Web sayfamızda bulunan Başvuru linkine tıklayarak aşağıdaki sayfaya ulaşabilirsiniz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Web sayfamızda bulunan Başvuru linkine tıklayarak aşağıdaki sayfaya ulaşabilirsiniz."

Transkript

1 SİSTEME KAYIT OLMA FULBRIGHT ÖĞRENCİ BURSU Web sayfamızda bulunan Başvuru linkine tıklayarak aşağıdaki sayfaya ulaşabilirsiniz. 1 "Create an Account" a tıklayarak, geçerli bir adresi ile kayıt olup bir şifre belirlemek ve sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Bu sisteme farklı zamanlarda giriş yapıp formu güncellemek mümkündür. Sisteme kayıt olduğunuz zaman, kayıt olmak için verdiğiniz adresinize kullanıcı adınız ve şifreniz gönderilecektir. Kullanıcı adınız, adresinizdir. Lütfen bu i iyi saklayın. Kullanıcı adınızı ( adresiniz) değiştirmeniz mümkün değildir ama gerektiğinde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Şifre değişikliğini sayfanın sağ üst tarafında bulunan update my account tan yapabilirsiniz.

2 REGISTRATION 2 Bir hesap oluşturduğunuz zaman ilk açılacak sayfa Registration sayfasıdır. Bu sayfada kontak bilgilerinizi girdikten sonra aşağıda bulunan ilk kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Diğeri isteğe bağlı olarak işaretlenebilir. Sayfadaki bütün soruları doldurduktan sonra Continue ya tıklayın.

3 PRELIMINARY QUESTIONS FULBRIGHT ÖĞRENCİ BURSU 3 Sonra açılacak sayfa Preliminary Questions sayfasıdır. Bu sayfaya, sayfanın sağ üst tarafında bulunan Update my answers a tıklayarak ulaşabilir ve düzeltme yapabilirsiniz. 1. Soru : Turkey i seçtiğinizden emin olunuz. Başvuru formları, bu bölümde seçilen ülkenin Komisyonu tarafından görülebilmektedir. Türkiye dışında bir ülke seçerseniz formunuz bize ulaşmayacaktır. 2. Soru : Tek seçenek olan Fulbright Foreign Student Program ı işaretlemeniz gerekmektedir. 3. Soru : Yes i işaretlemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde sistem bir sonraki adıma geçmenize izin vermez. Bu soru, her ülkede Fulbright programının başvuru koşulları ve evrakları farklı olduğu için, adayı kendi ülkesindeki Komisyona yönlendirerek bilgi alması için konulmuştur. 4. Soru : Graduate Study i seçmeniz gerekmektedir.

4 HOME 4 Online başvuru formunun ana sayfasından, başvuru formunun tüm bölümlerine ulaşabilirsiniz. Bölümlere ulaşmak için soldaki menüyü de kullanabilirsiniz. Ana sayfanın en altında yer alan Track your status a tıkladığınız zaman başvurunuz ile ilgili eksik evrakların size bildirildiği bir bölüme ulaşırsınız. Ancak bu bölüm bizim Komisyonumuz tarafından kullanılmamaktadır çünkü web sayfamızın Nasıl Başvurabilirim bölümünde de belirtildiği gibi eksik evrağı olan başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır.

5 INTRUCTIONS 5 Instructions sayfasında bulunan: - Application Instructions linki adayları, Komisyonların bulunduğu ülkelerin listesinin olduğu bir sayfaya yönlendirir. Bu sayfadan kendi ülkenizi seçerek, başvuru ile ilgili gerekli linklere, belgelere veya bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu listeden Turkey e tıkladığınız zaman sizi web sayfamıza yönlendirecektir, - Student Application Check List linkinde yer alan form yerine, web sayfamızda Nasıl Başvurabilirim bölümünde yer alan listeyi kullanın lütfen.

6 APPLICATION FORM FULBRIGHT ÖĞRENCİ BURSU ONLINE BAŞVURU FORMUNU DOLDURURKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN KONULAR: 6 - Başvuru formunu bir seferde doldurmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz zaman hesabınıza tekrar girerek, formu doldurmaya devam edebilirsiniz. Ancak 40 dakika boyunca hiçbir hareket olmadığı taktirde, sistem sizi otomatik olarak log out yapar. Formunuzu güncelledikten sonra sayfanın sağ üst veya alt tarafında bulunan save butonuna tıklamayı unutmayın. - Formunuzu submit ettikten sonra hesabınıza ulaşabilirsiniz ancak formunuzda güncelleme yapamazsınız. - Online başvuru formu ve gerekli tüm dökümanlar İngilizce olarak doldurulmak zorundadır. - Formu doldururken Türkçe karakter kullanmayın ve soruları sadece büyük harf veya sadece küçük harf ile cevaplamayın. - Bilgileri, tüm metin kutularına kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. - Metin kutularına yazdığınız bilgilerin verilen alanın limitini geçmediğinden emin olun. Limiti geçen bilgiler, formunuzun PDF formatında gözükmeyecektir. Limiti olan her metin kutusunun üstünde veya altında kırmızı ile uyarı yazılıdır. - Formun her sayfasını doldurduktan sonra sayfanın sağ üst tarafında bulunan Preview a tıklayarak formunuzun çıktısının nasıl gözükeceğini kontrol edebilirsiniz. - Başvuru formunda, genelde her soru veya öğenin cevaplanması sırasında dikkat edilmesi gerekenlere dair talimatlar yazılıdır. Tüm talimatları dikkatlice okuyunuz. - Sonraki sayfalarda her sayfada dikkat edilmesi gereken hususlar tek tek anlatılmıştır. Lütfen formu doldurmaya başlamadan önce dikkatlice okuyunuz ve formu doldururken bu dökümanı yanınızda bulundurunuz.

