FİNİKE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETİM YILI FAALİYETLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "FİNİKE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ 2011-2012 ÖĞRETİM YILI FAALİYETLERİ"

Transkript

1 FİNİKE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETİM YILI FAALİYETLERİ

2 Halk Eğitimi alanı toplum kadar geniş, hayat kadar çeşitlidir. Bu manada halk eğitimi bir lüks değil, bireylerin mutluluğu için yerine getirilmesi gereken bir hizmettir."

3

4 Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ; ya da esaret ve sefalete terk eder.

5 Mesut YAKUTA Finike Kaymakamı

6 Hızır GÜNEŞ İlçe Milli Eğitim Müdürü

7 Cahit DOĞAN Halk Eğitimi Merkezi Müdürü

8

9 MİSYONUMUZ; Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri doğrultusunda, yaygın eğitimin önemini özümsemiş, örgün eğitim sistemi dışına çıkmış vatandaşlarımıza yaşı ne olursa olsun ihtiyaç duydukları alanlarda eğitim vermek, piyasa şartlarına uyum sağlayabilecek bilgi ve tecrübeyi aktarmak, gelişmiş ülkelerin çalışma ve eğitim seviyesine ulaşmalarını sağlamak için var olan bir yaygın eğitim kurumuyuz. VİZYONUMUZ; Eğitim, öğretim ve araştırma kalitesi ile Türkiye ve dünyada tercih edilen, takım çalışmasını teşvik eden, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetime sahip, geleneksel sanatlarımızın özünü koruyarak çağdaş, kalıcı ve özgün eserler ortaya koyan; evrensel değerlere saygılı, toplam kalite yönetimi ilkelerini benimsemiş, sürekli gelişen; gelişmiş ülke standartlarında eğitim veren, tercih edilen bir merkez olmaktır.

10 ÖĞRETİM YILI KURSLARIMIZ

11 Okuma Yazma Kursları Eğitimin herhangi bir kademesine dâhil olmamış veya ilkokuldan mezun olamamış okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın okuma yazma öğrendikleri I. ve II. Kademe kurslarımız sürekli olarak verilmektedir. Ayrıca Öğretim yılında bir çalışma başlatılarak okuma yazma bilen ancak belgesi olmayan vatandaşlarımız tüm okullarımızın desteğiyle evlerinde ziyaret edilip taranarak tespit edilmiş ve belgelendirilmişlerdir Öğretim yılında toplam 966 vatandaşımız belgelendirilmiştir.

12 0-3 Yaş Aile Eğitimi Kursu Finike Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan 0-3 Yaş Aile Eğitimi Kurslarında Öğretim yılında açılan 2 adet kurstan 29 kursiyer başarılı olarak mezun olmuştur. Kurs süresince kursiyerlere teorik bilgi yanında evlerinde bizzat kendi yaşantıları içerisinde eğitimler verilmektedir.

13 Hasta ve Yaşlı Refakatçi Kursu İş-Kur Antalya İl Müdürlüğü ile Finike Halk Eğitimi Merkezi işbirliğiyle istihdam sağlamak amacıyla hasta bakımı ve yaşlı refakatçisi kursu açılmıştır. İki kurumun işbirliği ile açılan kursa 25 kişi katılmıştır. Haftada 6 gün olmak üzere toplam 4 ay süren kurs sırasında kursiyerlere İş Kur Antalya İl Müdürlüğü tarafından kaza ve hayat sigortası yapılmış, ayrıca günlük 20 TL cep harçlığı verilmiştir. Toplam 560 saatlik kursun sonunda kursiyerler, hasta ve yaşlı vatandaşa nasıl bakacakları konusunda temel eğitim almışlardır. Kursta hasta ve yaşlı bir vatandaşa bilinçli olarak yaklaşmak, iletişim kurmak, kişisel bakım yapmak, ilaç kullanımlarını takip etmek, yemek yiyemeyecek durumda olan hasta ya da yaşlıların yemek yemelerini sağlayan konularında eğitim verilmiştir. Ayrıca, kursiyerlerimize hasta ve yaşlıların hizmet alabilecekleri resmi kurum ve kuruluşlardaki işlerini takip edebilmeleri konularında da ders verildi.

