Kabuk, tamamıyla pres dökümle yüksek güçlü alüminyum alaşımdan yapılmıştır. Bu çeşit alaşım,

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kabuk, tamamıyla pres dökümle yüksek güçlü alüminyum alaşımdan yapılmıştır. Bu çeşit alaşım,"

Transkript

1 TW 400 Marine KULLANIM KILAVUZU User ser Manual

2 Kullanım notları: Bu rüzgâr türbini setini kurmadan ve kullanamadan önce tüm kılavuzu dikkatle ve tamamıyla okuyun. Kurulum güneşli bir günde yapılmalıdır Tayfun gibi anormal bir hava durumundan önce, lütfen kanatları iplerle bağlayın ya da tüm pervane tekerini sökün. Tayfun ya da yıldırımlı ı fırtınadan sonra, rüzgâr türbini seti tekrar çalışmaya alınabilir. Yaralanmayı engellemek için, makine çalışırken rüzgâr türbininden uzakta durun. Akıntıdan korozyon ya da yangından kaçınmak için kötü kalite akü kullanmayın Sızıntı ya da yangını önlemek için çok ince ya da kötü kalite kablo kullanmayın. Akülerin pozitif ve negatif kutuplarını asla ters bağlamayın aksi takdirde iç kontrolör devresi kesinlikle hasar alır. Bu rüzgâr türbini yanıcı gaz karışımı olan bir ortamda kurmak ve çalıştırmak kesinlikle e yasaktır. Makineyi kurarken ve tamir ederken makine bir uzmanın denetimi altında olmalıdır ya da yerel TURKWATT ile temasa geçin. İnverter ve aküyü nemli, ıslak, ateşli, titreşimli, korozyon ya da elektromanyetik parazitin olduğu bir ortama yahut direkt gün ışığına yakın ya da ısıtıcı gibi ısı kaynaklarının yanına koymayın. Rüzgâr türbinini ana şafttan sıkıca tutmayın ya da ana gövdeyi transfer ederken ya da taşırken destek olarak kullanmayın.

3 1. Uygulamanın kullanım ve kapsamı TW400 Marine rüzgâr türbini jeneratörü harekete geçiren rüzgârla çalışır. Bu şekilde, jeneratör rüzgâr enerjisini üç fazlı AC elektrik enerjisine transfer eder ve sonra kontrolör tarafından aydınlatma, iletişim, yaşam ve eğlence vs. gibi elektrik tedarik problemlerini çözmek için kullanılabilen- DC elektrik enerjisine çevirir ve artan enerji de demirleme nedeniyle hiç rüzgâr olmadığında kullanılmak üzere depolama pilinde (aküde) toplanır. Depolama gücü de DC cihazlar için direkt olarak kullanılabilir ya da bir çevirici (inverter) vasıtasıyla 220V/50Hz (110V/60Hz) alternatif akıma dönüştürülür ve AC cihazlar için de kullanılabilir. TW400 Marine Rüzgâr türbini serileri nehir ve denizlerde ve çok yüksek ortalama rüzgâr hızlarında zengin enerji kaynaklarını tamamıyla kullanabilir. Sadece aydınlatma, iletişim, yayın istasyonu ve navigasyon kolaylıklarını değil TV setleri, buzdolapları, akustik ve radyo vs. gibi eğlence kolaylıklarına da enerji sağlar. Bu nedenle, rüzgârın güçlü olduğu gemiler, adalar, kıyı kesimleri ve kırsallar için çok uygundurlar. Sık hareketle birlikte kullanım için özellikle uygundur. Bir kerelik yatırım gerektiren ancak uzun dönemli fayda sağlayan ideal düşük güçlü jeneratör ekipmanı çeşitleridir. TW400 Marine rüzgâr türbini serisi tek bir türbin ya da birleştirilmiş birden fazla türbinle kullanılabilir. Bunlar ayrıca, müthiş şekilde üretim kapasitesini artırabilen tamamlayıcı güneş-rüzgâr enerji Hibrit sistemi oluşturmak için güneş enerjisi sistemiyle kombine edilebilir. Ayrıca, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi hiçbir şekilde doğayı kirletmeyen temiz, doğal ve yeşil enerjidir. 2. Ürünün özellikleri TW400 Marine rüzgar türbini serisi spesifik olarak deniz araçları için tasarlanır. Bunlar zekidir ve basit destek ve tespitle kullanılabilir. Ürün gövdesinin konfigürasyonu, aerodinamik ve estetik ışığında detaylı tasarlanır. Rüzgâr enerjisinden faydalanan radyo, gemi yola çıkarken direnişten kaçınmak için tasarlanmış rüzgâr çarkında tamamıyla dikkate alınır. Tüm makine, anti korozyona göre tasarlanmıştır. arlanmıştır. Gövde, mükemmel hava geçirmez fonksiyona sahip entegre ve anti-paslanmazlıkla tasarlanmıştır. Kabuk, tamamıyla pres dökümle yüksek güçlü alüminyum alaşımdan yapılmıştır. Bu çeşit alaşım, hafiflik, yüksek güç, anti-korozyon ve anti-paslanma gibi birçok avantaja sahiptir. Kontrolör, kabuğun içine takılmıştır bu nedenle ekstra kontrolör eklemeye gerek yoktur. Rüzgâr türbini direk akü ve yüke bağlanabilir. Bu çeşit built-in in akıllı kontrolör aşırı yüklenme nedeniyle hasardan aküyü koruyabilir. Bu ayrıca, rüzgâr türbini kontrol dışına çıkmasına neden olan muhtemel tehlikeleri durdurmak için rüzgâr hızı çok yüksekken fren korumaya da otomatik olarak uygulanabilir. Kontrolör bu korumadan otomatik olarak kurtulabilir. Kanatlar, sıcak pres ve enjeksiyon kalıp tekniğiyle yapılır. Sonuç olarak, kanatlar yüksek sertliktedir ve yüksek hız dönüşte küçük gürültü ve titremeye sahiptir.

