Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3)"

Transkript

1 Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3) Giriş ve Hakkında Bu ücretsiz e-kitap Serkan BARK tarafından hazırlanmıştır. Kitabı hazırlamamda ki amaç Blackberry ile ilgili Türkçe kaynak sıkıntısını bir nebze olsa azaltmaktır. Okuduğunuz e-kitap ı ücretsiz olarak dağıttığım, ve ticari bir kâr amacım olmadığı için bazı bölümlerde blackberry dökümanlarını da birebir çevirdim yada kullandım diyebilirim. Kitabı hazırlarken beni en çok şaşırtan, Blackberry nin böylesine iyi bir döküman kütüphanesine sahip olması idi. Hiç beklemiyordum açıkcası. Site leri çok başarılı, Lab ları çok eğitici, KB leri yeterince açıklayıcı ve Forumları gerçekten aktif ve sorularınızı yanıtlamak için yardımcı oluyorlar. Kendimi BB konusunda geliştirdiktçe ve sizlerden geri bildirim aldıkça ve tabii ki zamanım oldukça dökümanı güncelleyip, adresine ekleyeceğim. Arada bir siteyi ziyaret edip, yeni versiyonların olup-olmadığını kontrol ederseniz iyi olur Bu arada, Exchange Server 2010 Kitabım yayınlandı, satın aldınız mı?

2 Genel Bakış BlackBerry Kurumsal Çözümünün bir bileşeni olan, BlackBerry Kurumsal Sunucu, kablosuz cihazlar, kurumsal uygulamalar ve kablosuz ağlar arasında merkezi bir bağlantı görevi gören güçlü bir yazılımdır. Kurumsal şirketlerin ve devlet kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandığından, kablosuz iletişim ve kurumsal verileri mobil kullanıcılara küresel olarak götürmek üzere kendini kanıtlamış, güvenilir ve açık bir mimari sunmaktadır. Gelişmiş Güvenlik Özellikleri BlackBerry Kurumsal Sunucu, uçtan uca Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) ve Üçlü Veri Şifreleme Standardı (Triple DES) şifrelemesi sunmakta ve bu da güvenlik duvarının arkasından sahadaki mobil cihazlara kablosuz olarak iletilen bilginin gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasına yardımcı olmaktadır. BT yöneticilerinin güvenlik ayarlarını kablosuz olarak uygulamasını sağlayan 100'ün üzerindeki kablosuz sistem BT politikaları ve komutları için sağladığı destekle, BlackBerry Kurumsal Sunucu en zor BT gereksinimlerini bile karşılamaktadır. Sadeleştirilmiş Kurulum ve Yönetim BlackBerry Kurumsal Sunucu, rol ve grup tabanlı yönetim becerileri dahil olmak üzere merkezi kontrol ve yönetimi sağlayarak, BT üretkenliğinin arttırılmasına ve idari genel giderlerin azaltılmasına yardımcı olur. Uygulamalar BlackBerry Kurumsal Sunucu, kablosuz e-posta, Kişisel Bilgi Yönetimi (PIM), anlık mesajlaşma (IM) ve diğer kurumsal veriler için lider kablosuz platformdur. Müşterilerin büyük bölümünün sahada iken e- posta dışı içeriğe erişmesi, BlackBerry Kurumsal Sunucu hareket halindeki kullanıcılara e-postadan çok daha fazlasını sunduğunu kanıtlamıştır. Giderlerin Azaltılması Yatırımlarınızı maksimuma çıkarmak ve Toplam Sahip Olma Maliyetini azaltmak için uygulamalar ve altyapıya yapmakta olduğunuz yatırımlara güç kazandırın. BlackBerry Kurumsal Sunucu içerisinde bulunan standart tabanlı protokoller ve geliştirme araçları, mevcut teknoloji yatırımlarınızı artırmanıza olanak sağlar.

3 BlackBerry Kurumsal Sunucu üzerinde Microsoft Exchange Enterprise Edition Microsoft Exchange'in mobilize edilmesi ile kuruluşunuz üretkenliği arttırıp, çalışanlarınızın en doğru bilgilere ulaşmasını ve kararları zamanında vermesini sağlayarak iş performansınızı arttırabilir. BlackBerry Kurumsal Sunucu, Microsoft Exchange için en doğru seçimdir. Aşağıdakilere push teknolojisiyle kablosuz erişim sağlar: Microsoft Exchange e-posta Microsoft Exchange takvimi, adres defteriı ve zamanlama Microsoft Office Communicator ve LCS (Live Communications Server) anlık mesajlaşma ve işbirliği Web-tabanlı, Java ME ve Web Hizmetleri uygulamaları,.net Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) gibi diğer kurumsal uygulamalar ve sistemler ile çok daha fazlası Özellikler BlackBerry Kurumsal Sunucu v4.1 mevcut kurumsal sistemlerinizle entegredir ve aşağıdaki özellikleri sunar: Yönetim ve Destek Kullanıcı grubu yönetimi ve görev tabanlı idari erişim ile idari ve destek maliyetlerini azaltır. BlackBerry Kurumsal Sunucu v4.1 içeriği: Merkezi idare konsolu BlackBerry Kurumsal Çözüm bileşenlerinin tümü için ortak arayüz sunar Görev tabanlı idare hassas operasyonlar üzerinde sıkı kontrol sağlarken daha alt seviyedeki yöneticilere görev verilmesine izin verir. Grup-tabanlı idare özelliklerin atanması, BT politikaları, e-posta filtreleri, uygulama yönlendirmeleri gibi görevlerin gruplar arasında paylaştırılması ve daha fazlası ile idari görevleri kolaylaştırır BlackBerry Kurumsal Sunucu, BT yöneticilerinin aşağıdakileri gerçekleştirmesine imkan tanıyan 100'ün üzerinde kablosuz sistem BT politikaları ve komutlarını desteklemektedir: Cihaz kilitleme Çalınan ya da kayıp cihazlardaki verileri siler Bluetooth kilitleme ve sesli arama erişiminin kontrolü gibi güvenlik ayarlarını tanımlar ve kablosuz olarak uygular BT departmanları aynı zamanda ortak erişim kartları (CAC) ile opsiyonel BlackBerry Akıllı Kart Okuyucuyu kullanarak erişimi kontrol edebilirler. BlackBerry Kurumsal Çözümü, BT departmanlarının, uzaktan BT idaresi, hizmet yönetimi için iş akışı yönetimi ve sunucu görüntüleme dahil olmak üzere kablosuz şebeke ve sistem yönetimi (NSM) çözümlerini kullanmalarına imkan sağlar. Kablosuz NSM araçları, BT departmanlarının - kuruluşu daha etkin ve daha etkili kılarak, kullanıcılarına iyileştirilmiş hizmet kalitesi sunmalarını sağlar. Yöneticiler, kablosuz olarak hizmet dışı kalma uyarılarını alır, parametreleri değiştirir, kuruluşunuzun BT departmanının yönetim hataları, yapılandırmaları, performans ve güvenliği için komutlar gönderir.

