ARKA KAPAK. Emin Çölaşan

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ARKA KAPAK. Emin Çölaşan"

Transkript

1

2 ARKA KAPAK Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Ümraniye'deki bir gecekonduya baskın düzenlediler. Aradıklarını, elleriyle koymuş gibi buldular, Çünkü gelen ihbar telefonunda, neyin nerede olduğu açık bir biçimde anlatılmıştı. Üzerinde 15 Haziran 1997 tarihli "mühimmat istif kartı" bulunan kasada Makine ve Kimya Endüstrisi kurumu (MKE) yapımı 18 adet el bombası, el bombalarına ait 18 adet fünye, "DM 41 " NATO standardı tabir edilen 7 adet el bombası, Alman yapımı 2 adet el bombası bulundu. İşte bu bombaların ele geçirilmesiyle başlayan soruşturma, şimdi "darbe günlükleri"yle devam ediyor... "Dahası da var! Olayı kendilerince güçlendirmek ve kanıtlamak için cezaevlerinde başka suçlardan tutuklu ve hükümlü olan ve adı mafya olaylarına karışmış kişileri bile ifade için getirip Ergenekon çetesiyle bağlantılarını bulmak için çaba harcadılar. Madalyonun bir yüzünden bakınca manzara komikti: Üç beş yazar, emekli asker ve üniversite hocası el bombalarıyla milli iradeyi devirip darbe yapacak! Madalyonun öteki yüzünde ise Saygı Öztürk'ün burada sergilediği, açığa çıkardığı belgeler vahim Aslında bir gazetecilik şaheseri... Ve 'dağ fare doğurdu' sözünün kanıtı. " Emin Çölaşan Ünlü gazeteci yazar Emin Çölaşan'ın "araştırmacı gazeteciliğin günümüzdeki önderlerinden" dediği Saygı Öztürk, Hürriyet, Sabah, Star ve GÖZCÜ gazetelerinde gündem yaratan haber ve röportajlarıyla "Basın Oscar ı" sayılan Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü başta olmak üzere dört kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, üç kez Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ankara Gazeteciler Cemiyeti ile değişik meslek kuruluşlarının otuzdan fazla ödülünü aldı. Öztürk'ün Doğan kitap tarafından 2007'de yayımlanan Kitapları: Kırcı/5-6-2 Tamam Reis, Madalyalı Mahkûm, Sınır Ötesi Savaşın Kurmay Günlüğü, Devletin Derinliklerinde, İsmet Paşa'nın Kürt Raporu ve 33 Kurşun'dur. Diğer kitapları: Kırmızı Klasör (2005), Şemdinli'de Olay Var (2006) Aynadaki Reis/Sedat Peker'in Sıradışı Yaşamı (2006)

3 BELGELERLE ERGENEKON Yazan: Saygı Öztürk 361 Yayın hakları: Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık Tic. AŞ. Bu eserin bütün hakları saklıdır Yayınevinden yazılı izin alınmadan kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, hiçbir şekilde kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayımlanamaz I. baskı /ağustos baskı / ağustos 2008 / ISBN Sertifika no: Kapak tasarımı: Yavuz Korkut Baskı: Altan Basım Ltd. / Yüzyıl Mahallesi Matbaacılar Sitesi 222/A Bağcılar - İSTANBUL Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık Tic. A.Ş. 19 Mayıs Cad. Golden Plaza No 1 Kat Şişli, İSTANBUL Tel (212) / 542 Faks (212)

4 BELGELERLE ERGENEKON SAYGI ÖZTÜRK

5 İçindekiler Önsöz... 9 Veli Paşa, Yüzbaşı Muzaffer'i "Süleyman" olarak tanıyordu Her şey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı Kimisi hiç konuşmuyor, kimisinin cevabı "Bilmiyorum" oluyordu Polis "Ergenekon" örgütünü arıyor İşte o ünlü "Ergenekon" belgesi "Ergenekon"un ilk belgesi 2001'de bulundu Tuncay Güney'in bu kitap için anlattıkları Veli Paşa; "Ben niye cezaevindeyim, anlamış değilim" Arkadaşı Tuncay Güney'i anlatıyor "Efendim, ben telefonlarınızı dinleyen kişiyim" Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Paksüt'ün dinlendiği izlendiği şüphesini nasıl ortaya çıkardık? Emniyet ve Jandarma'nın "gizli görevli"sinin sır ifadesi Ergenekon'un mahkeme tutanakları Azeri gencin, Danıştay saldırganı olduğunu iddia ettiler Veli Küçük'ün ifadesini Tuncay Kanada'dan gönderdi Emin Gürses'in ifadesi Doğu Perinçek'in sorgusu Şüpheli: Ergün Poyraz Eski milletvekili Emin Şirin'in ifadesi İlhan Selçuk'un ifadesi Hurşit Tolon: "Ölenler operasyon yapamaz" Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un açıklamaları Sinan Aygün: "Huzurunuzda bu şekilde olmaktan utanıyorum"

6 ÖNSÖZ Saygı Öztürk ün bu kitabı, Türkiye'de özellikle AKP döneminin belgesidir. Niçin?.. Türkiye'de işler kötüye gitmeye başladığı, yaratılan yapay pembe tablolar çöktüğü zaman, topluma bir oyuncak verip gündemi saptırmaları gerekiyordu. İktidarları döneminde büyük uğraşlar verip kendi medyalarını kurmuşlardı. Gazetelerin ve televizyonların çoğu artık doğrudan veya dolaylı bir biçimde AKP'ye hizmet veriyordu. Dürüst, ilkeli ve omurgalı yüzlerce meslektaşımız dışında kalan ve buralarda yuvalanan nice köşe yazarı, muhabir, yorumcu, yönetici ve hatta karikatürist, gazeteciliğin "eleştiri" olan asıl işlevini bir yana bırakmışlar ve AKP iktidarına yağcılık, yalakalık etme yarışma girmişlerdi. Bugün de öyle. Bu yaşadıklarımız, özellikle gazetecilik mesleği açısından utanç vericidir. Evet!.. Her şey kötüye gitmeye başladığında, bunların elinde toplumu uyutacak, kandıracak, uyuşturacak ve AKP'nin işine yarayacak bir oyuncak olması gerekiyordu. İşte böyle bir ortamda gündeme DARBE kavramını getirdiler. Birileri örgütlenmişti ve AKP'ye karşı darbe yapacaktı! Kimdi onlar? Ordu mu? Hayır. Bizim bildiğimiz, darbeyi ordu yapar. O halde kimdi bu alçak, namussuz darbeciler! Ergenekon çetesi diye hayali bir senaryo ürettiler. Bu çetenin bazı evleri basılmış ve 27 adet el bombası ile bir silah ele geçirilmişti! Bunlarla darbe yapacaklardı! Peki "darbeciler" kimlerden oluşuyordu? Aralarında Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un da bulunduğu iki emekli orgeneral, iki emekli general, birkaç emekli subay ve astsubay, bazı üniversite hocaları, yazarlar, gazeteciler, ATO Başkanı Sinan Aygün ve bir parti başkanı. Bunlar bir araya gelip çok iyi darbe yapardı! Ancak ortada bir soru işareti daha vardı. Bu "darbeci örgüt" nasıl ele geçirilmişti" Muhbir vatandaş kimdi? Onun da yanıtı hazırdı. Muhbir vatandaşın ismi Tuncay Güney'di. Bildiklerini (!) yıllar önce itiraf etmişti! Bugün ise o ifadelerini kabul etmediğini bu Kitap için söylüyor.

