INTERNET İŞLEMLERİ ÖZET KONU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "INTERNET İŞLEMLERİ ÖZET KONU"

Transkript

1 INTERNET İŞLEMLERİ ÖZET KONU

2 6.1. E-POSTA İŞLEMLERİ , dilimizde elektronik posta ya da e-posta olarak ifade edilmektedir. E-posta en temel şekliyle resimli yada resimsiz mesajların internett aracılığıyla hızlı ve masrafsız iletilmesidir. E-posta işlemlerinin yapılabilmesi için hazırlanmış pek çok özel yazılım bulunmaktadır. Bunlar içerisinde XP nin standart programları arasında yer alan Outlook Express sıkça kullanılır. Kullanımı oldukça basittir. E-posta nın avantajl arı ve dezavantajları nelerdir? Avantajl ları Sayfalarca yazılmış bir mektubun dünyanın öbür ucuna saniyeler içinde ulaşması ve daha aynı dakika dolmadan buna bir cevap gelmesi hız açısından büyük bir avantajdır. Gönderilen bir elektronik postanın büyüklüğü ve istikameti ne olursa olsun, cebinizden çıkacak ücret, internet bağlantısı için ödediğiniz ücreti değiiştirmemektedir. Gönderilen mesajda Excel sayfası, Word belgesi, ses dosyası veya video klip gibi herhangi bir dosya eklemek mümkündür. Dezavantajları En temel dezavantajı ise; gönderilen e-postaların gizlilik sorunudur. Fakat e-postaların gizlilik sorununu ortadan kaldırabilmek için mesajlarınızı sadece alıcının okuyabileceği özel bir kodla şifreleyen özel programlar kullanılabilir. PGP Security, bu tip yazılımlaraa verilebilecek en iyi örneklerden birisidir. E-ma ail adresi alırken dikkat edilecek hususlar: adresi alırken türkçe karakter kullanılmaz (ş,ğ,ü,ö,ç,ı gibi) ). adresi alırken boşluk, karakter ve büyük harf kullanılmaz.

3 E-posta adresi iki kısımdan oluşur (örnek: birinci kısım kullanıcı adını ikinci kısım internet adresini gösterir. Kullanıcı adı ile internet adresi karakteri yerleştirilir. İnternet adresi i aldığımız sitenin adıdır. Ücretsiz e-posta siteleri; Aşağıdaki listede, ücretsiz elektronik posta kutusu sunan çok sayıda siteden bazılarının ismleri bulunmaktadır. com HOTMAİ AİL ÜZERİNDE EN ÜCRETSİZ E-MAİL AL LMAK İnternet Explorer çalıştırılarak adres satırına enter a basılsıktan sonra aşağıdaki sayfa açılır. yazılır ve

4 Açılan yukarıdaki sayfada Şimdi Kaydolun linkine tıklanır. Bu işlem sonucunda aşağıdaki sayfa açılacaktır. Gerekli bilgiler girilir ve Kabul Ediyorum butonu tıklanır. Kabul ediyorum butonuna tıklatınca üyeliğiniz onaylanıp elektronik posta kutunuz açılacaktır. Aşağıdaki e-posta kutusu içeriği görüntülenmektedir.

5 Yeni Oturum Açmak E-posta adresiniz var ve bu e-posta adresine ait posta kutunuzu açmak istiyorsanız sırasıyla; İnternet Explorer penceresinde adres satırına yazılır, açılan pencerede Windows Live ID kutucuğuna alınan e mail adresi, parola kutucuğuna da alınan parola yazılır. Ardından Oturumu Aç seçeneği tıklanır.

6 Gelen leri İncelemek E-posta kutunuzu açtıktan sonra gelen kutusu tıklatılırsa gelen ler listesi görüntülenecektir. Gelen ler penceresinde in kimden geldiği, konusu ve tarihi bilgileri görüntülenmektedir. Birden çok maili seçme ya da silme Posta kutusunda yer alan gönderen kişinin kutucuğa onay işareti bırakılınca mail seçilir. Birden çok maili seçmek için diğer kutucuklara da onay işareti bırakılır. Sil butonu tıklatılırsa eğer seçili olan mailler silinmişler klasörüne taşınacaktır. Taşı butonuna tıklatılırsa eğer mailler istenilen klasörlere taşınacaktır. Gelen E-mili okumak Gelen inizi okumak için: i gönderen kişinin üzerine ya da in konusu üzerine tıklatmanız gerekmektedir. Bu işlem sonucunda iniz açılacaktır. Aşağıda gelen lerden birinin açılan bir in içeriği görüntülenmektedir.