14 Ambalâj ve Paketleme Kursu Finike Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve İŞ-KUR iş birliği ile istihdama yönelik Ambalaj ve Paketleme kursu açılmıştır. İki kurumun iş birliği ile Finike Öğretmenevi nde açılan Ambalâj ve Paketleme kursuna 50 kişi başvuru yapmıştır. Mülâkat yoluyla 25 kişi kursa katılmaya hak kazanmış olup, kursiyerlere hafta içi her gün olmak üzere toplam 120 saat teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir. İŞ- KUR tarafından kursiyerlere günlük 20 TL cep harçlığı da verilen kursun sonunda başarılı olan kursiyerler meyve sebze ihraç eden fabrikalarda ve benzer işletmelerde çalışma imkânı bulacaktır. Teknolojik gelişmeler, yeni çalışma ortamlarına bireylerin eğitim yoluyla hazırlanmasını zorunlu kılmaktadır. Hayat boyu öğrenme anlayışı ile ilçemiz ekonomisinin ihtiyaç duyduğu yüksek nitelikli ve performanslı ara kademe teknik insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla kurslar açıyoruz.

15 Aşçılık Kursu Finike Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından 180 saatlik Sıcak Mutfak Aşçılık Kursu DSİ nin mutfağında açıldı.18 Kişinin katıldığı kurs her gün ile saatleri arasında gerçekleşti. Üçüncü kez açılan sıcak mutfak aşçılık programının kapsamı şu şekildedir; Programın amacı doğrultusunda, mutfakla ilgili temel bilgiler, sıcak soslar, çorba, sebze, salata, et, kuru baklagil yemekleri, pilav, makarna, tatlılar, deniz ürünleri ve yiyecekleri özelliğine göre yapabilen ve saklama yöntemini seçebilen Sıcak mutfak aşçısı yetiştirilir. Program 12 üniteden oluşmaktadır. Bu kursu başarı ile tamamlayarak belgesini alan kişiler kendi başına çalışarak kazanç sağlayabileceği gibi herhangi bir işletmeye de girip çalışma şansına sahip olacaktır. Kursiyerler ayrıca, kişisel hijyen, çalışma ortamı hijyeni, araç gereç seçme ve iş güvenliği konusunda bilgileri de öğrenir.

16 Kantin ve Açık Alan İşletmeciliği Kursu Kantin, genel olarak, bir kurum ve kuruluştaki yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının sağlandığı satış yeri olarak tanımlanmaktadır. Satış, beslenme, sağlık, hijyen ve iletişim zinciri içerisinde hizmet sunan bu birimlerin bilinçli ve nitelikli kişiler tarafından işletilmesi zorunluluğu vardır. Özellikle çocuk ve gençlere yönelik bu hizmetlerde çalışanların eğitimli olması daha da önem taşımaktadır. Aynı önem kantinlerin dışındaki alan, bahçe, salon vb. birimlerdeki işletmeci ve çalışanlar için de söz konusudur. Bu nedenle, tüm alanlarda olduğu gibi kantin, açık alan, bahçe vb. birimlerde işletmeci ve çalışanlarının bilinçlendirilmeleri, hizmetin verimli ve nitelikli hale getirilmesi için eğitim çalışmalarının düzenlenmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu amaçla düzenlediğimiz kursta 30 saatlik kurs boyunca işletme bilgisi, iş ve insan ilişkileri, gıda maddelerinin standardı ve kantinde bulundurulacak gıda maddeleri, kantinlerde gıda hazırlama ve hijyen, kantinde günlük çalışmanın tamamlanması, işyeri güvenliği ve ilkyardım konuları anlatılmıştır.

17 Amatör Denizci Sınavlarına Hazırlık Kursu Denizcilik Müsteşarlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince, Halk Eğitim Merkezlerine amatör denizcilik kursları açma yetkisi verilmiştir. Bu bağlamda Müdürlüğümüzce öğretim yılında açılan 9 kursta 288 kişiye eğitim verilmiştir. Her bireyin kendi bilgisayarında interaktif olarak katıldıkları sınavlarda başarılı olanlara 24 metreye kadar yat, tekne kullanma yetkili, amatör denizci belgesi verilmektedir.

18 Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçiliği Kursu Finike Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından Öğretim yılında 1 adet sıvı yakıtlı kalorifer ateşçiliği kursu açıldı. Makine Mühendisi Turgut CEYLAN tarafından verilen eğitime 31 kursiyer katıldı. Sektörel bazda eleman açığının da giderilmesine katkı sağlayacak kursta, kursiyerlere sıvı yakıtlı kalorifer ateşçiliği alanında temel bilgiler uygulamalı ve teorik olarak verildi. 32 saat süren eğitim sonunda kursiyerlere MEB onaylı belge verildi. Kursa vatandaşların yanında Finike Askerlik Şubesi ve Finike İlçe Jandarma Komutanlığında vatani görevlerini yapan askerlerimiz katıldı.