7 SAYFA 1 7 Adınızı pasaportunuzda, pasaportunuz yoksa nüfus cüzdanınızda geçtiği gibi yazınız. Türkçe karakter kullanmayınız. Akademik belgelerinizde (diploma, trankript, vb) adınız veya soyadınız farklı bir şekilde yazılıysa, bu alanda mutlaka belirtiniz. Adresinizi Türkçe karakter kullanmadan yazınız. Cadde, sokak gibi kelimeleri İngilizceye çevirmeyiniz. State/Province kısmını boş bırakınız. Hangi ülkenin vatandaşınız? Hangi ülkede yaşıyorsunuz? Amerikan vatandaşlığınızvar mı? Türk-Amerikan çifte vatandaşlığınız var mı? Amerika da oturma izniniz / Green Card ınız var mı?

8 8 11. Soru : Cycle için seçeneğini işaretleyiniz. Ancak bu seçenek 2 Şubat 2015 tarihi itibariyle online forma ekleneceğinden dolayı bu tarihten önce formu doldurmaya başladıysanız,sonrasında 11. soruya geri dönerek seçeneğini işaretlemeyi unutmayınız. Degree Objective : Yüksek lisans için burs başvurusu yapıyorsanız :Master s Doktora için burs başvurusu yapıyorsanız : Doctorate Doktora Tezi Araştırma bursu için başvuru yapıyorsanız : Visiting Student Researcher seçeneklerini işaretleyiniz. Bu bölümde doğru seçeneği işaretlediğinizden emin olun çünkü başvurunuz burada belirttiğiniz alana göre değerlendirilecektir ve sonradan değiştirmek mümkün değildir. 12. Soru : What is your proposed major field of study: Bu soruda Amerika da eğitimini almak istediğiniz alanı listeden bulup seçiniz. What is your specialization/subfield of study: Bu soruda, yukarda işaretlediğiniz Major Field of Study e göre değişen Find Specialization/Sub-Field listesinden alt alanınızı seçiniz. (Bu listenin tamamını bu dökümanın sonunda bulabilirsiniz) Metin Kutusu: Buraya uzmanlaşmak istediğiniz alan ile ilgili detayları yazınız. Ancak kırmızı ile belirtildiği gibi limite uyunuz. Eğer Find Specialization/Sub-Field listesinde size uygun bir alt alan bulamadıysanız, bulduğunuz en yakın alt alanı işaretleyerek, burada açıklamasını yapınız. 12. soruya verdiğiniz cevaplar, başvuruların değerlendirilmesi aşamasında çok önemlidir. Her alanın başvurularını, farklı üniversitelerden gelen, o alanda uzmanbağımsız öğretim üyeleri değerlendirmektedir ve yanlış veya eksik yazılmış alanlar başvurunuzun yanlış değerlendirilmesine sebep olur. 13. Soru : Bu alana kariyer planlarınızı yine limite uyarak yazınız.

9 SAYFA 2 9 Bu bölümde aldığınız eğitimleri yazacaksınız. Yazarken, en son bitirdiğiniz/kayıtlı olduğunuz programdan başlayarak en eskiye doğru gideceksiniz. İsimleri yazarken kısaltma kullanmayın, tam isimleri yazın lütfen. Mezun olmadan bıraktığınız bir program varsa onu da yazmanız gerekmektedir. Henüz mezun olmadıysanız To kısmını boş bırakınız. Aldığınız diplomanın adını Türkçe olarak, Türkçe karakterler kullanmadan yazın. Örnek: Yuksek Lisans Diplomasi, Lisans Diplomasi, Lise Diplomasi Mezun olduğunuz veya olacağınız tarihi yazınız. Almakta olduğunuz veya geçmişte aldığınız burs(lar) varsa, nerede, ne kadar süre ile, kimden/nereden, ne miktarda burs aldığınızı bu alanda belirtiniz. Akademik ödülleriniz varsa, ne olduğunu tarihi ile beraber bu alanda belirtiniz. Özellikle çalışmak isteğiniz alanda yayınlanmış kitap, makale veya teziniz varsa bu alanda belirtiniz. Başlığını, yerini, tarihini ve online yayınlanmış ise linkini belirtiniz.

