WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım )

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım )"

Transkript

1 WEB E-POSTA AYARLARI Outlook 2003 Ayarı Outlook 2007 Ayarı Outlook 2010 Ayarı Gmail Ayarı Hotmail Ayarı Tüm Ayarlar İçin Gelen posta sunucusu (POP3) ve giden posta sunucusu (SMTP) ye bnposta.bingol.edu.tr yazın Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım ) 1. Outlook Express i açtıktan sonra Araçlar menüsünden Hesaplar sekmesi seçilir. 2. Karşımıza gelen ekranda İnternet Hesapları menüsü görülecektir. Burada ekle (add) sekmesinden Posta seçeneği seçilir. 3. Sihirbazın Adınız sayfasında adınızı, sizden e-posta alan herkesin görmesini istediğiniz biçimde girin

2 ve İleri'yi tıklatın. (Çoğu kişi tam adını kullanır ancak başkalarının tanıyacağı herhangi bir ad, hatta bir takma ad kullanabilirsiniz) 4. Internet Explorer Adresi sayfasında, e-posta adresinizi yazın ve İleri'yi tıklayın 5. E-posta Sunucusu Adları sayfasında, Gelen posta suncusu (POP3) ve giden posta sunucusu (SMTP) ye bnposta.bingol.edu.tr yazın

3 6. İnternet Postası Oturum Açma sayfasında hesap adınızı ve parolanızı yazın. Not: E-postanıza başkalarının girebileceğinden çekiniyorsanız, Parolayı Anımsa kutusunu tıklatarak kutunun işaretini kaldırın. Bu durumda, her posta gönderişinizde veya alışınızda parolanızı girmeniz istenecektir 7. İleri'yi ve sonra da Son'u tıklatın. Şimdi ilk e-postanızı göndermeye hazırsınız!

4 8. Outlook Express te Gönder/Al yaptığınız taktirde mailleriniz bilgisayarınıza indirilmiş olacaktır.

5 Outlook 2010 Ayarı ( Resimli Anlatım ) Microsoft Outlook 2010 ı ilk çalıştırıyorsanız aşağıdaki basamakları izleyin... Microsoft Outlook 2010 ı daha önceden çalıştırdıysanız...

6 Programı açıyoruz menüden "Dosya" "Bilgi"yi seçin ve "Hesap Ekle"ye tıklayın. "Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır" ı seçiyoruz. "İnternet E-posta" seçili iken ileriye tıklanır.

7

8 Adınız : Adımızı yazıyoruz. E-posta Adresi: Kullanıcı Adı: Parola: Şifremizi buraya yazıyoruz. Hesap Türü (POP3) "Gelen posta sunucusu ve Giden posta sunucusu (SMTP) bilgileri bnposta.bingol.edu.tr olarak dolduruluyor. Sonra, Diğer Ayarlar a tıklıyoruz. Bu pencerede Giden Sunucusu sekmesine gelip, Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor u seçiyoruz.

9 Tamam a tıkladıktan sonra İsterseniz Hesap Ayarlarını Sına ya tıklayarak bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz. Sonra, ileri ye tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencerede Son a tıklıyoruz.

10 Outlook 2007 Ayarı ( Resimli Anlatım ) Adım-1: e-posta hesap yönetimini başlatın Microsoft Outlook 2007 (MS Office 2007 Professional ) istemcinizin üst menüsünde yer alan Araçlar (İngilizce Outlook kullananlar için Tools) menüsünü seçip Hesap Ayarları (Account Setting) seçeneğini tıklayınız. Adım-2: "Yeni..." butonu ile e-posta adresinizi kurmaya başlayın Karşınıza gelen Hesap Ayarları (Account Setting) penceresinde "Yeni..." (New...) butonuna basınız.

11 Adım-3: Sunucu ayarlarınızı kendim yapacağım kutusunu işaretleyin Altta yer alan Sunucu ayarlarımı kendim gerçekleştireceğim (Manually configure server settings or additional server types) kutucuğunu işaretledikten sonra İleri (Next) butonuna basınız. Adım-4: e-posta türü olarak POP3 ü seçin E-posta Türü Seçiniz (Choose Service) adımında yer alan listeden en üstteki Internet 'i seçerek, İleri (Next) butonuna basınız.

