EFES ROTARACT KULÜBÜ. Tanıtım Dosyası

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EFES ROTARACT KULÜBÜ. Tanıtım Dosyası"

Transkript

1 EFES ROTARACT KULÜBÜ Tanıtım Dosyası

2 2 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası

3 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 3 İçindekiler Rotaract Nedir? 4 Rotaract ın Amacı 5 Efes Rotaract Kulübü 6 7 Basında Efes Rotaract Kulübü 37

4 4 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Rotaract Nedir? Rotaract yaş grubu gençlerin oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşudur. "Rotary" ve "action" kelimelerinin birleşimi Rotaractı oluşturur. Rotary felsefesi ile gençliğin enerji ve dinamizmini simgeler. Her Rotaract kulübü, bir Rotary kulübünün sponsorluğunda kurulur ve o kulübün ismini taşır. Ancak Rotary ve Rotaract kulüpleri kendi iç yönetimlerine sahip birbirlerinden bağımsız derneklerdir. ROTARACT topluma hizmet, bireysel gelişim, mesleki gelişim, bireyler arasında dostluk ve anlayışın geliştirilmesi, uluslararası ilişkilerin ilerlemesi için çalışır. Rotary ve Rotaract Kulüpleri, yaklaşık yüzyıldır süregelen kuralları, organizasyon yapısı, yönetimi, gerçekleştirdiği faaliyetleri ve belki de hepsinden önemlisi olan gelenekleri ile dünyada en kurumsallaşmış ve organize sivil toplum örgütlerinden biridir. Dünya'da Rotaract; 153 ülkede, 513 bölgede, kulüp ve Rotaract ile Türkiye de ise; 98 kulüple ve yaklaşık Rotaract ile faaliyet göstermektedir.

5 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 5 Rotaract ın Amacı Rotaract ın amaçları şöyledir: Gençlerin mesleki ve liderlik yeteneklerini geliştirmek. Yararlı her türlü uğraşı topluma hizmet fırsatı olarak değerlendirmek ve bunun gereğini kabul etmek. Ahlaki standartları, liderlik niteliği ve mesleki sorumluluk olarak tanımak, uygulamak ve geliştirmek. Toplumun ve dünyanın ihtiyaçlarını, problemlerini ve fırsatlarını daha iyi öğrenmeyi ve anlamayı sağlamak. Topluma daha iyi hizmet için bireysel ve grup çalışması olanakları sağlamak; insanlığa karşı uluslar arası iyi niyet ve anlayışı geliştirmek. Toplumsal hizmeti yerine getirirken ırk, din, meslek farklılığı gözetmemek, din ve politikayı hizmet ideali olarak savunmamak. Dünya'da Rotaract; 153 ülkede, 513 bölgede, kulüp ve Rotaract ile faaliyet göstermektedir. Türkiye de Rotaract; 98 kulüple ve yaklaşık Rotaract ile faaliyet göstermektedir. Ege Bölgesi ni ve Güney Marmara yı içeren UR Bölgede Rotaract; yaklaşık 600 Rotaract ile faaliyet göstermektedir.

6 6 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Efes Rotaract Kulübü 13 Mart 2008 de resmi olarak kurulan ve en genç rotaract kulübü unvanını elinde bulunduran, kurulduğundan bu yana birçok organizasyonda yer alan, topluma yardımda bulunan ve Türkiye nin en iyi şekilde tanıtımına yer veren bir kulübüz. Amacımız önce kendimizi keşfedebilmek ve sonrasında bununla beraber büyüyen, gelişen güçlerimizi en iyi şekilde kullanabilmek. Denemek; başarmak veya yanılmak, başarırsak mutlu olmak, mutlu etmek; başaramazsak hatalarımızın tüm sorumluluğunu alarak bunlardan ders çıkarmak, geleceğe hazırlanmak

7 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 7 Rotary ve Liderlik Semineri: Bölge tarafından Efes Rotaract Kulübüne verilen Vakıf Seminerinin kapsamını geliştirerek, içine Lider eğitimi ve sertifikalı bir program katarak Rotaractların ve dışarıdan gelecek insanların liderlik eğitimini almasını sağladık.

8 8 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Geleneksel 23 Nisan Projesi Efes Rotaract Kulübü olarak 2008 yılından beri her sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında maddi olarak durumları iyi olmayan ilköğretim bir, iki, üç, dört ve beşinci sınıf öğrencilerine güzel bir gün yaşatmayı amaçladık.

9 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 9 RotaOkul Yardım Projesi: Köylerimizdeki hizmete muhtaç okulları keşfedip, bu okullarda iyileştirme çalışmaları yapmayı amaçlıyoruz. Hedefimizi yapılmayanı yapmak, ulaşılamayana ulaşmak olarak belirleyerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Küçük kardeşlerimizin okulunda gerçekleştirdiğimiz iyileştirme çalışmalarımızla onların eğitim ve öğretimlerine daha ferah, daha modern ve de daha okumaya elverişli yerlerde devam etmelerini sağlamış olduk.

10 10 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Anneler Günü Projesi Bu proje kapsamında 2009 yılının anneler günüde Bornova nın Kızılay Mahalle'sinde yaşayan maddi olanakları kısıtlı, yalnız yaşayan 20 bayana erzak poşeti hazırlayıp onları ziyaret ettik. Bu sayede hem bu güzel günde bu bayanları yalnız bırakmadık ve onlara temel ihtiyaçları konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Anne ve Çocuk Projesi Yeni doğan üniteleri dolayısıyla çocuk ölümleri ve anne bebek sağlığı hakkında insanlara detaylı bilgi vermek amacıyla sürekli olarak güncelleştirilip geliştirilecek olan bir internet sitesi kurduk. Yapılan site sayesinde toplumu Rotaractlar olarak bölgesel hedefimiz olan bebek ölümleri hakkında bilgilendirmeyi başarmış bulunmaktayız. Bu proje ileriki zamanlarda da kapsamı genişletilerek daha verimli bilgilendirici hale getirilecektir. Aldığı Ödül: Dönemi En İyi Bilişim Hizmetleri Projesi Ödülü.

