ARKA KAPAK. Emin Çölaşan

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ARKA KAPAK. Emin Çölaşan"

Transkript

1

2 ARKA KAPAK Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Ümraniye'deki bir gecekonduya baskın düzenlediler. Aradıklarını, elleriyle koymuş gibi buldular, Çünkü gelen ihbar telefonunda, neyin nerede olduğu açık bir biçimde anlatılmıştı. Üzerinde 15 Haziran 1997 tarihli "mühimmat istif kartı" bulunan kasada Makine ve Kimya Endüstrisi kurumu (MKE) yapımı 18 adet el bombası, el bombalarına ait 18 adet fünye, "DM 41 " NATO standardı tabir edilen 7 adet el bombası, Alman yapımı 2 adet el bombası bulundu. İşte bu bombaların ele geçirilmesiyle başlayan soruşturma, şimdi "darbe günlükleri"yle devam ediyor... "Dahası da var! Olayı kendilerince güçlendirmek ve kanıtlamak için cezaevlerinde başka suçlardan tutuklu ve hükümlü olan ve adı mafya olaylarına karışmış kişileri bile ifade için getirip Ergenekon çetesiyle bağlantılarını bulmak için çaba harcadılar. Madalyonun bir yüzünden bakınca manzara komikti: Üç beş yazar, emekli asker ve üniversite hocası el bombalarıyla milli iradeyi devirip darbe yapacak! Madalyonun öteki yüzünde ise Saygı Öztürk'ün burada sergilediği, açığa çıkardığı belgeler vahim Aslında bir gazetecilik şaheseri... Ve 'dağ fare doğurdu' sözünün kanıtı. " Emin Çölaşan Ünlü gazeteci yazar Emin Çölaşan'ın "araştırmacı gazeteciliğin günümüzdeki önderlerinden" dediği Saygı Öztürk, Hürriyet, Sabah, Star ve GÖZCÜ gazetelerinde gündem yaratan haber ve röportajlarıyla "Basın Oscar ı" sayılan Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü başta olmak üzere dört kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, üç kez Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ankara Gazeteciler Cemiyeti ile değişik meslek kuruluşlarının otuzdan fazla ödülünü aldı. Öztürk'ün Doğan kitap tarafından 2007'de yayımlanan Kitapları: Kırcı/5-6-2 Tamam Reis, Madalyalı Mahkûm, Sınır Ötesi Savaşın Kurmay Günlüğü, Devletin Derinliklerinde, İsmet Paşa'nın Kürt Raporu ve 33 Kurşun'dur. Diğer kitapları: Kırmızı Klasör (2005), Şemdinli'de Olay Var (2006) Aynadaki Reis/Sedat Peker'in Sıradışı Yaşamı (2006)

3 BELGELERLE ERGENEKON Yazan: Saygı Öztürk 361 Yayın hakları: Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık Tic. AŞ. Bu eserin bütün hakları saklıdır Yayınevinden yazılı izin alınmadan kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, hiçbir şekilde kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayımlanamaz I. baskı /ağustos baskı / ağustos 2008 / ISBN Sertifika no: Kapak tasarımı: Yavuz Korkut Baskı: Altan Basım Ltd. / Yüzyıl Mahallesi Matbaacılar Sitesi 222/A Bağcılar - İSTANBUL Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık Tic. A.Ş. 19 Mayıs Cad. Golden Plaza No 1 Kat Şişli, İSTANBUL Tel (212) / 542 Faks (212)

4 BELGELERLE ERGENEKON SAYGI ÖZTÜRK

5 İçindekiler Önsöz... 9 Veli Paşa, Yüzbaşı Muzaffer'i "Süleyman" olarak tanıyordu Her şey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı Kimisi hiç konuşmuyor, kimisinin cevabı "Bilmiyorum" oluyordu Polis "Ergenekon" örgütünü arıyor İşte o ünlü "Ergenekon" belgesi "Ergenekon"un ilk belgesi 2001'de bulundu Tuncay Güney'in bu kitap için anlattıkları Veli Paşa; "Ben niye cezaevindeyim, anlamış değilim" Arkadaşı Tuncay Güney'i anlatıyor "Efendim, ben telefonlarınızı dinleyen kişiyim" Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Paksüt'ün dinlendiği izlendiği şüphesini nasıl ortaya çıkardık? Emniyet ve Jandarma'nın "gizli görevli"sinin sır ifadesi Ergenekon'un mahkeme tutanakları Azeri gencin, Danıştay saldırganı olduğunu iddia ettiler Veli Küçük'ün ifadesini Tuncay Kanada'dan gönderdi Emin Gürses'in ifadesi Doğu Perinçek'in sorgusu Şüpheli: Ergün Poyraz Eski milletvekili Emin Şirin'in ifadesi İlhan Selçuk'un ifadesi Hurşit Tolon: "Ölenler operasyon yapamaz" Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un açıklamaları Sinan Aygün: "Huzurunuzda bu şekilde olmaktan utanıyorum"

6 ÖNSÖZ Saygı Öztürk ün bu kitabı, Türkiye'de özellikle AKP döneminin belgesidir. Niçin?.. Türkiye'de işler kötüye gitmeye başladığı, yaratılan yapay pembe tablolar çöktüğü zaman, topluma bir oyuncak verip gündemi saptırmaları gerekiyordu. İktidarları döneminde büyük uğraşlar verip kendi medyalarını kurmuşlardı. Gazetelerin ve televizyonların çoğu artık doğrudan veya dolaylı bir biçimde AKP'ye hizmet veriyordu. Dürüst, ilkeli ve omurgalı yüzlerce meslektaşımız dışında kalan ve buralarda yuvalanan nice köşe yazarı, muhabir, yorumcu, yönetici ve hatta karikatürist, gazeteciliğin "eleştiri" olan asıl işlevini bir yana bırakmışlar ve AKP iktidarına yağcılık, yalakalık etme yarışma girmişlerdi. Bugün de öyle. Bu yaşadıklarımız, özellikle gazetecilik mesleği açısından utanç vericidir. Evet!.. Her şey kötüye gitmeye başladığında, bunların elinde toplumu uyutacak, kandıracak, uyuşturacak ve AKP'nin işine yarayacak bir oyuncak olması gerekiyordu. İşte böyle bir ortamda gündeme DARBE kavramını getirdiler. Birileri örgütlenmişti ve AKP'ye karşı darbe yapacaktı! Kimdi onlar? Ordu mu? Hayır. Bizim bildiğimiz, darbeyi ordu yapar. O halde kimdi bu alçak, namussuz darbeciler! Ergenekon çetesi diye hayali bir senaryo ürettiler. Bu çetenin bazı evleri basılmış ve 27 adet el bombası ile bir silah ele geçirilmişti! Bunlarla darbe yapacaklardı! Peki "darbeciler" kimlerden oluşuyordu? Aralarında Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un da bulunduğu iki emekli orgeneral, iki emekli general, birkaç emekli subay ve astsubay, bazı üniversite hocaları, yazarlar, gazeteciler, ATO Başkanı Sinan Aygün ve bir parti başkanı. Bunlar bir araya gelip çok iyi darbe yapardı! Ancak ortada bir soru işareti daha vardı. Bu "darbeci örgüt" nasıl ele geçirilmişti" Muhbir vatandaş kimdi? Onun da yanıtı hazırdı. Muhbir vatandaşın ismi Tuncay Güney'di. Bildiklerini (!) yıllar önce itiraf etmişti! Bugün ise o ifadelerini kabul etmediğini bu Kitap için söylüyor.

7 7 Soruşturma onun ve sonradan gözaltına alınıp tutuklanan bazılarının ifadelerine göre yapılıyor, itirafları (!) gündeme taşınıyordu. Fakat gelin görün ki, daha önce Fethullah'ın medya organlarında görev yapan bu "darbeci" şahıs şimdi ortada yoktu. Ne hikmetse daha sonra Kanada' ya gitmesine göz yumulmuş ve orada Yahudiliği seçip haham olmuştu. Şimdi haham olarak görev yapıyordu. Ortada inanılmaz bir bilmece vardı. Vatana ihanet eden, birkaç el bombasıyla darbe tezgâhlayan "Ergenekon terör örgütü" işte böyle yakalandı. Bütün bu aşamalarda Hurşit Tolon, Şener Eruygur, Sinan Aygün, Mustafa Balbay, İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu gibi nice yurtsever insan sabaha karşı evlerinden toplanıp gözaltına alındılar. Bazıları tutuklandı, bazıları serbest bırakıldı. Daha önce de tutuklananlar olmuştu. Veli Küçük, Ergün Poyraz ve daha niceleri... Anımsayın, Ergün Poyraz 2007 yılında Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Bülent Arınç hakkında çok ilginç kitaplar yazmış ve bunların kökenini ortaya çıkarmıştı. Poyraz'ı seçimden hemen sonra 27 Temmuz 2007'de gözaltına aldılar, tutuklandı ve bir yılı aşan bir süre geçmesine rağmen hâkim karşısına çıkarılmadı. Niçin?.. Çünkü iddianame bir yılı aşkın sürede ancak yazılabildi. Bütün bu süreçte inanılmaz bir "Korku İmparatorluğu" yaratıldı. Binlerce insanın telefonları dinlendi, arşivlerine el konuldu. Sonradan öğrendik ki bu muhteşem örgütün kökü 600 yıl öncesine dayanıyormuş ve asıl adı da "AGARTA" imiş!.. Bir şeye dikkat ediniz. "DARBECİ" diye gözaltına alınan, bazıları tutuklanan bu örgütçülerin tamamı, AKP iktidarına karşı olan Atatürkçü, laik, çağdaş, yurtsever insanlardan oluşuyor. * * * Saygı Öztürk aylarca çalıştı ve bu tezgâhın nasıl kurulduğunu ortaya çıkardı. Burada ayrıntılara girmiyorum. Acı gerçekleri ve inanılmaz olayları bu kitabı okurken çok net bir biçimde anlayacaksınız. Haham ve muhbir Tuncay Güney'le defalarca konuştu. İlhan Selçuk, Veli Küçük, Doğu Perinçek, Emin Şirin, Doçent Dr. Emin Gürses, Ergün Poyraz ve Sinan Aygün'ün polis ifadelerinin tam metnini ele geçirdi. Zaten "Ergenekon terör örgütü"nü anlayabilmek için gözaltına alınan kişilere ne sorulduğunu, onların nasıl cevap verdiğini yani bu ifadeleri okumanız gerekiyor. Saygı, olayı her boyutuyla çözdü. Ergenekon çetesi palavrasını gazeteci kimliğiyle çökertti. Birbirini tanımayan insanların aynı örgütün mensupları diye gösterildiğini saptadı Bu kitap Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçecektir.