7 7 Soruşturma onun ve sonradan gözaltına alınıp tutuklanan bazılarının ifadelerine göre yapılıyor, itirafları (!) gündeme taşınıyordu. Fakat gelin görün ki, daha önce Fethullah'ın medya organlarında görev yapan bu "darbeci" şahıs şimdi ortada yoktu. Ne hikmetse daha sonra Kanada' ya gitmesine göz yumulmuş ve orada Yahudiliği seçip haham olmuştu. Şimdi haham olarak görev yapıyordu. Ortada inanılmaz bir bilmece vardı. Vatana ihanet eden, birkaç el bombasıyla darbe tezgâhlayan "Ergenekon terör örgütü" işte böyle yakalandı. Bütün bu aşamalarda Hurşit Tolon, Şener Eruygur, Sinan Aygün, Mustafa Balbay, İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu gibi nice yurtsever insan sabaha karşı evlerinden toplanıp gözaltına alındılar. Bazıları tutuklandı, bazıları serbest bırakıldı. Daha önce de tutuklananlar olmuştu. Veli Küçük, Ergün Poyraz ve daha niceleri... Anımsayın, Ergün Poyraz 2007 yılında Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Bülent Arınç hakkında çok ilginç kitaplar yazmış ve bunların kökenini ortaya çıkarmıştı. Poyraz'ı seçimden hemen sonra 27 Temmuz 2007'de gözaltına aldılar, tutuklandı ve bir yılı aşan bir süre geçmesine rağmen hâkim karşısına çıkarılmadı. Niçin?.. Çünkü iddianame bir yılı aşkın sürede ancak yazılabildi. Bütün bu süreçte inanılmaz bir "Korku İmparatorluğu" yaratıldı. Binlerce insanın telefonları dinlendi, arşivlerine el konuldu. Sonradan öğrendik ki bu muhteşem örgütün kökü 600 yıl öncesine dayanıyormuş ve asıl adı da "AGARTA" imiş!.. Bir şeye dikkat ediniz. "DARBECİ" diye gözaltına alınan, bazıları tutuklanan bu örgütçülerin tamamı, AKP iktidarına karşı olan Atatürkçü, laik, çağdaş, yurtsever insanlardan oluşuyor. * * * Saygı Öztürk aylarca çalıştı ve bu tezgâhın nasıl kurulduğunu ortaya çıkardı. Burada ayrıntılara girmiyorum. Acı gerçekleri ve inanılmaz olayları bu kitabı okurken çok net bir biçimde anlayacaksınız. Haham ve muhbir Tuncay Güney'le defalarca konuştu. İlhan Selçuk, Veli Küçük, Doğu Perinçek, Emin Şirin, Doçent Dr. Emin Gürses, Ergün Poyraz ve Sinan Aygün'ün polis ifadelerinin tam metnini ele geçirdi. Zaten "Ergenekon terör örgütü"nü anlayabilmek için gözaltına alınan kişilere ne sorulduğunu, onların nasıl cevap verdiğini yani bu ifadeleri okumanız gerekiyor. Saygı, olayı her boyutuyla çözdü. Ergenekon çetesi palavrasını gazeteci kimliğiyle çökertti. Birbirini tanımayan insanların aynı örgütün mensupları diye gösterildiğini saptadı Bu kitap Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçecektir.

8 Ergenekon yalanı, darbe iftirası, haftalar ve aylar boyunca AKP medyasının ve AKP'nin en üst yönetici takımının dilinden düşmedi. AKP'ye yakın çevrelerden bunlara sürekli "medya servisi" yapıldı. Yüzlerce yalanı bunlar manşetten verdi. Ülke yönetiminde çuvallayanlar, kafalarda yaratmak istedikleri hayali DARBE öcüsüne, DARBE umacısına sarılıp günü kurtarma peşine düştüler. Öbür yanda bir sürü masum insan gözaltına alınmış, tutuklanmış, büyük sıkıntılar yaşamış, umurlarında bile değildi. Amaç, yarattıkları hayali, ciddiyetten yoksun ve düzmece kavramlara sığınıp kendilerini kurtarmak, hatta acındırmaktı. Bu söylediklerimin yüzde yüz doğru olduğunu, bu kitabı okuyunca göreceksiniz. İfadeler alınırken sorulan sorulara bakınız, insanların telefonları aylarca dinlenmiş, özel yaşamlarına girilmiş ve o sorular soruluyor. Soruşturma yasalarımız uyarınca güya gizliydi ama işlerine gelen bazı bölümleri polis, savcılık ve mahkeme aşamasında bir sürü yalanla birlikte medyaya servis yaptılar, sızdırdılar. Saygı Öztürk'ün elinde telefon konuşmalarının tamamı bulunmasına rağmen özel yaşama saygısı gereği bu konuşmalara kitabında yer vermedi. Yasalar paspas gibi çiğnenirken, gizli olan soruşturmanın bilgi ve belgeleri havalarda uçuşurken, işlerine gelen bu rezaleti ellerini ovuşturarak seyretmekle yetinen başbakan, Adalet bakanı ve İçişleri bakanı sorumludur. Eğer bu ülkede yasalar geçerliyse, hukuk devleti diye bir nesne varsa, bunun hesabı bu şahıslardan bir gün mutlaka sorulacaktır. Dahası da var! Olayı kendilerince güçlendirmek ve kanıtlamak için cezaevlerinde başka suçlardan tutuklu ve hükümlü bulunan ve adı mafya olaylarına karışmış kişileri bile ifade için getirip Ergenekon çetesiyle bağlantılarını bulmak için çaba harcadılar. Danıştay katliamı, Hrant Dink cinayeti, Ahmet Taner Kışlalı ve Necip Hablemitoğlu cinayetleri ve hatta PKK olayları Ergenekon işiydi! Neyse ki Osmanlı dönemindeki Patrona Halil ayaklanmasını, Genç Osman'ın öldürülmesini, Enver Paşa'nın Babıâli baskınını falan Ergenekon'a bağlamayı akıl etmediler de rahatladık! Madalyonun bir yüzünden bakınca manzara komikti: Üç beş yazar, emekli asker ve üniversite hocası el bombalarıyla darbe yapacak! Madalyonun öteki yüzünde ise Saygı Öztürk ün burada sergilediği, açığa çıkardığı belgeler vahim. Aslında bir gazetecilik şaheseri... Ve "Dağ fare doğurdu" sözünün kanıtı. Saygı yüzlerce ucu olan yumağı dört bir yanından tutmuş, o uçlardan bazıların ortaya çıkarmış, birbirine bağlamış... Ve yine dört dörtlük bir eserle karşımızda. Bundan önceki kitabımın önsözünde Saygı için rahmetli gazeteci abimiz Şinasi Nahit Berker'in sözünden yola çıkarak bir tanım yapmıştım: "Gazeteci olunmaz, gazeteci doğulur."