11 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 11 Sevgi Köprüsü Projesi Bulgaristan dan ülkemizi ziyarete gelen yaş grubu 130 kişilik Türk asıllı öğrenci grubu ''Sevgi Köprüsü'' projesiyle birlikte iki haftalık eğitimlerini tamamladılar. Efes Rotary Derneği, Efes Rotaract Derneği, Avrasya Türkleri Derneği ve Rodop derneğinin ortaklaşa çalışmasıyla gerçekleşen projede misafir öğrencilerimiz İzmir'in tarihi ve kültürel dokusunu tanıyarak, misafir oldukları süre içinde Türkçe, tarih ve sosyal bilgiler gibi birçok ders görüp hem öğrenirken, hem de eğlendiler. 2 hafta süresince Türkçeyi de öğrenen öğrenciler buradan unutulamayacak anılarla ayrılıp ülkelerine döndüler. Aldığı Ödül: Dönemi En İyi Uluslararası Hizmetler Projesi Ödülü.

12 12 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Türk Rotaract Buluşması: Bölge tarafından Efes Rotaract Kulübüne verilen ve Türkiye çapında tüm rotaractları bir araya getirmeyi hedefleyen 2009 yılı Türk Rotaract Buluşması organizasyonunu 300 kişilik bir katılım sağlayarak başarıyla gerçekleştirdik.

13 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 13 Sektör Semineri Marka, Patent ve Kalite Yönetimi: Lisans eğitimi alan arkadaşlarımıza marka, patent ve kalite yönetimini hakkında temel bilgiler aktarmak projemizin temel amacıdır. Marka, patent sektörünü öğrencilerle buluşturmanın yanı sıra, katılımcılara kalitenin gereğinin nedenleri de aktarılarak toplum bilinci oluşturulması sağlanmıştır. RotaOkul Yardım Havuzu Projesi: Eğitim veren okulların gerek ihtiyaçlarını, gerekse okullarında yapılması gerekli olan iyileştirme çalışmaların duyurabilecekleri, karşılığında yardımda bulunmak isteyen gönüllü yardımcıların bu okulların yardımlarını görüntüleyip yardım gönderebildikleri bir yardım havuzu geliştirmek ve proje bulamayan rotaract kulüplerimize bir proje havuzu sağlamak amaçlanmış, okulların ve ihtiyaç duyan okullara yardım göndermek isteyen gönüllü yardımcıların buluşabileceği bir ortak platform oluşturulmuştur.

14 14 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Polio Plus Yardım Kermesi: Polio Plus fonuna yardım toplamak amacıyla kermes düzenlendi. Kendi bütçemizle aldığımız malzemelerle hazırladığımız yiyecekleri Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi önünde hangi amaçla satış yaptığımız belirtilerek yiyeceklerin öğrencilere satışı yapıldı. Polio Plus fonu için topladığımız miktar ile bir çocuğa bile yardım edebiliyor olmamız, bir çocuğun hayatını değiştirmiş olmamız anlamına gelmektedir.

15 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 15 İzmir - Bornova Laka Köyü Projesi 1. Aşama: Sağlık Taraması Bornova nın gibi bir jeopolitik ilçenin içinde dip köşelerde kalmış köyde ülkemizin geleceği olacak gençlerimizin dişçi koltuğuna oturmamış olması bizlerin içini burktu. Bunun üzerine çevremizdeki diş hekimlerinden yardım isteyerek kardeşlerimizin diş taramalarının yapılması gerektiğini paylaştık. Onlar da bizleri kırmayarak bu projede yer almak istediklerini belirttiler. Belirlenen bir günde hep birlikte köye gidildi. Tüm kardeşlerimizin diş kontrolleri yapıldı. Hepsine diş macunu ve diş fırçası hediye edilirken, dişlerini nasıl daha iyi koruyabilecekleri ve nasıl daha sağlıklı bir şekilde dişlerinin fırçalanabilecekleri anlatıldı.

16 16 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 2. Aşama: Bilgisayar Laboratuarı Oluşturulması Bir önceki dönemde sağlık taraması ve 23 Nisan projesi gerçekleştirilen Laka köyündeki okulumuzda öğrenim gören 20 ilkokul öğrencisi için teknoloji alanında gelişen dünyamızda çocuklarımızın daha kolay bilgiye ulaşabilmeleri, dünyadan haberdar olabilmeleri ve kötü hayat koşullarına bir nebzede olsun ilaç olabilmek için bilgisayar sınıfı oluşturmak en büyük hedefimizdi. Çeşitli sponsorluk görüşmeleri sonucunda sponsor firmadan 12 adet bilgisayar temin edilmiştir. Bu temin edilen bilgisayarlar okula getirilmeden önce eski elektrik tesisatının değiştirilmesi sağlanmış ayrıca bilgisayar masaları da kulübümüz tarafından temin edilmiştir. Ardından bilgisayarlar okula getirilerek kurulumu yapılıp kullanıma hazır hale getirilmiştir. Eş zamanlı olarak halk eğitim merkezi ile görüşülerek köy halkına hafta sonları sertifikalı olarak bilgisayar kursu verilmesi sağlanmıştır.

17 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 17 Proje ilk olarak sadece çocuklarımızın teknolojik hayata ayak uydurması amacıyla planlanmıştır. Efes Rotaract Kulübü üyelerinin girişimleri sayesinde sadece köy okulunda okuyan öğrencilerin değil tüm köy halkının bilgisayar eğitimi almasına olanak sağlanmıştır. Şuanda kurulan Bilgisayar sınıfından 30 köy kadını sertifikalı olarak bilgisayar eğitimi almış bulunmaktadır. Yaptığımız bu proje basında büyük ilgi uyandırmış ve Rotaract ın yemek kulübü olmadığının hizmet üreten bir kulüp olduğunun bu proje en büyük kanıtıdır. Ancak Hürriyet gazetesinde çıkan haberimiz ardından İzmir Valisi ve Bornova Kaymakamı köye gelerek teftişte bulunmuşlardır. Bornova y a 1 km uzaklığında unutulmuş köyde yaşananlar ve unutulmuşluk kaymakam tarafından örtbas edilmeye çalışılmıştır. Köy okulunda açılış yapılmasına izin verilmemiş hatta çocuklarla ve eğitim gören kadınlarla fotoğraf çekilmemiz yasaklanmıştır. Ayrıca bir daha o köye gitmemiz istenmemektedir. Ancak zorlada olsa birkaç kare fotoğraf çekebildik. Tüm bu zorluklara rağmen Bilgisayar sınıfı projemiz başarıyla gerçekleşmiş ve Laka Köyüne istenilen ilgi uyandırılmıştır. 3. Aşama: Su Projesi Fatma Hikmet Kaşerci İlköğretim Okulu ile ortak olarak su kıtlığı ve su tüketimi üzerine ilköğretim öğrencilerine ve ailelerine geniş kapsamlı bir seminer verildi.