7 Buton bilgileri E-posta kutunuzda bir maili açtığınızda açılan pencerede yer alan önemli buton bilgileri aşağıda yer almaktadır.

8 Hotmail Üzerinden Göndermek Hotmail üzerinden gönderme adımları sırasıyla aşağıdaki gibidir. göndermek için posta kutusu penceresi üzerinde yer alan Yeni butonu tıklanır. Açılan pencerede; öncelikle Kime kısmına göndereceğimiz alıcının adresi yazılır. inizin diğer alıcılar tarafından görülmesi istenmiyorsa gizli satırına yazılır. i birden çok kişiye göndermek için Gizli butonuna tıklatılır. Kişi listenizde kayıtlı kişiler listelenecektir. Gönderilecek kişiler bu listeden seçilir. Konu kısmına in konusu belirlenir. alanına mail yazılır. e bir ekleme yapılacaksa Ekle seçenek kutusu üzerinden gereken işlemler yapılır. Son olarak ta Gönder butonu ile in gönderilmesi sağlanır.

9 e dosya eklemek Hotmail üzerinden gönderilecek lere herhangi bir dosya eklentisi yapılacaksa sırasıyla aşağıdaki adımlar izlenir. göndermek için posta kutusu penceresi üzerinde yer alan Yeni butonu tıklanır. Açılan pencerede; öncelikle Kime kısmına göndereceğimiz alıcının adresi yazılır. Konu kısmına in konusu belirlenir. e bir dosya eklemek için Ekle seçenek kutusu üzerinden Dosya seçeneği tıklatılır. Açılan pencereden yüklenecek dosya seçilir. Aç butonu tıklanır. Dosya inize ek olarak yerleşecektir. alanına mail yazılır. Son olarak da Gönder butonu ile in gönderilmesi sağlanır.

10 Mailinize birden çok dosya eki eklemek Birden çok dosya gönderme işlemleri yukarıdaki gibi ayrı ayrı bütün dosyalar için yapılır. Eklenecek dosya sayısı birden çok olunca bütün dosyaları bir seferde göndermek için; o Öncelikle bu dosyaları bir klasöre yerleştirip, bu klasör winrar ile sıkıştırılır. o E-posta penceresindeki Ekle butonu Dosya seçeneğinden winrar ile sıkıştırılmış olan klasör seçilir. o Böylelikle dosyalarınız tek bir seferde inize eklenecektir. o Son olarak da Gönder butonu ile in gönderilmesi sağlanır. Dosya eki içeren i okumak Gelen kutusundan ek içeren bir mail üzerinde tıklatılınca;mail görüntülenecektir. Maildeki dosya eki üzerinde tıklatılır. Kısa bir süre sonra ekrana gelen pencerede yer alan: Aç seçeneği dosyanın açılmasını ve görüntülenmesini sağlar. Kaydet seçeneği dosyayı bilgisayarınızda ya da istenilen bir manyetik kayıt ortamında kaydetmeyi sağlar. İptal seçeneği ise dosya yükleme penceresini kapatır.

11 Kişi Listesi İşlemleri Kişi listesi oluşturmak E-posta adresinizdeki kişi listeleri oluşturarak gönderirken i göndereceğiniz kişinin adresini kişi listesinden almayı sağlayabilirsiniz. Kişi listesi oluşturmak için; e-posta kutunuzun sol alt köşesinde, kişi listesi linki tıklanır. Ekrana gelen pencereden kişi listesine kişi eklemek için pencerenin üst kısmındaki Yeni tıklatılır.

12 Kişi adı, soyadı Live Id kutucuklarına ilgili bilgiler girildikten sonra Kaydet butonu tıklanır. Kişi kaydı tüm kişiler listesine eklenecektir. Kişi listelerinizi kategorileştirmek Kişi listeleriniz kişi kaydınız çok fazla oluşmuşsa; oluşan fazla kayıtları kategorileştirerek oluşan karmaşıklığın önüne geçebilirsiniz.