4 Jeneratör, neodmiyum, boron ve demir alaşımdan ve en uygun tasarımlı manyetik devreden oluşan kalıcı magnetten yapılmıştır. Statör parçaları, vakumla dip kaplama tekniği ile işlenen sıcak dayanımlı ve yüksek geçirgenlikli materyallerden yapılmıştır. Sonuç olarak, statörün yalıtım malzemesi ve yaşam süresi büyük şekilde artmıştır. Slip halka yapısı, TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratör serisinden kablo fişine uygulanır. Türbinin ana gövdesi, rüzgâr yönü ışığında herhangi bir yönde çalışabilir böylece kablolar bükülmezler. Rüzgâra doğru otomatik olarak dönebilen cihazlar, TW400 Marine rüzgâr türbini serilerinde uygulanır. Bu şekilde türbin kendisi de rüzgâra doğru döner ve türbinin yönünün modifikasyonunun stabilite ve duyarlılığına sahiptir. 3.Ana teknik parametreler Anma gücü Rotor çapı Gövde boyu Gövde ağırlığı Devreye Girme (Cut-in) Hızı Anma Rüzgâr Hızı Dayanabildiği Max. Rüzgâr Hızı Çıkış Gerilimi Aşırı Rüzgâr Hızı Koruma Yolu Paket boyutları Brüt ağırlık 400W 1.2m 700 mm 6 kg 3.0 m/s 12.0 m/s 50 m/s 12 DCV /24 DCV Elektromanyetik fren 695*445*215 mm 7 kg

5 Grafik 1 Rüzgâr Hızı Gücü grafiği (Wh) 550 功 率 ) (m/s) Grafik 2 elektrik üretim grafiği (KWh) (m/s)

6 Jeneratör setinin açık görünüşü TW400 Marine Rüzgâr Gücü Jeneratör Seti 1 Kanat 2 Çark boşluğu 3 Jeneratör 4 Toplayıcı ring 5 Kontrolör 6 Soğutucu 7 Kuyruk takımı 8 Bakır fırça standı 9 Bakır fırçası 10 Rotor 11 Rüzgâr deflektör 2.1 Rüzgâr çarkı ve bıçağı Bıçağın kanat profili, lift dragı ve stalling de mükemmeldir. Bunlar, kanat yüksek güç, hafiflik, sertlik ve anti-korozyonu yapan makro-molekül molekül kompleks materyallerden yapılmıştır. Kanatlar ısı presi ve enjeksiyon kalıp tekniğiyle yapılır. Sonuç olarak, bıçaklar kesin bir şekildedir,, yüksek hız dönüşte küçük bir gürültü ve sarsıntıya sahip olur. Rüzgâr çarkı 3 kanattan yapılmıştır. Rüzgâr enerjisini mekanik enerjiye çevirir ve jeneratörü harekete geçirir. TW400 Marine jeneratörün rüzgâr çarkı, rüzgâr anma rüzgâr hızında iken göreli olarak yüksek hızda çalışır özellikle kanat ucu 400 km/h hıza ulaşabilir. Emniyetiniz için türbin çalışırken rüzgâr çarkına çok yaklaşmayın.

7 2.2 Jeneratör Jeneratör, rüzgâr çarkı tarafından sağlanan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine ine çevirir. TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratör setinin alternatörü fırçasız kalıcı mıknatıslı üç fazlı sargılıdır.. Rotor boron, neodmiyum ve demir alaşımdan- süper güçlü toprak materyalinden yapılmıştır ve statör vakumlu daldırma kaplama tekniğiyle işlenir. Böylece yalıtım materyali ve stabilitenin ikisi de yüksek şekilde garanti edilmiştir. Jeneratör, yerleşik kontrolörle direkt akıma transfer edilen 3-fazlı alternatif akım üretir ve sonra depolama pilini direkt olarak yükler. 2.3 Kontrolör İç mini kontrolör, faz içi çevirme tekniğini uygulayan ve farklı rüzgâr hızı güç değişikliklerini izleyen rüzgâr türbini setinde karşılanır. Aynı zamanda, kontrolör şarj voltajını da kontrol edebilir. Akü ön ayarlara ulaştıktan sonra (tam dolu), kontrolör, rüzgâr gücü ü jeneratörünün çalışmasını durduracaktır böylece akünün aşırı yüklenmesi meydana gelmeyecektir. Akünün voltajı belli bir seviyeye düştüğünde jeneratör çalışmaya başlayacaktır. Kontrolör, aşırı hız rüzgâr koruma fonksiyonuna sahiptir. Rüzgâr hızı sınırlı rüzgâr hızını aştığında, türbinin dönem hızı azalacaktır. Eğer rüzgâr hızı sürekli olarak artarsa, türbin tamamıyla fren uygulayacaktır. Rüzgâr hızı güvenli bir seviyeye düştüğünde çalışmaya başlayacaktır Kabloların fişi TW400 Marine rüzgâr türbini serileri kablo çıkışlıdır. Rüzgâr türbini ve kablolar arasındaki elektrik enerjisi iletimi toplayıcı ring ile yapılır. Böylece jeneratörün ana gövdesi rüzgâr yönünün ışığında herhangi bir doğrultuda çalışabilir böylece kablolar bükülmezler. 2.5 Gövde Gövde, mükemmel mmel hava geçirmezlik fonksiyonuna sahip entegre ve paslanmaya karşı tasarlanmıştır. Bu şekil çok güzeldir ve aerodinamik talepleri karşılar. Dış gövde tam pres dökümle yüksek güçlü alüminyum alaşımdan yapılmıştır. Bu çeşit alaşım; hafiflik, tüksek güç, anti korozyon ve anti paslanmazlık gibi avantajlara sahiptir. Aynı zamanda, alüminyum alaşım gövdesi, jeneratör ve kontrolör tarafından üretilen ısıyı uzaklaştıran mükemmel bir radyatördür. Böylece, türbinin çalışma güvenliği artırılır.