10 Üye olduğunuz veya geçmişte üyesi olduğunuz dernek veya organizasyon varsa bu alanda belirtiniz. Öğretmenlik tecrübeniz varsa bu alanda belirtiniz. 10 Yapmakta olduğunuz veya geçmişte yaptığınız araştırmalarınız varsa bu alanda belirtiniz. Bu soruların hepsinde alan limiti vardır. Cevabınızın verilen kutuya sığdığından veya en fazla 5 satır olduğundan emin olunuz. Limiti geçen bilgiler, formunuzun PDF formatında gözükmeyecektir. Preview a tıklayarak cevabınızın tamamının gözüküp gözükmediğini kontrol edebilirsiniz. SAYFA 3 Bu soruda mevcut durumunuzu en iyi şekilde tanımlayan seçeneği seçiniz. Bu bölümde varsa iş tecrübelerinizi yazacaksınız. Yazarken, en son çalıştığınız pozisyondan başlayarak en eskiye doğru gideceksiniz. Bu bölümde stajlarınızı da yazabilirsiniz. Eğer stajlarınızı yazarsanız, Title/Type of Work kısmında staj olduğunu belirtiniz. Adresleri yazarken Türkçe karakter kullanmadan yazınız. Cadde, sokak gibi kelimeleri İngilizceye çevirmeyiniz. State/Province kısmını boş bırakınız.

11 Bildiğiniz yabancı dil(ler)i ve seviyenizi belirtiniz. 11 Varsa girmiş olduğunuz testlerin tarihlerini ve elinize ulaştıysa puanlarınızı yazınız. Bir aydan daha uzun bir süre ile yurtdışına seyahat, eğitim veya yaşama amacıyla gittiyseniz, yer, tarih ve sebepleri ile bu alana yazınız. Acil durumlarda temasa geçilebilecek Türkiye den bir yakınınızın iletişim bilgilerini yazınız. Varsa acil durumlarda temasa geçilebilecek Amerika dan bir yakınınızın iletişim bilgilerini yazınız.

12 SAYFA Soru : Study/Research Objective için gelecek ile ilgili planlarınızı yazınız. ABD de hangi konuda eğitim almak istediğinizi detaylı olarak anlatınız ve bugüne kadar aldığınız eğitimin sizi bu çalışmalara nasıl hazırladığını vurgulayınız. Ne tür derslerin ve programların size faydalı olacağını dile getiriniz. Gelecek için planlarınızı ve beklentilerinizi ayrıntılı olarak anlatınız. Özet olarak bugünden itibaren geleceğe yönelik neler yapmak istediğinizi dile getiriniz. Bu bölümde gitmek istediğiniz üniversite isimlerinden kesinlikle söz etmeyiniz. SAYFA Soru : Personal Statement için bugüne kadar aldığınız eğitimi, başarılarınızı, yaptığınız araştırmaları ve deneyimlerinizi yazınız. Özel ilgi alanlarınızdan bahsediniz. Çalışma deneyiminiz ya da staj deneyimleriniz varsa onları dile getiriniz. Hayatınız boyunca eğitim ve kariyer seçiminde kimlerden etkilendiğinizi yazınız. Özet olarak bugüne kadar gelecekle ilgili planlarınızı gerçekleştirmek için neler yaptığınızı yazınız. Bu bölümde de gitmek istediğiniz üniversite isimlerinden kesinlikle söz etmeyiniz. Kompozisyonlarınızı isterseniz word de yazıp upload edebilir, isterseniz verilen metin kutusuna yazabilirsiniz. Metin kutusuna en fazla 50 satır yazmanız tavsiye olunur. Sayfa limitine lütfen uyunuz. Başlık için uyarıldığı gibi sayfanın üst kısmında boşluk bırakınız.

13 SAYFA Soru : Resume/Curriculum Vitae için özgeçmişinizi yükleyiniz. Özgeçmiş için belirli bir format bulunmamaktadır. SAYFA Soru : Başvuru paketinin içinde resmi transkriptinizi göndereceğiniz için bu sayfaya yüklemenize gerek yoktur.

14 SAYFA 8 14 Adresinizi Türkçe karakter kullanmadan yazınız. Cadde, sokak gibi kelimeleri İngilizceye çevirmeyiniz. State/Province kısmını boş bırakınız. Gerektiğinde size ulaşabilmemiz için cep Telefonu numaranızı mutlaka yazınız. TC Kimlik Numaranız Medeni Durumunuz Bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısı (eş ve çocuklarınız) Fiziksel bir özrünüz varsa yazınız. Bu soru istatiksel bilgi toplamak için ve doğru yerleştirme yapılabilmesi için sorulmaktadır. Başka burslara da başvurmayı düşünüyorsanız buraya yazınız. Bu bilgi başvurunuzu veya başvurunuzun sonucunu etkilemez. 37. Soru : Referans mektubu alacağınız 3 kişinin ismini ve kontak bilgilerini buraya yazınız. Adresleri Türkçe karakter kullanmadan yazınız. Cadde, sokak gibi kelimeleri İngilizceye çevirmeyiniz. State/Province kısmını boş bırakınız. Referans verecek olan kişilerin ev adresini değil, üniversite/iş adreslerini yazmanız gereklidir.