19 Avcı Eğitimi Kursu Çevre ve Orman Müdürlüğü ile koordineli olarak açılan ve işbirliği içerisinde yürütülen bir kursumuzdur Öğretim yılında 2 kez açılmış ve toplam 63 kişi belge almaya hak kazanmıştır. Vatandaşlar bu belgeyi almadan av ruhsatı alamazlar ve avlanamazlar. Avcılık sporuyla ilgilenen vatandaşlarımızın ilgiyle karşıladıkları bir kurstur.

20 Arı Yetiştiriciliği Kursu Eskiden beri süregelen ve ilgiyle karşılanan kurslarımızdan bir tanesi de Arıcılık kursudur. Sektörde faaliyet gösteren arıcılar ile bu işe başlamak isteyen yada amatörce arıcılıkla uğraşmak niyetinde olan vatandaşlarımıza teorik ve pratik bilgilerin kazandırıldığı mesleki kurslarımızdan biridir Öğretim yılında açılan 4 kurstan toplam 91 vatandaşımız belge almıştır.

21 Kuaförlük Kursu Çevrede Kuaförlük kursu olarak bilinen Saça geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri ve Boyama teknikleri kursları Finike Halk Eğitim Merkezi tarafından ilk kez açılan kurslardan birisidir. Bu kurslara katılan 34 adet kursiyerimiz kuaför salonlarında çalışabilecek nitelikte saç kesimi ve boyama tekniklerini öğrenmişlerdir.

22 Nar Yetiştiriciliği Kursu Bölgede hızla artarak gelişen Nar yetiştiriciliği konusunda ortaya çıkan bilgi ihtiyacını karşılamak ve nitelikli ve verimli nar yetiştiriciliği yapmak yolunda ilk adım olarak açılan kurslarımızda Ziraat Mühendisi öğreticiliğinde bilgiler verilmektedir. Ayrıca kurs boyunca budama teknikleri de öğretilmekte olup, kursiyerlerin doğru bildikleri yanlışlar düzeltilmektedir Öğretim yılında açılan 3 kurstan toplam 72 çiftçimiz mezun olmuştur.

23 Bayanlara Yönelik Nakış Kursları Bayanlara yönelik olarak merkez ve beldelerimizin tümünde ayrı ayrı olmak üzere Çeyiz ürünleri hazırlama, Elde kurdela işi, Hazır gereçlerle yapılan nakışlar, Makinede aplike, yatak odası tekstili hazırlama gibi kurslarımız açılmıştır. Toplam 12 kursa devam eden 144 bayan kursiyerimiz bu kursları başarıyla tamamlamıştır.

24 Bayanlara Yönelik Giyim Kursları Bayanlara yönelik olarak merkez ve beldelerimizin tümünde ayrı ayrı olmak üzere Kadın Giysileri Dikimi, Düz Dar Etek, Kadın Pantolonu, Bluz, Elbise, Fantezi Elbise, Kırkyama, Kumaş Boyama, Şiş Örücülüğü gibi kurslarımız açılmıştır. Toplam 9 kursa devam eden 102 bayan kursiyerimiz bu kursları başarıyla tamamlamıştır.

25 Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu Finike Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kurslarında Öğretim yılında açılan 4 adet kurstan 41 kursiyer başarılı olarak mezun olmuştur. Genellikle bayan kursiyerlerin katıldığı kurslarda üretilen eserler yılsonu sergisinde yer almıştır.

26 Takı Tasarım Kursları Müdürlüğümüzce Kuyumculuk alanında Takı tasarımı, Gümüş takı işlemeciliği, Misinalı takı yapımı gibi kurslar açılmaktadır. Genellikle hobi amaçlı olan bu kursları bayan vatandaşlarımız tercih etmektedir. Ayrıca Öğretim yılında ilk olarak Üç Boyutlu Şekillendirme adı altında açılan iki kursumuzda değişik çalışmalar sergilenmiştir.

27 Seramik Kursu Finike Halk Eğitim Merkezi tarafından ikinci kez açılan seramik kursu, sanat çalışması yapmak isteyen kursiyerlerin ilgi odağı oldu. Sahilkent Belediye Binasında HEM tarafından açılan seramik kursuna katılan yaklaşık 15 kursiyer bir bardağın ilk aşamasından kullanım aşamasına kadar teorik ve uygulamalı olarak üretildiği eğitimi aldı. Kursiyerlerin çalışmaları sırasında değişik türde seramik modelleri üretildi. Ayrıca kursiyerlerin yaptıkları çalışmalarda kullanabilmeleri için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak Çanakkale Seramik ten malzeme desteği istedik. Talebimizi kırmadılar ve malzeme gönderdiler. Kursa katılan kursiyerler Seramik biçimlendiricisi ve Alçı model kalıpçı sertifikalarına sahip oldular.