18 18 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 4. Aşama: 23 Nisan Eğlencesi 23 Nisan'da İzmir Bornova'ya bağlı Laka Köyü'nde eğitim gören minik kardeşlerimizle birlikteydik. 15 mevcutlu olan okulda 1. sınıftan 5. sınıfa kadar öğrenciler aynı sınıfta eğitim görmektedir. Bu mutlu günde önce onların okullarında hazırladıkları harika töreni izledik ve sonrasında onlarla birlikte İzmir'i gezmek üzere yola çıktık. Minik kardeşlerimizin çoğu o gün ilk kez denizi gördüler. Gözlerindeki sevinç görülmeye değerdi. Kendilerine kitap evlerinden aldığımız kitapları hediye ettikten sonra birlikte kordon turuna çıktık. Atatürk Evi'ni ziyaret ettik. Lunaparka gittik. Onlara uygun tüm oyuncaklara bindik. Ardından Çankaya'da pizza yedik. Onlarla birlikteyken yemeğin daha lezzetli olduğunu anladık. Sonra ellerimizde balonlarla Konak iskelesinden vapura binip, Bostanlı'ya geçtik. Bostanlı sahilinde piknik yaptık, uçurtma uçurduk, top oynadık, çember çevirdik.gün sonunda kendilerine aldığımız 100 parçaya yakın oyuncağı hediye ettik.

19 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 19 Pakistan a Yardım Projesi: Rotary ve Rotaract camiasında bulunan her üye gelecekte bir lider olacak şekilde kendini yetiştirmek zorundadır. Bunun içinde bu camianın içinde yaptığı işlerle kendine yer bulmalıdır. Yer bulurken bazen çok yorulacak, bazen zamanından veya yaptıklarından fedakârlık etmek zorunda kalacaktır. Bizde Efes Rotaract Kulübü olarak zamanı geldiğinde kendi hayatımızdan fedakârlık ederek bazı kötü durumların düzeltilmesi için faydalı olmayı uygun gören bir aileyiz. Bu sene Kulüp Başkanımız bu fedakârlığa örnek olarak doğum gününü kutlamayıp, doğum gününde yapılacak harcamanın bir kısmını bir fon oluşturup orda toplamayı uygun gördü ve tüm aile bu güzel fikri destekledi. Bununla birlikte oluşturulan fon Pakistan sel felaketinde iyileştirme yapılması için Kızılay aracılığıyla afet bölgesine gönderildi.

20 20 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Anıttepe & Efes Rotaract Kulüpleri Ortak İşyeri Gezileri: Efes Rotaract Ev Sahipliğinde İzmir Programı: tarihinde sabah saat da havaalanından misafirlerimizi alarak organizasyonumuzu başlattık. Saat d a servisimizde misafirlerimiz için hazırladığımız ikramlar ile kahvaltı yaparak ilk iş yerimiz olan Çiğli Organize Sanayi de ki Esen Plastik e doğru yola çıktık. Ardından Kemalpaşa da ki Dimes ve Ektam Şişeleme Fabrikasına ziyaretimizi gerçekleştirdik. Biraz dinlenmek için Forum Bornova da verdiğimiz mola ile akşam için dinlenmiş olduk. Akşam Karşıyaka d a gerçekleştirdiğimiz ortak fasıl sonrasında eğlenceye doyamadık ve misafirlerimizle birlikte bir club da eğlenceye devam ettik. Pazar günü Altınoluk ta güne merhaba derken deniz kenarında kahvaltının tadını çıkardık. Akşam üstü Kordon da güneşi batırdıktan sonra ayrılık vaktinin yaklaştığını yavaş yavaş hissetmeye başladık. Ama bu ayrılık bir son değil, tam tersine yeni dostluklarımızın başlangıcı olacaktı. Anıttepe Rotaract Kulübü Ev Sahipliğinde Ankara Programı: tarihinde havaalanından ve AŞTİ d en bizleri karşılayan Anıttepe Rotaract Kulübü üyeleri ile güne hepbirlikte kahvaltı ederek başladık. Kahvaltı sonrasında Turkcell e gitmek üzere yola çıktık. Turkcell çalışanları tarafından verilen eğlenceli ve bir okadar da bilgilendirici bir eğitim sonrasında bizlere tesisi gezdirdiler. Ankara da kar olmasını fırsat bilerek kar ile oynamayı da ihmal etmedik. İşyeri gezisi sonrasında yemek için Ankara Kalesi ne gittik. Akşam fasıl ve dansöz eşliğinde eğlencenin sınırlarını zorlayan bir yemek ile günün yorgunluğunu attık. Pazar günü kahvaltı sonrasında Anıtkabir i ziyaret ettik Bölgeyi temsilen orada bulunuyor olmak gurur vericiydi. Ziyaretimiz sonrasında bizleri Ümitköy e götüren Anıttepe Rotaract Kulübü üyeleri ile sohbetin tadını çıkarttık. Akşam yemeğinden sonra düzenlediğimiz bowling turnuvası eğlenceli anlara sahne oldu. Dolu dolu geçen 2 günün ardından Ankara daki dostlarımızdan ayrılarak İzmir e döndük.