8 Ergenekon yalanı, darbe iftirası, haftalar ve aylar boyunca AKP medyasının ve AKP'nin en üst yönetici takımının dilinden düşmedi. AKP'ye yakın çevrelerden bunlara sürekli "medya servisi" yapıldı. Yüzlerce yalanı bunlar manşetten verdi. Ülke yönetiminde çuvallayanlar, kafalarda yaratmak istedikleri hayali DARBE öcüsüne, DARBE umacısına sarılıp günü kurtarma peşine düştüler. Öbür yanda bir sürü masum insan gözaltına alınmış, tutuklanmış, büyük sıkıntılar yaşamış, umurlarında bile değildi. Amaç, yarattıkları hayali, ciddiyetten yoksun ve düzmece kavramlara sığınıp kendilerini kurtarmak, hatta acındırmaktı. Bu söylediklerimin yüzde yüz doğru olduğunu, bu kitabı okuyunca göreceksiniz. İfadeler alınırken sorulan sorulara bakınız, insanların telefonları aylarca dinlenmiş, özel yaşamlarına girilmiş ve o sorular soruluyor. Soruşturma yasalarımız uyarınca güya gizliydi ama işlerine gelen bazı bölümleri polis, savcılık ve mahkeme aşamasında bir sürü yalanla birlikte medyaya servis yaptılar, sızdırdılar. Saygı Öztürk'ün elinde telefon konuşmalarının tamamı bulunmasına rağmen özel yaşama saygısı gereği bu konuşmalara kitabında yer vermedi. Yasalar paspas gibi çiğnenirken, gizli olan soruşturmanın bilgi ve belgeleri havalarda uçuşurken, işlerine gelen bu rezaleti ellerini ovuşturarak seyretmekle yetinen başbakan, Adalet bakanı ve İçişleri bakanı sorumludur. Eğer bu ülkede yasalar geçerliyse, hukuk devleti diye bir nesne varsa, bunun hesabı bu şahıslardan bir gün mutlaka sorulacaktır. Dahası da var! Olayı kendilerince güçlendirmek ve kanıtlamak için cezaevlerinde başka suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunan ve adı mafya olaylarına karışmış kişileri bile ifade için getirip Ergenekon çetesiyle bağlantılarını bulmak için çaba harcadılar. Danıştay katliamı, Hrant Dink cinayeti, Ahmet Taner Kışlalı ve Necip Hablemitoğlu cinayetleri ve hatta PKK olayları Ergenekon işiydi! Neyse ki Osmanlı dönemindeki Patrona Halil ayaklanmasını, Genç Osman'ın öldürülmesini, Enver Paşa'nın Babıâli baskınını falan Ergenekon'a bağlamayı akıl etmediler de rahatladık! Madalyonun bir yüzünden bakınca manzara komikti: Üç beş yazar, emekli asker ve üniversite hocası el bombalarıyla darbe yapacak! Madalyonun öteki yüzünde ise Saygı Öztürk ün burada sergilediği, açığa çıkardığı belgeler vahim. Aslında bir gazetecilik şaheseri... Ve "Dağ fare doğurdu" sözünün kanıtı. Saygı yüzlerce ucu olan yumağı dört bir yanından tutmuş, o uçlardan bazıların ortaya çıkarmış, birbirine bağlamış... Ve yine dört dörtlük bir eserle karşımızda. Bundan önceki kitabımın önsözünde Saygı için rahmetli gazeteci abimiz Şinasi Nahit Berker'in sözünden yola çıkarak bir tanım yapmıştım: "Gazeteci olunmaz, gazeteci doğulur."

9 Saygı Öztürk bu çalışmasıyla bir kez daha kanıtladı ki, doğuştan gazetecidir. Değerli arkadaşım, kardeşim ve dostum Saygı Öztürk şimdi II. kitabıyla karşınızda. Söyleyecek bir söz bulamıyorum. Sadece "Ellerine, beynine ve yüreğine sağlık" diyorum Okumaya başladığınızda, aynı şeyi ilk sayfadan itibaren sizin de söyleyeceğinize inanıyorum. Emin Çölaşan

10 VELİ PAŞA, YÜZBAŞI MUZAFFER'İ "SÜLEYMAN" OLARAK TANIYORDU "Ergenekon" örgütünün adının bu kadar bilinmediği, duyulmadığı günlerdi. Danıştay baskını gerçekleştirilmiş, 2. Daire Üyesi eski Vali Yücel Özbilgin şehit edilmiş, 3 üye yaralanmıştı. Danıştay saldırısıyla ilgili olarak, yüzbaşı rütbesindeyken Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarılan Muzaffer Tekin'in adı da kilit isimler arasında geçiyordu. Tekin'in, emekli General Veli Küçükle, Küçük'ün, Danıştay saldırganı Alparslan Aslan'la çekilmiş fotoğrafları olayı daha da karmaşık hale getiriyordu. Eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in, gözaltına alınacağını öğrendiğinde bıçakla intihara kalkışması, yaralı olarak hastaneye götürülmesi, bu olayların arkasında "derin ilişkiler olduğu" izlenimi yaratmış, fotoğraflar da bunun kanıtı olmuştu. "Ergenekon" adlı bir örgütlenme olduğunu, Emniyet'in arşivindeki bilgilere dayanarak belki dar bir çevre biliyordu ama o bilgilerden çok "Ergenekon" adı basında sıkça yer almaya başladı. Muzaffer Tekin'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmesi, onun nöbetçi subay olduğu gün, Piyade Subay Temel Kursu'na alınan bazı subayların, Tuzla'da hesap yüzünden lokantacıyla tartışması, bunun sonucu olarak garsonların subaylara saldırmasından kaynaklanıyordu. Perişan bir biçimde gelen subayların halini gören Yüzbaşı Muzaffer Tekin, o lokantaya gitti. Genç meslektaşlarına saldıran garsonları dövdü, lokantayı dağıttı, işte bu olay, onun meslekten çıkarılmasına yol açtı. Aslında Tekin daha sonra açtığı davayı kazandı ve göreve dönmesi uygun bulundu. Ancak, o bir daha asker ocağına dönmedi. "Çok şey bilen" ve geçmişte bazı olaylarda ön saflarda yer aldığı öne sürülen Veli Küçük'le, Muzaffer Tekin'in yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı günlerde telefonla konuştum, ilk kez konuştuğum Veli Paşa, gelinen durumu "At izi, it izine karışmış" diye niteliyor ve şunları anlatıyordu: İkiye ayırdım Ben Türkiye'yi ikiye ayırdım: Türk vatanının bütünlüğünün yanında olanlar, karşısında olanlar. Siyaset ve görüş açım bu. "Bu vatanı parçalatmam" diyenlerin bir yerde cephe oluşturacak şekilde ortaya çıkmasın

11 11 da yarar var. Son yıllarda herkes bir dernek kuruyor. Kuvayyı Milliye, Müdafaa i Hukuk, Vatansever Kuvvetler gibi değişik isimler adı altında dernekleşmeye karşıyım. Onlarla irtibatım yok. Hatırlamıyorum Avukat Alparslan Aslan'la konuştuğumu hatırlamıyorum. Fotoğraflarına baktım, kendisini şahsen de tanımıyorum. İsmini de bu olayla duydum. Kesinlikle konuşmadığımı söyleyebilirim. Dolayısıyla siyasi görüşünü de bilmiyorum. Bu kişi şirketi aramış olabilir. Ama konuşsam hatırlarım, diye düşünüyorum. Ben şu anda köyde olmama rağmen en az 20 kişi aradı. Son olayın ne olduğunu bile pek bilmiyorum. Veli Küçük'e, yaralı olarak hastaneye kaldırılan Muzaffer Tekin'i soruyorum. Küçük, "Yakından tanımıyorum, öyle bir samimiyetim de yok. Kendisini birkaç defa gördüm. Onun adını Muzaffer değil, Süleyman olarak biliyordum. Kendisinin eski subay olduğunu da sonradan öğrendim" diyor. Muzaffer Tekin'in gizemli bir biçimde intihara kalkışmasının, hastaneye götürülmesinin ardında çok şeyler aranırken bu durumu Veli Küçük'e soruyorum. O şunları anlatıyor; Örtbas Adam ellerinde, gizli kapaklı bir şey yok. Arkasında kim varsa, neyse ortaya çıkarmaları gerekir, öyle komplo teorileri üretmeye gerek yok. Adam kaçak değil, elde. Elde olduğuna göre konuşturursun, söylediklerinden neyin ne kadar doğru olduğunu da araştırırsınız. Yalan söylüyorsa, yalanını ortaya koyup yüzüne vursunlar. Avukat Alparslan Aslan, telefonda belki de bin kişiyle konuşmuştur. Konuştuğu herkes örgüt mensubu mu demek? Böyle düşünmek, olayı genişletip örtbas etmek demektir. Adam olmaz, elde delil olmaz, sanık firardadır, faili meçhuldür, o zaman bazı komplo teorileri üretilir. Ama bu olayda komplo teorisi üretmeyi gerektirecek bir şey yok. Her şey elde. At izi it izine karışmış Son olaylara baktığımızda memleketimizde at izi ile it izi birbirine karışmış durumda. Bu izleri ayırmak lazım. Adam gidip Danıştay'ın 5. katına çıkıyor, odayı basıyor, çıkışta yakalanıyor. Adam elde olduğuna göre her şeyinin çözülmesi lazım. Adam eldeyse olayı genişletip dağıtıp iyice karmaşık hale getirilmesini ben uygun bulmuyorum. Olaya baktığımız zaman, bu eylemi gerçekleştiren kişinin deli olduğu anlaşılıyor. Şuursuz, psikopat birisi anladığım kadarıyla Vatan kurtarmak için yola çıktığım söylüyormuş. Böyle bir anlayışla vatan kurtulur mu Allah aşkına? "Turbanı yasak ettiniz" diye yapılan bu saldırı ancak akli melekeleri yerinde olmayan bir kişinin yapabileceği bir olay.

