İşletme yöneticilerine danışmanlik hizmetlerinden sağladıkları yararları sorduğumuzda, aldığımız yanıtların üç temel alana odaklandığını gördük.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İşletme yöneticilerine danışmanlik hizmetlerinden sağladıkları yararları sorduğumuzda, aldığımız yanıtların üç temel alana odaklandığını gördük."

Transkript

1

2 Aktifeğitim Danışmanlık Hizmetleri size ne yarar sağlar? İşletme yöneticilerine danışmanlik hizmetlerinden sağladıkları yararları srduğumuzda, aldığımız yanıtların üç temel alana daklandığını gördük. 1. İşin yapılması sırasında gösterilen ustalık, uzmanlık ve kabiliyetler, 2. Bağımsız bakış açısı, 3. Kaynakları verimli kullanmak. Bu üç temel alanda rtaya çıkan yanıtlar aşağıda yer almaktadır Cadde Skak A Blk İpekyl Apt. N: 5 / 3 Çukurambar / Ankara Telefn : Fax : E-mektup:

3 1. Uzmanlık ve Kabiliyetler Danışmanlık hizmetlerinden yararlanmanın en önemli nedeni uzmanlıktır. Genelde işletme sahipleri ve üst düzey yöneticiler zamanlarının büyük bir bölümünü günlük perasynlar için tüketirler. Bazı knularda daha hızlı karar almak ve farklı görüşlerden yararlanmak için en iyi seçeneklerden birisi danışmanlardan yararlanmaktır. Danışmanlar işleri gereği farklı sektörlerde, farklı firma büyüklüklerine hizmet verdikleri için geniş bir bakış açısına sahip lurlar. Bu size hazır bilgiyi kullanma fırsatı yaratır. Birisinin ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve uygulama tecrübesini kısa sürede sunması size zaman ve para kazandırır. Mali müşavirler, Avukatlar, Danışmanlar size katma değer yaratır. Bizim sahip lduğumuz yetkinlik ve kabiliyetler dışında kalan bilgi ve uzmanlıklardan da yararlandık. Çalıştığı alanlardaki uzmanlığından ötürü yapılacak işe dğrudan daklanıp bizim ulaşabileceğimizden daha etkili bir biçimde ve kısa sürede snuca ulaştığına tanık lduk. Daha önce hiç rastlamadığımız bir durumla karşı karşıya kalmıştık ve ne yapılabileceği knusunda hiç bir fikrimiz yktu. Bu danışmanımızın diğer birçk işletmede gördüğü bir durumdu. Farklı yaklaşımların artılarını ve eksilerini iyi biliyrdu. Çözüm için nun geniş sektörel tecrübelerinden ve bilgi birikiminden yararlandık. Firmamızı yeniden yapılandırırken, kendi içimizde bir şeyler halletmeye çalışmış lsakta bir yere gidiyr gibi görünmüyrdu. Danışmanımız, yanlış srular srmakta lduğumuzu gördü ve prblemin temeline inmemizde bize yardımcı ldu. Snunda nun sayesinde kendi çözümümüze ulaştık İşletmenin değişmesi gerektiğini biliyr ve nereye dğru gitmek istediğimizi görüyrduk; fakat raya ulaşabilmek için en iyi ylun hangisi lduğunu bilmiyrduk. Dğru seçeneklerin ve uygulama adımlarının rtaya çıkarılmasında bize zaman kazandırdı. Ekipmanlar, iş süreçleri ve kullanılacak kaynaklar hakkında yanlış kararlar vermenin bizim için riskleri büyüktü. Bu knuda danışmanımızdan bilinçli tavsiyeler almak durumundaydık. Kendi kurduğumuz düzenden şaşmayan biri lmuştuk. Artan rekabet snucunda daha hızlı ilerlememizi sağlayacak yeni bir vizyna ihtiyaç duymuştuk. Çalışanlarımızın ve yönetimin mtivasyn ve değişim düşüncesiyle ilgili çalışmalarda danışmanımız kilit bir rl ynadı. Danışmanımız bizlere en iyi teknikleri başarı ile uygulama bilincini sağladı. Daha önce başka yerde çktan icat edilmiş şeylerle uğraşırken maruz kaldığımız zaman kaybına artık dur diyebiliyruz. İhtiyaç duyduğumuz alanlarda persnelimizin kabiliyetlerini geliştirmede bizlere yardımcı luyr. Burada kesin bir bilgi transferi mevcut ve bu da nun işletmemize değer katmasının bir ylu. Elde ettiğimiz şey biz bunu neden düşünemedik diye tabir ettiğimiz fikirlerdir. Öyle tahmin ediyrum ki siz buna derinlemesine düşünme, farklı pencereden bakabilme ya da sadece yaratıcılılık diyeceksiniz. Ortaya çıkan bu fikirler, bizim Cadde Skak A Blk İpekyl Apt. N: 5 / 3 Çukurambar / Ankara Telefn : Fax : E-mektup:

4 maliyetlerimizi düşürmemize, yeni gelirler luşturmamıza ve işletmemizin rekabet gücünü arttırmamıza etken ldular. İmalat sektöründeki teknljik uygulamalar hızla değişmektedir. Danışmanımız, yeni imalat süreçleri ve uygulama teknikleri ile bizlerin bu yarışın içinde kalmasını ve ivmemizi muhafaza etmemizi sağlıyr. Danışmanımızda mevcut lan pazar araştırma bilgilerinden çk etkilenmiştik. Onunla çalışmasaydık ihtiyaç duyduğumuz bu bilgilere erişimimiz mümkün lamazdı. İnsan kaynakları süreçleri alanında kendimizi yenilememiz gerektiğinin farkındaydık. Bu süreci en iyi şekilde yönetmemizi ve ihtiyaç duyduğumuz snuç daklı perfrmans değerlendirme sistemimizi nun sayesinde hızla uyguladık. Yaptığımız eğitim harcamalarının şirketimize sağladığı yarar knusunda şüphelerimiz vardı. Danışmanımızın uzmanlığı sayesinde eğitim snuçlarını ve yarattığı katma değeri ölçebilir hale geldik. Artık eğitim bütçesini nasıl belirleyeceğimizi biliyruz. Yeni eleman arayışımız bir türlü bitmiyr. Danışmanımızla yaptığımız çalışmada mülakat ve işe alım süreçlerimizdeki yaptığımız hataları klayca gördük. Birlikte yaptığımız çalışmalar snunda, firmamızda çalışanların büyümemizi en iyi şekilde destekleyecek kariyer haritalarının nasıl lması gerektiğini fark ettik. Pazarlama yöntemlerimizde yılların getirdiği alışkanlıklarımız vardı. Bugüne kadar değiştirmeyi pek düşünmemiştik. Çalışanlardan gelen talepleri pek dikkate almamıştık. O kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi gösterdi. Bugüne kadar ne çk fırsat kaçırmışız. Rakiplerimizin sürekli fiyat indirimi ile mücadele etmekten yrulmuştuk. Danışmanımız, bilgi birikimi ile işletme içerisindeki maliyetlerimizi % 20 nasıl azaltabileceğimizi gösterdi. Bunları bugüne kadar nasıl fark etmemiştik. Artık maliyet azaltma çalışmaları (Kaizen) bir yaşam biçimimiz haline geldi. Eğitim ihtiyaçlarımız sürekli artıyr. Uluslararası başarılı şirketlerin yıllardır uyguladığı gibi biz de bir şirket akademisi kurmayı düşünüyrduk. Danışmanımız bu yapıyı luşturmamızda bize yl gösterdi, destekledi ve zaman kazandırdı. Elde ettiğimiz snuçları görünce keşke daha önce başlasaydık dedik. Satış ekibimizin iyi lduğunu düşünüyrduk. Danışmanımızla yaptığımız çalışmada eksik nktalarımızı ve kısa sürede ekibimizi nasıl geliştireceğimizi gördük. Pazarlama ve satış aynı yöneticinin göreviydi. Danışmanımız bize satış ve pazarlama arasındaki farkı ve süreci bir üst basamağa nasıl taşıyabileceğimizi gösterdi Cadde Skak A Blk İpekyl Apt. N: 5 / 3 Çukurambar / Ankara Telefn : Fax : E-mektup:

5 2. Bağımsız Bakış Açısı Bazen bir prbleme dğru perspektiften bakabilmeye çk yaklaşırız ve de herkes için belirgin lan nktaları kaçırırız. Danışmanlar bazı durumlara lan yaklaşımımıza müdahale ederek bizlere yardımcı lurlar. Dışarıdan gözlemleyerek, iş perfrmansımızı arttırmak ve hizmet düzeyimizi geliştirmek için neleri yapmamız gerektiğini belirleyebilirler. Danışmanımız, durumlara bizim bakabildiğimizden daha nesnel ve tarafsız bir biçimde değerlendirebiliyr ve bunu yaparken kişisel çıkar da gözetmiyr. Yeniden yapılanma planlarımız tartışmalı knuların ve duyguların had safhaya çıktığı zamanlar. Danışmanımızı kullanarak, seçeneklerin sistematik, tarafsız ve dğru tekniklerle analizini elde ediyruz. Bir aile işletmesi larak kurumsallaşmakta çeşitli güçlükler yaşıyrduk. Danışmanımız bize ülkemizdeki işletmelerin % 94 ünün aile işletmesi lduğunu söyledi. Yaptığı çalışmalar ve tarafsız gözlemlerle asıl srunumuzun işe ve işletmeye bakış açımızdan kaynaklandığını tespit ettik. Her işletme gibi bizde büyümek istiyruz. Uzun dönemli hedeflere yönelik planlardansa kısa süreli srunlara çözüm bulmak daha klay geliyrdu. Bu şekilde yaptıklarımızın snuçlarını daha kısa sürede görüyrduk. Onun bağımsız yaklaşımı sayesinde yazılı çalışma alışkanlığı ve stratejik plan yapma kültürümüzü geliştirdik. Artık bizimde her yıl düzenli gözden geçirilen stratejik planımız var. Nereye dğru gittiğimizi hepimiz biliyruz. Farklı ve belkide çatışan çıkarlar, düşünceler arasında tarafsız bir iletişim kanalı larak hareket etmesi açısından danışmanımız çk değerli bir rle sahip. Yöneticiler ve işletme çalışanları larak kendi aramızda yaptığımızdan daha açık şekilde nlarla knuşuyruz. Bağımsız bakış açıları bizim fark etmediğimiz nktaları görmemizi sağlıyr. Uluslararası yatırımcıların, bir prjenin fizibilitesi tarafsız larak kntrl edilmediği müddetçe prjeye fn ayırması pek mümkün lmamaktadır. Bu yüzden bir prjenin getirisinin yeterli lduğu hakkındaki bağımsız danışmanların görüşleri önemlidir. Firmamızın uzun dönemli stratejik planlarını yaparken nun tarafsız gözlemleri ve farklı sektör deneyimleri bize ışık tutuyr. Kendi işletmemize hiç bu gözle bakmamıştık. Danışmanımızın bize gösterdiği Müşterilerin yerinde biz lsak, bizimle çalışırmıyız yaklaşımı bize iyi bir ayna ldu. İyileştirmemiz gereken nktaları belirledik. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz bizim çcuklarımız gibiydi. Onlardaki kusur ve eksikleri müşteri gözü ile göremiyrduk. O, bize her şeye tarafsız bakabilme kabiliyeti kazandırdı. Bugüne kadar işletmemizde bu kadar çk yaratıcı ve iş geliştirmeye dönük fikir üretebileceğimizi fark etmemiştik. Danışmanımızın bağımsız yaklaşımları sayesinde çalışanlarımız sadece bedenen değil, fikir ve düşünceleri ile de işletmemize anlam katıyrlar. Artık bir firma kültürümüz var Cadde Skak A Blk İpekyl Apt. N: 5 / 3 Çukurambar / Ankara Telefn : Fax : E-mektup:

6 3. Kaynakları verimli kullanmak Sn işten çıkarmalar yüzünden, kalan persnelimiz üzerindeki baskı ciddi byutta arttı. Günlük çalışmalarımızda daha gergin luyruz. Gerçekten acil ihtiyaçlara ve beklenmeyen prblemlere gereken sürede yanıt veremiyruz. İşte bu nktada danışmanlar devreye girip üzerimizdeki iş yükünü hafifletiyrlar. Danışmanımız stratejik srularımıza daklanmamızı mümkün kılıyr. Bazen işe alım süreci gibi acil lan knuların üstesinden gelebilmek için yönetim kadrlarında danışmanlara yer verdik. Mali müşavirimiz, Şirket Avukatımız ve birden fazla Danışmanımız var. Adeta bizim için çalışan bir beyin takımı luşturduk. Ortaya çıkan fikirler, daha hızlı ve dğru kararlar almamızı klaylaştırdı. Bu bizim bir yönetim plitikamızdır: Eğer bir iş, faaliyetlerimizin merkezi larak düşünülmüyrsa dışarıdan temin edilebilir. O iş knusunda yeterli bilgi birikimi lan danışmanımız bize zaman ve para kazandırıyr. Bütün zamanımı tek bir prjeye daklanarak geçirmek şirket yöneticisi larak benim verimli lmamı engelliyr. Buna özenli bir şekilde dikkatini verebilen danışmanımla çalışmak benim için en mantıklı karar ldu. Kısa süreli, ara sıra gerçekleşen veya uzmanlık gerektiren işler için, maaşlı bir eleman işe almaktansa danışmanımızı kullanmak maliyet açısından daha avantajlı. Danışmanımız bizim mali anlamda tasarruf nktalarımızı daha klay tespit ediyr. Danışmanımızın 70 farklı sektörde 265 firmadaki bilgi birikimi ve deneyimi bizim için paha biçilmez bir kaynak ldu Cadde Skak A Blk İpekyl Apt. N: 5 / 3 Çukurambar / Ankara Telefn : Fax : E-mektup:

7 Danışmanlar Ne Zaman Kullanılmaz? Danışmanların kararları ve kntrlleri dışında gelişen laylarda snuca ulaşmak için nlar kullanılmaz. Şirketinizin bir işi alıp almayacağını veya şirket müdürünün röprtaja çıkmasını garantiye almak için bir danışmandan fikir almak mantıklı lmaz. Bunun yerine en iyi tekliflerin hazırlanması için kabiliyetlerinizi geliştirmeyi veya medyadaki insanlar ile ilişkilerinizin güçlenmesi için neler yapılması gerektiği knusunda yardım istemek daha mantıklı lur. Herşeyi na bırakmak değil, nunla birlikte amaca ulaşmak için hareket etmek dğru yaklaşımdır. Onları hş lmayan ve kabul görmeyen layları üstlenen birer günah keçisi larak kullanmak. Tamamen sizin srumluluğunuzda lan riskleri nların üstlenmesini istemek. Onları bütün srunlarınızı çözümleyecek efsanevi çalışanlar larak hayal etmek. Onların şirketinize sihirli bir değnekle dkunacağı ve persnelinizi bir gecede başarılı birer yöneticiye dönüştüreceğini umut etmek. İçeriden beslenmesi gereken kurumsal tutum ve değerlerinizi nların yapmasını istemek. Çk derin ve kökleşmiş teknik ve yönetimsel sürtüşmeleri ve anlaşmazlıkları bir gecede çözmelerini beklemek. İşletmenizin hedefleri ve plitikalarını belirleme zahmetinden sizin katkınız ve katılımınız lmadan sizi kurtaracaklarına inanmak Cadde Skak A Blk İpekyl Apt. N: 5 / 3 Çukurambar / Ankara Telefn : Fax : E-mektup:

8 Danışmanılık Hizmetinden en iyi snuçları nasıl elde edersiniz? Almayı planladığınız danışmanlık hizmetinden verimli bir snuç elde etmek için yapılacak iş ile ilgili beklentilerinizi aşağıdaki başlıklarda yazılı hale getirmenizi öneririz. Hazırladığınız bu kntrl listesini kendiniz için kullanabilirsiniz. İsterseniz yaptığınız çalışmanın tümünü veya bir bölümünü teklif alacağınız danışmanınıza gönderek yapılacak işi baştan dğru ve açıkça ifade edebilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınıza uygun lmayan teklifleri incelemek için zaman harcamazsınız. Danışmanlık hizmetinin kapsamı Ne yapılmasını istiyruz? Niçin yapılmasını istiyruz? Bu işin snunda ne gibi snuçlar ve yararlar bekliyruz? İşin yapılması için gereken temel bileşenler nelerdir? Hangi srular cevaplanmalıdır Danışmanlık Hizmetleri Kntrl Listesi En başında yapılması istenen işi açıkça ve detaylarıyla belirtmeniz gerekir. İşletme veya yönetim larak bu hizmete neden ihtiyaç duyulmaktadır. İş tamamlandığında hangi hedeflere ulaşılmış lacak. Neler gerçekleşmiş lmalı. Bu işin yapılması için gereken kaynaklar neler. Yer, araç gereç, bilgi Bir prje çalışması için bu hizmet alınıyrsa yanıt beklediğimiz srular neler? Arka plan ve içerik hakkında bilgi Bu işin yapılması sürecinde nelere dikkat edilmeli Mevcut veriler Mevcut görevler ve faaliyetler Mevcut durum hakkında kısa bilgiler Yapılması istenen iş ile ilgili süreçler neler? Ne tür çalışmalar yapılacak ve uygulama adımları neler lacak İşin yapılmasında zrluklar, riskler İşin yapılmasında yaşanması muhtemel zrluk veya riskler neler Danışmanlık Hizmetindeki Yaklaşım ve Mettlar Kim? Hangi işten srumlu lacak? Hangi beceri ve yetkinliklerin gösterilmesini istiyrsunuz? Özel prsedürlere ihtiyaç var mı? Yapılması istenen iş ile ilgili görevli kişiler kimler? Danışman kimlerle çalışacak? Kimlere rapr verecek? Danışmandan beklediğiniz bilgi ve uzmanlık alanları neler Bu iş yapılırken danışmanın aynı sektörden bir başkası ile çalışmasına izin verecekmisiniz. Gizlilik sözleşmesi, rekabet yasağı gibi knular ile ilgili sözleşme imzalanacak mı? Yapılan çalışmalar nasıl izlenecek? Yapılan işin dğru yönde ve belirlenen takvime uygunluğu nasıl kntrl edilecek. İlerlemeyi nasıl ölçeceğiz? Standartlara uygunluk nasıl sağlanacak? Danışmanlık Hizmeti Zaman çizelgesi İşin ne zaman bitmesini istiyrsunuz? Başlama ve bitiş tarihleri Hedefler ve kilmetre taşları neler? İş Snucu Danışmanınız ne üretmeli? Danışmanlık Hizmeti Girdileri Danışmanınıza ne sağlayacaksınız? Yapılacak işin snunda yaratılan katma değeri nasıl ölçeceğiz. Harcadığımız danışmanlık ücretine değdiğini nasıl kntrl edeceğiz. Firma içindeki standart ve kalite sistemimiz bu çalışmadan nasıl etkilenecek? İş en geç ne zaman bitmiş ve istenen snuçlara ulaşılmış lmalı İşin başlangıç ve bitiş tarihleri Ulaşmak istediğimiz snuça göre belirlenen ara amaçlar ve tarihler neler İşin snunda danışmanınızdan beklediğiniz çıktılar neler. Araştırma Rapru, Uygulama, Analiz gibi Bu çalışma süresince danışmanınıza ne tür girdiler sağlayacaksınız. Firma verileri, görevli persnel, çalışma rtamı, hizmetlere erişim Cadde Skak A Blk İpekyl Apt. N: 5 / 3 Çukurambar / Ankara Telefn : Fax : E-mektup:

9 Danışmanlık Hizmet Teklifi Değerlendirme kriterleri Aldığınız danışmanlık hizmet tekliflerini aşağıda knulara göre değerlendirebilirsiniz. Bu liste sizin değerlendirme sürecinizi klaylaştırmak için hazırlanmıştır. Değerlendirme Alanları Değerlendirme Puanı Uygunluk 15 - Hizmet kapsamında belirlediğiniz ihtiyaçlara uygun bir teklif mi? 5 - Danışmanlarınız ihtiyacınız lan bilgileri size sağladı mı? 5 - Kendileri istediğiniz her şeyi yapabildiklerine dair bir güvence verdi mi? 5 - İş Planı 20 - Verilen teklif ihtiyaçlarınızı karşılıyr mu? 4 - İş, değerlendirmenize ve ihtiyaç duyulan kaynaklara uygun mu? 3 - Yapılacak iş detaylı bir şekilde düşünülmüş mü? 5 - Ara hedefler, amaçlar tarihler belirlenmiş mi? 5 - Danışmanlar iş tanımlamanızla ilgili herhangi bir değişiklik önerdi mi? 2 - İşin herhangi bir bölümü için bir alt sözleşme (Hizmet alımı) teklif etti mi? 1 - Yetkinlikler ve tecrübe 30 - İşi düzgün şekilde yapmak için gerekli teknik kapasiteleri var mı? 15 - İşi yapacak kişiler isimlendirildi mi? 5 - İşi yapacak kişiler uygun niteliklere sahip mi? 5 - Referans listesi verdiler mi? 5 - Perfrmans ve yönetim 10 - İş yönetiminde özenli bir yaklaşımı gösteriyr mu? 2 - Kaliteye, etkili perfrmansa ve iş snucuna gereken dikkati gösteriyr mu? 3 - Olası prblemleri önceden düşündü mü? Onlarla başa çıkabilmenin yllarını önerdi mi? 5 - Kalite ve Öneri(Teklif) 20 - Teklif iyi düzenlenmiş bir belge mi? 2 - Yapılacak iş ile ilgili gereken detayda bilgiler mevcut mu? 4 - Onu diğer önerilerden farkı kılan artı bir değer sunabiliyr mu? 8 - İhtiyacınız lan bilgiye ulaşmak için danışmanlarınız klaylık sağladı mı? 3 - Uygulama planı ve adımları gerçekçi mi? 3 - Fiyat * 5 - Hizmet bir kaç knudan luşuyrsa her başlık ve genel tplam fiyatları açıkça ifade edildi mi? 2 - Önerilen bedel işletme bütçenize uygun mu? 1 - Alacağınız hizmet ödeyeceğiniz paraya uygun mu? 1 - Teklif alışılmışın dışında düşükse, nedenini öğrenmenize gerek var mı? 1 - Aldığı Puan Evet Hayır * Fiyat: Bir danışmanlık hizmetinde en düşük öneme sahip lan unsur fiyat bölümüdür. Aldığınız teklif ihtiyaçlarınızı karşılamıyrsa verilen fiyatın önemi yktur. Eğer ihtiyaçlarınızı karşılıyrsa fiyatı düşürmeye çalışmaktansa bu hizmetin bedelini nasıl ödeyebilirim diye düşünmenizi öneririz. Teklifi işletmenize yaratacağı katma değere göre değerlendirmenizi gerekir. Alınan her hizmet size ödediğinizden daha fazla katma değer yaratmalıdır. İşletmeniz için satın aldığınız makina ve ekipmanlar içinde bu yaklaşımı kullanıyrsunuz değil mi? Cadde Skak A Blk İpekyl Apt. N: 5 / 3 Çukurambar / Ankara Telefn : Fax : E-mektup:

10 Aktifeğitim Danışmanlık Hizmetleri Aşağıda yer alan danışmanlık hizmetlerimiz % 100 memnuniyet garantisi mdeli ile uygulanmaktadır. İsterseniz perfrmansa dayalı hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Perfrmansa dayalı hizmet mdelinde size yarattığımız katma değere göre ödeme yaparsınız. Riskleri biz üstleniriz. Stratejik Kurum Danışmanlığı Satış - Pazarlama İnvasyn ve İş Geliştirme Sistem 333 Gemetrik büyüme anahtarı Pazarlama Danışmanlığı KARE İşletmeler için Check-up uygulamaları BAMBU İşletme Gelişimi Kbiler için danışmanlık hizmetleri Yepkim Yetkinlik bazlı İnsan Kaynakları Danışmanlığı Şirket Akademileri - Crprate University Kuruluş ve Gelişitirme Danışmanlık Hizmeti Eğitim Snuçları Ölçme ve Değerlendirme Sistemi Eğitim İçeriği Tasarım Mühendisliği İnsan Kaynakları Yönetimi Danışmanlık Hizmeti TRIZ Invasyn Akademisi Danışmanlık Hizmeti İşletmenizdeki tüm süreçlere yönelik danışmanlık hizmetidir. Bu çalışma kapsamında işletme bir bütün larak ele alınmakta ve gereken tüm bölümlere yönelik hizmetler sunulmaktadır. Kısa sürede etkin bir cir ve kâr artışına ihtiyacınız varsa sistem 333 pazarlama danışmanlığı sizin ihtiyaçlarınızı tam larak karşılayacaktır. Bu hizmet müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerin nların beklentilerini karşılayacak düzeyde lduğu varsayılarak hazırlanmıştır. İşletmenizin mevcut durumunu ve gelişime açık yönlerini kısa sürede tespit etmek için KARE hizmetimizden yararlanabilirsiniz. KARE çalışması snrası rtaya çıkan snuçlar ve gelişime açık yönleriniz için bir uygulama planı sunulmaktadır. Bir danışmanlık hizmeti almadan önce bu çalışmayı yaptırmanızı öneririz. KOBİ işletmeleri patrnları ve uzaktan danışmanlık hizmeti almak isteyenler için geliştirilmiş bir hizmettir. Uygulama planına uyar ve üzerinizde düşen görevleri yerine getirirseniz bir yıl gibi kısa bir sürede işletmenizdeki bir çk prblemi çözebilirsiniz. İnsan kaynakları bölümünüzü uluslararası standartlara yükseltmek isterseniz bu hizmetten yararlanabiliriniz. Yepkim mdeli uluslararası standartlara uygun larak Şemsettin Akçay tarafından geliştirilmiştir. Çalışan sayınız 400 kişi ve üzeri ise işletmenizdeki kurum içi eğitim ihtiyaçlarınız için şirket akademisi luşturmanızın zamanı gelmiş demektir. Bu hizmet mdeli ile işletmenizdeki insan kaynaklarının gelişimini sürekli hale getirebilir ve verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Öğrenen rganizasyn yaratmanın en klay yludur. Ülkemizdeki ilk uygulamayı 1999 yılında yapmıştık. O tarihten bu mdel henüz ülkemizde knuşulmuyrdu. Kurum içi ve kurum dışı eğitimlere kaynak ayırıyrsanız bu hizmetten yararlanmanızı öneririz. İşletmenize özel hazırlanan süreç ve değerlendirme tablları ile eğitimlere harcadığınız kaynakların (para, zaman) ödediğinizden fazla katma değer yaratıp yaratmadığını bilimsel larak ölçebilirsiniz. Bu sayede insan kaynakları bölümünün eğitim bütçesini sınırsız hale getirebilirsiniz. Kurum içi eğitimlerde en sık yaşanan prblem eğitim tasarımıdır. Genelde eğitimi verecek kişilerin birden fazla görevi vardır. Bu nedenle eğitim hazırlıklarına yeterli zaman ve kaynak ayrılamaz. Kes, yapıştır, kpyala tarzı hazırlanan bu eğitimler verimsizliğe yl açar. Kurum snunda bu hizmeti dışarıdan almaya başlar. Kurum içi eğitimcileriniz varsa, ihtiyaçlarınıza uygun prfesynel eğitim içerikleri yaratmak için bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu sayede kurum dışından temin ettiğiniz eğitimler için harcadığınız kaynakları azaltabilirsiniz. İnsan Kaynakları bölümünüz için geniş kapsamlı ve gereken tüm ihtiyaçların karşılandığı bu hizmetten yararlanabilirsiniz. İnsan kaynakları yönetimini yeniden yapılandırmak veya bu bölümü luşturmak isteyen işletmeler için uygundur. İmalat alanında çalışan bir işletmeyseniz bu hizmet tam sizin için. Arçelik, Vestel, 3M, Bsch, Tyta, Frd, gibi firmaların yıllardır başarı ile uyguladığı invasyn tekniklerini ürün gelişiminizde sizde kullanabilirsiniz. Özellikle arge birimleri ve yeni ürün tasarımı ile uğraşanlar için hazırlanmış bir yaratıcı mühendislik atölyesidir Cadde Skak A Blk İpekyl Apt. N: 5 / 3 Çukurambar / Ankara Telefn : Fax : E-mektup:

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ DIŞ PAYDAŞ ANKET FORMU

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ DIŞ PAYDAŞ ANKET FORMU Sayın Paydaşımız; T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ DIŞ PAYDAŞ ANKET FORMU Bu anketin amacı, Mezunlarımızın Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünden

Detaylı

OKYANUS YÖNETİM EĞİTİMLERİ

OKYANUS YÖNETİM EĞİTİMLERİ OKYANUS YÖNETİM Okyanus Yöneticilik ve Kişisel Gelişim Eğitimleri Temel Yöneticilik Becerileri Ekip Çalışması, Tplantı Yönetimi Etkili Liderlik, Kçluk Eğitici Eğitimi, Sunum Teknikleri Telefnda İletişim

Detaylı

T.C. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İSTATİSTİK BÖLÜMÜ LİSANS DERS TANITIM FORMU

T.C. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İSTATİSTİK BÖLÜMÜ LİSANS DERS TANITIM FORMU T.C. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İSTATİSTİK BÖLÜMÜ LİSANS DERS TANITIM FORMU Dersin Adı İnsan Kaynakları Yönetimi Kdu Dönemi Zrunlu/Seçmeli MSGSÜ Kredi AKTS İST 373 3

Detaylı

İŞLETME STAJI RAPORU

İŞLETME STAJI RAPORU T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ İŞLETME STAJI RAPORU ONUR DEMİR 1112.00008 ABB TÜRKİYE 2014-2015 İŞLETME STAJI RAPORU HAKKINDA Bu rapr; işletme

Detaylı

Etkili Liderlik, Koçluk OKYANUS KURUMSAL VE KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMLERİ... ...1 1 BEDEN DİLİ FARKINDALIĞI IĞI EĞİTİMİ...2 2 DUYGUSAL ZEKA EĞİTİMİ...