9 Saygı Öztürk bu çalışmasıyla bir kez daha kanıtladı ki, doğuştan gazetecidir. Değerli arkadaşım, kardeşim ve dostum Saygı Öztürk şimdi II. kitabıyla karşınızda. Söyleyecek bir söz bulamıyorum. Sadece "Ellerine, beynine ve yüreğine sağlık" diyorum Okumaya başladığınızda, aynı şeyi ilk sayfadan itibaren sizin de söyleyeceğinize inanıyorum. Emin Çölaşan

10 VELİ PAŞA, YÜZBAŞI MUZAFFER'İ "SÜLEYMAN" OLARAK TANIYORDU "Ergenekon" örgütünün adının bu kadar bilinmediği, duyulmadığı günlerdi. Danıştay baskını gerçekleştirilmiş, 2. Daire Üyesi eski Vali Yücel Özbilgin şehit edilmiş, 3 üye yaralanmıştı. Danıştay saldırısıyla ilgili olarak, yüzbaşı rütbesindeyken Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarılan Muzaffer Tekin'in adı da kilit isimler arasında geçiyordu. Tekin'in, emekli General Veli Küçükle, Küçük'ün, Danıştay saldırganı Alparslan Aslan'la çekilmiş fotoğrafları olayı daha da karmaşık hale getiriyordu. Eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in, gözaltına alınacağını öğrendiğinde bıçakla intihara kalkışması, yaralı olarak hastaneye götürülmesi, bu olayların arkasında "derin ilişkiler olduğu" izlenimi yaratmış, fotoğraflar da bunun kanıtı olmuştu. "Ergenekon" adlı bir örgütlenme olduğunu, Emniyet'in arşivindeki bilgilere dayanarak belki dar bir çevre biliyordu ama o bilgilerden çok "Ergenekon" adı basında sıkça yer almaya başladı. Muzaffer Tekin'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmesi, onun nöbetçi subay olduğu gün, Piyade Subay Temel Kursu'na alınan bazı subayların, Tuzla'da hesap yüzünden lokantacıyla tartışması, bunun sonucu olarak garsonların subaylara saldırmasından kaynaklanıyordu. Perişan bir biçimde gelen subayların halini gören Yüzbaşı Muzaffer Tekin, o lokantaya gitti. Genç meslektaşlarına saldıran garsonları dövdü, lokantayı dağıttı, işte bu olay, onun meslekten çıkarılmasına yol açtı. Aslında Tekin daha sonra açtığı davayı kazandı ve göreve dönmesi uygun bulundu. Ancak, o bir daha asker ocağına dönmedi. "Çok şey bilen" ve geçmişte bazı olaylarda ön saflarda yer aldığı öne sürülen Veli Küçük'le, Muzaffer Tekin'in yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı günlerde telefonla konuştum, ilk kez konuştuğum Veli Paşa, gelinen durumu "At izi, it izine karışmış" diye niteliyor ve şunları anlatıyordu: İkiye ayırdım Ben Türkiye'yi ikiye ayırdım: Türk vatanının bütünlüğünün yanında olanlar, karşısında olanlar. Siyaset ve görüş açım bu. "Bu vatanı parçalatmam" diyenlerin bir yerde cephe oluşturacak şekilde ortaya çıkmasın

11 11 da yarar var. Son yıllarda herkes bir dernek kuruyor. Kuvayyı Milliye, Müdafaa i Hukuk, Vatansever Kuvvetler gibi değişik isimler adı altında dernekleşmeye karşıyım. Onlarla irtibatım yok. Hatırlamıyorum Avukat Alparslan Aslan'la konuştuğumu hatırlamıyorum. Fotoğraflarına baktım, kendisini şahsen de tanımıyorum. İsmini de bu olayla duydum. Kesinlikle konuşmadığımı söyleyebilirim. Dolayısıyla siyasi görüşünü de bilmiyorum. Bu kişi şirketi aramış olabilir. Ama konuşsam hatırlarım, diye düşünüyorum. Ben şu anda köyde olmama rağmen en az 20 kişi aradı. Son olayın ne olduğunu bile pek bilmiyorum. Veli Küçük'e, yaralı olarak hastaneye kaldırılan Muzaffer Tekin'i soruyorum. Küçük, "Yakından tanımıyorum, öyle bir samimiyetim de yok. Kendisini birkaç defa gördüm. Onun adını Muzaffer değil, Süleyman olarak biliyordum. Kendisinin eski subay olduğunu da sonradan öğrendim" diyor. Muzaffer Tekin'in gizemli bir biçimde intihara kalkışmasının, hastaneye götürülmesinin ardında çok şeyler aranırken bu durumu Veli Küçük'e soruyorum. O şunları anlatıyor; Örtbas Adam ellerinde, gizli kapaklı bir şey yok. Arkasında kim varsa, neyse ortaya çıkarmaları gerekir, öyle komplo teorileri üretmeye gerek yok. Adam kaçak değil, elde. Elde olduğuna göre konuşturursun, söylediklerinden neyin ne kadar doğru olduğunu da araştırırsınız. Yalan söylüyorsa, yalanını ortaya koyup yüzüne vursunlar. Avukat Alparslan Aslan, telefonda belki de bin kişiyle konuşmuştur. Konuştuğu herkes örgüt mensubu mu demek? Böyle düşünmek, olayı genişletip örtbas etmek demektir. Adam olmaz, elde delil olmaz, sanık firardadır, faili meçhuldür, o zaman bazı komplo teorileri üretilir. Ama bu olayda komplo teorisi üretmeyi gerektirecek bir şey yok. Her şey elde. At izi it izine karışmış Son olaylara baktığımızda memleketimizde at izi ile it izi birbirine karışmış durumda. Bu izleri ayırmak lazım. Adam gidip Danıştay'ın 5. katına çıkıyor, odayı basıyor, çıkışta yakalanıyor. Adam elde olduğuna göre her şeyinin çözülmesi lazım. Adam eldeyse olayı genişletip dağıtıp iyice karmaşık hale getirilmesini ben uygun bulmuyorum. Olaya baktığımız zaman, bu eylemi gerçekleştiren kişinin deli olduğu anlaşılıyor. Şuursuz, psikopat birisi anladığım kadarıyla Vatan kurtarmak için yola çıktığım söylüyormuş. Böyle bir anlayışla vatan kurtulur mu Allah aşkına? "Turbanı yasak ettiniz" diye yapılan bu saldırı ancak akli melekeleri yerinde olmayan bir kişinin yapabileceği bir olay.