28 Suda Can Kurtarma Kursu Müdürlüğümüz tarafından ilgiyle karşılanan bir diğer kurs Suda Can Kurtarma kursudur. 64 saatlik kursun, ilk 32 saatlik bölümü teorik, ikinci 32 saatlik bölümü ise pratik eğitimi kapsamıştır. Finike'nin bir kıyı ilçesi olması dolayısıyla plajlarda ve havuzlarda eğitimli ve belgeli cankurtaranlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Havuzlarımızın ve plajlarımızın emin ellerde olmasını istiyoruz. Bu kurs yüzücülerin can güvenliğinin sağlanması açısından son derece önemlidir. Kursumuzu açmaktaki amacımız can güvenliğinin bilinçli bir şekilde sağlanmasıdır. Havuzlarda cankurtaran zorunluluğu bulunmaktadır. Hatta birkaç yıl içinde bu zorunluluk plajlarda belirli mesafelerde de gerçekleştirilecektir. Kurs kursiyerlere iş imkânı da sağlamaktadır. Kursun pratik bölümü Finike Grand Hotel in havuzunda gerçekleşmiş olup, otel sahibine havuzu ücretsiz kullandırdıkları için teşekkür ederiz.

29 Step-Aerobik Kursu Finike'de, İlçe Spor Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle açılan step-aerobik kursuna katılan 107 bayan, spor yaparak form tuttu. Step-Aerobik kursuna Öğretim yılında 107 bayan katılarak kapalı spor salonunda step-aerobik çalışmaları yaptılar. Bayanlara ücretsiz spor yapma imkânı sağlayan kurs bu yıl ilk kez açıldı ve beklenenden fazla talep gördü. Her yaşta bayanın ilgi gösterdiği kurs üç ay süreyle devam etti.

30 Bağlama Gitar Eğitimi Kursları Müzik alanında yapılan kurslardan en çok ilgi gören kurslarımız Bağlama ve Gitar kurslarıdır. Genellikle yıl içerisinde yetişkinlerin yaz döneminde ise öğrencilerin talep ettikleri bu kurslar Müdürlüğümüzce ihtiyaca göre plânlanmakta ve açılmaktadır Öğretim yılında açılan bu kurslardan 65 kişi yararlanmıştır.

31 İngilizce Kursu Finike Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce İlk Kademe, Orta Kademe ve İleri Kademe İngilizce kursları sürekli olarak devam etmektedir. Bu kurslar okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimize ayrı, yetişkin guruplarına ayrı düzenlenmektedir Öğretim yılında açılan 12 kursta 173 kişiye eğitim verilmiştir. En az 125 saat verilen kurslardan mezun olanlara da belgeleri düzenlenmektedir. İngilizce kurslarında hem teorik hem de pratik bilgi verilmektedir.

32 Yabancılar için Türkçe Kursu İlçemizde geçici yada kalıcı olarak ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin Müdürlüğümüzden talebi üzerine kendilerine Türkçe konuşma eğitimi verilmiştir. Yabancıların yoğun olarak ilgi gösterdikleri bu kursta Türkçe konuşma, okuma, yazma gibi temel bilgiler öğretilmiştir.

33 Arapça Kursu Finike Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü nce vatandaşlardan gelen talep üzerine Arapça kursu açılmıştır. Verilen eğitime 25 kişi katıldı. 180 saatlik kursun sonunda kursiyerler temel Arapça bilgisine sahip oluyorlar. Çoğunlukla emekliler, ev hanımları ve serbest meslek sahiplerinin katıldığı kursa, özellikle Hacca gitmek isteyenlerin iletişim kurmakta zorluk çekmemek amacıyla katılmak istedikleri görüldü.

34 Osmanlı Türkçesi Kursu Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı işbirliğinde Finike Halk Eğitimi Merkezi Osmanlı Türkçesi Kursu açtı. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nde açılan kurs 64 saatlik olup kurs sonunda kursiyerlere sertifika verilecektir. Kursun amacı milli kültürün en önemli kaynaklarını teşkil eden kütüphaneler, arşivler ile diğer şahıs ve kurumlarda mevcut olan Osmanlıca basma ve yazma eserleri okuyup anlayacak, bu eserlerdeki bilgi ve belgelerden azami derecede faydalanacak ve bunları kültür hayatına kazandıracak bireylerin yetiştirilmesidir. Ayrıca kurslar sayesinde vatandaşların geçmişiyle, milli ve manevi değerleriyle irtibat kurabilecek bir donanıma sahip olması, aslında gayet kolay olan gerek Osmanlıca öğrenimi gerekse Kur an okumasını daha da kolaylaştırmak istenmektedir.