Etkili Liderlik, Koçluk OKYANUS KURUMSAL VE KİŞİSEL GELİŞİM EĞİTİMLERİ... ...1 1 BEDEN DİLİ FARKINDALIĞI IĞI EĞİTİMİ...2 2 DUYGUSAL ZEKA EĞİTİMİ... OKYANUS KURUMSAL VE KİŞİSEL GELİŞİM Okyanus Yöneticilik ve Kişisel Gelişim Eğitimleri Temel Yöneticilik Becerileri Ekip Çalışması, Tplantı Yönetimi Etkili Liderlik, Kçluk Eğitici Eğitimi, Sunum Teknikleri

Detaylı

OKYANUS KALİTE, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ve BİLGİ GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİ ISO 9001:2015 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ

OKYANUS KALİTE, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ve BİLGİ GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİ ISO 9001:2015 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ YÖNETİM SİSTEMLERİ EĞİTİMLERİ OKYANUS KALİTE, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ve BİLGİ GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİ Okyanus Kalite Eğitimleri ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetimi (Entegre

Detaylı

KONU: KURUMSAL YÖNETİM İLKELER (KURUMSAL YÖNETİM TEBLİĞİ SERİ II NO:17.1)

KONU: KURUMSAL YÖNETİM İLKELER (KURUMSAL YÖNETİM TEBLİĞİ SERİ II NO:17.1) KONU: KURUMSAL YÖNETİM İLKELER (KURUMSAL YÖNETİM TEBLİĞİ SERİ II NO:17.1) Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 30.12.2011 tarih Seri IV, N: 56 Kurumsal Yönetim İlkelerinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına

Detaylı

OKUL REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK SERVİSİNİN TANITIMI

OKUL REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK SERVİSİNİN TANITIMI OKUL REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK SERVİSİNİN A. AMACIMIZ: TANITIMI Öğrenci yaşamında bilgi ve başarının yanı sıra düşünce ve davranış hazırlığının da önemli bir etken lduğumdan hareketle yla çıkan

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ UZMANLIK SERTİFİKA PROGRAMI EĞİTİMİ

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ UZMANLIK SERTİFİKA PROGRAMI EĞİTİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ UZMANLIK SERTİFİKA PROGRAMI EĞİTİMİ EĞİTİM ADI İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlık Sertifika Prgramı Eğitimi EĞİTİMİN AMACI İşletmelerin sahip ldukları en önemli kaynaklardan birisi,

Detaylı

BLM 426 YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BAHAR Yrd. Doç. Dr. Nesrin AYDIN ATASOY

BLM 426 YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BAHAR Yrd. Doç. Dr. Nesrin AYDIN ATASOY BLM 426 YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BAHAR 2016 Yrd. Dç. Dr. Nesrin AYDIN ATASOY 3. HAFTA: PLANLAMA Yazılım geliştirme sürecinin ilk aşaması, planlama aşamasıdır. Başarılı bir prje geliştirebilmek için prjenin

Detaylı

Uzaktan Eğitim. Web Tabanlı Kurumsal Eğitim

Uzaktan Eğitim. Web Tabanlı Kurumsal Eğitim Uzaktan Eğitim Uzaktan eğitim alternatif bir eğitim tarzıdır. Iletişim terisinde ki süreci incelediğimizde kaynak ve alıcı arasındaki süreç farklı fiziksel rtamlarda gerçekleşiyrsa buna uzaktan eğitim

Detaylı

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ VE İLETİŞİM PROSEDÜRÜ

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ VE İLETİŞİM PROSEDÜRÜ Sayfa N 1/5 1. AMAÇ Bu prsedürün amacı müşteri tarafından memnuniyetinin sağlanması için kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerin tümü ile ilgili müşteri görüşlerinin tplanması, bu knuda veri tplama

Detaylı

MÜŞTERİ İSTEK-ÖNERİ-MEMNUNİYET- ŞİKAYET YÖNETİM SÜRECİ PROSEDÜRÜ

MÜŞTERİ İSTEK-ÖNERİ-MEMNUNİYET- ŞİKAYET YÖNETİM SÜRECİ PROSEDÜRÜ 1. AMAÇ ENEKO A.Ş. de, müşteri istek, öneri, memnuniyet ve şikayetlerinin değerlendirilmesini, snuçlandırılmasını ve süreçte uygulanacak prsesleri belirlemektir, ayrıca bu prsesin etkinliğini sürekli iyileştirmek

Detaylı

AB 7. ÇERÇEVE PROGRAMI İŞBİRLİĞİ ÖZEL PROGRAMI VE KAPASİTELER ÖZEL PROGRAMI PROJE TEKLİFİ DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ. İçindekiler:

AB 7. ÇERÇEVE PROGRAMI İŞBİRLİĞİ ÖZEL PROGRAMI VE KAPASİTELER ÖZEL PROGRAMI PROJE TEKLİFİ DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ. İçindekiler: İçindekiler: ÇP lerde Hakemlik Prje tekliflerinin değerlendirilmesi Değerlendirme Süreci Evaluatin criteria applicable t Cllabrative prject prpsals Işbirliği Prjeleri Değerlendirme Kriterleri Evaluatin

Detaylı

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz AJANDA HAKKIMIZDA Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz EĞİTİMLERİMİZ Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz BİZ KİMİZ? Eğitim Sektöründe 11 yıllık tecrübe ve bilgi birikimine sahip olarak yola

Detaylı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Finansman Yapısının Güçlendirilmesi ve Yeniden Yapılandırılması için Altyapı Geliştirme Prjesi II. Faz Genel Sağlık Sigrtası Sağlık Bakım Hizmetleri Ödemeleri için

Detaylı

ETİK VE DAVRANIŞ KURALLARI ÇIKAR ÇATIŞMASI İLE İLGİLİ YÖNETMELİK

ETİK VE DAVRANIŞ KURALLARI ÇIKAR ÇATIŞMASI İLE İLGİLİ YÖNETMELİK ETİK VE DAVRANIŞ KURALLARI ÇIKAR ÇATIŞMASI İLE İLGİLİ YÖNETMELİK Magna Internatinal Inc. 1 ÇIKAR ÇATIŞMASI İLE İLGİLİ YÖNETMELİK Magna çalışanları, Magna nın en iyi çıkarına göre hareket etmekle görevlidir.

Detaylı

İSTİHDAMI UZMANLARI İÇİN ARAÇLAR. Destekli iş istihdamı uzmanlarının yetkinlik profilii için kalite ve eğitici araçlar tasarlama

İSTİHDAMI UZMANLARI İÇİN ARAÇLAR. Destekli iş istihdamı uzmanlarının yetkinlik profilii için kalite ve eğitici araçlar tasarlama DESTEKLİ İŞ İSTİHDAMI UZMANLARI İÇİN ARAÇLAR Destekli iş istihdamı uzmanlarının yetkinlik prfilii için kalite ve eğitici araçlar tasarlama BİRLEŞTİRİLMİŞ ANKET BULGULARI RAPORU ÖZET GİRİŞ Destekli iş istihdamı;

Detaylı

Kentsel Planlama ve Kentsel Altyapı İlişkisinde Yeni bir Dönem; Kentsel Dönüşüm

Kentsel Planlama ve Kentsel Altyapı İlişkisinde Yeni bir Dönem; Kentsel Dönüşüm Kentsel Planlama ve Kentsel ltyapı İlişkisinde Yeni bir Dönem; Kentsel Dönüşüm.Faruk GÖKSU Kentsel Strateji td.şti. nahtar Kelimeler: Kentsel Planlama, Kentsel ltyapı, kıllı Büyüme (smart grwth), Kentsel

Detaylı

SATINALMA SÜRECİNDE ÜRÜN YAŞAM YÖNETİMİ (PDM/PLM) METİN A. KANSU 26 MAYIS 2011 PERŞEMBE

SATINALMA SÜRECİNDE ÜRÜN YAŞAM YÖNETİMİ (PDM/PLM) METİN A. KANSU 26 MAYIS 2011 PERŞEMBE MAYIS EĞİTİMLERİ YENİ ÜRÜN GELİŞTİRME ve PAZARLAMA - ŞEFİK ŞENYÜREK 17 MAYIS 2011 SALI SATINALMA SÜRECİNDE ÜRÜN YAŞAM YÖNETİMİ (PDM/PLM) METİN A. KANSU 26 MAYIS 2011 PERŞEMBE Halaskargazi Cad. N : 150,