12 12 Yazık olur Televizyonlarda, gazetelerde olayla ilgili yorumlar yapılıyor. Bunlar tamamen komplo teorileridir. Adam elde, sorgularsın, sonuca ulaşırsın. Faili meçhul olay değil. Komplo teorileri geliştirip ortamı germenin sırası mı? Böyle bir durumda ülkemize yazık, günah olmaz mı? Durup durup "Vay şunla görüşmüş, şunla buluşmuş" demenin sırası mı? Bir de "Kızılelmacılar" dediler. Bu da nereden çıktı anlamadım. Her saat başı bir şey çıkartıyorlar. Muzaffer Tekin'in intihara kalkışmasını sorduğumda Veli Küçük şunları söylüyor; Dangıl dungul intihar olur mu? Benim, Süleyman olarak tanıdığım Muzaffer Tekin'in intihara kalkıştığı basında yer aldı. Böyle harakiri gibi intihar olur mu? Subaysa çeker tabancasını intihar eder. Böyle dangul dungul bir intihar şekli olur mu? Bugüne kadar olan intiharlar böyle mi oldu? İşte o günlerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali ŞAHİN de yaptığı açıklamada, "Sürprizlere hazır olun" diyordu. O günlerde bu sözün ne anlama geldiği pek anlaşılamadı. Veli Küçük'e sorduğumda, "Bu sözler beni çok düşündürdü. Olay olur olmaz hemen arkasından başbakan yardımcısı böyle konuşuyor, işte, asıl incelenmesi ve üzerinde durulması gereken bu sözlerdir" karşılığını veriyordu.

13 HER ŞEY ÜMRANİYE'DE BULUNAN BOMBALARLA BAŞLADI Danıştay saldırısı da, Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalan da unutulmaya başlamış, hatta gazeteci Tuncay Güney'in 3 Mart 2001 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğünde verdiği ifade bile çoktan u arşiv"e kaldırılmıştı. Her şey, Ümraniye 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 2007/959 kararıyla yeniden başladı. 12 Haziran 2007 tarihinde bu kararı alan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çakmak Mahallesi Samanyolu Caddesi Güngören Sokak'ta bulunan Ali Yiğit'in 20 gün öncesine kadar ikamet ettiği eve geldiler. Aradıklarını, elleriyle koymuş gibi buldular. Çünkü gelen ihbar telefonunda, neyin nerede olduğu açık bir biçimde anlatılmıştı. Üzerinde 15 Haziran 1997 tarihli "mühimmat istif kartı" bulunan kasada Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) yapımı 18 adet el bombası, iki kutu içinde el bombalarına ait 18 adet fünye, "DM 41" NATO standardı tabir edilen 7 adet el bombası, Alman yapımı 2 adet el bombası bulundu. "Ergenekon bombalan" 14 gün sonra imha edildi Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarıyla "aynı seri"den olduğu belirtilen ve ele geçirilen bombalarla ilgili ilginç gelişmeler olmuştu. El bombalarıyla ilgili soruşturmayı yürüten CMK 250. madde ile yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, Ümraniye'de ele geçirilen bombaların kriminal inceleme kararından sonra el bombalarının imha kararı verilmesi için İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine başvurdu. 10. Ağır Ceza Mahkemesi, üzerinde 15 Haziran 1997 tarihi yazdı, ahşap kasada bulunan MKE yapımı 18 adet el bombası, 18 adet fünye, DM41 NATO Standardı olarak nitelendirilen 7 adet el bombası, Alman yapımı 2 adet el bombası olmak üzere 27 el bombasının kriminal inceleme sonucundan sonra imha edilmesine karar verdi. Mahkeme, bu kararını, bombaların ele geçirilmesinden bir gün sonra yani 13 Haziran 2007'de veriyordu. Bombaların imha edildiği ise aradan bir yıl geçtikten sonra ancak öğrenilebildi. Mahkeme kararından sonra bombalar, Emniyet Müdürlüğü Bomba Bölümü'ne gönderildi. 26 Haziran 2007 tarihinde bombaların imha edil

14 14 Mahkeme bombaların ele geçirilmesinden bir gün sonra imhasına karar verdi.

15 15 İMHA TUTANAĞI İstanbul Beşiktaş 10. Ağır Ceza Mahkemesinin (CMK'nın 250. Maddesi ile Yatk 2007/1536 Soruşturma nolu sayısına istinaden Ümraniye ilçesi Çakmak mah. Göndür sok. No sayıl yerde yapılan aramada ele gecen el bombalarının imhası istenilmektedir. 27 adet bombalarından 4 adet DM 41 model ve 3 adet M26 model el bombalarının içindeki patlayıcısı pn halde olduğundan gövdelerinin tamamı, 18 adet MKE yapımı, 2 adet RFX Amerikan bombalarının İçlerinde bulunan patlayıcıları çıkarılarak. 4 adet OM 41 model ve 3 adet M 26 mod el bombalarına ait kapsüllerde dahil olmak üzere kapsülleri sökülerek meskûn mahal dışına çıkarılarak ayrı ayrı imha edilmişlerdir. İmha neticesinde emsallerine eş değerde patladıkla görülmüştür. 18 adet MKE ve 2 Adet RFX Amerikan el bombalarının gövde kısmı ile maşa grupla tahkikata esas olmak Özere Terörle mücadele Şube Müdürlüğüne teslim edilmiştir Bombalar 14 gün sonra imha edildi. diğine ilişkin tutanak düzenlendi. Ele geçirilen bombaların daha önce Amerikan üretimi olduğu belirtilmemesine rağmen, imha tutanağında 2 bombanın ABD üretimi olduğuna yer verildi. İmha tutanağında, el bombalarının kapsülleri de dahil olmak üzere sökülerek ayrı ayrı imha edildiği, 18 adet MKE ve 2 adet RFX Amerikan yapımı el bombalarının gövde kısmı ile maşa gruplarının soruşturmaya esas olmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne teslim edildiği kaydedildi. İşte bu bombaların ardından gözaltılar da başladı. El bombalarının Kuvva i Milliye Derneği İstanbul Şube Başkam emekli Astsubay Oktay Yıldırım'a ait olduğu, Yıldırım'ın da Danıştay saldırısından sonra gündeme gelen eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin'le ilişkili olduğu öne sürüldü. O günlerde, kamuoyu Oktay Yıldırım'ı, "özel Harpçi" olarak tanıdı. Oysa Yıldırım "Özel Harpçi" değil, piyade komando astsubaylığından emekliydi. Emekliye ayrılış nedeni ise paraşüt atlayışında dizkapağında oluşan sakatlıktı. O yüzden malulen emekliye sevk edilmişti. Emekliye ayrıldıktan soma sıkça televizyonlara çıkıyor, hükümetin uygulamalarım eleştiriyor, internet sitelerinde de aynı içerikte yazılan yer alıyordu. Oktay Yıldırım'ın gözaltına alınmasından hemen sonra eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin yine gündeme geldi Oktay Yıldırım ile Muzaffer Tekin'in bağlantılarının olduğu, birlikte çekilen fotoğraflarıyla ortaya konuluyor