15 İlk bölümde I do waive şıkkını işaretlemeniz uygun olacaktır 15

16 Yüksek Lisans 2 yıl, Doktora 4-5 yıl, Doktora Tezi Araştırma 1 yıl Ağustos 2016 yı işaretleyiniz Fulbright bursunu nereden duydunuz? Size uyan tüm şıkları işaretleyebilirsiniz. 16 ABD Hükümetinin sponsor olduğu listede belirtilen programlardan herhangi birine katıldınız mı? Size uyan tüm şıkları işaretleyebilirsiniz. Test sonuçlarının istenebilmesi, üniversitelere ulaştırılabilmesi ve başvurularınızın yapılabilmesi için Yes şıkkını işaretleyin. SAYFA 9 Bu sayfayı yani arası soruları boş bırakabilirsiniz. Bu sayfa bursu kazandığınız zaman önem kazanacak ve sizden en doğru şekilde doldurmanız istenecektir.

17 SAYFA soruda üç üniversite tercihi belirtebilirsiniz. Sadece okul adı yazmayınız; bölümü, uzmanlaşmak istediğiniz alanı ve tercih sebebinizi de belirtiniz. Bu alanı doldurmak zorunda değilsiniz. Ancak doldurmanız tavsiye edilir.

18 46. soruda belirttiğiniz üniversiteler dışında ilgilendiğiniz diğer üniversite ve programları buraya yazabilirsiniz. 18 Daha önce Amerikan üniversitelerine başvuru yaptıysanız, okulları, başvuru tarihlerini ve başvurularınızın sonucunu yazınız. Varsa kabul mektuplarınızı da başvuru formuna ekleyiniz. SAYFA 11 Başvurunun bu aşamasında her hangi bir döküman yüklenmesi gerekmemektedir.

19 SAYFA 12 Varsa test puan belgelerinizi başvuru paketi ile gönderiniz. Bu sayfaya yüklemeniz gerekmemektedir. 19 SAYFA 13 Herhangi ek bir döküman yüklemeniz gerekmemektedir. SUPPLEMENTAL FORMS Bu sayfada sadece Signature Form un çıktısını alarak, imzaladıktan sonra başvuru paketine ekleyiniz.

20 RECOMMENDATIONS FULBRIGHT ÖĞRENCİ BURSU 20 Recommender 1 Recommender 2 Recommender 2 Online referans mektubu alacağınız kişilerin kontak bilgilerini register recommender a tıklayarak bu sayfaya eklediğinizde, sistemden kendilerine online referans formuna nasıl ulaşacaklarına dair bir bilgi i gönderilir. Davetiye gönderilen kişilerin, sisteme kayıt olduklarını, formu doldurmaya başladıklarını ve submit ettiklerini status kısmından görebilirsiniz. Bu örnekte Recommender 1 referans mektubunu submit (Submitted) etmiş, Recommender 2 ise henüz submit etmemiş (In Progress) ama sisteme kayıt olmuştur. Referans gönderdiğiniz kişi henüz sisteme kayıt olmadı ise o zaman status kısmında Registration Unconfirmed yazar. Online referans davetiyesi gönderdiğiniz bir kişi uzun zaman Registration Unconfirmed statüsünde kalırsa, listeden kendisinin ismini seçerek Resend Registration butonuna tıklayıp tekrar gönderebilirsiniz. Referans verecek bir kişiyi, referans formunu submit etmeden (bu örnekte Recommender 2 ) önce listeden silmek isterseniz, alttaki Delete Recommender bölümünden o kişinin ismini listeden seçerek silebilirsiniz. Ancak referans formunu doldurarak submit etmiş bir kişinin (bu örnekte Recommender 1 ) referansını silemezsiniz.

21 APPLICATION INSPECTOR FULBRIGHT ÖĞRENCİ BURSU 21 Application Inspector başvuru formunda boş bırakılmış zorunlu alanlar konusunda sizi uyarır. Bu alanları doldurmadan başvurunuzu submit etmenize izin vermeyecektir. View Results a tıklayarak bu alanları görebilirsiniz. SUBMIT APPLICATION Başvuru formunuzu kontrol ettikten sonra submit etmeniz ve başvuru paketi için çıktısını almanız gerekmektedir. Başvuru formunuzu submit ettiğinizden emin olunuz. Sistemde yoğunluktan kaynaklanan problemler olabileceğini düşünerek başvuru formunuzu submit etmek için son günü beklemeyiniz. Buraya isminizi yazmanız gerekmektedir.