21 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 21 Uluslararası Ortak Bülten: Uluslararası Hizmetler komitesi kapsamında Twin Kulübümüz olan RAC Latur Midtown ve RAC Zenith ile ortak olarak gerçekleştirdiğimiz uluslararası bülten projesi ile ve bölgelerde de kulübümüzün adını duyurmuş olduk. Bölgeler Arası Takdir Sertifikası Değişimi: Uluslararası projeler gerçekleştirmek amacıyla mail grupları üzerinden gerçekleştirdiğimiz e-posta alışverişleri sonucunda Bölge geçmiş dönem BRT si ile iletişime geçtik ve kendisiyle geçmiş ve gelecek dönem projeleri hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Birlikte ortaya çıkardığımız proje fikirlerinin yanı sıra, bölge olarak kulübümüzü ve gerçekleştirdiğimiz projeleri incelediklerini ve çok beğendiklerini bizlere ilettiler. Geleneksel olarak gerçekleştirdikleri takdir sertifikası değişimi projelerini bu sene Efes Rotaract Kulübü ile gerçekleştirmek istediklerini söylediler. Kulübümüzü gururlandıran bu teklifi kabul ettik ve karşılığında biz de Bölgede üstün başarı gösteren rotaractlara BRT miz Can Uğurcan ın ve kulüp başkanımız Yiğit Diker in imzaladığı takdir sertifikalarını gönderdik tarihinde gerçekleştirdiğimiz resmi kulüp toplantımızda BRT miz Can Uğurcan a, dönem başkanımız Yiğit Diker e, uluslararası hizmetler komite başkanı Ahenk Er e ve bilişim hizmetleri komite başkanı Sinem Beşir e gönderilen takdir sertifikaları kendilerine takdim edilmiştir.

22 22 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Marka ve Patent Semineri 2011: Efes Rotaract Kulübü olarak modern çağın getirdiği faydaları anlayıp benimseyebilmek için çabaladığımız bu günlerde, bu yıl 2.sini düzenlediğimiz Marka ve Patent Semineri 117 kişilik katılımla 23 Şubat 2011 Çarşamba günü Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Konferans Salonunda Konuşmacı konuğumuz Sayın Hayriye DEĞİRMENCİ n in eşsiz sunumuyla gerçekleşti. Marka ve Patent konusu üreten ve üretme yönünde ilerleme kaydeden toplumların eğitilmesinin şart olduğunu ve üretkenliğin korunabilmesi için yasal özlük hakların bilinçlendirilmesiyle bireylerin üst düzey yaşam seviyesine ereceklerini gösteren bir konudur. Bu nedenle düzenlemiş olduğumuz meslek seminerinin, kişilerinin mesleki gelişimlerinin önce üretkenliklerini korumaktan ve benliklerine sahip çıkmaktan geçtiği vurgulamaya yönelik olan kısmı katılımcı kitlemizin seminer sonunda yere daha sağlam basan adımlarla çıkmasında etkili olmuştur. Konuşmacı konuğumuz Sayın Hayriye DEĞİRMENCİ alanında yakaladığı başarılı kimliği yanında sevecen ve güler yüzlü kişiliği ile bilgi birikimlerini katılımcılarız ile paylaşıp akla gelen sorulara verdiği cevaplarla hayatımıza ayna tutmuştur. Üretmeye ve ürettiğini korumaya teşvik eden seminerimiz Marka bilincinden Patent edinmeye, Faydalı Modellerden Endüstriyel Tasarım koşullarına, Coğrafi İşaretlerin öneminden Telif Hakkı yasasına ve Kalite Sistemlerine yönelik edindirdiği bilgilerle hedefine ulaşmıştır. İzmir in geçen yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi, bu yıl Dokuz Eylül Üniversitesi kampüslerinde düzenlenen Marka ve Patent semineri eğitimlerine yükselen ivmesiyle devam edecek olan sürekli bir projedir çünkü insan yaşadıkça üretir ve ürettiğini korumazsa bilgi yeni nesillere etkin iletilmekten yoksun kalır.

23 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 23 Cartoon Party: Eğitimi merkezine yapılacak oyun ve resim odaları için ihtiyaç duyulan gelirin yapılacak olan bu parti ile karşılanabileceğine karar verilmiştir. Bu amaçla yapılacak odalarla da uyumlu olacak şekilde teması çizgi film karakterleri olan bir parti yapılmasına karar verilmiştir. Parti 26 Şubat Cumartesi gecesi Juliet te yapılmıştır. Partide işlenen tema ile insanlara yapılacak proje aktarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca parti sırasında insanların projeyi daha iyi anlayabilmesi için çeşitli düzenlemeler ve kostümler kullanılmıştır. Partinin organizasyonu için uzun bir tanıtım ve hazırlık süreci olmuştur. Çeşitli iletişim kanalları partinin tanıtımı için kullanılmış, afişler ve broşürler hazırlanmıştır. Partinin hazırlık sürecinde ise katılımı arttırıcı birçok düzenleme yapılmıştır. Mekan içi süslemeler, müzikler, gösteriler ve kıyafetler temayı yansıtıcı şekilde uyarlanmıştır. Yapılan bütün bu düzenlemeler ile partiye yüksek katılım sağlanmış ve odalar için gerekli olan gelir elde edilmiştir. Projenin devamında ise odalar için önemli olan ihtiyaçlar başta olmak üzere bütçe kapsamında bütün ihtiyaçlar karşılanarak ve odalar kullanıma hazır bir hale getirilmiştir.

24 24 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Fikret Mualla Resim Atölyesi Projemiz toplam dört adımdan oluşmaktadır. 1. Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi Ziyaretimiz günü Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezini ziyaret ettik. Ziyaretimizde duygu dolu anlar yaşarken otizm hastalığı hakkında daha da bilinçlenmiş olduk ve bir yandan da hep uzaklarda bir yerlerde bizlere ihtiyaç duyan birileri olduğunu bir kez daha gördük. Amacımız Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezini tanımak ve ileride yapacağımız hizmetler için eksikleri saptamaktı. 2. Has Bahçenin Gülleri Resim Sergisi günü Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezindeki kardeşlerimizin günlük yaşamlarından çekilmiş karelerden oluşan resim sergisine okul yönetimince davet edildik. Aramızdaki bağların ne denli kuvvetlendiğini bu sergideki bizlere hitaplarından bir kez daha anlarken, kapanış konuşmaları yapılırken EFES ROTARACT KULÜBÜ n ün konuşmacılar tarafından onura edilmesi de ayrı bir jest idi.

25 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Cartoon Party günü Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezindeki kardeşlerimizin resim sınıfını oluşturabilmek için Cartoon Partimizi gerçekleştirdik. Peki niye Cartoon Party, neden çizgi film karakterleri? İstiyorduk ki herkes kendini küçük kardeşlerimiz gibi hissetsin ve yapacağımız gelir getirici organizasyonumuz projemizle paralel olsun. Bunu da başardık. O gün tüm dostlarımız çocuklar gibi eğlendi. Tabi ki de parti geliriyle yapacağımız resim sınıfı, orada okuyan kardeşlerimizin sevinç ışığıydı.