35 Hazırlık ve Yetiştirme Kursları Öğrencilere yönelik olarak merkez ve beldelerimizin tümünde ayrı ayrı olmak üzere SBS hazırlık, Açık Lise Öğrencilerine yönelik destekleyici kurslar, Matematik, Fizik, Fen Bilgisi, Türkçe, İngilizce, Verimli ders çalışma yöntemleri gibi kurslarımız açılmıştır. Toplam 17 kursa devam eden 327 öğrencimiz bu kursları başarıyla tamamlamıştır.

36 Bilgisayar Kullanımı Kursu Bilgisayar İşletmenliği olarak da bilinen bu kurslarda temel bilgisayar kullanımı öğretilmekte olup, MEB onaylı sertifika verilmektedir. Kursiyerlerin büyük çoğunluğunun ilk kez bilgisayar kullanmayı öğrendikleri bu kursa katılanlar temel bilgisayar ve internet kullanımları hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar Öğretim yılında açılan 4 adet kurstan toplam 58 kişi mezun olmuştur.

37 Kur an-ı Kerim Okuma Kursu Finike İlçe Müftülüğü ile işbirliği halinde yapılan bu kursumuz Kur an-ı Kerim in doğru okunmasının öğretilmesi amacıyla kursiyerlerden gelen talep üzerine yapılmıştır. Kursun ilk aşamasında Elifba öğretimi ikinci aşamasında ise Tecvitli Kur an-ı Kerim okuması öğretilmektedir.

38 Cenaze Hizmetleri Kursu Finike İlçe Müftülüğü ile işbirliği halinde yapılan bu kursumuz bölgede ihtiyaç olan önemli bir konuyu gidermek amacıyla yapılmıştır. İslami usullerde cenaze hizmetlerinin yerine getirilmesinin öğretildiği kursa 16 kursiyer katılmış ve başarılı olmuştur.

39 Antalya Yöresi Halk Oyunları Kursu Müdürlüğümüzce sürekli olarak açılan ve sürekli olarak talep gören kursların başında Halk Oyunları kursu gelmektedir Öğretim yılında 7 adet Antalya Yöresi Halk Oyunları Kursu açılmış ve toplam 134 kişi bu kurslardan faydalanmıştır. Kursiyerlerimiz İlçemizde yapılan faaliyetlerde de gösteriler yapmakta ve bizleri gururlandırmaktadır.

40 ÖĞRETİM YILI SEMİNERLER

41 Orman Personeline Yangınla Mücadele Semineri Finike Orman İşletme Müdürlüğü ile işbirliği halinde yangın müdahale ve söndürme ekibine uygulamalı olarak verdiğimiz bir seminerdir.

42 Dinimizde Bidat ve Hurafeler Semineri Toplumumuzda doğru bilinen bazı yanlışlıkları gidermek amacıyla halkımıza yönelik olarak İlçe Müftülüğümüzle işbirliği halinde Dinimizde Bidat ve Hurafeler Semineri düzenlenmiştir. Semineri İlçe Müftüsü Ali ERHUN vermiştir.

43 Temizlik ve Hijyen Semineri İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ile işbirliği halinde yapılan semineri İlçe Sağlık Grup Başkanı Ersan ÇETİNER vermiştir..

44 Aile Eğitimi Semineri Ailenin yapısının korunması ve aile içi iletişimlerin güçlendirilmesi amacıyla öğretmenimiz Esme ÇAKMAK tarafından verilmiştir.

45 Cinsiyet Ayrımcılığı ve Kadına Yönelik Şiddet Semineri Halkımıza yönelik olan Cinsiyet Ayrımcılığı ve Kadına Yönelik Şiddet seminerini 50.Yıl Anaokulu Rehber Öğretmeni Melek GÜRİPEK ve Aile Eğitimi Öğretmenimiz Esme ÇAKMAK birlikte vermişlerdir.

46 ÖĞRETİM YILI FAALİYETLER

47 Bayat Ekmekleri Değerlendirme Yarışması Finike Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından öğretmenevinde, bayat ekmekleri değerlendirme yarışması düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Cumhur Yıldız, Halk Eğitim Müdürü Cahit Doğan ve Müdür Yardımcısı Figen Kurum'un jüri olarak yer aldığı programa 18 yarışmacı katıldı. Jüri, görünümü, tadı, kokusu, rengi ve kıvamına göre puanlandırma yaptı. Bayat ekmeğin ana malzeme olarak kullanıldığı yarışmada, şöbiyet tatlısı ile Rahime Perçin birinci, helva ile Semra Palamutçu ve Hatice Demir ikinci, çilekli ekmek tatlısı ile Mukaddes Karataş üçüncü oldu. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cahit Doğan, ekmek israfının önlenmesi amacıyla bayat ekmeklerin değerlendirilmesi ile ilgili düzenledikleri yarışmayı geleneksel hale getirmek istediklerini kaydederek katılan herkese teşekkür etti.