16 16 du. İşte o günlerde Muzaffer Tekin'e telefonla ulaştığımda, "Yine kilit ismin siz olduğu belirtiliyor. Ne diyorsunuz?" diye sordum. Tekin son derece rahat ve kendisinden emin bir biçimde bana şunları söyledi: Bir dönem bana yapıldığı gibi bu kez de Oktay Yıldırım bir komployla karşı karşıya işte Danıştay'ın rövanşını bu yolla almak istiyorlar. Ben Oktay Yıldırım'ı tanıyorum. Benim yanımda bulunan bir kişidir. Yazılan ve konuşmalarıyla birilerini rahatsız etti. Gündem değiştirmek için böyle bir olayla ve benimle ilişkilendirildi. Oktay'ın bombaları çöplükte bulduğunu söylediğine de inanmıyorum. İşte bu konuşmadan kısa bir süre sonra Muzaffer Tekin de tutuklandı. Tutuklamalar dalga dalga yayılmaya başladı. Bakıyorsunuz, eski milletvekili gözaltına almıyor, emekli general sorgulanıyor, gözaltılar öğretim üyeleriyle devam ediyordu. Kamuoyunda "baba" olarak nitelendirilenlerle ilişkileri bu örgüte olan ilgiyi de artırıyordu. Basında "Ergenekon" örgütünün yaptıklarına, yapacaklarına ilişkin müthiş iddialar yer alıyordu. Uğur Mumcuyu, Hrant Dink'i, Necip Hablemitoğlu'nu da öldürenin bu örgüt olduğu haberleri de yayılıyordu. Suikast korkusu operasyonu öne çekti Gazeteci yazar Hrant Dink'in öldürüleceği biliniyordu, ama suikast önlenmemişti. Bu konuda herkes sorumluluğu bir başkasının üzerine atmayı daha uygun buldu, işte, göz göre göre yeni bir suikastın yaşanabileceğini dikkate alan Emniyet birimleri, "Ergenekon operasyonu"nu hayli öne çektiler. Aslında bu konuda Emniyet ile Cumhuriyet Savcılığı'nın görüş birliği içinde olmadığı da biliniyordu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, "Ergenekon Operasyonu"nda dinlenen bazı telefon konuşmalarında "suikast imaları"na ulaştı, işte bu konuşmalardan yola çıkıldı ve bir an önce operasyonun başlatılması üzerinde duruldu. Elde; o anda suç konusu olabileceklerden çok, telefon dinlemeleriyle ilgili CD'ler bulunuyordu. Ama telefon konuşmaları tek başına yetmiyordu. Bu yüzden, Cumhuriyet Savcılığı bu haliyle operasyona başlanmasını benimsemiyor, Emniyet birimleri ise "Başımız ağrımasın, Hrant Dirik olayında yaşananlar olmasın" diye bu kez erken davranarak, en azından operasyona hemen başlanarak bu niyette olardan tedirgin etmeyi planlıyordu. İşte operasyonun başlatılıp başlatılmaması konusunda görüş ayrılıkları devam ederken İstanbul Emniyet müdürü ile istihbarat ve Terör Şube müdürleri Ankara'ya geldi. Devletin üst düzey bazı yetkilileriyle görüşmeler yapıldı. "Operasyon" için beklenmeyecek, hemen harekete geçilecekti. Gelişmeleri bu kitap için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün üst düzey bir yetkilisinden dinliyorum:

17 17 Bu gruba yönelik yürütülen soruşturma kapsamında dinlenen telefonlarda şüphelilerden bazılarının aralarındaki konuşmalarda DTP'lilerin, gazeteci ve yazarların bulunduğu bazı kişilere suikast yapılacağına ilişkin imalarda bulunuldu. Bunlara suikast yapılırsa, Hrant Dink olayında olduğu gibi Emniyet'e ithamlarda bulunulacağı endişesine kapıldık. Telefon dinlemelerinde suikast imasında bulunulmasına rağmen bunu önlemek için niçin bir operasyon yapılmadığı konusunda suçlamalarda bulunulur diye erken harekete geçildi. Açığa çıktı diye Suikastlarda bulunacağı öne sürülenlerin gözaltına alınmaları, sorgulanmaları, telefonlarının dinlendiğini bilmeleri halinde, bu tür eylemlere cesaret edemeyeceklerini kaydeden aynı yetkili, sözlerini şöyle sürdürüyor. Ergenekon operasyonu da bu yüzden öne çekildi. Gözaltına alınan kişilerin daha uzun süre izlenmesi, telefonlarının dinlenmesi, ilişkilerinin araştırılması gerekiyordu. Bu, suikast yaparlar korkusu yüzünden istenildiği gibi yapılamadı. Ayrıca operasyonun çok gizli yürütülmesi gerekirken, bazı bilgiler de değişik kademelere zamanından önce anlatıldı. Artık gecikme olması soruşturmanın aleyhine olabilirdi.