26 26 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 4. Fikret Mualla Resim Atölyesi Açılışı günü resim sınıfı açılışı için tüm Efes Rotaract Ailemiz ve bizi hiç yalnız bırakmayan Brt miz Can UĞURCAN ile oradaydık. Amacımız hem kardeşlerimize 23 Nisan armağanı olarak bir resim sınıfı vermek hem de Fikret Mualla ismini bir kez daha ölümsüzleştirmekti. Projemizin son ayağı hepimizin tüylerini diken diken yaptı. Çünkü o gün gerçekten onurlu bir görevi daha yerine getirmenin gururu ve bir anlık bile olsa kardeşlerimizin yüzlerinde oluşturduğumuz mutluluk ifadesinin verdiği huzuru aynı anda yaşarak projemizi tamamladık.

27 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 27 Buca Kız Yetiştirme Yurdu Kitap Bağışı Projesi: Daha önce hiç proje deneyimi olmayan 4 arkadaşımızın koordine ettiği bir projedir. Bu anlamlı proje hem buca kız yetiştirme yurdunun kitap ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamak hem de misafir üyelerimizin Rotaract aidiyetini arttırmak için önemliydi. Bu arkadaşlarımız diğer kulüp başkanlarımızın da destekleriyle yüzü aşkın kitabı bir araya getirerek projeyi başarıyla tamamladı. Bu projenin bize en büyük getirisi 4 yeni arkadaşımız oldu.

28 28 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Engelsiz Yeni Yıla Merhaba: Projemizi Efes Rotaract, İzmir Efes Rotary ve Konak Belediyesi Kent Konseyi ile birlikte organize ettik. Engelli vatandaşlarımıza bir günümüzü ayırıp bir yandan dertlerini dinledik, bir yandan da onlarla dans edip eğlendik. Düzenlediğimiz bu organizasyonla sevginin engel tanımadığını bir kez daha öğrenmiş olduk.

29 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 29 Epilepsi ile Yaşamak: Projemiz toplam iki adımdan oluşmaktadır: 1. Dikili-Salihler Köyünde Epilepsi ile Yaşamak Sempozyumu İnsanları bilgilendirmek adına çıktığımız bu yolda ilk durağımız tarihinde ziyaret ettiğimiz Dikili - Salihler köyü oldu. Gönüllü doktorlarımız Duygu Akarsu ve Tolga Nasuh Aran( M enemem Rotary Başkanı ) ve kulübümüzün 19 üyesi ile birlikte projemizi gerçekleştireceğimiz köye vardığımızda bizleri sempozyumu yapacağımız binanın kapısında karşılayan köy halkı ne kadar önemli bir projeye başladığımızı bizlere bir kez daha hatırlattı. Köy muhtarının onura edici konuşmasını takiben yaptığımız açılış konuşmasından sonra yaklaşık bir buçuk saat süren ve genellikle soru-cevap şeklinde gerçekleşen sunumumuzu doktorlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Kendilerine aynı zamanda epilepsi hakkında hazırladığımız bilgilendirici broşürleri de dağıttık. Sempozyum sonrasında doktorlarımız sorun yaşayan kişilerle bire bir konuşarak onların rahatsızlıklarına yönelik yardımcı oldular. Ege Üniversitesi ne yönlendirmek üzere hastalık belirtisi gösteren 10 kişinin isim ve ulaşım bilgilerini aldık.

30 30 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 2. Dünya Epilepsi Gününde Epilepsi Hakkında Bilgilendirici Broşürlerin Dağıtımı tarihinde -Dünya Epilepsi Gününde- projemizin Bornova daki tanıtım ayağını gerçekleştirdik. Hazırladığımız broşürlere Epilepsi hastalığının rengi olan mor kurdeleleri takarak halka dağıttık. Yaklaşık 600 broşürün dağıtımı Bornova nın çeşitli yerlerinde yapıldı.

31 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 31 I am a Rotaractor, Because: Rotaractların Rotaractların bilincini arttırmak, Rotaract ı tanımayan kişilere Rotaract ı Rotaractların cümleleriyle anlatmak amacıyla tüm dünyadaki Rotaractlardan B en Bir Rotaractım Çünkü... veya I m a Rotaractor Because... cümlelerinin tamamlanması istenmiştir. Gelen cümlelerden en iyi 12 tanesi Dünya Rotaract Haftası kutlamaları ve Rotaract ı doğru tanıtmak amacıyla broşürlere basılarak farklı ülkelerde farklı Rotaract kulüplerince dağıtılmıştır. Bu 12 cümleden en iyisini seçmek üzere tüm dünya Rotaractları oy vermeye davet edilmiştir. Cümlesinin Rotaractlık bilincini en iyi yansıttığına oylamayla karar verilecek 4 Rotaractore Dünya Rotaract Elçisi ünvanı ve bir sertifika takdim edilecektir. Proje 3 büyük aşamadan oluşmaktadır; İlk aşama olarak, Rotaract dostlarımızdan Ben Bir Rotaract ım Çünkü... ( v eya Türk olmayan dostlarımız için I m a Rotaractor Because.. ) cümlesini tamamlamaları istenmiştir. Kişi,ülke veya cümle sınırlaması olmamıştır ve projenin ilk aşaması çeşitli sosyal paylaşım ağları ( Twitter,Facebook,mail grupları ) aracılıyla mümkün olduğunca çok Rotaract dostumuza duyurulmuştur. İkinci aşamada toplanan cümleler arasından en iyi 12 tanesi seçilerek bu cümlelerden ingilizce bir broşür dizaynı hazırlanmıştır. Broşürümüz proje tanıtımını ve 12 en iyi cümleyi içermekte ve aynı zamanda herkesi en beğendikleri cümle için oy vermek üzere web sitemize davet etmektedir. Bu broşür dizaynı, dünyanın farklı bölgelerinde bulunan proje partnerimiz olmayı kabul etmiş Rotaract kulüplerine yollanmış ve birbirinden farklı 20 Rotaract kulübü tarafından Dünya Rotaract Haftası içerisinde dağıtılmaları sağlanmıştır. Böylelikle Dünya Rotaract Haftası na yakışır biçimde bir kutlama yapılmış, aynı zamanda da dünyanın farklı bölgelerinden bir çok kişiye Rotaractların kendi kurdukları cümleler ile Rotaract tanıtımı yapılması sağlanmıştır.