8 2.6 Kule standı TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratör seti kurulumu Ek 1 de verilen kendi kule stadına sahiptir. Çizim 4- TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratör seti Sistemin kabloları 2.7 Kabloların nasıl bağlanacağının ana noktaları Farklı materyallerden ana kablolar bağlandığında, arayüz bunların birinin korozyonuna karşı ant- oksidasyon kaplama ile silinmelidir. Rüzgâr gücü jeneratör ana kabloların renklerini gösterir. Kırmızı Pozitif kutup Siyah Yeşil Negatif kutup Topraklama teli Pozitif ve negatif kutupları yanlış takmayın aksi takdirde kontrolör mutlaka hasar alacaktır. Rüzgâr türbini, kule standı ve akü aynı noktada doğru şekilde topraklanmalıdır aksi takdirde yıldırım ya da statikten ciddi şekilde hasar alır. Eğer akü negatif kutupla topraklanmışsa, türbinin çıktı kablosunun negatif kutbu (siyah tel) topraklama kablosuyla (yeşil tel) birlikte bağlanabilir.

9 Rüzgâr türbini çıktı kablosu olabildiğince kısa olmalıdır ki böylece kabloların maliyetleri ve iletim sırasında elektrik enerji erji kaybını azalır. Eğer göreceli olarak uzun kablolar kullanılmalı ise, kalın çaplı standart kablolar olmalıdır. Size doğru kabloları seçmeniz ve almanıza yardımcı olmak için size tecrübemize göre aşağıdaki şekilde öneririz: Ana kabloların boyu (m) 0~15 15~30 30~50 12v sistem için kabloların kesit alanı 6 16 (mm 2 ) 24v sistem için kabloların kesit alanı 4 6 (mm 2 ) Kabloların pozitif kutup, negatif kutup ve toprak telin için spesifikasyonları aynı olmalıdır. Uygun sigorta, rüzgâr gücü jeneratörü ve akü arasında korumak için kullanmalıdır. 50A direkt akım blowout sigortaları 12V sistem için kullanılmalıdır. 30A direkt akım blowout sigortaları 24V sistem için kullanılmalıdır. Eğer, gece gürültüsünü azaltmak için türbini durdurmanız gerekliyse, fren anahtarını kendiniz kurabilirsiniz. 50 A oscillating anahtarı 12 V sistemi için seçilmelidir. 30 A oscillating anahtarı 24 V sistemi için seçilmelidir. Oscillating anahtarın ortak terminali, rüzgâr türbininin pozitif çıktı kutbuna bağlıdır. Kalan iki terminal, akünün pozitif ve negatif kutuplarına bağlıdır. Anahtar bir uca konduğunda, jeneratörün pozitif kutbunun çıktı kablosu akünün pozitif kutbuna bağlanacak ve aküyü dolduracaktır. Anahtar diğer uca konduğunda, jeneratör aküden ayrılacak ve jeneratörün pozitif kutbunun çıktı kablosu negatif kutbuna bağlanır. Jeneratörün freni uygulanacaktır. Oscillating anahtarının ucu pili dolduracak ve testlerinizle karar verielcek aküden ayıracaktır. Fren anahtarını kurmadan önce, lütfen iki kutbun yanlış bağlantısı durumunda sigorta bağlayın. Oscillating anahtarının ortak terminali jeneratörün pozitif kutbuna bağlanmalıdır. Aksi takdirde akü kısa devre yapacaktır. 1 rüzgâr gücü jeneratörü 2 siyah kablo 3 kırmızı kablo 4sigorta 5 fren anahtarı 6 akü * Oscillating anahtarının orta ortak terminali jeneratörün pozitif kutbuna bağlanmalıdır.

10 Çizim 5 Frenin bağlantı anahtarının şematik diyagramı. Kablo bağlantılarını düzenli aralıklarda kontrol edin (Eğer gerekiyorsa korozyonu temizleyin.) Okyanustaki nemli ve tuzlu hava nedeniyle KALAYLI BAKIR TEL kullanılmalıdır. Kabloları korumak için Kabloları kule direğinin içerisinden geçiriniz. 2.8 Tekli rüzgâr türbinin kabloları Şekil 6. Tekli rüzgâr türbini kabloların şematik diyagramı TURKSUN SOLAR PANEL Hücre anahtarı, sigorta, ampermetre, güneş gücü kontrolörü, anahtar freni topraklama Ters yönde pozitif ve negatif kutupları asla bağlamayın aksi takdirde kontrolörün devresi kesinlikle hasar alacaktır ve tedarikçinin kalite garantisinde olmayacaktır. Çıkış akımı izlenmelidir, ampermetre (ammeter, direkt akım, 0-30 A) ardışık olarak bağlanabilir. 2.9 Jeneratörün kablolarını çoklu rüzgâr aparatı ile bağlamak Sigorta, anahtar freni, toprak(elec)/ Sigorta, Anahtar fren, topraklama/sigorta, Anahtar freni, topraklama/sigortası Anahtar freni, topraklama, Bus barı Hücre anahtarı, sigorta, ampermetre