12 12 Yazık olur Televizyonlarda, gazetelerde olayla ilgili yorumlar yapılıyor. Bunlar tamamen komplo teorileridir. Adam elde, sorgularsın, sonuca ulaşırsın. Faili meçhul olay değil. Komplo teorileri geliştirip ortamı germenin sırası mı? Böyle bir durumda ülkemize yazık, günah olmaz mı? Durup durup "Vay şunla görüşmüş, şunla buluşmuş" demenin sırası mı? Bir de "Kızılelmacılar" dediler. Bu da nereden çıktı anlamadım. Her saat başı bir şey çıkartıyorlar. Muzaffer Tekin'in intihara kalkışmasını sorduğumda Veli Küçük şunları söylüyor; Dangıl dungul intihar olur mu? Benim, Süleyman olarak tanıdığım Muzaffer Tekin'in intihara kalkıştığı basında yer aldı. Böyle harakiri gibi intihar olur mu? Subaysa çeker tabancasını intihar eder. Böyle dangul dungul bir intihar şekli olur mu? Bugüne kadar olan intiharlar böyle mi oldu? İşte o günlerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali ŞAHİN de yaptığı açıklamada, "Sürprizlere hazır olun" diyordu. O günlerde bu sözün ne anlama geldiği pek anlaşılamadı. Veli Küçük'e sorduğumda, "Bu sözler beni çok düşündürdü. Olay olur olmaz hemen arkasından başbakan yardımcısı böyle konuşuyor, işte, asıl incelenmesi ve üzerinde durulması gereken bu sözlerdir" karşılığını veriyordu.

13 HER ŞEY ÜMRANİYE'DE BULUNAN BOMBALARLA BAŞLADI Danıştay saldırısı da, Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalan da unutulmaya başlamış, hatta gazeteci Tuncay Güney'in 3 Mart 2001 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğünde verdiği ifade bile çoktan u arşiv"e kaldırılmıştı. Her şey, Ümraniye 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 2007/959 kararıyla yeniden başladı. 12 Haziran 2007 tarihinde bu kararı alan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çakmak Mahallesi Samanyolu Caddesi Güngören Sokak'ta bulunan Ali Yiğit'in 20 gün öncesine kadar ikamet ettiği eve geldiler. Aradıklarını, elleriyle koymuş gibi buldular. Çünkü gelen ihbar telefonunda, neyin nerede olduğu açık bir biçimde anlatılmıştı. Üzerinde 15 Haziran 1997 tarihli "mühimmat istif kartı" bulunan kasada Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) yapımı 18 adet el bombası, iki kutu içinde el bombalarına ait 18 adet fünye, "DM 41" NATO standardı tabir edilen 7 adet el bombası, Alman yapımı 2 adet el bombası bulundu. "Ergenekon bombalan" 14 gün sonra imha edildi Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarıyla "aynı seri"den olduğu belirtilen ve ele geçirilen bombalarla ilgili ilginç gelişmeler olmuştu. El bombalarıyla ilgili soruşturmayı yürüten CMK 250. madde ile yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, Ümraniye'de ele geçirilen bombaların kriminal inceleme kararından sonra el bombalarının imha kararı verilmesi için İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine başvurdu. 10. Ağır Ceza Mahkemesi, üzerinde 15 Haziran 1997 tarihi yazdı, ahşap kasada bulunan MKE yapımı 18 adet el bombası, 18 adet fünye, DM41 NATO Standardı olarak nitelendirilen 7 adet el bombası, Alman yapımı 2 adet el bombası olmak üzere 27 el bombasının kriminal inceleme sonucundan sonra imha edilmesine karar verdi. Mahkeme, bu kararını, bombaların ele geçirilmesinden bir gün sonra yani 13 Haziran 2007'de veriyordu. Bombaların imha edildiği ise aradan bir yıl geçtikten sonra ancak öğrenilebildi. Mahkeme kararından sonra bombalar, Emniyet Müdürlüğü Bomba Bölümü'ne gönderildi. 26 Haziran 2007 tarihinde bombaların imha edil

14 14 Mahkeme bombaların ele geçirilmesinden bir gün sonra imhasına karar verdi.

15 15 İMHA TUTANAĞI İstanbul Beşiktaş 10. Ağır Ceza Mahkemesinin (CMK'nın 250. Maddesi ile Yatk 2007/1536 Soruşturma nolu sayısına istinaden Ümraniye ilçesi Çakmak mah. Göndür sok. No sayıl yerde yapılan aramada ele gecen el bombalarının imhası istenilmektedir. 27 adet bombalarından 4 adet DM 41 model ve 3 adet M26 model el bombalarının içindeki patlayıcısı pn halde olduğundan gövdelerinin tamamı, 18 adet MKE yapımı, 2 adet RFX Amerikan bombalarının İçlerinde bulunan patlayıcıları çıkarılarak. 4 adet OM 41 model ve 3 adet M 26 mod el bombalarına ait kapsüllerde dahil olmak üzere kapsülleri sökülerek meskûn mahal dışına çıkarılarak ayrı ayrı imha edilmişlerdir. İmha neticesinde emsallerine eş değerde patladıkla görülmüştür. 18 adet MKE ve 2 Adet RFX Amerikan el bombalarının gövde kısmı ile maşa grupla tahkikata esas olmak Özere Terörle mücadele Şube Müdürlüğüne teslim edilmiştir Bombalar 14 gün sonra imha edildi. diğine ilişkin tutanak düzenlendi. Ele geçirilen bombaların daha önce Amerikan üretimi olduğu belirtilmemesine rağmen, imha tutanağında 2 bombanın ABD üretimi olduğuna yer verildi. İmha tutanağında, el bombalarının kapsülleri de dahil olmak üzere sökülerek ayrı ayrı imha edildiği, 18 adet MKE ve 2 adet RFX Amerikan yapımı el bombalarının gövde kısmı ile maşa gruplarının soruşturmaya esas olmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne teslim edildiği kaydedildi. İşte bu bombaların ardından gözaltılar da başladı. El bombalarının Kuvva i Milliye Derneği İstanbul Şube Başkam emekli Astsubay Oktay Yıldırım'a ait olduğu, Yıldırım'ın da Danıştay saldırısından sonra gündeme gelen eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin'le ilişkili olduğu öne sürüldü. O günlerde, kamuoyu Oktay Yıldırım'ı, "özel Harpçi" olarak tanıdı. Oysa Yıldırım "Özel Harpçi" değil, piyade komando astsubaylığından emekliydi. Emekliye ayrılış nedeni ise paraşüt atlayışında dizkapağında oluşan sakatlıktı. O yüzden malulen emekliye sevk edilmişti. Emekliye ayrıldıktan soma sıkça televizyonlara çıkıyor, hükümetin uygulamalarım eleştiriyor, internet sitelerinde de aynı içerikte yazılan yer alıyordu. Oktay Yıldırım'ın gözaltına alınmasından hemen sonra eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin yine gündeme geldi Oktay Yıldırım ile Muzaffer Tekin'in bağlantılarının olduğu, birlikte çekilen fotoğraflarıyla ortaya konuluyor

16 16 du. İşte o günlerde Muzaffer Tekin'e telefonla ulaştığımda, "Yine kilit ismin siz olduğu belirtiliyor. Ne diyorsunuz?" diye sordum. Tekin son derece rahat ve kendisinden emin bir biçimde bana şunları söyledi: Bir dönem bana yapıldığı gibi bu kez de Oktay Yıldırım bir komployla karşı karşıya işte Danıştay'ın rövanşını bu yolla almak istiyorlar. Ben Oktay Yıldırım'ı tanıyorum. Benim yanımda bulunan bir kişidir. Yazılan ve konuşmalarıyla birilerini rahatsız etti. Gündem değiştirmek için böyle bir olayla ve benimle ilişkilendirildi. Oktay'ın bombaları çöplükte bulduğunu söylediğine de inanmıyorum. İşte bu konuşmadan kısa bir süre sonra Muzaffer Tekin de tutuklandı. Tutuklamalar dalga dalga yayılmaya başladı. Bakıyorsunuz, eski milletvekili gözaltına almıyor, emekli general sorgulanıyor, gözaltılar öğretim üyeleriyle devam ediyordu. Kamuoyunda "baba" olarak nitelendirilenlerle ilişkileri bu örgüte olan ilgiyi de artırıyordu. Basında "Ergenekon" örgütünün yaptıklarına, yapacaklarına ilişkin müthiş iddialar yer alıyordu. Uğur Mumcuyu, Hrant Dink'i, Necip Hablemitoğlu'nu da öldürenin bu örgüt olduğu haberleri de yayılıyordu. Suikast korkusu operasyonu öne çekti Gazeteci yazar Hrant Dink'in öldürüleceği biliniyordu, ama suikast önlenmemişti. Bu konuda herkes sorumluluğu bir başkasının üzerine atmayı daha uygun buldu, işte, göz göre göre yeni bir suikastın yaşanabileceğini dikkate alan Emniyet birimleri, "Ergenekon operasyonu"nu hayli öne çektiler. Aslında bu konuda Emniyet ile Cumhuriyet Savcılığı'nın görüş birliği içinde olmadığı da biliniyordu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, "Ergenekon Operasyonu"nda dinlenen bazı telefon konuşmalarında "suikast imaları"na ulaştı, işte bu konuşmalardan yola çıkıldı ve bir an önce operasyonun başlatılması üzerinde duruldu. Elde; o anda suç konusu olabileceklerden çok, telefon dinlemeleriyle ilgili CD'ler bulunuyordu. Ama telefon konuşmaları tek başına yetmiyordu. Bu yüzden, Cumhuriyet Savcılığı bu haliyle operasyona başlanmasını benimsemiyor, Emniyet birimleri ise "Başımız ağrımasın, Hrant Dirik olayında yaşananlar olmasın" diye bu kez erken davranarak, en azından operasyona hemen başlanarak bu niyette olardan tedirgin etmeyi planlıyordu. İşte operasyonun başlatılıp başlatılmaması konusunda görüş ayrılıkları devam ederken İstanbul Emniyet müdürü ile istihbarat ve Terör Şube müdürleri Ankara'ya geldi. Devletin üst düzey bazı yetkilileriyle görüşmeler yapıldı. "Operasyon" için beklenmeyecek, hemen harekete geçilecekti. Gelişmeleri bu kitap için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün üst düzey bir yetkilisinden dinliyorum:

17 17 Bu gruba yönelik yürütülen soruşturma kapsamında dinlenen telefonlarda şüphelilerden bazılarının aralarındaki konuşmalarda DTP'lilerin, gazeteci ve yazarların bulunduğu bazı kişilere suikast yapılacağına ilişkin imalarda bulunuldu. Bunlara suikast yapılırsa, Hrant Dink olayında olduğu gibi Emniyet'e ithamlarda bulunulacağı endişesine kapıldık. Telefon dinlemelerinde suikast imasında bulunulmasına rağmen bunu önlemek için niçin bir operasyon yapılmadığı konusunda suçlamalarda bulunulur diye erken harekete geçildi. Açığa çıktı diye Suikastlarda bulunacağı öne sürülenlerin gözaltına alınmaları, sorgulanmaları, telefonlarının dinlendiğini bilmeleri halinde, bu tür eylemlere cesaret edemeyeceklerini kaydeden aynı yetkili, sözlerini şöyle sürdürüyor. Ergenekon operasyonu da bu yüzden öne çekildi. Gözaltına alınan kişilerin daha uzun süre izlenmesi, telefonlarının dinlenmesi, ilişkilerinin araştırılması gerekiyordu. Bu, suikast yaparlar korkusu yüzünden istenildiği gibi yapılamadı. Ayrıca operasyonun çok gizli yürütülmesi gerekirken, bazı bilgiler de değişik kademelere zamanından önce anlatıldı. Artık gecikme olması soruşturmanın aleyhine olabilirdi.