32 32 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Projenin üçüncü aşaması oylama aşamasıdır. İkinci aşamayla bir arada sürdürülmüş ve ikinci aşamanın bitişinden bir süre sonraya kadar devam etmiştir. Bu aşamada seçilen 12 cümle arasından en iyi cümleyi seçmek üzere cümleler oylamaya konulmuştur. Oylamalar ile ilgili tanıtım faaliyetleri ve bilgi verilmesi çalışmaları dağıtılan broşürlerde, çeşitli sosyal paylaşım platformlarında ve mail gruplarında, oylama ise Efes Rotaract web sitesi üzerinden ve Asamble 11 de çeşitli yerlere yerleştirilmiş oy kutularından yapılmıştır. Ayrıca gelen cümlelerden bir şarkı oluşturulup seslendirilerek internete konulmuş, proje tanıtımına katkı sağlanmıştır. Rotaractlık bilincini en iyi yansıttığına dünya Rotaractlarının verdiği oylar sayesinde karar verilen cümlelerin sahipleri Rotaract Dünya Rotaract Elçisi / World Delegate of Rotaract ünvanı ve bir sertifika ile ödüllendirilmiştir.

33 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 33 Kültürel Kıyafet Değişimi: Dönem temasına uygun olarak farklı kültürleri biraraya getirmek temeline oturttuğumuz projemizde RAC Charumati, Nepal ile kültürel kıyafet değişimi projesini gerçekleştirdik. RAC Charumati onlar için geleneksel bir giysi olan s aree ismini verdikleri giysiyi gönderdiler. Efes RAC olarak Türkiye den kültürel olduğuna karar verdiğimiz Bindallı ismini verdiğimiz geleneksel kına gecesi kıyafetini nerede ve nezaman giyildiği bilgilerini de ekleyerek gönderdik. Türk kültürünü tanıttığımız projemizde aynı zamanda bayrak değişimi de gerçekleştirmeyi ihmal etmedik.

34 34 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Efes Bilişim Ansiklopedisi: Yapılan araştırmalar ve anketler sonucu Internet ve bilgisayar kullanıcılarının karşılaştıkları sorunların çözümleri için arama motorları üzerinden yaptıkları aramalar sonucunda listelenen siteleri gezerek çözüm bulmaya çalıştıkları saptanmıştır. Fakat yapılan aramalar sonucunda kullanıcılar ilk denedikleri sitede ya aradıkları kriterlere uygun bilgiyi bulamamaktadır ya da buldukları bilgi fazlasıyla teknik bir dille ifade edildiğinden uygulamada sorun çekmektedirler. Bu sorunların önüne geçerek kişilerin istedikleri bilgilere en hızlı şekilde ulaşmalarını ve bilgileri en verimli şekilde değerlendirmelerini sağlamak amacıyla Efes Bilişim Ansiklopedisi kurulmuştur. Kullanıcılara istedikleri anahtar kelimeleri kullanarak arama yapma imkanı sağlamasının yanı sıra, site tanımlanmış kategoriler üzerinden yazıların görüntülenmesini de mümkün kılmaktadır. Site içeriğinin güncel tutulması amacıyla çeşitli uzmanlık alanlarından yazarlar ile görüşülmüş ve bu kişilerin sürekli olarak siteye içerik sağlayarak içeriğin güncel tutulmasını sağlamaları konusunda anlaşılarak sitenin bilgilendirici bir veri kaynağı olması sağlanmıştır.

35 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 35 Vikipedi: Rotaract Nedir: Vikipedia içerisinde Rotaract kelimesi için yapılan arama sonuçlarının boş döndüğünü farkettiğimizde bu durum karşısında bir çalışma yapmamız gerektiğine karar verdik ve Rotaract ı tanıtıcı bir yazı yazmak ve Vikipedia ya yüklemek için gereken çalışmaları gerçekleştirdik. Rotaract ı en iyi tanıtıcı yazıyı hazırlamak amacıyla çeşitli kaynakları inceledik ve topladığımız tüm kaynakları derleyerek bir Rotaract tanım yazısı oluşturduk.

36 36 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Manisa Çocuk Esirgeme Kurumu Kitap Yardımı: Efes Rotaract Kulübü olarak çocukların eğitiminde kitapların öneminin büyük olduğunu düşündüğümüzden yaptığımız projelerde çocukların okuma alışkanlıklarını ve okul başarılarını artırıcı faaliyetleri elimizden geldiğince içermeye çalışıyoruz. Bu vesileyle Manisa da bulunan ve okul kütüphanelerinin yetersiz olduğunu söyleyen çocuk esirgeme yurduna 52 okuma kitabı ve 33 SBS hazırlık kitabı bağışladık. Yaptığımız bu projede yurt yönetimi kulübümüze teşekkürlerini iletmiştir.

37 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 37 Ramazan Erzak Dağıtımı: Dönem başında kulüp olarak yardıma ihtiyacı olan bir bölgeyi sahiplenme kararı almıştık. Bu doğrultuda Bornova'nın Kızılay Mahallesi'ni seçtik ve ramazan dolayısıyla erzak kolileri oluşturduk. Hazırda satılan erzak kolilerinden almak yerine kendimiz tek tek ihtiyaca göre alınacaklar listesi hazırladık ve toplu bir şekilde kolileme yaptık. Projenin ilk etabında muhtarla bir görüşme yaparak, yardıma ihtiyacı olan aileleri tespit etmiştik. Erzak alımı ve araştırma süreci sonunda 26 Ağustos 2011 günü on kişilik katılımla sokaklara dağıldık ve tek tek evleri gezerek projemizi gerçekleştirdik. Aynı zamanda kadir gecesi olan bu günde ufak da olsa yaptığımız bu yardımın yarattığı mutluluk, yardımlaştığımız ailelerin gözlerden okunabiliyordu. Günün sonunda her yıl gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bu projenin ilkini başarıyla tamamlamanın verdiği mutluluk paha biçilemezdi.