11 Şekil 7. TW400 Marine Rüzgâr gücü jeneratör setlerinin şematik diyagramı Akülerin pozitif ve negatif kutuplarını asla ters bağlamayın aksi takdirde iç kontrolör devresi kesinlikle hasar alır. Çıkış akımı izlenmelidir, ampermetre (ammeter, direkt akım, 0-30 A) ardışık olarak bağlanabilir. 3. Sistem kurlumu 3.1 Paketini açtıktan sonra kontrol etme Şekil 8, rüzgâr gücü jeneratör seti paketindeki tüm parçalarla ilgilidir. LÜTFEN aşağıdaki diyagrama göre kurulumdan önce tüm parçaları kontrol edin. Şekil 8 TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratör setlerinin tüm parçaları Motor şaftı, ana gövde İç altıgen cıvata M6*60 (1), deflektör, Somu M16 İç altıgen cıvata M10, pervane, ekseni, iç altıgen cıvata M6*25 (6) İç altıgen wrench M6, kilit somun M6 (6) Talimat broşürü, Kanatlar (3)

12 3.2 Kurulum için doğru yeri seçmek Jeneratörü kontür bölgesinde istikrarsız bora etkisini azaltmak ve jeneratörün çıktı gücünü artırmak için en rüzgârlı ve yüksek konumda yerleştirin. Rüzgar gücü jeneratörü insanların kolayca dokunamayacağı yere konmamalıdır. Hiç kimse, emniyet nedenleri için jeneratör döndüğünde kulenin yüksekliğine eşit mesafede durmamalıdır. 3.3 Kabloları içeri alın Akü kablolarını Kule direğinin altına alın. (dikkat: kabloları aküye bağlamayın). Ana kablonun her iki ucunu etiketleyin (Pozitif kutup, negatif kutup, Topraklama). Kurulum sırasında akünün kısa devre yapmaması için kurulumdan sonra Kabloları aküye bağlayın. Geçirildiğinde, kabloların her iki yanındaki yalıtım kabuğunu soyun bağlantıları klemensle yapınız. Pozitif ve negatif kutupları asla ters bağlamayın aksi takdirde iç kontrolör devresi kesinlikle hasar alır ve tedarikçinin kalite garantisinden çıkar. Daha sonra bağlanan parçayı yalıtımlı lastik bantla kapatın. Geçirmeden önce Kabloyu tamamıyla üst bölün boyunca çekin. Kabloyu çok sert şekilde çekmeyin aksi takdirde kopacaktır. Gerektiğinde jeneratörü hareket ettirdiğinizde, kablonun kuyruğu için yeterince uzunluk olmalıdır. 3.4 Kule stand kurulumu TW400 Marine rüzgar türbini için kulenin yüksekliği 2.8 m den az olmamalıdır. TAVSİYE EDİLEN: Kule için plastik tüp yerine Metal boruyu kullanın (dış çap: 48mm). Kanatlar yalnızca kulenin dış çapı doğru olduğunda uyar cıvataları çok sıkmamaya dikkat edin. Kanatları elektrik işleri tamamlanana kadar dönmesini engellemek için kanatları kuleye bağlayın (çok sıkı değil). Kanatlar ve kule standı arasında yeterli boşluk olmalıdır (40 mm üzerinde).

13 Şekil 9 Pervaneleri ve kule standı arasındaki boşluk (40 mm üzerinde) Kule direğinin üstünü pervane aksına yerleştirin. Gürültü ve titreşimi azaltmak için pervane aksı ve kule arasında lastik mat koyun.. UYARI: Kuleyi aksa lastiksiz yerleştirmeyin! Aksi takdirde gürültülü ve titreşimli olacaktır. Pervane aksı ve kule yalnızca lastik matla dokunmalıdır. Konum doğru olduğunda, pervane ekseninin kilit somununu sık. TAVSİYE: Torque Wrench anahtarını kullanarak, somunu sıkın (Gerekli Torque: 4-7 N.m.). Lütfen aralarındaki bağlantı nodunun seyir halinde rüzgârlı hava için yeterince istikrarlı olmasını sağlamak için kule standını ve jeneratörü kontrol edin. Rüzgâr gücü jeneratörünü kule standına bağladığınızda Ana kabloyu koparmayın. 3.5 Pervane çarkını ve rüzgâr deflektörünü kurmak Pervane çarkını ve rüzgâr deflektörünü kurarken Şekil 10 a bakınız. Şekil 10 Kanatların kurulumunun şematik diyagramı Rüzgâr çarkını takarken güvenlik için rüzgar gücü jeneratörünü takın. UYARI: Kanatlar gerçekten çok KESKİNDİR! Kurulum sırasında DİKKATLİ OLUN!!

14 Pervane kafasına kanatlar takıldığında, nosecone sizin tarafınıza bakmalıdır. Pervane ve pervane kafasına 2 iç altıgen cıvatayı takın ve sonra naylon somunlar kapatın. Tavsiye: Torque Wrench anahtarını kullanarak, somunu sıkın (Gerekli Torque: 8-10 N.m.) Çok sıkmayın! Diğer iki kanadı yukarıdaki talimata uyarak takın. Bitöiş pervane çarkını aksa koyun. Kurulduğunda, M16 somunu emniyeti sağlamak için aksın merkezindeki altıgen deliğe takın. (M16 somun, Gerekli Torque: Nm) Rüzgâr çarkını elinizle çevirin. O anda, teker düzgün şekilde hareket edebilmelidir. Aksı çok fazla itmeyin. Rüzgâr deflektörünü pervane göbeğinin merkezine takın. M6*60 cıvatasını (uzun olan) deflektördeki deliklere ve çarka aksa dokununcaya kadar tutturun. Sonra sıkmak için M6 anahtarı kullanın. Deflektör, bu rüzgâr jeneratörünün performansı üzerinde az etkisi olduğundan takılmayacaktır. 3.6 Kule standını bağlayın Ek 1 e bakınız, kule standının yerini sağlama alın ve rüzgârlı günlerde ve eğimli teknelerde güvenli olacağından emin olun. Kablolar TAVSİYE: 6,1 de belirtilen sigortayı kullanın. Sigorta akünün pozitif kutbuna bağlanmalıdır. TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratörü, kule standı ve akünün tümünün 6,1 de belirtildiği şekilde topraklandığından emin olun. Tüm anahtarlar ve fren anahtarlarının aküyü bağlamadan önce OFF konumda olduğundan emin olun. Aküyü bağlayın ve sonra pozitif kutbu ve negatif kutbu 7,3 deki işaretleri takip ederek bağlayın. Yanlış takmayın. Devre anahtarını açın. TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratörü aküye doğru şekilde bağlandığında, kırmızı gösterge ışığı birkaç kez yanıp sönecek ve kapanacaktır, bu kontrolörün doğru çalıştığını gösterir. r. Sonra rüzgâr gücü jeneratörü, rüzgâr gücü jeneratörü tayin edilen hıza ulaştığında aküyü doldurmaya başlayacaktır. TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratörünün kurulumu bu anda bitmiştir. NOT: Kurulumu TURKWATT Servis elemanına yaptırmanız tavsiye edilir. 3.7 Doğru aküyü seçmek Aküyü, TW400 Marine rüzgâr türbini için uygun olan enerji depolama tipli akülerden seçiniz. aksi takdirde akünün ömrü azalacaktır. TAVSİYE: Müşteriler bu konuyla ilgili yerel satıcıya danışabilirler. Akü kapasitesini seçmek için aşağıdakilere dikkat ediniz: 1. Elektrik tüketimi 2. TW400 Marine rüzgâr türbininin güç üretimi 3. Yerel durumda rüzgârsız süre