18 KİMİSİ HİÇ KONUŞMUYOR, KİMİSİNİN CEVABI "BİLMİYORUM" OLUYORDU Gözaltına alınan "şüphelilere" Ergenekon lobi yapılanmasına ilişkin sorular yöneltilirken, bu örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde faaliyet gösterdiğine ilişkin iddiaya da yine belgelerdeki yazılara göre sorular yöneltiliyor, bildiklerini anlatmaları isteniyordu. Aralarında Avukat Kemal Kerinçsiz'in, Zekeriya Öztürk'ün bulunduğu bazı şüpheliler sorulan hiçbir soruya karşılık vermiyordu. Bazıları ise "bilmiyorum", "haberim yok", "bilgim yok" karşılığını veriyorlardı. Turhan Çömez de var Patrikhane Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'un 59 sayfalık ifadesinin 30 sayfasında "Ergenekon terör örgütü" ile ilgili sorular yöneltilirken, sorgunun 29 sayfalık bölümünde ise Erenerol'un dinlenen telefon konuşmalarına yer verildi ve konuşulan kişilerin kim olduğu soruldu. Emniyet'te yapılan sorguda, Erenerol'a, konuştuğu kişilerden eski AKP Milletvekili Turhan Çömez, Avukat Kemal Kerinçsiz, Veli Küçük, Hasan Yalçın, Muzaffer Tekin'in de kim olduğu sorusu yöneltildi. Erenerol'un dinlenen telefonlarına, çok sayıda gazeteci, televizyon programcısı da takıldı. Sorguda, Erenerol'a bu kişilerle ilişkileri de tek tek soruldu. Erenerol'dan bu kişilerle konuşması tutanaklara geçen sözlerine ve konuştuğu kişilerle ilişkilerine açıklık getirmesi isteniyordu. Çok geçmedi, emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon ile Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün de tutuklandığı gün, Turhan Çömez de şüpheliler arasına girdi. Çömez, o günlerde yurtdışında olduğu için gözaltına alınamadı, bazı yayın organlarında eski milletvekilinin yurtdışına yasal olmayan yollardan çıktığına ilişkin iddialar bile ortaya atıldı. Oysa Çömez yasal yollardan çıkış yapmış, yakınlarının bunu anlatması da hayli zor olmuştu.

19 19 Kemal Kerinçsiz'den yazarlara Emniyet'teki sorgusunda soruların hiçbirini cevaplandırmayan Kemal Kerinçsiz, tutuklanıp cezaevine gönderildikten sonra mahkeme önüne çıkarılmaları gecikince bazı gazetelerin yazarlarına mektup yazıp şikâyetlerini aktardı. Kerinçsiz, "Arkadaş ve dost olan insanları günlük konuşmaları delil olarak ortaya konulmuştur" diyor, kendileri sanki mahkûm olmuş gibi linç edenlerin de insan haklarından en fazla bahseden, demokrasi havarilerinden oluştuğunu öne sürüyor ve mektubunu şöyle sürdürüyordu: Hayali örgüt İktidar, sanal ve hayali örgütler, suçlar yaratarak karşıt fikirde kamuoyu oluşturan bütün kesimleri sindirerek, siyasi muhalefeti aynen siyasi partilerde olduğu gibi kontrol altına almaya çalışarak, Ilımlı İslam rejimi ni getirme gayretindedir. Cumhuriyet tarihinde son derece az işletilmiş bir suçlamayla karşı karşıya bulunmaktayız. Tanımıyorlar Ortada birbirini tanımayan, hiç görmemiş kişiler olmasına rağmen bir araya getirilerek sanal ve hayali bir örgüt oluşturulmuştur. Bu soruşturmayla sivil muhalefet yapma hakkım elimden alınarak toplumun sindirilmesi için gerekli mesajlar verilmek istenmiştir. Bu soruşturmayla kamuoyuna "Hukuki mücadele yapıp, hükümete muhalefet ederseniz başınıza gelecek olan budur; örgüt üyesi olarak suçlanır, hükümete isyana teşvik ettiğiniz iddia edilir, mesleğiniz elinizden alınır, aileniz dağıtılır, işiniz ve ocağınız söndürülür. Ona göre ders alın" denmiştir. Sindirme operasyonu Hükümete muhalefet edecek bütün güçleri sindirme gayretine girilmiştir. Bu tehlikeli gidişin farkına varılmalı. Masa başlarında yaratılan çete örgüt suçlamalarını kendisine muhalefet edenleri istedikleri gibi bir soruşturmanın içine dahil etmektedirler. Bütün bunlar sözde çete örgütlerle mücadele yapılıyor kılıfı altında gerçekleştiriliyor. Bunlarla mı? Örgüt üyesi diye tutuklananlara bakıldığında 65 yaşında şekeri ve tansiyonu sebebiyle sağlığını yitirmiş, basında ismi yıpratılmış emekli bir generalle, 60 yaşını bulmuş ve bir nikâhta amacı aşan bir sözü sebebiyle sürekli gündeme getirilen bir albayla, Türk Ortodoks Patrikhanesi'nin basın sözcülüğünü yapan mümtaz bir hanımefendiyle mi hükümete isyanı gerçekleştireceğiz? Eğer bu kişiler arasında bireysel suçları olanlar var ise elbette ki yüce adalet yapacağı yargılama sonucunda kimin suçlu olacağını tespit edecektir.

20 20 Örgüt yaratma Birbirlerini görmemiş, aralarında hiçbir ilişki olmamış, örgüt anlamında dahi teknik hiçbir özelliği bünyesinde barındırmayan kalabalığı bir araya getirerek ve kalabalığa bazı kişileri entegre ederek farklı renklerde göstermeye çalışmak ve örgüt yaratma gayretine girmek beyhude bir çabadır. Kerinçsiz mektubunda bunu derken, başka bir mektup daha ulaşıyordu. "Kilit adam"dan mektup var Emekli subay arkadaşına,"hakikatli kardeşim" diye başladığı mektup, şu dörtlükle son buluyordu: Yumuşaktır kalbim benim ömür boyu sert yaşadım. Bazen fakir, bazen zengin Ama yine mert yaşadım. Kamuoyu, yüzbaşılıktan atılma Muzaffer Tekin'i, Avukat Alparslan Arslan'ın Danıştay baskınından sonra tanıdı. İntihara kalkışması Muzaffer Tekin 'in gizemini daha da artırırken, onu yalandan tanıyanlar, "O böyle bir lekeyle yaşamak istememiştir" diyordu. Emekli Astsubay Oktay Yıldırım'a ait olduğu öne sürülen 27 adet el bombasının yakalanmasından sonra cezaevine konulan Muzaffer Tekin de diğer tutuklu ve hükümlüler gibi mektup yazan, mektup bekleyenler arasına girmişti. Cezaevine gelen her mektup defalarca okunur, bir daha okunur. Bazen gözyaşları yazarken de, okurken de damlar... Muzaffer Tekin, eşi Müge ile kızı özge'ye gönderdiği 17 sayfalık mektubunda, askerlik günlerini, Kıbrıs'ta yaşadıklarını da anlatıyor. Sonra günümüze ve hakkındaki iddialara geliyor. Eşine ve kızma şunları yazıyor: Mütevazı yaşantımız son 1,5 yılda ikinci kez hedef alındı. Şunu biliniz ki Danıştay olayında ve Ümraniye'deki el bombalan konusunda bizi hedef gösterenler ve onların arkasındakiler gerçek çetelerdir. Keser döner sap döner, bir gün de hesap döner. Bizim, olayın içine çekilmemiz için ifadesi düzenlenen Ali Yiğit, Trabzon'daki köyünden "Polis ifadeyi yazdı, ben okumadan imzaladım. Vicdan azabı çekiyorum. İfademi düzelteceğim" diye haber gönderiyor. Her iki olayda da kim ki görevini kötüye kullanmış, fitne fesat, yalan ve iftira atmış, hepsini ilahi güce havale ediyorum.