4 Kurumsal Anlık Mesajlaşma Mobil çalışanlara kurumsal anlık mesajlaşma ve aşağıda örnekleri bulunan ben buradayım araçlarına kablosuz erişim sağlayarak kuruluşunuz içerisinde üretkenliği ve hevesliliği arttırın. Microsoft Windows Messenger ile Microsoft Live Communications Server 2005, Microsoft'un kurumsal iletişim platformu ile birleştirilmiş popüler Windows tabanlı anlık mesajlaşma istemcisi. Artık kullanıcılar BlackBerry cihazlarını kullanarak Windows Messenger ya da Live Communications Server kullanıcıları ile sohbet edebiliyorlar. Bir Windows Messenger turu atın Güvenlik İyileştirmeleri BlackBerry Kurumsal Çözümünün güçlü güvenlik özelliklerinde yapılan iyileştirmelerle kurumsal verilerinizi koruyun: PIN-to-PIN ve SMS mesajı düzenleme hükümet yönetmeliklerine uyumu sağlar ve tüm telefon çağrılarının bir kaydını tutar S-MIME şifreli e-posta desteği kablosuz aktarım sırasında e-posta güvenliğinin korunmasını sağlar Mevcut BlackBerry Akıllı Kart Okuyucu BlackBerry ve PKI uygulamalarına erişim sağlanması için güvenli, iki faktörlü doğrulanmış ortam yaratır Diğer önemli güvenlik özellikleri saklanan mesajların kalıcı olarak silinmesi, yedeklenmesi/yeniden yüklenmesi, SNMP izleme iyileştirmeleri ve kurumsal cihaz yetkilendirmesi için destek içerir Kurulum ve Yapılandırma Bu bölüm BlackBerry Enterprise Server Express for Microsoft Exchange Version: 5.0 Service Pack: 1Installation and Configuration Guide dan alıntıdır. Planlama BlackBerry Enterprise Server Express i ayrı bir sunucu üzerine yükleyebileceğiniz gibi, dilerseniz Microsoft Exchange sunucunuz yada Small Business Server a yükleyebilirsiniz. Yükleme yapacağınız sunucunuzu planlama aşamısında, Bes Server in kullanıcı sayınız oranında tüketeceği sistem kaynaklarını göz önünde bulundurmalısınız. Yüksek miktarda ve sürekli olarak BB cihazlarını BES sunucusu üzerinden aktive etmeyecekseniz, BES Express i denemek isterseniz yada küçük bir organizasyonu yönetecekseniz BES bileşenlerininin tümünü tek bir sunucuda yapılandırabilirsiniz. Yükleme sırasında BlackBerry Web Desktop Manager ve BlackBerry Administration Service bileşenlerini yapılandırma seçeneklerini görebilirsiniz. Geri kalan tüm bileşenler otomatik olarak yüklenecektir.