Detaylı

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinin Amaçları

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinin Amaçları Rehberlik ve Psikljik Danışma Hizmetlerinin Amaçları Psikljik danışma ve rehberlik uygulamalarının amacını rtaya kyabilmek için öncelikle, "kendini gerçekleştirme" (self-actualizing) kavramından hareket

Detaylı

ISO 9001:2015 & ISO 14001:2015 GEÇİŞ REHBERİ

ISO 9001:2015 & ISO 14001:2015 GEÇİŞ REHBERİ SAYFA NO 1/5 YAYIN TARİHİ 15.08.2016 ONAYLAYAN EA Bu rehber; ISO 9001:2008 ve/veya ISO 14001:2004 belgeli müşterilerimizin ISO 9001:2015 ve/veya ISO 14001:2015 geçişleri ve ilk kez belgelendirme başvurusu

Detaylı

KURUMSAL WEB TASARIM Proje Teklifi

KURUMSAL WEB TASARIM Proje Teklifi KURUMSAL WEB TASARIM Prje Teklifi Teklifi Veren: Celil CAN Teklif Tarihi: 07.01.2015 Karadeniz Mh. General Aldğan Cd. N 49 / 1 Gazismanpaşa, İstanbul www.celilcan.cm - bilgi@celilcan.cm Firma : Yetkili

Detaylı

DOĞRU MÜŞTERİYİ SEÇMEK

DOĞRU MÜŞTERİYİ SEÇMEK DOĞRU MÜŞTERİYİ SEÇMEK BAŞARILI BİR STRATEJİNİN İLK ADIMI Rbert Simns- HBS İşletme Prfesörü Bütün şirketler stratejilerini müşteri daklı lduğunu iddia eder ama müşter kelimesi yönetim terisinin en esnek

Detaylı

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Uluslararası Rekabetçi Olmak Uluslararası rekabetçi endüstriler, rekabetçi üstünlük yaratmak ve sürdürülebilir kılmak için firmalarının yeterli

Detaylı

Hayatboyu Öğrenme Programı Erasmus Ders Verme Hareketliliği Sözleşme Modeli (Personel ile Üniversite arasında) [Asgari şartlar]

Hayatboyu Öğrenme Programı Erasmus Ders Verme Hareketliliği Sözleşme Modeli (Personel ile Üniversite arasında) [Asgari şartlar] Ek.9 Hayatbyu Öğrenme Prgramı Hayatbyu Öğrenme Prgramı Erasmus Ders Verme Hareketliliği Sözleşme Mdeli (Persnel ile Üniversite arasında) [Asgari şartlar] Bundan böyle kurum larak adlandırılacak taraf:

Detaylı

Bilim inanca değil akla, öznel gözlemlere değil deney ve nesnel gözlemlere dayanır.

Bilim inanca değil akla, öznel gözlemlere değil deney ve nesnel gözlemlere dayanır. Bilgiye ulaşmanın farklı ylları vardır. Gelenekler Otriteler Bireysel deneyimler Dğa üstü güçler Tüm bu kaynaklar güvenilir ve geçerli bilgi vermekten çk uzaktır. Güvenilir ve geçerli bilgi üretmenin ylu

Detaylı

SABAH RAPORU - 09/05/2017

SABAH RAPORU - 09/05/2017 SABAH RAPORU - 09/05/2017 TÜRKİYE Gündem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillersn ile telefnda görüştü. Diplmatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşğlu'nun ABD'li mevkidaşı

Detaylı

1.2.4 Fayda-Maliyet Analizi & ilgili analiz yöntemleri

1.2.4 Fayda-Maliyet Analizi & ilgili analiz yöntemleri AB eşleştirme Prjesi Türkiye Kamu Maliyesinde Karar Alma ve Perfrmans Yönetimi KURS PROGRAMI 1.2.4 Fayda-Maliyet Analizi & ilgili analiz yöntemleri TARİH : Kursun 1. kısmı: 30.5 17.6.2011 2. kısmı 04.07

Detaylı

Lojistik & Tedarik Zinciri Projesi. 16.02.2015 / B.Arda Dedekoca

Lojistik & Tedarik Zinciri Projesi. 16.02.2015 / B.Arda Dedekoca Ljistik & Tedarik Zinciri Prjesi 16.02.2015 / B.Arda Dedekca Ljistik Genel bakış Ljistik şirketleri cir büyüklüklerine göre 3 grupta tplanabilir A-Yılllık cirsu 0 50 mtl (Pazarın %75 i) yerli sermaye B-Yıllık

Detaylı

MÜŞTERİYE DAHA YAKIN OLMAK

MÜŞTERİYE DAHA YAKIN OLMAK MÜŞTERİYE DAHA YAKIN OLMAK Mantık basit; Eğer şemsiye satıyrsanız, bahar aylarında satışlarınızın artacağını ve hatta yağmurlu günlerde zirveye ulaşacağını bilirsiniz. Pazarlama stratejinizin iskeletini

Detaylı

3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER:

3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER: Rev. N : 03 Rev.Tarihi : 28 Şubat 2012 1 / 6 NOT: Üst Bilgide Başlığa Anabilim Dalı veya Bilim Dalı İsmini, Dküman kdunda XXX Bölüne Anabilim Dalı/ Bilim Dalı kdunuzu giriniz 1. HİZMET KAPSAMI: Göz Anabilim

Detaylı

2015 Makroekonomik Beklentiler

2015 Makroekonomik Beklentiler AKBANK 2015 Makreknmik Beklentiler Aralık 2014 Şahin Zuluğ Melek Sibel Yapıcı Dğukan Ulusy 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014T 2015T BÜYÜME: 2015 BEKLENTİMİZ %3,5 1. Özel Tüketim Harcamaları:

Detaylı

GÜZ DANIŞMANLIK'ı sizlerle tanıştırmak ve faaliyetlerini sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum.

GÜZ DANIŞMANLIK'ı sizlerle tanıştırmak ve faaliyetlerini sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum. Değerli Yönetici, GÜZ DANIŞMANLIK'ı sizlerle tanıştırmak ve faaliyetlerini sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum. "Yaşamboyu Öğrenme" ilkesi çerçevesinde bireylerin, çeşitli sektörlerdeki işletmelerin,

Detaylı

Amaç. Octopus Program, InoTec Akademi uzmanlarının on yılı aşan tecrübesi ile hazırladığı, bir uzmanlık seviyesi belirleme ve geliştirme programıdır.

Amaç. Octopus Program, InoTec Akademi uzmanlarının on yılı aşan tecrübesi ile hazırladığı, bir uzmanlık seviyesi belirleme ve geliştirme programıdır. Tanıtım Sunumu 1 Amaç Octopus Program, InoTec Akademi uzmanlarının on yılı aşan tecrübesi ile hazırladığı, bir uzmanlık seviyesi belirleme ve geliştirme programıdır. 1 Amaç Kendine güveniyor musun? Uzmanlık

Detaylı

Dış yardım sözleşmeleri

Dış yardım sözleşmeleri Bernard Brunhes Internatinal Mali Yön Dış yardım sözleşmeleri www.bb-internatinal.eu Eğitimin Amaçları Hizmet sözleşmeleri ve hibelere öncelik vererek, Sözleşme bütçesinin yapısını anlamak: şabln, bütçe

Detaylı

2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğe Buradan Ulaşabilirsiniz.

2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğe Buradan Ulaşabilirsiniz. Örme Knfeksiyn Sektörünün Rekabet Gücünün Artırılması UR-GE Prjesi (16.Ur-Ge.029) Üretim Öncesi Süreçler ve Mdelhanede Verimlilik Optimizasynu Eğitim/ Danışmanlık Hizmet Alımı Sözleşme Adı: Örme Knfeksiyn

Detaylı

1Ç16 Finansal Sonuçları Bankacılık Sektörü

1Ç16 Finansal Sonuçları Bankacılık Sektörü 1Ç16 Finansal Snuçları Bankacılık Sektörü 1Ç16 Net Kar Beklenti ve Gerçekleşmeler Mn TL 1Ç16 4Ç15 Çeyreksel % 1Ç15 Yıllık % Kaynak: VKY Araştırma ve Strateji, BDDK, Research Turkey, Banka Finansalları

Detaylı

Oyun Nintendo tarafından yapıldı ve ilk olarak Nintendo DS için piyasaya sürüldü.