48 Depremzedelere Moral Gecesi Van ilimizde yaşanan büyük deprem sonrasında ilçemize gelen ve DSİ Misafirhanesinde bir süre konuk olan depremzede vatandaşlarımıza Moral Gecesi düzenlenmiştir.

49 Diyaliz hastası iki kadının okuma azmi Finike de, biri 5, biri de 9 yıldır diyaliz ünitesine bağlı yaşantılarını devam ettiren iki kadın, hasta yataklarında okuma yazma öğrendi. Finike Devlet Hastanesi nde haftanın üç günü diyaliz ünitesine bağlanan Aynur Güncü ile Birgül Yaşar a Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından okuma yazma öğretildi. Diyalize bağlı oldukları 4 saatlik sürede kurs gören her iki kadın, yaşantılarında büyük eksiklik olarak gördükleri açığı kapatmanın heyecanını yaşıyor. 9 yıldır diyaliz ünitesine bağlı hayatını sürdüren 32 yaşındaki 1 çocuk annesi Birgül Yaşar, kendilerine bu imkânı sağlayan herkese teşekkür ederek şunları söyledi; 9 yıl önce diyalize bağlanmaya başladım. Çocuğumu burada büyüttüm. Şimdi de okuma yazma öğreniyorum. Gösterdikleri ilgi ve okuma yazma konusunda sağladıkları imkân için herkese teşekkür ediyorum Beş yıldır diyaliz hastası olan 33 yaşındaki Aynur Güncü ise: Okuma ve yazmamız hiç yoktu. Çok memnun kaldık. Adımızı yazmayı öğrendik. Dört saat nasıl olsa makineye bağlı kalıyoruz. Bu süreyi de değerlendirmiş oluyoruz. Kurs bittikten sonra ikinci aşama kurslara katılmayı ve gazete-kitap okumayı istiyorum dedi.

50 Finike Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü İletişim : (Müdür) İletişim : (Müdür Yrd.) Fax : Web:

FİNİKE HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ BRİFİNG DOSYASI

FİNİKE HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ BRİFİNG DOSYASI FİNİKE HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ BRİFİNG DOSYASI 2013-2014 İSTİKLÂL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

Detaylı

YALIHÜYÜK HEM STRATEJİK PLANI 2015-2019 - 1 -

YALIHÜYÜK HEM STRATEJİK PLANI 2015-2019 - 1 - YALIHÜYÜK HEM STRATEJİK PLANI 2015-2019 - 1 - YALIHÜYÜK HEM STRATEJİK PLANI 2015-2019 - 2 - YALIHÜYÜK HEM STRATEJİK PLANI 2015-2019 - 3 - İSTİKLAL MARŞI YALIHÜYÜK HEM STRATEJİK PLANI 2015-2019 - 4 - ATATÜ

Detaylı

Kocaeli Ticaret Odası

Kocaeli Ticaret Odası Kocaeli Ticaret Odası Yayın No: 2013 / 6 Karabaş Mah. Ömer Türkçakal Cad. No:2 İzmit/Kocaeli Tel :0 262 322 30 10 (pbx) Fax: 0 262 321 69 18 koto @ koto.org.tr Hazırlayan : Ömer DİLER - Ekonomik Araştırma

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

Ücretsizdir www.ismek.org Sayı: 10. Kadir TOPBAŞ: İSMEK, Bizden Sonraki Kuşakların Geleceğini Hazırlıyor

Ücretsizdir www.ismek.org Sayı: 10. Kadir TOPBAŞ: İSMEK, Bizden Sonraki Kuşakların Geleceğini Hazırlıyor Ücretsizdir www.ismek.org Sayı: 10 Kadir TOPBAŞ: İSMEK, Bizden Sonraki Kuşakların Geleceğini Hazırlıyor İSMEK BRANŞ LİSTESİ AHŞAP TEKNOLOJİSİ Ahşap Boyama ve Vernikleme Elemanı Ahşap Şekillendirmeci Model

Detaylı

STRATEJİK PLAN 2011-2014

STRATEJİK PLAN 2011-2014 ZÜBEYDE HANIM KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ STRATEJİK [Yıl] ES EK T.C. ANKARA VALİLİĞİ LAYIKA AKBİLEK KIZ TEKNİK VE KIZ MESLEK LİSESİ PLAN 2011-2014 OGRT [Şirket adını yazın] [Tarihi seçin] 2011 2014 2011-2014