5 BlackBerry Administration Service BlackBerry Domain ve cihazlarınızı Web bazlı yönetmenize olanak sağlayan uygulamadır. BlackBerry Domain i, bir BlackBerry Configuration Database ve tüm BlackBerry Enterprise Server Express instance ı ve tüm bu instance ları uzaktan yönetmek için gerekli olan bileşenlerini içerir. BlackBerry Administration Service ini yada diğer BlackBerry Enterprise Server Express bileşenlerinini ayrı sunuculara yükleyebilirsiniz. BlackBerry Attachment Service Desteklenen formatda ki ek li dökümanları BB cihazlarında convert edilerek görüntülenmesini sağlayan servistir. Aynı anda bir çok convert işlemi gerçekleştirlmesi için işlem yapıldığında, Attachment Service i sistem kaynakları kullanımını yükseltebilir.bu servisi, BlackBerry Enterprise Server Express den ayrı bir sunucuya yükleyebilirsiniz. MDS Connection Service Bu servis, Internet yada organizasyonunuzun Intranet ortamında bulunan içerik ve uygulamalara online olarak erişmenize olanak sağlar. Attachment Service da olduğu gibi, yoğun servis istekleri sunucu kaynak kullanımını olumsuz etkilemektedir. Ve yine Attachment Service da olduğu gibi dilerseniz bu servisi farklı bir sunucu üzerine kurabilirsiniz. Ayrıca, tek bir MDS üzerinden, farklı BlackBerry Enterprise Server Express instance lara bağlanabilirsiniz. BlackBerry Router BlackBerry Router kablosuz ağlar üzerinden BB cihazlarına data gönderir. Bu özelliğin yüklü olduğu sunucuyu dilerseniz DMZ olmaksızın internet e açabilirsiniz. Donanım Gereksinimleri Best practice olarak, Small Business Server yada Exchange Server kurulu olan sunucu üzerinde BlackBerry Enterprise Server Express yapılandırması, 75 kullanıcıya kadar destek sağlar. BES kullanıcısı daha fazla olan yapılarda, BlackBerry Enterprise Server Express farklı bir sunucu üzerinde yapılandırılması önerilir kullanıcıya kadar yapılarda BlackBerry Configuration Database i BlackBerry Enterprise Server Service i farklı sunucularda yapılandırılmalıdır e kadar olan BES ortamında ise, BlackBerry Configuration Database i ve BlackBerry Administration Service ini BlackBerry Enterprise Server Express ten farklı bir sunucu üzerinde yapılandırmanız önerilir.

6 Donanım gereksinimleri tablosu aşağıdaki gibidir. Sistem Gereksinimleri Donanım gereksinimleri için sayfasından BlackBerry Enterprise Server Capacity Calculator and BlackBerry Enterprise Server Performance Benchmarking Guide ı inceleyebilirsiniz.

7

8

9

10

11

12 Yükleme Öncesi Gereksinimler Bu bölümde BES Express in yapılandırılacağı Exchange Server versiyonuna göre yapılandırılması gereken ön koşulları bulabilirsiniz Microsoft Exchange 2010 Ortamı EMC u kullanarak yeni bir kullanıcı yaratalım ve adını BESAdmin olarak belirleyelim. Daha sonra bu kullanıcımızı sunucumuzda Administrators grubuna üye yaparak, Local Admin hakkı atayalım. Oluşturduğumuz kullanıcının Domain Administrators yetkisi OLMAMALIDIR! Oluşturuduğumuz kullanıcı ile Domain de oturum açalım.

13 Windows Hesabı için (BESAdmin) Exchange 2010 Haklarının Ayarlanması Exchange Management Shell başlatılır ve sırası ile aşağıdaki script ler çalıştırılır Get-MailboxDatabase Add-ADPermission -User "BESAdmin" -AccessRights ExtendedRight -ExtendedRights Receive-As, ms-exch-store-admin Add-RoleGroupMember "View-Only Organization Management" -Member "BESAdmin" Add-ADPermission -InheritedObjectType User -InheritanceType Descendents - ExtendedRights Send-As -User "BESAdmin" Identity "DC=<Domain_1>,DC=<Domain_2>" Örneğin; serkanbark.com isimli domain için Domain_1 : serkanbark Domain_2 : com Exchange 2010 da Client Throttling in Kapatılması Varsayılan olarak Exchange 2010 kullanıcıları ve harcadıkları bandwith i takip ederek, her kullanıcıya yeterli miktarda kaynak tüketmesi için kısıtlamalar koyar. Bu kısıtlamalar BES Express kullanıcılarını olumsuz etkileyebilir. İptal etmek için; Echange Management Shell başlatılır ve sırası ile aşağıdaki script ler çalıştırılır New-ThrottlingPolicy BESPolicy Set-ThrottlingPolicy BESPolicy -RCAMaxConcurrency $null -RCAPercentTimeInAD $null -RCAPercentTimeInCAS $null -RCAPercentTimeInMailboxRPC $null -EWSMaxConcurrency $null -EWSPercentTimeInAD $null -EWSPercentTimeInCAS $null - EWSPercentTimeInMailboxRPC $null -EWSMaxSubscriptions $null - EWSFastSearchTimeoutInSeconds $null -EWSFindCountLimit $null Set-Mailbox "BESAdmin" -ThrottlingPolicy BESPolicy Address Book Service Erişimini Maksimize Etmek Varsayılan olarak Exchange Server 2010 aynı anda BES Express den, Exchange Address Book erişimine 50 kullanıcı için bağlantı sunar. Bu bağlantı sayısını artırmak için sırası ile aşağıdaki adımlar takip edilir (Örneğin aynı anda 1000 bağlantı) CAS sunucuları üzerinde <drive>:\program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Bin dizinine gidilir ve microsoft.exchange.addressbook.service.exe.config dosyası text editörü ile açılır MaxSessionsPerUser değeri bulunur ve 50 den 1000 e çekilir. Text dosyası kaydedilir ve çıkılır Değişikliklerin kaydolması için address book servisi yeniden başlatılır