Oyun Nintendo tarafından yapıldı ve ilk olarak Nintendo DS için piyasaya sürüldü. Bölüm 1 Oyuna Giriş Bu bölümü lütfen seçtiğniz yuna giriş için kullanınız 1.1 Oyunun Adı Big Brain Academy (Wii ler için) 1.2 Oyunun yapımcıları ve yaratıcıları Başka hangi yunları yaptılar Diğer önemli

Detaylı

İLGİLİ DİĞER KAR ARLAR

İLGİLİ DİĞER KAR ARLAR 6.1. Ar-Ge, Yenilik ve Girişimcilik Destek Mekanizmalarında Bütünsellik, Uyum ve Hedef Odaklılığın Sağlanması için Krdinasyn Kurulu Oluşturulması [2011/102] KARAR NO Y Ar-Ge, yenilik ve girişimcilik destek

Detaylı

Rapor Yazımı MÜDEK Öğrenci Değerlendiriciler Eğitim Çalıştayı 22 Kasım 2014, MÜDEK Ofisi, İstanbul

Rapor Yazımı MÜDEK Öğrenci Değerlendiriciler Eğitim Çalıştayı 22 Kasım 2014, MÜDEK Ofisi, İstanbul Rapr Yazımı MÜDEK Öğrenci Değerlendiriciler erlendiriciler Eğitim E Çalıştayı 22 Kasım 2014, MÜDEK M Ofisi, İstanbul İçerik MÜDEK Raprları Raprlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Frmat Üslup Terminlji Derinlik/Ayrıntı

Detaylı

Güvenli İnternet Teknolojileri Kol. Şti. Teknik Servis Hizmetleri ve Bakım Anlaşmaları Tanıtım

Güvenli İnternet Teknolojileri Kol. Şti. Teknik Servis Hizmetleri ve Bakım Anlaşmaları Tanıtım Güvenli İnternet Teknljileri Kl. Şti. Teknik Hizmetleri ve Bakım Anlaşmaları Tanıtım Gizli Belge Bu belge içeriği gizlilik gerektirmektedir. Tarafların izni lmadan üçüncü şahıslarla paylaşılamaz! Güvenli

Detaylı

Bilal Tahsin ALKAN KİŞİSEL BİLGİLER: Doğum Tarihi : 28.07.1984 Doğum Yeri : Aydın/Nazilli Medenî Durumu : Evli Askerlik Durumu : Tamamlandı (05/2010)

Bilal Tahsin ALKAN KİŞİSEL BİLGİLER: Doğum Tarihi : 28.07.1984 Doğum Yeri : Aydın/Nazilli Medenî Durumu : Evli Askerlik Durumu : Tamamlandı (05/2010) Bilal Tahsin ALKAN Mehmet Akif Mh. Elalmış Cd. Reyhan Sk. Erbay Sitesi C Blk N: 26 D: 6 Ümraniye / İstanbul Telefn: 0554 537 61 80 E-psta: bilaltahsin@gmail.cm Web: www.bilaltahsin.cm KİŞİSEL BİLGİLER:

Detaylı

FİRMA PROFİLİ. geliştirmede yol açan güçlü bir firma olmaktır.

FİRMA PROFİLİ. geliştirmede yol açan güçlü bir firma olmaktır. FİRMA PROFİLİ 2000 yılından beri endüstriyel yapılar, eğitim, sağlık ve turizm tesisleri, açık ve kapalı spr alanları, enerji ve iletişim altyapı tesislerinin inşa işlerinde faaliyet gösteren FGC İNŞAAT,

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM FİNAL PROJE ÖDEVİ

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM FİNAL PROJE ÖDEVİ BİLGİSAYA DESTEKLİ TASAIM FİNAL POJE ÖDEVİ Teslim Tarihi 22 Ocak 2014 (Saat 17:00) Ödev rapru elden teslim edilecektir. İlgili MATLAB dsyaları ise sduehmcad@gmail.cm adresine gönderilecektir. Elden teslimler

Detaylı

Hayatboyu Öğrenme Programı Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği Sözleşme Modeli (Personel ile Üniversite arasında) [Asgari şartlar]

Hayatboyu Öğrenme Programı Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği Sözleşme Modeli (Personel ile Üniversite arasında) [Asgari şartlar] Ek V.12 Hayatbyu Öğrenme Prgramı Hayatbyu Öğrenme Prgramı Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği Sözleşme Mdeli (Persnel ile Üniversite arasında) [Asgari şartlar] Bundan böyle kurum larak adlandırılacak taraf:

Detaylı

İnsan Kaynakları Yönetimine İş Süreçleri Yaklaşımı

İnsan Kaynakları Yönetimine İş Süreçleri Yaklaşımı İnsan Kaynakları Yönetimine İş Süreçleri Yaklaşımı Giriş Hatırlanacağı gibi 1980 ler tmasyn dönemiydi. Üretimde rbt kullanımı özellikle Batı ülkelerinde çk yaygındı. 1990 larda ise Tplam Kalite Yönetimi

Detaylı

Büyük Postane Cad. No:43 45 Kat:4 Bahçekapı İstanbul, Tel:

Büyük Postane Cad. No:43 45 Kat:4 Bahçekapı İstanbul, Tel: 1 ++ Büyük Pstane Cad. N:43 45 Kat:4 Bahçekapı 34420 İstanbul, Tel: 0 212 514 90 40 44 2 Öğretmene Ntlar: Önerilen ders planı, depremin bire bir yaşanmadığı yerlerde yaşayan öğrenciler ile uygulanmak üzere

Detaylı

Eğitim Kataloğu KOÇ YÖNETİM DANIŞMANLIĞI VE EĞİTİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. 2015 İSTANBUL

Eğitim Kataloğu KOÇ YÖNETİM DANIŞMANLIĞI VE EĞİTİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. 2015 İSTANBUL Eğitim Katalğu KOÇ YÖNETİM DANIŞMANLIĞI VE EĞİTİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. 2015 İSTANBUL KOÇ Yönetim Danışmanlığı ve Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. kurum veya kuruluşlara yönetimin tüm fnksiynlarında eğitim ve

Detaylı

1. AMAÇ Bu dokümanın amacı,xxxxx Çalışanlarının kariyer hareketlerini tanımlar.

1. AMAÇ Bu dokümanın amacı,xxxxx Çalışanlarının kariyer hareketlerini tanımlar. 1. AMAÇ Bu dkümanın amacı,xxxxx Çalışanlarının kariyer hareketlerini tanımlar. 2. KAPSAM Tüm XXXXX Persnelini kapsar. 3. TANIMLAR Bu dküman içinde yer alan tanım ve kısaltmalara XXXXX Sözlük ten ulaşabilirsiniz.

Detaylı

SÜREÇ İYİLEŞTİRME-II

SÜREÇ İYİLEŞTİRME-II İçindekiler SÜREÇ İYİLEŞTİRME-II... 1 1. SÜREÇ İYİLEŞTİRME YÖNTEMLERİ... 1 1.1. Sadeleştirme... 1 1.2. Katma Değer Analizi... 2 1.3. Bşluk ve Kpuklukları Giderme... 2 2. SÜREÇ İYİLEŞTİRME İÇİN BİR METODOLOJİ...

Detaylı

Yeniden Yapılanma «re-organizasyon»

Yeniden Yapılanma «re-organizasyon» Yeniden Yapılanma «re-organizasyon» Yeniden Yapılanma Süreci Projenin Hedefi Ticari yaşamını sürdüren organizasyonunuz için, öncelikle yönetim kadrosu çalışanları ve sonrasında tüm çalışanları için, bir

Detaylı

MÜDEK Değerlendirme Ölçütleri

MÜDEK Değerlendirme Ölçütleri MÜDEK Değerlendirme erlendirme Ölçütleri MÜDEK MÜDEK Mühendislik Lisans Prgramları Değerlendirme erlendirme Ölçütleri (Sürüm m 2.0) 1. Öğrenciler 2. Prgram Eğitim Amaçları 3. Prgram Çıktıları (Değişti/gelişti)

Detaylı

MÜDEK Değerlendirme Ölçütleri

MÜDEK Değerlendirme Ölçütleri MÜDEK Değerlendirme Ölçütleri 10 Mayıs 2014 Mövenpick Htel, Ankara MÜDEK Mühendislik Lisans Prgramları Değerlendirme Ölçütleri (Sürüm 2.0) 1. Öğrenciler 2. Prgram Eğitim Amaçları 3. Prgram Çıktıları 4.

Detaylı

Rekabet Avantajının Kaynağı: Satış

Rekabet Avantajının Kaynağı: Satış Rekabet Avantajının Kaynağı: Satış Satıcılar Hizmetlerini Nasıl Farklılaştırırlar? Wilson Learning in beş farklı kuruluşla yaptığı araştırmanın amacı, satıcıların farklılık ve rekabet avantajı yaratmadaki

Detaylı

İç Kontrol Uzmanı Pozisyonu İçin Doğru Kriterlere Sahip Olduğunuzdan Emin misiniz?

İç Kontrol Uzmanı Pozisyonu İçin Doğru Kriterlere Sahip Olduğunuzdan Emin misiniz? Türkiye nin en popüler iş arama ve işe alma platformları olan yenibiriş.com da 1500, kariyer.net te ise 2000 e yakın İç Kontrol başlıklı ilan bulunmaktadır. İç Kontrol Uzmanı Pozisyonu İçin Doğru Kriterlere

Detaylı

2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI

2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI 2013 YILI PERFORMANS PROGRAMI 2013 PERFORMANS PROGRAMI 1 BAKAN SUNUŞU Medeniyetin simgesi lan su, günümüze kadar sadece miktar larak değerlendirilmiş lup, kalite açısından

Detaylı

Tüm Kurumsal İşlerinizde Profesyonel Çözümler

Tüm Kurumsal İşlerinizde Profesyonel Çözümler Tüm Kurumsal İşlerinizde Profesyonel Çözümler www.faktorgrup.com İşlerinizde Profesyonel Çözümler Değerli yöneticiler, Bildiğiniz gibi, içinde yaşadığımız yüzyılda modern işletmecilik kavramı beraberinde

Detaylı

SABAH RAPORU - 28/04/2017

SABAH RAPORU - 28/04/2017 SABAH RAPORU - 28/04/2017 TÜRKİYE TÜİK verilerine göre eknmik güven endeksi yıl başından bu yana izlediği yükseliş trendine devam ederek Nisan ayında da % 3.6 artış gösterdi ve 99.5 ldu. Nisan ayında Tüketici

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaran banka hesap numarası yerine IBAN numarası kullanılacaktır.

DESTEK DOKÜMANI. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaran banka hesap numarası yerine IBAN numarası kullanılacaktır. Ürün : GO Brdr-Tiger2Brdr-IK Bölüm : Brdr * Dkümanda GBrdr, Tiger2Brdr ve Đk kısaca Lg Đk ürünleri larak ifade edilmektedir. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaran banka hesap numarası yerine IBAN numarası kullanılacaktır.