15 Akünün kapasitesi müşterin günlük elektrik tüketiminden yüksek olmalıdır. Rüzgârsız sürede dikkate alınmalıdır. Eğer seçilen kapasite çok küçük olursa, sadece müşterinin elektrik kullanımı kesintiye uğramaz, ayrıca aküde aşırı yüklenme ile karşı karşıya kalabilir. Bundan yaşam süresi ve rüzgâr gücünün kullanımı da eklenecektir. TAVSİYE: 12V tekli rüzgâr gücü jeneratörü sistemi için AH/12V akü, 24V tekli rüzgâr gücü jeneratörü sistemi için AH/12V akü 4. rüzgar gücü jeneratörü çalıştırma 4.1 Normal şarj Rüzgâr hızı 3,0 m/s ye ulaştığında, rüzgâr çarkı dönmeye başlayacaktır. Rüzgâr çarkı hızı 500 R/dakikaya ulaştığında rüzgâr gücü jeneratörü aküyü doldurmaya başlayacaktır. Şarj yaparken, kırmızı gösterge ışığı yanacaktır. Jeneratörün çalışması sırasında, eğer akü yüklenirse. Çıktı gücü yüke verilecek ve aküye superabundance gücü yüklenecektir. Jeneratörün çıktı gücü yük için yeterli değilse, aküyü şarj etmeyecektir. 4.2 Tam dolu akü Doldururken, jeneratörün iç kontrolörü rü pil voltajını izleyecektir. Akü tam dolduğunda, jeneratör aşırı yükleme koruması için durduracaktır. Jeneratör voltaj düşüşünden sonra çalışmaya başlayacaktır. Tam dolduğunda gösterge ışığı yanacaktır. Zayıf temas Kablolar çok ince Diyoda aküyle sıralı bağlantı olmasına dikkat edilmelidir. Diyotlar, jeneratör kontrolörüne zaten takılıdır. Durduğunda, akü jeneratörü geriye doğru doldurmayacaktır. Lütfen dışarıdan herhangi bir diyodu sıralı olarak bağlamayın aksi takdirde, kontrolörün okunması etkilenecek ve akümülatör hücresi aşırı yüklenecektir. 4.3 Durdurma voltajının ayarlanması (bazı tipler) Bazı müşterilerin taleplerini karşılamak için voltaj ayarlama topuzunu veririz. Tam dolu voltajlar tiplere göre değişir. Bu nedenle ayarlama topuzunun ana fonksiyonu jeneratörün durdurma voltajını ayarlamaktır. Akünün voltajı ayarlanan değere eriştiğindei jeneratör derhal duracaktır. Voltaj topuzunun durmak için ayarlanma aralığı: TİP Durma voltaj aralığı 12V 13.0V-17.0V 24V 26.0V-34.0V Voltaj Varsayılan 14.3 V 28.6 V

16 Şekil 11 Voltaj topuzunun durmak için ayarlanması Her 45 lik saat yönünde dönüş 0.65 V için durma voltajı artışını temsil eder (2.4 V tip için 1.3V). Mesela, eğer durma voltajını 15.6V den (24V tipi için 31.2 V) 14.3 V(24V tipi için 28.6 V) ye değiştirmek isterseniz, topuzu 90 döndürmeniz gerekmektedir. Jeneratörün metal kabuğunda bir işaret vardır. Ayarlama topuzunu işarete getirirseniz o anki voltaj, üretimdeki durma varsayılan voltajı olacaktır. Ayarlama topuzu ile verilmeyen tipler için durdurma voltajı üretimdeki durma varsayılan voltajıdır. Durma voltajının artması TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratörünün eratörünün çıktı gücü yerine durma voltajını artıracaktır. Eğer durma voltajını yanlışlıkla artırırsanız, akü aşırı dolacak ve yaşam süresi doğru şekilde etkilenecektir. Durdurma voltajını performans konusunda emin değilseniz arttırmayın. 4.4 Aşırı Hız Koruması Yüksek hızlı rüzgâr, TW400 Marine rüzgâr türbininin gövdesini riske atabilir çünkü sadece rüzgâr gücü 8,1 oranında değildir aynı zamanda rüzgâr türbini kendi hızı da rüzgâr hızına oranlıdır. Bu yüzden rüzgar gücü 16 m/s nin üzerine çıktığında rüzgar gücü jeneratörü pervane tekerinin dönme hızını azaltacaktır. Sadece rüzgâr gücü 14 m/s ye düşünce normal çalışmaya başlayacaktır. Eğer rüzgâr gücü 22 m/s yi aşarsa, rüzgâr gücü jeneratörü tamamıyla duracaktır ve 5 dakika durma modunda olacaktır. Bu moda, gösterge ışığı daima yanacaktır. TW400 Marine rüzgâr türbinini yük olmaksızın çalıştırmayın! Rüzgâr gücü jeneratörü aküye bağlanmadığında, yüksüz çalışmaktadır. Daha sonra, rüzgâr türbininin dönme hızı limite kadar artacak ve duracaktır. Ancak, rüzgâr türbini durdurulamaz ve kendisine bağlı bir akü olmadığında başlayacaktır. Yüksüz çalışmalarda TW400 Marine rüzgâr türbininin gövdesi ve aks kayda değer şekilde hasar alacak ve yaşam süresi azalacaktır.