13 Kişi listelerinizde aile, iş arkadaşları, kurs arkadaşları gibi kategoriler oluşturabilirsiniz. Kişi listelerinizi kategorileştirebilmek için işlem sırası şu şekildedir. E-posta kutusunu yeni açtığınızı varsayarak, Kişi listesi tıklatılır. Kategorileri yönet tıklanır. Yeni kategori oluşturmak için yeni butonu tıklanır. Aşağıdaki pencerede Ad kutucuğuna kategori adı yazılır. Kategoriye ekleyeceğimiz kişileri seçerek kategoriye üye yapılır. Kaydet butonu tıklanır.

14 Kategori oluşturmanın önemli avantajı mail gönderirken kime satırına kategori adını yazmanız kategori içerisindeki kayıtlı tüm alıcılara mailin gitmesini sağlayacaktır. Özellikle toplu maillerde; kutlama, bayram mesajı, yeni yıl mesajı gönderirken bu işlem sizlere hız kazandıracaktır. Mailleriniz için klasör oluşturmak E-posta kutusunda gelen maillerinizin sayısı çok fazla olunca mailleriniz için özel klasör oluşturabilirsiniz. Bu durum aradığınız maillerinize kolayca ulaşmanıza da olanak sağlayacaktır. Mailleriniz için klasör oluşturma adımları şu şekildedir. Öncelikle posta kutunuzun sol alt köşesinde klasörleri yönet tıklatılır. Açılan pencerede Yeni linki tıklatılır. Klasör adı kutucuğuna kalsör için bir isim yazılır. Kaydet butonu tıklatılır. Pencerenin solunda belirtilen isimde bir klasör oluşacaktır.

15 Gelen kutusunaki mailleri özel bir klasöre taşımak Gelen kutusu açıkken taşınacak mailler seçilir. Taşı linkine tıklatılır. Seçeneklerden ilgili klasör seçilir. Mailler seçildikten sonra istenilen klasöre taşınabilir.

16 Elektronik posta kutunuz için özel ayarlar Kişisel e-posta imzası oluşturmak Posta kutunuzun sağ köşesinde yer alan saçanaklar linki tıklatılır. Diğer seçenekler seçilir. Posta alıcınızı özelleştirin bölümünden kişisel e-posta imzası linkine tıklatılır. Açılan pencerede; Gönderdiğiniz her e-posta iletisinin altına eklenecek bir metin girilir. İlgili penceredeki bilgilendirme çubuğu ile metne biçim verilir. Daha özel bir imza eklemek istenilirse Word programı çalıştırılır. Metin burada özelleştirilip kopyalanırsa kişisel imza alanına yapıştırılabilir. Son olarak da Kaydet butonuna tıklatılır. Posta kutunuzu Tema ile özelleştirmek Tema seçimi yaparak e-posta sahnenizin daha görsel olmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle posta kutunuzun sağ köşesinde yer alan seçenekler linki tıklatılır. Diğer temalar seçilir. Aşağıdaki pencere açılacaktır. Standart temaların bulunduğu bölümden istenilen bir tema seçilir. Seçilen tema Windows Live aracılığı ile kişisel sayfalarınızda görünecektir. Pencerenin alt köşesinde yer alan kaydet butonuna tıklanır.

17 Hesabınızın parolasını değiştirmek Hesabınıza ait Parolanızı değiştirmek için ; Posta kutunuzun sağ Köşesinde yer alan Seçenekler linki tılatılır.diğer seçenekler seçilir. Hesabınızı yönetin Bölümünden ; kişisel bilgilerinizi Görüntüleyen ve düzenleyen Linki tıklatılır. Parola bölümünden Değiştir tıklatılır. Eski parola kutusuna: eski Parolanız yazılır. Yeni parola kutusuna:yeni Parola yazılır. Alt satırda tekrar yazılır. Kaydet butonu tıklatılarakişlem tamamlanır.