Zulm ile Âbâd Olanın Ahiri Berbâd Olur insan Bir Günlüğüne Gazze li Olmalı!

Zulm ile Âbâd Olanın Ahiri Berbâd Olur insan Bir Günlüğüne Gazze li Olmalı! Zulm ile Âbâd Olanın Ahiri Berbâd Olur insan Bir Günlüğüne Gazze li Olmalı! GÜNDEM İÇİNDEKİLER Sözün Bittiği Yerdeyiz... METİN ALPASLAN DOSYA 20 "Laik/Cumhuriyet" Bağlamında Müslümanı Ötekileştirmek MUSTAFA

Detaylı

SD STRATEJ K UBAT 2010. Irak n Dünü ve. İsrail Lieberman dan Kurtulmal d r. Kad Adaleti ve Hukukçunun Üstünlü ü. Hasan KÖN.

SD STRATEJ K UBAT 2010. Irak n Dünü ve. İsrail Lieberman dan Kurtulmal d r. Kad Adaleti ve Hukukçunun Üstünlü ü. Hasan KÖN. SD STRATEJ K DÜ ÜNCE UBAT 2010 www.sde.org.tr Ayl k Uluslararas li kiler ve Strateji Dergisi Y l: 1 Say : 3 Fiyat: 7 TL (KDV Dahil) Türkiye de Nükleer Silahlar Sorunu Hasan KÖN Irak n Dünü ve Bugünü Nüzhet

Detaylı

Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi Parkı Değerlendirmesi. Mensur Akgün, Burak Cop, Yunus Emre, Çağla Gül Yesevi

Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi Parkı Değerlendirmesi. Mensur Akgün, Burak Cop, Yunus Emre, Çağla Gül Yesevi Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi Parkı Değerlendirmesi Mensur Akgün, Burak Cop, Yunus Emre, Çağla Gül Yesevi Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi

Detaylı

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ YAYINIDIR

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ YAYINIDIR KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ YAYINIDIR www.kibristd.org.tr KASIM - ARALIK 2013 / OCAK - ŞUBAT 2014 ISBN :1300-2546 CİLT: 26 NO :6 / CİLT: 27 NO: 1 İKİ AYDA BİR YAYINLANIR Figen Rutkay 1934

Detaylı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri Tespitler - Öneriler Doç. Dr. Hamit Emrah Berifl ç Politika ve Demokratikleflme Programı Koordinatörlü ü SDE - STRATEJİK DÜŞÜNCE

Detaylı

EĞİTİM ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ ÜLKE GENELİNDE TÜRK EĞİTİM-SEN RÜZGARI ESTİ

EĞİTİM ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ ÜLKE GENELİNDE TÜRK EĞİTİM-SEN RÜZGARI ESTİ EĞİTİM ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ ÜLKE GENELİNDE TÜRK EĞİTİM-SEN RÜZGARI ESTİ Milli Eğitim Bakanlığı ve AKP iktidarı eğitim çalışanlarının bütün tepkilerine kulaklarını tıkadılar. Demokratik tepkilerimizi

Detaylı

HRANT DİNK CİNAYETİ DÖRDÜNCÜ YIL RAPORU

HRANT DİNK CİNAYETİ DÖRDÜNCÜ YIL RAPORU HRANT DİNK CİNAYETİ DÖRDÜNCÜ YIL RAPORU Av. Fethiye Çetin Hrant Dink cinayetine zemin hazırlayan süreç, bu süreçte rol alan kişi ve kurumlar ile cinayetin gerçek faillerini ve cinayetin nedenini önceki

Detaylı

Türk İstihbaratının Tarihsel Gelişimi

Türk İstihbaratının Tarihsel Gelişimi Y.2013, Cilt 3, Sayı 2, ss.85-111 Y.2013, Volume 3, Issue 2, pp.85-111 Türk İstihbaratının Tarihsel Gelişimi Eray GÖÇ Çankırı Karatekin Üniversitesi, Yapraklı Meslek Yüksekokulu eraygoc@karatekin.edu.tr

Detaylı

İÇİNDEKİLER. gençliğin sesi

İÇİNDEKİLER. gençliğin sesi 26 gençliğin sesi Baslarken, Değerli dostlar hak ve özgürlükler partisinin bu yıl 10. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Türk devleti kurulduğu günden günümüze başta Kürt halkına karşı yürütmüş

Detaylı

SDE Analiz KCK Örgütlenme Modeli ve Amacı

SDE Analiz KCK Örgütlenme Modeli ve Amacı KCK Savunma Güvenlik Programı Koordinatörlüğü İçindekiler: Yönetici Özeti...3 1) GİRİŞ...4 2) KCK NIN ORTAYA ÇIKIŞ SÜRECİ...6 3) KCK NIN KURULUŞ AMACI VE MİSYONU...11 4) KCK NIN ÖRGÜTLENME MODELİ VE YAPISAL

Detaylı

Aylık Siyasi Gençlik Dergisi *Sayı 174 *Mart 2013 *Fiyatı: 2 TL *ISSN: 1302-7506 İZİN VERME!

Aylık Siyasi Gençlik Dergisi *Sayı 174 *Mart 2013 *Fiyatı: 2 TL *ISSN: 1302-7506 İZİN VERME! Aylık Siyasi Gençlik Dergisi *Sayı 174 *Mart 2013 *Fiyatı: 2 TL *ISSN: 1302-7506 Üniversitelerin öğrencilerin İZİN VERME! İ Ç İ N D E K İ L E R İsyan... 2-3 Özgür Okul... 6 Forum... 9 Denge Ciwanan...