17 Akü bir süre bağlantıdan kesilmeli ise durdurmak için bir metot seçebilir. müşteriler TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratörünü Freni açın; 1. Kısa devre pozitif kutup ve negatif kutup; 2. TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratörünün pervanelerini bağlayın 3. Pervane çarkını aşağı alın 5. Sistem Bakımı TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratörünün normal çalışmasını sağlamak ve rüzgâr gücü jeneratörünün beklenen işletim zamanına ulaşmasını sağlamak için rüzgâr gücü jeneratörü periydik olarak kontrol edilmelidir. Lütfen TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratörünün operasyonunu kontrolden önce durdurun. Kanatların dönmemesi için emniyet alın. TW400 Marine rüzgâr türbininin dönen kanatları tehlikeli olduğundan, kendi emniyetiniz için operasyon sırasında uzakta durun. TW400 Marine rüzgâr türbini ilk defa kurulduğunda ayda bir kontrol yapılmalıdır. Ve sonra, her 3 ayda bir kontrol edilmelidir. Pervanelerde çatlak ya da kırık var mı diye kontrol edin. Eğer hasar varsa, lütfen pervaneleri değiştirin. Herhangi bir çatlak olan ve dengesiz pervaneleri kullanmayın bunlar ciddi bir açınma ve hasara neden olacak ve hatta motorun servis ömrünü etkileyecektir. Pervaneleri değiştirirken, tek kanat yerine tüm kanatları değiştirin. TW400 Marine rüzgâr türbini bağlantı noktaları ve bağlama noktalarını ve kule standının sağlam şekilde bağlandığını kontrol edin. Topraklamanın iyi şekilde bağlandığını kontrol edin. Pervane ve jeneratör yüzeylerine tuz birikimi jeneratörün performansını azaltacaktır, kirleri pervaneler ve jeneratör gövdesinden temizleyin. Sızıntı ve korozyonu önlemek için devrenin bağlantı noktalarını kontrol edin. Akü hava geçirmez şekilde kapalı tipte değildir, tedarikçinin tavsiyesine uygun olarak akünün su seviyesini kontrol edin ve damıtılmış su ekleyin TW400 Marine rüzgâr gücü jeneratörünün verimliliğini düşürmemek için lütfen değiştirin; Rüzgâr çarkı kaldırıldıktan sonra, bunu duvara dikey olarak dayamayın. Yatay olarak düz bir zemine konmalıdır. Motor şaftını rüzgâr gücü jeneratörüne itmeyin. pervaneleri

18 6. Normal Olarak Görülen Hatalar ve İndirme Bindirme Aşağıdakiler TW400 Marine rüzgâr türbinini test etmek için basit bir metottur, böylece rüzgâr türbini ile ilgili herhangi bir hata olup olmadığını bulabilirsiniz. Rüzgâr çarkını rüzgâr türbinini sökün ve güvenli bir konumda koyun Rüzgâr çarkını söktükten sonra, duvara a dikey olarak dayamayın. Yatay olarak düz bir zemine konmalıdır. Motor çıktı kablosunun pozitif kutbunu (kırmızı kablo) ve negatif kutbunu (siyah kablo) kısa devre yaptırır ya da keserse, motoru elinizle çevirin. Pozitif ve negatif kutuplar kısa devre yaptığında, motor şaftı zor çevrilecektir. Pozitif ve negatif kutuplar söküldüğünde, motor şaftını çevirmek kolay olacaktır. Eğer değilse, TW400 Marine rüzgâr türbininde bir problem vardır, lütfen distribütörle temasa geçiniz. Motor şaftını rüzgâr gücü jeneratörüne itmeyiniz. AKÜ kısa devre kontrolünde çıkarılmalıdır. Aküye kısa devre yaptırmayın. Rüzgâr türbinini pozitif ve negatif kutuplarını akünün pozitif ve negatif kutuplarına bağlayın, rüzgâr türbininin göstergesi birkaç kez yanıp söndükten sonra kapanmalıdır. ır. Eğer olmazsa, rüzgâr türbininde bir problem vardır, lütfen distribütörle temasa geçiniz. Akülerin pozitif ve negatif kutuplarını asla ters bağlamayın aksi takdirde kontrolör devresi kesinlikle hasar alır. Tedarikçinin garantisinden de çıkar. Bazı hatalar ve çözümler aşağıda listelenmiştir. Tabloda listelenmeyenler için TURKWATT ile temasa geçiniz.