38 38 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Meme Kanseri Bilinçlendirme Projesi: Bayanların dünya üzerindeki önemini vurgulamak ve 1 gün dahi olsa onları el üstünde tuttuğumuz bu günde bayanlar için günümüz şartlarında önemli bir sorun olan meme kanseriyle ilgili e-broşür hazırlamak istedik. Bu broşürü hazırlarken olabildiğince çok kişiye ulaşmak ve bu konuda bilgilendirmek öncelikli hedefimizdi. Broşürün içeriğinde meme kanseri belirtilerinin yer aldığı mini bir yazı yazarak geniş bilgiyi kulüp web sayfamızda detaylı olarak yazdık. Hazırladığımız yazı ve görselleri 8 Mart tarihinde facebook ve twitter üzerinden bölgedeki herkese ve yakın çevremize internet aracılığıyla ilettik. Projemiz bir kişiyi dahi bilgilendirmiş olsa bu bizim için büyük bir mutluluktur.

39 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 39 Diş Taraması Projemiz: Bölge Bizim Köy Projesi kapsamında 20 Mayıs pazar günü Bizim Köy Şenliği kapsamında Seferihisar Düzce köyünde diş taraması gerçekleştirildi.projemizde Alsancak Devlet Hastanesi'nde görevini sürdüren hami kulübümüz Efes Rotary üyesi Rtn. Mustafa Kemal Karaca diş taramasını gerçekleştirip muayene olan köy halkına ve Rotaractlara tavsiyeler verdi ve yönlendirmeler yaptı, sağlıklı dişler için bilgiler verdi.

40 40 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Uluslararası Finans Piyasaları ve Forex İşlemleri Semineri: Günlük hayatımızda sık sık duyduğumuz, etkisi altına girdiğimiz uluslararası finansal piyasaların nasıl çalıştığı, her yerde reklamlarını gördüğümüz forex işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrendiğimiz 100 kişinin üzerinde katılımla gerçekleştirdiğimiz ve katılımcılara sertifikalarını verdiğimiz oldukça verimli bir seminer düzenledik. Seminerimizde Teletrade firmasından finansal uzman analistler katıldı ve Teletrade izmir ofis müdürü Eren Şengezer çok değerli bilgilerini bizimle paylaştı.

41 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 41 Uluslararası Atatürk Bülteni: Atatürk ü tanıtmak ve bunu yaparken olabildiğince çeşitli sese söz verebilmek amacıyla bu projenin tüm bölge Rotaractlarımıza açık hale getirilmesine karar verildi. Bültenimizin 10 Kasım tarihine kadar hazırlanması amacıyla Ekim ayının ortasından itibaren Türkiye içindeki 3 bölgeden tüm arkadaşlarımıza Facebook ve yoluyla ulaşarak bültenimize katkıda bulunmalarını rica ettik. Bunun dışında Atatürk ün dikkat çekici ders verici nitelikte sözlerine, aynı zamanda tarihte yer almış önemli insanların Atatürk hakkında söylediği övgü dolu sözlere ve UNESCO nun Atatürk yılı kutlaması hakkında bilgiye de yer verdik. 10 Kasım günü bültenimiz internet aracılığyla sosyal paylaşım siteleri, grupları ve kişisel paylaşımlarla büyük kitlelere yayıldı.

42 42 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Doluharman İlköğretim Okulu Kitap Yardımı: Doluharman Köyü n deki rehberlik öğretmeniyle iletişim kurduğumuzda orda bulunan minik kardeşlerimizin okumaya istekli olduğunu ancak ellerinde fazla kitaplarının bulunmadığını öğrendik. Buradaki kardeşlerimize yardım etmeye karar verdik. Öğrenci mevcudu 200 olan okuldaki kardeşlerimize başlangıç aşaması olarak 180 kitap gönderdik. Böylece bu okulda bulunması gereken kütüphanenin temellerini atmış olduk.

43 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 43 Basında Efes Rotaract Kulübü

44 44 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Basında Efes Rotaract Kulübü

45 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 45 Basında Efes Rotaract Kulübü

Final Aşaması Sonuçlandı

Final Aşaması Sonuçlandı Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması 2009, Türkiye İçindekiler Final Aşaması Sonuçlandı Yarışmanın Final Aşaması Yarışmaya Ait Bazı İstatistik- 2 6 Dünya Bankası tarafından Türkiye'de Gençlik: Geleceğimizi

Detaylı

Sevgili Başkanlarım, çok değerli Rotary Ailem,

Sevgili Başkanlarım, çok değerli Rotary Ailem, SAYI: 07 OCAK 2015 GUVERNÖR MEKTUBU Sevgili Başkanlarım, çok değerli Rotary Ailem, Yeni bir yılın başında sizlere seslenmekten büyük bir mutluluk duyuyorum Hepinize sağlığı bol, keyfi bol, bereketi bol,

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi 1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi İçindekiler 2 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 3 İcra Başkanı nın Mesajı 4 Yaşar

Detaylı

Yüksel olarak, yarım asra yayılan mesleki

Yüksel olarak, yarım asra yayılan mesleki Yüksel olarak, yarım asra yayılan mesleki deneyimimiz ve başarılarımız, kurumsal sorumluluğumuz ve iş ahlakımızdan kaynaklanıyor. Bu doğrultuda 2006 yılında imzaladığımız Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler

Detaylı

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ?

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? Uluslararası elektromekanik taahhüt projelerinde kendisini kanıtlamış olan BİRLEŞİM GRUP, global bir marka olma yolunda istikrarlı bir şekilde çalışmalarına

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında Genel Müdür ün Mesajı Yapı Kredi ve Bankacılık Sektörü Yapı Kredi ve Kurumsal Yönetim Yapı Kredi ve Sürdürülebilirlik Çalışanlarımız Müşterilerimiz

Detaylı

Ağzımızın tadı hiç bozulmasın.

Ağzımızın tadı hiç bozulmasın. SAYFA 01 YIL: 10 SAYI: 135 Ağzımızın tadı hiç bozulmasın. Altındağlı vatandaşlar, her pazar aynı sofrada buluşuyor. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki 6 yıldır siz Altındağlılarla yaptığımız bu kahvaltıları

Detaylı

ÖNDERLİ KADINLAR ÖNDER OLMAYA HAZIRLANIYOR

ÖNDERLİ KADINLAR ÖNDER OLMAYA HAZIRLANIYOR SAYFA SAYFA 01 01 12 Altındağ Dünya Engelliler Günü programında engeller aşıldı Altındağ Belediyesi ve ZİÇEV (Zihinsel yetersiz çocukları yetiştirme ve koruma vakfı) işbirliğiyle gerçekleştirilen 3 Aralık

Detaylı

YAȘLI OLMAK ÖNCE İNSAN ÇOCUKLAR. Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız. yiz.