18 Hesabın dil ayarlarını değiştirmek E-posta hesabınızı açtınız farklı bir dilde açıldıysa tekrar Türkçe dili seçmek isterseniz yada Türkçe dil kullanıyorsunuz İngilizce dik ayarı yapılandırmak isterseniz. İşlem basamakları şu şekildedir. Posta kutunuzun sağ köşesinde yer alan Seçenekler linki tıklatılır. Diğer Seçenekler seçilir. Postanızı özelleştirin bölümünden ; Dil seçin linkine tıklatılır. Diller listesi açılacaktır. Hangi dil ile postanızı özelleştirecekseniz dil seçimi yapılır. Pencerenin hemen al bölümünde yer alan kaydet tıklatılarak işlem onaylanır.

19 GMAİL ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ E-POSTA ALMAK Gmail e-posta edinmek için tercih edebileceğimiz avantajları olan verimli ve kullanışlı kullanımı kolay bir web sitesidir. Gmail üzerinden ücretsiz e mail almak için sırasıyla şu işlemler yapılır. 1. İnternet Explorer çalıştırılarak adres satırına yazılır ve enter a basılır. Aşağıdaki sayfa açılır. 2. Yeni hesap oluşturacağımız için Hesap oluştur butonu tıklatılır. 3. Ekrana gelen Gmail Üyelik Formu penceresinden ilgili kısımlar doldurulur.

20 4. Form doldurulunca kabul ediyorum hesabımı oluşturun butonuna tıklatılır. Kullanıcı Adı ve kullanıcı şifresi onaylanırsa Gmail e başarıyla kaydoldunuz demektir. Ekrana aşağıdaki pencere gelecektir.

21 Hesabımı göster seçilince aşağıdaki pencere açılacaktır. Kullanıcı Adı ve şifre aşağıdaki gibi girilir. Giriş Yap butonu tıklatılır. Hesabınıza ait Gelen kutusu görüntülenecektir.

22 Gelen e-postaları incelemek Gelen lerin bulunduğu alan aşağıda görüntülenmektedir. in konusunun yanında dosya eki simgesi varsa bu dosya eki içeriyor demektir. in konusunun FW yada İlt: ifadeleri varsa bu iletilen dir. in konusunun yanında RE ifadesi varsa bu yanıtlanan dir. Posta kutusunda yer alan gönderen kişinin yanındaki kutucuğa onay işareti bırakılınca mail seçilir. Birden çok mail seçmek için diğer kutucuklara da onay işareti bırakılır. Seçili olan maillerin silmek istediğinizde Sil butonu tıklatılır. Seçili olan maillerin farklı bir klasöre taşımak için Şuraya Taşı butonuna tıklatılır mailler istenilen klasöre taşınacaktır.

23 Gelen i yönlendirmek Gmail de gelen mailleriniz içerinde beğendiğiniz bir maili arkadaşlarınızla paylaşmak istediğinizde yönlendirme özelliğini kullanabilirsiniz mailinizi yönlendirmek için ; Gelen mail konusu ya da maili gönderen kişi üzerinde tıklatılır. Mail açıldıktan sonra pencerenin hemen alt bölümünde yer alan Yönlendirme linki tıklatılır. Kime satırına mailin kimlere gönderileceğini yazılır ve Gönder butonu tıklatılır. Gelen i yanıtlamak Gmail de gelen e yanıt vermek istediğinizde i gönderen kişinin üzerinde tıklatılır. Mail açıldıktan sonra pencerenin hemen alt bölümünde yer alan Y anıtla linki tıklatılır. Mail alanına maile yazılacak yanıt yazılır ve Gönder botonu tıklatılarak mail ilgili kişiye gönderilir. Gelen E-postaları Okumak Gelen inizi okumak için; Aşağıda gelen lerden açılan bir in içeriği görüntülenmektedir.

24 Dosya eki içeren mail e görüntülemek Gelen e-postanız dosya eki içeriyorsa açmak için ; Dosya eki tıklatılır. Uyarı ekranı gelecektir. Aç, Kaydet ve İptal seçenekleri içerir. Bu seçeneklerden Aç seçeneği ilgili eki açmanızı sağlar. Kaydet seçeneği ek dosyayı PC nizde istenilen bir manyetik kayıt ortamına kaydetmenizi sağlar. İptal seçeneği dosya yükleme penceresini kapatır. Gmail ile Posta oluşturup göndermek penceresinde Posta Oluştur butonuna tıklanır. Aşağıdaki gibi ekrana gelen pencerede; Öncelikle E mailin kime gönderileceği Kime,CC, ya da BCC alanlarına yazılır. Konu alanına e mailin konusu belirlenir. Dosya eklenecekse dosya ekle butonu tıklatılır. Mesaj alanında iletilmek istenilen mesaj yazılır. i göndermek için; Gönder butonu tıklatılır.