19 Hata Muhtemel nedenler Çözüm TW400 Marine 1. Akü tam dolu 1. Normal koruma, bir şey gerekmez rüzgâr türbini 2. Fren anahtarı açık 2. Fren anahtarını kapatın dönmüyor 3. Rüzgar hızı çok yüksek 3. Normal koruma, bir şey gerekmez Akü aşırı yüklü 1. Durma voltaj değeri çok 1. Topuzu durma voltajını düşürmek yüksek ayarlı için ayarlayın. 2. Devre tüketimi çok büyük, 2. Zayıf bağlantı ya da çok küçük kablo kontrolörün yanlış ölçümüne için devre bağlantıcını kontrol edin neden oluyor 3. Kontrolörü değiştirmek için 3. Kontrolör hasarlandı ve TURKWATT ile temas kurun otomatik olarak durdurulamaz TW400 Marine 1. Kule standı çok gevşek 1. Kuleyi sıkın rüzgâr türbini 2. Pervanenin şaft gevşek 2. Pervane şaftının kıskacını sıkın titriyor 3. Kule direği direkt olarak 3. Kule direğini alta sokmayın, ancak pervane şaftına dokunur sadece kauçuk mat. 4. Kanatlara yabancı bir cisim 4. Yabancı nesneleri pervanelerden sıkıştı çıkarın Rüzgâr yönü 1. Direkt ayarlama yatağı k kirli 3. Direkt ayarlama yatağını temizleyin ayarı iyi değil ya da hasarlı 2. Kayma ringi tutulmuş ve bakımını yapın 4. Fırça ve kayan ringin bağlantısını yapın Çıktı voltajı 1. Zayıf temas 1. Tüm kablo bağlantıları kontrol et düşük 2. Hasarlı motor yatağı, çok 2. Motor yatağını değiştirin düşük velosite 3. Uygun kabloyla değiştirin 3. Çok uzun tel ve çok düşük çap 4. Fırça ve kayan ringin bağlantısını 4. Kayma ngi ve fırçasının zayıf kontrol edin bağlantısı Akü tamamıyla 1. rüzgar türbini çıktı voltajı çok 1. Yukarıda belirtildiği şekilde kontrol yüklenemez yüksek 2. Stop voltajı değeri çok düşük 3. Devre tüketimi çok büyük 4. Akü hasarlı edin. 2. Topuzu stop voltajını artırmak için ayarlayın 3. Devre bağlantısını kontrol edin 4. Akünün bakımını yapın ya da değiştirin. TW400 Marine 1. Devre kesik ve kontrolör 1. Kablo ve tüm bağlantılarını kontrol rüzgâr trübini devresi açık et fren zamanını 2. Sigorta yanık 2. Sigortayı değiştir başlatıyor

20 Ek 1 Kule standının kurulumu Talimatlar Ana direk için paslanmaz çelik boru ve diyagonal çekme direk tavsiye edilir Ana direk olarak 48 mm dış çaplı boru kullanın ve uzunluk 2,8 m den az olmamalıdır Diyagonal direk için 27 mm dış çaplı boru kullanın ve uzunluk ana boru ile aynı olmalıdır. Tüm aksesuarların paslanmaz çelikten olması önerilir.

21

22 GARANTİ ŞARTLARI 1. Garanti süresi,malın teslim tarihinden itibaren başlar ve 24aydır. 2. Malın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı Firmamızın garantisi kapsamındadır. 3. Malın garantisi süresi içerisinde arızalanması durumunda,tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.malın tamir süresi en fazla 30 iş günüdür.bu süre,mala ilişkin arızanın servis istasyonuna,servis istasyonunun olmaması durumunda,malın satıcısı,bayii acentası,temsilciliği,ithalatçısı veya imalatçısıüreticisinden birisine bildirim tarihinden itibaren başlar.malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde imalatçı-üretici veya ithalatçı malın tamiri tamamlanıncaya kadar,benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadadır. iletmek zorundadır. 4. Malın garantisi süresi içerisinde gerek malzeme ve işçilik,gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde,işçilik masrafı,değiştirilen parça bedeli yada başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin Tamiri yapılacaktır. 5. Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren,belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla,bir yıl içerisinde;aynı inde;aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanmamayı sürekli kılması,tamiri amiri için gereken azami sürenin aşılması ile,firmanın servis istasyonunun, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırayla satıcısı, bayii, acentesi temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirini mümkün bulunmadığının belirlenmesi, durumlarında tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranda bedel indirimi talep edebilir. 6. Malın kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır. 7. Garanti Belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Rekabetim Korunması Genel Müdürlüğüne başvurabilir. 8. İthalatçı firma ile satıcı firma aynıdır. 9. Yanlış kullanımdan, yabancı bir cismin çarparak ürüne zarar vermesinden, bölgedeki voltaj düşüklüğünden ve yıldırım düşmesinden dolayı ileri gelen arızalar ile TURKWATT dışındaki kişi ya da kuruluşlarca yapılacak müdahalelerden doğabilecek tüm arızalar garanti kapsamı dışındadır. Akülerin uygun olmayan çevre koşullarında kullanılması durumunda garanti geçersiz olacaktır. İTHALATÇI BİLGİLERİ ŞENÖZ DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ - SENOZ FOREING TRADE COMPANY P.BOX:16120 NİLÜFER TİCARET MERKEZİ GÜVENAY SOKAK NO11A/B BURSA / TURKEY Phone: Fax:

KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ. 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü

KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ. 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü 2 KULLANMA KILAVUZU POWERPACK PLUS SERİSİ 1 3 KVA 0,8 Güç Faktörü 3 İçindekiler 1. Güvenlik Talimatı... 7 1.1. Güvenlik Talimatları... 7

Detaylı

Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır:

Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır: ALK 5127 ALK 5128 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz Bu nedenle, ürünü

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28)

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) ALM 781 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45)

Çamaşır Makinesi ALM 581 A. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) ALM 581 A Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523218 / 14-12-12.(13:45) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA KULLANIM KILAVUZU NATURE PLUS INV 9/12/18/24 A Değerli Müşterimiz, Öncelikle doğa ve teknoloji dostu bir VESTEL ürününü tercih ettiğiniz için sizi kutlarız. Beklentilerinizin üzerinde