Detaylı

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 Hakkımızda CREALUS, kurulduğu günden bu güne kadar müşterilerine stratejik çözüm ortağı olarak yenilikçi, yaratıcı ve katma değerli eğitim ve

Detaylı

Servis sektöründe çalışanlar için ÜZÜM eğitimleri; o SERVİSCİNİN PSİKOLOJİSİ 22 o ETKİLEŞİM ANI 22 o ETKİLEŞİM ANI KOÇLUĞU 23 B2C satış alanındaki

Servis sektöründe çalışanlar için ÜZÜM eğitimleri; o SERVİSCİNİN PSİKOLOJİSİ 22 o ETKİLEŞİM ANI 22 o ETKİLEŞİM ANI KOÇLUĞU 23 B2C satış alanındaki KATALOG 2015-2016 1 İÇİNDEKİLER Eğitimler gerçekten beklentileri karşılıyr mu? 4 Neden ÜZÜM var? 4 ÜZÜM sektörün makus talihini nasıl değiştiriyr? 4 ÜZÜM eğitimlerde ne yapıyr? 5 ÜZÜM ile yla çıktığınızda

Detaylı

YÖNETİCİ GELİŞTİRME PLUS. Programın Amacı: Yönetici Geliştirme Eğitimi. Yönetici Geliştirme Uzmanlığı Eğitim Konu Başlıkları. Kariyerinize Katkıları

YÖNETİCİ GELİŞTİRME PLUS. Programın Amacı: Yönetici Geliştirme Eğitimi. Yönetici Geliştirme Uzmanlığı Eğitim Konu Başlıkları. Kariyerinize Katkıları YÖNETİCİ GELİŞTİRME 360 Yönetici Geliştirme Eğitimi İşletmelerde kalıcı başarının sağlanması, kurumun stratejik hedefleri ile uyumlu, yüksek performans göstermeye odaklanmış; motive olmuş takımları oluşturmak

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT FAKÜLTESİ HARİTA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ARAZİ ÇALIŞMASI - 2

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT FAKÜLTESİ HARİTA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ARAZİ ÇALIŞMASI - 2 YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT FAKÜLTESİ HARİTA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ARAZİ ÇALIŞMASI - 2 İSTANBUL, 2017 Dersin Amacı: Bu dersin amacı, ftgrametri, kartgrafya ve arazi yönetimine ilişkin uygulama becerilerinin

Detaylı

TEB ÜCRETLENDİRME POLİTİKASI

TEB ÜCRETLENDİRME POLİTİKASI TEB ÜCRETLENDİRME POLİTİKASI TEB İnsan Kaynakları Grubu 2013 1/11 İçindekiler A/ Giriş... 3 B/ Amaç... 3 C/ Kapsam... 3 D/ Ücretlendirme Plitikası nın Düzenlenmesi... 3 E/ Sürecin Yönetim ve İdaresi...

Detaylı

ÖRNEK OLAY İNCELEMESİ ÇALIŞMA TABLOSU: İNŞAAT YÖNETMELİĞİNİN ETKİ DEĞERLENDİRMESİ

ÖRNEK OLAY İNCELEMESİ ÇALIŞMA TABLOSU: İNŞAAT YÖNETMELİĞİNİN ETKİ DEĞERLENDİRMESİ IBF, PIRI Grup ve Jacbs & Assciates Knsrsiyumu ÖRNEK OLAY İNCELEMESİ ÇALIŞMA TABLOSU: İNŞAAT YÖNETMELİĞİNİN ETKİ DEĞERLENDİRMESİ GÖREV: 1. Örnek Olay İncelemesi Çalışma Tablsunun tamamını kuyarak knuya

Detaylı

Değerlendirme erlendirme Süreci: S

Değerlendirme erlendirme Süreci: S Değerlendirme erlendirme Süreci: S Değerlendirici erlendirici Bilgileri MÜDEK Prgram Değerlendiricileri erlendiricileri Eğitim E Sunum İçeriği Değerlendiricilerin Yükümlülükleri Değerlendirme Süreci Evreleri

Detaylı

* İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen tüm Öğrenci ve Yeni Mezunlar,

* İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen tüm Öğrenci ve Yeni Mezunlar, İNSAN KAYNAKLARI UZMANLIĞI EĞİTİMİ Rekabetçi ve etkin süreç yönetimi için öncelikli olan entellektüel sermaye olarak kabul edilen insan kaynağı yönetiminde doğru stratejiler oluşturmak günümüz başarılı

Detaylı

MÜDEK Program Değerlendiricileri Eğitim Çalıştayı 17-18 Ocak 2015, Ankara

MÜDEK Program Değerlendiricileri Eğitim Çalıştayı 17-18 Ocak 2015, Ankara Değerlendirme Sürecinde Davranışsal Byut MÜDEK Prgram Değerlendiricileri Eğitim Çalıştayı 17-18 Ocak 2015, Ankara Sunum İçeriği Çalışma Tarzları Etik Davranış Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Knular Prgram

Detaylı

KAMU İÇ DENETİM PLANI ve PROGRAMI HAZIRLAMA REHBERİ

KAMU İÇ DENETİM PLANI ve PROGRAMI HAZIRLAMA REHBERİ KAMU İÇ DENETİM PLANI ve PROGRAMI HAZIRLAMA REHBERİ I. GİRİŞ Bu rehber, iç denetim birimlerince hazırlanacak iç denetim planı ve prgramının temel esaslarını belirlemek üzere, İç Denetçilerin Çalışma Usul

Detaylı

Günümüzde internet kullanımının hızla yaygınlaşmasından dolayı e-ticaret sistemlerine olan ilgi arttırmıştır.

Günümüzde internet kullanımının hızla yaygınlaşmasından dolayı e-ticaret sistemlerine olan ilgi arttırmıştır. Yazılımnet E-ticaret Sistemi Günümüzde internet kullanımının hızla yaygınlaşmasından dlayı e-ticaret sistemlerine lan ilgi arttırmıştır. Bir kaç yıl öncesine kadar giyim, elektrnik, kitap, cd ve benzeri

Detaylı

DAVRANIŞ KURALLARI VE ETİK DEĞERLER Tekel Karşıtı ve Rekabet İlkeleri

DAVRANIŞ KURALLARI VE ETİK DEĞERLER Tekel Karşıtı ve Rekabet İlkeleri DAVRANIŞ KURALLARI VE ETİK DEĞERLER Tekel Karşıtı ve Rekabet İlkeleri MAGNA INTERNATIONAL INC. Tekel Karşıtı ve Rekabet İlkeleri Magna, aktif ancak adil bir rekabet içindedir ve serbest ve adil rekabeti

Detaylı

Tanıtım Kitapçığı. Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor

Tanıtım Kitapçığı. Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor Tanıtım Kitapçığı Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor Değerli Girişimcilerimiz STARTKEY, 2013 yılında, gayrimenkul sektöründe 10 yılı aşkın zamandır deneyime sahip olan Yönetim

Detaylı

Rapor Yazımı. MÜDEK Program Değerlendiricileri Eğitim Çalıştayı 11 Ekim 2014, İstanbul

Rapor Yazımı. MÜDEK Program Değerlendiricileri Eğitim Çalıştayı 11 Ekim 2014, İstanbul Rapr Yazımı MÜDEK Prgram Değerlendiricileri Eğitim Çalıştayı İçerik MÜDEK Raprları Raprlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Frmat Üslup Terminlji Derinlik/Ayrıntı Düzeyi Yeterli Belgeleme Türkçe nin ve Yazım

Detaylı

Diş ve Diş Eti Hastalıklarında Mevcut Durum ve Koruyucu Dişhekimliği İle İlgili Talepler

Diş ve Diş Eti Hastalıklarında Mevcut Durum ve Koruyucu Dişhekimliği İle İlgili Talepler Diş ve Diş Eti Hastalıklarında Mevcut Durum ve Kruyucu Dişhekimliği İle İlgili Talepler Bugün, ülkemizdeki ağız ve diş sağlığı ranlarına baktığımızda, karşımıza çıkan tabl sn derece lumsuzdur. Halkımızın

Detaylı

MENTORLUK. Dr. Riza KADILAR / Özlem Balkan M E N T İ B U L U Ş M A S I

MENTORLUK. Dr. Riza KADILAR / Özlem Balkan M E N T İ B U L U Ş M A S I MENTORLUK MENTORLUK için Yetenek ve tecrübeden faydalanılarak kurulan öğrenme ortaklığı Bilgili ve deneyimli bir kişinin, bilge liğini başka bir kişinin kendi bilgeliğini geliştirmesi için onun hizmetine

Detaylı

İŞBİRLİĞİ ORTAKLIKLARI

İŞBİRLİĞİ ORTAKLIKLARI Bölüm B-Spr-İşbirliği Ortaklıkları İŞBİRLİĞİ ORTAKLIKLARI İŞBİRLİĞİ ORTAKLIKLARININ AMAÇLARI NELERDİR? İşbirliği Ortaklıkları, özellikle yerel, bölgesel, ulusal seviyede ve Avrupa seviyesindeki kamu triteleri,

Detaylı

VESTEL ELEKTRONİK A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM UYUM RAPORU

VESTEL ELEKTRONİK A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM UYUM RAPORU VESTEL ELEKTRONİK A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM UYUM RAPORU İÇİNDEKİLER 1- KURUMSAL YÖNETİM BEYANI BÖLÜM I- PAY SAHİPLERİ 2- Pay Sahipleri İle İlişkiler Birimi 3- Pay Sahiplerinin Bilgi Edinme Haklarının Kullanımı

Detaylı

FARK YARATANLAR PROGRAMI

FARK YARATANLAR PROGRAMI FARK YARATANLAR PROGRAMI UYGULAMA, DEĞERLENDİRME VE SONUÇ RAPORU Ağusts 2O11 Bu rapr 2009-2011 (Fark Yaratanlar 1.ve 2. Seznları) arası yapılan tüm prgram ve faaliyet değerlendirmeleri göze alınarak Sabancı