Detaylı

Eser Adı : RAKAMLARLA KOCAELİ 2013 ISBN : 978-605-137-375-1 Bu yayının elektronik kopyasına www.koto.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz

Eser Adı : RAKAMLARLA KOCAELİ 2013 ISBN : 978-605-137-375-1 Bu yayının elektronik kopyasına www.koto.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz Eser Adı : RAKAMLARLA 2013 ISBN : 978-605-137-375-1 Bu yayının elektronik kopyasına adresinden ulaşabilirsiniz ÖNSÖZ Kocaeli Ticaret Odası olarak yayımlamakta olduğumuz Rakamlarla Kocaeli isimli çalışmamızın

Detaylı

-RAPOR- (Aile ve Engelliler Komisyonu ) İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINA / ÇORUM

-RAPOR- (Aile ve Engelliler Komisyonu ) İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINA / ÇORUM -RAPOR- (Aile ve Engelliler Komisyonu ) İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINA / ÇORUM İl Genel Meclis Başkanlığı tarafından Komisyonumuza havale edilen 10.01.2014 tarihli yazılı önerge göre İş Kanununa göre 50

Detaylı

MAHKÛM KADINLAR İÇİN KARİYER PLANLAMA MERKEZİ PROJESİ REHBER KİTAP

MAHKÛM KADINLAR İÇİN KARİYER PLANLAMA MERKEZİ PROJESİ REHBER KİTAP MAHKÛM KADINLAR İÇİN KARİYER PLANLAMA MERKEZİ PROJESİ REHBER KİTAP 1 PROJE EKİBİ Banu TUNCAY YILDIZ Proje Yöneticisi Genel Müdür Yardımcısı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Detaylı

T.C. KARABÜK VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KARABÜK MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ

T.C. KARABÜK VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KARABÜK MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ T.C. KARABÜK VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KARABÜK MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ KARABÜK MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ 2011-2014 STRATEJİK PLANI 1 Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır;

Detaylı

APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM

APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM 2013 APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM İ Ç İ N D E K İ L E R Giriş... 3 Türk Milli Eğitim Sisteminin Yapısı... 5 1. Örgün Eğitim... 5 Okul Öncesi

Detaylı

Yarınları Birlikte Hazırlıyoruz İsmek Yönetim Merkezi 0212 531 01 41 Ayrıntılı bilgi: www.ismek.org

Yarınları Birlikte Hazırlıyoruz İsmek Yönetim Merkezi 0212 531 01 41 Ayrıntılı bilgi: www.ismek.org İSMEK KURS MERKEZLERİ ARNAVUTKÖY Arnavutköy 212 597 89 74, Bolluca 212 685 00 27, Engelliler Merkezi 212 597 83 12, Hadımköy 212 771 56 36, Taşoluk 212 682 17 54 ATAŞEHİR Batı Ataşehir 216 688 89 36, Ferhatpaşa

Detaylı

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU İÇİNDEKİLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ... 3 RAPORUN KAPSAMI... 5 VİZYON VE MİSYON... 5 YÜRÜTME KURULU BAŞKAN YARDIMCISI NIN... 6 MESAJI:... 6 ABALIOĞLU HOLDİNG...

Detaylı

Ücretsizdir www.ismek.org Sayı: 12 / 2014. Özleyiş TOPBAŞ: İSMEK lilerin Başarılarıyla Gurur Duyuyoruz

Ücretsizdir www.ismek.org Sayı: 12 / 2014. Özleyiş TOPBAŞ: İSMEK lilerin Başarılarıyla Gurur Duyuyoruz Ücretsizdir www.ismek.org Sayı: 12 / 2014 Özleyiş TOPBAŞ: İSMEK lilerin Başarılarıyla Gurur Duyuyoruz İSMEK BRANŞ LİSTESİ AHŞAP TEKNOLOJİSİ Ahşap Boyama ve Vernikleme Elemanı Ahşap Şekillendirmeci Model

Detaylı

TÜRKİYE DE EĞİTİM SİSTEMİ VE 02EĞİTİM İMKÂNLARI

TÜRKİYE DE EĞİTİM SİSTEMİ VE 02EĞİTİM İMKÂNLARI İstanbul Kalkınma Ajansı Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı MESLEKİ EĞİTİM, REHBERLİK VE KARİYER DANIŞMANLIĞI MERKEZİ PROJESİ TÜRKİYE DE EĞİTİM

Detaylı

ARTVİN İÇİNDEKİLER. Şavşat Karagöl Şavşat ilçesine 25 km. uzaklıkta olup, Sahara Karagöl

ARTVİN İÇİNDEKİLER. Şavşat Karagöl Şavşat ilçesine 25 km. uzaklıkta olup, Sahara Karagöl İÇİNDEKİLER ARTVİN yaylasının yakınında bulunan bir tepenin toprak kayması sonucu Klaskur deresinin önünü kapatması ile oluşmuş göllerdir. Zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile ilgi çekmekte olup

Detaylı

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU 21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 4 I. GENEL BİLGİLER... 5 A. Misyon ve Vizyon... 5 B. Yetki, Görev ve Sorumluluklar...