22 MAJOR FIELD OF STUDY & SPECIALIZATION/SUBFIELDS LİSTESİ Accounting/Finance 1.1. Accounting 1.2. Accounting & Business Management 1.3. Auditing 1.4. Finance 1.5. Finance and Financial Management 1.6. Financial Planning and Services 1.7. International Finance 1.8. Public Finance 1.9. Taxation Accounting 2. Agriculture 2.1. Agribusiness 2.2. Agricultural Economics 2.3. Agricultural Production 2.4. Agricultural Technology 2.5. Agriculture 2.6. Agronomy 2.7. Botany 2.8. Dairy Science 2.9. Food Production Food Science Food Security Forage Agronomy Horticulture Insects & Parasites International Agriculture Plant Biotechnology Plant Breeding and Genetics Plant Pathology Range Management Soil Science Sustainable Agriculture 3. Animal Science 3.1. Animal Behavior and Ethology 3.2. Animal Biology 3.3. Animal Breeding 3.4. Animal Genetics 3.5. Animal Husbandry 3.6. Animal Physiology 3.7. Animal Sciences 3.8. Comparative & Lab. Animal Medicine 3.9. Poultry Wildlife Biology 4. Anthropology 4.1. Anthropology 4.2. Cultural Anthropology 4.3. Physical Anthropology 4.4. Social Anthropology 5. Archaeology 5.1. Archeology 6. Architecture 6.1. Architectural Engineering 6.2. Architectural Technology/Techn 6.3. Architecture 6.4. Design 6.5. Historic Preservation 6.6. Landscape Architecture 7. Area Studies 7.1. African Studies 7.2. Afro-American Studies 7.3. American Studies 7.4. Area Studies 7.5. Asian Studies/Civilization 7.6. East Asia, Pacific & Australian Studies 7.7. East European & Russian Studies 7.8. European Studies/Civilization 7.9. Islamic Studies Latin American & Caribbean Studies Middle East Studies Near Eastern Studies South Asian Studies Spanish and Iberian Studies 8. Art History 8.1. Art History 9. Arts 9.1. Animation, Interactive Technology 9.2. Arts 9.3. Arts Management 9.4. Dance 9.5. Design 9.6. Design and Visual Communication 9.7. Illustration 9.8. Industrial Design 9.9. Intermedia/Multimedia Metalsmithing

23 Astronomy Astronomy 11. Biology Anatomy Aquatic Biology/Limnology Bacteriology Biochemistry Bioinformatics Biological & Biomedical Sciences Biological & Physical Sciences Biology Biometry/Biometrics Biophysics Bio-Statistics Biotechnology Botany Cell Physiology Cell/Cellular & Molecular Biology Computational Biology Conservation Biology Developmental Biology Ecology Embryology Entomology Epidemiology Evolutionary Biology Forensic Biology Genetics Immunology Infectious Diseases Marine Biology Microbiological Sciences & Immunology Molecular Biology Mycology Neurology Oncology and Cancer Biology Organismic Biology Parasitology Pathology Plant Pathology Plant Physiology Population Biology Radiobiology Reproductive Biology Stem Cell Biology Toxicology Virology 12. Biomedical Engineering Bioengineering/Biomedical Eng. 13. Business Actuarial Science Banking Business Business & Personal Financial Services Business Administration Business Policy Business, Management, & Marketing Collective Bargaining Commerce Cost & Financial Administration Credit Management E-Commerce/Electronic Commerce Entrepreneurial & Small Business Oper Financial Engineering Health Services Administration Hospitality Administration Management Hotel & Resort Administration & Management Human Resources Management Industrial Management Industrial Relations Insurance International Business International Trade Investments & Securities Labor Relations Management Marketing Marketing Research Operations Research Parks and Recreation Management Purchasing, Procurement & Acquisitions Real Estate Retailing Small Business Administration & Management Specialized Merchandising & Sales Sport & Fitness Administration & Management 14. Chemistry Applied Chemistry Chemistry Industrial Chemistry Inorganic Chemistry Organic Chemistry

24 Communications Advertising Communication Disorders Communications Communications & Broadcasting Communications Research Digital Communication & Media/Multimedia Health Communication Intercultural Communication International Communication Mass Communications Public Relations/Public Affairs Publishing Radio, TV & Digital Communication Speech-Language Pathology/Pathologist TV Production 16. Computer Science Analytics / Predictive Analytics Artificial Intelligence and Robotics Business Intelligence Computational Theory Computer & Information Systems Security Computer Engineering Computer Programming & Languages Computer Science Computer Software and Media Appl Computer Software Engineering Cybernetics Cybersecurity Data Science, Data Mining & Big Data Game Design and Development Human Computer Interaction Information Technology Machine Learning Project Management Software Management Web Page, Digital/Multimedia & Info Resources 17. Criminal Justice Criminal Justice 18. Criminology Criminology 19. Crop Sciences Aquaculture Botany/Plant Biology Crop Management Crop Production Crop Science Entomology Fertility Fertilizer Use Field Crops Food Safety / Food Security Horticulture Plant Biotechnology Plant Breeding Plant Genetics Plant Molecular Biology Plant Pathology Plant Sciences Soil Engineering Soil Science Tropical Forage Agronomy Weed Control 20. Demography Demography Fertility Intercultural/Multicultural & Diversity Studies Migration Population Control Population Studies 21. Drama/Theater Arts Acting Directing Drama Educational Theater Fashion/Apparel Design Performance Art Performance Studies Playwriting and Screenwriting Technical Theatre/Theatre Design & Tech Theater 22. Economics Agribusiness Agricultural Economics Applied Economics Banking and Finance Consumer Economics Econometrics Economic Development Economic Theory Economics Education Economics