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9477 NE B 9478 NEX

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9477 NE B 9478 NEX Buzdolabı Kullanma Kılavuzu B 9477 NE B 9478 NEX Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49)

Çamaşır Makinesi ALM 601. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) ALM 601 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523754 / 17-02-14.(19:49) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BKA 7635 DTA BKA 7635 YDTA

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BKA 7635 DTA BKA 7635 YDTA Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BKA 7635 DTA BKA 7635 YDTA Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün

Detaylı

GÜÇBİR JENERATÖR KULLANMA KLAVUZU

GÜÇBİR JENERATÖR KULLANMA KLAVUZU GÜÇBİR JENERATÖR KULLANMA KLAVUZU İRTİBAT BİLGİLERİMİZ İMALATÇI FİRMA GÜÇBİR JENERATÖR SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Ekşioğlu Mah. Yavuz Selim Cd. 86. Sokak No.2 Taşdelen Çekmeköy İstanbul Tel : 216 429 77 72 (

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BKA 7635 DTA BK 7635 YDTA

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BKA 7635 DTA BK 7635 YDTA Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BKA 7635 DTA BK 7635 YDTA Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu ALM 701

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu ALM 701 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu ALM 701 2820522102/110711.1111 1 Önemli güvenlik talimatları Bu bölümde, yaralanma ya da maddi hasar tehlikelerini önlemeye yardımcı olacak güvenlik talimatları yer almaktadır.

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 701 S. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820524124 / 27-05-14.(8:15)

Çamaşır Makinesi ALM 701 S. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820524124 / 27-05-14.(8:15) ALM 701 S Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820524124 / 27-05-14.(8:15) 1 Önemli güvenlik ve çevre talimatları Bu bölümde, yaralanma ya da maddi hasar tehlikelerini önlemeye yardımcı

Detaylı

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY

Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY Bulaşık Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 3001 SY www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi

Detaylı

Lütfen önce bu kullanma kılavuzunu okuyun! Bu kullanma kılavuzu Semboller ve açıklamaları

Lütfen önce bu kullanma kılavuzunu okuyun! Bu kullanma kılavuzu Semboller ve açıklamaları 1050 Lütfen önce bu kullanma kılavuzunu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi sunmasını istiyoruz. Bunun için,

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BK 7122 DF

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BK 7122 DF Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BK 7122 DF Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 TRF

Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 TRF Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 F Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

NEWTECH PRO SERİSİ TÜM MODELLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU

NEWTECH PRO SERİSİ TÜM MODELLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU NEWTECH PRO SERİSİ TÜM MODELLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KULLANICI KILAVUZU İçindekiler 1. Önemli Güvenlik Uyarısı 2 1-1. Nakliye 2 1-2. Hazırlık 2 1-3. Kurulum 2 1-4. Çalıştırma 2 1-5. Bakım, servis ve

Detaylı

SEMAK EL TRAKTÖRÜ (ÇAYIR BİÇME) KULLANIM KILAVUZU

SEMAK EL TRAKTÖRÜ (ÇAYIR BİÇME) KULLANIM KILAVUZU EL TRAKTÖRÜ (ÇAYIR BİÇME) KULLANIM KILAVUZU ÜRETİCİ FİRMA Emak S.p.A. Via E. Fermi, 4-42011 Bagnolo in Piano (Reggio Emilia) ITALY Tel. +39.0522.956611 http://www.mybertolini.it İTHALATÇI FİRMA MAKİNA

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZILI MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. UBM 20 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle kalite

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu 14630 NELX

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu 14630 NELX Buzdolabı Kullanma Kılavuzu 14630 NELX Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu D 9575 NEX D 9574 NE

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu D 9575 NEX D 9574 NE Buzdolabı Kullanma Kılavuzu D 9575 NEX D 9574 NE Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Kombi Kullanma Kılavuzu. AL 24 KH Plus

Kombi Kullanma Kılavuzu. AL 24 KH Plus Kombi Kullanma Kılavuzu AL 24 KH Plus Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

BK 7120 T BK 7121 T 7121 Y. Buzdolabı Kullanma Kılavuzu

BK 7120 T BK 7121 T 7121 Y. Buzdolabı Kullanma Kılavuzu BK 7120 T BK 7121 T 7121 Y Buzdolabı Kullanma Kılavuzu Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün

Detaylı

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu D 9575 NEX

Buzdolabı Kullanma Kılavuzu D 9575 NEX Buzdolabı Kullanma Kılavuzu D 9575 NEX Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

C A B. Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır:

C A B. Semboller ve açıklamaları Kullanma kılavuzunda şu semboller yer almaktadır: 8845 SBS NF Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi sunmasını istiyoruz. Bunun

Detaylı

bulaşık makinesi kullanma kılavuzu 6243 I 6243

bulaşık makinesi kullanma kılavuzu 6243 I 6243 bulaşık makinesi kullanma kılavuzu 6243 I 6243 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı

Detaylı

AL 370 A AL 370 E AL 370 ES AL 370 EY AL 370 ESY

AL 370 A AL 370 E AL 370 ES AL 370 EY AL 370 ESY AL 370 A AL 370 E AL 370 ES AL 370 EY AL 370 ESY Lütfen önce bu kılavuzu okuyunuz! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilmiş ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilmiş olan ürününüzün size

Detaylı

2488 CNG 2489 CNG 2489 CNGY

2488 CNG 2489 CNG 2489 CNGY 2488 CNG 2489 CNG 2489 CNGY Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

------------------- Aksa Portatif Dizel Serisi Jeneratör Seti ------------

------------------- Aksa Portatif Dizel Serisi Jeneratör Seti ------------ ------------------- Aksa Portatif Dizel Serisi Jeneratör Seti ------------ Portatif Dizel serisi jeneratör setimizi satın aldığınız için teşekkür ederiz. Bu kullanım kılavuzu, dizel jeneratörünüzü nasıl

Detaylı