18 KİMİSİ HİÇ KONUŞMUYOR, KİMİSİNİN CEVABI "BİLMİYORUM" OLUYORDU Gözaltına alınan "şüphelilere" Ergenekon lobi yapılanmasına ilişkin sorular yöneltilirken, bu örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde faaliyet gösterdiğine ilişkin iddiaya da yine belgelerdeki yazılara göre sorular yöneltiliyor, bildiklerini anlatmaları isteniyordu. Aralarında Avukat Kemal Kerinçsiz'in, Zekeriya Öztürk'ün bulunduğu bazı şüpheliler sorulan hiçbir soruya karşılık vermiyordu. Bazıları ise "bilmiyorum", "haberim yok", "bilgim yok" karşılığını veriyorlardı. Turhan Çömez de var Patrikhane Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'un 59 sayfalık ifadesinin 30 sayfasında "Ergenekon terör örgütü" ile ilgili sorular yöneltilirken, sorgunun 29 sayfalık bölümünde ise Erenerol'un dinlenen telefon konuşmalarına yer verildi ve konuşulan kişilerin kim olduğu soruldu. Emniyet'te yapılan sorguda, Erenerol'a, konuştuğu kişilerden eski AKP Milletvekili Turhan Çömez, Avukat Kemal Kerinçsiz, Veli Küçük, Hasan Yalçın, Muzaffer Tekin'in de kim olduğu sorusu yöneltildi. Erenerol'un dinlenen telefonlarına, çok sayıda gazeteci, televizyon programcısı da takıldı. Sorguda, Erenerol'a bu kişilerle ilişkileri de tek tek soruldu. Erenerol'dan bu kişilerle konuşması tutanaklara geçen sözlerine ve konuştuğu kişilerle ilişkilerine açıklık getirmesi isteniyordu. Çok geçmedi, emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon ile Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün de tutuklandığı gün, Turhan Çömez de şüpheliler arasına girdi. Çömez, o günlerde yurtdışında olduğu için gözaltına alınamadı, bazı yayın organlarında eski milletvekilinin yurtdışına yasal olmayan yollardan çıktığına ilişkin iddialar bile ortaya atıldı. Oysa Çömez yasal yollardan çıkış yapmış, yakınlarının bunu anlatması da hayli zor olmuştu.

19 19 Kemal Kerinçsiz'den yazarlara Emniyet'teki sorgusunda soruların hiçbirini cevaplandırmayan Kemal Kerinçsiz, tutuklanıp cezaevine gönderildikten sonra mahkeme önüne çıkarılmaları gecikince bazı gazetelerin yazarlarına mektup yazıp şikâyetlerini aktardı. Kerinçsiz, "Arkadaş ve dost olan insanları günlük konuşmaları delil olarak ortaya konulmuştur" diyor, kendileri sanki mahkûm olmuş gibi linç edenlerin de insan haklarından en fazla bahseden, demokrasi havarilerinden oluştuğunu öne sürüyor ve mektubunu şöyle sürdürüyordu: Hayali örgüt İktidar, sanal ve hayali örgütler, suçlar yaratarak karşıt fikirde kamuoyu oluşturan bütün kesimleri sindirerek, siyasi muhalefeti aynen siyasi partilerde olduğu gibi kontrol altına almaya çalışarak, Ilımlı İslam rejimi ni getirme gayretindedir. Cumhuriyet tarihinde son derece az işletilmiş bir suçlamayla karşı karşıya bulunmaktayız. Tanımıyorlar Ortada birbirini tanımayan, hiç görmemiş kişiler olmasına rağmen bir araya getirilerek sanal ve hayali bir örgüt oluşturulmuştur. Bu soruşturmayla sivil muhalefet yapma hakkım elimden alınarak toplumun sindirilmesi için gerekli mesajlar verilmek istenmiştir. Bu soruşturmayla kamuoyuna "Hukuki mücadele yapıp, hükümete muhalefet ederseniz başınıza gelecek olan budur; örgüt üyesi olarak suçlanır, hükümete isyana teşvik ettiğiniz iddia edilir, mesleğiniz elinizden alınır, aileniz dağıtılır, işiniz ve ocağınız söndürülür. Ona göre ders alın" denmiştir. Sindirme operasyonu Hükümete muhalefet edecek bütün güçleri sindirme gayretine girilmiştir. Bu tehlikeli gidişin farkına varılmalı. Masa başlarında yaratılan çete örgüt suçlamalarını kendisine muhalefet edenleri istedikleri gibi bir soruşturmanın içine dahil etmektedirler. Bütün bunlar sözde çete örgütlerle mücadele yapılıyor kılıfı altında gerçekleştiriliyor. Bunlarla mı? Örgüt üyesi diye tutuklananlara bakıldığında 65 yaşında şekeri ve tansiyonu sebebiyle sağlığını yitirmiş, basında ismi yıpratılmış emekli bir generalle, 60 yaşını bulmuş ve bir nikâhta amacı aşan bir sözü sebebiyle sürekli gündeme getirilen bir albayla, Türk Ortodoks Patrikhanesi'nin basın sözcülüğünü yapan mümtaz bir hanımefendiyle mi hükümete isyanı gerçekleştireceğiz? Eğer bu kişiler arasında bireysel suçları olanlar var ise elbette ki yüce adalet yapacağı yargılama sonucunda kimin suçlu olacağını tespit edecektir.

20 20 Örgüt yaratma Birbirlerini görmemiş, aralarında hiçbir ilişki olmamış, örgüt anlamında dahi teknik hiçbir özelliği bünyesinde barındırmayan kalabalığı bir araya getirerek ve kalabalığa bazı kişileri entegre ederek farklı renklerde göstermeye çalışmak ve örgüt yaratma gayretine girmek beyhude bir çabadır. Kerinçsiz mektubunda bunu derken, başka bir mektup daha ulaşıyordu. "Kilit adam"dan mektup var Emekli subay arkadaşına,"hakikatli kardeşim" diye başladığı mektup, şu dörtlükle son buluyordu: Yumuşaktır kalbim benim ömür boyu sert yaşadım. Bazen fakir, bazen zengin Ama yine mert yaşadım. Kamuoyu, yüzbaşılıktan atılma Muzaffer Tekin'i, Avukat Alparslan Arslan'ın Danıştay baskınından sonra tanıdı. İntihara kalkışması Muzaffer Tekin 'in gizemini daha da artırırken, onu yalandan tanıyanlar, "O böyle bir lekeyle yaşamak istememiştir" diyordu. Emekli Astsubay Oktay Yıldırım'a ait olduğu öne sürülen 27 adet el bombasının yakalanmasından sonra cezaevine konulan Muzaffer Tekin de diğer tutuklu ve hükümlüler gibi mektup yazan, mektup bekleyenler arasına girmişti. Cezaevine gelen her mektup defalarca okunur, bir daha okunur. Bazen gözyaşları yazarken de, okurken de damlar... Muzaffer Tekin, eşi Müge ile kızı özge'ye gönderdiği 17 sayfalık mektubunda, askerlik günlerini, Kıbrıs'ta yaşadıklarını da anlatıyor. Sonra günümüze ve hakkındaki iddialara geliyor. Eşine ve kızma şunları yazıyor: Mütevazı yaşantımız son 1,5 yılda ikinci kez hedef alındı. Şunu biliniz ki Danıştay olayında ve Ümraniye'deki el bombalan konusunda bizi hedef gösterenler ve onların arkasındakiler gerçek çetelerdir. Keser döner sap döner, bir gün de hesap döner. Bizim, olayın içine çekilmemiz için ifadesi düzenlenen Ali Yiğit, Trabzon'daki köyünden "Polis ifadeyi yazdı, ben okumadan imzaladım. Vicdan azabı çekiyorum. İfademi düzelteceğim" diye haber gönderiyor. Her iki olayda da kim ki görevini kötüye kullanmış, fitne fesat, yalan ve iftira atmış, hepsini ilahi güce havale ediyorum.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu: Gezi Parkından dünyaya yansıyan ses daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi sesidir. Tarih : 15.06.2013 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye de görev yapan yabancı

Detaylı

Hükümet in TSK İçinde Oluşturduğu Paralel Yapılar; Cumhurbaşkanı ve AYİM nin Konumu..

Hükümet in TSK İçinde Oluşturduğu Paralel Yapılar; Cumhurbaşkanı ve AYİM nin Konumu.. 28 Nisan 2014 Basın Toplantısı Metni ; (Konuşmaya esas metin) Hükümet in TSK İçinde Oluşturduğu Paralel Yapılar; Cumhurbaşkanı ve AYİM nin Konumu.. -- Silahlı Kuvvetlerimizde 3-4 yıldan bu yana Hava Kuvvetleri

Detaylı

T.C. İSTANBUL 13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI (T.M.K. 10. MADDE İLE YETKİLİ) TUTANAK

T.C. İSTANBUL 13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI (T.M.K. 10. MADDE İLE YETKİLİ) TUTANAK T.C. İSTANBUL 13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI (T.M.K. 10. MADDE İLE YETKİLİ) ESAS N0:2009/191 03.08.2012 TUTANAK 27.07.2012 tarihli oturumda saat 19.27 sıralarında Mahkeme Başkanı tarafından duruşmanın

Detaylı

Ergenekon'da 19 tahliye, işte tahliye olan isimler

Ergenekon'da 19 tahliye, işte tahliye olan isimler On5yirmi5.com Ergenekon'da 19 tahliye, işte tahliye olan isimler Ergenekon davasında tutuklu Tuncay Özkan, Doğu Perinçek ve Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 19 sanık hakkında tahliye kararı çıktı.