12 Adım-5: E-posta profilinizi oluşturun Aşağıdaki resimdeki gibi ilgili bölümleri doldurunuz. Noktalama işaretlerine dikkat ediniz. Adınız (Your Name): Göndereceğiniz e-postalarda "Gönderen" bölümünde yer almasını istediğiniz ismi yazınız. Bu bölüme "Şirket Adı - Müşteri Temsilcisi" gibi bir ünvan yada "Adınız Soyadınız" yazabilirsiniz. E Mail Adres :E-Posta adresinizi yazınız. ( gibi) Hesap Türü (Account Type): POP3 seçiniz Gelen Posta Sunucusu (Incoming mail server): bnposta.bingol.edu.tr Giden posta sunucusu (POP3 ve SMTP): bnposta.bingol.edu.tr Kullanıcı Adı (User Name): e-posta adresinizi yazınız. ( gibi) Şifre (Password): şifrenizi giriniz. Bu bölümleri doldurduktan sonra Diğer Ayarlar (MORE SETTINGS) butonuna basınız.

13 Adım-6: Giden postalar için kimlik doğrulama özelliğini aktifleştirin Karşınıza E-posta Ayarları (Internet Settings) penceresi gelecektir. Üstteki Giden Sunucu (Outgoing Server) sekmesini tıklayıp karşınıza gelen ekranda "Sunucum kimlik doğrulaması gerektiyor" (My outgoing server (SMTP) requires authentication) özelliğini aşağıdaki örnekteki gibi mutlaka seçiniz. Aksi takdirde e-posta göndermeniz mümkün olmayacaktır. Adım-7: Türkiye'de yaşayan kullanıcılar için PORT değiştirilmesi İncoming Server (Gelen Sunucu)(POP3) kısmına 110 Outgoing Server (Giden Sunucu)(SMTP) kısmına 25 yazıyoruz. Tamam (OK) butonuna basarak, bir sonraki adıma geçiniz.

14 Adım-8: İleri butonuna basarak son adıma geçin Geri döndüğünüz E-posta Hesapları ( Accounts) penceresinde ileri (Next) butonuna basınız. Adım-9 Bitir (Finiş) butonuna basarak kurulumu tamamlayınız.

15 G-MAİL AYARLARI Gmail hesabınızdan Ayarlar Seçeneğine tıklıyorsunuz Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemini seçiniz.

16 Sahip olduğunuz bir POP3 posta hesabını ekleyin seçeneğini seçiyoruz. Gelen Ekranda bingol.edu.tr uzantılı eposta adresimizi giriyoruz ve Sonraki Adım a tıklıyoruz.

17 E-Posta Adresi: bingol.edu.tr uzantılı eposta adresimizi giriyoruz. Kullanıcı Adı: e-posta adresimizi giriyoruz. Şifre: bingol.edu.tr uzantılı e- posta adresimizin şifresini giriyoruz. POP Sunucusu: bnposta.bingol.edu.tr Alınan iletinin bir kopyasını sunucuda bırak.daha fazla bilgi E-posta alırken her zaman güvenli bağlantı (SSL) kullan.daha fazla bilgi Gelen iletileri etiketle: Gelen iletileri arşivle (Gelen Kutusunu atla) Yukarda seçili olana seçenekleri seçiyoruz. Hesap Ekle seçeneğini seçiyoruz.

18 Eğer gmail hesabınızdan aynı zamanda bingol.edu.tr olarak posta göndermek istiyorsanız Evet seçeneğini seçiyoruz. Ve Sonraki Adım a tıklıyoruz. Ad kısmına Adınızı karşı tarafın görmesini istediğiniz şekilde yazıyorsunuz. Sonraki Adım diyerek devam ediyoruz.

19 Kurulumu daha kolay olduğu için Gmail üzerinden gönder seçeneğini seçiyoruz. Sonraki Adım diyoruz. Doğrulamayı Gönder diyoruz.

20 Kullandığımız bingol.edu.tr hesabınımıza gelen bağlatıyı tıklayarak onaylıyoruz. Hesabımız eklenmiş oldu.

21 HOTMAİL AYARLARI Seçenekler seçiyoruz. E-posta hesabı ekleyin seçeneğini seçiyoruz.

22 Gelişmiş Seçenekleri tıklıyoruz. E-posta Adresine bingol.edu.tr adresimizi giriyoruz. Sunucu Adresine: bnposta.bingol.edu.tr yazıyoruz. Kullanıcı Adı: bingol.edu.tr adresimizi giriyoruz. Parola: parolamızı giriyoruz. Ve ileri diyerek devam ediyoruz.

23 Hotmail adresimize gelen maillerimizle bingol.edu.tr adresimize gelen maillerimizin farklı klasörde olmasını istiyorsak Şu ada sahip klasör seçeneğini seçebiliriz. Kaydet diyerek işlemimizi tamamlamış oluruz.