Detaylı

ENGELSİZ KAMU HİZMETİ

ENGELSİZ KAMU HİZMETİ AŞEVİ PROJESİ Aşevi projemizden ilçemizde yaşayan yaşlı, engelli hasta, fakir ve muhtaç olan (113 aile 322 birey) vatandaşlarımıza 2 öğün sıcak yemek verilmektedir. Dağıtılan yemeği gelebilecek durumda

Detaylı

T.C. KASTAMONU VALİLİĞİ Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü. KASTAMONU Turizm Eğitim Merkezi Müdürlüğü 2015-2019 STRATEJİK PLANI

T.C. KASTAMONU VALİLİĞİ Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü. KASTAMONU Turizm Eğitim Merkezi Müdürlüğü 2015-2019 STRATEJİK PLANI T.C. KASTAMONU VALİLİĞİ Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü KASTAMONU Turizm Eğitim Merkezi Müdürlüğü 2015-2019 STRATEJİK PLANI 2015-2 0 1 9 S T R A TKASTAMONU E J İ K P L A N2015 I 1 KASTAMONU Turizm Eğitim

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU Nisan 2014 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 2 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 8 TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek ideallerimize durmadan yorulmadan yürüyecektir.

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 İÇİNDEKİLER TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ...2 GİRİŞ...6 FİZİKSEL YAPI-GENEL TANITIM...8 ANAOKULUMUZ...9 İLKÖĞRETİM OKULUMUZ... 16 LİSEMİZ...

Detaylı

T.C. HATAY İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLÂNI 2006-2010

T.C. HATAY İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLÂNI 2006-2010 T.C. HATAY İL ÖZEL İDARESİ HATAY İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLÂNI 2006-2010 NİSAN 2006 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 1 2. MİSYON VE VİZYON... 4 3. SEKTÖREL ANALİZLER VE PLÂNLAR... 5 3.1. EĞİTİM HİZMETLERİ...

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

MAY IS 2010 BARTIN BARTIN

MAY IS 2010 BARTIN BARTIN MAYIS BARTIN Adres : Gölbucağı Mah. Gölbucağı Cad. No: 105 BARTIN Telefon : 0 378 228 14 10 Faks : 0 378 228 04 01 Web :http://www.bartinmesem.k12.tr/ E-posta Adresi : mesem@bartinmesem.k12.tr L.K. MESLEKİ

Detaylı

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu MESLEĞİN SESİ E-BÜLTEN Haziran 2015 E-DERGI HAKKINDA E-Dergimiz Mesleğin Sesi ; Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulumuzun, hem bölümlerimizi

Detaylı

BAŞARILI PROJELER 2011 2012 2013

BAŞARILI PROJELER 2011 2012 2013 BAŞARILI PROJELER 2011 2012 2013 OSMANİYE OSMANİYE 2011 2012 2013 BAŞARILI PROJELER www.dogaka.gov.tr Kerem AL Osmaniye Valisi DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Ülkemizin sosyo-ekonomik kalkınmasının hızla

Detaylı

SOSYAL DESTEK PROGRAMI. Küçük Dokunuşlar, Gerçekleşen Hayaller...

SOSYAL DESTEK PROGRAMI. Küçük Dokunuşlar, Gerçekleşen Hayaller... SOSYAL DESTEK PROGRAMI Küçük Dokunuşlar, Gerçekleşen Hayaller... ÖNSÖZ Türkiye, elde ettiği makro ekonomik istikrar, yüksek büyüme oranları, ihracat rekorları ve yabancı sermayeyi de çekebilen cazip yatırım

Detaylı

Prof. Dr. Recep BİRCAN Rektör

Prof. Dr. Recep BİRCAN Rektör Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilecek en uygun, en güvenli yolu öğretir.

Detaylı

KÜNYE : Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi : Uluslararası Özerk, ortak Devlet Üniversitesi

KÜNYE : Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi : Uluslararası Özerk, ortak Devlet Üniversitesi Dil, bir köprüdür; tarih, bir köprüdür; inanç, bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz M. Kemal ATATÜRK KÜNYE Resmî adı : Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası

Detaylı