25 Energy Economics Environmental Economics Family and Consumer Economics Financial Economics Game Theory Health Economics Industrial Organization International Economics International Trade Labor Economics Macroeconomics Microeconomics Monetary Policy Natural Resources Economics Policy Economics Political Economy Public Economics Public Finance And Tax Policy Regional / Rural / Urban Economics 23. Education Adult Education Agricultural Education, Professional Art Education Bilingual and Multilingual Ed College And University Admin Comparative Education Curriculum and Instruction Early Childhood & Elem. Teacher Trng Education Education of the Deaf Educational Administration Educational Philosophy Educational Psychology Educational Statistics & Research Educational Technology Foundations of Education High School/Secondary Studies International Education Kindergarten/Preschool Educ. & Trng Multicultural Education Music Teacher Education Physical Education Primary School Administration Science Teacher Training Secondary Education, Rural Secondary School Administration Social Science Teacher Training Special Education Speech Teacher Education Teacher Training Teaching Methodology 24. Energy Energy Energy Conservation Geothermal Energy Mining And Quarrying Petroleum/Coal/Gas Energy Solar And Wind Energy 25. Engineering Aerospace Engineering Agricultural Engineering Architectural Engineering Bioengineering/Biomedical Eng Chemical Engineering Civil Engineering Communications Engineering Computer Engineering Construction Engineering Electrical Engineering Engineering Engineering Technology Engineering/Industrial Management Environmental Engineering Financial Engineering Geological Engineering Hydraulic Engineering Hydrology Engineering Industrial Engineering Manufacturing Engineering Marine Engineering Materials Engineering Mechanical Engineering Metallurgical Engineering Mining Engineering Naval Engineering Nuclear Engineering Ocean Engineering Petroleum Engineering Polymer/Plastics Engineering Structural Engineering Systems Design - Engineering Textile Engineering Transportation Engineering 26. Environmental Sciences Agricultural Development Air Pollution

26 Climate Change Conservation Cultural Ecology Ecology Environmental Biology Environmental Engineering Tech Environmental Health Environmental Policy Environmental Psychology Environmental Sociology Environmental Studies Environmental Toxicology Irrigation Land Use National Parks Natural and Human Systems Natural Resource Economics Natural Resources Management & Policy Reclamation Remote Sensing Water Water Resources Engineering Wildlife & Wildland Management 27. Film/Cinema Studies Cinematography and Film/Video Film Directing Film Production Film Technology Screenwriting 28. Fine Arts Ceramics Computer Art Drawing Fine & Performing Arts Jewelry Design Photography Printmaking Sculpture Textiles Woodworking 29. Fisheries Aquatic Sciences Fisheries Management Floriculture/Floristry Operations 30. Forestry Conservation Biology Forest Chemistry Forest Engineering Forest Pathology Forest Resources Prod. & Management Forest Technology Forestry Forestry & Wildlife Training Urban Forestry 31. Gender Studies Gender Studies Women's Studies 32. Genetics Genetic Counseling/Counselor Genetic Engineering Genetics Microbial and Eukaryotic Genetics Molecular Genetics 33. Geography Geography 34. Geology Climatology Geology Geophysics & Seismology Hydrology Petroleum Geology Solid-Earth Geophysics Surveying 35. History African History Ancient History Cultural & Intellectual History East Asia/Pacific/Australian History Economic History History Latin America & Caribbean History Modern History Near Eastern History South Asian History South-East Asian History U.S. History Western Europe History 36. Humanities Humanities 37. Information Sciences/Systems Data Modeling/Warehousing & Admin Data Processing Health Informatics and Information Assurance Information Sciences & Systems

27 Information Technology Logistics and Materials Management Management Information Systems Operations Research Project Management System Administration/Administrator System, Networking, & LAN/WAN Management Systems Analysis / Oper. Research Systems Programming Systems Science and Theory Systems/Control Engineering 38. International Relations African Studies Asia Pacific & China Studies Eastern Europe and Eurasian Studies European Studies Foreign Policy Human Rights International Affairs International Communications / Media / Journalism International Development International Economics / Trade International Law and Diplomacy International Organizations International Political Economy International Politics International Relations Latin American & Western Hemispheric Studies Middle Eastern / Islamic Studies Nonproliferation / Terrorism Peace and Conflict Resolution Security Studies / International Security South Asian Studies Southeast Asian Studies United States Foreign Policy 39. Journalism Broadcast Journalism Journalism Media Photojournalism Printing And Publishing Radio Production Television Journalism 40. Labor/Industrial Relations Labor Labor Organizations Manpower US Labor 41. Language African Languages & Literature American Sign Language Ancient/Classical Greek Lang, & Lit Arabic Language & Literature Chinese Languages & Literature Classical Languages & Literature East Asian Lang., Lit. & Ling. Other Endangered Languages and Language Preservation Foreign Languages, Literature and Linguistics French Language & Literature German Language and Literature Hebrew Language and Literature Interpretation/ Translation Italian Language & Literature Japanese Language and Literature Korean Language and Literature Language Theory Latin Language and Literature Portuguese Language & Literature Romance Languages, Literature and Linguistics Russian Language and Literature Sign Language Interpretation & Translation South Asian Languages & Literature Southeast Asian Languages & Literature Spanish Language & Literature Speech Turkish Language and Literature 42. Language Teaching Teaching Bengali as a Foreign Language Teaching Burmese as a Foreign Language Teaching Cantonese as a Foreign Language Teaching Dari as a Foreign Language Teaching Dutch as a Foreign Language Teaching English As Foreign Lang Teaching Finnish as a Foreign Language Teaching French as a Second or For. Lang Teaching German as a Foreign Language Teaching Greek as a Foreign Language