14 Exchange Web Services BB Cihazlarını kullanarak Takvimlerinizi düzenlemek isterseniz, Web Servislerinde gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmelisiniz. Bunun için; Exchange Management Shell başlatılır ve aşağıdaki cmdlet çalıştırılır New-ManagementRoleAssignment -Name "BES Admin EWS" -Role ApplicationImpersonation -User "BESAdmin" BlackBerry Enterprise Server Express i Public Folder Olmadan Yapılandırmak Eğer Exchange Server 2010 ortamınızda Public Folder yapılandırmanız yok ise, bunu BES Express i public folder olmadan çalışabilmesi için yapılandırmalısınız. Yapılandırma için; BES Express in yüklü olduğu sunucularda Kayıt Defteri açılır 32-bit version Windows için aşağıdaki anahtar dizinine erişilir HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Messaging Subsystem\CDO 64-bit version Windows için aşağıdaki anahtar dizinine erişilir HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows Messaging Subsystem CDO anahtarı yok ise DWORD oluşturulur ve ismi Ignore No PF değeri ise 1 verilir Sunucu yeniden başlatılır Microsoft Exchange 2007 Ortamı Exchange Server 2010 yapılandırması ile birebir EMC u kullanarak yeni bir kullanıcı yaratalım ve adını BESAdmin olarak belirleyelim. Daha sonra bu kullanıcımızı sunucumuzda Administrators grubuna üye yaparak, Local Admin hakkı atayalım. Oluşturduğumuz kullanıcının Domain Administrators yetkisi OLMAMALIDIR! Oluşturuduğumuz kullanıcı ile Domain de oturum açalım. Windows Hesabı için (BESAdmin) Exchange 2010 Haklarının Ayarlanması Exchange Management Shell başlatılır ve sırası ile aşağıdaki script ler çalıştırılır add-exchangeadministrator "BESAdmin" role ViewOnlyAdmin get-mailboxserver "<messaging_server_name>" add-adpermission -user "BESAdmin" accessrights ExtendedRight -extendedrights Receive-As, ms-exch- Store-Admin

15 BlackBerry Enterprise Server Express Kurulumu Buraya kadar olan bölümde BES Express i tanıdık, servislerin be işe yaradığını anladık, gerekli yapılandırmayı, donanımı inceledik, BESAdmin kullanıcımızı hazırladık, haklarını düzenleyip, Exchange ile ilgili ön gereksinimleri tamamladık. Ben kendi Exchange Server 2007 ortamımda, BES Express için Windows Server 2008 R2 hazırlamıştım. Bölgesel seçenekleri, klavyesi, zaman dilimi Türkiye-Türkçe şeklinde idi. Ama kurulum sırasında, Database oluşturma bölümünde hep değişik hatalar veriyordu. Daha sonra Database kurulumunu geçsem bile, configuration dosyasını kaydedemiyordu, servisler başamıyordu, IE üzerinden java ile ilgli hatalar alıyordum vs. Sizlere tavsiyem, kesinlikle Windows Server 2008 SP2 Ingilizce üzerine kurulumu yapmanız, ve regional ve dil olarak English United States şeklinde kurulum yapmış olmanızdır. Kesinlikle başınız ağrımıcaktır kurulum sırasında ve sonrasında. Eğer Database olarak kurulum ile birlikte oluşturulan SQL Server 2005 Express Edition kullanmayıp, remote bir SQL üzerinde database oluşturacaksanız SQL Server in collation değerini Latin1 ve CI yapmanız lazım.

16 Eğer bu şekilde bir yapılandırma olmaz ise, şöyle bir hata almanız muhtemel Oluşturulan database Case Sensitive, yani büyük/küçük harf duyarlı. ServerConfig tablosu oluşturulurken Id isminde bir kolon oluşturuluyor, fakat daha sonra oluşturulan Id kolonu yerie id kolonu na ihtiyaç duyuluyor. İşte bu noktada kurulum çatlıyor ve saçma sapan bir hata ile üstelik. Neyse ki Üstad Yiğit Aktan ve Kadir Evciler var ki, bunun üstesinden gelebildik. Kendilerine teşekkürlerimi sunarım yeri gelmişken. Bu bilgiyi de verdikten sonra kuruluma başlayabiliriz. Öncelikle yapmamız gereken şey, Software Download for BlackBerry Enterprise Server & BlackBerry Enterprise Server Express sayfasından yazılımı indirmek için kayıt formu oluşturmak ve yazılım için gerekli download linkleri ve 20 kullanıcılı lisans key in mail ile ulaşmasını beklemek. Kayıt dan sonra yaklaşık 4-5 saat sonra mail ulaştı bana. Internetten bulduğunuz BES yazılmarını yüklerseniz, büyük ihtimalle size verilen key lerde problem yaşarsınız ve sil baştan kurmak zorunda kalırsınız. Download tam bir eziyet onu baştan söyliyim. Yazılım yaklaşık 900 mb ve 130K dan fazlasını göremiyorsunuz Kurulum aşamaları sırası ile şu şekilde, Kurulum yapılan kullanıcımız algılanıor, ön koşulların yerine getirildiğinden emin olmanız için bizleri uyarıyor. Devam edebiliriz

17 Sözleşmeyi kabul ediyoruz

18 Yeni bir Database oluşturuyoruz BES seçeneğini seçip, ilgili bileşenleri yüklüyoruz. Bu bileşenler daha sonradan eklenebilir, yada çıkarılabilir.