YAȘLI OLMAK ÖNCE İNSAN ÇOCUKLAR. Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız. yiz. Görme engelliler için Sesli Dergi CD niz kapak içindedir biz bir yiz Yıl: 1 Sayı: 1 Temmuz-Ağustos-Eylül 2012 YAȘLI OLMAK Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız

Detaylı

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

Çapa Tıp Fakültesi Sosyal Mekan Açılışı Bir Gönüllü Kaleminden, Düşlerimi Boyar mısın Gülben Ergen Bizimle Hayata Renk Veriyor! Koridor Kütüphaneleri

Çapa Tıp Fakültesi Sosyal Mekan Açılışı Bir Gönüllü Kaleminden, Düşlerimi Boyar mısın Gülben Ergen Bizimle Hayata Renk Veriyor! Koridor Kütüphaneleri Çapa Tıp Fakültesi Sosyal Mekan Açılışı Bir Gönüllü Kaleminden, Düşlerimi Boyar mısın Gülben Ergen Bizimle Hayata Renk Veriyor! Koridor Kütüphaneleri Projesi 2014 Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülüne

Detaylı

Uluslararası Kariyer İçin

Uluslararası Kariyer İçin YIL:1 SAYI: 4 MART 2010 ÜCRETSİZDİR DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLE GAZİ ÜNİVERSİTESİ KARDEŞ ÜNİVERSİTE OLDULAR Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Gazi Üniversitesi arasında 19 Şubat 2010 Cuma günü protokol

Detaylı

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA SAYI 30 KIŞ 2011 İÇİNDEKİLER KULE 30 KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Umran İnan YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ayça Yürük EDİTÖR Enis Demirbağ GÖRSEL YÖNETMEN Levent Pakdamar KATKIDA BULUNANLAR Leyla Atay,

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ PROGRAMLARI PROJE ÖRNEKLERİ

AVRUPA BİRLİĞİ PROGRAMLARI PROJE ÖRNEKLERİ AVRUPA BİRLİĞİ PROGRAMLARI PROJE ÖRNEKLERİ Hayatboyu 8/47 48/55 1. 2. 3. 56/67 68/83 84/87 4. 5. 6. 88/127 Proje Ortakları 6Birlik Programları belirli bir süre için AB de katılım sağlayabilmektedir.

Detaylı

Yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite olduk

Yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite olduk www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 570 10-16 OCAK 2011 Yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite olduk Rektör Davut Aydın Rektör Prof. Dr. Aydın

Detaylı

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano ISSN:2148-5585 Ocak, 2015 - Dört ayda bir yayınlanır. Ankara Özel Sayısı Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano Ankara'nın iş ve

Detaylı

Sayı: 74 Yıl: 13 Ekim 2014

Sayı: 74 Yıl: 13 Ekim 2014 Sayı: 74 Yıl: 13 Ekim 2014 Sayı: 74 Yıl: 13 Ekim 2014 Editör den aliyalcin@egitimbirsen.org.tr Ölüm Bir Tohumsa Kefen Zarında Gün Olur Fışkırır Bir Orman Olur H epimiz, imkânsıza ulaşmanın yolunun onun

Detaylı

AÇI OKULLARI E-HABER

AÇI OKULLARI E-HABER AÇI OKULLARI E-HABER Stratejik Plan... 2 Açı Okul Öncesi... 2 Açı İlkokulları... 3 Açı Ortaokulu... 4 Açı Lisesi... 5 Öğrenenler Topluluğu... 6 Akademik Kurul Öğrenen Okul Projesi... 6 Açı da Bilişim...

Detaylı

Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy. Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok. Yavru Vatan; Kuzey Kıbrıs

Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy. Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok. Yavru Vatan; Kuzey Kıbrıs Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:10, Sayı:40/2014-3 Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok Yavru Vatan;

Detaylı

www.erbakir.com.tr Etik Kurallarımız

www.erbakir.com.tr Etik Kurallarımız Etik Kurallarımız İş yaşamımızda verdiğimiz "SÖZ" karakterimizin en belirgin özelliğidir. Tüm paydaşlarımızla olan ilişkilerimizde "DÜRÜSTLÜK" ilkesi doğrultusunda davranırız. "BİZ" kelimesi yazı ve konuşma

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI Atatürk'ün 26 Mayıs 1937 de Halkevi nde okulumuz öğrencilerinin oynadıkları Ay Işığı Opereti ni izledikten sonra söylediği sözler. Tebrik ederim, çok muvaffak oldular.

Detaylı

Özışık'a stratejik görev

Özışık'a stratejik görev Durmuş Tanış: 'İşi ehline veririm' Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Kariyer Günlerine katılan Tanışlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Durmuş Tanış başarı hikayesini anlattı. Yozgat

Detaylı

Ramazan İstanbul da Bir Başka Güzel

Ramazan İstanbul da Bir Başka Güzel Ramazan İstanbul da Bir Başka Güzel Temmuz 2012 Bu bülten sizindir alabilirsiniz www.ibb.gov.tr Sevgili İstanbullular İstanbul umuzun daha yaşanır bir kent olması için yatırım ve hizmetlerimize, onbir

Detaylı

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi *

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi * Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi * * Eğitim fakültelerinde uygulanan Topluma Hizmet Uygulamaları Dersine ilişkin Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi tarafından uygun görülen Yönergenin eğitim

Detaylı

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri garant emekl l k 2013 faal yet raporu İçindekiler BÖLÜM I - Sunuş 04 Başlıca Finansal Göstergeler 06 Garanti Emeklilik ve Hayat Üzerine 07 Garanti Emeklilik ve

Detaylı

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ 1 İçindekiler İçindekiler... 2 GİRİŞ... 4 BÖLÜM 1. MİSYON VE POLİTİKA... 5 1.1. Misyon... 5 1.2. Politika... 5 1.3. Gözlem ve Değerlendirme... 6 BÖLÜM 2. KAYNAKLAR...

Detaylı