PTE Academic Sınav Katılımcısı El Kitabı

PTE Academic Sınav Katılımcısı El Kitabı PTE Academic Sınav Katılımcısı El Kitabı Temmuz 2012 6.Versiyon Pearson Education Ltd 2012. No part of this publication may be reproduced without the prior permission of Pearson Education Ltd. İçindekiler

Detaylı

DEWEY Onlu Sınıflama Sistemi

DEWEY Onlu Sınıflama Sistemi DEWEY Onlu Sınıflama Sistemi 000 Genel Konular 100 Felsefe & Psikoloji 200 Din 300 Toplum Bilimleri 400 Dil ve Dil Bilim 500 Doğa Bilimleri & Matematik 600 Teknoloji (Uygulamalı Bilimler) 700 Sanat(Güzel

Detaylı

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu

Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Çevrimiçi Vize Başvuru Kılavuzu Bu belgenin amacı çevrimiçi vize başvurunuzu tamamlamanıza yardımcı olmaktır. Çevrimiçi vize başvurusu hizmeti yalnızca İngilizce olarak mevcuttur ve tüm sorulara İngilizce

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI

LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI Akademik Yl 2011-2012 İÇİNDEKİLER GİDEN ÖĞRENCİLER...3 24 A KONTROL LİSTESİ...4 1. Öğrenci Dosyasında Olması Gereken Evraklar 2. Çalışma Takvimi 3.

Detaylı

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu AVRUPA KOMİSYONU Eğitim ve v Kültür Genell Müdürlüğü Eğitim ve v Mesleki Eğitim; Erasmus+ Koordinasyonu Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu Yararlanıcılaraa Yönelik Mobility Tool+ Rehberi Versiyon:

Detaylı

BİLİMSEL MAKALE YAZIMINDA KAYNAK GÖSTERME KURALLARI

BİLİMSEL MAKALE YAZIMINDA KAYNAK GÖSTERME KURALLARI BİLİMSEL MAKALE YAZIMINDA KAYNAK GÖSTERME KURALLARI Yrd. Doç. Dr. Özlem ÖZKAN* Ar. Gör. Aslıhan ÇATIKER** Kaynak gösterme, bilimsel makale yazım kuralları içerisinde önemli bir yer olușturmaktadır. Çünkü

Detaylı

Fertility Addiction. Fetal Medicine AIDS. Forensic Medicine Allergy. Gastroenterology Anatomy. General Medicine Andrology. Genetics Anesthesiology

Fertility Addiction. Fetal Medicine AIDS. Forensic Medicine Allergy. Gastroenterology Anatomy. General Medicine Andrology. Genetics Anesthesiology 1890 yılından bu yana sadece tıp yayınları üreten Karger; Dermatology, Nephron, Psychopathology, Onkologie ve daha fazlası gibi birçok yayını ile tüm dünya çapında otorite bir tıp yayıncısı olarak kabul

Detaylı

I. Öğrenci Kabulü. A. Başvuru Koşulları. B. Değerlendirme Süreci. Bilimsel Hazırlık. Özel Öğrenci Kabulü. Özel Durumlarda Öğrenci Kabulü

I. Öğrenci Kabulü. A. Başvuru Koşulları. B. Değerlendirme Süreci. Bilimsel Hazırlık. Özel Öğrenci Kabulü. Özel Durumlarda Öğrenci Kabulü DOKTORA PROGRAMI UYGULAMA YÖNERGESI I. Öğrenci Kabulü A. Başvuru Koşulları B. Değerlendirme Süreci II. III. IV. Bilimsel Hazırlık Özel Öğrenci Kabulü Özel Durumlarda Öğrenci Kabulü V. Ders Yükü ve Tamamlama

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ADAY ÖĞRENCİ VE MÜLAKAT GİRİŞ FORMU İNTERAKTİF BAŞVURU KLAVUZU. https://ensbasvuru.ankara.edu.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ADAY ÖĞRENCİ VE MÜLAKAT GİRİŞ FORMU İNTERAKTİF BAŞVURU KLAVUZU. https://ensbasvuru.ankara.edu. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ADAY ÖĞRENCİ VE MÜLAKAT GİRİŞ FORMU İNTERAKTİF BAŞVURU KLAVUZU 1 K O N U B A Ş L I K L A R I Sayfa No https://ensbasvuru.ankara.edu.tr/ Sisteme giriş. Şifre

Detaylı

Bilim İnsanının Yurtdışında PhD ye Başvuru Rehberi

Bilim İnsanının Yurtdışında PhD ye Başvuru Rehberi Bilim İnsanının Yurtdışında PhD ye Başvuru Rehberi The Hitchhiker s Guide to Graduate School Applications Abroad Onur Albayrak Lale Alpar Mehmet Ali Anıl Ahmet Demir Veli Uğur Güney İsmail Volkan İnlek

Detaylı

LİSANSÜSTÜ EĞİTİMDE KULLANILAN ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