Detaylı

özlü bir medya kazası işledi. Yıldırı m

özlü bir medya kazası işledi. Yıldırı m - Bakan Yıldırım dan yıldırım gibi özlü sözler - Manisa 4. Asliye Ceza dan insan hakları ve Anayasa dersi - Telefon Ablukası ile Gazze Ablukası arasındaki on benzerlik RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 Cumhuriyet Halk Partisi AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy Türkiye de temaslarına CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüşerek başladı. Görüşmeye katılan Loğoğlu açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 Kılıçdaroğlu: İş adamı konuşuyor tehdit, gazeteci konuşuyor tehdit, belediye başkanı konuşuyor tehdit, ne olacak tehditlerin sonu? Tarih : 04.06.2011 -BATMAN MİTİNGİ- Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu,

Detaylı

Bu bağlamda katılımcı bir demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanındaki çalışmalarımız, hız kesmeden devam etmektedir.

Bu bağlamda katılımcı bir demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanındaki çalışmalarımız, hız kesmeden devam etmektedir. İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim ŞAHİN nin Entegre Sınır Yönetimi Eylem Planı Aşama 1 Eşleştirme projesi kapanış konuşması: Değerli Meslektaşım Sayın Macaristan İçişleri Bakanı, Sayın Büyükelçiler, Macaristan

Detaylı

Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı na

Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı na 1 Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı na Suç Duyurusunda Bulunan : (Avukat) Serdar ÖZTÜRK TCKN :18689107606 5 No lu L Tipi C. İ.K. C Blok No:9 SİLİVRİ/ İSTANBUL Şüpheliler Suç :1- Hüseyin ÇAPKIN- Suç Tarihinde

Detaylı

Sosyal Güvenlik Haftası Çeşitli Etkinlik ve Ziyaretlerle Kutlandı

Sosyal Güvenlik Haftası Çeşitli Etkinlik ve Ziyaretlerle Kutlandı Sosyal Güvenlik Haftası Çeşitli Etkinlik ve Ziyaretlerle Kutlandı Sosyal Güvenlik Haftası 11-15 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinlik ve ziyaretlerle kutlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Başkanı Yadigar

Detaylı

Yaz l Bas n n Gelece i

Yaz l Bas n n Gelece i Emre Aköz Yeni Okur-Yazarlar ve Gazetelerin Geleceği ABD li serbest gazeteci Christopher Allbritton õn yaşadõklarõ bize yazõlõ medyanõn (ki bu tabirle esas olarak gazeteleri kastediyorum) geleceği hakkõnda

Detaylı

ŞANLIURFA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü İNTERNET HABERLERİ. İnternet Haber Sitesi : www.sanlıurfa.com Tarih: 31.01.

ŞANLIURFA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü İNTERNET HABERLERİ. İnternet Haber Sitesi : www.sanlıurfa.com Tarih: 31.01. Günlük Haber Bülteni 01.02.2015 İnternet Haber Sitesi : www.sanlıurfa.com Tarih: 31.01.2015 İnternet Haber Sitesi : www.sanlıurfa.com Tarih: 31.01.2015 İnternet Haber Sitesi : www.sanlıurfa.com Tarih:

Detaylı

Meclis'te sık sık. Babası yoksa

Meclis'te sık sık. Babası yoksa 4 NİSAN 2013 www.reisgida.com.tr Babası yoksa CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan a yönelik sözleri TBMM Genel Kurulu'nda gerginliğe neden oldu. Genç, eleştirileriyle

Detaylı

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR Site İsmi : Zaman 53 Tarih: 10.05.2012 Site Adresi : www.zaman53.com Haber Linki : http://www.zaman53.com/haber/14544/camilerin-ayaga-kalkmasi-lazim.html ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş ın Elbistan İlçesi nde siyaseti sadece insan için yaptıklarını, iktidara gelmeleri halinde terörü sonlandırıp ülkeye huzuru getireceklerini

Detaylı

YENİ AKİT GAZETESİ İNTERNET SAYFASINDAKİ 16 03 2015 TARİHLİ HABERE İLİŞKİN YORUMUM AŞAĞIDADIR. Erdoğan: Bedeli suç işleyen ödesin

YENİ AKİT GAZETESİ İNTERNET SAYFASINDAKİ 16 03 2015 TARİHLİ HABERE İLİŞKİN YORUMUM AŞAĞIDADIR. Erdoğan: Bedeli suç işleyen ödesin YENİ AKİT GAZETESİ İNTERNET SAYFASINDAKİ 16 03 2015 TARİHLİ HABERE İLİŞKİN YORUMUM AŞAĞIDADIR Erdoğan: Bedeli suç işleyen ödesin Erdoğan, Balıkesir Ekonomi Ödülleri Töreni nde konuştu: Ben diyorum ki,

Detaylı

20. RİG TOPLANTISI Basın Bildirisi Konya, 9 Nisan 2010

20. RİG TOPLANTISI Basın Bildirisi Konya, 9 Nisan 2010 T.C. BAŞBAKANLIK AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ Siyasi İşler Başkanlığı 20. RİG TOPLANTISI Basın Bildirisi Konya, 9 Nisan 2010 - Reform İzleme Grubu nun (RİG) 20. Toplantısı, Devlet Bakanı ve Başmüzakerecimiz

Detaylı

Y.Selçuk TÜRKOĞLU Bursa Milletvekili Aday Adayı. Biz Bir Ekibiz Ekibimiz Milletimiz

Y.Selçuk TÜRKOĞLU Bursa Milletvekili Aday Adayı. Biz Bir Ekibiz Ekibimiz Milletimiz Y.Selçuk TÜRKOĞLU Bursa Milletvekili Aday Adayı Biz Bir Ekibiz Ekibimiz Milletimiz MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ Bursa Milletvekili Aday Adayı Türk Milleti karar arifesindedir. Ya İkinci Endülüs, ya da yeniden

Detaylı

Aile Bülteni. ANKA Çocuk Destek Programı nın Tanıtımı Yapıldı. aile.gov.tr

Aile Bülteni. ANKA Çocuk Destek Programı nın Tanıtımı Yapıldı. aile.gov.tr Aylık Süreli Elektronik Yayın ANKA Çocuk Destek Programı nın Tanıtımı Yapıldı Bakan İslam, 2015 yılı sonuna kadar, yurt ve yuvalarda şu anda kalmakta olan bin civarında çocuğumuzun da çocuk evlerine geçişini

Detaylı

T.C. YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI Basın Bürosu Sayı: 19

T.C. YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI Basın Bürosu Sayı: 19 09/04/2010 BASIN BİLDİRİSİ Anayasa değişikliğinin Cumhuriyetin ve demokrasinin geleceği yönüyle neler getireceği neler götüreceği dikkatlice ve hassas bir şekilde toplumsal uzlaşmayla değerlendirilmelidir.

Detaylı

Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı na

Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı na Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı na Suç Duyurusunda Bulunan : (Avukat) Serdar ÖZTÜRK TCKN :18689107606 5 No lu L Tipi C. İ.K. C Blok No:9 SİLİVRİ/ İSTANBUL Şüpheliler :1- Celalettin CERRAH - Suç Tarihinde

Detaylı

Haziran 25. Medya ve Güven. Gündem. Tüm hakları gizlidir.

Haziran 25. Medya ve Güven. Gündem. Tüm hakları gizlidir. Haziran 25 Medya ve Güven 2013 Tüm hakları gizlidir. Gündem 1. Yöntem Bu araştırma Xsights Araştırma ve Danışmanlık, bu konu hakkında online araştırma yöntemiyle, toplamda 741 kişi ile bir araştırma gerçekleştirmiştir.

Detaylı

BAĞIMSIZ BİREY SAĞLIKLI TOPLUM STRATEJİK EYLEM PLANI

BAĞIMSIZ BİREY SAĞLIKLI TOPLUM STRATEJİK EYLEM PLANI AKTİF EĞİTİM -SEN Aktif Eğitimciler Sendikası BAĞIMSIZ BİREY SAĞLIKLI TOPLUM STRATEJİK EYLEM PLANI Aktif Eğitim-Sen - 2015 2 AKTİF EĞİTİM-SEN Beştepe Mahallesi 33. Sokak Nu.:13 Yenimahalle/ ANKARA Tel:

Detaylı

ACR Group. NEDEN? neden?

ACR Group. NEDEN? neden? ACR Group NEDEN? neden? CİNSİYET YÜZDE % Kadın Erkek 46,8 53,2 YAŞ - - - - - - 18-25 26-35 20,1 27,6 36-45 46-60 29,4 15,2 60+ 7,7 I. AMAÇ Bu çalışmanın amacı, aylık periyotlar halinde düzenlediğimiz,

Detaylı

Atatürk ün Kişisel Özellikleri. Elif Naz Fidancı

Atatürk ün Kişisel Özellikleri. Elif Naz Fidancı Atatürk ün Kişisel Özellikleri Atatürk cesur ve iyi bir liderdir Atatürk iyi bir lider olmak için gerekli bütün özelliklere sahiptir. Dürüstlüğü ve davranışları ile her zaman örnek olmuştur. Gerek devlet

Detaylı

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA Av. Hüseyin ERSÖZ Eski Büyükdere Cad. No: 22 Park Plaza Kat: 11 Maslak 34398 Sarıyer Istanbul Tel: 0 (212) 345 06 06 Pbx Fax: 0 (212) 345 06 18 16 Ocak 2014 İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA SOR. NO

Detaylı

"medya benim ayağımın altına muz kabuğunu biraz zor koyar" vari açıklamalarda bulunuyordu ki Olanlar oldu

medya benim ayağımın altına muz kabuğunu biraz zor koyar vari açıklamalarda bulunuyordu ki Olanlar oldu - Aman ormancı, yaman ormancı Bıraktın bizde derin bir acı - Dua ile bisiklet gider mi?... - Özbek Paşa'dan AKP falı... Ve - Bush'tan "beni kimse sevmiyor" sendromu RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender

Detaylı

İletişim Yayınları SERTİFİKA NO. 10721

İletişim Yayınları SERTİFİKA NO. 10721 YASİN DUMAN Rojava YASİN DUMAN Colemêrg in (Hakkâri) Gever (Yüksekova) ilçesinde doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Şemzînan (Şemdinli) ve Dîlok ta (Gaziantep) tamamladı. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi

Detaylı

Demokrat Bireyden Demokratik Topluma

Demokrat Bireyden Demokratik Topluma Şubat 2015 Demokrat Bireyden Demokratik Topluma CÜNEYT TANDOĞAN Demokrat Bireyden Demokratik Topluma Cüneyt Tandoğan Demokratikleşme ve İyi Yönetişim Merkezi İstanbul Enstitüsü İstanbul Enstitüsü toplumsal,

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

Terörle Mücadele Mevzuatı

Terörle Mücadele Mevzuatı Terörle Mücadele Mevzuatı Dr. Ahmet ULUTAŞ Ömer Serdar ATABEY TERÖRLE MÜCADELE MEVZUATI Anayasa Terörle Mücadele Kanunu ve İlgili Kanunlar Uluslararası Sözleşmeler Ankara 2011 Terörle Mücadele Mevzuatı

Detaylı

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Yakın Doğu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi ne aittir. Bu ders içeriğinin bütün hakları saklıdır. İlgili kuruluştan

Detaylı

zaferin ve başarının getirdiği güzel bir tebessüm dışında, takdir belgesini kaçırmış olmanın verdiği üzüntü. Yanımda disiplinli bir öğretmen olarak bilinen ama aslında melek olan Evin Hocam gözüküyor,

Detaylı

Son 5 Yılda Türkiye Medyasında İnsan Hakları ve Nefret Söylemi. Şubat 2015

Son 5 Yılda Türkiye Medyasında İnsan Hakları ve Nefret Söylemi. Şubat 2015 Son 5 Yılda Türkiye Medyasında İnsan Hakları ve Nefret Söylemi Şubat 2015 Son 5 Yılda Türkiye Medyasında İnsan Hakları ve Nefret Söylemi Medya ve İletişim Merkezi İstanbul Enstitüsü İstanbul Enstitüsü

Detaylı

Sayı: 32/2014. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi aşağıdaki Yasayı yapar:

Sayı: 32/2014. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi aşağıdaki Yasayı yapar: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi nin 24 Şubat 2014 tarihli Kırkaltıncı Birleşiminde Oybirliğiyle kabul olunan Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası Anayasanın 94 üncü

Detaylı

DERSİMİZİN TEMEL KONUSU

DERSİMİZİN TEMEL KONUSU DERSİMİZİN TEMEL KONUSU 1 1. TÜRK HUKUKUNUN TEMEL KAVRAMLARINI TANIMAK 2. TÜRKIYE DE NELER YAPABİLİRİZ SORUSUNUN CEVABINI BULABİLMEK DERSİN KAYNAKLARI 2 SİZE GÖNDERİLEN MATERYAL: 1. 1982 Anayasası: https://www.tbmm.gov.tr/anayasa/anayasa_2011.pdf

Detaylı

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 37. Dönem Çalışma Raporu. BASIN ÇALIġMALARI

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 37. Dönem Çalışma Raporu. BASIN ÇALIġMALARI BASIN ÇALIġMALARI BASIN AÇIKLAMALARIMIZ 5 Mayıs 2010 Özelleştirme Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri nin Taksim BEDAŞ önünde gerçekleştiği basın açıklaması yoğun bir katılımla yapıldı. Şubemiz üye ve

Detaylı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SİYASET AKADEMİSİ ANKARA TÜRKİYE DE SOL GELENEĞİNİ VE SİYASİ LİDERLİĞİ TARTIŞTI

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SİYASET AKADEMİSİ ANKARA TÜRKİYE DE SOL GELENEĞİNİ VE SİYASİ LİDERLİĞİ TARTIŞTI İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SİYASET AKADEMİSİ ANKARA TÜRKİYE DE SOL GELENEĞİNİ VE SİYASİ LİDERLİĞİ TARTIŞTI Türkiye nin gündemine damgasına vuran önemli toplumsal ve politik konularının tartışıldığı İstanbul

Detaylı

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart!

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! On5yirmi5.com Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! Üniversitelerin açılmasıyla birlikte geçen hafta İstanbul Polisi, Beyazıt ve Beşiktaş'ta bir dizi korsan fotokopi baskını gerçekleştirildi.

Detaylı

ŞANLIURFA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü İNTERNET HABERLERİ. İnternet Haber Sitesi : www.haberturk.com Tarih: 16.01.

ŞANLIURFA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü İNTERNET HABERLERİ. İnternet Haber Sitesi : www.haberturk.com Tarih: 16.01. Günlük Haber Bülteni 17.01.2015 İnternet Haber Sitesi : www.haberturk.com Tarih: 16.01.2015 İnternet Haber Sitesi : www.sondakika.com Tarih: 16.01.2015 İnternet Haber Sitesi : www.haberler.com Tarih: 16.01.2015

Detaylı

40 yılı aşkın bir süre, önce öğrenci, sonra değişik unvanlarla öğretim elemanı ve

40 yılı aşkın bir süre, önce öğrenci, sonra değişik unvanlarla öğretim elemanı ve 04.10.2010 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sayın Cumhurbaşkanı, Muhterem Konuklar, 40 yılı aşkın bir süre, önce öğrenci, sonra değişik unvanlarla öğretim elemanı ve yönetici olarak içinde yer aldığım Ankara

Detaylı

Murat Çokgezen. Prof. Dr. Marmara Üniversitesi

Murat Çokgezen. Prof. Dr. Marmara Üniversitesi Murat Çokgezen Prof. Dr. Marmara Üniversitesi 183 SORULAR 1. Ne zaman, nasıl, hangi olayların, okumaların, faktörlerin veya kişilerin tesiriyle ve nasıl bir süreçle liberal oldunuz? 2. Liberalleşmeniz

Detaylı

Harp Akademileri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve Millî Savunma Komisyonu Raporu (1/511)

Harp Akademileri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve Millî Savunma Komisyonu Raporu (1/511) Dönem: 23 Yasama Yılı: 2 TBMM (S. Sayısı: 130) Harp Akademileri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve Millî Savunma Komisyonu Raporu (1/511) T.C. Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar 24/01/2008

Detaylı

2000 li Yıllar / 8 Türkiye de Eğitim Bekir S. GÜR Arter Reklam 978-605-5952-25-9 Ağustos-2011 Ömür Matbaacılık Meydan Yayıncılık-2011

2000 li Yıllar / 8 Türkiye de Eğitim Bekir S. GÜR Arter Reklam 978-605-5952-25-9 Ağustos-2011 Ömür Matbaacılık Meydan Yayıncılık-2011 Seri/Sıra No 2000 li Yıllar / 8 Kitabın Adı Türkiye de Eğitim Editör Bekir S. GÜR Yayın Hazırlık Arter Reklam ISBN 978-605-5952-25-9 Baskı Tarihi Ağustos-2011 Ofset Baskı ve Mücellit Ömür Matbaacılık Ömür

Detaylı

AKOFiS. Halkla İlişkiler Başkanlığı

AKOFiS. Halkla İlişkiler Başkanlığı Yargılama Sürelerinin Uzunluğu ile Mahkeme Kararlarının Geç veya Kısmen İcra Edilmesi ya da İcra Edilmemesi Nedeniyle Tazminat Ödenmesine Dair Kanun Halkla İlişkiler Başkanlığı TA K D İ M Değerli; Ana

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANI SAYIN ÖMER DİNÇER İÇİN DEMOKRATİK VATANDAŞLIK VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ PROJESİNİN AÇILIŞ KONFERANSI KONUŞMA METNİ TASLAĞI

MİLLÎ EĞİTİM BAKANI SAYIN ÖMER DİNÇER İÇİN DEMOKRATİK VATANDAŞLIK VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ PROJESİNİN AÇILIŞ KONFERANSI KONUŞMA METNİ TASLAĞI MİLLÎ EĞİTİM BAKANI SAYIN ÖMER DİNÇER İÇİN DEMOKRATİK VATANDAŞLIK VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ PROJESİNİN AÇILIŞ KONFERANSI KONUŞMA METNİ TASLAĞI Sayın Katılımcılar, değerli basın mensupları Avrupa Konseyi

Detaylı

www.besiktas.com.tr Günlük Kent Gazetesi

www.besiktas.com.tr Günlük Kent Gazetesi 20 MAYIS 2013 0 212 260 23 60-0 212 260 52 29 %50 ye varan indirimler Federasyona katıldılar TÜRKİYE Spor Yazarları Derneği nde İstanbul Muhtarlar Federasyonu Yönetim Kurulu ve Beşiktaş Muhtarlar Derneği

Detaylı

45. Yılında Türkiye-AB İlişkileri Konulu Seminer de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu nun açılış konuşması

45. Yılında Türkiye-AB İlişkileri Konulu Seminer de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu nun açılış konuşması 45. Yılında Türkiye-AB İlişkileri Konulu Seminer de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu nun açılış konuşması İktisadi Kalkınma Vakfı nın Sayın Başkanı, Sayın Büyükelçiler, Kıymetli basın mensupları Hanımefendiler

Detaylı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın, Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini Ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın, Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini Ziyareti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın, Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini Ziyareti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur

Detaylı

Dr. Zerrin Ayşe Bakan

Dr. Zerrin Ayşe Bakan Dr. Zerrin Ayşe Bakan I. Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Yeni Güvenlik Teorilerine Bir Bakış: Soğuk Savaş'ın bitimiyle değişen Avrupa ve dünya coğrafyası beraberinde pek çok yeni olgu ve sorunların doğmasına

Detaylı

Türk filmleri günü!..