Detaylı

Muhasebe ve Finans Yönetimi Eğitimleri

Muhasebe ve Finans Yönetimi Eğitimleri Muhasebe ve Finans Yönetimi Eğitimleri İşletmelerde Bütçe Sistemleri ve Bütçe Yönetimi Eğitimi Mali Tabllar Analizi Eğitimi Uluslararası Muhasebe Standartları ve Finansal Raprlama Sistemleri Maliyet Muhasebesi

Detaylı

3. Kalite Güvence Sisteminin Genel Yapısı ve Gözden Geçirilmesine İlişkin Değerlendirme

3. Kalite Güvence Sisteminin Genel Yapısı ve Gözden Geçirilmesine İlişkin Değerlendirme Vera Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. 2015 yılı Kalite Güvence Sistemi Gözden Geçirme Rapru 22 Nisan 2016 Bu rapr, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından naylanan, 01.11.2006 tarih

Detaylı

SABAH RAPORU - 25/04/2017

SABAH RAPORU - 25/04/2017 SABAH RAPORU - 25/04/2017 TÜRKİYE Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya: Yılın ikinci çeyreğinden itibaren iktisadi faaliyette kademeli bir tparlanma öngörüyruz. Sn 5 yıllık

Detaylı

Güneş Enerjisi nde Lider

Güneş Enerjisi nde Lider Güneş Enerjisi nde Lider GO Enerji, 2003 yılından itibaren, Güneş enerjisinden elektrik üretimi teknolojilerinde uzmanlaşmış ekibiyle faaliyet göstermektedir. Kendi markaları ile ABD den Avustralya ya

Detaylı

ALTI SİGMA EĞİTİM PROGRAMLARI. Kara Kuşak Eğitimi

ALTI SİGMA EĞİTİM PROGRAMLARI. Kara Kuşak Eğitimi ALTI SİGMA EĞİTİM PROGRAMLARI Kara Kuşak Eğitimi ALTI SİGMA Kara Kuşak Eğitimi Kara Kuşak Eğitimi Kara Kuşaklar Altı Sigma Sistemi içerisindeki metdlji uygulayıcıları, prblem çözme uzmanları ve mükemmel

Detaylı

ECZACI yetkinlik klavuzu

ECZACI yetkinlik klavuzu ECZACI yetkinlik klavuzu T A N I M I İ Ş G E R E K L E R İ ( Ç a l ı ş a n P r f i l i ) İ Ş T A N I M I ( İ ş P r f i l i ) - Y E T K İ N L İ K L E R 2 POZİSYON Eczacı (Eczane Eczacısı) TANIMI Eczacılık

Detaylı

Biliyoruz, Uyguluyoruz, Öğretiyoruz

Biliyoruz, Uyguluyoruz, Öğretiyoruz Biliyoruz, Uyguluyoruz, Öğretiyoruz Sizin memnuniyetiniz bizim referansımızdır Deloitte Academy olarak vermiş olduğumuz her eğitimde katılımcılardan değerlendirme formu doldurmalarını istiyoruz. Bugüne

Detaylı

( ( ( ( ( ( Müşteri Odaklılık

( ( ( ( ( ( Müşteri Odaklılık Tesis yönetim hizmetleri, ülkemizin gelecek dönemde daha da önem vereceği bir dışarıdan temin kalemi olacaktır. Sektörde olan bizler, deneyimimizle bu sektöre değer katmaya devam edeceğiz. HAKKIMIZDA Tüm

Detaylı

Merkez de girişimcilere eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunulan bir Kamp sürecini,

Merkez de girişimcilere eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunulan bir Kamp sürecini, ARI Çekirdek İnvasyn Atölyesi prjesi, İTÜ ve ARI Teknkent in yanı sıra tüm ARI Çekirdek İştirakçileri (küçük ve rta ölçekli maddi/manevi destekçiler) ve tüm ARI Çekirdek Ana İştirakçileri (büyük ölçekli

Detaylı

Zirve Takvimi

Zirve Takvimi 2016-2017 Zirve Takvimi İK profesyonellerinin buluşma noktası... 2016-2017 Zirve Takvimi 13. Seçme Yerleştirme & Yetenek Yönetimi Zirvesi 5-6 Ekim 2016, İstanbul Marriott Hotel Asia Performans, Ücret ve

Detaylı

KKGGDER KIRSAL KALKINMA VE GIDA GÜVENLİĞİ DERNEĞİ İZMİR UBESİ

KKGGDER KIRSAL KALKINMA VE GIDA GÜVENLİĞİ DERNEĞİ İZMİR UBESİ TÜRKİYE DE GIDA GÜVENLİĞİ ve SORUNLARI SEMPOZYUMU AMAÇ VE KAPSAM Ülkemizin gelişmesinde etkin lan ve gereksinim duyulan Kırsal Kalkınma ve Gıda Güvenliği alanında yeni kurulmuş lan Derneğimizin İzmir Şubesi,

Detaylı

AKTEK GARAGE DÖKÜMANI

AKTEK GARAGE DÖKÜMANI AKTEK GARAGE DÖKÜMANI Kurum İçi Girişimcilik ve İnovasyon İŞ GELİŞTİRME VE TEKNOLOJİ ENTEGRASYON BÖLÜMÜ 1 İÇERİK 1. Aktek Tarafından Belirlenmesi Gereken Adımlar... 4 1.1. Destek Verilecek Olan Sektörler

Detaylı

2013 Eğitim Takvimi Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2013 Eğitim Takvimi Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri 2013 Eğitim Takvimi BiYMED Eğitim ve Danışmanlık BiYMED Danışmanlık, uzman kadrosu ile danışmanlık, eğitim ve yazılım hizmetleri sağlar. BiYMED Danışmanlık, müşterilerine hizmet almak istedikleri alanlarda

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi TARİH : / /20 NASIL BİR SİSTEM UYGULANACAK? Performans değerlendirmesinde açık değerlendirme sistemi uygulanacaktır. Bu nedenle önce personel kendisini değerlendirecek, sonrada aşağıda belirtilen şekliyle

Detaylı

Gürc r an n B ange g r

Gürc r an n B ange g r Gürcan Banger Hareket Noktası Kendi işini kurmaya karar vermede başlıca etkenler şunlardır: 1. İşini kaybetmek, 2. İşsizlik döneminin uzun sürmesine tepki, 3. Bir iş fırsatının belirlenmesi, 4. Daha çok

Detaylı

http://www.yenibiris.com/bahcesehir-kolejleri/muhasebe-uzman-yardimcisi-isilani/387736 Bahçeşehir Kolejleri

http://www.yenibiris.com/bahcesehir-kolejleri/muhasebe-uzman-yardimcisi-isilani/387736 Bahçeşehir Kolejleri http://www.yenibiris.cm/bahcesehir-klejleri/muhasebe-uzman-yardimcisi-isilani/387736 ; 22. 11. 2014 Bahçeşehir Klejleri KLJ-GM-MUY02 Muhasebe Uzman Yardımcısı İş Tanımı Türkiye nin 7 bölgesinde 100 kul

Detaylı

Aktif Öğrenmenin Tanımı

Aktif Öğrenmenin Tanımı Aktif Öğrenmenin Tanımı Öğrenmenin çğunlukla öğretmenlerle veya knunun kavramaları için öğrenenlere aktarılması şeklinde gerçekleşen pasif bir eylem lduğu düşünülmektedir. Oysa aktif öğrenme araştırma,

Detaylı

HİZMETLERİMİZ. HAKkIMIZDA. İş Güvenliği Uzmanlığı. İş Yeri Hekimliği. Sağlık raporu. Acil Durum Planlaması. İş Güvenliği Eğitimleri.

HİZMETLERİMİZ. HAKkIMIZDA. İş Güvenliği Uzmanlığı. İş Yeri Hekimliği. Sağlık raporu. Acil Durum Planlaması. İş Güvenliği Eğitimleri. İş Güvenliği Uzmanlığı İşyerinizde yürütülecek olan ve yasal zorunluluk içeren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerini Çalışma İş Yeri Hekimliği ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş OSGB

Detaylı

2013 Eğitim Takvimi Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2013 Eğitim Takvimi Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri 2013 Eğitim Takvimi BiYMED Eğitim ve Danışmanlık BiYMED Danışmanlık, uzman kadrosu ile danışmanlık, eğitim ve yazılım hizmetleri sağlar. BiYMED Danışmanlık, müşterilerine hizmet almak istedikleri alanlarda

Detaylı

MÜDEK Değerlendirme Ölçütleri. 31 Mayıs 2014 Mövenpick Hotel, Ankara

MÜDEK Değerlendirme Ölçütleri. 31 Mayıs 2014 Mövenpick Hotel, Ankara MÜDEK Değerlendirme Ölçütleri 31 Mayıs 2014 Mövenpick Htel, Ankara MÜDEK Mühendislik Lisans Prgramları Değerlendirme Ölçütleri (Sürüm 2.0) 1. Öğrenciler 2. Prgram Eğitim Amaçları 3. Prgram Çıktıları 4.

Detaylı

Orta Ölçekli Yazılım Firmaları İçin İdeal Bağımsız Doğrulama ve Geçerleme Organizasyon Yaklaşımı

Orta Ölçekli Yazılım Firmaları İçin İdeal Bağımsız Doğrulama ve Geçerleme Organizasyon Yaklaşımı Orta Ölçekli Yazılım Firmaları İçin İdeal Bağımsız Dğrulama ve Geçerleme Organizasyn Yaklaşımı Erdem Yıldırım 1, Mehmet Umut Pişken 2 1 STM (Savunma Teknljileri Mühendislik) A.Ş., Yazılım Mühendisi, Ankara

Detaylı