuz 2013 İçindekiler Önsöz Ticarette yeni dönem: E-fatura E-fatura uygulaması kapsamında yer alıyor olabilirsiniz! Entegrasyon

Detaylı

İÇİNDEKİLER - ÖNZÖZ... 2 - ÖZET... 3 - I. GİRİŞ... - I.1. ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDİR?... - I.2. E-TİCARETİN GELİŞİMİNİN TARİHSEL BOYUTU...

İÇİNDEKİLER - ÖNZÖZ... 2 - ÖZET... 3 - I. GİRİŞ... - I.1. ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDİR?... - I.2. E-TİCARETİN GELİŞİMİNİN TARİHSEL BOYUTU... İÇİNDEKİLER - ÖNZÖZ... 2 - ÖZET... 3 - I. GİRİŞ... - I.1. ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDİR?... - I.2. E-TİCARETİN GELİŞİMİNİN TARİHSEL BOYUTU... - II. E-TİCARET DE TARAFLAR... - II.1. E-TİCARET İÇİN

Detaylı

ISSN1303-6300. Üç ay sonra buluşmak üzere. Türkiye Bilişim Derneği Adına İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Müdür Turhan MENTEŞ Başlangıç...

ISSN1303-6300. Üç ay sonra buluşmak üzere. Türkiye Bilişim Derneği Adına İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Müdür Turhan MENTEŞ Başlangıç... ISSN1303-6300 bilişim kültürü dergisi MART 2007 Türkiye Bilişim Derneği Adına İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Müdür Turhan MENTEŞ Başlangıç... Yayın Kurulu Başkanı Atilla YARDIMCI Yayın Kurulu Yasemin Altun,

Detaylı

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ 2007/193 İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ SEMİNER AÇIŞ - TEBLİĞ - PANEL İSTANBUL, 2007 1 İşbu kitap, 19 Ocak 2007 Cuma günü, Kadir Has Üniversitesi Konferans Salonu n da gerçekleştirilen Seminerin açış

Detaylı

01.01.2013 30.09.2013 ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU

01.01.2013 30.09.2013 ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU 01.01.2013 30.09.2013 ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU Seri II 14.1 Sayılı Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliğine göre hazırlanmıştır. Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. 0 İçerik Kurumsal

Detaylı

Sosyo Ekonomi. Türkiye de e-imza Alanındaki Hukuki Düzenlemeler ve Bazı Kamu Kurumlarındaki e-imza Uygulamaları

Sosyo Ekonomi. Türkiye de e-imza Alanındaki Hukuki Düzenlemeler ve Bazı Kamu Kurumlarındaki e-imza Uygulamaları Sosyoekonomi / 2011-1 / 110110. Mustafa GÜLER & Uğur ÖMÜRGÖNÜLŞEN Sosyo Ekonomi Ocak-Haziran 2011-1 Türkiye de e-imza Alanındaki Hukuki Düzenlemeler ve Bazı Kamu Kurumlarındaki e-imza Uygulamaları Mustafa

Detaylı

ISTANBUL TİCARET ODASI ELEKTRONIK İMZA VE UYGULAMALARI. HAZIRLAYANLAR Doç. Dr. Şeref SAĞIROĞLU Doç. Dr. Mustafa ALKAN

ISTANBUL TİCARET ODASI ELEKTRONIK İMZA VE UYGULAMALARI. HAZIRLAYANLAR Doç. Dr. Şeref SAĞIROĞLU Doç. Dr. Mustafa ALKAN ISTANBUL TİCARET ODASI ELEKTRONIK İMZA VE UYGULAMALARI HAZIRLAYANLAR Doç. Dr. Şeref SAĞIROĞLU Doç. Dr. Mustafa ALKAN YAYIN NO: 2007-56 İstanbul, 2007 Copyright ÎTO Tüm haklar sakhdır. Bu yayının hiç bir

Detaylı

BTK Yeni Hizmet Binası Mimari Projesi

BTK Yeni Hizmet Binası Mimari Projesi BTK Yeni Hizmet Binası Mimari Projesi Dr. Tayfun ACARER Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Merhaba, Telefon ve internet hizmetleri başta olmak üzere hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri

Detaylı

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Bilişim hukukçularından, yeni e-ticaret Kanunu na geçer not Yeni e-ticaret Kanunu ile e-ticarete güvenin artacağı ve tüketici mağduriyetinin önemli ölçüde azalacağı ileri sürülürken, uygulamada oluşacak

Detaylı