Türk filmleri günü!.. Neşeyle kutladılar Beşiktaş Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi ile birlikte ortaklaşa düzenlenen Meslek Edindirme Kursları'ndan Bilgisayar Kursu öğrencileri 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü neşeyle kutladı,

Detaylı

EMRE KÖROĞLU BAŞKANLIK İÇİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

EMRE KÖROĞLU BAŞKANLIK İÇİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI EMRE KÖROĞLU BAŞKANLIK İÇİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI EMRE KÖROĞLU CHP BODRUM İLÇE BAŞKANLIĞINA YENİLİKÇİ VE BAŞARI ODAKLI BİR SİYASET İÇİN ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI Emre Köroğlu 29 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak

Detaylı

AĞUSTOS 2015 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili

AĞUSTOS 2015 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili AĞUSTOS 2015 FAALİYET RAPORU Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili 1 BASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR 1. Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, basın özgürlüğü kapsamında yaptığı açıklama nedeniyle hakkında hazırlanan fezlekeden

Detaylı

Bakanımız, Çocuk Bakım Kuruluşları Öz Değerlendirme Toplantısında

Bakanımız, Çocuk Bakım Kuruluşları Öz Değerlendirme Toplantısında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yayın Organı Mart 2014 Yıl: 1 Sayı: 10 Bakanımız, Çocuk Bakım Kuruluşları Öz Değerlendirme Toplantısında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Çocuk Hizmetleri

Detaylı

Türkiye de çocuk, çocuk olmak ve. Türkiye de Çocuk Çalışmaları Konferansı 25.01.2013, ODTÜ Emrah Kırımsoy

Türkiye de çocuk, çocuk olmak ve. Türkiye de Çocuk Çalışmaları Konferansı 25.01.2013, ODTÜ Emrah Kırımsoy Türkiye de çocuk, çocuk olmak ve Türkiye de Çocuk Çalışmaları Konferansı 25.01.2013, ODTÜ Emrah Kırımsoy Türkiye de çocuk, çocuk olmak ve Mitler «Gelecek nesil!» «Bugünün küçüğü yarının büyüğü.» «Çocuklar

Detaylı

Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane

Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane Dünyada yaşanan ekonomik kriz liderlik stillerinde de değişikliğe yol açtı. Hay Group'un liderlik stilleri üzerine yaptığı araştırmaya göre, özellikle

Detaylı

DEMOKRASİ VE SAYDAMLIK ENSTİTÜSÜ www.dse.org.tr

DEMOKRASİ VE SAYDAMLIK ENSTİTÜSÜ www.dse.org.tr DEMOKRASİ VE SAYDAMLIK ENSTİTÜSÜ www.dse.org.tr YENİ ANAYASA DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİMİZ (TCBMM Başkanlığı na iletilmek üzere hazırlanmıştır) 31.12.2011 İletişim: I. Anafartalar Mah. Vakıf İş Hanı Kat:3 No:

Detaylı

ÖZET : 353 Sayılı Kanunun 10/^ maddesi uyarınca asker kişi sayılan. UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ CEZA BÖLtMÜ. sanıkların askerî cezaevinde işledikleri

ÖZET : 353 Sayılı Kanunun 10/^ maddesi uyarınca asker kişi sayılan. UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ CEZA BÖLtMÜ. sanıkların askerî cezaevinde işledikleri T#'C. UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ CEZA BÖLtMÜ ESAS NO î 1988/37 KARAR NO î 1988/38 ÖZET : 353 Sayılı Kanunun 10/^ maddesi uyarınca asker kişi sayılan sanıkların askerî cezaevinde işledikleri suça ait davanın,aynı

Detaylı

MEDYA ENTELEKTÜEL PAYLAŞIM PROGRAMI

MEDYA ENTELEKTÜEL PAYLAŞIM PROGRAMI MEDYA ENTELEKTÜEL PAYLAŞIM PROGRAMI İstanbul Enstitüsü Hakkında İstanbul Enstitüsü, toplumsal, iktisadi ve siyasal alanlarda yenilikçi bilgi ve fikirler üretmek amacıyla yüksek kaliteli, nesnel ve derinlemesine

Detaylı

Sosyal Araştırmalar Enstitüsü 1 Kasım 2015 Genel Seçim Sandık Sonrası Araştırması

Sosyal Araştırmalar Enstitüsü 1 Kasım 2015 Genel Seçim Sandık Sonrası Araştırması Sosyal Araştırmalar Enstitüsü 1 Kasım 2015 Genel Seçim Sandık Sonrası Araştırması 4 Kasım 2015 Not: bu dosyada iletilen veriler görselleştirilirken slide da belirtilen logo, örneklem bilgisi (n=) ve Ipsos

Detaylı

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE STRATEJİK İLETİŞİM PLANLAMASI

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE STRATEJİK İLETİŞİM PLANLAMASI SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE STRATEJİK İLETİŞİM PLANLAMASI Stratejik İletişim Planlaması -1 İletişim temelinde, plan ve strateji vardır. Strateji bilgi üretimine dayanır. Strateji, içinde bulunduğumuz noktadan

Detaylı

SİVİL TOPLUM VE SU. Serap KANTARLI Türkiye Tabiatını Koruma Derneği. skantarli@ttkder.org.tr

SİVİL TOPLUM VE SU. Serap KANTARLI Türkiye Tabiatını Koruma Derneği. skantarli@ttkder.org.tr SİVİL TOPLUM VE SU Serap KANTARLI Türkiye Tabiatını Koruma Derneği skantarli@ttkder.org.tr SİVİL TOPLUM Prof.Dr.Fuat KEYMAN a göre 21.yüzyıla damgasını vuracak en önemli kavramlardan biri "Dostluk, arkadaşlık

Detaylı

Günlük Ulusal Gazete. yapılar da elbette bu işi bitirmemek için kendilerince bir şey yapacaklardır'' diye konuştu.

Günlük Ulusal Gazete. yapılar da elbette bu işi bitirmemek için kendilerince bir şey yapacaklardır'' diye konuştu. 2-3 MART 2013 www.reisgida.com.tr Hedefimiz terör... BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Çözüm sürecinin hedefi, terörü sona erdirmek, mili birlik ve beraberliği kuvvetlendirmek, gündemimizden terör belasını

Detaylı

Bush, Suudi Kralıyla petrol fiyatı konuştu

Bush, Suudi Kralıyla petrol fiyatı konuştu Bush, Suudi Kralıyla petrol fiyatı konuştu Orta Doğu gezisinin son durağı Suudi Arabistan'da bulunan ABD Başkanı George W. Bush, Suudi Kralı Abdullah'la, yüksek petrol fiyatlarının ABD'yi nasıl etkilediği

Detaylı

Sayın Büyükelçiler, Değerli Kongre üyeleri, Çok değerli dostum Sayın Zügayir ve Brosh, Kıymetli basın mensupları,

Sayın Büyükelçiler, Değerli Kongre üyeleri, Çok değerli dostum Sayın Zügayir ve Brosh, Kıymetli basın mensupları, Sayın Büyükelçiler, Değerli Kongre üyeleri, Çok değerli dostum Sayın Zügayir ve Brosh, Kıymetli basın mensupları, Ankara Forumunun beşinci toplantısını yaptığımız için çok mutluyum. Toplantıya ev sahipliği

Detaylı

Günlük Ulusal Gazete. ilgili soruyu açıklamadıkları. çıktı. Edinilen bilgilere. görüşülerek yürütülmesine. nasıl bakıyorsunuz.

Günlük Ulusal Gazete. ilgili soruyu açıklamadıkları. çıktı. Edinilen bilgilere. görüşülerek yürütülmesine. nasıl bakıyorsunuz. 1 NİSAN 2013 www.reisgida.com.tr Destek görmedi!.. AKP LİLERİN halk desteğinin yükseldiğinin en önemli kanıt olarak gösterdikleri çözüme desteğin yüzde 58 olarak çıktığı iddia edilen ankette Erdoğan ın,

Detaylı

MİT Tasarısı ve Yasin El Kadı lar Fatih Saraç lar ve M.Latif Topbaş lar

MİT Tasarısı ve Yasin El Kadı lar Fatih Saraç lar ve M.Latif Topbaş lar 24 Şubat 2014 Basın Toplantısı Metni ; (Konuşmaya esas metin) MİT Tasarısı ve Yasin El Kadı lar Fatih Saraç lar ve M.Latif Topbaş lar Değerli Basın Mensupları; --Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile

Detaylı

SURİYE TÜRKMEN PLATFORMU I. TOPLANTISI ONUR VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ SONUÇ BİLDİRİSİ

SURİYE TÜRKMEN PLATFORMU I. TOPLANTISI ONUR VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ SONUÇ BİLDİRİSİ SURİYE TÜRKMEN PLATFORMU I. TOPLANTISI ONUR VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ SONUÇ BİLDİRİSİ Bismillairrahmanirrahim 1. Suriye de 20 ayı aşkın bir süredir devam eden kriz ortamı, ülkedeki diğer topluluklar gibi

Detaylı

TBD Antalya Şube Başkanı Akyelli: Özellikle yazılımcıların yatırımlarını Antalya da yapmamaları için hiçbir neden yok

TBD Antalya Şube Başkanı Akyelli: Özellikle yazılımcıların yatırımlarını Antalya da yapmamaları için hiçbir neden yok TBD Antalya Şube Başkanı Akyelli: Özellikle yazılımcıların yatırımlarını Antalya da yapmamaları için hiçbir neden yok Antalya daki 4 üniversitenin sektör için gerekli eğitimleri verdiği, Akdeniz Üniversitesi

Detaylı

TÜRKİYE SOSYAL, EKONOMİK VE POLİTİK ANALİZ SEPA 5

TÜRKİYE SOSYAL, EKONOMİK VE POLİTİK ANALİZ SEPA 5 TÜRKİYE SOSYAL, EKONOMİK VE POLİTİK ANALİZ SEPA 5 HAZİRAN 2012 Araştırmacılar Derneği üyesi olan GENAR, araştırmalarına olan güvenini her türlü denetime ve bilimsel sorgulamaya açık olduğunu gösteren Onur

Detaylı

ANTALYA İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ. Tarih Aralığı: 13.04.2016-15.04.2016. Haber Sayısı: 31

ANTALYA İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ. Tarih Aralığı: 13.04.2016-15.04.2016. Haber Sayısı: 31 ANTALYA İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Tarih Aralığı: 13.04.2016-15.04.2016 Haber Sayısı: 31 İÇİNDEKİLER No Yayın Tarihi Yayın Adı Haber Başlığı Sayfa No 1 15.04.2016 AKDENİZ GERÇEK GARİP BİR CİNAYET DAVASI 3 2

Detaylı

5. A. TELEFON DİNLEMELERİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

5. A. TELEFON DİNLEMELERİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER 5. A. TELEFON DİNLEMELERİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER İddianame içeriğinde müvekkilimize isnat edilen suçlara ilişkin olarak toplam 10 adet telefon görüşmesi yer almaktadır. Bu telefon görüşmelerinin; 2

Detaylı

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı - 'Büyük haber gazetecinin ayağına gelmezse o büyük haberin ayağına nasıl gider? - Söz ağzınızdan bir kez kaçınca rica minnet yemin nasıl işe yaramaz? - Samimi bir itiraf nasıl harakiri ye dönüştü? - Evren

Detaylı

22.05.2014 Perşembe İzmir Gündemi

22.05.2014 Perşembe İzmir Gündemi 22.05.2014 Perşembe İzmir Gündemi GÜNAH KEÇİSİ BULUNDU! Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, Soma daki kömür faciası hakkında çok tartışılacak bir yazı kaleme aldı.