Detaylı

MEçHul Alıcının ADı AçıKlAnMADı

MEçHul Alıcının ADı AçıKlAnMADı GÜNCeL 3 HAber 2 GÜNdem 4 T. yaşam 5 PoLİTİKA PoLİTİKA 7 6 bölge 8 KÜrTÇe ekonomi 10 9 dünya 11 ramazan 12 bulmaca 13 SPor 14 HAber reklam 15 16 Kaya GATA'ya sevk edildi Nerede Eski Bayramlar (2) diyarbakır

Detaylı

I.ULUSAL KIBRIS SEMPOZYUMU

I.ULUSAL KIBRIS SEMPOZYUMU I.ULUSAL KIBRIS SEMPOZYUMU 12 13.11.2009 KONUŞMACILAR Doç. Dr. Ulvi Keser, Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Bahar Hurmi, Atılım Üniversitesi Uluslararası

Detaylı

Sayfa 10. Sayfa 8. Sayfa 5

Sayfa 10. Sayfa 8. Sayfa 5 Sayfa 10 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 74 milyonun sorumluluğunu taşıdığını unutmuşcasına açıklamalar yaparak büyük infial uyandırdı. Vatandaşları ve sivil toplum kuruluşlarını oylarının rengine göre

Detaylı

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ 05 KASIM 2012 Editör: Özgür TONUS ADOM YAYINI NO: 02 Sempozyum Kayıt Deşifresi: Aslıhan İLHAN Cansu TAHAN Elif TEKİN Fatih

Detaylı

Yeni bir sayıyla karşınızda olmanın

Yeni bir sayıyla karşınızda olmanın Genç Birikim den... Kıymetli okurlarımız, Yeni bir sayıyla karşınızda olmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Çünkü büyük bir emeğin ardından hazırlanarak elinize geçen dergimiz vesilesiyle sizlere

Detaylı

SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010. CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler)

SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010. CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler) SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010 CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler) Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi Ankara - 2010 SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010 CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA

Detaylı

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ. 28 ŞUBAT SÜRECİ ve BATI MEDYASINDAKİ ALGILAMASI. Hazırlayan.

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ. 28 ŞUBAT SÜRECİ ve BATI MEDYASINDAKİ ALGILAMASI. Hazırlayan. T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 28 ŞUBAT SÜRECİ ve BATI MEDYASINDAKİ ALGILAMASI Hazırlayan Şeyma Akın Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi KARAMAN 2011 T.C.

Detaylı

Kendi ülkesini işgal eden ordu. K e n di ü lke sin i işga l e de n o r du. Ce m ile B a y r a kta r

Kendi ülkesini işgal eden ordu. K e n di ü lke sin i işga l e de n o r du. Ce m ile B a y r a kta r K e n di ü lke sin i işga l e de n o r du Ce m ile B a y r a kta r 1 Bu kitap Derin Düşünce Fikir Platformu nun okurlarına armağanıdır. 2 3 İçindekiler Önsöz... 5 Devlet Kuranların Millet Kurgusu; 27 Mayıs

Detaylı

EĞİTİM-BİR MEHMET AKİF İNAN

EĞİTİM-BİR MEHMET AKİF İNAN Tanıklığımla EĞİTİM-BİR ve MEHMET AKİF İNAN (1992-2000) Nurettin SEZEN EĞİTİM-BİR-SEN YAYINLARI Eğitim-Bir-Sen Yayınları : 54 Edebiyat Dizisi : 12 Eğitim-Bir-Sen Adına Sahibi Ahmet GÜNDOĞDU Genel Başkan

Detaylı

SİVİL BAKIŞ GEREK YOK. Yeni Anayasaya. Özgürleştirmeyecekse. Özgürleştirmeyecekse SAYI. Türk Muhafazakarlığı Dünü Bugünü, Yarını

SİVİL BAKIŞ GEREK YOK. Yeni Anayasaya. Özgürleştirmeyecekse. Özgürleştirmeyecekse SAYI. Türk Muhafazakarlığı Dünü Bugünü, Yarını SİVİL BAKIŞ 3 Aylık Dergi (Mayıs, Haziran, Temmuz) 2012 SAYI 03 Düşünce ve Siyaset Dergisi Özgürleştirmeyecekse Özgürleştirmeyecekse Yeni Anayasaya Yeni Anayasaya GEREK YOK GEREK YOK!! Berlin Duvarları

Detaylı

2 İçindekiler Sayın Genel Başkan ın Katıldığı Programlar... 5 AR-GE; Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Faaliyet Raporu... 35 Bilgi ve İletişim Teknolojileri Faaliyet Raporu... 41 Dış İlişkiler ve Yurtdışı

Detaylı

SOMA: YAS VE HESAP KRONY KAPİTALİZM, NEOLİBERAL POLİTİKALAR VE ÜRETİMİN KARANLIK AYNASI

SOMA: YAS VE HESAP KRONY KAPİTALİZM, NEOLİBERAL POLİTİKALAR VE ÜRETİMİN KARANLIK AYNASI SOMA: YAS VE HESAP KRONY KAPİTALİZM, NEOLİBERAL POLİTİKALAR VE ÜRETİMİN KARANLIK AYNASI Bir kömür/ Bin ömür/ Kül değil/gül ölür diyordu Ali Emre. Türkiye mayıs ayında yürekleri sızlatan bir acıyı yaşadı.

Detaylı

EĞİTİM ŞART! Bir Eğitimcinin Gözünden AKP nin Eğitim Politikası MEHMET PERÇİN

EĞİTİM ŞART! Bir Eğitimcinin Gözünden AKP nin Eğitim Politikası MEHMET PERÇİN EĞİTİM ŞART! Bir Eğitimcinin Gözünden AKP nin Eğitim Politikası MEHMET PERÇİN EĞİTİM ŞART! Bir Eğitimcinin Gözünden AKP nin Eğitim Politikası Mehmet Perçin 1. Baskı Aralık 2014, Ankara BASKI Mattek Matbaacılık

Detaylı

DOSYA Mısır da Sendikal Hareket Hazırlayan: Petrol-İş Dış İlişkiler Servisi

DOSYA Mısır da Sendikal Hareket Hazırlayan: Petrol-İş Dış İlişkiler Servisi DOSYA Mısır da Sendikal Hareket Hazırlayan: Petrol-İş Dış İlişkiler Servisi DOSYA: MISIR DA SENDİKAL HAREKET Mısır da yeni bir tarihi süreç başlatan halk hareketinin kendisi de belli tarihi süreçlerin

Detaylı

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 10. YIL Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 27 Mayıs 2013 ÖNSÖZ Demokrasinin ve Anayasamızın en temel prensiplerinden biri olan bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminde açıklığın ve şeffaflığın sağlanması

Detaylı

bogaziçi bülteni yıl: 9 sayı: 31

bogaziçi bülteni yıl: 9 sayı: 31 bogaziçi bülteni yıl: 9 sayı: 31 Avrupa Çalışmaları Merkezi Öğrenci Forumu AVRUPA ÇALIŞMALARI MERKEZİ NEDİR? Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi Prof. Dr. Süheyla Artemel ve Nedret Kuran Burçoğlu

Detaylı

Dağdan İniş - PKK Nasıl Silah Bırakır? Kürt Sorunu nun Şiddetten Arındırılması. Cengiz Çandar

Dağdan İniş - PKK Nasıl Silah Bırakır? Kürt Sorunu nun Şiddetten Arındırılması. Cengiz Çandar Dağdan İniş - PKK Nasıl Silah Bırakır? Kürt Sorunu nun Şiddetten Arındırılması Cengiz Çandar Dağdan İniş - PKK Nasıl Silah Bırakır? Kürt Sorunu nun Şiddetten Arındırılması Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler

Detaylı