25 e dosya veya Resim eklemek Gönderilecek maile bir dosya eklentisi yapılacaksa Posta oluştur penceresinden Dosya ekle linki tıklanır. Açılan pencerede ilgili klasörden yüklenecek dosya seçilir. Aç butonu tıklatılır. Dosya postaya eklenecektir.

26 Gönderilecek de mesaj mail alanına yazıldıktan sonra Gönder tuşuna basılır. Ve in gönderildiğini dair ekrana iletiniz gönderildi mesajı gelir. E-postanızı Temalar ile özelleştirme Gmail de Pencerenin hemen üst kısmında yer alan Ayarlar linki tıklatılır. Temalar sekmesi seçilir. Temaların bulunduğu bir liste açılacaktır. İstenilen bir tema seçilir. Aşağıda temalar sekmesi ve seçenekleri görüntülenmektedir.

27 Temalar seçeneklerindeki deniz mavisi adlı tema seçimi ile posta kutunuz aşağıdaki gibi özelleşecektir.

28 6.2 İnternet İle Bazı Temel İşlemler Arama Motorları İle Bilgi Arama Arama motoru, internet üzerinde arama yapabileceğimiz ve belli bir adres yardımıyla ulaşılabilen özel siteler olarak tanımlanır. Bu sitelerin başlıca görevi,başka siteleri araştırmaktır. İnternetteki her sitenin kendine özgü bir adresi bulunur(url). Arama motorları,bütün adresleri tarayarak içeriklerini arşivlerler. Bu arşivler sayesinde, arama motorları üzerinde bir şey aramanız gerektiğinde aradığınız şey, özel bir süzgeçten geçirilir ve sonuçlar size ulaştırılır. En yaygın olarak kullanılan motorları arasında Google, Yahoo, Altavista, Arabul arama motorları gelir. BAZI ARAMA MOTORLARI YERLİ YABANCI

29 Bilgi Tarama Google arama motorunda örnek bir arama yapalım aramanın konusu Üniversiteler olsun Google arama motoruna ait pencere T.C.Kimlik No Sorgulama T.C.Kimlik No bilgisini edinmek için sırasıyla şu adımlar izlenir. Öncelikli İnternet Explorer çalıştırılır. Adres satırına yazılır. Açılan google ana ekranında arama satırına TC yazılır. Google arama satırı arama işlemini kolaylaştırmak için tanımlamalar listesi sunacaktır.

30 Seçeneklerden Tc Kimlik No Sorgula seçilir. Entera basılır. Sonuçlar üzerinden istenilen link tıklatılır. İlgili web sitesi açılacaktır. Aşağıdaki pencerede T.C.Kimlik No Sorgulama linki tıklatılır. Emeklilik Süresini Hesaplama Google arama motoruna ait pencere görüntüleniyorken arama satırına ne zaman emekli olabilirim yazılır. Sonuclar üzerinden istenilen link tıklanır. İlgili web sitesi açılacaktır. İlgili alanlar doldurulur hesapla butonuna basılır.

31 Hastane den Online Randevu Alma Kimlik bilgileri alanına ilgili veriler girilir. Tamam butonuna tıklanır.

32 Açılan pencerede gerekli seçimler yapılır. Tekrar tamama basılır. Poliklinik Bilgileri seçilir daha sonra arama butonuna tıklanır.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Zimbra Kullanıcı Rehberi

Zimbra Kullanıcı Rehberi Zimbra Kullanıcı Rehberi Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim,görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. Şekil 1- Zimbra

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

KOBERZ BARO WEB SİSTEMİ BAROLARA ÖZEL

KOBERZ BARO WEB SİSTEMİ BAROLARA ÖZEL KOBERZ BİLİŞİM www.koberz.com KOBERZ BARO WEB SİSTEMİ BAROLARA ÖZEL Referanslar: Diyarbakır Barosu 2011 Yazılım ve Tasarım: Adres: Koberz Bilişim Bilgisayar Teknik Sistem Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri

Detaylı

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri Word 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Dosya oluşturma ve kaydetme Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir Yeni

Detaylı

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir?