Detaylı

EKİM 2014 KAHRAMANMARAŞ SELİM IŞIK

EKİM 2014 KAHRAMANMARAŞ SELİM IŞIK EKİM 2014 KAHRAMANMARAŞ SELİM IŞIK TEMEL KAVRAMLAR Kamu Kamuoyu Bir ülkedeki halkın bütünü, halk, amme. Belirli bir konu ve olay hakkında toplumun büyük bir kesimi veya belli gruplar tarafından benimsenen

Detaylı

Bu haftaki yazımıza geçmişten bir medya kazasıyla giriyoruz Yıl 1983

Bu haftaki yazımıza geçmişten bir medya kazasıyla giriyoruz Yıl 1983 - Turgut Sunalp'e seçim kaybettiren medya kazası - Gaffur'a Vakit zulmü Ve - İki ayrı "KANATLI" kaza RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı * * * Bu haftaki yazımıza geçmişten bir medya kazasıyla

Detaylı

TMMOB DANIÞMA KURULU 2. TOPLANTISI YAPILDI

TMMOB DANIÞMA KURULU 2. TOPLANTISI YAPILDI TMMOB DANIÞMA KURULU 2. TOPLANTISI YAPILDI TMMOB Danýþma Kurulu 38. Dönem 2. Toplantýsý 16 Nisan 2005'te Ankara'da TMMOB çalýþmalarý üzerine bilgilendirme ve TMMOB çalýþmalarýnýn deðerlendirilmesi gündemi

Detaylı

Paralel yapı nasıl kumpas kurduğunu itiraf etti

Paralel yapı nasıl kumpas kurduğunu itiraf etti On5yirmi5.com Paralel yapı nasıl kumpas kurduğunu itiraf etti Paralel yapının eski Ankara İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'e kurduğu kumpasın belgesi ortaya çıktı. Paralel yapı Özdemir'i cezaevine göndermek

Detaylı

Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek

Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek Tarih: 19.01.2013 Sayı: 2014/01 İSMMMO dan Türkiye nin Yaratıcı Geleceği / Y Kuşağı Raporu Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek İSMMMO nun Türkiye nin Yaratıcı Geleceği / Y Kuşağı adlı

Detaylı

MISIR IN SİYASAL HARİTASI

MISIR IN SİYASAL HARİTASI MISIR IN SİYASAL HARİTASI GÖKHAN BOZBAŞ Kırklareli Üniversitesi Afrika Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi MISIR IN SİYASAL HARİTASI HAZIRLAYAN GÖKHAN BOZBAŞ Kapak Fotoğrafı http://www.cbsnews.com/

Detaylı

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN. Yazar Editör Pazartesi, 28 Ekim 2013 10:34

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN. Yazar Editör Pazartesi, 28 Ekim 2013 10:34 Pazartesi 28 Ekim 2013 10:34 Cumhuriyetimiz gün 90 yıllık dev bir çınardır Bu çınarın kökleri o kadar sağlamdır ki; varlığı mıza birliğimize dirliğimize kasteden kim ne olursa olsun karşısında dimdik durabilmektedir

Detaylı

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı * * *

RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar & Ender Bölükbaşı * * * - Tesadüfler haftası Ecevit'in cenazesi ve TRT gafları - Çatlı'nın kızından Çelik Çekirdek ve tesadüfün böylesi... Ve - Adnan Hoca'dan bir "medya management" girişimi RAPORU HAZIRLAYANLAR: Azime Acar &

Detaylı

21.05.2014 Çarşamba İzmir Gündemi

21.05.2014 Çarşamba İzmir Gündemi 21.05.2014 Çarşamba İzmir Gündemi Doğu Akdeniz de Son Gelişmeler ve Kıbrıs, İKÇÜ de Ele Alındı İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çelebi Avrupa Birliği Merkezi nin

Detaylı

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN 12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-İROL AŞARAN : Efendim : İyiyim sağol sen nasılsın : Çalışıyorum işte yaramaz birşey yok : Kim yazmış bunu : Kim yazmış bunu Milliyet te : Yani sen sen birşey yollamış mıydın

Detaylı

YENİ YAYIN ULUSLARARASI ÖRGÜTLER HUKUKU: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SİSTEMİ

YENİ YAYIN ULUSLARARASI ÖRGÜTLER HUKUKU: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SİSTEMİ YENİ YAYIN ULUSLARARASI ÖRGÜTLER HUKUKU: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SİSTEMİ Yazar : Erdem Denk Yayınevi : Siyasal Kitabevi Baskı : 1. Baskı Kategori : Uluslararası İlişkiler Kapak Tasarımı : Gamze Uçak Kapak

Detaylı

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye-Kürdistan Ekonomik ilişkileri. 02 Temmuz 2014

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye-Kürdistan Ekonomik ilişkileri. 02 Temmuz 2014 Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye ile Kürdistan arasındaki ekonomik ilişkiler son yılların en önemli rakamlarına ulaşmış bulunuyor. Bugünlerde petrol anlaşmaları ön plana

Detaylı

Hükümetten OHAL Kararnamesi: "TİB Kapatıldı, Soru Çalanlar İhraç Edilecek"

Hükümetten OHAL Kararnamesi: TİB Kapatıldı, Soru Çalanlar İhraç Edilecek Hükümetten OHAL Kararnamesi: "TİB Kapatıldı, Soru Çalanlar İhraç Edilecek" Soru çalıp memur olanlara ihraç, TSK'dan atılan pilotlar dönmesi ve TİB'in kapatılması gibi önemli kararlar var. 15.08.2016 /

Detaylı

"Satmam" demiş ihtiyar köylü, "bu, benim için bir at değil, bir dost."

Satmam demiş ihtiyar köylü, bu, benim için bir at değil, bir dost. Günün Öyküsü: Talih mi Talihsizlik mi? Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir adam yaşıyormuş. Çok fakirmiş. Ama çok güzel beyaz bir atı varmış. Kral bu ata göz koymuş. Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir

Detaylı

Enhancing Vocational Language Skills and Working Culture Awareness of European Construction Professionals (EVLAC) http://evlac.mku.edu.

Enhancing Vocational Language Skills and Working Culture Awareness of European Construction Professionals (EVLAC) http://evlac.mku.edu. Anket 1: Dil eğitimi ihtiyacı olan kişilere yöneliktir. Sayın ilgili, Bu anket çalışmasının çıktıları Avrupa daki inşaat sektörü çalışanlarının dil becerilerini ve çalışma kültürü bilgilerini arttırmak

Detaylı

YABANCILAR VE ULUSLARARASI KORUMA KANUNU

YABANCILAR VE ULUSLARARASI KORUMA KANUNU YABANCILAR VE ULUSLARARASI KORUMA KANUNU Halkla İlişkiler Başkanlığı TA K D İ M Değerli; Ana Kademe, Kadın Kolları, Gençlik Kolları MKYK üyemiz, Bakan Yardımcımız, Milletvekilimiz, Ana Kademe, Kadın Kolları,

Detaylı

ŞANLIURFA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü İNTERNET HABERLERİ. İnternet Haber Sitesi : www.urfastar.com Tarih: 01.02.

ŞANLIURFA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü İNTERNET HABERLERİ. İnternet Haber Sitesi : www.urfastar.com Tarih: 01.02. Günlük Haber Bülteni 02.02.2015 İNTERNET HABERLERİ İnternet Haber Sitesi : www.urfastar.com Tarih: 01.02.2015 İNTERNET HABERLERİ İnternet Haber Sitesi : www.urfastar.com Tarih: 01.02.2015 İNTERNET HABERLERİ

Detaylı

Şikâyetinizle ilgili polis soruşturması hakkında itirazda bulunma

Şikâyetinizle ilgili polis soruşturması hakkında itirazda bulunma Bu bilgiler, polis kuvveti tarafından 22 Kasım 2012 tarihinde ve sonrasında alınan şikâyetler hakkındadır. Eğer şikâyetiniz 22 Kasım 2012 tarihinden önce alındıysa, itirazınız, farklı bir sistem altında

Detaylı

PKK'nın silah bırakması siyasi bir mesele

PKK'nın silah bırakması siyasi bir mesele On5yirmi5.com PKK'nın silah bırakması siyasi bir mesele Prof. Abbas Vali, PKK yönetiminin, aktif olarak barış sürecinde yer almak isteyeceğini söyledi. Yayın Tarihi : 4 Şubat 2013 Pazartesi (oluşturma

Detaylı

HUKUK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANLIĞI

HUKUK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANLIĞI HUKUK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANLIĞI ARABULUCULUK GENEL GÖRÜNÜMÜ 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu 22.06.2012 tarihli ve 28331 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.

Detaylı

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ YÖNETMELİĞİ GİRİŞ

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ YÖNETMELİĞİ GİRİŞ LÜĞÜ HİZMET TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ YÖNETMELİĞİ Amaç ve Kapsam GİRİŞ Madde 1-Bu Yönetmelik, Toprak Mahsulleri Ofisini ziyaret eden Devlet Başkanı ve Devlet Büyüklerine; Ofise katkıda bulunan yerli ve

Detaylı

8. Türkiye Avrupa'nın en önemli ülkesi

8. Türkiye Avrupa'nın en önemli ülkesi 8. Türkiye Avrupa'nın en önemli ülkesi 1 8. Türkiye Avrupa'nın en önemli ülkesi Kamuoyuna Galatasaray'la yaptığı ortaklıkla gelen American Finans kuruluşu AIG'nin Türkiye Genel Müdürü Paolo Zapparoli,

Detaylı

Ak Parti 14.Dönem Siyaset Akademisi Ödül Töreni Yapıldı

Ak Parti 14.Dönem Siyaset Akademisi Ödül Töreni Yapıldı Ak Parti 14.Dönem Siyaset Akademisi Ödül Töreni Yapıldı 14. Dönem Siyaset Akademisi Lider Ülke: Türkiye Yerel Yönetimler-II programında dereceye girenler ödüllerini Sayın Başbakanımızın elinden aldı. Mart

Detaylı

Prof. Dr. İzzet Özgenç Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. Çek Kanunu. 3.

Prof. Dr. İzzet Özgenç Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. Çek Kanunu. 3. Çek Kanunu Prof. Dr. İzzet Özgenç Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çek Kanunu 3. Bası Ankara, 2010 Çek Kanunu Prof. Dr. İzzet Özgenç Hukuk Kitapları

Detaylı