19 Ön gereksinimlerde hiçbir sıkıntımız olmadığını görebilioruz. Sizden temiz bir kurulum bekliyorum Remote yada Local Database seçimi. Local Database kurulumu için üsteki seçenek ile ilerliyoruz

20 BESAdmin parola ve BES Server isim bilgileri ekranı Köprüden önce son çıkış

21 Kurulumun ilk aşaması tamamlandı, Sunucumuzu yeniden başlatıcaz ve Database oluşturma ekranından devam edicez. (Kurulum ekranı otomatik olarak yeniden başlıcaktır)

22 Sunucumuz yeniden başladı ve kaldığı yerden devam ediyor. Local database kurulumu seçmiştik. Bu ekranda yeni bir database oluşturuyoruz. Next dediğimizde böyle bir database in bulunmadığını ve oluşturmayı isteyi-istemediğimizi soruyor. Yes seçeneği ile database i oluşuruyoruz

23 Database oluşturuldu, devam edebiliriz.

24 Mail ile bizlere gönderilen lisans anahtarlarını giriyoruz ve ilerliyoruz

25 Exchange Server sunucu adı ve BESAdmin kullanıcı adı bilgilerini girip, ismi doğruladıktan sonra ilerliyoruz

26 BES Express in kullanacağı Application pool için isim ve port bilgileri ekranında herhangi bir değişiklik yapmıyoruz. SSL Serifikası için bir parola belirliyoruz uygun bir parola

27 BES Admin için Windows Kullanıcı adı ve parola ekranı.

28 BES yönetimi için Windows yada BES Service hesabı tanımlanması/belirtilmesi

29 Tüm değişiklikler paketlendi ve konfigürasyon dosyasına yazmaya hazır halde. Start Services diyerek konfigürasyon dosyası kaydediliyor ve servisler başlatılıyor.

30 Başarılı bir kurulum ardından BES Admin ve BES Web Desktop Manager adresi bağlantı bilgileri yöneticiye sağlanıyor. Monitoring Servisini yüklemediğimiz için oluşmadı. Export seçeneği ile bu bağlantı bilgilerini Txt dosyasına yazdırabiliriz. Kurulum sırasında ki tüm adımlar C:\Program Files\Research In Motion\BlackBerry Enterprise Server\Logs\Installer\Setupxxx.log dosyasına yazılır. Dosyayı text editör ile açıp neler olup bittiğini, kurulumun nerede çatladığını görüntüleyebilirsiniz. Not: Yönetim paneli sayfalarını Explorer seçeneklerinden Trusted Sites a eklemeyi unutmayalım! BES Admin ve Web Desktop Manager BES Administration Service : Adından da anlaşılacağı üzere, BES Server ile ilgili tüm ayarların yapıldığı yönetim panelidir ve sadece yönetimsel haklara sahip olan kullanıcılar oturum açabilir BES Web Desktop Manager : Web Desktop Manager hakkı atanan kullanıcıların kullandıkları, cihazları ile ilgili işlem yapabildikleri yönetim panelidir. Imza oluşturma, mail yedekleme, Cihaz bilgisi görüntüleme vs. Her iki panele giriş için kurulum sonrasında yöneticiye panel bilgileri sağlanır. Yöneticiye varsayılan olarak eb Desktop Manager hakkı atanmaz Kendinizi o gruba atamalısınız.

31 BES Administration Service Yönetim Paneli girişi BES Administration Service Yönetim Paneli genel görüntüsü

32 BES Web Desktop Manager paneli girişi Bu her iki panel ile oynamak ve BES i öğrenmek için BlackBerry Simulator e ihtiyacınız var. Ben testlerimde BB Storm 9500 kullandım. Kesinlikle tavsiye ederim. BB Storm 9500 simulator yazılımını indirmek için bu sayfayı ziyaret edin ve indirdiğiniz dosyayı BES sunucusu üzerinde kurun. BlackBerry Storm Simulator Indirdiğimiz yazılımı kurduktan sonra Start/All Programs a gelen ve RIM de bulunan 9500.exe yi tıklayıp, telefonu açalım. Telefonu hem ekranına tıklayarak (dokunmatik) yönetebilir, hem de tuşları ile yönetebiliriz. BB Key, hem sağ uygulamalar ile ilgili özellikleri açar, hem de ana menüye geçmemizi sağlar.

33 Mouse nin scroll tuşu, menuler arası çeçişi sağlar. Ayrıca scroll a tıkladığınızda menü içerisine girebilirsiniz, bir nevi onay tuşu. Takıldığınız yer olursa, bir önceki menüye dönmek isterseniz, BB Key in yanında bulunan U şeklinde ki Arrow (ok) u kullanabilirsiniz. Telefon ile BES Sunucumuzu ve Web Desktop Manager i haberleştirebilmek için, üst menüde bulunan Simulate bölümünden USB Cable Connected i işaretlemelisiniz. USB takılı olduğunda, telefonun ekranı, saat olarak ekran koruyucuya düşer, bu şekilde iken BB Key tuşuna basarak yada ekrana tıklayarak telefon un menülerinde geiznebilirsiniz. Cihaz ın bağlantı kopmaz! Eğer beklenmedik bir sorun ile karşılaşırsanız, telefonun ekranı beyazlaşır, Continue, Dump, Reset gibi şeçenekler gelir ise, o simulatorden artık hayır beklemeyin Simulasyonu Uninstall edip, Program Files dizinindeki klasörünü silip, yazılımı yeniden yükleyin. Bazı durumlarda, BES Admin yönetim konsolundan Attached Devices a tıkladığınızda telefon görüntülenmez ise, oturumunuzu kapatıp, yeniden oturum açarak deneyin. Yine görüntüleyemiyorsanız, USB kablosunun işaretli olup olmadığına bakın, yine bağlanamazsanız yazılımı silin, yeniden yükleyin BES Express ve Simulator sorunsuz şekilde bağlandığında, sağ alt köşede bulunan BlackBerry Device Manager a tıklayıp, Statistics sekmesine geldiğinizde, Bypass server a bağlandığınızı görebilirsiniz.

34 Eğer sadece USB kablosunu takarsanız ve BES Sunucu ile telefon arasında veri trafiği (mail alış-verişi yada yazılım, policy yükleme gibi) yaratmazsanız, sadece Time connected ı görüntülerseniz. Bypass seçenekleri gelmez! Normal bir davranıştır, panik yapmayın BES Express Kullanıcı Oluşturmak Bes Express kullanıcısı oluşturmak için, Exchange Server üzerinde kullanıcının yaratılmış olması gerekmekedir. Kullanıcıyı oluşturduktan sonra BES Administration Service Yönetim Paneli üzerinden; User / Create User / Add User from company directory seçiyorum ve listeyi Search ediyorum. İlgili kullanıcımı bulduktan sonra Create BlackBerry Enabled User seçiyorum Kullanıcımı BlackBerry Web Desktop Manager grubuna dahil ediyorum

35 Create a user with activation password seçeneği ile kullanıcıma aktivasyon parolası belirleyip, işlemi sonlandırıyorum. Yada Generated seçeneği ile aktivasyon parolasının BES sunucusu tarafından üretilmesini yada without password seçeneği ile şifresiz aktivasyon yapılabilmesi için işlemi sonlandırıyorum. Kullanıcımı oluşturdum. Şimdi telefon ile Enterprise Activation yapabilir ilgili telefonu kullanıcıya atayabilir ve telefonu BES e kaydetme işlemlerini gerçekleştirebilirim. BlackBerry Storm Enterprise Activation Kullanıcımı oluşturduktan sonra ve telefonu USB kablosunu takmış şekilde simule ettikten sonra dilerseniz Options yada BB Key ile Options / Advanced Options / Enterprise Activation ekranından aktivasyon gerçekleştirebilirsiniz. Options ile Enterprise Activation;

36 Scroll ile tıklanır yada BB Key e tıklanıp Next seçeneği seçilir BB kullanıcı ve aktivasyon parolası girilir ve BB Key e tıklanarak Activate seçeneği seçilir. Aktivasyon tamamlandı

37 Tekrar kontrol ettiğimizde, cihazın aktive edildiğini görebilirsiniz. Şimdi, sizler bir başka kullanıcı ile OWA üzerinden giriş yaparak BES kullanıcınıza mail atın ve ardından telefonu kontrol edin. Buraya kadar dökümanı dikkatlice okuyup harifyen uygulayan arkadaşlar yukarıdaki görüntüyü yakalayacaklardır. Kendinizi alkışlayabilirsiniz.

38 Dökümana ortadan dalıp, Bu ne len, ekran görüntüsü hep gibisinden çamur atanlar yada yapamayan arkadaşlar için gelsin... Not: Bazen, aktivasyonda hata verse de, BB cihazında ve Desktop öğelerinin oluştuğunu ve mail gönderme yada almada problem olmadığını göreceklerdir. Aktivasyon tamamlandıktan sonra, BES Administration Service Yönetim Paneli üzerinden User / Manage Users bölümüne eriştiğinizde(search tıklatılarak yada Explorer aşağı doğru kaydırılarak) ilgili kullanıcımıza, BB cihazının atandığını görüntüleyebilir, kullanıcı ile ilgili işlem yapmak için ilgili check box işaretlendikten sonra, üzerinde sağ tıklanıp ilgili seçenekleri görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz yönetmek istediğiniz kullanıcının Display Name e tıklayarak geri kalan kullanıcı yönetimi ile ilgili ve kullanıcı ile ilgili bölüme erişebilirsiniz

39 Eğer kullanıcı ile ilgili işlemler yapmak isterseniz alt menüde bulunan seçenekleri kullanabilirsiniz BES Web Desktop Manager Web Desktop Manager ın kullanıcıların kullandıkları, cihazları ile ilgili işlem yapabildikleri yönetim paneli olduğunu dha önceden belirtmiştik ve giriş için gerekli olan URL bilgisi, kurulum sonrasında bizlere hem bilgi olarak verilmiş hem de bu bilgileri export edebilmemiz için seçenek sunulmuştu. Ardından bir kullanıcımızı Web Desktop Manager grubuna atamış ve cihazını aktive etmiştik. Şimdi Web Desktop Manager hakkında sahip olan kullanıcımız ile panel üzrinde oturum açıyoruz. Aşağıda görüntüleyebileceğiniz üzere, şu an BB cihazımız USB ile takılı olarak simule edilmiş durumda ve Web Desktop Manager cihazı algılamış durumda.

40 Settings tabına baktığımızda, cihazla ilgili seçeneklerini görüntüleyebiliyoruz. Eğer Inbox ve Sent Items ın dışında farklı klasörlerinize düşen mailleriniz var ve bunları BB üzerinde görüntülemek istiyorsanız Redirection Folders sekmesini ziyaret etmeli ve ilgili klasörlerde işlem yapmalısınız. Cihaz üzerinden mail gönderildiğinde otomatik olarak atanacak imzayı Signature bölümünden ekleyebilirsiniz.

41 Geri kalan seçenekleri açıklamıyorum, hepsinin ne anlama geldiği çok açık çekilde yazıyor zaten. Backup and Restore sekmesinde, kullanıcılarınız cihazlarını yedekleyebilir, yada yedekten geri dönebilirler. Advanced seçeneği ile dilerlerse Item bazında yedekleme yada geri dönüş sağlayabilirler.

42 Backup seçenekleri. Tüm datalarınızı yedekler. Anvanced seçeneğinde Backup ve Restore işlemlerinizi öğe bazında gerçekleşirebilirsiniz. Sol taraf yedek dosyanızı, sağ taraf ise telefonunuzu simgeler. Nereden nereye yedek alınacak yada hangi yedekten hangi klasöre veri yazılacaksa ok yönleri ona göre seçilerek işlem yapılır.

43 Advanced Settings / Service Information bölümünden cihazınızın bağlı olduğu BES sunucunuzu ve cihazınızın PIN bilgisini görüntüleyebilirsiniz. Advanced Settings / Service Statistics bölümünden cihazınızla ilgili iletişim bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

44 Advanced Settings / Device Setup : Cihazınızı yeniden etkinleştimek için gerekli olan Enterprise Aktivasyon parolası, bu bölümden atanır. Yani kullanıcı kendi cihazını yeniden aktive edebilir. Advanced Settings / Device Management eğer farklı bir BB cihazınızı USB üserinden yönetmek isterseniz, cihazı USB ile bağlatıktan sonra, yönetmek istediğiniz ve listeden yer alan cihaz a ait PIN üzerine tıklamanız yeterlidir.

45 BES Administration Service Uygulama Dağıtmak Windows Domain de olduğu gibi, BES Express üzerinden de Kablolu yada Kablosuz olarak BB Cihazlarına yazılım yükleme imkanımız bulunuyor. Bu bölümde beraber BB e Facebook Uygulaması yükleyeceğiz. BB yazılımları, her üretici firmada olduğu gibi kendi marketinden ücretli yada ücretsiz olarak indirilmektedir. BB nin market i App World olarak geçiyor. Benim bir BB cihazım olmadığından ve App World kullanıcısı olmadığım için ugulamayı internetten Zip dosyası olarak indirmekle işe koyuldum. Ardından sırası ile şu adımları takip ediyoruz. Eğer sıkıntı yaşarsanız, BES Dökümanından bölümünü takip ediniz. A- Uygulama için paylaşılmış klasör oluşturmak Facebook Uygulamasının dağıtımını yapmak için öncelikle sunucu üzerinde BESAdmin servis hesabının full yetkisi olan bir ortak klasör oluşturmalı. Windows Server 2008 basit dosya paylaşımını kapatıp C:\RIM\Shared\Applications adında bir klasör oluşturalım ve network paylaşımına açalım. BESAdmin için Sharing ve Security de Full yetkilendirme yapalım. Indirdiğimiz ZIP dosyasını bu klasöre kopyalayalım! BES Dökümanından; 1. On the BlackBerry Enterprise Server or any network enabled computer, create a new folder. 2. Right-click the folder and select Properties. 3. Click the Sharing tab. 4. Click Share this folder. (For Windows 2008 Server and Windows 2008 R2 Server select Advanced Sharing) 5. Click Permissions. 6. Click Add. 7. Enter the service account, select Check Name, then OK. 8. Under the Allow column, select the Full Control permission and close the Permissions window.

46 9. Click on the Security tab. 10. Click Permissions. 11. Click Add. 12. Enter the service account, select Check Name, then OK. 13. Under the Allow column, select the Full Control permission and close the Permissions window. 14. Click Close to close the Properties window of the folder. B- Uygulama için paylaşılmış klasörü BES e tanıtmak Oluşturduğumuz paylaşılmış lasörü BES e tanıtamk için, BES Administration Service i açalım ve ardından Server And Components / BlackBerry Solution Topology / BlackBerry Domain / Component View / BlackBerry Administration Service ekranına ulaşalım ve alt bölümde bulunan Edit deçeneği ile seçenekleri değiştirerek Software Management bölümüne, paylaştırdığımız klasörün network path ini girelim ve kaydedelim. Shared Network Drive bölümünde \\ex2007bb\shared\applications bilgisini görüntüleyebilirsiniz. BES Dökümanından; 1. In the BlackBerry Administration Service, on the left pane, expand BlackBerry Solution Topology > BlackBerry Domain > Component View. 2. Select BlackBerry Administration Service. 3. Scroll to the bottom and select Edit Component. 4. In the Software Management area, in the field next to BAS Application Shared Network Drive, type \\<hostname>\<sharename>. 5. Select Save all.

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI 1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI CLIENTLERDE BELLİ BİR SÜRE SONRA KİLİTLENİYOR. Çözüm: Tüm clientler de yapılması gereken ayarlar 1- Eset Nod32 Antivirus programını

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Yönetici Kılavuzu Ağınızı Bir Profesyonel Gibi Yönetme

Yönetici Kılavuzu Ağınızı Bir Profesyonel Gibi Yönetme Yönetici Kılavuzu Ağınızı Bir Profesyonel Gibi Yönetme Yammer ağınıza hoş geldiniz! Burada olduğunuz için çok mutluyuz. Yammer'ı PAYLAŞ kullanmak şirketinizin iş yapma biçimini değiştirecek henüz yapmadıysa!

Detaylı

DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU

DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU DOCSVAULT KURULUM KILAVUZU İÇİNDEKİLER İstemci ve Sunucunun Yüklenmesi...2 Docsvault Sunucu Yükleme...4 Bölüm 1 Program Dosyalarının Yüklenmesi...4 Bölüm 2 Docsvault Sunucu nun Yapılandırılması:...8 Docsvault

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR NPD4756-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 11 Bu Kılavuzun Kullanılması... 12 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 12 Yasal Olmayan Kopyalar ve Çıktılar... 13 Ürün Özellikleri...

Detaylı

Harici Taşınabilir. My Passport Ultra. Taşınabilir Sabit Sürücü. Kullanım Kılavuzu. My Passport Ultra Kullanım Kılavuzu

Harici Taşınabilir. My Passport Ultra. Taşınabilir Sabit Sürücü. Kullanım Kılavuzu. My Passport Ultra Kullanım Kılavuzu My Passport Ultra Taşınabilir Sabit Sürücü Kullanım Kılavuzu Harici Taşınabilir My Passport Ultra Kullanım Kılavuzu WD Servis ve Desteği Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen bu ürünü iade etmeden önce sorunu

Detaylı

BlackBerry Bold Series. BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Bold Series. BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Bold Series BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-09-24 SWD-20120924113016361 İçindekiler Hızlı Yardım... 9 Başlarken: Akıllı telefonunuz... 9 Popüler

Detaylı

Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi

Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek

Detaylı

BlackBerry Curve 9220 Smartphone. Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Curve 9220 Smartphone. Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Curve 9220 Smartphone Sürüm: 7.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-09-19 SWD-20120919104111921 İçindekiler Hızlı Yardım... 8 Başlarken: Akıllı telefonunuz... 8 Popüler başlıklar... 28 Popüler ipuçları...

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR NPD4443-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 10 Bu Kılavuzun Kullanılması... 11 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 11 Yasadışı Kopya ve Çıktılar... 12 Ürün Özellikleri... 12

Detaylı

KABLOSUZ YEREL ALAN AĞI GÜVENLİĞİ KILAVUZU

KABLOSUZ YEREL ALAN AĞI GÜVENLİĞİ KILAVUZU ULUSAL ELEKTRONİK VE KRİPTOLOJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ Doküman Kodu: BGT-6001 KABLOSUZ YEREL ALAN AĞI GÜVENLİĞİ SÜRÜM 1.00 3 MART 2008 Hazırlayan: Battal ÖZDEMİR P.K. 74, Gebze, 41470 Kocaeli, TÜRKİYE Tel:

Detaylı

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER 5-6 Bölüm 1: Başlangıç Face ID Kullanma Kılavuzu nu İnternette Okuyun Face ID Aksesuarları Face ID Dokümanları Face ID nin Etkinleştirilmesi

Detaylı

ABBYY FineReader 12 Corporate Sistem Yöneticisi Kılavuzu

ABBYY FineReader 12 Corporate Sistem Yöneticisi Kılavuzu ABBYY FineReader 12 Corporate 2013 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgede yer alan bilgiler haber verilmeden değiştirilebilir ve ABBYY için hiçbir yükümlülük taşımaz. Bu belgede açıklanan yazılım bir

Detaylı

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu Sürüm 3.0.0.6 TEKNOTEL Copyright 2002-2005 TEKNOTEL. Tüm hakları saklıdır. 1 / 93 Bu ürün veya döküman telif hakları ile korunmaktadır

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr DNS, DOMAIN NAME SYSTEM (domain isim sistemi) DNS nedir? DNS,Domain Name System in kısaltılmış şeklidir. Türkçe karşılığı ise Alan İsimlendirme Sistemi olarak bilinir. DNS, 256 karaktere kadar büyüyebilen

Detaylı

[ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr

[ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr [ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr BGA Bilgi Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti bilgi@bga.com.tr www.bga.com.tr Sayfa 1 İçindekiler 1) HTTP... 3 a) SSL Nedir? HTTPS...

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653 Kullanım kılavuzu Xperia Z3 D6603/D6653 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...10 Cihazınızı

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 D6502/D6503

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 D6502/D6503 Kullanım kılavuzu Xperia Z2 D6502/D6503 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...9 Cihazınızı

Detaylı

Dell Venue Pro 11-7130/7139 User s Guide

Dell Venue Pro 11-7130/7139 User s Guide Dell Venue Pro 11-7130/7139 User s Guide Regulatory Model: T07G Regulatory Type: T07G001 Notlar, Dikkat Edilecek Noktalar ve Uyarılar NOT: NOT, bilgisayarınızı daha iyi kullanmanızı sağlayan önemli bilgileri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

TruVision NVR 20 Kullanım Kılavuzu

TruVision NVR 20 Kullanım Kılavuzu TruVision NVR 20 Kullanım Kılavuzu P/N 1070712B-TR REV 1.00 ISS 18SEP12 Telif Hakkı Ticari markalar ve patentler Üretici Sertifikasyon FCC uyumu ACMA uyumu Avrupa Birliği direktifleri 2012 UTC Fire & Security

Detaylı

Huawei'ye Hoş Geldiniz

Huawei'ye Hoş Geldiniz Huawei'ye Hoş Geldiniz HUAWEI U8655-1 Kullanım Kılavuzu İçindekiler 1 Devam Etmeden Önce Okuyun...1 1.1 Güvenlik Önlemleri... 1 1.2 Kişisel Bilgiler ve Veri Güvenliği... 2 1.3 Yetkili Servis Adresleri:...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Ali Rıza EKİCİ, Denizcilik

Detaylı

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Flash İçeriğini

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Flash İçeriğini A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark Flash İçeriğini 10 Yüklemek ve Optimize Etmek Parçaları birleştirmeye başlamanın zamanı geldi. Kitapta şu ana kadar, Tech Bookstore

Detaylı