LİSANSÜSTÜ EĞİTİMDE KULLANILAN ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİMDE KULLANILAN ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ Dr. Öğ. Bnb. İsmet Ergin KHO Dekanlığı Temel Bilimler Bölüm Başkanlığı İsmet.ergin@gmail.com, iergin@kho.edu.tr Dz. Öğ. Bnb. Bekir Akseki AÜEBF Yüksek

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

KLUBSİS KULLANIM KILAVUZU

KLUBSİS KULLANIM KILAVUZU KLUBSİS KULLANIM KILAVUZU KLUBSİS, üniversitemize internet üzerinden Yüksek Lisans ve Doktora başvurularını yapabilmeniz için tasarlanmıştır. Başvuru dönemlerinde açılacak programlara yönelik başvurularınızı

Detaylı

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Çalışma Kolu 2013 Değerli TurkMSIC Gönüllüleri, TurkMSIC olarak bir tıp öğrencisinden daha fazlası olmak

Detaylı

MAĞDURLAR VE MAĞDUR ADINA HAREKET EDEN ŞAHISLARIN ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ NEZDİNDE DAVALARA KATILMAK İÇİN KULLANACAKLARI STANDART BAŞVURU FORMU

MAĞDURLAR VE MAĞDUR ADINA HAREKET EDEN ŞAHISLARIN ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ NEZDİNDE DAVALARA KATILMAK İÇİN KULLANACAKLARI STANDART BAŞVURU FORMU MAĞDURLAR VE MAĞDUR ADINA HAREKET EDEN ŞAHISLARIN ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ NEZDİNDE DAVALARA KATILMAK İÇİN KULLANACAKLARI STANDART BAŞVURU FORMU Hazırlayan: Songün UÇAR KATILIM FORMU -1 Uluslararası

Detaylı

SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ

SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ SÖZLEŞMELİ SUBAY BAŞVURU İŞLEMLERİ BAŞVURU İŞLEMLERİNE GİRİŞ Başvurunuzu yazıcıya bağlı bir bilgisayardan yapınız. Başvuru işlemleri için www.jandarma.tsk.tr internet adresinden Personel / Ögrenci Alımı

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA REHBERİ

ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA REHBERİ ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA REHBERİ Özgeçmiş, bireyin çalışma yaşamı ile ilgili bilgilerini, bireye özgü belirli değerlerini düzenli bir şekilde işverene sunduğu araçtır. Başka bir ifadeyle; bir işe girebilmeniz

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

TOEFL ibt SINAVINA KAYIT OLURKEN ve SINAV SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

TOEFL ibt SINAVINA KAYIT OLURKEN ve SINAV SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR TOEFL ibt SINAVINA KAYIT OLURKEN ve SINAV SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR TOEFL ibt SINAVINA KAYIT YÖNTEMLERİ SINAVA NASIL KAYIT OLACAKSINIZ? Sınava girmek istediğiniz ülkede sınav merkezi varsa,

Detaylı

SERTĠFĠKASYON ADAY EL KĠTABI

SERTĠFĠKASYON ADAY EL KĠTABI CIA Sertifikalı Ġç Denetçi CCSA CFSA CGAP Sertifikalı Özkontrol Değerlendirme Uzmanı Sertifikalı Mali Hizmetler Denetçisi Sertifikalı Kamu Denetçisi SERTĠFĠKASYON ADAY EL KĠTABI Ġç Denetim Enstitüsü (IIA)

Detaylı

Oturum aç butonuna tıklayın.

Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Oturum aç butonuna tıklayın. Adım 1 Oturum açın. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. İpucu: Eğer şifrenizi hatırlayamazsanız, Şifrenizi mi unuttunuz? istemini kullanın. Adım 2 Profilinizi

Detaylı

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı EĞİTİM VE YETKİLENDİRME BİLGİ SİSTEMİ (EYBİS) DENETÇİ YETKİLENDİRME BAŞVURU ALANI KULLANICI KILAVUZU

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR

1. GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR ZORUNLU YABANCI DİL HAZIRLIK SINIFINDA BAŞARISIZ OLAN ÖĞRENCİLERİN TÜRKÇE ÖĞRETİM YAPAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA YERLEŞTİRİLMELERİNE İLİŞKİN BAŞVURU KILAVUZU 1. GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR

Detaylı

YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI (YDS) KILAVUZU

YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI (YDS) KILAVUZU 2015 YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI (YDS) KILAVUZU Başvuru işleminizi kılavuzda belirtildiği şekilde yaptıktan sonra sınav ücretini yatırınız. Başvuru bilgilerinizi, ÖSYM nin https://ais.osym.gov.tr

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

KAYIT OLMA VE FORM DOLDURMA KILAVUZU 2014-15 AKADEMİK YILI

KAYIT OLMA VE FORM DOLDURMA KILAVUZU 2014-15 AKADEMİK YILI KAYIT OLMA VE FORM DOLDURMA KILAVUZU 2014-15 AKADEMİK YILI İÇERİK I. CAMPUS FRANCE SİTESİNE KAYIT... 2 II. CAMPUS FRANCE FORMUNUN DOLDURULMASI... 4 1/13 I. CAMPUS FRANCE SİTESİNE KAYIT Sitenin ana sayfasına

Detaylı