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir? BÖLÜM 8 8.1. Giris INTERNET 8.1.1. Internet Nedir? Bilgisayar teknolojisi her alanda oldugu gibi egitim alaninda da büyük gelismelerin olusmasina etken olmustur. Özellikle Internet sayesinde egitimde hem

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ E - POSTA KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Adı ve Şifrenin Öğrenilmesi E-Posta Hesabına Giriş Ad ve Soyad E-posta Hesaplarını Öğrenme ve Geçiş Hesabına Kolay Erişmek İçin

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım )

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım ) WEB E-POSTA AYARLARI Outlook 2003 Ayarı Outlook 2007 Ayarı Outlook 2010 Ayarı Gmail Ayarı Hotmail Ayarı Tüm Ayarlar İçin Gelen posta sunucusu (POP3) ve giden posta sunucusu (SMTP) ye bnposta.bingol.edu.tr

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

BlackBerry Bold Series. BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Bold Series. BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Bold Series BlackBerry Bold 9900/9930 Smartphones Sürüm: 7.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-09-24 SWD-20120924113016361 İçindekiler Hızlı Yardım... 9 Başlarken: Akıllı telefonunuz... 9 Popüler

Detaylı

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır.

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. Grup Haritası Aracı www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. İçindekiler: Giriş sayfa 1 Grup Haritası Erişim sayfa 2 Grup Haritasını Görüntüleme sayfa 3 Araç Çubuğu Simgeleri sayfa 5 Sütunlar

Detaylı

BlackBerry Curve 9220 Smartphone. Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry Curve 9220 Smartphone. Sürüm: 7.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry Curve 9220 Smartphone Sürüm: 7.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-09-19 SWD-20120919104111921 İçindekiler Hızlı Yardım... 8 Başlarken: Akıllı telefonunuz... 8 Popüler başlıklar... 28 Popüler ipuçları...

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı

Vodafone Smart 4 Mini 785 Kullanıcı kılavuzu

Vodafone Smart 4 Mini 785 Kullanıcı kılavuzu Vodafone Smart 4 Mini 785 Kullanıcı kılavuzu Bazı hizmetlere ve uygulamalara tüm ülkelerden ulaşılamayabilir. Mağazada detaylı bilgi edinebilirsiniz. Android, bir Google Inc. ticari markasıdır. Google

Detaylı

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak)

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) Giriş VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) AKBS, 4 modülden oluşmaktadır. Merkez Uygulaması, Veri Gönderme Sistemi, Veri Karşılama Sistemi ve Veri İşleme Sistemi.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler Ö ZEL PAZAR REHBERİ İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Özel Pazar İnternet Adresi ve Ana Sayfası... 3 3. Kullanıcı Kaydı ve Girişi... 5 3.1. Kullanıcı Kaydı... 5 3.2. Kullanıcı Girişi... 7 3.3. Kullanıcı Ana

Detaylı

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2011 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

Dataxi Kontrol Paneli Kullanım Kılavuzu KONTROL PANELİ KULLANIM KILAVUZU

Dataxi Kontrol Paneli Kullanım Kılavuzu KONTROL PANELİ KULLANIM KILAVUZU KONTROL PANELİ KULLANIM KILAVUZU 1 1. Kontrol Paneli nde Oturum Açmak İçin Kontrol Paneli nde oturum açma ekranına ilk defa girdiğinizde, kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Kullanıcı adı

Detaylı

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İÇİNDEKİLER 3.1. Biçimlendirme... 4 3.1.1. Metin... 4 3.1.1.1. Grafiksel Nesnelerin Metin Hizalama Seçenekleri... 4 3.1.1.2. Bul Değiştir özelliğini kullanma

Detaylı

Gruplar. Kurulum ve Bakım

Gruplar. Kurulum ve Bakım Gruplar Kurulum ve Bakım 2 Bu Kılavuz hakkında Bir XING Grubu seçtiğiniz için teşekkür ederiz! Grubunuzun kurularak çalışmasını sağlayacak olan bazı temel adımları aşağıda okuyacaksınız. Bu kılavuzun ilk

Detaylı

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı